Ijksde opbrengst der wymeniers die hv ge plant had en deze welke er sedert verschei dene jaren bestonden, ten zijnen pro/yte en NIET ten profytc van den wettigen eigenaer, te verkoopen. Dat Menlieerke kon op die wyze eene zeer ronde som buitengewooue ontvangsten in zyn budjet schryven, en er gebruik van maken volgens goesting, zonder dat er iemand zynen neus in stak. En, als men dat zoo kan scha- veelen, met eeuen blok van, by voorbeeld, tien dagiramkn vermeerdert men zyn inkomen met eene ronde som van dry duizend /ranks, 7,00 iets van 500 franks liet dagwand, 't geen «iet overdreven is, als men acnmerkt dat men ergeene contribution, zetting of verdere on kosten van onderhoud van ie betalen heelt. Men zal zich wellicht alvragen hoe zoo een misbruik kon bestaen, en boe de eigenaer dat niet gewaer wierdtDit is 't geen de tyd ons welhaest zal leeren, want daer alles zyuen tyd beeft, gel} k de braembeziën en de slokviscb, zoo zal de wissen eawymen exploitatie ook den haren hebben. YGLKSKAUER. Na eenen woeligen redetwist, in den welken de luiksclte dwingland. Fiére Orban.meer dan eens liet verkropte spyt heeft laten blykeri, dat den schop dien 't kiezerskorps hem en zyne liberale kliek, in 1870, toediende en hem van 't bewind deed nedertuimelen, by hem doet onlstaen, heeft de Kamer het wetsontwerp ter bekrachtiging van de overeenkomst rakende de zeevaertim icblingender haven van Antwer pen met 60 stemmen, tegen 28 en 7 onthou dingen aengenomen. Gansch de liberale linker- zydc, ter uilzondering der heeren Anspacb, de Üorlodot en Lclièvre beeft bet wetsontwerp tot liet laetste toe bestreden. De openbare denkwyze zal dit goevcrne- menteel werk toejuichen omdat liet, door liaer, zal beschouwd worden niet als eene weldaed voor Antwerpen, maerals eene wel- daed die voor den handel en nyverheid van gansch 't Land de beste uitslagen zal ople veren. De volgende omzendbrief is, in den loop dezer week, den liceren Leden der Grondwettige en be warende Vereoniging van de Kantons Aelst, toege zonden. De knlholyke kiezers, welke by vergetelheid den bier ondersiaenden omzendbrief niet zouden ont vangen hebben, worden verzocht hel tegenwoordig bericht als eene uilnoodiging te aonschouwcn. {jis'öiidvr cllige en Hïcwiirendr ïerccuigiBg, van Aelst. Aclsl, den 2 April 1874. Mijnheer, UEd wordt verzocht de algemcene vergadering der kiezers van de Kantons Atlsl by te woonen, welke zal plaels licbben, op MAENBAG APRIL AENSTAENDE, zyndc do tweede Pacscl.dag, om 5 uren namiddag, in bel gewoon lokael, Kring de Vriendschap, Korte Zoutslrnet, te Aelst. DAGORDE Vernieuwing van het Kantonacl Iiomilcit 2° Vernieuwing van hel mandact der afgevaerdig- den by hel midden-Komitcil 3° Provinciale kiezing. Maetregelcn te nemen nopens hel aenvvyzeu der kandidaten 4° Dagstelnng voor de algemeene vergadering der kiezers van 't arrondissement, om over te gaen lot de definitieve aemvyzing der Kandidaten voor hel Senaet, de Kamer der volksvertegenwoordigers en den Provincialenraed. Wy verzoeken UEd., vricndclyk uwe medekiezers te willen aenmauen om, in zoo groot getal mogelyk, deze vergadering met hunne legeiiwoordigbcid te verceren. In afwachting, M., aeuveerd de verzekering onzer ware achting en vriendschap. De ondervoorzitter van 7 midden-komilcil De SckretarisV. VAN WAMBEKE. Tn. VAN WICHELEN. Heer Opsteller van den Deuderbodc. Toen ik vcrledeno week niet mijn schip de dender- rivicr afzeilde, ontwaarde ik ter hoogte van Dender- leeuw-Okegem, een nieuw vaartuig dat de verdron kene meersehen in zeildeliet scheen mij zoo wonder van timmer en tuig, dal ik, had ik mij in de Spaansehe- of Alchiueesche zeehavens bevonden, zou gedacht hebben aan een nieuw verschanste oorlogszeeluigdoch mis. Bij hel naderen, zag ik niet mijne zienbuis, dal bel een waterwild jachlïuig was, van een nieuyv stelsel, beslaande in eene waschkuip met hoppestaken verschanst, immers, boegspriet, fok en bazaanmast niets was vergelen. Het was door een drietal behendige jagers be mand, die zoo, terwijl de eene, door zijn piston speeltuig, de ecbos der omliggende valleien deed weergalmen, en mogelijks ook wel de waterbenden, op een pas-redoublé vergastte de andere zoo intus- sclien met zijne busk mikte om een gevederde watergaal te knippen. Aan wal geslapt zijnde, er kende ik het driemanschap van eene naburige ge meente, die toch aau hun eerste proefstuk niet zyn of zij zullen lukken in hunne drijvende vvalcijaehl- reis zal verder uitwijzen Bericht aan de jagers. X. Huwelijk vun II. K. II. de prinses Louisa. In zitting van zaterdag heeft de lieer Minister van builenlundsche zaken, in naem van Zyne Majesteit, onzen Koning, aen de Kamer de oilicieeie notificatie gedaen van het aenslaende huwelyk zyner oudste dochter, 11. K. II. prin ses Louisa-Maria, met Z. K. II. prins Philips, oudsten zoon van HIT. KK. HH. prins August, hertog van Sakscn-Cobourg, en prinses Clemen tina d'Orleans, zuster van wylen onze diep- belreurdc koningin,Louisa-Maria. Prins Philips is geboren den 28 Maert 1844. I!y is majoor by de Hungarischc lundwher. Prinses Louisa-Maria is geboren den 18 Febru ari 1868. De Kamer heeft eeoe deputatie benoemd om den Kor.ing en den Kocingm over het aen slaende huwelyk hunner oudste dochter te gaen gelukwenschen. Mgr. de Pauselyke Noncius had, namens het diplomatieke korps, le Brussel geaccrediteerd, hel verlangen uitgedrukt, om den koning en de koningin hunne gelukwenschen aen te bieden, ter gelegenheid van hel aenslaende huwelyk van prinses Louisa met haren neef, den hertog van Saksen-Cobourg. Gister namiddag,ten 12 1/2 ure, is het diplomatieke korps ten hove om vangen. De dag van het huwelyk is nog niet stellig bepaeld, doch er is voorloopig besloten, dat de plechtigheid op 't einde der maeud Augustus zal plaets hebben. Men verzekert dat de nieuw- getrouwden le Brussel zullen blyven woonen. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAX GENT. De Eerw. Heer de Landsheer, onderpastoor van S. Mana-Lierde, is onderpastoor benoemd te Elverzele. De Eerw. lieer Verhelen, coadju tor te Mei re, volgt hem op. Eindelyk heeft de polieie de hand gelegd op de geheele bende valsche munters, welke het land begiftigden met ongeldige banknoten van lÜd, 500 en 1000 IV. Duqiiesnoy, graveerder, is le Brussel, en twpe zyner dochters met hunne echtgencolen zyn te Terneuzen aengehonden. Al de bewyzen zyn gevonden en Duqnesnov bet-fl reeds volle bekentenissen gedaen. De landbouw ondergaet eene erge krisis. De waarde der opbrengst weegt de zwaerle der pachten en lasten niet meer op, en dan zvri er veel omstandigheden, die den val van den land bouw verliaesten 't gebrek aen werkvolk en de verhooging van den dag-en huerloon, de ver- valsching en verzwakking van den guano, en laetsl den afslag van hei vee. Op kalfkoeicn is de afslag van i00 tot 125 fr. en op vette rund beesten van 75 tol 100 fr. per kop. 't Is evenwel niet alleen by den landbouw, dat de krisis bepaeld blyft, ook de groote plalle- laiidsnyverheid, de bewerking van bel vlas na- melyk, is aen liet kwynen. Sedert eenigen tyd is de uitvoer van liet bewerkt vlas veel veiininderd, de prys ervan sterk gedaeld, de bereiding veel afgenomen en gemeenten, ahvaer de kleine landbouwers in de vlasnyverheid de vergoeding plachten le vinden, weike hun de landbouw niet meer verschafte, worden slachtoffer van dien toestand. Daer, waer de vlasbereiding op eene groote schael uitgeoefend wordt, begint die slael van zaken veel kwaed aen te richten. De Aprilmaen, genaemd de Rosse Maen, zal dit jaer den 16 April om 1 uer 15 min. des avonds beginnen, om den 15 Mei te eindigen. Ontsnapping if. Turnhout. Nadere by- zondvrheden. Wat wy, en ook andere Ant werpse he dagbladen, over de ontsnapping van twee gevangenen uit liet gevangenhuis Ie Turn hout gemeld hebben, is ouder meer dan een op zicht, niet nauwkeurig. Ziehier, hoe die ontsnapping, welke by den eerstenoogenblik alsomnogeivk moet beschouwd worden, plaets had. 'l'oen des nachts, een der wachters de ronde deed, en op de slaepzael der gevangenen kwam, bemerkte by, in bet voorbygaen, twee schadu wen, welke achter hem heen de deur uitslepen, en dezelve onniiddelyk, met den grendel er op te schuiven, dicht sloten; de wachter zat dus op de slaepzael gevangen. Een woordje uillegging ozer de slaepslcden der gevangenen: ieder gevangene slaept in eene deels van plaelyzer gemaekte., deels var. yzer- draed gevlochten kooi, welke met een sleutel wordt gesloten. De twee ontsnapten hadden, zonder het minste gerucht te maken, de deur weten open le wringen, en zich op de slaepzael verborgen gehouden, tot dal de wachter bin nen trad. Waren deze kooien stevig genoeg gemarkt, zoo hadden de twee gevangenen de deur niet open gekregen, often minste hadden zy dit niet gedaen, zonder meer dan een gevangene wakker le maken, en zoo doende zich te verraden. Eene der eerste oorzaken, waer tegen niemand van het gevangenhuis iels vermocht, ligt dus in hei gemis van stevigheid der yzeren kooien. Na deze aenmerking gemaekt te hebben, ver volgen wy ons verhael Zoodra de wachter ont- waerde, dat er twee kerels buiten de deur spron gen, en hy zich zag opgesloten, trok liy de alarmklok, wdke hy voorkomende omstandig heden op de slaepzael hangt. By den eersten slag springt de directeur, die in een benedenkwar- lier verblyfl, uit zyn bed, en loopt half gekleed naer boven tol de bovenste verdieping. Niet zoo- dra is by in den ging gekomen, die naer de slaepkamer geleidt, of de deur gaet achter hem dicht, en den grendel er voor hel waren de twpe ontsnapten, die hem op den gang hadden laten komen, hem opsloten en daerop naer be neden liepen. Op de eerste verdieping sloten zy insgelyks de deur, voordat een tweede wachter, die daer sliep, d'-n tyd had er buiten te komen. Van dal oogenblik hadden zy liet pad geheel vry. In eenige sprongen waren zy in het kwartier van den directeur, bemachtigden de sleutels, die daer des avonds worden neergelegd, namen mede wat ze in de haest vonden, en vertrokken zonder voortaen de minste moeilykheid op hun nen weg te kunnen ontmoeten. Noch de direcluer, noch een der wachters zyn door de deugnieten mishandeld geworden, en ook is het bezyden dc waerheid, dat des morgens het kasteel, lot groote verbazing der inwoners, nog van builen gesloten was, en men werkvolk moest Dalen om er binnen te breken. Neen, het is de dienstbode van den directeur, die naer bovenloopende, den grendel van den eersten gang wegschoof, en zoo den wachtermajoor in slaet stelde, om op de bovenste verdieping zynen makker, en ook den directeur te verlossen. Dewyl deze laetste een tweede sleutelbos van al de deuren in zyn bezit heeft, kon men naluer- lyk, zich op hetzelfde oogenblik vry bewegen. Dat de schelineu, indien zy hetzelfde stuk moesten aenvangen, misschien op de duizend- macl niet eens zouden gelukken, is zeer zeker het is een zonderlinge samenloop van omstan digheden, welke men op den eersten oogslag, geheel onmogelyk zoude achten, en daerby de byzonderlyke sluitingen inrichting der gevan genis. die hun stoutmoedig plan heeft doen ge lukken. Overigens wordt de dienst van het gevangen huis van Turnhout met orde verricht. De direc teur is een man van kennis, ondervinding, en uiterst puntig op het volbrengen zyner plichten. Wat de wachters nengaet, deze zyn ordelyke ambtenaers, onverschrokken en allyd op hunnen post. Men schryft uit Waregem, .30 Maert: Gister morgen vroeg ging zekere Cobbaord, landbouwer, wonende le Nokere, wyk Lom- baerdekens-Kapelleke, naer zynen Vlasgaert, vergezeld van zynen hond, om te zien of er geene mollen zaten. Toen hy omtrent hel midden der party was, sprong zynen hond op eenen mol hoop en begon te krabben de pachter nader de, meenende eenen mol te zien, toen hy tot zyne groote verwondering twee stukken geld bemerkte, die boven gekrabl waren vermoe dende, dat daer zou kunnen een schat verbor gen zyn. nam hy zyne spade en begon le delven. Zyne gedachte werd volkomen verwezenlykt. Na twee of drie voeten diep gedolven te hebben, vond hy een verrot houten eiken kistje, dal hy voorzichtig bovenhaelde, en vvaerin hy nog twee honderd twaelfzulke stukken vond na nader onderzoek, zag hy dat hel Zeecwsche ryksdael- ders waren, dragende het jaertal 1795. Men schryft uit Bergen H. Canchier, de man van kleine Trees, die zoo ongelukkiglyk is vermoord, is voorloopig aenge- houden en naer de celgevangenis van Bergen overgebracht. Verleden dynsdag, ten 12 1/2 ure 's mid dags, is de schoone hoeve van den heer Luys. eigenaer en landbouwer le Bree, de prooi der vlammen geworden. Niettegenstaende de hevig heid van het vuer, aengehitsl door den westcr- wind, en gevoed door eene menigte brandstof fen, zooals wol, was, strooi, heeft men, dank aen de behulp/,ame medewerking der inwoners, het vee en eenige meubelen kunnen redden. De knecht van den heer Reyskens was dadelyk in galop de brandspuit gaen halen, en kwam juist in lyds 0111 de naeslbygelcgene hoeven te be schermen, wuerloe de burgemeester de beste maelregelen nam. Hel spyt ons de namen der brave pompiers van Bocholt niet le kunnen opgeven die, in minder dan 20 minuten met hunne brandspuiten ter plaelse waren. Maer vooral verdient de moed van Bosnians, dienst knecht by den lieer Sleyncn, bewondering. Hy klom op liet dak van Gein ls, slechts op 50 me ters afstand van de brandende hoeve gelegen, waer het vuer zich reeds a en zette hy liet zich van het dak afglyden, ter hoogte van dry meiers en. omringd door rook en vlammen, gelukte hy er in het vuer uit te dooven. Afslag van den koffie. De daling op den kolfia duert nog allyd voort. Men verwacht nog groolen afslag op de pryzen in 1t groot, en dit feit, voordeelig aer. de verbruikers, dreigt groot nadeel toe te brengen namelyk aen l»e- langryke huizen van Antwerpen, liet verlies door Antwerpen geleden, bereikt leeds 60 fr. per bael. Iets over de invoering der aerdappelen in Europa. Omtrent hel invoeren der aerdappelen 111 Europa bezit men eene menigte aenteckeuingen, met de namen levens vail velen dergenon the zich als wel doeners der menschheid door de verspreiding der plant hebbeu doen kennen. Na óe verovering van Peru door de Sponjacrden, zyn in liet midden dei XVI* eeuw de aerdappelen reeds gekend geraekt in Spanje en llalicn In 1538 kende men ze onder den naem van Tarloflbli in Italien, van waer zv in dat jaei door den pauselyken gezant in Nederland werden overgebracht cu ouder anderen te Arras reeds aengoprezen, terwyl zy, omstreeks 1590, door den liooglceraer Gnspnrd Baudin, le Bazel, in zyn kruidkundig werk werden beschreven In de omstreken van Lvon vindt men ze 111 1592 aenbevolen. John Hawkins, een slavenhandclaer bracht ir. 1595 nerdappcicu uil Santa Fë. in Nieuvv-Mcxiko, naer Ierland, en de bekende Sir Francis Drake iu 1585 naer Engeland, waer zy slechts als een tuingewas, alleen wegens liet vreemde, aengekweekt, bleven. Drake gal van deze knollen aen den kruidkundige Gaiard en deze deelde zc op zyne beurt mede acn Carolus Clusius. hoogleeraer te Leuven, die ze in t lot, onder den naem van Papa's, beschreef en af beeldde Merkwaardig is hel, dal hy dc witte bloem welriekend noemt, eene eigenschap van den wilden aerdappcl uil Peru en Chili, welke de geteelde ver scheidenheid loenmnels nog bezat, maer sedert dien tyd alzoo vcrlooren heeft. Ais akkerbouwgewas wer den de aerdappelen door sir Waller P.aieingh, uil Virginië, op zyn landgoed in Ierland overgebracht, men leest 111 1623, maer terwyl hy in 1618 reeds onthoofd werd, moet dit veel vroeger geschied zyn, in de laetste jaren der XVI® eeuw wellicht. Uil ler- and werden zo eerst in 1684 naer Lancashire ovege- brachl, verspreidden zich van daer over Engeland on in 17-28 ook over Schotland, waer zy onder andere hi 1746 door Graham op Kilsylh niet ver van Glas gow, gelccld werden. I11 1710 bracht oen Walderzer, Antoino Seignorel, dc Kartofki.en ui Wurlenberg.waerschynlyk, blykens den naem, uil Italië. In 1717 oulving men zc in Saksen van den uit Brabant terugkeerenden gcuerael von .Milllmu, en in 1738 in Pruisen. In 1760, by het einde van den zevenjarigen oorlog, breidde dc teelt zich aentner- kelyk uit maer m>,g sterker in P71 en 1772, toen men die als een midJJel ter beslryding van hongers nood, by hel telkens terugkomende misgewas der granen, begon te waerderen. In Johan Beckman's Beginselen van den Landbouw, in 1783 le Götlingen uitgegeven, worden de Taiituffei.en of Erdbirken nog opgenoemd als een tuingewas, in eeuen adem mot de aerdperen, Helianthcs tlberosus, die hier Erdapfel heelcn. Johan Alslrccm bracht do wuclil in 1726 van Zwe den over. In 1785 werden eenige knollen in Noor wegen, door den proost Alke, in hel Hardnnger veld, by Bergen, overgebracht, van waer zich de teelt spoedig uitbreidde. In Holland scliynen zy in 1735 reeds min of meer algemeen bekend le zy maer eerst in den Fronsehen tyd, omstreeks 1790, verspreidden zy zich overal als volksvoedsel. I11 Frankryk worden aerdappels als eene zelzaeni- hcid in 1616 op de koninglvke tafel opgedischl. Men kent de moeite, die Parinenlicr in 1783 acnwenddo om de teelt algemeen le maken, met den gelukkigen uitslag, dal in 1793 reeds 35,000 hectaren 111 Frank ryk met aondappclcn bezet waren. /"Vriend van den Landman.) HOLLAND. Donderdag morgen, omstreeks 4 1/2 ure ont stond er brand in een in 1871 nieuw gebouwde boerenliuizinge naby hét dorp Oldeboorn, be woond door dc wed. '1'. De Boer. De vlammen namen al spoedig zoodanigen omvang, dat aen redding byua niet iel le denken, liet pand is dan ook gehcelafgebrand,terwyl 15 stuks hoorn vee, vyf kalveren, een paerd, al liet aeinvezige hooi, dc boerengereedschappen en liet liuisracd verbrandden. Slechts 1 rund, dat zich had los gescheurd, mocht aen de vlammen ontkomen. Alles was verzekerd. De norzaek van den brand moet vermoedelyk worden toegeschreven aen onvoorzichtigheid. De vrouw was even tevoren met eene brandende petroollamp in de sehuer geweest, ten einde den karnmolen gereed te maken. Zy bad daerby de 1 imp omhoog gehou den, waerdoor het bovenden karnmolen liggen de strooi in brand schynt te zyn geraekt. FRANKRYK. Na den uilslag der laetste kiezing zyn de legitimisten wel verdeeld geworden. Eenigen willen klaerder dan ooit hunne grondslelsels verzekeren anderen gelooven, dat zy het zeven jarig bestuer moeten bytreden, en van den graef de Chambord bekomen, dat hy afstand doe ten voordeele van den gracf van Parys. De onder voorzitter van de Republiek, met den Hertog van Aumaule, 111 zyne hoedanigheid van toeko menden voorzitter der llooge Kamer, zou de brug zyn, langs waer de Orleanisten aen het be wind zouden komen en het algemeen stemrecht afschaften. Het manifest van den republikeinscben bond is verschenen. Daerin wordt beweerd, dat de monarchisten voornemens zyn de pogingen te verniewen lol het herstellen van den troon. Verder wyst hel op den vooruilgang der repu bliek en de bedreiging lot verminking van liet algemeen stemrechtliet doet eenen oprorp tot de eendracht en de tucht van al dc republikei nen, en zegt dat de ontbinding der Nationale Vergadering het cenig redmiddel is voor de cri sis des lands. De nieuwe verdedigingswerken van Parys, welke op oenen aenzienlyken afstand van de te genwoordige forten moeien gemaekt worden, zullen 60 miliocn kosten. Van deze som worden 51,200,000 fr. geschat voor de eigenlyke wer ken, 5,230,000 fr voor den aenkoop van terrei nen, 5.550,000 francs voor onvoorziene uitga ven. De eerste categorie bevat de werken en for len te Corbcil, Monllignon-Oumonl en die le Chutillon, Palaiseau, Villeneuve-SaintCe- ories en Saint-Cyr op de zuiderlinie. Voor die werken wordt een krediet aengevraegd van 25 milioen, als 21.2D0.000 fr, voorde eigenlyke werken, 1,800,000 fr. voor onteigening en aan koop van gronden, en 2,000,000 Ir. voor over- ziene uitgaven. Een treurspel, dat doet huiveren, is te Groshois, een wel bekend dorp in de omstreken van Parys, vuorgevallen. Een klein kind van zeven jarr oud, 's avonds te voren gestorven, werd bi graven, en de diep bedroefde moeder, eene arme, vrouw, Joanna Tenneur genoemd, volgde weenende bel lyk, dat de vader onder zyuen arm droeg. Aen het graf gekomen, dat 's morgens gedol ven was, hoorde men eensklaps, op het oogen blik dat men de doodkist ging neerzetten, er een licht gerucht in, evenals eenen zucht. Myn God l iep de moeder uil, rnyn zoon leeft hy leeft... hy is gered. I)c kist werd haestig opengedaen en men zag het kind dal zwak de armen onder zyn lykdoek bewoog en dc lippen ontroeide. Zyne moeder nam het kind in hare armen en omhelsde hel. liet kind deed eenige bewegin gen dan na eene laetste krimping wierp hel zyn hoofd achterover... liet was dood en dil- inael voor goed. Dan ging de moeder drie stappen acliler- waerts de oogen verwilderd, zag zy het klein lyk gedurig aen... liaer aengezichl veranderde en zy viel beweegloos neder. Men droog liaer naer huis inlussclien liaesltc men zich het kind te begraven. De heer Fleury, geneesheer van Grosbois, zegt dat, indien de vrouw niet sterft, zy zinne loos zal blyven. Naer la patrie verneemt zullen zeer duide- lyke instruction gezonden worden aen de ver schillende departementale besturen, om alle a pogingen tol beroering of schandael te belet ten, die dit jaer by de bedevaerlen beproefd zouden kunnen worden. Daerlegenover /.ouden de kerkbesturen door den minister van eere- diensl worden uilgenoodigd, 0111 alle manilësta- tiêii, hetzy by de aenkomsl, he'tzy by liet ver trek der pelgi inis. te voorkomen, die tot contra- demonslraticn aenleiding zouden kunnen geven. Een keizeklyk bezoek. Men meldt de aenslaende aenkomsl le Parys van anamielsche gezanten, door keizer Tu-Due gekozen onder de hoogste dignitarissen van hel land. Deze diplomaten brengen kostelyke geschen ken voor maerschalk Mac-Mahon. Zy hebben den 15 Maert Saigon verlaten en zullen rond het einde van April-le Parys aenko- men. Zy zyn vergezeld door een aide-de-camp van den schout by nacht Oupré, goeverneur van Cochichina en voeren een lalryk gevolg met zich. Men merkt er vooral verschiedene vrouwen in op. Die dames zouden tamelyk schoon zyn, had den zy niet de gewoonte van betel te knauwen, waerdoor de tanden zwart worden hoe meel de tanden zwart zyn, heet het daer, hoe schoo ner ze zyn. Ontsnapping van Reciiefort. De ge ruchten, die iu omloop zyn geweest aengaende de ontsnapping van Kochefort uil Nieuw-Cale- donie worden bevestigd. De Figaro volledigt de gekende inlichtingen door de volgende nota, die hem op hel laetste uer, door eenen zyner vrien den wordt medegedeeld Reeds zes dagen heeft een mandataris van Rocheforl, zyn bankier le Parys, de heer li..., verzocht 0111 hem 1000 p. sterling ter bestem ming van Sydney le zenden. I11 tegenwoordigheid de onwaerschynlykheid der tvding zou den heer G. niet 011 middel lyk deze overzending gedaen hebbeu, uit vrees van liet slachtoft'er te worden van den eenen of ande ren schink Rocheforl en Groussel, die samen zouden ontvlucht zyn, bevinden zich in hetzelfde eiland niet. lloe hebben zy het aengelegd om samen een onlvluclitingsplan le beramen Langs een anderen kant heeft een der ont snapten, Jourde, zyne vrouw naer Nieuw-Cale- donie ontboden. Dit is hel werk niet van eenen man, die er aen denkt le ontsnappen. Voegen wy er by voor diegenen die aen de waerheid dezer mededeeling zouden Iwvfelen, uit hoofde der belangi ykln-id der som (25,000 fr.) dal Rocehefort ver is van zonder hulpmid delen te zyn en dat hy le Parys eene som van 60,000 fr. in deposito heeft gelalen. Dit geld komt voort van den laelslen roman van Roche forl en van zyn dagblad Le Mot d'ordre. Men bereidt op dit oogenblik eene nieuw- soortige tentoonstelling, die ongelwyfeld groote aentrekkelykheid zal hebben voor de Paryze- naers, namelyk eene tentoonstelling van het be leg van Parys, gemaekt op bevel des minis ters van oorlog, en vvaervan de uitvoering aen twee genieofticicri n is toevertrouwd. Op den grond zal aangebrachte aerde den vorm der slandplaetslen in eenen kring van vier of vvl mylen rondom Parys verbeelden. Al de vooï- naemste monumenten der hoofslad. de forten met hunne bastions en hunne kanons. de forten rondom Parys, zullen allen verbeeld zyn. Men zal insgelyks de Fransche en Duitsche voorposten kunnen zien, de nauwkeurige plaet- s»-n, waer dc vyand zvne balteryen had gesteld, de wederzydehe standplaelsen der beide legers, gedurende de gevechten rondom Parys gele verd, enz. Dit werk zper lang en zeer zorgvul dig welk in niets gelyht aen hetgeen lot hiertoe gemaekt is wordt melde grootste zorg bereid, bv middel der stafkaert, welke op den grond zal weergegeven worden, met de walerloopen, bosscben en alle ongelykbeden van den grond. Dit plan van het beleg van Parys, welk zal ten toongesteld zyn in de groote beuk van het Ny- vcrheidspaleis, zal 50 meiers breed op 40 hoog zyn. Een ontrouwe Kassier. Men leest in le Temps, van 29 dezer Eergisler namiddag, rond 3 ure, werd in de bureelen van liet bestuer der yzeren wegen Pa rys Orleans, op den boulevard de VHopital, aen- gehoudeu de heer Sisco, onderoverste der uit betalingen. "y is beschuldigd van ontvreemdingen ten nadeele der maetschappy, welke alleen voor het jaer 1872 opklimmen, tot de overgroote som van 95.000 fr. Sisco heeft zyne schuld bekend, maer liy be weert dat de ontvreemde niet hooger loopt dan 80,000 fr. De schuldige is 43 jaer oud, Corsi- kaen van oorsprong, getrouwd en heeft een kind. Zyn ambt als onderoverste bracht hmn moen- delyks 300 fr. op; maer de uitgaven, welke hy deed, bewezen «lat zyne inkomsten veel aenzien- lykcr waren. DU 9 TSCII LA lY D De Standard beeft gister uit Berlyn eene depêche ontvangen, acti'kondigenCc. dat de ziek te van prins Bismarck verergerd was. De kanse lier van liet keizerryk zou iu eene groote ver zwakking gevallen zyn. De slapeloosheid en het gebrek aen eetlust zonden, iu pbels van te ver minderen, vermeerderd zyn. Hel Fremdenblalt aeuziet den toestand van het Duilsch keizerryk ten gevolge der ziek te van den heer von Bismarck als hedenkelyk. Men verzekert, zegt dit blad. dal hel hedenkelyk oogenblik van den kanselier van hel Duilsch keizerryk voorbyis; maer men zou zoo veel niet kunnen zeggen van de kwael. die de ont wikkeling van het Duitsch keizerryk hindert. Ten acnzien van dit laetste, zou het bvna scliy- ncn dat de crisis op het punt zou zyn, zich le verklaren. Vervolgens, zinspelende op de redevoering van den keizer aen de generaels, drukt liet Fremdenblalt zich in deze woorden uil Men moet grenen terugkeer vreezen van het geschil, dal van 1862 tol 1868 heelt geduerd, maer de kiemen eencr inwendige crisis zyn daer, en aen- gezien de heer von Bismarck zoo gauw in slaet niet zal zyn, de zaken le ""hernemen, mag men zich acn eenen bedeukelyken voorval in de bin- nenlandsche verwikkelingen van Pruisen en van Duitscliland verwachten, welke belang door dé zen volzin genoeg gekenschcls is Het is noo- dig, den toestand le overdenken en er z.ich klaar j rekening van te geven De Cermania, van Berlyn, gaet voort met de betoogingen van veikleefdheid, vvaervan dc bis schoppen van Pruisen van wege hunne geloofsge- noolen het voorwerp zyn, te doen kennen. In zyn nummer van 28 Maert, zegt zy, dal Mgr. de Aartsbisschop van Keulen s'uvonds eene de- pufatatie van burgers uit Keulen, meer dan 4, 000 man in getal, ontvangen heeft; eene ande re uit Gladbach van 1,500 personen eene derde uit Essen, van meer dan duizend personen, en I eene vierde uit Duren, hetzelfde getal bereiken de. De Cermania voegt er by. dat de Aartsbis schop ook hel bezoek van al de mynwerklieden van Steelen ontvangen heeft; zy hebben z.ich in hunne schilderachtige Meeding acngeboden. Het blad zegt uil goede bron te weten, dat de j politie zich voorstelt er tusschen te komen, om deze bewegiilg le doen ophouden.... Aen de Bank-und Hand. Zeitung wordt uil Essen gemeld De bestellingen, by den heer Franz K1 upp alhier gedaen, zyn van zoo omvangryken aerd, dat de fabriek, nietlegen- slaendc de reusachtige uitbreiding, daeratn reeds gegeven, niet in slaet is dat alles binnen den bepaelden termyu in gereedheid te brengen. De eigenaer der fabriek heeft, ten gevolge daer- van, het plan opgevat, om zyne werkplaets aeu- merkelyk te vergrooten. Hy heeft tot dat einde eene leening aengegaen met eenige van de eer ste finantiëele instellingen te Berlyn. Under verband der gronden, opstallen, enz., enz., der fabriek le Essen, zullen hem eenige inilioeven worden voorgeschoten deze leenmg zal binnen zeer korten tyd worden afgedaen. De Ryksregeering zal op die wyze tyding in het bezit geraken vau hel noodigc marteriêel tot be wapening van leger, vestingen, kustversterkin- gen, enz, Verre het grootste gedeelte der bestel lingen is door de Ryksregeering gedaen. ENGELAND. Schrikkelyke straf. De Dailg Telegraph deelt de loigevallen mede van vyf afschuwelyke schelmen. Deze kerels van de slechtste soort bevonden zich aen boord van het schip Satumav kapitein Leslie, varende van Cardiff naer Table- Bay. Allen hadden grove schelmstukken ge pleegd en gingen gotraft worden. Zy besloten van oproer le maken om op deze wyze te ont snappen. Op 29 Januari, toen zy de wacht moesten optrekken, drongen drie hunner in de kabien van den kapitein en poogden hem te de vermoor- pen. De twee andere wierpen zich op den sluer- ntan van het schip en legde hem met een koord gebonden. De muiters hielden hem goed in 't zicht, plaelslen proviand in eenen boot, welk zy in zee lieten, en voorzagen zich van verf en borstels om den naem van den boot te kunnen doen ver- dwynen. Dit gedaen vertrouwden zy zich aen het Ore- aen zy bevonden z.ich op eenen afstand van 30D mylen van de nahurigsle kust van Zuid-Amerika. De kapitein en de sluernian alhoewel gekwetst konden zich losi ukken na hel vertrek der ban dieten en brachten hun vaerluig ongehinderd- in de haven van Sable-Bay. Maer men vraegt zich af wat ervan de \yP schelmen mag geworden zyn. In de gunstige voorwaarden hadden zy tien dagen noodig ge had om in Brazilië aen de landen, ten ware z.y het geluk gehad hadden van een schip te ont moeten, dal hun innam maer het is waerschyn- lyk dat de nat uer hun eene rechtvaerdige straf heeft toegepast, en dat zy van honger en dorst tnalkaer vervloekende, ellendiglyk zyn omgeko men. SPANJE. Madrid, 31 Maert. De toestand van gencrael Rivera is nog allyd zeer erg de Carlist Ollo is gedood Radica is gevaerlyk gekwetst. 15,000 man versterking gaen naer het Noor den worden gezonden Men denkt dal de beslissende acn val van Abanto heden ol morgen zal beginnen. De Gaccta kondigt verscheidene telegramen af, waervan het laetste gedagleekend is van gis ter 11 ure 45 min.zy melden dal verscheidene nieuwe balteryen gemaekt zyn; de vooruilgaen- de beweging der troepen gaet regelmatig voort. De troepen zyn wel voorzien van levensmiddelen en krygsbehoefleu. Caslrejana, 50 Maert. De Republikeinen zyn volstrekt in hunnen aenval op SanPedro mislukt. Drie opvolgenlyke aenvallcn zyn met de ba- jonncl noor het koninklyke leger, onder de be velen van Dorregarray, teruggeslagen. De republikeinen zyn tot aen Muriella ver volgd geworden. Zy hebben op het slagveld 3500 gekwetsen en dooden gelaten, en wy hebben 500 krygsge- vangenen gemaekt. Twee hunner veldstukken zyn genomen geworden. Van onzen kant ernsti ge verliezen: 700gekwetsten eu dooden.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2