wooners van een en 't zelfle kwartier moeien samengesteld zyn, en ook dat een groot deel garden, nahierlylvan deze welke de denkwijze van den kovnel niet deelen) niet zyn uitgenoo- digd om aen de kiezingen deel le nemen. Men verzekert ons ook dat dc muziekanten van een muziek der garde ei\iek, dat liier, sedert vele jaren, niet meer beslael, uit kracht eeuer valsclie uillegging der wet door M. Jamar, director genetael in 't ministerie van 't inwendige, vooruilgezet, aen de kiezingen zullen deel nemen. Wy sporen dus onze vrienden aen op nieuw met krachtdadigheid te protesteeren tegen de menigvuldige welsyerkrenkingeni die hier weer, in de kiezing voor de garde.civiek, zullen ge pleegd worden, om hierdoor aen zekeie ge pluimde en verzilverde jannen le doen gewaer worden dat liet niet alleen hunne hoogst be- lachelyke persoonaedje maer ook hunne 011 welendheid der wel en hunne erlelyke dom heid van 't politiek in die kiezingen le mengen zyn die de nationale instelling der garde civiek belachelyk maken in de oogen des volks en haer al het aeuzien en ernsligheid doen verliezen die zy vooreen geëerbiedigd bestaen hoogst noodig heelt. Dus opgepast. WYMENKW ESTIE. Onze korrespondentie, uit hel vreemd land, waer Menheerkc Van der Wymen zyne zinnen is gaen verzetten, is ons le laet toegekomen, om deze week te konnen opgenomen worden. Dier de zaek van Menheerke Van der Wymen in 't vuer niet ligt, hebben wy al den tyd 0111 't bolleken van 'l ventje later zoodanig le was- schen,dat erwel gevaerzou kunnen by wezen van er zyn hair door te verliezen. KIESRRONYK. Men meldt, dat de heeren Muller en Diipont, volksvertegenwoordigers van Luik, zicli niet meer op den rang zullen stellen. 'l'e lioei twyfelt men er niet aen, of dc heer De Macar zal zyn verlof bekomen. De lieer De Lhonneux zal in zyn lot deelen, indien by, ge- lyk men beweert, de beschermschap der doctri naire Associatie aenvaerdt. Onze vrienden van Verviers rekenen op eenen schoon en zcgeprael voor de heeren Cornessc en Simonis. In 'l kort, het Walenland zal evengoed, als de Vlaeinsche gewesten, de groote a hei Islelling van 1870 vernieuwen De doctrinairs en de radikalen zullen cr aen zyn voor hunne moeite en de groote koppen voor hun geld WEITELYKE BESLUITEN. De heer E. Hans, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te (lent, is benoemd tot pro cureur des konings by dezelfde rechtbank, in de plaetsvan wylen den heer Van Bcllinglien. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. BISDOM VAN GENT. be Ecrw. Heer Wccwaulcrs, pastoor le Astenc, wordt pastoor lo Lcmbeke. De Ecrw. lieer De Loof, onderpastoor te Laerncis pastoor benoemd to Senimcrzake de Ecrw. Heer Jaspar coadjutor aldaer volgt hem op le Lacrne. STERFGEVAL. Dc Ecrw. Heer C. Var. Belle, pastoor lo Zonnegcm sedert ruim 5 j.iren^js Mdacr^j 9||d(^' o^cHedenj van 53 jaren, lly had dynsdag dc lilt. Sacramenten der stervenden onlvangcu Morgen zondag om 4 uren namiddag, zal er eene offerapde van vyf schoone stoelen in de kapel van T klooster le Afll'gem, by Aelst, gedaen worden. (Medegedeeld.) Zaterdag lest is de genaomde Prosper Arenls, bygenaemd de mous, brugdraeijcr alhier, op den tragel, grondgebied van Ib rderspm, door zynen broeder aengovallen geweest, en, in de worsteling die lusschen hen is outstaen, heeft hy verscheidene doch weinig gevaerlyke messte ken bekomen. De aenvaller had sedert eenige weken teekens van krankzinnigheid gegeven en is onmiddelyk naer 't zothuis te Gent overge voerd. Sedert eenige" jaren wordt er in ons land vóór de kiczingen, de eene ol de andere pater, by klare dage, met grooten toestel, onder de uiijoiiwiiigcn van belaeld of onbetacld grauw, naer T kol geleid, beschuldigd van zedenschen- dery. Achter de kiezing wordt hy in vrybeid gesteld, zonder straf voor de aenklagers Wy zyn benieuw om le welen, hoe 't zal gaen met dc kiezingen van Juni aenstaende. Wy vernemen met genoegen,dat cencpetilie, bekleed met meer dan 16,030 handleekens, vra gende de verwerping van het reglement op hel kerkhof, aen den gemeonteraed van Antwerpen is gezonden. Hel comiteil, ingericht ter verdedi ging van het kalholyk kerkhof, zal hierdoor een grooten dienst aen de goede zaek bewezen heb ben. Het zou niet onmogclyk zyn geweest die 16,000 liandteekens, te doen opklimmen tol het dubbel doch reeds het genoemde cyfer zal, hopen wy, aen den racd doen zien, hoe impopu lair liet voorgestelde reglement by bet volk is. Men sclirylt uil Antwerpen Wy hebben reeds meer dan eens gezegd, dat den heer Frère en de stadliuisgeuzen, ter gele genheid der havenwerken, het water wilden tioebel maken en zien of zy, dit gedaen zynde, niets voor hun eigen belang konden opvisschcn. Dal gedrag was beneden alle waerdiglieid, en het maekte van den heer Fiére, die altyd als een afgod heeft willen ten troon zitten, een Irot- toirhcld. zooals zoo vele andere in die party. De Gazette, de Liége geeft, over dal schan daal, eenige zeer merkwaerdige inlichtingen. Dynsdag, voorde opening der Kamerzitting, zou de beer Frère, in het Park, eene gansche uer, de lieer Anspach g-sermoncerd hebben, om hem lol zyn plan over te halen. Men moest, ofschoon Antwerpen zich vóór het ontwerp verklaerde, dit ontwerp verstooten, of beter gezegd hetzelve doen verdagen. Men moest den heer Malou en de katholyke opinie van bedrog doen verdenken misschien zou er wel eene slraetbeweging ontstaen en liet kabinet zou gevallen zyn. De heer Anspach heeft echter van dat alles niet willen hooien, en, zeg', liet blad, zonder de heer Anspach is de slraetbeweging in Brussel, onmogelyk. De burgemeester van Brussel vondt de konven- tie voordeclig voor Staet, en stad, voordeelig ook voor de linmobilière, die teenemael uit lihe- rale vrienden beslaet, en meende dat die kwestie vreemd aen de politiek moest blyven. Kortom, de heer Anspach was gunstig aen de konventie, en de twee doctrinaire kopstukken verlieten elkander zeer koelmen weet liet overige. i De veldtocht van den heer Frère is dan ook teenemael in het water gevallen, en het is aen de eerlijke doctrinaire party niet gelukt, dezen keer, eerlyke menschen met hel woord dief le belecdigen. lnderdaed, velen van dc doctrinaire party visschcn onophoudelyk naer kommissiën en wyn- potlen, en hel ware» juist die zelfde persoonen, die dit gedurig aen anderen verwelen, en er hun eene misdaed van maekten, al hadden zy nooit iets dergelyks ontvangen. O die eerlijke door en door eerlyke doctrinaire party De katholyke Kerk mackl zoodanige vor deringen dat men lot de aposlolvke lyden moet opklimmen om dergelyke uitbreiding te zien, als die van den tegenwoordige» tyd. De volgen de cyf'ers bewyzen zulks Toen Pius 1Y d< n pauselyken troon heklom, telde de Kerk 800 bisdonmen, vikariaten en apostolische prefekluren thans heeft zy er dui zend. Dal is dus eene vermeerdering met 200 bisdommen, die door Pius IX van 1856 lol 1874 geslicht of hersteld zyn. Men lelt in dc Kerk 180 fransche bisschoppen. Honderden mission- narissen, monniken en geestelyke zusters, ver trekken jaerlyks naer de missiën, en elk jaer ontvangen nieuwe streken hel Evangelie. Zelden heelt de katholyke Kerk zulke treilende leckens van leven gegeven. Men sclirylt uil Antwerpen Twee heeren, vergezeld van Jriinne dames, welke maendag avond met den lactslen trein van Brussel hier aengekomen waren, zyn in de Provincieslraet. 5° wyk, door^wee kerels aen- gerand en mishandeld. Op het hulpgeroep der slachtoffers, kwamen eenige geburen toegesneld en deze hebben de kwaaddoeners op de vlucht gedreven. Een der dames heeft twee ringen ver loren. Er is eene klacht by liet parkel ingediend. De l'CREL DER DIENSTMEIDEN. Een OI1ZCI' geabonneerde», een man van zekeren ouderdom, zegt een blad van Brussel, ging donderdag avond, met zynen slok in de hand, naer buis langs eene der weinig bezochte stralen van de Leopoldswyk. Hyging zo» dicht mogelyk legen de huizen, 0111 zich voor den regen le beschut ten, die op dit uer in slorlvlaeg nedervicl. Zyn slok, waerop hy met de rechterhand steunde, ontsnapte eensklaps uit zyne hand, en viel in hel .venster eener kelderkeuken. De man bleef staen, en vroeg zich af, hoe hy weder aen zynen slok zou geraken, zonder de lieden van hel huis te storen, toen eensklaps hel venster open ging, en er eene hand le voorschyn kwam die een pak uitstak, gewikkeld in eene gazet, terwyl eene doffe stem deze woorden uitsprak Spoe dig, cn ga heen, mevrouw wacht De voorbyganger, die gebogen zat om zynen stok le zoeken, nam liet p ik, dal men omhoog stak, en het venster werd eensklaps gesloten, lly stond op, deedt liet pak open, en was niet weinig verwonderd, cr een schoon gebraden kicken in le vinden, waeraen niets anders ont brak dan een vleugeltje. Het was geen kieken, maer zynen slok, dien hy zocht, en hy bukte zich op nieuw 0111 de persoon le roepen, welke hem het kieken in de handen had gestopthy bemerkte door de gordyn twee vrouwen. De voorbyganger stak zyne hand in den kel der en tastte rond, maer zynen stok was ver dwenen. lly belde eindelyk aen hel buis en de deur werd door een jong meisje geopend. De heer des huizes werd geroepen de vreemdeling vertelde alles. CopiI «e» p..i.of /.uu »i icuaerj tv ie zyn u met my aen tafel le zetten, wy zullen lachen. De onbekende acnvaerdde gaerne, des te meer daer het sterk regende, lly zette zich aen tafel met den lieer en mevrouw van liet huis en hunne vier kinderen. Men dronk een goed glas wyn on dacrna plaelste men het kieken, welk de vreemdeling door hel venster ontvangen had, op eene schotel te midden der la hl. Mynheer belde. De meid kwam en men gebood haer de keukenmeid te roepen. Dr ze kwam op hare beurt, ni"l wetende wat men van liaer mocht verlan gen. Zy zag eerst niets, tenzy eenen uilgenoo- digde van wien men haer niet gesproken had. Eensklaps slackle zv eenen kreet. Zy had hot kieken bemerkt. Gy liebt de saus vergeten, zegde mevrouw bedaerd maek ons eene gorde saus. K En breng den slok van mynlieer terug, die in liet venster der keuken gevallen is, voegde mynheer er by. Men begrypl boe de keukenmeid beschaemd stond, en wy hoeven ook niet le zeggen voor wien zy het kieken door het venster had gesto ken wy moeten er ook niet byvoegen, dal zy spoedig haer pak heeft mogen maken. Men schryft uit Sl-Nicolaes l)e policie heeft dezer dagen alhier eenen ge- vaerlyken kerel aengehouden. Deze kerel, wel ke men Gosters noemt, is door onze policie aen gehouden onder beschuldiging van eenen dub belen moord te hebben willen begaen op twee kinderen, die hy gepoogd heeft te verdrinken, in eene der sloolen der Breedslraet. Op hel noodgeschrei der kinderon is de dader gaen vluchten, doch tóen de vader der kinderen er hen uit gered had en huisvvaerts ging met de twee arme ongelukkige slachtoffers, ontmoetten zy den dader, en op hel zien van denzelven, zel- ten beide kinderen hel op een huilen en schreeu wen van schrik. De dader, welke zich ontdekt zag, gaf zich de moeite niet meer om te ontvluchten. Hywerd weldra aengehouden en bekende de misdaed. Ondervraegd vvaerom hy dien dubbelen moord wilde bedryven, antwoordde liy, dat liy wilde doen om voor goed in de gevangenis te mogen gaen. liet parket heeft een onderzoek ingesteld. De kassier van een der byzonderste han delhuizen te Antwerpen, heeft sinds verscheide ne dagen zyn bureel verlaten, met een te kort van ongeveer 80,000 fr. in zyne kas. De ontrou we bediende wordt vlytig door de justitie opge zocht. Men schryft uil Antwerpen De genaemde Jan De Deken, schildersgast. is gister met een gebroken been naer liet gast huis gebracht. De man was den gevel van een huis op den Dries, aen T schilderen, toen eens klaps de ladder brak, en de ongelukkige ten gronde viel. De politie heelt proces-verbael ten laste van den schildersbaes opgemaekt, dewyl deze dry oude en versleten ladders had doen ge bruiken om gemeld werk te verrichten. De ladders waren aen elkander gebonden om het toppunt van den gevel le bereiken ze zyn in zes s'ukken gebroken. Uit Peslh wordt gemeld, dat de hertog Philip van Saksen-Coburg, die met de oudste dochter van onzen koning, prinses Loiiisa-Ama- lia, verloofd is, den rang van majoor bekleedt in bet leger der Ilonveds, en liet jonge paer derhalve zonder twyfel zich metterwoon in Hon- garië zal vestigen. Een brand is te Messnncy (Luxemburg), uitgebroken. Acht huizen zyn afgebrand. Aenhouding der ontsnapten van Turnhout. De dagbladen van Luik brengen ons deze tyding.... Deze twee ontsnapten, de genaemden Frederickx en Van Audenaerde, wier helden daden wy reeds gemeld hebben, »,vn donderdag le Acrleu aengehouden. Ziehier hoe eene brief wisseling uil deze stad naer de Journal dc Licgc gezonden, het feil mededeelt Gister morgen (donderdag) wandelde de heer Ney, sekretaris des parkets, in het bosch van Bcnert, by de stad, en ontmoette twee kerels, die hem het signalement schenen te erin- njren van de beruchte ontsnapten uit het ge vang van Turnhout. Onmiddellyk op zyne stappen wederkce- rendc deelde hy zyne vermoedens mede aen den procureur des konings Hubert, die terstond verscheidene gendarmen in de aengewezen rich ting zond. Eenige uren nadien werden deze twee rei zigers, die wezenlyk de genaemde Frederickx en Van Audenaerde waren, aengehouden op liet oogenblik dat zy de grens van het groot hertog dom, by Martelange gingen overschryden. Zy zyn naer liet celgevang van Aerlen over gebracht. Volgens inlichtingen van den procureur des konings van Aerlen, zyn de twee personen,tc Martelange aengehouden, niet de ontsnapten uil hel gevang van Turnhout. Gister had le Mesvin een groot ongeluk plaets. Eene moeder zond haer 6 jarig kindje naer een harer bloedverwanten, die een nabu rig li 11 is bewoonde. Toen zv na cenigen tyd, haer kind niet zag terugkeeren, werd zy liaeslig ongerust en ging er naer vernemen. Niemand had hel kind g°zien de moeder ganscli ontsteld zynde, greep eene vork, waermede zy eenen meslpoel .doorzocht, die naesl den stal lag en waer uit zy weldra hei Ivkjc van liet kleine meisje Opvischte. Alle pogingen om hetzelve lot liet leven lei ug te brengen, bleven vruchteloos. Een vlaemscli woord, dat korter wordt, als men er, twee letters by doet, is 't woordeke kort zelfs. Doel cr daerby, 't wordt korter, is T niet In plaets van by hel ledigen der korven de breën door rook te verdooven, twaervan de nadoelen den ymkers niet onbekend zyn, be veelt de Memorial de la J^oire een middel aen, te Rtieil met uitstekend gevolg beproefd. Stel, men heeft een korf vol bieën, welke iu geen twee jaer geledigd werd, Men spreidt een laken op dm grond uil, zet in het midden een bord, waerin een batisten (waerom juist batist?) zakdoek, op welken nu-n twee gram chloroform giet en overdekt hel bord met een teems van yzerdiaed. Twee mannen nemen nu den korf op en zetten dien over den teems, waerop het laken aen de vier hoeken opgenomen en over den korf geslagen wordt, om de lucht van hel chloroform zoo krachtig mogelyk te houden. Terstond hoort men 111 den korf een buitengewoon gedruisch, dat langzamerhand vermindert en eidelyk ge heel ophoudt O111 zeker te zyn van zyne zaek voegt men nog vier gram bv liet chloroform en licht vyf mimiten later den korf op. De teems is overdekt mei eene laeg bieën lei' boogte van tien duim. waervau de meesten geheel loerloos liggen. Een half uer aen de zon blootgesteld, worden ze wakker, en na verloop van een uer of dry is de ontladen korf weder bevolkt. Wat draegt gv zware schoenen, zei een Kraiische. so.ldact tol een Dnilseher, daer kuilt gy immers niet méé lbo pen /,y zyn ook mei 0111 te loopen, antwoordde de andere, ze zyn om te blyven staen. Wat men ai. mvekt tan papier. De Annates du genie civil kondigt eene nieuwsgieri ge tabel af der verschillige nyvcrlieidsgeslich- ten, waerin men hel papier benuttigt. I11 eene redevoering, in 1866 uitgesproken, ter gelegenheid van de alsclialling der belasting op het papier, 110 ml de heer Gladstone negen en-zestig zulkei' nyverheidsgeslichlen, zonder le spreken van liet papier, voor 't geschrift, be hangsels, boekbinden en drukkery. Hel papier en liet verwerkt papier worden gebezigd door de ontleed- en de heelkundigen, die er kunst matige b'den van maken door de gezichlkuudi- gen, schoenmakers, hoedenmakers, fabriekanten van gleisvvcrk en van porselein, kammen, speel goed, koelsmukers, sclieepwerkers, enz.. Men mackl pi-deurramen van, men heeft voorgesteld er rytuigen van te maken, wielen van locomo tieven; tonnen Meubels van pracht koffers, tafeltjes, schermen, enz., zyn de voorlbrengst van liet verwekt papier, welks vervaerdigin nog weinig gekend is ei. nog alle dagen verbetert. De grondstof, in Engeland benuttigd, is een grysblnuvv papier zonder lym, waervau de deeg zeer fyn is. De bladen van dit papier zyn de eene op de andere gelymd met veel pap, ge drukt by middel eener pers. Alzoo bekomt men eene stevige plank, bard als palm of ebbenhout, dat men verkrvgen kan gegoten, onder verschil lige vormen, en dal gemakkelyker dan gewoon hout te bewerken is, aengezien met daerin noch poriën, noch sap, noch draden of weereu vindt. Men draeil liet om er bollen van te maken, zoo als paternoslerbolleii, juvveelen spelden, hals- en armbanden, boekensloten, in welke men val sclie gesteenten kon vust/.ellen, die er eenen by- zonderen glans verkrvgen. De kleine koffers Gueridons, vergulde kokers en voorwerpen in paerlmoer gekend onder den iiaem van Japansch werk zvn vervaerdigd van geknauwd papier. Het paerlmoer is er met de pers ingedrukt. (Dit alles verwondert niet Wy leven immers in de eeuw van papier papieren gold, papieren menschen met papieren karakters God bete re T HOLLAND. Vier moorden. Men meldt uit Hoogcvcer, 5 dezer Heden nacht is hier een schrikkelyk misdryf gepleegd, namelyk een viervoudige moord. Zekere Jan Kroesen, die met nog twee andere huisgezinnen een buis bewoonde, klom vroeg in den morgen door een raem by een zyner liuer- lieden binnen, gewapend mei een hooivork De bewoners, door dit binnenkomen, dat natuer- lyk met veel gerucht vergezeld was, verschrikt, trachtten den woedenden man te ontkomen, hetgeen hun aenvankelyk mei hulp van een buerman gelukte. Kroesen vervolgde hen echter, aclilerliaelde hen, en bracht hen allen, man en vrouw en twee kinderen, op eene gruwelyke wyze om hel leven. Noch wraekzneht, noch dronkenschap, noch hebzucht is hier in T spel geweest, maer de daed moet bedreven zyn in eene vlaeg van gods- diensligen waenzin. Uit Assen wordt geschreven, dat de officier van justitie aldaer zich reeds naer de plaets des onheils begeven heeft, 0111 een onderzoek in te stellen. FRANKRYK. Het Fransch goevernement zal, by de hero pening van deli zillyd, het wetsontwerp lot in richting eener liooge Kamer aenbiedm, welker voorzitter de vermoedelyke opvolger van den Voorzitter der Republiek zyn zal. Van hunnen kant schynen de komngsgezinden eene nieuwe poging le willen wagen. De proef zal moeilyk zyn, want de zaek is niet weinig verbroddeld. Doel de Graef van Cliambord toe gevingen, dan zal hy veel vei liezen van de hoog achting, die men hem van alle zyden loedraegl- Houdt liy zich aen zynen bekenden brief, die liern den pas hebben afgesneden, dan is zyne kans, 0111 vooruit te komen, gering. Ontsnapping vvn Rociieiort. VVelcns- waerdige byzonderheden. Er begint sterk ge- twyfeld le worden aen de ontsnapping van Ro- chefort en konsoorten, omdat de telcgratische berichten uil dit verwvderd land, die ontsnap ping als onwaerschynlyk doen aenzien. Ziellier overigens eenige byzonderheden. die een nieuw licht over deze zaek werpen Hel gerucht verkrygl meer geloof, dat die brave heer Edm. Adam liet slachtoffer was eener zeer stoute en vindingryke aftruggelary. De list moet van Londen uilgegaen. en de ge storte gelden opgestreken zyn tloor den slim- men bedrieger, die de valsclie depeclie van Henri Rocliefort bad opgesteld. De meest be droefde man in lied die zaek mod echter op dit oogenblik Victor Hugo wezen, welke nooit 6000 fr. voor iemand belaeld bad, zelfs niet voor zyne zoons Victor of Charles. Ook moest men de lange gezichten eens zien van de heeren Vacquerie, Mcnrice en den kassier van den Rappel. Om de zaek nog erger te maken, wordt er beweerd, dat lid goevernement geneigd is, al diegenen kracht, dadig te vervolgen, welke te Parys stoffelyk medeplichtig zyc aen de ontsnapping uit Nou mea. Paris-Journal geeft zellsden naem op van den aftruggelaer die de valsclie depêche opstelde, liet moet een oudveroordeelde zyn. met naem Ch. Fenwinck. De Gaulois beval een zeer be- langryk artikel in dcnzellden aerd van kapitein Grimul, welke lang eene oflicieele functie te Nicuw-Caledonië vervulde. Volgens de bewering van dien officier was liet onmogelyk hel Engelsch vaertuig te naderen, zonder dal de vluchtelingen 18 of 20 kilometers ver door zee zwommen. Een boot wordt aen niemand gegeven, zelfs aen geen oflicier buiten dienst, zonder hiertoe voorufgaendelyk vergun ning gevraegd te hebben. Wy wachten echter om de bovenacngehaelde feilen te bevestigen zegt de Palrie van Parys, tot dat de Journal ofpciel zal gesproken hebben, want de ontsnapping is niet mogelyk. Indien echter de ontsnapping van Rociieiort eene reus achtige foppery is, moet oen zulke bedriegery voor goed een eir.de gesteld worden. Indien de ontsnapping waer is, moet er een streng onder zoek plaets hebben en aen diegenen welke zich plichtig maekten, kan geenr te strenge straf op gelegd worden, voor een voorval dat zoo nadee- lig is aen de openbare rust. De man met de doos Ziehier eene nieuwe soort var. diefstallen of ten minste een weinig gekend middel Een lieer zeer goed gekleed, omtrent 50 jaren oud, bruin, bevallig, dik en gezond, iu de hand eene kleine doos in blinkend hout dragende, zooals die waerin de kommis-voyageurs hunne stalen pakken biedt zich aen in eer. hotel garni Ik zou eene nog al belioorlyke en coufor- tahcle, kamer willen hebben, voor acht a negen dagen, zegt hy tegen den hostelier, zoudl gy er my geene kunnen geven? Zeker E11 de hostelier loont aen liet klein dik heer ken verscheidene kamers, tot dat deze er einde lyk eene naer zynen smaek vindt. Hy bedingt den prys, geeft vyf francs voor den godspeiining, waervau hy eene kwitlanlie vraegt en vertrekt zeggende, dat hy zyne koffers gael halen. Na tien minuten komt hy weer Ik zou wel eene nota, een brief willen schryven, zegt hy. Wilt gy de goedheid hebben my den sleutel myner kamer te geven Men geeft hem de sleutels, lly blyft vyf minu ien weg keert weer met den briel iu de eene hand, de doos in de andere en vertrekt na den sleutel afgegeven le hebben. Men ziet liem niet meer weer. Alleenlyk 's avonds kan de hostelier bestati- gen, wanneer by naer de door hem verluierde kamer gael omzien, dat de kleine lieer een goed gebruikt wist le maken van vyf minuten, dat liy er alleen dooi bracht 0111 zoo gezegdden bl ief le schryven Dc logislgasl heelt de pendul van de schouw genomen, de doos, die ky by zich had, hel koslbaer voorwerp er iu gefoefeld en dan behendiglyk de plaets gepoetst zonder de niii.sie argwaen op le wekken. Verscheidene hosteliers van Parys zyn reeds de slachtoffers van den man met de doos gewor den. Dcopzoekiuhen om dien behendigen schelm iu handen le krygen bleven vruchteloos. Bericht aen de hostelicrs Dezer dagen heeft een bediende in de be kende rnaga/.ynen du Printemps le Parys, met eenige makkeis eene wedding aengegaen, dal hy zonder te kwetsen eene vork (eelvorket) in zyne keel zou steken, gelyk hy dit naer zyn zeg gen, reeds dikwyls gedaen had. Hy begon de gevaerlyke proef, maer liet den steel van de vork uit zyne vingers glippen, die terstond, tot algemeenen schrik, naer binnen gleed. De doktoor dien men riep, bevond de aenwe- zigheid van de vork in de maeg, doch was niet in staet die daeruil le verwyderen. Op zynen raed werd de ongelukkige naer het hospitael de la Pilié vervoerd. Hy bevindt zich volmaekt wel en heeft niet den minsten hinder vau den vreem den gast dien hy herbergt. Men heeft hem on middelyk een sterk tegengift ingegeven, om de gevaerlyke werking van de metaeloplossing te voorkomen. Volgens Figaro, zal liy met een expres daertoe vei veerdigd instrument geope reerd worden. Hendrik IV, koning van Frankryk, had zyne kinderen gewend altyd vader en moeder te zeggen, in plaets van de gebruikelyke ceremoni- eele titels Sire of Uwe Majesteit Hy nam dikwyls deel aen hunne spelen, en kroop op zekeren dag op handen en voeten door de kin derkamer, met zyn zoontje den dauphin, op zyn rug, toen de deur plotseling geopend werd en een ambassadeur hem iu die houding verraste. Zonder het spel een oogenblik le staken, vroeg de monarch hem Monsieur 1'ambassadeur, hebt gy kin deren Ja, Sire, antwoordde deze. «In dat geval, zei de koning, zal ik myn toertje door de kamer eerst afmaken. Te Toulon is men dezer dagen gelnigp ge weest van de verhuizing eener ongemeen lalryke school ansjovissen. De beweeglyke bank die zy vormden, was meer dan vier kilometers lang; zy had eene breedte van twee kilometers en eene diepte of ciikle van eenen meter. De vis- schersvaerluigeri die haer ontmoetten zyn met volle ladingen (e Toulon binnengekomen. Deze ansjovisschool werd door een overgroot aenlal springvissclien, door verscheidene bruin- visschen en door eenige liaeien veigezeld. Eene vrouw verkocht. Men leest in den Journal de Uinan Er heeft te Lescoull, kanton Jngon, een onge hoord feil plaets gehad. Ziehier wat hierover verzekerd wordt Het schynt dat onlangs een landman dezer streek, na een lang gespiek met eenen weduwe- naer die nogmaels verlangde le trouwen, een koop sloot door welke hy aen gezegden wedu- wenaer zyoe vrouw, de helft zyner kinderen en een deel van zyn huisracd overliet, voor eene som van 1500 francs. Koopcr en verkooper, waren by die onder handeling in de ernstige overtuiging dat hun kontrakl zou uitgevoerd worden alleen ont stonden er betwistingen over het recht van den echtgenoot, 0111 zyne vrouw le verkoopen. Eindelyk ging de verkooper, die er haest by bad de 1500 fr. op testryken, over, tot het bui- tenbrengen van een deel zyner meubelen. Dan kwam de beurt aen de vrouw, maer dit laetste ging niet zoo gemakkelvk van de hand, want deze verzette zich legen zulke schandelyke over eenkomst. In hare verontwaerdiging ging de vrouw eene klacht indienen by den burgemeester der ge meente, welke moeilyk geloof kon hechten aen het feit. Toen hy met de weenende vrouw aen dc woning van den landbouwer verscheen, werd hy nogtans door de werkelykheid der feiten overtuigd, maer de burgemeester deed aen den liebzuclitigen echtgenoot verstaen, dat die ver koop ongeoorloofd, schandelyk en allergemeenst was. Hy gelukte er eindelyk in, maer niet zonder moeite, om den vrede tusschen het echlepaer le herstellen, daer de vrouw hel ongelyk haers eclitgenoots wel vegeven wilde. Dit feit heeft veel opsraek verwekt iu hel kanton Jtigon. DU1TSCIILAND. De vei hooging der werkloonen en hel ver minderde gebruik van kinderen in de fabrieken, hebben overal de aendacht gevestigd op werk tuigen, die den handenarbeid van vroeger kun nen vervangen. Zoo is in liet vorige jaer door den heer Milde een werktuig gemaekl, dat liet chicorei-poeder afweegt en in pakjes maekt, een werk dal anders doo» kinders moet gedaer. wor den. Sedert Angusty 1873 werkt deze machicn in de fabriek van W. Josepbi, le Rostock, en voldoet uitmuntend. Een arbeider en drie jon gens kunnen in acht uren ongeveer 4000 pond in pakjes van 1 4 of 1/2 pond vullen, terwyl dezelfde hoeveelheid in pakken van 1/2 of l pond in vyf uren geschiedt. ZWITSERLAND. Godsdienstvervolging. Men schryft nrt Berne aen de Liberie de Fribourg De stad Porrcnlruy heeft de goede week in gehuldigd met een treurig feit, dat, ofschoon reeds sedert lang verwacht, nu niet minder droevig en hartroerend om was. De goede zusters Ursulmner. verlieten dins dag morgen Porrcnlruy, om rechtstreek naer Maiclie te vertrekken, waer liet kasteel van Mevr. de gravin de Montaleinbcrl ter lurer ont vangst was gereed gemaekl. Ten 7 ure 's morgens, trokken de gees'ely- ke zusters door de stad, met al hare leerlingen, vergezeld door eene deputatie lieereu. vertegen woordigers der btirgery en der burgerlyke scho len, eene groote hoeveelheid huismoeders en kinderen, die deze laetste gelegenheid niet wil - de'verliezen, om nogmaels aen de goede zus ters, die lien met voorbeeldelooze liefde hadden opgevoed, hunne dankbaerheid te betuigen. De Ursulinnen met hunne zwarte kleêren, hunne halfneêrgelaten kreppen sluiers, gingen stilzwygend door de straten, gemengd tusschen de brave burgers der stad, welke hunne valie zen droegen en den gang der oudste en gebrek kigste ondersteuden. Dat was een bedroevend gezicht. Vele weenden eene der zusters verloor het bewustzyn by liet verlaten van het klooster, eene andere zuster, arme vrouw van 70 jaren, werd onpasselyk toen zv in liet rytuig tradt. De stoel der arme gebannen zusters ging te voet door de stad en ontmoette in elke slraet eene ontelbare menigte, welke zyne deelneming- betuigde door een slilzwygenden en wcemoedi- gen afscheidsgroet. Te midden van overvloedige tranen en in de diepste ontroering,zegden de godsdienstige zus ters vaerwe! aen deze stad, waerin zy zoovele eeuwen door hun stichtend gedrag een beny- densweerdig voorbeeld gaven. Slechts eene zaek kon deze biltere smart verzachten, namclyk het gedacht der blyde, hartelvke en deelnemende ontvangst, welke hen op het Fransche grondge bied verwachtte. Terwyl den 50 Maert een rouwdag voor Por- rentruy was. veranderde die d3g voor Maiche in een waren feestdag. Eene karavaen vrienden kwam de arme Ursulinnen te geinoet en langs heen den heelen weg, werden zy in de voorby- gaende dorpen door eene schitterende ovatie begroet. SPANJE. Een brief uil Bayonne geeft gelukkige tydin- gen over den toestand van generael Lizarraga, den 27 Maert te Abanto erg gewond, en dien men zegde dood le zyn. De bevelhebber is veel beter, en alles doel voorzien, dat hy weldra zal hersteld zyn. Dezelfde brief kondigt de vorming aen van een koninklyk leger van 'l midden en van Catalogna, onder liet opperbevel van don Alfons van Bourbon. Dit feil bewvst dat, zoo bet goevernement van Madrid verplicht is ge weest al de provinciën te berooven van troepen, om eenen aenval le doen legen de lynen van Somoroslro, de Cariisten niet noodig hebben zulk middel te gebruiken om nieuwe korpsen samen le stellen. Wat de telegraef onbcschaemd bad tegenge sproken, wordt nu andermael bevestigd en eene tweede logenstralling zal nu ook wel niet meer volgen. Wy willen spreken van de tusschenkomst van Pruisen in de zaken van Spanje, ten voordeele der republikeinen, en die tusschenkomst zou zelfs met meêweten fan Frankryk gepleegd zyn. Ziedaer het Pruisische liberalisme, dat de Spaensche communards ter hulp komtoveri gens, elk liberalism, van welk land ook, het

De Denderbode | 1874 | | pagina 2