Proclamatie van don Carlos. Vrywilli- gers ik heb steeds na eene overwinning het woord lot U gerichtmet evenveel lierheid doe ik het heden na eenen terugtocht. lioïïfiüicrz-'ïek. Einflclyk wilt gy niet dat de katholykcn, ora hunne h eligie, in ons Lnnd, als parias behan deld worden en dat er eene geweldige Kerk vervolging in ons Vaderland woede, maekt dan de wederkomst aen 't bewind van 't libe- ralismus onmogelyk. In andere woorden, kiest en werkt dan overal voor de katholyke kandidaien, en gy zult uw Vaderland, niet alleen nen dienst bewezen hebben, maer het van eenen gewissen ondergang bevryd en aen ons en de nakomelingschap droeve dagen ge- spaerd hebben. KIESKRONYK. ERRATA 't Is by misgreep dat wy in ons lactsic nummer den heer Van den Bossche, burgemeester, le St. Antelinckv, als delinitieven kandidaet voor den Provincialenraed, in hel kanton Herzele, hebben aengewezen. De wczenlyke kandidaet is de lieer AUGUST VAN DEN BOSSCHE, dokter en burgemeester te Sl. Lievenjj-Essche. Onze geëerde lezeren uit 't kanton Herzele, zullen ons onze misgreep niet ten kwade dui den, die, wy verklaren het, gausch onvrywil- liglyk is begaen. Men schryft ons uit Sottegem dat de heer Cli. Ij. De Beer-Van Dunne, cigenaer te Leeu- wergem, zich als kandidaet voor den Provin cialenraed in 't kanton Sotlegem aen den keus van 't kiezerskorps voorstelt. Er zyn dus in 't kanton Sottegem dry katho lyke kandidaten voor twee opeustaende plaet- sen. De kandidaten voor den Provincialenraed in 't kanton Geeraerdsbergen, welke 't kiezers korps, in algcmeene vergadering geroepen to Geeraerdsbergen,op Maendag 18Meiaenstaen- de, zullen aengeboden worden zyn de heoren Van Wambeke Vital, uittredend lid en Baron Alplionsc de Blondel de Beauregard, doctor in de rechten, te Viane, in vervanging van M. De Cock, welke de vernieuwing zyns man- daets weigert. DE YZERENWEG ANTWERPEN-DOUAI en M. JAM AR, OUD-MINISTER VAN OPEN BARE WERKEN. Men zal zich errineren dat in 1870, toen M. Jainar minister van openbare werken was, er zich eene afveerdiging van onzen Geineente- raed by dien hoogen ambtenaer begaf ten einde hem te vragen of de geruchten nopens eene verandering aen de richting van den yzerenweg Antwerpen-Douai toe te brengen, gegrond waren. Deze afveerdiging bestaendè uil wylen M. Liénart, MM.Van Wambeke en B" Bethune,enz.,werd door M. Jamarzeer wel ont- baeld. De heer minister gaf aen bovengezegde heeren de verzekering dat de richting langs Aelsl niet zou veranderd worden, dat de stad Aelst, voor de welke hy eene bezondere gene genheid gevoelde, te belangryk was oin haer dien yzerenweg te onttrekken. MM. Liénart en Van Wambeke deelden dit goed nieuws den Cemcenteraed mede, en M. Cumont, lid der liberale minderheid, beves tigde de verklaringen van deze twee heeren. De tolk onzer sledeljke liberhaters, het Verbond, verhoestte zich tei_doen u^chjynen de zaek gedaen hadden, dat zy eene wydopen- staende deur hadden in geloopen, aengezien eene afveerdiging der handelskamer zichreeds by den heer Minister had begeven, en deze hooge ambtenaer aen zyne politieke vrienden der haudelskamer van Aelst de stelligste ver zekering had gegeven dat de richting langs Aelst zal behouden blyven. MM. Liénart en Van Wambeke hebben dus niets gedaen, zegde 'l Verbond, 'lis aen de haudelskamer dal wy die richting verschuldigd zyn. Doch in 1871, toen M. Wasseige minister van openbare werken geworden was, bekwam men weldra de overtuiging dat op den oo,yen- blik zeiven dat M. Jamar die verzekeringen aen de afveerdiging der handelskamer en aen onze achtbare Senators en Volksvertegenwoor digers gaf, hy, M. Jamer, den afstand van al de concession van yzerenwegen, waeroiider den yzerenweg Antwerpen-Douai, bezig was met te bewerken, en weinigen tyd na zyne verklaringen werd de beruchte conventie van 25 April 1870 gesloten. De director der maet- schnppy des Bassins houilliers welke onzen yzerenweg moest maken, wendde zich tot M. Jamar, eenige dagen vóór dat hy 't minis terie moest verlaten, ten einde te weten of men nu eindelyk 't akkoord was over de ver andering aen de richting van den yzerenweg Antwerpen-Douai, die in plaets van recht streeks op Aelst te loopen, naer Dendermonde zou gaen om van daer den reeds bestaenden yzerenweg tot Denderleeuw te nemen. Op .2 July 1870 wanneer er reeds een katholyk ;ministerie gevormd was, dus in extremis, ant woordde M. Jamar op eenen brief van M. den director van 1 July en zegde hem WY ZYN IIET EENS, enz. Ik stel by dezen vast, om aen uw veizoek te voldo'en, dat ik slechts loegestaen heb de vervalling van den yzeren- weg Antwerpen-Douai, op te schorschen, op voorwaerde vandoor de maetschappy aen de eerste richting veranderingen te zien ioebren- gen waervan de noodzakelykheid, door een nieuw onderzoek zoude erkend worden,iuge- volge den nieuwen slaet van zaken die deover- eenkomst van 23 April voortgebracht heep. In zitting der Volkskamer van 1 Februari 1871 werd die kwestie door onzen nooit ge noeg betreurden vriend,M. Liénart, op 't tapyt gebracht. M. Jamar antwoordde aen M. Lié nart dat hy nooit de verzekering had gegeven dat de richting langs Aelst niet zou veranderd worden. M. Van Wambeke bevestigde de ge- zegdens van M. Liénart en erinnerde aen den oud-minister dat hy hem den oorlof gegeven had, in den gemeenteraed van Aelst, bekend te maken dat de richting langs Aelst behouden was. M. Jamar antwoordde op nieuw dat M. Van Wambeke zich vergiste. Eindelyk na dat M. Van Wambeke hem erinnerd liad dat zyne politieke vrienden der handelskamer au Aelst ook verklaerd hadden, van zynent wege, de zeilde verzekering te hebben ontvangen, ant woordde M. Jamar opnieuw dat zyne memorie hem niet getrouw was gebleven. JMU, Dynsdag laetst heeft M. Jamar eindelvk eenige uitleggingen gegeven en de volgende verklaring gedaen die onze stad en ons arron dissement noodzakelyk moeten kennen. i M. Van Wambeke, zegde M. Jamar, heeft, ecnigen tyd geleden, de onkosten erinnerd, welke gemaekt werden ter gelegenheid der inhulding des yzerenswegs van Brussel naer Gent langs Aelst. M. Van Wambeke zou daer niet mogen van spreken hebben omdat hy met op 't behoud van de richting langs Aelst des yzerenwegs van Antwerpen-Douai aen te dringen, liyeen verlies van 25 millioenen aen den Slaet veroorzaekt. Zieldaer geëerde lezeren hoe zeer M. Jamar geneigd was om de richting des yzerenwegs langs Aelst te behouden, die volgens hem een verlies van 25 millioenen moest veroorzaken. AhAL Jamar, wat moeten uwe politieke vrienden der haudelskamer van uwe verklaring denken, zy. aen wie gy de stelligste verzeke ring gaeli dat de richting langs Aelsl zou be houden blyven en cenigcn tyd daerna aen M. I'hillipart schreef! dat de richting moest veran derd worden en Aelsl niets mocht hebben Wie heeft er onze Senators en onze Volksver tegenwoordigers bedrogen Wie bedroog er onze alveerdigingen naerJTBrussel gezonden I it dit alles biykt het zonneklaer I" Dal indien M. Jamar minister was geble ven wy NOOIT den yzerenweg Antwerpen- Douai zouden bekomen hebben 2" Dat het aen M. Wasseige is dat wy de richting des yzerenwegs langs Aelst verschul digd zyn, eiUdat hy de dankzeggingen, welke onze gemeenteraed. hem gestemd heeft, wel verdiende 5" Dat liet nu bewezen is dal M. Jamar ten geéncn pryzen van de richting langs Aelsl wilde hooren omdat die richting volgens hém, een verlies van 25inilliocnen>oor den Slaet zou veroorzaken. Ten slotte verhaesten wy ons te zeggen dat de voorzegging van M. Jamar op niets gestaefd is. M. Jamar is geen minister meer, hel ver lies van 't geliefkoosde scholelkeu doet hem razen, en de goedseugdige man denkt dat, toen hy aen T bewind was, zyn bestuer een model- besluer was door ganseii Europa bewonderd. llisuml tenealis amici. De liberalen hebben alweer wat uitge vonden. De schuld van den twist, die in de Kamer verleden vrydag heeft plaets gehad, is.... aen de katholyken. 't Is Wasseige, die de heeren Frère en Guil lery in 't harnas heeft gejaegd, evenals 't Was seige was, die met eenen enkelen blik de trei nen op den spoorweg deed vei ongelukken De party van het licht houdt zich zelfs niet te vreden met die beschuldiging te doen, zy voegt er nog by, dat de heer Wasseige den twist met voorbedachtheid, langen tyd voorop, beraeind heeft Ergohet is de heer Wasseige, die Rara doen zeggen heeft legen den heer Dumortier Gg hebt er om gelogen Y Die Wasseige is toch 'nen verschrikkelyken ventHy doet de meiischen al zeggen, wat hy wil... En de a liberale pers is toch een geestig ding, als zy, met den meesten ernst van de wereld, de menschcn wil wys maken, dat de kiekens hooi eten. KOMEDIESPEL TUSSCHEN DE LIBERHA TERS FRÈRE EN GUIL LERY. Het komediespel tusschen de heeren Frére an lijiülAPV Li srApj.ii'Un"! llaai.l,A I»..ii, dynsdag aen de vofkskamer aengekondigd dat de twee liberale helden zich verzoend hadden. M. Frère heeft verklaerd, ging hy voort, dal de onbeschofte zakkendragerswoordenvan gelirgt er om die hy zegde nog in de zelfde omstandigheden, als in 1861, aen M. Guillery te zullen toesnauwen,geen beleedigend karak ter hadden daer die woorden alsdan door mis- verstaen te midden eerier verwarring waren uitgesproken. Die uitlegging wordt door M Guillery aenveerd er zal dus geen bloed vergoten worden. Als katholyken keuren wy die verzoeniii" goed; het tweegevecht wordt immers door 0° M. de Kerk ten strengste verboden. Doch onder Tzedelyke oogpunt is het incident Frère- Guillery hoogst betreutendswaerdig, het is een slecht voorbeeld dat die twee heeren komen te geven, en dit voorbeeld is neg te slechter omdat het van hoogerhand komt. En inderdaed, als men deze die door hun nen maetschappelyken stand geroepen om zyn wetten te maken en ze te doen eerbiedigen, die wetten zelve ouder de voeten treilen of miskennen, dat maekt eenen slechten indruk op 't \olk dien men moeijelyk kan uilwisschen. Wat er ook van zy de veraniwoordelykheid dezer belreurlyke daedzaken blyft gansch ten laste van de liberhaters der kamer die, door hunne woedende in haelvolle lael, hel publiek spreekgestoelte in ons land zoo diep vei laegd hebben, dat hel by vele Burgers alle aenzien of achting verloren heeft. VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze week den redetwist over Y budjet der openbare werken voortge zet. De heer Jamar, oud-minister en oud-diuk- ker uitgever \an den Mechelschen cathecis- mus heeft verklaerd dat, volgens hem, den Yolksminnenden tarief Wasseige moest 'afge schaft worden om hem door de» veroordeel den tarief Van der Slichelen te vervangen. Wy dagen 't iiberalismus uil die hervorming op zyn programma met de aenstaende kiezingen te durven stellen. De liberalen zullen er zich wel van wachten, geloovcn wy Het spreekwoord zegt Niels zal verdoken blijven al moesten de I,roeien het uitbrengen. Deze spreuk schynt zich nogmaels te zullen bewaerheden, want, naer wy vernemen, zyn er zonderlinge geruchten in omloop nopens de zoo beruchte Haeltersche koulitii rzaek. Men spreekt, noch min, noch meer, dan van zekeren kerel die, zoo hy zelve zegt, geene rust meer genietende sedert dat liv zekere per- sooneu, in die zaek betrokken, valschelyk be-_ ticht eu schandig voor de justicie gelogen heeft, en aen de wroeging zyns gewetens niet meer kennende wederstaen, eindelyk, by de politie onzer Stad, zyne schanddaed is komen bekennen en zich zeiven. als eenen valschen eed vóór.'t gerecht te hebben gedaen, heeft aengeklaegd. Wy zullen ons van alle bedenking weder- houdeu en het gerecht laten zyne zending uit oefenen alleenlyk zullen wy ons eene vraeg veroorloven, namelyk deze Zouden Janus en zyn Soeius er eindelyk niet kunnen tusschen zitten, met hunnen groe nen parapluie Aij^cm, den 1*2 Mei 1874. Mijnheer den Opsteller van den Dendcrbodc. Gisteren maandag was liet feest op de Parochie. Men hulde plccliliglijk hel beeld in van 0. I.. V. van Lourdes Geheel het deel der Gemeente langs waar het beeld in processie gedragen moest voorbij trek ken, was met wimpels, zegebogen, jaarschriften opgeluisterd de blijdschap, eene godvruchtige aocli, geestdriftvolle blijdschap stond te lezen op allo wezens, iedereen beicverde zich om zijn woonst of zijn gebeurle, om hel schoonste te versieren. Reeds dagen lang had onze grodvruchlige bevolking zich toegelegd om hel feest der II Maagd van Lour des waardiglijk ic vieren op eene wijze die nooit uit Aijgcms geheugen zal govvisclu worden, hen dag van 11 Mei stond de zon op in vollen glans en sclieeu aan onze blijde bevolking eenen overschoenen dag te beloven, gelijk men er vindt in Marias toegewijde maand. Poch met den middag overtrok zich de blauwe Hernel met zwarte wolken, hetwelk noglhans de blijmoedigheid onzer inwoouers niet vermin derde. Om 2 2 ure trok de processie stoetsgewijze onder liet geluid der klokken en hel gebulder des kanons, var. dc Kerk naar den wijk Landdries, al waar men bij tl n voornaamstcn weldoener onzer nieuwe kapel, liet beeld, prachtig en van treffende schoonheid, van 0. I.. van Lourdes ging halen, be sloet werd geopend door liet talryk en bloeiend genootschap vau den II Franciseus Xavcrius met zija vaandeldaarna volgden de verscheidene en prachtige versierde groepen van liet bloeiend wee- zengesticlit, dc mcisjesdorpschool, de kleine en groole congregation van 0. L. V. tncl offeranden, de zangsiers der congregatie van Geeraerdsbergen hel beeld van 0. L. V. van Lourdes gemaakt door den heer Van Briesbrock van Gent, daarna de geeste lijkheid en de weldoeners van de kapel mei kerk- en gemeenteraad. Niettegenstaande een lichte regen kon do processie haren omgang voltrekken zonder ongeval en omtrent 4 uren kwam zij in de kerk aan alwaar wij met vermaak aanhoorden eene treffende redevoering door den zeer Herwaarden lieer kano- iiink Oslo uitgesproken daarna een schoon liod Ier core van 0 1,. V. van Lourdes en het lof gezongen door de juffers der congregatie van Gccraardsbergen. liet zy ons hier loegelalen onze bewondering en dankbaarheid uil ie drukken over de onvermoeibare kunst en goedw illigheid dezer jonge dochters, die door hunne ovcrschoone stem menig hart beroerden cn overmeesteren. Na hel lof trok de stoel naar do nieuwe kapcj versierd cn opgeschikt om het beeld van 0. L. V. te ontvangen. Na de w ijding van hel beeld gedaan door den zeer Eerwaarden lieer kano- nik Osle en een nieuw lied ter cc;c van de zoo vermaarde Maagd van Lotu'desgreep er eensklaps builen ieders verwachting een nieuw feest plaats liet was eene belooging van dankbaarheid ten op zichte van onzen ie vervollen, deugdzame» eu overal gcachien Pastoor, die sedert 27 jaren Aijgems kerk heslierl, zijne krachten en fortuin opoffert voor liet tijdelijk en geestelijk welzijn der parochianen, die een klooster-weezcnbuis, zondagschool, congregatie, genootschappen van den H. Vinccntius a Paulo, van den H. Franciseus Xaverius, enz., enz., geslicht heeft en altijd den steun der armen geweest is, gelijk iedereen moet getuigen. Na eene korlbondigc, doch welgepaste i edevoering van den heer l: "üe Ryck gemeenteraadslid, hebben de congreganistcn van Geeraardshergen onder bel geleide van den Herwaarden lieer bestuurder die een Aijgcms zoon is, nog eens hunne lieve slem geleend tot dank zegging over de weldaden waarvan onze Eerwaarde lieer llastoor de dader is geweest, en na liet geroep Leve onze HerderLeve ou/.e Pastoor, is iedereen Ie vreden en bewogen huiswaarts gekeerd; gelukki" van nu in 0. L.V.van Lourdes eene Moeder té hebben cn hopende van nog lange jaren in den Eerwaarden heer Pastoor een vader le vinden, Aanvaard, Mijnheer den Opsteller, dc verzekering mijner achting. f. M. WET'J' E LY KE B ESLU IT EN De Monitcur behelst een koniiiklvk besluit, gcdagleekcnd 11. Mei, wacrby de kiescollege» Audenuerdc, Dcndermomie, Cekloo, Beceni Doornyk, Charleroi, Thuin. Soiguies, Aeth] Luik, Heoi, Vtrviers, Borcliworm, Hasselt,' Tongeren en Maeseik byeenheroepen wordcii op dynsdag 9 Juni toekomende, om 9 ure 's mor gens, ten einde liet door de wet bepaeld getal volksvertegenwoordigers en senators te kiezen. In geval van belloleering. Indien zy ten laetsle ten 5 ure niet kan beginnen, zal zy zonder verdere byeeuroeping den 16 Juni daerop vol gende, om 9 ure 's morgens, plaets hebben. Woensdag weid de camioneur Locus, dooi den briefdrager Schits, verwittigd dal een vreemde persoon eene bael koopwaren van zyn wagen had genomen en er mee op dc vlugt waS gegaen. Onze sledelykc politie onmiddelvk van de zaek onderricht zette den dief achterna. De brigadier De Gendt en de agent Buis gelukten er in den dief le acliterhaleu op 'l grondgebied van Lede en deden hem door den heer Coppens, schepen gelast met de politie aldaer,aenhouden. De gendarmerie werd dadelyk verwittigd, welke den dief naer Déndennonde overvoerde om hem ter beschikking van den heer procureur des konings le stellen. olgens zyne vei klai ing zou de acnzchotidone persoon Darinel Philip heeten, geboren zvn te Gent in 1849. De heer Rara heeft eene logenstraffing ge geven aen den lieer Dn mortier, "omdat deze'ge zegd had, dal hy de vriend was van den veroor deelden Herman. De Courrier van Doornyk antwoordt op zyne beurt, en haelt al de poli tieke heldendaden van dien persoon aen, met welke hy den naem van den heer bara in be trekking brengt. Dal deel by een bproep op de Doornyksclie kiezers, cn vruegt spottend, of do heer Bara wel het recht heelt, zoo onbeschoft le logenstraffen Donderdag II heeft er by'l inkomen der slalie van Dender leeuw eene botsing plaets ge had, tusschen den sneltrein vertrekkende nit Sottegem om I ure 28 m., en een koopwaren- trein. Geene meiiscbenlevens zyn er te betreu ren buiten een IStal lichtgewonden welke allen eenige uren daerna naer hunne bestemming zyn vertrokken, heeft men slechts eenige schade aen 'i materieel le beslatigen. Ingevolge art. 85 der militiewei, zal liet departement van oorlog dit jacr, op 15 Juni, voor eene maend de in verlof zynde mililianon binnenroepen van liet werkdadig contingent van 1870, namelyk 14 regimenten voetvolk, 5 regi menten jagers te voet, en liet balaillon vau den trein, als ook degenen dor reserve-contingent van 1871 en 1872 van al het voetvolk, tcr uil- zondering van dc m.lilianen der laelste conlin- genten, die tot hel 4" linieregiment behooren. Behoudens buitengewoone omstandigheden, zullen de klassen van vóór 1870, niet meer ouder de wapens geroepen worden. Een aen lal leden van den Cercle te Brus sel, onder welke men de namen van graef Edgar du Val de Beaulieu, graef d'Alcanlara, ridder de Borman en anderen aeniiaell, hebben hun ontslag aen dat genootschap gezonden, om dat liet de tribune opent voor eenen persoon zooaks Loyson. Men schryft uil Brussel Een dramatisch loonei is gister rond half elf dos avonds, op de Marleluersplaats (Place des Martyrs), voorgevallen. Ziehier de inlichtingen, welke ons desaen- gaen.le worden medegedeeld, en waervan wy lol heden b-e de echtheid niet kunnen wacrborgen. Een lieer, die vreedzaem met eene juffer aen der arm wandelde, ontmoette twee soldalen, die naer alle waerselivnlvkheid wat le diep in het glas hadden gekeken, en tegen de juffer begon nen te glimlachen, en liaer woorden toe te stu ren, die in hel geheel niet belJinelyk waren. Dc heer deed aer. onze twee sabelmannen op merken, dat hun gedrag nie welvoeglyk was, maer deze opmerking; in plaets van hun lol bedaren le brengen, spoorde hun lol nieuwe onheuschheden aen. Woedend geworden, omdat men zoo weinig rekening hield van zyne woorden en gansch zyne koelbloedigheid verliezende, sprong dc heer op eenen der soldalen, en bracht hem twee steken toe met eenen degenstok. Wy wachten nadere inhcutingen over deze droevige zaek. Men schryft uit Mechelen Woensdag namiddag, rond 2 12 ure, had in de Uaiiswyckstraet eene wezenlykc bataille plaets. Een werkman uit Je statie, welke reeds van des morgens in de herberg geld en tyd had verbrast, drong in de afwezigheid der bazin, in dezen winkel, die in gemeenschap met hare her berg is, en begon er de to- gladen le ledigen. De bazin echter betrapte hem op hel feit, sloot in eenmael de deuren van den winkel en deed eenen politie-agent roepen. Op diens ge zicht sprong de schelm dwars door lu*t glas dei- deur, doch werd oogcnblikkclyk by den kraeg gevat, en et- ontstond eene geweldige worsteling tusschen beiden. Eene tweede politie agent snelde ter hulp, maer hoewel de kerel er maer klein en tenger uitzag, gaf hy blyken van zyne sterk gespierde lidmaten, wist zelfs zyne aen- vellers ten gronde te krygen en zich tot dusverre te verzetten, dat hy een hunner den sabel uit de scbeede trok en deze gansch verwrong. Eindelyk, niet behulp van eenige burgers werd men dien brntalen kerel meesters, cn kon men hem naer hel politiebureel geleiden. In den Bruel noglhans poogde liy nogmaels los le ge raken, cn bracht zelfs een der agenten eenen stamp op den buik toe. Wellicht zal die dappere slryder eene duchti ge belooning voor zyne heldhaftigheid le ver wachten hebben, want, daer toevalliglyk twee zyner rechters ooggetuigen van zyn en tegen stand waren, zoo zou hy zyne zaek wel reeds als half gepleten kunnen beschouwen. Woensdag is te Jabbeke iets zonderlings voorgevallen Men is er aen 't opbouwen van den kerktoren binst noeiislorid vvaegden .het twee jongens van omtrent 10 jaren aen den kabel te hangen, koord waermede men de bouw materialen ophaclt. Eensklaps begint liet cabe- slan le werken, eenen bak vol stepnen komt langs de eene koord beneden, terwyl de beide jongens als schichten omhoog gaen tol legen het cabeslan, 26 meters hoog. Gelukkig dat zy zich gesloten hielden gelyk apen Munten N., dit ziende, klimt in alle haesl den trap op, ylt naer boven, grypl de jongens by de kraeg en werpt ze op de opperstelling, zoo behendig als liet maer zyn kon, en de knapen waren gered. Eere aen Manten N., die zoo gezwind 140 treden opklimt, en de levens redt van twee jon gens, die zich onvermydelyk hadden moeten laten vallen,en dood ten gronde hadden gestuikt, Langs den liollnndschen Rhynspoo'weg, is nu een nieuw stelsel ingebracht dat hierin be- -• - - B1—k«nrt. i,j Tuurbeeid, aen eene plaets waer de baen in tweeën loopt de eene helft van den trein moet inslaen, dc andere helft moet voort. Wel, men maekt dat liet deel dat moet inslaen, van achter aen den trein is haken die men al met eer.s kan lossen, laten liet achterdeel varen, dat door remming tol staen wordt gebragthel andere deel vdt in volle vlugt voort alsol er niets gebeurd ware een tweede stoomtuig neemt de achtergelaten wa gons op en rydt er meë de rybaen in. De II. Vader heeft sedert gisteren zyn 82° jacr voltrokken. Moge hy nog lang de Kerk van Christus bestieren in volle vrvheid en hemelsche zegeningen. Ondertusscben 'schenkt hem de Heer eene allerbeste gezondheid lot ge luk en vreug van alle Christenen. Zyns uensprak die wy hierboven geven is allerschoonst; Z. H. legt er klaer uil wal hy van den Frauschen Landdag wenscht Men meldt uil Maldegem, 6 Mei Nog eene les, onder zoovele duizende, hoe gevaerlyk het is uierwapens le behandelen, en le schieten bv gelegenheid van Irouwfeesten. Heden vier den Karal De Baere en Barbara Clyncke hunne echtverecni»*g. By liet naer huis kceren schiet een straetjongen met eene pistool een stuk der rechteroor af van de bruid. Een weinigsken meer eu zy werd door de onvoorzichtigheid van eenen dwazen doodgeschoten. Zal de politie dit nog langer toelaten? Gelukkig is de vrouw ervan afgekomen met den schrik, een stuk uit hare oor, eene beschadigde muts en bebloede klceren. Zekere landbouwer van Marchicnne, de genaemde M. S had eene byzonder sciioone kat, waervan hy zeer veel hield', doch waermedc de buren niet al te zeer bevriend waren ter oorzake van haer narhtëlyk gemanvv cn van dp arglistige behendigheid, wai rmede de poes by hen, het vleescli uit den kelder wist te rooven. Voor eenige dagen mauwde In t dier niet meer en haer eigeiiaer vond haer op den zolder dood liggen. De bedroefde eigenaer vermoedde eene vergiftiging hy sneed de kat open die inder daed by middei van raltenkruid vergiftigd was. Ongelukkig had M.S.. eene wonde aen de hand, v.aermeê hy de vergiftigde deelen der kat had aengeraekt. liet vergif deelde zich aen zyne hand mede en deed een ongeloollyk snellen voortgang; hy weigerde de afzetting van zynen vinger, van zyne hand, van zynen arm, en stierf eindelyk, slachtoffer zyner onvoorzichtigheid en zyiier liefde voor zyne kat. EIOLLAJVD. 's- Graven hage, 11 Mei. Z. M. de Koning ontving gister ten 1 lier in plechtig gehoor den markies d'Assche. buitenge woon gezant van koning Leopold van België, benevens de vier aen deze missie geattacheerde secretarissen. Deze audiëntie had ten doel, om Z. M. koning Willem lil namens den koning der Belgen geluk te wenschen met 11D. 25 jari«e regeering. Z. M. onderhield zich geruimen tyd met den markies d'Assche, die als vriend van de jeugd van onzen geëerbiedigde» koning door IID. zeer hooggeschat wordt. Uit handen des ionings ontving hy dan ook by deze gelegenheid Je versierselen van ridder-grootkruis der orde /an den Nederlandschen Leeuw. De vier heeren secretarissen genoten cte eer, ie» den vorslelyken jubilaris te worden voorge meld. De tocht naer 'hel koxiinklyk paleis werd zeer statig volbracht in drv gnlaryluigen (aed weerzyden waervac een hoflakei in "groot livr.-i), waermedc de missie aen liet hotel Paulez. werd afgehaeld. Hel gezantschap werd vervolgens ont vangen door de prinsen vau Oranje, Hendrik en Frëderik. FRAYKRYK. Te Parys is een fiuancie-naii aengelionden, die zekere rol schvnt gespeeld te hebben in de be looging van 17 Maert laetst, te Ghislehurst, en welke aen verscheidene familie» geld zou ont vreemd hebben. Zeven of acht anderen zonden mede aengehouden zyn. Men verzekert dal die zaek zeer erg is. Een jongeling van goeden huize, kassier cener vcrzekeringsmaetscliappy, is de/er dagen aengehouden, ouder beschuldiging groote som men aen zyne patroons ontvreemd le hebben. Nooit zyn er meer misdaden van dien aerd aen le stippen geweest dan tegenwoordig, waeruit biykt. dal de zedelyklieid der groole FraYische natie niet verbeterd is sedert de harde lessen van 1870. DUITSCHLAND. Zoo haest prins Otto van Btsmarck-ScliönliaM- zen voor goed genezen is, gaen de denrwaer- ders van den lande hem uit dankbaerheid een standbeeld ten geschenke geven, 't Gael een wonderschoon zyn, reusachtig groot en blinken de verguld. Van onder aen de voelen, gaet een razende doghond staen, die bezig is met ver- vaerlyk naer eenen bisschopsmyter le bassen en hem verscheuren wilde groole p» ins zelfs, zal bezig zyn meteen stuk soutuen op te fretten. Op eene plate beneden, zal geschreven staen De drurwaerders vuu Pruisen, dankbaer heid aen DEZEN die hunne fortuin heeft ge maekt. Nu, dankbaer zyn, is altyd heel schoon, cn de prnisissche deurwaerders gaen een loffclyk werk verrigten. Geheel de vervolging van prins Oilo tegen de Kerk, anders gezegd legen de staclsgevaerlyken, is tocli een werk van deur waerders geweestboeten ontvangen, meubels aenslaen, meubels verkoopen, vonnissen meé- deelen, vermanen dat er naer 'l kol te gaen is, enz. De pruisische deurwaerders hebben een schoonen stuiver achter Otto's kerkwelmachine gewonnen deze van Posen en omliggende, zyn zelfs smoor ryke geworden maer de winst is in goë handen de heeren betoonen dankbaer- heid. Een dingen is jammer wy hebben gehoord dat de mantel waenuede het schoon groot gul den standbeeld bekleed is, te vele gelykt aen dezen die Napoleon I op Sic Helena droeg. ZWITSERLAND. Het gouvernement van Berne heeft eene eerste toepassing der nieuwe Bondsgrondw.et gedaen, met de rechten van naturalisatie af te schaffen, welke, volgens dc oude gebruiken, de man moest betalen, die eene vrouw van een ander kanton huwde, aen de gemeente waer hy woonde. De nieuwe kantonale wet van Geneven op den katholyken godsdienst laet, gelyk men weet, wereldlykeu in het bestuer der katholyke kerk toe. Eergister hebben de oud-katholyken den hoo gen raed gekozen, gelast met het middelbestucr van den godsdienst. Uil dit voorgaendc hoopt het liberalisme, dat de ontvoogding van het liberael catholi- - eioli eerstdaegs door de inrichting eener nationale Zwitsersche Kerk zal volledigen. SPANJE. Toen ik gister eenige uwer bataillons voor my zag dcfileeren, las ik op het gebet van eiken vrywilliger een geestdrift nog grooter dan op de gedenkwaerdige dagen van Montejura en Somo- rostro, en vol ontroering zag ik u voorby trek ken, terwyl ik u op uwe retraite nog meer be wonderde dan in dc heldhaftige gevechten, die voorafgegaen waren. De eenige posities die ons ontvallen zyn. zvn ingenomen onder den verrader-lyken kreet Leve de Koning en de Republikeinsehe officie ren, die lafaerds, zyn door hunne witte zak doeken le zwacijcn, er in geslaegd onzen linker vleugel te verrassen, waer zy toen den schande- lyken kreet Leve de Bepubliek deden hooren dat was hel (eeken van een verwoed gevecht, een dier gevechten waeraen alleen Spanjaeiden zich overgeven. Vi ywilligers Toen heb ik een oogenblik van vrees gekend, ik was bezorgd voor uwen moed, uwe onstuimigheid. Niet te vergeefs had ik u vergezeld le Ibero Estella, Allo Diecaslillo, Viana, Montejure, by de reuzenveldslagen van 24 en 23 Februari, van 25, 26 en 27 Maert, om le welen dat het even gemakkclyk is een driemael sterker leger voor uwe bajonnetten le doen vluchten, als het eene moeitevolle onderneming is u er toe te brengen uwe positiën le verlaten. Maer gy hebt getoond goed gedisciplineerd te zyn gy hebt begrepen dal ik, als een Vader, u niet nutteloos mocht opofferen, en lot verba zing van hel gansche vereenigde republikeinsehe leger, hebt gy eene beweging volbracht, die in de geschiedenis met roem zal worden vermeld. Volgt my steeds, hebt volkomen vertrouwen in God en op my, laet u niet terneérslaen, want 11 y zal ons beschermen. Wy zullen Bilbao bin nentrekken en meer dan Bilbao; onze vanen zul len overwinnend gaen van Vera tot Cadix, om vervolgens op alle punten te zyn waer de revo lutie eu de goddeloosheid ons slag wil leveren. Uw Koning, Durango, o Mei, 1874. CARLOS. De uitslagen, door maerschalk Serrano bekomen, zyn niet toereikend genoeg geweest om zyne inwendige politiek le vergemakkelyken. Meer dan ooit loonen de partyen, tc Madrid, zicli verdeeld, en het ministerie zeil is een ern stig voorwerp van bekommering voor den maer schalk. Anderzyds verneemt men, dat de Gil lis ten weer de aenvallcndc houding nemen. Don Carlos is niet ontmoedigd. Verre van daer Ziehier den tekst der proclamatie, welke hy uit het hoofdkwartier van Durango heeft uitgezonden Vooruit, vrywilligers, altyd vooruil Myn vertrouwen is onschokbaer, evenals uwe dapperheid. Wy zullen in Bilbao gaen, en verder dan Bilbao. Ons vaendel zal zegepralend wapperen van Vera naer Cad'X. Wy zullen, ik zweer- het u hel hoofd bieden overal, waer de Revolutie en de goddeloosheid ons slag zullen kouien leve ren.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2