Kermis van 1874. wéér van slcmoinkooping belichten, gelyk het niel oiize-genisclie vrienden heeft, gedaen, om aldus de kuiperyen, valsche loeren en schan dig bedrog zyncr liberale vrienden ie verdui ken, wmii men weel, by ondervinding, dnijdc liberbaters overall in kieszake, voor een ei 'l zuipen niet zouden bederven. Men schryft uil Verviers acn de Indêpen- (huice, 10 ure 40 minuten 's avonds Een buitengewone geestdrift lieerschl on der de kathol) keu. Zy g ien serenides geven voir het lokael hunner socicteil, op de Recolleltenplaets. Het muziek, door bet orkest uitgevoerd, wordt door geschuifel en geschreeuw onl- liaeld. De politic en do gendarmerie beschermen de muzikanten. C.ebeèl de markt is met YEUONTWAER- DIGDEfü!) liberalen vervuld. Verontw.aerdigde liberalen Het woord is koslelyk. Vandacg zyn die heeren veronl- waerdigd aks ze geklopt worden morgen zul len zy beweren, dal zy by elke kiezing moeten winnen Na de kiezingon van 9 Juni was de bewa rende meerderheid van de Kamer 09 stemmen tegen 55 of eeue meerdeibeid van 1-4 stem men. Ten. gevolge van de vervanging van den lieer David door den beer Simoisis, is zy nu 70 stemmen legen i»i dat is eeue meerder heid van 10 stemmen. De IS'mweUkle de Verviers zegt, dat de kiespolemiek aldaer geheel en al geloopen beeft op de wet van 1842, die gezegepraeld heelt op liet wereldlijk, lusteloos en verplicht ondenvys. De Walen, even als de Vlamingen, houden derhalve acn God, den priester en den cate chismus. De Ie lievige warmte beeft op den Verbonds- schiyvelaer zulkcn slechten invloed gehad dat, alhoewel wy in de. hondsdagen nog niet waren, hy in cene soort van razerny is geschoten. De razerny waorvan de Verbontls*u\ is acn- gedaen, is eene lot hiertoe onhekéude razerny, die de geneeslieercn wellicht do Dansrazerny zullen hecten. De sul uit 't Verbond vindt dat men met de kermis te weinig gedanst heeften dat liet zonder dans geene kermis is. Wel sukkelaer dal ge zyt, gy had de dans zalen op de Hoogstraet en Hoppemarkt, en daerhy nog op zekere dagen cene dansparty in de liberale wasclikuip, een echt kloéfkenshal, dal is zeker, waer eene deftige julTer zich niet toonen wil, en daerkoudet gy, zoodanig peper geven en zoo uitbundig flikkeren, dal uwen fameuzen meiresclien papzak wel een derde zou verlicht hebben, en u ter zclfder tvd van de dansrazerny, zonder de hehulpzacmhoid van eenen Escuiaep, vealosseu. lie feniks uit't Verbond vreest dat men toe komende jaer, met de kermis, op 't Stadhuis mis zal lezen, gelyk men hel te. Lier, ter gele genheid der bedcvaerl tot den II. Guinrnarus, gedaèn heelt. Als uwe liberale lezers, Verbondzulke domme pillen doorslikken, dan verwondert 'l ons niet dal zy zich als 'l puik yan T licht, der beschaving, van de wetenschap, des ver nulls, van de heschaefdlieid willen doen door- •gaen. Een ezel is immers all yd en zal in der •eeuwigheid een ezel blyven. Zoo als 't te voorzien geweest is, en wy in ons vorig nummer gezegd hebben, is't slot onzer kermis zoo luisteyryk geweest als"t be gin een hcwys van het tegenovergestelde der voorzeggingen onzer geuzenorgaeiitjcs. Wat zullen de jannen nu zeggen Ongetwy- fcld, zydelingsclie schampen en schimpen neêrscliryven omdat zy niet éene gegronde rede kunnen hyhrengen, om te wederleggen 't gene wy over de kermis gezegd hebben, en over 't vertrouwen dat de wy/.e maeir'egelcn, die 't stcdelyk hesluer genomen heeft, hy de vreemdelingen, zoowel als hy onze medebur gers hebben doen herleven en dat geblaf zal de hulde zyn die onze tegenstrevers, als naer gewoonte, aen de waerlieid zullen doen. Dit genoegen laten wy hun volgaerne ze moe'.en toch in iels hunnen troost vinden, van tri niets den inoeijal meer te mogen spe len zy die alt yd zoo veel noten op hunnen zang hadden!!! Wy, van onzen kant, zullen de daedzaken -opsommen zoo als zy m de waerlieid bcstaen. Herhalen wy dan dyt 't einde der kermis in luister niet liet begin gelyk slaet, zoo het den- zelven niet overtroffen heeftliet festival voor koorgezang, dat door de jeugdige Rfaetscliappy, 'I Land van Riem. gegeven geweest is, heeft elks verwachting overlroflcu. De juist heid in het uitvoeren der kooren, zoo van de liefhebbers-der Maetscbappy zelve, als door de vreemde Maetscbappy én die aeu 'l festival deel genomen hebben, is een bewys welke vorderingen de zangkunde overal maken kim, als zy door een kundig; brein bcstuerd wordt, en zelfsopófferiug aen kunst gepaerd gael. Unmogelyk zielj een denkbeeld te vormen van de volksmenigte welke liet einde onzer kermis naer de Stad gelokt heelt al de straten kriel den van volk. Het prachtige voerwerk dat op T Stalieplein afgeschoten, en zoo sieilyk geweest is, beeft niet weinig Ingebracht tot hel verluistereir onzer nukennis. In een woord, 'tis, dit jaer waerlyk kermis geweest dat kan noch be twist, noch wederlegd worden; de vrydenkers- (jilde zegge er van wat zy wil. Is de Zondag nog een dag van ware feest geweest, dan ook heelt de daerop volgende inamdag ons allervermakelykste eu allerkunsl- rykste iooueele.il verschaft. Ou/e koninglyke liarnioniemaetsciiappy. al C.roeijend' lllnci- fcnd' heelt dien dag, als naer hare jaerlyk- sclie gewoonte, een muzikale avondfeest ge geven, die, in zekeren zin gesproken hel Bouquet der kermis geweest is. Tol een be wys dat 't Verbond de waerlieid beleedigt, als bet van 'l k«vm:\ eu iitstekven dier zoo bloei- iende Maetscbappy sfu'-eekl, zullen wy zeggeu dat Aelst, in lange jaren, geene schooueie, kunstrok-ere noch vermakely kere feest gehad heelt dan deze; eek v.-gs liet nieuw Casino der Maetscbappy, en do acnpalende straten t niet volk opgepropt. Na 't spelen van een j achttal der voornaemste muziekstukken van j 'l zoo ryk repertorium welke de jonge garde bezit, is de leest door 't opgaen van cenen sehoonen luclilh.il en een luislerryk vuurwerk gesloten geweest. Lang zal deze avondfeest, en al wat onze zoo bloeijende Harmonie Mael- seliappy, tot de opluistering van 's Stads feesten en vermakelykheden hyhrengt, in elks geheugen blyven. De Koninglyke Maetscbappy, al Oroeijend' Hloeijend' onlvangc hierover de gulhartige dankhaerheid, welke wy haer, in den liaem van al onze deftige en welden kende medeburgers, aeuhieden, en verzoeken te aenvaerden CUIOUS 5UUK. Onnoodig, gelooven" wy, op nieuw il de belaclielykiieid, verwaendiieid en dommigheid te doen uitscliynen, die onzen Kolonel dor komieke garde aengedreven hebben, zyneu voor hem zoo vernederenden en misvallen veldtocht in te spannen tegen eenige leutige vasten- avond/.otten, in de welke hy zyn evenbeeld ca dit zyncr aenlinngers zag. Wy hebben liet geding, dal voor de recht bank van Dcndermonde is afgeloopen, nauw- keurig gevolgd en nagezien wy huigen ook nederig liet hoofd voor de uitspraek des ge rechts-. Doch na rype overweging, blyven wy hy onze eerste he weering en zeggen wy. gelyk wy het in ons nummer van 8 Maert 11., bewe zen hebben, dal de grootste iu iciitige in deze zaek M. Rwmo.vd VAN ASSCI1E is, de kolonel onzer komieke yarde. En inderdaed, M. VAN ASSGIIE heeft zich plichtig gemaekl aen een machtsmisbruik. IIy iieeft. hel art. 227 van 't strafwetboek onder de voeten getrappeld, luidende ais volgt Art. 227. Alle persoon welke zich in open- hare, zy buryerlyke, 'I zy militaire bedienin- yen zal ingemengd hebben, zal mei eene ye- vaiiyziltiny van éene maend lol twee jaren gestraft worden. Dit kan door niemand betwist worden, want in de aenklaclilsbrieven die M. VAN ASSGIIE den achtbaren lieer Procureur des Koniiigs, Ie Dcndermonde, geschreven heelt, zegt hy klaer en duidelyk Ik heb den lieer Kommissaris van politie yerekwireerdIk lieb de politie yerekwireerd, enz., enz., enz. De geuaemdc i\ S. en L. V. L). veroordeeld voor slagen op M. A. D. V., brachten tot hunne verdedi ging hy ten eerste, op T bureel van don.heer Poliliekomniissai'is dezer Stad ten tweede, vóór de rechtbank van Denderminde, dal zy DOOR M. ASSCHE GERF.KWIREERD WAREN GEWEEST om M. A. D. V. aen te houden, eu dal, deze laelste zich verdedigende, zy ge weld hadden gebruikt. Eu wat hot machts misbruik door M. Van Assche gepleegd nog klaerder bcvvysl, is zyne getuigenis zelve vóór de rechtbank van Deudermonde. waer hy ver-- klaerd heelt o dut hy de betichten I'. S. en L. V. U. B., had yeielwireerd om .1/. J. D. I'., aen k honden. Het op.enhaer ministerie, door den mond van M. I'uii Verwekeheeft iu zyue antwoord op de pleitrede van den veidediger dei twee boven genoemde betichten gezegd tint M. Van Assche het recht niet hadl iemand le rekwire ren, dal hel de politie was die hem, M. I an Assche, kon rekwireren, yehjk zy hulp en by- stand kan vragen aen iedereen. Het machtsmisbruik, of de overtreding legen het art. 227 van T strafwetboek, door M. Raymond Van Assche gepleegd, is dus zonne- klaer bewezen hy heelt zich in bedieningen gemengd waer hy hoegenaemd geen recht toe Dat M. Van Assche uit hoofde dezer wets- miskêning vóór T gerecht mol te verantwoor den heeft gehad, dit heelt hy aen den heer burgemeester te danken. Want indien de lieer Burgemeester aen dolziunigen politieke» hart cu wrok had gehoor gegeven, gelyk M. Van Asselie, dan zcu hy den lieer Kommissaris van politie gestraft hebben om aen de hevelen van M. den Kolonel le hebben gelioorzaemd. Wy verklaren nogmaels dat hadden wy iu deze zaek betrokken geweest, gelyk M.A. D. V., wy geen oogenblik zouden geaerzeld hehbe.ii eene klacht tegen M. Raymond Van Assche waer 't behóórt neder te leggen en dan, wy zyn er verzekerd van, zou de Kolonel niet alleen ncn neus hy de rechtbank van Deuder monde gekregen hebben, macr eene duchtige les die hein aen de ribbhen zou blyven plak ken. W ETTELY K E li ES LUITEN De Monitcur bevat ecu koniiiklyk besluit, waerdoor de kiezers van hel arrondissement Dixmuidc. op -4 Augustus 1871 worden byeeu- goroepen, ten einde eenen senator te kiezen iu vervanging van den heer R. A. L. Du Rus de Gisignies, overleden, en dat van het arron- disscineul ThielL, vooreen lid der Kamer, iu vervanging van den lieer De Muelenaere, over leden. STEREGEV ALLEN Mgr. de Mei ode, aerlsbisschop v an Móli- léne iii pa.rlibus in fuleliinn, geheim pauzelyke kamerheer,, geheime aeluioezeiiier van Zyne Heiligheid, oud-minister van oorlog der Ro- meinsclie Staten, is te Roonien overleden. Hy is door eene ontsteking iu de zyde aengevalleu geworden, die eensklaps verergerde. Dynsdag om 7 tier 's avonds, heeft de Paus hem een bezoek gegeven en hem de zielroerefidste woorden toegesluérd. Den 8 Juli was ei' ecu weinig verbetering in zynen stand, en Mgr. de Mcrode stierf zaterdag na middernacht. De Paus heelt verscheidene malen nieuws van zynen toegenegen prelael doen vragen. Mgr. do Mcrode ondersteunde door zyne eigene penningen talryke en aenzienlyke wer ken, geestelyke werken, en werken van open- haei nut. Zyne dood zal zieli te Röomeu en iu België zeer doen gevoelen. Mgr. de Mcrode had e.crtyds deel gemaekl. van het Belgisch leger. Hy was de zoon van detivermaeide.il Eelix de Meiode, die. eeue zoo belangryke rol vervulde iu de geheurte- nissen, die do oinifliaukelykheid van het land en de stichting onzer monarchie te weeg brachten. De Ecrw lieer Benedietus Mallhys, ge- horen le Cheiseauip in 'tjaei 1799, oud-pas toor van Erpe en sedert Juni 1843 pastoor le llamme. is aldaer, den 10 Juli 1874, godvruch tig in den Heer ontslapen. De Eerw. heer De Sulter, oud-pasloor van Deiidervviiideke, is Zondag 12 Juli 1874, le Waersclioot godviuehliglyk overleden, in den ouderdoru van 80 jaren. PR IESTE R L Y K E RENOEM IN GEN De Eerw. Heer Roelandls, onderpastoor van Sint Marien le Geilt, is pastoor benoemd te Zwyndrechl, in vervanging van den Eerw. Heer Van Bavegem, die, zyn ontslag gegeven hebbende, te Reveren zal verhiyven. Af.n nu ivookbus. Lang heeft men ge zocht om voor 10 ceiitinien aen hel publiek «•ene signer te kunnen aeuhieden, die alle goede hoedanigheden bezit. De lieer lloogen, oudste, Anlvverpsclien Steenweg, 110, hy Brussel heeft, tot groote voldoening der rookeis, dit vraegsluk opgelost. De fabrikant aeti deze nieuwe sigaer eene ver diende faeni willende geven, heeft haer den naem van den volksredenaer, den heer Bochart, gege ven als merkt draegi een der zyden van liet kistje een prachtig portret. Dit pot tret even als de kistjes en sigaren maken op dit oogenblik hel schoonste sieiacd-der sigarenwinkels van Brussel uit. Men schryft ons uit HaellciT Hul volgende geval bewyst eens te meer hoe gevaerlyk liet is phosphor stekskeiis in 't hereik van kinderen te stellen. Inden loop dez.er week speelden twee jong« knapen mei phosplror-slckskens in de nahylieid eener zaedsirooimyt en staken ze in brand. Aeu hlussclien viel niet ie denken. Eene schuer loe- behoorende aen de \Vedc De Braavver, geslaen en gelegen ten gehuchle den liricl geraekle in brand en werd door T veislindend clement tol assche gebracht. Verscheidene in «ie nahylieid slacnde huizen, allen met strooi gedekt, werden aengelasl en dank aen de spoedige hulp der toe gesnelde gehuren kou men liet vuer dalde stroui- dakken had aengevat welke nochthans in dezen tyd des jaers, door de groote heele, zeer droog zvn, in I yds nitdooveii en zoo liet gehiirhl den Uriel van eene groole brandramp bevryden. X. Men sclirylt ons uit Iddergem Ter gelegenheid des luivvelyks van onz.en achtbaren lieer Burgemeester Van Santen, met juffrouw Van Eesbeek van Waerhcke, had ons dorpje donderdag laeist zyn feeslhuldsel aeri- gelrokken. Omslundig veiliael kan ik u hier met van geven dus, ter loopsDe metalen kanonnioiuicn hadden reeds van liet kriekmi d«-s dags de omliggende brrgeo en valleien door hun geronk doen weergalmen, en rond -4 ure 's namiddags vormde z.icli een fraeie stoel ter dorpplaels. sanicngesteld uit ruitery, harmonie, ytuigen en voetvolk dit alles begaf /icli statig en in de grootste orde ter-slandplaets des yze- renwegs van Okegem. Daer onlhaelde men «Je ccliU'lingcn. Een scherp gefluit doorkliefde liet luchtruim, de sloomwag"» grohle lot Iweenia: I toe, en liet sein gaf toeken tot stilstand. Dan op liet gekende ordewoord Okegem...! onbloot de-porlcl, en onze duerbure Burgemeester en Gade stapten al. De trein gleed voort. De sche penen r il racdsledcn vei welkomden «Jaer ons burgerhoofd, cu na hel wisselen van een beker eerewyn, z.clle de stoel zich in gang. Van op hel grondgebied van Iddergem, stond- de eene praelboog na de andere. Overal werden de iireiiwgehnwden linrlclyk veiwelkoml, en werd rle Koets met kostclyke bloemtuilen als over laden. Aeu rle deur van In t gemeentehuis,voui al prykte een eerlyke zegeboog daer werden Mr eu M"" Van Santen door den geiiieentc-oiider- wyzer, iu doeltreffende woorden bejegend, en bovenal wat tivlfend washet doopkind des hecreu Burgemeesters, bood haer peter een fraeie ruiker acn, onder liet spreken van cene koi te macr z.ielroerendc rede. Er ORlhraken o«'k geene opscliriiteu aen de praelbogens n allen ook waren met smack en zorgvol vervacr- tligd. Aen de woonst des Burgemeesters, had uien een, zegeboog opgericht, die in kunst en smnek de. pa ys heliaelde. N'ele naburi'ii waren liet zelve komen hywoo- uen, cu de eensgezindheid der feestviering di ed zien, dat d«; Btirgeineeslcr en zyne Echtgenote, de ware vrienden der Iddergemnaien zyn. Tol slot «Ier feest bedankte de heer Burge meester zyije ingezetenen, en «Ie gezondheid en welvarendheid der Echtelingen, werden onder het ledigen van menig glasje, en «foor de vreug dekreet God spare o»s dncrbaer burgerhoofd en zyne Gade, bekrachtigd. X. Men schryft uit Brussel Sedert gister zyn de muren der hoofdstad met yrouto plakkaten gesierd, waerop men in groole b'l'ers liet progain der feesten kan lezen, die ter gelegenheid der groote Brusselsche ker mis zullen plaets grvpen. Benevens de groote foor opdiet oelcningsplein, meldt men dat een groot volkshal, een groot voerwerk, een groot concert, groote prysschietuigen, een groote prys- kamp voor liet trokken van vieze gezichten, groote roeiwodsiryden, grooten wedstryd op «Je ton en een grooten pryskamp voor het hoog- schieleu zulle:: plaels hebben. Kortom, liet pro gram bcloofi eene menigte groote dingen en de Brusselsche dagbladen wensclieii er geluk mee aeu «Ie groote commissie der leesten, en voor- namelyk aen deszeifs grooten voorzitter, Victor IJaleux, den gioulcn redacteur der kleine Chroniquc. Eergisler had St-Pielers Jelle, in 'de wo ning vat: den bin gemeesler, eene moord plaets. Eene dienstbode die sedert eenige jaren in dienst was, had twist gehad niet een bediende, die «•eist sedert drv dagen aldaer was aengenomen. De eerste maekie gebruik van 'kqogenblik waer op «Je andere sliep, cm hein met cene vork le dood ui. Een fier twee Overlevende gekozen van 9 Juni. d" heer Oi l mans Hauzeur. burgeinees- ter var, Verviers, is up zyue hem t erg ziek ge worden. Onze lezers erinneren zich ongetwyfeld nog den geuaeniden Leander Delimit, bediende iu de succursael der Nationale Bank te Bergen, die lol 5 jaren gevangenis veroordeeld werd,voor diefstal cener som van oO.OOO fr. Na reeds dry jaren opsluiting oiiderslaen le hebben, zou Dehaul thans iu vrylieiil gesteld en zyne on schuld bewezen zvn. Wy zyn nieuwsgierig om le vernemen, of die Ivding zich 2al bevesli- gen. DOOD VAN DE GROOF. Dc vliegende man is niet meer. Na over acht dagen ene gelukkige proef in Creiuoni-Garden te hebben geduen, heelt hy in den avond van 9 Juli zyne proefneming willen herbeginnen, en deze lieel't hein het leven gekost. Dit treurig eirde was, cilaes tnaer al le wel te voorzien voor al degeile die, van dichte hy. zyn proofs toestel hadden in oogenschouw genomen, liet was slechts eené parachutte, waermede De Groof, desnoo«ls, in schuiiisclie lyn kon naer heneden komen, in pluels van loodrec'it te val len echter was zv-gevaei lyker dan eene ge- wooue parachutte, omdat liet evenwichtspunt, alle oogenhlikkcn door de beweging der vleu gelen verp/laetsl wordende, hem geeue vastheid van handelen kon laten. De minste schok, de minste windslag kou hel toestel doen oinkaii- telen, zonder dal er moge.lyklieid bestond om hel verloren evenwicht terug te hekomen. Isn zulks is dan ook gebeurd. u Sedert verscheidene dagen kondigden groote plakkaten en a nu on een iu «Ie dagbladen aen dal de vliegende man in den avond zyne proefneming zou hernomen hebben en een af stand van oOOO voeten door de lucht zou heb ben afgelegd. a Ik begaf iny naer Cremofn-Garden, nieuws gierig om eene proefneming hy te woouen, aen wier goeden uitslag ik moeilyk had kunnen ge looven. De Grool was bezig niet dc vleugels van zyn zonderling marlden vast te maken. Onnoodig u zulks le hesclnyven, vermits gy het le Brussel hebt zien werken, en uwe lezers zullen de heschryving nog wel heriiMieren, welke er toen is over gegeven. lk zal my dus bepalen hy le zeggen, dat het toestel een vogel van groole uitgestrektheid verbeeldt, met vleugels, zooals degeue eener zwaluw. Nogmaels herhael ik, dal mei dergelyk werktuig 't evenwicht op eiken oogenblik kon verbroken worden, en men eene groole dosis moed moet bez.ilteii om zich mei zulk broos werlvffrig in de lucht le wagen. Doch De Groof bezat dit blinkende vertrouwen, wam uil slacht offers en helden worden geboren. Ik moet zeggen, dat ik gansch ontroerd was, toen ik lieni alles in gereedheid zag bren gen. De Groof was gekleed zooals dc goede burgers nil Vlaendercn hy had eenen zwarten liak en broek, en een lliiweelen gilet aen. Op liet hoold had hy een blinkenden hoed, welken hv op hel laetsl verwisselde tegen eene zyden ki ik. <i Zyne vrouw stond nevens hem. Nu eens reikte zy hem een peiuiemes, dan weder eene nneld, dan weder een stok koord toe. Met ronde goedheid, zegde by my op zeker oogenblik Vandacg zullen wy goed weder hebben, en gy zult zien, dal ik hier in de nahy lieid zal neerkomen. o En zich lol zyne vrouw wendende, voegde hy er hy Gy zult een ryluig nemen, en ginds op my gaen wachirn. Vervolgens zegde hy nogmaels glimlachend tot my Indien ik in België kon- neerkomen, zon het nog zooveel le heler zyn. Maer ik zal deze zaek overlaten aen anderen, wanneer zy inyn toestel zullen volmaekl hebben Voor liet oogen blik doe ik liet op myne manier doch ik zal liet nog heter kunnen doen, indion ik den hals niet breek. Arme man Hy dacht niet de wae.rheid te sprrken. Wat my liet meest verwonderde is, dat hy byna eenmael in zyne proefneming gelukt is. Dynsdag had hy reeds gepoogd voer de tweede mael op te slvgen, «Joch dc.wind sloeg zyn toe stel overhoop, alvorens hy naer boven kon ge raken de punt van eenen der vleugels weid gebreken. Aenslonds werd deze vleugel door De Groof hersteld, en kost wal kost wilde hy op- slygen doch de luchtreiziger Simmons ver zette er zich tegen, en verliok mei een Engeisch- m in, die gansch verrukt was zich met hem in een bootje te knnnen plaelsen. Waersehynlyk heeft De Groof acn deze omstandigheid te dan ken. dat liy twee dagen langer heeft geleefd, want niet den gebroken vleugel van zyn toestel en de onstuimige wind, zou zyn val, omennydu- lyk zyn geweest. Den avond van den 9 Juli was liet weder zeer kalm geen l-la-ije bewoog zich in d«* tui nen van Cremorn, en men mocht een tweeden goeden uilslag verhopen. Toen hel toestel was vaslgcmaekl, zette De Gioof zich neer op zyn planke, drukte zyne vrouw de hand Simmons trad in zyn schuitje, en byna loodrecht steeg de ballon in de hoogte. Up cene hoogte van dry ii vier honderd voet gekomen, hoorde men verward de stem van De Groof, waersehynlyk aen de luchtreizi ger vragende, hem een weinig diehUr hy de aerde te brengen,want de ballon steeg schuins naer beneden ui de richting der Ilober 1st reet. Eenige oogenhlikken later, hoorde» de per sonen, «lie daer in de nahylieid der kerk va» Sainl-Luc g< plaets waren, Simnons heel duide lyk lot De Groof roepen Snydt thans dc koord door, want anders g.tcl gy legen den toren der kerk botsen. Op dit oogenblik hevondtfii zy zich op hon derd voet vaii den grond. Ja, antwoordde de vliegende man ik zal op liet kerkhof neerkomen Hy sneed de koord door, mol welke hy aen den boot des hallons gehecht was. Een kreet van afgryzen steeg op uit «le menigte men zag hel toestel zich ineen wrin gen, vuischeidene malen rouddraemn. en op de sleei.cn der Hoberlsticel op eenige passen van hut voetpad na. r beneden komen. De vrouw van De Groof, die, evenals wy allen, dit afgryselyk tooneel bywoonde, stortte byna zielloos ten gronde. Men snelde den ongelukkige ter hulp De Grool'ademde nog maer alvorens men de brok stukken van zyn toestel had kunnen losmaken, en hem naer het gasthuis had overgebracht, was hy reeds en lyk Gedurende dien tyd, wierp de menigte zich op de brokstukken van het toestel, en belwisUe er elkander een gedeelte van. De ballon, welke verlost was van een groot gedeelde van zynen last, nam zyne vólle vlucht door de lucht en doorkruiste Londen, tol groot vermaek der voorbygangers, die nog niet wisten, welke rol hy in deze bloedige tragedie had ge speeld. Ebmgk voorschriften voor dbn zomer. Hel zal niet onnuttig zyn, nu dat de zomer daer is, eenige woorden le zeggen over de zor gen die in de/.en tyd dienen genomen le worden. De warmte van den zomerlyd veroorzaakt ver- schillige ziekten die. ten grooten deelc met ze kerheid zouden verhinderd wordeu, indien ieder een, bovenal de weiklicden en alle andere die lasligcn arbeid te verrichten hebben, de regels der gezondheid kenden en volgden. Dc landbe- werkers.by voorbeeld, die gedurende de warme dagen van den oogst, door hun zwaron arbeid doorbeet en in 't zweet geraken, hebben maer al te dikwyls de slechte gewoonte hunnen dorst te laven met water van eenen gracht (e drinken, waerin allerlei overhlylsels van dieren en plan ten in verrotting liggen. Dat is allergevaerlykst en heeft maer al te dikwyls de noodloltigste ge volgen. Men stelt zich bloot, onder anderen^aen ontstekingen van liet weivlies der longen en der longen zelf, aen darm ontstekingen, aen mode ziekte, enz. Het koude water plotseling niet de verhitte vliezen in aenraking komende werkt nadcelig. en de organische voorthrensels der. verrotting, door hel darmkanael in den hloedloop ongeval, hebben verschillige soorten van afwisselende koortsen lot gevolg. Zou is liet dat in de wanne landml het drinken van onzuiver water byna voorzeker genoegzacm is om de cholera, typhus, malaria, of gerlc koorts l«' dom oiilslaen. De Engelschpn d:o. zoo ils mei wee!, nog al prac- tisch zyn, lipbben gedurende binnen lactsten oorlog in Africa legende Ash.inlees, deze zaek goed verstaen anders zouden zy al hun volk door ziekte vo-loren liehbcn iedrr soldael had by zich, en deelmakend van zyne uitrusting, een klein toestel waerdoor hei water op bosch kool gefiltreerd of gezuiverd werd en al/.oo zyne verpestende Iwstanddeeleu verliet voor aleer het gedronken werd. Zyn de hier laetsl bovengenoemde ziekten hier by ons zoo niet te vreezen, de typhus kan ze vervangen, en men heelt toch altyd de zoo genaemde modeziekte (cholera «ostras) te vree- zen die telken jare vele werklieden aen va It en t«'n dei'le aen het gebruiken van koud en onzui ver water, ten deeie aen hel gebruiken van on« rype vruclitcn toe le scliryven is. Eene goede voorzorg, op de plaels waer de arbeid geschiedt, is, ter zyner beschikking water te hebben dat gekookt is en waerby een weinig azyn, genever, cognac of rhum (volgens dat de beurs ha', vermag) gevoegd is, ol, nog boter, dat men zich van kollïe bediene of thee van linden of andere goede bladeren. In dit laetste geval heeft liet koken al de gevaerlyke deelen van liet water vernietigd en de warmte van de lucht zal beletten dat hel diinkcn te koud wor le. Wal ook nog wel eens zon le bespreken zyn, is de gewoonte die sommigen hebben, van in «le eeisle warme dagen de flanclie of baeïe ovcrlv- ven plotseling le verlaten. Het spreekwo.wd zegtde gt'woonle is eene tweede naliier, en die zich grwoonlyk het lichaem gncd d«-kt is teerder dan een ander, en '1 is ook zeer moei lyk hel tydslip .waei' te nemen waerop dc wann- le aenhoudend zyn zal, byzonderlyk in ons kli- maet waer de afwisseling van warmte en koude zoo plotselings geschiedt, en waer het rhumalis- mus byna liet burgerrecht verkregen heeft. Hierover zouden wy meer te zeggen hebben, maer ons doel is niet cene volledige cursus van gezondheidsleer te geven, maer enkel eenige punten acn te stippen die'1 noodzakelykst zyn le welen. (De. Landman.) Up zekeren dag kwam een voerman niet een zwaer beladen kar over de grenzen voorby een tolkantoor. De tolbeambte roept hein uit hel wachthuis loc Wuerheen Wat hebt gy geladen De voerman gact naer hem toe en lluistert nauw hooi baer Haver. De beambte, die hein eerst niet goed verstaen had en herhaeld vragen moest, begon door de b lyk ba re angstvalligheid, waermede men hem antwoordde, argwaen le krygen.dal de voerman smokkel waer hy zich had en onderzocht zorg- vuldigalde zakken. Zy bevatten niets dan haver. Vlegel riep de tolbeambte driftig uit, Wacrom hebt gy my zoo voor den zot gehou den Wel niyn beste lieer, ik heb cr geen oogenblik aeu gedacht anlvvoordd«j de vuer- man maer, ziet gy, de haver is tegenwoordig schfikkelyk duer en daefom moet ik mvne paerden vvat kort houden. Inde voiige week liebben zy geen korreltje gezien en had ik nu overluid van haver gesproken, dan hadden zy geen poot meer willen verzeilen zonder eerst een portie gehad le hebben. Wie? Wal? Waerloc? of Eenige Waerheden Voor Den Invaliede. Hebben onze lezers ooit gehoord van Prolc&sor llollovvay Zonder Iwjfel even zoo wel als van Humboldt, Arago, Oersted. Sillinian, Agassiz. en an dere bekende geleerden. Maer liebbjn zy zich nooit afgevraegd wie cn wal by is. Indien zy niet bepaetd daermede kekend zyn, zullen wy oiidcrncnicn liiiu eenige iiilieliliiigen daer omtrent le verschatten. Ho professor is geboreu in dat land, waerin llarvey. Hunter, Aberncthy, en andere verlichten op liet ge bied der geneeskundige wetenschap liet eerste le venslicht aenschouwden. hit zy voldoende voor het Wie nu vvat aengael het Wat Hy is ten opzigle va» de andere geneesheerun, uai C ay, Webster, en Cal houn waren ten opzigte van stactsmannen, wal Was hington alom geëerbiedigde naem was ten op- zigle van patriotten, en genenden, wal Shakespcare vvas ten opzigte van treurspeldichters en wal Irving cu Chalmers waren ten opzigte van predikers, dal is te zeggen de grootste man van zyne eeuw en va» zyn beroep Zyne reputatie is door de belemmering van alle vooroordeel heen gedrongen zy heeft do hinderpalen der kvvaedsprekondheid overwonnen, cn dc professor alleen stoel nu algemeen bekend, als dc Geneeskundige Colossus der gel" eel e wereld. Dit zy voldoende voor liet Wat. Waerloe spreken wy hier van hem Indien wy toen onze laudgenooten by dui zenden stierven aen de geele koorts, le iNorfolk en le Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dat deze kvv'aul in haren vooruitgang zo» stuile», en dot den bederver in zvnen loop zou tcgenhoiulen, en wy verwac:looscl hadden dit bekend le maken, wal zou dan ons loon gev/eeal zyn Gewis eene rasse straf der Lynch wel Want indien ceu pligt meer gebie dend dan een andere is, dan is liet voorzeker «leze, om den kranke en zyn lydcn by te staen en alle middelen aen te wenden, om hem spoedig zyne ge zondheid weer le geven. Hit is de reilen, wacrom wy van Prof. llollovvay spreken. Dit is ons antwoord op hel Wii er too; Voor verscheidene jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu vestigde hy zyne aciidacht op de groole ongelykheid lussohen de genezingen, welke dc geneeshecrén bewerkstelligen, cn die, welke zy ondernamen te bewerkstelligen. Hy maek ie de opmerking, dal zy niet eenmael in twintig ge vallen lui een gunstig, resnltaet voerden. Het scheen hein toe, of dat de geneeskunde der. naem van w e tenschap onwaerdig was, dat het meer eene zaek was, die van hel bloole toeval afhing en daerom be- paeld een onregl den ifienseh acngcdaen, ofwel da', de genceslieeren de kunst om lo genezen i.icl ver stonden. Tcrwyl hy zich aen de studie der nicnscbe- lyke physiologic vvydde, en bekend niet de ziekteleer, kwam hy op de ware oorzaek van het gebrek aen gunstige rcsulialen, en maeklc die ontdekking wel ke zynen naem zal onstorfelyk maken. Om oeue ziek te of kwael tc genezen, werd dc-ze door de genees- heeren lokael, uitwendig behandeld. Waren de mo ren aengelasl? Of wel de lever Of de maug Of dc longen Dadelyk schreven zy middelen voor tor ge nezing van nieren, lever, macg of longen, niet be- grypendc dal de geheele oorzaek in liet bloed te vin den was, door welks levens-verspreidenden stroom die organen gevoed worden, en dat zy dus om de kwael in haer uitgangspunt lestuilen,dat levensvocht moesten zuiveren, en het overige aen de natucr overlaten. Du is hel geheim var. het wondcrlyke succes van Professor Hollow ay in alle oorden der weield. Hy zuivert bet bloed, en herstel van gezond heid laet niet na te volgen Dal elke kranke dan, die veel door vele geneeslieeren geleden heeft, on er goen bacl by gevonden heeft, acht geve op deze on ze woorden, en eene proef iiouio met de Pillen van Jlolloway, indien hy inwendig is aengelasl on met de Zalf van Hollow ay, indien hy lydl aeu Wonden of Zweren,The Freethinker. HOLLAND. Men meldt uil Breda van !t Juli Het zeer felle on weder, dat lieden uiorgeu tusschen 4 en o ure hoven onze stad en omstre ken, woedde, heelt een treurig ongeluk teweeg; gebracht.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2