Bedevaert naer Lourdes, Wat de gekwetste heer Deken betreft, hy werd.eerst naer de kerk en vervolgens naer zyne wöoning geleid, waer hy door den lieer Dr Jores verzorgd wierd. Deze geneesheer be vestigt dal de slagen met eenen stok met loo- denappel toegebracht zyn geweest; dat, indien de eerste slag het slachtoffer eenige millime ters lager had getroffen, een onmiddelyke dood er 't gevolg zou van geweest zyn dat het slachtoffer ecne gekneusde en bloedende won de had van 't linkeroor lot aen de oog dat de tweede slag maer sporen laet op het vierkant hoofddeksel of bonnet, door den heer Deken gedragen, 't gene hem gelukkiglvk gered heeft. De wonde is zoo zwaernietdande woestaerd liet wel zou gewild hebben, en de eerw. gees- telyke zal kortelings, indien het reeds niet gedaen is, liet altaer weer konnen optreden en voor zyuen woesten beul bidden en vergif fenis afsmecken. Het gerecht heeft een onderzoek ingespan nen, ook hopen wy dat het den laeggevallen schurk uit al de strengheid der wetten zal be straffen lot voorbeeld van al de verdwaclde liberhaters die zulke bandielery, weerdig dei- wilde volkstammen, nog zouden in den zin hebben. Zietdaer, Landgenoten, tot welke verre- gaende veraclitelyke woestaerdigheid de gods dienst- en priestershaet den mensch kan verla gen. Onze pen kan geene woorden verachtend genoeg neêrscliryven om die schurkcndaed van den woestaerd, V. David, te schandvlek ken en te brandmerken Gansch de onafhankelyke drukpers slaet als een man op om.,die sclianddaed naer weerde te bestempelen. Alleen de liberale drukpers tracht den liberalen woestaerd David te ver- schoonen. Allen te gelyk, van 't grootste tot kleinste libeiael straetblad, roepen uitdat de eerw. lieer Heken eene welverdiende straf lieeft ontvangen 't Gene toch niet zal beletten dat bet verontwaerdigd openbaer geweten de sclianddaed van V. David EENE WALGELYKE LAFHERTIGHEID zal beeten. De Gazette, een der smcerigste bladjes dat tot hiertoe te Brussel is verschenen, en de Précurseur van Antwerpen doen zich beiden door hunne goedkeurende tael onderscheiden. Eerst genoemd bladje wensebt M. David, zoon, scbaemteloosweg geluk over zyne woeste daed. Het spreekt van 't onwaet dig gedrag des hceren Dekens, die eene voorbeeldige straf ver diende en Gindigt met fe zeggen De beer Deken vindt hier niemand om hem te bekla- gen. Moge deze wereldlyke les eenige ver- zacliting toebrengen aen den drift zyner ge- wydde welsprekendheid. De Précurseur dry ft den godsdienst en priestershaet nog verder; hy juicht aen de lage en veraclitelyke schurkendaed niet alleen luidruchtig toe, maer hy spoort al de liberha ters aen bet voorbeeld van sieur David, zoon, te volgen en zoo de fanatieke geestelykheid met zweepslagen lot reden te brengen. Ah de zweepslag van Limburg, zegt de PaÉcunsEun, soms zal nagevold worden,zullen <t de Ultramonlanen (de priesters) twee mael kg- keil eer zy zich op den predikstoel alles veroor- loofd zullen wanen. Is dit geeiven oprechten oproep tót de pries- tersmoord eneenbewvs dat de liberhatersprin- cipen ons naer de^jilkmwV - z.uifts durven ontkennen ware bet middag licht loochenen En nu, katliolyke Landgenoten, zullen wy blyven dulden dat onze kerkhoven onteerd, onze H. Godsdienst bespot, onze priesters en kloosterlingen niet alleen beschimpt 'maer nog bovendien op eene lafle wyze mishandeld wor den Neen, want de maet is vol en ze dreigt alle oogenblikken over te loopen. Ja, die schandelyke daedzaken moeten eindi gen Blylt het katholyk ministerie doof voor onze klachten, dan zal liet de veranlwoor- delykheid dragen van de gevolgen die er voor ons vaderland zullen uit voortspruiten, indien de katliolyke Belgen, door de gedurige ver smading die zy ondergaen, zoo verre gedreven worden, hunne katliolyke vrybeden met ge weld te verdedigen en liet herstel hunner mis kende rechten af te eischen. Dat men er aen denke want de zaek ver- eisclit eene spoedige oplossing In eene pleitrede verledene week voor de rechtbank van Üendermonde uitgesproken ter verdediging van een weekblak, welks naem wy niet noemen willen, en dat wegens laster tegen de Leden van onzen Sledelyken Raed te verantwoorden liadt, zegde advokaet De Ryck, denkende hierdoor zynen mandant te ver- sclioonen, dat de katliolyke drukpers van Aelst, niet dan van persoonlykbeden leefde, 't huiselyk leven en de vrouw niet eerbiedigde, en eindelyk, zoo verre ging de rust des grafs de stooren. Deze woorden in den mond van Meester De Ryck, zyn een vloek legen liern zeiven. En inderdaed, is hy niet een der opstellers en medewerkers van een blad, 't Verbond van Aelst geheeten, dat sedert zyne geboorte we- kelyks van hatelyke persoonlykheden krioelt? Wie is het anders dan 'l Verbond van Aelst die hier te rekenen van 't jaer 1818 wekelyks de deftigste persoonen, altyd op de grolsle wyze gelasterd en versmaed heeft Wie anders dan 't Verbond heeft eerst het huisselyk leven van zekere persoonen aenge- rand Wie anders dan 't zelfde Verbond van Aelst beeft de deftigste persoonen onzer stad, lieden die meer eerlyklieid en treffelyklieid in hunnen kleinen vinger hadden dan al de De Rycken in ganscli hunne Meirsche korpussen.alsafslroo- persr uitzuigers, verspillers en dieven van 't gelden goed der armen willen doen doorgaen? Buiten de familieLefehvre, die heden gansch ouder de nenhangers van 't liberalismus geteld wordt, erinnereu zich de achtbare famillien Verbniggheit,Ue Coninck.Van den Hende,Liénart eriz.,eiiz.,nog wel vvatalsmaed en laster 't Ver bond naer 't hoofd barer leden heeft gesmeten. Wie anders dan 'L Verbond van Aelst visclil wekelyks in de stinkendste liberale modder poelen om er 't een of't ander walgelyk feit in op te vissclien, ten einde er de katholyken in 't algemeen, de priesters en kloosterlingen trachten meé te besmeuren Wie anders dan 'l Verbond van Aelst, spot opcnlyk met onzen H. Godsdienst en zyne openbare oefeningen, met 'L. H. den Paus, met een woord, niet al wat wy, katolilyken, liefhebben En om te bewyzen dat 't Verbond van Aelst slechts van persoonlykheden leeft, hoeft men alleenlyk zyn nummer van zondag 11., in han den te nemen en men zal weldra de overtui ging hebben dat het zich niet kan wachten, zelfs in zeer geringe zaken, walgelyke per soonlykheden te mengen. Een artikel over de festival, door de maet- schappy 't Land van Itiem uitgeschreven, doet deszelfs schryver in hoogst belachelyke persoonlykheden treden, die wy uit eerbied voor onze lezers niet willen bespreken, en ook omdat ze uit de lierscnlooze pan van nen zekeren uil zyn gedruipt die veel beter zou doen .zyne geburen gerust te laten en eens te kyken of zy de steenen, die hy hen zoo roeke loos en laffelyk toegeworpen heeft, in zyn glazendak niet kunnen weèrwerpen en zeer veel klank, waer hy in 't geheel niet zou over te vrede zyn, zouden kunrieu vei oorzaken. Maer komen wy op ons eerste scliryven terug en zeggen wy tol Meester De Ryck Ah gy beklaegt u dat wy in persoonlykheden, soms tegen onzen dank, zyn ingetreden Maer aen wien anders de schuld dan aen 't Verbond en deszelfs opstellers? Nooit heeft de Denderbode in persoonlyk heden getreden noch het huisselyk leven acn- gerand ten zy men er hem, door persoonlyk heden legen hem of zyne vrienden gericht, toe dwong. Wy dagen Meester De Ryck uil ons een nummer te kunnen aenduiden waer wy iemand persoonlyk hebben aengerand zonder er door 't Verbond of één zyner aenhangers toe gepraemd te zyn geweest Wal meer is, wy zouden eens willen zien en hooren of Meester De Ryck wel in de tegenwoordigheid der aélstersche drukpers, in ecne plaeis waer zyzich mag verdedigen, zou durven uitkramen wat hy uitgekraemd heeft voor de rechtbank van DendennondeWy zyn verzekerd van neen, en hy is niet min verzekerd dat zy hem zyne gezegdens zoodanig zou terugkaetsen, dat zyn bek zoowel zou gevuld zyn dan men met den grootsteu pollepel van den diksten Meirschen pap zou konnen doen. 't Verbond heeft persoonlykheden neêrge- sclireven, liet heeft 't huisselyk leven van katholyken aengerand, en de Denderbode heelt hem met de maet gemeten waer het zelve meé gemeten had, en in deze meting heeft de Denderbode hem cie el zoo duchtig op de kneu kels geklopt dat ze deerlyk gekneusd zyn. Wy weten het, Meester De Ryck. die gekneus de vingers vallen zeer pyneiyk, 'l zyn zy die u, in uwe pleitrede, doen zeggen hebben dat de katïiOlvke druk peis van Aelst slechts van persoonlykiièden leeftWy verwittigen u dat wy niemand persoGüiyk zullen aen ran den, maer dat wy er altyd' zullen hy zyn als gy ol 't Verbond met persoonlykheden zult voor den beitel komen. Overigens dient gy te weten dat wy aen u en zekere uwer vrienden en vriendinnen noten kunnen te kraken geven waer gy allen uwe tanden zult op breken. Is dat verstaen, Meester Benediclus De Monileur bevat de twee volgende berich ten Het publiek wordt errinnerd dat de trein- twarUy^tv.xip de spoorwegen, gehouden zyn coupons vnnwio". =3.M af te leveren van een gelyk bedrag als de som waervau de betaling geèischt wordt. Deze coupons moeten geknipt worden in de tegenwoordigheid der. reizigers. De nict-alle- vering derzelve moet een inzicht van bedrog doen vermoeden. De reizigers die plaets nemen in de treinen, zonder van kaerten voorzien te zyn, stellen zich bloot aen gercclilerlyke vervolging en boet. Ten einde de vertragingen te vermyden in liet onderzoek der reclamen voor veraclite ring in de. verzendingen, de te hooge vervoer- pryzen, verliezen, beschadigingen ol onlbre- kingen, waertoe de verzendingen aen de stadsspoorwegen opgedragen, aenleidiug ge ven, wordt het publiek verzocht niet uit liet oog te verliezen, dat het zyne klachten be hoort in ie dienen, binnen de vier en twintig uren, by den overste der statie, waer de goe deren vertrokken ofaengekomen zyn. De statieoverste is gehouden een schriftelyk bewys af te leveren van de reclamen welk hem toekomen, en dezelve aen een onmiddellyk on derzoek te onderwerpen. Indien de uitslag zich meer dan acht dagen laet wachten, worden de belanghebbende ver zocht zich te wenden tol liet algemeen bestuer der yzerenwegen, posten en telegrafen. Met goedkeuring van X. II. Mgr. Dechamps, aertsbisscliop van Mechelen en II. II. de Belgische Bisschoppen. Het midden Komiteit der Pauseiyke Werken komt te besluiten dat, ten einde te beantwoor den aen de wenschen door een menigvuldig getal persoonen uitgedrukt, er voor den 15 Sep tember aenstaende eene Bedevaert naer 0. L: VROUW VAN LOURDES zal worden ingericht, met slillioudjug ie Issoudun en te Buglose (geboorteplaels van St-Vincentius-a-Paulo.) De Kommissie met het sloffelyke deel der Bedevaert gelast, is gevestigd te Bergen, liet vereernigingspunl van waer men naer Lourdes zal vertrekken. Pryzeu der plaelsen, gaen en keeren, van Bergen naer Lourdes 1° klas, 170 fr. 2" VI. 105 fr. Ze kl. 75 fr. Voor de iiischryving vervoege men zich hy M. Henhy boekhamlelaer Ie Bergen ofwel by M. August Giiootjans, opsteller van den Katholyken Belg te Dendennonde BERICHT. De persoonen, welke, den om- zenbrief van 'l inrichtend komiteit begeeren te bekomen moeten zich wenden tot de geestelyk heid hunner parochie of tot Mr llenvy, 'boekliau- delaer, te Bergen. KIESIiRONYK. In de algemeene vergadering der leden van de Behoudende Grondwettelyke Vereeniging van Thielt, is den heer Beernaert, minister van openbare werken, tot karididact voor de kie zing van 4 Augiisli uitgeroepen. De leden der Gronwettige en Bewarende Vereeniging van 't arrondissement Diksmuide, in algemeene vergadering byeeiigeroepeii, heb ben den heer VAN OOK ER MOUT-VAN DE WOESTYNE, provincialenraedsheer.te Brugge, tot kandidaet voor de kiezing van 4 Augusti uitgeroepen. liet arrondissement Diksmuide moet één Senator kiezen in vervanging van M. De Bus de Gissignies, overleden. Men scliryft ons uit Thielt, dat de heer Beer naert, minister van openbare werken, aen- staenden zondag de algemeene vergadering van de kiezers des arrondissements Thielt zal by wonen. PROVINCIALENRAED VAN OOST- VLAENDEREN. De Provincialeraed onzer provincie heeft de volgende toelagen toegestaen aen dc liierna- gemelde gemeenten onzes arrondissements: 1° Voor 7 kalseiden van buerlwegen Moorselfr. 500 en uitstel voor 't overige der aenvraeg. Elene fr. 250. Sarlardin- gen fr. J40. Bambrugge fr. 980. Zon negem fr. 1200. Liefferinghe fr. 1400. Velsicque fr. 1000.— Ilillegem Ir. 2000. S' Lievens-Hautem 2700. Meire Ir. 1600. AelstIr. 6000 (I). Herzele fr. 1100. Appellerre-Eycliem fr. 1000. Opliasselt fr. 1000. Sl Lieveus-Essclie fr. 1100. 2° Voor 't heropbouwen, vergrootings- en her stellingswerken aen pastoor eethuizen. Onkerzele, huitengewoone toelage fr. 500. Scheiidelbeke, heropbouwing fr. 2500. Santbergen, vergroeiing: fr. 1500 Strypen, heropbouwing fr. 2200. Haeltert, herstel lingswerken Ir. 1200. (1) Er dient aengemerkt te norden dat do toelage van fr. G0C0.de stad Aelst toegekend, als eerste toelage moet acnzien worden en er nog andere zullen \<dgcn,en ook dat liet gevallen liberliatersbesluer, gedurende zyne 18 jarige regering, nooit de geringste toelage heeft gevracgd en aldus, door zvnc zorg loosheid en bestuerlyke onkunde, eene bloote sciiade van verscheidene duizende franks aen de stadskas heeft vcroor- zaekt. Men schrijft ons uit Lede Den 22 dezer, heeft de plechtige ter aarde bestelling plaats gehad, der stoffelijke over blijfsels van den lieer Alphous Mattliys, brouwer dezer gemeente, aldaar overleden, den 19 Juli, om 9 t/< ure, 's avonds. Eene aanzienlijke volksmenigte, zoo van de gemeente als van 't omliggende, was er heen gesneld om aan dezen algemeen geachteu en verdienstrijken jongeling eene laatste hulde toe te brengen. Mijnheer Alplions Mattliys, is aan zijne familie en aan zijne ontelbare vrienden in den vollen bloei des levens ontrukthij telde slechts 58 jaren en eenige maanden. Twee diepgevoelde lijkreden werden op zijn graf uitgesproken, de eerste door den lieer Alexander Blaucquaert, in naam der Muziekmaatschappij S,c Cecilia waarvan M. M?ttbys een der hoofden en den voornnam- sten steun Wü3, en de tweede door den heer Valerie De Clercq, in naam van al de ware vrienden van den overledene. Ziehier deze redevoeringen Lijkrede uitgesproken door M. Alexan der Blaucquaert, in naam der Maatschappij a Sinte-Ceoila. Mijne Heeren, Bij het afwezen van den achtbaren heer Voorzitter der Maatschappij Su' Cecilia welke ongelukkiglijk door zwakheid en zieke- de menigvuldige diensten, aan onze Maat schappij bewezen door den diepbelreurden vriend, Mijnheer Alphons-Ernest Mattliys, rond wiens graf wij hier vergaderd staan, in korte woorden, en voor zooveel liet in mijn vermogen is, aan te halen en hem ter zelfder- lijd onze droefheid en onze erkentenis te be- tooncn. Den 22 November 1855 werd onze Maat schappij ingericht. Den 50 Juli 1856 werdt Mijnheer Alplions Mattliys iri de zelve, als eerelid ontvangen, en den 24 November 1868 na het overlijden van zijnen geëerbiedigden Vader, een der bijzonderste stichters onzer Maatschappij, wierdt hij met eenparige stem men als lid van de Commissie benoemd. Van hel oogeublik zijner intrede in onze Maatschappij tot den dag dat de pijnelijke ziekte die hem aan onze liefde ontnomen heelt, hem overviel, heeft hij zich onophoudelijk met hare belangen beziggehouden ja, ik zeg zells meerder, en elkeen van ons weet liet, toen hij reeds stervend was, dan nog was hij met onze Maatschappij bezorgd en bekommerd en herin nerde li ij zich pog met genoegen de menigvul dige gelukkige oogenblikken, die hij, in liet midden van ons, had overgebracht. Alle zijne poogingen strekten enkelijk om dezelve meer en meer te doen bloeien en te doen vooruitgaan, en om hel goed order, een der voornaamste voorwaarden om van eene Maatschappij eene vereeniging van ware vrien den te maken, staande te houden. Ontvang dus, geliefde vriend Alplions, on zen laatslcn vaarwel, alsook de hoop die wij koesteren u in een heter leven, weder te zien. Gij hebt alreeds in den Hemel den loon uwer deugden ontvangen en de ellenden en kwellingen van dit tranendal, die gij maar al te bitterlijk geproeld hebt, zijn nu voor u ver geten. Vaarwel, goede, rechtzinnige, dierbare vriend. Alplions, vaarwel Lijkrede uilgesproken door M. V. De Clerq Mijne Heeren, Op den boord van liet graf waarin het stoffe lijk overschot van eenen diepbelreurden vriend is nedergedaald, neem ik, in naam der wel denkende mannen van de gemeente, het woord, om hem een laatste vaarwel toe te sturen. Nog in den vollen bloei des levens, werd Alplions zijne familie en ons allen, die hem, als een broeder beminden, ontruktdoch zijn aandenken zal iu onze harten steeds levendig bewaard blijven Rechtschapen in den omgang met zijnen evenmensch, eerlijk iu zijnen handel en, uit loutere goedheid des harten, den noodlijdende behulpzaam,werd hij als algemeene weldoener geacht en bemind en zijn vroegtijdig afsterven werpt den rouw in alle gemoederen. Groot is liet verlies. Mijne Heeren, dat de gemeente in hem ondergaat. Alhoewel hij tot hiertoe noclj politieke noch bestuerlijke loop baan luid, toch was zijn aanwezen in vele om standigheden van groot gewicht en zijne dood laat eene leemte, die moeilijk aangevuld zal worden. Als elke sterveling had Alplions ongetwij feld zijne gebreken. Doch zij, die het geluk hadden, hem van naderbij re kennen, welen welke groote en kostelijke hoedanigheden hij bezat: eerlijkheid, belangloosheid, ongeveinsd heid en verdraagzaamheid (hoedanigheden die hedendaags, eilaas! zelden gepaard gaan) waren de hoofdeigenschappen zijner edele inborst. Ja, Mijne Heeren, in hem trof de dood eenen goeden zoon,eenen verkleefden broeder, eenen steun derarmen en eenen braven gezel. Dierbare vriend Alplions, wij allen weenen hij uw grafdoch wij sterken ons in de ge dachte dat wij u eens zullen wederzien in een beter oord. Vaarwel vriend Vaarwel Alplions Rust in vrede In 't belang der waerheid en der rechtveer- diglieid, acliien wy liet eene allerstrengste plicht den hieronderstaenden brief aen 't pu bliek meé te deeien. Wy onthouden ons, voor den oogenblik, van alle verdere bedenkingen het stuk in kwestie is van aerd om onze lezers zelve te laten oor- deelen. Eene zaek alleen zullen wy zeggen dat eene soort van gruwel ons overvallen heeft, als wy overlegden waertoe liet menselielyke hert kan gebracht worden. Omstandigheden gansch onafhankelyk van onzen wil, hebben ons genoopt de afkondiging van dezen brief lot lieden te verdagen. Zielliier dus, geëerde lezers, dien brief letterlyk gelyk hy geschreven is en oordeelt of onze aendoeiiing niet meer dan wettig is geweest Mynheer de op steller tot herstelling myner bcdrevene fouten heb ik de eer u vriendelyk te verzoeken do volgende art. in uw blad te melden ten t° dal ik eenen valszhcn eed gedaen heb gelyk ik in de hoofdwacht van aelst hel) ver klaerl wnorvor er my eene plaets bcloold is aen den yzeren weg van den burgemeester van ilnallcrl •2° 8 dagen na dat ik myne verklaring rechtvcerdig gedaen had heeft joscph muylaort my eenen brief in de handen gesloken om op den kerk steen aftclezen genoemden muylacrt en zyne makkers hebben mygcweldige slagen beloofd in dien ik myne verklaring tot aelst gedaen niet herriep 3° voor eenen valschen eed te wullen doen heb ik geen geld gehad maer zy hebben my veel commis sieu op gelegd en dar voor hebben zv my allyd- rykelyk immers te veel bclaebi. 4° Hen lieer Charles Van ghysegcm heft my verschijdc malen zat gemaekl cn willen doen zeggen dat benoit en felix van landuyl met stront geworpen hadden, ik heb hel gezegd en getuigd doch nooit iets van gesien Van Lierdö louis Ilaallcrt dep 26 juny 1874 RUNDERPEST. Zeer ernstige tydingen komen uit Zwitserland toe, bctrekkelyk de runderpest, welke zich in dit land heeft vertoond liet bondsgouverneinenl heeft dienaengaende dc volgende nic'Jedeeliiigen aen de dagbladen gezonden Ondanks al de poogingen welke men heeft aen- gewendondanks al de strenge raaetregelen welke men heeft genomen, heeft de runderpest, even als verleden jaer nieuwen cn snellen voort gang gedaen, zoowel in dc valleien als op de Alpen. Tot lieden toe zyn niet minder dan 388 stalleu en 108 weiden aengestipt, waer de ziekte heerscliende is. Nog moet men er al de stallingen en weiden byvoegen der negen gemeenten van hel kanton Grauwbunderland, welke beschouwd 1. „i.„„ilïai 'ii Hnnj' de ziekte te zyn aen gerand. Van dag tot dag breidt ae runderpest zich verder uit, men mager zich aen verwachten, dal zy nog grootere evenredigheden zal aenne- men. uil hoofde van liet vee, welke uit Italië in de Alpen wordt aengebracht. Voor andere aen- palende provinciën mag men hetzelfde vreezen, wanneer men ten minste geene goede kwaratyn, ingericht, welke moet beletten dat de zich langs Italic en Frankryk verder uitbreidt. Op liet oogenblik dalde runderpest in Oostcn- ryk zoo goed als gedempt is, ontvangen wy uit Weenen de tyding, dat eene der gevaerlyksle vee/.ieklcn in llongarie is uitgeborsten, in de domeinen van den acrtsherlog Aelhieclit, te Allemberg. Op den tyd van vier dagen zyn zestig koeien van liet schoonste ras aen deze ziekte bezweken. Dc grootste onrust heersclit lussclien de vee kweekers dezer landstreken, welke nog is aen- gégroeid door verschillende tydigen, die komen bevestigen dat de ziekte in nog verder afgelegene eigendommen groote vei woeslinge» heeft acnge- richt. Al de opzoekingen welke men tot heden toe gedaen heeft, om den oorsprong der ziekte te ontdekken zyn vruchteloos gebleven, en al wat men heeft aengewend om liaer te bestryden, heeft liocgenaemd geene uitslagen opgeleverd. Op deze feiten roepen wy de aendacht in van het Belgisch gouvernement ten einde, eer liet te laet zou zyn, de noodige inaelregelen lc nemen. LANDBOUW. Daer liet oogstyd is, mecnenwy den landman een dienst te bewyzen, niet hem opincrkzaem Ie maken op den tyd van liet maeien der granen. Als hel graen dienen moet voor zaedgraen, dan moet men het volkomen ryp laten worden, eer men het maeit, maer behoeft het alleen tot voedsel te dienen, dat moet men het eenige da gen voor zyue volkomen ryplieid afinaeien, te weten zoo het tusschen de vingers zich laet duwen, gelyk een stuk gansch versch gebakken brood. Zoo een sterke dauw op hel afgemaeide graeu gevallen is, moet men het 's morgens vroeg omkeeren, eer de zon er sterk op schyut, wvl de werking der zou gevoegd by die van dauw zoowel kwaed doet aen het afgemaeid als aen 't wassend graen. Het vroeg of groen afgemaeid graen is voed zamer, schooner en zwaerder dal het droge, en het wordt naderhand ook niet van de koornwor- men aengerand, daer dit insekl liet drooge en goed ryp gewordene aen valt. Met hel graen 8 dagen eerder af te maeien, ontwykt of voorkomt men ook vele gevaren, welke hel bedreigen de dauw kan den oogsldoen verliezen de win den kunnen de korrels uil de aren doen vallen de te groote hitte verbrandt ze en dan later nog de koornwormen. Neen, neen landbouwers wy zeggen nogmaels maeit uw graen omtrent acht dagen voor zyne volkomen ryplieid, als hel strooi nog eenigzins groen en enkel onder aen de stam dood is, alzoo wint gy tyd, de korrels blyven vasten in de aren, zy zyn min zemelachlig en daerom is het brood witter, het strooi voed zamer en sappiger, dan wanneer het volkomen ryp gewordeu is op den stengel. Uet wegnemen van de bloesems der aerdappclen. Door een vermaerd landbouwkundige wordt aen den Courrier dc la Meuse medegedeeld, dat hel wegnemen van de bloesems der aerdappclen, na hunne gcheele ontwikkeling en voor dp vor ming der vrucht, een vermeerdering van de knollen te weeg brengt, die voor het minst gelyk slaet met het derde deel van den gewoonen oogst. LETTERKUNDIGE OEFENINGEN EN PB FS DELINGEN. IN 'T KLEIN SEMINARIE,TE St. NICOLAES. De letterkundige oefeningen zullen plaets gry- pen op 9 en 12 Augustide plechtige prys- decling op 13 derzelfde maend. PRIESTERLVK E BENOEMINGEN De Eerw. Heer E. A. Van Aalst, pastoor van Grembergen, is pastoor benoemd van Hamme. De Eerw. Heer De Baets, onderpastoor van Drongen, wordt onderpastoor op Akkergem, te Gent; hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Van Verdegem, lot heden onderpastoor te Ooike. Dynsdag II. werd in onze hoofdkerk een plechtig Te Deum gezongen lergelenheid van den 45" verjaardag der troonbeklimming van wylen Z. M. Leopold I. De burgerlvke en militaire overheden alsook de troepskinderenschool woonden deze plechtig heid by. De heer Louis De Saedeleer van Haeltert, oud-leerling aen 't alom vermaerd kollegie onzer sta-l, nu leerling aen de katliolyke lioogschool van Leuven, komt het exaem van 2Je dokloruet in de rechten, met onderscheiding te ondergaen. M. August De Buyssclier van Ninove, leerling aen de katliolyke hoogschool van Leu ven, komt het 1'" exaem van doktoraet in de rechten met welgelukking te ondergaen. Het gerucht is in de hoofstad verspreid, dat acht soldaten der correclieschool van Vil voorde zouden overleden zyn aen de wonden, die zy tydensxlen oproer aldaer bekwamen er zouden nog 18 andere gekwetst zyn. - Zondag is de foor van Brussel begonnen. Onder de talryke barakken, die er stuen, vindt men niet minder dan 120 tenten, zyrde herber gen, aldaer door «Ie herbergiers van Brussel «elf opgericht. De barakken van eigenlyke kunsten makers zyn zoo talryk niet. Buiten eene collec tie van groote, kleine cn wilde mannen en vrou wen,is er niet veel byznnders. Persoonen die eer» bezoek afleggen op de foor van Brussel, worden dringend verzocht een masker aen te doen. want liet stuift er op het plein, dat hel een plezier is en die geen masker aen heeft, komt zoo zwart van hel slof terug, dal men hem zou nemen voor een der wilden, die in de barakken zyn ten loon gesteld. Men sc.hryft uil Brussel Een barbier, die goed bekend is in het kwar tier van den Meiboom, cn die zooveel van een goed en lekker glas Iambic uit de Oude Kurpel houdt als van een filet, begaf zich een der dag si der verledene weck hy zynen gehuer den been houwer, hem verzoekende eenen goeden hief- staek te geven voor zyne ziekelyke vrouw. De beenhouwer sneed een stuk, maer de har bier merkte op, dal er veel knor aen was, dat het vleesch er taei uitzag, kortom, dat 'l geen broksken was voor eene zieke vrouw. Als het u niet aenstaet, antwoordde de beenhouwer, laet het dan maer liggen. Ik zal liet niet doen, zegde ouze barbier, besloten om zich over deze al le weinige be- i.. Twee dagen later kwam de beenhouwer op den winkel van den barbier. Wat belieft u, vriendschap? Ge moest myne» baerd arrangecren All right..: Zet u. Onze beenhouwer zet zich neer, en wordt »n- raiddelyk ingezeept. Dat gedaen hebbende, gaet de barbier aen de deur staen, en begint onver schillig het deuntjc7e Huilen van Rozeken, hebt gy Pietje niet gezien De Breydelszoon, ongeduldig, vraegt wal dat te beteekeneu heelt. Indien het u niet aenstaet van te wachten, gaet ii dan elders laten scheeren, sprak dé barbier. Er is met deze avontuer ferm gelachen ge worden, en Meester Scheermes en Meester Breydel zyn nu weer de beste vrienden van de wereld geworden. Men scliryft uit Antwerpen Een werkman, die eergister morgen scliie- lyk zinneloos werd, beweerde procureur des konings te zyn, en poogde met geweld het in- opbouw zynde paleis van juslicie binnen te dringen. De voorhygangers beletten hem zulks; doch zoodra er een zeker getal personen rond don ongelukkigen zinnelooze geschaeid waren, dacht deze ongetwyfeld, dal hy zich op den tribuuael bevond, en zegde Aengeziru het genocgzacm bewezen is, dal gy allen schelmen en dieven zyt, veroordeel ik u elk tot twintig jaren gevangenis. l)c omstanders schoten hi eenen schaterlach, lei wyl de zinnelooze op de gendarmen riep om de veroordeelden weg te leiden. Twee politieagenten hebben den onge lukkige naer liet zinneloozenliuis gebracht. Men meldt uil KalmplhoutZondag avond is de eerste dag onzer kermisfeesten inel een jammerlyk ongeluk gesloten. Tot opluistering der kermis, werd er een vuerwerk nahy de sta tie afgestoken, welke gelegenheid door talryke bewoners der omliggende gemeenten was waer- genomen, om naer onze gemeente te komen. Maria Anna Hoppenbrouwers, eclitgenoole van Jan van Laerhoven, landbouwer le Wueslwezel, zat op eene kar het prachtig vuerwerk lc be wonderen. toen eensklaps het paerd verschrikte en op hol ging. Van Laerhoven kon er niet iu gelukken hel dier lot staen te brengen, en zyne vrouw, welke elk oogenblik haren angst voelde aengroeien, sprong eindelyk van de kar. Het go- volg dier wanhopige daed was, dat zy zich den schedel op de kasseien verbryzelde. De dood was hyna oogenblikkclyk.' Men scltryft ui» Ath Een aenzienlyke brand heeft de gehouwen der militaire beenhouwery en hakkery in assche gelegd. Eergister, ten 9 ure 's avonds, werden de be woners dezer vreedzame gemeente, door liet kleppen der brandklok, met het onheil hekend gemaekl. Onmiddellyk wylde men langs alle kanten ter hulp, doch wat men ook beproefde om het vernielend element le bestryden, alles was vruchteloos. Ten 11 ure bleef er van voormelde gebouwen niets meer dan een akelige puinhoop. Men scliryft uit Luik Dezer dagen hebben wy de invrvheidstelling gemeld van den genaemde Leander'Dehaul, die, zooals men weel, veroordeeld was voor eenen diefstal gppleegd te hebben van 475,000 francs in de burceleo der Nationale Bank. Volgens som

De Denderbode | 1874 | | pagina 2