verpachters ef der verkoopers. Want indien de katholyke eigenaers hunne annonees niet na er de liberalen bladen zonden, zouden de liberale, die goesting hebben 0.11 te koopen of te pachten, gedwongen zyn de ka tholyke gazellen in de hand te nemen, waer zy zonden welen te zullen aentretïen, wat hun noodig of nuttig is. Over hel algemeen hebben de katholyke ^bladen (twee of drie liberale gazetten van fkusscl uitgezonderd) cene veel grootcre pu bliciteit dan de tolken onzer vyanden, die dan nog, voor verreweg het grootste getal, slechts in de handen komen van minbegoeden. De uitsluitclyke begunstiging der katholyke bladen zou deze, bygevolg, na verloop van eenen geringen tyd, een goed getal nieuwe lezer» verschaffen, en stellig den katholyken invloed verhoogen. Onder elk opzicht dus is de begunstiging van de Logebladen slecht, en wy hopen vast, dat de katholyken er voortaen tweemael aen denken zullen, aleer met hun geld de afbre- kers van Kerk en Godsdienst in de hand te werken. Hunne verantwoordelykheid is groot Wy lezen in den Journal de Bruxelles liet scliynt dat de kiezing van den heer Brouwez, lot senator van het arrondissement Thuin, moet aenzien worden als niet geldig. Men zegt dat de heer Brouwez den cyns niet betaelt, dat hy bygevolg niet kiesbaer is, en dat hy zelfs zyne aenstaende ontslaggeving aenkondigt. Wy geven die lyding onder olie voorbehoud, en in afwachting, dat wy ons van de echtheid ervan kunnen verzekeren. Er zyn in den Provincialenracd van West- Vlaendéren twee partyen tegenover elkander de Deputatie en de goeverncur Vrambout. De Deputatie neemt met zorg onze belangen waer, de goeverneur heelt niets dan zyne aen- inatigingen en zynen hoogmoed. ZoohaeSt men zyn verleden wil onderzoeken, betwist hy alle recht daerloe. Volgens hem heelt niemand het recht te onderzoeken, welk gebruik hy van het geld des Land gemaekt heelt. Zyne moedwilligheden jegens den Provincialenracd en zynen voorzitter konden niet lang meer duren. Er moest een einde aen komen. Dat einde nadert. De zes leden van de be stendige Deputatie hebben hun onlslag gege ven. De Raed moest zaterdag scheiden, en alles is belethet budget was niet gestemd, den Raed kon niet uiteengaen, de ziltyd kon niet sluiten, er was geeue Deputatie meer. En wie was daer de schuld van Goeverneur Vram bout. Maer welken steun heeft hy Tien leden! En daerom al dien hoogmoed, al die laetdun- kendheid Dat is de toestand. Blyven duren kan dal niet Mag eene geheele provincie geslachtofferd worden aen zulk een man aen een man, die al degenen, welke zyn bestuer moesten onder zoeken, belet dat onderzoek uit te oefenen, en die dan nog zyne gekende stoutheid durft too- nen, de provincie en geheel het land trotsen en zich hoven alles eu boven iedereen durft verklaren Er is in de kas der gemeentefondsen 9200 francs te kort, de Provincialenraed legt die schuld op den lieer Vrambout: dat by ze dekkc! Eu de kwestie der spiegels, der kroon- eu armkandelaers Wie heeft er daer onregelma tigheden in bedreven In die omstandigheden vragen wy, of de lieer Vrambout goeverneur blyven kan Waerom durft het goevernement niet kracht dadig jegens hem handelen Hoe meer het goevernement terugwykt, hoe grooler de moeielykheden zullen worden. De provincie lydt, en dat door schuld van den heer Vrambout, Iladde er een kalholyk gedaen, wat de goe verneur gedaen heelt, wat zouden de liberalen in hunne handen wryven De lieeren Frère, de Rossius, Bara enz. zouden vuer en vlam gespuwd hebben, de plichtige zou in éen omzien afgesteld geweest z,n (Slamlaerd.) Dc Voix du Luxembourg zegt, dat er kwestie .is vaa den lieer Van Damme, goeverneur te Aerlen, tol het provinciael bestuer van West- Vlaenderen te roepen REC11TEULYK KRONYK. In zitting van 24 Juli laatst, heeft de recht- hauk van eersten aanleg te Dendermonde, uit spraak gedaan in zake door de heeren Ge meenteraadsleden onzer stad tegen sieui Fians De Wolf, uitgever van 't weekhladje a J Ier ingespannen, wegens heleediging bij middel •del' drukpers. Men herinnert zich dat gezegd bladje, ui 2ijii .nummer van 16 November 1873, onzen Stede'hjken Raad liad beschuldigd poogingen aan te 'wenden om de troepskindcrsehool uit ■onze stadie verwijderen, er bijvoegende, dat zulks onder een voorwendsel gedaan werdt -dat zijne pen, uit eerbied voor het onbespro ken oflicievskorps der school, weigerde neder ie schrijver.. Verders dat eene ernstige onder handeling die hij, uitgever?!?!..., meteenen liooge» beambten des legers gehad liadt, hem de overtuiging had gegeven dat de lieer Burge meester onzer Stad, M. Van Wambekc, het ministerie van oorlog overweldigde, om die scliool uit Aalst weg le trekken. De rechtbank heeft dezen artikel als eer schendend voor de lieeven Gemeenteraads leden aanzien cn den uitgever De Wolf. ver wezen liet vonnis in zijn blad, ten titel van rechterlijke eerherstelling, af te kondigen, en bij gebreke er onmiddelijk, na de beteekenis van l vonnis, aan te voldoen, machtigt zij de, heeren aanzoekers 't gezegd vonnis in twee nieuwsbladen ten hunnen keuze te doen af kondigen. dit alles met verwijzing des ver weerders lot al de kosten des gedingS; Bij de conclusion, in zitting van 10 Juli eenomen, hadden de heeren Aanzoekers er- klaard van alle vraag van schadeloosstelling af te zien eu zich slechts te bepalen lot hel vragen van eene rechterlijke eerherstelling bij middel van inserüen in dc nieuwsbladen. (Medegedeeld.) Het Assisenlior van Oost-Vlaenderen zal gedurende de I' serie van den 3-' - ziltyd van 1874 onder voorzitterschap van den lieer De Sclir'vver, raedsliö aen 'l Beroepshof, te bent, de volgende zaken te oordeelen hebben 1" Maandag S Augusti, Maria-I.ouisa Van liojen, beschuldigd van kindermoord open- baer ministerie, de lieer Simons verdediger Mr R. Dubois. 2" Dynsdag 4 Augusti, Maria Thoen, be schuldigd van pooging tot vergiftiging open- baer ministerie de heer Simons verdedigers M" A. Sehouppe en L. Martens. 5" Woensdag 5 en donderdag 6 Augusti,Jan- BapLisle Pollet beschuldigd van slagen en wonden toe te brengen, die de dood veroor- zaekt hebben openbaer ministerie de heer Lamcereverdediger Mr Van Cleemputte. 4" Vrydag 7 Augustia Alexander Vermci- ren (by verstek) verkrachtingopenbaer mi nisterie de heer Simons en b Amandus De Waele (by verstek) poging tol verkrachtiging en acnslag op de zeden openbaer ministerie de heer Lameere. liet scliynt dal dc kliekjannen van den liacl- tertschen liberalen SHAH, alias JANUS, zoo danig gram en boos zyn over den brief, dien Louis Van Lierde ons verzocht heeft af te kon digen, dat men zou zeggen dal zy allen eene dikke pille van nen gestampten duivel inge slikt hebben, lu hunne woede beramen die jannen allerhande soerten van plannen, allen om te belachelyker en te kinderachtiger, om dien vervloekten Demierbode nen loer te kun nen spelen. Maer, hola kndééééééékens de Demlerbode zal er hy zyn Past op, haelterlsche li berale jongens, de zweep is nog niet versleten, zy is nog wel in slaet om zekere verwaende ventjes, een correctiekeu toe te dienen dat zy wel zullen onthouden, niet alleen aen ventjes maer ook aeu VENTEN. Compris, dikke kop en consoorten Wy vernemen uit goede bron dat men kor telings de werken voor de overdekte merkt zal aenvangen. Slechts eene geringe wyziging aeu 'l algemeen plan is oorzaek dal men reeds de handen aen 't werk niet heeft geslagen. Onze hoveniers en de buitenlieden welke met hunne boter uaer Aelst ter merkt komen, zul len dus des winters in regen en sneeuw niet moeten staen om hunne waren te verkoopen. De hophandel zal er ook groot gemak, by vochtig weder,in vinden. De opbouwing dezer overdekte merkt is een wyzc maetregel waer iedereen voordeel zal uit trekken en dien wy aen onzen katholyken Genieenteraed le dan ken hebben. Sprekende, in ons Nummer van 12 Juli laelst, over het uitvindingsbrevet dat de lieer J. Holman, orgelmaker alhier, van't Goever nement ontvangen heelt, voor verbeteringen door hem aeu de draciorgets toegebracht, zeg den wy dat wy in een opvolgend nummer die verbeteringen zouden hebben trachten te ont leden. Heden kunnen wyonze belofte houden zielhier wat deskundigen ons hierover mee gedeeld hebben De verbeteringen welke de ervaren werk tuigkundige aen de draeiorgels gebracht heelt, zyn eene ware nieuwe uitvinding zy brengen eene geheele omwenteling in 't oude systema dier speeltuigen. Door middel van eene met wyzers voorziene schyf, worden de muziek stukken aengeduid, die het tuig speelt. Het stuk is zoo kunstig samengesteld dat het onmogelyk is 't orgel le doen spelen als de wyzer niet juist op 't Nummer van 't stuk staet, dat men wil dat er gespeeld worde 'tis alzoo dat men nooit brack aen 'torgel kan toebrengen daer klavier en cilinder, zonder die voorzorg niet in beweging kunnen gebracht worden 't gene ook eene verzeke ring is voor 't behoud der achttien pistons waerop 't systema rust. De uitvinder heeft dus eenen grooten stap in de kunst gedaen 't is te hopen, en men verzekert ons,-- dat dit het laelste brevet niet is, 't welk den naem van den uitvinder zal vermaerd maken. KERKELYK NIEUWS. De plechtige begankenis tot de kapel van O. L. V. ter Muren, te Erembodegem, zal dees jaer, gelyk vorige jaren, den 4 Augusti ge opend worden. Goddei.ykf. diensten in de kapel 4 Augusti. Opening der plechtigheid met een lof, ten 7 12 uer 's avonds 5 Augusti. Feestdag van O. L. V. ter Sneeuw de eerste Mis ten 6 uer de tweede ten 7 uerde Hoogmis ten 9 uer. Plechtig lof 's avonds ten 7 1/2 uer. De volgende dagen gedurende de begankenis (de Zondagen uitgenomen) geschiedt de eerste Mis ten G uer, de tweede Mis ten 7 uer en de derde Mis ten 8 uer alle dagen lof leu 7 1/2 uer. Den yyfden dag der Begankenis, 9 Augusti, is het gedurende Aenbidding in de Parochiale Kerk. De Hoogmis zal ten 9 uer gecelebreerd worden, waeronder sermoen. STERFGEVAL. De heer Alberik du Bus de Gisignies, sena tor van Oostende en Veurne, is maendag nacht overleden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Daens, pastoor te Deurle, is pastoor benoemd te G rem bergen hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Dalschaert, onderpastoor te Kapryk. Errata. Wy hebben acngekondigd dat M. LOUIS DE SADELEER van llacltert het exacm van 2"'" doktoraet in de rechten, met onder scheiding had ondergaen. T is het cxaem van kandidaet in de rechten dat M. Louis De Sade- leerniet met onderscheiding, maer wel met de allergrootste ouderscheiding heeft onder gaen. Men scliryft uit Gent Dynsdag, rond halfzeven ure van den avond, is een brand uitgeborsten in de kurk- of slop- selfabriek van dc heeren Van den Bogaert en Demoor, in het Klein Gewat. In weinige oogen- blikkcn stond geheel het bovenste gedeelte van liet huis in vlain, en men vreesde zeer sterk, dat liet vner zich tot de aenpalende huizen zou heb ben uitgebreid. Ook zagen wy de bewoners van de neven- staende huizen n.ot litiuncu buisraed cn wat z.y konden verdragen, wegvluchten of docr liet venster werpen. Dank de spoedige hulp, door liet pompiers- korps acngebraclil, dat onder liet bestuer van hunnen bevelhebber, de lieer Sadée, zich ter stond aen het werk stelde.werd liet gevaer, welk de aenpalende huizen bedreigdde, afgewend. De pompiers vonden eene krachtige medehulp in dc brandspuit en liet persooneel, die zc ver gezelde, der (Jcnlschc Vlasfabriek, oiidei liet be stuer van den heer De Smet, welke, van op het dak van het aenpalende huis, slroomen water op hel brandend huis spuille. Om 8 ure was alle gevaer geweken. De brand is begonnen op den zonder; waer zich eene greole hoeveelheid kurk, afval van kurk en schavelingen bevond. Men veronderstelt dat een vuerglinster uit de schouw der stooiiimachicn zal gevlogen zyn in liet venster van den zolder, dat gestadig open- slaet. De schade aen koopwaren en gebouw worden gerekend op 1100 tol 12,009 Ir. Alles was verzekerd voor 50,000 fr. door de maetschappy les Delges rèunis. De Gazelle de Liêgc deelt volgens eenen correspondent uit Brussel hel volgende belang- ryk nieuws mede: Ik verneem uit goede bron, dat H. M. de Koningin in eenen toestand verkeert, die aen België nog hoop doet voeden voor eenen troon opvolger. Volgens men meldt z.ou dogrootc foor der hoofdstad, ten volle fiasco maken. Zooals men weel is zy samengesteld uit 150 herbergen en eenige barakkeu; doch men verzekert dat by- zonder de eerste, allersleehslc zaken doen en niet weinig klagen. De standgelden die men van hen cischt zyn zoo overdreven, dat zy byna de weerde van den grond gedragen, dat deze zou gelden indien hy openbaer moest verkocht worden. Verscheidene kramers bevinden zich dan ook in dc onmogrlykheid langer hun stand geld le betalen eergister las met op eene half gesloten barak Handel over le nemen na ge- maekte fortuin. Men ziet er nog verscheidene van deze soort Armoede over te nemen, uit hoofde van te veel debiel In den Overvloed, Armoé en O. Van dc 150 drinkhuizen der foor, zyn er geene dry die goede zaken doen, en 's avonds worden de breede zandige straten van het oefenings plein, meest bezocht door zatlappen en kerels van nog gevaerlykcre soort. Talryke klachten worden er aen de overheid ingediend, en een groot aental kramers zyn reeds opgekraemd en verwenschen van harte dc grrroote commissie, die de fooic zoo overliecrlyk heeft ingelicht. Frankryk weel,dal Pruisen doorlede Brus sel geopende conferentie zou willen doen beslis sen, dat compagnie» van vryscluiltcis. gëlyk deze, die zoo veel kwaed aen dc Duilschcrs in den veldtocht van 1870 gedaen hebben, benden van baenstroopers zyn. Noglhans is er sedert eenigen tyd eene andere bekommering in de ollicieusc bladen van Berlyn, die, de zaken der conferentie in hun polemiek tegen dc Carlisten mengende, schynen te willen zeggen, dat in hel gedacht van den heer Von Bismarck de bycen- komst van Brussel vooral bestemd is om een oorlogsniachien tegen don Carlos le worden, o Wat er ook van zy. zegde den 24 dezer de. IS'ord Deutsche Allgemvine eilungin hare woede aengaee.de de uitvoering der doodstraf op kapi tein" Schmidt, twylëlen wy niet, dat liet Duilsch goevernement, handelende in naem van hel na- tionael gevoelen van Duitschlaiid, met recht verontwaerdigd, en in het belang der bescha ving van geheel Europa, liet middel zoekt en vindt, om aen de legerbenden der Carlisten. die deze strafuitvoering op oenen Duitscher, door hen krygsgcvangeiien gemaekt, niet ongestraft te laten. Indien de lydingen bctrekkelyk de toekomende internationale Vergadering van Brussel door deze benden vernomen werden, zullen zy daer- door verstacn, dal in de beschaefde legers de bi iefwisselaers en nicuwsaenbrengers van dag bladen het recht hebben, als krygsgevingenen behandeld te worden. Dat beteekent, voor zooveel men er door an dere; artikelen van hetzelfde dagblad of van zyne confraters er over kan oordeelen. dat Von Bis marck. bv middel der conferentie, eene diplo matische drukking op Frank ryk wil uitoefenen, om het le verplichten een ondooi dringbaer cor don op de grenzen van de Pyreneën in le rich ten, en op deze wyze de levensmiddelen aen dc Carlisten te onttrekken. Pruisen zou, van zynen kant, eenige kruisers in den golf van Biseaye zenden om er eene strenge blokccring le hand haven. liet leger der Carlisten, aen de eenige hulpmiddelen van hel binnenland overgelaten, zou niet lang kunnen bestaen en ziedaer hoe de list der Revolutie den uitslag zon beko men, waernaer al de Spaensthe generaels vruch- te'oos hebben gcyvcrd Er blyfl nn te welen, of Frankryk, Ooslen- ryk, Engeland en misschien Rusland aen den beschermer der brandstichters van Abarzuza en van Zabal zullen toelaten, zyn plan dc gan- sclie ïnenschheid aeogaende uit te voeren. Wy deuken althans niet, dat liet kabinet van Engeland de Pruisische schepen zal loelatm, de Engelsche vaerlnigen, die handel dryven op de kusten van Biseaye, in beslag te nemen. Verleden vrvdag boden zich, aen het ge meentehuis te Andei-lecht, twee gendarmen aen ten einde door de plaelselyke politie hun bezoek in het dorp le doen aenteekenen doch zy vonden er niemand, zy bezochten byna al dc herbergen der gemeente, maer daer ook vonden zy geen enkelen genieenlclykeii ambtenaer. Toen zy op het punt waren oin naer Brussel weèr le kee- ren, ontmoetten zy een politie-iuspecteur en deze bood zich aen om hun boekje af te tee- ken, doch zy anlwooidden hem, «i dat hy een zatlap was en zelfs zynen naem niet kon schry- ven. Van beleedigingen kwamen weldra daden, een gendarm stampte den inspecteur ten gronde, toen een tiental politieagenten aenkwamen, die aenstonds party trokken voor hunnen overste. De gendarm die gestampt had werd aengegrt»- pen. doch den agent ontving van dezen eene wonde aen het been, die men voor eene bajon- nelsteek aenziet, en waerdoor hy den wocstaerd moest loslaten. De gendarmen namen de vlucht in hel huis van eenen adjunct-commissaris van politie, waerheen de agenten hen vervolgden, en waer zy blevpn schreeuwen, vloeken, tieren, tot middernacht, wanneer dc commissaris er in gelukte lien lot bedaren le brengen. Toen ook konden de gendarmen eerst naer Brussel tcrug- keeren. Er is een tweevoudig onderzoek over deze woeste feiten geopend. Men scliryft uit Rousselaere Donderdag der verledene week gaf Louis Ver- vaeckc, peerdenkoopman op Spunjen alhier, zyne peerden fe eten, toen een dezer naer hem grypecde, hem by een zyner ooien gieep en dezelve lelterlyk afbeet, zoo dicht, zegt men, dat men ze niet nader liet hoofd zou kunnen afsny- den, en at ze op. Dit ongeluk zal Louis soms een voordeel zyn van geene oor meer te hebben, want liet zal hem de moeite sparen in zekere omstandigheden van achter zyne ooren te moeien schorten. Er zal op den 6 en 7 September aenstaende te Deiuze eene tentoonstelling van voortcellende dieren, verbeterde landbouwwerkiuigeii.veld- cn hovingvriicliten, plaets hebben, ingericht dooi de landbouwsectie van Deinze, Neveleen Somer- gem. Er zyn voor de d-Cren 18 pryskaitipëii, zoo veel voor de landbouwwerktuigen cn machie- nen, 17 voor de veldgewassen, 8 voor fruiten en 5 voor moeskruiden, le zamen 64, in welke er benevens vergulden en zilveren eermetalen, voor sommige kampslryden nog groole gcldpre- inicn zullen te verdienen zyn. Dc Eerw. Paters JesulelCli gaen Cents nieuwe kerk oprichten te Brugge, legen hun klooster iu de Spanjaerdstrael deze kerk zal toegewyd worden aen het II. Hert van Jesus. De andere patronen der kerk zullen zyn de II. Ignatius, die tydens zyn verblyf te Parys, toen hy de stichting zyner orde beraemde, meer- maels zyne Spaenschc landgenooten te Brugge kwam bezoeken en de II. Fianciseus Xaverins, die, na Brugge verlost le hebben van de pest, om deze reden door de stedelyke magistraten in 1666 als patroon der stad werd gekozen. Dit staet nog te lezen onder /yn beeld op 'Jen gevel van Sl-Walburgis' kerk, welke de eerste kerk is geweest die in Europa aen den II. Franciscus-Xaverins werd toegewyd. De liberale gazetten beweeren dat de oor log, welken don Carlos in Spanje voert, jaar- lyks ten minste 130 millioen kost, en dat niemand in staet is zulke som te leveren dan de Jesuiëlen. Die Jesuiëtcn moeten oneindig ryk zyn Indien zulks waer was, antwoordt la l'aix, dan zouden de Jesuiëten een beter gebruik van hunne gelden kunnen maken. Zy zouden namclyk de handen van alle liberale gazetschryvers kunnen vol steken, en op weinig tyd zouden alle die heeren hun geschreeuw tegen de Jesuiëten staken en de oorlog legen Godsdienst en maetschappy zou ophouden. Dat weten dc Jesuiëlen heel goed hadden zy maer het geld De Anlwerpsche geuzen hadden, op aen- klaclit van een eerloosmodderblad tlicr stad, aen eene achtbare gcmeenteonderwyzercs, dry maenden jaerwedde afgenomen, omdat zy aen eene barer leerlingen afgeraden had, bedoeld modderblad le lezen. De verontwaerdiging was algemeen. Ieder weldenkend man, om l even van welke par ty, trok walgend den neus voor die ellendige broodbeneniers op. De heer minister Delrour intusschen deed de zaek onderzoeken. Zy, die dat onderzoek bewerkstelligden, waren gewis van verschillende politieke denkwyzc maer in hel onderwys ver- grysd, mannen met een eerlyk hert, zooals hel hoofdzakelyk past aen opleiders der jeugd, wisten zy te waerdeeren op wat rechten en op welke onschendbaerheid de ondcrwyzersstand aenspraek maken mag, en le doen nilschynen, dat politieke liaet en dom geweld den machle- loozen onderhoorigc niet, als een wormpje langs den weg, vertreden mag. De uitspraek is gekend, cn hel vonnis, dooi den Staet in deze zaek natuerlyk op geiyklui- dend advies van bevoegde mannen geveld, staet daer als eene schitterende eerherstelling voor de verongelykle en laflëlyk aengevallene onder- wyzeres, als een brandmerk voor de wraek- gierige en oninenschelyke geuzen. De geuzen worden veroordeeld om Mej. Laplanche onmiddellyk in haer ambt le her stellen cn haer al liet achterhouden loon uit le betalen. ('Bcc/it Onder den titel De leugenen der liberale drukpers, deedt de Nouvelliste de Verviers een nieuwske mede dal wy aen tie liberale dogbla den opdragen. Ziehier wat men in hel blad van Verviers leest Heden heeft dc gendarmerie van Dolhain zich naer Limburg begeven, waer zy overge- gaen is lot een onderzoek, betrekkelykj de zoogezegde bcleedigende opmerkingen voor M. David, die de eerw. lieer deken van Limburg, by zyn herdclyken brief zou hebben gevoegd. Al de verhoorde getuigen verklaren eenparig, dat hy er geene de minste opmerkingen heeft byge- voegd. De plichtige zal dus geene enkele verzach tende omstandigheid, ten zynen voordeelc, in le brengen hebben. De zweepslager zal dus, voor zyne geweldda den, aen de rechtbank te verantwoorden heb ben. Wy zyn nieuwsgierig te zien welke hou-- din" hy tegenover zyne reenters zal aennemen. Dezer dagen stierf te Enghien een man, die naer zyn testament le oordeelen, de reis naer de andere wereld welgemoed moet zyn op gestapt. Dit testament is lieden geopend en maekl hel voorwerp ml van alle gesprekken. In art. I van dit document wil de teslamenlmaker, dat zyne dood eene oorzaek van blydschap voor al zyne vrienden zou zyn, en om tot dit doel te komen belast liy zyn* testamenluitvoerder en eenige erfgenaem, van jaerlyks op den vFi jaer- dag van zyn overlyde» een banket aen al zyne. vrienden te geven. Dit banket moet per man 3 fr. en dry (lesschen wyn kosten, waervan eene Bordeaux, eene Bourgogne en eene Champagne- wvii. De teslamenlmaker duidt ook de personen aen, die by elk dezer feesten gelegenheidsjiede- ren zullen zingen hy wil, zegt hy, dat er in die vereenigingeii eene zoele vroolyklieid heerschc. liet laelste punt alleen brengt de vrienden in verlegenheid, want het zal hun moeilyk zyn, zeggen zy, vroolyk le zyn. wanneer zy den ver- jaerdag zullen vieren van een zoo goeden vriend. Een yselyk ongeluk heelt dezer dagen plaets gehad, in de slokery van den lieer Dcs- cainps, te Gemblocrs. De genaemde Gufbert, van Lonz.ée, machinist, smeerde zyne niachien by middel van petrool, in eene flesch vervat, tóen eensklainps eenige druppels van die olie op de lamp vielen, welke hy in de hand hield, waer door eene zoo groote vlam ontplofte, cn de brandende olie verspreidde zich over de vette kleederen van den ongelukkigen machinistin een oogenbik was hy gansch door de vlam men omringd. De man, zinneloos van schrik, vluchtte in het veld, gevolgd door den heer Deseamps, die hem eindelyk achlerhaelde en zyne kleêrcn afrukte, waerby hy zich zelf de handen en armen verbrandde, liet gansche lichaem van den armen machinist was slechts céne brandwonde, zoodanig dat zyn vleesch aen zyne kleederen bleef hangen. Dokter Poliart, die onmiddellyk was ter hulp gesneld, heeft den ongelukkige verzorgd. Daerna heefl men Gui- bert naer de woning van den heer Deseamps overgebracht, waer hy gister middag overleden De politie van Charleroi, heeft de hand gelegd op de vermocdelyke daders van den diefstal,verleden zondag gepleegd,in dc wooning van don pastoor van Dampremy. Vrydag morgen traden twee werklieden in een verdacht huis, en boden den baes een pr.icli* lig gouden tierwerk te koop. Zy vroegen er slechts een zeer lagen prys voor en schenen zelfs besloten er zich voor nog minder, van te ont maken. De baes. Vermoedende dat hy het met dieven te doell llad, ging onopgemerkt uit den huize en liep de. politie verwittigen. De dieven echter, den baes niet Ziende weérkomen, kre gen kwaed vermoeden en Verlieten hel huis. Toen de politie acnkwatn waren de beide kerels Verdwenen. Aenstonds ging men op zoek in al de herbergen van den omtrek en vond ze einde lyk weèr, in eene kleine herberg derzelfde straet. Men ging onmiddellyk tot hunne tien hou ding over. Men schrvft uil Luik Eene oalplofliing van grauwviler heeft in de koolmyn de la Chartreuse by onze stad plaets gehad en verscheidene slachtoffers gemaekt. De oorzaek des onheils is niet gekend. De overste del-we'klieden, de heer Dupont, twee toeziehlers en dry werklieden werden op den slag gedood. Twee werklieden, Werden erg gekwest 5 men bracht hun naer het gasthuis een hunner is onder weg bezweken, lerwyl men voor den anderen slechts weinig hoop heefl. Eene tulryke menigte, door de gendarmerio ili bedwang gehouden heeft gister gedurende gansch detl dag voor de koolmvn geslaen. De ingenieurs der myneu zyn onmiddellyk naer beneden gegaen om de lykert lier slachtof fers op le zoeken en de oorzaken des onheils vast te stellen. Dupont, de overste des werkvolks, was een der behendigste mannen 1n zyn vak en werd door iedereen geacht en bemind. Over de ramp in de myn der Chartreuse, by Luik, worden de volgende byzonderhedcii mede gedeeld Op 't oogenblik dat men er zich het minst aen verwachtte, is het water in de myu gedrongen en tevens hel grailwvlier ontploft. Zes slachtoffers zyn in de ramp omgekomen. Men workt ieverig om hel water uil de myn le doen en de slachtoffers op le halen. Een der geredden, maer die erg verbrand in het liospi- tael is gebracht, verhacll liet volgende lk was in den schat toen het water schiclyk in de wer ken drong weldra randde hel vuer ons ook aen hel vloog als den bliksem voorby, doch sclu ikkelyker dan de donder. Zooals ik stond kreeg ik liet vner langs achter, en dit bevrydde my cenigzinv Dan poogde ik weg te loopeii; niettegenstaende de verpestende lucht die my omringde anderen volgden my, doch een der makkers viel uitgeput neder. Ik zag er nog an deren krachteloos nederzygen. Onderwege liep ik op een gevallen paerd. Na ongehoorde pogin gen kwam ik ten einde der I 400 meters die ik le doorloopen had, en by middel der laders klom ik een dertigtal meters op, waer men my opnam. Deze ongelukkige is erg verbrand aen 't gelaet, den hals en de handen, doch zyn toe stand is niet levensgevaerlyk. Drama op zee. Een afgryselyk drama heeft dezer dagen in volle zee plaets gehad. liet llaliaensch schip IS'apoleon Camarero was op 8 Juni van Macao vertrokken mol eene be manning van 40 mannen. Hel schip had 662 Chinesche koelies aen booid, die als werkers, voor Callao hadden dienst genomen, benevens 8000 kassen vuer- werk. Na eene vaert van t\yee dagen, ontdekte do taelman, dat er eene samenzwering aen boord bestond tusschen de Chinesche landverhui zers, dewelke de bemachtiging van hel schip leit doel had. De kapitein deed onmiddellyk dc helft dezer mannen, in de kiel opsluiten, maer de inannen, die op hel dek gebleven waren, wapende zich 's anderendaegs met gebrokene banken, messen en alles wat hun onder de hadden kwam zy vielen de bemanning aen, die op hen met gewe ren en revolvers vuer gaf. De koelies drongen zich alsdan op liet voordek te samen en slaken het vaerluig in brand, hopende, dat de beman ning naer de pompen zou loopen, oiu den brand le blusschen. Onderwyl zonden zy hunne kameraden die in de kiel opgesloten waren bevryd, en de ver spreide matrozen omgebracht hebben. De kapitein die hunne inzichten raedde deed de boot vlot maken, en verliet liaestig het vaer- tuig met een deel der bemanning. Eenige matrozen die aen boord gebleven wa ren, met den geneesheer, de maguzynier en den taelman, konden niet beletten dat de brand de vuerwerkkislen bereikte, liet vaerluig sprong in de lilcht en wierp de lidmaten dezer ongeJnkki- gen onder de oogen van de overige geredde manschappen langs alle zyden over de zee. Ten gevolge dergroote hitte is er in de yszeeën veel ys losgeraekt de Atlantische üc'e- aen is op dit oogenblik overdekt inet groote ys- banken, die de scheepskapiteins veel schrik ba ren. Een zeevaerder, onlangs van kaep Breton gekomen, zegt eene massa ontmoet te hebben van niet minder dun i mylen lang en 2 mylen breed, met eene gemiddelde hoogte van *400 voet boven de zee. LANDBOUW. tels otier de Aerdappelen. Thans staen dc aerJappelen in vollen bloei. Te dief gelegenheid zullen wy aen do land bouwers eenen goeden raed g"ven, te welen van zonder uitstel de bloemen de patalen-planten af le plukken. Inderdaed, als op de bloemen de kleine ronde vruchten volgen, is er voor hel rypen dier vruchten en der zaden die er in liggen eene groole hoeveelheid voedsel noodig, dal derhalve aen hel vormen der ondcraerdache knollen ont trokken wordt. De organische stoffen, die de verschillende dcelen der plant voeden, worden uit zekere be- slanddeelen der aerde en der lucht, door de bladeren, onder dc invloed van het licht, be werkt. Die stoffen, als de plant haren vollen groei heeft bekomen, gaen gedeellelyk naer hoven om de vruchten en het z.aed te ontwikke len en te rypen, gedeellelyk naer onder em de onderaerdsche deelen le voeden. Het spreek aldus van zelf, dat indien men, met dc bloemen af te plukken, de vorming der vruchten belet, al hel voedsel dat tol die vorming bestemd was naer beneden zal gaen, dat alzoo de knollen beter gevoed zullen, worden, en men op die wyze meer knollen, of dikkere eu zwaerdere knollen bekomen zal. Ook heeft de ondervinding geleerd, dal, indien men de bloemen der uerdappelplanten afplukt, de oogst der aerdappelen of pataicn met een vyfde vermeerderd wordt. Een plek land aldus, welke gewoonlyk vyftig zakken palaten opbrengt, zal er zestig opbren-

De Denderbode | 1874 | | pagina 2