F a kerels achter slot en grendel te duwen. Op den zeedyk was er inner eene stem onder de vele vreemdelingen, om de brutaliteit van de liberalen al te keuren. De dag van dynsdng is dus zeer leerryk ge weest. Van den eenen kant heeft )iy uogmaels de zedelijkheid geloond van liet liberalismns, dat hoe langer zoo onwaerdiger wordt van de sympathie der menigte, en welliacst door alle ordenlelyke lieden zal verlaten zyn van den anderen kant heeft hy doen zien, dat er veel, oneindig veel gelegen is aen eene goede, ste vige inrichting, eene bestendige waekzaem- heid, eene moedige verkleefdheid vooral in de kiesdagen. Op dus gy mannen van goeden wil, gy mannen van hart! Sticht, waer die nog ont breken, katholyke kringen wydt u in 't poli tieke leven in, liet geldt immers de hoogste belangen van Godsdienst en Vaderland, de zedclyke en stoffelyke grootheid van het volk. Dynsdag avond, ter gelegenheid der kiezing te Oostende, zyn er nieuwe wanorders in die stad geweest. De ruiten van den Kalliolykeii Kring en van het huis des eerw. heer dekens zyn door de liberalen uitgeslagen geworden. Licht, beschaafdheid, progrès Het schynt dat in dekiezerslysten van Namen de grootste en de onverstaenbaerste dwa lingen geslopen zyn. Zekere liberale ambte naren hebben bet spel verbrod zy hebben beurtelings (zegt ons de Echo de iS'amur) een scherp gezicht om de rollen to conlroleeren, en om de menschen le takseeren volgens het hunne tegenstrevers of hunne politieke vrien den zyn. Hetgeen de liberale bladen niet zal beletten al te zamen tegen bet bedrog der.... kathohjken le schreeuwen Te Waterloo zyn de kiezerslystcn hermaekt, en het cyfer der belastingen, die de kiezers betalen, staet er niet meer op. Alzoo stellen de liberalen op de lysten lie den, die geenen cent belastingen betalen! Waer dat is de party der ccrlyke lieden Een onzer geabonneerdeu heeft»ons nen brief geschreven nopens de geldinzameling die men, ter gelegenheid van de prysuitdeeling aen de leerlingen onzer liberale meisjesschool, onder de aenwezigen gedaen heeft. Onze correspon dent beknibbelt die geldinzameling onder ver scheidene oogpunten, doch wy kunnen zyn schryven niet Intreden. Wal ons betreft, verre van die geldinzameling te beknibbelen, keuren wy ze goed. Ons princiep is immers de vry- lieid van onderwys. Wy willen een onderwys ganscli \an de voogdy van Staet of Gemeente bevryd. Wy willen dal elke denkwyze bet onderwys dat zy wil verspreiden met bare eigene penningen ondersleune en de leeraers belale om aldus le beletten dat wy, katlio- lyken, 'l goddeloos Staetsouderwys 't gene wy verstooten, met ons in zuren arbeid ge wonnen geld, moeten ondersteunen en be talen. De kommissie der liberale meisjesschool heeft dus gehandeld naer onze goesting. De liberhaters verspreiden overal eeii anti-sociael en goddeloos onderwys.'t welk wy bevechten, omdat het vast en zeker, binnen eenige jaren, zyne vruchten zal dragen en waervan er reeds eenige vooruiHoopers zyn te zien geweest zy openen inschryvingen, doen geldinzamelin gen by hunne vrienden om dit onderwys te ondersteunen en te betalen, doch ons princiep over de algeheele ware vrylieid van onderwys, welke wv van over vele jaren verdedigd heb ben, belet ons ons daertegen te verzetten. Wy vragen de.vrylieid voor ons en konnen ze dan ook aen anderen niet weigeren. LANDBOUW. De Gre/feling. Heden is liet tydstip dat de greffeling moet uitgeoefend worden. Wy deuken dal de beschryving die wy er over geven lot nul zal strekken voor dc liefhebbers der boomteelt. De greffeling is eene werking waerdoor men een deeltje van eenen boom voorzien van een of meerdere oogen op eenen anderen boom of gewas plaetst, welke dient om zyn voedsel te verschaffen. Men geeft den naem van greffel of ent aen hel gedeelte welk men wil vermenigvuldigen, en dien van stam aen de plant op dewelke men zyne greffel plaetst. Vooraleer de ent en stam zich kunnen aen elkander wellen moet er verbintenis beslaen, iu andere woorden, overeenkomst in het sap. De herneming komt voort door de nauwe aen- raking der vormstof of afdaling van het sap welke gewyzigd door de bladeren in zynen terugtocht tussclien liet bout en de schors plaets heeft. De aeudaclil die de greffelaer te nemen beeft is van eenen twyg te kiezen van den boom waer liy de soort wil van vermenig vuldigen en van dewelke by zyne greffel zal nemen. De keus geeft men aen eene scheut van het vorig jacr, ryp en voorzien van gevor derde oogen. Tweejarige scheuten kunnen ook gegrcffeld worden, de herneming is hiervan onzekerdernogthans geven deze eerder vruchten maer daerentegeu sterven zy ook vroeger. Er beslaen verschillende wyzen van greffeling de oculatie of schildgrefleling is de Leste omdat zy liet meest gebezigd en de beste is voor de jonge steen en kernvruchtboomen. De manier van een deeltje schors, voorzien van oog of bot, te doen grocijen op eene ande re plaets waer ze niet ontslaen is, is als volgt De greffel gereed zynde neemt men liet ent mes en men snydl in de schors van den greffeldrager gelykende eeneT; vervolgens schuift men den ent onder deze twee lippen, men bedekt deze bewerking meteen bindsel vooral zorg dragende dal de oogen en blader- sicel onaengeraekt blyven. Men greffeltop twee verschijnende lyd?tip pen des jaers, namelyk in april, mei en juni, met schietende oogen, omdat ze zich seffens in de was zeiten; de tweede greffeling in de maenden augusti, september en October, met slapende oogen, omdat zy niet opschieten dan iu de volgende lente. Er zy er die denken dat de lente liet beste tydstip is om to oculeeren deze bedriegen zicli hunne hernemijig isallyd onzekerder en de ontwikkeling er van is onsterker als die van het najaer, omdat die van de lente meer blootgesteld zyn aen noorderwind en aen af- knagingvan de insekten. Verkiezen-wy dus de greffeling van dc maenden augusti, september en octobcr. (Gazelle van Diesl). Dc harde slag die ons, sedert eeni- geu tyd, bedreigde, heeft ons. dan ein- delyk getroffen De lieer Dksiiieiuus-Nicolaes-Martinus VANDERHEYDENadvokaet, Vrede rechter des kantons Aelst, oud-Provin- ciaelraedslid, oud-Lid der Bestendige Deputatie des Provincialenraeds onzer provincie, oud-Gemeenteraedslid dezer stad, Voorzitter van liet Bureel der Kerkmeesters* onzer St. Martinuskerk, lid der Sociëteit van den 11. Vincentius a Paulo, oud-Onder-Voorzitter van het komiteit der Bewarende Vereeniging des arrondissemenls Aelst, is donder dag morgend, 27 dezer, om 3 uer, iu den nog jeugdigen ouderdom van byna 31 jaren, aen dc gevolgen der pynelyke en kwellende ziekte die liern onder- mynde, overleden, na de laetste hulp middelen onzer Moeder de 11. Kerk ontvangen le hebben. De lieer Vanderheyden was een man van diepovertuigde godsdienstgevoe- lens, een onwankelbare en moedige belyder zyner politieke overtuiging. Allyd zag men hem aen 't hoofd derge nen welke hier den achttienjarige» stryd voerden om 't arrondissement, 't kanton en de stad Aelst van 't libe- rael slavenjuk le verlossen. De recht schapenheid van zyn karakter, de-groo- tc voorliefde lot de rechtveerdigheid en 't goede recht, welke hem beziel den, de gegronde recliterlyke en be- stuerlyke kennissen welke by bezat; de voorlrelfdyke werkzaemheidde dienstveerdigheid, de loegankelyklieid voor elkeen, welke liern kenschetsten, maekten hem niet alleen zyne party- genoten maer zelfs zyne politieke te genstrevers tot vriendenen nooit spraken zy zynen naem dan met eer bied uit. Deze uilsteker.de begaefd- beden, deden hem 't vertrouwen zyner medeburgers verwerven. Iu 1834 werd M. Vanderheyden met eenparige stern- men Lid van 't Kerkfabriek van onze St.Martinuskerk gekozen,en in 1866 ver hieven zyne medeleden der Kerkfabriek hem tot het voorzitterschap van T Bu reel der kerkmeesters. De kiezing van October 1837 gaf hem eenen zetel in den Gemeenleraed en met Mei I860 werd hy tol Lid van den Provincialen- raed gekozen. In den Provincialen, even als in den Gemeenleraed, deden zyne uitste kende bestuerlyke kennissen hem uit schitteren ook vereerde men hem weldra met het mandael van Lid der Bestendige Deputatie, in zitting van -4 Juli 1866. Na 7 achtereenvolgende jaren in de Bestendige Deputatie geze teld te hebben, schonk Z. M. Leopold II hem zyn vertrouwen en by koninglyk besluit van 16 Moert 1873, werd de achtbare overledene tot het gewichtig en eervol ambt van Vrederechter des kantons Aelst benoemd. Overal waer wylen de beer Vanderheyden een ambt bekleedde, bewees hy dat hy een man van eer en plicht was, ganscli aen de hem opgelegde taek toegewyd. De be langen dergene welke hy vertegen woordigde, verdedigde hy met kracht dadigheid en aenhoudeiide zelfsopoffe- ringen meer dan eens zag men hem zyne belangen, zyne rust en zyne ge zondheid slachtofferen om zynen even- men sch te kunnen beliulpzaem zyn. Met een woord, wylen M. Vanderhey den beeft niet alleenlyk uitstekende diensten aen de groote zaek van GODS DIENST, VRYHE1D en VADERLAND bewezen, maer, ook aen eenó groote menigte zyner medeburgers by vvieu zynen naem voor allyd zal in zege blyven. Zietdaer eene korte levens schets van den vriend dien wy betreu ren. Aen bevoegdere mannen dan wy, zal de taek le beurt vallen, liet. leven vol deugden en goede werken, dat M. Vanderheyden komt te eindigen, breedvoeriger le verkondigen. Zeggen wy, ten slotte, dat byna ganscli de stad, in diepe droefheid verkeert over dit zoo vroeglydig afster ven. Mochte de gegronde hoop dal zyn kort maer onberispelyk en zoo ver- dienstvolle leven hem by den Almacli- tigen God over vloedige belooning zal verworven hebben, de algemeeue droef heid tot leniging verstrekken. De bcgravenis zal plaets heb ben, zondag toekomende 50 Augusti, om 4 i/e uer namiddag. De vrienden kennissen welke, by vergetelheid, geene kennisgeving zouden ontvangen hebben, worden verzocht zulks niet kwalyk te nemen, en liet tegenwoordig bericht er voor te houden. De lykdienst zal gecelebreerd wor den in de parochiale kerk van St. Mar- tinus, den maendag 7 September 1874, om 10 uer. Men schryft uil Ilaeltert Dynsdag avond werd byna onze gansche gemeente in opschudding gebracht door hel getier, gehuil en gevloek van een dertigtal kerels die dorpplaets en steenweg doorkruis ten. YVaerom al dit getier en geschreeuw, zal men vragen Ziehier wat ik daeromtrent ver nomen heb Ken liberael dier, om niet te zeggen beest, was uit zyn hok ontsnapt en vreezende'dat het zekere verwoestingen zou kunnen aan richten in dc CHARLOTTEN van den SHAH, had Zyne Majesteit besloten den vluchteling weder le vangen en zoo zyne planten en zaken te beveiligen. Vooreerst begon men de vangst met zachtmoedigheid men deedt belofte op belofte en niets hielp het dier luisterde langs die oor niet. Dan gebruikte men ge weld een dertigtal andere liberale dieren met den Grootcn Slimmerik aen 't hoofd vielen liet wederspannige beest aen en begonnen liet »o geweldig te mishandelen, te slagen en le verwonden, dal het jankte, kermde en tierde gelyk nen bezetene, en lieten liet dan eindelyk bebloed en het vel van 't lyf gescheurd liggen. Die liberale baldadigheden duerden tot laet in den avond en de rust der burgers werd er hevig door gestoord, zonder dat er daer aen pael gesteld werdt. Gy liadt over dagen gelyk, Heer Opsteller, te vragen of de treffelyke menschen die met den Charloltenliefhebber aenspannen, niet eindelyk de oogen zullen gaen openen Aenveerd, Heer Opsteller, myne groetenis. X. De paerdenloopstryden van Waereghem zullen dees jaer plaets grypen op dynsdag 1 September aenslae??de. Des morgends om 9 uer zullen de provinciale Kampslryd voor veuien-mer- riepaerdea en de Kampslryd voor paerden ge geven door de landbouw afdeeling, geopend worden. Des avonds vuerwerk en muziek. Te oordeelen naer liet onlangs afgekondigd programma, beloven de paardenloopsiryden van NVaereghem die er moeien plaets hebben den 1 September toekomende, zeer luisterryk le zullen zyn. Een groot getal der beste Belgische en frnn- sclic paerden zullen er zich de pryzen der SI LEPLL-CII ASKS, vermaerd door den onvergelykbaren sprong der Gaverbeek, ko men betwisten. Men zal de gelegenheid vinden van in deze gemeente, in het nieuw lokael van hel Ouder lingen GestichJ, dal open is voor liet publiek, eenige sclioone voorwerpen le bewonderen die er in Tombola in voordeel van dat Liefdadig heidsgesticht aengeboden zyn en alzoo dien feestdag door eene goede daed te vervullen. liet groot lol der leening van Brussel 1867, 25,000 l'r., gevallen op n° 82591, is ge wonnen door eenen inboorling van Eekloo, den heer Karei Termont, ontvanger van het gods huis te Erlvelde. Ziehier eene goede tyding, die zeer aenge- nacm zal zyn aen de kathol)km van ganscli hel land de Katholyke Kring van Brussel is ii<"e- richt Wy laten hier de twee eerste artikels van hel reglement volgen a Art. Er is te Brussel eene sociëteit "e- sliclil onder den naem van Katholykcn Kring. Art. 2 Hel doelwit der sociëteit is aen de kathol) ken van Brussel en uer voorgeborchlen, eene gemeene vergaderplaets le bezorgen, ook uitspanningen, het nuttige met het aengenaine parende, een middel om elkander beier le ken nen, om de gemeene werking op le wekken, in een woord om aen de krachten der Brussel- sclie katholykcn toe te laten, zich eenvormig le maken en zicli in te richten voor al de werken, waeraen zy zich kunnen toe te vvyden hebben. De bylredingen zyn zeer lab yk, ondanks de vacantién, en van zoohaesl deze ten einde zul len zyn, zullen zonder den minsten twvfel aide katholykcn van Brussel en de omstreken het voor eene plicht aenzien, zich in den nieuwen Kring te doen opnemen. De genegenheid v in de provinlie zul aen de stichters van den nieuwen Kring niet ontbreken elkeen zal willen mede werken aen hel daerslellen en aen den voorspoed van eene sociëteit, le Brussel meer dan elders noodzakelyk. Men schryft uit Brussel Het weekblad La Paix zegt, dal uit officiëele cyfers blylu, dat onder het besluer der doctri naire ministers Frère en Rogier, er niet min der dan vyf miRioen en half is uitgegeven lot onderbond eu uitbreiding van dit zeilde Zuider kasteel, dat heden onder de toejuiching der gansche antwerpsche bevolking gaet afgebroken worden. Nooit heeft men eene schandelvkere verkwisting der openbare penningen gezien. Optocht naer iiet graf van L. Gerrits. De optocht naer het graf van dien gevierden volksvriend was statig en indrukwekkend. De stoel was samengesteld uil wat men, met reden, het puik der Antwerpsche bevolking noemen magwant niet alleen waren de leden van hel Vlaemschc Volk, door wie liet initiatief van den optocht was genomen, in groot getal opgeko men, maer ook bemerkte men in den stoet eene menigte leden van den Kcderduitschen Bond, en van andere Vlacmsche genootschappen, bene vens leden der Kamer van Volksvertogenwoor- digeis, Raedslieeren der provincie en eene menigte Vlamingen, die uil andere sleden, zelfs uit Brussel, waren opgekomen, ten einde buide te brengen aen den V'laenischeri Stryder, wiens nagedachtenis by alle Vlamingen iu aeiideiiken zal blyven. Ten 10 1/2 ure vertrok de stoel uit hel lokael van liet Vlacmsche Volk, om zicli naer het kerk hof van Sl-Willebrords le begeven. By bet graf nam den heer Van flerendael, voorzitter van het Vlacmsche Volk, liet woord en sprak eene diepgevoelde redevoering uit. In naem van den Nederduitschen Bond legde de redenacr eene immorlcllenkroon, als hulde- bewys, op het graf. Na eene korte redevoering van de lieer Prins, waerin den Vlaemschc Stryder eene welverdiende hulde woidl gebracht, verlael de stoet zeer ingetogen hel kerkhof, waer het overschot van den gevierden volksvriend berust, wiens aen- denken in het geheugen der Vlamingen steeds met eerbied zal bewaerd blyven. De oogst. Men schryft uit hel noor den van Brugge De veldgewassen zooals tarwe, gerst en een groot gedeelte haver zyn alhier in de beste con ditiën ingeoogst. De tarwe en de gerst gaen een goed beschot geven en zyn van eene beste hoe danigheid, dc haver gaet weinig opleveren zoo als ook de boonen de aerdappelen beloven veel en tot nu toe blyven zy bevryd van de ziek te wal de garzingen acngaet, deze, ten gevolge der groote droogte, laten voel te wenschen. Er is ook in de weiden en elders eene groote scliaersclilieid van water, zoo voor de menschen als voorliet vee, zoodanig dat meest overal de grachten en putten byna uitgedroogd zvn en daerby '1 weinig dat zy bevatten, slecht èn be dorven water 't is zoo ver gekomen dal, indien men zicli niet verhoest er te laten toekomen, er groote ziekten zullen uit spruiten. Jammer is het dat hierin niet beter voorzien wordt, en daer de landbouw de byzonderste nyvërlieid is die besloet, zou dezelve verdienen meer be schermd te worden. Maerschalk Bazaine en zyne fhmillie heeft verleden vrydag Spa verlaten, om zich by den lieer de la Rouselière, op het kasteel Frneyen- bois te begeven, alwaer hy eenigen dagen zal verblyveii. Vandaer zal hv waerschynlyk. naer Spa tcrugkeeren, indien hy zich niet recht streeks naer Engeland begeeft. Zondag woonde de maerschalk met den heer de la Ronsilière de eerste mis by in de kerk van Bois-de-Breux. Bazaine is te Spa door verscheidene ge kende bonaparlislen bezocht. Onder andere zyn de heeren le Provost de Launay, de nieuw ge kozen afgevaerdigde in Calvados, Piétii, oud prefect van politie te Parys en de heer Conneau, hem komen bezoeken. Me ij schryft uil Brussel Volgens het Petit Journal is voor Bazaine te Brussel een huis geluierd de kinderen zyn met een mexikaeuschen bediende reeds van Spa derwaerls vertrokken, terwyl dc maerschalk spoedig zal volgen. Men schryft uit Bouillon. Volgens nieuwe inlichtingen zou de brand in hel kasteel van Amerois onlstaeu zyn in de schouw cener kamer van het derde verdiep, in welke kamer de gravin hare juweelen bewaerde. Er kwam onmiddelyk van alle kanten hulp opdagen, doch alle pogingen tot beslryding van het vuer waren vruchteloos. Weldra stond het gansche dak in brand en de wind was ongeluk kig tamelyk hevig. Eenige der meubelen zyn gered. Er is van dit sclioone buitenverblvf van den graef van Vlaenderen niets anders overgebleven dan de buitenmureH de ongemeene snelheid waermede de brand is toegenoemen, wordt aen liet gemis van water toegeschreven, liet water was tengevolge der droogte, te Amerois zoo schaersch, dat men er nauwelyks genoegd had om de pcerden te drinken le geven. De schade zal zeer aenzienlyk zyn, te meer daer dit kasteel een echt museum was. De graef is zooals men vteel een liefhebber van kunst voorwerpen en hy had er om zoo te zeggen, dit kasteel lelteilyk inêe opgevuld. Nadere byzonderiieden. De graef van Vlaenderen bevond zich met zyn huisgezin op het kasteel van Amerois, op hel oogenhlik dat de brand uilbrak, die hetzelfde vernield heeft. Verleden zaterdag zyn zyne kin deren en dienstboden naer Brussel vertrokken, en des anderendaegs hebben de graef en de gravin zich insgelyks naer de hoofdstad begeven. Het heerlyk buitenblyf van Amerois was in 1868 door den graef, van den markies d'Assche gekochtdoch sedert dien lyd deed zyn nieuwe eigenaer er acu/.ienlyke veranderingen aen toe brengen, en heden mocht liet kasteel van Ame rois met reden eene koninklyke verblyfplaels genoemd worden. De brand is uitgeborsten op 21 Augusti, op het oogenhlik dal het ganscli dienstpersoneel zich op het kasteel bevond. De schade wordt op meer dan een millioen fr. geschat en er is slechts een gedeelte verzekerd. Volgens men zegt zouden er kostbare schilderyen in den brand gebleven zyn. Men verzekert dal de lieer Dnjardin, liur- gemeerster van Blanken berge, deze week twee Zuslcrkens der Armen heelt doen aenhoude», die op hunne ronde waren op de zeedyk. Proficiat, heer Dnjardin, allerbest Vrydag.nanoen, kwam er een lieer binnen in het huis van den lieer Begeren le Kortryk. 11 y zei, dat hy koopman in kanten was, en com mandeerde voor 10,000 fr. kanten. IIy onder zocht ze zelfs niet, bewerende dal hy met den trein van 2 uer 50 minuten naer Frankryk ver trekken moest. De kanten moesten hem binnen de dry dagen gezonden worden, en diy dagen daerna zou de verkooper het geld ontvangen. Ongelukkig voor den kerel, de lelegraef liep rasser dan hy, en reeds was zyn signalement ge heel het land door gezonden. Reeds had hy te Brussel 10,000 fr. kanten gestolen. Alle onze kooplieden in kanten waren ver wittigd de heer Begeren herkende hem aen- slonds en deed de politie verwittigen. Maer de kerel was op zyne hoede en het was niet gemak- kelyk hein bezig te houden, tot dat de politie zou toegekomen zyn. Nogthans kwam de politie in lyds en de kerel werd stillekens medegedaen. Men had bemerkt dat eene dame weg en we der in de Spoorwegsli act wandelde om dien gast af te wachten liet was zyne medeplichtige. De twee dieven zyn, na een lang verhoor ach ter de grendels gesteken. De heer zegt van Odessa le zyn, de dame van \Yeenen. Men schryft uil Spa Verleden zaterdag morgen brak een hevige brand uit in de bossclien van mev. Grisar, le Ghaudfontaine, achter de statie en op den berg, die rechtover het Grand IJólel des Bains ligt. Rond 11 ure zag men een dikken rook opsly- gen, naby een voetpad dal door het bosch loopt, en eenige oogenblikken daerna stond liet gansche bosch in vuer. Door het drooge gras en de dorre bladeren gevoed, zette liet vernie lend element zynen loop met een ongelooflyken spoed voort, en de wind joeg het vuer langsheen de berghelling in liet liooge geboomte, waer zich de vuer- en rookkolomen lot eene onlzug- lyke hoogte verheffen. De noodklok riep weldra de bewoners der omstreken ter hulp en men poogde door het graven ion grachten, het vuer te beperken. De militaire overheid van Luik werd by middel van den telegraef verwittigd en zond eene com pagnie soldaten met allerlei blusclunalerieel ter plaets doch de pogingen lol beperking van den bra'nd, waren op die steile gebergten moei- lyk uit le voeren. Men moest zich bepalen hy hel uitrukken van het drooge gras en hel af kappen der boonien, ten einde de vlammen le beletten zich verder uit le breiden. Na eenige uren te hebben gewerkt, gelukte men hierin doch er waren reeds 14 of 15 heklaren bosch afgebrand. De oorzaek dezer ramp is lot hier toe onbekend. HOLLAND. Erfdeel der familie De Gruyter. Te 's Hage heeft voor eenige dagen in de Toren- slrael eene byecnkomsl plaets gehad der familie De Gruyter. Inderlyd liet een markies De Bette een ver mogen na dat op 42 millioen geschal wordt. Zyne ergenamen waren voor 1/5 der familie. De Bette en voor 2/3 der afstammelingen van Pliilippus De Gruyter en diens gemalin Quintina Van Helun, die door de Nederlanden en Diiitschlund verpreid waren, zoodat de erfge namen later ze niet kende. In 1789 werden De Bettes, by uitspraek der rechtbank van Aelst, wel in 't bezit der gelieele nalatenschap gelaten, maer het recht der Dc Gruyters 2/5 erkend dit vonnis werd in 1846 bevestigd. De De Gruyters moeien hunne afstamming van Phillipus De Gruyter bewyzen daertoe sloten zy zich aeneen, en kozen uit hun midden eene uitvoerende commissie aen welker hoofd geplaest werd mr. J. H. Mossel mans. Men is tot 1630 met het bewys in orde. maer zit nog mei bewys voor 't huwelyk van Pliilippus V. laetsten beer van Dirksland. Men zal nu in liet prinsdom Oranje dacrvoor de bewyzen trachten op te sporen. FRANKRYK. Een ontrouw makker. Eenige dagen geleden ontving een politiecommissaris van een afgezonderde wyk le Parys, eenen brief, die liern door een boodschapper besteld werd, welken aen dezen op straet door eenen onbeken de ter band gesteld. Onmiddcllyk open le de commissaris den brief en las hem. Het was eene verklaring van iemand, die zich Pierre noemde, en die zegde deel te maken van eene dievenbende, die den zelfden avond op dry verschillende plaetsep, welke hy acnduidde, dry huizen moest leegplun deren, wier inwoners afwezig waren. De brielschryvër voegde er by, dat hy zich ter plaetse zou bevinden, dat meii hem met de andere kon gevangen nemen, en dat hy in de gevangenis zynde, alle inlichtingen zou geven over deze misdadige associatie. De commissaris stelde niet veel vertrouwen in de verklaring, doch hy achtte het tevens noodig dezelve iu'aendachl le nemen. De commissaris nam alle noodige voorzorgen en ondervond dat de verklaringen van den brief niets beneden de waerheid gebleven waren. Al de dieven werden gevangen genomen en de verklikker met hen. In de gevangenis heeft hy de beloofde inlichtingen gegeven, en heden wordt liet onderzoek vlytig voortgezet. Een man die zyne vrouw afranselt. Voor de rechtbank der regentslrael verscheen over eenige dagen een man, die gewoonte heelt zyne vrouw eene oppassende huismoeder van tyd tot tyd eens duchtig afteranselen, dat liet dan ook verdient zy of niet. De rechter vraegl hem waerom hy zyne we derhelft zoo geweldig hard slaegt. Wat wilt ge zeggen mynheer.? Ik vraeg u waerom gy uwe vrouw zoo brulaej afranselt Mynheer de President, gy moogt het me niet kwalyk nemen, maer ik ben een weinig doof, en daerom zult ge me verschonen, ziel ge. Als ik myne vrouw zachtjes aen sla, dan schreeuwt zy niet hard genoeg en ik kan hel niet ooren of geen medclydcn voor liaer krygen. Ondanks deze nieuwe uitlegging werd de vrouwen tyran tol dry dagen gevang veroor deeld. Ef.n Drama. Verleden maendag had een verschrikkelyk drama plaets, le Parys, Boulcvart des Bastignolles, 108. In dit huis woonde eene oude vrouw (die stom was en met lamheid geslagen) met hare dochter en hel zoontje dezer laetste, een knaepje van zes jaer. Het kind, de lieveling der oude grootmoeder, was zeer levendig maer daer liet wist, dat de oude vrouw niet in staet was hem te bekyven, gchoorzaemde het nooit aen hare leekens. Maendag liet de lamme grootmoeder zieli in haren leunstoel op de aclilerplaets brengen, terwyl bet knaepje in den stal speelde. Ziedaer, riep liy eensklaps uit, een zwaluwennesl achter den grooten balk Nieltegenstaende een wan hopig gebaer der grootmoeder, piaelsle hy eeno ladder tegen den balk eu klom erop. De ladder gleed uit, maer liet knaepje viel niet. lly had zyn hoold in een gal van den balk gasleken en' bleef aldus hangen met zyne beide armpjes aen den balk geklampt. Gedurende eenige oogen blikken hing liet kind te spartelen en slaekte vermoorde kreten. De arme grootmoeder ten toppunt van angst en schrik, poogde vruchte loos eenig geluid met hare keel te maken en hief hare armen.de eenige lichaemsdeelen welke zy kon verroeren, in de hoogte. Toen de gebu- ren, aen hare akelige gebaren bemerkten dat er iels schrikkelyks moest gebeuren, kwamen zy haestig toegeloopen. By hunne aenkomst echter verroerde het kind niet meer sedert verscheidene minuten had het opgehouden le leven. Wal de arme grootmoeder betreft, al de zenuwen van hacr aengezicht waren afgryselyk suêmgelrokken en onbeweeglyk. De lamheid was lot in haer hoofd geslagen. Een omnibus omgevallen. Een verschrik kelyk ongeluk heeft zondag avond te Parys plaets gehad, aen de brug de la Tournelle. De omnibus Z. dienstdoende tussclien de Bastille en Crenelle, was juist de brug overgereden, ïoen een der strengen van liet paerd links brak, waerdoor de koetsier zyn gespan niet kon meester blyven. Nieltegenstaende al zyne po gingen liep hel rytuig tegen de liooge steeuen van liet trottoir, en stortte, door den schok, met geweld op zy de. Het was een afgryselyko verwarring. Binnen in het rytuig bevonden zich vrouwen en kinderen die overhoop geworpen werden, hartverscheurend schreeuwden en in onmacht vielen. Doch met de reizigers, die zich boven op liet rytuig bevonden, was het erger gesteld. Zy waren ten getalle van elf; allen vielen ten gronde en werden min of meer zwaer gewend. Onnoodig le zeggen hoe elkeen zich ver- haeslte om de slachtoffers ter hulp te komen. De koetsier was op den slag dood gebleven, vier reizigers waren erg gekwetst en werden naer liet gasthuis gedragende andere syn naer hunne wooning kunnen lerugkeeren. Een jachtliefhebber had in hel bosch van Yillou, by Marseille, eene nieuwe wyze om vossen te vangen in toepassing gebracht. Hy plaetsle zyn geweer op eene soort van vork, en op eenen alstand dacrvoor het aes, dal, met het vuerwapen in verbinding gesteld, dit by de aenraking deed afgacn. Ongelukkig sliet op zekeren dag een voerman legen liet aes van eene dier vernuffe inrichtingen, zoodat hy ern stig aen de hand werd gewond door den uit het geweer ontsnapten kogel. De vossenjager heeft zyne nieuwe uitvinding met eene gevangenisstraf van 14 dagen en eene boet van 16 francs moeten bekoopen. Huiselyk Drama. Een yselyk drama heeft de gemeente Brunoy in opschudding ge bracht. De heer V.... gewezen koopman was, na le Parys eene kleine fortuin I» hebben gewonnen, met zyne vrouw le Brunoy komen woonea. De beer V..., was van een oploopend karakter somtyds hadden er hevige woordenwisselingen tussclien de beide echtgenoolcn plaets, maer de heer V..., eindigde altyd met le bekennen dat hy ongelyk had en deze twisten hadden alsdan geen verder gevolg. De heer V..., bezat alles wat op do wereld noodig is om gelukkig te zyn hy had een zoon die te Sauinur woonde 4en verleden zondag kwam deze met eenige makkers den dag by zyne ouders doorbrengen. Men had de gewoonte in de zael een geladen revolver te laten de

De Denderbode | 1874 | | pagina 2