Kouinglyke Maetscliappy van Har monie, al Groeiend Bloeiend. gehoorzamen zoon der katliolykc Kerk en do lieer Vincent zeff, in zyne Memorie, durft zich daervoov doen doorgaen. Deze bewering is wat al Ie sterk. Een ge hoorzame katholyk, die do deuren der kerk doet openbreken, de beelden der heiligen weg neemt en eene heiligsehendende processie inrichteen gehoorzame katholyk, wiens vrienden geweren afschieten in 't venster van den pastoor, is natuerlyk het voorwerp der bewonderingen en van den uitbundigen lof, die de liberale dagbladen schryven. Wat ons verwondert, zegt de Counter de Bruxellcs is, dat de kosters, die de Eloile op stellen, ie Brussel den burgemeester van Bies- inerce niet navolgen. Den dag wacrop zy, als onderdanige zonen der Kerk, de deuren van Si-Gudula, met behulp der onderdanige zonen van den oproer/zullen openbreken en met eene godlasterende processie door de straten van Brussel zullen wandelen, is misschien niet vei' verwyderd... Laet ons liet einde wachten. De Internationale heeft zich niet in korps getoond, zy was onder de menigte verspreid. Uit al de huizen der kalholyken waeide de Pauselyke vlag. BEDEVAERT N IEli O. L. V. DER ZEVEN WEEËN TE LEDE. De algemeene Bedevaert naer O. L. V. der Zever. Weeën te Lede, om van den Hemel den zegeprael der Kerk en de verlossing van haer doorluchtig Opperhoofd, O. II. Vader, Pius IX, af te smeeken, littd-dynsdag II. eene lalryke schacr geloovigen naer die alomvermaerde bidplaels gelokt. Meer dan 40,000 kalholyke Vlamingen onzer stad en omstreken en uit deze van Gent hadden den oproep des komi- teits van de pauzelyke werken beantwoord; ook duerde de bedevaert omtrent 5 uer en bad men twee volle uren noodig om die diclit- ineengedrongen biddende of lofzangen uitgal mende menigte te zien voorby trekken. Met een woord, nooit hebben wy eene grootere menigte volks, welke dezellde gedachte, de zelfde verzuclitingcii bezielden en naer't zelfde duel streefden, byeen gezien. De bedevaert van dynsdag is een nieuw onwcderleglyk .bewys der ievendigheid des Celooïs in ons Bisdom, en is tevens eene nieuwe en schit terende parel aen die godsdienstige kroon welke boven Vlaenderen zweeft. Na de bedevaert heeft Z. II. Mgr. de Bis schop van Gent, op dorpplaets van Lede,van op eene daertoe opgerichte estrade, eene stich tende aenspraek lot de bedevaerders gestuerd, vvaerna de pleclitigheid door de benedictie met bet Allerheiligste Sakramenl des Allaers gesloten werd. Voegen wy er by dat alles in de beste orde afliep en dat na liet eindigen der plechtigheid een machtige kreet van LEVE PI US IX, PAUS EN KONING verscheidene mael herhaeld, uil aller borsten, ten Hemel steeg. Die kreten waren het sein des vertreks en de groepen begaven zich processiegevvys biddende of lofzangen uitgalmende naer hunne onderlinge steden en dorpen terug. Eene zeer aendoenelyke plechtigheid heeft hier woensdag 9 dezer, in onze hoofdkerk, plaets gehad. De lieer Van Nerum, oud-director onzer- middelbare school, en zyne dame heb ben alsdan den vyfligslen verjaerdag huns huwelyks gevierd. Om 10 uer vereenigde liet II. Misoffer dat ter dezer gelegenheid den Allerlioogslen werdt opgedragen, liet eclite- paer, de kinderen, kindskinderen, bloedver wanten en vrienden aen den voet des allaersoin den HemeL te bedanken over al de zegeningen welke Hy, gedurende vyflig jaren, over bet huisgezin Van Nerum uitgestort heelt. Des middags ving het familiebanket aen, 't welk lot laet in den namiddag duerde en waer de gulharligste vriendschap en oprechte vreugde onafgebroken hc'erscliten. Mynheer en Madame Van Nerum genieten beide eene goede en bloeiende gezondheid, ook wenschen wy hen, binnen vyf en twintig jaren, eenen nieuwen jubilé le mogen zien vieren. Vergeten wy er niet by te voegen dat de huizen der merkt, op twee of dry uitzonderin gen na, allen Ier dezer gelegenheid bevlagd waren. Dynsdag namiddag, toen de bedevaerders van Erembodegem over onze groole merkt trokken, bevonden zich daer op dit oogenblik vyf jongens van 'l liberael licht, zoogezegde voorstaenders der verdraegzaemlieid en vry- lieid, eerstebroek gasten die deze twee groole zaken op hunne manier verslaen, 't is te zeg gen, die de verdraegzaemlieid en vrylieid voor zich zelve gauscli alleen behouden en ze, bczonderlyk. aen de kalholyken weigeren. STERFGEVALLEN. De Eerw. Heer Vital-Josef Van Canvvelaert, onderpastoor te Appelterre, is aldaer op 7 September godvruchtig overleden, in denjueg- digen ouderdom van 31 jaren. Den U Augusli is le Taos (graefschap van Cole, in Amerika) overleden de eerw. pater Delias d'Huddegem, van liet gezelschap Jezus. Gedurende 10 jaren was deze vrome priester zendeling in Missouri, en bad 57 jaren pries terschap. De eerw. pater was geboren te Gent den 3 Augusli 1796. Zyn leven vol opofferin gen, zyne aenlioudende werkzaemheid in liet leger, dat den goeden kamp strydt, zullen hierboven reeds hun loon ontvangen hebben. PR'IESTERLYKE BENOEMINGEN. M. Drubbel, licenciaet in de letterkunde, is professor benoemd van de Syntaxis aen liet Gollegie van Konsse. M. Meunier en M. Claus van 't Seminarie zyn surveillant benoemd, de eerste in bet Collegie van Dendermonde en de tweede in St-Jozef te St- Nikolaes. ";Nu.">v dezer I. zich toch -zoo wel met de Erembodegemsclie bedevaerders le bespotten, te beschimpen en, gelyk men hier te Aelsl in plat vlaemsch zegt, uit te lachen, toen op' eens Je Denderbode als een steen in hun midden viel't geen ook oniniddelyk een einde aen hunne beschimpin gen en bespottingen stelde. Alleen een wael, zoo men ons zegt, waerschynlyk een vreemde die alhier is overgewaeid, zette zyn af- keurlyk gedrag eenige oogenblikken voort, doch weldra de verslagenheid van zyne mak kers bemerkende, stak hy er ook een spelle ken aen. Wy zullen die dry liberale slraelkapoenen de eer niet aendoen, hunne namen in ons blad af le kondigen alleenlyk zeggen wy ben, dat zy veel beter zouden "gedaen hebben de bedevaerders van Erembodegem rustig de stad te laten doortrekken, want dat de laëtste onder de Erembodegemnaren die zy begeluen en bespoiteden, onder alle opzichten, wel duizendmael treflelyker is dan zy. De Deiuler- bode zon dit des noods konnen bewyzen gelyk A B, en daerom, weest voorzichtig, liberale vrylieidsminroiers op uwe manier, bet zou op uwen kap eens konnen beijaerden dat gansch de stad en 't omliggende het zal liooren. 'Z&sT Ter gelegenheid der Zomer feest van morgen zondag 13 dezer, zal het Buffet van lekkere Wafels voorzien zyn. Men meldt uil Verviers, 8 September: Heden feestdag der Geboorte van O. L.V., heeft de'groole bedevaert in onze stad plaets gehad. Zy was voorgezeten door Z. E. Mgr. Catlani.apostolykenNoniius van Z. H.PiusIX. Eene lalryke menigte bedevaerders, gelyk men hier nog nooit gezien had, was naer Verviers gekomen. Zy vergaderden op de plaets St-Remaele, vanwaer de stoet vertrok, zonder op zynen tocht gestoord te worden. Ecmc mis werd om 10 uer in de kerk van St-Kemacle door Mgr. Cattani gezongen,vvaer na de bedevaerders zich in processie naer do kerk van O. L. V. begaven. a Het is daer, dal de liberalen en de inter nationalisten, de vrymetsëlaers en de peiro- leurs hen afwachtten. De intrede der bedevaerders in de kerk is door hun wild gelier en geschuifel onthaeld geworden. o !n de kerk gekomen, hebben de bedevaer ders dc litanie der H. Maegd en. het Magnificat gezongen. Vervolgens heelt Mgr. dc Nontius de benedictie met liet Allerheiligste gegeven. Er zyn geene andere verstooringen geweest. De kalholyken van Verviers mogen irolsch zyn over hunne zegeprael. Zy hebben in eens tiet mensehelyk opzicht enderoode Internationale, met dc vr'ymelselacrs-Internationale samen gespannen overwonnen Eere aen hen Des nachts zyn de liberhaters de kerk van O. L. V. binnengedrongen en hebben er ver scheidene heiligsclienderyen gepleegd. Dc Eloile schat liet getal bedevaerders op 12,000. Zy vermeerdert natuerlyk het getal niet Zy zegt dat dc vrymetselaers en de toekom stige pretoleurs niet alleen schuifelden, maer de Marseillaise zongen, en T airke van la fillede Jlf'"\Dt//of.Talryke bedevaerders zouden daerop geantwoord hebben met hunnen paternoster aen hel grauw te tooncn. Donderdag omtrent 5 ï/a ure des namiddags, is de genoemden Adolf Pot ld, oud 4i jaren, man Paulina De Voet, herbergier en hovenier, woonende in de St-Jobstrael alhier, naby bel nieuw Sas in den Dender gesprongen. 2 uer later werd zyn lyk opgevisebt en oniniddelyk naer 't lykhuisje gedragen. dag aen 't slempen, zonder zich eenigzins met zyn huisgezin en werk te bekommeren. In den namiddag van donderdag verpandde by zyn ucrwerk voor één frank, by den baes eener herberg aen de Pontstraelpoort, zeggende dat na dat by den ontleenden frank zou verzopen hebben, men hem nooit meer -/.ou wedergezien hebben, waerna hy de gezegde herberg ver liet. Later ontmoette hy een werkman zyner kennissen en gelastte hem ook aen zyne vrouw te laten weten dat zy hem nooit meer zou wedergezien hebben en wenschte hem vaer- wel. Men veronderstelt dat Potté van eene geestverbystering, door den overvloed van den drank veroorzaekt, was aengedaen toen hy het dvvaes en ongelukkig besluit nam van zich te zelfmoorden. Dynsdag 8 dezer heeft zekere HuyJe- brocck, bygenaemd Bertel, te Haelterl, naby 't gehucht Ter Joden, aen zyne zwagerin een geweldigen messteek in den arm toegebracht in de worsteling die tusschen hem en liaer outstaen was toen deze laetste hem de intrede in haer huis weigerde. De wonde schynt niet gevaer- lyk te zyn. De woestaerd is oniniddelyk acn- gehouden geweest en ter beschikking van den lieer Procureur des Konings te Audenaerde gesteld. Huylebroeck is een oud-veroordeelde, en een der woestste en gevaerlykste kerels der streek. Naer men ons zegt, heeft hy reeds eene veroordeeling tot vyl jaren gevangenis straf oudergaen hy zal het zich dus dapper in de gevangenis gewennen. De ongelukkige treinwachter Vermeiren van Mespelaere, welke verledene week naby de statie van Sotlegem van den sneltrein viel, is dynsdag II. aen de gevolgen zyner be- komene wonden in* 't bospitael dezer stad overleden. Men schryft ons uil Zomergem, 10 Sep tember Gister, rond 4 ure, heeft er een groot on we der over onze gemeente gewoed, 't Hemelsei) vuer heeft by den lieer J.-B. Devlieger, vvyk Beke, de vernieling teweeg gebracht van drv koornoppers men schat het verlies op ongeveer 2000 IV. Alle ongeluk gaet doorgaens met een geluk gepaerd by hel naderen van T onweder was dc zoon Devlieger op een van dc oppers geklommen om hem te dekken niet een zeil Y was dan juist, dat hel hnmelsch vuer los- barstte de zoon Devlieger werd op den zelfden oogenblik van den opper gevvorpen tot op eenen afstand van minstens 15 meiers,gelukkig bekwam hy geen leed. Lof aen de bewoners van gemel- den vvyk Beke, die bet vuer met veel moeite van de gebouwen hebben kunnen bevryden. Het liberalisme wordt waerlyk onge lukkig Hoe meer het werkt ter bestryding der ul- trainontaensche denkbeelden, superstitiën, enz., Iioc meer het deftige volk toont, dat het van niets anders hooren wil. Dynsdag waren er in België dry bedevaert- plaetsen wel bezocht. Te Verviers telde men 25,000 geloovigen (de Eloile beige heeft het echte cyfcr voor de helft verminderd). Te Slootendries waren er 10,000. Te Lede waren er ongeveer 40,000. En dit alles nieltegenslaende de dagelyksche uitvallen, de woede en dera/ei ny en de gazet ten van het licht. Men kent de zaek der Zusterkens (o Blan ken berge deze Zusterkens zyn dezer dagen aldaer teruggekomen. De heer Dujardin heeft dilmael niets gedaen en hierdoor heeft hy zichzeiven ongelyk gege ven opzichtens den eersten keer. Hel schynt dat vanhoogerhand.de burge meester is verwittigd geworden, en zelfs spreekt men van een onderzoek. De Zusterkens hebben ie Blankcnberge dil mael eene goede ontvangst gedaen, en de armen zullen er wel by varen. Wy zyn te vreden, dal men aen hooger hand aendacht heeft gegeven opdereclamen der druk pers, en hopen nu wel, dat dergelvke voorval len, als te Blankcnberge plaets grepen, niet meer zullen moeten aengehaeld worden. Wy hopen ook dat het rechterlyk onderzoek legen den heer Dujardin geopend, met een ver volg in rpgcl zal eindigen, tegen hem, die de Zusterkens der armen vervolgende, zich plichlig gemaekt heeft aen eene zware beleediging legen de vrylieid van associatie, de persoonïyke vrylieid en de onSchendbaerbeid der woonst, overtreding voorzien door de artikels 151, 147 en J IS van hel Belgisch strafwetboek (kapittel lil. Aenslagen, door openbare ambtenaren toege bracht aen de rechten, door de Grondwet ge- toaerborgd) Dc opschorsing en afstelling zyn administra tieve straffen maer de misbruiken van macht en de willikeurige akten door den heer Dujardin bcgaen, eischen eene openbare en rechterlyke herstelling, zoo niet is de verantwoordelykhcid der ambtenaren maer een ydel woord meer. De kalholyken willen geene slaef zyn der'kleine dwingelanden, die liet liberulismus op alle hoe ken van hel land gesteld heeft. Dynsdag heeft men te Ukkcl nog eens het spreekwoord kunnen toepassen, dat zegt Er is een god voor dc dronkaerds. De omnibus van den tramway kwam in volle vacrl aengereden, terwyl een dronken man op de riggels lag te slapen. Het paerd schopte mol zynen voet den slaper uit 't spoor, die hierdoor eene erge wonde aan het hoofd bekwam, doch zonder dien stamp van hel paerd, zouden hem de wielen van het zware rytuig onvermydelyk over het lyf ge- ga en zyn. Moord aen boord te Antwerpen. liet Amerikaensch drymaslschip Alexander, kapitein Tarbox, gereed elk oogenblik naer Nieuw-York te vertrekken, werd gister avond bet tooneel van eenen brulalen manslag. De Alexanderdie gister namiddag den dok verliet, lelt eene bemanning van ongeveer 20 persoonen, van alle ras, zooals gewoonlyk het geval is. De matrozen verkeerden in eenen meer of minderen staet van dronkenschap. Zy ver langden naer meer sterke dranken en weldra ontstond er twist, die met elk oogenblik hooger rees. Het vaertuig kwam aen de Pvp Tabak ten anker. Alles scheen rustig te zuilen afloopen, toen eoliter rond 10 ure 's avonds de matrozen in vollen opstand kwamen, die weldra lot bloed vergieten oversloeg. Dry Ieren, mei hunne sliectknifcs in de hand, gingen den eersten stuerman, master Tairbirn, te lyf en brachten hun slachtoffer zeven diepe wonden toe, die allen naer den hals en het hart gericht waren. De stuerman slaekle slechts een enkele vor- schrikkelyke kreet, en stortte lopn beweging loos od liet dek néér, waer hy weldra. daar_fian g rolèn uroeü pTirs~oitrgcvon was. De plichligen werden oogenblikkelyk vastge grepen, in de yzers geklonken en in liet ruim onder goede wacht bewaerd. Onmiddellyk zette eene boot van boord af, die weldra met doctor Servais naer liet vaertuig terugkeerde. Zoodia de gewonde stuerman de eerste zorgen ontvangen bad, is by met alle inogetyke voor zichtigheid in de gereedliggende boot gedragen, naer wal geroeid cn van daer naer liet gasthuis overgevoerd. Alle hoop om de gewonden iji leven te honden schynt' niet verloren, en wy hopen, dat de stuerman weldra geheel hersteld zal opslaen, evenals zynen kapitein, die zichzelve dezer da gen toevallig met een revolverschot kwetste, reeds geheel genezen is. Het pai kei is reeds ter plaelse geweest om een onderzoek te doen. Men schryft uit Antwerpen Hel beloop der diefstallen, sedert den 1 Sep tember in de goede stad Antwerpen geploegd, wordt op meer dan dry duizend francs geschat. In den nacht van 1 lol 2 September, tydens den brand in de Carnotstraet, zyn er alleen voor on geveer" twee duizend francs verschillende voor werpen ontvreemd, zooals zilveren horlogiën, manneren penduels, kleêrgoed, sloffen goede ren, enz. Tot nu toe zyn de dieven niet ontdekt zelfs geen enkel gestolen voorwerp is terugge vonden, en noglhans is, sedert de maend Juli, eene judiciatre politic ingericht, die jaerlyks nog al een rond sommckezal kosten. Deze politie doel dienst in burgerskleéren en is byzonder gelast, zoo zegt men, giet de dieven op te sporen. Maer dan, als men des zondags, in den morgen, op het Groen-Kcrkliof wandelt, kan men zich overtuigen, dat de dienst van ge zegde politie in heel wat anders bestaet, dan in liet opsporen van dieven, namelyk in het opnemen, van het getal nummers, dafdoor den uitventer van Lange Wapper verkocht worden, en het bewaken van zekere schepen, die met wapens geladen dc reis aenvangen. Men heeft ons gemeld dat den 29 Augusli het 6 jarig kind Van den Abeelc, te Beernem, met fosfoorstekens onvoorzichtiglyk hel vuer gesteken had aen een klaveropper, ter weerde van 250 fr. Volgens het nu zou gebleken zyn, zou dit kind daer ongenaemd geene schuld in hebben en zou do schade slecht 25 a 30 fr. be- loopen. Men schryft uil Dixmude Donderdag laelst hadden er twee liefhebbers eene wedding aengegaen. De eene zei, dat hy van over Kalmeins tot aen de Hoogebruggc 75 snoeken zou uitslepen de andere loochende liet. Daerop eene wedding, en aen 't visschen.... Al is 't, dat die streep al meer dan eens uilge- visclit was ving men noglhans 64 groole snoe ken, zonder te spreken van een schoone massa zware palingen, bazen, enz. Jammer dat het jedurig regende, anderzins is het grooltelyks te onderstellen dat de wedding gewonnen ge weest ware. Mer. schryft uit Hasselt Vyfiien afgevaerdigden der vier kantons, welke ons arrondissement uitmaken, vergader den gister te Hasselt, ten einde-eene kandidacl te kiezen voor de Kamer van Volksvertegen woordigers, in vervanging van graef de Theux de Meylandl. Baron II. de Pi Keurs, lid van den lasting te verminderen, tol aen de tanden toe provincialenraed, bekwam 9 stommen, de lieer Croonenberglis, advocaei ie Hasselt, bekwam 4 stemmen er waren 2-witte briofkens. Dus is den beer Hendrik de Pitleors, kandidael der conservatieven, voor de kiezing van 17 dezer. Dezer dagen, in den namiddag, stond een slordige gekierde vreemdeling (e zien voor de vilrieu van den liorlogiewinkel des hceren Bodart, op de Grooto Markt le Namen. Hy be schouwde de tentoongesteld chronometers met zooveel oplettendheid als ware hy bezig er een uit le kiezen, toen eindelyk zyn keus genomen scheen hy stak de lunJ in den zak en liaeldc er eenen steen uit, waermede hy de viti ienruit in stukken sloeg. Spoedig greep hy door de opening eene dikke zilveren horlogie en vluchtte weg doch onge lukkig voor hem, liepen hein de voorbygangers na, roepende houdt den dief! d lot de lior- logielief hebber in de armen van een politieman liep, die hem met de grootste bereidwilligheid ontving. Nog allyd had by den steen en de horlogie io de hand dezelfde boosdoener had den dag te voren, by den horlogiemaker Beguin, in de Engelstraet, gepoogd eene ruil te verhryzelen en had den nacht in den amigo doorgebracht. Gister had hy verscheidene gouden voorwerpen verkocht by eenen koopman der stad. Uit geno men inlichtingen blykl, dat de aengelioudene een Bruss'-laer is, (zich Michiels noemt cn 38 jaer oud is. Men schryft uit Charleroi Verleden zaterdagavond had in de koolmyn Yal-Benoit, een instorting pluets, cn ondanks de onverpoosde vlyt waermede de reddingswerken werden aengevangen en uitgevoerd, heelt men twee der ongelukkige werklieden die in deze myn werkten, niet in tyds kunnen uithalen, want toen men lien van onder de ingeslortlc uerd- massc haelde, hadden zy reeds opgehouden le leven. Een hunner in ongehuwd de andere een genaemde Dox, is getrouwd en vader van een lairyk huisgezin. Een derde werkman ontbrak by de naemoproeping, en men vreest met reden dal hy liet lot zyner twee ongelukkige makkers zal gedeeld hebben. De Puarlerhj Journal of Science wyst op het gevaer dat er beslact in het branden van gekleurde bougies. Proeven zyn genomen met wille, geele, blauwe, roode en groene bougies, waervan de uilkomst was, d.it de groene en roode zeer gevaerlyk zyn. De roode zyn ge kleurd met vermillioen, ongeveer 2 eu dc groene met eene arsenicum inhoudende kleur stof, waerdoor zy i °/0 arsenicum bevatten. Beide soorten verspreiden by hei verbranden een vergiftigenden damp; de andere soorten zyn onschadelyk. Een muziekhandelaer tc Leipzig gevestigd, die tydig wenscht le voorzien in een behoefte, weike spoedig zal worden gevoeld, heeft de uit ga e f aengekondigd van een treurmarscli by plechtige lykverbrandingen uit te voeren Op het titelblad komt eene afbeelding voor, eener dergelyke plechtigheid, naer het stelsel van Siemens. Aen den heer Karl Reclam, een be- kend bevorderaer dezer methode, is dit mu ziekstuk opgedragen. elvks 7,514 ufannen. ten pryze van francs loegestaen cynen en nog eeit evraegd, om FRANKRYK. Dc vrienden van liet driekleurig vaendel re- geeren en besturen heden in Frankryk. Alen herinnert zich de lange lyst van vrvheden, die zy beweerden den grael van Gfianibórd verleden jaer op te leggen, als onvermydelyk gevolg van gezegd vaendel. Do vrylieid der pers kwam op den eersten rang. Men noemde haer de waer- borg der hedendaegsehe beschaving. De zaken zyn veel veranderd, sedert dal de graef van Chambord onmogelyk is verklaerd. l>e vrylieid der pers schynt ontzaglyk veel verloren te heb ben, en de aeuhangeis der driekleur behande len ze met eene weinig geveinsde verachting. Zy zetten ze behendig van kant, en houden hun vaendel zeer laeg. om den prins liet minste spyt te ontnemen het verstoolen te hebben. Tot hiertoe beeft de ondervinding geleerd, dat liet mondsloppen de waerheid geenszins be let zich uit te breiden. Uil zal nog eens '1 geval zyn. De ecnigste, die voordeel zal trekken uit deze kleine pyniging, zal de Unioers zyn die men slilweg eene macht uitroept.... De Wasscueressen. Men kent de volks legendes der wassclieressen, welke de rerdwaelde reizigers des avonds, ontmoeten, a> n den oever der rivieren, bezig met de doodlakens der over ledenen in de rivier te spoelen. Zaterdag avond verspreide zicli eensklaps, in liet dorp Crausme, departement Seine-et-Oise, het gerucht, dat de wassclieressen bezig waren met aen den oever der rivier hun bovenniluerlyk werk te verrich ten. Dat wil ik eens gaen zien zegde de veldwach ter. Hy sloop stil tot aen dc aengeduide plaets en zag er inderdaed-twee gedaenten in 'l wit I hy gelukkig uit het lort ontsnapt was, den weg gekleed, onder eenen wilgenboom hel gespoelde I in te slaen naer Marseille, in plaets van do ipend. Italië heeft een Ie; Frankryk wapent zie! groole uitgaven. Reeds zyn er 400 milliop voor het "vullen der mag; mi Hard wordt door den minisii ze iu voldoende toestand te brengen. De Nationale Vergadering heeft zich zoo mild mogelyk getoond in alle militaire zaken. Eenige weken geleden verleende zë 100 millioen om le beginnen acn de versterkingen van Parys, de oostelyke grenzen en Je Alpen, werken die ge- raemd zyn op 675 millioen door de ingenieurs, en dus wel het dubbel zuIIqji kosten. Zy gaf 5 millioen aen den minister om aen- staende jaer een gedeelte der reserve te mobi- liseeren, omdat zy aen de wereld wil toonen, dal terwyl Frankryk, toen liet den oorlog met Duitschland begon, slechts een h-ger van 400,000 man en eene reserve van 200,000 man had, het nu een leger van 400,000 cn eene reserve van een mill'ocn bezit. Doch 500,000 man der reserve hebben tot nu toe noch wapens noch uniformen, en zyn nooit in dienst geweest. Aenslacnde jaer zullen er 250,000 man gemobiliseerd worden. Ontploffing. Y'rydag heeft er in liet kamp van Satory andermael eene onlplolliug plaets geluid, waervan de gevolgen zoo ver- schrikkelyk zyn als die van het orgeval van 27 Augusli. In den namiddag waren vier soldaten van het ai1-' linieregement bezig, onder het toezicht van eenen wachtmeester, met liet vernietigen van oude houwitsers. Een dezer werptuigen was nog geladen men wilde het met een houweel openslaen. Nauwelyks berstte de houwitser open, of er had eene verschrikkclyke ontplof fing plaets. De inwoners van Versailles kwamen op de plaets der ramp to'geloopcn en vonden den wachtmeester, Ravix genaemd, en de soldaten Muriano, Lescot en .Mancliion vreeselyk ver minkt en gansch onkennelyk. Ravix luid den rechterarm en het linkerbeen verloren men wanhoopt hem te redden. De 3 eerste soldaten hebben zeer erge kneu zingen op al de deelen van hun lichacm beko men hun toestand boezemt onrut in. Na lang zoeken heeft men liet lyk gevonden van den soldaet Harel deze ongelukkige werd op den slag gadood. Zyne begrafenis werd bygewoond door detachementen van al dc troepen. De militaire overheid heeft onmiddellyk do bloedverwanten der ongelukkige slachtoffers, verwittigd. Proces Bazainf.. Men schryft uil Grasse: Niet voor het assisenhof van het departement der Maritieme Alpen, maer wel voor de cor- rectioneele rechtbank van Giasse, zal deze zaek der ontsnapping van Razaizc opgeroepen wor den. De daegvaerdiging luidt, 14 September, ten 8 ure 's morgens. De verdachten zyn ten getale van.8 De lme- ren Alvarez de Ruil, kolonel Villelte, Doiueaii, Marchi. een opperwachler, twee hulpwachlers en de dienstbode van maerscbalk Bazaine. Het hof zal voprgezeten worden door den lieer Cavalier, De heer Tappie zal het ambt van openbaer ministerie vervullen. Mr. Lachaud is gelast met de verdediging van kolonel Villelte. De andere verdedigers zyn nog niet gekend. uu wordt goechreven aen het Journal des Dèbats Er zyn ons nieuwe inlichtingen meögedieM nopens het proces der handlangers in de ont snapping van maerscbalk Bazaine, met betrek king tot het onderzoek. Onder andere belangryke feiten, dient liet verhael van bet oogenblik der ontsnapping opgemerkt te worden. Zy werd ten 10 uro be proefd en uitgevoerd. Maerscbalk Bazaine en kolonel Villelte moeien bedekt uit bet vertrek ontsnapt zyn en onbemerkt de plaets bereikt hebben, waer bet neerdalen gemakkelyk was. De hoogte boven zee was nagenoeg 20 meters, maer halfwege is eene vlakte waer de vluchte ling kon uitrusten van de vermoeiende neérda- Het onderzoek neemt de koord aen, waerover zooveel gesproken is, en welke door den kolonel moet vastgehouden zyn terwyl de vluchteling neèrdaelde. Zoodra deze in de boot zat, moet gene spoedig zyn teruggekeerd, zoodat de deur alleen gesloten werd achter den rug van den medeplichtige, toen de veroordeelde reeds ver weg was. Des anderendaegs morgens werd de deur ge opend en kolonel Villelte vertrok, met de aen- bcveling den maerscbalk niet te wekken, die volgens zyn zeggen, zeer vermoeid was. VVaerom, vraegt hierop de briefschryver, is kolonel Villelte zoo onvoorzichtig geweest, toen lynwaed uitwringen. Dc vastberadenheid van den veldwachter begon te wankelen,doch liy trad nader en verklaerdc met eene bevende stem, dal volgens bevel van den heer Meier, de spoo- ken liet recht niet hadden, hun vuil lynwaed in de gemeente le komen wasschen. De wassclieressen scholen in eenen schater lach, en eene van haer riep de veldwachter, met eene zeer mannelykc stem toe Treedt nader. Pitot, en help ons! of anders zullen wy uw hemd uitwringen, met u erin. Terzelfder lyd vatte de andere hem by den nek, gaf hem een stuk lynwaed in de hand en zegde hem dit enkel woord wring De veldwachter, bevend van schrik, durfde niet weigeren en wrong den ganschen nacht. Zyne vrees was gemengd met verwondering toen hy bemerkte dat het geen doodlakens waren, welke de wassclieressen gewasschen hadden, maer met kanten versierde hemden, fyne bod- lakens en alle soort van prachtig lynwaed. Toen de dag aenbrak maekteo de wassclieressen van alles.een pak, vertrokken door bet losch heen en lieten den veldwachter staen die haer zoo goed geholpen had. In den dag vernam men dat een aenzienlvken diefstal van lynwaed. beloopende tol eene vvnerde van omtrent twaelf duizend francs, ge pleegd was op een naburig kasteel, bewoond door den graef de Corbeyran. Het lynwaed was vuil en de dieven hadden de stoutmoedigheid van den nacht door te brengen met liet in de rivier te wasschen, na zich vooraf beide in een wit kleed gehuld le hebben. Zy rekenden le recht op de bygeloovigheid van de bewoners der streek om in hun werk met gestoord tc worden. De plichligen worden door politie neerstig opgezocht. Vrede in Europa. Italië en Frankryk blyven, in plaets van te bezuinigen en de be* Italiaensche grenzen op le zoeken, waer hy voor elke vervolging bevryd was? Om de neerdaling stoffelyk mogelyk te maken moeten er twee personen de koord vastgehou den hebben, terwyl een derde zich verder langs deze liet afglyden. De proefneming heeft bewezen hoe gemakke lyk de neerdaling is, wanneer er eenige voorzor gen genomen worden. DUITSCHLAND. Het pruisisch goevernement heeft eenen radi- kalen mactregel genomen tegen de kloosterlin gen van vreemde nationaliteit, in Pruisen ge vestigd, cn er geestelyke ambten uitoefenende. Allen, zonder uitzondering, zullen van het Prui sisch grondgebied gejaegd worden. Dezer dagen is deze maetregel aen tien nonnen van het klooster der Karmelieten, van Posen, toegepast geworden. De overste, weduwe van prins Vitold Czartoryski, is naer Polen door hare twee broe ders en haren schoonbroeder, prins Wladislaw Czartoryski, teruggevoerd. De Köln. Zcitung deelt de volgende stati stiek mede, betreffende de doofstommen in Pruisen. Ilun getal bedraegt in het gansclie koninkryk ongeveer 20,000te Berlyn alleen worden er 634 aengetroffen. Er is ééne inrich ting lot het opvoeden van doofstommen in 'l land, narnelyk in de hoofdstad. Men heelt aldaer 120 doofstommen als kweekelingen in liet gesticht opgenomen. Er blyfl hier dus nog een schier onafzienbaer veld ter bearbeiding over, zegt genoemd blad. ZWITSERLAND. Het bestuer van het kanton Geneve heeft 19 katholyke priesters afgesteld, welke geweigerd hebben den eed af le leggen, zooals de nieuwe

De Denderbode | 1874 | | pagina 2