Kiczerslysteii. - Mlaiiten. den dagbladschryver gesproken over de toe komende uitslagen van 'l oud kalliolicismus. M. Ucelliuger schynt groole.veranderingen in 't politiek des Vatikaens en in 't deze der mogendheden tegenover Zwitserland te ver wachten, na de dood van Pius IX. Volgens hem,zal de tegenwoordige Paus nooit spreken van'l hoofd voor 't gocvernomenl van Berlyn te hukken integendeel, by zal den slryd nog trachten aen te hitsen zyn opvolger zou eenc minder aenvallende houding kunnen aennemen, die hem, overigens, zal bevolen worden, want hel is van den een en kant te voorzien dat liet italiaensch (joevernement zich min toegevend jegens den opvolger van Pius IX zal toonen, welke eindelyk loeit een onttroonde vorst isjerwyl de toekomende Paus slechts een pretendent zal zyn, en het is te veronderstellen, van den anderen kant dat de nieuwe Paus zich meer ontwapend zal bevinden tegenover Duitschland. De onder werping en de gehoorzaemheid der Bisschop pen zullen waersehynlyk ook min volledig zyn. Wy zyn van deze welke rekening houden van de waerderingen en de vermoedens van den theologant welke beter dan iemand in stael is deze zaek tc bcoordeelcn. Onnoodi'g zich breedvoeriger op de betee- kenis dezer bekentenissen uit te wyden. Zy bevvyzen overvloediglyk dat de sekte der oud- katholyken de slaefscbe handlangers zyn der francmaconslogiën die gezworen hebben Kerk en Paus te verdelgen. Ydele pooging nogtlians Onze Zaligmaker zelve beeft bet gezegd nooit zullen de machten der hel tegen zyne Kerk iets vermogen De Gazet der Moezel van Trier, verhaalt ons in Inner nummer 50 Oogst II., dat de Vicaris-generael De Lorenzi, dier stad, dooi de rechtbank van politie, tot eene boete van tien silbergrosscben is veroordeeld geweest, omdat by de herbergzaemheid geschonken bad aen Z. II. den Bisschop van Eischstsedt. Wat zeggen de liberbaterstolken en vóóral 't Verbond van Aelst, van deze inkwisitie Pio- tcsteren zy tegen dien haielyken maetregel in naem der miskende vryheid Wel neen, ze zwygen gelyk karpels maer koesleren inte gendeel, in 't binnenste van bun vuig liber- balersheiT, de hoop van ook eens aen HU. de belgische Bisschoppen, de zelfde boet te kun nen loepassen, omdat zy den cenen of den anderen vervolgden of verjaegden Bisschop eene broederlyke gastvrylieid zouden geschon ken hebben. O die vryheidsminnaers O die scbynlieilige volksfoppers Advies aen de liberhaters die 't VER BOND VAN AELST niet zouden gelezen bebben. 't Verbond van Zondag 11. lact aen zyne liberale vrienden weten dat de liberhaterskiiek weêr eene aenzienlyke winst komt te doen in den persoon van Pieter Van Liere, ex-pastoor van Coolkerke, by Brugge. Deze persoon, zegt 't Verbond, heelt de kristelyke zedeleer ver laten om de liberale onafliankelyke zedeleer aen te nemen. De liberhaterskiiek telt dus nen vuilbaerd te meer. Bravo Bravissimo!!! Vivan de liber haters, nu zyn z'er uit!?!?!? Waer blyft Jef of Jefken van Ilaeltert met zyn iweede schryven dat hy ons beloofd heelt Heeft *t ventje misschien de poepers op T lyt gekregen toen by aen de kwispeling dacht die de Dendcrbode hem beloofd beetl Allons Jef, scliryf uwen tweeden epistel wy beloven u dat wy er u slechts eenen zullen toesturen. Wy beginnen ongeduldig te worden, Jef. Eene vraegaen Z.M. den Shah van Ilaeltert? Wat zoudt gy zeggen, Majesteit Shah, van eenen burgemeester die van nen zekeren per soon in T openbaer, en dan nog des nachts in eene kroeg, twee welgckonditionneerde muilpeeren ontvangt, en moet zwygen dat by zweel uit vrees dat die persoon hem in nesten zou brengen Majesteit Shall, denkt gy met ons niet dat die burgemeester eene zeer beroeste. cons ciëntie moet bebben Dat is een vraegsken gelyk een ander, ziede wel azoo OVERDEKTE MARKT. Iedereen ziet, met genoegen, dat men nu eindelyk vlytig bezig is met de grondleggingen aen te steken, waerop de yzeren pilaren onzer overdekte markt moeten geplaetst worden. Wy mogen dus de hoop koesleren dat, binnen kort, er een einde gaet komen aen de onacn- genaembeden, waeraen koopers en verkoopers van boter, groensel, hoppe, enz., zoo lang blootgesteld geweest zyn, by ongurige tyden dadiger, die lichtte sterven. Vroeg hem, of hy, on danks dit alles, liaer irouwon wil. Ja. dal uil hy. Of hy dil op papier wil zeilen, en hel teekenen, zonder nacr verdere byzonderlicden ie vernemen, zoodal, wanneer hy de geschoidenis hoort, hy mol in slael zal zyn om zich terug Ie trekken. Daer ben ik niel bang voordal wil- ik wel doen, zet Mark. En loen hy flink, zonder aerzelen geantwoord had, schreef hy neder wal myn stiefva der dicteerde, die my mol een gebiedenden blik 't ölilzwygcn oglcgde. ltaerop kwam er van achter 't gordyn eene magere lange vrouw le voorschyn, met ccnc breikous in hare banden. Ik zal als getuige myn naem tcckenen, zet de vrouw. Myn stiefvaders gelast werd doodsbleek, en ik niaekle ecno beweging om de huishoudster le vcr- wyderen Ge wilt my toch de deur niet wyzen?» vroeg zo. Ja. Ik weel alles. Uat denk ge maer. En met eene vaste hand schreef ze Martha Feriiham,lerwvl zc hare oogen met van my afhield. Dat is myn naem. Vroeg't hem, zoo ge er aen twyfell. Hel is waer. zet myn stiefvaderlaet haer nu weggaen. Dat was de prys dien zy van my cischle. Ik hen Gcofi'y Fernham's wollige vrouw. Er waren verscheidene redenen waerom ik hem trouwde. Ik deed het n et om dc positie, die ik, in waerheid, nooit bekleed heb Neen, viel Gcoiïry in de rede. Omdal, wan neer er eenige ge va er onlstacn was, mync diensl- bode in dc keuken, die myne bevelen onwetend ge hoorzaamde, er niets mede te maken zou hebben. In dal geval zou 't huwclylc nooit bekend geworden zyn. van groole bitle, zoowel als van regen en sneeuw, eu ander onstuimig weêr. Dat is eene ware weldaed welke wy aen de bezorgdheid van liet huidige Bestuer onzer stad te danken hebben, 't Is een bewys dat onze kalbolyke vrienden bet zich lot eenen plicht maken van de belangen hunner lastgevers waer le nemen en ze te bewaken. Dus nog een weinig geduld cn Aelst zal weidra mogen zeggen dat bet eene markt bezit, waer vele steden en gemeenten naer baken men verzekert ons, uit goede bron le welen dat de overdekte markt met nieuwjaer ncnsiaende zal kunnen ingeliuld worden. NVy zullen bet ons lot eenen plicht rekenen van onze geëerde lezers later den gang der werken en den samenstel, en uitge strektheid van de markt mee te deelen. 0&e permooncn aen «ie katholyke «SesiLwy zc beStooremSe, welke vóór SaSerrfng nenslaeisde een reEilaene, by «Seus-waerder lege a liunise iiaeehryvin*; znsnSeii «iitnmgeii, zyn vriemle- lyk UTzocia dit hink oiimiii(Ec!)k !c Itelian- dlgcn tn «Een Siring - «!e VrieudscliMp Bior(e-£oiils(rae(. PRIESTERLYKE BENOEMINOEN. De Eerw. lieer De Jaglier, onderpastoor le Meirelbeke, is pastoor van Heldergem be noemd. De Eerw. Heer De Vriendt, onder pastoor te Evergem, vervangt hem. De Eerw. lieer B. Van den Eeckbout, professor in '1 kol- legie van Deudermonde, is onderpastoor be noemd te Evergem. RECHTBANKEN. De zaek ten laste van sieur David is den 12 dezer te Verviers opgeroepen. De getuigen verklaren algemeen, dat de eerw. beer Deken zich onthouden beeft van de minste beleediging ten opzichte vau wylen den lieer David, vader. De belichte heeft vcrklaerd, de eerw. lieer Deken geslagen te hebben, om hem zym ver achting te bctoonen, niet om hein te wonden.... De zaek is uitgesteld tot 17 October, op aen- vracg van den advocael des belichten. De verachting van sieur David Maer als dal heerschap liet goed vindt, aldus zyne verachting le doen blyken, wal zou liy wel kunnen opwerpen, byaldicn deeerlyke lieden hem op huiiiie beurt, op dezelfde wyzc hunne verachting beloonden Er zouden in België geene krawalsen genoeg zyn Veertien leerlingen van 't kollegie van Aelst, ondergaen dil jaer bun examen voor de ver schil lige Jurysvan T land. De twee derden hebben reeds de beproeving onderstaen, te welen MM. Van Overslraeten, Geersens, Hou/.e, Van Duerm, Van Cauwcnberge, Bonner, De Bruycker, JNolis en Bauwens. M. Bauwens, beeft het hoogste getal punten hehaeld, dal lot nu toe, door den Jury van Brussel is locgeslaen, le welen 102 punten. MM. Van Cauwenbergh, heeft 97 p. ludiacld. Van Duerm, 90 Houze, 94 Geeroms, 90 De Bruycker, 89 Bonner, 80 a De heer Isidoor Bauwens, dezerslad, leer ling van ons alomvermaerd kollegie, besluerd door de Eerw. PP. Jesuieten, beeft gister vry- dag, voor dc midden-jury van Brussel liet exaem van gegradueërde in letteren, met groole onderscheiding ondergaen. M. Bauwens bekwam lokpunten, getal dat dees jaer, nog door nie mand, voor de midden-jury van Brussel is be komen geweest. Mei genoegen slippen wy aen dal onze stadsgenoot van de vlaemsehe lael beeft gebruik gemaekl. Wy wenschen M. Isidoor Bauwens bczonderlyk geluk omdat hy aen onze sohoone tnoederlael den voorkeur heeft gegeven en zoo tot hare verheerly king heeft medegewerkt. Dezen morgend is, door onze stedelyke politie,de genaemde Nathalie Worms,van Loke ren, zoo zy ten minste verklaerd heeft, op hee ler daed van diefle betrapt cn onmidd-lyk aengehouden geweest. In haer korlje vonden zich yzeien lepels en voikcn, eenige coupons gemeenen zwarten kant, eijeren en verschei dene andere voorwerpen. '1 Was juist toen zy de eijeren aen T stelen was dal de politie de hand op haer legde. De dieven en diefeggen zyn verwittigd dut onze politic eeu wakend oog op hun houdt. Er zyn zinkverwerkei s die anderen zink gebruiken dar. den zink van den Vicille Monlagne. De zink dien zy verbruiken kost vyf franks min, per 100 kilos, en leveren hem voor echte zink der \'ieilte Monlagne. Men kun dil gcmakkelyk beslaligen, want de platen zyn veel lichter. Als men niet wil gefopt wezen, moet men zyne zaken wel nazien. a Ik herhael, zei Martha, dat ik verscheidene redenen had. Hy is oen le zwak man om over die zaek voortdurend 't slilzwygen te bewaren. Ge tuige hiervan zyqe ongevraegde bclydenis, toen dio bekentenis onnoodig was Overigens sprak hy er van om my in zyn testament te bedenken; doch testamen ten raken soms verloren of verbranden, eu als zyne weduwe kan ik myn derdo gedeelte van zyn persoon- lyk eigendom vorderen. Met aftrek van 't geen ge reeds genoten hebt, zeide myn stiefvader. Zult ge haer geven wal zy vraegl, Mark 9 Ik zal niemand last aendocn, zoo 'l niel voor myn reelil is Ik bob vrienden in Australië, en daer ga ik heen, zet Martha. Myn stiefvader zag Mark smeekend aen. Zy is dom", cn weel niet dat ge haer l.unt bestraffen. Wan neer ik dood ben, kon de geschiedenis die zy weet, niemand dan haorzelvcn kwetsen En toch, vvaerloo hel openbaer le maken Ter wille van den naem, Mark, moest gc 't geheim nice in 'l graf laten gaen. Sedert Geoffry Fernham's dood, warén er ander half jaer verloopen toen myn i-chlgenoot in eenc der straten van Parys plotseling slilstaende, in ant woord op 't geen ik gezegd had, sprak Vermoeid, zoo? Daeroaer hel» ik lang verlangd. Ik waeblto slechts op dat céno woord om le zeggen lact ons naer Rnvenboom gaen Ge zuil hel geheel veran derd vinden er is nu niets meer lo vrcczen. En korten lyd daerna stonden wy hy 't hekwerk, rondom 't vyverije, en keken naer 't Zwarte en Wille Huis in 't dal Maer Mark had gelyk. Zyne verbete ringsplannen waren uitgevoerden alles was veran derd. De kamers in dion donkeren gang waren open en gemeubeld, 't spreekvertrek, waer 't portret niet meer hing, was nauwelyks herken haer, en de echos des wandeling van het spook hadden voor ailyd op gebonden. EINDE Men scliryfl ons uil Moorsel Donderdag namiddag, 17 September, is te Moorsel het huis van Benedikt De Vriendt, sloeldracier, en dit van zynen buermau, eene tweewoonst uitmakende, door liet vuer vernield. Rond half zes ure steeg eene dikke wolk rook boven lie' dak op, en kort daerna brak de vlam door. Kronkelend en woedend verhief zy zich en joeg vlokken brandend strooi de lucht in. D - noodklok bengelde onveipoosd. Geeslelyke en wereldlvke overheden en eene massa volks was spoedig (er plaelsc Aen de redding dei- brandende wooningen viel niet te denken, zy stonden in vo'len gloed. Daerom waren alle poogingen gericht om de naburige huizen tegen het vuer va tien te bevryden, en hierin is men volkomen gelukt, dank aen liet stille weder. Na twee ucr brandens slonden van de twee woonst enkelyk nog eenige brokken van muren recht. Niels was verzekerd. Velen hebben bun best gedaen om by die ramp van dienste te zyn, doch geven wy vooral lof aen de bemoeiingen des liecrcn Pastoors cn Onderpastoors; alsmede aen die persoonen welke zich ook door hunnen iever hebben doen onder scheiden en aen wier werkdadigheid men dan ken moei dat de ramp geene groolere uitge breidheid heeft genomen, namenlyk den lieer Burgemeester Ueyntens, den heer baron Eugeen Vandei noot, Louis De Backer, Jan Van Brempt, Casimir en Joannes Saeys, Viclor Moens, Ber.oil Beeckman, Philemon Do Keghel, en andere. De loting voor de militian«>n der lichting van 1874, voor de volgorde der pluetsvervnnging door het departement van oorlog, zal op 21 September ten 10 ure 's morgens, op het stad huis te Brussel placis hebben. Deze werking zal geschieden in de tegen woordigheid eeuer byzondere commissie. De heeren Frère Cliazal, hebben in den lyd verklaerd, dat dc foitcn van Antwerpen, na er zoowat 80 millioen in gestopt te bebben, niel meer in te nemen waren. De Eloile en al de andere doctrinaire milita risten juichten toe, en de heeren Frère-Chazal zaten op hunnen troon van 80 millioen. Pas zyn er nu eenige jaren verloopen, cn nu komt diezelfde doctrinaire parly, mannen en dagbladen, zeggen, dat d«; fortifiatiën niets meer woord zyn, en dat men er nog een groot getal millioenen zou moeten aen besteden, willen zy lot iets dienen. Ziedaer dan wacrtoe dc doctrinaire forlcn- makers ons gebracht hebben Erger dan dat volgens diezelfde militaristen zouden onze geweren en kanonsdie ons van de heeren Frère-C'iazal komen niel meer goed zvn eu deugt ons leger zonder den verplich tenden dienst ook al niel meer. Waer moet het heen met dal zinneloos milita rism Altyd nieuwe en meer millioenen, alt yd nieuwe en meer mensclien Het ware beter, de forten tcenemae! af (e breken, het leger klein en slerk in le lichten, dcwyl de tegenwoordige geweren licht goed zul len zyn, om den inwendige rust te behouden. Zal de wetgeving een zoo logiek antwoord durven geven op dc vragen, die hel doclrina- rism van het zevende ministerie daeromtrent gereed maekt La Paix zegt, dat te Brussel eene maet- schappy samengesteld wordt, welke ten doel heelt een twintigtal groole luchtballen te maken, die elk van 12 tot 24 personen kunnen meevoe ren. Nadat die maetschappy de heeren Duruof, Godard, Glorieux enz., voor haren dienst zal aengewerfd hebben, zal zy eene byna regelmati ge luchtreis inrichten tusschen Brussel, Enge land, Frankryk, Duitschland enz., aen zeer ge matigde pryzen. Er is reeds voor meer dan 100,Ol'O Ir. ingeschreven. De vierde trekking der obligatiën der Brusselsche leening van 1874, zal plaets hebben op 21 dezer, ten 10 ure des morgends, in eene der zalen van het stadhuis. Volgens een werkman onlangs aen de poli tie der hoofdstad heeft verhaeld, is er in de bouwwerken, vandeschoolir.de Ons-Ileeren- slraet, eenen schal gevonden. Die schal zou be- staen in eenen zak die meer dan 1300 goudslule ken zou inhouden, dc een van 20 en de andere van 50 IV. De werkman heelt 5 Ir. gekregen, opdat hy zwygen zou, tervvyl men hem tevens bedreigd hoeft, bet hem te zullen doen berou wen, indien hy liet geheim verraedde. Dit feil zou in Mei hebben plaets gehad, eu liet is by het graven der fondementen, dal men dien kost- baien zak zou oiiKlckl hebben. Er is een onder zoek geopend. Caulistf.n te Brussel. Volgens wy ver nemen zyn er lo soldaten van het koniiiklyk Spaensche leger, eergister uit Frankryk te Brus sel aeugekotneti. Aen de zuiderstalie afgestapt zynde, hebben zy zich or.middellyk naer de noorderslalie begeven, waer zy eene licht le be- grypen nieuwsgierigheid hebben opgewekt. Hunne klecdiug, zuiderlyk aengcziclil en hunne vreedsoortige tael brachten hiertoe niel weinig by. Hunne kleedercn getuigden van langen dienst, en van eene verre reis, en op de aangezichten dier soldaten van Karei Vil stonden de outbec- ringen en vermoeienissen duidelyk te lezen, die zy te verduren hebben gehad, sedert zy van hunne makkers waren gescheiden. By heil bevonden zich een kolonel en twee oflicicrs, die kenbaer waren aen de knoppen hunner vesten, waerop eene door elkander ge vlochten D en C onder eene koninklyke kroon zichtbaer waren. Een hunner verhaalde dal liv had deel ge maekl van eene afdrehng van 5o mannen. Dit detachement was naby San Scbasliani mi han den der republikeinen gevallen,welke 15 hunner door den kop schoten, terwyl de overigen er in gelukten de Fransche grenzen te bereiken. Het Fransch goeverm ment in plaets van de Spaensche soldalen te behandelen, zooals wy de Fransche soldaten, na de ramp van 1870, be handeld hebben, loonde zich onmeêdoogend en brulael ten opzichte der vluchtelingen. Zy wer den even als vagabonden, of dieven, door de gendarmen, van de eene stad naer de andere gebracht, totdat zy eindelyk tc Ryssel opgeslo ten werden, zonder dat men hen ecnig middel verschafte, om naer hun vaderland te kunnen terugkeeren. Later werden zy geheel onver wachts in eenen wagon van den Noordei spoor weg gesmeten. Gendarmen, die gelast waren hen te Moes- seluon aen de Belgische gendarmerie over le leveren, vergezelden hen doch deze hebben zich ten opzichte der ongelukkige Carlisten zeer menschlievend geloond. De Belgische gendar merie bezorgde hen een reispas, en deed hen hiermede op den (rein voor Brussel stappen, waer zy cergister acnkwamen. Gister namiddag hebben zy zich naer bel be stuer der openbare veiligheid begeven, ten einde bun reispas te laten afleekenen, daerna naer het polilie-commissariaet, waer zy ingeschreven werden. Een incident had gedurende hun oponthoud op het Nalieplein plaets Volgens bet schynt had de ca> lilisclie colonel zich naer den consul van Spanje begeven en bad zyne makkers als vereenigingsplaels, liet slalieplem aengewezen. Terwyl zy aldaer op den colonel wachtten, kwam een politieagent van St-Joost ten-Noodc, die zicli in het spaensch uidrukte, hen zeggen dat zy niet langer op dil plein mochten stand houden cn hy geleide hen in de waciitzael der 5C klas vau de Noorderslalie. De commissaris der static weigerde hen ahlaer le ontvangen, zeggende dat Jeu ingang der statie slechts open was voor personen, die van een spoorwegbiljet voorzien waren. En ik, zegde de politieagent, gelioorzaem aen de bevelen van den hoofdcommissaris. Niemand kan die lieden verbieden op de strael le wandelen, hernam dc slaliecommissa- ris, en indien zy niel bedelen, heeft men hel recht niet ze lastig le vallen. De politieagent nam deze reden aen en ge leidde de soldaten terug naer hel Nalieplein, waer zy weldra door eene nog groolere menigte omringd werden. Het is nutteloos hierby te voegen, dal deze carlislische soldaten, nog derzelfden avond een logement hadden. Edelmoedige persoonen heb ben ei zich mede gemoeid en de vyftien man nen, die aen de slachting der Spaensche repu blikeinen ontsnapt zyn, kunnen zeker zyn, in België een menschlievenrler gastvrylieid le ont moeten, dan die welke hen vanwege de Fran sche oveiheid te beurt viel. Eene wonderbare genezing heeft, naer wy vernemen, verleden donderdag, aen de kapel van O. L. V. van Lourdes te Slootendries (Ooslakker) plaets gehad. Eene zekere dame C. 11. F., van Kortryk, was sedert twaelf jaren door eene kwael aengedaen, die aen al de heel middelen der byzonderste gciieeslieeren van Brussel en van Parys wederslaen had en haer allen gang belette, by zoo ver dal zy gedurig in een liandryluig moest vervoerd worden. Na overal en op alle wyze hulp en troost gezocht te hebben, is zy, vergezeld door haren echtge noot, hier te Gent in het Hotel de la Poste toege komen. met het inzigt nacr Slootendries eene bedevaerl le ondernemen. Dc eerste mael, verleden woensdag, kwam zy zonder beternis, doch niet zonder hoop, naer het hotel terug. 's Anderendaegs keerde zy met haren man naer de kapel weder, en na eenige stonden voor* het beeld le hebben gebeden, is zv plots ling uit haer voiluerken gesprongen en heeft zich op de knieën geworpen, uitroepende ik ben ge nezen ik ben genezen Wat er daer verder is ongegaen, welke namelyk de aandoening en de gevoelens van den man waren, die zyne vrouw, na 12 jaren lydens, daer in eens gezond voor zicli zag staen, zulle» wy niet beschryven. NVy vergenoegen ons hel feil gelyk het ge beurd is le vei lellen, latende al liet overige aen de nadenki-ng onzer lezers over. Fondsenblad Nog eenige dagen, en T nieuw begynhof le St. Amandsberg by Gent, zal geopend Wor den. Een zeker getal lunzen is reeds bewoond De verhuizing duert zonder onderbreking voort. Allen, die het nieuw geslicht bezoeken, belui- gen er hunne bewondering voorbewondering voor dc schikking, liet plan en ook voor den schier ongelooflyken spoed, waermode op zoo korten lyd die kleine stad uit den grond is op gerezen. De lof van den heer ingenieur Arthur Vei haegen is in ieders mond. Reeds heeft een zeker getal neringdoende lieden uil Gent de wyk naer St. Amandsberg genomen, ten einde de bewoonsters van het nieuw begynhof hetzelfde gemak te geven lol bevoorrading van keuken en werkplaets, als zy te Gent hadden, 't ls, gelyk wy vroeger zegden, een groot verlies voor de stad, eene gouJmyn voor de ingezetenen van Sint-Amandsberg De liberale dagbladen willengeene processie» meer von Bismark wil ze niet meer, de logie doet wat von Bismark wil, en onze geu zen apen tegenwoordig zoo geerne de Pruisen achterna, die voor hen hel model van liberalism zyn. De liberalen willen nu doen gelooven, dat zy de processie van Verviers belet hebben, en zy beloven dil spel op andere plaetsen, opnieuw te beginnen. Wat zegt dc minister van justitie van die be dreiging Zeker wy willen geene botsingen maer als men denkt, dat de katholyk zich door deze bru taliteiten zal luien afsclnikken, bedriegt men zicli groolelyks. De vryheid bcstaet voor hem gelyk voor iedereen en hy is niel genegen zich die vryheid, door eene bende schuimers, aen welke de ge- meentclyke oveiheid lieinielyk de hand schynt le leenen, le laten out nemen. In alle geval kan men nacr die brutale feilen afmeten, wat Pruisische priegelstok ons le wach ten stael, indien de Baralislen andermael aen het hoofd konden geraken. De vryheid zou als dan welhaest verwurgd zyn Men scliryfl uit Antwerpen Een Engelschman bezocht gister namiddag de beurs. Na gedurende eenigen lyd het schoóne gebouw nauwkeurig le hebben opgenomen, viel zyn oog eensklaps op de tulryke spiniicwebben, die zicli in de hoeken en kanten, tegen hel pla fon, Idngsheen den niner van den zuilengang, bevinden. Zooals men weel, vindt men onder de Engelschen zeer zonderlinge lieden liet schynt nu, dat deze er een van die soort is. Hy wilde hel juiste getal der spinnewebben kennen, en besteedde ruim eene halve uer, om de beurs rond te gaen en op tellen hoeveel webben liv vond. Wy geven le raden hoe hoog het getal beloopt Niemand zon kunnen gelooven, dat de vreemdeling meer dan 200 spinnewebben op de beurs geteld beeftMaster John heeft het getal in zyn rcisboekjen aengeteekend en is zeer flegmatiek heeiigegaen. Eersldaegs kunnen wy dus verwachten in de erigelsclie bladen aen te treflën, door welk getal spinnewebben de*beurs van Antwerpen bezocht wurdt. De ongelukkige wiens verminkt lyk men zaterdag op den yzeren weg, naby de Muizen- straet le Antwerpen gevonden heeft, is gister in liet gasthuis herkend. Hel is de genaemde Joseph Claes, oud 20 jaren, geboren van Ooien, en wonende tc Burgerhout, waer hy eerst sedert 14 dagen verbleef. Hel gerucht wil dat Jos. Clacs het slachtoffer van eene brutale misdaed zou zyn dry kerels zouden hem 's nachts op gevolgd, mishacleld cn bestolen hebben, wnerna zy hun slachtoffer op do riggels van den yzeren- weg plaelslen, dal daer zynen dood vond. Of dil gerucht waerheid spreekt kunnen of durven wy niet bevestigen maer bet slachtoffer is slechts in 't bezit van o centiemen-gevonden. Onze lezers zullen zich nog wel errinneren, dal in den nacht van lö tot 1(5 Augusti, aen eenen jongeling met naem Petrus Lemmcns, oud 23 jaer, géboren le Kossel en iusgelyks wonende le Borgcrhout, in de sialic van Stni- venberg de boenen worden afgereden. Lemmens heell vcrklaerd dal hy door dry kerels was aen- goranil, wreed mishandeld en daei na op de riggels gepbelst. Zonden die dry nioordenaers niet eene tweede misdaed kunnen gepleegd hebben? De jongelingen, die verlangen zicli aen le bieden om dil jaer aangenomen te worden in liet landhouw-insliluel te Gc.nbloers. moeten zich te dien einde doen mscliryven, vóór 15 October aenstaende, by den bestuerder van dit geslicht. Ten einde aengenomen le worden, moet men minstens 16 jaer oud zyn, indien men zich als inwonend leerling wil aenbieden, en 18 jaren, als builenlccrling men moet daarenboven be- wyzen dat men de kennissen bezit, die cr noo- dig zynv om de lessen met vrucht le kunnen volgen. De aennemingen worden door den minister aengewezen. De opening van liet scliooljaer heeft plaets op den derden inaendag van October. Verleden maendag is er te Wamont een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Ter gelegen heid van den 2 kermisdag had men alhier eenen paerdenkoens ingericht. Op het vlake veld, waer den loopstryd moest plaets hebben, had men een drytal kanons geplaetst. De feestvieren de jongelingen dezer gemeente, niet gewoon zynde met zulke vuerwapens le handelen, had den ze geladen met steenen, aerde, enz., niet denkende, welke droevige gevolgen deze on voorzichtige lading kon veroorzaken. Een hun ner, willende liet ieeken tol den loopstryd ge ven, brengt dc gloeiende loat aen het poer. Oogenblikkclyk ziel men na een oorverdoovcu- den slag, deze, die gelast waren met liet afschie ten der kanons ten gronde vallen. Wat was er gebeurd.5' Hel kanon was gesprongen cn de stukken hadden den genaemden Frans Lefrére en Karei Kempeneers getroffen beide waren aen de beenen zeer erg gewond. Dit was rog niet genoeg, er moesten nog an dere onheilen plaets hebben. Dry der ruiters waren in den loopstryd van hun paerd gevallen en overreden, zoodal er op eenige stonden een vyftal gekwetsten waren. Al de aeiischouwcrs hadden de tranen in de oogen. Men reed aenstonds om den heer doctor Beltrand, naer Lauden. Gemelde geneesheer lierft zicli bereidwillig aenstonds naer Wamont begeven,en er de gekwetsten zyne geneeskundige hulp verleend. Allen zyn reeds op belernis. Men scliryfl uit Turnhout Het schynt dat men de dieven, die in den luetste» lyd her- haeldelyk de btireelen van twee onz&r voor- naeniste papierfabrieken bezochten, om er al het geld mede te nemen, hetwelk hun onder de hand viel, eindelyk op het spoor is. In bedoelde fabrieken werden ook voordurend en op de ge heimzinnigste wyze aenzienlyke partyen zink gestolen. Op aenduiding van eenen koopman, waer iemand onlangs eene party zink aenbood, opende de politie ecu streng onderzoek, dat weldra lot de ontdekking leidde van d« n per soon die den zink had verkocht. Dc politie moet inderdaed goed ingelicht zyp geweest, want na verscheidene verhooren tc hebben ondergaen, is A. P... woensdag avond door de gerechlsdie- naers opgeleid en dilmael achter d« grendels gezet. Hel is niet de eeisle mael dal deze kerel met het gerecht kennis maekthy heeft vroe ger reeds verscheidene veroordeelingen voor diefstal ondergaen en alles geeft grond lot liet vermoeden dat P..., die door zyne groote ver- teeringen sedert geruimen lyd argwaen opwekte, ook niet geheel en al vreemd is aen de gold- diefslallen, welke op dezelfde fabrieken zyn ge pleegd. Gister, 17 September, bebben de kiezers van het arrondissement Hasselt zich vereenigd oni tot de kiczing van eenen volksvertegenwoordi ger, in vervanging van wylen den heei' grael'de Theux, over le gaen. Hel geial stemmers was 851, die der geldige bulletins 774 meerderheid 388. De lieer de Pilleurs-Hiegaerts heeft 760 stemmen bekomen. By gevolg werd by tol lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers uilgeroepen. FRANKRYK. De kiesworsteling in liet departement Maine- et-Loirê, tusschen de heeren Berger, Brnas en Maillè, heeft den volgenden uitslag opgeleverd: De heer Maillé, republikeinsclie kandidaat, be kwam 56,408 stemmen de heer Bruas, de goe- vernementskandidaet, 22,212 stemmen en de lieer Berger de legilimische kandidaet, 19,172 stemmen Er zal ongetwyfeld eene balloleeriog plaets hebben. Ziehier den uilslag der kiczingen in 375 gemeenten op 581Van de 148 duizend inge schrevene kiezers, bekwam de heer Mailé, repu blikein, 45,187 stemmen. De heer Bruas, 26,025 en de heer Berger, bonaparlist, 25,420. De prefect zal denkelyk een proces inspannen tegen dc opmakers van een plakkaet, dat op 't laelste oogenblik werd aengeplakt, ondertee kend door den lieer Maiilê, in naem van het middencomitcit. Het is te voorzien, dat by do herstemming de bonapartislen en de seplenna- lislen zullen samen werken en hunne stemmen geven aen den heer Bruas, wiens benoeming alsdaen zou verzekerd zyn. Ovehlyden van den heer Guizot. Za terdag, ten 7 1/2 uer 's avonds, is de heer Gui zot, de vermaerde Fransche staetsnian, in den ouderdom van 87 jaren, te Val-Riclier overle den. Hy zal begraven worden op het kerkhof van Saint-Ouen-le-Pin, gemeente waer Val- Riclier gelegen is Iti overeenkomst met den wil door den overledene uitgedrukt, zullen er geene uitnoodigingen voor den lykdienst ge daen, noch redevoeringen op het graf uilgespro ken worden. De heer Francois Pierre Guillaume Guizot, siuetsman en schryver, lid der Académie fran- faise, werd le Nimes van prolestaiitsche ouders geboren. Zvn vader, een voornaem advocaet, verloor het leven op het schavot, op 8 April 1794. Zyne moeder zocht een schuilplaets to Geneve, waer de jonge Francois Guizot zicli met zooveel iever als goed gevolg, op de studio der lael- en letterkunde toelegde. Hy kwam in 1805 naer Parys de rechten bestudeeren, en trad liet volgende jaer als preceptcjr in dienst by Stapfer, oud-minister van Zwifscrluud, by

De Denderbode | 1874 | | pagina 2