sehyrft hel ons millig dezelve nog eens te erri 11 neren. Hel paleis van den Paus le Sinigaglia.draegt hel nummer 53 der straat van den berg van bermhertiglieid, en heeft nog twee andere ingangen die op iwee verschillende sir alen uitkomen. Langs builen draegl het, ofschoon zeer eenvoudig, den stempel van eene heeren- wooning; het is gebouwd uit rooden steen, mei marmeren zuilen aen de ingangen en heeft dry verdiepingen, iedere van 5 vensters. De kamer waer Pius IX geboren werd is op de tweede verdieping, en wordt bewoond door zync schoonzuster de gravin Victoria, die denzelfden ouderdom heeft als Z. II. Langs den irap die naer deze kamer geleidt, ontmoet men een Mariabeeld, voor hetwelk eene lamp staet te branden, welke de Paus verleden jaer aldacr heeft doen plaetsen ter vervanging der vorige die zeer oud was, en zich in zeer slechten staet bevondl. Op de eerste verdieping, in de kapel, bemerkt men enne kostbare schildery van een grooten mees ter; daer heelt de jonge Joannes Maria Mastaï de mis gehoord en ze ook tweemael gelezen sedert zyne verheffing lot liet Pausdom. Het huis van den graef Hieionimus, vader van Pius IX, ging over lol zyn oudsten zoon, graef Cabiiël, die verscheidene malen banierdrager van Sinigaglia was, en de stad eene water leiding, fonteinen en waschplaelsen bezorgde. Sedert zyn overlyden is de eigendom over- gcgacu in handen van graèf Lodewyk zyn zoon, die met eene gravin Del Drago in liuwe- lyk gelreden is. Buiten de poort der kapucienen, aen de overzyde van de brug Misa, links van de fon tein door graef Gabriel opgericht, ontmoet men een klein nederig huisje, in welker gevel een beeld van O.-L.-Vrouw der Zeven Weeën, in eene nis gcplaetsl is, met het volgende opschrift in 't italiaensch MDCCCXLVL Verneem, o voorbyganger dat in deze hut, door de graven Mastai-Ferretli aen hunne landbouwers geschonken, met my werd gevoedsterd Dominicus Governatori.door myne moeder Marianna CliiaviniPius IX, P. O. M. Ho, indien de goede oude moeder thans nog leefde, welke troost en welk een feest voor haer. De voedsterbroeder van Pius IX leeft nog hy scliynt immer jong, zoodanig bloeiend is zyne gezondheid, en werkt in de velden, zoo als Pius IX zelf werkt in de velden, welke God hem te bebouwen heeft gegeven. De grafkelder der familie Mastaï is in de Magdalena-kerk, voor liet autaer van den II. Antonius a Padua. Uit de opschriften blykt, dat Joannes Maria, oud-grootvader van Pius IX, geleefd heelt lol 73 jaer; Hercules, zyn grootvader tot 93jaer Hieionimus, zyn vader, tot 93 jaer zyne moeder tot 88 jaer. Wat de dry broeders van Z. H. aengaet Jozef is overleden in den ouder dom van 76 jaren, Gabriël telde 88, en Gaütan 89 jaren by hun overlyden. Deze laetste heeft de Magdalenakerk doen herstellen en heeft een legaet gegeven aen het gasthuis, om er gedu rig tien mannen en tien vrouwen te ontvangen. De hooge ouderdom welke geheel de familie Mastaï bereikt heelt, moet óns het grootste vertrouwen inboezemen Pius IX nog lang voor de Kerk zal bcwaerd blyven. YZERENWEG ANTWERPEN-DOUAJ. Onze medeburgers alsook de inwooners der gemeenten welke er belang in hebben, zullen met groot genoegen vernemen dat dc werken der seklie van Aelst naer Buist op 't punt zyn van aengevangen le worden. Een der onde'r- m. LUrfnurtn, gciuoi mui uen aen- koop der noodige gronden, komt zich in onze stad voor goed te vestigen, en heeft aen M. Van Wambeke, Burgemeester-, de stelligste ver zekeringen gegeven dat de bedoelde seklie met 1 Juli 18/5, ten laetste, aen den open haren dienst zal geleverd worden. M. Aicust Vkldeman, Burgemeester van Berlaere is gelast met de voorstellen te doen oengaende den prys der aen te koopeno gronden. Alles doel verhopen dat wy met Juli 1875, dezen yzeren- weg welke aen koophandel, nyvcrlicid en landbouw onzer stad en de gemeenten van 't zuider-kanton Aelst zoovele voordeden zal by zetten, en den weg merkelyk zal verkorten tusschen Aelst en Herzele, Sotlcgem, Auden- aerde, eindelyk, na zoo vele jaren wachtens zullen bekomen. OVERDEKTE MARKT. Maendag laetst was T op, en in de omstre ken der botermcrki eene soort van feestde yaendels wapperden aen de vier boeken 'van 'l plein: liet aenvangen der melsehveiken, voor het plaetsen der arduinen, waer de yze- ren kolommen moeten opkomen, was de oor- zaek dezer viering, welke 'aenleiding gaf tot een algemeen genoegen. Inderdaed, 't is wel redelyk dat de aenvahg dezer werken door iedereen met een goed oog aenzien wordt, als men inziet welke voordcelen en welk gemak deze overdekte markt aen koopers en ver- koopers van boter en andere eetwaren ver schaffen moet. Gelyk wy vroeger no" ge zegd hebben, zyn wy lot heden toe,—als men naer de botermarkt moet gaen, aen al de wcêrgesteltenissen blootgesteld nu r.adert de tyd dat koopers en verkoopers. in den zomer, legen de brandende zonstralen, en in het natte jaergely, tegen regen en sneeuw zullen beveiligd worden. Geen wonder dus, dat het daerstellcn eerier overdekte markt,' door elkeen met genoegen te gemoel gezien wordt. Onze tegenstrevers zoo wel als onze vrienden zyn bel eens, om te bekennen dal dit werk iels was dat in onze stad ontbrak en dal bel voltrekken van liet zelve eene wel- daed is, waervoor de stichters, met recht, aenspraek mogen maken op de algmecne dank- baerheid der inwooners en vreemdelingen welke dezelve, voor hun koopen en verkoopen le bezoeken hebben. Hopen wy dat de heeren aen nemers en toezichlcrs der werken met de overtuiging zullen bezield zyn dat de werken inel den grootslen spoed moeten kunnen ver richt worden, wil men, met hel begin van 1875, in 't genot van die weldaed zyn. RECHTERLIK KRONYK. Dc volgende heeren onzer stad en arron dissement zyn, door T lot, aengewezen om deel ie maken der gezwoornen van liet Hof van Assisen onzer provincie voor de l,lc reeks van den 4',,n trimester, die zal geopend wor den den 2 November aenslaende, onder voor zitterschap van den raedsheer Coevoel MM L. Verbrugghen, handelaer, te Aelst I'. Dommer, koopman, te Aelst C 2>ruwez, fabrikant, te Aelst A Spilaels, grondeigenaer, te Onkerzele. STERFGEVAL. De E. H. Carolus Sterck, pastoor van 't hos- pilael onzer stad is alhier, woensdag avond, na eenige weken ziekelykheid, in den ouder dom van 51 jaren, scliielyk overleden. De E. II. C. Sterck, was pastoor van ons bospitael benoemd in september 1852 en was ook mei 'L onderwys der christelyke leering in onze Staels Middelbare Scliool gelast. Onze nooil- lydende medeburgers verliezen in den acht baren overledene eenen oprechten weldoener, dc zusters van 't hospilne! eenen waren vader en de loerende jeugd eenen bekwamen gelei der. De nagedachtenis van dezen deugdzamen en ievervolien priester zal lang in T geheugen bewaeid worden van al deze welke met hem eenige betrekking 't zy voor 't geesleljUe 't zy voar 't wereldlyke gehad hebben. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lambrecht, onderpastoor van S. Jacobs te Gent, is door Z. D. 11. tot Se cretaris gekozen in vervanging van wylen de Eerw. Heer Blariau. De Eerw. Heer Poel man, pastoor van Heikant, is pastoor an Lembcke benoemd. De Eerw. Heer Van Loo, onderpastoor van Adcgem, is directeur van 'l klooster van Melsele benoemd. Ziehier eenige inlichtingen die wy bekomen hebben, betreffende de algenieene postven eni- gii'g, die op 9 October le Bern geleekend is, en welke op 1 Juli 1875 in werking zal ge bracht worden liet postverdrag is gesloten tusschen Duilsch- land, Öostenryk-Hongaiië, België, Denemark, Egypte, Sp»nje, de Verecnigde-Slaten van Amerika, Frankryk, Engeland, Griekenland, Italië. Luxemburg. Noorwegen, Holland Portu gal, Rnmenie, Rusland, Servië, Zweden, Zwit serland en Turkye. liet traklael is \oor eenen lermyn van dry jaren gesloten, en na verloop van dien tyd zal hel/.elve als otiltcpaeld verlengd beschouwd worden en elke party zal in rechte zyn, zyne hylrcding op le zeggen, mils er een jaer le voren eene vernietrging van in te dienen. Al de landen in de poslvereeniging begrepen, zullen een enkel poslgrondgebied uilmaken voor liet verzend» n van brieven, corresponden- tiekacrlen, boeken, dagbladen of andere druk werken, stalen van koopwaren, handelspapieren, enz. De algenieene taks is bepaeld op 25 centiemen per enkelen gefrankcerden brief van 25 grammen gewicht. Het port der niet gefrankeerde brie ven zal het dubbel van den frankceiingsaks bedragen. De correspondentiekaerten moeten gefrankeerd zyn en deze betalen hiertoe de helft der vrachtvryc brieven. Voor het verzenden der overige gemelde zaken zal men 7 centiemen betalen per pakje dat de 50 grammen niet le boven gaetvoor zwaerdcre paken zal een port betacld worden van 7 cent. voor elke 50 grammen. Hel maxi mum van liet gewicht der pakken is bepaeld op 250 grammen voor de stalen, en 1000 grammen voor de overige voorwerpen. De frankeering geschiedt bv middel van post zegels en voor de gechargeerde brieven en posl- mandaten zullen er later beslissingen genomen worden. Vrystelling her Militie. Toen de Franschen in Belgie heerschten,waren de wetten over de vrystelling der studenten in theologie en in de studiën, die tot hiertoe geleiden, gelvk. l«.io..i fVn iy In Roij^io langsom nauwer gewor den, lerwyl zy in Frankryk in eenen meer gun st igen zin zyn uitgebreid. In Frankryk zyn op de vraeg van den Bis schop vourloopig van den krygsdienst vry, of gelyk men zegt gedetacheerd, de jongelingen, die lalyn lecrcn met de verklaerde meening van eeirs priester le worden indien zy vóór het voltrekken van hun 25c jaer niet gewyd zyn, moeten zy in 'l leger ingelyfd worden en hunnen tyd uitdoen. Hel is gelyk waer zy op 'l lalyn stndeeren, zelfs alleen in eene paslory. Zoo schreef op 9 Juni de minister van eerediensten, en de minister van oorlog, deze uitlegging goed keurende, gebiedt aen eenen Prefect, den 17 derzelfde maend, volgens die uitlegging te han delen in de kwestie van militie. In België is die vrystelling zeer moeilyk ge worden. Um ze le bekomen moet een jongeling in de Theologie of ten minste in Philosophic zyn en dit in een geslicht door hel gouvernement erkend en bovendien moet uien aen eene geringe of niet bemiddelde familie toebehooren. Dit laetste moet door den Burgemeester besla- tigl worden en hangt dan ten declc van zyne willekeur af. Het is te hopen dat men welhnesl zal weder- keeren lol de vorige schikkingen, die door den lieer Bara en zyne aenhangers in de Kamer ver anderd zyn. De Orênoque is leruggeroepen Deze terugroeping dagteekcnl liet einde van de Fransche bescherming te Rome. Hel is te wenschen dat zy ten zelfden lydeook niet dagleekene het begin van nieuwe onheilen, gelyk.aen diegene, welke onmiddellyk de terug roeping van hel Franscli bezettingsleger le Rome, in 187,0 gevolgd hebben Van nu af zyn er in den gezichteinder donkere wolken le zien eene samentrekking van om standigheden, die niets goeds voorspellen heeft zich reeds opgedaen. Op liet oogenblik dal het gouvernement liet vertrek van j Franscli schip vaststelde, ontving hel.een Spaensch Memorandum, als eene nieuwe bedreiging van Pruisen Is dat niet reeds eene straf voor de oudste dochter der Kerk, die zoo laffelyk haren Vader verlael Men kondigt aen, dat er dit jaer bv de opening der Kamers gcene troonrede zal plaels hebben. Het nieuw justitie paleis van Brussel, die onvnlbare afgrond, hepft tot hiertoe reeds ont- zaglyke geldmassas verslonden. De Slael be- laclde hiervoor 9,500,000 fr., de provincie 2,000,000 fr., en de stad 1.800,000 fr. Daerna stortte de stadskas nogmaels 550,000 fr., waer- door dc sommen, door deze laetste lol nu toe gegeven, tn( 2,150,000 fr. beloopen, zonder de 200,000 fr. mede te rekenen, die de gemeenlc- raed der hoofdstad op het budget van liet loo- dende jaer heelt loegcslaen. liet totael der ge- storltc gelden beloopt dus tot 13,650,000 francs, en de uilgaven bedragen reeds 13,001,581 fr. 48 eenlimeji. Hel bempiihelen van dit al le prachtig gebouw zal nog een vyflal milioenen vergen. Men voorziet dus wel, dat de algeheele onkosten wel meer dan 20 milioen zullen be loopen. Volgens liet scliynt dat het nieuw jusli- liepaleis niet voor 1881 in gereedheid zyn. Het was zaterdag de 24c verjaerdag van liet overlyden der koningin Louise-Marie van Orleans, moeder van Leopold II. llet jaergc- lyde is gevierd in de kerk te Laken. Een Buisselscli blad zegt dat het gemeen- lebestuer van Brussel, zich dynsdug beeft be zig gehouden met de oplossing te geven aen de kwestie van liet groot lol van Brussel dat aen een niet gelibereerdc tilel was gevallen. Hel besluer neemt aen, dat liet winnend num mer zich in liet geval bevindt door het contract der leening voorzien en geen reel) t op de premie heeft, dal hy gevolg dc premie aen liet syndicaet der bankiers, die het contract hebben geleekend moei vallen. De stad recla meert mets. Evenwel drukt het coüegp den wenseh uit, dal liet syndicaet, rekening houdende van de oorzaken van het verval van dal recht, met geene strengheid zou le werk gaen en spoort liet aen de premie van 100,000 fr. te betalen aen den bezitter van hel nummer 615,804. Van penen anderen kant drukl het eollegie ook de denkwyze uit. dat-het mogelyks verkies- baer zou wezen de kwestie door de rechtbanken ten doen beslissen, opdat alle vcruntwoordelyk- heid gedekt zy. Het zou curieus zyn de denkwyze van het syndicaet daerovcr te kennen. De heer Gambclta heeft verleden zondag in gezelschap van de lieer Banc le Brussel doorgebracht. Ily is verleden maendag terug naer Parys vertrokken, doch wy weten niet of de vrienden van Barodet, een bezoek mogen ge bracht hebben aen den lieer Anspach, insgelyks boezemvriend van den lieer Barodet maer wy gelooven hel wel. De lieer Gambelta was op de terugreis ven c< n uilslapje ju Holland, die hy met den heer Race, Ier dood veroordeelde communard, die zich le Brussel schuil houdt, gedaen had. Eene smartelyke gebeurtenis is in eene lioedenfabriek le Curpgem-Aiiderlecht voorge vallen. De genaemde Charles Grafmans, oud 14 1/2 jaer, hielp inedo den riem van een stoomtuig herstellen. Eensklaps lael een smartkreet zicli liooren liet ongelukkige kind was door de raderen der machien medegesleept geworden. Alvorens men het uit dien neteligcn toestand kon i^dden, waren reeds beenen en armen verbryzeltK Men scliryft uil Gent De bevolking van Gent blyft allyd denzelfden afkeer voeden voor liet ongewyd kerkhof, welk door het sledelyk besluer IJ'esthof en door de. luirgery in alle omstandigheden Geuzenhof ge noemd wordt. Eenige bedienden doen noglhans hun uiterste best om de lykeu naer liet ongewyd kerkhof te trekken, peinzende hierdoor aen hunne overheid te behagen, doch liuune poogin- gen blyven vruchteloos. De laetste trimester, van 1 Juli tot 51 Sep tember, heeft dit nog eens bewezen. 198 lyken van volwassenen heefl men geteld op de paro chiën, wier dooden voor het geuzenhof bestemd waren. Op dit getal zyn er 183 naer liet gewyd kerkhof van Mariukcrke gevoerd 4 uil hel ge vang en 11 andere, in geheel 15 lyken, zyn op hel geuzenhof begraven. Ook heefl men 146 kinderen naer Mariakerke gevoerd en 46, waeronder vele zonder doopsel gestorven, naer hel Geuzenhof. De sluilmucr van liet nieuw kerkhof te Maria kerke is voltrokken. Men werkt aen de gaendery langs den oostkantliet byzondcrsle deel zal met Allerheiligen in 't droog zyn. Wy lezen In 'I Fondsenblad Een Verschrikkelyk ongeluk is donderdag op den yzetenweg, tusschen Metz en Tliionville, ge beurd. Twee convooien zyn op elkander geloo- pen, en een aenlal reizigers zyn gedood of erg gewond. Drie onzer stadsgenoten behooren lol de slachtoffersDe lieer baron Betliune van Ydewalle is een been gebroken, en zyn zoon Paul is onder liet ryluig verpieterd en dood op genomen. Het lichaeni van den ongelukkigen jongeling is eerst na twee uren zoekens onder de slukken van helryluig terug gevonden. De heer baron Betliune, vader, is dezen och tend op eene berrie van de statie naer zyne wo ning gebracht. Zync echtgenoole heeft eene wonde aen den voet bekomen. De familie van den heer baron Betliune was op reis naer Beuron (in 'l prinsdom van Holien- zollernj. om tegenwoordig te zyn by de plech tige gploftenallegging van eenen zoon en broe der, den heer Felix Betliune, in de Bencdikty- ner-abdy der gemelde plaelst. Het verschrikkelvk ongeluk, dal de achtbare familie treft, zal, wy zyn er zeker van, door on ze sladsgenoolen niet innige deelneming, met diep leedwezen vernomen worden. Donderdag J5 II heelt te Gent de trekking plaels geluid der leening van 17 millioen. Hel lol van 25,000 fr. is le beurt gevallen aen num mer 47,288. Dc stad Gent heelt de twee pry zen van 500 francs gewonnen, alsook een van 200 fr. 17 nummers, ook aen voormelde stad be- hoorende, zyn uitgekomen met 125 francs. Zondag avond, kwart na 7 ner, is er in het ineisjespatroonscliap buiten de Brugsche poort le Gent, beslucrd door den lieer Laurent, een groot ongeluk gebeurd. Wy hadden reeds maendag daervan gewag kunnen maken, maer wy wilden ons eerst van het feil verzekeren en nauwkeurige inlichtingen zoeken. In gemeld patroonschap, ingericht volgens den geest der liedcndaegsche nieuwigheden, welke meer de ontwikkeling van liet lichaem dan de beoefening der ziel beoogen. staen, ter beschikking der meisjes, verschillige gymnasti sche toestellen, waer deze een vennaek in vin den, dal luier, in tegenslrydigheid mei liaer ge slacht, meer tot losheid dan lol zedigheid op wekt wy bedoelen het zoogenoemde rykoken, dc ronddraeiende reuzenstappen, enz. Vier meisjes nu hingen met de handen aen de koorden van den reuzenstap, en slingerden met snelheid rond den boom, waervan geheel het toestel is vaslgemaekt, als eensklaps een hevig gekraek zich doel hoorei), en, onmiddcllvk na dien dc boom nederploft.... Dry meisjes hadden zich in lyds kunnen losmaken, en 'l gevaer ont vluchten de vierde werd door den boom ge- raekt aen het hoofd, en viel ter aerde neder, om nooit weer op te staen als men kwam toe gesneld, vondl men niets meer dan een lyk! Het slachtoffer was een meisje van 14 jaer oud, met name Louisa Mechelynck. Den 14 dezer, rond een uer 's morgens, is een brand uitgeborsten in de gemeente Zele en heeft eene scluier en stallingen, aen Pieler Wellock loebehoorende en door hem geëxploi teerd, in assclie gelegd. Eene koe en twee kal vers. alsook een gedeelte van den oogst zyn in de vlammen gebleven. Men scliryft die ramp aen kwaedwilliglieid toe. Hel verlies wordt op 4UUÖ fr. geschat. All- s was verzekerd. Het overlyden van den heer Simons, ge wezen afgevaerdigde by liet Naliooae! Congres voor Luxemburg, brengt het getal nog levende leden der vergadering op 36. De eenige die geene zeventig jaer telt is de lieer J. B. Nothomb, geboren den 5 Mei 1805 ?n die van in het begin het jongste lid was der Vergadering voor welke men maer kieshuer was op 25 jaer ten volle. Het oudste lid van allen is tegenwoordig de lieer Blomme, van Dcndermonde, die iu de 90 jaer telt Tc Londen gaet men eene prachtige kat- holvke kathedrale kc-rk bouwen, die 13 ii 14 miliioen zal kosten. In Zwitserland zyn 25,242 horlogmakers van beide geslachten. Men scliryft uit Antwerpen De zaterdagsche bende. Er heefl nog maels eene stoutmoedige dievenbende eene scliuilplaets en levens een goede werkkring voor hare bedryviglicden in onze stad gezocht en ge vonden. Iedereen zal zich nog wel errinneren, da! eonigen tyd geleden er by na geene «eek voorby ging, of er werden in den nacht tusschen zater dag en zondag diefstallen met brafk en beklim ming in de stad geplepgd. Vooral waren toen de diefstallen legen de ellengoedwinkels gericht. Hieruit ontstond de benaming van bende der Zaterdagsche Dieven. De politie gelukte er niet in, een enkel der scliiildigpn in handen le kry- gpii, en hel verwonderlyksle was, dal deze eens klaps niets meer van zich lieten hooien. Zy waren als by looverslag verdwenen. In d*n nacht van zaterdag tot zondag laetsl- ledcn zyn de schelmen echter weer op liet too- noel verschenen en hebben dilmael met eene ongelooflyke stoutmoedigheid te werk gegaen. Zy hebben gebroken en gestolen zooveel maer doenlyk was, en wel op 6 of 7 verschillende plaetsen der stad. Ten eerste zyn de Zaterdagsche dieven in de Nozostrael, door middel van braek, langs den kelder in de wooning van eenen stokken-en regenschermverkooper gedrogen, en hebben er een twintigtal zyden regenschermen ontvreemd. De weerde van hel geslolene wordt op 200 fr. berekend. Ten tweede hebben de schelmen in de Ter- lislstrael de sltiilramen der ingangdeur van eenen lakenwinkel uitgenomen, de ruilen met zeep besmeerd en daerna verbryzeld. Vele mensehen l.»len 's nachts den sleutel, langs bin nen op de deur steken, uit vrees dat men met oenen valsclien sleutel zou binnendringen welnu, de Zaterdagsche dieven weten dit by ondervinding, en maken daer natuerlvk gebruik van. By den lakenverkooper weskwestie stak ook de sleutel langs binnen op de deur, en zoodra de vensterruit was ingeslagen, slak een der dieven de hand door de opening en draeide zachtjes den sleutel in het slot om. Zoo waven zy binnen zonder dal de bewo ners iets gehoord hadden, hoewel deze in eene kamer achter den winkel sliepen, en de deur dier kamer open stond. In weinige oogenblikken stolen de schelmen voor meer dan 4000 fr. laken. Dewyl dit gebeurde zonder dal de be woners in hunnen slaep verontrust werden, leidt men hiervan de veronderstelling af, dat de dieven kousen over hunne schoenen droegen. Verder had er ten 2 ure 's nachts eene poging tot diefstal plaels in hel maguzyn van lakens en nieuwigheden van den heer De Vos, op den hoek der Mechelsche Plein-en St-Jorispoortstraet. De dieven hadden reeds de sluitramen der ingang- deur uitgenomen en de groote spiegelruit inge slagen, maer de stukken glas die binnen op de marmeren vloersteenen vielen, veroorzaeklen zulk een schellen klank, dat de heer De Vos en zync familie verschrikt onlwaekten, uil het bed sprongen en de dieven op vlucht dreven. Hier ook stak de sleutel langs binnen op de deur, zoodat indien er eene mat op den vloer vóór de deur had gelegeu, de inwoners zeker liet vallen van de gebroken glasruit Diet zouden gehoord hebben en de dieven met alle gemak waren binnengedrongen. De heer De Vos is op slrael gekomen,maer de dieven waren reeds lang verdwenen en buiten onmiddellyk gevaer om betrapt te worden. In het Klapdorp hebben zy insgelyks gepoogd in eenen horiogiewinkel te lurken. De dieven waren hier ook er in gelukt de blinden uil te nemen maer zy werden nog in lyds door de bewoners op de vlucht gejaegd. Tot op dit oogenblik is de politie er niet in gelukt, een der schelmen le ontdekken. Men schryfl uit Eecloo Overal, doch meest in ons distrikl, heeft de mare der likwidalie of schuldvereffening van het befaemd bankiershuis der gebroeders Du- jai'diii, van Brugge, veel opschudding gemaekt. Vooral in hei noorden van ons distrikl zyn er groole sommen aen dit huis toevertrouwd. Eenieder weet dat de heeren Rujardiit hel byzonder vertrouwen van onze meest begoede landbouwers luidden verworven. Een hunner, lezer van ons blad, deelt ons mede, dal hy zich zaterdag, 5" dezer, aengeboden hebbende om de heeren Dujardin le spreken, lot antwoord bekwam, dat binnen "l verloop van dry weken aen alle belanghebbenden volle beschied over den toestand zou gegeven worden. Men meldt ons eene nieuwe aenslaende rampspoed voor Brugge. De werken in de katoenspinnery der heeren Dujardin gaen ook gestaekt worden. De werklieden der fabriek zouden reeds die treurige rnarc ontvangen hebben. Dit nieuw ongeluk, indien de mare bevestigd wordt brengt tulrvke huisgezinnen in nood, lerwyl de noeringdoende persoonen, vooral al den kant der Gentpoort er door meer of min beproefd worden. Sedert eenigen tyd genieten wy een bui tengewoon zacht en schoon weder 'l is waer- lyk als eene terugkomst van den zomer. De hovingen bieden een buitengewoon vertoog aen, de nattier wil zich als 't ware opnieuw ontwik kelen. In een boomgaerd buiten Brussel, staet een peereboom in volle bloei, bedekt met witte bloemen als in de lente, terwvl hy nog met pee- ren beladen is. T is een wonder onzer eeuw Wy roepen weêroin de aendacht der over heid iivopde verwoestingen die de konynen in de duinen van Klemskerke en Vlissegem aen- richten. Die duinen zitten vol er huizen dui zenden en duizenden konynen en 's naclils ko men die geburen uit hunne holen om alle de oogsten van daeromtrent op le eten en te ver woesten. De arme boeren zyn al zeer te bekla gen. In eenige uren wordt geheel de opbrengst van maenden werk vernield. In den naem dier arme lieden vragen wy d er krachtdadige maelregels genomen wordt legen die te groole vermenigvuldiging van l nynen langs den zeekant. Voor dal de jaclii de duinen verpacht werd, liep er daer geen t konyn, en nu dal de jacht verpacht is, kunj de landboiiwcis de vermenigvuldiging van i kwaeddoende wild niet meer beletten. De tyd zyn al slecht genoeg, men moet nog niet tot ten dal de konynen den armen mcnsch ook komen uiteten. Bovendien dunkt hel ons d itl goevernemeiit, met de duinen van Clemskei en Vlissingen alzoo le laten uitmollen. die d nen styf verzwakt en onze kusten in gev; brengt. Gedurende den nacht van 10 Octol drong een stoutmoedige dief in tie kerk van L. Vrouw te Herstal, en roofde aldaer een zilverd koperen ciborie een zilveren kelk, rot lluweclen beurs, eene zilveren doos, een grt ffnweelen en met goud geborduerden mantel verscheiden ex-voto's die naest een Sl Bocht beeld hingen. Men beroofde dit beeld even» van zyn zilveren pelgrimstaf en hoed. De lit den der H. Maegd en van het kindeke Jes werden insgelyks door den heilig tehendenden o van hunnen zilveren kronen en scepters beroo De boosdoener is by middel eener ladder, - hy op het voorhof van een naburig huis geha had, langs een venster, in de kerk gebroket HOLLAND. lil een koffiehuis le Amsterdam vertelde t heer, dat hy buitengewoon veel kon eten, scheen daerin eene eer te stellen. Een der ai wezigen, wien dit verveelde, antwoordde lie dat zyn hond meer at. De eerste, door de v gelyking niet gevleid, antwoordde, dat hy wilde wedden, dat dit het geval niet was. ging aen. Er werd bepaeld, dat de verliezer <j maeltyd en eene zekere som daerenboveu i betalen, dat de sterkelende man de prys opgeven, mits zich bepalende by zulke spy/ als menschen en honden beiden eten ook degene als overwonnen zou beschouwd word die hel eerst weigerde. De hond werd gehael er kwam soep, groente, viscli en ten lael gebraden vleesch op de tafel, waeraen bij kampioenen zich behoorlyk le goed deden, j Toen de man byna genoeg had goëten, vrl hy een roggenbrood, sneed zich een Hink sl af, dat hy droog at, en bood den hond een ge, aen maer deze snuffelde er een weinig aen,: verwyderde zich 'onder het aen le raken, n dat de man overwinnaer bleef. FRANKRYK. Volgens de Presse zal, in de plaets van Orènoque te Civita-Vecchia, te Bastia FYansch oorlogschip de Klebcr ankeren schip zal ten dienste zyn van Z. H. Pius IX, die schikkingen heeft Italië niets te zien. Op dit oogenblik kent men ongeveer 80 t slagen der herstemmingen, die zondag in Frn ryk voor de deparlementaleraden hebben phi gehad. Ditmael hebben de republikeinen in zetels gewonnen, doch de monarchisten beh; den onbetwistbare overwinnigen van groote leekenis, id de benoemingen der heeren Depe en Cailiaut, oudminislers, en van den heer F James. Volgens berichten, langs onderscheidt zyden ingewonnen, zouden te Parys de zal ernstig hernemen, en nainelyk iu handelstak die sedert eenigen tyd lamelyk kwynend wai By al de spoorwegcompagn'ien zyn de aenki sten in een groote evenredigheid loegenore Het herfstsaizoen b?loofl zeer voldoende te» Talryke bestellingen werden door de provij en den vreemde gedaen in lakens, zyden, woli witgoed, hoeden, schoenen. Er is merkcli vooruitgang in den handel van brons, kunslvo werpen, prachlzaken, juweelen. De bonwnvi lieid, weike meest geleden had seJerl* oorlog, herneemt eenige werkdadigheid.l groote werkhuizen nemen dagelyks meer wa volk aen. In vele werkt men des nachts. I vervaerdigen en de verkoop van meubels, belangryk in de voorstad St. Anloine, is levendiger geworden. Alles loont aen dat beweging zich nog zal ontwikkelen, als zy d> geene politieke crisis tegengewerkt wordt. ontvangt ook goed nieuws uit de provinciën. pc krygsraed heefl de doodstraf uil sproken legen zekeren Bourtin, oud 2 3 ja, beschuldigd van ovcrloopmg tot den vyand deelneming aen de Commune. Bourtin was i twintig jaren. Zyn leven is uiterst wisselv»' geweesthy is kok, soldaet looneelspeler, d bladschryver, carlislisch soldaet, en eindt commandant iu de Commune geweest hy is i dichter. Hy is eindelyk door vier assisenüo tol 38 jaren dwangarbeid veroordeeld voor i kwalifieerde dieflen, en thans verschynl hy v den krygsraed onder de bovengemelde bescl diging. Hy had in 1866 vry willig dienst genot onder het 7® jagers te voel. In 1868 liep hy - en werd bv verstek veroordeeld tol 5 jareni sluiting, fly kieeg genade en werd naer e tnchlcoinpagnie gezonden. Te Patay werd gewond en door de Duitschers gevangen ge men, maer ontsnapte. Op liet einde van Mi was hy bevelhebber der jagers onder de Cl mune. De beschuldigde heeft al de feiten zynen laste bekend, maer beweert dal de roerlingen geen vyand van Frankryk waren, dat hy dus niet lol den vyand is overgeloof Ook beweert hy le Melun voor eenen and< veroordeeld te zyn. DUBBELE IIALSRE1ITING. De strafuitvoering van den vergiftiger1 Saint-Denis, en van den moordenaer der Audran, Moreau en Boudas, beeft gister n gend plaets gehad. Gister nacht werd bet noodlottig tuig, men de guillotien noemt op de Plaee a Roquete opgericht. Er was eene groote volksmenigte tot stroomd, by liet zien der twee karren, diel straftuig aenbrachten, en bestemd waaen de lyken weg te voeren, in vreugdekreten I berstte het was inderdaed een yzingwekkj tooneel deze volksmenigte te zien, die fc vreugde te kennen gaf, getuige te kunnen' van zulke afscliuwelyke verlooning. Ten vier uer was alles gereed, het mes t op zyne plaets gehangen, en toen de sche rechter beproefd had of hetzelve goed wen ging hy met zyne knechten heen om to on! ten. Ten 5 1/2 uer werd Moreau in zyne eel wektdeze begreep onmiddellyk de oorr van dit vroegtydig bezoek en verviel in volledige neerslachtigheid.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2