29ste Jaer. Zondaff, IS r^oveiiilicr 1874. IV 1471. YZEREN WEG.— VERTREKUREN LIT A EEST NA ER VERTREKUREN LIT DE VOLGENDE STATIËN Op onze lioede. Welke tegenstrydigheden. De Kerk en M. Ven Bismarck. Liberale Militaristen. GEHEIMZINNIGE KIST. DE DENDER-B0D1 ABONNEMENTPRYS: 6 FRANKS 'S J\ERS. De inschryv ing eindigt met 31 December. ANNONCENPRYS, per drukregelGewone 20 cent. Rckl amen fr. 1,00. Vonnissen op 5'k' bladz, SO cent. endermonde. 5-05 6-50 8-48 12 25 3-06 6-40 9.55 okeren. 5-05 6-50 8-48 12-25 3-06 6-22 '.lechelen. 5-05/ 6 50/ 7-(!9r/8-12</ Exp. 1® 2® 3' kl. 11-53d l-04d Exp. 1® 2® 3® kl. 2-51'd 3-06/ 0-0l)d 6-40/ 9-48d Exp. 1® 2® 3® kl. ntvv. 5-051 6-50/ 7-09d 8-1-id Exp. 1® 2® 3® kl. 1-04dExp. 1® 2® 3® kl. 2-50d 3-06/ O-OOd6-40/ 9-48d Exp. 1 2® 3® kl. russel, langs Denderleruw.fi 22E. 7-197-50 8-12E. 1® 2® 3® I. 9-24 11-53 1-04 E. 1® 2® 3® kl2-50 0-00Exp. 1® 2® 3® kl. -24 8-49 9-09 9-50 Fxp. 1® 2® 3° kl. 3uven, Thienen, Luik, Verviers 5-05/6 50/ 6-2^d en 8-12d Exp. 1® 2® 3® kl. 7-5('d 9-24d (II-53d tol Leuven)l-04d Exp. 1® 2® 3» kl. 2-51 d t-OOr/Exp. 1® 2® 3® kl. 6-24d (8-49d lot Thienen) (1) Nota. De letter beteekent langs Termonde en de Gent, (5-00's vrvd.) 7-59Et®2'3®k 8-41 8-59 12 22 12-40 3-26 3-51 en 0-00 E. 1®2® 3® kl. 6 20 6-40 8 39 Exp. 1® 2® 3® kl. 9-36. Brugge, Oostende. 7-59 Exp.1®2®3® kl.8-41 8-59 12-22 12-40 3 51 en 0-00 E I® 2® 3® kl. 6-40 Doornyk, Mouscrou, Kortrvk, Hvssel (langs C.entt) 8 12 22 12-40 (3-26 lol Deinze) 3-51 Exp. 6-20 6-40 Doom. Mouse. Kortryk, Rvss. (lungs Ath) 6-00 7-50 11 0-00 5-52 Ninove, Geeraerdsliergcn, Lessen, Ath 6-00 8-12 7 1 I-53 2-50 5-52 9-06 Bergen,'Quiévrain 6-00 8-12 7-f0 11-53 2-50 5- Enghien Braine, Manage, Cliarloroy, Namen langs Geera bergen 6 00 1-00 11-53 2-50 5-52 lelter d langs Denderleeuw. Culqiic Sutim. NAER AF.I.ST l'IT Alh 6.49 10 38 1.48 4.28 7.58 9. Anlvv. 5.40 9.5"» 10.50 E. 1® 2® 3® kl. 12-30 3-15 E. I' 3® kl. 3-33 4.45 5.50 6.50 E. 1' 2» 3® kl. Brussel 7.20 E.1®2®3®kl. 7.26 8.14 11.06 II 53 2.10 3. en 0.0" E 1® 2® 3® kl.5.09 5.55 x.On E, («•2®3®kl.8. Dendcnnonde 7.23 9.55 11.34 2.25 5.'27 8.28 10. Geeraerdshergen 7.27 11.08 2.18 4.58 8.33 9. Gent 5.49E 6 157.39 E 1® 2® 3® kl. 8.29 10.59 12.3 1® 2® 3® kl 1.55 O-OO E 1.2.3. kl. 5.29 8.09 8. 9.17 Exp. t® 2° 3® kl. Lessen 7.09 10.50 2 00 4 40 8 18 9. Lokeren 6.50 9.09 10.57 1.49 4 50 7. Ninove 7.55 11.36 2 46 5.26 9.01 10. Oostende 4.30E 6.20E. I 2 3 kl. 6.28 9.00 11.55 2. 0 00 El® 2' 3® kl. 6.04 7.55 Exp uit Gent naer Moortzecle. Sollegem, Geeraerdb., Enghicn, Brainc-lc- Comle 5.52 8.12E 8.58 11.18 2.10 5,34 6.59 UIT GEERAERDSBERGEN NAER Maria-Lierdc. Sollegem, Moorlzeele en Gent, 5 15 7 24 9 49 11.59 2.59 5.00 5.50E 851 uit Denderleeuw naer llaelterl, Burst, Herzele, Sotleg. Audenaerde, Arisegem Korlryk, 6.17 0.00 9.01 12.55 6.09 7.20 uit Sottegkii naer Aelst, (5.45 's Zaterd.) 7.49 1.28 5.05 7.55 uit Antwerpen naer St. Nikolaes, Lokeren en Gent 4.50 7.15 8.50 10.50 2.15 3.45 7.10 0 00 uit Gent naer Lokeren, St. Nikolaes en Antwerpen 4.25 7.00 9.23 1<>.50 2.45 5.30 6.55 0.00 liebster is van 'l volk en dat ditzelfde vol eenen grooten en ingevvortelden afkeer heel voor deri overdreven soldalenvvinkel. Immer, ten allen tyde is de oprechte en ware Belg 't is te zeggen, de Vlaming, de vyand van di soldatenplaeg geweest en dit is lieden r.og zoo In de middeneeuwen kenden de Vlaminger het bestendige leger nietdit heeft niet bele dat zy alsdan 't vryste, roemrykste en dap perste volk der aerde zyn geworden. Is be dan wel noodig dal men ons Land in een/ reusachtige kazern liersclieppe, elkeen 'l ge weer op de schouder geve en den ransel aen- bange om die vryheid te bewaren, en dit leger den reeds verscheidene mael uitgedrukten vvi des volks? Neen,, onze catholyke gekozenen zullen den wil des volks zoo roekeloos onder den voet niet trappelen. Zy willen zoo min als wy van den overdreven soldaten-winkel, 'l is le zeg gen, van de verpruissing van ons Land. Alleen de iberhaters-doctrinairs zyn in staet dien wil van 't volk te miskennen en le verachten. En dat men onze beweering niet kome be twisten, want heer Jambonus zelve heelt in zyne correspondentie geschreven dat liet zoo gezegde voorstel tot verpruissing van ons Land, door gansch de liberale minderheid of linkerzyde der Kamer zou bygetrederi worden. Op uwe hoede dan, catholyke Landgenoten, laet u door den ronkenden en bedriegelyken liberalen woordenprael niet verleiden. Geeft geen geloof aen listige knepen die met geen ander doel worden voorgedragen dan om deze van 't bewind te verwydereu welke gy er, tot verdediging uwer belangen, aengeplaetst hebt. Gy weet, by ondervinding, dat ergeene ergere militaristen kunnen ontmoet worden dan wel de liberhaters; 't zyn zy die miilioenen op miilioenen in de antwerpscbe vestingen heb ben begraven, en die, in 1870, de militaire lasten in den staet hebben gebracht waerin zy heden zyn. Ten slotte, hebt vertrouwen in uwe geko zenen en bezonderlyk in deze uwer vrienden welke gy aen 't bestuer des Lands geplaatst hebt. Zy hebben u onlangs, wy herbalen bet, de uitdrukkelykste verzekering gegeven de militaire lasten geen gramma meer te. ver zwaren. In die belofte moogl gy een vast ver trouwen stellen, omdat gy weel dat bet eer- lyke en treffelyke lieden zyn, en dat een eerlyk en treffelyk man maer een woord beeft. Weg dan met de liberale verpruissing van ons Land Weg met de liberale volksfoppers die 't volk willen verleiden en ons, calholyken, onder de onleerende zool van Pacha Frère en zyner kliek verpletteren. Verledene week hebben wy den banvloek mee gedeeld dien de gentsche liberale oude kalot ten, de doctrinairs, tegen de melkmuilen of liberale progressisten dezer stad uilgeproken hebben, 't Is de In dépendance Beige bet vrydenkersblad by uitmuntendheid, die zich gelast beeft op liet factum der oude kalotten le antwoorden. In dieaniwoord treffen wy eene verklaring aen die vvy niet mogen laten voor- bygaen zonder er de aendaclit der calholyken op in te roepen, bezonderlyk omdat wy in liet schryven der Indépendance eene oorlogs verklaring zien tegen onze catholyke rechten eu vryheden, en dus op onze hoede moeten wezen. Byna gansch 't liberalismus is voorstaen- der van de herziening der grondwet, zegt de Indépendance er verders byvoegende dat menig artikel onzer grondwet niet kan ont wikkeld of volledig gemaekt worden zonder eene hierziening. Het vrydenkersblad spreekt j onder andere van twee punten 1" van schei ding van Kerk en Staet, welke volgens Item, niet volledig kan zyn zonder de afschaffing van 't budget der Eerediensten, en 2® van de j afschaffing der vryheid van onderwijs omdat Tonderwysmoel verwereldlykt,'tis te zeggen, I zonder christelyke zedeleèr gegeven worden, j Kan men uit deze woorden van de Indé- petulance Beige iets anders afleiden dan dat de calholyken, voor wat den Godsdienst en T ouderwys betreft buiten de algemeene wet moeten gesteld worden Neen Dus,catholyke Landgenoten, op uwe hoede De openbare uiloefeningen des Godsdienstes gestremd, gedwarsboomd of byna onmogelyk gemaekt en daerby den priestei tot den bedel zak gebracht, zieldaer wat vooruitzicht de liberhaters ons geven. In andere woorden: de Godsdienstige belangen van de Belgen schoeien op den leest der zwitsersclie en pruisissche liberale kerkafbrekers, zietdaer wat de Belgische ma<;onriieke liberhaters, oude en jonge, altyd beoogd hebben, nog be oogen en zullen blyven beoogen. Het godsdienstig onderwys afgeschaft de priesters als booswichten uit de scholen ver bannen de jeugd opgevoed zonder God of zyn gebod en aen de slechte driften van 't men- schelyk bert overgelaten er Communards van vormen die alles zullen ten vure en ten bloede brengen zietdaer wat de liberaiers ons voorbereiden Nog eens, op uwe hoede, Landgenoten, indien gy uw Vaderland van de grootste on heilen en gruwelykste rampen wilt bevryden. Men weet dat St. Denys, by Korlryk, eenen genzenhof heeft gelyk Gent. Kan men liet ge- looven, de liberhaters van St. Denys zoo min als deze van Gent, willen in den gewzenhof, dien zy zeiven gesticht hebben, niet begraven worden. 'T is nu eer. jaer geleden dat het ge- wydde catbolyk kerkhof wed< rom geopend is en sedert dien hebben er vele voorsiaeuders van den wereldlyken prosput hel lydelyke met bel eeuwige verwisseld en allen hebben ge- wenseht en gevraegd op '1 catbolyk kerkhof, onder de scliaduwe des teekens oiizer verlos sing, le midden der graven hunner voorou ders, te mogen rusten. Te St. Denys gelyk te Gent wordt den geu zenhof door de liberhaters zeken met afschrik verstooten. Welke zonderlinge tegenstrydigheden ziet men Ly de liberhaters niet gebeuren Dit kan immers niet anders. De neger, tien den der voorstaenders van 't Liberalismus zyn lieden welke in hunne jeugd eene godsdien stige opvoeding genoten hebben en later, door de goddelooze aenvoeders dezer maconnieke sekte verleid, hunne godsdienstige principen hebben laten varen. Gelukkig deze, welke van God de gratie bekomen nog op tyd de oogen voor de waerheid te openen en zicli met Hem le verzoenen. Zietdaer de oorzaek dezer zon derlinge liberale tegenstrydigheden. Men leest in den Bode van Maestricht Eenigen zullen zich wellicht inbeelden dat het Ier goeder trouw is dat de kanselier van 't duilsclie keizerryk dien geweldigen oorlog blyft voeren dien by tegen de katliolyke Kerk aengevangen beeft. Dat men zyne dwaling erkenne. Zietliier het bewys van 't tegenoverstelde Toen die goddelooze en dwaze oorlog uit borst, boodt zich een hooggeplaetste prelaet der duitsche Catholyke Kerk aen by een zyner vrienden, afgevaerdigde aen de pruisisebe Landtag. Hy verzocht hem eene samenkomst met Von Bismarck te vragen, eri er op aen te dringen de ware reden der vervolging ter wete te komen. De samenkomst werd gevraegd en loegestaen. De afgevaerdigde, na de gebruikelyke groe- tenis gedaen te hebben, deed hem met eeris de vraeg Welk ongelyk kan de Kerk jegens den Staet hebben Bestaet er eene redelyke oorzaek welke de strengheid die men tegen Maer gebruikt, zou kunnen wettigen M. Von Bismarck antwoordde unj hebben in den grond geen verwyt tegen de Kerk iu te brengen de stryd dien wy aengevangen heb ben, is onrechlveerdig onder dit opzicht;... maer de politiek maekt hem noodzakelyk, de politiek vereischt het.... Wy waerborgen de oprechte waerheid dezer antwoord. Dus de Kerk is onplichtig, maer de politiek vereischt dat zy vervolgd worde. Welke is deze politiek Alwie den toestand van 't hedendaegsch Europa kent aerzelt geen oogenblik te bevesti gen dat bet 'l Franmaconnismus is Het francmaconnismus overlieerselit den overlieerscber van Europa RL Von Bismarck handelt niet vrylyk er bestaet eene andere macht grooter dan de zyne, die hem zegt Vooruit. En de zoogezegde groote man gaet vooruit Slaef is hy want hy draegt de kelingen van eenen maelitigeren dan hy de groolc-oosten beveelt aen eenen groot-kanselier. Eens vergeleek hy de Revolutie aen ecu schip vol zotten, en by verlangde lang genoeg te leven om bel legen de rotsen der Catholyke Kerk le zien verbryzeld worden. En lieden wat zien wy? Hel francmaconnis mus dwingt hem de capiiein van dit schip te zyn en bet te bestieren tot dat het, door de tempeest van al de slechte driften voortsge dreven, zich vroeg of laet, legen de goddelyke klip, welke zich vóór hem verheit, zal verbrv- zelen. Onder den titel Uitstel van betaling van 't huis Dujardin, leest men in de Patrie van Brugge. Wy lezen inde Eloile liet volgende arti kel, 't welk wy onder alle voorbehouding afkondigen, en 't geen klaerblykelyk aen dit blad is medegedeeld geweest. Uitstel van betaling van 't liuis Dujardin.— De scliuldeiscliers dezer firma zyn door de koophandels-rechtbank van Brugge, op 9 no vember, byeengeroepen, ten einde de verkla ring hunner schuldvordering ie doen en bun advies op de vraeg lot uitstel van betaling of sursis te geven. Het is van de allergrootste gewichtigheid, dat de belanghebbende, in persoon or door hunne gevolmachtigden, den oproep des rech ters beantwoorden. Men weel dat, om met recht te kunnen beslissen, men de meerder heid der scliuldeiscliers en ook deze der waerde van al de schuldvorderingen moet uit maken. De kleine schuldvorderingen de lal- rykste zynde, is derzelver vertegenwoordiging volstrekt noodzakelyk om de eerste voorwaèr- de le volbrengen, tcrwyl de medehulp der titularissen van de groote schuldvorderingen vooral de tweede moeten verwezenlyken. Tegenstrydiglyk aen 't gene er met de banken der sociëteiten voorvalt, zal gansch T verlies iu 't onderhavige geval, door de eigenaers van 'thuis Dujardin gedragen wor den, welke geene andere action narissen heb ben dan zy zelven, en hunne scliuldeiscliers of obligatiedragers zullen, volgens de beste wacrscliynlyklieden, in principael en intresten gansch betaeld worden maer om tot dit punt te geraken moet men wel opletten dat de voor- naemsle bronnen van 'l min ol meer geïmmo biliseerde actief, nocli verknoeid, noch te haestig verkocht, noch aen hongerige specu lanten ten prooi gewoipen worden. Hei te goed en de schuld eens wel vastge steld en slrengelyk onderzocht zynde, zou liet wellicht niet ontnogelyk zyn de definitieve schuldvereffenaers te doen machtigen, om, met de tussclienkomst der spaerkas en van den Staet o( wel niet de eigene waerdens van 't huis, liet middel te bekomen om opvoigend- lyk voorafbetalingen beginnen te kunnen doen of op rekening te betalen op geldstortingen beneden een zeker cyfer, derwyze \an daer- door de vooinaemste hindernis aen den ge- vraegden uitstel grooteudeels uit den weg te ruimen. AELST, 14 NOVEMBER 1874. Heer Jambonus Ilymans, de leerzenpoelser van den luiksclien pacha Frère en zyner kliek, beeft dezer laetste dagen, in eeiie Correspon dentie aen een luiksch blad toegestuerd, aen- gekondigd.dat liet huidige catholyke ministerie eindelyk besloten bad, by de opening des Kamerszittyds, een wetsontwerp aen le bie den dat merkelyke veranderingen aen de militaire wetten loebregeu zou. Heer Jambonus sprak van niet min dan van de afschaffing der plaetsvervanging en van 't gene uit deze af schaffing onvermydelyk moet voortspruiten, 't is te zeggen, ALLEiMAN SOLDAET OF DE VERPRUISSING VAN GANSCH ONS LAND. Nu, die beweering van heer Jambonus is eene loutere leugen, eene van die duizende lasteringen welke de liberhaters uitbraken met liet eenige en berekende doel de calholyken bij 'l volk haielyk te maken, denkende, door dien afkeurlyken list, 't besluer des Lands weer in banden le krygen, in andere woorden, ons weèr onder de alles doodende klauwen van 't belscli francmufons gebroed te doen zuchten. Dochhet schryven van heer Jambonus heeft weinige ontroering by de beigische cal holyken doen onlslaen. Zy weten immers dat zekere liberhaters er in liooge politieke krin gen op aengedrogen hebben voikstergende ruïnerende en verzwarende wyzigingen aen onze militaire wetten toe te brengen, wel wetende, dat die wyzigingen, door de over- groote meerderheid des volks, zouden afge keurd en verstooten worden. Zy weten dat zulks door de liberhaters slechts is gedaen geweest om 't ministerie tegenover zyne vrienden in eenen moeielyken en neleligen toestand le brengen, iets waer- door het wellicht van 't bewind zou kunnen alkegeld worden tol groot prolyl van zekere hongerige en gelddorstige liberhaters die liet geldsehotelken met gretige oogen bestaren en er niet kunnen aengeraken. Zy weten ook dat bet huidige catbolyk ministerie de uitdrukkelykste verzekeringen heeft gegeven dat onze militaire lasten geen pluim meer zouden verzwaerd worden. Wat meer is De beigische catholyken hebben de innige overtuiging dat liet huidige ministerie geen dry stemmen onder de leden der catholyke meerderheid van de Kamers zou vinden welke die volksverdrukkende en vryheidsdoodende wel, die van ons Land eene uitgestrekte kazern zou maken, en elkeen den ransel op den rug hangen, zouden stemmen. Reeds heeft het kiezcrskoips verscheidene mael zynen wil betrekkelyk de militaire kwestie krachtdadiglyk uitgedrukt. De tegenwoordige meerderheid der Kamers weet dat zy de last- DE A'aer het Engclsch. I. Iloralius Flinlwood zal peinzend in zyne eenvou dig gemeubelde kamer. De storm, die builen loeide, deed de ramen kletteren, tervvyl de wind, die in den zwart berooklen schoorsteen huilde, bel weinig vuer, oat op den haerd lag, nu en dan helder deed opflikkeren D,e flauwe vlam bescheen bel gelact van den jeugdigen Flintwood en deed de bleeke tint zyner ingevallene trekken nog meer uilkomen de ellende had de schoonheid van zyn geloei echter niet geheel kunnen doen verwelken; in hel breede,blanke voorhoofd, waervan liet doorschynende vel de blau we aderen deed uitkomen, droegen de meest on miskenbare sporen van honger en gebrek. Twee jaren geleden had Iloralius Flinlwood zyne vvooning en zyne bejaerde ouders verlaten, om de forluin in eene grooie stad le beproeven, waer wy hem nu vinden. De oude vaderlyke wooning, de plaets waer zyne wieg had geslaen, was door drukkende schulden be- zwaerd en hy wilde geld verdienen, len einde het huis zyner ouders uit vreemde handen te redden dacrom had de jeugdige Flinlwood al verlaten wat hem lief wis op de aerde. Zyn beroep van melser had hem dan ook in den beginne veel geld opgele verd do^h er onlslond eensklaps een stilstand in de zaken, waerdoor de jonge i*\.n geen werk meer kon hekomen. Hy wilde naer eene andere stad verlrekken, doch eene hevige ziekte noodzaektc hem het bed le hou den en loen hy zyne legerstede verliet, bezat hy niets meer dat hy zyn eigendom kon noemen. Aen de diepste ellende prys gegeven, dacht hy er zelfs een oogenblik aen naer zyne ouders lerun'te keeren, doch ei?en3erdige fierheid verzette zich hier tegen. Zyne ouders waren zelve arm en vestigden al hunne hoop tot herstel hunner forluin op hem hoe zou hy dus arm en ziek lol hen kunnen terugkeeren. Neen, dan wilde hy veeleer van gebrek omkomen. Hy kon door zyr.e terugkomst de zorgen van zyne ouders nog vermeerderen en den last verzwaren, dien zy te torschen hadden Hoe meer hy over zyn lol nadacht, des le wanho piger werd hy. Buiten verkondigde dc klok van eenen naburigen toten met holle slagen, dal hel elf uer was. Op hetzelfde oogenblik werd er aen de deur ge klopt en een man, dicht in een manlel gehuld trad binnen hy zellc zich zonder een woord ie spreken op den stoel neder, die Iloralius had verlalcn om de deur le openen. Hel is gucr weder builen. Met deze woorden brak Iloralius het slilzwygen af. Dal geloof ik. luide het anlwoord. Hebt gy lieden avond nog iets le doen ver volgde de vieciiideling op snellen en gebiedende loon. Wat zou ik nog le doen hebben vroeg Ilora lius verwonderd. Men werkt op dit uer niet. Hebt gy geldgebrek vroeg de onbekende ver der. Ik ben niet gewoon inlichtingen omtrent myne zaken le geven, mynheer, sprak Iloralius, lerwyl hy zich fier oprichtte en zyn bleek voorhoofd fronste. Ik hel) eene kleine karrewei, vervolgde de vreemdeling, die door eene vertrouwde hand, ik be doel een bekwamen werkman moei verricht wor den. Gy zyt als zoodanig in de stad bekend. Horalius knikte. liet is wel is waer van niet veel belang, maer ik moet bel dezen nacht nog gedaen hebben, ging de onbekende\oort, lerwyl hy de laetste woorden met nadruk uilsprak, cn wel door u Ik heb wel is waer werk noodig, mynheer, daer my eigenlyk wel geld ontbreekt, antwoordde Iloralius, maer gy kiest al een zonderling uer om een metser le laten werken. Dal is waer, maer ik wil het zoo Wat meer is gv zult geblinddoekt in een rytuig naer de plaets gebracht worden, waer liet werk moet verricht wor den, en op dezelfde vvyze naer uwe wooning terug keeren Daerenboven zult gy moeien zweeren nim mer aen een levend wezen een woord te zeggen van hetgeen u dezen nachl gebeurt. De onbekende was intusscben opgestaen en wacnt- te zwygcnd het anlwoord van Horalius af. De jeugdi ge melser was ten hoogsle verbaesd over hel vreemd soortige voorstel var. zynen onbekenden bezoeker. Mag ik ook welen, of er niels kwaeds, niels Het moet voor u genoeg zyn, dal gy myne be velen volgl, sprak de vreemdeling. Er zal "u niets kwaeds gebeuren en ik wil u des verkiezende voor uil bclalcn. Met deze woorden wierp hy een goudstuk op de tafel. De oogen van Horalius fonkelden, doch hy zweeg In deze beurs, vervolgde dc vreemdeling, zyn nog 100 dergelyke stukken. Wilt gy my volgen dan behooren zy u. Honderd pond riep Horalius, neen, dal mag ik niet aennemeu, dal is een lokaes om eeno misdaed le bcgaen, die... Bedaer, vriendje viel dc vreemdeling hem in de reilen, ik weet hoe hel mei u gesteld is cn gy kunt dat geld eerlyk verdienen. Kom aen, stemt gy toe Horalius, eenigzins gerust gesleld en in de over-' tuiging dat hvallyd nog weigeren kon, indien men iels veikeerds van hem eischic, deed zvn versleten jas aen, en nadat hy eenig gereedschap by zieh had genomen, volgde hy den onbekende naer' hel rytuig dat hen wachtte. Toen hy dacrin was geslegen, hond men hem een doek stevig voor de oogen Hel rvluig snelde rui door de slad lot dat hel ein delyk op den grooten weg kwam, heigeen Horalius begreep doordien de weg hobbeliger werd. De jeugdige werkman en de vreemdeling wissel den geen enkel woord. Eindelyk hield liet ryluig slil. Hy werd over een grasperk geleid lot dat by door den overgang van de luchl en het openen en toeslaeii van deurt n achter hem ontwaerde, dat men hem in een gebouw bracht. Hy ging met den onbekende, die hem by den arm vasthield, eenige Irappen af door een langen hollen gang, die blykbaer naer een kelder geleidde. De lucht werd steeds bedompler, naer male men hem verder voerde. Waer brengi gy my vroeg Horalius eindelyk acrzelend aen zyn' gehcimzinnigen geleider. Dat gaet u niet aen, luidde hel korte en bitsige antwoord. Nadat zy nog door eene zwaer krakende deur waren gegaen, stond de onbekende slil en nam den blinddoek voor de oogen van Iloralius af. Zy bevon den zich in een langen, lagen kelder mei sleenen muren en eenen gewelfde sleenen zoldering. Hel licht dal de vreemdeling in de handen droeg en dat een flauw schynsul van zich afwierp, vermeerderde hel sombere van dit verblyl In bet midden van den kelder stond eene langwer pige kist van ongeschafl eikenhout, die met sterke yzeren schroeven gesloten was en er als eene dood kist uitzag. Ecu onbestemd gevoel van afschuw beving Iloralius; hy deinsde een paer schreden te rug, lerwyl hy hel voor hem slaende voorwerp met vvyd opengespalkte oogen beschouwde. Wal moet hier gebeuren vroeg hy eindelyk. Die kist bevat een schat, Wal er in is, is uwe zaek nietik wil die hier geplaelst hebben, ant woordde de vreemdeling, terwyl hy op eene ope ning m een der hoeken van den kelder wees. Wan neer zy daer staet, metselt gy deze nis stevig toe, maer stevig, verstael gy Eerst met twee lagen sleenen en dacrua een sterk pleisterwerk over hel geheel. Gy zult hier al de noodige materialen vinden en precies ten vier lier moet gy er mede gereed zyn. Tol zoolang blyft gy alleen legen dien tyd kom ik u weder afhalen. Ik kan dat niet doen, voor dal ik weel wal deze kist bevat, sprak Iloralius lernglredend. Ik word misschien lot hel werktuig ecner gruweldaed gebruiktby den twyfel, die my bezield, kan ik niet werken Kies dan tusschen dat werk en uw leven 1 riep de onbekende uil, lerwyl hy een revolver uil zynen zak liaelde en dien den jongeling voor hel hoofd zet te. IKv besluit, vroeg hy, met eene zachtere doch vaste en heldere slem Ik zal uw wil doen antwoordde Horatius. Dan is hel goed, hernam deonbekmde Ik laet u nu alleen en wanneer uw werk my bevalt, zal ik uwe belooning verdubbelen voor den schrik, dien ik u voroorzaekl heb. Hy slak hierop eene yzeren lamp aen, die aen de zoldering hing en verlrok met een beleefd goeden nacht, lerwyl hy de deur achler zich sloot en Iloralius Flinlwood alleen liet in dezen stil len en geheimzinnigen kelder- Een zonderling gevoel beving hem loen hy daer nu voor de kist s'.ond, na eenige aerzeling besloot hy deze nader le onderzoeken. Wal er ook moge ge beuren, hy wilde den hierin verborgen schal zien, en wanneer Horalius Flintwood zich iels had, voor genomen, hoe gevaerlyk het ook was. stond zyn be sluit vast als de rots van Gilhrallar. Na dat by de groote deur van binnen had gesloten met een paer veirocsste yzeren bouten die mis schien sedert onhéugelylte lyden niet gebruikt wa ren, nam hy eene nyptang uil zynen zak, waermede hy de schroeven van de kist trachtte af le draeijen. Dit gelukte hem en nu lichllo hy hel bouten deksel op. Hy bleel doodsbleek cn bewegingloos van ont zetting voor de kist staen, daer hy een vrecsseljk schouwspel voor zich zag. Hel lyk van een jong en allerb'ekoorlykst meisje, dal in wit linnen was gewikkeld, lag voor hem Dc dood was op haer voorhoofd le lezen en de eeuwige slaep scheen hare lippen le hebben gesloten Hacr lang brum hair viel golvend l3ngs haer sneeuwwitte hals eu het was alsol zy hare schoone, hall geslolcno blauwe oogen nedersloeg voor den scherpen blik, die de man op haer wierp, w.elk3zich Ihans over haer hoog Als belooverd, stond Iloralius hy bel lyk. Zyne spraek, zyne beweegkracht, alles scheen hem verlaten te hebben llcl slacn eener klok, die hel tier van middernacht verkondigde, bracht hem eindelyk eenigzins lol bewust zyn. Zvnc gednchlen keerde terug en doorliepen met bliksemsnelheid zyn brein. Zou hy dit schoone wezen in deze cel opsluiten, en dal vochtige verblyf waer hel eeuwig duister was Wie weet welk vreesselvk geheim mot haer zou begraven worden Wie wist iels van har c dood Welke lage misdaed en vreesselvke gruwel konden deze lippen, zoo zy niet door don eeuwigen slaep ge sloten waren, misschien niet openbaren"?Zou hy dat lyk begraven en voor eewig uil den w eg ruimen, ler wyl in zulk eene schrikbarende geheimzinnigheid gehuld was Kon hy dal doen Neen, nooil, nooit (wordt voortgezet

De Denderbode | 1874 | | pagina 1