Fen verhaelselken. 18 VliKSCilFAFN AALSTERSC11E KLAPPER. om de schande der genade acn den moordc- naer Foiilaiuas verleend, uil le wissclien aii - ders hoeft de kamer haren lyd niet meer te verspillen over de hervorming van T strafwet boek, want al de redevoeringen worden nut teloos en zyn tnaer goed om tyd en 't zweet des volks le verspillen. REMPLACEMENT. La. Palx deelt over bovengemeld onder werp, dc volgende regelen mee Het grootste getal huisgezinnen zal mei genoegen vernemen, dal ten gevolge van ver schillende maetregelen door het departement van oorlog genomen, de prys det plaetsver- vangers, door de uiaetschappyen van veree- nigdc spekulanten, sedert ongeveer cene inaend, in evenredigheid van een vierde ver minderd is. Eenige ryke persoonen, die geen officieelc plactsvervangeis hadden kunnen be komen, zyn te gauw verontrust geweest en hebben lol 3000 fr. belaeld, ten einde onmid- deüyk van hunne ongerustheid verlost le zyn velen hebben 2300 Ir. gegeven, hetgeen nog een zeer Imogen prys uitmaekt. Degenen, welke hebben wijlen wachten tot 1 januaiy <liet eindtydstip dat, in zekere gevallen nog zou kunnen verlengd worden) hebben wvzer gehandeld, want de maetschap- pven bieden lieden hunne mannen aen voor 2000 fr. Indien zekere exploitation, waerover men zich ouder militair en burgerlyk opzicht, met reden bcklaegt, nog voorkomen en vererge ren, is liet mogelyk en zelfs waerschynlyk, dat aen de wetgeving ecu ontwerp voorgelegd wordt, vvaerbydca! te schadelyke verbinte nissen, door vryvvilligers aengegaen, die byna bedriegclyk en ten profyte der exploitanten iudwaling zyn gebracht, zouden worden ver nietigd. Zulke maetregel, die ook voor de wed en beursspelen bestaet, zou veel kans op een goed onthael hebben. o Men verzekert aen hoogerhand en de redenen, die men vooruitzet, scliyncn ge grond dat te rekenen van hel toekomend jaer dc maetschappyeu ophoudende testryden tegen sterkeren dan zy, zich uit het spel zul len trekken en aen het departement van oor log zullen toelaten het algeheele getal der plaetsvervangcrs te leveren aen den normalen prys van 1600 frank. a Wy behoeven niet te herhalen, dat deze uilslaa ons niet zou kunnen bevredigen, daer er alsdan nog ongeveer 2000 miliciaiien bui ten het genot der piaetsvcrvaiiging zouden ge sloten zyn,een gcuol.dal hen liet stelsel dei-af schaffing van dcsubstiluiiedoordedokiriuairs, heeft ontnomen. Nogthaus moeien wy beken nen, dat hel regiem minder slechte uitwerk sels voortbrengt, dan men dit over het alge meen, tydens de parlementaire debatten, voor zien had. Zaterdag namiddag is alhier voor den tucht- raed der garde komiek de zoo beruchte vasten avondklucht opgeroepen geweest. Om 3 uer 13 minuten treedt de racd, vooraf- gegaen van Lange Jan, den uitvoeder zyuer vonnissen, de zael binnen. Major Hellinckx bekleedt liet voorzitterschap in vervanging van de twee vrederechters-plaetsvervangers, MM. Van Wambeke, wettelyk belet,en De Ryck B., die wel duizend malen te plat is om als werk tuig ecmr kleingeestige wraak van den ker nei, te dienen. Verders is de rand samenge steld uitdc kapitein Florimond Govaert de lieutenant Karei Meert, bygenaemd de spuwer, zoon van juge Gideken onder-lieütenant Lefebvre Leo de sergeant Pieter Sergeant dekaporael Jan B. De Vylder. kantoorbediende van den kornelde garde DeStobbeleir Michel. Men bemerkt op 't gelaet van byna al de leden cerio zekere voldoening. Lenigen konden ze met verduiken, want men ziet liem glinsteren de blikken op de belichten werpen, die veel schynen te zeggen. Na de volbrenging van eeuige formaliteiten geelt de kapitein-kwartiermeester lezing \an ecnen brief door den kornel aen den kapitein- verslagtrever toegestuurd hem hevelende de hecren Van de Mcerssche, Rumbaut en lonsoor- tm voor den luctiirued te dagen. Men kent 'l misdryf T welk de betichten in de inbeel ding van den kornel begaeu hebben. Omioodig dus liet te hei halen. De Jieeren Eeman cu Limpens tot de ver dediging der belichten op den laetsteu oogen- blik acnzoclit, vrageu de verschuiving der zaek tot cene nadere zitting, aengezicn liet tweede leit de betichten ten laste gelegd by de dag- vaerding niet genoegzaen is uitgedrukt. M. Limpens geeft lezing van dc zoo wel op gestelde nagvaerding welke wy, in ons num mer van zondag 11.afgekondigd hebben. By liet lioorcn der laclkuudigc beestigheden die indedagvaerdingzyn neergeschreven geweest, wordt dc neus van den kapitein-verslaggever wel eene el langer. Op zyn gelaet stact de gramschap le lezen en zyne oogen werpen glinsterende vucrslralcn naer Lange Jan, die hemen deO|üUoncu instelling der garde ko miek nog belachclyker heeft gemackt dan ze het reeds waren. Van den nood eene deugd makende, poogt de aclsiersche Demosihencs, zich in keukenfransch tc verontschuldigen en alles ten laste van Lange Jan tö leggen, iets waerin hy niet kon gelukken, aengezicn hy beter dan iemand wist dat Lange Jan compe tenter is om uitzet en geneuver met mastelle- kens binnen te lappen dan om eene dagvaar ding letterhk over tc schryven.Wai't meer is. 't is de eerste mael niet dat Jan hern die pert speelt. De Denderbode heeft, eenige jaren ge leden, nog een staeltjc gegeven van Jans' be voegdheid in dit vak. Men heeft Jans' werk niet nagezienEn wie moest liet nazien? Niemand anders'dan de kapitein-verslaggever onder wiens bevelen Lange Jan in dit geval stact. Vergeten wy ook niet te zeggen dat Lange Jan den hond van 'l spel wierdt en dat ganscli de raed zoo verbolgen was dal hadden deszclfs leden, met den voorzitter aen 't hoofd, hem een oogen blik onder de handen mogen nemen, zy 't uitzetteke en 't geneuverke lief uit zyne kaken zouden genepen hebben. De kapitein verslaggever ver/cl zich tegen die verschuiving. Na êenen redetwist tusschcn de verdedigers en 't openbaer ministerie ver- klaert de Raed dat de zaek niet zal uitgesteld worden. Men moest den kapitein-verslaggever gclyk geven, dat es natierlek, niet waer kornel? NauwelyKs is dit eerste incident geëindigd of dc verdedigers werpen dc onbevoegdheid of incompoieneie van den Raed op. Er ont- stact weer nopens dit punt eencn langdurigen redetwist tufcsclien de hecren verdedigers en 't openbaer ministerie. De verdedigers eischen een vonnis en de lined besluit eindelyk dat hy zeer competentis. Men moet slechts de troniéii van al de leden des raeds met zeer weinig aendacht onderzoeken om tc zien dal ze oiuoiadiuoo jannen zyn. Ue voorzit ter. Major Heltinckx is zoodanig luaiodtuoo dal de vent 'i besluit des raeds zoo verkeerd uitspreekt dat, zonder de hulp van 't openbaer ministerie, de verdediging en'l publiek niet zouden begrepen hebben wal hy zeggen wilde. Doch die verbau- wcreerdheid van Major Hellinckx begrypt zich zeergeinakkelyk. Die vent gevoelde zyne eigene nietigheid en daerby nog dat hy zich op zyne placts niet bevondt. Van over den toog snaps- ketis schenken en met dc geneverpypen een praetje doen, dat gaet u beter af niet waer. Major Daer gevoelt gy u op uwe plaets niet waer. Major BAG A SNICK En denkt niet dat wy schelden als wy zeggen dat Major Ih llinclx genever over den toog schenktde Vent is immers voor dit bedryl gepatenteerd en is zelfs kiezer, dank aen dii patent. Na eenige kleine incidenten welke de lach spieren der toehoorders in beweging brach ten, ging men eindelyk over lot 't verhoor der getuigen. De eerste opgeroepen getuige is kornel Van Assche.dat es natierlek De vent babballzyne rede af gel) k een schoolknaep die zyne A B ti les opzegt. Hy vertelt dat men hem waerheden heeft durven zeggen met de vastenavond en dat degene die ze hem gezegd hebben den tuniek der garde komiek aen hadden, enz., enz. Op de vraeg van den voorzitter of de betichten allen den tuniek der garde hadden aengespeeld en ook of hy eenigen onder hen herkend had, antwoordt de getuige dat zy allen den tuniek aen hadden doch dat er eenige persoonen by waren die eene slaepmuts vol hooi op 'i hoofd droegen, verders heeft hy slechts de heereu Van de Meerssche en Rumbaut herkend. Al de andere getuigen zingen byna allen 't zelfde deuntje; menzon zeggen dat al ue rare vogels die ie voorschyn kwamen op een orgel tje waren geleerd. L'homme au sens electoral zong zyn deuntje in bergemeersc'ienfransch af. Spreek uwe moedertael, jongetje lief, dan zult gy u niet belaclielyk maken. Deze deuntjes werden allen zeer ruslig afgezongen tot dat het de beurt was van zekeren spriukhaen, één der klerken van dc heeren Cumont, die zich veroorloofde een der belichten te bcleedigen Doch de heeren ver dedigers protesteerden onmiddelyk met kracht dadigheid tegen de/.e onbeschofte onbetame- lykhcid en verzochten den voorzitter den ge tuige tot 'l dagorde te roepen, 't welk taliter qualiter gedaen werdt. Dan was 't de beurt van een lang en smal vrydenkcrkc. Kon 't ventje 't welk hop innocent is pour /aire mort, gelyk Nollen in zynen tyd zei, den laelsten catholyken ophangen, het zou niet missen, 't .Manneken zingt ook zyn deuntje af, en zong en zong zoo wel dat het volgende voorviel Ue getuige Verders moet ik er by voegen, M. de Voorzitter, dat ik des anderendaegs ten huize van M. den kornel was en daer een der betichten, dc tamboer Sogers,in mvne'tegen- woordiglieid, heb hooren verklaren dat de heeren A. Van de Meeissche en A. Rumbaut by by de vermomden waren. De betichte Seyeis.Ce liegt er Jandorie om! De getuige (Opspringend en naer den belich ten loopende \Natschurftige kerel, ge durft gy zeggen dal ik er om lieg Laet my hem eens pakken dien scliurfterikWat ik lieg erom. Ik zal u voor't recht vervolgen, ge- meene kerel, die gy -zyt, enz., enz Voegen wy er ook hy dat zonder de tussehen- komst van den lieer Limpens, verdediger, ge tuige en belichte zouden handgemeen gewor den zyn. liet werdt hier wederom bewezen dat de voorzitter de boedanigheden niet bezat welke by eenen magistraet vereisclit worden. Onmogclyk is liet ons de pleitrede der acht bare verdedigers en het rekvvisitorium des openbaren ministeries hier mede te deelen. Bepalen wy ons te zeggen dat de heeren Lim pens en Eeman, alhoewel weinig bereid, zich van hunne taek met veel eer hebben gekwe ten. en dat de argumenten waermeê de ael- stersohe, Demosthenes, alias i.'espoir d'Alosl voor den beitel kwam, om de plicht igheul der betichten te bewyzen, hoogst armzalig en mager waren. Moest gy, Demostheii js. daar om deze zaek, gedurende zes volle maend- n, bestuderen, u in al de boeken waerachter gy u in de verlioorzael verschanste, zoo verdiepen, om dan nog eindelyk zulken Hauwen zeever uit te kramen? Nog zoo eenige zittingen van den tuchiraed der komieke garde en uwe naem zal voor altyd onsterfeljk wezen. De uitspraek werdt onhepaeld verdaegd. Wy zullen dus 't vonnis afwachten en zyn verzekerd dat er veel volk, tol Die Vis ioe, met zynen haen, zal komen naer kvkenenluis teren, want het zal waerlyk der moeite woerd zyn. En hiermee is myn verhaelselken uit, en daer kwamp nen puil en smyn verhaelsel ken uit, en daer kwamp een padde en ze zei nog e wadde. en daer kwamp een kat, en die kat sprong op 't dak, en 't dak viel in, en de kal was den bol in. Zaterdag avond II. toen de zitting van den luchl- raed der garde komiek goe ndigd was. trok lieutenant Chai leken, in volle viert by II irienselo-n, ten einde di' slipuUalien van zyne voorvvaerde le volbrengen. Nauwi lyks gezeten begon by le vertellen dal hy locb nie! wist dal er zooveel dommerikken in de wereld wareb Zie, zet Clinrlekeii, deze namiddag heb ik deel gemaeki van den lue.lilraed der garde civiek en daer heb ik myn eigen zul ven moeien over tuigen. Üenkl eens van de zeven leden die den raed unmat'klen was er sleehls éón, en die was ik, welke de zaek verstond of die begreep wat de knpiirin- verslaggever lol slaving der bcsciiuldigiiig by braebl. Ik kan hel niet genoeg herhalen hoe hel rnogel K is loch zoo dom tc zyn hadden zy geilaen gci .k ik de zaek in den grond gisludeord, de voorzitter zou al die domheden niet uilgeslcken hebben en de andereu daer niet zitten le ky keu hebben gelyk een uil op eene zieke koeGy licht daer I". G., die rechter aen eene rechtbank is,dal ventje begreep ook niets van de zaek. Tot hiertoe bad ik liem en velen met my loch eene zekere dosis gezond oordeel erkend, maer door zyne houdii.g beeft hy bewezen dat wy allen in onze meening bedrogen zyn, enfin dal hy nen G OOTEN dommerdis. Zoo sprak Gharleken. Dus. volgens, Charelken, was hy alleen onder de zeven .eden des raeds, de wyze hy alleen begreep dc zaek, de andere waren te dom om ze tc bcgrypen. Wy wisten niet, Cl.arelkcn, dat ce zulk een pre lentieus venije waert. Zou 't venlje misschien gevoe len dal hy een liaerke naer zyn vaêrke beeft Als men zulke praatje» voeren en snuifje geven kan en daerby oe zoon is van 'l vermand Jugeke GIDEKEN, dan moet llortensekcn u geerue zien of ze V in of niet. Maer ach hecrc wat willen wy daer van zeggen Errinneren wy slechts dal pretentie en versland nooii onder de zelfde slaepmuts rusten. VOLKSKAMER. De kamer heeft deze week liet budjet van wegen en middelen onderzocht. De lieer Lehardy de Beanlieu heeft, volgens gewoonte, eene langdradige redevoering uit gesproken. 'T waren het beschermstelsel aen 't katoen verleend, en ook de accynsrechten op 't hier en 't suiker waerop spreker het ge mikt had. M. Lehardy de Beanlieu wil de rech ten op 't bier en 't suiker verminderen en men weet dat, volgens de liberhaiers, de stadsfi nanciën in zeer slechten toestand verkeeren sedert de aenkomst van 't zoogezegd catholyk bankroet ministerie. Als men by die gedurige eischen van vermindering der belastingen de aenhoudende vragen van credieten voor dit of 'l geen openbaer werk voegt, die, door de li- berhaiers. gedaen worden, en men er een weinig op nadenkt dan moet liet voor elkeen bewezen zyn, dat de liberliaters in hunne be weeringen ttengaende den betreurendsweerdi- gen toestand onzer financiën bitter weinig lo giek zyn, en nog veel meer dat al wat zy in hunne tolken uitkramen, niet alleeulyk snoode leugens en laster zyn maer levens ook wel geconditionneerde fopperyen om de kiezers en 't publiek tc verschalken. Verders hgeft de kamer verscheidene redenaers aeuliooid. M. Lehèvrw sprak over de noodznke.lykheid van de herziening der wet op den enregistrements- zegelAl. AL De Decker en Meeus over den Drawbac der sterke dranken en hel accyns- reclit op de suikers. De heer Malou heelt op de redevoeringen dezer heeren geantwoord dat hy den Drawbac op de uitgevoerde sterke dranken op 't voorige cyfer niet kon bréngen, en, voor wat de wetgeving op 't bier en 't sui ker betreft den statu quo moest behouden worden. MM. T'Serstevens en Vleminck spra ken ook de eerste over de sterke dranken, de tweede over de verbetering van 't nation- nael bier welke uit de vermindering der ac cynsrechten moet voortspruiten. In zitting van woensdag heeft de heer Lelièvre liet wetsont werp ontwikkeld betrekkelyk de wyziging aen 'l art. 733 van't burgerlyk wetboek toe te brengen, 't welk door liem en M. De Baets is voorgesteld. Nadien beeft M. Demeur ge poogd te bewyzen doch te vergeefs dat het batig slot van 8 millioenen, zoo hel ministerie van finanlien het voor 't dienstjacr 1873 op geeft, niet aennemelyk is. Vrydag heeft de ka mer de interpellatie aenhoord van den heer Defuisseaux overde uildry ving van Vermersch, nen Communard die door den Krygsraed van Versaillen lot de doodstraf veroordeeld is. Wy zullen des uoods op dit laetstc punt terug komen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Sauspeur, onderpastoor tc Velsikf, is onderpastoor benoemd le Overboe kt re hy wordt vervangen door den Eerw, Heer de Sadeleer, onderpastoor van Over- meirc. WETTELYKE BESLUITEN. By koningiyk besluit van 29 November 1874, is de lieer Verlynde (S. A.), Advokaet-avoué, Rechter-plaetsvervanger aen de rechtbank van eersten aenleg en Drovinciaelraedslid ie Y'per, Vrederechter des kantons Aelst benoemd in vei vangïng van dén heer Vanderheyden, over leden. De heer Verlynde le Yper van zyne mede burgers zeer vourdeelig gekend, laet aldaer Je zoetste errinneriiigen achterook is zyne be noeming, in onze stad en 'i omliggende met dc meeste vreugde vernomen geweest. Als tolk der openbare deuk wyze heeten wy den heer Verlynde willekum in ons midden, en drukken tevens den wenscli uit hem menig vuldige jaren aen 'i hoofd van 't vredegerecht onzes kantons le mogen behouden. By koninhlyk bpsluil van 3 debember, zyn de volgende benoemingen tot schepenen gedaen Te Erembodegem, M. L. Nelis, in vervan ging van M. B. Verleysen te Onkerzeele, AI. L. Cambies, in vervanging van AI. De Nutte, overleden te Ophusselt, Af. D. De Braecke- leer, ui vervanging van Al. P. F. De Spiegeleer. RECIITEKLYK KBONYK. Het dossier der zaek Jaumart is voor de tweede mael aen liet parket van het verbre kingshof gezonden. De voorziening zal echter niet voor liet einde der inaend December aen- staende. voor de tweede kamer, crimineele aldeeling, van hel verbrekingshof kunnen op geroepen worden. Tlk drukkerij van den DENDERBODE. DE ALMANAK VOOR 'T JAAR O. IL J. C. 1875, bezonderlijk opgesteld voor de Stad en 'i kan tons Aalst. PKIJS s l<> CESTHIE». De geëerde abonnenlen van den De tuier - bode welke den abonnementsprijs voor 1874 nog niet voldaan hebben, zullen eenen .alsteisclie Klapper met hunne kvvillantie gra tis ontvangen, indien zij vóór 15 Januari 1875, len bureele van 'i blad, Molenstraat N° 6, n .bij de groote merkt, g'zegden abonnements prijs betalen of doen betalen. Dus opgepast. Ingangskaerlen voor de luisterlyke avond- leest door dc maetscliappy '1 Land van Riem aengeboden, zjii le rekenen van Dynsdag aeii- siaende by de heeren Jean Meert, Si Eloi en Van de Putte Allons, Kortezoulslraet, te beko men. Pry zen der plaetsen l'lc plaets fr. 1,50 2d,! 1.00 3dc 0,50 eefitiemen. Dynsdag is er een begin van brand onl- staen in T huis bewoond door Henricus Meert, in de Kerkstraet, alhier, doch weid onmidde lyk uitgedoofd. Men schryft uit Brussel, 2 December De getuigen van het duël Kontainas-Leliem- bre, AIM. Delecosse en koiisoorien, zyn aen- zocht zich in de gevangenis te begeven, ten einde limine straf te ondergaen. Generael Van de Vin gaet naer Üenderinoiide, en de anderen naer de Kleine-Kannelielen. Alen schryft nog uit Brussel Woensdag avond heelt de Association libé- i ale et Union constitutionnele. eene vergadering gehouden. Al. Van Humbeeck hield eene lang dradige redevoering, waerin hy den oorlog verklaerde aen de geestelykheid in liet alge meen. en aen de Jesuieten in liet byzonder. Volgens men meldt, zal men, te begin nen van 1 januari aenstaende, in de statiën van Antwerpen en Brussel, voor de lyrt tusschcn deze steden, koepons afleveren zon der datum, en altyd geldig. Deze koepons. die per serie van twintig zullen moeten genomen worden, zullen in dry klassen bestaen enke le, of voor gaen en keeren. Om hel bedrog te vermyden, zal Je reiziger, die zicli van den koepons wil bedienen, zich in hel siatie-bu- reel moeten aenbieden, waer men er den da tum van den dag zal opplaetsen. De koepoi.s voor gaen cn keeren zullen maer in de statie van het vertrek gestempeld worden. Indien, na een zekeren tyd, er geene groote misbrui ken uit volgen, zal dit stelsel op geheel liet spoorwegnet van den Staetsyzerenweg toe gepast warden. Alen schryft uit Antwerpen Men deelt ons liet volgende, niet onaer- dig nieuws meêVerledene week waren de agenten der gerechterlyke politie van Antwer pen, onder begeleiding van hunnen inspecteur, den heer Van Staeyen, de kerk van St.-Cutlia- rina op liet Kiel, des nachts gaen bezetten, ten einde den diefstal, welke er beroemd was ge worden, te voorkomen. Dit gebeurde met de toestemming van den pastoor en zonder ken nis van de politie der 9" wyk. Te middernacht bemerkten de agenten dezer wyk, welke op ronde waren, licht in het gewelf der kerk en hadden niets haestiger te doen dan den politie- kommissaris, den heer Ockel, le verwittigen, welke zich onmiddellyk ter plaelse begaf, en de deur der kerk deed openen, maer welk was de verwondering van dezen laetste wan neer, in plaets van dieven te zien, hy de ge rechterlyke politie-agenten omdekte. die ge reed stonden langs hunnen kant den kommis- saris aen te vatten. Dit geval heeft niet weinig in de omstreken doen lachen, en geeft de bewooners een schoon gedacht van de overeen komst in den politiedienst. ALiendag 30 November, hebben de afgc- veerdigden der calliolyke vereenigingen van de vier kantons van hel arrondissement Has selt, de lieer Eugeen Van Willigen, knudidaet der catholyke gezindheid benoemd om de open gevallen plaets, door liet afsterven van M. Baron Th. de Pilteurs-IIiegacrts in het Senact te bekleeden. Eene daed van baldadige woestheid is le Lier gepleegd. Alaendag keerde een der (at- soenlykste jongelingen dezer stad huiswaerts van de Cecilia leest, toen hy door L. Varde- velde, scliryiiwerker, aeugevalien en ernstig met messteken aen hoofd hals en hand getroffen werd. Zyne kleedcren dragen daeren- boven tdlryke sporen, van de poogingen, door den aeurander aengewend plassen bloed duid den des anderendaegs de plaets aen waer de mis- daed was bedreven geweest. Eenige burgers, op bet gerucht toegeloopen, hebben liet slacht offer naer liet polilie-bureel gedragen, al waer zyne wonden zyn verzorgd geworden. Alaendag avond, II. rond 4 uer en half, is er een huis en stal opgebrand, bewoond door dpn eigenaer Jacob De Vrieudt, landbouwer te Jubbeke. De meubelen hel iandbouwhalnm en een zwyn zyn de prooi der vlammen ge worden, een ander zwyn en cene koei zyn ge red. Het verlies wordt op 2300 fr. geschat en is gedekt door eene assurantiemaetsclmppy. Een ongelukkig voorval, heed donder dag, te Aerscliot in het huis van Alad. Wed. Tielemans, plaets gehad. Een gennemde Van Zantvoet, meiserdiener, is mei zynen mortel bak nog al van eene tamelyke liooge ladder gevallen, ten welkers gevolge hy zware won dén aen het hoofd bekwam. Het bloed vloeide hem uit de ooi en en de spraek was hem beno men. De ongelukkige man is eenige uren nadien overleden. Alen schryft uit Luik, 2 December: Het betgisch gouvernement heelt aen Af. Vermersch, de gekende opsteller van den Père Ducliesne, hevel gegeven hei tand te verlaten. Alen weet dat Vermersch te Versailles ter dood is veroordeeld, voor deelneming aen de mis daden der Commune. Vermersch woonde sinds eenige maenden te Luik en gedurende zyn verblyfin Belgie. heeft hy niet opgehouden, oproerige schriften op te stellen. Eene stoute diefstal is le V'erviers be dreven. De hei-r G..., notaris en agent van verzekeriiigsmaetschappyen, had van eene dier macLschappyen al de kwiiianliëu ontvangen voor zyne geassureerden. Hy had die briefjes in eene lade van zyn bureel gelegd doch sloot noch do eene noch het andere, toen men ge durende den nacht by hem binnendrong en de kwiltanliën roofde. De dief kusseerdc er te Verviers voor eene som van 260 fr. in. Het vermoeden viel weldra op zekeren Prosper G., die sedert eenige dagen den dienst van den notaris vei laten had, en de vermoedelyke dader werd te Tlieux aengehouden, terwyl hy bezig was liet geld der overige kwittantiën te vorderen. Hy is ter beschikking van het ge recht gesteld. FRAXKRYK. By de kiezingen van den municipale» racd, welke zondag te Parys hebben plaets gehad, zyn gekozen 53 radikalen, 10 republikeinen en 11 conservatieven. Er moeten 5 halloteerin- gen plaets hebben. De Opinion nationale merkt op. dat indien de radikalen met de op zondag gekozene leden.de talrykste groep uitmaken,zy evenwel, aen hunne eigene macht overgelaten', niet de meerderheid hebben. - Donderdag is de boodschap van maer- sclialk Mac-Maliou in de Nationale Vergade ring gelezen. Dezelve bevat geene meldeos- weerdige feiten. Er wordt weinig of niet aen- gedrongen op de stemming der consiitution- neele wetten zy doelt op een oproep tot al de mannen van goeden wil en liet slot, is de lier - liaPng der woorden van den maersclialk die hy uitsprak na de inneming van den Mulakof- toren J'ij suis, j'g resle. De boodschap van maersclialk Mac-M.i- lion is door de bevolking te Parys gunstig ontvangen. De republikeinsclic drukpers is voldaen over de uitdrukking, om de rechten door de wet van 20 november bepaeld, bevestigd te zien. De verklaring der onpartydigheid is, vol gens bun beweren, rechtstreeks gericht tegen dc legitimisten, met byvoeging dat de bood schap den toestand der konservalieven niet gewyzigd heeft, afschoon er oor harde woor den in voorkomen tegen de radikalen. De konservatieve en bonapariische dagbla den, hebben hun gevoelen over de boodschap nog niet meegedeeld. j a Alen leest in den Figaro van Parys Na het burgerlvke huwelyk en de burgerlyke be graving, heeft"een citoyen het burgerlvk doop sel uitgevonden. Verleden jaer is die uitvinder. Rose genaemd. burgeglyk gehuwd en nu moest de eei ste citoyen uil dien echt gesproten, het hurger'yk doopsel ontvangen. Al de broeders en vrienden waren verzocht ten huize der ouders rue de chemin Vat. 33. Een rood tapyt was over de tafel gespreid, waerboven een rood vaendel wapperde. De doeken van de kleine waren rood, en rood waren dc linten en strikken der moeder. De vader stond in zyn hemdsmouwen, met den rooden gordel om de lenden en de roode muts op liet hoold hy hield in de hand een glas en een liter wyn, waeruit hy eiken aenkomenden vriend een dronk aen bood. Eindelyk toen de vergadering voltallig was kwam de grootvader, even rood als de ande ren, naderde traeg/.aem en zyne bevende han den ovei hel hoofd van den kleinen citoyen heffende, sprak hyIn den naem der repu bliek, ik doop u, Raoul 1 Indien de radikalen een hemel hadden wat zou de heilige Raoul Rigaull tevreden zyn Dat ontbreekt hun echter nog. Zouden zy voor de gelegenheid ook niet een burgerlyken hemel kunnen uitvinden Zonderling. Het was 10 1/2 uer 's avonds, toen de jufvrouwen P..., welke op de derde verdieping woonden in een huis der kaei Anjou, bezig waren met eenigen banden- arbieil. toen eensklaps een brandend stuk hout in hunne kamer viel en de stukken hier van lot tegen hunne zitplaetsen rolden. Vol angst gingen zy de huisbewaerster ver wittigen, die hierop naer de vierde verdieping liep en de deur in afwezigheid van den bewoo- ncr, opende. Nauwelyks had zy echter eenige stappen in hel vertrek gedaen óf de zoldering week onder hare voeten, en deed liaer in de kamer van de jufvrouwen P. neérstormn. Er was een deel der verkoolde dwarsbalken onder hare zwarte bezweken. Gelukkig ont snapte de vrouw aen liet gevaer met eene lichte wonde. De pompiers werden aenstonds ter hulp ge roepen. Weldra verschenen die ter plaelse, drongen de \ierde verdieping binnen om over den toestand te oordeelen, maer nauwelyks hadden zy zich op den vloer gewaegd of de zoldering bezweek onder hunne zwaerte en alle stortten met de brokken der zoldering naer beneden, en vielen in het vertrek der jufvrouwen P. Door liet gekraek, het geschreeuw, den rook en de vlammen dachten de overige huisbewo ners dal liet geheele huis reddeloos verloren was en ieder vluchtte in alleryl met hetgeen hy kon wegdragen. De ramp was echter niet zoo groot als ver moed werd. De bevelhebber der pompiers be kwam eenige zware kneuzingen aeu dc borst en het rechterbeen, do kaporael hinkte op eenen verstuikten voet, en de andere pom piers hadden gelukkig de ncérdaling zonder ongeval doorstaen. Er werd om meer pompiers naer de kazerne gezonden en dank aen spoedige maetregels, was weldra alle gevaer verdwenen De commissaiis van politie heeft een onder zoek geopend, om de oorzaek van dien zon derlingen brand te kennen*. Men meldt de tegenwoordigheid te Parys van een zeer bebmgryk koppel, man en vrouw, die le zamen 200 jaer oud zyn de lieer en mevr. Vanner, uit liet departement van den Haul Rliin De echtgenoot is geboren onder de regeering van Lodewyk XV en hy trouwde onder de regeering van Lodewyk XVIII, Van ner heeft dus onder een twaelftal gocverno- meulen geleefd. De echtgenoot is 105 jaren ouil de vrouw is er 93. Reiden zyn nog ge zond van lichnem cu geest en stronketen voort in dal groote Parys, waer het leven zoo spoe dig \erslyt en waer zoo velen jong sterven maer degenen die er leven dagen alle verge!y- kiug uilde schilder Waldeck is op zyn 108' jaer. ENGELAND. Gister i3 in al de diocesen van het bisdoim Westminster lezing gegeven van eenen her- dcrlyken brief van Algr. Manning, in welken vcrklaerd wordt, dei al wie de oufeilbnerheid des Pauzen loochent, ophoudt catholyk te zyn. Men verwacht eene brochuer van Algr. Man» ning betrekkelyk de decreten van het Yatikaen- en de burgeriyke getrouwheid. De statieoverste van Clapham (Engeland^ ontving dezer dagen een mandje die hy spoe dig opende en waerin hy.... een kind vond. Ily was niet te vreden over dit geschenk, en gaf het aen eenen pakdrager, die liet naer zyr* huis droeg. Onder het oorkussen waerop het kind rustte, vond hy eene som van 40,000 lr. I De statieoverste wil nu de mand met den inhoud weder hebben, maer de commission- naris en wil niet. De rechtbank heelt die zaek in handen. SPANJE. Dc Iberia, een der officieuze dagbladen uit Madrid, zegt iu een uitgebreid artikel, dat liet aedstaeude vertrek van maersclialk Serrano naer het noorderleger op doorslaende manier bewyst, dat het goevernement geene andere zorgen kent, dan het spoedig ten einde bren gen van den Carlistisehen oorlog. Hel eenigste, wal ons hierin verwondert» is echter dat maersclialk Serrano zyn vertrek, indien er een vertrek zal plaets hebben, ver schoven heeft tot de helft der inaend Decem ber, tydstip waerop het onmogclyk is eenige militaire operatie uit te voeren. Hiertegen ver zetten zich èn de winter, èu de wegen, èn de korte dagen. Onzes duukens, zal dit vertrek eindigen juist als elk voornemen, dat vroeger door den maersclialk opgevat isnamelyk door een wys achterwege blyveo, want indien hy in zyne onderneming even weinig geluk had als de generaels Laserna, Lome. Portilje, of zelfs indien hy hel niet verder bracht dau maersclialk Concha, zou het weinigje vernis, dat nog op zyne bekwaemheid als dictator cn veldheer licht, wel geheel kunnen verdoofd worden. Erger dan dat, die afwezigheid zou vry spel geven aen zyne laliyke vyanden bin nen de hoofdstad, die hem wel zouden laten vertrekken maer misschien het terugkomen onmogelyk maken. Volgens den Memorial Diplomatique is er eenige moeilykheid tusschen de regeering van Serrano en het kabinet van Berlyn Ten ge volge daer van zullen graef Hatzfeldl (de ge zant) en graef Radolinsky (eerste secretaris van legatie) worden teruggeroepen Alen zegt, dat graef Pergen tot gezant zal worden be noemd.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2