Land van Iliem. Bedevaert naer Lourdes. SIoli kadéééééé officieuse inlichtingen dal, indien eenige fami- liën,. ten rechte vérsclmkt door hei schre ven van zekere dagbladen, tot 5(J00 frank voor hunne p titels vervangers hebben betaeld, er heden vele anderen zyn die niet meer dan 2000 er zelfs slechts 1800 fr. geven- In de aeustaende raaend january wanneer de bepaelde tyd voor de plaetsvervanging zal ver streken zyn, zal het ministerie van oorlog in gelicht zyn over de pryzen welke werkeiyk besteed zyn voor de rechtstreeks aengebodene plaetstvervangers. Het ministerie van oorlog hoopt nog meer voldoende uitslagen te bekomen, dan die van liet tegenwoordige jaer. Inderdaed, de samenspanning der agenten van plaetsvervanging, met het doel om het goeveruemeut te beletten vrywilligers met pre mie te vinden, zyn niet volkomen gelukt: van een anderen kant zyn de voordeelen aeu de verbintenis met premie meer en meer ge kend, en naer weerde geschat, zooals dit be wezen wordt door den onophoudeljken aen- groei van het getal verbintenissen. Wy kun nen reeds, voor de aenstaende lichting, op een veel grooter getal vrywilligers met premie rekenen dan wy er verleden jaer op heizeltde tydstip hadden, voor de lichting van 1874. 2° Viae;/. M. de minister heeft beloofd de kwestie der \oeding van den soldael met zorg te doen onderzoeken, vooral onder het oog punt van de verandering van spyssoorten en van de hoeveelheid van het ralioen vleesch. Welk is de uitslag van dit onderzoek Antwoord. De minister van oorlog heeft be vel gegeven aen een bataillon infanterie, de proel te nemen mei ceriige veranderingen, in te voeren in het voedingstelsel van den sol daet. ten einde meer afwisseling in de spyzen te bekomen by middel eener byvoeging van 50 grammen vleesch per dag. Deze proelnemin- gen zyn op f july laetstleden begonnen en moeten nog gedurende eenigen tyd voortgezet worden, vooraleerde uitslag ervan met zeker heid kan bepaeld worden. 9e Vraeg. Welke zyn de schikkingen door den Slnet genomen, voor de spoedige uitvoe ring der wet van 12 juuy 1873, over de kazer neering der troepen i Antwoord. Het ministerie van oorlog beeft de gebouwen overgenomen welke voor de ka zerneering der troepen bestemd zyn, behalve te Namen, Mechelen, Leuven, Dinant, Gent en Thienen. De staet is in onderhandeling met de stad Namen voor het bouwen van nieuwe kazernen, in vervanging van een deel der tegenwoordige. Onderhandelingen zyn aengeknoopt met de gemeentebesturen van Mechelen, Leuven cn Gent, voorde overneming der kazernen men denkt dal zy weldra tot een goed einde zullen gebracht zyn. Aengezien de slad Dinant opmerkingen heeft gemaekt betrekkelyk de toepassing der wet voor wat liaer betreft, is er lot heden nog geen besluit genomen. Het ministerie van oorlog beeft, le rekenen van 1 january 1873, op zich genomen de on derhoudskosten van al de kazernen, in dn ste den waer de gemeenlenbesturen verklaerd hebben te willen gebruik maken van bel ver mogen dat de wet ben heelt toegestaen. De stad Gent alleen onderhoud voortdurend zelf hare kazernen. De stad Thienen heelt verklaerd het statu quo le willen behouden. De wet van 22 juny wordt dus niet toegepast in deze slad die nog immer het onderhoud der kazernen zelf be kostigt. Voor wat de stad Doornyk aengael is de overneming der gebouwen gedaen, onder vooröehouding van alle eigendomsrechten, zoowel die der slad, als die van den Slaet. 10" Vraeg. Is de som, gestort in uitvoering van art. 72 der wet van 12 september 1873, ten einde den vervangen loleliug van alle ver- iintwoordelykheid vry le maken, bet eigen dom van den Saaet, of moet zy beschouwd worden als deel makende van den prys der plaatsvervanging, en dien ten gevolge toege kend worden aen den plaelsvervanger die zy- nen dienstiyd uitgedaen cn zyne massa aenge- zuiverd beeft Antwoord. De som gestort gelykvorming'tart. 72 der wet op de milicie, behooit niet aen den plaelsvervanger. De bewoording van gemeld artikel is klacr genoeg om geene aenleiding lot misverstaen te geven. VAN NEVERS, is, in zyn geheel, allerbest i met de milicie gelast' T art. 72 hierboven i uitgevoerd geweest, ofschoon er onder de rollen eenige waren die moeielyk schenen goed le kunnen afgegeven worden. Indien al de rolvervullers of persoonen welke in liet sluk gespeeld hebben, blyker. gegeven hebben dat zy hunne rol begrepen, dan tocli verdienen Robrecht van Bethune. Lodewyk van Nevers en de lieer van Vere eene byzondere melding, liet publiek dat zich moeielyk vergist, heeft dit begrepen, en met een warm handge klap en daverende toejuichingen Lodewyk van Nevers herhaelde malen begroeten ook de spelers die in dit stuk de voornaemste rollen uilvoerden, zoo door handgeklap, als door welgemeende voldoeningsbewyzen nen- gemoedigd, en buide aen het opkomend talent bewezen. Het choorgezang by liet eindigen van T stuk, is door Robrecht van Bethune en zyne twee zonen, Lodewyk van Nevers, en Robrecht van Cassel, met zooveel kunstgevoel en geestdrift gezongen geweest.dat de menigte er door als geëleciriseeid scheen te zy n ook werden de dry zangers met herhaelde bravos cn bisgeroepeu begroet; die geroepen, heb ben zy op de bevalligste wyze beantwoord. Het boertig stukje of blyspcl, met zang, in één bedryf, de cewaende dcltexaek, heelt hel geëerde publiek wel bevallen, en berhaelde malen stol tot vermakelyk lachen gegeven. Wat 't meest aenleiding lot lachen eu voldoe ning gul. dat waren de uatuerlyke gebaren en koddige gezegden van den gewaenden bulle- naer, telkens dat hy op 't tooneel verscheen. Ten slotte, elk heelt zich wel van zyne rol gekweten, en heeft hierdoor aenspraek op onze herkcutenis. 't Is waer, te zeggen dat er, onder de jeugdige tooneelspelers, eenigen zyn,' die zich meer moeten toeleggen, om in bet toekomende ook lauwers te kunnen plukken hiertoe, denken wy, zal bei aen de aen- lioudende bezorgdheid des Heeren Bestuerders der Maetschappy niet ontbreken ook zyn wy verzekerd dat, de eerste mael, wanneer T LAND VAN RIEM, ons noch met een feestje uit zyn uitgezocht repertorium, zal vergasten, elkeen, met ons, de volle overtuiging zal heb ben dat die Maetschappy tot eer onzer stad strektdat zy Godsdienst, Zede.Tael en Vrylieid, ievervol behartigt, en niets verzuimt óm tot eenen verhevetien trap van volmaektheid in de kunst le komen. Gaet dus voorts, in uwe edele poogingen, gv. jeugdige kunslminnaers eendag zal de weldenkende klas onzer slad, met hoogmoed op u neérzien. X. Z. meld op nieuw zullen onderzoeken, en er in den zin zyneraenmerkingen eene oplossing zul len aengeven, zoo nietzal hy zicli verplicht vinden met eenige andere leden der Kamer, een wetsvoorstel aen ie bieden 't welk aen liet art. 72 eene uitlegging zal geven in den zin dien liy beeft te kennen gegeven. Deze zoo rechtmatige vraeg van M. Woeste werd door M. Coomnns krachtdadig onder steund en M. Nothoml) bestreedl deze, ''oor zicli te beroepen op den tPkst der wet. vol gens welke de som van 800 Ir. in de kas van plaetsvervanging zou blyven. M Rockstael vroeg dat men het cyfer van hel kontingent met 10,000 man zou vermin deren en deze te vervangen door den eersten ban der burgerwacht. Eindelyk heeft M. Thonissen eene redevoe ring uitgesproken, strekkende oin de nood- zakelykheid voor België le bewvzen van zyne onzydigheid krachtdadig te wapenen. De redenaer grondde zyne beweeringen vooral op de gebeurtenissen tydens den fransch-duitsciien oorlog. Wat wy, in ons vóórig nummer gezegd hebben, heeft zich op eene schitterende wyze bevestigd. De muzikale en looneelkundige avondfeest, door de jeugdige Maetschappy 'T LAND VAN RIEM, den Leden van dén catholyken Bond aengeboden heet', alle verwachting overtroffen. De uitgestrekte zael onzes schouwburgs scheen te klein te. zyn, om de menigte te bevatten welke der feest met hare tegenwoordigheid luister wilde by- zetten, en de ieverige jonge kunstminnaers tot volharding aen te moedigen. Alles, in bet bezonder, opsommen wal tot verluistering en goeden uitval van liet geiieele bygedragen heelt, is onmogelyk bepalen wy ons dus. met te zeggen dat 'onze Kouinglyke Harmoniemaelscliappy, door twee schoóne voorspelen, bewezen heeft dat zy niets ver- waerloost om de opkomende kunstenaren aen te moedigen,.en er het hare by te voegen, om derzei ver loffelyke poogingen te verluisteren. l)e twee voorspelen door gemelde Kouinglyke Maetschappy uitgevoerd, zyn een nieuw bewys van hare uitgestrekte muziekkennissen, én strekken den kuudigen orkestmeester, die hare uitvoeringen geleidt, tot eer. De allecnzang, dp. oude dichter, heeft elks verwachting overtroffen, en is door daeverend handgeklap herhaeldelyk begroet geweestde zelfde eerbetuiging zyn de twee chooren, of. nachtwacht en het jachtlied, te beurt gevallen: de warme toejuichingen, welke deze twee ge zangen begroet hebben, getuigen welk genoe gen ze le wege brachten, en welken indruk zy op hel talryk geëerde publiek maekten. Zeggen wy nu een woord over de twee too- neelstnkjes, in liet uitvoeren van welke de jeugdige kunstminnaren blyken, gegeven heb ben van den ievcr die hun bezielt om in hunne taek wel te slagen, en van de voortgangen die zy, van jaer tot jaer. in de kunst maken. Het historisch drama, in dry bedryven, LODEWYK SENAET. Naer luid van T art. 56, N° 5 onzer grond wet, moet men, om senaieur kunnen gekozen te worden en het te blyven, eene reclitstreek- sche belasting aen den Staet van te minste 1 000 nederlandscheguldens betalen, otwel.opde byvoeglykelyst der kiesbaren voor'tSenaetge bracht zyn. Volgens een verzoekschrift gedag- teekend uit Neufchateau (Luxemburg), zou de heer Berg, liberale senateur van dit arrondis sement, op de lyst der kiesbaren voor T Se nnet niet meer geschreven zyn, en zelfs het recht niet meer bezitten er nóg opgebracht te worden. De hooge vergadering heelt deze kwestie aen 't onderzoek eener byzondere commissie onderworpen. Indien het feit, door het verzoekschrift aengeklaegd, wordt bewe zen, zal er voor de kiezing van den heer Berg grootelyks te vreezen zyn. De kiezing van den heer Ralisaux van Char leroi is goedgekeurd geworden. Daerna heeft de vergadering de budjetten van wegen en middelen, van financiën, van onwaerdens cn allossingen en 't wetsontwerp betrekkelyk de gelykstelling der 2 1/2 ten hon derd aen de andere deelen der openbare schuld zonder merkbaren redetwist aengenomen. Verders hield hel Senact zich onledig met den redetwist en de stemming van verschei dene wetsontwerpen, te weten 1° Buiten gewoon crediet \au 512.291,77 fr. aen liet ministerie van oorlog r 2' Kygevoegd crediet aen'l budjet van 't inwendige voor 't dienst jaer 1874 3° Oprichting der gemeenten Glain, Nieuwenrode, Sorrinne-la-longue en Terliae- gen. 4° Het budjet der Staetsbegiftigingen \oor 1874. Het komiteil der pauselyke werken aenge- moedigd door de welwillende goedkeuring van Z. II. den Paus eu de gelukwenschiiigeu der belgisclie bisschoppen, heeft besloten toe komende jaer twee bedevaeiten naer O. L. V. van Lourdes in te richten. De eerste dezer bedevaerlen zou plaets hebben in de maend April de tweede in de maend September. Uil besluit nemende beeft hel komiteit ge looid de uitdrukking te zyn der gevoelens van de overgroote meerderheid der catliolyken van welke al de gedachten en al de werken, thans meer dan ooit, de nöodzakelykheid der open bare gebeden doen begrypen. Al de inlichtingen zullen te Bergen, by M. Henry, boekhandelaer, de zoo ieverige inrich ter der laetsle bcdevaert naer Lourdes, moe ten geimmen worden. Een omzendbrief,welke in de maend Januari zal verschynen, zal den bedevaerders met den reisweg en de voor- waerden bekend maken. Men verzekert ons op de stelligste wyze dat één der zes leden onzer burgerwacht, welke zaterdag II., door den tuchtraed, tot 3 dagen gexatig zy n veroordeeld geweest, met zul keu schrik is bevangen, dat de ongelukkige, ten einde raed en niet wetende hoe zicli aen de klauwen des gerechts te onttrekken, hel be sluit genomen heelt eene sclmilplaets op den zolder van M. Florimond Gov&crt tegaen zoe ken. De vent deukt dal men hem daer niet zal gaen opzoeken omdat liet len huize often (abrieke is van één der rechters die den tucht raed samenstelden. Maer hola kadéééééé!?! de politie eu de gendarmerie zyn verwittigd en wees verzekerd, bloodaerd die gezyl, men zal u wel by de scabernak pakken al moest men zelfs liet dak boven uw hoofd in de lucht doen springen. voor 1873. - Swynaerde, - Ontv. van den heer V. D. B. te Ir. 6, voor 1873. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eervv. Heer Puissant, onderpastoor van Sint Marlens te Aalst, is gelast met het chrisie- lyk onderwys in de middelbare school van die stad. 'Tseheidene on/er geëerde abonnenten hebben ons verzucht een verslag over de zaek van Denderleeuw die heden voor de assisen onzer provincie te rechtstaet, inede te deelen De engheid van ons blad tact ons niet toe een wydloopïg verslag af te kondigen. Wy zonden ons dus moeten bepalen tot een zeer gebrekkig \erslag dat onbeduidend zou zvn in tegenwoordigheid eener zoo groote zaek. die bet assisenhof veertien dagen en misschien meer /al bezig houden, [lest zal dus zyn slechts de uitspraek des vonnis mede te deelen. KIEZING VAN HASSELT. Inde kiezing die dynsdag te Hasselt plaets had voor het bekleeden van den senateurszetel, die door het overlyden van M. de Pitieurs- H egaerts, was opengevallen, is M. van Willi gen, burgemeester der gemeente Sclieulen, gekozen. Er heeft by deze kiezing geene party schap plaets gehad. De heer Van Willigen be hoort lol de catholyke denkwyze. VOLKSKAMER. Na haer budjet in geheime zitting vastgesteld te hebben op de som van fr, 665,117,25, beeft de Kamer liet budjet der Staetsbegiftigin gen aengenomen met 70 stemmen tegen 2 deze van de heeren Demeur eu Üefuisseaux. Verders heeft de vergadering het onderzoek van 't budjet des ministeries van oorlog nen- gevangen. Verscheidene redenaers zyn aen- hoord geworden.onder andere de heer Woeste, onze vertegenwoordiger. M. Woeste verklaer- de dat hy een voorstaender is van 't leger omdat hy van deszelfs iioodzakelykheid over tuigd isalleen liet tegenwoordig aenvver- vingsstelsel kan hy niet goedkeuren. De acht bare spreker zegt dat hy voorstaender is van een vrywilligersleger doch daer de mogelyk- lieid van zulk een leger te kunnen inrichten hem niet bewezen is, en ook dat men tot hier toe geen uitvoerbaer systema beeft kunnen bybrengen om dit gedacht te verwezenlyken, zal hy zich voor goed hy de voorstaeiiders van 't leger en slecïits voorloopig by de voor- staenders van 't huidige aenwervingsstelsel aensluilen. Ik zal dus het budjet van oorlog stemmen, zegt M. Woeste, omdat de uitgaven welke er in vastgesteld zyn lot liet beslaen van 't leger, welks nuttigheid ik erken, volstrekt noodzakelyk zyn. Eindelyk riep M. Woeste de hooge aendacht des heeren ministers van oorlog inop't art. 72 der miliciewet van 1873. Volgens dit artikel moet de miliciaen welke geen remplacant van 't goevernement bekomen heeft en zelve een te stellen heeft, eene som van 800 fr. in de remplacementskas storten, wil hy zich van alle verantwoordelyklieid ontlasten. Nu, M. Woeste vraegt wal men met die 800 fr. zal doen zullen ze door 't goevernement behou den worden, of wel. aeu den miliciaen na de volbrenging des diensttyds van zynen rem- placa'U teruggekeerd worden? Het goever nement, door 't orgaen van den heer minister van oorlog, heeft geantwoord, dat liet deze som in de remplacementskas zal behouden. Volgens my, gaet M. Woeste voort, is dit eene ourechiveerdigheid daer het gestortte geld, in onderhavig geval slechts als eene borgstel ling mag aenzien worden, zöo liet uit den redetwist in de middensektie ontegensprekelyk voortspruit. De achtbare spreker hoopt dal de heeren ministers van oorlog en T inwendige, STERFGEVAL. Woensdag. 16 December.om 10 uer voormid dag, heeft te Ilamme de plechtige begraving plaets gehad van wylen den achtbaren heer Vermei re, lid van de Kamer der Volksverte genwoordigers, Voorzitter der llandelskamer van Dendermoiide. lid van den Imogen Han dels- en Nyverheidsraed, lid van den Algemee- neu Raed eii^vau den bestuerraed der alge- meeneSpaer- en pensioenkas, officier van liet Leopoldsorde, eerevoorzitter der sociëteit van St.-Jan-Baptist en eerelid der sociëteit van St.-Vincent-a-Paulo. Een byzondere trein van Brussel naer Hamme bracht om 9 ure een groot getal volks vertegenwoordigers en senators aldaer aeu anderen kwamen van Sl. Nicolaes, Aelst.Deu- derwonde. Er waren 24 volksvertegenwoordi gers eu senators onJer andere zes leden, door liet lol aengeduid de heeren Van Wam- beke, Van Cromphout, E. Jamar, Mulle de ter Schueren. Wasseige en Verwittigen, als ook twee Ministers de heeren De Landtsheere eri Delcourt. Verders bemerkte men de heeren Graef de Ribaucourt en Van Overloop, sena tors voorts de volksvertegenwoordigers Verbrugghen, van Aelst, Janssens, van St.-Ni colaes, enz. De lieer Tack, ondervoorzitter der Ka.ner, heeft eene lykrede in liet sterfhuis ge houden, alsook de heeren Van Grompliaut, van Wetieren, De Bruin, burgemeester van Den dermoiide. Eindelyk hebben de heeren Verton- gen, burgemeester van Ilamme, en Van Over stralen, eene lykrede op bet kerkhof uilge sproken. Er waren twee peletons der linictroepen de plechtigheid was zeer indrukwekkend. De groote menigte volks, die den lykdienst bywoonde, was getuige dat de overledene de algemeeue achting waerdig was ook heeft men door dit afsterven een verstandig en edel moedig man verloren. RECHTERLYK KRONYK. Wy vernemen dat in zyne zitting van macn- dag, het beroepshof van Brussel uitspraek ge daen heeft over liet reklacm, tegen de inscliy- \ing van M. Ralisaux, op de kiezerslysten van Charleroi De reklaem slaefde hare vraeg tot af- schrabbing door te zeggen, dat M. Ralisaux le Brosse! woonde, en niet te Charleroi. Het hof heeft uitspraek gedaen tot behoud van M. Ralisaux op de Ivst der kieszers van Charleroi en bv gevolg, blyft M. Balisaux, se- naluer van dit arrondissement. Verleden zaterdag, viel de genaemde J. B. Sausegers, van Assclie, op den weg naer Dendermonde onder liet rytuig dat hy voerde de wielen gingen hem over het. lyf en eenige oogenblikken daerna gaf liy den geest. Hy laet eene weduwe en zeven kinderen achter. Men scliryf uit Gent, 14 December. De beggyneverjagers zetten bun wandalen- werk vooit. De liberale gazelten der stad be vatten bet bericht der aenbesteding, van de afbraek van een deel des ouden Beggynhofs. Men begint met 9 huizen. De rest zal volgen. Een trottoir-blad van Brussel, zegt, dat M. Anspach aen de hoogeschool den leergang wil geven van legislation com pa ree. De Courrier vraegt, of M. Fontainas niet zou optreden als professor vi\n morale comparêe. Dal alles doet zeker geuzenblad opbonzen van kwaedheid en denkt zynen vriend le wre ken met te zeggen, dat alsdan de priester Gounard, Van Liére, Becquet en andere plicht- vergeters, op de banken zulicn komen zitten. Welja, antwoorden wy, dat is zeer goed; immers, zoo leerlingen, zoo meester Maendag avond, rond 6 1/4 ure, berstte er brand uil in de groote liangaerder Luxem- burgsclie statie, te Brussel. De pompiers van Elsene en die van de 5" afdeeling der hoofd stad. kwamen onmiddelyk ter phietste en na dry uer gewerkt te hebben was men liet vuer meester. -- De Dievenbende. Het half dozyn kerels dat door de polieie van Antwerpen is nenge- houden onder verdenking de daders te zyn van de diefstallen met braek, gepleegd ten nadeelc van M. Busclimami, drukker en van M. Cools, winkelier, zyn dynsdag voor den onderzocks- rechter verschenen. Twee hunner, de genaemden Peelers en Muls zyn na het onderhoor in vryheid gesteld, i als niet plichtig aen diefstallen. Wat de overige vier betreft, deze zyn in bekentenis ook zyn ze naer de gevangenis gebracht. De kapitein der bende is zekere Cols, smids- gast. Zyn eerste luitenant is Frans Vervoort, bygenaenid den Titerskop, een oud-veroordeel de, die op het oogenblik zyner aenhouding onder de waekzaemlieid der polieie stond r de tweede luitenant is Philippe Claes, bygenaenid Flop den Belg, woonachtig op de Koekens- gracht. De vierde aengehoudeiie is een land-- looper, zekere Alfons Boesmans. 22 jaer oud, geboren te Brussel, en iusgelyks oud-veroor deelde. Kapitein Cols is een zeer slimme gast. Hy bestuurde de bende met veel behendigheid, en hadden zyne luitenants cn onder-luitenants niet te veel gebrast met liet geld dat aen M. Buschmann -ontstolen werd, waerschynlyk zou de polieie nog lang gezocht hebben alvo rens de dieven in nandeii te krygen. Cols bewoonde alleen eene kamer in de lier- berg op den hoek der Scliuitstraet en Boek- sleeg. Deze herberg is algemeen gekend on derden iiaem van Hel Luizengevcchl. De woning heelt twee uitgangen, een langs de Boeksteeg, den andere in de Scliuitstraet. Cols kwaïn gewoonlyk 's avonds thuis trad langs de Boeksteeg de herberg binnen, dronk een bor rel of een glas bier, wenschte eene goede nachtrust aen allen die in huis waren en ging naer zyne kamer. Iedereen was in het vermoeden dat Cols ging slapen, hoewel dit het geval niet was de kapitein kwam slechts over huis om zyne dieven-gereedsclmppcn. zooals veilen, haken, beitels, enz. te halen, waerna hy ongemerkt langs den ingang der Schuitstraèt wegsloop. Wanneer er dan 's anderendaegs gezegd weid dat er inde stad gestolen was, en de omstandigheden hiervan in het Luizengevecht verteld werden had Cols de gewoonte te zeggen, dat liet al goed was dat hy dien avond ten elf ure was te bed gegaen, of dat er anders wel eens zou kunnen gezegd worden, dat hy er de hand had aen geleend. Door zoo te handelen was Cols zeker te kunnen bewyzen waer hy geweest was, en voorkwam hy alle verdenking by de polieie. Op zyne kamer beeft de polieie een koffer ge vonden dal geheel gevuld was met dievenge- reedscliap, zooals breekyzers, beitels enz. en in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. De dieven zyn nog niet allen iri banden van het gerecht er zyn nog medeplichtigen in vryheid, maer men hoopt ze weldra in handen le krygen. Men scliryft ons uil Lier In den nacht van 15 tol 14 dezer, rond 1 uer, heelt onze in- spekteur van polieie Herrygers, de aenhou ding gedaen van een gevaerlyken kerel, se dert lang deserteur uit liet legér, en die scliynt als chef deel le makeu van eene bende, meest allen weggeloopen soldaten, die zich in en rond onze stad aen diefstallen plicluig maken. Onze wakkere inspekleur vernomen hebbende, dat hy zich op eene zekere plaets bevond, beeft hem dan ook op zyn nest gevat en, niet- tegenstaende zyn hevigen tegenstand, gehol pen door nog eenen agent, die daer gelukkig ter plaetse kwam, hem op de Look kunnen aenhouden. Het is de genaemde L een ge- vaerlyke kerel, en men denkt nu de andere schelmen ook wel te kunnen vatten. is er byna eene hesmetlelyke gewoonte gewor den. Op verschillende kerkhoven van Berlyn heelt men iyken van vrouweu en kinderen ont graven om afsclmwelyke driften te koelen en liet feil werd zoo dikwyls herhaeld, dat men aenzienlyke sommen heeft geboden, aen hen die de plichtigen zouden helpen ontdekken. Berlyn, 15 December. Een voorval dat weldra het voorwerp der gespreken zal zyn, heeft plaeis gehad op bet avondfeest door M. von Bismar'k zondag aen eenige kamerleden gegeven. Twee dezer laet- slrn waren in liet werkknbinet van den kanselier getreden. Een revolver die zich op de tafel be vond, werd door een der hoeren, onder bet ge sprek, opgenomen het schot ging af doch ge lukkig werd niemand gekwetst. Men heeft geen spoor van den kogel gevonden. ENGELAND. Juweelen Diefstal. Met betrekking tot den diefstal van lady Dudley's juweelen is nog liet een en ander aen liet licht gekomen. Ten eerste heeft graef Dudley bekend gemaekt, dat de diamanten niet anderhalf millioen maer slechts de helft der som weerd zyn. daer de kist enkel de juweelen van dagelykscli gebruik be vatte. De groote menigte barer kostbare dia manten is in veiligheid zoo thuis als by de ju weliers Munt and Roskell, die ze in goeden toestand houden. Pern len toch eischen byna evenveel zorg als een jong kind. gelyk men weet of gelyk men ten minste leeren kan uit Disraeli's la.-lsle roman Lothair. De gewone of huisdiamanlen bestonden uit eenen armband van diamanten en peerlen, een diamanten halssnoer, een diamanten kruis, een armband van saphieren en diamanten, een hals snoer mei diamanten en peerlen pendant, n, een paer peerlen oorringen, iwee diamanten ster ren, dry diamanten vlinders, een diamanten hangslot, een uerwerk bezet mot lurkoozen en robynen, een geémalleerd uerwerk met diaman ten, een uei wei k in ciustal de RocriE. De twee kameniers der gravin volgden in eene vigilant het rytnig naer de statie van Pad- dmglon, en hadden eene groote toiletdoos met juweelen en toiletartikelen by zich. Miss Scolt. e.-n der kamenhrs. slapte het eerst uit de vigil lant. zette «Ie doos op den giond en plaetste uit voorzichtigheid luer voet er op. Zy hielp toen de andere kamenier uit het rytuig. en nan» hare doos aen. Opdat oogenbiik werd hare aendarhl afgeleid en zette zy baren voet onna denkend van de doos af. Zy'gaf dc doos in hare handen aen haren kameraed over, bukte ziel» toen om hare eigpne doos op te nemen, toen zy tot hare ontzetting bespeurde, dat zv weg wjs. Lord Dudley heeft lOOü p.st. uitgeloofd voor liet terugbrengen van de doos, ducli de polieie is overtuigd, dal hy er nooit meer iets van zien zal. De diefstal is volgens hare opvatting gepleegd door slimme dieven van beroep, die waerschyn lyk reeds jaren lang den graef eu de gravin be spied hebben, om een gunstig oogenblik waer le nemen, ten einde hen van de diamanten, waer- mrde ze all yd reisden, le ontlasten. Wanneer men er aen denkt, tl a t in de andere niet gesto len doos, ook nog voor een 750,000 fr. aeu dia manten voor dag-dvksch gebruik bewaerd wer den. moet men herkennen dat lord Dudley i» de eersle plaets aen zich zelve dit verlies te wy len hooft. M. n reist niet gpwoonlyk met byna. een millioen aen dijmanten in ren paer doozen die men aen een kaminier toevertrouwt. SPANJE. Er is niets nieuws over den oorlog in het j noord.-n van Spanje. Slecht wpër eu hevige I stortreg ns dwingen de troppen in hunne kam- pen te blyven. Generoel Lomo is volgens eer» bericht, dato 14 december, niet gesneuveld. Hy zal zelfs binnen acht dagen geheel van zyne wonden hersteld zyn. Een neef van maerschafk j Serrano, aide-de-camp van generael Blanco, M. Cavo, is gesneuveld. Dry konipagniën van liet I reoubliekcinsch leger welke vermist waren, zyn j in het kamp aengekomen, dal zvne kwartieren heeft opgeslagen te Renlaria, Hernaui cn San Sebastiuni. NEÊRLAEG VAN LOMO. De vcrledene week was slecht voor de repn- blickeinen. Generael Lomo, de eenige generael welke lot nil toe nog in eenig aenzien stond in de Üaskisclie provinciën, heelt eene bloedige neértaeg geleden op den weg naer Toiosa. Nauwkeurig verhalen hoe die gevechten heb ben plaets gehad, is nog onmogel>k. De byzon- derbeden welke er over gekend zyn, komen voort uit min of meer gelooiweerJige getuigen. Ziehier welke inlichtingen wy kunnen rneëdee- len 's Maendags 's rnorgends vertrokken twee ba- t.iiljons en eene afdeeling ruitery uit Hernani, om eene verkenning le doen rond Andoain, waer dc Carlisten erne sterke afdeeling hadden liggen en eenige belangryke punten bezet hiel den. Ont\ CORRESPONDENTIE. van den E. H. V. D. B. te Eyne, fr. 6, FRAXKRYK. Parys, 15 December. M jendag, ten 7 1/2 ure 's niorg'-nds. heeft te iUoulins de strafuitvoering plaeis gehad van den moordenaer Caillot. Nagenoeg 501)0 persoonen woonden dit somber schouwspel by. Een zonderling geval van schielyk over lyden heeft zicli zondag avond vuorgedaen op een concert, in de zael Herz, le Parys. Men had eenige verzen van M. Clovis Michaux voor gedragen en de schryver werd door liet publiek op liet tooneel g'-roepeu. Een gr\sae»d ver scheen, groette en dankte liet publiek voor de eer welke hem wrd aengedaen. Nauwelvks was M. Michaux terug achter de schermen of hy viel als verpletterd ten gronde hy was aen eene hartaderbreuk bezweken. DU1TSCIILAND. Berlynsghe Zfdeis Een afschuwelyk feit werpt een akelig licht op den toestand der open bare zedelvkbeid te Berlyn. De lykensehennis De ruiters trokken vooruit lot Urnieta, vielen j het gering gelat Carlisten, welke dit dorp be- j zetten, aen, in welke scliermiilseling echter de rcpuhliekeinen ongeveer 60 man verloren. Bovendien werden een kapitein met 38 man in een caseuio (eene hoef) omsingeld en verplicht de wapens ncêr te leggen. Des dynsdags ten zes ure, dus voor het aen- breken van den dageraed verliet eene brigade, onder aenvoering va» generael Blanco, omzich tig Hernani, maekle zich meesier van de hoogten Urcasuendi, waerdoor Uruieta geheel op hunne rechlerzy lag. Eene ue^ later trok eene andere brigade, zoo hel schynt onder leiding van generael Porlilla, j langs den berg Santa Barbara heen. Dit leger i was yoorafgegaen door de miqleleto> en gevolgd door hei grol van liet leger mei de artillerie en den staf, onder rechlstreeksche bevelen van generael Lomo. De Carlisten boden slechts geringen tegen stand in Urnieta en vergenoegden zich met den tocht te verhinderen door gif.rillas aenvallen, waer by zy gedurig zoo ver achteruit weken, als de republiekeinen vorderden. Rond negen uer begon de stryd met den lin kervleugel, boven den tunnel van Andoain. Er waren twee bataillons Guipuzcoêrs (het 1een 4C) op dit punt verschanst in eene sterke stelling, wnemit zv veilig op de republiekeinen konden aenleggen en vuren. De a en val geschiedde door de brigade Blanco nog ondersteun 1 door een bataillon cacadoris (jagers), dat generael Lomo hem zond. Twee mael werden de carlistisebe positiën met de bajonnelten aengevjften, de derde mael geluk ten de CAZADORF.S de Guidud-Rudrigo er in lol aen de carlistisebe loopgrachten vooruit tedrin-

De Denderbode | 1874 | | pagina 2