Christus hier op aerde, 't is te zeggen, in de verspreiding der heilzame leér der Calholyke Kerk. alleen gelegen. Zonder haer is er geene redding mogelyk en moet de samenleving 011- vermyJelyk verloren gaeu. Nleuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX, Paus en Koning. De geweldige oorlog dien 't revolutionnair liberalismus legen Kerk en Paus voert, groeit dagelyks aen in stede van te verminderen. Don kere wolken die alle ougenblikken dreigen los te bersten worden aen den gezichteinder ont dekt. De toestand waerin de algemeenc Vader des Christendoms verkeert, wordt van dag tot dag pynelyker. De helsche sekte wendt gedurig de hatelykste en geweldigste middelen aen om de oureebtveerdige en wraekroepende ont- rooming des eifsdeels van den II. Petrus te voltrekken en terzelfder tyd aen 't Pausdom allen schyn vin tydelyk gezag te ontnemen. Voortdurend blylt onze teêrbeminde Vader, Pius IX, van zyne wettige imkomslcn berooid, doch ondersteund door de jaerlykscbe milde giften van millioenen zyner getrouwe kinderen heeft liy tot hiertoe in de bestiering der Kerk kunnen voorzien en tevens de verbannen Bis schoppen en vervolgde priesters en klooster lingen bysiaen. De vyanden van Kerk en Paus werken on ophoudend om de genegenheid en de lielde der catholyken jegens O. IJ. Vader te doen ver flauwen. Met eene arglistigheid die by ben en hunne tolken alleen te vinden is, zeggen zy dat Z. II. Pius IX, hocgenaemd geene hulp noodig heelt, dat hy jaerlyks van 't italiaensoh goeyernement de noodige millioenen ontvangt om in al zyne behoeften ie voorzien, enz., enz. Onnoodig de valscbbeid der aentyging van de helsche sekte te doen uitschynen alle ware catholyken weten dat Pi us IX, lieden nog meer dan ooit, weigert eenen enkelen judaspenning uit de bezoedelde handen der ontroovers van zyne Stalen te aenveerden. Non possumcs heelt Pius IX geantwoord, en deze antwoord zal Hy krachtdadig staende houden. In deze omstandigheden openen wy dus heden, volgens gewoonte, onze jaerlykscbe insclrryviiigslyst van Nieuwjaarsgiften aen Onzen teerbeminden Vader op te dragen. Wy sporen dus alle ware catholyken aen, Onze teergeliefde Vader, Pius IX, in de moet hun ner krachten, eenen geldelyken bystand te gunnen, len einde Hem iu de dringendste noodzakelykheden voor het bestieren der Kerk Christi te helpen voorzien. Wy hopen dat, op 't oogenhlik dat eene beslissende omwenteling wordt te gemoet gezien, alle oprechte catho lyken niet zullen nalaten hunnen penning by te dragen in afwachting dat het gewenscht oogenhlik verhaest worde, waerop zy eiride- lyk den zoo vurig verlangden zegep'rael der Kerk en de verlossing van den Stadhouder Christi hier op aerde zullen mogen vieren. EERSTE LYST DeE. II. De Blieck, Past.-Dek. Aclst. fr. 23-00 De E. H. F.-A. Vyt, Pastoor van St. Jozef. Aelst. 10-00 M' en Mmo Leirens-EIiaert,Senator, 100-00 M' Paul Leirens, f 10 00 Jofv. Louise Leirens, 10 00 Henrielle Lciieus, 10-00 Therèse Leirens, 10 00 Cecile Leirens, 10-00 Mr en Mrae Baron Bethutie, Senator, 100-00 Mmc W' P. De Hert-Van de Putte, 23 00 Mr en Mm* Louis Vcrbrugghen, 5-00 Mr en Mmc Louis Burny-Anlheunis, 23-00 Mr en Mm# Van Wamheke, Burgem. 25-00 Mr en Mme DeGIreest-VanTerpsche. 20 do Mr Cli.Vcrbrugghen.Representant, 23-00 Mr en Mn,c J. Ver brugglien, Notaris, 20-00 Naemloos. 20-00 Mr en M°'° A. Byl. 13-00 Mr Roggeman-Luytgaerens, 5-00 Jufv. W* Lievens-Roggeman, Meire. 5-00 M' Philip Lievens, Aelst. 15-00 Mm" W* Gits-Hu beaux, 50-00 De Denderbude, 10-00 ST. JOZEFSKERK. Zondag toekomende wordt de nieuw paro- rocliiale kerk, aen Sl. Jozef toegewyd, om twee tier namiddag door een plechtig lof geopend en wordt de eerwaerdige heer pastoor dezer parochie, door onzen eerwaer- digen heer Deken in zyne pastorele bedienin gen ingeliuld. Deze plechtigheid, welke door al de parochianen met allergrootste te\ reden heid te gemoet gezien wordt, zal dien Jag veel volk uitlokken, met het inzicht van hel begin te zien der inhulding van de zoo lang vurig verwachte kerk, waervan het gemis meer- maels door elkeen begrepen is, en namenlyk by groote feestdagen, wanneer onze St. Mar- tinuskerk, hoe uitgestrekt zy moge zyn, het volk niet kan bevatten dat daer de Godde- lyke Diensten bywoontgelyk het nog gedu rende de nachtmis van Kersmis gebleken heeft. Immers, alles wel ingezien, en dit is eene aenmerking welke elk zal maken, die de Kerk tot heden toe bezichtigd heeft. alles ont breekt er niet alleen zyn de metselwerken niet geëindigd, en zal er nog een mime tyd verloopeu, eer zy zullen voltrokken zyn aen de pleister- en plavei werken heelt men, by geldgebrek, nog niet kunnen beginnen alta ren, kerkversierselen, standheelden van Hei ligen en kerkmeubelen 't ontbreekt er, om zoo te zeggen, alen wie liet zyne bybrengt om deze nederige en arme kerk op te beuren, zal waerlyk een verdienstryk werk doen, hetwelk de goede God niet zal onbeloond laten. Installatie van den Eerw. lieer Pastoor van St. Jozefskerk, op Zondag 27 December 1874. Om 2 uer namiddag zullen de Heeren Gecste- lykeri, de achtbare Leden van den Gemeente- ra ed, van de Kerkfabrieken van St. Jozef en Sl. Martinus, zich vereenigen in de Dekeny en zich van daer stoetsgewyze begeven naer de Sl. Jozefskerk, waer onmiddelyk na hunne aenkomst de plechtige cereraonien der instal latie zullen plaets grypeu. Des anderendaags om 10 uer des morgens, zal in de nieuwe kerk eene plechtige mis ge zongen worden door den nieuwen Herder, om 's Hemels zegen door de machtige voorspraek van den II. Jozef over de Parochie al te smee- keri. By liet eindigen der plechtigheid zal er aen den ingang der kerk, van wegens den Heer Pastoor, eene brooddeeling gedaen wor den, aen de armen der Parochie. OVERDEKTE BOTERMARKT. De werken onzer overdekte botermarkt wor den, tot elks genoegen, vlytig voort gezet. Reeds zyn er eenige der yzeren kolon- nen opgeliysclit, en zelfs twee aén twee, door yzeren vergaêrstukkei' aen elkander ver honden zelfs aen den hoek die op de hoppemarkt uit ziet, kan men liet begin bemerken der versier- selwerken, welke met deze samenbinding gepaerd gaen. en geven een begrip van de fraeilieid die liet gelieele werk zal onderschei den Deskundigen hebben ons verzekerd dal onze maikt, zoo door sierlyklieid, als door de stevigheid van den samenstel, een werk zal uitmaken dat groolere sleden, in vergelyking of evenredigheid barer bevolking, tot lieden toe niet bezitten. Eere dus aen onze gekozenen dal zy zoo wel de Stadspenningen weten te besteden tot liet daerstellen van zulke wer ken die ten voordeele van het algemeen in gericht worden daer zulke werken koopers en verkoopers gemak geven, met hen, zoo als wy nog hebben doen opmerken, by on gunstig winterweêr, tegen de onaengenaem- heden van regen en sneeuw en andere voch tigheden te bevryden, en gedurende de heeie zomerdagen tol zonnescherm te dienen. Geen wonder dus. dat geheel onze bevolking, en de persoonen die onze markten bywoonen, het werk der overdekte botermarkt eenparig goed keuren, en het7.elve met onbewimpelde verge noeging te gemoet zien. Alles doet verhopen dat, eer hel dry maenden later is, de overdekte botermarkt ten openbare gebruike zal kunnen geopend worden, en dal er alzoo een einde zaï zyn aen de ongemakken die tot heden bestaen hebben. Wy zullen hel ons lot eene plicht rekenen, onze geëerde lezers, later den gang en het einde der werken meê te deelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De volgende priesters der laetsle wyding zyn benoemd M. De Namur coadjutor van den Zeereerw. Heer Kanunnik Janssens, voor het hospitael der ongeneesharen, enz M. Verhelst coadjutor ie Bambrugge M. Van dei- Linden coadjutor te Pamele. M. Walraet, sub diaken, is professor benoemd in de middelbare school van Zotiegcm. Men verzekert ons dat de inwooners van het esplanadeplein, en deszelfs aenpalende straten, alsook van al de straten en wyken, welke de St. Jozefsparochie uilmaken, voor nemens zyn, hunne huizen met vlaggen en wimpels te versieren, en dat er 's avonds in die gebuerien eene algemeene verlichting, ter gedenkenis van die groote weldaed zal plaets hebben. Het inwyden dezer parochiekerk met feest vie ren is waerlyk wel: dil gevoel wordt algemeen goedgekeurd ook treden wy hel by. Echter zullen wy doen opmerken dat liet versieren der huizen en straten. hoc prysbaer zy ook zyn in de omstandigheden waerin de St. Jozefskerk zich bevindt, niet voldoenend genoeg zyn er ontbreekt daer iets, waerop wy de algemeene aendaclit inroepen, namelyk de geldmiddelen, om liet zoo nederig begon nen werk te voltrekken. De toelagen, die deze kerk tot heden geniet, zyn niet voldoende om tot voltrekking derzehe te komen er is meer. ja, veel meer noodig om hier toe te geraken daerom denken wy dat men het ons niet zal ten kwade duiden dat wy het godsdienstig publiek aensporen de ievervolle heeren kerk meesters in liuu goed werk te ondersteunen. Dat elkeen in evenredigheid van zyn vermo gen, zynen penning bydrage len einde in liet te kort te helpen voorzien, 't welk, dooi de geringe geldmiddelen, waerover St. Jozefs kerk te beschikken heeft, niet kan, dan na lang tydverloop, aengevuld worden alzoo zou welhaest de nieuwe tempel Gods in eenen staet kunnen gesteld zyn.waerdig van de ver hevene Mysteriën welke cr moeten gecelebreerd worden. 7?^" Eenige, doch zeer weinige, onzer geëerde abonnenten willen niet begrypen dat de engheid van ons blad ons niet toelaet een voor elkeen begrypbaer verslag mede te deelen over de moord van Denderleeuw die liet Assisenhof onzer provincie op den oogenhlik te vonnissen heeft. Herhalen wy dat een ver kort' verslag allyd zeer gebrekkig is en onder andere onvermydelyk tot betreurlyke missla gen aenleiding geeft. Wat ons 'betreft, wy hebben besloten ops van de afkondiging eens verkort verslag te onthouden en slechts de uitspraek des vonnis te melden, ten einde de betreurlyke misslagen te onlloopen van de betichten op zekere uren en zekere plaetsen te doen verscliynen, ze aldus nog meerder te betichten dan zy het reeds zyn, en ook nog van aen de betichten en getuigen woorden in den mond te stellen welke zy niet hebben uit gesproken. Nog meer de a Uenderdóde is slechts een weekblad en daer byna al de per soonen welke belang in de zaek'stellen tyde lyk aen 't een of 'i ander gentscti dagblad'zyn geabonneerd zouden wy aen 't grootste deel on zer inschryvers iets moeten opdischen waer zy reeds twee, dry en vier dagen meê bekend zyn. Wy hopen dat al onze geëerde lezers onze beweegreden zullen aennemeu en met ons bekennen dat onze liandelwys de voorzich tigste is. De Lotingen voor de lichting van 1875, zullen plaats hebben 29 kanton.Gemeentehuis Haeltert. Maendag 8 Februari, ten 2 uer namiddag. 53 kanton. Ten Sladliuize Geerardsbergen. Dynsdag 9 Februari, ten 10 uer voormiddag. 23 kanton. Ten Sladliuize, Aelst. Woensdag lOFehruari.ten 9uervoormiddag. 55 kanton. Ten Sladliuize Soltegem. Donderdag 11 Februari, ten 1) 1/2uer voorin. 28 kanton. Gemeentehuis Erondegem. Vrydag 12 Februari, ten 2 uer namiddag. 32 kanton. Ten Stadhuize Ninove. Zaterdag 15 Februari, ten 2 uer namiddag. 51 kanton. Gemeentehuis Sleenliuize-Wyuh. Maendag 15 Februari, ten 10 uer voormiddag. 56 kanton. Gemeentehuis Meerbeke. Dynsdag 16 Februari, ten 9 1/2 uervoormidd. 34 kanton. Gemeentehuis Idegem. Woensdag 17 Februari, ten 1 uer namiddag. 30 kanton. -- Gemeentehuis llerzeb. Donderdag 18 Februari, ten 9 uer voormiddag. 27 kanton. - Gemeentehuis Lede. Vrydag 19 Februari, ten 2 uer namiddag. 2G kanton. Gemeentehuis Moorse!. Zaterdag 20 Februari, ten 2 uer namiddag. Tusschen den nnclii van 24 lot 25 December, heeft onze stedelyke politie zekeren Schouppe, geborlig van ilael.ert op lieelt-rdacd van konyncndieflo be trapt. Schouppe is c;*n oud veroordeelde, en was onder dc bezondere waakzaamheid der politie ge steld. Op den oogenhlik zyuer .lenliouding was hy met een groolcdolk gewapend. He verblvTplaels van Schouppe was te Ninov# welke stad hy niet moe-lil verlaten, zonder toelating der politie. Dit laetsle feil hy 't eerste gevoegd zal hem dus een pvpje doen stnooren. j In liet beroepshof van Gent zelclt geen enkele" kalliolyke. In liet parket zyn 4 liberalen en 1 kalliolyke. In de rechtbanken van eersten aenleg der twee vlaemsclie provinciën zyn 21 plaetsen door liberalen, en enkel 18 door kon- servaiieven bekleed. In de provinciën zyn 40 liberale en 21 kalliolyke vrederechters. Ja, M. Bara was een model-minister van.... jushcie De centrale Hallen zullen eerst op 1 mei aen hunne beslemming overgeleverd worden. Gisteren had aen liet einde der Floren- tynsche straet, te Elsene eene aerdinstorfing plaets, die den dood van twee werklieden ten gevolge had. Dry mannen werden in de door graving bedolvendoch ecu hunner werd nog hy lyds door zyne makkers opgeliaeld. Toen men erin gelukte de twee andere slacht offers boven te halen, hadden zy reeds opge houden te leven. De ramp 'had plaets op ongeveer derl'g meters afstand van de plaets waer over nauwelyks twee maenden twee an dere werklieden liet leven verloren. Een der slachtoffers is getrouwd en vader van dry kinderen, de andere is weduwenaar zonder kinderen. Di SEXAET. Na de stemming van eenige voorloopige kredieten voor de ministeries wier budjeiien nog niet onderzocht zyn, heelt de liooge ver gadering liet budjet van oorlog mei 34 stem men tegen 1 eu 5 onthoudingen aeiigenonien. De vergadering heelt zich onbepaald verdaegd. LOUISA LATEAU. De toestand van Louisa Laleau heeft geene verandering oudergaen. De Koninglyke Aka- demie van Brussel heeft eene kommissie van geleerden benoemd om de zack van Louisa Lateau op de plaets te Bois d'Haine, te gaen onderzoeken De geleerden en de dokiers hebben nogmaels ondervonden en bekend dat Louisa Lateau leeft zonder liet minste voedsel te nemen. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 20 December, is de E. H. Van Camp. M. F. Pastoor Deken van O. L. V. Lombeek, ridder van 't Leopoldsorde benoemd. By koninklyk besluit van 21 December, zyn de kiezers van 't arrondissement Dendermou- de byeengcroepen. op maendag 11 January 1875, om 9 uer voormiddag, ten einde over te gapn tolde benoeming van één volksveriegèn - woordiger in vervanging van den lieer Karei Vermeire, overleden. By geval van ballotlee- ring, indien de werkzaamheden niet kunnen aengevangen worden, ten laetste om dry uer, zal gezegde ballotteering plaets hebben, zon der nieuwe byeenroepingsbriel, den maendag 18 February, om 9 uer voormiddag. leening van Brussel van 7 millioen van 1856 telt niet minder dan 656 obligaiiën van 100 fr., waervan de intrest heeft opgehou den te loopenen die niet ter uitbetaling aen- geboden zyn. Verscheidene dezer obligaiiën zyn mei premiën uitgekomen, die verschillen van 25,000 tot 200 Ir. Van de leening van 7 millioen van 1853 zyn eveneens vele loten niet afgehaeld. Van de leaning van 25 millioen van 1862, waren op 10 October laetsieden 2056 obligaiiën niet ter uitbetaling aengebo- den, waeronder er eene was die met 40,000 Ir. was uitgekomen. Volgens men meldt zou een wisselaer, die op den Middenboulevard (e Brussel woon de, op reis zyn gegaen en in zyne overylirig, waerscliynlyk by misgreep, de koopwaren meêgenomen hebben, die aen zyne vitrien la gen, benevens eene aenzienlyke som die liet eigendom van zynen geassocieerde, een Lni- kenaer, was. Ten titel van gedenkenis heelt hv zy ne vrouw eu kinderen eene som van 300 fr. achtergelaten. Daer de benadeelden hoop ten door de familie van den wisselaer schade loos gesteld te worden, hebben zy de zaek eerst, lang nadat die geschiedenis piaets bad, aen liet gerecht kenbaer gemuekt. lieden morgend kwam een persoon by eenen horlogiemaker, op den Noorderboule vard, onder voorwendsel van eene liorlogie te koopen, docli nauwelyks had hy den winkel verlaten of men bemerkte dal eene der gouden liorlogien verdwenen was. Önmiddellyk liep de horlogiemaker om de policic te verwittigen toen hy den dief op het Muntplein ontmoette en hem deed aenliuuden. Hy was nog in liet bezit van liet bergbrieglje, vvnervoor liy de hot logie verpand had, cn werd door de policie achter de grendels gezet. Verleden nacht is in het midden van Brussel, namelyk op de Kiekenmarkt, eenen lieer aangerand en gepoogd hem zyne liorlo- gie te ontnemen; doelt zy liielden'sleclils de ketting in de hand, c.n de booswichten namen hiermede de vlucht. Men scbryft uit Brugge, 22 december. Het feest der klcedy van dc arme ouderlin- lin, werd gisteren gestoord door eeno scliielv- ke dood. De genaamde Jakob Jackson, oud jaren, gewezen plakker, wonende in een gods huis der Bouverystrael, is aen de feesttafel in de Parysrlie llalte plotselings overleden, onder 't eten van een lekker stuk vleesch. De man was byzonder vroolyk geweest op de plecluig- heid der Hallo. Zyne jongheid herdenkende, luid hy pas eenen flikker gemaekt met een vrouwke van meer dan 90 jaer oud. Te Brugge 'reeft in den raed liet volgen de stichtelyk looneel piaets gehad M.VAN DEN ABEELE, M. de burgemeester heeft gezegd dat een dagblad de meisjesschool voor goddeloos had gescholden, en ter dezer gelegenheid heeft hy hevig tegen dat blad ne- protesteerd. M. de burgemeester heeft onge- lyk gehad. Ik heb reeds eens gezegd dat men ongelyk had, alhier dagbladen aen te randen die zich in deze vergadering niet kunnen ver dedigen. Indien wy wederwraek moesten plegen zouden wy schoon spel hebben en misschien zullen wy er wel eens loe ge dwongen zyn want wanneer wy de aanran dingen zien vvaeraen myne kollegas en ik ten prooi zyn, van wege een dagblad wiens stich ters tusschen ons zetelen... M. DE BUSSCHERE. Gy liegt M. RYELANDT. Tot orde M. RONSE. Maer dat is eene groote beleedi- ging M. HERREBAUT. Dat is onbetamelyk M. DE BURGEMEESTER. Die uitdrukking van M. De Busschere kan ik niet aennemen. SI. RONSE. Dat hy ze intrekt M. DE BUSSCHERE. Ik trek ze niet in M. RONSE. Gy durft loochenen dat gy den stichter zyt van dat vuil en smeerig schimp schrift. M. DE BURGEMEESTER. Zwvg, M. Ronse iM. RONSE. Ik zal morgen de stukken mee brengen die gy geleekcnd hebt, om 'lat schimp schrift, de notarissen en zaekvvaernemers aen te bevelen. M. DE BURGEMEESTER. Zvvyg, M. Ronse M. RONSE. Gy ook, M. dc burgemeester, gy licht dat stuk ook geteekend, even als MM. De Busschere, Devaux en Termote. M. DE BURGEMEESTER. M. Ronse gy hebt het woord niet gy hebt de policie niet van de vergadering maer wel ik, en ik laet ze my niet ontnemen. Gy hebt het al eens willen doen maer ik zal hel niet dulden, enz. enz. De onafliaukelyke pers, zal zich over dc liandelwys van dien liberalen burgemeester verwonderen wy niet. Een liherael heeft immers liet recht M. Frère na te volgen en overal te zeggen Gy liegt er aen Volgens de Patrie van Brugge meldt, heelt de arrondissements-kommissaris van Genl-Eecloo, M. Dommer, uit hooide van ge zondheidsredenen, zyn ontslag gegeven. Men spreekt van nog andere arrondissements- fcommissarissen, die den ouderdom bereikt hebben, waerop zy recht hebben op pensioen gesteld te worden, zooals onder andere M. Joye Gliys, arrondissements-kommissaris van Veurne-Dixmude Van den Berghe, idem van Thielt-Roussclare, enz. Men scbryft uil Antwerpen DE ZATERDAGSCHE BENDE. De genaemden Cols, Vervoort eu Claes, zyn maendag nogmaels voor den onderzoeksrech ter verschenen. Vervoort doet volle bekentenissen hy zegt met Cols en Claes de diefstallen in de St- Amandus- en St-Jozefskerken te hebben ge pleegd, alsook de pogingen tol diefstal iu St- Laurinlius- en Bercliemkerken. In St-Amanduskerk is Vervoort, volgens zyne bekentenis liet eerst door de ingeslagen vensterruit gekropen. Om de venster te be reiken, stonden de deugnieten, op elkanders schouders. Claes stond op de schouders van Cols, cn Vervoort-beieilüe langs dien weg de hoogte van liet v enster. Toen Vervoort de kerk binnen was, heb ben Cols en Claes zich van de spond eens stootwagens bediend, om hel venster te be reiken. De diefslaf in Sl-Josephkerk is door Cols en Vervoort,gepleegd Claus hielp aen dien dief- sial niet. Beide hebben wonden aen de han den bekomen. Vervoort heelt een rooden zak doek en een blauw katoenen knapzak in de kerk achtergelaten. De vensterruit werd met eenen hamer iugeslalen ook dat werktuig werd vergelen Vervoort kreeg 7 fr. als deel van den buit; maer hy bevveeit dat Cols hem en de andere kameraden allyd bestool. Hy denkt dal Cols ten mmste 12 Ir. voor hem hield na den diefstal in Si Josephkerk. dan zyn hchaem voor de vyandelyke kogels in veiligheid te stellen, ten einde dit later Ie kun nen aeiibieden aen de vereeniging der lyken- verbranders te Geneve kan door onze lezers met vergeten zyn. Dil verslag heeft volle recht aten weervaren aen den republiekeinschen held, die zich den schrik van Godsdienst en ko ningen dui It noemen, namelyk zoo lang zyne geliefde ledematen niet door eenig vyandig wa pen bedreigd worden. Welnu, liet schynt dat victor Hugo een loflied gaei schryven óver de heldenfeiten van Gaiibaldi en zvne overwinnin gen in liet westen van Frankryk', als tegenhan ger van hel verslag Pet rol. Onlangs begaf zich te Parys zekere Clotilde p.... oud 19 jaren, in den avond, by een harer kennissen, die op den boulevard Memlmontant eene kamer op de derde verdieping bewoont. In het viier van een hevigen twisl, welke tus- schcn beiden outstaen was, opende de bezoek- sier hel vensler, en snel als de bliksem, spronst zy over de leuning. Op dit oogenhlik was er eer» sterke wind, die de rokken van het meisje zoodanig opblaesdc, dat zy haer lol valscheim dienden en zy zacht jes, zonder zich in het minste te hcz.eeren, op de sneeuw terecht kwam. Ten einde zich aen de onhescheidene nieuwsgierigheid der voorbv- gangers te ontrekken, vluchtte zy in een rytuig en het zich spoedig naer huis brengen. ~i ')u!?BELB Moord. Eene afgryselvke roig- dacd heelt woe sdag de stad Arles iu verslagen heid gedompeld. De echtgenoten Bosc. die oen kb in buitenbol bewoonden, in de nabyheid van den faubourg Dts Templiers, zyn gedurende den nacht door moordenaers acngevallen. De booswichten waren, by middel eener ladder langs het venster de kanier binnengedrongen* waer de beide slachtoffers sliepen, die, schielyk gewekt, geen den minsten tegenstand konden bieden. De moordenaars hebben zich bediend var» eene speek van een wagenwiel, waermeé zy hunne slachtoffers verscheidene slagen op het hoold toebrachten, waarna zy beide voor dood bleven liggen. Ofschoon men veronderstelt dat diefstal de dryfveer der misdaad moest geweest zyn, moeten de moordenaers in hunne plannen verhinderd geweest zyn, want zy hebben niets meegedragen In eene schuif bevond zich nog- (hans eene som van 500 frank, welke de echtge noten Bosc in den dag ontvangen hadden. Da slachtoffers zyn nog in leven men hoopt den man te redden, doch de vrouw verkeert in eer» hopeloozen toestand. Hel assisenhof der Seine, heeft inzake van dc vals* he obligaiiën der stad Brussel, Kergos cn Agnes llaenen, elk veioordeeld lot vyf jaren opsluiting. Julius en Antoinette llaenen zyn vrygesproken. 1 Bliksem Verleden zaterdag is de blik sem gevallen op de kerk van Mazères-Lezona in de lagere Pyi^neën en heeft van boven tot beneden de helft van den toren, doen instorten de klokken en de zolderingen zyn ook op den grond gevallen. De kostelvke glasramen werden door den schok verbryzeld en de atilarcn waren I erg beschadigd door de steenen welke er op gevallen waren. De eerw. heer pastoor en verscheidene ande- i re personen hadden juist de kerk verlaten toen I de bliksem vielalleen eene oude vrouw was v ei' "°K b,nncn 6pbleven. Zy werd omring door Eeist bevveeidc \ervoort, dat de wond aen een vuerslrad, die haer op vyf of zes meters zyne hand voor:kwam van eenen sleek met j van de pla-ls waer zy zich bevond ten «ronde eene bajonnel later bekende hy dat liet lid- wierp, zonder haer verder leed te doen De leeken liet overldylsel was van de wonde die by bekwam,by Jiet binnenbreken in St-Jozefs- kerk. Cols en Claes loochenen alles. Ten gevolge der bekentenissen van Ver- voort is er nog een kerel aeugeliouden, welke verdacht wordt van medeplichtigheid. Hel onderzoek duert voort. Den 9 dezer, rond 4 ure namiddag, kwam de lOjarige Henri Menu, zoon van Frans, fabriekwerker wonende te St. Ivo (Waesten), van de. gemeente Wytschacte terug, waer hy twee brooden van het* Armbesluer by Meessen was gaeu halen hy werd vervoegd door eenen onbekende, die hem vioeg onder voorwendsel liern te helpen, en zyn brood te dragen, daer hy ook, zegde hy. naer. St. Ivo moest gaeu. Het kind aenveerdde liet aanbod. Zy trokken te samen Meessen door by de kleine rivier de Douve, die zich iu dc Lei werpt te Waesten. Langs den weg had de onbekende aen don kleinen Menu gevraegd wat liy hem ging betalen vóór zyn brood te dragen, en de jongen bad hem geantwoord, niets. Komende op liet Brugsken der Douve, greep liy liet kind by de borst en wierp het in dc rivier, zeggende Zie, ga daerin De Douve verhoogd door de wassing der waters, is op dit oogenhlik een diepen en geweldigen stroom. Menu is als door een uitwerksel der Voorzienigheid aen de dood ontsnapt. Wor stelende met den stroom gelukte hy er in eenen tak vast te grypeu die van den oever op het water uitstak, klampte zich uit al zyne krach ten er aen en klom den dyk op. De moordenaar was met de biooden weggevlucht. De gednr- merie is er in gelukt dozen ellendeling aen te houden, die ter beschikking van dezen procu reur des konings te Yper is gesteld Verleden zaterdag, tusschen 5 en 6 ure 's avonds, was M. ie Dud- zeele, in de herbergde tlesp, in de Spaensclie- straet, afgestapt en een gauwdief maekte van deze gelegenheid gebruik om uil hel rytuig van M. I).... eene som van 1130 fr. te stélen. Tol hiertoe is de deugniet niet gekend. Men schrylt uil Maeseyck, 22 december. Dezer dagen is te Kessenich, ten nadeele van eenen landbouwer een stoutmoedigen diefstal gepleegd. Men heeft er namelyk eene. som van 1500 fr. uil eene kas geroofd. Dc dader is onbekend. Men scbryft uit Charleroi, 22 december De werkstaking die dezer laetste dagen was orilstaen loopt allengs ten einde, een groot ge tal werklieden heeft liet werk hernomen. Gedurende den nacht van 19 tot 20 de cember is de nachtwaker eener koolmyn, A. Colson, «ud 40 jaren en wonende te Mar- cliieiiiie-au-Pont, uaby Jumet in zyn wacht huisje doodgevonden. Ily had eene breedc wonde aen liet hoofd en lag met liet aenge- zicht in eenen plas bloed. Niet verre van liern vond men eenen hamer, waermede waer scliynlyk de misdacd gepleegd is. FRANKRYK. Het verslag van M. Perrot gelezen in de Nationale Vergadering, nopens het 8iijcqppi| g diag van Garibaldi tegenover de Dnitscliers in 1871, waerby hy niets wyzer te doen wist -- doen. De bliksem is ook nog in dry huizen, die aen do kerk palen binnengedrongen, en naderde in 7.>ne snelle vluchtdicht by een acnlai personen zonder hun liet minste leed te doen. DUITSCIILAXD. Ja. de zaek von Arnim is gevonnisd, prins von Bism.uk kreeg gelyk voor de wet. en deed den vriend van keizerin Augusta lol dry maen den opsluiting veroordeclen. Wat prachtige over winning voor den vyand der echtgenoote van keizer illielm want in haer treft hv nog maels die gehate katholyken. immers de keize rin is veel te to gevend voor dat volklje, het- welk zich alleen leg^n den overmachtigen berr von Bismark durft verzetten. En aisofdie over winning nog niet genoeg was, moet en zal nu ook eene arme naaister den arm der juslicie ge voelen, ouidal zy hel durfde wagon beleedigin- g' n aen liet adres van den grootkanselier uit te spieken, in by wezen van eenen kleermaker. Noglhans, zegt de Germania, heeft dit meisje by gesclnifl om verschooning gevraagd aen dea bcl. cdigde maer prins von Bismark is zoo ge voelig, dal zelfs de speldeslcck eener naeister hein gevoelig, zeer gevoelig kwetst; daarvoor moet voldoening geèischt en ook gegeven wor den. Of zou misschien die speldesteak da niauwe aanslag zyn op hal leven van prins von Bismark, waerover de policie hem verwittigd heeft, met verzoek haer telkens te laten w eten wanneer Z. Ex naer den Thier gar ter wandeleu gaet ENGELAND. BISMARK IN GEVAER. Londen, 23 december. De Times kondigt eene depeche af van Ber- lyn 22 dezer, meldende De policie heelt den prins von Bismark ver wittigd niet alleen en te voel uit te gaen, zoo als hy gewoonlyk doet- Men weet dal cr plannen van moord by de ultramontanen (datzyn al weër de katholvken) bestaen. Die plannen van aanslag sclivnen nog niet uitgeput. Dit is alles wal de policie weet. (Wy laten die vrecselyke geruchten voor wat zy zyn maer.in dezen oogenhlik vooral schvneo 7.y ons loe een kluchtspel te zyn. lied.) SPANJE. Een telegram, maer dilmael niet van (lavas- sclien oorsprong, onder dato 20 december, meldt: 1° De krygsmachl onder den republie keinschen aetivoerder Lopez Dominguez (de overwinnaar dar intransigentes binnen Cartha- gena). is in Cataloniê gahaal verslagen door do Car listen, onder Saballs, Tristany en Minguot. Zy leden zware verliezen aen dooden, gewon den, krygsgevaiigenen en artillerie. 2° De mt- gueletos, welke het garnizoen van Irun vormen, zyn velleden dynsdag in oproer gekomen, on der liet eisch. n hunner achlarslellige soldy. Ko lonel Arena, hun aenvoerder, gelukte er in een deel hunner tot gehoorzaamheid over te halen maer velen hunner liepen over naer de Carlis- len en andere namen de wyk naer Frankryk. 3" Het \olk te San-Sebastiani lydt veel sedert het invallen dar koude, vooral omdat cr geen voor- raeJ uit Frankryk aenkomt.

De Denderbode | 1874 | | pagina 2