Duchosno, bevond hy zich by een zyner vrien den te Luik, en er was een glas en misschien wel meer dan een ie veel gedronken. Zyn makker beractnde alsdan de klucht, die men in zulk geheimzinnig kompiut veranderd heelt. Men deed Duchesne, op slaeuden voet ver scheidene brieven schryven, vvaeronder dien aen gemelden bisschop, om hem voor te stel- ien von Bismark to vermoorden. Ik schreef, zegt Duchesne in zynen brief, al wat hy wilde, omdat ik er niets van ver stond eri zonder dat gy de brieven in uw blad had opgenomen, zou ik waerschynlyk nooit geweten hebben wat ik geschreven en gelee- kend lrad doch meer met wyn dan met inkt. Zyn makker bewaerde de brieven en zonder de gevolgen der grap in te zien, zond hy ze beurtelings aen den aei tsbissschop hy voegde er tevens liet portret by van een fran»cheu werkman. Nooit, zegt Duchesne, heb ik er aen gedacht von Bistnark te vermoorden, en niemand heeft my dus van tnyu voornemen moeten brengen of beletten erne reis in Duiischlaud te doen, zooals d« Norddeutsche Zeilung vertelt. De Indépendance van zaterdag morgend, kon digt nog eeuon brie! af. waeriu dry Gemeente- raedsledeu van Seraing, hel schryven var Duchesne bevestigen en melden dat er nooit by het geineontebestuer inlichtingen over hem genomen zyn. Het is alwéér duidelyk dat al dit geuer en dagbladgesctfeeuw zooals vvy reeds zegden, nog eens op een doktrinair kluchtspel uit- diaeit. irJEUIBINO t>an den eerwaerdigen heer Vyt, als Pastoor der nieuwe Parochiale Kak van St. Josef. Even als vvy. in ons voorig nummer gezegd henben, is. door onzen zeer eerwaerdigen lieer Pa-door Deken, de eerwaardige lieer Fraiis-Antoon Vyt, zondag II. tot Pastoor der nieuwe Parochiale kerk van St. Jozef, plechtig ingehuld geweest. De stoet had zich in de Dekeny gevormd, en bestond uit de eervvaerdige heeren Geeste- lyken dezer stud en van cenige omliggende gemeenten, het kollegie van Burgemeester en Schepenen, den Gemeenleraed, de heeren Voorzitters en Leden van de Fabriek- en Kerk- nieestersraden der beide Parochiën, van St. Marlinus en Sl. Jozel.allen in r>tuigen gezeten, alsook uit onze Koninklyke Harmonie, al Groci- jend' Bloeijend', welke door hare me-lodissche toonen den stoet verluistcrdo. Omtrent 3 uer, was do stoet aen de St. Jozefskerk. Aen den ingang derzelve werd de eerwaerdige Herder dezer nieuwe Parochie, door den lieer Judocus Borreman, Voorzitter van den Fabriekracd, in eene diepgevoelde aensprack verwelkomd op de welke de eer vvaerdige lieer Pastoor, met die welsprekend heid welke hem kenschetst, zieltreffend geant woord heelt. Onmiddclyk daerna, trad de stoet, de kerk binnen, en begonnen de kerk gebruiken der inhulding. Beurteling* werd de nieuwe Herder, door den eerwaerdigen heer Deken, naer het Hoogaltaer, en hei altaer der Allerheiligste Maegd Maria, naer den predik- - biochtstoel cn eindelyk naer de doopvont Daerna beklom de zeer eerwaerdige heer Deken den preékstoel, en sprak een zielroe rend sermooti uit, dal óp al de aenwezigen den diepsten indruk maekte. Zoo vvel de eer waerdige heer Pastoor, als al de aeuboorders werden door de zieltreffende bewoordingen der redevoering van den eerwaerdigen predi kant zoo diep getroffen, dat het grootste ge deelte der aenwezigen tranen van aendoening stortten, en namelyk, als de eervvaerdige Pas toor-Deken de goede hoedanigheden en de deugden des heeren Vyt aenhaeldc en zyn minzaem karakter afschetste. Immers met welk ziclgevoel sprak de eer- waeV'Mge heer Deken niet over den waren vrede en de goede verstandhouding welke allyd.tusschen Hem en den eerwaerdigen heer Vyt besiaen hebben, gedurende omtrent de twinlig jaren dat deze bietste, als onderpas toor der Si. Martinuskerk, onder zyne geeste- lyke bevelen gesiaen heeft Weiken indruk mneklen de bewoordingen van den eerwaer digen predikant op de geloovigen niel, als hy. van den eenen kant, de spyt te kermen gaf die hy gedoelde van een deel zyner oude paro chianen te moeten verlaten, cn welke vreugde hel. van den anderen kant, voor zyn vaderlyk hart was te zien dal die zelfde parochianen der zorg toegewyd waren van eenen herder, gelyk den eerwaerdigen heer Vyt? Welke ge moedsbeweging verwekten de vermaningen en aenbevclingen niet van de gehoorzaemlieid welke de parochianen bunnen herder, in alle geesielyke zaken, verschuldigd zyn, en wel ken zielelasi cn verantvvoordelykheid, voor God. deze nieuwe bedieningen op de schou ders van den eerwaerdigen heer Vyt legden Zulke woorden moeten onverinydelyk zoo diep in de gemoederen der aenhoorders geprint zyn, dat zy er nooit meer 't geheugen van ver liezen. Na het sermoon werd, door de eerwaerdige heeren Deken, een TE DEUM, van dankbaer- heid aengeheven, vvaerna de nieuwe inge- hulde Pastoor, den Lofzang van het Aller heiligste Sakranicntdes Aulaers zong, en zyne nieuwe parochianen, en de aenwezigen de eerste zegening gaf. Onnoodig te zeggen dat de Leopoldslrae! en het Esplanadeph'in ui omliggende straten, met wimpels, vlaggen en jaerschriften versierd waren, en dat er 's avonds cene algemeene luisterjyke verlichting plaels had, vvaerby de buizen van den heer Notaris DeVriendt.en het lokael van 't Land van Riem de kroon spanden. Het dryjaerlyksch verslag over den toestand van 't lager onderwys, gedurende hel jaer 1870-72. is uitgedeeld geworden. Het bcvvyst (zegt de Etoile), dat het tydvak van 't cathólvk bestuerzyn contingent van ver- hetci ing aen'l groote werk van onderwys en volksopvoeding gebracht heeft, en dat de voor uitgang vooral merkbaer is in hetgeen de leer stelsels en opvoedkunde, het materieel der scholen, het getal leerlingen en hun graed van onderwys, acngaet. Uns, de catholjken bevorderen ook hetopen- baer onderwys Goed om welen, als het oud i liberael gezaog eens mocht herbeginnen dat den catholykcn v'epvvyt, legen het nn'der- wys te werken, LOUISA LATEAU. Laetste onderzoek. Nieuwe inlichtingen. Men weet welk gerucht de naem van Louisa Lateau in Duitschland maekt, en hoe de dis- kussic er lievig over voortgezet wordt lus schen catholyken en vrydenkers. In üclgio had het voortreffclyk werk van dokter Lefebvre eenen diepen indruk op de geloovigen en geleerden geil nekt. De viyden- kers zwcegen zy vreesden M. Lefelnre, die ze met zyne wetenschap en ondervinding zou verpletterd hebben. Sedert korten tyd heeft dokter Vircliovv in Duitscldand de echtheid van het mirakel betwist, en te zelfder tyde wierden er aen de koibnkljkc akademie van geneeskunde te Brussel twee schriftpn over de kwestie aengeb..den, het eerste door dokter Charboimicr, hot tweede door dokter Boens. De akademie belastte eene kommissie met het onderzoek der twee schriften. Dokter Warlomont vvierd verslaggever der kommissie benoemd. Wy kennen de deitkwyze van dokter War lomont niet, maer hy wordt als een onpar- tydig en geleerd man aenzien. Dokter Warlomont heeft een onderzoek ge opend. Dry ol vier mael is hy by Louisa Lateau gegaen. op verschillige dagen en versctiillige uren. Verscheidene geneeslieeren vergezelden hem. Welk do uitslag van bet onderzoek zal zvn weten vvy niet. maer het volgende feit mogen wy kenbaer maken. Het feit is zeer merk- weerdig en stelt een einde aen het loochenen der vrygeesten over hot wonder dal Louisa Lateau sedert dry jaer leelt zonder eeuig voedsel te nemen. Den laetsten dag van hun onderzoek te Bois- d'Haine kreegen dokter Warlomont en dokter Dhet gedacht Louisa Lateau in hunne tegenwoordigheid te doen eten. Zy wilden zich verzekeren of de maeg indeidaed alle voedsel weigerde. Louisa nam een stukje brood en een lepel koffie. Een kwart uer nadien wierd zy ziek en begon te spuwen. Dokter Warlomont was overtuigd dat de maeg alle voedsel weigerde. Dokter Warlomont was hacsiig en mocht den trein niet missen. Hy kon tot hel einde niet blyven. Wat gebeurde er? Het spuwen wierd zoo geweldig dat men om den naesten geneesheer moest loopen. Loui>a spuwde het beetje voedsel dat zy genomen had. uitver scheidene dagen lang spuwde zy bloed, zoo als dokter Lerinier, van Fayt, hel by geschrift bevestigde. Het is de eerste mael niet dat men dat wonder bestatigt. Verscheidene keeren heeft men Louisa willen doen eten, maer seffens gaf zy de spyzen weder uit. Het is dan eens te meer officieel bestatigd dat Lou:sa Lateau leeft zonder eenig voedsel te nemen. Nieuwjaersgiften aen Z. H. Plus IX, Paus en Koning. LYST Bedrag der eerste lystfr. 530-00 M. De Kcyser-Üe Vriendt.Aelsi.vraegt den zegen voor gansch zyne familie, 5-00 Jufv. R.VanderMacren,beggynhof.Aelst. 20-00 Eene dienstmeid, 1-00 DeK.-H. Monffls, pastoor,beggynliof, 10-00 M. Van Bogaert-Leybaert, 10 00 M. J. P. De Loose, 10 00 Eene dienstmeid, 1 00 De E. H. Thibaut, Regent weezenh. 20-00 Eene dienstmeid, a 1-00 De echtelieden D. W. 2-00 Hunne kinderen. 3-00 M. Nicodemus Van Impe, Meirc. 5-00 STERFGEVAL. De eerw. heer Car. Mannaert, pasloor van Bambrugge sedert 1865. is aldaer Dynsdag 29 December, na eene lange ziekelykheid. in den fleer ontslapen, oud zynde ruim 61 jaer Hy heeft veel gewerkt om de kerk van Bam- brugge in haren eersten bouwtrant te herstel len en luister by te zetten hy is in zyne poo gingen gelukt. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Dc Meyer, onderpastoor te Zyngem, gaet in dezelfde hoedanigheid naer Adegem. Üc eerw. heer Paquny, onderpas toor te St. Gillis (Waes), is benoemd tot de onderpastory der nieuwe kerk te Aelsthy wordt vervangen door den eerw. heer Baert, onderpastoor te Lembeke. De eerw. lieer Haems, onderpastoor te Buggenhout, wordt onderpastoor in dc decanalc kerk te Aelst, alsook de eerw. beer Ongena, dir. der Thcre- sianen aldaer. De Moniteur van Donderdag gepft het ko- ninklyk besluit vvaerby de proosdy van NN'et- teren-ten-Eede erkend is als succursale kerk, en een ander besluit vvaerby een tweede onderpastoor toegestaen wordt aen de paro chiën van Deuderbautem cn Erlvelde. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. Mariens, te Ileusden, 6 fr. over 1874. Ontv. van M. Van Heurck P. F te Antwerpen, 6 fr. over 1874. On.v. van den E. H. Van C;tmp, Pasloor-Deken O. L. V. Lombeek, Ir. 6 voor 1875. Ontv. van den E. H. De Decker, E. F. J. te Itterbeek, fr. 6 voor 1875. Naer vvy uit goede bron vernemen zou het de heer De Kopper. Notaris. Provinciaelraeds- j lid en Schepen te Hnmme zyn. welke de mees- i te kans heeft om. in de vnorloonige vergade- j ring der kiezers van 't arrondissement Den- dermonde. van 6 Januari aensiaende, als definitieve u-inWiHaet der bewarende denkvvyze voor de kiczing van den n—d0..~0ir<io uitgeroepen te worden. Men weet dat het kiezerskorps van gezegd arrondissement op bovengemelde date moet overgaen tot de be noeming van één Volksvertegenwoordiger in vervanging van den heer Karol Vermeire over leden. NTEUWJAERSDICHT. 't Oud jaer weder is verdwenen En nu gacn m«*l blylen zin Ouden, jongen, prooien, klecnen T Nieuwe weder mondig iu. 't Is een dag van vrolvkheden, De eerste dag die 'ijaer ons geeft; Overal, in dorp en sleden, Jeder dan in vreugde leeft. 'l Is of 'l Ivden dan onlvlfgen, Onliekend ware aen dees aerd, Wvl eeoiedi-r,. opgeiogen. Hopend in de toekomst slaert Hv, die gisiren moedloos werkte Voor hel karig stukje hrood. Zegt dien dag en 'l geeft hem sterkte .- 't Nieuvvjaer helpt ons uit den nood. Hy, die sinds on elbro jaren Met d'ontenibre ziekte streed, Hoopt dal 't nieuwjaer zal bedaren, Al zyn smart en al zyn leed. En die steeds vergeefs bleef zuchten Naer de rust van 'l lydend hart Denktdit jaer pluk ik de vruchten Van myn reeds doorstane smart. Ieder, ja. voelt zicb verblydcn. Tooit dcu mond met bl yd en lach, Ieder,ja, vergtet hel Ivden By den schoonen nieuwjaersdag. Feestgezang en blyde toonen Galmen dorp en steden rond Overal, waer mensclicn wooncn. Klinkt't heil u uil ieders mond. n Heil u ja, dat zyn do woorden, Christelyk en hemelzoet, Waer elkeen en in alle oorden Dan zyn naesten uieë begroet. En dien vvensch zoo uitgelezen Slnren we ook tol allen nu: Al wal u kan hcilznem wezen, Mcdenienschen wenseben we u. Bust in buis en rust dacrbuiten, Kusi bvzoudcr in uw hart Dat dit jaer niets moog bi-sluiten. Dal u strekken kan tol smart. Dat geen nyd of lastertongen, Vol van adderig vtnvn, U. van recht en plicht doordrongen, Ooit ten schade kunnen zyn. Dat gezondheid u moog verzeilen, 6 en allen, groot en klein. Die gy onder de uw' moogl tellen. En uw harte dierbaer zyn. Dal 't u dus weêr zy gegevc-n, Y Eind' te zien van 't nieuwe jaer, Eii ge er veel nog mocht beleven, Voor gy ueéi zinkt op de baer. Dal 's. ja, wat vvy, medemonscben. By den schoonen nieuwjaarsdag, Aen elkeen van harte wonschen. Die nog beden leven mag. N. v. G. Het getal ingeschrevene jongelingen onzer slad welke dees jaer moeten deel nemen aen de loting voor de nationale milicie, beloopt tot 185 hetgene der uitgestelde» van de voo- rige jaren ol reserve tot 44. Dus zal 45 het laegste en 229 het hoogste nummer wezen. Jacht. Te rekenen van nieu «jaer is de jacht, behalve op hel waterwild, gesloten. Zaterdag is uil Meerdonk. wyk de Kou ter, op hevel der rechtetlyke overheid, een ongelukkig kindje van ongeveer 4 jaer oud, in doodsgevaer t«* St-Gillis aengebiachl. om iu het gasthuis dier gemeente opgenomen te worden. Het schynt, dat eene outaerde Stief moeder van dit oneehikkig scliApfiAika. midde len heeft ingespannen, om hetzelve dood te marlelen Naer men zegt gaf zy het slechts koud water te drinken en droog roggenbrood te eten des nachts moest het in den stal slapen, hebbende voor bed een weinig strooi, «n voor oorkussen eene haringmand Üaerenboven het had reeds wonden aen het hoofd en het lyfde honden kwamen des nachts deze wonden likken. Welk een yzing- wekkend schelmstuk Het is te hopen, dat liet gerecht de plichtige eene voorbeeldige straf zal doen ondergaen. Een af.rdig Geval. Verledene week deed de 70 jarige bode X., zyn dagelykseh reisje, met zyne hondenkar van Gent naer Üendermonde, en 's avonds keerde de goede man terug. Daer liy uit Dendermonde geene vracht mede te brengen had, legde hy het scliof zyner kar in den bak néér en plaetste de groote kist erop, welke hy by slecht weêr ge bruikt. om de kommissiën beter tegen liet nat te bevryden. Nauwelyks door het dorp Grembergen ge komen, zocht onze bode aen het koude sneeuwiiat iiiet-meer blootgesteld te blyven een goed gedacht kwam hem te binneii de kist kon hem tut scliuilplaels dienen. Hy deed de honden stil staen, zette het deksel der kist omhoog cn plaetste er zicli in. Alles ging voor liet oogenblik op zyn best onze man zat op zyn gemak, hoog en droog en uiterst kontent, zoo een vernuftig middel tegen het sneeuwnat uitgevonden te hebben maer ziet, de held had, zonder het te weten, nog met het springslot te rekenen, dat op het koffer is, en waervan hy den sleutel in den zak droeg. Tervvyl hy nog glimlacht van geluk, over zyne schoone schuilplaets, vait liet deksel, door eenen zwik der kar toe, en ziedaer onze bode in de kist, even als eene muis in de val. Stampen, heffen, roepen dient tot nie's, dan om zyne honden, door dit lawyl verschrikt, harder en harder te doen loopen. Tot overmaet van ongeluk schuift het koffer stillekons aen, door het gescliok der kar en het gespartel van den gevangene, acliterwaerts en weldra vliegt hy van de kar neven den kas seiweg. Daer de kar maer weinig verheven is, kon hy zich niet bezeeren de honden zeilen hun nen weg onbekommert voort. Wat nu gedaen spartelen en stampen helpen nietonze bode stelt zich aen het roe pen om hulp het eerste geroep heil hy aen, juist als een voorbyganger nauwelyks een slap of twee van hem is, en deze, van schrik be vangen, loopt zoo hard hy maer kan naer eene naestbygclegene herberg, langs de baen, ver zekerende. dat liet niet ver van daer spookte Do eerste had nauwelyks gedaen met spreken of een tweede komt op dezelfde vvyze binnen. Op het aendringen van den baes die zyn grooten lanteern aensteekt. gaet men te sa men liet spook opzoeken weldra bereiken zy de plaets. waer zich liet vreemde gedruiscii laet liooren. Dezelfde klanken komen uit de kistzy naderen voorzichtig en onderscheiden de stem van eenen mensch en als zy nadere onderzoekingen gedaen hebben, nemen zy het koffer op, brengen zy liet in de In rberg, nemen beitel en hamer, shen de kist open en.... onze gevangene komt, half dood van schrik, te VOOr- SOh YW. De honden waren inlussclien zonder hun nen meester te huis gekomen en. ongerust over hel achterhly veil van dezen laetste. spoed de men zich hem te genioet te gaen. Nauwe lyks was de kist geopend, toen de zoon de her berg binnenkwam. De blydschap van vader en zoon stegen ten top en deden alle ongeval cn achterdenken vergeten. Men scliryft uil Gent De policie heeft de baud gelegd op eene bende van vyf jonge dieven, van 14 tot 17 jaer oud en iu eene zelfde gebuerte, buiten de voormalige Brugsclie poort woonachtig. Deze vroegtydige deugnieten stolen vooral in de winkels en de magazynen van het midden der stad, waer zy met ongemeene Dehendightud worsten, gerooktvleescli, laerten, lekkergoed, likeuren, pypeu, geldbeugels enz., wisten te ontfutselen. Tervvyl twee hunner in de huizen drongen, slonden de anderen op wacht, of vvel gingen ook binnen en zochten de aendaclit der winkeliers af te wenden, door zich hel een ol ander te doen toonen, tervvyl hunne gezel len alles wegfoelelden wat hun dienen kon. Een afgrvselyk leil wordt door een dag blad der hoolstad verhacld, en hetwelk in de Lakensclie voorstad zou gebeurd zyn. Ziehier wat het blad mededeeltEen meisje van La ken keerde 's avonds huisvvaerls met haer werkloon der week, toen zv, in de nabyheid der vaert, door eenen persoon werd aenge- rand. die haer op den grond wierp en haren geldbeugel roofde. Toen zy daerna al vveenend haren weg voortzette, werd het meisje niet ver van daer, aengesproken door een tweeden persoon, die haer vroeg waerom zy weende, en hei arme kind vertelde de aenranding, waervan zy het slachtoffer was. •- En zoudt gy dien aenrauder nog herken nen, vroeg die persoon. O, ja zeker was hel antwoord, ik zou hem zeer zeker herkennen. En hierop wierp de onbekende zich op het meisje, en - - verschiikkelyk hy stak haer de twee oogen uit, by middel van een puntig werktuig. Men voegt er by, dat de ongelukkige ten gevolge dier barbaersclie verminking, ge storven is. De Etoile zegt dat liet bovenstaen- de feit niet is voorgevallen. Men schrvft uit Antwerpen Volgens een gerucht dal in onze slad verspreid is, moet er te Turnhout eene afgrysh ko misdaed gepleegd zyn. Een jongeling van 17 jaren oud. zou zyn broeder, die twee jaer ouder was. een mes steek iu de richting van liet hart hebben toe gebracht, vvaerby liet slachtoffer op bet oogen blik zelve dood bleef. De dader moet aenge- houden zyn en het paiket van Turnhout reeds een onderzork begonnen hebben. De schuldige zou voor den onderzoeksrechter hebben ver- klaerd dat tervvyl hv bezig was met een mes te scherpen, zyn broèr toevallig op dc punt van het scheipsnydend werktuig is gevallen. Men scliryll uil Antwerpen Vlucht van eenen Kassier. - De gereclitelykc po'icie zoekt seoert twee dagen vruchli loos naer eenen persoon van Turnhout, belicht van diefstal. De man is een genaemde NV 23 jaer oud, geboren te Tongeren, ei» gewezen kassier iu de gevangenis van Turnhout, vam- waer hy eergisteren, ten 4 uer 's morgends, gevlucht is met den inhoud der kas, verschei dene obligatiën der leening van Ryssel, eenige stukken der Pauselvke leening en twee loten van Antwerpen van 1867. l'eZC v ci auliill'-ndc obligation Itooron toe zoo wordt er gezegd, aen de gevangenen die ze hem iu bewaring gegeven hadden. Volgens de inlichtingen, die vvy ingewon nen hebben, zou de ontrouwe kassier dynsdag morgend, ten 7 uer, met den trein van den I Graml Central uit Turnhout op Aerscliot naer 'Antwerpen vertrokken zyn. De policie onzer stad werd denzelfden dag, in den morgend, van het leil verwittigd. Men begaf zich het eerst naer de stoomboot A'éderland. die gereed lag om naer New-York te vertrekken, maer niet weg kon ter oorzake van liet mistweér de bruggen van de Neder land waren reeds opgetrokken; de policie nam inlichtingen over de passagiers, maer NV.... bevond zich niel onder hen. Tol nu toe heeft men in onze slad geen spoor van den persoon ontdekt, en mei: begint er aen te twyfelen of hy vvel naer Antwerpen ge reisd is. Men denkt dat NVdie schynt een slimme kerel te zyn, een koupon op onze slad geno men heeft, ten einde de politie het spoor te doen verliezen. NV.... is vroeger klerk in dc gevangenis te Antwerpen geweest; by gevolg is hy hier goed gekend, en de kerel zou vvaer- lyk eene oubeheridigheid begaen hebben met zich naer den diefstal in onze slad op te hou den. Doch hy is slimmer geweest, zoo denkt men ten minste; hy heeft hier het policiekorps over hoop gezet met achter hem te zoeken, tervvyl hy misschien luslig en ongestoord in de straten van Brussel ol' Parys inel den buil iu den zak wandelt. De gendarmerie van Maldegern heeft de genaemde Rosalia lie Windt, van hollandschen oorsprong aengehouden, onder verdenking de pleeg*ter te zyn van eenen moord, hegaen op een pasgeboren kind, wiens lykje, op 18 dezer uil eenen beerput gehacld werd. De beschul digde is ter beschikking van den officier van justieie te Middelburg gesteld. Onlangs werd aengekondigd, dat in de gemeente Mullem, de vrouw van den genaem- den Gyselinck, bevallen is van een 13' zoon, zynde het 14c kind, allen frisch eri gezond. Nu, zegt men, is aldaer nog iels zeldzamer gebeurd. De viouw van den genaemden L. De Tolle- naere, sleetiknecht in de olit-slagery van M. Vanderstraeten aldaer, zou voor de derde mael van eenen tweeling zyn bevallen, zynde telkens een kind van het maunelyk, en een van het vrouwelyk geslacht. Zondag speelde in eene zael van een huis der Hoog-Layenstraet, te Luik, een zes tienjarige knaep met een geladen geweer. Op eens ging het schot al en eenige loodkorrels kwetsten een meisje, zyne zuster, die zich in eene naestgelegene kamer bevond. Aen haar geschreeuw dacht dc jongeling, dat zy doode- lyk geiioffen was hy nam de vlucht en tot heden heelt men hem nog niet weergezien. De toestand van het meisje is betrekkelyk ge ruststellend. De wilde zwynen verschynen in menigte in Condroz 21 dezer scliadelyke dier en zyn op 18 en 19 dezer in liet park van Neuville ge dood, alwaer M. de Tornaco eene klopjacht had doen inrichten. Den 21 dezer bemerkte inen, ondanks deze klopjacht, op nieuw wilde zvvvnen in liet park doch men kon door den overvloedigen sneeuw, niet meer door het houtgewas dringen om er jacht op te maken Volgens men meldt zyn vier werklieden der spoorwegstatie van Bergen aengehouden, voor diefstallen van koopwaren aldaer ge pleegd Twee andere dieven Jhebben de vlucht genomen en een zevende heeft men in zynen stal opgehangen gevonden. De huiszoekingen door de politie gedaen, hebben voor ongeveer 4 ol 5000 franks koopwaren aen het licht ge bracht, en het schynt dat deze booswichten hun strafbaer bedryf reeds sedert 6 of 7 jaren uitoefenden. By na al de suikerfabrieken in de omstre ken van Charleroi, hebben bunno werkzaam heden geë:ndtgd. Alhoewel de beeten dit jaer veel beloofden, is de opbrengst ver beneden de verwachting gebleven. - Verleden donderdag avond bemerkte M- Collet. te Solre-Saint Cery, een flikkerend licht in een naestgelegen huis en hier over verontrust drong hy er binnen doch deinsde verschrikt teiug by het zien van een ontzettend looneel. De bewoorster van dat liu'3, vrouw Bolle, oud 91 jaren, lag kramp achtig op de» grond in hare brandende klee- ren te spartelen naest haer stond het bed, dat slechts ?en enkelen vuergloed vertoonde. Collet, nam de vrouw op, sleepte haer buiten en op liet hulpgeschreeuw kwamen andere personen toesnellen, welke 2ich aen hel werk. stelden om den brand van het huis te blus- 3chen waerin men weldra gelukte. Vrouw Bolle overleed nog denzeifden avond aen bar© brandwonden. HOLLAND* Eene werkvrouw Ie Breda kreeg den jas vam een overleden pastoor ten g-schenke. om er broekjes voor hare kinderen uit te snyden. Te huis komende, vond ze in den zak eene welge vulde beurs met gouden ringen en sieraden. Zr ylde heen om haren vond aen de geefster van den jas ter hand Ie stellen en ontving tol loon van hare eerlyke daed... 50 centen of een frank en 6 centimun. FRANKRYR* De politiek van Fiankryk rust, alleen de dag bladen zetten den 8trjrd voort. Elke gezindheid verdedigt hare grondbeginsels of vooruitzichten met afwisselend geluk, maer geene party schynt meei bevoordeeld Jan die der Bonapurtisten. lnderdaed, alles schynt hen te begunstigen, zoowel de besluiteloosheid der konservatieven en monarchisten, de oneenigluden, als de on zinnige eischen dei republikeinen cn radikalen. Door dit alles zet de party van den kleinen Napoleon onvermoeid hare werking voort en poogt in troebel water te vinden, wat een helder inzien der zaken als onniogelyk zou maken. lnderdaed vragen de Bonapartisten eenen oproep tot het volk, omdat zy weten dat eene volksstemming de eenige kans is welke aen liet keizerryk oveiblyl'L om zyne rechten op den troon te doen zegppralen. lil. Richard, renublie- keinsche algeveerdigde gekorenc van Niorte. heeft dit in de Nationale Vergadering met eene eenvoudige openhartigheid bekend en ofschoon ook die zinsnede uit het officieel verslag der zit tingen van de Nationale Vergadering verdwenen is. zyn cn blyven die woorden echter niet min der waer. a Hel kiezerryk is de vrede zegde Napoleon lil. Een vrede die door twist en tweedracht onder de andersdenkende gezind heden gewonnen wordt, is ook een vrede, maer die ongelukkig de konservatieve meerderheid te laet zal leeren wat hel kost tc kunnen en niet tc willen Indien nu de Bir.w public mag geloofd wor den, moeten de konservmieven het gevaer van dien toestand hebben ingezien, want hy zegt, dal er deputalien der uilers'e rechterzy naer Frosdorff vertrokken zyn, ten einde van graef de Chumbord vergunning le verkrygen, kon- cess'en toe tc staen aen de andere monarchieko fruktiên der Nationale Vergadering, om eene overeenkomst onder het geheel tot stand te brengen. Het verdrag van uitlevering lusschen Bel gië en Frankryk.dat aen de goedkeuring der Nationale Vergad-ring onderworpen is, bevat vele nieuwe schikkingen, die wy noodig denken meé le deelen. Buiten de reeds bestaeudeschik kingen zullen voortuen uitleveringen plaets helihen voor slagen, die eene ernstige vermin king len gevolge hebben voor het verheelen van gestolen voorwerpen voor korreklionneele overtredingen, strafbaer met eene maend ge vangenis, wanneer hel geheel der stral die ver- ooi'deebng te boven gaet. Eindelyk zal een enkel bevel van aenlmuding voldoende zyn om de uitlevering te bekomen. M. Hamon. Pastoor van SL-Sllpicils. Donderdag heelt men het lyk geopend van den eerwaerdigen pastoor van St-Sulpicius, te Parys. Zyn hart werd in eene urn gelegd en zal in de kerk bewuerd worden Daerna bleef zyn lichaem den ganschen dag ten loon gesteld in de sprcek- zael van de pastory.rue Vaugirard. 50. De heer llamori werd geëerbiedigd door de armen der wyk. Gedurende de Commune kwam men om hein aen te houden. Al zyne parochianen kwa men er lusschen.Welnu, zegde het lid van het iniddeiikomiteit, gelast met het hevel over de expeditie, dal hy ons 30.000 fr. borg geve. Iu «en kwart uer tyds vond inen in dc wyk de 30.000 fr.: mae:*/ de heer Hainon verzette er zich tegen dat zy aen dc communards gegeven werden, en dezen, ziende hoe bemind den pas toor was, gingen heen en durfden niet wcérko- nien. De heer Hamon was de voorzienigheid der armen. Toen hy iu de orders kwam had hy, naer het schynt, eene zeer groote fortuin by de twee nnllioeii IIy heeft alles aen de armen ge geven. Hy is gestorven op een klein yzeren bed ui eene kanier waerin voor alle meubelen niets stonden dan twee biezen slorleu en een groot plaesteren Lievenvroiiwenbceld. Men verhaclt van hem eene hartroerende geschiedenis onge veer dry maenden geleden, zegde de brave man die den lieer Hamon tot kamerdinaer diende, hem Mynheer de pasloor. gy moet u vol strek! zes hein.b n koopen, de uwe zyn maer goed meer om pluk te maken Go moet wach ten antwoordde de heer Hamon, ik heb op dit oogenblik ho-genaemd geen geld. Eenige negen nadien kwam de oude dienaer zyner meester zpggen, dat er aen de deur eene oude vrouw was, een klein kind aen de hand leidende, en dat zy hem eenige franks vroeg om linnen en brood le koopen. Geef haer dit, zei de heer Hamon. en hy haelde twintig franks uit d'-n zak. Des anderendaegs was de eerw. pas toor verwonderd, dat hy een nieuw hemd had, Zyne etide dienstbode bad dezen list moeten uit zoeken om hem hemden te kunnen koopen. Eer Geheim. De voorstad Saint-Ger main. te Parys, werd tondag iu de ópschuddiDg gebracht, door een schrikverwekkend voor-val.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2