29"e .Jaer. Zond,is:, 24 Januari I«73. M" 1481. DE ZWARTE FrTiS VOLGENDE STATIËN Aclst, (5.45 's Zaterd.) 7.49 1.28 5.05 7.53 uit Antwerpen naer St. Nikoi.aes, Lokeren en Gent 4.50 7.15 8.50 10 50. 2.15 3;45 7.10 0 00 Uit Gent naer Lokeren, St. Nikoi.aes en Antwerpen 4.-25 7.00 9.25 10.50 2.45 5.30 6.5a O.OO YZEREN WEG.VERTREKUREN EST AELST NAER VERTREKUREN UIT DE l.iber haters-licfdadiglieid. AMWHE1IEHTPRÏS6 FRANKS '8 JAERS. De inscl.ryving eindigt met 31 December, V ANNONCENPRYS, per drukregelGewone 20 cent. Reklamen fr. 1,00. Vonnissen op 3" bladz. 30 cent. uit Gent naer Moorlzeelo. SöÜegem, Geeraerdb., Eoghien, Braine-lo- Comle 5.52 8.12E 8.58 11.18 2.10 5.34 6.59 UIT GEERAERDSBERGEN NAER Maria-Lierde.Sotlegiim, Moorlzeele cn Gent, 5.45 1,24 9 49 11.59 2.59 5.00 5.50E 8.51 uit Denderleeuw naer Haeltert, Bursl, Hcrzele, Solteg. Audenaerde, Ansegero, Korlryk, 6.17 0,00 9.01 12.55 6.09 7.20 UIT SOTTEGEM NAER Dendefmohde. 5-05 0-50 8-48 12 25 3-06 G-40 9.55 Lokeren. 5-05 6-50 8-48 12-25 3-06 6-22 Mechelen. 5-051 6-501 7-f!9</S-12d Exp. Ie 2® 3° kl. ll-53d l-04d Exp. 1" 2" 3° kl. 2-51'd 3-06/ O-OOd 6-40/ 9-48d Exp. 1® -1' 3e kl. Antvv. 5-ÓoMl-oO/ 7-09d R-I*d Exp. 1" 2° 3" kl. l-04dExp. 1® 2' 3° kl. 2-5üd 3-06/ 0-OCd6-40/ 9-48d Exp. 1® 2° 3° kl. Brussel, langs Denderleeuw. 5 52E. 7-197-50 8-12E. 1® 2® 3® kl. 9-24 11-53 1-04 E. 1'2® 3® kl2-30 0-OOExp. I®2°3« kl. 6-24 8-49 9-09 9-50 Exp. 1® 2® 3® ld. Leuven, Thicnan, Luik, Verviers 5-05/0-50/ 6-"22d cn 8-12d Exp. 1® 2° 3® ld. 7-5Cd 9-24d (M-53d lol Leuven)l-04d Exp. 1® 2» 3® kl. 2-51 d -OOdExp. I® 2' 3® ld. 6-24d (8-49d tol Thionen) (1) Nota. De letter beteekent langs Termonde en de Genl, (5-00 's vrvd.) 7-59EI®2®3®k 8-11 8-59 12 22 12-40 3-26 3-51 en 6-0U E. 1®2® 3® kl. 6-20 6-40 8'39 Exp. 1® 2® 3® kl. 9-36. Brugge, Oostende. 7-59 Exp 1® 2® 3® kl.8-41 8-59 12-22 12-40 3 51 en o-OO E 1® 2® 3® ld. 6-40 Doornyk, Wouscrou, Korlryk, Rv'ssel {langs Cend) 8-41 12 22 12-40 (3-26 tol Deinzc) 3-51 Exp. 6-20 6-40 Doorn. Mouse. Körtrvk, Rvss. [langs Alh) 6-00 7-50 11-53 0-00 5-52 Ninove. Géeraerdsbcrgen, Lessen, Alh 6-00 8-12 7 50 1 1-53 2-50 5-52 fl-t)6 Bergen, Quiévrain 6-00 8-12 7-?0 11-53 2-50 5-52 Engliien Braine, Manage,Cbarlerov, Nomen langs Gccraerds- bergen 6 00 (-00 11-53 2-50 5-52 lelter d langs Denderleeuw. NAER AELST UIT Alh 6.49 10.38 1.48 4.28 7.58 9.I2 Anlw. 5.40 9.5 10.50 E. 1' 2® 3® kl. 12-30 3-15 E. i°'2° 3® kl. 3-33 4.45 5.50 6.50 E. 1° 2® 3® ld. Brussel 7.20 E.1®2® 3®ld. 7.20 8.14 11.00 11.53 2.10 3.12 en 0.0" E 1 2° 3® ld.5.09 5.55 S.On E. le 2® 3® kl. 8.20 Dendermonde 7.23 9.55 11.34 2.25 5.27 8 28 10.47 Gecraerdsbergcn 7.27 11.08 2.18 4.58 8.33 9.50 Genl 5.49E 6 157.39 E l® 2® 3' ld. 8.29 10.59 12.31 E 1® 2' 3® kl. 1.55 U-00 li 1.2.3. kl. 5.29 8.09 8.14 9.17 Exp. 1® 2® 3® ld. Lossen 7.09 10.50 2 00 4.49 8 18 9 32 Lokeren 6.50 9.09 10.57 1.49 4 50 7.50 Niriove 7.55 11.36 2 46 5.26 9.01 10.18 Ooslendo 4 30E 6.20E 1 2 3 kl. 0.28 9.00 11.55 2.13 0 00 El® 2® 3® kl. 6.04 7.55 Exp «icjsBO Ssjtnn. AELST, 23 JARUAU3 18.73. Wij verzoden ten dringend ste onze geëerde abonnenlen welke ons blad te laet of met ontvangen, er ons aenstouds schriftelijk kennis van te geven, ten einde de noodige voetstappen te kannen aenwenden om het misbruik met vrucht te bestrijden. Verscheidene klachten zijn ons reeds mondelings gedaenwy verzoeken dus de:e ge achte heer en hunne klacht by'brief te willen vernieuwen, en wy durven hun verzekeren dal het bestaende misbruik oumiddelyk zal uitgeroeid worden. Wy verwittigen insgelijks onze geëerde abon- iienten welke aen den a Denderbode nog iets verschuldigd zyn dal wij liun kortelings eene kwittantie, door tusschenkomsl der post, zullen doen aenbieden. Wy hopen dat wiel eene betaling zal geweigerd worden en ons aldus verdere kosten sparen zal. Hol liberalismus komt ons weêr een voor- heeld te geven van zync zonderlinge liefde en genegenheid Lot den noodlydenden, afge- sloofden ouderling, 't is te zeggen, lot onzen ongelukkiger! en lydenden merlemensch, welke ginseh zyn leven voor het dugelyksche brood in-het zweet zyns aenschyns heeft gewerkt, en eindelyk, door de hooge jaren en gesta- digen arbeid afgemat, zich in slaet niet meer bevindt in zyne noodwendigheden te voorzien, en aldus dikwerf lot last aen zyn soms talryk huisgezin dient. Sedert lang is het bewezen dat de ouderlingen- en toevluchtshuizen van de hospiciën afhangende, vooral in de groote steden, ontoereikend zyn geworden om al do afgewerkte en noodlydende ouderlingen op le nemen, welke zich onophoudend aenbieJen, en, tot overmaet van ongeluk, groeit het getal dezer ongelukkigen nog dageiyks aen. De catholyke Kerk, de Moeder der lydendc, de troost der bedruklen, in welker school er eene onuilputbare bron van liefde en gene genheid voor alle ongelukkigen gelegen is, kon alleen dieri betreurensvvaerdige toestand, zooniet gansch veranderen, dan toch ten minste merkelyk verzachten. Tot dit einde richtte Zy het nooit genoeg geprezen werk der Zusters van de armen in, dal in al de steden waer het is tot stand gebracht, niet alleen de goedkeuring en aen- moediging der caiholyken verwerft, maer zelfs van een groot getal diergenen welke de hard nekkigste vyanden van onzen II. Godsdienst zyn. Men weet waerin belwerk der Zuster van de armen bostaet. Jeugdige juffers, soms aen den adel of tot de hoogste standen der maet- schappy behoorende, verlaten ouders,, vrien den, kennisseneer en aenzien met een Een verhael uit dc duitsche bergen. -)X(- ~d" VERVOLG. ZIE ONS VOORIG NUMMER. Inlusschen begon de winter allengskens len einde le loopen. Het warmer geworden luchtgestel smolt allerwege de sneeuw van de bergen en brak het ys der rivieren de koude van den winter maekle placis voor zachte winden, en het gedruisch der vallende droppels en ontdooide beken duidde aen, dat een nieuw leven de hcele nr.tuer bezield had Middelerwyl dacht Fredcrik mei de grooisle blyd- schnp aen zyn naderend bruiloftsfeest, en Luitgarde gevoelde hoer hart iiisgclvks opgeruimd door eene aengennme, hoewel mei smart gepoerde hoop, waer- van echter liet genoemde feest gcenzins het voor werp was. Doch het was den vveiiseh van haren oom, de duidelyk verklaerde wil der gansche familie, ook gedroeg Frederik zich zoo oprecht, zoo oplet tend jegens haer, dat zy haer wederspannig hart telkens door hel koel verstand lol zynen plicht poogde te- brengen, en zich alle moeite gaf, om in de vreugde, waermede het gansche huis deze heu- chelyke gebeurtenis le gemoet zag, deel le nem.en Intusschen werd deze hlyde dag door een tns- schenkoraend toeval opgeschorst. Eene onvoorzieno zaek van acnbelang, die den ouden graef voor eenen ge rui men tyd naer Praeg riep, noodzaek.e hemde bruiloit van zynen zoon onbepaeld nit lo stellen. Deze zou in hel slot blyven, om alle toebereidselen le maken, lervvyl Luitgarde, welke hem niet gezel schap houden kon, haren oom vergezellen zou. De reis werd met al de maeiregels, welke de voorzichtigheid gebood en Frederik ten sterkste aenheval, ondernomen. Ook waren twee dagreizen gelukkig afgelegd, en onze reizigers geloofden reeds alle gevacr te boven gekomen le zyn, toen er in een bosch, waer de wagen, uit hoofde van den slechten weg, langzaem ryden moest, plotseling twee roovers woord, alle weieldlyke genoegens, plesieren en vermaken om zich in een eenzaem klooster op te sluftcn en zich aen de verzorging van haren noodlydenden en ongelukkigen even- menscli gansch toe le wyden. De zusters der armen bezitten geene rykdommenslechts haer klooster is hare eigendom, 't gene dan nog by allen 't geval niet is want sommige hebben hare scliuilplaeis aen den eenen ol den anderen mildadigen cigenaer le danken. De zusters der armen bezitten noch hebben over iets anders te beschikken dan over .de giften of aelmoezen die zy dageiyks rondhalen. Wie de sleden bezocht heeft waer over zy haer werk van liefde en zelfsopoffering ver spreiden, hebben, gelyk wy, die zuster ont moet. En inderdaed men vindt ze op de merk ten, men ziet de eet- en drinkhuizen zoowel als de paleizen der ryken en de winkels zachtjes binnensluipen ten einde er den dage- lykschen oogst voor hare lieve ouderlingen af te smeeken. Het ruwe en onbeleefd ant woord van eenen miskweekten gast noch do verwenschingeu, de scheld- en spotwoorden, de lastertael, haer zelfs door den vrydenker naer 't hoofd geworpen, kunnen haer niet ontzetten dit alles verdraegt en verduert zy uit liefde tot God en haren lydenden even- mensch. Ehwellandgenoten, dit werk dezer aerd- sche liefde-engelen wil het magontiiek libera lismus, door kleingeestige middelen waer den godshact doorschynt, dwarsboomen, denkende het aldus te kunnen afbreken, 't Is de heer Voiluron, een vrydenker der ergste soort, aen wien de droevige eer is tc beurt gevallen aeri 't besluit der maeonnieke kliek een eerste gevolg te geven. Ja. die godshatende sleep drager van 't magoriniek liberalismus heefl zich niet geschaemd in den geiitsclien Gemeente- raed het uitdrukkelyk voorstel te doen de Zusters der armen tc beletten giften of ael moezen in te zamelen voor dé ongelukkige gryzaerds welke zy met hare moederlyke liefdezorgen omringen. M. Voiluron vroeg niet meer noch min dan dat deze zusters onder de bezondere xvaekzaemheid der politie zouden gesteld worden en eert enkwest nopens hare wyze van inzamelen zou gedaen worden. En nu, welke misbruiken heeft de vryden ker Voiluron bygebraclit die den eisch dor mapounieke kliek eenigzins zouden kunnen wettigen Welk ergerlyk feit legen de zusters der armen heeft het maconnismus haer, door zynen mond, kunnen ten laste leggen om aldus de strengheid der poliu'ereglemenien op haer in te roepen Niet een misbruik heeft- hy bygebraeht, niet een ergerlyk feit heeft hy kunnen aenhalenMaer het is een klooster, een toevluchtshuis door de calho- lyke liefdadigheid opgericht, waer men den noodlydenden afgesloolden werkman liet einde van zyn soms pynelyk leven in rust en vrede laet eindigenliet is een caLholyk gesticht waer men sommige lieden opneemt welke, door de liberhatersprineipen verleid, byna gansch hun leven in zedeloosheid en dronken- le peerd van vveérszyden kwamen voor den dag springen, den postiljon met overgehaalde pistool dwongen slil le houden de bedienden, die zich te weer stellen wilden, van den koetsbok rukten, ver volgens don wagen naderden, en met eene wocsle slem den graef het geld en de koslbaerbeden, welke hy zich had, afvorderden. Dacr nu deze hun een weigerend antwoord gaf, trok een der roovers een zakpistool uilen legde op den graef aen. Dit zag Luitgarde nauwelyks, of zy haelde oogenblikkelyk den ring ie voorschyn, hield dien den roover toe en riep Laet ons mtl vrede Eert het bevel van uwen kapitein De roover week achteruit, nam de muls af. floot zyne kameraden byeen en allen vlogen mol lossen teugel in het bosch terug. Na eene lange pauze, gedurende welke de graef van verbaesdbeid sprakeloos gezeten had, vroeg hy eindelyk Wat was dal? Nu moest Luitgarde bekennen en vertellen, hoe zy aen den ring gekomen «as. Inlusschen waren de bedienden op dc been gescharreld, klommen weder op den wagen, en men zette, nog verschrikt en als verdoofd door do zoo onvt rwachle, als sehielyke afwisseling van dit geval, de reis voort. De graef hoorde hel bericht zyner nicht, met eene sombere gemelykheid aen, en begeerde den ring te zien. Luitgarde reikte hem denzelve over. Myn God! riep hy, dal is het wapen van Lansky ilel is een zegelring, welken ik, doch zonder de diamanten, waermede hy thans bezet is, dikwyls aen der. vinger van mynen vriend gezien heb .Maer hoe komt die kerel aen dezen ring En hy is hem dierbacr, heeft hy gezegd En toch heeft hy u dien geschon ken Hy schudde bedcnkelyk hel gryze hoofd Lansky? Lansky? herhaelde Luilgarde lang zaem en nadenkend, en eensklaps vielen het door de vlammen verleerde kind en het geroep van den papegaei haer als een molensteen op hel hart. Viclorin van Lansky was door hare moeder en zynen schap hebben doorgebracht, God en hunne eer hebben vergeten, daer weêr tot God ge bracht en met Hem verzoend worden en aldus 't ongeluk ontgaen van heen of morgen in 't modder der straet van de wereld te schei den. "De verhevene deugden, de moederlyke zorgen, de onbaatzuchtige liefdebetuigingen, de óiibescliryfelyke zelfsopofferingen der Zus ters van de armen liet kleed dat zy dragen en vooral den God Welken zy dienen dit zyn in de oogen der mngonnieke liberlialerskliék de misbruiken, de ergerlyke feiten die, volgens haer, moeien gedempt worden. Zietdaer, Landgenoien tot welke verre- gaende laeghertigheid de woedende godsdienst- liaet den mensch doen dalen kan. in zyne dolzinnige woede aenziet hy een werk gansch van liefde en zelfsopoffering als een slach van schelmstuk dat door de politie moet bewaekt worden. Wy achten hef. onnood-ig eene wydloopige verdediging der Zusters van de armen voor te dragen. Dc snoode beleedigingen die het maconniek liberalismus haer, door 't orgaen van M. Voituron, toegeworpen heeft, kunnen haer immers niet raken. Ilel slyk komt van te laeg om de EE. Zusters der armen te be reiken op de hoogte der olgemeene achting waer hare schitterende deugden ze geplaetst hebben. Ifaer onder afle opzichten lofweerdig werk wordt door allen rechtschapen mensch, 't is gelyk aen welke dénkwyze hy toehoort, hoog gewaerdeerd. Ten.andere, wie liet niet gelooven wil, wat wy hier neêrschryven, ga zelve zien, en wy zyn verzekerd dat hy met dewaste overtuiging zal terugkeereu dat die goede zusters zich aen een nooit volprezen liefdadigheidswerk loewyden cn hierom de erkentenis van gansch de wereld hoogst waer- digzyn. Wat meer is, uit het feit dat in den gcnl- schen Gemeenteraed is voorgevallen, zal alwie door 't liberalismus niet totael verblind is, leerew dat de maponnieke liherhaterskliek, van de onmogelykheid overtuigd zynde dat de officieeie ouderlingenhuizen al de ongeluk kigen kunnen opnemen, ze nog liever langs de straet. van gebrek zou zien kreveren dan ze aen de liefdevolle zorgen der Zusters van de armen over te laten. Onze catholyke .brooders van Gent hebben den aenval der maeonnieke kliek oumiddelyk beantwoord, want zoohaest liet hun ter we te is gekomen, hebben zy in hunne verschillige kringen bussen geplaetst om gillen voor de arme ongelukkige gryzaerds in te zamelen. Wy hopen dat niet een onzer geëerde lezeren zal nalaten, indien het een of Tander toeval Item in een der gentsche kringen bracht, zynen penning by te dragen om het goed werk der Zusters van de armen te ondersteunen en tevens le protesteren tegen de goddelooze en vrybeidsdoodeude liberhalerskliek die ons de VRYHEID DER WELDADIGHEID ontrukken wil. vader voor haer bestemd geweest, en wie had baor den pnpigaci gebracht, wie hem den na em van den verloren bruidegom geleerd Zy solirikle want tc midden van -den stroom barer gedachten kwam een vermoeden op, dat haer le gelyk afkeer, weemoed en een smarlely-k genoe gen vi-roorzaeklo. Weet gy ook, hoe de straetroover aen dien ring gekomen is vroeg de graef Neen, oom antwoordde Luitgarde, alles wal ik daervan weel, heli ik u reeds gezegd. De ring is hem, zoo als hy my verzekerd lieeft, zeer dierbacr, en toch weigerde hy toen ik hem zegde dal ik hem terugzenden wilde, zoodra ik denzelve niet meer noodig had. De kerel heeft een oog öp u, dat is duidelyk hernam de graef. Nn laet zich ook menige andere omstandigheid alsmede bet geschenk van den papegaei, licht verklaren. Op hel overige van den weg naer Praeg werdén er tusschen haer en den oom niet voel 'woorden gewisseld, heulen zaten meestal in diepe gedachten. In deze si ad gekomen nam de graef. zyne zaken waer, doch stelde tevens geheime nasporingen, betrekkelyk den ring, in hel werk. Luilgarde bemerkte thans, dat zy in het oog ge houden werd ook genoot zy zulk eene onbepaelde vryheïd niet meer als op hei land. Dit krenkte haer niet weinig, vermits zy van geenen misstap bewust was, en zich niet eens dén minsten scbyn eener laekbare toegevendheid verwyten kon. Integendeel had zy elke verleidelyke herinnering gepoogd te onderdrukken: zy wilde Frederik hare hand geven cn zyne liefderlyke getrouwe eohige- noole zyn. Meer vorderde hy zelf uielwant hy gaf haer ook niet meer Intusschen baerde de geschiedenis van des graven wonderbare redding uil do handen der roovers, te Praeg veel opzien De bedienden, welke de «are toedracht der zaken niet wisten, hadden daeromlrenl verscheidene byzonderheden verspreid, die deels zeer verward, deels geheel valsch waren. I£EP.2£BOV£r-J. De kwestie der catholyke kerkhoven blyft voortdurend eene zekere opschudding in de gemoederen te weeg brengen. In die omstan digheid denken wy onze geëerde lezers niet te zullen vervelen met" op nieuw eenige be merkingen nopens dit voor onsfzon gewichtig punt, waer één onzer kosibaerslo vryheden aen verbonden is, neèr le schryven. Dus ter zaek Eenige dagen geleden las men in den Moni- leur een koninklyk besluit, uit kracht der wet van Prairial genomen, 'i gene eene beslissing des Gemeenteraeds van Hodimont verbreekt", welke de vermenging der graven op het kerk hof dier gemeente, had bevolen. Dit besluit, door ons catholyk ministerie genomen, is lof en prysbaer,en wy zouden het zelfs geluk- wenschcn over deze krachtdadige houding tegenover de vrydenkers van Hodimont, indien de heeren Ministers den moed hadden de wet overal le doen toepassen gelyk in gemelde gemeente. Doch de handelvvyze van 't minis terie is tweevoudigmen zou zeggen dat het art. 6 onzer grondwet? eene doode letter is geworden. En inderdaedwat ziet men Te Brussel, te Gent, le Antwerpen, le Luik, le Bergen, te Doornyk, enz., wordt de be staende wet van Prairial stoutweg onder de voeten getrappeld, en het ministerie heeft den moed niet de besturen dier sleden tot de stipte naleving van de nog in voege zynde wellen te pramen. Waerom die twee maten en twee ge wichten Waerom de vermenging der graven uil kracht der., wet te Hodimont verbieden on ze te Brussel, ie Gent, te Antwerpen, te Luik, enz., enz., onbesproken laton bestaen Zyn de heeren Ministers misschien min verveeVd van de buiten-vrydenkers dan van die der steden Waerom die miskenning van 't art. G onzer grondwet dat de gelykheid der Belgen voor de wet uitroept? vVy -herhalen liet, niettegenstaeudc onze catholyke Ministers aen de billyke eischen der chrisiene burgers van Hodimont hebben gehoor gegeven, kunnen wy er hun geen geluk over wenschen, want unne handelwyze verraedt flauwliertigheid tegenover de goddelooze despoten der groote steden, en deze-flauwliertigheid zal, vroeg of aen onze denkwyzo nog vele slechte dagen in de toekomst berokkenen daer het hare standvasligsie voorstaenders en verde digers zal ontmoedigen, en zoo in de politieke onverschilligheid storten, 't geen onvermyde- lyk den terugkeer onzer hardnekkigste vyan- den, de maeonnieke liberhaters, aen 't bewind moet te weeg brengen. Dit zou dilmael, wees er verzekerd van, landgenoten, de verbeuring van alle onze vryheden en met haer den onder gang van ons land veroorzaken. LIBSFaAEL OS'EERWISr 't Is algemeen gekend dal het liberael on- denvys op zichzelven niet kan bestaen, en, wordt het door de openbare Siaets- en Gemeentepenningen niet ondersteund, dat Weldra U-wam do gansche gebeurtenis, van mond lot mond loopende, cn langs dien weg merkelyk vergroot en misvormd, ter oore van den kanselier van hot gerechtshof, die reeds lang van Ferdinand III den last ontvangen had, om de voortgangen der rooversbende mei strengheid en lever tegen le gaen, en deswege eenen groot en prys op 'l hoofd van den Zwarte Frits gezet had. flv vervoegde zich aenstouds in eigen persoon hy den giaef van Mailinits, en zyne vryposligheid met zynen plicht vcron'schuldigeiule. verzocht hy hem, in naein van hel gerechtshof zyner majesteit, om alle mogelyke opheldering. Ofschoon nu de omstandigheid, dat zyne nicht acn dit wonderlvk voorval zoo veel aendcel bad, den graef niet weinig in verlegenheid bracht, beant woordde hy echter do vraeg van den kanselier zoo oprecht, als hy kon, en deze begeerde eindelyk den ring le zien. Luitgarde moest dus denzelve le voorschyn halen. Dit deed zy echter mei den grootslen «eerzin zy bad, zy knielde voor haren oom, die haer hem afvor derde doch de oom hevool hel in zynen naem, in naem der openbare rust en veiligheid. Luilgarde kon dus niet langer weigeren, en gaf den ring zvvygend' over. Nu was de ongelukkige misschien verraden, verraden door haer zelve De kanselier erkende ook aenslonds het wapen van den graef Lansky. Ily nam den ring mede, maer beloofde hem binnen acht dagen den graef weêr ter hand le zullen stellen. Intusschen werden er de acht da'gen, er tien en len laetsle veertien Luitgarde had, iri den angst van haer hart, gewacgd haren oom aen don ring te herinneren, m cr dezen had haer, met een stuersch gezicht, !oegeduvvd, dat men niet slechts gerechtigd, maer ook verplicht was, elk middel, dat tol de ont dekking en misschien tot de gevangneming van zulk eeuen booswicht aenleiding geven kon, in het work le stellen, en besloot met le zoggen, aal hy zich over hel medelydeu, hetwelk een zyner verwaaien, de bruid van zynen zoon, met zoodanig wangedrocht schoen lo hebben, innig schaemde. het, op korten tyd, in duigen valt. Dit is 't gene de liberale onderrichlingsbond heel wel verstaen en begrepen heeft, voor wat de zoogezegde liberale middelbare scholen voor de twee geslachten in onze Vlaenderen betreft. Door de aen houdende alarmkreten en wee klachten dier onderwysgestichten, in onze provincie, bewogen, komt gezegde bond eenen maetregel te nemen, welken elk vrydenker hoogst zal goedkeuren, omdat die middel het leven verlengt van eenige troetelkinderen van het liberael onderwys in Vlaenderen, op welke i de logie de hoop koestert van, door 't vor men van jonge vrydenkers, en vrydenksters, hy de Vlamingen die gedachten te doen ontstaen, op welke de geuskens rekenen, om 't volk te liberalizeren iels wat onze tegen strevers, ondanks al hun geweld en geblaf niet kunnen te wege brengen omdat de Vla ming van geene scholen houdt, waer de lucht welke zyne kinderen er in ademen, niet die weldoende lucht is welke hy door 't gods dienstig onderwys alleen voor de zynen kan bekomen. Te Aelst, te Ninove en in andere steden onzer catholyke Provincie, bestaen er middel bare scholen, welke door de mannen van den liberalen eed aenbevolen Worden, om kwee- kelingen der liberale principen te vormen hier, met liet doel van de vrye vrouw, en daer, met dhl vanten minsteden vry- derikenden man aen te kweeken maer de spreuk, pas d'argent, pas de suisses, verwezen- lykt zich maer al te wel in die, volgens do geuskens, zoo nuttige gestichten, waervan er reeds menigen zyn die 't hebben moeten laten varen, omdat zy de middelen, om langer te bestaen, niet bezaten. Om de liberale mid delbare jongensschool van INinove geen brevet zien te geven van een doodgeboren kind te zyn, heeft de onderrichtingsbond haer een toelaegsken van 1000 frankskens toegestaen, ten einde haer in 't leven te houden. De liahe- trommelkens welke hier en overal als offer blokken in de liberale estaminets uitgehangen hebben, tot het verzamelen van eenige ael- moesktms, voor 't ondersteunen der Niriove- sche school, hebben, als andere middelen, die met dat inzicht gebruikt geweest zyn, het gevvenschte doel niet kunnen bereiken, en ziedaer de rede waerom de bond haer eene reddende hand leent, om haren te spoedigeu val te beletten. Onze liberale aelstersche middelbare meis jesschool, waer het liberalismus zoo sterk op rekent, om lot zyn doel te komen, moet, zoo 't schynt, ook een aelmoesken van 500 franken genoten hébben, om hare kosten te bestryden. Waer is nu al dat gezwets dat die school op haer eigen kan bestaen, en niet noodig heelt van op den vraegzaek te leven Zeg ons eens, ex-Scabiiius Ploeg, ais 't u belieft, of gy soms de waerheid niet spaërdet, als gy over den gunsligcn fmancieelen toestand dezer school pochiet U dees vraegsken doende, is het niet met 't inzicht van de bondsioelaegskens te Op dit vervvyt antwoordde L,uilgarde niets, maer besloot aenslonds over deze zaek nooit weder een enkel «oord tegen haren oom le spreken, die haer, zoo als zy meende, onrecht deed en zich over het geheel zoo onbillyk by dit gansche geval gedroeg. Een bitter gevoel overmeester de haer hart. Wan neer zy den ongelukkigen jongeling met zyne schoone zielsvermogens, mei zyn heerlyken aenleg en moed in den schooi eener beminnende lanjilie verplaelsto en zich hem voorstelde als onder brave nienschen opgevoed, tol edele gevoelens, tot elke oefening van deugd en nullige weienschap opgeleid, met een woord, wanneer zy het waegde, deze beeldtenis geheel te voltooien, en zich hel geval te vertegen woordigen, dal hy workelyk Vjclorin Lansky en haer eerste bruidegom was, dan bezweek zy onder hare smart. Zoo verliepen eenige dagen, toen haer oom, op ze keren morgen, haer, bv hel ontbyl den ring «cêrgaf, met de woorden dal de kanselier dien niet meer noo dig had Eene yskoude schrik liep Luitgarde, by het hooren van dit bericht, over de leden zy nam den ring zvvygend uit zyne hand. Nog d enzellden avond sloof een harcr dienstmeis jes. met eenen u troep van vreugde in haer kabinet, en meldde, dat zich zoo even het gerucht langs de stralen van Praeg verspreid bad, dat de Zwarte Frils gevangen was en den volgenden morgen met zware ketens en kluisters beladen, in de stad zou gebracht worden. Dit berichl deed Luitgarde van schrik ver- slyveii. De schemering belelledo echter hel meisje de doodelvke bleekheid harer meesteres te zien. ^Zoodra nogthans hel meisje uit de kamer was ge- paen berstte zy in een luid geschrei uil, en verweel zich zelve dat zy hem verraden had want dat men hem door middel van den ring gevangen, en van zync vermeende genegenheid voor haer gebruik gemaekt Itad, hield zy voor heel zeker bewezen, en van dit oogenblik af, dal aen de onverbiddeiykc wel voldoen was, en men van den gevreesde man nit-ls- meer te duchten had, maekle een diep roedelyden met den ongelukkige, zich van hare ziel moester. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1875 | | pagina 1