Concert op 't Stadhuis. beknibbelen de bond handelt hier, zoo als wy en de bladen onzer gezindheid het zouden willen zien, dat wil zeggen wilt gy liberale scholen bezitten, onderhoudt ze dan met uwe eigene penningen, als zy op zichzelven niet kunnen bestaen, gelyk onze vrye onderwys - gestichten bestaen het is slechts om u te doen opmerken dat pochen en stollen niet genoeg zyn, om onwaerheid in echtheid te herscheppen,en dat vroeg of lael T fyne woord van de zaek het licht ziet, en dal, dikwyls, vroeger dan men het zou verlangen. De Précurseur blyft altyd dezelfde onbe schofte verbreker der waerheid. In zyn blad van gisteren, pleitende voor patroon Bismark en tegen den Paus ualuer- lyk zegt hy over het Vatikaen Dat M. Gladstone, in zyne brochnren spreekt van het natte strooi, de yzeren traliën, de kruik water en het zwart brood, wacrmeé men de geloovigen tegen Italië en voor den Paus, opwindt NVelnu, nooit of te nooit, heeft men in hel catholyk kamp, aen de geloo\igen van al die dingen gesproken. Nooit of te nooit werd de toestand van den H. Vader als zoodanig voor gesteld. Wie dit vooruit zet, liegt en weet dat hy liegt. Dat nat strooi, die kruik met water, dat zwart brood zyn achter de muren der logie, door onze vyanden. uitgevonden en men heeft ze ons toegeschreven, om juist daermeé het pausdom te kunnen benadeelen. Evenzoo vondt men de lafhartige leugen uit, dal de Paus deel maekte van de vrymet- selaerslogieeene beweering, die doorde.vry- metselaersbladen zeiven gelogenstraft wórdt, maer toch door de eerlyke geuzenpers wordt uitgetrompet. Al die dommigheden, al die onvoorzichtig heden. al die prelentiën, al die oproeren en komplolten, welke men aen de catholyken en vooral aen de Jesuieten, toeschryft, worden door het liberalism zeiven uitgevonden. De paters Jesuieten. die de geuzen als zoo slim afschilderen, zouden inderdaed niet slim zyn, indien zy die dingen uitvonden en in de wereld brachten Wy hebben overigens noch nat strooi, noch de kruik water, noch zwait brood noodig, om den toestand van den H. Vader by onze catlio- lykc bevolking als onrechlveerdig, ellendig en noodlottig voor te stellen. Dat nu de venerabele, die logie-leugen rond- balkt, laet zich begrypen hy schrylt \oor zyn publiekmaer dat een politiek man, een Gladstone, dezelfde dwaesheden opnam, dit gaet alle gedacht te boven. Ook is M Gladstone op eene zware wyze, gestraft voor de lichtzinnigheid en kwaedwil- ligheid zyner aenhalingen. De weerleggingen van Dr. Newman zyn zoo afdoende, dat de positie van M. Gladstone onhoübaer geworden was inderdaed de man werd door de aenleiders zyner eigene party, niet meer als serieus aenzien. Wat den Précurseur betreft, die is sedert lang in dat geval. (Handelsblad.) Men leest m La Paix: Volgens de liberale dagbladen, zullen zy, die een aendeel genieten van het fonds der kruipdieren (het geheime fonds der drukpers) huune inkomsten zien verminderen door het overlyden van den ge wezen keurvorst van Hessen. De erfgenaem van dezen laetste, de landgraef van Ilcssen- Philippsthal-Barschfeld, heeft vrede gesloten met het duitsch goevernement en zyne rechten op het keurvorstendom afgestaen, waer door hy de aengesligen goederen van den overleden keurvorst zal terug bekomen het gezegd kruip dieren fonds zal aldus met 8 millioen thaler verminderd worden. Acht afgetrokken van de twintig, blyft nog twaelf. De som is nog rond genoeg om de offi- cieuse schryvers, welsprekende artikels in te geven, doch men mag er zich aen verwachten, dal hun geestdrift zal dalen in evenredigheid van bet loon. Het concert, dat de Koninklyke Harmonie .4/ GroeiendBloeiend' zondag laetsl, ten Sladhuize, gegeven heeft, is een van de luis-- lerrykste geweest welke wy ooit bygewoond hebben. Nimmer hebben wy eenen vioolspeler gehoord welke beter twee solos-condf.iuo van Leonard en Vieuxlemps uitgevoerd hebbe dan de heer Leenders, besluerder der muziek school van Doornyk. M. Leenders, een bo- zonder vriend van den lieer Burgemeester, voorzitter der maetschappy, paerl behendig heid, juistheid en gevoel aen een krachtvol spel. In 't tweede deel heeft hy met zyn aik- varié van Leonard al de toehoorders verrukt ook heeft de vergadering liern, door een geest driftig handgeklap, hare bewondering betuigd. M. Leenders is een der beste belgisclie viool spelers. De stad Doornyk mag zich gelukkig achten hem aen 't hoofd barer muziekschool ie bezitten. Mejoufvrouw Machteld Scliidlik van Gent, welke alhier voor de eerste maei verscheen, heeft, op hare beurt, van de eerste noten af van haren zang, onze aendaclu ganscli weten te boeijen. Deze jeugdige zangeres paert, aen een zeer aengenaem voorkomen, eene aller- sympatliieksle stem, welke zy met zooveel hekóorlykheid als juistheid weet te besturen. Onbevreesd valt zy de t irilios of wellui- dendste slemvallen aen, welke zy met hel grootste gemak beoefend. In haer gezang, AIR nu ROSSIGXOL DES NOCES DE JLANNETTE, heelt zy bewyzen gegeven van eene onbetwist bare natuergaef, en volhardt zy in zich op de studie barer kunst toe te leggen, dan mag men van heden af zeggen dat zy tot de grootste volmaektheid zal opklimmen ook is zy met geestdrift toegejuicht geweest, en koesteren wy de hoop haer hier in 't kort weêr te zien. De baryton M. Van Weyemberg is met eene zeer krachtige stem begaefd, en heelt met veel kunstmaeteen air van rossini gezongen. Echter raden wy hem aen die schreeuwen of gillen te \ermyden en zyne slem geen geweld te laten doen. Dikmaels kan die methode geluk ken. maer wanneer zy lot overmaet komt dan beult zy de schoonste stemmen af. Voegen wy hier by dat de heer Scliidlik, vader, die een vohnaekt artist is. ons het vermaerde ranz df. vaches op de hobo heelt laten hooren, en dat hy met veel gevoel gespeeld heeft. Stippen wy eindelinge bezonderlyk aen dat j de symplionie, welke hier sedert eenige jaren gansch vergeten scheen te zyn, dank aen de lessen der in deze stad ingerichte muziek- school begint te hernemen. Het voorspel van mazaniello door Caraffa is we' uitgevoerd ge weest. Onnoorlig te zeggen dat de llarmonie- Maetmaetschappy, onder het geleide van haren kundigen orkestmeesterden heer Michel Schelfhout, met haer gewoone talent, liet Voorspel van Witliem Teil, en Fantasie op de Siciliaensche Vespers uitgevoerd heeft. Den inrichters van dat sclioone concert zyn wy dank verschuldigd de commissie der Konink lyke Maetschappy geeft blyken dat zy de schoone avondfeesten bemint en begrypt, en er hare medeleden het genot van geeft. EEN KlNSTMINNAER. Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX, Paus en Koning. LYST Bedrag der voorigc lystenfr. 947-35 Naemloos, Aolsl. 5 Wees en dienstmeid, 1 Naemloos, 2 Naemloos, M. F Van Lierde, Al. P. hemmens, Naemloos, Al F. Coppens, Ninove. 10 25 -- 10 Aelst. 5 5 25 Eene compagnie jonge dochters, De E. il. Puissant, onderpastoor, Al. Felix Belhune, 10 Al Lcon Belhune, 10 Al. Charles en Julv° Louise en Maria- Thérèse Belhune, 15 Naemloos, 1 De E. II. Blondeel, priester, 15 Rosalie Van der Aleiren, dienstmeid, *2 De E. H. P. P. Coolens, priester, 10 Al. Aleerl-Eeckhout, 10 Al. Aleerl-Sehuermans, 10 De E. H- De Cock. Pasloor-Deken, Ninove. 5rt Al Fransman Dam, 50 Alm* AIerlens-l emmens, 50 De E. II. Pringels, onderpastoor, 10 De E. H. Alcganek. id. 10 De E. II. Alaes, Director, llospitar-l, 1G De heeren Professors en Leerlingen, Kollegie, 55 50 Naemloos, 50 Jufv" Alalhilde en Leor.ie Bacrl, 2 De kinderen Clerehaul, 5 PAROCHIE ERPE. De E H. F. Van de Putte, Pastoor, 30 Jufv. S Van Hoorde, 8 Eene dienstmeid, 2 Do E H. Venneman, Onderpastoor, 5 Eene dienstmeid, 1 AI. B. Rasseiiacrl, Burgemeester, 15 M. De Vos-AIallhys, 10 AL Dom. en Jufvn Dor Alabille, 5 Al Ch. De Sadeleer, 5 A1A1. C en C. Schok kaert, 5 Naemloos, 2 AI. C L. Desinel, 3 Al. Joan. Ilosselaer. 3 Jufv. We Rasschaert, 10 De Erven De Nayer, 4 M Frans De Boeek, 5 De Erven Lopus, 5 Al. De Knyf-Van Nuffel, 2 M. Jud. Vermassen, 5 AI. Jozef Van Droogenbroeck, 5 AlAI Petrus en Aug. Dcygacrt, 6 Al Jan Claus, 2 Jufv W« Parevvvck, 5 De Erven Van der Eist, b Al. D Schokkaert-Van der Eist, 5 't Huisgezin Somers, 3 Al. L. J. De Boeck, 5 M. J Boelaerl, 5 Al Alf Blondeel, 5 Al. Aug De Boeck, 5 AL Dom. Goens, 3 De Erven Bosman, 2 AIM. R. en D Verhoeven, 5 Jufv. W* De Taey. 5 il. J. Van den Brulle, 3 J. Bosnian's, Ivo Lopus. 5 J. Van de Velde, 5 Ch. De Alcerleer, 5 Ben De Meerleer, 5 Naemloos, 2 Jufv W* De Swacf, 5 Naemloos, 5 Al. P. Scellacrt, 2 Naemloos, 5 De Erven Alculeman, 5 Huisgezin Van Damme, 3 Jufv W" De Kegel, 2 50 Naemloos Jufv Francisco Walgraef, 2 Naemloos, 2 50 Al. Pelrus Neelens, 1 Jan De Nys, 3 Frans Roelandt, 2 Alex. De Coninck, 3 Jud Roelandt, 5 Kleine gillen. 3 Al. Eemari Covens, Iddergcm. 20 De kindereu Van Santen, 2 Naemloos, Welle. 20 Al. en Mme Callebaul Callebaut, Aelst. 15 Al Alex. Van der Biest, 2 De E. II. Pycke, en dry inwooners, Dcndorliauiem. 26 VOLliSKAMER. De kamer heeft Pyusdag II. Itare werkzaem- heden hernomen. By de opening der zitting, heeft de achtbare heer Malou, minister van financiën, verscheidene wetsontwerpen ne- dergelegd, onder de welke wy bezonderlyk, hel wetsontwerp aen te slippen hebben 't welk een krediet van Tr. 2.500,000 toesiaet om de jaerwedden der kleine staetsbedienden te vermeerderen. De voorgestelde vermeerdering beloopt tot 5 ten honderd voor de jaerwedden van twee tol dry duizend franks en tot 10 ten honderd voor deze beneden de twee duizend franks. De nederlegging van dit wetsontwerp is eene afdoende antwoord op hei dwaes ge- zeever der liberlmlersbladen en byzonderlyk op dit der sulleubladjes, gelyk ons uiigemer- geld en byna verdroogd geuzenorgaenije uit de Kattesiraet. Volgens de groole en kleine liberhaiersbladen verkeerde de staetsgëldkas in zulken droevige» toestand, dat zy miserie en compagnie schreeuwde, en moest men niet al leen aen de verhooging der jaerwedden van de kleine staetsbedienden vaerwel zeggen maer ook eenige nuttige en reeds aengevan- gen openbare werken staken. Het gezond deel des Lands zal eens te meer begrypen dat de liberliatersbladen nieis anders dan logen- en lasterzakken zyn. De mindere staetsbedien den ondervinden nu wie hunne genegenste vrienden zyn zy, de liberliaters die hun jaren en jaren lang met beloften paeiden en nooit iets voor hun sioffelyk welzyn deden, of wel deze, de kalliolyken, die hunne belofte houden en hunne jaerwedden in de maet van staetskracluen verhoogen, en aldus hun lot eenigzins verbeteren. Wy zyn nieuwsgierig te zien of de liberliaters der linkerzyde liet wetsontwerp zullen stemmen. Indien de liber liaters zich zeiven niet willen tegenspreken, dan moeten zy hot gevraegde krediet van 2 millioen 500 duizend franks verstoeten en alle verhooging van jaetwedde aen de Kleine slaetsbedfende weigeren; wantzy en hunne tolken beweren immers dat de stnetsgeklkas miserie en compagnie schreeuwt, en bet wcis- onlwerp in die omstandigheid aennemen ware bet zoogezegde staetsbankroet verhaeslen. dat zy slechts hebben uilgekraemd om 't publiek te verschalken. Allons, heeren liberliaters, trekt unu eens uil den slag zonder te bewyzen dat gy niet schandig gelogen hebt. toen gy liet aenstaende staetsbankroet aenkondigde', of wel dat gy geene genegenheid voor de minde re staetsbedienden hebt, welke, wy herhalen liet, gy, zoo lang het bewind in uwe handen beruste, altyd met beloften gepacid hebt. Mel den wy ook dat een krediet van fr. 2,500,00 wordt gevraegd voor het voortszetten der wer ken aen 't justiciepaleis te Brussel. De vraeg van gezegd krediet is het ongelukkig maer on- vermydelvk gevolg der geldverspillingen die, tydens liet besluer van heerke Bara, zyn ge pleegd geweest. Vervolgens ving de vergadering de] beraed- slaging aen over 't budjet van builenlandsclie zaken, welke door eene redevoering van M. Couvreur over de beste middelen om den nl- gemeencn vrede ie herstellen, geopend werd. Spreker verdedigde liet voorstel verleden jaer, doorhem en M. Thonnisscn gedaen,strekkende om van 't goevernement eene gunstige stem ming te bekomen voor de inrichting van inter- naiionale scheidsreehlbariken in geval van geschil tusschen de mogendheden. Dewen- schen, door MM. Couvreur en Thonnissen uit gedrukt, werden met groole meerderheid aen- genomeri. De hrusselsche afgeteerdigde. M. Funck, heeft het voorstel gedaen van de pruis- sische wetgeving over 't onderwys, 't is te zeggen, 'l verplichtend onderwys, 'hier in te voeren. Dit voorstel genoot weinigen hyval. De vrydenker Bergé heeft opnieuw de weg neming getraegd \an den gezant welken wy tot hiertoe by Z. II. Pius IX, Paus en Koning, behouden hebben. De heer Minister van bui - tenlaiulsche zaken heeft geantwoord dat de Kamer in 1872 eerie beslissing nopens de zaek genomen had en hy hel noodig achle er op terug te keeren, aengezien de ioestand niet veranderd is. M. Van Humbeek, de grootmeester der vry- metselaers, nam liet woord om de kwestie van onze ofllcieele betrekkingen melden H. Stoel, reeds woensdag door M. Bergé aengerand.lierop te halen. Deze bepaelde er zich echter niet by, de terugroeping van onzen gezant te Ruïne ie vragen hy dacht bel zelf gevaerlyk een apos tolische» nuncius in ons land te behouden, ouder voorwendsel dat MgrCatlani, beêvaer- ten voorstelde, alwaer den Paus-Koning toege juicht werd. Die kreet, zegde de zwaerlyvige redenaer, is eene beleediging voor den koning van Italië, en ons goevernement mag niet dul den, dat eenige gezant, door zyne tegenwoor digheid, zulke manifestatie» aenmoedigt Hel antwoord dat de lieer minister van bui- tenlandsclie zaken op die domme voorwend sels gaf, was tamelyk onbeduidend, doch M. Woeste, vertegenwoordiger van ons arrondis sement, beeft de redevoering van M. Van Hum- beeck,zegevierend wederlegd.by zoo verre, dat de verslagenheid op de troniën van al de leden der liberale linkerzyde te lezen stondt. RECHTERLYK KRONYK. BIRGERLYKE RECHTBANK VAN BRUSSEL. Drukpersproces. De debatten van liet proces van den Echo du Parlement tegen den Bien public en den Cour tier de Biuxelles, zyn dynsdag \oor de tweede kamer der burgerlyke rechtbank voortgezet. Opvolgens werden geboord Mr Victor Jacobs, voor den Bien public Mr A. üc Burlet, voorden Courrier de Bruxellesen M. Janson, voor M. Max Sulzberger, korrespondent van de Neue freie Presse van Weeuen, die lot waerborg door den Bien public is opgeroepen. Na de wederantwoorden van Mis Demot, Jacobs en De Burlet, heelt de voorzitter, M. Félis, de zaek gesloten verklaerd. Het vonnis zal in de zitting van maendag uitgesproken worden. WETTELYKE BESLUITEN, koninklyk besluit van 18 Januari, is de lieer, L. De Haerne, arrondissemenlskommis- saris te Turnhout, kommissaris van T arron dissement Gent benoemd in vervanging van M. Tlt. Dommer, ontslaggever. M. Dommer was vroeger kommissaris van 't arrondisse ment Aekt. STERFGEVAL. De beer d'Omalius d'Halloy, senator van het arrondissement Dinant, is den 15 dezer god vruchtig overleden in den lioogen ouderdom van 92 jaren. De geleerde gryzaerd genoot de achting van iedereen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. lieer Marquenie, pastoor van Mel- sele, is pastoor benuemd van Zele. Hy wordt vervangen door den eerw. heer Van Achter, pastoor van Gysegem. De eerw. heer Vermoe- sen, eerlyds onderpastoot te Astene en elders, nu gansch hersteld van zyneziekelyklieid.is di rector benoemd van T klooster te Gysegem. Ue eerw. heer Roelandts, onderpasioor te Si. Amandsberg, is proost te Puyvelde be jioemd. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M.F.-D. Ninove, fr. 6, over 1875. Ontv. van den E 11.11...., ie Assenede, fr. 6, over 1874. BERICHT. Men heeft besloten eene bezondere melding over de bedevaeiien lol het Vlaemsch Lourdes van Ooslakker te maken en, ten einde nauw keurig te zyndurft men iedere parochie, Congregatie of Genootschap, die ter bedevaert geweest is, vriendelyk uitnoodigen de noodige inlichtingen te geven nopens den dag hunner bedevaert, bet getal en de naluer der offeran de liet zoude hoogst alleraengenaemst zyn andere inlichtingen nopens de vruchten dezer liefdebetooningen te mogen ontvangen. Men gelieve de brieven aen Mevrouw de Markgravin de Gourtebourne op het Kasteel Van Ooslakker, ten spoedigste te doen ge worden. BELGISCHE BEDEVAERT naer O. L. VROUW VAK LOURDES, OP 18 APRIL 1875. Prijzen der plaelsen, gaen en keeren 18,r klas, fr. 180 - 2dc klas, 140 - kl. fr. 80. De vragen van omzendbrieven en inlich tingen moeten rechtstreeks toogestuerd wor den aen den heer L. HENRY, te Bergen. Tydens het onweder dat dynsdag 11. over onze slad en omliggende gemeenten geheersclit heeft, is het wy/.ende deel van 't koperen vaenlje of weêrwyzer dal den toren van ons oud-stadhuis bekroont, door een draeiwind afgerukt en ten gronde geslagen. Celukkiglyk zyn er geene ongelukken te betreuren want op eene» zeer kleinen afstand van de plaets waer hel losgerukte stuk koper, dal ongeveer 14 k°' zwaer is, neerviel, bevindt zich dagelyks een Iruitkraem dal door een vrouwspersoon be- waekt wordt. Had bet sluk koper slechts een paer meiers links gevallen er zou onver- mydelyk schade aen 'l Iruitkraem toegebracht geweest zyn en wellicht zouden wy een men- scbenleven kunnen te betreuren gehad hebben. Woensdag voormiddag, is een der sclirynwerkers aen onze inopbouw zynde overdekte botermerkl werkende, naer bene den getuimeld. Deze val beeft geen ander ge volg gehad dan eenige schrammen aen 'i aen gezicht van den gevallen persoon toegebracht, daer hy juist op eenen hoop sintels of sclira- moliesteeiien was te recht gekomen. Naer men ons verzekert moet liet toeval weêr aen de dronkenschap toe geschreven worden. Men scliryft uit Brussel, 20 januari Wy vernemen dat de koning van Nederland by bet liuwelyk der prinses Louisa zal verte genwoordigd zyn door graef R. J. Schimmel- penninck. Verleden zondag nacht is op den Noor derboulevard, te Brussel, in liet buis waer I vroeger de bank Bloemeis was, een stoute diefstal gepleegd. De dieven waren over eenen acbteimuer geklommen, langswaer zy door een vensier naer binnen kwamen na alles doorzocht te hebben zonder iets te vinden, be proefden zy het geldkofler open te breken, dat gelukkig aen hunne pogingen weerstond. Daerna drongen de dieven in eene andere ver dieping, door den portier van liet huis be woond, en namen daer alles mede wat hen onder de hand viel, zooals kleederen, eene horlógic, eenen ring, GO fr. in geld enz. Met hunnen buit geladen verlieten zy liet huis langs eene ladder, die zy tegen den sclieidsmuer plaetsteu om in de strael te komen. De studenten der leergangen van hel no- tariael en de rechten der universiteit van Leu ven, hebben besloten hunnen kundigen pro fessor, M.Rutgeerts.zyn bortsbeeld in marmer op te dragen. Verscheidene oud-leerlingen van dezen professor hebben zich reeds by dit ontwerp aengeslolen. Men schryft ons uit Bogaerden De gemeente Bogaerden. by Hal, was ver leden woensdag, in volle feestJozef Zeghers weduwenaer is in den echt getreden met M. Vancutsem, weduwe. De bruidegom heelt 59 jaer bereikt en de bruid 71, dus te zamen 130 jaer. Ik moet er byvoegen dat beide kinderloos zyn. De overheden zoowel de geestelyke als wereldlyke, hebben geene moeite gespaerd om deze leest op te luisteren. De cliooi maet schappy van den H. Theobaldus en degene van den H. Sebaslianus van Bellinghen, beide 1 zoo talryk, eene eerewacht van 50 ruiters in in uniform, kosltiem Josephus II, hebben bet huune Ingebracht, om het echte paer te verheet lyken. Prachtige rytuigen, glinsierende praelbogen, vaendels en wimpels, niets ont brak om dezen dag te vereeuwigen. Van den vroegen morgend is men stoetsgewys bet eclitepaer ten hunnen wederzydsclte huize gaen afhalen, en heeft men ze naer 't ge meentehuis en van daer naer de kerk geleid, alwaer na het H. Misoffer, de Eerbicdwnerde Heer Pastoor tot de bediening van het H. Sacrament des Huvvelyks is overgegaen. Aen de kerkdeur heeft M. Frans De Dobbe- leer, bestuerder der maetschappy van den II. Theobaldus, liet nieuwe paer, in eene wel sprekende bewoordigiug, in naem dor maet schappy en in den zynen, heil en zegen ge- wehscht, waerna de maetschappy hun met eene sclioone serenade, heeft vereerd. De ge meente was opgepropt van nieuwsgierigen, die liet feest waren komen bywoonen. X. Met genoegen vernemen wy, dat er eene schielyke verbetering gekomen is in den toe stand van den veestapel, in bet arrondisse- ment Eecloo. Te Eecloo, Adegem, Lemboke en elders, waer zich gevallen van veeziekte hadden vertoond, is alle spoor daervan ver dwenen. Te Eecloo heeft liet klauwzeer by de schapen, geheel opgehouden te bestaen. Men schryft uit Antwerpen, 20 januari Dynsdag, rond 2 uer namiddag, begaf zich de geestelyklieid van St-Jacobs-paroehie, stoelgewyze, vooralgegaen door liet kruis, van de kerk naer hel militaire hospilael, voor de begrafenis van eenen officier Aen bel athe neum bevonden zich een twintigtal bengels die, wanneer de priesters daer met het kruis voorbykwamen, een luidruchtig en onbetame- lyk gelach aenliieven, zoodanig, dat de voor- bygaugers daer door verouiweerdigd waren. Dit is liet eerste feil van dien aerd niet dat zich voordoet. Nog onlangs, by de begrafenis van Air Van Lidtli, had een dergelyk tooueel plaets, dat nog meer ontstichtte, daer liet ge beurde in de tegenwoordigheid van den lyk- stoet en der bedrukte bloedverwanten van den overledene. Brutaliteiten. Maendag avond is een deel der vyfde wyk, veornamelyk de Veld- stiaet, bet tooneel geweest van hoogst brutale feiten. Een tiental agenten der gerechterlyke policie. zyn aldaer, by bet. uitoefenen hunner fuiiktiën, door ongeveer tweemael zooveel ke rels aengevallen en wreed mishandeld. Ziehier de inlichtingen welke wy ingewonnen hebben: Aen bel einde der Veldsiraet, waer die strael aen Borgerhout grenst, woont, by zyne ouders, den genaemden Stanislas W26 jaer oud, bygenaemd Guldenlop. Wbeeft reeds verscheidene veroordeelingen onder- gaen voor opstand tegen de policie, enz. Op dit oogenhlik bevindt hy zich in ban- breuk, en wordt verdacht deelgenoot te zyn der Zaterdagsche bende. Ten einde Guldenlop in hechtenis te nemen, had men maendag avond een tiental agenten der gerechterlyke politie, in burgerskieéren er. gewapend met stokken, ter plaelsle gezonden. De policie-mannen begaven zich in aMoe- lingen, e» langs verschillende wegen, naer de Veldsiraet. De wooning van Culdentopwerd bezet, men lokie den kerel buiten de weg terug werd afgesneden eu in een oogenblik was bv gevangen als in eene muisenval. Guldenlop zag verwonderd rond toen al die mannen in burgerskieéren rond hem stonden, en vroeg zeer naïef of ze kleermakers waren, die hem de maet voor eenen nieuwen frak kwamen nemen De agenten mackton kort spel met den ke- lel en namen hem meê. Guldenlop die geen kans zag om te ontsnappen ging zonder tegen stand voort. Hy zegde enkel Ha, ge neemt my gevangen, maer ik ge loof niet dat ge my meester zult Myveu. Nauwelyks was men met den kerel eenige stappen voortgegaen, of deze ontmoette eeni ge kameraden uil de bueri, en riep ben toe Zeg eens. vrienden, die kloérmakers hier, nemen my meê, Laet gy dit toe o Dal zal niet gebeuren schreeuwden de buerjongens van Guldenlop, en in alleryl gin gen zy in de omliggende herbergen het' geval kenbaer maken en alvorens er eenige minuten verloopen waren, kwamen een twintigtal man nen aengesneld, die de policie te lyf gingen. Deze werd wreed mishandeld men ont rukte de agenten hunne slokken en sloeg er op als op honden. De vechlparty heeft een kwart uers ge deerd. Al de policieagenten hadden min of meer erge kneuzingen bekomen. Zoodra Guldenlop uil de banden der policie was nam hy duchtig deel aen de klopparty, zoodat de agenten eindelyk verplicht warén liet hazenpad te kiezen zonder gevangene. En in welken toestand Met gescheurde en in wanorde aen liet lyl hangende kleêren, ge blutste hoeden, bebloede neuzen, en aenge- zichten die niet meer kennelyk waren Hun toestand was waerlyk om meélyden in te boezemen zonder wapens en geen gevan gene. Wat Guldenlop betreft, deze is nog niet aen- gebouden, maer de policie zal eene tweede mael met een veertigtal mannen te velde trek ken om hem aen te houden. Al de policie-agente» welke aen dit gevecht deelnamen, dragen nog de sporen der mishan delingen. M. Van Staeyeu was niet tegen- woordig. Men meldt ons uit Santhoven Op 16 dezer ten 6 uer 's morgends, is te Embleliem I brand uitgeöersien. Eene kleine stalling, toe- j hoorende aen Lodewyk Gliysbreclit, dagloo- j ner, is door hel vuer vernield, alsook eene party strooi, landbouwgereedschappen, enz. Eene veers en twee geiten zyn in de vlammen omgekomen. De oorzaek der ramp is niet ge kend. De schade beloopt lot 300 lr. Er is niets- j verzekerd. I Een verschrikkelyk ongeluk is verleden zondag, ten 2 1/2 uren, 's morgens te Zonho ven gebeurd. Een klein arm huisje, gelegen op den steenweg naer Beeringen, dicht by I de herberg, den Beverzak, is de prooi dei- vlammen geworden bet was bewoond dooi de weduwe Palle, met bare vier kinderkens, waervan liet oudste sleclils zeven jaren ouVf was de man, een braef en dcugdzaem werk man was pas een jaer overleden. Alles is verbrand ja, 0 het doet liet harte sidderen, de moeder met hare vier kinderen zyn lelterlvk verbrand van die vyf lyken beeft men slechts eenige overblyfsels teruggevonden. Volgens men heelt kunnen opmerken, bevond zich de moeder te midden van hare vier klein wichtjes. Eer de geburen iets hadden kunnen be merken of ter plaets waren, had het ver slindend vuer zyn schrikverwekkende ver woesting te weeg gebracht. Op welke wyze het vuer ontsiaen is, weet men niet. 1 Des anderen daegs, 's maendags, zyn de overbly fsels dezer vyf ;lyken ten 9 uren ter aerde besteld byna de gansche parochie was aen de begravenis tegenwoordig. Aen aller oog ontviel eene traen van aendoening, en die algemeene droefheid groeide nog meer aen by liet zien der tranen, welke de Eerbied- waerdige Grysaerd, de ieverige herder der parochie stortte, terwyl hy de laetste lykbedeu op het graf deed. Nooit zal men hier in'Zonho ven vergeten dezen droevige voorval die byna ongehoord is in de geschiedenis. Zaterdag 16 dezer kwam de genaemde Francis Miclolte, gewezen gendarm, thans wonende te Roubaix, in Dixmude aen hy had by zich twee fransche rytuigen op vier wielen en twee peerden, dewelke hy te koop aenbood. Daer liy niet goed bekend staet, durfde niemand het wagende koop aen te gaen en vervolgens verliet liy den maendag, om 2 1/2 uer namiddag, deze slad in de richting van Rouselaere. Des avonds, om G 1/2 uer, ontving de heer polieiekommissaris van Dixmude een telegram uil Kortryk, geteekend door den heer H. Navet van Roubaix en meldende dat twee rytuigen e/i twee peerden leri zynen nadeele gestolen waren. Deze lyding werd onmiddelyk medege deeld aen den wachtmeester der gendarmerie met verzoek van den vermoedelyken dader te achtenolgen. Een oogenblik later trokken twee gedarmen te peerd in vollen draf den Rousselaerselien steenweg op, en ontdekten, met twee gendarmen der brigade van Rousse- laere, vergezeld van den heer policie-kommis- saris onzer stad, ten 11 uer 's nachts, de peerden en de rytuigen in de herberg de Trom pette alhier, alwaer Miclotte was afgestapt. Deze was reeds le bed, men ontwaekte hem en onmiddelyk ondervraegd. gaf hy voor uit leg dat zyn niedehandelaer te Roubaix in fail liet was en zyn goed door den deurwaerder moest aengeslagen zyn, hy de voorzorg had genomen om met peerden en rytuigen naer België ie vluchten. Ingezien zyne goede pa pieren, liet men hem vertrekken, doch peer den en rytuigen bleven in den Trompette. Ge durende eenige dagen keek er niemand meer naer om. In den loop der week werd Miclotte te Kor tryk aengehouden, losgelaten en dan weder aengehouden, en den zaterdag kwam de eige- naer alhier aen om zyne peerden en rytuigen af te halen, doch bestatigde dat een zyner peerden weg was en vervangen door een van minder weerde. Doch reeds was vernomen dat Miclolte, vooraleer naer Dixmude af te ryden, te Kortryk een der peerden had ver wisseld aen eenen huerhouvver dezer stad, alwaer de eigenaer het ging wedereischen. Een koopwarentrein. die van Namen kwam, is in de nabyheid van Cineyen Nattoye ontriggetd. Veertien waggons, met coke gela den, zyn vernield de macliien bonsde van de riggels en heeft ernstige schade aen den weg-

De Denderbode | 1875 | | pagina 2