GEMEENTENAED. Zitting van Zaterdag 23 Januari 1878. Voorzitterschap van M Van Wainbeke, Burgo meester. Afwezig M. Baron Bethune Nalezing der processen-v^rliael van de voorgaende zittingen, welke zonder opmerking worden aenger.o men, gaet de ftaed over lol 'l dagorde i° Gemeentekas. Drymacndelyksche verificatie. M De Wolf, schepen geeft lezing van zyn verslag w-eruil blyki dat de ontvangsten beliepen lol de som van fr. 630,445,tit en de uitgaven tol fr. 620,051,40; dus blyft er in kas fr. 10,393,67 Genomen voor melding '2° Yzercnwcy van Brussel nucr Gent. Wegneming van eenen doortocht te Aelst-Schacrbeke. Yruey ran 'l ministerie van openbare werken —Advies. M E. Boneman, verslaggover, besluit lol een on gunstig advies M de Burgemeester. De heer Minister zal kortelings cene beslissing nemcu; wymoeten slechts een advies geven. M Hon fits. Volgens 'l verslag van den heer Dorre- man heeft do weg in kwestie geen ander belang dan voor de aenpalendc eigenaers en landbouwers. De bospiciênonzerstad hebben dus iu 'l behoud of deaf schafTing van bedoelden weg een ernstig belang, en ik weet niet dot de kommissie der hospiciën ooit is verwiltigd geweest. De weg in kwestie beeft, vol gens my, nog een veel grooter belang voor de stad, omdat het dc kortste baen is die ons acn'Lede, Wan- zele, enz., verbindt, en, indien men hel gedeelte der baen wil verleggen waerover men ons advies vracgl, dan zal voorzeker de baen ongebruikt blyven, daer men eenen lo grootcn omweg zal moeien doen om do rechtstreeksere baen naer Lede,enz ,\veér iekun- r.eu bereiken. Ik zal dus 'l onguslig advies stemmen, niet alleen omdat do landbouw cn de aenpalende eigenaers er belangen hebben, mner ook omdat men den koristen wg die ons aen verscheidene naburige gemeenten verbindt zou afschalTen, 'l gene ik als zeer schadeloos voor een groot deel onzer medebur gers acnzie M. Gheerairdts. doet opmerken dal als warneer de I.edescbcbaen gansch zal gekalseid zyn de korlsle weg, vooral by winlerlyd, langs de gekalseide baen eoI zyn. M Monfils denkt dat men in alle geval den weg, gelyk by heden beslael,in't belang van den land bouw én onzer medeburgers moet trachten te be houden. M. de Burgemeester. Wy zyn dus 't accoord een ongunstig advies te geven en acn den heer Minister te verzoeken de baen lo behouden Alvorens onze bemerkingen den heer Minister toe te 3iuren, zal ik den heer ingenieur verzoeken naer 'l kollegie te komen, ten einde eenige inlichtingen in te winnen. 3° Yraeg van het Kollegie tot het verrichten van werken aen de St. Jozefskcrk. M. Ghceraerdls zegt dal liet hoogst noodzakelyk Is piscynen aen do r.ieuwe kerk te plaelsen Men moet eenen put maken om den pis te ontvangen ofwel hem in de stadsgoot laton loopen. De pul zou later als brandput kouneo dienen, liet maken van eenen pul met de afleiding zou ongeveer 8<>u franks kosten, lerwy! de afleiding naer de stadsgoot slechts eene uitgave san 300 franks zou veroorzaken M Monfils vraogt of 't kollegie voornemens is aklaer kortelings eenen brandput te maken. M. Ghceraerdls. Tol hieitoe is er gcene sprak van, maer' later zal men eenen moeien maken. M Monfils vindt dal in dit geval een brandput moet gernaekl worden. Hy stelt voor eenen pui te maken die laterals brandput kan dienen omdat hel ollyd scliadclyk is aen de openbare gezondheid pis in de watorloopen te leiden. De stadsgoot waer men de pis zou in afleiden is slechts gedeeltelyk overdekt. M Ghceraerdls doet opmerken dat de afleiding naer den te maken pul zoovuel zal kosten als do afleiding naer de goot onder de fabriek van den heer Van Gyscgoni-Do Kegel. MDe Gheest denkt dal het maken van eenen voor- loopigen brandput 't voordeeligst is Daer de pis legen 31 cenliiiv.-o den hectoliter verpacht is, zal by den intrest opbrengen Do voorstel van M Monfils wordt in stemmen gelogd,on eenpariglyk acngenomen. 4" Gemeenteschool te Mylbeek. Verzoekschrift der inuooners Verslag Verschoven lot eene nadere zitting om reden dal de lieer Vanderhacgen zyn verslag uog niet kunucn voltrekken heeft. 5° Kerk van St. Jozef. A Begrooting voor 1875. M Vanderhacgen verslaggever, besluit na eenige uitleggingen en bemerkingen lol een gunstig advies. Wordt met eenstemmigheid loegestaen B Yraeg tot wegneming eens doortochts over den eigendom der kerk M. de Burgemeester verzoekt den Raed deze zaek tol eene nadere zitting te willen verschuiven. Hy zou de heerun leden der Kerkfabriek naer 't Kollegie noodigen ten einde met lien over de zaek nog eens le handelen alvorens de Raed diesaengaende een besluit zou nemen. De Raed stemt in do vraeg des beuren Burgemeesters toe. Mededeelincen 1® Eeno dagvaerdiug by deurwaerder van wegens Dame We De Brandt nopens cene mocielykhcid met de Stad. M®® De Brandt was bevel gegeven, in ge volge de voorwaerden barer koopakte, op den grond te bouwen dien zy var. de Stad aengekoelu heeft. Mm® De Brandt zegt le zullen bouwen van den oogen- blik dal dc stad eene vergelding zal betaeld hebben voor het deel grond,liaer toebehoorende.dat de Stad in de openbare slrael genomen heelt. Naer men beweert, heeft men slechls de aflyning der struct aengewezen als de grondleggingen van haer gebouw reeds gemaekl waren. In die omstandigheid, denkt de heer Burgemeester dat het hoogst voorzichtig is do zaek wel na le zien eer n.cn de Stad in een procos wikkeltmen kan voetstappen aenwenden om do zaek in der minne te vereffenen, 2° Eene vraeg van de maclschappy 7 Land van Riem, b strekkende om over de Scbouwburgzael, op Zondag 7 Fcluuari, te mogen beschikken ten einde cene avondfeest ten voordeclo der behoefiigcn te geven. M. Verbrvgghen. Daer er nu juist van den Vasten avond gesproken wordt,zegt de spreker,moet hy aen den lieer Burgemeester vragen of men lol het oud gebruik niet zou kunnen wederkeereu, namelyk van de maskeraden slechts op de ware vaslciiavonddagen toe le laten, en ze op den eersten zondag van den vasten te verbieden. Hy is van gevoelen dat dry dageo brasseryen en slemperycn voldoende zyn, en men er den l,w® Zondag van den Vasten niet moet byvoegen want deze dagen zyn dc ondergang van vele werkmansgezinnen en dienen daerby slechts om de magazyneu van den Berg van Bermbcrtigheid le vullen M de Burgcntcester antwoordt, dal hy insgelyks de aandacht des Raeds moei inroepen op 'l regle ment belrckkc-Iyk de maskaraden. Daer gezegd reglement geeno bekrachtiging van wegens de hoo- gcre overheid bekomen heeft, is de politie, in vele gevallen, machteloos om de misbruiken le beteu gelen. In dc zilling der toekomende week zal cr een ontwerp van reglement aen 'l dagorde gebracht worden en de voorste' van M Verbrugghen alsdan den Raed onderworpen worden. In geheime zilling is Jufv. Scheppens l4' onder- vyzeres der Stads kosteloozu meisjesschool be noemd Nu eene bemerking aengapnde de maskaraden Wy hopen dal de heer Burgemeester <«oor de politie een oog zal doen in 't zeil houdeo op zekere per soonen die, onder voorwendsel, dat zy zich naer een gemaskeerd bal begeven deze gelegenheid waer- nemen om in hun kostucm straten en berbergen af te loopen. Dit is een misbruik dat hier sedert vele jaren beslael en dal men niet langer dulden mag. liet reglement op de maskaraden moet stiplrlyk uitgevoerd worden voor elkeen indien men geene lieve kinderen maken Nleuwjaersgiften aen Z. H. Plus IX, Paus en Koning. 6d' LYST Bedrag der voorige lystenfr. 1778-85 De EE. BB. van Maria, Aelst. 25 M. Jan Cobbaert, voorzitter van den Aelslcrscben Duivenhond, 2d De heeren Leden des Genoolschaps van den II. Franciscus Xaverius, Aelst. 800 Eene dienstmeid, 3 M. A. ti. B. St. Nicolaes. 3 Nacmloos. Aelst. 2 Eene dienstmeid, 1 Naomloos. 10 Onbekend. Eene jonge dochter. i Een huisgezin. 5 - Onbekend 5 PkROCIIIE EREMBODEGFM Do E H A Dc Deckpr, Pastoor, 15 De F. A. C F De Backer, Onderpastoor, 10 Dc o A. Van Vlaenderen, lo .M. de dokter Verleysen, Burgemeester, 1" de notaris H. Desmet, Schepen, 25 Louis N'elis, 7 J. B. Van den Stoene, Gcmeenleracdslid, 5 And. Boterbergh-Van Audenhove, i> Frans Callebaut, a 5 J. B. De Clippel, 5 Marinus Langelel, 5 Isuloor Van Vaeronhergh, 5 Paulinus Langelel, Gemeente-ontvanger, 5 MM. Van der Eist, broeders en zuster. 5 M. Livinus Nelis 5 Jufv. W® J B Van Vaerenbcrgh. |fi Julv. W®Jud. Van Vaerenbergh. 10 M. J. L. Mollaert-Van B empt 5 Andreas Van Vaere bergh-De ClJppe!. 5 - L Van Vaerenbergh-De Ridder 5 Bern. Callebaul-Van Driessc :e. 5 Th Roliyns-Cooreman. 5 MM Ghyssens. broedeis en zusters,ten Bosch. 5 M. G Coenen en zyu huisgezin. .S Victor Wellekeiis. 5 - J. Verleysen-Van den Steene. 5 «Fr Van den Steene De Rouck 5 Fr. De Gols en zusters. 3 Jan Van Assche 3 Cli. L. Callebaul-Jacob. 8 Jozef De Conii'Ck 5 Jufv. W® Robyns Callebaut 1 De Congregatie der Jonge Dochters. 45 5" Jufv. Monica Stockman. 2 Verschilligo onbekenden 29 50 PAROCHIE HOFSTADE. Hel Genootschap van den II. Franciscus-Xav. 30 De Congregatie van 0. L. V. 25 De E tl ''as oor 15 De E. II. Onderpastoor. 15 Jufv® Joanna en Calhariua Willoek 5 De hoeren Malthys 20 M.Joannes Pisa. 10 De kinderen Anselm Van Hauwermeiren. 10 M Anse'm Daelman. 5 M Louis Matlhys. 5 Jufv. W® Pannekoeek. .3 W® Slerckx. 2 Netteken sterekx. l De kinderen Bruylandl. 5 M. Alex. Pensaert. 2 Jufv® Théièse, Marie en Emerence Pensaerl. 2 Jufv. W® De Bocck. 5 Maria Erauw. 2 W® Renier. 2 Sophie en Thérèse Booykens. 5 M. Alexander Callebaut. 2 Onbekenden. 16 Naemloos, Oultre-nerlinckhove. 5 M. P. Broodcoofcns, Ninove. 10 MM. en Jufv. Boevkens. 5 De Leden der Conferentie van den II Vincen- lius Paulo, Appellerre-Eychem. 9* De Kind Verleysen bros3el§chestr. Aelst. 5 M' en Mm' De Coen-Van der Noodt, 25 De Congregatie van 0 L. V te Ninove. 112 De E. H. Van der Stegen, Pastoor, Pollaere. 10 Julv Joanna De Smet, 10 De kinderen J B De Smet, 5 M. F C. Claus, geneesheer, Aelst. 6 Een oude versleten kuiper, 1 B T. 1 - De kind. De Brakeleer. Woubrecbtegem. 10 WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 27 januari, wor den de kiezers van bet arrondissement Dinant byeengeroepen, op tnaehdag 15 februari aen- staende, ten einde over te gaeri tot de kiezing van eenen senateur, in vervanging van M. d'Omaliu.s d'Halloy, overleden. STERFGEVAL. Dezer dagen is le Luik in 87 jarigen ouder dom overleden M. J. J. Raikem, oud-onder- voorzitter van het Natiouael Kongres, gewe zen voorzitter der Kamer, oud-minister van justicie, ex-prokureurgenerael, by bet be roepshof van Luik, groot kruis van liet Leo- polds-orde en kommandeur van bet Eerelegi oen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Palmeir, onderpastoor van 0 L, V. te Sint Nikolaes, is pastoor te Gyzegein benoemd. De Eerw. Heer D Pu ssant, onderpastooi van Kap- ryke gaet in dezelfde hoedanigheid naei Uenderhou- tcm. -- De Eerw Heer Roels. onderpastoor le Sle Anna (llamnie), gaet iu dezelfde hoedanigheid over naer S. Amaudsberg. VOLKSKAMER. De kamer heeft deze week den redetwist over bet budjet des ministeries van binnen- landsclie zaken aengevangen. Verscheidene vermeerderingen van kredieten zyn voorge steld geweest. Wy begrypen dat de Leden der catliolyke rëcliterzyde eene vermeerdering op 't deze of 't gene krediet 't welk hun ontoe reikend schynt, voorstellen, maer dat deleden der liberale linkerzyde zulks doen, zy die be- weeren dat de Staetskas miserie en compagnie schreeuwt, en bet siaetsbankroet voor de deur slaetdie tegenstrydigheid voorwaer begrypen wy niet. De redetwist is tot hiertoe zeer rustig gebleven. Zekere leden drongen vooral aen op eene vermeerdering van jaer-- wedde aen de professors van 't middelbaer ouderwys en de provinciale bedienden toe te staen. M. Bergé en Bockstael vraegdendat,door de geldelyke lusscbetikumst van den Slaet. de toestand der Gemeei'te-sekretarissen zou ver beterd worden. M. Uelcour, Minister van 't inwendige heeft hun op nieuw beuezen dat de gemeeute-sekretarissen uilsluilelyk ge- i meente-bedienden waren en uil dien hoofde door de Gemeente-kas moeien bezoldigd wor den. M. Bergé,-besprak ook de kwestie der ge- meente-onderwjzers en beweerde dat de ge- wetensvryheid voor hen niet bestondt. De re devoering van den brusselscben vrydenkerbe- wyst op nieuw dal liet vrydenkend-libcralismus de gemeente-onderwyzers op den liberalen leest zou willen schoeien en aen 't hoofd van iedere schoolden duivel, onder de gedaente van nen mensch plaelsen, om des te beter de jeugdige geslachten te kunnen verderven en ons naer den afgrond te voeren. M. Bergé weet zeker toch wel dat zyn sysiema, vooral in het Caiholyke Vlaeiideren, niet zou gelukken.want dat deVlaming liet on godsdienstig onderwys verstoot en aliyd zal blyven verstooien. De heer Minister heelt geantwoord dat de wetgever van 1842 de gemeente scholen onder 't toezicht der geeetelykheid heeft gesteld om dat liy wilde dot de luchtkring der school gods dienstig en zedelyk zou blyven, en ook dal nocli de onderwyzers, noch de boeken een gevaer voor 't geloof of voor de zeden der jeugdige geslachten zou wezen. Het catbolyk ministerie zal zorgen dat de wet van 1842 stiptelyk worde uitgevoerd. Na eenige bemer kingen van de heeren Bergé, Lëhardy de Beaulieu en Thonnissen heelt de kamer den algemeenen redetwist gesloten. Een langdu rige redetwist is, gedurende de beraedslaging over de artikelen, belrekkelyk de burgerwacht onlslaen. De liberhaters willen bongré malgré dit onnoozel kinderspel voor een zeer ern stige instelling doen doorgaen. Maer liolokadé lis sont gras avec ca. gelyk M. Raymond Van As, de aêlslersche Van Coppernolle, zegt. Men schryft ons uit Goyck Verleden moendag, 25 "lezer, beeft do Zeer Eerw. Heer Franciscus Van der Talen, onze beminde pas toor, zyocu Jubilé van 50 jaren priesterschap gevierd. Slechts eenige dagen voor dat de feest ging plaets grypen, werd deze aen de inuooners van Goyck aeiigi koudigd Dc menigvuldige diensten welke M. Van der Taelen gedurende 36 jaren nis pastoor van Goyck, zoo onder lydelyk als geesielyk opziebt, aen zyne schapen bewezen beeft, naer waerde schal lende, slaken deze acnstonds by liet vernemen der blyde lyding de hoofden by een, om hunnen herder alle mogelyke eer le bewyzen Alles was dra in gereedIteid gebracht, en verleden inacndag, dag der feest, zag men de strael van Goyck, nieltcgenslaeude hel onaengenaein weder, reeds inet den donkeren morgend, in een groot werkhuis herschapen Allen groot cn klein wedyverden om hunnen herder de meeste achting le beloonen, en weldra waren de huizen mei vlaggen versierd, de slrael met prachtige praelbogen en jaerscliriflcn, met licfivke boomjes waerop de vaderlandsclie vlag wapperde oeplant. Om lion ucr vet trok een heeriyke stoet uit de kerk om den beminden jubilaris in de paslory te gacn afhalen De sloel werd geopend door de socië teit der Fanfaren, opgevolgd door een honderdtal kleine jongentjes in hunne handjes kleine vaenljes rondzwierende. Daarna kwam de Zangmaclschappy van het dorp opgevolgd door een honderdtal kleine meisjes, wederom in hare handjes schoon gekleurde vaenijes rondzwierende. Hierop volgden de Gcmcenlo Overhedenhet Kerkbesluereenige bezondere vrienden van den Herder, de Geeslelyken der om streken, en eindelyk eenige maegdekens 111 hel uit, dragende ae geschenken welke aen den Herder opgedragen waren. Zoodra de jubilaris zich aen dc poorl der paslory vertoonde, steeg uit aller monden de kreet: Leve lang! leve de Jubilaris lang tere M de Pastoor!! De muzieksocieteilen lieten hunne schoonste s<ukkcn hooren, het kanon bromde gedurig en alzoo begaf men zicli lusschen twee hagen van vrolyke inuoo ners en vreemde toeschouwers naer de kerk, waer eene plechtige mis van dankzegging door den Jubi laris aen God werd opgedragen. Na dn mis begaf de sloel zieb mei dezelfde plechtigheid naer de pas lory terug Gedurende een groot gedeelle van den namiddag hebben de muziekanten den Jubilaris door «ene luistcrryke serenade komen vereeren. Oh wal is het schoon, aendoenlyk voor eene her der te kunnen zien dat men tot dusverre de hrrlen zyner schapen heefl kunnen winnen. Ook zag men menige traen van aendo> i>ii>g uit zyne oog opwellen en zyne wangen bevochtigen. Ja, heerlyk was de Jubelfeest van M. de Pastoor van Goyck, deszelfs aendenken zal niet gemakkelyk uil ons geheugen verdwyocu. )Vy verxoel.en ten dringend ste onze geëerde abonnenten welke ons blad te laet ok niet ontvangen, er ons aenstonds schrifttlyk kennis van te geven, ten einde de noodige voetstappen le kunnen aenurnden om hel misbruik met vrucht te bestrijden. Verscheidene klachten zyn ons reeds mondelings gedaen wy verzoeken (lus deze ge achte heeren hunne klacht by brief te willen vernieuwen, en wy durven hun verzekeren dat het bestaende misbruik omniddelyk zal uitgeroeid worden. Wy verwittigen insgelyks onze geëerde abon nenten well.e aen den 0 DENPEttBOnE nog iets verschuldigd zyn (lal wy liun kortelings eene kwittantie, door tusschenkomst der pos!, zullen doen aenbieden. Wy hopen dal niet eene betaling zal geweigerd -worden en ons aldus verdere losten sparen zal. BERICHT. Men heefl besloten eene bezondere melding over de bedevaciien tot liet Vlaemsch Lourdes van Oostakker te maken en, ten einde nauw keurig te zyndurft men iedere parochie. Congregatie of Genootschap, die ter bedevaert geweest is, vrieiidelyk uitin.i-.-digen de noodige inlichtingen te geve-n nopens d 11 «lag hunner bedevaert, liet getal en de natuer der oflVran- dehet zoude hoogst alleraengenaemst zyn andere inlichtingen nopens de vruchten dezer liefdebetooningcn te mogen ontvangen. Men gelieve de brieven aen Mevrouw de Markgravin de Courtebourne op liet Kasteel Van Ooslakker, ten spoedigste te doen ge worden. BELGISCHE BEDEVAERT naer O. L. VROUW VAN LOURDES, 01» 18 APRIL 1875 Prijzen der plaelsen, gaen en keer en 1"' klas, fr. 180 - 2de klas, 110;- od" kl. Ir. 80. De vragen van omzendbrieven en inlich tingen moeten rechtstreeks toegesluerd wor den aen den beer L. HENRY, te Bergen. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. A. D. B. St. Nicolaes, fr, 6,00. over 1874, alsook fr. 1,00 voorde kerk van den H. Jozef. Ontv. van M. VC. L. te St. Pauwels, fr. 6,00, over 1875. Stadshorlocie. Dank aen het wyzc beleid van onzen stadsgenoot, den behendigen werk tuigkundige en gebreveteerden orgelmaker, M. J. Holman, is onze stadsliorlogie wéér in goeden slaet hersteld de gang van 't werk is regelmatig, en sedert eenige dagen is slag en beijaerd in overeenkomst met dezen gang. Gebrek aen plaets en tyd doet ons alle verdere opmerkingen tol een later nummer ver schuiven. Zaterdag 11. is de loodgieter Louis Ruys- sinck, bygenaemd de kaes vogeleer, door hel breken zyner ladder van de hoogte der kornis van een gebouw aen den puitenput alhier, eerst op de dak van een aenpalende huisje en van daer ten gronde gevallen. Ruyssinck beeft ernstige verwondingen vóóral aen de borst be komen die zyne dagen in gevaer brengen. Dynsdag heeft men hem de H. Sakramenten der stervenden toegediend. Naer wy verne men is zynen toestand, sedert donderdag,mer- kelyk verbeterd en hoopt men eene volkomene herstelling. Een begin van brand is dynsdag rond 6 uer onlslaen in de linnenwevery van den heer E. Vanden Bossche, aen de lioogevesting alhier. Gelukkiglyk werd het onmiddelyk be merkt en uitgedoofd. Donderdag is alhier, ter gehuchte Myl beek, moorselschebaen, liet huis bewoond door Frans Lekensmetser, de prooi der vlam men geworden. Dank aen spoedige hulp heeft men het aenpalende huis. zynde een eslaminet bewoond door M. Claessens-Van Geil kunnen bevryden. De stadsbrandspuiten hebben zich op het eerste noodsein naer. de plaets der ramp begeven. Doch daer het door't vuer aen- gestaste huis by de dry kwaert uers van de stad is afgelegen, bepaelde zich bare werking lol bet uildooven van de nog brandende zolde ring. Ryna al de huisrned van Lekens is in den brand gebleven. De oorzaek wordt toege schreven aen eene scheur in de schouwpyp langs waer het vuer aen de dakkepers zóu gestoken geweest zyn. De schadde wordt be rekend op ongeveer 1600 franken. Alles was vczekerd door de maetscbappy Minerva hei gebouw voor fr. 1500, en de meubels voor fr. 500. Deze week was het gerucht in onze stad verspreid dat een dei voernaemsle getui gen in 't proces Stoffyn, enz., de genaemde Renneboog, glazenmaker te Lïedekerke, over leden was len gevolge van verscheidene mes steken die hy, zondag 11.. lydens eene vecht- parly in zyne herberg, zou ontvangen hebben. Algemeen schreef men deze moord aen (fe I wraek toe.en men noemde zelfs den v^rmoede- lyken dader. Verscheidene dagbladen hebben reeds het feit afgekondigd er by voegende dat Renneboog in stervendsnood verkeerde en de HU. Sacramenten bad ontvangen. Doch van al die gezegdens is meer dan de helft onwaerheid. Naer wy uil goede bron vernemen zou 't ujene, zondag II., te Liedekerke is voorgevallen zich slechts bepalen tot eenen twist, in de herberg van gezegden Renneboog waeruit eindelyk eene vech(party is gesproten lusschen dry vier persoonen onder de welke zich ge'- zegde Renneboog bevondt. Renneboog en een der andere deelnemers aen deze vecht- party bekwamen verwondingen die hun leven niet in gevaer brengen. Het boveostaende aitikel was reeds gezel als wy den hier onderstaeuden brief ontvingen welken wy uil louter belang der waerbeid afkondigen Pamel, den 26 Januari 1875. Gisteren vroeg men mij van overal nieuws van Liedekerke. Men zegde dat de Glazenmaker uit wraak door Stoffyn vermoord was, dat hel rijtuig van den oud-Burgemeester Pricels te Denderleeuw was aan- g> houden en do ruiten er in verbrijzeld werden, dat dezelfde lieer Prieels van zijn paard was gerukt, dat men naer den E H. Pastoor van Liedekerke met steenen had geworpen, enz. Waarlijk, hel mag gezegd worden, e® zweefl over deze gemeente een oprecht tooveraars vernuft, welk, na haar in bo- sluurloosheid en opstand gebracht te hebben, baar tecemael zoekt le onteeren. Welk belang of ver maak hebben toch zekero mannen om hun dorp te doen doorgaan voor eene spelonk van moordenaars en kwaaddoeners, met zulke valschc geruchten uit le vinden en le verspreiden, want na onderzoek ter plaats en hij wel ingelichte persoonen moet ik melden, dat de zoogezegde moord zich bepaald bij een her berggevecht, lusschen drie h vier persoonen, onder welke zich de genaamde Renneboog, glaze- maker, maar geenzins Siofl'yn bevondt. Dit gevecht heefl voor gevolg gehad twee der vijandelijke kampers, Renneboog en De Schrvver, buiten strijd te stellen, zonder dat ze nogthans le erg verwond werden. Dit had plaats in en rond hel huis van Renneboog, welk men te Impegcm eene herberg noemt Wat aangaat de mishandelingen jegei s den Heer Pastoor en bet uit zijnen zadel slaan van don Heer Prieels. dit zijn loutere uitvindselsmaar 'i geen nogthans waar is. isdatM. Pr.ecls een kind heeft aangeklaagd, van den ouderdom van acht of negen jaren, om zondag in den vooravond te Denderleeuw op zijn paard of rijtuig geworpen te hebben. Van hel breken der ruilen, in de voiluer, van M. Pri jels, daar is niets van le gelooven cene ruit breken is zeer gemakkelijk, men kan dit te weeg brengen al waro het maer met tegen eene harreel te rijden. Wal bet gestadig verblijf der gendarmen te Liede kerke betreft en de groote opgewondenheid die er hcerscht, dal is nog al eene onwaerheid om niet cene logen le zeggen De gendarmen Komen le Liedekerke als hun dieast er ze ro< pt en de ge meente is zoo rustig dan ze voor 7 proces was. Gelijk men ziet, hoeft men zich le mistrouwen, heer Opsteller, van al hul nieuws of geruchten welke, van of langs Liedekerke komen. Aanvaard, enz. Een vriend der waerheid De werken van wylen M. Haus, in levon prokureur des konings le Gent, zullen weldra is: hei liclit verschynen. Zy zyn getiteld, hel een le Gnosticisme et le Fianc Magonnerie, het ander le Clu istiani.sme et hi Libre-Pensee. Reeds nu. ofschoon de lihetale blader, die manus cripten niel kennen, trachten zy het diskre diet op dezelve le werpen. Geen wonder M. Haus heelt achter de schermen geleefd, kent de vrymetselary en hel liberalism, en zal mis schien wel hier en daer eene curiositeit uit dien liberalen winkel openbaer maken. - Uit eene tabel gevoegd by bel ontwerp van krediet voor bet Paleis van Justicie te Brussel, blykt dat de bouwmeester van dit paleis, van den aenvang der werken tot 8 Oc tober 1874, reeds 306,889 frank honorarium heelt ontvangen. De uitgaven voorde werken beloopen tot omtrent 10 tnillioen. Het loon van den bouwmeester bedraegt dus iets meer dan 3 per honderd een onbeduidend cyfer, het welk echter bewyst dat liet honorarium van den bouwmeester, voor dergelyke werken moet bepaeld zyn tot eene vaste som, vooral wanneer bet toezicht moei gehouden worden door staels-ambtenaers, die uit dien hoofde reeds 334,0^0 fr. getrokken hebben. Men schryft uil Brussel, 26 januari Wy melden onlangs dat een der besluerders van de bank Crédit Bruxellois, M. Penazzi, die iu Zwitserland aengebouden was, uit de ban- den der gendarmen ontsnapte, op bet oogen- blik dat deze Item aen de belgische overlieden ging overleveren. Men zegt-dal Penazzi le Lon den aengebouden is en dat het belgische goe- vernement reeds eene vraeg tot uitlevering aen de engelsche overheid zou gezonden heb ben. Het onderzoek over de zaek der bank is byna geëindigd. Men schryft uit Brussel Een jong hairkapper, 20 jaren oud, hoeft ge poogd een jarig meisje te vermoorden, door liaer by middel van een sclieersmes te pogen den bals af te snyden. Men zegt dat de ja- loerschheid hieraen niet vreemd was. De plich- tige is aengehouden en beeft reeds zyoe mia- daed bekend Nadere by zonderheden. Wy vernemen dat de moord te Etterbeeck gepleegd, en die wy hooger melden door eenen hairkapper bedreven te zyn, in tegen deel eenen werkman der lüxeraburgsche statie, den genaemden J. Peeters, oud 23 ja ren, geboortig van Scherpenhcuvel, tot dader heeft. Zyn slachtoffer Helena Waenberg is is slechts 17 jaren oud en was de dochter des huisgezins waerby Peeters sedert eenigen tyd inwoonde. Er waren liefde-betrekkingen lus schen de beide jonge lieden ontstaen doch de ouders verzetleden zich hiertegen en be volen hunne dochter bare betrekking met Peeters al te breken, waeraen zy gehoor- zaemde. De jongeling besloot zich hierover to wreken en kocht verleden zondag een groot mes, waervan het lemmer niel minder dan 40 centimeters lang was en waermeë hy het ongelukkige meisje de afgryselyke wonde toebracht, die haer op den slag doodde. Zooals wy reeds melden is de moordenaer aenge bouden en heelt by reeds volledige bekente nissen gedaen. Verleden zondag, nanoen, is in de Ren- tiersstraet, le Etterbeeck, een in opbeuw zyn de buis van dry verdiepingen ingestort, op bet oogenblik, dat een hevige stormwind op stak. Men meldt echter van geene andere dan stoffelyke ongelukken. Men lce^i in de Patrie van BruggeAl de liberale dagbladen hebben verhaeld dat een pastoor der omstreken van Moescron die met zyne parochianen een beévaert naer O. L. V. van Hal bad gedaen, het overschot van bet geld door de beévaerders byeen gelegd voor zich bad gehoudeu en aen zyne parochianen gezegd bad, dat hy dit geld bestemde voor eene reis naer Lourdes, waer by zyne parochie zou gaen vertegenwoordigen. Dit verhael was eenvoudig lastertael. De eerw. geestelyke welke de eerlyke liberale bladen niet zullen noemen is te Hal zelf, door zyne parochianen gemachtigd om bet geld in kwestie tot liet oprichten eener school te ge bruiken. Dynsdag is de stoomboot Zwitserland van New-York in de haven van Antwerpen aenge- komen na eene reis van 12 1/2 dagen, met 95 passagiers en eene volle lading koopwaren. De reis was niet gelukkig, want bet vaertuig bad van T begin af te kampen tegen vreeselyk stormweér, waerdoor niet alleen veel schade toegebracht is aen tuig en want, maer door hetwelk insgelyks twee booten van dek ver dwenen. Eene ergere ramp trof echter de stoomboot nadat de reis twee dagen was aen gevangen, dus op 15 januari, toen eene vree- selyke windvlaeg vier man van dek sloeg, waervan er dry in zee omkwamen. Alle pogin gen om de drenkelingen le redden bleven vruchteloos, ter uitzondering van eene enkele. De 2e stuerman Smith, de 3' stuerman Vau- derloo, en de zeeman Tockelsora, werden door de woedende golven verzwolgen. De ka pitein van de stoomboot zegt, dat by nooit zulk noodweérop zee beleefd heelt. Men schryft uit Antwerpen Men is tot nu toe zonder nieuws, «on- gaende de twee jonge klerken van het huis Van Gend en C°., die sedert zondag nacht mei den inhoud der kas verdwenen zyn. Reeds sedert verscheidene weken had men opge merkt, dat er iets aen de twee knapen haper de. Zy kregen soms bezoek van mamexellekens vet gaten zich in wallebakkeryen enz. De jongste. A... genaemd, die vroeger, werkzaen» en oppassend was, werd eensklaps hooveerdig en verwaend, liet zich dagelyks hei haer in krullen zetten, kleedde zich als een mode jonker en scheen ten volle voldaen over zja persoontje. Wal D... betreft, deze is een door trapte schelm. Hy bad reeds vóór den diefstal by MM. Van Gend en O, voor gerechielyke vervolging te vreezen. Eenige dagen voor hunne vlucht hebben de twee sinjeurs, elk een revolver gekocht. Zy zyn vertrokken zon der bun logist en kostgeld te betalen. A... is de zoon van een braef en oppassend man, die meer dan twintig jaer by Van Geud en O. in dienst is. Het is ongelooflyk hoe op den buiten nog het vooroordeel is ingeworteld, dat men eenen persoon, die zich heeft opgehangen, niet van de koord mag snyden, voor dat de policie cr by is. Ook als een verdronkene uit liet water wordt gehaeld, laet men zyn licbaetr» dikwvis hall in bet water liggen, en in plaets van middelen aen te wenden om bet leven in het lichaem op te wekken, gaet men eerst opt zoek naer de policie', welke somtyds eeu uer of twee nadien aenkomt, als allo hoop op red ding is verdwenen. Zoo schryft men aen bet Handelsblad uit eene naburige gemeente ongeloofbarc dingen o\ei ec-n geval van zelfmoord door ophanging. Men vond den gehangene nog levend in den strop spartelen en niemand durfde hem afsny- den Men deed den broeder roepen, die een kwait uers van daer woonde, even als den veldwachter. De broeder kwam eersten durf de nog den gehangene niet afsnyden de veld wachter moest er by zyn, maer als deze kwam was bel te laetde gehangene was dood Eene verschrikkelyke misdaed heeft dö verslagenheid in de gemeente Kerkhove ge bracht. Een braef werkman, meesterknecht in de stokery van M. De Schielere, Jan De Tolle- naere genaemd, 53 jaer oud, is woensdag laetst in zyne wooning vermoord. Het hoola van den ongelukkige was afschuwelyk met een byl of hamer doorkerfd. De Tollenaere was weduwenaer zonder kinderen, en ging door voor eenige fortuin le bezitten. Men veronder stelt dat diefstal de dryfveer tot de moord zal geweest zyn, want geheel bel huis was van onder tol boven doorzocht. Sommigen be- weeren, dat zyn geld by zyn meester was ge- plaetst en hy nooit iets in buis hield. By dc eerste lyding beeft de burgemeester een on derzoek ingesteld en de gendarmerie en bet parket verwittigd. Reeds iu 't begin van den namiddag van woensdag heeft bet parket van Kortryk zich ter plaetse begeven om het onder zoek te doen en gisteren is men overgegaen tot de ontleding van het lyk en het opmaken van de plans der plaets, waer de misdaed, is gepleegd. Het onderzoek is gedurende geheel den dag voortgezet, maer lot hiertoe zyn de daders der misdaed niet gekend. Men meldt ons uit Heyst-op-den-Berg Op 24 dezer, ten 10 ure 's avonds, ontdekte men op den yzeren weg van den Grand Central alhier, hel verminkte lyk van J. B. Liekens, 74 jaer crud, geboren te Hevst-op-den-Berg en

De Denderbode | 1875 | | pagina 2