beroepshof te Gent en M. Schollaerl, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Gent. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich deze week onledig ge houden met het wetsontwerp, betrekkeiyk de onmiddelyke schadeloosstelling aen de mili- cianen te betalen. De liberale minderheid heeft 't ontwerp des goevernementshevig bestreden. Die houding der liberale linkerzyde komt zonderling voor als men nadenkt, dat zy het was die vcrledene week zoo hard aendrong op de vermeerdering der jaerwedden van de Staetsonderwyzers, lerwyl zy nu aen de be- klagenswaerdigste aller staetsbedieuden, de milicianen, alle onmiddelyke schadeloosstel ling weigert. M. Frère en Pirmcz zyn groote voorstaenders der wet van 1870,welke slechts een mager pensioen van fr. 150 's jaers, toe- staet aen de milicianen die de 55 jaren berei ken zullen dus 55 jaren na dat zy in 'l leger zyn ingelyfd geweest en op liet lydstip dat het grootste getal ouder hen reeds zal ten mollenroove zyn. M. Pirmcz keurt het tegen woordig wetsontwerp af, omdat de milicianen dit geld zouden vertccren de ouders zouden het hunne kinderen zenden om er zich mis schien een glas bier, een metser genever, een weinig boter en ook al een stuk brood voor te koopen, en de menschlievende en liberale heer Pirrnez wil immers niet dat de soldaten dit geld zouden verbrassen M. Cooraans, de verdienstrykc vertegen woordiger van Turnhout heeft geene moeite gehad om met doorslaenóe bewyzen de be weringen van den doktrinairen lieer Pirrnez af te breken en deedt vooral de onrechtvecr- diglieid van het liberael stelsel uitscliynen. M. Malou, Minister van financiën, bewees op zyne beurt dat de wet van 1870, door 't libe rael kabinet in leven geroepen, zoo onrecht- veerdig als nutteloos is. M. Frère, de luiksche liberale paclia, kwam alsdan te voorschyn, om de liberale wet van 1870 te verdedigen doch liy herliaelde slechts de dwaesheden die dnegs te vooren, door >f. Pirrnez, waren uit- gekraemd. Deze drogredens van den luikschen pacha werden als een kaerten huisje door de ireeren Coomans en Jacobs van Antwerpen omgeblazen. Dondei dag was liet heerke Bara die tegen liet wetsontwerp opkwam de vent moest ook zyn woordje zeggen maer 't was weêr van den zelfden derden, want hy herliaelde liet gezeever dat door de bee- ren Pirrnez en Frère reeds was vooruitgezet geweest. Onnoodig er by te voegen dat M. Cooman opnieuw de doodgezaegde argumen ten van den doornykscben liberhaler in eene hekelende doch diepgedachle bewoordiging vergruisde. Verscheidene wyzigingen strekkende om het doel van het ontwerp te veranderen en den redetwist te stremmen, werden door de libe rale linkerzyde voorgesteld. By liet aenvangen der zitting van Donderdag heeft de lieer Minister van financiën de be grootingen voor het dienstjaer 1876 neder- gelegd. By deze stukken is een klaerendui- delyk verslag gevoegd, waeruit blykl dat deze begrootingen een batig slot van fr. 9,576,000 bullen opleveren. M. Malou heeft het goed gedacht gehad er hy te voegen dat deze som met fr. 2,500,000 zal verminderd worden, in dien de Kamer het ontwerp van de vermeer dering der jaerwedden van de mindere be dienden zou aennemen. Gelyk men ziet' is men er nog wyd en zeer wyd af van 't Staatsbankroet, dat door 'L. M. Frère 1 en zyne aanhangers, met zulk geklet ter is aangekondigd geweest. KERKRADEN. Op zondag 7 Maert is het verplichtende zit ling voor alle kerkraden in België, in welke de rekening van 1871 door den raed moet onderzocht en goedgekeurd worden. De lieeren schatbewaarders bereiden van nu af hunne rekening met al de bewysstukken om alle moeilykheden op gezegden zondag te ontkomen, liet is nu overal geweten dat, sedert een jaer, noch factuer noch kwitlantien op zegel moeten geschreven worden. Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX. Paus en Koning. 10d< LYST Bedrag der voorige lyslenfr. 4286-60 M* Ben. Itoclants-Soncfe, Haeltert. 10 Dc kleine Louis Rochnts, 2 Juf*. Marie Leonic Lievens, 2 Naeniloos, Aelst. t> SO Thercsia Uassehaert, Nieuwerkerken. 5 Tri-s Saint Pire, 1 cnissez moi et obtenez moi la gr.'ice ü'u.ie bonne preiniire communion. S Men vracgt tien zepen tan den II. Vader voor geheel zyne rannlie en het geluk voor twee kinders van cene goede eerste communie te doen. 20 Onbekend, Aelst. 2 ld. Haeltert. 5 Totael fr. Met beden zullen wy onze inschryvingslyst ten voordecle van 't vervolgde Pausdom slui ten. Wy bedanken vuriglyk de persooncn welke aen onzen oproep tol mildadigheid be antwoord hebben wy hebben bel in volle betrouwen gedaen en ons betrouwen beeft niet te vergeefs geweest. De nieuwjaersgiften aen 0. II. Vader, zyn niet alleen een geschenk zyner catholykc kin deren, zy zyn vóóral eene schitterende geloofs- beijdenis, zy zyn eene openbare hulde van kiriderlyke verkleefdheid jegens den lieldliaf- tigeu gryzaerd welke aen '1 hoofd der H. Kerk staetzy zyn eindelyk een bewys van innige verknochtheid en overeenstemming met den H. Stoel, wiens rechten en vryheden Pius IX zoo moedig bevestigt en verdedigt. Deze openbare lieldcbetooningen, waeraen gauscli ons geliefde Vaderland deel neemt, blyven vóóral by val vinden in onze calhol>ke Vlaenderen. Zy bewyzen dat de Vlamingen, door de allesverslindende liberhatersleér nog niet verbasterd zjn en dat in hun hert nog steeds die heldere liefdevlam blaekt voor God, voor de Kerk en voor 't Pausdom. KEBKELVK NIEUWS. Naer wy vernemen zal de Jubilé van het heilig Jaer in onze St. Martinuskerk, vóór Aller heiligen gepredikt worden. WETTELYKE BESLUITEN. By konïnklyk besluit van 19 februari worjit de bisschop van Gent gemachtigd, in naem van het seminarie dier stad de legatie Van Boxelnere en Van den Sleenc te aenveerden. By koninklyk besluit van 25 Februari is de heer Ch. Baeten, lot Burgemeester der gemeente Nieuwerkerken benoemd. Dus een liberale Burgemeester te meer in ons arron dissement. Zooliaest dc mare dezer benoeming te Nieu werkerken verspreid was, begaf zich een mu ziek uit hel land van den liberalen patroon. Von Bismarck, dat ter plaetse was, naer 't huis van den nieuwen liberalen Burgemeester om hern met zyne eerste luisterryke serenade te vereeren. Dat was juist gepast. Bedevaert naer O. L. V. van Lourdes. Het inrichlend-komitë verwittigt de per- soonen welke de zaek aenbelangt, dat, uit oor- zaek van den dienst, de yzerenweg van liet noorden dc vorming van twee opeenvolgende treinen niet meer kan toelaten. De bedevaerlen der maend April en van September zullen dus ieder van één trein ge vormd zyn welke nauwelyks 500 reizigers kan bevatten. By gevolg, zullen de inschryvingen slechts lot het beloop van dit laetste cyfer aengenomen worden. CORRESPONDENTIE. Ontv. van Mr D. F.... te Ste. Anna ten Eede, frs 12 over 1874 en 18^5. Achtbare vriend uit Geerardsbergen, harle- lyke dank voor uwe toegenegene brieven. Al wat gy my omtrent hetgene er te Steenhuize tegen den Denderhode is gesmeed en beraemd geworden, de smulparty, enz., enz., eindelyk de zoo belaclielyke voorstel, die er 't gevolg van is en welke wy voor de eer der catliolyken van Geerardsbergen verzwygen willen, om den. Denderhode uit den Ca'lliolyken Kring te verwyderen, dit alles is waerheid. Een ander vriendenhand heeft ons met 't besluit reeds bekend gemaektwy blyven dus uit den Catliolyken Kring van Geerardsbergen gesloten onder zekere belaclielyke voorwendsels maer wezenlyk om aen ouzen hardnekkigsten vyand aengenaem te zyn. Denkt niet, beste vriend, dat bet te Gee- ïardsbei'gen alleen is dal die vyandschap legen den Denderhode bestaetzy bestaet hier te Aelst, te Ninove, met een woord, overal waer er lieden gevonden worden die voor nen buik vol eten en drinken hunne overtuiging en oude vriendschap verkoopen. Het gaet zelfs zoo verre dat ai wat mogelyk is, wordt ingespan nen om aen den Denderhode de nieuwjaers- gifïen voor den Paus te oniirekken juist alsof het niet gel\k is, langs welken weg de giften aen Zyne Heiligheid, Pius IX, geworden. Doch al die vervolgingen, al die kleingees tige middelen om den Denderhode te benadee- ligen, hem abonnementen te ontnemen, enz., enz., kunnen ons niet ontzetten, geachtte vriend wy zien er met verachting sedert lang op neêr, gelyk gy liet ons aenraedt. Die ver volging en die haet legen den Denderhode duren sedert vele jaren, en ondanks al het geweld dat men in 't werk heeft gelegd om hem te verdelgen, leeft de Denderhode nog zoo krachtig dan te voren, en wy hopen, dat hy met de gratie Gods, nog lang genoeg zal leven, om zekere kortzichtige politiekers te ontmas keren die 't arrondissement Aelst onder hun nen priegelstok willen het hoofd doen hukken. Ziedaer, geachtte vriend, myne antwoord, welke gy verzoektik zou u.wel is waer,meer omstandigheden kunnen verhalen, maer de tyd is nog daer niet om zo te veropenbaren. Men is goed aen bezig met in ons zoo calho- lyk arrondissement twist en tweedracht te zaeien en het aldus voor onze denkwyze te doen verloren gaeu, want denkt niet dat, moesten de gebeurtenissen van 1861 zich ver nieuwen ol eene scheur zich voordoen, de herstelling lieden zoo gemakkelyk zou gaen als thans. Daermeê sluit ik, geachte vriend, en verzoeke u myne hartelyke groetenis te aenveerden. Denderhode. P. S. Men meldt ons daer zoo even nog dat er, ter gelegenheid des nieuwjaers, in zekere gemeenten, hatelyke en logenacbtige gezegdens ten opzichte van den Denderhode zyn rondgestrooid geweest, die alleen uit een laeg gevoel kunnen voortspruiten. Op deze nydigaerdstael even als op de rond- strooiers zien wy met ruedelydende verachting neêr, want de sukkelaers komen nog ter hoogte van onze knoessels niet. Dynsdag 25 dezer, om 1 uer namiddag, is te Aygem een huisje, toebehoorende aen Livi- nus De Schryvcr, landbouwer, woonende wyk Kapellekauter verbrand. De oorzaek is onbe kend. Alles was verzekerd door de maet- seliappy de Belgische Leeuw. De schade beloopt tot 500 franken. Maendag namiddag nam de herbergier Van Cauter, by Assche, zyn geweer om op een roofvogel te schieten, die zich naby zyne woning bevond. Ongelukkig backte bet ge weer by bel uitgaen aen de deur, liet schot ging af en zyn zoon, die naesl Van Cauter stond, ontving bel schot in het hoofd. Het arme kind was nauweljks dertien jaren oud en heeft nog slechts eenige oogenblikken ge leefd. Mon sellryft uit Brussel, 25 februari Dc genaemde Wauthier, welke, zooals wy gemeld hebben, verleden zaterdag, eene moordpoging pleegde, beeft reeds tot tienmael toe bekend het inzicht göhad te hebben zyn vrouw te dooden. De vrouw bevindt zich bui ten gevaer en hare wouden zyn niet zeer ernstig. Zaterdag werd in de Koninklyke straet, te Lrussel, een schoenmakerslcerjongen die eene mand met nieuwe schoenen droeg, door een onbekenden aeiigesproken en aenzocht eene boodschap voor hem te doen. De onbe kende beloofde den knaep een stuk van 10 centimen en zegde de mand met schoenen te zullen bewaren tot hy zou terugkeeren. De leerjongen nam de boodschap aen doch toen hy weêrkwam was de onbekende met de mand nieuwe schoenen verdwenen. De policie zoekt den dief op. De tafereelen door F. Van de Kcrekhove, van Brugge, geschilderd, een jongentje, ver leden jaor in den ouderdom van elf jaer over leden, zyn tentoongesteld in den Kunstkring te Brussel, en zullen er tot 28 februari voor liet publiek zichtbaer zyn. Er zyn zoo wat een honderdtal schilderytjes. Zoowel onder opzicht van koloriet als van kompositie, zou men die kunstwerken kunnen houden voor de voortbrengselen van een bekwamen schil der. In de geschiedenis der oude en nieuwe kunst vindt men geen voorbeeld van zulk talent op zoo jeugdigen leeftyd. Verleden zondag in den namiddag, ten 1 uer, berstte in de gemeente Aeltre een lievige brand uit, in de fabriek van M. Copiu-Catliulle. Welhaest stond liet magazyn, dat meer dan dertigduizend kilos vodden inhield, zoodanig in vuer en vlam dat de naburige gebouwen ernstig bedreigd werden. Het kollcgie van burgemeester en schepenen was al spoedig ter plaetse, en men ontbood on.niddellyk de pompiers van Gent, die weldra met een lïyzon- deren trein aenkwamen en zich moedig aen liet werk stelden om den brand te blusscben, waerin zy na eenige uren werkens gelukten. De schade mag op ongeveer 15,000 fr. worden gerekend niets was verzekerd en de oorzaek der ramp wordt aen onvoorzichtigheid toege schreven. Woensdag heeft men in de vlaemsche komedie te Antwerpen, een stuk gespeeld, dat onder letterkundig opzicht, eene klodde is maer dat enkel en alleen gespeeld werd om te kunnen bulderen en te blaffen tpgen al wat catholyk is om eens volle lucht te kun nen geven aen de zucht tot beleedigen. Om een voorbeeld aen te balen van wat op dien fatsoenlijken vlaemschen theater, door den di- rekteur Victor Driessens gezegd wordt, hoe ven wy slechts het volgende aen te halen Ik wou, zegde hy, dat de leste paep aen de hoogste lanteern gehangen werd Verder zong diezelfde direkteur in dat stuk Hoort Paus, gy grooten antechrist, U helsche engelen vol van twist Zy roepen sterk Vive Papist Maer dat kan (bis) al niet baten. Want uw ryck al, krygt eene val 't Volk maekt geschal, by groot en de smal, En noemen de papen overal 't Verderf der weiten en staten. En nog op een ander plaets, zingt hy het liedeke van Geyterke, den woegeren acnklop- per by de catholyke party en de scliryver der nichtjes en cosynljes. HoortRome smeedt ons kelens voor 't lyf en voor de ziel. Het zwart gespuis zal 't menschdom verpletteren met den hiel en patati en patata. M. Driessens was voor eenigen tyd erg te gen de geuzen ingenomen vandaeg zal hy zich zeker, door al die beleedigingen tegen de Kerk, tegen de geestelyklieid die zich niet ver dedigen kan of niet zal, met ben wel weêr ver zoend hebben nu, liet zy zoo. Over het stuk zeggen wy het is eene mach- telooze schreeuwery, uil de vervalsehte ge schiedenis en die enkel zal te weeg brengen, dat de theater nogmaels een deel van zyn pu bliek verliezen zal Wy vragen echter ol die theater, welke gebouwd is van ieders centen, tot zoo'n beleedigende leegte mag afdalen Dat geuzenbroddelweik werd in alle luister bygewoond door M. De Wael en anderen, die daer, in die kluchtspelery, beter op hunne plaets zyn dan wel rond de groene latei op het stadhuis. Men ziet dat, als men op de afdaling van den berg gaet staen, men ook snel beneden alle weerdigheid afdaelt. Tussehen geus en com munard is de afstand onbeduidend. Maer de burgery in liaer geloof, in bare godsdienstige en zedelyke gevoelens, gedurig en zonder reden kwetsen dat is haer zeker niet overtuigen. Hoe meer geuzery men in de straet of in de komedie spelen zal, boe zeker der de burgery in October de zweep zal opne men om de onbekwamen, die niets kunnen dan zonder recht en reden beleedigen, van het stadhuis te jagen. De geuzen waren kompleet aenwezigde klak was in volle werking. Wy hebben het feit willen aenslippen meer beweging daer- over maken, is bet ding niet weerd. Men schryft uit Antwerpen, 25 febr. Verleden nacht is een stoutmoedige dief stal met braek en beklimming gepleegd in de Oranjestraet, 5' wyk. De dieven zyn in de her berg la Station du Commerce, gehouden door M. Wolfaert, gedrongen, na eerst eene ven sterblind uitgenomen en eene ruit verbryzeld te hebben. In huis hebben zy zich meesier ge maekt van eene gouden horlogie en dito ket ting, alsook van eene zilveren horlogie, welke voorwerpen in de herberg hingen om eerst- daegs verlot te worden. Verder hebben de dieven de tooglade, die nog al eenig geld in hield, geroofd. Men denkt ook dat ze lustig jenever en bier gedronken hebben. De policie is verwittigd. In den nacht van 19 dezer, is een brutale diefstal gepleegd pp den openbaren weg naby de Turnhoutscbepoort, te Borgerbout. M. Allaux, adjudant-onderofficier by het 7c linie, welke rond'11 12 uer 's avonds uit de stad kwam, ontmoette daer dry kerels, waervan er een hem vroag hoe lact het was. M. Allaux, denkende dat hy met eerlyke lieden te doen had, trok zyn uerwerk uil den zak, toen hem dit eensklaps door een der onbskenden werd uit de hand gerukt, waermeêdeze de vlucht nam. De onderofficier, die den dief wilde ver volgen, werd door de twee andere kerels vast gegrepen, tegen den grond geworpen en mis handeld, waerna zy in de richting der stad verdwenen. De onderofficier gal echter de ver volging niet op, maer aen de Peerdenmarkt, lol waer hy tegen 5 uer 's morgends de schur ken had opgevolgd, werd hy ten tweede mael door de dieven ontdekt, vastgegrepen en mis handeld. 's Anderendaegs is er een onderzoek door liet gerecht ingesteld, zoodat op dit oogenblik de schuldigen reeds gekend zyn. Alle dry zyn woonachtig te Stekene, en zullen weldra in hechtenis genomen worden. Men schryft uit Charleroi,_22 Februari Gedurende den nacht van zondag lot maen dag, is een nieuwe moord de lange reeks mis daden komen vergrooten, die, sedert eenigen tyd, in dit arrondissement zyn gepleegd. Rond 1 uer des morgends, is zekere vrouw Cocayat, bygenaemd la Crólée, houdster van een ver dacht huis, versmacht door eenen persoon, die, even als zy, de morale independante tot levensregel gekozen had. De moordenaer is op de vlucht, doch hy is door de policie zeer goed gekend. Het gerecht is ter plaetse ge weest de verworging is by middel der han den gepleegd. FRAXKRYK. Alfa jacta est. En de republiek is in Frankryk gevestigd. Ondanks alle poogingen van welke zydedie ook gedaen werden, ondanks eiken list om aen den loop der zaken eene an dere wending te geven, beeft de Nationale Ver gadering met eene verbazende meerderheid van 448 stemmen legen 241, het geheel van de wet op eene tweede Kamer, na derde lezing, goed gekeurd. Sedert 24 february- heeft de wetgeving van Frankryk hare 15" grondwet gestemd. De kwestie alleen, hoelang deze nieuwe welsvorm zal voldoen, is moeilyk op te lossen, want nog vóór de besluiten der Nationale Vergadering geproklameerd zyn, worden de republiekeinen van morgen in hunne hoop bedrogen, als zy denken in maeischalk Muc-Mahon een gewillig werktuig hunner geheime bedoelingen te heb ben aengetrolTen. Waerschyn.'yk zal eene bood schap onmiddellyk na de vorming van een nieuw ministerie, de konservatieve inzichten van het goevernement aen de Nationale Verga dering meêdeelen. Ongelwyfeld wordt heden de samenstelling van het nieuw kabinet in het Journal officiel aengetrofièn. Daerin zou optreden generael de Cissey, als onder-voorzitter en minister van oorlog; hertog Decazes, als minister van huiten- landsche zaken hertog d'Audiffret Pasquier, als minister van buitenlandsche zaken verder MM. Léon Say, financiën Mathicu Bndet, jus- ticieNYallon, openbaer onderwys Caillieux, openbare werkeu de Montaignac, marine en Grivart, koophandel. Dus allen republiekeinen van eergisteren en geen enkele vertegenwoor diger uer vroegere koterie, welke als leidsman M. Thiers Gambetta aen hel hoofd heeft. Stellig mag van heden af gezegd worden, dat de 15° konslitiilie, zoo min als hare 14 vorige zusters, een einde zal stellen aen de kuiperven der partyen. De rechterzyde hoopt, dat het slechts eene partie remise is de linkerzy denkt door plageryen en dwarsboomen, maerschalk Mac Mahon lot bedanking van zynen post te dwingen, maer vooral de Bonapariisten werken en zwoegen om voordeel te doen met de omstan digheden. Zoo wordt er verzekerd, dat de lee ning van 12 millioen, tcrugbelaelbaer na her stelling van het keizerryk, met tifn mael de weerde der inschryving, dat die lecning vol schreven is. Op dfx Trein. Het slachtoffer van de aenronding op den spoortrein te Tarascon, is M. de Bouchoni, algemeen opzichter van wa ters en bosschen die op reis was in gezelschap van jufvr. Raynand de la Bareze, zyne schoon zuster. De dader is de genaemde Joseph Suzan, oud 26 jaren, meubelpoelser te Avignon, die voor krankzinnig doorgaet. Hy volgde M. de Bou choni en zyne schoonzuster, die verscheidene malen van rytuig veranderden om zich van hem te ontmaken, overal op de hielen. Toen de trein in vollen gang was. haelde hy uil zynen zak eene flesch en wilde jufvr. Raynaud dwin gen daeruit te drinken. Haer schoonbroeder verzette zich daertegen, waerop Suzan in woede ontstak en M. de Bou choni met de dood bedreigde, indien hy zich verroerde. Daerna ontnam Suzan M. de Bouchoni zyn uerwerk, zyn geld en zelfs een ring welken hy aen den vinger droeg. Jul vrouw Raynaud, vluchtte verschrikt uit het rylnig en liep, met gevaer voor haer leven langsheen den trein, lerwyl zy uit al hare krachten om hulp riep. Alsdan deed de treinoverste het konvooi stilhou den en Suzan werd niet zonder moeite van M. de Bouchoni losgerukt en aengeliouden. Al de voorwerpen welke hy zyn slachtoffer ontnomen had, uitgenomen hel uerwerk, werden terugge vonden. DU1TSCIILAXD. De dagbladen melden, dat de toestand van M. de Mollke, zeer onrustwekkend is. Keizer Wilhelm zou iusgelyks zeer lydend zyn. De Provincial Correspondent noemt de pauselyke encycliek, waervan wy den geheclcn Inhoud hooger meêdeelen, een manifest tot op hitsing der revolutionnaire hartstochteu, en zegt dat de Catholyke Kerk op de revolutie steunen moet. Door de duidelykheid, welke de Paus in zyne verhouding tegenover de pruissiSche regee ring heeft gebracht, wordt aen Duitschland den weg, dien het tegenover die revolutionnaire aenmatiging verder te bewandelen heeft, voor geschreven. Het moet den catliolyken in Prui sen duidelyk gemaekt worden wie in Pruisen 60uverein is Men weet dat de rechtbank van Posen de straf van 2 jaren gevangenis, uitgesproken tegen den aerlsbisschop, Mgr. I.edochowski, verminderd heeft op 4 maenden en 25 dagen derzelfdc straf, ten gevolge der inbeslagneming eener som van 7000 thaler, aen dien prelaet loehoorende. De Germania meldt, dal dit besluit verbroken is door het beroepshof van Berlyn, en dat Mgr. Ledoehowski zyne twee jaren gevangenislraf zal moeten ondergaen. De aerlsbisschop is daerenboven nog veroordeeld lot 1 jaer gevan genis door de rechtbank van Gnesen, voor over treding der pruisische kerkwetten. De Continental Herald of London heelt uit Berlyn eene depeche ontvangen, welke zegt, dat er daer verzekerd wordt, dat, ten gevolge der pauselyke allocutie, waervan der Germania den tekst heeft meêgedeeld, hel duilsch goe vernement voornemens is, ten minste voor- loopig, de betaling der dotatie van de catho lyke Keik in Pruisen, terug te houden. De jaerlyksche bezoldiging der catholyke gees telyklieid bedraegt 4 millioen mark. Karnaval. Men schryft uit Ltinen aen de Westfalien Zeitungin dato 14 februari In de naburige gemeente W.... heeft gedurende de karnavaldagen een ongehoord loonoel van woestheid plaets gehad. Eenige kerels in vrou wen verkleed en tamelyk beschonken, niaekteu zich meester van een arme onnoozele, die volgens zyne gewoonte langs de stralen dwaehle, trok ken hem al zyne kleêren uil en bonden hem daerna aen eenen bussel strooi. Een dezfi' mannen, die een blikken keteltje op het hoofd droeg, ging hetzelve in een naby- zynden winkel niet petrool en pek vullen, en teruggekomen goot hy die ontvlambare vloeistof over bel lichaem van den armen zinnelooze. Een der makkers haelde alsdan een fosfoorken te voorschyn, en stak de bussel strooi in brand. De woeste bende gaf zich aen eene uitzinnige vreugd over, toen zy den armen zinnelooze door de vlammen omringd, heen en weer zag loopen en zich huilend van de pyn op den grond rollen. Een herbergier kwam eindelyk den ongelukkige ter hulp en doofde liet vuer uit, waerdoor hy zelf erge brandwonden bekwam. Het was echter reeds te laet en eenige oogenblikken nadien gaf de zinnelooze den geest. Twee der daders van dit onmenschelyk schelmstuk zyn aengchouden en de andere worden opgezocht. SPAXJE. Niels nieuws uit Madrid dan dat de aenslag tegen het leven van don Alfonso gelogenstraft wordt. Het statu qou der twee legers in het noorden van Spanje, wordt slechts onderbro ken door eenige weinige schoten welke van het eene kamp met het andere gewisseld wor den. Het algemeen vermoeden is, dat de Al- fonsislen geene aenvallende beweging meer zullen wagen, voor dat Puente la Reyna ver zekerd is tegen een onverhoedsehen aenval. Indien de lydingen welke in het carlisliseh kamp ontvangen zyn, bevestigd worden, moet de eerste helft van februari in Calalonië slecht geweest zyn voor don Alfonso. Er is in het hoofdkwartier te Estella van niets minder spraek dan van de verovering van Igualada en de inneming van het sterk kasteel "lMoson, waerby 1500 krygsgevangenen en 10 kanons in handen van don Rafael Trislany vielen. Als wapeufeiten op de liniên van Guipuzcoa en Biscaye is niets noemensweerdigs te vermel den. Te Avila. Hel Journal des Dcbals ver- liaell hoe en waeruit de geruchten, nopens den aenslag tegen het leven van don Alfonso zyn voortgesproten, op de volgende wys Te Avila werd de kamer, waerin don Alfonso hy zyne terugries naer de hoofdstad den nacht overbracht door twee brazeros, stoven zonder buizen, verwarmd. Weinig heeft hel gescheeld, zegt het parysch dagblad, of hierdoor deelde de jonge koning het lol dal zyn voorvader Philippus ill getroffen heeft. Deze stierf door verstikking, omdat de officier welke gelast was den brazero weg te halen, wiet onder liet getal der edellieden van het gevolg des konings was, en omdat de andere hidolgos buiten hunne rol zouden gelreden zyn, indien zy dit vernederend werk uitvoerden. Na een zwaren slaep is don Alfonso opge- staen gekweld door duizelingen en neiging tot braken. Uit de naburige kamer boorde men hem roepen Markies Markies waerna 't gerucht van een vallend lichaem iedereen naer zyne kamer trok. Iedereen was beangst, want men geloofde aen eenen moord, dcch toen men het bewustelooze lichaem op den grond voud liggen en nevens hem zyne vertrouwden bediende, was liet voorval weldra opgehelderd. De zorgen van den geneesheer brachten weldra koning en dienaer tot het leven terug en ondanks die ongesteldheid wilde de eerste naer Madrid terugkeeren, om zyn program punt voor punt te volbrengen want by houdt sterk aeu het grondbegin, dat nauwkeurigheid de beleefd heid der koningen is. Toen don Alfonso te Madrid aenkwam was hy naluerlyk zeer bleek en afgemat, iets, wat aen- leiding gaf, zoo eindigt het Journal dc Débats, lot het rondstrooien van geruchten, die zelfs niet eens dienen opgemerkt te worden. By gebrek aen overwinningen op de Car- listen deelt de telegraef uit Madrid niets meê dan onbeduidende nieuwskens over den jongen koning, zyne generaels, zyne ministers en de pracht der officieele recepties van de vreemde vertegenwoordigers. Aen ongunstige berichten over den zedelyken toestand der Carlisten is het gebrek niet zoo grootintegendeel dat is en bïyft allyd een laetste middel om af te bre ken wal de kracht der wapens niet vermag. Ge lukkig weten wy, door vroegere ondervinding, hoeveel die meédeelingen, officieele of officieuse, weerd zyn. ENGELAND. Ontploffing te Saint-Day. Over de ont- pleffing der poeier-fabriek te Saint-Day in Cornwallis, verncmeD wy de volgende byzonder- beden In het byzonderste gebouw waren twaelf vrouwen en jonge meisjes aen 't werk, onder de oogen van den opzichter Hamelyn. Alles scheen regelmatig te gaen toen eens klaps hei poeier, dat zich op d^ hoogere verdie ping bevondt op dry punten te gelyk ontplofte. Het gebouw lot in zyne grondvesten gesciionkt, schoot in brand, en vervulde zich oogen blikke- lyk met een dikken rook. Hamelyn, die zich op dit oogenblik by de stoommachien bevond, ver loor het bewuslzyn, viel op de machien en brak zich den arm. De werkvrouw Stephan werd van den eenen kant naer den anderen van het lokael geworpen. Hare gezellinnen kwamen er met den schrik van af doch den rook was zoo dik dat zy de deur niet konden vinden. Eene onder haer gelukte er in de deur Ie be reiken en ontsnapte aen het gevaer, eene an dere werd gered door den vader van een meisje dat boven werkte, en anderen werden naer buiten gebracht door Hamelyn, die spoedig tot bezinning gekomen was en "zyn gebroken arm vergat, om de redding te verhaeslen. Alom wer den al de vrouwen gered die beneden werkten doch met die van boven liep het zoo goed niet af. Hamelyn riep haer toe, dat zy de vensters zouden open en er door springen. Slechts eene, Margarethe Long, verscheen aen hel venster, doch zy was zoodanig ontsteld dal zy het niet kon openen en zy werd weldra door de vlammen omringd. Door de wanhoop gedreven sloeg zy de ruiten aen stukken, opende eindelyk liet ven ster en viel in de armen van Hamelyn. Hare kleêren en zelfs het haer van haer hoofd waren verbrand. -Van de andere werkvrouwen werd men niets meer gewaer en het vuer omsingelde zoodanig het gebouw, dal er aen geen redden meer te denken viel. Gisteren namiddag, nadat er van de fabriek niets meer overbleef dan vier bouwvallige muren, heeft men de lyken opge zocht en ganscli verkoold en misvormd terugge vonden. De arme Margarelha Long, die ver- schrikkclyk verbrand was en het gezicht verlo ren had, is in den nacht overleden. De oorzaek der ramp is onbekend. Reciiterlykf. Dwalingen. De associatie Howard van Londen beeft een verslag uitgege ven, aengaende de onschuldigen welke in Enge land de doodstraf hebben ondergaen, ten ge volgen van rechlerlyke dwalingen. In den herfst van 1874, onder ander, maekle de eerw. Evans van Nantygto, die in Amerika reisde, in de dagbladen van het land van Wallis bekend, dal een inwoner van Pensylvanië op zyn sterfbed had verklaerd dat hy in 1831 te Merlhyr Tydfil, een soldat met name Black ver moord had, voor welke misdaed een onschul dige, genaemd Richard Lewis, met zyn leven had geboet. De schuldigheid van Lewis was vooral ge steund op de getuigenis van eenen beenhouwer, die algemeen als zyn vyand bekend stond. Het was in een gevecht tussehen het volk en de sol daten, dat Black eenen messteek ontving, waer door liy doodelyk gewond werd. Op den dag van dit gevecht droeg Lewis een donkerblauw kosluem, en zyne zuster bracht lot 12 geloof- weerdige persoonen aen, die allen bevestigden, dat de moordenaer in 't grys gekleed was. On danks al de poogingen ten zynen voordeele aen- gewend, werd de ongelukkige Lewis opgehan gen, en hield tot den laetslen oogenblik zyne onschuld staende. Boksparty.Dezer dagen heeft te Londen eene boksparty plaets gehad, in zulke wieede en onmenschelyke omstandigheden, dat men ge neigd zou zyn by dit verhael, van de europesche beschaving te wanhopen. Dit woest gevecht werd bygewoond door eene talryke menigte, samengesteld uit werklieden en matrozen de inzet was 5 shilling.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2