Leopold, tegengeleekend door M. de Lants- beere, Minister van justicie... Dit koninklyk besluit vernietigt de bepaling, waerdoor M. E. Connart, grondeigenaer te Pommeroïul.eene gift van 10U0franken doende aen liet bureel van weldadigheid, van Ron- quières, eisclit.dat die door de zorgen van den heer pastoor van Ronquières worden uitgedeeld acu de armen der gemeente, die, hunne eerste communie gedaen hebbende, in de missen, tot lafenis der ziel van M, Connart, zullen aen- wezig geweest zy 11. Ziedaer hoever wy in de negentiende eeuw gekomen zyn Ons licht, onze vooruitgang, onze beschaving, onze vryheden willen, dal een priester, toegewyd aen den Godsdienst liet gebed, de liefdadigheid, de goede werken en de groole trooster der armen, oubekwaem, onwecrdig verklaerd worde om de aelmoezen der ryken uit te.deelen - Wat zyn onze liberliaters toch acrdige drom mels Als men deze heeren om de eene of de andere dwaesheid, om dees of gene kleingees tige politieke wrack, het bolleken eens duchtig wascht, mét ecu woord, als men hun de waerheid niet spaert, en zy er niets weten op te antwoorden, dan roepen zy hunne waer- digheid!?!? iu of wel snauwen u toe dat ze op uwe onbeschofte tael niet willen antwoorden. Zulks is wéér het geval met den liberalen kapitein-verslaggeverby den fameuzen tuclit- raed van de komieke garde onzer stad. Dat ventje zegt in 't Verbond van zondag II.: dat wij beter zouden gedaen hebben onzen bek gesloten te houden over eene zack die ons en onze vrienden zoo weinig lol eer strekt, in plaels van hem als een miskweekte stracljongen aen te val len en aldus dc kaekslag hem door 'i Verbre kingshof toegediend alomme te verkonden Ja, zoo gaet hel gemeenlyk met de liberliaters ze zouden hunne medeburgers mogen kwellen, vervolgen,in anderewoorden, alle beleed i gin gen toebrengen, en als zo dan de kacrt misgeven hebben, als, gelyk in 't onderhavig geval, liet eene of't ander bestiier, dit of dat gerechtshof hun, om hunne ezelary, eenen kaekslag toe dient of hen op hunne plaets zet, dan zou de drukpers moeten zwygen en hunne uilendaed niet mogen bekend maken. Maer hola kadéééé wy zyn er by zuldeZwygen zullen wy niet telkenmale zullen wy uwe kuiperyen en Vervolgingen bekend maken en u desnoods, zonder aenzien van persoonen, op nieuw eens het bolleken wasschen. Wat de weinige eer betreft tot de welke de de veroordeeling van dry dagen, volgens u, strekt, verklaren wy u, heer kapitein verslag gever, dat wy en onze vrienden het als eene groole eer liouden en zullen blyven houden voor onze politieke denkwyze vervolging te lyden. Ilebl gy dal verstaen, heer kapitein 't Advokaetje-verslaggever zegt ook dat van al de middelen welke onze klerikale advokaten hebben doen gelden er slechts één is aenge- nomen. Maer wat bewyst dit? Bewyst dit niet dat één middel krachtig genoeg was om bem met zyn fameus vonnis en zyne vracht arresten van 't fransch' Verbrekingshof waerop het, volgens hem, gesteund was, tot over de ooren in den marmiet te duwen. Compris, avocat d la Cour d'appel de Druxelles Eindelyk roept dc kapitein-Verbondschryve- laer ons toe 't Is jammer niet waer, confrater, dat de Raedsheeren van 't Verbrekingshof geenc platzakken zyn die de wet in uwen zin zou- den uitleggen, 't Gone gy wenscht, niet waer? is gerechtshoven te hebben diegeene rekening houden van recht en reclitveer- digheid en in uw voordeel en tegen de libe- ralen vonnissen. Kan men nu beter zyne eigene vuiligheid aen een andermans rug wryven Gy weet immers zoo wel als iemand, kapitein-Ver- bondskribbelaer, dal het juist dit hatclyke stelsel is 'twelk heerke Bara hierin leven riep, en dal het een der eerste en ernstigste oorzaken is geweest die de algemeene ontlas ting van 1870, gclyk de liberale Indépendance het noemde, heeft te weeg gebracht. Laet dit potje der gerechtshoven stillekens gedekt; want gy hebt er reden toe en groote rede. Men zou u bewyzeu dal het de liberliaters zyn die, van zekere rechtbanken, een oorlogs wapen ten dienste van hun en hunne party hebben gemaekt. De zaken zyn immers nog te versch in iedereens geheugen om nu zoo stout weg aen de catholyken gedachten en verzuch tingen toe te schryven die het liberalismus hier tot schande van 't land heeft tol stand gebracht, en 'l gene by zekere gerechtshoven, uilsluitelyk uit liberliaters samengesteld, dage- lyks wordt beslatigd. Zwyg dus, heer kapi tein, laet dit 'potje gedekt, ventje, want ge zoudt er uwe kneukels aen verbranden. 't Verbond beknibbelt in zyn lactsle num mer verscheidene besluiten die, door de kom missie onzer burgerlyke hospitalen, onlangs genomen zyn. Vooreerst zegt de geusche moniteur uit de Kattenstraet dat hel bestuer der godshuizen, op eenige maenden tusschenpoos, zyne vader- lyke genegenheid jegens de weezen komt te toonen, met over weinigen lyd eenige jongens uit 't weezenhuis weg te jagen, omdat zy ge weigerd hadden één hunner makkers te ver raden,en nu, dezer dagen, 4 anderen buiten te zetten, omdat zy eenige botterhammen uit de schaprei hadden genomen om hunnen honger te verzadigen. Wat de wegjaging betreft van eenige jon gens die geweigerd hadden één hunner karna raden te verraden, dit besluit is genomen ge weest in December 1873, toen uwe liberale vrienden, liberale kribbelaer, nog meerderheid waren in de kommissie, en dit alleenlyk om een einde te stellen aen de schandelyke wan- ordens, de opstandsgeest die onder de oude mannen en de weezen jongens heersehte, en die vooral waren voortsgeprolen uit de slechte opvoeding die deze laelsten genoten en de vruchten waren der principen van onaf- liankelyke zedeleer volgens de welke zy, ten tyde der liberale kommissie, werden opge leid. Het zyn dus uwe liberale vrienden, Ver- bondsschryvelaer, die eenige weezenjongens hebben moeten wegjagen om schandige kwa len en misbruiken uit te roeijen, die door hun ne liberale wyze van opvoeden en onderwy- zen in 't weezenheis waren gedrongen. Het tweede geval van wegjaging zou, vol gens 't Verbondvoor oorzaek hebben het ne men van eenige botterhammen uit de schaprei om hunnen honger te verzadigen. Zoo't Ver bond zegt, zou men de weggejaegde bengels voor eene kinderpoets van hun eten beroofd hebben, er. zouden zy achter den rug hunner meesteressen het schelmstuk begaen hebben. Wy zeggen ronduit dat wy van dien libera len zeever niets gelooven kunnen. Nooit zal men ons doen aennemen dat men voor zulke beuzelingen kinderen in 'l wild zou jagen. Eer men zulkcn maelregeL neemt, moeten er géwicluige redens bestaen of de omstan digheden zulks vereischen. Er moet daer iets anders onder schuilen, er moeten daer arftlere redens besttien, wellicht weeral vruchten van de slechte opvoeding die zy ontvangen heb- hebWy zullen de imformeerkazak eens aentrekken cn de zaek nagacn. Het schynt, zegt de Vcrbondsschryvelaer verder, dat men de klerikale spaerzaemheid in onze weezenhuizen gaet invoeren. Over weinigen lyd vondl eene zuster dat de botter hammen te wel geplakt waren en verhaeste zich dc BOTcn die er TE VEEL op lag af te krab ben. Dus heeft de zuster wel gedaen, de boter LAG ER TE VEEL OP EN ZY HEEFT ER DEN TE VEEL AF GEKRABDO gy slimmerik van nen schryve- laer Maer, groote slimmerik die gy zyt, was F.R DAN BOTER TE WEINIG OP DE BOTTERHAMMEN ALS ER DE BOTER AFGF.RRABD WAS Dal ZCgl gy OOk al niet, DES WAREN ZY NA DE AFKRABBING, NOG CENOEG- ZAEM GEPLAKT Voor de aenkomst der zusters in 't jongens- wcezenhuis bestoudt daer aengaende de boter een misbruik dat ze dadelyk hebben uitge roeid. Voortyds liet men zelfs jonge kinderen van 7 a 8 jaren liunr.e boterhammen zclven plakken, met een woord, men liet de jongens met de boter begaen zonder er naer om te zien, iels wat in geen geslicht of huishouden gebeurt, waer er reglement bestaet. Nu wor den de boterhammen door de zusters geplakt en is het gelyk het altyd zou moeten geweest zyn, en gelyk het in alle welingerichte huis houdens, en zeker by ook, indien gy gere geld huishoudt, geschiedt. Dc Verbondskribbelaer keurt ook T besluit der kommissie af aengaende de IN11UISWER- KING. Tot hiertoe liet men dc jongens, zegt de fameuze Jan, den stiel acnleercn voor den welken zy voorliefde hadden, of geschikt heid toonden, en men zond ze op goede werk- plaetsennu beden zullen de kinders den keus hebben tussclien twee of dry ambachten die zullen moeten geleerd worden in 't wee zenhuis zelve. Wat ons betreft, wy keuren die maelregel grootclyks goed, en wy wenschcri er de kom missie geluk over, omdat by aen schandige misbruiken zal een einde stellen. Nu ten minste zullen de weezenjongens aen alle slraelloopery onttrokken zyn, zullen zy als geene kindermeiden of kommissionnarissen moeten dienen, en, by het verlaten van 't ge sticht, hunnen stiel kennen en, zoo als men zegt, bun brood weerd zyn en uit gebrek den ransel niet moeten opnemen. Ten slotte nog een woordje aengaende de laetste zinsnede van den Verbondsscliryvelaer waerin by zegt dat op die wyze het bestuer eenige klerikale kiezers zal kunnen bevoor- dceligen en eenige heilige exploiteurs hunne foefen laten maken, 'enz., enz. Is dat serieus, Verbondsscliryvelaer, liet- gene gy zegt? Weet gy niet dat foefenmaken zal onmogelyk zynEr is immers aen de godshuizen een controleur gehecht, een liber- liater tot in het merg der beenen, die niet zal na laten u elke foefenmaking ter kennis te brengen, gelyk by u reeds over'teen en't ander waer gy van spreekt, inlichtingen beeft gegeven Die vent, kon by, zou de huidige beslurer.de kommissie, naer China wenschen, met den E. H. Regent en de nonnekens daer- by, en, wees gerust, by zal de gelegen beid niet laten ontsnappen, indien zy zich voordoet, van u die foefenmaking te doen kennen, opdat gy ze zoudt kunnen aenklagcn. Wees dus gerust, liberale kribbelaer, over de foefenmakery; de catholyken hebben dit niet noodig om kiezers te winnen of de be houden. Maer weet gy, liberale slimmerik, wie by liet besluit van 't bestuer der godshuizen meest verliezen zal Luistert wy zullen het u zeggen Al die liberale foefenmakers, die, sedert ettelyke jaren, aen de weezenjongens eene spotdaghuer, van 8, 10, 12, 14, 13 ten hoog sten 50 centimen daegs hebben belaeld. Dat beet men foefenmakery in 't groot, en ook foefenmakery in 't kleinom vrienden en kennissen te bevoordeeligen, en aldus kiezers te winnen of te behouden. Hebt gy dat beet, groote liberale slimmerik uit 't Verbond VOLKSKAMCIt. De Kamer heeft dynsdag voor de eerste mael liet budjet der gendarmerie van dat van oorlog gescheiden, afzonderlyk besproken en aengenomen. Ter dier 'gelegenheid heeft M. de Laet nog eens de ondergeschiktheid doen uitschynen, waerin deVlaming zich in België tegenover den Wael bevindt. De redenaer liaelde bewyzen aen waeruil onbetwistbacr biykt dat men Vla mingen tot het ambt van gendarm bad gewei gerd omdat zy geen fransch verslonden, dus omdat zy Vlamingen waren En nogthans zien wy hel gansche vlaemsche land, lellerlyk met waelsche bedienden van allen aerd overstroomt, die niet eens kunnen spreken met de burgers tot wiens dienst zy aengesteld zyn Eu nogthans zien wy, zooals M. de Zerezo zegde, in de Vlaemsche provinciën, vooral de brigadiers der gendarmen, stom staen voor bet volk, waeronder zy bandelen moeten, om dat zy de volkslael niet machtig zyn Hel was dan ook niet zonder reden dat M. Coomans uitriep, dat die toestand moest op houden, dat men vlaemsche gendarmen in de vlaemsche streken nioesl zenden en zoowel den Vlaming tot dit ambt moet toelaten als den Wael. Verder heeft de vergadering zich onledig gehouden met den redetwist over den titel 11 van liet wetboek van burgerlyke rechtspleging. Eerste en tweede vereenigde zittingen bestemd tot hel onderzoek van de reklamen der milicianen, uitgestelden der klassen van 1872, 1873 en 1874. gebracht ten hoofde der lolclingsregisters, alsmede van de milicianen, welke tydelyk van den dienst zyn ontslagen geworden overeenkomstig art. 28 en 29 der wet en diegenen welke voor dc lichting van 1873 aen de loting hebben deel genomen. Ten Sladhuize van Aelst, ten 9 ure 's morgens. Maendag 8 Maert, kanton 23, Aelst. Dynsdag 9 «29, Moorsel. Woensd. 10 27, Lede. Donderd.ll 28, Erondegem. Vrydag 12 29, Hacltert. Zaterdag 15 50, Hcrzele. Maendag 13 31, Steenb. Wynh. Dynsdag 16 32, Sottegem. Woonsd.17 53, Geeraerdsb. Donderd.18 34, Idegem. Vrydag 19 33, Ninove. Zaterdag 20 56, Mecrbeke. Derde zitting. bestemd om te beslissen op de reklamen, op- ziebtens welke, gedurende de vorige zittyden geene uitspraek is gedaen. Maendag 5 april voor dc miliciekantons n° 23 tot en met 50. Dynsdag 6 april, voor de kantons 51 tot en met 56. MIL1CIE. De zittyden van den milicieraed van ons arrondissement voor de lichting 1875, zyn vastgesteld alsvolgt IETS VOOR DE LANDBOUWERS. Wanneer (gelyk men byna overal zegt) de bolerstand niet gaen wil dit wil zeggen wanneer door de eene of andere tegenstrydig- Iieid, de melk niet tot boter wil overgaen, on danks liet krachtig en aenhoudend kernen of boteren, dan neemt men soms zynen toevlucht tol kunstmiddelen, poeders, enz., die vecltyds echter bun gewenscht uitwerksel ook niet doen. Een meer onfeilbaer en probaet middel is he;t volgendeMen laet dc melk koken, zoohdest ze gemolken is, en zygt ze na de ko- king vervolgens doet men dc bewerking juist zooals men anders doen zou, cr. men is zeker van boier te krygen. Het dient nog aen te mer ken datindien melk en boter een sterke smaek zouden hebben.dat beiden door deze ko king bunnen onaengenamen bysmaek verliezen en boter van goede kwaliteit voortbrengen. De zaen of liet bolervlies dat op de melk komt door de koking, wordt afgedacn voor de zyging en na de zyging weer in de melk gedaen. Zoo vindt men op eenvoudige wyze, hetgeen men lang vruchteloos door kunstmiddelen trachtte te vinden waerom omdat men somtyds zoekt waer het niet verloren is. Ik denk de landbouwers ten nutte te zyn, met deze proef, op tallooze ondernemingen gestaeld, openbaer te maken. L. DE KLEINE VOGELS. M. Victor Chatel, doet onder den titel van de Sneeuw en de Vogeltjes eenen oproep aen de landbouwers, welke wel verdient in aenmer- king genomen te worden. Hy bezweert hen de vogeltjes, welke eene schuilplaets voor de huisdieren, voor de schu ren en stallen, op de mesthoopen, enz., komen zoeken, en cr ontelbare hoeveelheden slecht kruid vernietigen, te eerbiedigen en zelfs te beschermen. De vogels beschermen den oogst, de groen ten, de boomen en de vruchten tegen de ver nieling derinsekten. Door een enkel gedooden vogel worden er millioenen insekten gespaerd, en de millioenen insekten leiden tot hongers nood. De nood van 1853 werd veroorzaekt door kleine geele vliegen, de vernielers der tarwe. Deze vliegen verschynen op eenen lente avond zy werpen zich met millioenen op het koorn, op de aren welke in de bloem zyn en verspreiden by milliards bare eiers. Uit elk ei spruit eene byna onziclilbaren worm voort, welke na het sap van hel koorn uitgezogen te hebben, de aer verlaet en in den grond kruipt, waeruit hy in de volgende lente als een vol- maekt insekt tevoorschyn komt. Wanneer de geele vlieg het koorn aenvalt, vernielt zy de helft van den oogst. De mensch is machteloos tegen dc geele vlieg, welke het koorn vernielt. De mensch is machteloos tegen de rupsen, koornbyters en den daucus oleee welke de gra nen, dè appelen, de peeren, de olyven, de bloemen der ruinen en de vruchten der boom- gaerden verwoesten. De mensch is machteloos tegen den negril, welke de spaensche klaver vernielt, tegen den schildkever, die bet koolzaed uitroeit en tegen dc meikevers en witte miereu, welke alles verwoesten. De vogel alleen kan de oneindelyke voorttee- ling van het insekt beletten. Hy die de vogel beschermt, werkt om den hongersnood te ver- myden, en by die een vogel doodt, draegl by tot de duerte van het brood. De Aerdappel-vyand. De doryphora dccem-lineala o( colorado-kever, waerover wy in een vorig nummer gesproken hebben, werd in Amerika, in den Slaet Missouri, ontdekt, dooi' r'en beroemden insektenkenner Thomas Say, dié deel maekte van de groole weten- schappelyke expedite, welke op de kosten van liet amerikaensch goevernement en onder de leiding van M. Long, bet rotsgebergte onder zocht. In zyn merkweerdig werk over de in sekten van Noord-Amerika, duidde doktor Thomas Say, de Staten Missouri en Arkansas aen als de plaetsen, waer de doryphora zich ophield. Het lyf van dit insekt is, volgens de beschryving van dien geleerde, geel met zwarte vlekken de kop heeft eene dry hoekige vlek op het voorhoold op den thorax'bemerkt met twee zwarte strepen, dicht by elkander en welke naer voren uiteenloopen. De lengte van den doryphora is 41 tot 42 millimeters zyne dikte is die van eene gewoone boon. De insektenkenner Garmar meende denzelf den ook in de noordelyke provinciën van Amerika gevonden te hebben cn gaf aen het door hem ontdekte insekt den naem van Dory phora juncta. Doch.de beide kevers waren twee verschillende diertjes, welke men aen twee verschillende kenteekens kon onderschei den de eieren onder andere van den decern- lineata zyn lichtgeel, terwyl die van den juncta witachtig zyn met eene lichte vleesch- klcur en veel meer doorscbynend dan de eerste. De vernieling door den decemlineala aenge- licht, schynt veel aenzienlyker te zyn dan die van den juncta. Dit gevoelen wordt echter niet algemeen gedeeld daer de mocilyklieid om de beide soorten te onderscheiden dikwyls tot misvattingen aenlciding geeft. De doryphora decemlineala schynt alleen de aendacht der landbouwers te moeien vestigen. De snelheid zyner voortteeling en de verwoe sting op zynen doortocht aengericht, hebben dit diertje een gevreesden naem gegeven. Over dc voortteeling van den colorado-kever zyn in Europa de grootste dwalingen in omloop. Geleerden zelfs schynen den invoer te vreezen van liet insekt, als rups verborgen in de aerde die aen de aerdappels kleeft, in de zakken, enz. Deze vrees is ongegrond, daer de rups niet levend in Europa kan aenkomen. Het gevaer kan slechts ontstaen door bet invoeren van volmaekte insekten. De wyljes leggen hare eieren in hoopjes op den onderkant van het blad dalzy afknagen. De eieren broeien min of meer spoedig uit, en de rupsen komen weldra aen bet blad knagen. Deze rups beeft in hare jeugd eene donker- roode kleur, welke zy verliest onder het op groeien. Haerkop is bolvorming, een weinig ingedrukt,, zwart en veel kleiner van omvang dan bet voorste gedeelte van hel lyf. Wan neer de rupsen volwassen zyn veranderen zy in popjes en blyven aen de plant kleven tol dat na verloop van 15 of 20 dagen de kever te voorseliyn komt. Deze vliegt, doch zeer moei- lyk en slechts in het warmste van den dag. De insekten kunnen lang leven. Door de koude verkleumd, brengen zy den winter in een schynslaep over, om by de eerste stralen der lentezon opnieuw te ontwaken. Over het kwaed door den doryphora gesticht heeft men vele sprookjes verteld. Alzoo hield men staende dat dit insekt vergiftigd was talryke proefnemingen hebben bewezen dat die bewering van allen grond ontbloot is, te meer daer er geen voorbeeld van venynige kever- dieren bestaet. Het getal eieren dat door dc wyfjes gelegd wordt is ook grootelyks over dreven. Men heeft gesproken van 6,000, van 60,000, ja zelfs van zes millioen. Bevoegde ge leerden hebben bewezen dat dit getal slechts 20 lol 30 is. De Doryphora randt de aerdappelbladen aen en knaegt die geheel en ganscb af, waerdoor de stam kwynt en verdroogt en de knollen welke nog in klein getal en niet ryp zyn, ver rotten in den grond. Men vindt het insekt nooit op of in de knollen, het zyn alleen de bladen der plant welke door liet diertje.met eene groote vraetzucht aengetast worden. Het in sekt verslindt ook de eerste scheuten der aar dappelen, zooliaest zy uit deu grond opschie ten en belet aldus dat dezelve zich ontwikke len. Niet alleen de plantensoort waerloe de aerd- appelen belmoren, maer talryke andere plan ten worden door de doryphora aengetast. Men beeft bet insekt gevonden op alle soorten van moeskruiden, op de haver, bel gras, den ta bak enz. Het schynt veel van den distel te hou den. Dus zouden de goeveruementen, die, evenals het onze, den invoer van amerikaen- sche aerdappels verboden hebben, dit verbod om logiek te blyven moeten uilbreiden tot al wat uit Amerika komt. De veranderingen aen de vertrekuren van den yzerenweg zyn zorgvuldig gedaen ge weest. Dynsdag 2 dezer maend, is le Erembode- gem, wyk ter Joden, naby bet bouten band, het hofsteedje bewoond door den eigenaer Leopold Van deu Steen, de prooi der vlammen geworden. Sleehts een gedeelte der meubels, namelyk deze welke zich op de bovenplaets bevonden zyn in den brand ongekomen. Eene koei en het iandbouwhalam die zich in eenen afhangenden stal bevonden, zyn kunnen gered worden. De oorzaek dezer brandramp is onbe kend alles wat men Aveet is dat liet vuer eerst aen de schouwpyp ontdekt werd 't gene doet vermoeden dat liet langs eene spleet of scheur is aengestoken geweest. Gelukkig blies de wind uit bet noorden en is door die omstadig- heid bel aenpalende buis, bewoond door Con- staminus Callebaut van eene gwisse vernieling bevryd geweest. Het gebouwen meubels waren verzekerd by de maetscbappy l'Union Beige voor eene som van fr. 2000,00. De schade wordt op ongeveer 700 franken geschat. Tussclien donderdag cn vrydag 11. is er een lievige brand uitgeborsten in liet hof van den heerGaudron, oud-Burgemeester eu sto ker, le St. Catharina-Lombeek. De scliuer al- waer den brand onistondt, de paerdonstal en varkenshokken en een deel van het woonhuis benevens een vyftiental varkens, dry paerden, enz., enz., zyn de prooi der vlammen gewor den. Alles was verzekerd. Vrydag der verledene week beeft de Pro- vincialeraed van Oost-Vlaenaeren, M. Schol- laert, rechter te Gent, benoemd lot 4" kandi- daet voor de openstaende plaets van raedsbeer by het bof van beroep te Gent en M. Simons, substiluet van den procureur-generael, by bet zelfde bof, tot 2e kandidaet. Men schryft uit Gent, 4 maert. Verleden vrydag heeft eene koei, toebehoo- rende aen D. Demeyer, landbouwer te St- Amandsbcrg, dry kalveren van bet mnnnelyk geslacht geworpen de koei, even als de dry kalveren verkeeren in goede gezondheid. Men schryft uit Brussel, 2 maert. De groole revue waervan wy dezer dagen spraken, is stellig bepaeld op 4 lol 15 juni aenstaende, ter gelegenheid van liet bezoek le Brussel van prinses Louiza en baren echtge noot,prins Philips van Saksen. 30,000 mannen zullen aen deze revue deel nemen, waerna zy O.nmiddellyk naer bet kamp van Bevcrloo zul len gezonden worden, om de oefeningsperiode te beginnen, welke vier weken zal duren, on der het opperbevel van generael Gocihals. Verleden zondag werd een rustsloorder le Auderlecht in den amigo opgesloten en 's anderdaegs losgelaten, om nog denzelfden avond en om dezelfde reden, opnieuw aenge- houden te worden. Volgens bet scheen bezat de man niet al zyne verstandvermogens, want in zyne eenzaemheid, vermaekte hy zich met liet strooi van zyne gevangenis in brand te steken. Toen men den rook bemerkte die door bet vensterke naer buiten steeg, werd de po- lieie verwittigd en deze vond den ongelukkige half versmacht en aen bet hoofd verbrand. Men gelukte er in het vuer te blussclien, dat op het punt was zich aen het gemeentebuis mede te deelen. De aangehoudene is naer bet ziekenhuis van de gevangenis der Kleine Kar melieten gebrachthy bevindt zich volgens men zegt in een deernisweerdigen toestand zyne twee ooren en het aengezicht zouden verbrand zyn. Men zegt dat het een werkman van den omtrek is. Dc Gazette de Louvain meldt, dat de eerste Gemeenteracdsheer, die na bet oprichten van den geuzenhof in deze stad gestorven is, in bet gewyd kerkhof van Heverlé is begraven. Overal dezelfde kluchtspelers Men schryft uit Antwerpen Dezer dagen ging een persoon onzer stad, orndat hy nog al licht twist had met zyne vrouw, zich op den zolder zyner woning ver hangen. De wanhoop zette hem daerloe aen, zoo riep hy zyne vrouw toe, onder liet uitdee- len van welgemeende oorveegen. De arme sukkel, welke vreesde dat liaer man zyne bedreiging zou ten uitvoer brengen, ging eenige oogenblikken later, stillekens naer den zolder en zag met Qntzelling.... dat baren man zich wezcnlyk verhangen had Van schrik rolde zy byna van al de trappen, liep spoedig in de buerl hulp roepen en 40 of 12 vrouwen kwamen toegesneld, om Kees al te snyden. Be nader onderzoek bleek echter, dal de deuge- niet liet strop onder de armen had geschoven en hy lachte de vrouwen hartelyk uit, met den schrik die hy hen had op het "lyf gejaegd. Men méldt ons uit MechelenZondag laetsileden in den morgend, is er een droevig ongeval in onze slad voorgevallen. De ge- naemde Lodewyk de Vadder, 49 jaer oud, stoelmaker, was'op de Dyle, St-Catliarina-lci, gaeu schaeisenrydcn, toen eensklaps bet ys onder zyne voelen wegbrak en de jongeling in bet water verdween. Eenige oogenblikken later werd zyn lyk bovengehaeld. Men schryft uit Antwerpen Dynsdag nammiddag ten 5 uer, greep een droevig ongeluk op de Van Dyckkaei plaels. De genaemde Petrus Lodewyk Boorls, 35 jaer oud, daglooner, wonende in de OfTe- randestraet, die een stootwagen met steenko len geladen voortsliet, is toevallig in de Schel de gevallen. De man kon zyn stootwagen niet tegenhouden en werd door denzelve in't wa ter meegesleept. De drenkeling werd onmid- dellyk door verscheidene werklieden boven gehaeld, maer hy bad door liet vallen eene ge* vaerlyke wonde'aen het hoofd bekomen, en is in den nacht in het gasthuis overleden. Dynsdag heeft de genaemde M...., een dronk,aerd, te Schooien, verscheidene mes steken toegebracht aen een jong meisje van i Merxem, dat op eene hoeve te Schooien als dienstmeid woont. Het slachtoffer bekwam wonden aen den hals en aeif de borst. Hare meesteres, die op liet hulpliesclireeuw van liet arme meisje kwam toegesneld en den moorde- naer, by den kraeg greep, werd insgelyks ge wond. Gelukkig zyn de messteken der beide slaclitofters niet gevaerlyk. M.... beeft uit ja- loerschbeid gehandeld. Het parket van Ant werpen heelt zich ter plaelse begeven. Wy wachten op nadere inlichtingen. Corxil alwéér ontsnapt. Tydens de laetste veroordeeling van Gornil door het hof van assisen van Bergen, scheen de plichtige zeer kalm te zyn by verliet de rechtbank met een glimlach op het gelaet, die van aerd was de bewakers op hunne hoede te doen zyn. Vleide hy zich inwendig met de hoop wel dra aen zyne medeburgers te kunnen toonen, dat by nog niets van zyne voorige behendigheid in liet ontsnappen verloren bad Indien dit zyn gedacht was wanneer hy glim lachend bet justiciepaleis van Bergen verliet, of toen hy eene misdaed bekende welke hy nogthans niet bedreven bad, mogen wy zeg gen dat by er heden wel lier op moet zyn. In den nacht van zondag tot maendag is Cor- nil uit de celgevangenis van Doornik ontsnapt. Maendag morgend vondt men de deur zyner cel open. Hoe is hy er uit geraekt Hoe beeft hy de waekzaemlieid der talryke gevangenbe- waerders kunnen bedreigen Hoe is by er in gelukt de hooge muren te beklimmen die de gevangenis omringen Dit alles is onbegrypelyk. Eiken avond ontdeed men Gornil van zyne kleèren hy hield slechts een hemd en eene onderbroek aen liet lyf, en dan nog werd by zorgvuldig belast. Men kan zich dus onmoge lyk een denkbeeld maken van de wyze op wel ke hy er in gelukt is uit eene der bestgebouw- de celgevangenissen van het land te outsnap- pen. Cornil is nog altyd den helft van den dag in deze slad. Een dagblad van Bergen verhaelt» dat de beruchte dief, onmiddellyk na zyne eerste veroordeeling voor liet assisenhof van Henegauw, reeds liet gedacht bad van te ont snappen want toen zyn advokaet hem vroeg, of hy zich tegen het vonnis in kassatie wilde voorzien, vroeg Cornil, of hy in dit geval naer Brussel zou overgebracht worden. Op het ont kennend antwoord van zynen verdediger, zeg de Cornil Dan is het onnoodig, ik zal er niets mede gevorderdzyn. Cornil is verleden zaterdag door de rechtbank van Doornik ver oordeeld tot dry jaren gevangenis, voor den dielstal der St-Piatstraet. FR ANK li YK. RpcJs is dc republiek in Frankryk eene volle week oud en nog is het niet gelukt een kabinet te vinden, dal zich met de leiding van het ding wil gelasten. De toestand schynt in plaels van zich op le heldereo, nog elk oogenblik erger le worden, zoo zeer zelfs dal M. Buffel byna in onccnigh id is met maersclialk Mae-.Mahon. Die oneenigheid ontstond vooral door het aen- dringen van den president der republiek, op eene portefeuille voor M. de Kerdrel, lid der minderheid in de Nationale Vergadering. Er is alhier een nieuw natucrwonder aan gekomen. liet is een Cycloop of man met een oog, dat te midden van zyn voorhoofd gcplaets is. Die man is geboren in Australië, 22 jaer oud en wordt Piter Wilson genaemd. l:i een dorp van liet kanton Tou! heeft een. vader, die door zinneloosheid schynt aengedaen te zyn, zyne dochter, by middel van een scheer mes den hals afgesneden, onder voorwendsel dat zy hem wilde vergiftigen. Daerna ging hy eenen geneesheer halen en bracht hem by zyne doch ter. Daer gekomen wilde de zinnelooze ook den dokter aenranden, doch deze hield hem in be dwang tot dat er hulp opdaegde. DUITSCIILAXD. In de parlementaire kringen le Berlyn wordt reeds verzekerd dat prins von Bismark tegen over alle op burgerlyke aengelegenheden be trekking hebbende schikkingen der catholykc gcestelykheid, het koninklyk placet wéér wil invoeren. Men schryft uit Duilsch-Limburg, 22 febr. aen een dagblad van Berlyn De bisschop van Limburg werd, zooals men weet, veroordeeld tot eene boete van 400 thalers, wegens inbreuk op de kerkelyke wetten. De prelaet deze som niet kunnende betalen, heeft het pruisisch goe- vernement het gouden kruis doen in beslag ne men, dat hem door de geeslelykheid van zyn

De Denderbode | 1875 | | pagina 2