LOUISA LA TEA U, Ziedaer dei» man Acn 't werk artisten Maek spotprinten op den Paus, op Bisschop pen en Kanunikken, op Paters en Nonnen. Wees onbarmhartig, maer.... komt nooit aen M. Hymans. Er was een tyd waerop dergelyken oproep tot de artisten zonder werk, een algemee- nen walg zou verwekt hebben. Wat ons be treft, wy zyn nog van dien tyd, en de proza van M. Hymans doet ons de zeeziekte krygen. Tot zooverre de Bien Public. Wy, M. Hymans, voegen crby, zegt het Handelsblad, dat die oproep, uit uwe pen ge vloeid, eenvoudig eene lafheid is. Komaen, leer uwe artisten misbruik ma ken van de toegevendheid onzer wetten. Gy weet het goed dat men straffeloos een priester, een pater, een bisschop voor het dom publiek kan ten toon stellen, in zoovele walgeiyke en afkeerwekkende toestanden als het vruchtbaer genie van een trottoir-artisl maer kan verden ken. Men hoeft immers niemand te noemen Ziedaer den vooruitgang Eene gansche klas van menschen, die ongetwyfeld recht hebben op den eerbied van iedereen, kan men zonder gevacr door liet modder sleuren, ter- wylbydie bet waegt een Monsieur Hymans maer even aen te raken, achter de tralies vliegt en schadeloosstelling beluelt. Gy, M. Hymans, die jood zyt, of iets in dien aerd, zoudt beter doen u te bemoeien met za ken die u aengsen ge kunt spotprinten maken zooveel gy wilt op uwe rabbis, indien zy daertoe aeuleiding geven, maer blylt van onze priesters af, die gy niet kent en die gy liet recht niet hebt te beleedigeu Wy hebben maer werk om de onwaerheden tegen te spreken, die dagelyks in de doktri- naire pers verschynen gisteren was het te Antwerpen, eergisteren was bet te Brussel, nu is bet wéér te Brugge. Het dagblad Franc de Brut/es deelt liet volgende mee De doktrinaire pers van Brugge belastert alle weken in fransche en vlaemsche tael al wat een Vlaming eerbiedigt. Onlangs beeft zy beschuldigingen rondgestrooid legen cengees- telyk gesticht van Brugge. Er zouden afscbuwchke dingen gebeurd zyn; Er zouden persoonen aen de deur gezet zyn; Schandelyke byzonderlieden werden saern- gesmeed in een zedeloos verliael. Er blylt maer eene zaek aeu dat alles te kort. Het is deze, die er eerst en vooral ver- eisclit was Door wie en waer zou liet feil ge pleegd zynHier zwygen zy. Die beschuldi gers balen daer dubbel prolyl uit. Hun laster kan niet vervolgd worden, maer liet kwaed gaet zynen gang. Wy weten liet, en maken er gebruik van. Maer den ellendeling dagon wy uit te zeg gen, maer, wanneer, door wie liet scliandael zou gepleegd zyn. Hy zal niet antwoorden, omdat liy liegt, en weet dat hy liegt. Wy vragen aen ieder die lol dc doktrinaire party behoort en eerlykheid in het gemoed beeft, wat men moet denken van dat lasteren zonder iemand te noemen Is dal cerlykheid, is dat deftigheid En een bewys dat die lian- delwys in den smaek valt van heel de doktri naire pers, is, dat geen enkel blad dezer party daerin iets at te keuren weet. Onze geëerde lezers zullen bet wellicht aerdig vinden dat het Land van Aelst, denzelf den dag, op ons laetsle artikel heeft geant woord. Niets is gemakkelyker dan zicli een nummer van ons blad in de statie aen te schaffen alwaer het van rond 2 1/2 ure door den uitventer van nieuwsbladeren publiek wordt verkocht. Hadden wy, veertien dagen geleden, aen den beer Daens ook denzelfden Gag willen antwoorden, niets kon liet ons beletten, maer zulke kleingeestige middelen laten wy den beer Daens alleen overde jon gen meent misschien dal by hierdoor den slimmerik speelt. M. Daens zegt dat hy ons gematigd en be leefd geantwoord heeft. Wel, beer, gy bad daer niet op te antwoorden onze brief raekie u in 't geheel nietwy beschuldigden noch 't Land van Aelst noch deszelfs opsteller, ten zy het eene logen ware 't gene aen 't einde van 't Land gebukt staet, met een woord, dat de heer Daens de wezenlyke op steller van gezegd blad niet zou zyn. Onder die voorwaerde alleen kunnen wy aennemen dat liet Land of deszei fs opsteller, door ons artikel, getroffen is geweest en zyne moeialery eenigzins gewettigd is. Nu, wat ons gezegde betreft dat onze lasteraers noch tot aen onze knoesels niet komen dit beeft geen zins betrek op de zaek van Geerardsbergen, «naerwel op zaken die in eene naburige ge meente zyn voorgevallen. M. Daens vindt dat wy bierdoor zyne vrienden op eene zeer wei nig christelyke wyze behandelen. Het is dus eene waerheid die wy neerschreven't zyn dus de vrienden van den lieer Daens, die, in zekere gemeenten, liatelykc en logenaclitige gezegdens, ten opzichte van den Dendevbode, hebben rondgestrooidHy zelve bekent het, want wacrom ze verdedigen Wy hebben zyne vrienden immers niet beschuldigd. Moe ten wy liem weer 't spreekwoord erinneren die niet bevuild is moet zicli den neus niet vagen. De lieer Daens zegt verder dat hy of nie mand zyn er vrienden in onzer verwydering uit den kring van Geerardsbergen is lusschen- gekomen. Wie dit gelooven wil kan doch wat ons betreft wy vinden liet aerdig en zeer aerdig dat toen een lid van 'l komiteit den voorstel deedt de Dendevbode te blyven behouden, by ten antwoord kreeg dat de opzeg van den Denderbode 't eenigste plesier was dat men aen zekeren heer, wiens vyand- schap ons sedert lang bekend is, kon doen, en ook dat men wel moest acht geven op de omstandigheid dat die beer aktionnaris was van den krlne. is dat niet aerdig en zeer aer dig Dit feit wordt <iB« door verscheidene geloofbare oorgetuigen bevestigd- De beer Daens verzoekt ons eindelyk al onze krachten samen te spannen en nana in band de belangen van 'I volk te verdedigen, b. v., te samen eens om le best op de bloed wet te schryven. Wy kunnen dien oproep van M. Daens niet beantwoorden. Dat M. Daens zyne zienwyze nopens dit punt verdedige, wy, wy zullen de onze verdedigen. Ten slotte verzoeken wy den lieer Daens geen derde persoon in onze polemiek te doen tussclienkomen of er zelfs op te zinspelen, opdat deze heer zich niet zou genoodzaekt vinden zicli op nieuw met zaken te bemoeien waer hv, sedert lang, volkomen vreemd aen is. Wy verwittigen dm lieer Daens dat wy hem gansch de vcranlwoordelykhcid zullen laten moest hy, door zyne gedurige en weke- lyksclie onbezonnen influisteringen, dien beer dwingen de handschoen te rapen die by hem gedurig zoo onverdiend toewerpt, en aldus eene polemiek doen ontstaen waer by en zekere zyner palroonen 't meest zouden aen toeleggen. Is dat verstaen SENAAT. 't Senaet beeft deze week verscheidene wetsontwerpen acngenomen.waeronder wy be- zouderlyk acu te stippen hebben i° het wets ontwerp dat een krediet van 2,500,000 franks toestaet voor 'i voltrekken van bet justieie- paleis te Brussel, en 2" liet ontwerp aengaende de onmiddelyke schadeloosstelling aen de ouders der miiicianeu te betalen. Het tweede dezer wetsontwerpen heeft alleeneenen rede twist doen ontstaen. De lieer Dolez, liberale senateur van Brussel, vondt liet heel natuer- lyk dat de milicianen by 't leger, nog ten laste hunner familien zouden blyven, welke soms reeds te zeer beproefd zyn door 't vertrek van hunnen eenigstcn broodwinner. MM. D'Anethan en Malou hebben op nieuw de reclitveerdigheid doen uitschyncn van de schadeloosstelling aen de ouders te betalen, welke door de militaire lasten meer benadee- ligd zyn dan hunne kinderen. Eindelyk werd bet wetsontwerp met 29 stemmen tegen 19 en 2 onthoudingen aengenomen. Met waer ge noegen beslatigen wy dat bet catholyk minis terie, door den mond van den achtbaren lieer Malou, beeft to- kennen gegeven dal het deze wet slechts beschouwt als eene eerste ver lichting der miliciewet, die zoo zeer de wer kende klas treft, maer voor welke laetsle de liberhaters, ondanks al hunne ronkende belof ten, nooit een enkelen penning nog zelfs geen kwaed oordje over gehad hebben. Verders heeft de hooge vergadering zich met bet onder zoek van 't budjet des ministeries van in wendige onledig gehouden. VOLKSKAMEK. Na de stemming van 't wetsontwerp 't welk een bygevoegd krediet aen 't ministerie van oorlog toestaet, heeft de vergadering op nieuw den redetwist aengevangen over 't wetsontwerp belrekkelyk de wyzigingen aen de wet op 't nolariaet toe te brengen, en bet met 59 stem men tegen 54 en 2 onthoudingen aengenomen. Indien liet gezegd wetsontwerp door 't Senaet wordt goedgekeurd,iets wat niet te betwyfelen valt, zullen al de notarissen op gelyken voet gesteld zyn, en zullen zy allen in gansch 't ge bied van 't rechterlyk arrondissement hunner residentie mogen werken. De aenneming van dit wetsontwerp zal door al de cantonale notarissen met genoegen vernomen worden, omdat bet een einde zal stellen aen zekere voorrechten die de notarissen, de hoofdsteden der rechterlyke arrondissementen en deze waer een bof van Beroep zetelt bewoonendc, tot hiertoe ten onrechte genoten hebben. KERKELYK NIEUWS. Vrydag 19 dezer, is dc feestdag van den H. Jozef met veel luister in de nieuwe parochie van St. Jozef gevierd geweest. De kerkelyke diensten werden gecelebreerd gelyk op de heiligdagen en eene talryke menigte geloovi- gen woonde ze by. Ter dier gelegenheid was de kerk met veel smaek versierd en hadden de bewooners der bczondere straten van de nieuwe parochie de nationale vlag aen hunne huizen geheschen. Wc nicuWc Kardinalen. Ziehier de namen der zes prelaten, welke in bet konsistorie van maendag 15 maert. dooi den Paus tot de weerdigheid van kardinael zyn verheven Mgr. Victor August Isidoor Det liamps, aerls- bisschop van Mechelen, van het order der Redemptoristen, geboren te Melle, by Cent, op 6 december 1810, benoemd tot bisschop van Namen op 25 september 1865 en tot aerts- bisschop van Mechelen op 20 december 1868. Mgr Henry Eduard Manning, aerlsbisscliop van Westminster (Engeland), geboren te Rot- teridge, op 5 juli 1808, gekozen op 7 mei 1865. Mgr. Pietro Giauelliaartsbisschop van Sardes, in partibus. Geboren te Terni, op 11 april 1807, en bisschop gewyd op 6 juni 1858. Mgr Dominico Bartolini, sekretaris van de Kongregratie der kerkgebruiken. Het boek der catholyke hierarchic geeft zyn ouderdom, noch zyne geboorteplaets op by is geen bisschop. M°t Miecilas, graef Ledocliowski, aertsbis- scbo°p van Gnesen en Posen (Pruisen), geboren te Gork, op 29 October 1822, gewyd als aerls- bisscbop van Tlieba in partibus op 50 septem ber 1861 en overgegaen naer Posen op 7 ja nuari 1866. Mgr John Mac Closkcy, aertsbisscbop van New-York, geboren le Brooklyn op 20 novem ber 1801, bisschop gewyd van Axière, in partibus op 21 november 1845, bisschop van Albany geworden op 21 mei 1847 en verheven tot het aertsbisdom van New-York op 6 mei 1864. Onnoodig bel belang dezer benoemingen van kardinaels te doen uilscliynen. Engeland, Bel gië, Pruisen en de Vereenigde-Staten, zullen door den Paus vereerd worden. Vooral de Vereenigde-Staten, want Mgr Mac Closkey zal de eerste kardinael zyn welke Amerika zal bezitten. Mgr Mac Closkey geniet eene zeer grootc achting in dc Vereenigde-Staten, waer liy be schouwd wordt als de vader der groole iersche familie. Na de intrede der ilaliaensche froepen te llome, op 20 september 1870, bood Mgr Mac Closkey den Paus een prachtig paleis le Brooklyn aen, indien hy zich naer de Y'er- eenigdê-Stalen wilde begeven. Zyne callie- drael te New York, gansch in wit marmer en in den zuiverst golhischen sty 1 gebouwd, is een der prachtigste monumenten welke door de catliolyken werden opgericht. I»n»isel)kc BSrcvc non de Bisschoppen v*n WuilKcliInnd. PIUS IX, PAUS. Eerbiedweerdige Broeders, heil en aposto- lischen zegen De bcwondercnsweeriligc zielskracht welke in den stryd v0or dc \erdediging der waerheid, der gerechtigheid en der kerkelyke rechten noch den toorn der machligen. noch hunne bedreigingen, noch hel verlies van bel vermogen, noch zelfs ver banning, kci jicr en dcod vrcesl, is, gelyk zy de Kerk van Christus in vroegere eeuwen deed uitblinken, ook Inter steeds uw pronksicraed geweest lot duidelvk bewys, dal in tiner alleen de ware en edele "vrvheid 'woont, welker naem, wel is waer, overal weêr klinkt, doch welke men in werkclykhcid nergens elders aonlretl. Dezen roem der Kerk hebt gy op nieuw gehandhaefd. perbiedueerdigo broe ders, dewyl gy het op u genomen hebt, den echten zin der be6liiiten van hel valikaensch koncilie, welke in een opcnhqpr gcpiaekle cirkulair op lis tige wyzc verkeerd werden uitgelegd, bloot te leggen, opdat de geloovigen niet tol valsche opvat tingen worden gevoerd en opdat een haielyk mis verstand geene verdere aenleiding zou geven, om de vryheid der keuze van een nieuwen Paus, een bindcrpael in den weg le leggen Zoo zeer inderdaed onderscheidt zich uwe ge- mecnschappelyke verklaring door helderheid en degclykheid, dal zy niet alleen niets te wenschcn overhel, doch ons slechts oorzack tot de grootste tevredenheid geven moest, zoo niet dc op mislei ding berekende bewering van zekere dagbladen, een nog gewichtiger getuigenis van ons vorderde. Om de door u vveórlegde opvatting der bedoelde circulaire weêr tol haer vermeend recht le brengen hebben zy zich verstout aen uwe uillegging geen geloof le geven, onder voorwendsel, dal daerin eene verzachtende en aen dc bedo-ling van dezen npos- lolischcn sloel in hel geheel niet beantwoordende verklaring der besluiten van hel Concilie door u gegeven was. Wy verwerpen deze arglistige cn laslcrlyke veronderstelling en verdachtmaking op de nadrukkclyksle wyze. Uwe verklaring heeft dc cchlc calholyke leering en derhalve de leering van hel II. Concilie en van dezen II. Sloel door heldere en onomsloolbare bewyzen geheel en al uitstekend gemotiveerd en duidelvk uil elkander gezel. Zy loont aen alwie rechtzinnig oordeelt, dal in de aengevallen besluiten zich hoegenaemd niets bevindt, dal nieuw is, of in de lot dusver bcslaende betrekkingen iels verandert, of ergens een voor wendsel kan opleveren om de Kerk nog meer te verdrukken en aen de kiezing van een nieuwen Paus hinderpalen te stellen Met betrekking lot dil punt zyt gy deze gcluigenis willen wy mei achterwege houden met geheel byzondcre voorzichtigheid te werk gegaen, dewyl gy, zonder u met eenige uitweidingen in te lalen, plechtig vcrklaerldal reeds nu door u alles verworpen werd, wat op eenige wyze de vrye keuze van hel opperhoold der Kerk zou kunnen belemmeren, cn op beslissenden loon verzekerl, dat alleen acn het gezag der Kerk dc bcoordctlmg over de geldigheid der voltrokken keuze toekomt. Acn gccnc andere oorzaek is die zware slorm te wylen, door welke de Kerk, de leeraersler der waerhci J, overal in het nauw gebracht cn op den ganschen aordbol geschokt wordt, dat acn dc dwalingen, welke de eeuwenoude vyand van God en der menschen rondzaeit, om alles in verwarring te storten. Daer aldus tegen de dwaling, die oor sprong van alle kwalen, de wapens moeten gericht worden, gaet dan voort, ecrweerdigc broeders, haer, onder welk masker zy zich ook moge verber gen, bloot te leggen en te beslryden, zooals gy dil ook door uwe voortrelïelyke verklaring geduen hebt. Onmogelyk kunnen inderdaed zy, die recht zinnig van hart zvn, door do stralen der waerheid ongetroffen blyven, te meer dewyl zy door uwe edele standvastigheid des te luislerryker schittert de dwaling echter, cenmacl in hei licht gesteld en met zulk ecu geweld in het nauw gebracht, kan even onmogelyk haren eindelyken val ontgaen. Moge de goddelvke barmhartigheid deze wel- daed aen de bedrukte Kei k cn acn de wereld spoe dig verlecnen en moge u lot een voorteeken van dat genadebewys, de apostolische zegen strekken, welken wy als onderpand onzer byzondcre welwil lendheid en uit hel diepste van ons hart aen ieder uwer, eerbiedweerdige broeders, en aen uwe geza menlijke diocesen befderryk scheuken. Gegeven te Hoornen by St Pieter, den *2 maert 1875, in hel 29c jaer van ons pausdom. PIUS. P. IX. GEMEENTERAED. Opeisbare Zitting. Maendag en Dynsdag 22 en 25 Maert 1875, om 4 uer namiddag. DAGORDE 1° Iiechllynmg der moorselschebaen. Advies. 2" Begrooting der Stad voor 1875. Beraed- slaging. NATIONALE MILICIE. Lyst van verdeeling der te leveren manschappen door de verschillige milicie kantons van het arrondissement Aelst 25c Milicie-kanton. Aelst. 53 man. 26® Moorsel. 25 27® Lede. 27 28® Erondegem. 20 29® Haeltert. 27 30® Herzele. 26 31' Steenli.-Wynh. 24 32® Sottegem. 2K 55® Geerardsbergen. 53 54® Idegem. 26 55® Ninove. 28 36' Meerbeke. 29 Totael 544 man. VAW HEDEN AF IS Verkrygbaer fen bureele van den Denderbode, in de Molenstraet n° 6, beter gekend onder den naem van 't gat van de Merkt, naby 't Landhuis, fe Aelst. LEVENSBESCHRYVING de kruiswonddragende van Bois-D'Hnine, vol gens geloofwaerdige dokumenten, door Hen- derik Van Looy, Baccalaureus in Godgeleerd- beid, letteren en wetenschappen. Een schoon boekdeel in 8° van 216 bladz. PRYS 75 CENTIMEN. Maendag loekomende, 22 Maert, zal de groole pryskamp op den Billard, in het Brou wershuisby Emile Vernimmen, geëindigd worden. De pryzen, welke bestaen in Zilver werk, zullen juist om 9 uren 's avonds afge speeld worden, tusschcn de 4 laetste over- winnaers de iiecren Anloine Van de Weglie, Odilon De Bruyn, Edmond Van Brcugel en Cornells Buyl. Medegedeeld -- Men erinnerl zich dat,weinige weken ge leden, een gevecht te Liedekerke beeft plaets gehad, tusschcn den glazenmaker Renncboog, één der bezonderste getuigen in 't proces Stolfyn, en zekeren De Scliryver, en in 't welk de beide stryders ernstige wonden bekwamen. By liet ter pers leggen vernemen wy dat de correctionnele rechtbank te Brussel beide vechters tol dry maenden gevangenisstraf komt tc veroordeelen. Tegen liet einde der loekomende maend zal bet goevernement in de Staetsveeartseny- school, te Cureghem-Anderlecht, 25 stuks Durbams vee doen verkoopen, hetwelk in Engeland is gekocht en bestemd voor de ver betering van de veeteelt iu dit gedeelte van liet land. Men schryft uit Brussel, 17 maert. Mgr. Catiani, pauselyke nuncius, zal eerlang Brussel verlaten. Hy is geroepen om in de kongregalie van bet concilie eene belangryke plaets tc bekleeden. Hy zal vervangen worden door M. Vanulelli, epostolischen gedelegueerde by het goevernement van den Ecuador. Dezer dagen heeft men uit de vaert tus- schen de Ninoveschepoort en het slachthuis, te Brussel, liet lyk van eenen onbekenden gehaeld, dat in zwarten duivel, met hoornen qp den kóp, gekleed >vas. Zooals men weet was dit liet kostuem der ellendige aktems van de sclioolpenningmaskaradedie den 7 maert, op eenen wagen rond reed, en waerop Mej. Louisa Lateau beleedigd werd. Men weet niet of de ongelukkige ecu sludent is of een der betaelde mannen. Hel lyk is in het doodenliuis ter herkenning geplaetst. Men schryft uit Antwerpen, 17 Maert Leugen op Leugen. Het is ongelooflyk wat al plaets de leugen beslaet in de geuzen- pers Aengezien men niets waers le zeggen weet, vindt men leugens uil omdat men wil en moest lasteren. Dezer dagen liep er in de stad een gerucht over een geval van een kind met holleblokskens aen, dal ter eerste kommunie kwam nu was dil gebeurd in Sl- Andries, dan in St-Jozef. eindelyk lezen wy in een blad dat het in St-Amands beeft plaets gehad Ziehier wat men leest Hei oudste meisje eener weduwe met 5 kinderen, woonende aen den Steenen Molen was goedgekeurd, en daer de weduwe niet de minste middelen bezat om de kleine, volgens aloud gebruik, voor deze ceremonie van top lot teen in 't nieuw le steken, bad zy zieli tot den pastoor,M. Daussy, gewend,om haer doch tertje van de kapel te doen kleeden. De eerw. herder ontving de vrouw weinig goedaerdig en zegde Itaer dat liet hem le weten was ge komen, dat het huishouden eeriig onderhoud ontving van de Libre pensee eu dat zy derhalve zich maer lot de vrydenkers moest wenden, om haer kind gekleed te krygen. De eerw. lieer Daussy verklaerl ons, dat hy van dit geval niets weetdat het eene leu gen is van voor tot achter. Hel blad gaet voort Wel had de arme vrouw eenige bemer kingen willen maken, de pastoor wilde van niets weten en deed haer mei de meid acn dc deur leiden Leugen, nogmaels leugen. Gisteren kwam hel arme weeskind niet zyne medegezellen, die allen om ter schoonst uitgedoscht waren, ter kerke, cn liet behoeft niet gezegd dat haer afgewassehen kleedje, haer eenvoudig docli rein muisje, en hare zwarte holleblokjes uitstaken tussclnm al de prachtige tooisels der andere communieean- len. Rechts en links beeft men inlichtingen ge nomen niemand van de geestel>khe>d of be dienden weet iets van dal kind op holleblok ken. Het communiefeest liep in volle plechtig heid af en al de kinderen keerden huiswaerts. Toen het uer verscheen, waerop de klok nog maels de feestelingen naer den tempel *riep, om er den vollen aflael le komen lezen, hield er eene sclioone koels aen de kerk stil, en tot ieders verbazing kwam dit mael het kind der weduwe te voorschyn, overschoon in T wit gekleed, aen een engel gelykende. Nogmaels verklaert men niets van liet ro mantiek slot dezer geschiedenis ie weten. Wal echter toonen zou, dat er bier geene rechtzinnigheid in het spel zou geweest zyn, maer eene kwaêpitsery, is wel dat de zooge zegde heer liet kind zoo schoon kleedde om 's namiddags ter kerk te gaen, en niet des morgends toen liet naer de communiebank gaen zou. Er zou dus daer eene mispiaelste en zelfs gemeene streek hebben plaets gehad doch gansch liet vertelsel is aen de kerkbedienden eu heeren geestelyken onbekend, en dewyl wy die persoonen meer gelooven dan een blad, dat van de leugen leeft, herhalen wy ook de gegevene logenstraffing. Alzoo leugen op leugen. Er wordt te Antwerpen veel gesproken over de verdwyning der 59,000 fr., loelioo- rendeaen de Nationale Bank. De inkasseerder aeu wien hel geld was toevertrouwd, verklaert dat hy op de slraet eensklaps onpasselyk werd en in eene herberg, naby de Sl-Jo/efskerk ging, ten einde zich te ververschen. Aldacr zou hy, op het gemak, buiten kennis zyn ge vallen, in welken tussclientyd de 59,000 frank in hankbilletien uit zyne geldtesch zouden verdwenen zyn. Het onderzoek dezer geheim zinnige zaek wordt neerstig voortgezet. Men denkt algemeen dat hel geld gestolen is, tot nu toe hebben er geene aenlioudingen plaets ge had. Uit latere inlichtingen weten wy dat de bediende der Nationale Bai.k inkwestie, enkel hulp inkasseerder is. Hy is een man van mid delbaren leeffyd, gewezen onderwyzer, woon achtig in de Kievitstract. Men schryft uit Tongeren, 14 maert: De jaerlyksche uitwykirigcn der strooihoe- denmakers en steenbakkers is reeds aenge vangen. Sedert veertien dagen verlaten de slrooivlechters de provinciën Limburgen Luik, om zich naer Duilscliland, Pruisen en Holland, maer byzonder naer Parys te begeven. Die uitwyking is soms iu eeriige dorpen zooals in Glons, Houtain-St-Simeon en Ruckeliugen-op- de-Jaar zoo groot dal die plaetseri schieU ont volkt zyn. Een groot getal steenbakkers der pro vincie Luik beginnen insgelyks naer Builsch- laud te vertrekken, men werft vooral werk lieden aen, voor de vestingswerken van Nussenberg, Niclil en Longericli, by Keulen. Men spreekt ook voor de kanonsfabrick Ivrupp te Essen. Men schryft uit Doomyk, IC Maert De beruchte Cornil zal waerscliynlyk eerst- daegs voor de korrektionnecle rechtbank dezer stad verschynen, welke hem den dag na zyne laetste ontsnapping, by verstek ver oordeeld had. Volgens men zegt is hy in ver zet gekomen tegen dit vonnis, om in tegen- slrydigen zin geoordeeld le worden. Men meldt nog, dat Cornil gezegd heeft, dat liet ter oorzaek van zyn humatismus is, dal hy terug in de gevangenis is gekomen en dat, zooliaest hy genezen zal zyn, hy er weêr vandoor trekken zal. Volgens men meldt zou Cornil bekend heb ben dat hy de schroeven van het raemke der deur van zyne cel, by middel van een stuk plaetyzer öoorzaegde en daerna den arm door die opening stekende het slot langs buiten opende, hetwelk niet zeer moeiiyk moet zyn voor eene eenigszins geoefende hand. Op het binnenplein gekomen bond hy eenen steen aen het uiteinde van een zyner opgerolde bed- delakens en wierp dit alzoo over den muer, langs waer hy toen als langs eene koord op klom. Toen men hem ondervroeg over de wyze waerop hy steeds ontsnapte, vroeg hy slechts 5 minuten alleen in zyne cel te mogen zyn. Men stond dit toe en na verloop van o minuten vernam nier. nog niets doch op den zesden minuet was Cornil in den gang. FRANKKYK. De 15' Grondwet. Onlangs hebben wy aen onze lezers meegedeeld dat de Nationale Vergadering hare 15' grondwet gestemd had. Vandaeg deelt de Gazette de France liieö in welke volgorde al die grondwetten elkander zyn opgevolgd van 1889 lol 25 februari 1875. Grondwet van 1791. Grondwet van 1795. Voorloopige grondwet van 1793, bestemd om dienst te doen tot op hel tydstip, waerop liet herstel van deu vrede liet mogelyk zon maken, om de eigenlyke grondwet van 1793 in uitvoe ring te brengen. Direktoriale grondwet van liet jaer III. Gc- wyz.igde grondwet van het jaer X mei het levenslange konsulael. Keizcrlyke grondwet van hel jaer XII. Ontwerp van grondwet, voorge- s'eld door den Senaet van 1814. Grondwettelyk Charier van 1814. Bygevoegde grondwet van hel keizerryk der honderd dagen. Charter van 1830. Grondwet van 1848. Grondwet van janu ari 1852. Grondwettelyk Senatus Consults in november 1852. by de herstelling van liet tweede kei/erryk. Senatus Consults van 1870 by de inrichting van liet keizerryk. Wel van 17 februari 1871, waerhy M. Thiers werd gekozen lol hoofd van hel uitvoerend bewind. Wet van 2 september 1871, of grondwet-Rivet. Wet van 13 meert 1873. over de regeling der open bare machten en eindelyk de konstitutionneele wetten van 25 februari 1875. Hierby dient echter opgemerkt te worden, dat vele dier konslilulioniieele wetten wel ge stemd zyn, maer nooit in toepassing gebracht werden. De Nationale Vergadering heeft dynsdag de hednnkingen ontvangen van haren nieuwen voorzitter, M. d'Audiffret Pasquier. Ily denkt dal hel de Nationale Vergadering is die Frank- ryk uit zynen vernederden toestand mo'-t doen In-ropslaen. Nutucrlyk werd die loltuiging aen hel adres der repuhliekcinen, met d verend handgeklap begroet. Gv, MM., zoo eindigde zyne redevoering, kunt dagelyks door uwe ge- gematigdheid ii dierbaerder maken aen het vadcrhndi Dil bewyst dat de zekerste wuerborg voor die orde, die veiligheid welke liet noodig heeft, in de vryheid te vinden is. Dal is myne vaste overtuiging, twyfel niet aen myne volstiek- te opoffering om er de verdediging van te verze- kerrn. NieUegenstaende die verzekeririg van den nieuwen voorzitter begint er reeds weêr eene keering Lil de meerderheid der Nationale Ver gadering te worden opgemerkt. M. Thiers werkt met handen en voelen om hel verloren terrein terug te winnen, en bewyst dat die werking niet vruchteloos bleef, door de 30 steininen die M. Martel behaelde. M. de Clercq poogt de konser- vatieven van bet rechtereen!rem weêr van de republiekunsche meerderheid af te brengen, waei tegen M. Bocher zich met alle kracht verzet. I1eiuigsciie.ndf.ry. Eene versclirikkely- ke heiligscliendery heeft plaets gehad in de na- byiieid van Avignon. In den nacht van woens dag tot donderdag laelstleden, heeft een ellen deling die zich verborgen bad in de kerk van Pujault, liet tabernakel verbryzcld en 25 gewyde hosties ges'olen, zonder dc gewyde vaten en de andere hosties aen te raken. De booswicht, waerscliynlyk hel deksel der remonstraiie niet kunnende openkrygen, heeft dil gewyd voor werp meegenomen met dc groole hostie, welke liet bevatte. D«ze euveldaed schynt geene andere beweeg reden te hebben gehad dan de onteering va» het Allerheiligste, want indien diefstal den booswicht had aengedreven zou hy ongetwyfeld de gewyde vaten meegenomen hebben. Men vraegt zich met schrik af, waer hy met de 11. Hosties gebleven is? Wie weet in welke goddeloozc handen hy ze geleverd heeft. De juslicie dort icverige opzoekingen om den schuldige te ontdekken. Men heeft langs den weg van Pujault naer Avigr.on, op 500 meiers van bet dorp, het klein altaertapyt gevonden en 1500 meters verder twee hosties welke eene vrouw van den grond opgeraepl en spoedig aen den eerw. pastoor ter hand gesteld heeft. Ees Hol-Aep. De accUinalatieluin van Parys heeft een zwarte hol-aep ontvangen, welke een persoon van de kust van Afrika heeft meegebracht en die de levendigste nieuwsgie righeid opwekt. Dit dier meet eenen meter 20 centim. het is goed getemd en van eene buiten- gewoone zachtheid. Tydens bet verblyf van zynen mccslt r, Caparl, le Sierra Leone, ver- vulde dit dier in het huis den dienst van een oprechter, knecht; hy groette de bezoekers, deed de deur open, leidde ze binten en reikte hun bunnen hoed over. Eindelyk scheepte men zich in voor Frankryk. De eerste dagen was het dier zeer ziek, maer hel herstelde spoedig en oen achttal dagen na dien, bracht hy zynen tyd over op het dek en werd de vriend der matroozen. Den 7 februari laelsl. vacrde hel sclnp in de golf van Gascog- ne een kreet van schrik en angst weerklonk. Die kreet werd geslaekt door mev. Capart Men snelde loc en men vond haer bleek en ontsteld op het dek slaen in de hoogte wyzende. Daer daer riep zy, en zy wees naer bet hoogste van eenen der masten. Tonibonclou dit is de naem van hel dier zat daer gerost met het kind van mevr. Capart, dat slechts 8 maenden oud was. Ily wiegde hel in zyne pooten en gaf liet kind van tyd tol tyd een kleinen en zachtcn slag met zyne hand op de wang. Al de oogen der bemanning waren op hel dier gevestigd. Moest men er achter klimmen of niet Deed men het,dan kon het dier verschrikken en hel kind laten vallen deed men het niet, wat zou dan gebeuren 1 Men was radeloos. Hel dier liep heen en weêr door de koorden en liet zicli met zynen steert aen eene koord hangen, terwyl hy het kind in de voorste pooten vasthield. De moeder slaekle een kreet, maer haer echtgenoot legde de hand op haren mond. Indien gy roept, zegde by, dar» zal hy verschrikken cii ons kind laten vallen. Een hevige zeeslag deed den aep den mast loslaten met eene ongehoorde behendigheid greep hy met de rechter hand eene koord vast, sprong op eene ladder en van daer op het dek. liet kind dat hem ontnomen werd had geen letsel bekomen. Mevr. Capart viel kwalyk als men haer het kind in de armen gaf. In de gemeente Villenoy, departement Seine-et-Marne, zag eene vrouw die zich op eene wasebboot bevond, een lyk in het water dryven. Zy verwittigde aenstands de policie die het lyk deed bovenhalen en door den wetsdokter onder zoeken die bevond dat de verdronkene, die om trent 40 jaren oud scheen, dry dolksteken in de borst had ontvangeu. De juslicie heelt de foto grafie van dien persoon op 150 exemplaren doen trekken cn deze in de omliggende gemeenten verspreid, ten einde te vernemen wie hy was en aldus dc ontdekking der misdaed te bespoedi gen. DUITSCHLAND. Er valt niet aen te twylelen, of de wet op bet beheer der geeslelyke goederen m Prui-

De Denderbode | 1875 | | pagina 2