Wat verschil is er nu lusschen het orde woord van Calvin, liet opperhoofd van 't pro- testantismus en 'l deze van liet opperhoofd der liberale god verloochenende party?.... Geen, want de tydrekening daergelatenj zou men niet kunnen vaststellen of onze heden- daegsche liberliaters de afstammeling van Calvin of wel van Voltaire zyn, want zy liegen en lasteren gedurig, gelyk deze twee helsche schandbrokken, het hun voorgegaen en aen- bevolen hebben. liet spyt ons dat de engheid van ons blad ons niet toelaet, nieltegenstaende wy hel reeds meer dan 23 malen gedaen hebben, al de snoode lasteringen, roekelooze smaed reden en walgelyke historievervalschingen op nieuw te wederleggen, die de Verboudsknoeier nacr 't hoofd der E. E. P. I». Jesuïeten werpt. Maer wat is 't Liegen en lasteren is by de liberliaters en hunne pennekneehten eene ge woonte, eene tweede natuer geworden ze moeten liegen en lasteren of ze leven niet. r deftig publiek weel dit en daerom ook ver- maledydt het 't Liberalismus met gansch zynen aenhang van betaelde schoelics, die, door hun laeghartig gedrag, de drukpers onlceren en bevlekken. RECHTEBLYK KRONYK. Op verzoek van een groot getal onzer vrien den en nog meer om een einde aen zekere valsche geruchten te stellen, kondigen wy lieden den beschuldigingsakt af, die tegen ons en den genaemden Louis Van Lierde van Ilaeltert, op klacht van den lieer Van Meldert burgemeester te Ilaeltert, is opgesteld. Wy boeven in geene uitleggingen te treden de bescliuldigingsakte zegt genoeg waervan er kwestie is. Naer luid van één der ons beteekende pro cesstukken zal de zitlyd van de aenstaende Assisen onzer provincie, tydens welke men onze zaek moet vonnissen, den 3 April ge opend worden. Geene dagvaerding in ons lot biertoe geworden wy kunnen dus den dag niet bepalen op welken liet Hof zich met de zaek zal onledig houden. Ziehier dc bescliuldigingsakte De Prokureur Generaal bij bel hof van beroep to Gent, enz In de jaren 1874 en 1873 wierden er te Ilaeltert, zeer grove buitensporigheden bedreven jegens Frans Reynaerl gcinccnte-sekretaris aldaar gedurende verscheidene maanden, vaerd de gevel zijner woo- nng onophoudelijk, mei allerlei vuiligheden be smeurd men wierp stcenen, kareetcn en andere voorwerpen tegen zijn huis, door zijne vensterruiten en in zijnen hofzelfs, gebeurde hel menigmaal dat zijne dienstmeid getroffen en gekwetst werd. On danks allo de novorschingcn en bespiedingen, bleven de daders dezer laffe verdrukking, langen tijd, onbekend evenwel, men gelukte er eindelijk in dezerven te ontdekken Mclanie Bracquenier, vrouw Alleman!, Felix Van Landuyl en Bcnedikt Van Landuyl, werden den 8 Februari 1873, als daders dezer onbetamelijkheden, voor de korreclionnele rechtbank van Audenaardo betrokken en tot gevangcmszitling veroordeeld. Deze walgelijke zaak had de gemeente llaaltcrl en de omliggende plaatsen gansch in rep en roer ge bracht zelfs had zich de partijgeest er mede ge moeid, derw.jze dal de plicbiigc en hel slachtoffer hunne wederzijde aanhangers Inddcn. Onder de getuigen ten laste, die, door de recht bank van Audcnaarde waren onderhoord geweest, bcvondt zich zekeren bodewijk Van kierde, dio aldaar zeer gewichtige omstandigheden aan het gerecht had te kennen gegeven. Lenigen tijd na de vcroordeeling, begon deze overal te zeggen, dat bij, voor dc rechtbank, cenen valschen eed had gedaan, dat hij daarover leedwezen had en dat bij hel bc- drevene kwaad wilde herstellen. Den id* Juni laatst, zich bevindende in de herberg dc Lindckens lo Haaltcrl, dcedt hij daar Lcander Coppens roepen en vroeg aan denzclven of hij eene schriftelijke ver klaring in dien zin, wi'de opstellen. Coppens ant woordde dat hij dil met wilde doen dat, aangezien zulke verklaring zeer aanbelangend was, hel nood zakelijk was dat hij ze zelfs zou schrijven dal hij hem noglhans daarin zou willon behulpzaam zijn. Het is in die omstandigheden dat Van Lierdo, in ilc tegenwoordigheid en met de medehulp van Coppens, eigenhandig eencn brief schreef en onderteckcndo, dio, onder anderen liet volgende behelsde Mijnheer de Opsteller, Tot herstelling mijner bedrevcnc fauten heb ik dc eer u vriendelijk te verzoeken de volgende art. in uw blad Icmclden, ter. 4» dat ik cc mm valschen eed gedaan heb gelijk ik in dc hoofdwacht van Aalsi heb vorklaarl, waarvoor er mij eene plaats beloofd is aan den ijzerenweg, var. den Burgc- meester van liaallart. «2° Van Lierde verzocht Lcander Coppens om dien brief aan den drukker van hel weekblad Dc Dcnderbode. Ie zenden Denzelfden dag, begaf zich Coppens, met Karet Van Landuyl, vader der twee veroordeelden, naar Aalst eu bcliandigde den brief aan Clemens Van de Putte, ten einde denzolvcn in zijn blad, tc doen opnemen. Maar Van de Putto v\eigqrdc dit te doen vooraleer hij zou geraadpleegd hebben. 's Anderendaags, ging Van Lierde zelf naar Aalst cn vroeg aan Van de Puüe of zijnen brief in dc Dendcrhode zou verschijnen. Van de Pulic gat hem tc kennen, dal hij depzelvcn in zijn weekblad, slechts zou opnemen, indien hij dc echtheid van zijn li.indlcekcn zou doen bevestigen. Zij gingen dan te samen pp hel gemeente sekrelariaal van Aalst en, daar, in de tegenwoordigheid van Jozef Verlcysen, gcmcenlc-sckrctaiis, GuslaafTeeilinck en Aciiilles F.eman, kantoorbedienden, sclirccl hij eigenhandig, onder den laslerbricf van 26 Juni, dc volgende ver klaring Ik verklaar hel bovenstaande artikel eigenhan- dig geschreven cn genaamteekend tc hebben. Aalst, 27 Juni 1874. Van Lierde Louis. Vervolgens verscheen meergemelde brief in liet weekblad Dc Dcnderbode van 26 Juli laatst, op de klacht van Gustnaf Van Melden, Burgemeester van llaallcrt, werd cr ecu rechterlijk onderzoek legen den drukker en den opsteller ingespannen. Both. Van Lierde loochende den brief van 26' Juni en de bevestigende verklaring van 27f Juni te hebben geschreven cn 'guteekend hij beweerde zelfs, op 27c Juni, te Aalst niet geweest te zijn. Maar de getuigen, in de tegenwoordigheid van Louis Van I icrde gesteld zijnde, verklaarden hem zeer wel tc herkennen. Hunne verklaringen werden bovendien volkomen bevestigd door do deskundigen in gc- scbrifton de welke, met zekerheid, konden vast zeilen, dal de brief van 26° Juni even als dc ver- k ri e van 27® Juni door gecnc andere band dan 1'6 van Lodcwijk Van Lierdo was geschreven gc- wrea't. Dusvolgens worden Van Lierde Lodewijk en Van dc Putte Clementius belicht van laster, bij middel der drukpers, om, in cenen brief door den eersten opgesteld, gedrukt in het weekblad Dc Dendcr hode in dnlo 26 Juli 1871. N° I46J», van bel welk dc tweede drukkor en uitgever is, brief beginnende mei de woorden Mijnheer de Opsteller,'lol her stelling mijner bedrevene foutencn eindigende met do woorden Van Lierde Louis, Ihmlterl, den 20* Juni <874, uitgedeeld of verkocht te Aalst of elders in Belgje, den 26 Juli 1874, of daarna, met kwaad inzicht, aan Gustaaf Van Meldert, Burgemees ter, te HaaUert, eene bepaalde daad te hebben aan- gelijgd, die van aard is om deszelfs eer te krenken of hem aan de openbare verachting bloot te stellen en waarvan liet wettig bewijs niet is ingebracht, Over welke daad er zal beslist worden door het Hof van Assisen der provincie Oost Vlaanderen. De rechtbank van eerslen aenleg van Luik, heelt dc genaemde J. J. Goh, gewezen machi nist aen den staetspooi weg eene schadeloos- telling toegekend van 50,000 frank. Men zal zich nog wel herhiimeren dat voor ongeveer twee jaren, dezen machinist de beide beenen werden afgeplellerd, terwyl hy met levensgevaer op zynen post bleet, en alzoo het leven der reizigers redde, by eene spoor wegramp. Cari. Vogt.De L'niled-Slutes-Courier meldt dat de kommissaris White een besluit heeft uitgebracht in de zaek tegen Carl Vogt, (Alias Joz?f Stupp), beschuldigd van moord, brand stichting en diefstal in België, gepleegd op den persoon en ten nadeele van ridder du Bois de Bianco. De moeilykheid der uitlevering beslond niet in de onzekerheid zyner plichligheid maer wel in te weten, krachtens welke wet de uit levering zou toegestaeu worden. Tydens de aenliouding van Vogt bestond bel uitleveiings- traklaet nog niet tusschcn Belgic en de Veree nigde-Staten, eu bygevolg vroeg Duitschland, dat Stupp in zyne hoedanigheid van Duitscher, aen dit goevernement zou worden uitgeleverd. Deze vraeg werd echter verworpen, omdat liet amerikacnsch uilleveringstraktaet slechts toepasselyk was op misdaden, op het grond gebied van een dezer beide landen bedreven. Gedurende het aenliangige proces van Stupp, werd bel uilleveringstraktaet tusscben België en de Vereenigde-Staten gesloten, dat alleen toepasselyk is op misdaden, na liet aennemen van dit traktaet gepleegd, uitgenomen moord en brandstichting, die onder het bereik van bet traktaet vallen, al waren zy ook voor liet verdrag gepleegd. Het is dus krachtens dit traktaet dat de uit levering van Stupp, hedeu door België ge- vraegd wordt. De rechtbank beeft dus een besluit uitge bracht volgens hetwelk er reden bestaet om aen de gevraegdc uitlevering te voldoen, en bevo len den beschuldigden terug iu de gevangenis te brengen lot het uitleveringsbevel zal afge leverd worden Men denkt dat de verdedigers van Stupp tegen dit besluit in beroep zullen gaen, be- weerende dat de schikking van liet verdrag, waerby aen hetzelve een terugwerkend eftëkt gegeven wordt, voor hetgene eenige soorten van misdaden betreft, met de grondwet in stryd is. Overtuigd zynde dat de oproep van den heer Daens tot hetere verstandhouding en het sta ken onzer polemiek, door byna alle onze vrienden en onparlydige lezers, als eene on- rechtstreeksclie bekentenis aenzien wordt dat liet Land van Aelst, noch iemand zyner opstel lers, door onzen brief van 28 Februari II is acngerand geweest en er dusvolgens zit h niet meê te bemoeien bad, willen wy een einde aen onzen pennetwist stellen. Wy zullen dus M. Daens en de opstellers van 't Land van Aelst maer laten aen babbelen en zeeveren zooveel zy willen, tot dat ze eindelyk, gelyk de kmders, van vermoeienis in slaep zullen geraken. En daermeé punclumHalte la nog een woordje de complimenten zuide aen den gewezen P.... D; liy zal zich des zaterdags niet meer moeten derangeren om ons den zelfden dag nog wat kindei achtigen praet te kunnen antwoorden. Ziehier den teksls van het wetsvoorstel, be treffende bet notariaet, zooals bet door de Kamer en den Senaet is gestemd De artikelen 4. 3, 28, 36, 37, 58, 59, 40, 41 en 42 en liet laetste paragroef van art. 49 der wet van 25 ventose, jaer Xf, zyn door de volgende schikkingen vervangen. Art. 1. Elke notaris zal moeten verblyven in de plaets hem door bet goevernement aenge- duid. In geval van overtreding zal de notaris als ontslaggever beschouwd worden, en by gevolg zal de minister van justicie, na de rechtbank geraedpleegd te hebben, aen liet goevernement, dc vervanging mogen voor stellen. a Het is eiken notaris verboden, lietzy door hem zelve, hetzy door de tusschenkomst van andere persoonen, een bureel of studie elders te houden dan in zyne residentie. Elke over treding van het voorgaende paragraef, zal ge straft worden met eene boete van 100 lot 1000 Cr., behalve dc schadeloosstelling. Wanneer er hervalling bestaet zal de rechtbank beslissen tusscben de opschorsing van dry maendan of het alstellen van den notaris. Art. 2. De nolaris zal zyn ambt uitoefenen in het rechterlyk arrondissement zyner resi dentie. Art. 5. Dc notarieele akten zullen gelega liseerd worden, wanneer men er zich buiten de provincie van zal bedienen, door den voor zitter der rechtbank van eersten aenleg of door den vrederechter van bet kanton der resi dentie van den notaris, welke den akt of de expeditie afgeleverd heeft, volgens de bepa lingen der wet van I I mei 1866. Art. 4. De werklyd by eenen notaris zal zyn van vier gansche en niet onderbroken jaren, waervan een der twee laetstcn, als eerste klerk. Art. 5. De tegenwoordige wet zal ver plichtend zyn, tc rekenen van 1 januari 1875.» LANDBOUW. VHUCHTDRAGING DER NOTEBOOMEN. Over eenigen tyd werd eene vraeg aen de commissie van Boomteelt te Gent ingezonden om een middel aen te wyzen om eenen tot nu toe onvruchlharen noleboom tot vruchtbacr- heid te brengen. De vraeg scheen inderdaed nog al moeilyk om op te lossen, vermits vele oorzaken de de orivruchtbaerheid van den noteboom kun nen voortbrengen de slandplacts, by voor beeld, in welke de boom geplaelsl is, kan hem alle jaren blootstellen aen late vorsten tydens den bloei. Niettemin eene rede van onvruchtbaerheid des notebooms op welke men gewoonlyk tc weinig acht geeft, is de afwezigheid van kal kachtige bestanddeelen in den grond. Wan neer de noteboom in bloedaerde of leemachtig zand geplant is, moet men hem kalkachtige vette toedienen. Dergelyk feit werd bestaligd door wylen den heer Jacquemyns op zyn land goed te Minderhout. Terwyl zyne geburen hunne plantingen van iioleboomen en kastanjeboomen zagen vcr- kwynen, bleven zyne boomen gedyen en merk-- waerdige uitslagen opleveren, zoowel in vrucliibaerheid als in groeikracht. Hy schreef de bekomene uitslagen toe aen het ruim ge bruik van kalk in de voorbereiding der bodems voot zyne boomen. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 21 Maert wordt aen M. Dommer.gewezen arrondissementskommis- saris van Gen',, een pensioen toegestaeu van 2,366 fr., te rekenen van januari 1875. STERFGEVAL. Uit Namen meldt men de dood van den achtbaren lieer Baron F. de Woelmont d'Ham- braine, katholyken Senateur van liet Naem- sche arrondissement. De hypokriete Etoile zegt, opziebtens de verheffing tot liet Kardinaelschap van Mgr Dechamps, het volgende Wy hopen dat de nieuwe kardinae! uit Rome, een woord van vrede zal meebrengen voor het katholyke België, in belooning van zyne byzondere titels op de tocgene- genheid van den Paus. Dat hopen wy ook, en wy hopen vooral dat de Etoile de eerste van al er door zal ge troffen zyn. Het zyn inderdaed de calholyken niet, lot wien er woorden van vrede moeten gericht worden- uil Romemaer tot dc Etoile's van allen aerd. die niet ophouden den oorlog aen al wat catholyk is te verklaren. Dat woord van vrede zal overigens niet nu alleen, ter dezer gelegenheid, uit Rome klin ken dat woord klinkt gedurig maer eilaes de Etoile's 2yn hoorende-dooveu. Men schryfl uit Brussel, 23 Maert De koning en de koningin hebben gisteren morgend, in de kerk van St-Jacob-op-Cauden- berg, de paesschkommunie ontvangen. Volgens een gerucht zou liet gemeente- besluer der stad Brussel, van zin zyn ahveér eene nieuwe leening, en ditmael van meer dan 100 millioen, aen te gaen. Dit zou dan ook de reden zyn der laetste lierhaelde reizen van M. Anspacli, niet alleen naer Parys, maer zelfs naer Londen. Dat zou de derde leening zyn, welke de hoofdstad sedert 1873 heeft aenge- gaen. Dynsdag werd onder eene bank, in de Zuiderstatie, liet lykje gevonden van een kind van liet mannelyk geslacht, dat ongeveer acht of tien dagen kon geleefd hebben. Het kleine licliaem was in een stuk linnen gewikkeld dat met een stuk meniros was omhuld. Uit een eerste onderzoek bleek dat liet kindje ver smacht zou zyn. Men scliryft uit Brussel, 24 maert. Cisteren bad is de kerk van Ste-Gudula, de lykdienst plaets van M. de Woelmont, sena teur van bet arrondissement Namen. Eene groote volksmenigte, waeronder verscheiden hoog geplaetste persoonen, woonden de plechtigheid by. M. d'Aspremont, minister van buitenlandsche zaken, hield ter dier ge legenheid, eene wel geposte toespraek. Dezer dagen had in de magazynen van gemaekte kleêren van M. Van Leyn'seele, op den hoek der Kolenmarkt en der Zuiderslraet, te Brussel, een ongemeen stoutmoedige dief stal plaets. Rond 9 uer 's avonds verliet de bestuerder, van dit buis zyne magazynen en keerde dien avond eenigszins vroeger dan naer gewoonte terug, in gezelschap van twee zyner vrienden, welke hem tot aen zyne deur vergezelden, die op de Kolenmarkt uitgeeft. Toen hy de deur wilde openen, ondervond hy dal deze van binnen werd tegengehouden, en vermoedende wat hiervan de oomek was, besloten de bestuerder en zyne gezellen den diel zynen weg al te snyden, door zich elk aen eene der dry deuren van het huis te plaetsen. Niet zoodra bad men die voorzorg genomen, of de boosdoener liep snel als de bliksem, langs eene deur in de Zuiderslraet. Men ver volgde liem, roepende Houdt den diép doch vruchteloos, men gelukte cr niet in den man aen te houden. De dief had eene lade opengebroken en 268 fr. medegenomen. Dezer dagen is te Lubbeeck zekere Eli sabeth Van Parys overleden, in den ouderdom van 100 jaren, 5 maenden en eenige dagen. De oudste zoon dezer eeuwelinge is ongeveer 80 jaren oud, zyn broeder telt er 78beide deze ouderlingen zyn kloek en gezond en men wanhoopt niet hen den ouderdom hunner moeder te zien bereiken. De overledene was eene godvruchtige en blygecstige vrouw en heeft den dood zien naderen zonder eenige ongerustheid te doen blyken. De Meuse verhaelt dat onlangs te Brus sel een meisje aengehouden werd voor land- looperyzy was de minnares van Zimmer, den vermodeelyken moordenaer van M. Brixlie. Toen deze vrouw naer de gevangenis gebracht werd deedt zy bekentenissen volgens welke Zimmer luier op den avond der misdaed zou verhaeld hebben, dat toen hy Brixlie aenvatte om hem te berooven, deze hem erkende en hy hem in liet water had geworpen. Op deze bekentenis zond de policie van Luik de depe- clie naer Parys, welke de aenliouding van Zimmer ten gevolge had. Men weet nog niet of het verliael der minnares van Zimmer als waerheid moet beschouwd worden of als eene wraek tegen hem, die volgens het schynthacr verlaten heeff. Hel gerecht zal echter dit ge heim weldra welen te ontsluieren. Er is sprack van te Dendermonde een geder.kteekcn op te richten, ter nagedachtenis van Prudens Van Duyse. Men scliryft uit Geut, 24 maert. Een begin van brand is gisteren uitgeber-- sten in de vlasfabriek de Lieve, op den Nyver- heidsboulevard. Hel is aen eene liekelniachien, dat de brand is ontstaen, door eene as, die in bare praem heet gedraeid was. Dank aen spoedige hulp, is het vuer in eenige oogenblik- ken kunnen uitgedoofd worden. De pompiers hebben hunne spuiten niet moeten gebruiken. Be schade is nog aenzienlyk. Verscheidene hekelmachienen zyn erg beschadigd en eene groote hoeveelheid vlas en werk, alsook een gedeelte van het dak, zyn verbrand. Eergistcn avond, rond 6 ure, is een erg ongeluk gebeurd in de Gentsche vlasfa briek. Maria Derycke, oud 20 jaren, meesteres van de spinsters, tegen liaer getouw stooten- de, is de punt van een klein mes, dat haer als gereedschap diende en aen hare zyde was vastgemaekt, door bare kleedereu gedrongen, en heeft liaer een aeder in den rpchtpr bil af gesneden. Hel bloedverlies was zoo groot, dat liet ongelukkig meisje bezweek, ondanks de geneeskundige zorgen, die liaer spoedig wer den toegediend. Wy vernemen dat liet groot lot van Brus sel van 100,000 fr., in de laetste trekking ge wonnen is door eenen inwooner der stad Gent, M. S. Cabilliauw, grondeigenaer. Men scliryft uit Antwerpen, 21 maert. Ziehier eenige nieuwe inliehligen nopens de zaek der brandbrieven, waerover wy verleden zaterdag gesproken hebben De opzoekingen, door de policie onzer stad gedaen, ten einde de verborgen band te ont dekken waerdoor de brandbrieven by Mad. Somers, Markgrave-lei, gelegd werden, waren vruchteloos gebleven. Niemand verdacht toen de dienstmeid. Later verliet zy bet huis van Mad. Somers en trad in dienst by M. D..., baes eener groote herberg van Berchem. Nauwelyks was zy twee dagen in dienst by baren nieuwen meester, of deze vond een brandbrief in zyn huis. Dit schryven hield de bedreiging in, liet huis van D. in brand te ste ken, wanneer hy geene 100 frank in eene beurs op het gemak legde. M. D. liet die eerste bedreiging onbeant woord voorby gaen maer twee dagen later ontving hy een tweeden brandbrief Vrouw D. werd ongerustde policie ver wittigd en nu werd er besloten de beurs met geld op bet gemak te leggen maer goed wacht te houden. Al de noodige maetregels werden genomen de policie goed weggeborgen, de beurs met geld op de aengeduide plaets gelegd, waerna er aen de meid bevel werd gegeven naer hare slaepkamer tc gaen. Voor dat deze echter naer bed ging, moest zy nog een of ander buiten het huis verrichten, eu natuerlyk kon zich meester, noch policie daertegen verzetten. Lang, zeer lang, wachtte de policie der ver- scliyning der onbekende hand af; maer toen eindelyk iedereen liet wachten moê werd, en men naer het gemak ging om de beurs weg te nemen, was deze met liet geld verdwenen. Verbeeld u de verbaesdbeid der policie toen zy zich zoo had laten bedodden Niemand kon maer begrypen hoe dit mogelyk was, toen ein delyk vrouw D. zich erinnerde, dat de meid nog even was buiten gegaen, nadat bet geld op de aengeduide plaets was neergelegd. Zy moest dus de schryfster der brandbrieven- zyn en er ook de opbrengst van in den zak steken. De policie begaf zich naer hare slaep kamer, opende de deur en vond de meid sla pen. Er werd haer bevel gegeven lot opstaen en, na eenige oogenblikken zoeken, werd beurs en geld tusscben hel beddengoed gevonden. De diefegge was ontdekt. Zy werd aenge houden en naer het policiebureel geleid, waer zy bekende, dat dit geld moest dienen om een nieuw kleed te koopen. Men scliryft uit Antwerpen, 21 maert. Dezen morgend, rond 10 ure, heeft een deel der leerlingen van het Atheneum, de gelegen heid van liet begin der Paeschvakamie ge bruikt, om zich eens eclit dapper en bescliaefd te gedragen. Ongeveer 150 dier snaken bega ven zich, nu dat zy byna allen een stok als wapen iu de hand droegen, naer het Sint-Nor- bertusgesiicht, om de leerlingen van M. Rou- court tot een gevecht uit te dagen. Voor de school stelden zy zich dapper aen, durfden zelfs de ruiten inwerpen, de deur langs bui ten vastmaken, dan daer hard tegen stampen, en den eenigen persoon welke zich hiertegen verzette, met hun allen te lyf gaenmaer daer- by hield hunne dapperheid op. Toen M. Rou- court de hulp der policie was gaen inroepen, om zyne leerlingen by liet eindigen van den schooltyd tegen ongezocliten overlast te bevei ligen, dus ten elf ure, was geen enkele der vechtersbazen van het Antheneummeerte zien. Zy waren afgetrokken naer de Jesuiten en naer het inslituet van Sint- Ignatius, om ook daer hunne dapper beid tegen deuren en ven sters bot te vieren. Men scliryft uit Antwerpen De dry gevangenen, welke dynsdag uit liet dievenkarke ontsnapten, zyn de genaemde Karei Cols, kapitein der Zaterdaegsche Bende, hygenaemd de Sterke Smid Frans Vervoort, luitenant derzelfde bende, hygenaemd den Ti- terskop, en Philip Claes, bygenaemd Flup den Belg. Sedert de aenliouding van Cols beeft men de volgende veroordeelingen tegen liern uit gesproken 1° 2 maenden gevangenis voor diefstal 2° twee mael 6 maenden gevangenis voor diefstal 5° 5 jaer opsluiting voor kerk diefstal, gepleegd te Couticli 4" 12 jaer op sluiting voor kerk- en andere diefstallen met bezwarende omstandighedengepleegd te Antwerpen. Vervoorl is door twee vonnissen lat 14 jaer en Claes tot 12 jaer gevangenis ver oordeeld. Ziehier eenige inlichtingen over de ontsnap ping in de dievenkar bevonden zich 6 gevan genen, ofschoon er maer plaets is voor 4. By gevolg konden de verschillende kompartimen- ten niet gesloten worden en de dieven waren verplicht door plaetsgebrek, rechtop tegen elkander te staen. Claes, Vervoorl en Cols bevonden zich in de twee kompartimenlen links, en Stanislaus Wouters, bygenaemd Gul- dentop, alsook de kerkdief Wuyts en nog een andere kapoen, had men in de twee kompar timenlen rechts opgesloten. Het zestal kerels werd van de korrektion- neele rechtbank teruggevoerd naer de gevan genis, toen er op de Kleinmarkt eensklaps een vroolyk gezang gepaerd met tieren eu hevig trappen onder de gevangenen ontstond, zon der dat de gendarmen konden begrypen, waer- uit de woeste vroolyklieid voortsproot. Eensklaps vloog het achterste paneel van het dievenkarke in stukken en Claes, Vervoort cn Cols sprongen op den grond en poetsten de plaets. De verbaesde voorbygangers rie pen Houdt de dieven daer lóopen ze De twee gendarmen en de koetsier spron gen van den bok, maer toen was het reeds te laetde vluchtelingen waren uit het gezicht verdwenen, en men moest zich spoeden om de dry andere gevangenen te beletten op hunne beurt liet hazenpad te kiezen. Guldentop stond reeds voor de opening springens gereed, toen een der gendarmen hem met de bajonnet dwong terug te keeren. Claes en Cols waren de Happaertstraet in- geloopen, terwyl Vervoort in eene andere richting verdween. Om hunne vlucht des te lichter le maken, hadden de schelmen hunne holleblokken achtergelaten, ook om aen de waerheid niet te kort te blyven, moet er ge zegd worden, dat zy over de straet wegvlogen. Onmiddellyk werden in alle richtingen gen darmen en policie-agenten in burgers klee- dmg uitgezonden. Vervoort was door voorby gangers op de Oude-Vaerlplaets gezien, ter wyl men wist dat Cols en Claes langs de Boeksteeg en de Kasteelplein, in de richting van bet Kiel verdwenen waren. Men denkt dat bet plan van ontsnapping in de gevangenkamer van de korrektionneele rechtbank beraemd is. De dieven zitten daer byeen, en als de omstandigheden niet toelaten tegen elkander le spreken, wisselen zy hunne gedachten door teekens. De byzondersle oor/.aek der ontsnapping wordt aen den slechten toestand van liet die venkarke toegeschreven. Het voorval heeft veel opspraek in de stad verwekt, vooral om reden der gekende behen digheid en stoutheid van de ontsnapten. De opzoekingen zyn den lieelen nacht door de gendarmen en policie-agenten voortgezet. Cols werd 's avonds ten 10 uer, op de Onde- Vaei tplaets, door de policie der 3 wyk «onge houden. Vervoort ontdekte men anderhalf uer later in de herberg den Anker, Gazstraet. De policie die wist dat hy daer een liel had woonen.held zich in den omtrek verborgen en de uitslag bewees het gepaste van den maetregel. De agent Raps, der 3' wyk, die Vervoort goed kende, trad het eerste den Anker binnen en vond de knaep gerust aen tafel zitten. Raps sloeg hem op den scliouden en zegde Ha Vervoort zyt gy daer Dat ben ik niet, antwoordde de dief, ook krygt gy my nooit meê. De adjunkt Van de Walle en twee nachtwa kers kwamen onmiddellyk toegesneld en gre pen Vervoort vast. Deze poogde tegenstand te bieden, maer dat lukte niet in een ommezien was hy geboeid en reed ditmael per vigilant met goed geleide naer de gevangenis. Vervoort heeft bekend, dat ze met bun dryën in eenmael liet dievenkarke hebben aen stukken gestampt. Hy maekte hierby echter de opmerking, dat zy hem geen dry maenden zouden gevangen houden, dewyl hy intus- schentyd wel zou weten te ontsnappen. Hy zegt dat deze ontsnapping alleen voor de farce is uitgevoerd, dat er geen plan voor gemaekt was, enz. Hup dep Belg, de derde en laetste der ont snapte dieven, is tot nu toe niet ontdekt. Poli cie en gendarmen zyn andermael den gan- schen nacht te been geweest, hebben alle her- bergskens en gangen doorzochtdoch zonder uitslag. Het schynl nogthans dat de vluchteling de stad niet verlaten heelt. Woensdag namiddag is hy gezien geweest door M. V..., klerk op de greffie Claes trad de herbergde Schapeti- kop, Gemeenteplaets, binnen. M. V..., ver wittigde een policie-agent, doch by de aen- komst van dezen, was de dief reeds verdwe nen. De omtrek van Sluivenberg wordt goed be- waekthet scliynt dat hy daer vroeger veel kwam zyn liel heeft daer gewoond, maer deze is sedert eenigen tyd verhuisd. Wal Cols en Vervoort betreft, die lachen harteiyk met de grap. T Is jammer zegt de eerste dat wy niet vroeger geweten hebben dat het gevangenkarke zoo slecht in een stond we hadden veel werk aen de justicie gespaerd, want zeker zouden wy van den eersien dag ontsnapt zyn. Inderdaed, het is bestatigd dat de gevangenkar oud en versleten is een enkele stamp was voldoende om liet rot en vermolmd rytuig in stukken te stampen. Voorlaen zullen nu de gendarmen achter het dievenkarke gaen en geen plaets op den bok meer nemen. Een nachtwaker van de 9" wyk, le Ant werpen, zag verleden nacht dry kerels die hem verdacht voorkwamen, voor de woning van eenen bakker staen, op den Boomsclien- steenweg. Hy naderde de onbekenden, en vroeg wat ze daer te verrichten hadden. Zon der te antwoorden, haelde een der kerels eene pistool te voorscliyn en loste een schot op den nachtwaker, waerna alle dry de vlucht namen. De waker bekwam gelukkig geen letsel. Er is een onderzoek ingesteld. Op de 19 staten, die aen de postkonfe- rentie te Bern deelnamen, hebben er reeds lo de overeenkomst goedgekeurd, te weten Engeland, Duitschland, Oostenryk, België, Denemark, de Vereenigde-Staten, Zweden en Noorwegen, Rusland, Nederland, Rumeniè, Servië, Luxemburg, Portugal en Egypte. Zwit serland aerzelt nog de konventie by te treden. Men scliryft uit Brugge, 22 maert. Er zal eerlang eene zonderlinge tentoon stelling op de stadslialle plaets hebben, name- lyk het vliegtoestel van wylen M. V. De Groof, benevens dc verzameling van studiën en uit vindingen in de luchtvaert, door hem nagela len. Vliegtoestel? Zou men niet beter zeggen val-macliien Men scliryft uit Charleroi, 22 meert. Zaterdag avond zat de vrouw van M. Thiëry, le Charleroi, in eene kamer der eerste stagie met eenig borduurwerk bezig, de meid was met 't kind uitgegaen, toen eensklaps den vloer en bet plafond instortten en met een vreeselyk gekraek in liet magazyn vielen. De vrouw had geéne erge wonden bekomen, alleen de meu belen waren verbryzeld, even als al hetgene zicli in het magazyn bevond. De kassier alleen was in de benedenplaets, en deze had juist den tyd naer buiten te springen on niet ver pletterd te worden. Men scliryft uit Charleroi, 25 Maert Gisteren morgend is het grauwvuer uitge borsten in de kolenmyn Eiestaux te Couillet, waerdoor het gebouw der myn gesprongen is. Toen het ongeluk plaets bad werkten 22 werk lieden in den put. Men heeft reeds verscheide ne lyken opgeliaeld. Men meldt uit Boussu, dat de liberalen dezer gemeente hunne woede over den byval welke de missie, ter gelegenheid van den jubilé aldaer goepend, ontmoet, zooverre dry ven, dat zy verleden zondag met muziekin strumenten in de kerk kwamen en alzoo door een helscli getier, de godsdienstoefeningen stoorden, 's Anderendaegs hebben zy gedu rende het sermoon den predikant uitgejouwd en gefloten; de eerw. heer deken, welke er lusschen gekomen was, werd insgelyks be- leedigd. Dynsdag herinnerde de burgemeester zich gelukkig, dat de godsdienst in België vry is, zelfs voor de catholyken en de municipalen écharpe hield de ruststoorders op eerbiedigen afstand.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2