/%en Ilocheloi'S. vertegenwoordigers aendryft in vakantie te gaen, en zy die wetsontwerpen met te veel overUaesiiflg en soms een weinig blindelings stemmen. Moest men aen de liberlialers heden eene koei geven, morgen zonden zy een paerd en overmogen nen os eisclien. Die opslokkcrs zyn nooit te vréde. En inderdaed, de lieer Minister van juslicie heeft goed de mecsie en beste betaelde plaet- sen in de rechterlyke orde aen de aenliangtrs der logie of aen deszelfs neefjes en cosynljes te geven, juist gelyk'hy liet weèr met de laet- sle benoemingen gedaen heeft, de liberlialers zyu daermeê niet te vreden. De liberale dag bladen vinden dat de weinige catholyke be noemingen welke deze week gedaen werden, oprecht schandalig zyn. Zou de lieer Minister van Juslicie de oogen niet openen, en den slank voor dank niet zien waermeê de liberhatcrskliek hem, ondanks al zyne toegevendheid, bejegent? De grootste lafaerd der commune* schreef dczcrdagen.dat de zaek der verlatene Clii- neeskens een uitvindsel was der catholyke geestclykheid, om geld te slaen dat liet eetic aflroggelary was, welke de juslicie diende te straffen, enz. enz. De liberalen drukten dezen laster van den lanlecrnnian na. Men heeft aen dit gezegde ecue klinkende logensliaf- liug, gegeven gasiacfd door de verklaring van een alleszins geloofwaerdig man, getuige van wat er in China omgaet. Er zyn er zoo ten minste honderd, en de Annalen van 'l werk der II. Kindschheid, waervan liet 50" deel thans in gang is, behelzen lal van brieven, die de kin dermoorden in China bevestigen. Aen gemeld tydschrift (aflevering December 1874) onllee- nen wy nog het volgende uittreksel uit eenen brief, door den eerw. pater Pasquale Billi, vicaris-generael van noord-westelyke Hou-pé, aen den besluerder van liet tydschrift geschre ven a Gelyk liet gcwoonlyk is in dc groote lian- delsplaetsen, door persoonen van verscliillige steden en provinciën bezocht, de luiheid heerscht er in den hoogsten graed, en byge- volg zyn er ook vele ondeugden. Het is dus niet té verwonderen, dat in de haven van Lao- ho-kean,-door kooplieden en persoonen van byna al de provinciën van liet Chineesch kei- zerrjk bezocht, de ondeugden overvloedig zyn, en vooral de afsehuwelyke kindermoord. Ver scheidene Christenen, die er woonen, hebben my bekend dat talryke kinderen in de riolen en in de rivier Han geworpen worden en ik zelf, eens de rivier overvarende, ben oogge tuige van zulke misdaed gteweestik heb een arm klein meisje, half bedorven, op liet water zien dry ven. God kent hel getal dezer arme slachtoffers van de schrikkelykste der misda den Eertyds, en voornamelyk toen ik dooi de weèrspaningen van 1802 genomen was, met heil gaende, heb ik meer dan een dezer onge lukkige kinderen, in de grachten, waerin het bedorven water bewaerd blylt, gezien a Ik spreek niet van deze, die le midden der wegen verlaten en blootgesteld zyn om de prooi der honden en andere dieren te worden, omdat deze gevallen ongelukkiglyk te talryk zyn, en zy maer al le dikwyls aen den Mission- naris dc gelegenheid geven den penning te be steden, die hun de godvruchtige weldoeners van de II. Kindschheid uit Europa met dit inzicht zenden. Meermalen gebeurt hel aen de Mission- narissen, eenige kleine meisjes aen lagen prys te koopen, of beter ze af te koopen opdat die niet zouden verlaten worden door barbaersclic ouders, op den openbaren wegmeer dan eens is 'I my zelvcn gebeurd, dergelyke koo pen te kunnen sluiten, en met een handvol supeken (ongeveer 5 fr. waerd),en nog minder, liad ik het genoegen dc geeslelyke en liclia- melyke dood eeniger kleine zielen te redden. Op zekeren dag my te Chunking bevin dende, bood zich eene oude heidcnsche vrouw by my acn, met een kindje van zes maenden, en bad my, het te willen koopen, omdat zy het anderszins te midden der slraet zou heb ben moeten laten liggen. Wat vroeg zy er voor Een gescheurd kleed, dal 500 sapeke.ns waerd was (I fr. 50 et.) en twee lassen TurKsch koorn. Ziedaer de waerde van een klein men schel) k schepsel in China a Terwyl ik in de iiabuerschap de stad Juin-ly-hien op zending was, kwam my eens een christen vinden, met een kindje van zes maenden op den arm, en zeggende Vader, ik breng u eene gift, die ik meen u te zullen aengenaem zyn. Ik begreep onmiddellyk wal hy zeggen wilde, eu \roeg hem, waer hy 't kind gevonden had. Hy antwoordde, dat hy 't wichtje had opgeraept achter eene grafstede", langs den weg, dien hy.bewandelde. Ik doopte 't kind en gaf het eene voedster. Wat nog meer le betreuren is, is dal vele wrecdc ouders niet alleen hun kroost op den openbaren weg verlaten, maer meesltyds, ge lyk ik straks zegde, de kleinen dooden, en de Jykjens in dc vuilste, meest walgachlige plact- sen werpen. Het volgende feit kan lot bescha ming van eenige persoonen, die loochenen dat de kindermoord in China hestaet, voldoende zyn. In de stad Kou-lchen -hicn is de Christene familie, die liet klein land der Missie bebouwt, gewoon da vuilnis van een naburig heidenen - huis te gaen opnemen, en zy bedient cr zich van om den hof te mesten. Tot tweemncl toe vond zy onder de vuilnis een verminkt, in ontbinding zynde kinderlyk... Eli wel indien in eenen hoop vuilnis twee kleine lyken op korten lyd gevonden zyn, indien één enkele Missioimaris meermalen ge tuige is geweest van deze halelyke misdaed, hoe durven eenige persoonen, wanneer zy nauwelyks eene rivier van China hebben op gevaren, misschien nog geholpen door de Missionnarissen, om eenige inlichtingen over het Chineesch kcizerryk te ontvangen, hoe kunnen zy be\yeren, dal de kindermoord in dit land niet hestaet hoe durven zy looche nen, bygevolg, al hetgeen zooveel Missionaris sen en schryvers, zelfs protestanten, over deze misdaed verzekeren Indien deze mensclieu op de muren de decreten, zelfs van groote mandarynen, had den zien acnplakken, gelyk onlangs de goe- verncur dezer provincie van Ilou-pé deed doen. de kinderinoórders met de grootste straffen bedreigende, zouden zy misschien wel overtuigd zyn Deze brief is gedagteekend van 50 Septem ber 1872. Men zou zeggen, dat hy een voor barig antwoord is op 't gescliryf van den communard DAYIDSFONDS. Wy erinneren onze geëerde lezers dat de eerste algemeene vergadering voor 't inrich ten eener afdeeling van 't Davidsfonds in ons arrondissement, zal gehouden worden, op Zondag 4 April, om 5 lier namiddag, in den KRING DE PiIENDSCHAP, Korte Zoutstraet te Aelst. De voorstaenders van Godsdienst Vaderland, Vrijheid en Moedertael welke, by vergetelheid, geenen omzendbrief onUangcn hebben, wor den verzocht het tegenwoordig bericht als eene uitnoodiging le aenschouwen. Naer wy vernemen zal in den aénvang der volgende mamid, den 6 mei, le Leuven, eene algemeene vergadering der afgeveordigden van het Davidsfonds plaets hebben. Behalve de uit geschreven pryskamp (levensbescbryving van David en vergelykende beoordeeling van zyne werken historische en kritische) zal het Davidsfonds onmiddellyk zich bezig houden met de uitgaef van een historisch roman van een onzer gunstigst gekende schryvers. Verdere werken van welenschappelykcn, historischen en anderen aerd, doch alleen in den populai- ren zin geschreven, zullen volgen. Eere aen het Davidsfonds dat aen onze bibliotheken, weèr eene reeks goede boeken leveren zal, iets waeraen wy sedert lang gebrek hebben Het is een voortrellélyken gedacht, eerst en vooral voor het volk te zorgen, dat goede en onder houdende lektucr mist. Het is begrypelyk dat alle begin moeilyk is, en dal wy allen, elk liet zyne, moeten hydragen, om deze instelling te doen gelukken, die belooft, later de schoonste vruchten te zullen geven. Naer wy vernemen zal onze zaek voor de Assisen onzer provincie in zitting van zaterdag 10 April opgeroepen worden. Wy zullen, zooveel mogelyk, den uitslag aen onze geëerde lezeren, den/.ellden dag incdedeelen. fïéy" Eerstdaegs zullen cr acn de verscliil lige katholyke huisgezinnen bulletyns van in- schryving aengeboden worden tot onder steuning van het werk der goede drukpers en het verspreiden der katholyke gazetten. De drager van gezegden bulletyn zal dien na eenige dagen ten huize gaen alhalen en ter zclverlyd liet bedrag der inschryving ont vangen. De persoonen welke by vergetelheid geenen bulletyn zouden ontvangen, worden verzocht hunne jaeriyksche bydrage, ten minste op eenen frank gesteld, ten bureele dezes blads te willen betalen en er liet bevvys van inschry- ving te teekenen. De catholyken van Namen hebben 't oog ge slagen op den lieer burchgraef de Namur d'Elzée, om wylen den heer baron de Woel- mont in den Senaet op te volgen. De kandidaet is lid van den Provincialenraed. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 27 moert, wor den benoemd tot raedsheereu hy hei beroeps - hof van GeiltMM. G. Simons, subsüluet van den prokureur-generael, by dit hof, in ver vanging van M. De Bouck G. Van Alleynnes, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Brugge, in vervanging van M. Valcke tol substituten van den prokureur-generael, by het beroepshof te Gent, E. Goddyn, suhsiiluet van den prokureur des konings te Gent, in vervanging van M. Simons tot prokureur des konings by de rechtbank van eersten aenleg te Gent, M. E.'Vander Haeghcn, prokureur des konings le Dendermonde, in vervanging van M. Hanstot prokureur des konings by de rechtbank van eersten aenleg te Brugge, M. De Pauw, subsliluet van den prokureur des konings tcGent, in vervanging van M. De Vos; tot prokureur des konings by de rechtbank van eersten aenleg te DendermondeA. Ileider- sclieidt, subsliluet van den prokureur des konings te Brussel, in vervanging van M. Van der Haeghen tot rechter by de rechtbank to Brugge, O. Be Meulenarc, rechter hy de recht bank van eersten aenleg le Dendermonde, in vervanging van Alleynnes tot rechter by dc rechtbank van eersten aenleg le Dendermonde, J. Van Biervliet, advokaet, sekretaris van het parket der rechtbank van eersten aenleg le Gent, in vervanging van M. De Meuleuaere tot sibstiluten van den prokureur des konings, by de rechtbank van eersten aeulèg te Gent MM. J. Vanwerveke, subsliluet by de recht bank van eersten aenleg te Dendermonde en P. De Smet, bjgevoegd ret hier by de recht bank van eersten aenleg te Gent tot subsli luet van den prokureur des konings by de rechtbank van eersten aenleg te Dendermon de, J. Decock, advokaet te Brugge, in vervan ging van M. Vanwervekelot vrederechter van liet kanton St-Truydeii, M. Caituyvcls, doktor in de rechten, lid der bestendige depu tatie van Limburg, in vervanging van M. Van Neuss, overleden. KËRKELYK NIEUWS. Kardinaals. Ter gelegenheid der bietste benoemingen van kardinaels, achten wy liet n:et ongepast de volgende statistiek meé te deelen, welke in verschillende vreemde dagbladen wordt aen - getroffen Pius IX heeft gedurende zyn 2d jarig paus dom 99 kardinaels benoemd. Onder deze 99 kardinaels zyn 57 Italianen, 15 Franschen, 5 Engelsclien, 9 Spanjacrden, 5 Portugezen, 7 Duitschers of Oostenrykers, 5 Hongaren, 2 Polen, 1 Belg en 1 Amerikaen. Van de 99 zyn er reeds 50 overleden. Van de 6i kardinaels die Pius IX den pau- selyken stoel zagen beklimmen, zyn er nog slechts 8 in leven. Het getal der tegenwoor dige kardinaels is 57. De oudste onder hen is kardinael de Angelis, aertsbisschop van Fer- mo. Hy is den 16 april 1792 geboren en by gevolg vier weken ouder dan Pius IX. STERFGEVAL. De hertog van Arenberg is verleden zondag, ten 2 uer 's morgends overleden, aen de ziekte welke hem twee maenden hy bleef. Zyn dood- stryd heeft niet minder dan twee dagen ge- duerd. Hertog Engelbertus van Arenberg, hertog van Aerschol en Croy, en van Meppen, prins van Recklinghausen, ridder van het Gulden vlies, groothui van het orde van Pius IX, enz., was 51 jaren oud. Deiertogin telt nauwelyks 28 jaren. De groote familiën waeraen de overledene hertog door familiebnden verwant is, zyn dc lamiliën van Mende, van Liechtenstein, Aldobradini, van Saraia, de la Rochefoucauld, Laiicelotti, van Kauilz cu van Lobkowitz. Wylen de hertogin vn Arenberg, moeder van den overleden, was eee prinses van Lobkowitz. De lykplechlighede zullen le Enghien plaets hebben, de begraefplels dezer familie bevindt zich in liet park vanhet kasteel dezer plaets. Men schryft ons uilAyghem Het zal welhaest en jaer geleden zyn dat in onze parochie een eer lief beeld van 0. L. V. Lourdes in eene rachtige kapel werd in gehuldigd. Hoe zeeraen de fl. Moeder Gods de eer beviel welke nen, van den eersten dag af, llaer bewees, en ie eindelooze gebeden en bedevaerten, welke nen by dage en by nachte doet, bewyzen de talyke wonderen waervan wy sedert verscheideie maenden getuigen zyn geweest. Niemand km zeggen hoevele gene zingen er bekomen cyn iu liet geheim, welke men om zekere redei vemvygt, eu van dezen welke openbaar zynzullen wy de byzonderste opnoemen. Eene jaige dochter van Ayghera is op zeer weinige digen van eenen ge\order- den kanker genezoi geweest. Over eenige dagen is jufv. Scheirlinck van Kcrkxken, van eene geweldige hilziekte aengedaen, oogen- blikkelyk genezen in de kapel, van welke genezing wy ze!\e, lare gezellinnen ten getalle van 18 en een groet getal andere persoonen getuigen zyn geween. Twee dagen later eene dochter van Haelter met dezelfde ziekte sedert 2 jaren aengedaen, is plotselings genezen onder de oogen vaneen groot getal aenschou- wers. De toeloop *an het volk, dat van alle kanten van hot lanl van Aelst toestroomt, is oiigeloofly k, cn neemt toe van dag lot dag, on leu ware vele lersoonen hulp ouden by 0. L. V. van Lourles, zou men liet tegen- strydigc uitwerkse zien. By de byzondere kapel waerin men O. L. V. van Lourdes aen- roept is er een omnegang gevoegd waer men welhaest 5 schoone kapellen zal ontmoeten welke aen Maria onder verscliillige aenroepin- gen zullen toegewy J worden. Daer zullen zekerlyk persoonen gevonden worden die moeilyx zullen geloof hechten aen dc wonderen bekomen door de voorspraek van O. L. V. en men moet inderdaed niet onvoorzichtig zyn en in alle geesten gelooven, maer wanneer een groot getal persoonen op één oogenblik' eene ziekte zien ophouden die zich nitivendiglyk en onophoudelyk uilwyst, dan kan men toch niet meer twyfelen dan moet men zyn verstand onderwerpen aen de wezentlykheid, anders mag men niets meer met zekerheid gelooven. Sedert eenigen lyd worden er by na dage- ly ks in onze stad dieften bestatigd, 't is vooral op de winkels van mercerie en ellegoederen dat dc dieven het munt hebben. De policie liadt wel vermoedens op zekere oud-veroor- deeiden,-kerels die leven zonder werken, maer kon er toch niet in gelukken, lien van de eene of de andere diefte te overtuigen. De winkel der weduwe Van Lienle, op den hoek der Kapellestraet, was reeds meermaels door de dieven bezocht geweest en dit bezoek was tel kens, door de vcrawynmg van 't een ul "t ander voorwerp, bewezen. Hier over was eene klacht by de politie neergelegd. Dynsdag II. legde de agent Bias zich op hinderlaeg in den winkel van genoemde \VC. Na verloop van omtrent een 1/2 ure, kwam er een kerel binnen die met de gauwte eenige strengen saei vast greep en ze onder zynen frak verborg. De agent Buys sprong hem onmiddelyk op 'l lyf, vatte hem by de kraeg cn leidde hem naer de wacht alvvaer proces-verbael tegen den dief werd opgemaekt. De aengehoudene is de genaenide Lucas Waulers, een kerel die reeds dry veroordeelingcn voor diefte heeft ondergaen. Hopen wy dat de politie weldra dc hand op de andere leden der benden zal leggen en onze winkeliers van die schurftige bezoekers verlossen. Yrydag, rond 6 uer des avonds, is alhier aen de niolenstraetpoorl, naby de herberg 0 7 Slot een jongentje van 5 jaren, zoon van zekeren Cornelis, schrynwerker, woonende ter herberg In Roomen door de geladen kar van Adriaen De Leeuw van Mylkeek over reden. Het slachtoffertje dezes ongeluks was aen den hals getroffen en heeft slechts eenige minuten zyne bekomene wonde overleefd. Naer het scliynt zou het kind onder een der wielen geloopen zyn op den weinige tyd dat de voerman, zoon van den hooger genoemden Dc Leeuw, was achter gebleven om aen eene natuerlyke behoefte le voldoen. Vrydag 2 dezer is de lieer Coppens, landbouwer, woonende in 't Kruis van Bui- gundie le Hekelgem, door zyne eigene Kar geladen met hooi, op den Brusselschcn steen weg alhier, een been verpletterd geworden. Ziehier in welke omstandigheden De lieer Coppens had zyn peerd den breidel- ontdaen 0111 het eenig brood te geven, toen eerisklap het paerd door het voorby vliegen van eenige duiven verschrikte en aen '1 loopen ging. Onmid'dyk liep hy het gespan achterna en poogde het tot staen le brengen, doch onge lukkiglyk werd hy onder een der wielen ge slagen 't welk hem over de boenen liep. liet slachtoffer werd oogenbhkkelyk opgenomen en in de herberg het Muisken gedragen, alwaer de heer dokter Lacompte, liet verbry- zeld been verpleegde. Wat er van 't peerd en de kar geworden is, daer omtrent hebben wy lot nu toe niets stellig vernomen. Wanneer zullen de voerlieden dan toch eens begrypen hoe gevaerlyk liet is de peerden op de slraet te outbreidelen, om ze te voederen en ze niet vast le maken Onder de laetsle benoemingenin liet legerontmoeten wy er eene welke door hare zeldzaemheid, opmerkenswaerdig is en lol aenmoedigiging zal strekken aen al die genen welke bevordering in dezen slaet be trachten. Den heer Frans Dierickx, zoon van den veld wachter der gemeente Dendei leeuw, werd in 1858,als mdiciaen, door hel lot aengewezen.en by den dienst ingelyfd, met de geringe kennis sen en geleerdheid van alle andere jongelin gen zyns gelyken. Door zy n goed gedrag, leer- zaemheid en dapperheid beklom hy spoedig de leege graden van onder-officier en officier, werd als major-hevel hebber gesteld by de Tiichtafdeeling van Vilvoorde en komt nu tot lieulenant-kolonel benoemd te worden. Ziedaer een man van verdiensten, welke zyne verhevene plaets zekerlyk niet afgebedeld heeft. Eere zy aen hem. Uit goede bron komen wy te vernemen dat de pryskamp, met den kaetsbal, op l zilt, gegeven ter Graenmcrkt alhier, door de Maelschnppy dc Moe dige Slryders decs jaer luisterryk belooft te zyn. Ue opening is vastgesteld, op Zondag 2 Mei, ten t i/a ure namiddag. De volgende partyen zullen aen den pryskamp deelnemen 1® party de lsle der Maels. de Moedige Slryders.» 2e de 2d* - 0 3" U de 3dc 4" de ls,c van Etterbeek (Brussel.) 5» a de 2d0 6e de 1"te van Ixelles (de Vercenigde Vrienden) 7* u dc 2d® 8° M Paul Verdoodt, Moorsel. 9° Petrus Van de Velde, Nieuvverkerken. 10® U Edmond Vcrlack, Berlaro. tl" Pr. Coppielcrs, Zele, Havermaet. 12" U Louis Spaeus, Aelst. 13" Dominique Van Lnnduyt, Nicuwcrkerkcn. U° Isidoor Lie Vos, Zele, Veldeken. 13° a riunont, Sl. Gillis (Brussel). 16° u Lavandy, 17° Seraphien Goeman, llofslade. 18» u Eeckhoul, Eiondegern. t9e a Ycrmasseil, Nieuwer kerken. 20" Joannes Vermeire, Moerzokc, Caslel. 2f Louis Van Danime, Grembergen. 22" Bernardus Bosman (kaporael), Wiezc. 23° u Alfons Bogaen, Zele, lluivelde. 2i° Edouard L)c Clerck, Audegcm. 28" Charles Duquet, Lede. 26c Vila) Muylaort, llordersem. 27" Ivo Van Hauwe, Schoonaerde. 28® Kolonel van Brussel. 29° Frans Van Dries, Erembodegem. 30® Jacob, Antwerpen. 31" U Camillc Praet, Lede. 32® Edmond Vercruyssen, Gysegem. Op 5 april is bet volle maen en daeren- boven zal deze de zon eklipseeren. Die eklips zal totael, en van zeer langen duer zyn het is misschien de schoonste van gansch het einde dezer eeuw. Daeruit spruit voort dat de werking op hel water der zee niet gering zal zyn en de hoogte van den springvloed van 8 april 's avonds, uilzonderlyk groot zyn zal. Deze springvloed zal 112° bereiken. De overige springvloeden vallen Op 22 april, 's morgens, met 85"op 7 mei, 's morgens, met 104"op 21 mei, 's avonds, met 75°op 5 juni, 's mor gens, met 93°, en op 20 juni, 's avonds mel69°. Men schryft uil St-Nikolaes, 31 maert. Men meldt dat M. Vilain XIIII, senateur van het arrondissement St-Nikolaes, dezer dagen door eene geraektlieid is getroffen, en dat zyn toestand dehevigste onrust verwekt. Een koopman in ncrdappels is voor eenige dagen in een verdacht huis der St-Marien- 'straet, te Gent, uitgeplunderd. Na hvee glazen likeur, die hem oogenblikkelyk smoordronken maeklen, gebruikt te hebben, sluimerde hy in, en van deze omstandigheid gobruik makende, heeft men hem eene som van 300 franks ont stolen. De policie heeft een ondeizoek ge opend. Men verwacht elk oogenblik de bevalling der gravin van Vlaendereu. De dignalarissen van het huis des graven en der gravin zyn verzocht de hoofdstad niet te verlaten. De politie van Brussel heeft dezer dagen twee soldalen aengehouden, op hel oogenblik dat zy by eenen loodgieter eene hoeveelheid koperen buizen verkochten, welke zy gestolen hadden, ten nadeele van den eigenaer eener bakkery, waer zy in dienst waren. By hunne ondervraging hebben zy dry hunner makkers beschuldigd, welke zich aen heizelfde soort van diefstal naacien piietitig gemackt. By dezo laetsten bevindt zich een kaporaeldus, vier man en 'ne kaporael. Men schryft uit Brussel De houweel der al brekers zal, zooals men weel, weldra de gansche O.-L.-Vrouw- ter-Sneeuwwyk overhoop werpen, onder voor wendsel van gezondmaking en hervorming. Dus zal binnen kort de overheerlyke kapel van de Broeders der Cliristelyke Leering vernield worden, welker muren van binnen gansch beschilderd zyn met prachtige tafereelen, ver schuldigd aen liet penseel van M. Porlaels. De Broeders hebben 50,000 Ir. schadeloosstelling bekomen. Alwie nog eene laetste mael dit ler dood veroordeelde wonder van christene en belgische kunst wil beschouwen, moet zich dus haeslen want de houweel is opgehe ven. De inkom der kapel is vry. -- Verleden zondag, Paesschdag, had in de hoofdstad eene burgerlyke begrafenis plaets. Rond 3 1/2 uer namiddag, zag men in de Rid- derslraet een soort van lykwagen voor eene deur, omringd door libre-penseurs, solidaires en nieuwsgierigen. Op de doodkist bemerkte men een verzilverd Christusbeeld De ver wondering was algemeen en men vroeg on derling of liet uit heiligschendene spollerny was, dat die lieeren bel kristusbeeld op Paesschdag burgerlyk gingen in den grond steken. Men schryft uit Brugge, 1 April De peerdenmarkt welke heden en gisteren in onze stad gehouden werd, heeft een groot getal vreemdelingen uitgelokt. Er whren 215 volwassen peerden waervan er 200 verkocht werden aen pryzen welke verschilden van 200 tot 1500 fr.; 155 veulens van welke men er 152 verkocht, voor 500 tot 1000 lr. elk van 6 jonge veulens werden er 2 verkocht, hel een voor 250 en hel andere \oor 450 fr. 5 pracht- peerden golden 1000 tot 1800 fr. elk. Er waren 25 ezels ter markt, waervan er 19 verkocht werden acn pryzen verschillende van 50 tot 150 fr. Men schryft uil Brugge, 50 Maert Het Vliegtoestel en de verdere voorwerpen, nagelaten door M. De Groof, thans op de Halle tentoongesteld, lokken de nieuwsgierigheid uit. Men weet echter niet waerom, want iedereen kan toch wel machienen uitvinden om te vallen. Zaterdag kwam een onbekend persoon in de bakkery van M. Cardinael, in de Lange- straet, te Brugge, en ziende dat er niemand in den winkel was, trok hy de tooglade open, deed eene ferme greep in het geld en liep er meè weg, zonder dal men hem heeft kunnen achterhalen. Men schryft uit Antwerpen Opgepast voor de dieven. Er scliynt zich eene nieuwe dievenbende in onze stad gevestigd te hebben, want sedert eenige dagen, wordt er in de verschillende wyken der stad gebroken en gestolen, dat het een lust is om hooren, zonder dat het de policie mag gelukken de stoutmoedige kerels le ontdekken. Gisteren hebben wy eene heele reeks grove diefstallen meegedeeld, en vandaeg vernemen wy dal de kerels den afgeloopen nacht niet werkeloos lieten voorbygaen. De dieven zyn in dc herberg La Belle Vne, op de Yzeren Waeg, gedrongen, hebben er de tooglade van haren inhoud ontlast en de bus van 't Sl-Carolusgeslieht meêgenomen. Men vermoedt, dat de schelmen zich in bel lokael hebben laten opsluiten. De tooglade kon hoogstens 10 tot 15 frank hebben ingehouden wal de bus bevatte, is moeilyker te bepalen. De policie is verwittigd. Volgens een gerucht dat veel geloof vindt te Antwerpen, zou Flup den Belg, in vrouwenkleêren vermomd, naer Engeland vertrokken zyn. Ter gelegenheid van een diefstal by een advokaet alhier te Antwerpen, loopt liet vol gende gezegde De advokaet betrapt den dief in zyn huis hy pakt hem vast en reept Wacht, kerel, de juslicie zal u van de saus geven. Och, weette wat, zegt de dief, daer ik locli toevallig by u ben, vraeg ik u om mynen advo kaet maer te zyn. Ce hebt er toch al wel erger dan ik hen, doorgeholpen. Een knaep van 15 jaer oud, woonachtig Orteliuskaei, le Antwerpen, speelde woensdag' namiddag op de balken in de Mexikodok en viel in het water. M. Jos. Van Bladel, klerk, kwam onmiddellyk den drenkeling ter hulp ge sneld en gelukte er in hem te redden. Het kind had reeds alle bewustzyn verloren er verliep een geruimen lyd alvorens er eenig teckcn van leven terug kwam. Een gebrekkelyke werkman vertrouwde deze week le Antwerpen, eenige meters roo- den baei toe aen eene vrouw, die liv op de slraet ontmoette, met verzoek liet pak in den Bcrg-van-Bermheriigheid te verpanden. De onbekende beloofde de boodschap le doen, ging naer het berghuis, Beukelacrstrael, ont ving 7 frank, doch zy poetste met hét geld en het bergbriefje de plaet. Tot nu toe heeft men do diefegge niet ontdekt. Men meldt uil CampenhoutDal liet volgende geval nog eens lot voorbeeld diene aen die pachters, welke de onvoorzichtigheid begaen zich van petroollampen in de stallen te bedienen. Joannes Duguesnc, eigenaer te Bergli, by Campenhout, gebruikte ook immer deze lampen in zyne stallingen, toen woens dag avond eene kal by toeval de lamp omver- sprong. Dadelyk vatte liet strooi vuer, waerop de pachter toeliep om liet met den voet uit te dooven maer ongelukkig deelde het zich aen zyne kleéren meè en in een oogwenk was hy gansch van vuer omringd. Intusschen tyd bieidde het vernielend element zich verder uit, en aen hlusschen viel niet te denken. Peerden, koeien, kalveren, varkens, honderd zakken graen en eene groote hoeveelheid strooi, zyn vernield. De eigenaer is des nachts aen de gevolgen zyner wonden overleden. Men schryft uit Thientjn, 31 maert. De peerdenmarkt van verleden maendag was zeer goed voorzien talryke vreemde kooplieden waren aenwezig en de peerden van elke soort werden goed gezocht en aen liooge pryzen verkocht. Het grootste gedeelte der verkochte peerden zyn voor den uitvoer bestemd. Men schryft uit Bergen, 29 Maert Gisteren is de kapitein-adjudant Ceulemans, alhier liet slachtoffer geworden van eene groote onvoorzichtigheid. Gansch gekleed zynde, om zich naer zyn bureel te begeven, was hy op het punt zyne slaepkamer te ver laten, toen hy schertsend eene oude pistool van den muer nam en er zyne jonge vrouw lachend mede bedreigde. Hy trok den hnen af, docli de amorce welke er op stond gaf geen vuer. De vrouw zegde dat die bedreiging liaer schrik aenjoeg doch de kapitein sieldc haer gerust, zette eene andere amorce op het wapen, zeggende zie, ik zal u bewyzen dat hierin geen het minste gevaer bestaet. Hy richtte het wapen op zyn hoofd, trok den haen af en viel als door den bliksem getroffen dood neêr. Het wapen, dat sedert lang met poeier geladen was, bevatte geenen kogel men be merkte aen den rechterslaep van het slacht offer eene groote wonde doch de schedel was niet doorboord of verbryzeld, zoo als men iu de stad vertelt. Men kan gemakkelyk oordee- len over de droellieid der jonge vrouw, de eenige getuige dezer ramp, welke twee familiën in de grootste droefheid dompelt. Men schryft uit Doornyk, 51 maert. De lykschouwing van hel lyk van vrouw Midavaine heeft gisteren in het gasthuis dezer slad plaets gehad. Midavaine en Esquermes zyn in de tegenwoordigheid van het lyk ge bracht de tweede is vry gelaten, doch de eerste heeft men gevangen gehouden. Wie heeft nu den messteek toegebracht? Zou het de man zyn, zooals men hel heden onder het publiek vertelt Zou deze zyne vrouw doode- lyk getroffen hebben door zynen medevechter te willen raken Dit alles zal het gerecht to onderzoeken hebben. FRAXKP.YK. Carker welke onlangs (e Parys is aengehou den en die zich uitgaf voor een amerikaenschen bisschop, is naer Marseille overge'voerd, waer hy zal terecht staen voor aftruggelary en onwet tig dragen van pneslerklrêren. De Canadiër is noch bisschop noch priester. De byzonderheden van dit proces beloven belangryk te zyn. De blauwe Kravatten. De policie van Parys heeft eene nieuwe dievenbende ontdekt, numelyk die der blauwe kravatten. Er waren dieven, by middel van braek in een hnis der rue dc la Douane gedrongen en hadden er eene som van 7,200 fr. gestolen. Men vernam weldra dat in de huert dry mannen gezien wa ren, die twee dagen lang al de personen be spiedden, welke gemeld huis 111 of uil gingen. Deze personen droegen blauwe kravatten, ten einde elkander te herkennen, even als vroe ger de groene kravultcn gedaen hadden. Twee dagen geleden werd er in een verdacht huis der rue de Charonne dry persoonen aenge houden die met gansche haudvollen geld ver kwistten. Zy werden naer liet policiebureel ge bracht en in hel bezit gevonden van twee dui zend en eenige honderde frank. Zy konden over het bezit dier som gecne voldoende uitlegging geven, zoo min,als over hunne woonpiaets en bedryf. 's Anderendaegs maekte echter een van de dry zynen naem en woonpiaets hekend. Hel was de genueinde Emiel D..., oud veroordeelde, woonende rue Popincourt, van waer hy daegs voor den diefstal in de rue dc la Douane, ver dwenen was mei dc kleêren van zynen gebuer, een brave werkman, die te hem toevertrouwd had, zegde hy, om ze naer den Berg le dragen. Men heeft iu zyne kamer eenige gestolen voor werpen en verscheiden blauwe kravatten ont dekt. By dc twee medeplichtigen van Emiel D..., welke men als oude dieven heeft erkend,

De Denderbode | 1875 | | pagina 2