Een samenspraekje. en zoo krygen wy geen toezicht op dc verval- sching der levensmiddelen. Eenvoudig, ja is zulk toezicht. Dat liet Slaetsbestuer in elke provincie een bevoegd man aenstelle, die op oubepaël- de, onregelmatige tydslippen de fabrieken en raagazyneu bezoekt dat hy hen, op eigene verantwoordelykheid gelastte, een gewetens vol verslag op te stellen, en zelfs, wanneer 't noodig is. door ecneu anderen beambte doel controleeren men doet dit wel op den Staetsyzerënweg, om den wille van enkele centimen ol halve frankskens De straffeYVy zouden ze tweevoudig willen in de eerste plaets zou de justicie haren loop moeten hebben, en de rasphuizen geopend moeten worden voor de slechte lie den, die er geen bczwaer in vinden hunnen evenmensch, langzamerhand of in 't kor t, te vergiftigen ol minstens ongezond te maken. In de tweede plaets zou liet publiek nog meer bepneld legen hen dienen gewaerscliuwd te worden men zou in de dagbladen en aen de hoeken der straten de namen en 't wan- bedryf der plichligen moeten afkondigen. o Na zes maenden aldus gehandeld te heb ben, zou er, wy zyn er zeker van, iu geheel het land geene valsclie suikery, geene valsche peper of koffy, geene gekrytte of gekalkte bloem meer te vinden zvn. Volgens den Courrier de Bruxelles zou de minister van finanticn alzien van bel wetsont werp, tot afschaffing van liet palenrecht der- geneesheeren, hetwelk hy aengebodeu had op de motie van M. Vleminckx, voorzitter der ge neeskundige akademie en lid der Kamer. M. Malou zou per brief aen de middenseklie hebben doen weten, dat hy het voorstel aeu- kleefde van M. d'Andrimont, afgeveordigde van Luik, die liet patent voor de genecsliecren wilde behouden en eenè belasting van 50 fr. per jaer voorstelde, te betalen door eiken advokaet, die sedert twee jaien op de tabel van liet orde ingeschreven is, of seddrt vyf jaren zyn ambt uitoefent. Men verzekert dat bet denkbeeld van afschaf fing der zaterdagzitliiig, in de Volkskamer, veel kans heelt aenv-eerd te worden. Wy zou den de laetste niet zyn om deze nieuwigheid toe te juichen zy zou ten minste de verdien ste hebben eeuc der redenen te doen ophou den (maer zyn dit wel redenen?) door liet ministerie van justicie ingebracht om des zon dags de wcrkplaetsen van den Monitcur niet te sluiten. Van bet oogenblik dat het Stadsblad in zyn nummer van den zondag maer oude besluiten, boekliandelsreklamen of uittreksels van andere bladen, zou af te kondigen hebben, zal nie mand, gelooven wy, nog reden hebben om zicli te verzetten tegen de sluiting der ofïi- ciëele drukkery op den zondag. zal goed loensclie knepen uit te vinden hebben, om hein te redden, er zal geene misericorde zyn, weest er zeker van, Victor. Nu voor 't overige, Victor, mistrouwt u in het toekomende van de samenspraek van zulke kiawatten; lael zulke vuilerikken loopen met 't hair van buiten, gelyk de beeren. V Datisverstf.cn, Mynheer? AI. Tot later, Victor Volgens den Verbowkschryvehev, zyn de onbeduidende geroepen die zich by de' soli daire begrafenis van Zondag 18 April laten hooren hebben de schuld win de Jezuïeten. Confrater, wy beklagen u waerlyk, zoo vvree- delyk van de Jezuïelciimerrie beiedcu zyn; dal is verschrik kei.\k Rap, doe erne bedevaert uacr den oppriester der logïe of de Jezuïeten komen u nog langs neus en ooren uit en dan is liet met u gepast want die gasten zouden uwe ziel weldra doorvreten hebben. Na eenige ronkende woorden overdo kleri kale onverdraegzaemheid riedergeschreven te hebben; noemt de feifcondskribbelaér dc catlio- lyken, welke de solidaire begiavenis waren gaen bezichtigen,eene menigte liartelooze kra- wailenW. Abucs, Confrater, want by de -43 li- berhaters onzer stad aie aen den stoet deelna men, waren ten minste 23 kerels, liet schuim onzer bevolking, wier namen liet walgt te moe ten uitspreken, of neèr te scliryven, en die men oprechte krawatten noemen mag Jannen by wicn de krawattery eene erfzonde is, en die niet leven dan van krawattery. De Confrater zal zicli misgrepen en gedacht hebben dat de krawatten die den solidairen lykwagen volg den, catholyken waren. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De. eerw. beer De Beule, pastoor te .Lede by Kruishoutem, is pastoor benoemd te Asper de eerw. lieer Uytlenliove. welke desservilor benoemd was te Buerle, volgt hem op. KERKELYK NIEUWS. De plechtige begankenis ter eere van den II. Laurenlius (Vlasmis,) zal dees jaer te Haelterl gevierd worden, op Zondag 9 Mei. De goddelyke diensten zullen op dc volgen de uren gecelebreerd worden l-le mis om 3 tier, 2Jtf mis om 7 uer en de solemnele hoogmis om 9 uer. Den gelieelen dag en de volgende dagen zal er gezegend worden met de reliquieën van den Heiligen Laurentius. RECHTEULYK KRONYK. Leopold Dubois, de dief van de som van 3,000 Ir. die liet groot lot uitmaekten van den weldadiglieidslombola te Luik, is verleden vrvdag door de. korreeiionneele rechtbank dier stad tot een jaer gevangenisstraf veroordeeld. Mynheer. He wel, Victor, hoe gaet het met den verkoop der catholyke gazetten Victor. Nog al wel, Mynheer. M. Verkoopt gy ook het Verbond van Aeist V. Neen ik, M. wat denkt gy wel, zulk een vuilblad M. Ja maer, Victor, weet gy wel dat er in dal vuilblad een artikel over u geschre ven is? V. En wat wordt daerin gezegd,Mynheer? M. Een zyncr vrienden, zoo zegt hel Ver bond, zondag lest in de statie zynde, vroeg u eer. nummer van het Land van Aelst. Ik heb a geen nummer meer van dit vuilblad, was uw antwoord. Die vriend des Verbonds over dat antwoord, met reden verwonderd, zoo veel te mc^r daer hy in de meening is dat gy door het Land van Aelst zelve aengesteld zvt, voor den verkoop der catholyke gazetten, (het welk ik persoonlyk weet niet waer te zyn) vroeg u toen of gy wel ernstig spraekt Ja zeker antwoordet gy op nieuw, want het Land van Aelst doet niets anders dan de treffelykste menschen aezranden V. Wel Hemel toch waer gaat men dat zoeken!! Ganscli dien artikel is eene vuige leugen, van den beginne tot hel einde 't is waer. ik erinner liet myEen lieer is my een vlaemsch blad komen vragen, en ik weet niet of het een Itenderbodeeen Land van Aelst o! een Werkman was, inner wal ik heel wel weet, is dat ik nooit die woorden welke liv my den in mond stelt, heb uitgesproken. Dat moet ncn deugniet zyn, die benydt dat ik treffelyk myn biood win. Al. - Maer,Victor, kende gy dien heer niet? V. Niet persoonlyk, alleenlyk weet ik dat hy veel op reis gaet, want ik zien hem dikwyls in de statie en wel byzonderlyk den zondag mergend ik twyfel grootelyks of hy wel ooit de mis by woont in zyne parochiekerk welke nogihans op zyn hoofd niet vallen zal, daer dezelvezoo men my gezegd hoeft, nog maer sedert eenige jaren nieuw en sterk gebouwdis. Ook hooi ik hem dikwyls van vui ligheid en stspreken. Veel verstand, denk ik niet, dat hy bezit, maer hy is irotscli en opgeblazen van hoogmoed, daerby dik van huik en zyn achterste gelykt zeer wel aen 'l aersgat van eenèn groven boom; verders heb ik ook nog hooren zeggen dat hy tamelyk veel commercie doet onder andere in wit goed, charioiien en andere diergclyke. W. Victor, man, ik weet al daeromtrent Wie die lieer is, hy bewoont eene gemeente der omstreek, hy is eertyds een zeer mager pennclekkerke geweest, maer is door fyne streken tot een ambt geraekt welk alleen aen deftige burgers mag toevertrouwd worden. Daerby 't is altyd een tweegezichte!' geweest over ettëlyke jaren maekte hy deel van de Sociëteit van den II. Vincentius ft Paulo, ore aldus liet vertrouwen van de lichtgeloovige lieden zyner, gemeente te verwerven en tot 't ambt te geraken waer zynen hoogmoed hem deed' naer snaken, gelyk een hond naer een stuk vloesch. Maer als hy het handje boven water hadt, wierp hy de kap over d'fiaeg.wierd in eens liberael- en deedt zich by de liberale associatie aennemen. En kunt gy liet gelooven, Viclor.dat hy nog dagelyks-uitroept dat hy catliolyk is, en dat vele lichtgeloovige lieden zyner parochie, liet voor eene waerheid aen- zien Doch het zal hem niet baten, ik weet stellig. Victor, dat by met October aenstaende nen eersten maer nen feilen stamp zal krygen, die hem zal doen gewaer worden dal hy later zyne matten zal moeten oprollen, en dit zonder misericorde. 't Spel lieert te lang geduerd, er zal een einde nen zyne slimme streken en ver drukkingen gesteld worden. Reinsert de Vos, a En 't was gemeenc volk niet, zegt de IVr- Acw/sschryvelaer.dal zicli op eene schandige wyze gedroeg, 't was niet die soort van menschen, die, by gebrek aen onderw vs en goede opvoeding, zich in zulke omstaudig- heden slecht dragen. Eilaes neen, 'l was i liet puik van 't klerikalismus, 't waren kleri- kale drukkers ol opstellers van klerikale gazetten, 't waren, enz Eh wel, Ue/Aojirfsschryvelaer. Wy zeggen u ronduit dat gy nen laffen beleedigêr zyt. Wy dogen al uwe liberale vrienden en krawatten uit ons te kunnen bewyzen dal wy ons tot iels anders bepaeld hebben dan den stoet eens we! te bezichtigen en, wel is waer, nota ie nemen van zekere liberale sukkelaers die daer kwamen paradeeren of den grooien liberalen jan uithangen. Zoo wel als de houding welke gy ons toeT schryft eene laffe en logenachtige beleediging is, is liet verhaelselken van 't gene gy den E. P. Smalen toescliryrt, ook eene laffe logen, waer wy niets van gelooven. Zieldaer onze antwoord, Verbondssc\iryxe\aer, op uw logen- achtig en lasterend artikel, dat o door de on verschilligheid onzer medeburgers jegens uwe liberale manifestatie ingeboezemd is geweest, en 't gene gy niet verkroppen kunt. SENAET. 't Senaet heeft, deze week, eene korte ver gadering gehouden. Na de goedkeuring der kiezing van Namen en de aenwyzing der depu tatie gelast met den koning geluk te wensclien over de geboorte van prins Aelbrecht, is de hooge vergadering overgegaen tot hel onder zoek en stemmen van veiscueidene wetsont werpen van weinig belang. Uynsdag heeft de vergadering, na kennis genomen te hebben van de antwoord des Konings. op de geluk- wenscliingen Hem door 't Seuaet aengebodeu, zicli tot nadere byeenro'ping verdaegd. VOLKSKAMER. Zaterdag derverledene week heeft de Kamer met 37 stemmen tegen 43 het wetsontwerp van afschaffing der koophaiidelskamers aenge- nomen. Dus een wapen te min iu de handen der liberhaters. In zitting van Dynsdag dezer week heeft de vergadering met 72 stemmen tegen 9, hel wetsontwerp gestemd 't welk de inkomende rechten afschaft op de garens van vlas, van kemp en van jute. Verders heeft de vergadering eene geheime zitting gehouden, in de welke de wyzigingen.aen liaer reglement loe te brengen, behandeld werden, en onmid- delyk daerna het onderzoek des bodjets van 'l ministerie van openbare werken aengevan- gen. Verscheidene redenaers hebben de be langen van hunne vvederzydsclie arrondisse menten verdedigd en liet leggen van nieuwe banen, vaerten en yzerenwegen en 't inrichten van nieuwe statiën aenbevolen. M Veibrug- glien, vertegenwoordiger van ons arrondisse ment, trad de opmerkingen by van Al. Simonis en riep op zyne beurt de liooge aendacht des lieeren Ministers in op de noodzakelyklieid van dc zondugrust aen al dc staetsbediende te. verzekeren, en hen aldus de gelegenheid te verschaffen hunne godsdienstige plichten te kunnen volbrengen. Alen zou, zegt de beer Verbrugghen, zeer wel maetregelen in dien zin kunnen nemen zonder de belangen des publieks te verhinderen. Onze vertegenwoor diger ondersteuiide ook, de opmerkingen der middenseklie, betrekkelyk iiel overnemen, door den Stad, van de bueriwegen. Hel Goe- vernement, ging liy voort, kan eenen maet- regel van zoo groote noodzakelyklieid, om financieele reden, niet verslooLen, als liet jaer- lyks zulke aenzienlyke sommen aen verfraei- ingsvverken, gelyk hel justiciepaleis te Brussel en meerandere, kan besteden. Eindeiyk vraegt de spreker, iu naem van den Landbouw, dat de mestveilen voor wat den vervoerprys op den yzerenweg betreft, aen de liouillekoleu zouden gelyk gesteld worden. De landbouw heeft recht op de voordeden welke aen de nyverheid gegund worden. Iu ons artikel betrekkelyk de voor gestelde wyzigingen aen de richting van (ten yzerenweg Antwerpen-Douai, sectie van Aelst naer Antwerpen, hebben wy eene misgreep begaen. Wy hebben gezegd dat de voorgestelde richting langs Louderzele 8 4/2 kilometers zou langer zyn dan de eerste richting langs Alal- deren. Na betere inlichtingen en grondiger on derzoek, is het ons bewezen dat de nieuwe richting slechts 4 h 2 kilometers zou langer zyn. flet arrondissement Aelst heelt er dus geen belang by om zicli tegen de nieuwe rich ting te verzetten, integendeel, zy is voordee- ligcr voor de stad Aelst en 't omliggende dan deze langs Malderen Donderdag namiddag is liet kind Bene dict Van der Vorst, oud van 3 jaren, inden Dender gevallen, achter de bleekery van den lieer Leirens-Eliaert. Gelukkiglyk bovondt zicli den lieer Benedict Scliouppe in de nabylieid. Deze lieer spiong ganscli gekleed in T'water en gelukte er iu den kleiden drenkeling aen eene gewisse dood te onttrekken. Wy roepen de aendacht onzer Gemeente-overheid op deze daed van moed en zelfsopoffering in, en wy hopen dat men niet vergelen zal haer na ver dienste te doen beloonen. Vrydag jl. is te Sclioouaerde de slalliug afgebrand der wed. De VVaef, herbergierster in 'l I''it Lam. Eene aenpalende scliuercn de gemeenteschool waren ernstig bedreigd, en dank aen spoedige hulp en de zelfsopofferin- gen der geburen is men er in gcslaegd deze 2 gebouwen aen liet verslindend element te ont trekken. Het Fondsenblad meldt"dat AI. Ad. Cam- bier, op 14 dezer, op zyn kasteel te Vinder- lioule overleden is. Pastoor nog koster heb ben tot zyn ziekbed mogen naderen. Onge huwd zynde, moest zyne groote fortuin over- gaen, tot bloedverwanten, die er zeker wel op gerekend hadden. Het zal evenwél alzoo niet zyn zekere dame eener naburige gemeente, die AI. Cambier in zyne ziekte is komen oppas sen, is by testament tot eenige erfgename zyner geheele fortuin verklaerd.... Alen schryft uil Alechelen Wy vernemen met een waer genoegen dat Zyne Heiligheid Pius IX, eene eervolle onderscheiding heeft toegezonden aen de vol gende persoonen Burggrael de Kerckliove is kommandeur genoemd van het orde van Pius IX Al. Broers, lid der bestendige deputatie, is kommandeur genoemd van liet orde van Cregorius-de Groote. en ALM. Dessain en Ryckmans Van Deuren, zyn ridders genoemd van hetzelfde orde. Alen gaet eerstdaegs beginnen met liet bouwen van de nieuwe kerk der St-Jozefspa- rocbie te Geilt, eene gift der familie de Hemp- linue. De kerk zal groot, en een wezenlyk monument zyn, in gothisclien sty l, en naer de plans van den bouwmeester Aug. Van Assclie. Wy vernemen datjl. de-baron Van der Bruggeu-de-Saint-Genois, burgemeester van Wyngene en lid van den provincialen raed van West- Vlaenderen, tep gevolge zyfier bekomen wonde, overleden is in den jeugdigen Iceltyd van 29 jaren. Hy luel eeue weduwe en 3 min derjarige kinderen achter. Alen schryft uit Brussel Hei gerucht was verspreid dat prinses Char lotte erg ziek was. Men verzekert ons echter, dal de prinses voortdurend in goede gezond heid is maer hare verstandvermogens nog altyd gekienkt blyven. Men schryft uit Brussel Het goeveriiemeni wilde eene groote revue tegen de maend juli inrichten docli de bur gemeester van Brussel en de omliggende ge meenten, hebben laten weten dat zy hunne medewerking zouden weigeren tot het logee- ren der troepen. Een policieman der gemeente St-Gillis, heeft de daders ontdekt van de aenzienlyke diefstallen, welke sedert eenigen tyd aldaer gepleegd werden. Deze boosdoeners zyn Duit- schors een hunner pleegde te Brussel, in de herberg van de genoemde Anna Peelers, Oude Koornmaiki, eeneu diefstal van 700 fr. en men heelt by hem een aental zilver, juweelen en obligation gevonden, vvaervan hy den oor sprong niet kan aenduiden. Een andere dezer vreemde dieven, die slotmaker was, had een tamelyk grooien winkel geopend met het be loop der gestolen sommen. Stoutmoedige Diefstal. Verleden zon dag nanoen, tusscben 4 1/2 en 3 ure, bad te Brussel, iu een huis der Hoogstraet, n" 223, by den bakker S Van der Westen, een stout moedige diefstal plaets. De vermoodelyke dader, de genaemde, B. Van Eeckeren, oud 23 jaren, bakkersgast, ge boren te Rotterdam, had van de afwezigheid zyner meesters, by welke liy slechts sedert tien dagen in dienst was, en welke naer Leu ven waren vertrokken, gebruik gemaekt om eeneu diefstal te plegen. Toen hy met de kinderen van Van der Westen alleen te buis was, begaf hy zicli op eene kamer, waer de famillie tydelyk sliep, aeugezien men herstellingswerken aen het huis verrichtte, dat door eenen brand op 27 Maert laetslleden, erg beschadigd was. In deze kamer opende hy, by middel van een valschen sleutel, eeue kas, waeruit hy eene som stool van 4000 fr te weten 1960. fr. in geld, waerby een biljet van 1000 fr., 3 biljaten van 100 fr., 20 biljetten elk van 20 fr., 13 goudstukken van 20 fr., benevens 3 gouden ringen, 3 pacr gouden oorbellen, 3 gouden doekspelden, I goeden horlogie met ketting, 1 gouden ketting met sleutel, 2 gouden liemds- kuoopen en 1 zilveren horlogie. De diefstal werd gepleegd terwyl het oudste der kinderen, AJ'ej. Vander Westen, zicli in den winkel bevond. Hel meisje hoorde dat iemand haestig den trap opliep, en, wetende dat er zich niemand vreemds iu huis bevond, ging zy z>en en herkende den gast, toen by reeds op tweede verdieping was. Zy denkt dat deze laetste alsdan reecis den diefstal bedre ven had. Van Eeckeren had bevel van met een rytuig, do echtgeiiooleu Vander Westen aen de Nom d- statie te gaen afhalen, hetwelk hy niet deed, want op liet bepaeld uer bevond by zich in eene herberg der Rouppeplaets, alwaer hy eeneu beefsteak al en een biljet van 100 IK ie wisselen gaf, zeggende dat hy naer Holland vertrok. Mej. Vauder Westen had bemerkt, dat toen Van Eeckeren beneden kwam, hy er uil zag als iemand die tl ronken was. Sedert dien tyd heeft men hem niet meer gezien. De policie doet ernstige opsporingen. Alen schryft uit Antwerpen Maendag is een behendige dief by middel van valsche sleutels iu de kamer gedrongen van moederke Martens, woonachtig op de St- Andriesplaets, en heeft den spaerpol van liet vrounke bvna geheel geroofd. De dief heeft slecl.ls eenige franken laten liggen. De gestolen som beloopt 'rond de 500 franken het ergste van al is, dal enkel een honderdtal franken van liet gestolen geld aen moederke Martens toe hoort. Hel overige was het eigendom van eene uiih'gmactschappy voor Scherpenheuvel. Dit is reeds de tweede diefstal die men by deze vrouw pleegt. Een jaer geleden roofde men haren spaerpot, welke toen 30 fr. bevatte. De policie van Antwerpen, heeft eenen fotogfaef-leerling, oud 18 jaren, geboren in Pruisen, aengeliouden, op het oogenblid dat hy van hier met een stoomboot naer Engeland trachtte te ontvluchten. Deze jonge Pruis had te Luik, (en nadeele van zyneu meester, ver scheidene werktuigen en fotografische toe stellen, ter weerde van 1200 fr. gestolen. Ook uit Brussel was hy niet met leêge handen ver trokken uit hel hotel waer hy hier vernachtte, had hy de penduel van eene schouw, waer- schynlyk hy vergissing, meegenomen. Op liet oogenblik zyner aenhouding was de dief nogin het bezit van al de gestolen voorwerpen. Woensdag terwyl eene vrouw uit de Rid- derstraet, te Antwerpen, naer de kerk was, zyn er dieven iu hare wooning gedrongen, hebben kassen en kisten opengebroken, en eenig geld, alsook eene horlogie, binnen ge palmd. De daders zyn niet gekend. Van een ander inwoorier der 4P wyk lieert men, met be zwarende omstandigliede'n, eene zilveren hor logie en een GOtal fr. ontvreemd. De policie doet opzoekingen. Zondag 23 April, heeft te Velsieke-Rid- dersbovc, eene veclitparty door vyf persoonen plaets gehad. Allen zyn min ol meer door mes steken gewond. Hel parket van Audeuaerde is ter plaetse geweest en er is proces-verbael opgemaekt. Alen schryft uit Nyvel, 28 April Verleden inaeudag namiddag, rond 2 uer, is de pachthoeve, bewoond door Al. Dekin, te Tliines, de prooi der vlammen geworden. Dank aen de pompiers van Nyvel, heeft men geene grootcre rampen te betreuren. Dynsdag na middag, op hetzelfde uer, bemerkte* men brand aen de hoeve, genaemd Spriemont, bewoond door Al. Carpentier, in liet boscli te Nyvel. Ganscli dc hoeve, behalve hel woonhuis, werd door de vlammen vernield. Het gerecht heeft een onderzoek geopend, aengaende de oorzaek dezer dubbele ramp. Werkstaking. Op 26 April, 's mor- gends, begaven eenige mynwerkers, die tiuu werkt gesiaekt hadaen, zich zeer luidruchtig naer den pul Résolu, iu het distrikt Poiiïer, en beletten er liet neerdalen van de werklie den, waerna zy degenen welke beneden wa- j ren, dwongen boven te komen. Er was den mynwerkers van Chateiiiieau eene algemeeue werkstaking aeugekoiidigd tegen gisteren mor- gend. Verleden zaterdag had men eene gedeelle- iyke wei'Kstaking uevverui in üe Koolmynen van Alambourg en van Poirier. Tol lieden toe had nogihans de verhouding der werkstaking niet toegenomen. Iu de my- nen van Poirier wordt gewerkt, slechts een honderdtal werklieden van de 400, hebben in den pul St. André geweigerd iieêr te dalen doch aen den pul Résolu. van het Puys de Liéye, is de werkstaking byua volledig er werken nog slechts 80 werklieden van de 400. De Union de Charleroi meldt dat de werksta king een zeer ernstig uitzicht heeft gekregen, aen den put Résolu, te Alontigny-sur-Sambre. Eene bende opgewondene mynwerkers, zyn naer den put gegaen, met liet inzicht de koor den door te snydeu, en de waggons alzoo in de diepte te doen stortendoch gelukkig kwam de gendarmerie, iu tyéls om dit nood lottig ontwerp te verydelen. De openbare macht heeft echter veel spel gehad met deze bende muiters. Er is eene botsing ontstaen tusscben de op roerlingen en de gendarmerie, cn liet is slechts aen de krachtdadigste poogingeu en aen de koelbloedigheid der gewapende mac'ït te dan ken, indien er geene groote ongelukken te betreuren zyn. Er is versterking gekomen en de oproerlingen zyn belet geworden, lot nieuwe ruslslooruis over te gaen. FRANK IIYK. Half ofiiciedc nolas meegedeeld aen de pary- sche dagbladen logenstraffen al de aenhaliugeu der drukpers in Duitsclil.ind, wanneer deze zegt dat Eiankryk de herinrichting van zyn leger verliaest en hetzelve in stael van iiiobiliseering brengt. In diezelfde nota wordt insg- lyks gelo genstraft, dat er eene samentrekking van ruitc- ry-regeineiiten op dc oosteryke grenzen plaets heeft. Parys, 27 April. Gisteren heelt Al. Dnmas, ter gelegenheid der ontvangst van AI. d'Audiflïel-Pasquier, aeuge koiidigd dat dc akademie van wetenschappen een afdoende middel gevonden heeft, legen de phyloxera, eene plaeg die groote verwoestingen aenrrclit in de wyngaerden. Voor dvn Prys eener Koe. De Figaro meldt dal een slachter, naby Provins, een meisje vermoord heelt om haer de 300 franken af te nemen, welke hy haer kort te voren belaeld had, voor eene koe, die zy a'-n h«'m had geleverd. Ziellier wat daerover te Coulomnners verteld wordt Op zekeren dag der verledene week ontmoet ten twee gendarmen, langs den steenweg op eenigen afslund van Provins een achlienj.uig boerenmeisje, die zegde van een naburig dorp te komen, waer zy eene koe naer den slachter had gebracht. Daer zy den prys der koe, 300 franken.had ontvangen en de avond begon te val len, toonde zy zekere verlegenheid, om des avonds door eene sireek ie gaen waer talryke bosschen langs den weg liggen. De gendaruu n stelden haer gerust zeggende dat de !>aen, welke zv zoo even zelf doorloopen liaiiden. veilig was Nauwelyks echter •wareii zy eenige stonden verwyderd of zy hoorden ge smoorde noodkreten n keerden op hunne stap pen terug. Zy kwamen iceds te lael en vonden liet arme meisje, den hals afgesneden, aen den kant van de l>a«-n liggen Nevens haer lag een slaclitersmes dat de gendarmen als overtuiging stuk meénamen. i Toen herinnerden zy zich den nacm van den slachter, aen wie het meisje hare koe g.-leverd had en begaven zich onmiüdelyk naer huis. Aen de vrouw die hen binnen liet, vroegen zy een kilo yleesch. De vrouw scheen iels te zorken en een der gendarmen dit bemerkende vroeg haer Wal ?y zocht. Het is een mes dat ik gcwoonlvk gebruik, antwoordde zy, en dat zicli niet op zvne plaets bevindt. De gendarm bukte zicli, alsof hy iets van den grond opraepte en haer het mes toonende dat by liet slachtoffer gevonden was, vroeg hy Is hei dit mes niet Ja, dat is het, was 't antwoord. Zyt gv wel zeker dal dit uw mes is O zeer zeker zegde de vrouw, verwon derd dat men haer zoo iels vroeg. Goed zegde de gendarm, wy zullen het dat maer bewaren. Daerop kwam de slachter te huis. Gy komt lael te huis, zegde hem een der gendarmen. Ja, ik was wat verachteed Ik was ook niet zeer gerust, want ik had geld by my en vreesde voor dieven. Was het eene groote som Nog al tamelyk, 500 franken. De gendarmen wisseldm een v.-elbetcekenen- deu blik en eensklaps hield eeu hunner liern hel mes voor de oogen. zeggende Kent gy dn mes De slachter werd bleek, stamelde een onver- slaenbaer antwoord cn zyn schrik bewees dat hy plichlig was. Q..k werd hy door de gendar men onnnddellvk aengeliouden. W v deeli-n d< ze bvzoudeilieden meé, in af wachting dat deze ld e nader bevestigd woroCn. Brandramp. Men meldt uit Chambery, 2oAp-il Iu hel dorp Peignat, ontstond gisteren avond ecu brand duor de onvoorzichtigheid van twee kinderen, die met fosfooi kens speelden, in eene nieuwgebouwde srlitier. Zestien gebou wen. bewoond door negen huisgezinnen werden do prooi der vlammen, alsook de oogst welke in de schuren geborgen was. Tweo-en-vyfiig persoonen bevinden zich door die ramp zonder schuilplaets cn zonder brood. De minister van binnenlaiidsclie zaken heeft aen den pi efekl 500 franken voor die ongelukkige!) gezonden. DEITSCHLAND. Er loopen wéér geruchten over de aftreding des grootkansc.lieis van Diiilschland. Dereden waerom hy dilmad met zyn ontslag zou drei gen, is het reeds meermalen besproken in zicht der neerlegging van een wetsontwerp, vvaerdoor alle kloosters en congregatiën wor den afgeschaft. Aen hoogerhand bestaet er veel legenspraek legen dit wetsontwerp, welke haren invloed doet gevoelen hy den keizer, zoodat deze zou willen, dat in hel wetsont werp alleen de mannenkloosters zouden be grepen zyn want de vrouwenkloosters betreft, deze zouden ongestoord hunne levenswvs bly ven volgen. Prins von Bismark maekt" echter van liet geheele wetsontwerp een deel van het loluel dor godsdienstwetten, en wil alles of niets. In geval van weigering, zou hy voor goed naer Lauenburg of eene andere zyner bezittingen verhuizen. Eene bewezen zaek is altyd deze dat prins von Bismark nog geene gewonnen zack heeft in dc kwestie, want de keizer heeft reeds ten twefde male nieuwe dokiimenlen naer Wiesba den doen komen, om de kwestie cigpnhandig Ie onderzoeken. De broodrooverswet is echter sedert 26 april van kracht, want de Reichsan- zeiger van dien datum bevat dc nieuwe wet op de dölién, welke door den Slaet worden toegekend aen catholyke prelaten en geestelyken. Vorder heeft Mgr. KeUeler, bisschop van Alaintz eene laetste sommatie ontvangen, om zich te onder werpen aen de staetswelten. ENGELAND. Men meldt uit England erne nieuwe bekeering. Lord Francis S Godolphin Osborne, rektor van Great Elm, naby Fróme, heelt de anglikacnsche godsdienst afgezworen om de leering der catho lyke keik tc omhelzen. De uieuwbekeerde is de zoon van den hertog van Leeds. De engplsche bisschoppen hebben aen dc vervolgde bisschoppen van Muilscliland en Zwil- zerland een adres van aenmocdiging en declnc- mjng gezonden. Beide adressen zyn ondertee- kend door al de katholykc bisschoppen van Engeland. Eene wedding van eene nieuwe soort had donderdag plaets te Wolverhampton. Twee slachters, met name Gill en Alartiu zouden op den minst mogelyken tyd elk 10 schapen slach ten. Gill had met zyn werk gedaen in een uer en 4 1/2 minuien en Martin 8 1/2 minuten later. Dc Times heeft uit Philadelphia eenige byzonderheden ontvangen over d»n brand van dry stoomboolen te New Orleans, welke ramp zaterdag per l-legraef werd aengekondigd. Een der vaertuigen, vuer gevat hebbende, werd door den stroom legen de twee andere gedreven, waerop talryke toeschouwers vergaderd waren. Deze "laetste konden aen de vlammeu niet ont snappen, tenzy door over Loord te springen. Hierdoor zyn talryke persoonen verdronken. Alen kent nog het getal der slachtoffers niet. dat echter stelling de 20 overtreft en misschien wel lot 100 beloopt. Strafuitvoering. Maendag ten 8 uer 's mnrgends, is William Hole. oud 56 jaren, opgehangen binnen de muren der gevangenis van Bristol, wegens moord gepleegd op zvne. vrouw, in augusii Jactstlcden. Dc veroordeelde was vroeger schipper cn maekte deel van eene maelschappy van matig heid. Weldra werd liy eigenaer van een aental schuilen en meester over talryke werklieden. Eenige jaren geleden werd zyn cenig kind op straet geph tlerd, onder de wielen van eenen wagen. Deze ramp had de noodloiligste gevol gen voor Hole en zyne vrouw beide verslaelden zich aen den drank en waren gestadig in twist. In den avond van 27 augusii kwam Hole, nadat dc herbergen gesloten waren, dronken te huis en ontmoette zyne vrouw, die insgdyks be schonken was, op den dorpel, llygafbacr be vel binnen te gaen, doch zy weigerde en na eenige woorden gewisseld (e hebben, liep Hole naer binnen, nam een mes van de tafel, keerde terug naer zyne vrouw en plofte haer het wapen in de keel. De ongelukkige stierf onderden weg naer bet gasthuis. Hole was zeer bemind in de stad en vooral in de wyk van den Temple, waer hy veel geld aen den arme gaf. Meer dan 30,000 per soonen, benevens de afgeveerdigdea der siad. onderleekenden smeekschriften, waerin eene strafvermindering gevraegd werd. De minister van binnenlandschc zaken heeft echter, Da de rechters geraedplcegd tc hebben, geantwoord

De Denderbode | 1875 | | pagina 2