Bond der Calholjke Kringen. Staetsgeldschotelken, dat zy het eindelyk zoo plattekeus krygeti als eene vyg, en dan? Ze doen elkander voor de treffelykste lieden van 't land doorgaen. O Tartuflen Tarluffen want, konden de muren, de stoelen en de tafels van de minisle- rieele hotellen klappen, ze zouden dingen van liberale trek- lek- uitzuig- opslryk- zak- en meer andere zuchten vertellen, die 't land zouden diep veroutweerdigen en luidkeels Ba rabas doen roepen. Als 't pas geeft zullen vvy de portefolie eens openen om de liberale eerlyke siim- merikken eens op den leen te tenen. Be J\'ew-York Herald bevat de volgende wc- tensweerdige byzonderheden Er is eene overeenkomst ontstaen lus- schen de leaders der belgische liberale paity en prins von Bismark. l>e groot-kanselier moet eenen diplomatischen invloed uitoefenen om den val van bet catbolyk ministerie te ver oorzaken. a De liberalen zouden, zoodra zy het be- stuer in handen hebben, eene wet maken, ten einde zulke uitgaven te verbieden welke de poli tiek afkeurt die Uuitschland tegenover de catho lyke geestelijkheid vervolgt. Hel liberael ministerie zou insgelyks den persoonlijk verplichtenden militairen dienst invoe ren en nieuwe versterkingen doen bouwen. Als gevolg dezer overeenkomst onder steunen de belgische liberale dagbladen de laetste reklamen van Duitschland en vraegt de duilsche drukpers dat het catholgk kabinet zou omgeworpen worden \Vy kunnen naluerlyk voor de waerheid dezer aenhaling in den New-York Herald niet instaen en moeten hiervan al de verantwoor- delykheid acn dit dagblad laten. Noglhans eene bemerking die wy aen 't oor deel onzer geëerde lezeren overlaten. Wy gelooven volgeerne dat het nieuws, door 't amerikaensch dagblad medegedeeld, valse!) en onwaeris doch wy moeten er uit beslui ten dal dc vaderlandsliefde onzer liberhaters in den vreemden van gecne groote achting moetzyn. Immers had men in Amerika een groot gedacht van de verkleefdheid onzer li berhaters aen onze grondwet en onafhanke- lykheid, rnen zou zuIk nieuws niet durven afkondigen. Men moet onze belgische liberha ters toch bekwaem kennen de vryheid en onal- hankelykheid huns Vaderlands te slachtoffe ren aen hunne hevige en woedende zucht naer heerschappy, anders zou een dagblad ge- lyk The ISew-Yoik llcrald. zulke waren niet verspreiden. Wat zegt gy, geëerde lezer, van deze be merking^ aen den bond antwoorddeM. burggraef de Kerekhove aen onze wakkere schryvers van de catholyke pers. Deze laetste wees vooral hierop, dal de vele catholyken nog niet ge- noegzaem de gewichtigheid begrypen der dien sten welke de dagbladpers bewy'st De eerevoorzitler van den Kring van Waver, 11. Xavier De Pret, bedankte de vreemde af geveerdigden voor hunne lalryke opkomst in leze vriendenvergadering verschillende ma len nam hy het woord en werd nienigmael door toejuichingen onderbreken wy hebben in hem een nieuwen redenaer ontwaerd, die ten volle met de bclunyen der catholyke party bekend is, en in wien het arrondisse ment Nyvel, dat zich voorstelt hem in 1876 een mandaet voor de Kamer aen te bieden, een trouwen verdediger onzer rechten zal aen- treffen. De bloemtuil voor het grootste aental leden werd aen Brussel overhandigd. Hel ft-est liep af, na een gelegenheidslied door M. Van den Dries opzetlelyk verveerdigd. In een woord, de ontvangst te Waver is gulhartig geweest, het banket was ouder alle opzichten voortrcf- felyk te noemen, en strekt den Catholyken Kring van dit stadje tol eer. Be zevende jaerlyksche algemeene verga dering van de verschillende catholyke klingen onzes lands, werd ditmael gehouden te Waver, in de provincie Brabant. De/e vergadering, zateidag aengevangen, des zondags voortgezet en door een banket gesloten. De deelneming was grooter dan hel bestuer zich had voor gesteld in dit stadje te zullen ontmoeten op een paer uitzonderingen na, warm de veertig catholyke kringen er vertegenwoordigd. Dit levert een bewys, dat de gemoederen ten allen kante overtuigd zyii, dat alleen door gemeen- zamen stryd, de vyand onzer catholyke grond- stelsels kan worden ingetoomd. De punten aen hel dagorde waren ook talryk, en de be spreking heeft onze aendacht op verschillende kwestien van hoogdringendheid gaendc ge- maekt. Er is bestatigd dat de doctrinaire party door hare krachten meer plaetselyk by een te trek ken, zich tracht van hel bewind des lands meester te maken en vooral zyn dry arron dissementen door onze tegenstrevers aerige- wezen om er kost wat kost, de bovenhand te verkrygen, namely k Antwerpen, Verviers en Nyvel. Het arrondissement Antwerpen is het hevigste van ganscli liet land, ten prooi aen die werking, en de vrymetselaerslogie is er gelast haren invloed op de gevoeligste wyze te doen gelden. Wy oordeelen liet dus noodig dc byzondere aendacht van onze partygenoo- ten hierop in ie roepen het is vooruamelyk met de dag- en weekbladpers dat zy eeiie overwinning betrachten, en M. de advokaet De Burlet heelt ons een stoeltje gegeven hoe danig in dien aerd het atrondissement Ny vel met het schuim der pers overstroomd word. De noodzakelykheid der instelling van eenen strydpenning is dan ook ten volle bewezen, en met bewerkstelling is dit werk doorgansch hel land onlhaeld. Hel is eene volksbydrage tot de dagelyksche noodwendigheden, in den stryd voor de verdediging der catholyke zaek in ons land zoowel van den nederigslen werkman als van den ryksten edelman wordt met dankbaerheid de bydrage, tot behoud van het maetschappelyk heil, aenveerd hel mini- mun der inschryving is vyf cenlimcn, het maximum twee frank per maend. De vertegen- woordiger van Mechelen, M. de burggraef de Kerekhove heelt over dit punt de voornaemsle aengelegenlieden doen uitschynen, en ten klaerste bewezen, dat de werking voor het behoud der catholyke zaek, bestendig wezen moet. Eene menigte redenners, afgeveerdigden van verschillende kringen hebben nog het woord gevoerd. Byzondcriyk hebben zy ons bewezen, dat de kringen in bloei toenemen. De kring van Brussel, pas een half jaer geslicht, zegde de advokaet De Becker, telt reeds meer dan duizend leden en men houdt er zich ernstig bezig met eene vlaemsche afdeeling in te rich ten, want onze mocdertael wordt er, hoe ver 'franscht ook ^liet uitzicht der hoofdstad zv, door alle ware catholyken geacht. Wat byzoti- c!rr de toejuichingen der vergadering heeft uiigeh kt, was de meêdeeling vair den kring van Gent die eene afdeeling bezit van 71 leer lingen der uiniversiteitwat schoon vooruit- ziclit vooi dc toekomst Ten 1 uer had in liet Hotel Boyal liet banket plaets, vvnenncè geregeld de vverkzaeinlieden van den bond gesloten worden. Aen deeeie- lafel bevonden zich verscheidene senab-urs en volksvertegenwoordigers. Aen heildronken heeft het niet ontbroken M. de Cannari d'Hainale aen Pius IX M. de senateur graef de Robiano aen den koning, de koningin en de koninklyke familie deze redenaer bewees dat de conservatieven steeds de ware vader landers zy n M. Bnbosia .(Namen) aen den Kring van Wavcr, aen zyn bestuer en namely k aen zynen eere-voorzitter B. De Pret-De Ter- wagne, waerop dezen met eenen heildronk VERGADERING TE AELST. Donderdag jl. heeft alhier, in den Kring l'Unwn de jaerlyksche algemeene ver gadering plaets gehad der afgeveerdigden van de grondwettige en bewarende gez-inilheid des arrondissement Aelst. De vergadering heeft M. Van 11 ambekeVolksvertegenwoordiger en Burgemeester onzer stad tol Voor/ittei en M. Frans De Backer, Provinciaelraedslid te Lede tot Ondervoorzitter benoemd de eerste in vervanging van den diepbelreurden lieer Baron HDellafaille d'Uuysse overleden, de tweede in vervanging van M. Ion It ambe'w lol liet Voorzitterschap geroepen. Verders behandel den de afgeveerdigden, in geheime zitting, de verdei e voorwerpen \an 'i dagorde. Om dry uer ving het gewoonlyk banket aen 't welk door een zestigtal dischgenoien werd bygewoond. Onnoodig er by te voegen dat gulliai ligheid en broederlykheid gedurende het feest onophoudelyk gelieersclit hebben, en ook dat, het aen geene heildronken ontbroken heeft welke allen met geestdrift beantwoord werden. De spyzen waren overheerlyk en heb ben eer gedaen aen de inrichters dezer sclioo- ne broederfeest. Het liberalismus is niet tegen den Godsdienst Te Luik is de tweede jubilé-processie donder dag nogmaels op geheel haren weg. en vooral nany de Nationale Bank, uitgeschuileld. De openbare hof vóór St-Paulusplaets is overweldigd geworden. Dry of vier persoonen zyn aengehouden. De gendarmerie is by hare aeukomst op Sl- Paulusplaets uitgejouwd. Er heeft dan eene nieuwe aenliouding plaets gehad. VOLKSKAMLR. In de kameizitting van Dynsdag heeft de lieer d'Aspremoni Lynden, Minister van bui- tenlandsche zaken, lezing gegeven, van den tekst der tweede duitsclie-nota en van de ant woord door liet belgisch goevernement er op gegeven. De beraedslaging over deze zaek werd op gisteren Vrydag bepaeld des noods zullen wy op dezen redetwist terugkomen. Verders heeft de kamer de beraedslaging over 't budjet des ministeries van openbare werken voortgezet. WETTELYKE BESLUITEN. By koninglvk besluit van 1 mei, zyn MM. burgraef Karei Vilain XII11. Volksvertegen woordiger en Hubert UoJez, Senateur, tot staetsministers benoemd. PRIESTEBLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Hervinck, directeur van het gesticht Guislain te Gent, is pastoor benoemd te Wannegem. By de stierenkeuring welke, alhier op de houimerkt, woensdag jl. heelt plaets gehad, werden de volgende slieren bekroond 1" Prys. De stier van Louis Cooreman, land bouwer, te Moorsel 2C Prys. Degene van Frans Deprez, land bouwer, ie Lede 3e Prys. Degene van Frans Desmedt, land bouwer, te Aelst-Mylbeke ■V Prys. Een tweede van Louis Cooreman, landbouwer, te Moorsel. Woensdag, voormiddag, omtrent 10 1/2 ure, is er alhier in de Langeriddersirael brand uitgeborsten in een magazyu van wvn u, toe- behoorende aen den heer Wilfried Lie Clip pele-De Scliaepdryver. Op het eerste noodsein begaven zich de stadsbrandspuilen alsook deze onzer statie en van de liéeren Leirens-Eliaert, De 11 olf-Vandernoot en 1 'andersmissen-De Scliryver naer hel tooueel der ramp doch hoe dapper ook deze hulp was aengebraclit bleef er niets anders over dan de aenpa'ende ge bouwen, vooral hel oudevrouweniiuis 't weik ernstig bedreigd was, van eene gewisse ver nieling te viywaren, want het verslindend element had zich zoo ras voortgezet dat het gebouw op eenige oogeubhkken gansch in vlam en vuer stond. Het v uer door eene nog al aenzienlyke hoeveelheid strooi, hooi, hout en andere brandstoffen gevoed, was zoo lievig dal de vlammen lot eemge voeten boven het ou'ievrouwenliuis kronkelden, en dal het on- mogelyk was zich tegen de huizen te houden welke in de Langeriddersirael rechtover het brandende magazyn gelegen zyn. Hel vuer werd weldra langs dry kanien te gelyk moedig bestreden en na een half uer werkens was alle gevaer aen den kant yan liet oude- -vrouwënhuis verdwenen. Zoo was het ook langs den rechtervleugel des magazyns, van den kant der Lwugeriddeistraet genomen, al- waer eene spuit der stad en deze van den heer De II olf- Vandemooi. geholpen door eenige moedige burgeis welke de dak waren beklom men ook alle gevaer deden verdwynen. Een hall uer later was de bra-d lotael uitgedoofd. Aen waier heeft liet ditmael niet ontbroken nevens I et brandende magazyn bevindt zich een brandput welke wel van water voorzien was op den koer van T oudevrouweniiuis waren de citeruen vol water voor den groo- len vvasch. en langs den hof van M. De Clippele bracht jong en oud, zoo wel geesle- lyken als werehllyken genoegzaem water Dy en voi inden de keting orn de spuiten in wer king te kunnen houden. Nooit, vvy mogen hel zeggen, hebben vvy onze burgery met meer moed, met meer dapperheid aeu eenen brand zien werken het vrouwvolk, zelfs jeugdige juffers gaven het voorbeeld van moed en werk- zaemheid. Onmogelyk is het ons hier al de persoonen te noemen welke proeven van moed, dapper heid en zelfsopoffering gegeven hebben be palen wy ons te zeggen dat allen den groot- sten lof verdienen. Vergeten vvy niet te zeggen dal toen den brand ontdekt wierd, de vlam zoo gering, was dat hadden de geburen en wel namenlyk «Ie heer Albert Beeckman en deszelfs zoon Frans, en de knecht van den heer De Clippele, slechts dry eemers water onder hun bereik gehad dit begin van brand onmid- delyk zou uitgedoold en er niet zou van ge sproken geweest zyn. De schade wordt berekend 1" Voor M. De Clippele, zoo acn zyn maga zyn als aen zyn huis bewoond door Jozef De Goet, op 3,500 franken, vvaervan 1500 Ir. de wamde uitmakende van hooi, strooi hout, eene nieuwe kar, enz., enz., niet verzekerd zyn. 2° Voor het oudevrouwenhuisop fr. 230 5 300 verzekerd. 3" Voor Jozef De Goet, uit hoofde der schade aen zvne meubels door't vluchten toegebracht alsook der dieften waeronder deze eenerbeurs circa 100 fr. bevattende, op 550 Ir.; niet ver zekerd. De oorzaek dezer brandramp wordt toege schreven aen de onvoorzichtigheid van eenen kleinen slraetbengel, met name Menens, die aen de poort eenig strooi en papier had in brand gestoken en aldus liet vuer aen eenen hoop strooi heeft gebracht die zich tegen de poon bevondi. De vader van dezen kleinen bengel is een brave werkman welke op zyn werk was en de moeder eene blinde vrouw. Wy nemen de gelegenheid te baet om nog- maeis de aendacht der ouders in te roepen op de gevaren die er in gelegen zyn van stekjes onder 't bereik van kinderen "te laten. Onze stedelyke policie zou ook dienen tol hare plicht geroepen te worden. Sedert eenige weken ziet men hier, vooral in de volksvvyken, kleine bengels van 7 tot 14jaren gansche dagenen avonden met brandende keersen en andere voorwerpen de straten op en af loopen. Over dit hoogst gevaerlyk misbiuik wordt hevig geklaegd door de bewooners der Langeridder- en Leopoldstraten. Wy hopen dal de lieer Burgemeester de noodige bevelen geven zal om aen dit misbruik een einde le stellen. Zondag jl. rond 1 uer des nachts, hebben eenige liberale nachtuilen den genaemden Frans De Bolle, schoenmakersgast, erg mis handeld en wonden toegebracht die hem tol hiertoe, in 'i gasthuis, aeu T ziekebed gekluis terd houden. Het schy ut dat de daders dezer laffe daed gekend zyn, ook hopen vvy dat het gerecht deze zaek uit't oog niet zal verliezen en de plichtigen voorbeeldelyk straffen zal. Woensdag jl. heeft men aen 't sas van Wieze, op T grondgebied van Heniersem, het lyk uit den Dender getrokken van den genaemden Frans De Schaepmeesler ge boortig van Moorsel, nu heden koopman in hoornvee te Lebbeke. Men vermoed een-wan- bedryf daer de horlogie en den geldbeugel van 'i slachtoffer verdwenen zyn. Een schoenmakersgast beschuldigd op bedriegely ke wyze cn ten nadeele van eenen koopman een tamely k groote hoeveelheid leder te hebben gestolen, die hy gelast was vry dag morgend naer zyne kraem, op de St-.lobplaeis7 te Cent. te voeren, is den volgenden nacht door de policie aengehouden. Il.v was nog in bezit van eene groote hoeveelheid van liet ge stolen leder maer hy had er reeds voor 100 fr van verkocht, zonder te kunnen zeggen wal hy met het geld gedaen had. In den nacht van zaterdag tol zondag, I rond 1 uer, hebben twee werklieden op den openbaren weg, in de Croendreef, buiten de voormalige Brugschepoort. te Gent, M. H. aengepakl. Na hem mishandeld en op den grond geworpen te hebben, ontnamen zy hem eene kleine beurs, 10 fr bevallende, toen de nachtwaker van de wyk, op de kreten van het slachtoffer kwam toegeloopen, en zich op de aenvallers wierp. Hy hield hardnekkig de wor stelirig tegen de twee misdadigers vol. en ge droeg zich zoo moedig dat hy er in gelukte hun de gestolene sum le ontnamen en zich meester te maken \an de klak van eenen hunner. Zy gelukten er evenwel in te ontsnappen docli zy zyn gekend. Proces-verbael is ten hunnen laste opgemaekt Bén straethengel var. 14 jaren oud, is in een logement der St-Pieterswyk te Gent, aen gehouden. onder beschuldiging eene som van 180 Ir. te hebben gestolen, len nadeele van zynen meester, horlogiemaker te Antwerpen. De jeugdige misdadiger, te Gent geboren had nng ongeveer 100 fr. op zich, die aengeslagen en hy de rechtbank van eersten aenleg .zyn neergelegd. I>e Stad Geul hegael weer eene oneerlyke daed liet blad stookt zyne liandlangers op om de processie van den tweeden Sinxendag, te Gent te verontrusten zooals zyne vrienden dit te Luik hebben gedaen. M. Lefebvre. de beroemde professor van geneeskunle, der universiteit van Leuven, scliryver van een veelgelezen boek over de eesiigmatiseerde van Bois-d'Haine. mejuffer Louisa Lateau, heeft ai n de akademie van wetenschappen van Brussel, verzocht, dat het eerste punt aen liet dagorde barer zitting van 29 Mei aenstaende, fe beraadslaging zou zyn over het verslag der kommissie, gelast met een onderzoek by mejuffer Louisa Lateau. Dit voorstel is aengenomen. Craninckx, de beroemde professor der universiteit van Leuven, is gevaerlyk ziek en werd gisteren morgend van de II. Sakramen- ten der stervenden bediend Zyn toestand boe zemt groote onrust in. Men spreekt dikwyls over den rykdom van de godshuizen der stad Brussel wy ge looven dat echter daerover nooit stellige in lichtingen zyn meégedeeld, doch men verze kert ons dat de gronden, welke deze godshui zen iu de omstreken der hoofdstad bezitten, in geval zy naest elkander lagen, meer uitge strektheid zouden hebben, dan de stad zelve. De gronden hebben eene weerde van niet minder dan 80,000,000 frank. Zaterdag jl. waren de beide wachtmees ters G Henueus, oud 20 en .1. F. Michiels, oud 21 jaer, van liet 2° regiment artillerie, in gar nizoen te Mechelen, naer Antwerpen overge komen. met een verlof van 24 uren. De laetste trein naer Mechelen werd door die vroolyke makkers gemist, aen wie dus niets meer over bleef dan te voet dp reis te ondernemen wilden zy des auderendaegs 's morgends in lyds terug te Mechelen zyn. JLael op den avond begaven zich dus de twee waudelaers welgedaen op weg, toen de schildwacht aen lort 5, eens klaps, rond 1 uer na middernacht, hulpkreten hoorde opgaen uit het water, dat met eene hooge en dichte yzeren leuning afgesloten is. Hel waren de twee wachtmeesters welke in het water lagen. De wacht snelde op liet ge roep van den schildwacht ter hulp, en gelukte er ui Michiels uit het water te halen. Deze leefde nog, maer was op verscheidene plaet- sen gekneusd. Wal zyn makker betreft, eerst ten 4 uer werd zyn lyk bovengehaeld. De ge redde is naer het militair gasthuis gebracht, waer deze gezegd heeft, dat zy door eenige kerels op weg zyn aengevallen, die hun in het water wierpen. Volgens zyne verklaring zou dit teil 11 uer hebben plaets gehad en hy werd eerst rond 1 uer gered, zoodat er kan getwy- leld worden aen de nauwkeurigheid zyner woorden. Ook heelt de justicie zich het feit aengetrokken. Er is een onderzoek begonnen dat licht moet werpen over die geheimzinnige zaek. Het onderzoek, nopens den aenval op de onder-officier Hmmeus en Michiels, te Ber- cliem, heeft tot nu toe niets aen de licht ge- biacht, wal de verklaring van Michiels zou bevestigen. Men begint er sterk aen te twy- leleu of er wel misdaed in 't spel is. De sól- daet der genie, Benard, die den onder-officier Michiels uit liet water gered heeft, is kapo- rael genoemd tol belooning zyner edelmoe dige daed. De policiedienst in onze goede stad Ant werpen wordt al langer hoe slechter, ofschoon dezelve jaerlyks drymacl zooveel kost als onder de Meeting-regende. Byna alle nachten wordt er gebroken en gesiolen de grofste brutaliteiten worden straffeloos gepleegd en als de burgers 's morgends hunne klachten op het policiebureel inleveren, over besteling of benadeeling, dan wordt hun zeer naïef ge- vraegd of zy de schelmen niet gepakt hebben. Het is waer, de policiedienst is heringericht de slimste policiemannen zyn uil politieke par tyschap weggezonden anderen heeft men ver- phietstde beste postjes zyn aen persoonen, vreemd aen de stad, gegeven, enz. Nauwelyks eenige dagen geleden werden op de Meeliel- sche Plein en in de Puortslrnet een twaelflal groote spiegelruiten der winkels aldacr met eene soort van kei of harden steen beschadigd; dit gebeurde in 't midden van den dag. Hel leil werd door al de dagbladen meegedeeld 1 het onderzoek door de policie gedaen, is zon der uitslag gebleven. Zondag nacht nu is er nog eene grootere brutaliteit gepleegd. De gevel der wooning van M. Olislaeger, op den hoek der Suikerstrael en Suikeri'ui, is gansch bevuild met eene soort van stinkende vetolie, tot de vensterramen toe zyn met vuilnis be smeurd de schade is aenzienlyk. Het huis van M. Olislaeger was onlangs nóg geheel ge schilderd vandaeg zal naer alle waerscbyn- lykheid de muer moeten afgekapt en 'het vensterraem vernieuwd worden, want destin- kende olie is diep in den steen en het hout gedrongen de vlekken zullen niet door eene nieuwe schildering verdwynen. De geheele dag blyft er volk voor het huis van M. Olislae ger staen. Ten nadeele van M. Van Grimbergen, winkelier in de Danihruggeslraet. te Antwer pen, is een diefstal met braek gepleegd. Des zondags 's nachts, hebben dieven de blinden 11: uitgenomen, eene vensterruit ingeslagen en twee groote stukken ellegoed meêgenomen het eene meel 100 en het andere 50 ellen. De dieven zyn door de geburen op de vlucht ge- jaegd. Policie was er niet te zien. De gemeente Beerse is op 7 april laetst- leden getuige geweest van een aendoeniyk feest. Een twintigtal onderwyzers van het hulp, werd den brand telkens in tyds geblust. Een ol twee dagen later werd eenen wagen met strooi geladen, die voor dezelfde pacht-] hoeve stond in brand gesteken. Dit gebeurde rond den middag, terwyl de peerden voor den wagen gespannen waren, en den knecht, die den brand bemerkte, had slechts den tvd om den brandenden wagen met de peeiden in volle haest van de hoeve le venvyderen. Se dert dien tyd heeft men aenhoudend wacht ge houden rond de hoeve. Een paer dagen geleden is te Kinroy weer een aenzienlyk getal gouden en zilveren geld stukken gevonden. Eenigen zyn geslagen bin- nen de vesting Stevensweert, (lloll. Limb.), de anderen binnen de stad Bilsen, (Belg.' Lim en dagteekenen uit de 42e en 13 eeuw Het grootste gedeelte dragen de beeltenis eens bisschops. FRAXKRYK. De vermoerde schilder en reiziger Wal- deck, is te P.'.rys in den lioogen ouderdom van 110 jaren overleden. Waldeck was geboren te Praeg in 1766. Hy heeft als fransch solduet Afrika en Egvpte bezocht en later Mexiko door reisd. Waldeck was eenige dagen voor zynen dood nog zuo wel te pas, dat niemand zvn aen staende einde voorzag. Lex OETG.ixr.Eit. Verleden zondag heeft een jonge Amenkaen, student in de mede- cynen, een verbazend werk verricht. Hv had namelyk gewed dal hy, in 13 uren tweemael lond de versterkingen van Parys zou gaen. Ten 3 1/2 uer 's morgends kwamen aen de poon van Bas-Meudon, in een klein rytuig dry studenten een jonge Yankee en twee Fransclied die den vo.-tganger met het rytuig zouden vol gen. De voetganger slapte af en begon aensiondi een goed- n pas te gaen, zoodal de koetsier zvc peerd zachljes moest laten draven. Nadat zy aldus vier uren gegaen hadden kon hel peer! met meer voort, en men was verplicht een ander peerd en rytuig te nemen. De Ame: rikaen ging iutusschen maer allyd even vlus door. l De eerste mael ging hy rond Parys in 5 uret 7 minuten. Hy zuu de tweede op dezellde manier afgelegd hebben, doch liet tweede peerd was even als het eerste blyven steken, eu d< getuigen welke er zelf reeds genoeg van luddet verklaerdei) de wedding gewonnen. Zaterdag is te Parys, in «Je rue d'Altemag ne wyk la Villeite, eene fabriek van solleistekj keu afgebrand. De geheele wyk was duur diet brand bedreigd duch dank aen de spoedig aen: gebrachte hulp heeft «le ramp zich lot de fj! briek alleen bépaeld. De schade wordt oi 10U.UDU liank berekend en een groot gela werklieden zyn door die ramp zonder arbeid. Naer aeulelding van bel overlydeo va den schilder Waldeck, die den ouderdom va 110 jaren had bereikt, wordt uit Mouléon ge m< ld dat aldaer, op ééuen dag dry vrouwen ge Storven zyn, waei van de oudste 108 en de jong ste 98 jaren uud was. kanton, vergezeld van uuiinen inspekteur M. van ismlruyeu en M. Basteyns, burgemeester den, byna gelyk aen een kanonschot. Untiod De fransche schryfster George Sand i door eenen aenval van beroerte getroffen ht gevaer seliynl echter geweken le zyn. Fabriek ramp. Vrydag morgend heel in de raUiueerdery van M.»J. Forcade en C°, l Havre, een verschrikkelyk ongeluk plaets ge had, door liet springen van eeu scluoefrad Kond acht uer bevonden zich de machinist Bei nard, M. Mendès, ingenieur en eeu werkms) met name BujuI in de kamer der schruefi adet waer acht van die werktuigen in bewegiq waren. Niels depd een ongeluk voorzieu toen op eer. de werklieden, welke zich in de aenpalenö werkp'aelsen bevonden eene ontpluQing hooi van Beerse, begaven zich in stoet naer de wooning van den verdienslelyken onderwvzer M. Van Berkel, ten einde hem de burgeriyke dekoratie van 1' klas, welke hem door het goevernement geschonken werd, te overhan digen. Te dezer gelegenheid werd de held van het leest gulhartig g«fiuk gewenscht, en verschillende treffende redevoeringen werden uitgesproken. Men schryft uit Tliielt, 2 Mei Men meldt dat in den gansc-hen omtrek eene groote opschudding heerscht, veroorzaekt door de misdaed wacrvan M. Van der Brug- ghen, burgemeester der gemeente Wvngene. liet slachtoffer geweest is. Volgens hei schynt zou eeuigé dagen voor hel plegen der mis daed. de burgemeester verscheidene bedrei gende brieven ontvangen hebben, tot zelfs naemlooze waerschuwingen, dat men hem in zyn park zou douden. Hel gerechterijk onder zoek, dat omniddellyk geopend is, heeft tot nu toe den plichtigen niet kunnen ontdekken, iiuch eenige inlichtingen kunnen bekomen, aeuguende de daders van deze moord, welke eig op eene hinoerlaeg gelykt. Men leest in den Patrie van Brugge, dat M. Leon Dujardin, liberale burgemeester van Blankenberghe, op depot van zyn bilaiij in failliet verklaerd is. Men schrylt uit St -Truiden. 4 mei. Verleden woensdag ten 8 1/2 ure 's avonds, is te Aelst by Mielen in de schuer der hoeve van P. Daenen, brand ontstaen, die zich zoo snel voortzette dat de vlammen weldra de aen- palende hoeve vanJ. Strauven, en vervolgens eene derde bereikten. Behalve dat men er in kunnen gelukken de peerden en liet vee te redden, is ervan de twee eerste \yooningen, noch van derzelver inboedel schier niets ge- spaerd. De derde is insgelyks erg beschadigd. Alles was tegen brand verzekerd. De oorzaek der ramp is niet gekend. Een groot getal studenten van de Staets- universiteit te Luik, is, benevens een aental andere persoonen, voor den onderzoeksrech ter geroepen, ten einde er oudervraegd te worden over de schandalen, welke le Luik, ter gelegenheid der piocessie, hebben plaets gehad. Eenige schooljongens van Fraiturc canton Coinblain-au-Pont, die vogelnesten zochten in eeu sp.irrebosch op 200 meters van Fraiture, hebben iu een gat, onder stee- nen en most, 12 zilveren lepels eu vorken, 2 gouden uerwerkkettingen en een paer oorslin gers gevonden Zy hebben hunnen vond on dereen gedeeld eu de oorringen ten geschenke gegeven. Men heeft nogthans niet gehoord, dal er een diefstal in de gemeente gepleegd was. Eene misdaed welke tot heden met den sluier des geheims omrh'gd is heeft sedert acht dagen de stille gemeente Gouy-le-Piéton pschuding gebracht. Eene onbekende hand stak tol drymael op een enkelen dag, by mid del van zwam, het vuer in eenen mesthoop der hoeve van M. Brunay. Dank aen spoedige snelden de werklieden en Bedienden, met 1 Delaille,beslierder der rulfineeidei yaen 't hooj naer de plaets van waer zy het gerucht der on! plnlCng gehoord hadden. By hunne aenkoiDi in de kamer der schroeft aden vonden zy de di voormelde persoonen op den vloer uilgestrej liggen tusschen de stukken gielyzer en kope! voortkomende van hel gesprongen werktuig. De werkman Bueul' kroop over den vloer kei mend van de pyn en half zinneloos van schril Hy was noglhans het lichtst gekwetst, want ongelukkige Bernard was reeds een lyk. E< weinig verder lag de ingenieur, M. Mendès ni, het rechterbeen gebroken en eene zware knei zing aen hel hoofd. De rorzaek der ramp is ur duidelvk kunnen uitgelegd worden. Al de ove blyfsels van het gesprongen werktuig zyn op« plaets gelaten, waer zy gevallen zyn tot de a« komst der justicie alsook om het onderzoek yergemakketyken dat M. Detaille aeu eenij ingenieurs zal opdragen, ten einde de juisj oorzaek van hel ongeluk op le sporen. Vroege Groenten. In liet pavilioen tl groenten, in de llalie van Parys, worden sedc eenige dagen de eerste vruchten des jaers vt kocht. Zy komen meest uil Algerié en het zi den van Frankryk en laten over liet algerae veel le wrnsclien. Wal de pryzen betreft, vo een bussel aspergiën van middelbare dikte, 1 slecht van hoedanigheid uit hoofde der droogt beiaelle men zaterdag fr 2,50 tot f. 3," Nieuwe aerdappelen van 30 lol 45 cent. I pond, volgens dikte en hoedanigheid. Jon erwten in schulpen 30 cent. hel pond zond sdnilpeu fr. 1,80 lol 2,25 Jeu liter. Siivbooit 2 fr. het pond. De warmte der laetste dag heeft hel rypen der aerdbeziën zeer bevordel Zy worden in groote hoeveelheiii aengebracj maer een klein potje dat zeven dikke aerdbezi bevat, wordt I fr. verkocht. De vei koopers vr« gen dapper 10 fr. vooreen mandje bevaltes een pond en half aerdbeziën. Gedurende c gansche» morg«-nd belaelde men van 7 lol 8' per mandje aerdbeziën en kersen, bevatte! ongeveer een pond en half dier vruchten. DUITSCHLAND. De duilsche Kamers liebbcu verleden zat dag de wet op het beheer der kei kelyke goiij ren iu derde lezing goedgekeurd, met 238 sK men legen 82. Die wel is ue begunstiging i aenhaiigei s van domino Reinkens, alias aposlt alias bisschop der oud catholyken, alias Iu' der duilsche kerk, na hvrr von Bismark. wet is de hegun.-Jiging der doaiinés en hui zoowal 30000 aenlungers, ten nadeele van catholyke geeslHykheiiJ. die hare goede' zo t geschonken worden aen persoonen, vv< zoo in eens gedacht kregen dat zy daer ei veel seclit toe hadden als de oude eigenaf Blyft nog de wel op de kloosters, en pj von Bismark hecfl het hoogste toppunt t roem bestegen, vvaeitoe hem de menschel macht voeren kjn, dan is hy geheel ei ovuwinnaer op de buitenlaudscbc, zoi als op de zoogezegde binneulaiidsche vyjf - van hel jonge keizerryk.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2