den die walgclyke handelvvyze der liberale loriassen luidi uclilig af. Ja, zelfs liberalen, welke nog eenig eergevoel in de ziel hadden, laekten hunne hatelyke geweldenaryen en hunne lafheid. Een beer zegde in zyne veroni- weerdiging lol een priester onzer kennis Monsieur, je n'appartiens pas a voire parli, je suis libéralje l'avoue, mais ces violences tont scandaleuses et crapuleuses! Mynheer, ik behoor lol uwe party niet, ik beu liberael, ik beken hel, maer die geweldenaryen zyn schandaleus en crapuleus Deze heer was de eenigste nietverschei dene oorgetuigen hebben ons verhaeld dat zy andere onpartydigc liberalen hetzelfde hebben hooren uitroepen. Onze plicht is dus van krachtdadig te pro testeren tegen de liberale geweldenaryen van rnaendag omdat zy niet alleen de vryheid van den Godsdienst maer ook de vryheid van ver- eeniging verkreuken. Weihoe het zou gezegd zyn dat wy, catholyken, die even als de liber- baters Belgen zyn en onze contribution beta len, het recht niet zouden bezitten van ons te vereenigen om in 't openbaer te bidden als het aen de maeonniekc kliek geoor loofd is in 't openbaer de walgelvkste en o.izedelykste liedjes te zingen en 't volk te verderven. Neen, duizendmael neen, dit recht 'mogen wv ons niet laten ontnemen Wy hopen dat onze catholyke ministers maet- regeleu zulien nemen oru vconaen die schan- delyke miskenning onzer grondwet te beteu gelen. Het gerecht zou in dees geval een voor beeld moeten geven en de ruststoorders al de strengheid der wetten toepassen. Wy hebben vertrouwen in 't gerecht en hopen dat het aen zyne plicht niet falen zal. De Finnilre libérale zegt dat de gewel denaryen der liberale sloebers eene les z\n voor de catholyken Ja, eene les welke wy ons altyd zullen erin- neren. Nu valt er niet meer te vragen of men ons verplichten zal ons te wapenen. Neen er blyft ons niet meer over dan te handelen gelyk de Joden onder A'eliemias, toen zy den tempel herbouwden met de eene hand werkende en in de andere wapens dragende om de aenval len hunner vyanden te verstooten. Zoo ook zullen wy, catholyken, geweld tegen geweld stellende, in de eene hand den roozenkrans en in de andere wel middels weten te dragen om de onverdraegzame liberhaters en oproer makers tot reden te brengen Dit is het gevoel welke al de Xaverianen bezielthier en elders hebben wy hen hooren zeggen Men mag ons morgen op nieuw vragen om naer O. L. V. van Lourdes in bedevaei t te gaen, en wy zul len gaen wy zyn van dit klein gerucht niet benauwd. Maer ditmael wee deze die ons aenvallen zouden! Ten slotte eene vraegZullen vele kiezers nu eindelyk toch de oogen openen Wy hopen hetzy zullen, gelyk wy, den willekeur beseffen waeraen men ons geliefde Vaderland overlevert met de haetdragende maf.onnieke kliek te oudersteuneu, die niets anders gebruikt dan laf geweld en nadien hare werking niet oper.lyk bekennen durft. De liberale belooging zal aen vele toor.en waer 't liberalismus ons naertoe leidt. Zy is 't bewys van 't gene wy reeds honderd mael hebben neergeschreven, naraelyk dal T liberalismus de catholyke Kerk verdelgen en haer van den Bodem der aerde doen verdwynen wil. HET BESLUIT VAN M. PIERCOT. Men meldt, zegt de Courrier de Biuvelles, dal M. Macors, professor aen de universiteit van Luik, in zynen leergang heeft verklaerd, dat hel besluit van den luikschen burgemees ter Piercot, waerby de uitgang van dejubilé- procession verboden wordt, strydig is met de grondwet. Ziedaer eene uitspraek, die in hare soor zoo goed is als eene andere want die rechts geleerde is een liberael. En nogthans schreeuwt de liberale drukpers eenparig, om M. Delcour, een catholyke minis ter, aen te zetten, het misbruik goed te keuren dal de burgemeester van Luik, van zvn gezag gemaekt heeft. In stryd met al die aenzoekingen en uit dagingen, blyven wy nogthans gelooven. dat de minister van binnenlaiidsche zaken, het recht der catholyke Belgen niet zal opofferen, welk recht ons slechts door onwetendheid of kwaden wil kan betwist worden. VOLKSKAMER. De Kamer heeft deze weck het onderzoek van T budjet des ministeries van openbare werken voortgezet. Geene byzondere redetwist heeft plaets gehad, dc verschillige redeuaers welke het woord voerden, hebben zich bepaeld tot het aenbevelen^van werken te verrichten in hunne wederzydsche arrondissementen De heer Minister heeft aen verscheidene redenaers geantwoord. Men leest in den Bien public Verscheidene priesters welke geen deel maekten van de beévaert werden rnaendag. in onze stad, insgelyks uitgejouwd en geslagen. Aldus werd de eerw. heer D'Hondt, direk- teur van het godshuis van Maeltebrugge, welke vrëedzaem naer de Antwerpsche-pport wan delde, in gezelschap van M. Leopold Blan chaert, beeldhouwer, aengevallen door een der oproermakers, die hem een hevige stok slag in het aengezicht toebracht. M. Blanchaert heeft insgelyks kneuzingen bekomen. In de Stalieslraet werd de eerw. onderpas toor van het klein Beggynhof, die ook geen deel maekte van de beévaert, insgelyks aenge- rand. Hy zou or slecht van af komen zyn, zon der de moedige tusschenkomst van twee acht bare ingezetenen. M. A. Lebegge en eenen jongeling, wiens naem wy niet vernomen heb ben, Deze laetste is er in gelukt, den priester binnen te brengen by M. Geldhof, en hem aldus aen de liberale woede te onttrekken. Een gentsch dagblad meldt, dat het parket een onderzoek geopend heeft over de feiten van rnaendag. Het is M. Schollaert, rechter van instruktin welke daermeê gelast is. Het heeft reeds een aenlal getuigen ondervraegd, waeronder de burgemeester van Si-Amands- berg. Er is, zegt verder het Fondsenblad, geld ge geven om te slaen, wal de Flandre libérale ook loochene. Talryke achtbare persoonen hebben het ge zien, met eigen oogen gezien. M. Lecocq, advokaet te Gpnt, behoort tot dit getal. Dit gebeurde des inorgends, aen de statie. 's Namiddags werd er lierbaeldelyk geld uit gedeeld buiten de Dampoort en St-Amands- berg. Een kerel, door de overheid onder vraegd, bekent 2 fr. te hebben ontvangen. Dit is een uitzonderlyk geval. Gewoonlyk gaf men maer eenige centimeo (les libeiaux sontpingres) en een glas jenever of bier. Dc wetsdoklors, MM. De Nobele en.... Van der Meersch. verklaren, dat de dood van P. Schocpe oogenblikkelyk is geweest, vermoede- lyk \eroorzaekl door eenen zonneslag God beware alle cbristene menscheti van zul ken zonneslag.... Men leest in den Coun ier tie Bruxelles Eene talryke menigte stondt beden aen de bur,eelen der Chronique voor het venster, waer twen yèrbryzplde stokken tentoongesteld wa ren, welke zoogezegd veroverd worden op de beé\nerders van Gent, door dc belden van bet liberalismus. De liberale onbeschaemdheid is byzonder afschuwclyk dcor de lage schynheiligheid wadrnreê zy altyd gepaerd gael. Wnerom niet opeulyk den casse-téte tentoon gesteld, wnerpieê Schocpe doodgeslagen is? Dit/Wapcn zou geheel en al op zyne plaets zyn voor de viti ien der' Chronique, waer het zou kunnen dienén" lot uithangbord, met dit opschrift Vryheid, broederlyklieid... of. DE DOOD 1 Den Sennet is tegen rnaendag, 24 mei, ten 2 ure nanoen, byeen geroepen. STANDBEELD AEN DEN EER NV. P. DESMET Te Dendermonde heeft zich eene kommissie gevormd, ten einde eene openbare inschryvint te openen voorliet oprichten van een stand beeld, in die stad, aen den eerw. P. Desmet, der sociëteit Jesu. den grooten apostel en be vrediger van Noord-Amerika. Wy zyn overtuigd dat bet werk dier kom missie, voorgezeten door M. De Bruyn, bur gemeester \an Dendermonde, den grootstcn byval zal genieten. Onder de mannen waerop België fier mag zyn, bekleedt de eerw. P. Desmet, eene eerste plaetsen. Hy werd te Dendermonde geboren, op 51 januari 1801 en verbleef gedurende meer dan vyftig jaren als zendeling in Noord-Amerika. Zyn naem is beroemd geworden zoowel door den invloed welke hy heeft uitgeoefend op de gebeurtenissen in de nieuwe wereld, als door zyne verbazende evangelische werken. De inschryvingen zullen ontvangen worden, by M. Leo Van Mossevelde, Scheldestraet te Dendermonde, als ook ten bureele van den enderbode. RECI1TERLYK KRONYK. M. Hymans meldt in zynen Echo, dat hv een proces beeft ingespannen tegen den Slandaerd van Vlaenderen, ten einde van dit blad eene schadeloosstelling te bekomen van 25.000 fr De Palrie van Brugge merkt op, dat wanneer Jambouus zulke sommen van de conservatieve dagbladen kan bekome», hy niet meer zal noo- dig hebben zyne kanlaten door den Staet legen 800 fr. per stuk, te doen betalen. Volgens RL Hymans zegt, heeft de Slandaerd gedrukt dat liet pruisisch goud den Echo du Parlement doet spreken en hem belaelt om het land le verraden. De Slandaerd zou echter niets dergelyks ge drukt hebben docli slechts hebben gezegd zonder dit op iemand, wie liet ook zy toe te passen, dat liet pruisisch goud geene vadcr- landsclie harten zou kunnen vormen. Wat de vraeg tot schadevergoeding betreft, bet exploit aen den uitgever van den Standaeid hericht, eischt slechts 10,000 fr. en niet 23,000, zooals de Echo zegt. De luchtkamer der notarissen van 't rechter- lyk arrondissement Dendermonde, is samen gesteld, voor 't dienstjaer 1873-76, als volgt Voorzitter MM. De Pauw. te Aelst. lc Syndic 2e id. Verslaggever Sekretaris Schatbewaerder Lid Tibbaut, te Calcken. Rogman, te Belcele. Goossens, te Calloo. Michiels, te Berlaere. Muys, te Lokeren. Dirix, te Kemseke. De Kepper, te Hamme. De Blieck, le Lebbeke. Wijding van Kapel Beeld van O.- L.-V. van Lourdes, te Aalst. ORDE HER DIENSTEN. Zondag 23 Mei ten 3 uro zal het Beeld van 0.- L.- V. processiegewijze uit de Dekenij gedragen wor den naar do Keik. Aan de Werf Kapel zullen do Bedevaardei s van Baardegem zich hij den stoel vervoegen. Ten 4 ure Lof en Sermoen door den Z E. heer Ka- nunik Dc Butlicc, Directeur V3n hel Seminarie te Gent Gedurende de Novene zullen de heeren Pastoors der omliggende parochiën, vergezeld van hunne pmochia- nin. de Mis of hel Lof komen zingen op de dagen en uren als volgt Maandag 24. Mooisel, Melderten llerdersem, ten 8 ure de Mis. Dijnsdag 25. Erembodégem en Welle ten 8 uro de Mis Woensdagiè Ifaaltert, ten 8 ure dc Mis en Ilofstade, ten 5 ure het Lof. Donderdag 27. Teo 9 ure dc Hoogmis, ten ure solemneel Lol Vrijdag 23. Nieuw erkerken, ten 8 ure de Mis en Lede ten 5 ure hel Lof. Zondag 30 Ten 9 ure solemnele Hoogmis. Ten 4 ure plechtig Lof, gezongen door den Eerw. heer Vyl, Pastoor van SI Jozef, alhier. Maandag 31. Meire en Erpe, ten 8 ure de Mis. Ten 8 ure 's avonds, Lof. Sermoon eu Te Deum. Men meldt ons uit Aygem dat eene plechtige Bedevaerl aldaerzal plaets hebben,op Donder dag 27 Rlei, feestdag van het Allerheiligste Sacrament. De bedevaerl zal beginnen omtrent 2 i/2 ure namiddag. Alles belooft eenen schoo- nen dag, eenen dag waerop O. L. V. van Lourdes, die le Aygem 200 gaerne aenrocpen wordt en zoo milddadig hare gunsten uitstort over de bedi oefden, zal tooneu dal zy ook de hystand der christenen is, de koningin der H. Kerk, de byzondere vrienden van Z. H. den Paus tot welke intentien de bedevaerl gedaen wordt. Talryke bedevaerdefs, zoo als wy ver nemen,zullen dien dag tot Aygem hunne smee kingen vereenigen en aldus den zegepracl van Kerk en Paus verhaesten. Gebeden en lofzan gen zullen uit die vruchtbare velden, by een schoon Rfeiweder door eene zachtwarme wind ten hemel klimmen, als een welriekende geur van Vlaenderen's godvrucht, liefde en betrou wen tot de Koningin der Engelen. Dutzende herten zullen als een hert, duizende monden als oen mond zeggen: Maria bystand der christenen, toevlucht der zondaren, troosteres der bedrukten, bid voor ons. Men schryft ons uit Bambrugge Elkeen heeft op Sinxendag't kostelyke en allerfraeiste tapyt, 't welk den vloer van de koor onzer kerk gansch overdekt, en ook den sclioonen baldakin (hemel) bewonderd welke door eene deugdryke juffer aen onze kerk ge schonken zyn. Deze giften waren beloofd ge weest aen onzen nooit volprezen overleden herder, de eerw. heer Mannaert, welke geene zelfsopofferingen noch moeite spaerde om 't geluk zyner parochianen te bewerken en onze kerk weerdig te maken van de verhevene mysteriën welke er in gecelebreerd worden. Voegen wy er eindelyk by dat deze milde gillen door al de Bambruggelingen en bezonderlyk door onzen nieuwen herder met dankbaerheid zyn ontvangen geweest, want onze tegen woordige heer pastoor zal ook noch moeite noch zelfsopofferingen sparen om zyne scliootie kerk met nieuwe sieraden te doen verryken. Z. Heden Zondag 23 Mei, om 3 ure namiddag, zal den nieuwen Standaeid der Maetscliappy 't Land van Biem pleclniglyk ingehaeld wor den. Branb te Hofstade. Maendag, 2d,: Sinx- endag, zyn te Hofstade, vier liofsteedjes met al wat zy bevatten de prooi der vlammen ge worden, 't Was rond II 3/4 ure des voormid dags, als men 't vuer gewaer wierdt. Men heeft moeielyk kunnen bestatigen of deze ramp baren oorsprong vondt in 't hofsteedje be woond door Adrianus Be Somer ofwel in 'tdeze van Severinus Latoir. Op weinige oogenblikken stonden deze twee gebouwen in volle vlam men welke door den wind gedreven weldra de twee naestgelegene en aeneenhangende Itof- steedjes, eigendom van Adrien Be Wille en Leaniler Benier, aentastten. Het vuer was zoo hevig dat er aen geen blussclien te denken viel. Nauwelyks hadden de bewooners der twee Inetstgenoemde gebouwen den tyd om den zieken en bedlegerigen Ad. De Witte en hunne papieren te redden. Verscheidene poo gingen werden door de bewooners, geholpen door de geburen, aengewend om het vee in veiligheid te brengen, doelt telkenmale moes ten zy voor de lievigheid der vlammen terug wyken. Van deze vier gebouwen blyft niets anders over dan de vier bloole muren der hof stede van Ad. De Somerde dry andere zyn ten gronde vernield. De oorzaek dezer ramp is onbekend. Ziehier wat in den brand is omgekomen, alsook op welke sommen de schade geschat wordt 1° By Severinus Laloir, al de meubels, klee deren, akkergereedschappen, 4 geiten en een aentai konynen.Verzekerd. Het gebouw beboo- rende aen Mmc \Ve De Putter, scltynt niet ver zekerd te zyn. De schade wordt gerekend voor de meubels, enz., op 400 lr.t en voor liet ge bouw op 300 fr. By Adrianus De Someral de meubels, akkergereedscluippen, behalve eenige klee- dingsiukken en slaepgerief, 1 koe, 1 kalf en I geit. De schade wordt geschat voor de ge bouwen op 1700 fr., en voor de meubels od 800 tr. Alles ie vorccKero door de maetscliappy Les Beiges minis. 3" By Daniel De Wille, alles wat liet huis bevatte, niets is gered, verders 1 koe, I kalf eu 2 geilen. De schade wordt gewaerdeerd voor de gebouwen op 1300 fr., en voor de meubels en beesten op 800 Ir., verzekerd door de maetscliappy de Vereenigde Eigenaers. 4° By Leander Benier alles wat zich inhei hofsteedje bevondt, alsook 1 koe en 1 geil. De schade wardt berekend op 1200 Ir., voor de gebouwen en op 600 fr., voor de meubels, ver zekerd door dc maetscliappy De Schelde te Antwerpen. Brandramp te Erembodegem. Dynsdag 18 dezer rond 3 1/4 ure des namiddag, is te Erem bodegem brand uitgeborsten by den genaem- den J. B. Strickx, herbergier èn zeeldraeier. Dank aen de zelfopoffering van verscheidene rersoonen en overvloedig water, door de ge- )ureu aengebracht, is men er in gelukt het uer uit te dooven en aldus de aenpalende gebouwen van eene gewisse vernieling te be- ryden. De brandramp zou de grootste onhei len kunnen hebben te weeg brengen daer het aengetaste gebouw in 't midden van 't dorp gelegen is en er zich verscheidene schuren en stalen met strooi gedekt in den omtrek bevin den. In tegenwoordigheid van dit dreigend gevaer deed men hulp by onze sledelyke pom piers vragen welke zich dadelyk naer '1 tooneel der ramp begaven. Doch hunne tusschenkomst was onnoodig daer alles was uitgedoofd. Onder de Erembodcgemnaren welke zich door werk- zaemheid, dapperheid en zelfsopoffering heb ben doen onderscheiden zyn wy eene bezon- dere melding verschuldigd aen MM. Dominicus Cammaeil, Fideel De Nil, J. B. Abbelous eu Emmanuel Fransaer. Vergeten wy er niet by te oegen dat de achtbare lieer Burgemeester au Erembodegem zich aen 't hoofd der wer kers bevondt en 't voorbeeld van werkzaem- heid en zcllsopoifering gal. De oorzaek dezer ramp wordt toegeschreven aen eene scheur in de schouwpyp legen welke zich eene hoe veelheid schavelingen, buut en andere brand stollen bevonden. Eene aenzienlyke hoeveel heid kemp lag ook in de nabyheid der schouwpyp, welke totael verbrand is. De schade wordt geschat voor bet gebouw, eigen dom sieur Decotrinck, op 1000 (ranken, ver zekerd en voor de meubels en kommerschap pen op 5,300 fr.; deze laetste zyn slechts voor 3,500 fr. verzekerd. Men schryft ons uit Erembodegem Woensdag jl. heeft men byna een groot ongeluk in onze statie te betreuren gehad. De genaemde Hendrik Pestiaux, woonende te St. Jans Molenbeek, Vier Windenstraet, n' 121, van den trein willende stappen als dezen nog aen't ryden was, had de trede of voetbank gemist en het yzeren handvatsel van den wa gon vastgegrepen. Onvermyddelyk zouden Item de beide beenen veibryzeld geworden zyn, was de statieoverste, M. Corivnendt, hem tiiei ter hulp gesneld, en had hy hem in de armen niet genome» en Item aldus met levensgevaer aen eene gewisse dood onttrokken. Al de om- staenders waren grootelyks bewogen en heb ben de tegenwoordigheid van geest en zelfs opoffering van den statieoverste toegejuichd. Wat den heer Pestiaux betreft, deze was door den voorval zoodanig ontsteld, dat hy met den opvolgenden trein naer huis is moe ten keeren zonder zyne zaken te kunnen ver richten. Wanneer zal men dan toch begiypeu hoe gevaerlyk het is van eenen in beweging zynde trein af te stappen of er op te springen. •X. Wat ons betreft,wy hopen dat de Gemeer-te- overheid van Erembodegem aen hare plicht niet zal te kort blyven en aen 't goevernement een voorstel doen zal om deze moedige daed van den lieer Cortvriendt naer verdienste te beloonen. Redactie. De policie der hoofdstad heelt donderdag meer dan honderd processen-verbael opge- maekt tegen melkverkoopsters, die hunne waer wat al te veel gedoopt hadden. Men schryft uit Antwerpen Eeri werkman uit de gazfabriek is gisteren aldaer van eene zekere hoogte gevallen eu werd met een gebroken bil opgenomen. De ongelukkige is naer het gasthuis gebracht. Max Suremonten zyne kollega's van de gaerkeuken. zyn bitter kwaed op Langen Wap perze doen dien pleizierigen lacher 'een groot proces aen en vragen hem, lot herstelling van hunne gewaend gekrenkte eer, 5000 fr. scliaê- vergoeding. Men meldt ons uit Ruysbroek Dezer dagen is een brutael feit in onze gemeente gepleegd. Een kerel heeft, omstreeks 11 1/2 ure 's nachts, met steenen door het venster der wooning van V. Janssens, schrynwerker, ge smeten. Er zyn vier ruiten veibryzeld, maer wat erger is, Janssens bekwam eene zware kneuzing aen de kaek, terwyl zyne vrouw eene wonde aen het hoold beeft bekomen. Het gerecht beeft een onderzoek ingesteld. Volgens wy vernemen is de professor Craninckx der universiteit van Leuven, welke sedert eenigen tyd ernstig ziek was, ganscli aen de beterhand. Men schryft uit Brugge De rechterlyke overheid blyft niet werkeloos, ten einde de daders van de moord, op den burgemeester van Wyngene gepleegd, te ontdekken. Het scltynt dat zy inlichtingen over zekere per soonen ontvangen heelt, die misschien de justicie op bet spoor der misdadigers kan brengen, want,zoo wy vernemen,zyn deleden van liet parket deze week nogmaels ter plaets geweest, om een nieuw onderzoek te doen. Wy kennen er den uitslag niet van. Eene miraculeuze cenezinc. Donder dag laetst is Mme Nevejan-Baert, echtgenote van dokter Nevejan te Thourout, by de grot van O. L. V. van Lourdes, te Oostacker, van hare volkomene blindheid schielyk en miraku- leus genezen. Sedert half September laetst was Mme Nevejan stekeblind geworden. Nattierlyk wer den alle middels aengewend dokter Nevejan, haer echtgenoot, dokter Nevejan, van Eessen, haer schoonvader, en al de vermaerdste gc- neesheeren van West-en Oostvlaenderen, ver zorgden haer, en gaven, sedert eenigen tyd reeds den moed verloren, en verklaerden, naluerlyk in bare tegenwoordigheid niet, dat er geene hoop meer was op genezing. Mme Nevejan verstond haren toestand, en gansch haer betrouwen stelde zy op O. L. V. van Lourdes. Vergezeld van haer zesjarig zoontje, van hare schoonmoeder en bare zuster, beeft zy donderdag inorgend de reis naer Oostacker ondernomen, en by de band geleid is zy gaen bidden voor de grot. Zy baden te samen' reeds eene uer lang 't werd tyd om ie vertrekken de koetsier wachtte reeds. Men zei haer dal 't tyd was om voort te gaen. Dan verdubbelden bare smeekingen, en iu haer betrouwen tot Maria, sprak zy Onze Lieve Vrouw toch gaet gy my ongetroost laten voortgaen Men reikte haer wywater too... zy slondtop om voort te gaen... steek, zegde zy, myn neusdoek in 't water van de grot. dat ik myne oogen wassclie Zy wasclit eene oog... en wat gaet er om zy weel het nietzy wasclit de andere, en... O hemel zy ziet baren witten zakdoek, zy ziet liet O. L. V. beeld, zy ziet al wat er rond haer omgaetIn bare dankbaerheid tot Maria, en om een bewys te geven van bare volkomene genezing, las zy de litanie van O. L. V. in een kerkeboek dat haer door eene jufvrouw wierd toegereikt. Maek u een gedacht, indien gy kunt, van de blydschap van die vrouw van 28 jaer, van dit beproefde huisgezin Om 7 uer slapte zy afin de statie van Thou rout, en gansch de stad heeft kunnen met eigen oogen bestatigen dat hare oogen volko- mentlyk genezen zyn. Om 8 uer 's avonds werd in de kerk een solemnele Te Deum, en 's anderendaegs eene Misse van dankzegging gezonden. (Landbouwer van Rousselaere.) Men schryft uit Oostende, 18 Mei De belgische visclisloep Promoteur, patroon M. Deziiter is van de abberdaenvangst. aen de Feroëeilanden teruggekeerd met 99 ton yiscli, binnen de vyf weken gevangen doch met verlies van twee mannen zyner ekwipagie. Veertien dagen geleden bad die visclisloep eene fransche visclisloep ontmoet, waermede men tydingen voor Oostende wilde meêgeven. De patroon stapte met twee manschappen in eene boot 0111 bet fransch voertuig te naderen doelt de boot sloeg om en de patroon alleen werd opgevisclit door de bemanning van het fransch voertuig, en terug op zyne sloep ge bracht. De een der verdronken* visschers is ongehuwd de andere is gehuwd en laet eene weduwe met dry kkideren achter. Dezer dagen is een droevig ongeluk te Bas-Heers gebeurd. De zoon van M. Dawans, oud 28 jacen, ging naest zynen wagen, waer mede men een dorsclituig naer zyn huis voerde, to^n dezelve by eene helling min of meer omkantelde, waerdoor het dorsclituig van den wagen schoof en met een vreeselyk gekraek op <len ongelukkige viel, die het poogde tegen te houden, en lelterlyk verplet terd werd. Men schryft uit Hasselt: Verleden zondag avond, omtrent 7 ure, zyn twee goederen-treinen in de statie van Beverst iu aenraking gekomen. De eenen is dwars door den anderen gevaren. Gelukkig heeft men niets dan stoffelyke schaden te betreuren,doch deze zyn nog al aenzienlyk. Men schryft nog uit Hasselt Verleden woensdag kon men tot van hier een verschrikkelyke boschbrand waeriiemen, gelyk men er misschien nooit iu ons Limburg gezien beeft. Rond I uer namiddag barste bet vuer uit in de uitgestrekte dennebosschen van den Vossenberg, gelegen op eene hoogte welke zich 25 meiers boven denwaterspiegel der Maes verheftter plaeise geuaemd a den dry- pael tusschen de spoorbaen Hasselt-Maes- evck en liet kanael, in de nabyheid der pacht hoven Klein- en Groot-homo, langs den steen weg van Ascli op Lanklaer. Het vuer breidde zich van alle kanten uit en bleel tot laet in den nacht voortduren. De yselyke gloed welke het vernielend ele ment verspreide, heeft men op zeer verren afstand kunnen waernemen. Er zyn circa 180 hectaren bosch, van ver schillenden ouderdom, geheel vernield. Het grootsie gedeelte boorde toe aen de gemeente Dilsen, het overige aen verschillende eigenaers de schade dezer ramp, waervan de oorzaek onbekend is, is onberekenbaer. Men schryft uit Verviers, 17 mei. De groote muer van de afdamming der Gilleppe is waerlyk een reuzenwerk hy bevat niet minder een 230000 kubiekmelers metsel werk in bloksteen. Aen zyne basis is die muer 80 meters lang op 66 dik naermate den muer booger wordt is hy langer, omdat de vallei breeder wordtdoch zyne dikte neemt af oen- gezien hy schuins gebouwd is. Het bovenste gedeelte van den muer zal eene lengte hebben van 225 meters op 16 dik dus zal hy dikker zyn dan de breedte onzer gevvoone straten. Men kan dus volle vertrouwen hebben in de stevigheid der afdamming, en inderdaed in dien zy moest doorbreken, wanneer de kom eens met water zal gevuld zjn, zouden ver scheidene sleden en dorpen overstroomd wor den. Wanneer men echter den muer ziet, is alle ongerustheid des aengaende geweken. Genezing der Watervrees. De Missions Catholiques be\allen eene meédeeling van Mgr. Gauthier, apostolische vikaris van zuidelyk' Tong-King, die een middel aenwyst om do razeriiy ol watervrees te genezen. Dit middel is uitmuntend voor den eersten aenval. Het heeft voor basis den steekappel (Datura Stramonium.) Hel is genoeg een af kooksel \an steekappelbladen te drinken, om den aenval van razerny te doen ontsiaen, doch deze aenval, die gewoonlyk niet lievig is, wordt door de genezing gevolgd. Aldus doet de inenting de pokken opkomen, ten einde er den virus van te vernietigen. Benevens den steekappel wyst Mg. Gauthier nog een ender middel aen dat, zegt hy, nog doelmatiger is. Inderdaed, dit laetste middel bewerkt de genezing zelfs nadat er een aenval heeft plaets gehad en bet werkt niet minder hevig dan de steekappel. De bestanddeelen waeruit dit geneesmiddel wordt| samengesteld zyn 1° Aluin (Phen.) 1/5 2° Réalgar (Hung-Hoang) 1/5 3° Hoang-Nan 2/5 Dit laetste is het byzonderste bestanddeel en kan by gemis der twee andere alleen ge bruikt worden. Ziehier de wyze van berei ding Men brengt de mengeling tot poeier hetwelk men bevochtigt met azyn en waervan men pil len maekt, van omtrent een centimeter door- sneê. Met een weining bygevoegden azvn geeft men den zieke de eene pil na de and'ere in, tot dat hy een ongemaek in al zyne leden, krampachtige trekkingen in handen en voelen, koude rillingen en vooral zenuwachtige bewe gingen in de kaekbeenderen gevoelt. Alsdan is de gewensebte uitslag verkregen, Men moet de hoeveelheid azyn regelen volgens de grootte der pillen, want de azyn is noodig om de pillen in de maeg spoedig* te doen op lossen. De Iloang-Nan is eene plant die zeer op het veil gelykt, en welke veel in de gebergten van China gevonden wordt. HOLLAND. Processie te Maestricht. Men schryft uit Maestriclil Begunstigd door het heerlyksle weder en onder toevloed van duizende nieuwsgierigen, zoowel uil deze provincie als uit de omstreken van Luik en Aken, hierheen gekomen, had zon dag de jaerlyksche groote of St.-Servaliuspro- cessie oiel de gewone plechtigheid plaets. Orde en rust werden, even als in vorige jaren en zooals hel by dergelyke gelegenheden hier ter stede altyd geschiedt, geen enkel oogenblik ook slechts in liet geringste gestoord. Onder de processiegangers merkie men op MM. De Rie- berstein en Ki-rens de Wjlré, leden der Tweede Kamer den kommissai is-Goeverneur des ko- nings in dit hertogdom met eenige leden der Gedeputeerde Stalen M. H. Pyls, burgemees ter, 111 officiéél costuem, en de leden van den ge- meenleraed eindelyk nog was liet muziekkorps der dienstdoende scliuttery uenwezig. n Sprinkhanen De gemeente Wagenin- gen is door de sprinkhanen overrompeld, welke zich vooral des avonds in builongewoone hoe veelheid verloonen. Er heeft zich eene .kommis sie gevormd voor de uitroeiing van dit verwoes tend insekt en men heeft, by middel van inschry- vingslysten eene som van omtrent 90b gulden byeengebiacht, bestemd om de gevangene sprinkhanen op te koopen en te dooden ten einde er mest van te maken. Een hektoliter sprinkhanen wordteen gulden helaeld, en reeds heeft men er 200 kektohters aengebracht. Wanneer men rekent dat er 450 sprinkhanen noodig zyn om een liter te vullen, dat is 45,000 voor een hektoliter, kan men zich min of meer een denkbeeld vormen van de mil- lioenen sprinkhanen, welke in de overrompelde gemeente Wageningen aenwezig zyn. FRANKRYK. De Bien Public van Parys, het gekende orgaen van M. Thiers, beweert dat op bet oogenblik toen er zooveel gesproken werd van eenen op handen zyndeu oorlog tusschen Frank- ryk en Duitschland, de fransche afgezant te Brussel, baron de Baude, door koning Leopold II, en wel op diens eigeu gezag, verwittigd werd van de vyandschap welke Pruisen koesterde tegen Frankryk. Die meêdeelingen gingen ge paerd met het verzoek hierover le schryven aen iierlog Decazes, met by voeging dat de koning de verantwoordelykheid dier inlichtingen op zich nam. Dagelyks, zoo eindigt de Bien Public, deelde de koning der Belgen zyne eigen inlich tingen aen M. Baude meé. Wy kunnen dat niet aennemen. Ontploffing. Zaterdag avond is de fa briek van M. Chinusse, vuerweikmaker in de wyk la Boucherie te Aix in de lucht gesprongen. Elf persoonen, meestal ionge meisjes, wareo aen den arbeid in de werpluels, op liet oogen blik der ramp. Zes zyn in de vlammen omgeko men twee anderen werden erg gekwetst. Een buitengewoon hevige brand en de vrees voor. nieuwe oniploffingen, zyn de oorzaken waerdoor men nog niet aen het wegruimen der puinen is begonnen.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2