I»A VIDSFONDS. Liberale loyaliteit J Ziellier daervan een nieuw bewys Eenige dagen geleden heeft een vlaemsche priester, de eerw. heer Van Doorue, calliolyke missionuaris te Londen, geheel de City door kruist aen 't lioofd zyner parochianen, welke zich met ontplooide banieren, naer eene catliolyke meeting begaven, die in Exeter - Hall gehouden werdt, onder voorzitterschap van cardinael.Manning. Nergens,op hunnen doortocht, werden noch de priester, noch de culholyken beleedigd of geslagen integendeel, de raenschèn gingen eerbiedig uit den weg, om den stoet vryen doortocht te laten. Welk verschil met de baldadige tooneelen van Luik, Gent en Brussel Ondanks hunne proteslanlsche vooroordee- lcn, eerbiedigen de Engelschen de persoon- lyke en godsdienstige vryheden. Er beslaet in geheel het Vereenigd Koniug- ryk geen enkel dagblad, hoe fanatiek het ook zyn moge, dat zou durven schryven De ca- tholyke beévaerders zyn maer goed om afge rost te worden Nog veel minder zou een dagblad het spu wen 111 het aengezicht van weêrlooze priesters durven verheerlyken, als de indrukwekkende uitdrukking der liberale gevoelens. Ziedaer nogthans hoe ver liet in hel vrye België gekomen is. Men beweegt hemel fin aerde om te doen ge- loovcn dat de studenten geheel en al onplichtig zyn aen de baldadigheden, welke op den twee den Sinxendag, te Gent en zondag te Brussel gepleegd zyn. Het volgende bewysstuk, getrokken uit het Journal des Étudiants, van Brussel, nummer van 20 mei, zal onze lezers in staet stellen over de recht/innigheid dier heerkens te oor dealen. Het is eene correspondentie uit Gent waeriu de heldenfeiten der broeders en vrien den, verhaeld worden Volkomene zcgeprael Wy zyn nog vrye mannen Hoera hoera drydubbel hoera Om te beginnen zal ik u zeggen dat niets," hoegenaemd niets was voorbereid alles was bet uitwerksel der spontanéité foudroyante Het belangrykste was te weten welke de houding zou zyn van het rot der beévaerders. Van hunne aenkomst af was die houding uiterst uitdagend en wy wislen wat ons te doenstondt. Het volk ontving de beévaerders met ge schuifel het ys was gebroken zy waren ver wittigd. De dagbladen zullen u bekend gemaekt heb ben met de minste byzonderheden van den dag. Het toon eel dat de terugkomst van de slin kende klerikalen kenmerkte, was vorschrikke- lyk. De Xaverianen, sterk door hun getal, waen- den zich meester op het grondgebied van Gent. Zy kwamen aen met den spotlacli op de lip pen. Het gentsche volk, fier op zyne rechten, wilde zynen grond niet zien bezoedelen door de verkankerde benden. Eenparig sprong liet vooruit en gedurende dry uren hieldt een vreeselyk gevecht aen. w-En zooals manJton_vao«-*"»*> hvCU Er zyn dooden, er zyn gekwetsten Loyola, gy hebt het gewild, ziedaer uw werk. (sic.) Nu dat een dag voorby is, dat de gemoede ren betrekkelyk kalm zyn, dat zy koelbloedig de feiten nagaen, geeft liet algemeen gevoelen zich lucht iri verontweerdiging, gramschap en woede. Eiken mond spreekt een verschrikkelyk woord uitde burgeroorlog. Ja. de burgeroorlog naekt, liberale studenten denkt er wel aen Luik en Gent zyn slechts schermutselingen voor den algemecnen slryd. De burgeroorlog Loyola vraegt, wenscht, roept hem en klampt er zich aen vast om een grooten slag te slaen, ons liberalen te over winnen en daerna als meester te regeeren. Gy wilt den burgeroorlog Loyola? Welnu, wy zyn bereid, doch het is om u te verdelgen. Kom nog eens naer Gent met uwe benden zoo gy durftwy zullen u allen den nek omwrin gen. Kom nog eens, en gy zult het liberael canaille aen 't werk zien. Kom nog eens, en liet bloed zal met beken suoomen.... gy zult er uwe soutaen in doopen. Wy wachten u af. VOORUIT. Aen het officieel onderwys en aen de weer- digc meesters van zulk eene jeugd, al de eer van die schoone gevoelens en dien lieflyken schryfslylDe letterkunde der toekomst be looft veel en de schryvers nog oneindig meer. Zondag morgen J heelt de eerste algemeene vergadering van bet Davidsfonds plaats gehad te Leuven. Na ue vriendschappelijke ontvangst aan den trein, werden de leden van de be sturen der afdeelingen geleid naar de pro motiezaal der hoogeschool, ten Halle, en al daar de plechtige zitting om il uur geopend. Niet min dan honderd en zestig bestuurleden waren aanwezig. Zij waren talrijk opgekomen uit de verschilligc dielscfie gewesten om lees- telijk, in volle Meimaand, olen mei te planten op bet nieuw gebouw dat n»et mannelijke wilskracht is toegewijd aan de sioffslijke en de zedelijke belangen van het vlaamseh volk. Het past ons niet (tijd en plaats onthrclten) on. lucht te geven aan de gevoelens die op«- welden in ons liart bij 'l zien van dat verstan dig, dat deftig leger, wetgevers, leeraars, priesters, ambtenaars, advocaten, enz rei zend naar het belgisch Athene om eene slich ting te gaan inwijden die zal louter vlaamseh cn uitsluitend katholiek zijn, in bet woelig jaar 1875, korts na den tijd dat het eene schande was van vlaming te zijn en in den tijd dat net een onrecht wordt van katholiek te wezen. De reizigers naar Leuven werden noch bespuwd, noch bespot, noch geslagen hunne rangen werden niet verbroken gelijk die van de onschuldige, lieve maagdekeus der brus- selectie processie, noch gelijk die van de brave, eenvoudige landslieden, te Gent; de reizigers naar Leuven werden met eerbied onthaald het waren mannen, lire katholiek ook. Neen, het rnag ons niet passen van te philosoferen wij geven een korl en droog verslag. De Voorzitter van het hoofdbestuur, Dr.Paul Alberdinck-Thijm, hoogleeraar te Leuven, opende de zitting met eene rede waarin hij de afdeelingen bedankte om den warmen bijstand aan het liooger bestuur verleend, en waarin hij het doel blootlegde dat moet beoogd wordendoor bet uitgeven van werken, het houden van volksvoordrachten, bet aanmoe digen van bibliotheken, enz. enz., den nationa- len geest, in den zin der christelijke bescha ving, opbeuren en versterken. Na den Voorzitter, werd liet woord verleend aan den algemeenen sekretaris, M. J. Brou wers, schoolopziener te Leuven, om lezing te geven van zijn verslag over de werkzaamheden van het fonds. Uit het uitgebreid verslag van dien geleerden redenaar en dichter, dat later alle de inteekenaren zal toegezonden worden, blijkt het volgende Na drij maanden wei kens bestaat het Davids- fonds 1° uit het hoofdbestuur van Leuven, 2® uit 21 afdeelingen en 5" uil 6 vertegenwoor digers. De vertegenwoordigers verblijven te Namen, Baiirlc-Hertog, Sint-Huberl, Parijs, Sint-Roch en Wercliterde afdeelingen be slaan, met volledige besturen, in Aalst, Aar schot, Antwerpen, Audenaarde, Brugge, Diest, Eecloo, Gent, Halle, Hasselt, Kortrijk, Landen, Leuven, Lier, Luik, Mechelen, Rousselare, Sint-Nikolaas, Tienen, Thielt en Tongeren. Dagelijks ontstaan nog nieuwe afdeelingen Brussel is in werking en Dendermonde, bel eclit vlaamsch-katboliek Dendermonde mag niet langer ten achter blijven. Up, mannen van Dendermonde, en de hand aan 't edel werk een uwer edelste stadsgenoten, de eerw. kanunnik J. Van den Steen, dokter in de God heid en hooglceraar te Leuven, zetelt in het hoofdbestuur Wie had zulken bijval durven droomen, en wie zal nog twijfelen aan de macht van bet katholiek leger Het Willemsfonds heeft 25 jaren bestaan, en zie, op min dan 2ö weken bezit het Davidsfonds een grooter getal leden. Den 25 Mei 1875 was dit getal geklommen tot 2500 inschrijvers, en binnen drij maanden zullen er vijf duizend zijn Na 'l verslag, over bel welk wij niet langer uitweiden, om rede dal elkeen het zal te lezen krijgen, werden de standregelen besproken en gewijzigd. De toegebrachte wijzigingen maken uit dat het Duvidsfonds volgenderwijze is ingericht 1° De uitvoerende macht is in handen van het hoofdbestuur. Dit hoofdbestuur zetelt te Leuven en beslaat uit achttien leden van Leuven alsmede uit de algevaardigden dei verschillige afdeelingen met stemrecht. De afgevaardigden worden door de afdeelingen benoemd in evenredigheid van één man op vijltig inschrijvers. 2° De afdeelingen worden daargesteld na male den eisch der plaatselijke belangen zij hebben het recht lokale reglementen te maken, bun bestuur uit te breiden, onderafdeelingen te stichten, en te beschikken over hunne gel den. 5° De kleinste jaarlijksche bijdrage is vijf franken, waarvoor elke inschrijver ieder jaar één zeker aantal werken ten geschenke zal ontvangen. De afdeelingen hebben bel recht jaarlijks één en een kwaart frank van elke inschrijving in hunne eigene kas te laten vloeien. De inschrijvingssommen boven de 5 franken vloeien eveneens in de kas^er^af- voor de geheeie som zijner inschrijving boeken te willen ontvangen. 4° Er zullen jaarlijks algemeene vergade ringen gehouden worden tot bet bijwonen derwelke gerechtigd zijn a) deleden van het hoofdbestuur, b) de leden van 't bestuur der afdeelingen, en c) de vertegenwoordigers. Het stemrecht is bepaald als hooger vermeld de andere bestuurleden hebben enkele raadge vende stem. Daar zijn, kort en bondig, de 26 artikels van het algemeen reglement, met algemeene stem men goedgekeurd en aangenomen. Noodzake lijk zullen nadere inlichtingen, op lijd en stond, eiken deelnemer geworden. Daarmede was de eerste plechtige zitting gesloten, en de uitgekozen menigte ging uileen om eenige stonden later aan de dischtafel wederom te vergaderen. Het verslag der afdeeling-Aalst, aan hel hoofdbestuur toegekomen, doel kennen dat de werking aldaar zich uitstrekt over de kantons Aalst, Geeraardsbergen, Ninove, Sottegem en Herzele, en dat ieder kanton in het bestuur der afdeeling vertegenwoordigd is zoo wer den onlangs, voor het kanton Sottegem, de taak en den last van bestuurleden aanvaard door de heeren G. Mussely, advocaat en Pro- vinliaal-raadslid en Tb. D'hondl-Haumont, Gemeente sekretaris, beide te Sottegem. De af- deeling-Aalst, voorloopig ingericht, telt bij de 200 leden,welk getal moet verdubbeld worden. Het Davidsfonds moet enkel bekend zijn om bemind te worden bel gaat ook zijnen gang Leuven, 27 Mei 1873. lt. De anlwerpscbe dagbladen hebben onlangs den cindelyken uitslag afgekondigd der recla- men tegen liet opstellen der kiezerlysten in die stad, door de Meeting gedaen. Men weet dabde tegenwoordige lysteu moe ten dienen voor de gemeente kiezing van October aenstaende. Ziethier dezen uitslag na de besluiten van 't beio^ps- en 't verbrekingshof De liberale geuzen hebben tegen de catho- lyken 22 inschryvingen en 21 afschrabbingen verkregen, te samen 46. De Meeting heeft bekomen 1° 229 inschryvingen van persoonen wier rechten door 'l liberale geuzen bestuer mis kend waren geweest. 2'117 afschrabbingen van persoonen die op de kiezerslyslen waren geschreven zonder de minste belasting te betalen of zich belastin gen hadden toegeëigend waer zy de basis niet van bezaten verders vreemdelingen, veroor deelden, gefailleerden, hoerenbazen, enz., enz. 3° 23 afschrabbingen van liberale geuzen uit hooide van 't dubbel patent. Dus te samen een totael van 369 kiezers. De eindelyke uitslag is bygevolgVoor de Meeting 369 zaken gewonnen en voor de geu zen 46. Gelyk men ziet is 't verschil groot en heeft de party der eerlyke lieden zich van dezen uilslag niet te beloven. Wat dunkt u, confrater Verbond, zou dit pilleken wel door uwe keel geraken Gy die over de antwerpsche kiezerslysten zooveel gekeverd, gelogen cn gelasterd hebt.' Men leest in den 'Bien public i Het onderzoek der onlusten welke te Gent op den tweeden Sinxendag hebben plaels ge had, schynt langdurig en moeilyk te zullen zyn, ondanks den spoed waermeê het wordt voortgezet. Het parket heeft aen de verschillende ge meentebesturen der parochiën, welke deel ge nomen hebben aen de beêvaert, eenen om zendbrief gestuerd, ten einde eene» staet op te maken van de persoonen welke l»y den terugkeer van Oostacker, gekwetst of geslagen zyn. Aengezien er talryke en ernstige geweld dadigheden gepleegd zyn, belooft deze lyst zeer lang te zullen worden. Gisteren liep het gerucht, in het justicie- paleis als zou er uit de getuigenissen blyken, dal Pieter Sclioepe wel wezen lyk stokslagen heeft gekomen. Men voegt er by, dat het ver slag der wetsdokters hoegenaemd dit feit niet betwist en dal er geen gewag in gemaekt wordt van den zonneslag, welke in het begrafenis verlof werd aengeduid als de vermoedelyke oorzaek van het overlyden. Ongelukkig schynt de lykschouwing onvolledig te zyn geweest en heelt men, volgens ons gezegd is, alleen den schedel van het slachtoffer onderzocht. Wy zelve hebben gisteren, over het geval van den ongelujikigen Schoepe. eenen briel ontvangen, onderteekend door een zeer achtbaer persoon, en waerin zulke juiste en ernstige inlichtingen vervat zyn, dat wy ons verplicht geacht heb ben, dit schrift aen den instrukiicrechter te overhandigen. Men verzekert ons ten stelligste dat een onzer aelstersohe liberhaters in 't proces be trokken is,'t welk legen de maconnieke schur ken is ingespannen, die,op den 2d<r0 Sinxendag te Gent, weêrlooze bedevaerders, ouderlingen en priesters zoo laffelyk sloegen en in 't aen- zicht spuwden. Wy hebben onze imlormeer- kazak aangetrokken en zyn, ondanks al onze moeite, den naem van den aelsterschcn held niet ter wete gekomen. Wy zyn nieuwsgierig den naem van den leuiks te vernemen. Twee franciscanen onzer stad, welke ook naer Oostacker in bedevaert waren geweest, zyn des anderendaegs van de Jabriek gejaegd van den grooten liberalen heer J. B. Jclie, alwaerzy, sedert \ele jaren, aen't werk wa ren. De eeno was ic Gent gezien geweest door Louis Van Langenhoven, kleinzoon van den heer J. B. Jclie, en weidt door hem weg gezonden dc andere werdt hier in onze statie ontmoet door den ex-franciskaen Petrus Van Trientjes en op zyn verslag, doorE. Jelie, zoonvveggejaegd. Wy willen M. J. I'. Jelie liet recht niet be twisten van zekere persoonen van zyne fabriek te mogen wegzenden, doch stellig hebben wy het recht hem te zeggen dat de twee wegge- jaegde franciskanen ireffelyke brave lieden zyn, op wier gedrag nooit iets te zeggen is geweest. Wat er dan ook van zy, die wegjagingen verraden eene groote kleingeestigheid, en M. B. Je'lie, vader begrypt het zoodanig wel. dat hy zich alsdan voor twee en dry dagen verbergt cn met geene oogen te zien is, den kende aldus de veiantwoordelykheid van zynen nek te schudden. Maer daermeê is er den tJ])êfine?in bekencT zy nV°st a e't het te boek dat de heer Jelie, arme werklieden, om hunne godsdienstige overtuiging, laet vervol gen. Pas op. Papa, want keersen branden en bedevaerten doen, als iemand uwer naest- bestaenden ziek of in 't gevaer is, zal alle.nael niet helpen, St. Antonius zal 't ook weten en onthouden. Inhuldiging en wyding der Kapel van O. L. V. van Lourdes, te Aelst. Zondag jl. heeft onze zoo catliolyke stad Aelst, getuige geweest van eene indrukwek kende plechtigheid, nameiyk de inhuldiging en wyding der kapel van O. L. V. van Lourdes. Een talryke stoet, samengesteld uit al de chrislelyke Genootschappen en Congregatiën onzer stad, was het beeld der H. Onbevlekte Maegd naer de dekeny gaen uithalen om het plechtiglyk naer onze hoofdkerk te geleiden. Aen de Werf-Kapel vervoegde zich eene tal ryke schaer bedevaerders van Baerdegem by den stoet. Hoe zielroerend was het die dicht iiiecn- gedrongene schaer christenen in de beste orde, met eene godvruchtige ingetogenheid, de straten te zien doortrekken cn allen te gelyk hunne vurige smeekgebeden en lofzan gen tot de Onbevlekte Maegd Maria, de Moe der der bedrukten booren toe te sturen om, door hare lusschenkomst, den zegeprael van Paus en Kerk en 't geluk des Vaderlands af te smeeken. Ja, trooslbaer was het, het grootste deel onzer achlbaersle en deftigste familien onder dc burgery vermengd te zien, en hen gezamenlyk eene belydenis te zien geven hun ner onwankelbare standvastigheid aen ons geloof, en tevens onze rechten en vryheden te zien bevestigen welke de haetvolle en goddc- looze vyanden der Kerk aen hare kinderen ontrukken willen. Eeredry mail Ecre! aen de inwooners van Aelst en Baerdegem voor deze openbare belydenis van hun geloof. Mochten al de ste den en dorpen, niet alleen van ons land, maer van gansch de wereld het voorbeeld volgen dat onze geachtic medeburgers en de bede vaerders van Baerdegem hen gegeven hebben, weldra zou men door de voorspraek van de Koningin der Engelen de rampen en onheilen zien verdwyncn die de wereld teisteren cn vervangen worden door oneindige hemelsche zegeningen, welke onberekenbare weldaden over de volkeren zouden doen nederdalen. Alsdan vingen de kerkelyke plechtigheden aen, welke eindigden niet een solemneel lof, ouder 't welk de Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Battice een sermoen gepredikt heeft. De chrislelyke redenaer bewees met eene sterke en onwederlegbare redeueeikracht de Jof- folykheid en de noodzakelykheid der bede vaerten. Kortom de talryke geloovigen en wy mogen zeggen talryke, want onze groote Sl. Martinuskerk was proppend vol, hebben de kerk verlaten onder den heilzamen indruk we'ken de overachoone woorden van den pre dikant op hen verwekt hadden. De nieuwe kapel van O. L. V. van Lourdes wordt dagelyks door eene groote menigte ge loovigen onzer slad bezocht. Beurtelings zyn hier dagelyks de parochiën onzer dekeny in bedevaert gekomen en hebben elk eene offer ande gedaen. Onmogelyk is het ons een ver slag over elke gemeente in 't byzonder mede te doelen, bepalen wy ons te zeggen dal de beévaerders talryk waren en door hunne inge- togene houdingen elkeen tol stichting strek ten. Deze bedevaerten getuigen van de leven digheid des geloofs op den buiten. Daer begrypen zy beier dan in de sleden de groote voordeelen die aen een cliristelyk leven ge hecht zyn. Blyft dus standvastig, vrienden van den buiten, aen uw voorvaderlyk gelooflaet u door de beleedigingen eri scheldwoorden onzer vyanden niet ontmoedigen of verschrik ken. veracht ze de hartelooze kerels op wier aenzicht de wanhoop en de slaverny des dui vels te lezen staen De plechtigheid welke zondag 23 Mei te Vlierzele heefl plaets gehad, is luisterryk en troosiclyk geweest. Na de solemnele Vespers zyn dc beelden van L. V. Onbevlekte Ontvangenis en van Bernardelte stoetsgewyze van de Kerk naer de schoone Grol overgebracht. Aen het hoofd van den stoet bevondl zich de toonkundige Maet- schappy der H. Cecilia van Oordegem, welke door hare schoone stukken, meesterlyk uitge voerd. de plechtigheid veel hielp verheffen. In den stoel bevonden zich onder andere de heeren Geestelyken der naburige Parochiën met hunne Congreganisten, gevolgd door de Congreganislen van Vlierzele, alle lofzangen zingende, om de Onbevlekte Maegd te verheer lyken. Achter de geestelykheid volgden de Burgerlyke Overlieden der Gemeente, welke gevolgd wierden door eene ontelbare menigte geloovigen, allen met de meeste ingetogenheid biddende. Aen de Grot gekomen, heeft de eerw. heer Deken van Wet leren, welke deze plechtigheid voorzat, het beeld van O. L. V. ingewyd en daarna eene zielroerende aenspraek gedaen om in het hert der geloovigen de godvruchtig heid tot Maria en hel betrouwen op haren by stand nog meer en meer te ontsteken. De si oei naer de kerk terug gekeerd zynde, is de plechtigheid door een solemneel Lof en het zingen van den Te Deum Laudamus gesloten. Dank aen de maeiregeien genomen door den heer Burgemeester Verslraelen, is, niettegeii staende de aanwezigheid van verscheidene (luizende persoonen, alles is de beste orde afgeloopen. De Kerk van Vlierzele welke reeds eene schildery, levens grootte, bezit van het H. Hart van Jesus, zal, dank aen eene milddadige gift. op het einde van Juni eene soorlgelyke schildery, het H. Hart van Maria voorstellende, zien inhuldigen. X. O. B. Advies aen de Erembodegemnaers. 'l Orgaen onzer aelstersehe liberalen zegt dat de franciskanen van Erembodegeni, welke op tweeden Sinxendag naer Oostacker in bede vaert zyn geweest, 't schuim der parochie waren en de merkteekens der domheid en der verslaving op 't aengezicht droegen Wy gelooven dat de franciskanen van Erem- bodegein met ons zullen uitroepen fleere vergeef het hun, want de sukkelaers weten niet a wat ze zeggen Mylbeek, 27 Mei 1875. Vriend Opsteller, 't Verbond vraegt of gy u misschien zult gelasten onze Mylbeeksche kinderen op uwen rug naer de stadsscholen te brengen '£e(^®val er geene school op Myi- Zoudt gy aen den grooten slimmerik uit 't Verbond de volgende vraeg wel willen stel len 18 jaren hebben de liberale vrienden van 't Verbond aen 't bestuer onzer slad geweest, cn nooit hebben hy noch zyne vrienden aen de noodzakelykheid van 't oprichten eener school op ons Mylbeek een oogenblik gedacht. Achttien jaren lang hebben de liberhaters dus gezegd dat de scholen in de stad alleen, gecstesbrood, gelyk zy dit noemen, genoeg uitdeelden voor al de inwooners zoo wel van binnen als van buiten. Zou 't Verbond my niet willen zeggen, wie gedurende die lange reeks jaren, de Mylbeeksche kinderen des winters op zynen rug naer de stadsschool heeft ge dragen Aen vee rd, enz. J. B.-V. M. S. SENAET. Het Senaet heeft, op zyne beurt, mededee- ling ontvangen der diplomatische notas van 't duitsche keizerryk als ook der antwoor den welke ons goevernement er op gegeven heeft. Na eene korte beraedslaging heeft de hooge vergadering het dagorde aenveerd 't welk in de Volkskamer betrekkelyk deze zack is aengenomen geweest. Kortom, 't Senaet heelt met algemeene stemmen verklaerd dat het de uitleggingen des goevernements goed keurde en even als de Volkskamer zich by het zelve aensloot om zyn spyt uit te drukken over de worden welke in een mandement van Mgr. Gravez, Bisschop van Namen, vervat zyn. Herhalen wy dal, wat ons betreft, wy, in plaets van het gedrag des Senaels, goed te keuren, op nieuw ons spyt uitdrukken over zyne stemming die, volgens ons, gansch in stryd is met den geest van 't art. 1-4 onzer grondwet. Daerna heefl de hoogere vergadering ver scheidene wetsontwerpen van weinig belang behandeld en den redetwist over hel wets ontwerp van afschaffing der koophandels kamers aengevangen. De hberhateis hebben in de/en redetwist getoond, hoe veel prys zy aen 't behoud dezer nulleiooze instelling hech ten, omdat men hen, door deze afschaffing, een politiek wapen zal ontnemen. Wy wen- sehen het Senaet geluk over zyne stemming het heeft eene instelling doen verdwyncn die, onder den dekmantel des koophandels, zich met 't strydend politiek, ten voordeele der liberhatery, bezig hieldt. Nu de koophandelskamers afgeschaft zyn, zal liet, hopen wy, de beurt worden der koop- handelsreclubanken, die, volgens de zienwyze, van de beste rechtsgeleerde, reeds lang zou den moeten afgeschaft zyn. VOLKSKAMER. Dc Kamer heeft deze week het onderzoek des budjets van openbare werken geëindigd en het met eenparige stemmen aengenomen. Da eerw. heer De Rop, onderpastoor (e Looten- nulle,wordt onderpastoor van S.Marlinus (Akkergem) le Gent De eerw. heer De Racdl, onderpastoor le Assencde, wordt onderpaslonr van S Pielers-buiten, le Gpnl. Dc eerw. heer Planchon professor hy het Collegie van Dendermonde is onderpastoor benoemd le l.oolcnhulleen wordt vervangen door M. de Ridder, diaken in bet Seminarie. Do priesters der laetsle wyding zyn onderpastoor benoemd als volgl De eerw. beeren Demont le AssenedeDe Cooman le Berlaere De Beul-1 te Kapryko Vercauteren le klinge Van Wamhi k - te Desteldonk Van RysseP-crge le Elsl lie F .ain© le S. Marlens Laethein Peync ie Slee dorpVac Loo le Verrebroek. WETTELYKE besluiten. By koninklyk besluit van 24 mei 1873.wordt M. F Janssens, rechter by de rechtbank van eersten aenleg te Gent, benoemd lot onder voorzitter dei-zelfde rechtbank, in vervanging van M. Fiers, overleden. Een gentsche liedjeszanger, die op deu tweeden Sinxendag ook de priesters en bede vaerders had geslagen en in 't aenzicht ge- spuwen, is donderdag, le Audenaerde, door eenige bedevaerders van Mooreghern erkend geweest en deze laeisten hchht-n hem het voet- en handgeld wedergegeven met den vier dubbele!) intrest daerby. dal hy te Gent aen de bedevaerders had geleend. Zonder de lus schenkomst van de politie en der gendarmen zou onze genlenaer er. zoo hel schynt, zoo wel niet van afgekomen zyn. Dry uren lang hebben de buitenlieden ten getalle van tec minste 1300, 'twas immers merktdag, voor liet bureel van politie, waer de liedjeszanger zicli schuil hieldt, wacht gehouden, en einde- lyk heelt men geweld moeien gebruiken om de plaels ie doen ontruimen. Dat zal zekero gentenaren leeren dat rustige bedevaerders slaen en in 't aenzicht spuwen gevaevlyk is als men mei de buitenlieden handelen en hunne parochiën bezoeken moei. Onze liedjes zanger is de eersie en de laeiste piel, er zyn er nog die 't zelfde lot te vervyachteu staet l Zaterdag ten 5 ure namiddag, heeft de Bisschop van Gent, den eersten haidsieeu gewyd aen het hoogaltaar der nieuwe kerk van O. L. van Lourdes, te Oostakker, gehucht Slootendries. De hooge geesle'ykheid van het bisdom, en de geestelykheid van Oostakker, waren hierby tegenwoordig. I'e weg die naer de nieuwe dreef leidt, was met vaandels en eerebogen versierd. Hel gebouw verhef) zich reeds een tiental steeneu boven den grond. De Stad Gent zegt gedurig dat de Xave rianen de uitdager zvn eene beschuldiging die de liberalen zelf wel weten, daj valscli is. Een gensch blad maekt daerop de volgende charge 'l Is noodloos, Sclioepo hier beklacgd, Hy bad, die boozc Sus! de zon sioul uitgodaegd Men meldt dat de police-kommissaris van Wingene op 14 mei, aldaer ter beschik king van den prokureur des kouings gesteld heeft zekere H. Wiebauw, geboortig van Thielt. Deze man is een oud veroordeelde eu werd verdacht den diefstal gepleegd te heb ben, welke in den nacht van 4 mei, ten nadeele van den landbouwer Vergote, te Pitthem, plaets had. Op hel oogenblik der aenhouding was Wiebauw nog in bezit van de horlogie van Vergote en na hardnekkig ol de feilen geloochend le hebben, heefl hy ein- delyk alles bekend. Wiebauw heeft erge Uiten aen het licht gebracht, welke het gerecht zul len dienen om op het spoor van een aental andeie misdaden te komen. De aenhouding van Wiebauw gebeurde op het oogenblik, dat deze met zyne verloofde de pastory verliet. Verleden donderdag heelt een brand de hoeve is ascli eelegd van M. Vanboutte, te WacKen. Er is niets kunnen gered worden het verlies wordt op 3000 fr. gerekend. Alles was verzekerd. Maendag ten 11 ure heeft de begrafenis plaets gehad van M. Armand Erèbe, zoon van den hoofdopsteller van het Journal de Bruzetles. In den talryke lykstoet bemerkte men leden van Kamer en Senaet en meest al de opstel lers van brusselsche dagbladen en talryke vrienden der familie. Men meldt uit Luik, 25 MeiGisteren middag, gingen zeven jongelingen, vau de voornaems e familien dezer stad, met eene boot spelevaren in de vaert der Ourthe. Naby de sluis van Vennes kantelde het kleine vaer- luig en de bemanning viel in het water. Vier der jongelingen werden onmiddellyk gered, twee zyn verdronken en de zevende kwam al zwemmende aen den kant. De verdronkenen zyn elk slechts 16 jaren oud. (Nadere Byzonderheden.) Hier hooger spreken wy, over liet ongeluk dat te Luik is voorgevallen, cn waerdoor ver scheidene familiën in den rouw gedompeld worden. Ziehier wat wy desaengaende nog vernemen Zeven jongelieden, van 16 tot 18 jaren oud hadden eenen. boot geliuerd ten einde eene wandeling op de Maes en de Ourthe te doen. Rond den middag keerde men terug doch aen de sluis van de vaert der Ourthe,tusschen Grivégnée en Vennes gekomen, verlieten dry der jongelingen het vaertuig en lieten aen de vier overigen de zorg over, 't kleine vaertuig door de sluizen te brengen. De laetslen naderden de eersten deuren dei- sluis, welke men reeds begon te openen. Het vaertuig begon op het slygend water te wiege len en te zwalken, tol het eindelyk kantelde en de vier jongelingen in hel diepe water der vaert vielen. Slechts een dier ongelukkigen kon zwem men en gelukte er in uit liet water te komen doch de overigen verdwenen onder het water, waeruit men ecnigen lyd daorna nog slechts dry lyken opvischte. Het nieuws dier verschrikkelyke ramp ver spreidde zich weldra door de gansche stad, de ouders der ongelukkige slachtoffers kwamen half zinneloos van schrik de lyken hunner kin deren herkennen. De lyken werden vervolgens naer de woo ningen der familien gedragen, te midden eener opschudding, welke gemakkely k le begrepen is. De dry jongelingen, welke in.die. ramp het leven verloren, zyn de zonen van MM. Hart- mann, pasteibakkers, Eilund-brugslraetCou- diet, bakker, cn Neujean, koopman deze twee laetsten, woonen in de wyk Oever-Maes. HOLLAND. Een Belg, die voor den oosl-indischen dienst was afgekeurd, bevond zich zaterdag te Harder- wyk in een winkel om percussies le koopen voor e?n pistool, hetwelk hy in de hand hield. Toen de winkelier hem een doosje met percus- sien liet zien, ging, hetzy toevallig of vooibe- dacblelyk, het pislool al en werd de winkelier zoo getroffen, dal hy kort daerna een lyk was. De Belg ging op de vlucht meu tracht hem op te sporen.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2