Zaek-Duchesne. Aen de Uitdagers. De liberalen werden uitgejouwd, en gin gen met haestige stappen in eene andere rich ting. Alles zou ten beste afgeloopen zyn, had niet een der lieeren het ongelukkig gedacht gehad mét zynqn casse-tele te beginnen slacn die eerste slag werd door honderde slagen tegelyk uitgewisseld. De policie is er evenwel in gelukt de vreemdelingen uit de handen der menigte te krygen, en heeft ze voor het overige van den dag in veiligheid gehouden. Ook onder veilig geleide werden zy des avonds naer de statie teruggebracht. Andere vreemdelingen, op den middag aéngekomeri, zyn met den eerst vol genden trein wéér vertrokken, toen zy be merkt hadden, hoe de voorposten waren uit gemeten. De liberalen dezer stad betreuren, dat men op die wyze hier vreemdelingen, die Siut- Nikolaes kwamen bezoeken, heeft behandeld. Uel kwaed ligt hierin die vreemdelingen zyn to lichtgeloovig geweest. Er is hier een libe Jael komitcit tot stand gekomen door heel bet land heelt men in de liberale gazetten daer een gelukkig voorleeken in gezien Sinl- Nikolaes is gewonnen Sint-Nikoïaes is om gekeerd Zoo eens eene indrukmakende manilestatie, eens het Vivat de liberalen weg met de catholyken in den mond van het volk gelegd, en 't zal gedaen zyn Dat bet niet gedaen is, hebben de proefnemers ondervonden. Ofschoon geene wet kon gevonden worden, om Duchesne gerechterlyk te vervolgen wegens het bekende voorstel om von Bismark ie vermoorden, blykt toch dat het openbaer ministerie in 't geheel niet van gevoelen was, dat deze geheele zaek slechts eene dronken- mansdacd geweest is. l)e stukken, die open- boer gemaekl werden, zyn vooreerst de be kende brieven zeiven, allen gericht tot den aertsbisschop van Parys. In den eersten on- geteekenden, dato 9 sept., biedt iemand zich aen, von Bismark te vermoorden, mits de •chryver zeker zy van de vergiffenis des hemels en 60,000 fr. te ontvangen. Hy geelt verder een cyferschrift voor het antwoord, len einde de geestelyklieid niet in de zaek kan worden gemengd. Inden tweeden,geteekend Duchesne, vraegt de schryver of aen zyn voorstel gevolg zal worden, gegeven en zendt hy eene fotografie, als ware dit zyn portret. De fotografie echter was een portret van eencn zyner kennissen. Deze brief is, naer het sehynt, niet ge-iagtee- kend, maer, volgens de postmerken, met den vorigen op 12 september, van Seraing verzon den. Een derde brief van 21 september is in het vroeger op egeven cyferschrilt. Hy is getee kend als den tweeden en vraegt dringend ant woord. Duchesne erkent deze brieven te hebben geschreven maer beweert, dat hy, dronken rynde, ze alle dry schreef op denzélfden dag, te Luik. Ze 20uden hem door eenen vriend zyn voorgezegd en hy zelf zou niet op recht hebben geweien, wat hydeedt. De ambtenaer van het openbaer ministerie verklaert, dat deze ver dediging niet ernstig is. De brieven zyn blyk- baer van Duchesne zy zyn op verschillende lydeu uit Seraing verzonden, blykens de post merken één is toegemaekt mét een cachet, waerop de letters H. P., welk cachet is van den schoonvader van Duchesne(Hubert Pon- celet) en in het bezit was van Duchesne te Boraing. Uit niets blykt, dat iemand Dechesne heeft geholpen en den vriend, met wien hy te Luik zou zyn geweest kan hy niet noemen. Dat die vriend Gaudry niet kan geweest zyn, (wiens portret het was) en deze met de ge- heelo zaek niets kan hebben uit te staen, is overtuigend gebleken. Overgaende echter tot het onderzoek, of deze handeling van Duchesne siralbaer is voor de wet, verklaert de officier van justicie, ouder uitvoerige opsomming van redenen, dat dit niet het geval kan zyn. Het rapport van den onderzoeksrechter is veel langer, maer komt tot dezelfde slotsom. Uit dit stuk blykt nog, dat de aertsbisschop onmiddellyk de policie in kennis heeft gesteld van beide brieven en dal van toen af tot 18 opril 1874 de politie op Duchesne een waek- zaem oog gehouden heeft. Duchesne heeft oltyd dezelfde verklaring gegeven van zyne haridelwys, maer 't onderzoek kan onmogelyk aennemen. dat die verklaring overeenkomstig de waerheid zou zyn. Verder blykt, dat Duchesne redelyk goed gezeten was en getrouwd met eene dochter var» heel goede familie. Hy was echter eerzuch tig, wilde geerne spoedig vooruitkomen en dacht over ondernemingen, waertoe hy meer geld behoefde dan hy bezat. Die hem kennen beweren, dat hy zeer goed een gewoonen bl ief kan scbryven, maer niet een cyferschrilt kon samenstellen. (Wat betref! deze bewering, zegt de prokureur generael in een volgend êtuk, dal daeiaen geen gewicht te hechten is. Het voorgestelde cvferschrilt was toch al een van de onnoozelste, die men kan bedenken. De letters van liet alphabet zyn eenvoudig vervangen door de cyfers van 1 tot 24, op een paer uitzonderingen na in de gewoonc volg orde. Duchesne kende geen andere tael dan de fransche, wat hem by zekere gelegenheid ver hinderd heeft in Duiischland eene goede be trekking te vinden. Met die omstandigheid brengt men den feilen liaet in verband, die hem tegen Duiischland en de Duitschers be- aielde. Of dit, in verhand met de zucht, om een zekere geldsom te verkrygen, Duchesne kan hebben bewogen, wordt ter zy gelaten. Dweepzucht sehynt niet in hel spel te zyn ge weest, daer Duchesne een vyarid was der catholyken, wat door de rechtbank genoemd wordtliberael. De techtbank oordeelt, dat er geen reden is tot vervolging en de prokureur generael is van hetzelfde gevoelen. Hy zegtVoor my is't zeker, dat Duchesne willens en wetens eene zeer oiucdelyke daed pleegde en niets doet my geloovcn, dal hy aldus handelde onder den in\loed van anderen. o Het verhael, waermeê hy zyn gedrag zoekt te verontschuldigen en dal hy volhoudt met de hardnekkigheid, eigen aen zyn, ach terhoudend karakter, is blykhaer vor/ounen... Hy is slim genoeg, om de brieven zelf te heb ben geschreven en het eenvoudig cyforschrifl te kunnen uitdenken. Andere stukken worden niet openbaer ge maekt. Wy laten hier de vertaling volgen van een schrift dal men te Antwerpen heelt rondge strooid. Onze lezers zullen er in zien wat er van onze godsdienstige vrylieid zou geworden moest 'l liberjlisuws wéér acn 't besiuer des lands ge raken Kr gebeuren in ons land feiten van eene be- (reurer.sweerdige ernsliglieid, en die feiten moeten ophouden. Dit is noodig voor de eer vau ons vaderland, de veiligheid onzer huisgezinnen, en den eerbied aeu onze vryhedeu verschul digd Hel stervend ultramontanism poogt voor eene laetste inael op hel domme volk te drukken door eenen ratel van jaloerschheid en wruek. Dit mael heeft hel de bevolking aengez.et zich mei knuppels te wapenen i?) en in de slraei af le dalen ten einde de tweedracht te ontsteken zeggen wy het woord.... on» den burgeroorlog le doen ontstuen Doet er mede naer uwe goesting, Mvnheeren de paepgezinden, uwe poogingen zyn null<-loos(?) Wy zullen ongevoelig blyven voor uwe be dreigingen. omdat wy de vrylieid en de ver- draegzaemheid beminnen. Wy zullen voorlgaen al de godsdiensten te eerbiedigen, zoo lang iu de uitoefening dier godsdienst'n niets gevonden wordt dat strydig is roet de welvocgelykheid eu de vryheid der gedachte Doch indien gy in vollen dag, in volle stad. de openbare gevoelens komt beledigen, indien gj uwe vrede-prieslers in agenten van opioi-r verandert hebben wy het recht op onze beurt onze belangen te verdedigen. Dat de bedeviert< n en de procession ophou den en den oproer zal gedaen zyn. Indien eenige opgewoniienen in hel Loofd kre gen h"nne k* uken in volle strael te doen of ulda-r hun vuil lynwaed tc wasschen. zou de policie hun zeggen Doet in uw huis al wal uw goed dunkt, maer belemmeit In t vet keer niet. Welnu de catholyken hebben hunne tempels Cn paleizen dal zy daer binnen bly ven. De God die te Jerusalem op den rug van eenen ezel binnen kwam. heeft nooit verzocht zich door de stad te zien dragen, vooraf gegaen en gevolgd dooi' een" verblindende pracht, die aen hel kapitael en uen den arbeid ontroofd is De bedevaerten hebben ten alle lyde bcstaen, zal men zeggen Goed. Maer de omnibussen hebben even eens ten allen tyde b<-siaen en wie zal nogllians. dit vervoermiddel gebruiken, om zich op reis te begeven, wanneer de lokomolicf te zyner, be schikking stnet Andere tyden, andere zeden. Ziedaer alles. Wy willen hedendaegs de vrylieid, en wan neer de wet ontoereikend is om de vryheid te waerborgen, wyzigl men ze Indien zy die er de macht toe hebben, het niet doen. zullen zy verantwoordelyk zyn voor de ongelukken, waerdoor ons lief vaderland weldra zal verscheurd worden. Wy vragen dus kort weg «le afschaffing van elke openbare belooging, welke een geeslelyk karakter heeft DE JONGE LIBERALEN. Drukk. H. Ernest, Hopland, 32, Antwerpen. De minister van openbare werken heeft verleden woensdag, op het bureel der Kamer van Volksverlegenwooidigers, een wetsont werp neergelegd, waerby wyzigingen worden toegebracht aen de binnenlandsche postdienst. Ziehier den inhoud van dit ontwerp Art. 1. Hel port der vlugschriften, gebro cheerde, ingebondene of gekartonneerde boe ken welke van het een punt naer het ander, in het binnenland, .verzonden worden, is vastge- gesteld op 2 centiemen per 50 grammen of deel van 50 grammen. Art. 2. By afwyking van art. 1 der wet van 4 septemper 1864, is het port van koopwaren- stalen, van de eene plaets naer de andere in het binnenland verzonden, bepaeld op vyf centiemen per 100 grammen of deel van 100 grammen. Art. 3. By wyziging aen art. 17 der wet van 29 april 1868 is het port van Handelspapieren verzonden uit en naer eene plaets van het binnenland, bepaeld op 13 centiemen voor 300 grammen en minder. Boven de 300 grammen zullen vyf centiemen per 100 grammen of deel van 100 grammen meer geëischt worden. Art. 4. Het goevernemenl zal de voorwaer- den bepalen welke de dagbladen en andere drukwerken, koopwarenstalen en handelspa pieren zullen moeten acnbieden, om de ver mindering van port te kunnen genieten, welke hun respektievelyk toegekend is. De frankeering dezer voorwerpen zal moe ten geschieden, zoowel voor liet binnen- als voor het buiienland, by middel van postze gels, opgeplakt door de verzenders. Er wordt geene uitzondering aen dien regel aengeno- men, lenzy voor de dagbladen en tydschrilten, wier abonnementen op de postbureelen ont vangen worden. Art. 3. De voorwerpen onder bovenslaende artikel vermeld en bestemd voor het binnen land, welke niet gouden gefrankeerd zyn, zul len als breve i getakseerd worden. Ingeval van onvob ocude frankeering, zullen gemelde voorwerpen eene taksatie ondergaen gelyk aen het dubbel der weerde van de ontbrekende postzegpls, en de fraklies zullen desnoods verhoogd worden lot een halven deciem. Art. 6. De tegenwoordige wet zal uitvoer- baer zyn, te rekenen van 1 juli 1875. SENAET. Na de stemming van 't wetsont.verp betrek- kelyk den vryen invoer der vlas- kemp- en jutègarens, is de hooge vergadering over- gegaen tot den redetwist van het wetsontwerp, door de lieeren Uelahaye en consoorten voor gesteld, strekkende tot eene wyziging aen de wet van ventose, jaer XII toe ie brengen. Het artikel van gezegd wetsontwerp, waerby de eenheid van gebied, per rechterlyk arrondis sement, wordt bepaeld, werdt gestemd met 28 stemmen tegen 27. Doch, in zitting van donderdag, heeft de vergadering hei wetsont werp met 28 stemmen legen 28 verworpen. Dc bestaendc wet wordt dus in niets gewyzigd, en in afwachting zullen de notarissen de hoofdsteden der gerechtshoven en rechtban ken bewooneude, de voorrechten blyven ge nieten wner de notarissen van 3de klas le recht over klagen. Er zal dus eene onreclitveerdig- hcid le meer blyven bestaen dank aen de stemming des Senaets. Verders heeft 't Se- naet hel onderzoek van 't budjet des minis teries van openbare werken aengevangen. VOLKSKAMER. Ter gelegenheid der bespreking van 't wets ontwerp 't welk aeu 't ministerie van financiën verscheidene bygevoegde kredieten toekent, heelt M. Frère zyne zoo beruchte redevoering uitgesproken, die onlangs door hem en de tolken zyner party met zulk een gekletter werdt aengekoudigd als moetende het neu- staende bankroet der Staetsfinanciën en be- zonderlyk van 't ministerie ten klaerste be- wjzen. De liberale maponnieke kliek der Kamer scheen bitter te leur gesteld te zyn toen zy de luiksehe, pacha Fiére I, voor de hondersle mael misschien, de versletene aenvallen hoor de herhalen die hy by het aeiibrekmi van iedere kiezing, tegen het catholyk ministerie richt. De nfgezaegde woordenkramery van den luikscheu portefeuille-jagerheeft aen den achtbaren heer Malou de gelegenheid verschaft een overzicht te geven van den hoogst guns tiger! toestand waerin de Staetsfinanciën zich bevinden. Uil dit overzicht blykt onbetwist- baer dat ons land, hoe klein het* ook zy, ouder geldelyk opzicht, voor niet een land der we reld moet ten onder doen. De redevoering van M. Fiére zal liet catholyk ministerie verster- keu in plaets van het te verzwakken, want al wie een weinig gezond oordeel bezit, moet begrypeii dat de dwaze aenlygingen van M. Frère op niets gestaefd zyn, en slechts door hem uil zucht naer 't gehelde geldschotelken zyn uitgevonden geweest. Eindelyk heeft de vergadering de gevraegde byvoegde kredieten gestemd en zich vervol gens beziggehouden met het wetsontwerp strekkende tot verhooging der jaerwedden van de mindere bedienden. Verscheidene redenaers hebben het woord gevoerd ten voordeele van verschillige cate- goriën van bedienden, doch het goevernement heeft het voornemen geuit, niet van zin te zyn de eene categorie van bedienden ten nadeele van de andere le bevoordeeligen. Bedevaert naer 't graf van de H. BERLINDIS te Meerbeke. Wy errinueren onze geërde lezers dat mor gen, zondag 5 juni, de plechtige bedevaert naer 't graf der H. Berlindis te Meerbeke. onder 't gelei-Ie van Z. H. Mgr. Bracq, zal plaets hebben. De bedevaeit. gelyk de vorige, wordt gedaen, om door der voorspraek dezer heilige van den Hemel, den zegeprael der H. Kerk en 't welzyn van ons Vaderland af te smeeken. PROCESSIE TE AELST. De processie van het H. Sacrament des Al- taers heeft, verleden Zondag haren omgang gedaen welken men heeft vastgesteld, nu er eene tweede parochie is ingerucht, te mid den van den grootsten eerbied en ingetogen heid onzer bevolking. Als naer gewoonte, woonde het puik onzer ingezetenen de Gemeente Overheid, en den Arrondissemenls- kommissaris. enz. den geestelyken stoet by. Van op verscheidene rustaltaren werd de be nedictie aen 'l volk gegeven en overal heer- schte de grootste ingetogenheid, den meesten eerbied. Ja, overal heeft onze burgery doen zien dat hare aengekleefdheid en standvastig heid aen 't geloof onzer vaderen vuriger en sterker is dan ooit. Wy aenzien deze god vruchtige houding onzer medeburgers als eene krachtige protestatie legen 't goddeloos en li berael maeunnismus dat ons onze godsdienstige vryheid ontrukken wil. Vorige jaren zag men hier eu daer eenige onzer aelstersche liberale kliekjannën van achter de gordynen van zekere herbergen, met den hoed op 'i hoofd en de sigaer in den mond, staen te loeren, doch dees jaer was niet één te bemerken. De processie welke ten 10 1/2 ure onze St. Mariinus kerk verliet was rond den middag in dezelve terug gekeerd. Onder de zeldzame gemeenten onzes arron dissement waer het liberalismus op 't ge meente-huis troont, mag Nieuwerkerken als deze gerekend worden waer de goddeloosheid en verdorvenheid ,by zekere aenliangers der gebanvloekte secte verre ge\orderd is. Er zyn te Nieuwerkerken kroegen of herbergen waer er met de heilige zaken openly k den spot wordt gedreven,en waer zekere persoonen den gods- dienstliaet iu 't hert hunner medeburgers blazen. Ter gelegenheid der bedevaert naer O. L. V. van Lourdes, te Oostacker werdt er met de bedevaerders schandelyk gespot, en toen men in den avond van den 2deD Sinxendag de schandalen en geweldenaryen vernam die de hartelooze liberale schoelies tegen weér- looze ouderlingen en priesters hadden ge pleegd. waren er liberale kerels die durfden uitroepen en op hunne eeuwige verdoemnis zweeren, dat zy de bedevaerders zouden dood geslagen hebben,hadden zy te S1. Amandsberg geweest Zietdaer, geëerde lezers, welke soort van schelmen er le Nieuwerkerken woonen. Ook durfden die roekelooze lieden uitroepen toen des morgends van den 2d,'° Smxendag, de Nieuwerkerksclie bedevaerders de parochie verlieten Van darg may men deuren en vens- teis open laten want het 'l slecht volk gaet van de parochie Maer, ach Ileere weten die liberale sukke- laers niet dat zy hunnen naem van slecht volk niet kunnen aen anderen geven want 't fransch spreekwoord zegt immers alle liberliaters zyn juist geene canaillen, maer als er ievers in eene stad of gemeentz eene canaille woont dan is ze tocli liberael Wat te Nieuwerkerken hoogst te betreuren valt, is dat het slecht voorbeeld van hooger hand komt. Zekere invloedhebbende persoo nen spreiden er eene verregaende goddeloos heid ten toon. Het Gemeeute-Bestuer zelve loont zich in vele omstandigheden liberael in den hedcndaegschenoprechten zin des woords, 't is te zeggen, vyandig aen den catholyken Godsdienst. Nu zondag jl. bestatigde men weer met droefheid 't gene men sedert 1872, date der acnkomsl van de liberliaters aen 't bestuer, jaerlyks besiaiigl, te weten, de onthouding van ganscli het Gemeente-Bestuer aeu de pro cessie van het H. Sacrament. Van den Burge meester tot den laetsten Raedsheer niemand was er aen tegenwoordig. Men verzekert ons ten stelligste dal de Burgemeester zich hy den E. H. Pastoor heeft doen verontschuldigen er geen deel te kunnen aen nemen. Doch dit zal niemand misleiden, de verontschuldigingen zyn immers gemaekt om er zich van le bedie nen, en wy noemen die liandelwyze van den Burgemeester een keérsken voor den duivel branden.!!!! RECHTERLYK KRONYK. Zaterdag is voor de korrektionneele recht bank van Biussel de zaek opgeroepen der stooring en geweldenaryen tegen de kappelle- processie, waervan wy in ons vorig nummer gesproken hebben. Er waren zeven beschuldigden, namelyk Geerts, verguldersgast, oud 27 jaren Maria Berger, huishoudster, oud 3« jaren Huy- brechts, schry 11 werker, oud 29 jaren Friede- rich, verweroud 42 jaien J. Dogny kladpot- ter. oud 41 jaren Vallée, melsersgast, oud 18 jaren en Ryckaert, oud 19 jaren. Zy zyn beschuldigd van A. Hoor onlusten of wanorders, die uitoefening eener openbare plechtigheid van eenen eeredienst belet 01 vertraegd te hebben. B. Van voorwerpen tot eene eeredienst be hoorde, in eene openbare plechtigheid, en bedie- naers van dien eeredienst, in hunne bediening, door daden, woorden gebaren of bedreigingen be- leediyd te hebben. Üaerenhoven. is zekere heer Van Espen, student aen T kollegie der E. P. P. Jesuieteri te Brussel, beticht van slagen en verwondin gen toegebracht aen zekeren pachter mei name Herremans. Van Espen beweert dat hy Herre- mans geene slagen heeft toegebracht, dat hy hem integendeel tegen eene bende schoelies heeft verdedigd, die hem of 'tlyl waren ge vallen. Na 't verhoor der getuigen, byna allen leden der brusselsche politie, werdt het woord ver leend aen 't orgaen van 't openbaer ministerie. De achtbare spreker keurde in eene krachtige tael de baldadigheden en geweldernaryen af legen dc kappelle-processie gepleegd. De lieer substitut betreurde dat de ware plichiigen voorde rechtbank niet stonden. Hierin heeft die heer grootelyks gelyk, de ware plichtigen, de kweekeliiigen der goddelooze universitei ten, hadden iu tyds weten te vluchten. Einde- Eindelyk riep de heer substitut al de slreng- heiJ der wetten legen de beschuldigden in. Na de pleitrede der verdedigers verwyderde de rechtbank zich eenige oogenhlikken en kwam niet de volgende vonnissen de gehoor- zael terug binnen lluybrecliis en Geerts worden vry gesproken; Friederich werdt veroordeeld tot 23 dagen gevang en 26 fr. boet Dogny tot eene maend gevang en 26 fr. boet; Vallée eene maend eri 15 dagen gevang cn dnerby nog eene boet van fr. 50. lteyckaert eene maend gevang en eene boet van 50 fr.; Maria Berger tot 15 dagen gevang en 26 fr. boet. Eindelyk wordt den heer Van Espen vryge- sproken om dat het feit ten zynen laste niet bewezen is. Verscheidene andere persoonen zullen on der de zelfde beschuldiging, kortelings voor 't gerecht verschynen. Volgens (Tien meldt is het laetste nummer van liet Journal des Etudianls, waerin een oproep tot moord wordt gedaen, benevens hel supplement waerin de liberale jeugd te wapen wordt geroepen, tegen de bedevaert van Sl- Lambreclits-Woluwe, hy het gerecht aenge- klaegd. Wy weten niet of de studenten, opstel lers dier monsterachtige schriften zich aen het gerecht hebben bekend gemaekt. Hel sup plement was ouderteekend De redaktie. WETTELYKE BESLUITEN. By verschillende koninklyke besluiten wordt machtiging verleend Aen baron A. Pycke-de- Peteghem, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Rome. tot het dragen der eereteekeus van het groot kruis der orde van Sinl-Gregorius-de-Groote aen MM. Dornis de Semerpont, provinciael raedslid en burgemeester van Reygliem en E. Broers, lid der bestendige deputatie van Antwerpen te Mechelen, tot het dragen der kommanileurs- dekoratie van hetzelfde orde MM. J. R\ck- maris en H. Dessain, te Mecheien. het ridder kruis van hetzelfde orde; MM. A. Wasseige eri E. de Kerchove, Volksvertegenwoordigers, de eereteekens van ridder der -2" klas van liet orde van Pius IX. De wyken der Zoutstraetpoort en St. Job zullen mapudag 7 Juni aenstaendeeene sclioone offerande doen aen de kapel van O L. V. van Lourdes, onzer St. Mariinuskcrk. Ter dier gelegenheid zal er om 8 uer eene plechtige mis gezongen worden. Op Zondag 18 April jl. is op de zout straetpoort eene srhoone gouden broche gevon den door een vrouwspersoon, welke liet ge vonden voorwerp onmidilelyk aen den brigadier van politie De Gendi heeft behaudigd. Gezegde broche ligt,, sedert bovengemelde date. ter beschikking van de eigenaresse op 't polilie- bureel on/.er stad, en tot hiertoe heeft nie mand zich aengeboden om zc tot reclameren. Advies aen de eigenaresse. «r|fM. Maes, rhirurgyn-tandmeester, te Mechelen heeft de eer zyne talryke kalanten le berichten dat hy zich zal bevinden, op WOENS DAG 9 JUNI AENSTAENDE. ter estaminet het Brouwershuis, naby de groote kerk te Aelst. Vrydag. omtrent 4 uer des namiddags, is alhier een begin van brand ontdekt geweest, in een magazyn, afhangende van liet huis be woond door Joz^f Thybaeit huisschilder. Dank aen spoedigp, hulp vooral door het vrouwvolk der gebuerte toegebracht, werd de brand byna oogenhlikkehk uitgedoofd. De oorzaek wordt toegeschreven aen een weinig strooi waerop terpenlyn was gesproeid en dat, door de hitte der zonnestralen was in brand gekomen. De schade wordt berekend op ongeveer 25 franks. Men schryft ons uit Denderleeuw, don derdag 3 juni Eene hevige brand woede dezen raorgend, donderdag, om 9 uren le Denderleeuw. Onisiaeu iu eene werkmanswoonst, naby dc markt, heeft het vuer zich van twee aeueen- hangende woonsten voortgezet,waeronder eene herberg, eu verders mei eene bliksem snelheid de hofstede van Frederik Vaerman.aengetast, waervan al de gebouwen, huis, schuer en stallingen in eenige stonden vernield werden. Boven den landbouwers voorraed, het grootste gedeelte meubels zyn nog een goed paerd een vet verken in den brand omgeko men. Door de groote droogte der dokken en het gebrek aen waters was bet bl ussier)-/fer aen- getaste gebouwen onmogelyk- en 'iïee/r men zich bepaeld inet de andere geburenlfpizo'i tc bevrydeu. De schade is aenzienlyk en de oorzaek der ramp wordt aen «Je onvoorzichtigheid. van kinderen toegeschreven. De processie van Sint-Cudula tc Brus sel, heeft verleden zondag haren gewonen omgang gedaen, te midden van den grootsien eerbied en ingetogenheid der bevolking. E n overgroote volksmenigte was bv dien geeste lyken stoet aenwezig de politie eu de troe pen welke lot bescherming der processie op geroepen waren, hebben zeer goed bunnen plicht gedaen. Op de Groote Markt was naer gewoonte een rustaltaer opgericht, van waer Mgr. Donnet den zegen met hel Allerheiligste gaf. Overal was den grootsten eerbied ziclit- baer, behalve op liet balkon van liet stadhuis, waer zich lieeren bevonden die den hoed op hel hoold hielden. De terugkeer der processio gebeurde iu even goede orde en mén mag"zeg gen, dat de bevolking der boolds'ad, door haren eerbied een klinkend antwoord heeft gegeven aen de beleedigcrs der Kapeilepro- cessie. Veleden zondag, ten 7 uer 's morgens, heeft in de Kapellekerk te Brussel, eéne in drukwekkende plechtigheid plaets geluid. Meer dan 250 persoonen naderden tot de H. Tafel tot herstelling der beleedigingen het IJ. Sa- krameiil aengedaen. De fomiuel der boetple- ging werd uilgesproken door den eer«vé'.heer lieruelle, pastoor der parochie. Antwerpen 1 Juni. Berechting van St-Jacobskerk. Dezenrrtor- gend ging de berechting van St-Jacohskerk uit. de Communie aen de zieken en gebrekke- lyken dragende. Overal heerschté eerbied en vereering, behalve by eene groep jongens van het atheneum, en eenige jonge lieeikeus, waerby een of twee duilsche klef-ken deze groepen hebben dan ook eenige strubbeling doen ontslaeii. Laet ons niet le streng zyn voor het jonge volkske uit het atheneum, dat zich geleerd en verstandig wil loorien maer vergeet, dat dio wooidcn in onzen tyd dikwyls verward wor den, met die van onbeleefd en onbeschoft .zyn. Dat die jonge heeren hoed of klak op den verlichten kop houden en sigaren smooren, kan niemand hun beletten doch wy mogen wel zeggen, dat spotien, keersen uitblazen en oneerbiedig gedragen, beneden de weeide js van persoonen, die beweeren eene fatsoenljke opvoeding genoten te hebben. Als die jongens dan reeds zoo vroeg, of schoon zy tout fraichement van de knieën der kindermeid zyn gesprongen, liberael willen zjn, zoomen hun toch moeien leeren, wal dit woord zeggen wil, namelyk dat, willen zy libe rael zj 11. zy dit enkel zjn wanneer zy anderen ook alle vryheid laten wanneer zy anderen eerbiedigen. y willen niet verder op het gebeurde neêr- komen maer toen het Venerabel voorby was, heeft er, zooals wy zegden, eene su ulibeling plaets geluid. De volksvrouwen hebben «te licliluilblazers en spotters harde waeiheder. gezegd, ener moeien slagen zyn uitgedeeld. In alle geval, een deel van die jóngens tr heerkens zyn iu liet atheneum gevlucht, ande ren 'zy 11 iu baest op den tram gesprongen. De policie is komen opzetten, want tiet volk schoolde saem, en zélfs tegen den middag kwamen de werkliê van de dokken in grout getal aen. De policie deed zooveel mogelyk cirkulee- ren docli dat was moeilyk Het" \olk bieldt stand en eisclite de ru.Ntstooiders op. Dc libe ralen zullen auderinael gezien hebben, dat zy wel zouden doen, hunne uitdagingen te laten varen, en de mensclieu in bun kaïholy k gevoel vooi taen gerust te laten. Er waren een of meer duilsche klerken by, zegt men lol hun zeggen wy Beklacgt u niet over hei volk, indien gy hel volk kwetst in zyne aloude gevoelens, zeden en gewoonten. Gy zyt protestantzult gy zeggen. Dat is goed, dat is ons zells heel onverschillig niemand vraegt er u bier naer wal religie gy belvdt doch wilt gy in Antwerpen geëerbiedigd wor den, eerbiedigt dan ook den Antwerpeiuier. De kaïholyk laet u, protestant, volop in vrede doe dus niet aen anderen wat gy niet wilt dal u geschiede. Hel gevoeligste punt in het volk, is zeker wel het godsdienstige eerbiedig dit en gy zult tooneii wezenlyk libe rael, en daerenboven falsoenlyk man zyn. Het is zeker dat wy alle Duitschers niet verantwoordelyk maken, voor dezen of genen ondeleelderik. Verre van daer. Een nieuw feit van het geuzenvandalism heeft le Alsemberg plaets gehad Eene bendo liberale deugnieten heeft gedurende den nacht van zaterdag lot zondag verscheidene kleine kapellen in die gemeente opengebroke» én geplunderd. Men denkt dat men op het spoor der booswichten is. Verleden zondag werd de processie te Alsemberg, door een talryken troep landlieden te peerd, vergezeld. Er zyn tegenwoordig te Maeseyk, vele valst lie stukken van 2 fr. in omloop, dragendo de beeltenis der fransche republiek en be-t jaertal 1875. AMERIKA. Een Fortuinzoeker. De amerikaenschc dagbladen verhalen de volgende zonderlinge geschiedenis. Tien jaren geleden verliet een Jood. die zich onder geldelyk opzicht in géén schitterenden toestand bevond, Transylvaoië, om in Amerika de fortuin tc gaen beproev# n, en liet zyn vrouw en kinderen in de siirek ach ter. Alles viel hem zoodanig meé, dal hy zich weldra aen 't hoofd van een kapitael van 60,000 florynen bevond. Deze som scheen hem genoeg hy besloot terug te keeien naer zyn geboorte land en zyne vrouw en kinderen, aen welke by zyne komst niet aenkondigde, te verrassen. Onderwpge werd hy ziek eu vond zich ge* noodzaekl te Hamburg stil le houden. Zyn toe^ stand verslechtte zoodanig, dal hy voorzichtig heidshalve, een testament maekte en geheel z>o vermogen aen zyne vrouw schonk. Hy stierf echter nietintegendeel, hy kieeg de gezond* heid terug, doch hy vond zich bitter telturge- steld toen hy bemeikte, dat de persoon, vvelko hem gedurende zyne ziekte verzorgd had, met zyn geld en zyn testament was gaen loopeu. Eenige medelydende persoonen leenden bern 100 florynen, inet welke som hy zich opnieuw naer Amerika begaf en zyne poogingen om for tuin le maken herval le. Onder) usschen sliert Üe dief. die naer Amerika gevlucht was en de over heden zonden de 60,000 florvnen, met de papje-

De Denderbode | 1875 | | pagina 2