RECHTERLYK KRONYK. CO RB EC TIONNEELE RECHTBANK VAN GENT. Xaek dor Gcweltldndcn (c (ienl. Zaterdag morgend, ten 10 1/-2 uer, zyn voor do correctionncele rechtbank van Gent de eerste per- sooncn opgeroepen, betrokken in de zack der ge welddaden, gepleegd den tweeden Smxendag, op de vreedzame bedevaerders, naer Lourdes. Ecno acnzienlyke volksmenigte verdringt zich in de gcrechlszael. [)c rechtbank is samengesteld uit MM Jansscns, voorzitter Bruneel en lierman, rechters Van Wer- veke, openbacr ministerie. l)e eerste zack, die opgeroepen wordt, is die van Frans Vcrhust, oud 26 jacr, schilder woonende te Gent. Deze persoon wordt belicht 1° van vrywilligc sla gen en wonden, op onbekende persoonen, deelma kende van de bccvacrtt° Van slagen op den policie agent De Priester, in dr. uiloefening zyner bediening; 3° van bclcedigmgtn legen persoonen, die van de beövncrl dcclmaektcr.4° van beschadiging acn mobilaire voorwerpen. L>c eerste getuigen is de policio-kommissaris Lanckman. Deze verklaerl, dal by in den morgen van den tweedon Siuxcndag, den betichte Vcrhust in het midden eencr bende heeft hoorcn|schreeuwen cn roepen tegen de bedevaertgangers sloebers, deugnieten, enz. vooral als er piieslers voorbygin- gen, riep hy gestadig lafaerds, cn andere scheld woorden, die wy uit eerbied voor onze lezers niet zullen neêrschryven Des namiddags heeft hy gezien dal Vcrhust stok slagen toebracht aen becvaei tgangers hy heeft hem er ten minste wel twintig zien geven. De policio-kommissaris Van Drom, tweede getuige, bovesligt gcdccllclyk dc verklaring van voormelden gciuigo Dc derde getuige, de policicagcnl De Priester, zegt, dat hy oenen persoon, uic door Vcrhust mis handeld werd, uit de handen heeft getrokken, en dat hy op dat oogenblik van den belichtte, eencn stokslag op het hoofd heeft bekomen. Een andere getuige zegt, dat de stok, waermedc Vcrhust sloeg, eencn pols dik was, cn aen het eeno uit einde eene knods had. Ecnigo getuigen tot outlasting wordcn'daerr.a ge boord een hunner zegt, dal liy den beschuldigde woedend zien héén en wéér loopen heeft. Mr De Busscher, advokael van Vcrhust, draegt de verdediging voor. Dacrna bekomt het openbacr ministerie bet woord. In ccno kernachtige ei: diepgevoelde pleitrede, schandvlekt hy de baldadigheden, waervan dc stad Gent den tweeden Sinxendag hel toonccl was. Na dio algemcene beschouwingen komt by lot do be schuldiging. die op den belichte weegt, en vracgt dal dn reolilbank cene strenge straf zou uitspreken Na een repliek van Mr De Busscher, zegt het open- baer ministerie nog. dat by iels vergeten heeltbel blykl uit de verklaringen van de policiekommissaris- scn Lanckman en Van Drom, zegt by, dal Vcrhust met voorbedachten rade de slagen toegebracht heeft, cn dal by gevolg deze verzwarende omstandigheid door dc rechtbank moet in acht genomen. Dc tweede zaek is die van Hendrik Delin, fabrikant to Gent. Deze wordt insgclyks beschuldigd, slagen aen bedevaertgangers toegebracht te hebben. Dc eerste getuige, M. Alfons De Boeckx, ver klaerl, dal hy gezien beeft, dal Delin aen dc bcdo- vacrlgangers slagen toebracht. Do tweede getuige, M. Blomme, zegt, dal liy ge zien heeft, dal Delin aen andere persoonen, al lachende con zwarten slok toonde, die gekromd was. Dc verdediging van Delin wordt door M' Dele- courl voorgedragen, en dc beschuldiging door het openbacr ministerie slaende gehouden. Eindelyk wordt de zaek opgeroepen van Constant Lovaul, oud 30 jacr, fabrikant te Gent. De eerste getuige, de policicagcnl Verzelder, vcr- klaert dal hy Lcvaul een slag heeft zien loebrcngen, die den hoed van den policiekommissaris Lanckman heeft doen vallen. Hy weet niet of die slag iemand gcraekt heeft. Do tweede getuige, de policiekommissaris. Lanck man, bevestigt de verklaring van den vorgigc ge tuige. I)c verdediging van den betichtte wordt door M' harel Uoddaerl voorgedragen. Het openbaer ministerie houdt de beschuldiging siacndc. Do rechtbank verwyderl zich om over dc dry zaken te gacn bcraedslagen. Na ongeveer een half uer komt zy terug, cn doel de volgende uilspraek Vcrhust wordt veroordeeld 1° tot 21 mael veer tien dagen gevangenis voor slagen en wonden; 2° ceno maend gevangenisstraf en vyftig frank boete, voor slagen op cencn pohcieagcnt in het uitoefeuen zyner bediening 3° vyf en twintig boelen van tien frank, voor beleedigingcn gericht tegen onbekende persoonen voor hel vierde hem ton laste gelegde feit wordt by vrygesproken. Delin wordt lot 8 dagen gevangenis verwezen en Lovaul wordt vrygesproken. Hel was half twee uer, toen de zitting eindigde. By het uitspreken van het vonnis in dc lactstc zack hoordo men in gehoorzael cenige kreten Leve Lcvaulleven dc liberalen uil de mcmglc op- gaen. Hel beroepshof van Brussel heeft Zaterdag II. uil spraek gedaen in dc zaek der Kapelleprocessie en hel vonnis der rechtbank van eersten aenleg te Brussel gewyzigd, als volgt Feicdeiich, duitscher. Kleermaker, Violetleslrael, •T lot 8 dagen gevangenis cn 26 fr. boete, voor be- leediging legen dc policie 1° 15 dagen gevangenis en 26 frank boete, voor bclecdiging legen den Godsdienst, in bet uitoefenen eencr openbare plechtigheid. 3° 1 maend gevangenis en 26 frank boet voor be- Jccdigingen legen de bedicnacrs van den Godsdienst; Dogny, 1° lol 1 maend gevangenis voor beleedi gingcn tegen dc bcdienac-rs \an den Godsdicnsl; 2" 2 maenden gevangenis en 26 frank boete, om dc uitvoering van den godsdienst gestoord to heb ben Val Ié, 1° tol 15 dagen gevangenis en 26 fr. boete voor onlusten in het uitoefenen van den Godsdienst verwekt te hebben 2° 2 maenden gevangenis voor belccdiging legen don Godsdienst. Reykaert. 1° tol eene maend gevangenis en 50 fr. boete, voor opstand tegen de policie 2° 13 dagen gevangenis en 2b fr. boete, voor wan orde in bel uitoefenen van cenen Godsdienst ge bracht te hebben. 2° 15 dagen gevangenis cn 26 frank boete, voor liet uitoefenen van den Godsdienst gestoord ie heb ben. 3° Eene maend gevangenis en 26 frank boete, voor belccdiging legen godsdieusligo voorwerpen. Van Espen, lol 8 dagen gevangenisstraf cn 26 fr. boet. Men weel dal Van Espen, door dc corrce tioniicelo rechtbank was vrygesproken. Dc andere veroordeelden van zaterdag, 5 Juni, waren niet in beroep gegacn. Donderdag U. heeft do corrcclioneele rechtbank van Gent, zich opnieuw onledig gehouden met dc zaek der goweldenarycn cn do beleediginpen tegen de bedevaerders naer'Oostacker. op den •i''0" Sinxen dag. Vier belichte zyn voor den rechter verschenen. Del zyn 1° Ulolf Reynaert, ajuslcur te Gent 1» Lodewyk De Vtjlder, beenhouwer te Gent. 3" Victor De Meyer, werkman te Gent. 4" Emmanuel Baelen, olieslager te Wcllcren. Na hel openbaer ministerie in zyn rekwisitorium en de betichten in hunne middels van verdediging aenhoord te hebben, sprak dc rechtbank dc volgende vonnissen uil Rcynaerl cn De Vylder, werden vrygesproken. De Meyer, cn Baelen, werden elk lot eeno gevan genisstraf van 14 dagen. Men schryft ons uit Sinay Eenige dagen geleden, zyn wy liier oogge tuige geweest van schoone en troostelyke gods dienstige plechtigheden. Over weinigen tyd werdt hier, gedurende veertien dagen, den H. Jubilé gepredikt,door den Eerw. Pater Evarist van het klooster van Lokeren. Wondergroot was den toeloop van het volk om de sermoon- en van den weisprekenden predikant te aen- hooren. Onze kerk, alhoewel ruim. kon 's morgens noch 's avonds de menigte bevat ten. Onnoodig te zeggen dat al onze inwoo- ners, zonder uilzondering op die dagen, de genade van den Jubilé hebben waergenomen, om lot de H. Sacramenten te naderen. Onnoo dig ook te zeggen, dat de plechtigheid van den Jubilé geëindigd zynde, men op ieders gelaet vreugde en blydschap las. Nooit waren de geesten beter gesteld Het is van die goede gesteltenis, dat onze Eerbiedweerdige pastoor gebruik heeft gcmackt, om woensdag laetst, 16 Juni, zynde den 29 verjaerdag der verhef fing van Pius, onzen Vader, lot den Pauze- lyken troon, een oprecht feest te vieren. Dien dag moest er eene boetprocessie geschieden voorde verlossing van Onzen II. Vader en den zegeprael der H. Kerk, naer de kapellen van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen en van den 11. Rochus, gelegen in eenen omtrek van vyf kwaert uers dien dag moest dc opdracht aen Jesus, H. Hert geschieden. Dit alles werdt daegs te voren aengekondigd door liet gelui der klokken en hel gebrom des kan ons, welke, op verschillige wyken der gemeente losbrand den. Woensdag den 16, was dus van zeer vroeg in den morgend, gansch het dorp be- vlagd.en de huizen en straten met bloemen ver sierd. Ten 6 uer werdt er eene solemnele Misse gecelebreerd,ter eere van het aenbiddelyk Hert van Jesus, na welke de boetprocessie begon. Groot was de menigte welke de boetpro cessie bywoonde, maer nog grooter was de menigte die onder liet geleide van onze heeren geeslelyken, en onder het bidden van den H. Roozenkrans roet ingetogenheid den weg der processie volgde! Ik geloof niet le overdryven, als ik het getal der bedevaerders op 25 hon derden reken. Mochten de talryke gebeden die er uitgestort zyn, Onzen H. Vader in zyne rechten herstellen en den vrede voor gansch de H. Kerk verhaesten Des avonds, om 8 uer, vereenigde deze groote menigte zich nogmaels in de kerk, om het solemneel Lof, waeronder er gepredikt werdt, by te woonen, en zich aen liet II. Hert toe te wyden. Om de godvruchtigheid op te wekken, bad men het beeld van het II. Hert, op de prachtigste wyze versierd, en omringd met tairyk licht. Het was waerlyk verrukkend en tranen van aendoening vloeiden uil menig oog! Na de plechtigheid gesloten te hebben met het zingen van het Te Deum en het geven van den zegen met het Allerheiligste, keerde ieder een getroost en te vrede naer huis. Dit leest zal lang in hel geheugen blyven on zer catholyke iuwooners van Sinay, over welke, hopen wy, liet vele zegeningen heeft doen nederdalen. Kennis van Erembodegem. Uit hoofde van oorzaken gansch onafhankelyk van den wil des Gemeentebestuers zal het groot Con cert in de groote zael van het nieuw gemeen tehuis en schoollokael, aengekondigd voor donderdag 24 Juni, niet plaets grypen, en ver vangen worden door een Volksconcert, gege ven op de Dorpplaets, door de Toonkundige Maelschappy Niels zonder Arbeid, Trouw en Eendracht. (Medegedeeld.) Kermis van Aclst. De liefhebbers wor den verwittigd dat een groote loopstryd voor honden in een ryluig gespannen, den dynsöag 7 juli aenstaende, op den gentschen steenweg te Aelst-Schaerbeke zal aengeboden worden. Inscliryving om 5 uer ter afspanning St- Anna by den heer Jozef Boeykens. De pry- zen zullen beslaen in geld le prys Ir. 25.; 2° prys fr. 15.; 5C prys fr. 10.; 4e prys Ir. 8. (Medegedeeld.) Men schryft uit Ninove Den 12 dezer, rond 4 uer 's morgends heeft een brand twee aeneenpalende huizen met den geheelen inboedel, alsook eene schuer in asch gelegd. Het eerste huis hoorde toe aen L. Vonck, en werd bewoond door J.-B. Slrickx, en bet tweede was bewoond door de eigenares Clemence Verkenmans. Alles is verzekerd. Generael Goelhals, volgt genernel Chazal op, in liet groot militaire bevelhebberschap, waervan de zetel te Brussel is. Men schryft uit Brussel Verleden zondag, rond middernacht, had aen den ingang van Sl-Huibrcchlsgaendery, Grasmarkt, eene klopparty plaets. Men greep elkander by de haren, men rolde op den grond, men sloeg elkander met knuppels op den kop, cn nergens, zegt een libcrael blad, was er policie te zien. Toen het gevecht schier geëindigd was, kwam eindelyk een policie- man opdagen en de byeengesnelde voorby- gangers verzoeken hunnen weg voort te zet ten. En zulke schandelyke tooncelen gebeuren ongestoord in de volkrykste straten der hoofdstad Wy lezen in eenen brief uit Brussel aen de Nieuwe Rolterdamsche Courant Sedert lang braken zich velen hier ten lande het hoofd over de vraeg, waer toch de lieer Langrand-Dumonceau,na zyne veroordee ling hy verstek door de Belgische rechtbank, te recht mocht zyn gekomen. Welnu, ik meen met zekerheid te weten, dal de graef als be diende op een bankierskantoor te Nieuw-York arbeidt terwyl diens beide zonen te Parys de een met les geven, de ander met porselein schilderen in het onderhoud hunner moe der, die overigens op zeer bescheiden voet leeft, trachten te voorzien. Dat schynt dan toch wel te bewyzen, dat Langrand-Dumon- ceau inderdaed niets bezit. Uit Waregem wordt, wegens de moord- pooging op den heer Jilius Storme, notaris en Burgemeester, hel volgende gemeld De brigadier der gendarmerie van Ware gem boodl zich verleden maendag avond ten 8 ure by den heer burgemeester Storme aen, om ophelderingen te vragen aengaende een rapport, door den burgemeester aen liet par ket van Kortryk gezonden ten laste van eenen persoon, belicht van de gendarmen, die op hunne ronde in dienst waren, belcedigd en ge hoond te hebben. M. de burgemeester antwoordde dat hy den brigadier geene rekening van zyn bestuer te geven had. üaerop werd de brigadier, die ietwat gedronken scheen, schier woedend, trok een pistool uit den zak en gebaerde dat hy dit wilde afschieten. M. Storme verloor echter zyne koelbloedigheid niethet gelukte hem den brigadier te ontwapenen, die alras aengehouden en.naer Kortryk overgevoerd is geworden. Carl Vor.ur te Antwerpen. Heden morgend. ten 11 ure, verscheen op onze reede de stoomboot Zwitserland, waermeê de ver- moedolyke moordenaer van graef de Bianco, de reis uit Amerika had moeten aenvangen. Er stondt eene ontelbare menigte langsheen de kaei, om de landing van liet vaertuig op te wachten den man tc zien, waerover in de laetsle jaren zooveel gesproken is. Tegen 12 ure lag hel vaertuig aen wal vast gesjord cn was er eene loopbrug opgeslagen, zoodat de policie en de gendarmen, welke den gevangene moesten overnemen uit handen van den amerikaenschen detectif, konden aen boord gaen. Te midden der andere passagiers verscheen eensklaps cene tamely k ryzige gestalte, welke lusschen twee gendarmen ging, \oorafgegaen door eenen derde, terwyl hy opgevolgd werd door den amerikaenschen policiagent, die ook als getuige zal gehoord worden. Hoe het gekomen is dat er toen geene onge lukken gebeurd zyn, valt moeilyk te begrypen want de drang der dichtgepakle menigte om den uilgeleveiden begchuldigde te zien, was zoo groot, dat liet elk oogenblik te vreezen viel, dat de verstafstaenden de voorsten in de Schelde zouden ged.rongeu hebben. Na onbeschryfelyke moeite gelukten de gen darmen er met behulp der politieagenten in, Carl Voglit tot aen liet rytuig te brengen, waer- mede liy moest naer de celgevangenis ge bracht worden, en hem daerin te doen plaets nemen. Twee der gendarmen en de detectif plaetsten zich voor en nevens hem, de derde gendarm ging nevens den koetsier zitten en het ryluig begon door de menigte heen te dringen. Zoodra dit gelukt was, legde de koetsier de zweep op zyn peerd en de vigilant verdween weldra uil liet gezicht, nog altyd achtervolgd door eene talryke schaer nieuwsgierigen. Carl Voglit schynt een man van rond de 40 tot 45 jaren, is eerder lang dan kort, tamelyk gezet met een vol, maer bleek gelaet, omringd door eenen ros-grysachtigen baerd. Hy scheen kalm en knikte lot afscheid de bekenden aen boord toe. Zyne kleeding bestond uit twee jassen, een bruine overjas en een halfhoogen ronden hoed. Om hem echter elke poging tot ontvluchten te beletten, was hy stevig gebonden met eene nieuwe witte koord. De gevangene is onmiddellyk naer Brussel vervoerd. Maendag een weinig voor den middag, is le Watermael, op den spoorweg van Brussel naer Namen, een werkman door eenen trein verast en tot op eenen afstand van ongeveer twintig meters weg geworpen. Toen men hem opnam was hy nog slechts een lyk. Het slacht offer is geboortig uit de omstreken van Kortryk, 26 jaren oud en steenbakker van beroep. Dynsdag 4 dezer, tegen den avond, is een brand uitgeborsten op de bolstede, bewoond door de weduwe Van Overberge; le Clerken. Het schynt dat de onvoorzichtigheid niet vreemd aen die ramp is een zwingelaer zou zyne brandende pyp in den vetzak gesteken, en zyne vest naby den leemen wand van liet zwingelkot gelegd hebben. Het woonhuis, de meubels, en liet graen dat op den zolder lag, zyn door de vlammen verslonden. De gebou wen alleen waren tegen brandgevaer verze kerd, en behoorde toe aen dokter Van Woest van Dixmude. Dezer dagen is er brand onlslaen te Opglabbeek, (by Hasselt,) in de wooning van Eg. Lemkens. Twee aen elkander palende huizen zyn ondanks de beste hulp der inge zetenen, binnen den tyd van 20 minuten ten gronde verbrand. Behalve de huisdieren is den ganschen inboedel de prooi der vlammen geworden. De gebouwen zyn verzekerd alsook den inboedel van W. Paesen. Men heeft een vierde huis, dat slechts op 3 meters afstand gelegen was kunnen behouden. De schade is berekend op 10,000 fr. Verleden maendag' werdt in Charleroi veel gesproken over eenen moord, gepleegd op eenen schrynwerker, met name J. Barbiaux, van Genappe, oud 56 jaren, wiens lyk men in den kelder van een iu opbouw zynde huis had gevonden. Bardiaux was de schedel verbryzeld en eenen voet gebroken. Men weet nog niet stellig of het gebeurde een ongeluk of een mis- daed moet genoemd worden doch men vreest voor het bietste, aengez'en Barbiaux zyn werk loon dat hy ontvangen had, ongeveer 50 Ir., niet meer by zich had. Er is een gerechterlyk onderzoek ingesteld. Dezer week heeft de gendarmerie van Moi lanwelz, in de celgevangenis van Charleroi een persoon gebracht, beschuldigd van moord poging op zyne schoonmoeder. Het slachtoffer is licht gewond en de dader is in bekentenis. FRANKRYK. De IIvena. Zondag werd de vertooning in de menagerie Bidel gekenmerkt door een yzing- wekkend toon cel. Op het oogenblik dal de die rentemmer, nadccersleoefeningen.de dieren uit hel algemeen hok deed komen, sprong de hyena Sarah op hem toe en beet hern boven de knieschyf. De tanden van liet gevaerlyk dier drongen door tot op liet been. M. Bidel viel op den grond, zonder er in Ie gelukken zich van de hyena los tc maken. Doch hel duerde niet lang oi' hy stond recht en dwong het dier, by middel van zweepslagen, in zyn hok terug te keeren. Het publiek, dat gedurende dit looneel zyne angstkreten niet kon bedwingen, berstte in toe juichingen los zoodra alle gevaer voorby was. DU1TSCHLAND. Een incident uit den pruisischen Ryksdag verdient nog melding, alvorens wy de sluiting van den zittyd aenkondigen, namelyk het ant woord van hot goevernement op eene ondervra ging van M. NVindtliorst. De konservatieve afge- veerdigde van Meppen wilde weten waerom de kiezing van M. Kaulfmann, burgemeester van Bcnn, niet was goedgekeurd en de minister van binnenlandsciie zaken gaf ten antwoord dal het goevernement alle antwoord op die viacg weige ren zou. Die willekeurigheid heeft veel opschud ding verwekt, welke niet zal verminderd wor den door liet inzicht van het kabinet, dat vol gens de Augsburgcr Zeilung wil vervolgingen inspannen legen de hulp die in Duilschland ge schonken wordt aen de carlistische paily. Wan neer het dagblad ztgt, dal de families welke hiervan beschuldigd worden bloedverwanten zyn van don Carlos, wordt het duidelyk dat hierdoor de prinSelykë families van Löwenslein- Rocliefoi l en Usenburg bedoeld zyn. Het kabi net zul artikel 102 van hel strafwetboek inroe pen, waerdoor de poogingen gestraft worden, welke gedaen zyn tegen de rust der bevriende Staleu niet het duilsch keizerryk. Volgens een schryven uit Padei bom heeft Z. 11. den Paus eene groote gouden medalie, versierd met zyn portret, doen overhandigen aen Mgr. Konraed Martin, welke te Wezel in de gevangenis zit. EX GELAAT». Ysbergen. Ingevolge de meêdeelingen wel ke gegeven worden door de sloomboolcn, welke de reis naer Europa maekien uil dc meer noor- delyke streken van Amerika, blykt dat de hoe veelheid ysbergen, welke in den Allantischen Oceaen di yven, veel grooter is dan dit gewoon- lyk liet geval is in de maend juni. Zoo verliaelt hel dagboek van de amerikaen- sclie stoomboot Wyoming, dat de reis in den namiddag van 6juui langsheen zes ysbergm ging van verschillende hoogte en uitgestrekt heid. Sommige dezer vlottende gevaerten staken 500 voel boven zee uil en besloegen eene opper vlakte welke ongeveer tweemael zoo lang en breed was. 'J en 7 uer 's avonds was de zee overdekt met eene hoeveelheid ys, dat waeischynlyk was los- geraekl van grootere ysmassas iu hunne vaert naer hel zuiden. Eene uer later liet hel vaertuig acht mylen meer zuidwaerls een overgrooten ysberg, achter, welke ruim 500 voel hoven zee vlakte uitstak en waervan de omtrek meer dau dry hectaren moet beslagen hebben. 's Zondags daerop, ook na den middag, werd de overvaert niet alleen moeilyk, maer zelfs ge vaerlyk ten gevolge der talryke ysbergen welke langs alle zyden van het vaertuig aen den ge zichteinder oprezen, terwyl ySvelden, welke slechts even van hel water le onderscheiden waren, in elke snelle vaert en ook by elke rust van hel schip een groot gevaer opleverden. De lucht was, zoolang de ysbergen in 't zicht waren, vinnig koud maer gelukkig zuiver en helder, terwyl de zee buitengewoon kalm voort rolde. SPANJE. Carlistische Telegrams. Telegrams uit Hendaye, dato 15 juni, bevatten de volgende inlichtingen De kazerne der Cabrerislen lusschen Irun en Beliobie, is in den afgeloopen nacht stormender hand ingenomen door de Carlisten, onder aen- voering van kapitein Mocarrea. De tegenstand der Cabrerislen maeklc liet noodig het gebouw in brank le steken. Allen zyn Inerby omgekomen, helzy in den strjd, helzy door hot vuer. Kapitein Macarrea werd aen den bil gekwetst. Hel 8° bataillon Guipuzcoa beschermde den uenval. Don Carlos is te Orduna aengekoraen, van- waer hy de linie van Castilje gaet doorloopen. Er wordt gesproken over 800 krygsgevange- nen welke in Catalonië door generael Castels moeten buit geinaekt zyn. Carlistische Brieven. Spaensche grenzen. Vandaeg is het centrum-leger de spil waer rond de militaire operatiën draeien. Het cen trum begint aen het goevernement te Madrid vrees in te boezemen, want hel centrum leger is dat gene waerdoor Madrid liet meest be dreigd is. Dit leger, dal vandaeg begint eenige inrich ting le krygen, heeft nog slechts gebrek aen eene goede bewapening en artillerie, liet is het jongste en in den oorlog minst geharde der car listische legers maer bovendien ook datgene wat vooruitgact, en waerop de Carlisten hunne grootste hoop gevestigd hebben. Dewyl nu het goevernement te Madrid eene min of meer wezeniyke overwinning noodig heelt,en daer het centrum de geschik Isle plaets schynt om die overwinning te behalen, heeft de minister van oorlog zynen post verlaten, met hel vast besluit om de Carlisten in Arragon, Valencië, en Maëstrazgo in vyflien dagen uit te roeien. Ziehier het plan Cenerael Martinez Campos is vooruil naer Catalonië vertrokken. Zoodra aengekonien, moet hy met voldoende krygs- maclilen naer de provincie Tarragona vertrek ken. om de linie van den Ebro te bewaken. Dan eerst zal minister Jovellar de operatiën tegen hel ccntruni-Ieger beginnen. IJy is voornemens met 20,000 man ver van den Ebro te beginnen en altyd vooruilgaende de Carlisten weg te niaeien, om hen tot in den Ebro te jagen. Nalueilyk zullen de Carlisten pogen de rivier over te trekken, om niet in zyne handen te vallen maer daer zullen zy gene rael Martinez Campos vinden, om hen den weg af le snyden. Volgens dit plan zal er geen enkel Carlist overschieten om hunne verdelging le gaen ver kondigen, want de veldtocht zal eer eene klop jacht dan een krygstocht zyn. Ongelukkig is dc uilvoering hiervan met meer nieuw, en kan de minister van oorlog zich den roem niet toeeige nen er den uilvinder van le zyn. Wal het noorden betreft, daer zullen de Alfonsisleu voor hel oogenblik en misschien nog niet in langen tyd iets beproeven. Slechts is hel le vreezen, dat de Carlisten hun werk zullen verschaffen, waerop zy niet gerekend hebben, ten einde aen de klopjacht in het centrum eenige afleiding te geven. GcneraelMogiovejo bevindt zich, zoo ten min ste wordt er gezegd, in de Valle dc Losa, pro vincie Castilje en bewaert een diep geheim over zyne inzichten, terwyl Bilbao binnen kort wel een aenval zou te wachten staen. Met juistheid kan er echter niets gezegd worden AMERIKA. Moedige Vrouw. De bark Rebecca Cro- tcell, die op 6 meert uit New-York naer Buenos- Ayres vertrok, werd dry dagen nadien door een lievig tempeest overvallen. Een deel der ra's met geheschen zeilen, werden door den wind weggeruktde kapitein en zynen sluerman wer den zoo erg gekwetst, dat zy verplicht waren het overige der reis in hunne hangmatten te ver- blyven en onbekwaem waren het vaertuig le besturen. i Niemand was aen boord die de zeevaert kende, tenzy de vrouw van den kapitein, die de taek op zich nam het vaertuig naer zyne be stemming le brengen. Zy nam dus liet bevel op zich, deed de waernemingen en bestierde het vaertuig. Na verloop van 58 dagen, gedurende welke het vaertuig nog veel van het weêr le lyden had, gelukte het de vrouw van den kapi tein de bark met hare lading veilig in de haven van Bnenos-Avres te brengen. GRIEKENLAND. Twee Bisschoppen. Het dagblad Levant Ilerald verliaelt den geweldigen dood van twee grieksclie bisschoppen en eencn diaken. Mgr Timolheus, bisschop van Kliora en Ganos, reisde op 23 mei met zynen diaken, van Palamonti naer Khora, in het distrikt van Gallipoli. Zy ware vergezeld van twee havass le peerd on werden uengeyalleii door dry eircassische roo- vers, die van top tot teen gewapend waren. By den eersten aenval der baenslroopers viel de diaken, doodelvk gewond van zyn peerd. Alsdan sprongen de Circassiers, die insgelyks le peerd waren, op den grond, grepen den bis schop vast, wierpen hem ten gronde, plunderen hem uit en kwetsten hem zeer erg, door een pistoolschot. De Kavass beschouwden dit tooneel zonder er lusschen le komen. Noglhans had een hun ner, op verzoek van den bisschop dt goedheid naer Kliora hulp te gaen zoeken. Twee genees- lieeren kwamen weldra aen cn de bisschop werd naer Moussah overgebracht, waer hy, cenige oogenblikken na zyneaonkomst overleed. Ondertusschen vernam men het overlyden van Mgr. Dorotheus, bisschop van Korylza in Macedonië die, op eene omreis in zyn bisdom, verdronk toen hy te peerd eenen bergstroom wilde doorwaden, die door den aanhoudenden regen gezwollen was. ITALIË. De italiaensche Kamer van Volksvertegen woordigers zit voor een harden knoop, in zake der wet op de veiligheid van de landstreek. De verbittering is zelfs zoo groot, dat er gevreesd wordt voor eene miuisterieele krisis, waervan NI. Minghetii hel slachlotfer zou worden. In dit geval echter, schynt zynen opvolger reeds ge vonden in den persoon van NL Sella. De stem- ming van het wetsontwerp werd gisteren avond verwacht. Er wordt verzekerd dat Garibaldi erg ongesteld, te bed moei blyven le Erascati. De H. Vader heeft aen graef Du Chastel, afgezant van Nederland by den II. Stoel, die na de afschaffing van liet jaergeld aen zynen post gehecht, zyne bediening bleef weernemen, een blyk zyner byzondere genegenheid willen ge ven. Z. 11. heeft den moedigen afgezant eigen handig de eereteekens van de Piusorde overhan digd. Dit is eene builengewoone eer, welke graef Du Chastel te beurt valt. Sprinkhanen. Eer. leger van sprink hanen heeft de velden der omstrckeu van Vero na en vooral de kunstmatige weiden van Villa- franca overvallen. In vyf dagen hebben de land bouwers der gemeente Villafranca 4,780 kilos van die inseklen gevangen. De sprinkhanen van Villafranca hebben een vreeselyken vyand ontmoet in eene soort van vogels die in ontzaggelyke troepen samen vlie gen en schynen geschapen le zyn om die scha- delykc dieren le vernielen. Men heeft deze vogels zien neervallen op de kunstmatige wei den welke met sprinkhanen overdekt waren. Daerna vlogen zy op het kasteel in zoo groote hoeveelheid dat de muren er zwart van zagen. Deze vogels behooren tol de soort genoemd pastour roseeus zy verblyven in de warme lan den, vooral in Asia en Amerika waer de sprink hanen in overvloed aenwezig zyn. Zy reizen in talryke benden evenals de spreeuwen. ZWITSERLAND. Kerkvervolging. De Courrier de Genèce is verschenen met een zwarten band ten lecken van rouw over de ontheiliging der O.-L.- Vrouwekerk van Geneve, welke zondag door de oud-catholyken in bezit genomen is. Deze aen- slag, gepleegd rael meëwerking der policie, zoo min als de verklaringen van den Grooten Raed, houden de hangende processen tegen, over het bezit der catholyke kerken. Eene prolestatie van de catlialykeu, welke zaterdag in de stad is aengeplakt, noemt den aenslag der afgevallen catholyken eene akte van overweldiging welke bestemd is om een voltrokken feit daer te stel len, ten einde de werking der justicic te ver lammen. Hetzelfde dagblad bevat, benevens den tekst van een byzonderen brief van Mgr. Mermillod aen de leden der kommissie die de poorten van O. L. Vrouwekerk, heeft doen openbreken, ook nog dm herderlyken brief van Z. Hoogw., waerdoor de vervolgde geloovigen van zyn on gelukkig bisdom uilgenoodigd worden heden, 16 juni, dpïi oproep van den H. Vader te be antwoorden, a; ugaende de loewyding aen het H. Hart. Gy zult u bevlyligen, zegde de prelael tot zyne geestelykhpid, den 16 juni le vieren, met aide plechtigheid, welke de vervolging toelact. Het zy in eene kerk, in eene schuer, ol in eene onderaerdsche plaets, de godsvrucht uwer pa rochianen en de uwe zullen het schoonste sie- raed zyn van die indrukwekkende plechtigheid. TURKYE. Konstantinopel, 15 juni. Baron von Hirsch, heelt de onderbandelin- afgebroken tot regeling by scheidsspraek der kwestie van de rumenisehe yzerenwegen met Tmkye. De oostenryksche gezant heeft met MM. Prokech-Osten en Kremer Konstantinopel verlaten om naer Weenen terug te keeren. Hollovvay's Pillen. Belangryk voor Zieken. - Al is de geest nedei'gedrukt en het lichaom ver zwakt door voortdurende ongcstellicid, toch moet de lyder in dit jaergelyde eeuc laetsle poging doen om zyne gezondheid le herwinnen, door Hollavvay's zui verende Pillen in te nemen, die terwyl zy het bloed reinigen, de verborgen oorzaek van hel kwaed zul len opzoeken en de zaden van de meeste kwalen uit- roeijeu. Geen lyder kan le veel verzwakt zyn, om deze zachte behandeling veilig en met goed gevolg te ondergaen jong noch oud behoefi bevreesd te zyn, dat zy eenig nadeel zullen ondervinden door hel gebruik dezer Pillen. Zy zyn onfcilbaer in maeg- ziekten, galaendoeningen, misselykheid, gebrek aen eetlust, ongesteldheid der ingewandco, verstopping cn dc ongemakken, welke voorspreilen uil eene on geregeldheid der spysvertcringsorganon.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2