Kleine Jaerwedden. Liberale onpartijdigheid. Kermis van Aelst. Slot der Kermis. Kennis-Feesten 1875. De Moniteur van 13 Juli kondigt de verdee ling af by koninklyk besluit, van de som van 511,000 fr. toegevoegd aen liet budjet van financiën, voor liet dienstjaer 1875, en strek kende tot verhooging der kleine traktementen. De verdeeling luidt als volgt Centrael besluer. Bezoldiging der beambten, bedienden en lieden in dienst, 25,000 fr. Besluer der rechtstreeksche belastingen, doua nen en accgnsen. Algemeene bewaking. Bezol diging fr.7600 bewaring van liet kadaster 30,200 fr ;dienst der rechtsireeksche belastin gen, accynsen en komptabiliteilvast trakte ment 102,000 franks dienst der douanen en zeeopzoekingen, 303.525 fr.; keurdienst van goud- en zilverwerk 100 fr. Besluer der registratie en domeinen. Bezoldi ging van bet personeel der registratie en van den zegel, fr. 7,890 bezoldiging van bel per soneel der domeinen, fr. 6,415 traktementen van liet böscbvvaclilerspersoneel fr. 26,500. De onderverdeeling dezer sommen zal ge schieden in de gemiddelde verhouding van 10 0/0 op het geheel der traktementen van 2000 fr. on daeronder, en van 5 0/0 op de trak tementen van 2001 lot 3000 fr. inbegrepen, zonder dat deze verhouding streng moet in het oog gehouden worden by het bepalen der nieuwe traktementen per graden of ambtkate- goriën. De verhoogingen van jaerwcdde in hetvoor- gaendc artikel vermeld, zyn slechts ten voor- decle der beambten in dienstop 1 augusli aen- staende, by uitzondering van die, welke voor cene welkdanige oorzaek, zullen opgehouden hebben deel te maken van de werkelyke kaders der administratie, vóór dezen datum. De agenten welke tot een ambt, graed of hoogere klas verheven zyn, gedurende de peri ode van 1 januari lot 1 augusli 1875, zullen slechts recht hebben op de verhooging welke aen de jaerwedden van hunnen nieuwen toe stand is gehecht, cn alleen te rekenen van den datum hunner verhooging, zonder aenspraek te kunnen maken op hetgene hunnen vroege- ren toestand aengaet. Eveneens zullen de voordeelen der wet vallen op degenen, welke gedurende hetzelfde lydverloop, eene jaerwed- de van meer dan 300 fr. zullen bekomen heb ben. Geene deugden worden op dc wereld beoef- fend of de liberhaters beweren dat zy ze boven mate bezitten. Volgens hen, zyn al hunne liberale broeders en bezonderljk deze die met een openbaer- ol eereambl bekleed zyn, recht zinnig, edelmoedig, milddadig, rechtschapen, ongeveinsd, treffelyk en bovenal onpartydig\f!\ Onpartydig??? Ja, men zou dit kunnen aen- nemen, indien de aenhangers der liberale maconnieke kliek ons soms geen staelije van hunne zonderlinge onparlydigheid gaven 't welk ten overvloedigste bewyst dat die zoo gezegde liberale onparlydigheid niets anders is dan de schreeuwendste partydiglieid. In zake van kiezerslyslen vooral hebben de liberhaters ons menigvuldige bewyzen van verregaende partydiglieid gegeven, bezonderlyk in de ste den en dorpen waer ze gevoelen dat hunnen lactsten bussel opsteekt. liet Gemeente-bestuer van HAELTERT, heeft zich, met de laetste opstelling der kiezers- lysten, grootelyks doen onderscheiden. Het liberael collegie van Burgemeester en Sche penen dier gemeente, bygestaen van den onge- veinsden sekretaris heeft de onparlydigheid zoo verre gedreven, liberhaters op de kiezers lyslen te schryven die er volstrekt geen recht toe hadden, en er catholyken van weg te laten ■wier rechten onbetwistbaer waren. Zoo ge beurde liet dat men te llaeltert op de kiezers- lysten geschreven vondl 1° een liberhater die den vereischten ouderdom op verre niet bereikt had, en 2" een ander liberhater aen wien men de contributien van eenen persoon welke, sedert lang, overleden is, had toegekend,enz., enzle lang om te melden. Dat de" catholyken van Haeltert zich tegen die zoogezegde onpartijdige opstelling der kiezerslyslen verzet hebben, dat spreekt Van zelve. Ze zouden hunne plichten van burger en vaderlander grootelyks verwaerloosd heb ben hadden zy het niet gedaeu. Tot stichting van ganscli het land, en om de liberale onpartijdigheid nog meer te verkonden laten wy hier den uitslag volgen der reelamen tegen de onwettige inscliryvingen en de vragen van inscliryvingen door onze catholyke vrien den van Haeltert gedaen. lleclamen tegen onwettige inscliryvingen Reelamen door de catholyken gedaen 28 door de Bestendige Deputatie aengenomen en dus van de lysten afge- schrabd21 Verscheidene dezer afgeschrabden wend den zich tot het Beroepshof, 't welk 5 liberhaters op de lysten behield 5 Dus blyft zestien liberhaters .16 afgeschrabd, die, ten onrechte, door het haeliertsch liberael drymanschap, geflan keerd van den ongeveinsden sekretaris, op de kiezerslysten waren gebracht. Vragen van inschrijving Vragen van inschryving door de catho lyken gedaen24 Vragen door de Bestendige Deputatie aengenomen20 De liberhaters betwistten byna alle deze vragen van inschryving, gingen met eeni- gen in beroep en'liet hof van Gent wei gerde de inschryving van. 3 Dus blyft 17 persoonen welke het lioo- 17 ger gezegd liberael drymauschap met medehulp van den ongeveinsden sekre taris, niettegenstaende hunne welgekende en bewezene rechten, op de kiezerslysten niet had-willen inschryven. I 8 liberhaters af en 17 catholyken op dat maekt de som van 33 zoogezegde misgrepen die de onparlydigheid van het haeliertsch liberael drymanschap, bygestaen van den ongeveinsden sekretaris, bewyzen. OH LIBEHALE ONPARTYDIG HEID De bovenstaende uitslag is de verzekering van den zegeprael onzer catholyke denkwyze te Haeltert met deaenstaende gemeenlekiezing. Ook is men druk bezig met den kiesketel te verveerdigen waerin de aenhangers van den grooten politieker die aen 'i hoofd der be- langryke gemeente Haeltert staet, zoodanig zullen afgekookt v;orden,dat men ze gemakke- lyk door een strooipypke zal kunnen zuigen, om dan voor allyd in den azyntobbeu gelegd te worden. De schryvelaer die zich, in 't Verbond, met liet beknibbelen onzer kermis onledig houdt, heelt zondag lest weer een staellje zyner schynheilige judasserv gegeven. En met welk inzicht Om op de kap te bassen der kommis sie welke de Stedelyke Raed gelast had, van onder het hooge beheer des heeren Burge meesters, de noodige maetregelen te nemen die de kluchlspelende barakken hierwaerts terug lokken zonden. Die kommissie moei. den man zwaer op de maeg liggen anders zou zy zyne galzuchtige leugenbeinerkiugen zoo ver niet opwekken. In ons nummer van zondag lest, hebben wy onze lezeren de reden bekend gemaekt, vvaer- o;n, dit jaer, de kommissie zich met de zaek niet onledig heeft kunnen houden. De heeren leden welke deze kommissie uilinaekien li. b- ben er zich dit jaer niet willen meê bemoeien, niet, omdat zy zagen dat het spel om zeep was, gelylc de schryvelaer zegt, maer omdat zy slechts dry of vier dagen vóór de kermis ken nis van hunne herbenoeming ontvangen heb ben. Zieldaer de waerheid en ganscli de waer- heid Om zyne gal wat meer tegen die kommissie uitte spuwen, wil de schryvelaer de onbaet- zucbtiglieid derzelve aenranden, met te ver- staen te geven dat wi.nkel-ixtiiest by de leden derzelve in 't spel was. Neen. groote slimme rik, de bestuerders der kramen en barakken zullen dit op de kap van die heeren niet zeg gen, omdat zy, in hun gemoed, weten dat ze, in 1874, niet geëxploiteerd geweest zyn zy zullen van niemand van die heeren zeggen, wat zy aen de nlgevaerdigden der kommissie, in 1874, gezegd hebben, namelyk: dat zy naer Aelst niet zochten te komen omdat zy in zekere winkels, die, onder geveinsde namen, handel dryven, verplicht waren een groot deel hunner winsten te besteden, ten einde de goedwilligheid van zekere invloedhebbende persoonen te bekomen. Neen, dat zullen zy van de leden der kommissie niet zeggen de schryvelaer van T artikel moge le besluiten geven wat liy wil en, mogelyk, ware de kermis van Aelst, dit jaer, onder 't opzicht dei- barakken en kramen, geene rouwleest ge weest, liadde de kommissie vroeger kennis van haer behoud gehad, en die noodige maet- regelen kunnen nemen, die zouden belet heb ben dat 't spel om feep ware. Hebde het vast, groote slimmerik Ondanks het onstuimige weer dal wy zondag lest hadden, heeft de festival voor Choorzang- maetschappyen.door de beruchte Maetschappy 't Land van Riem uitgeschreven, veel volk naer de Stad gelokt. Twintig zangmaelschappyen hebben deel aen 't festival genomen, en allen hebben veel bygebracht om onzen lesten kermisdag op te luisteren. Hel Land van Riem optvange onze gulhartige darikbaerbeid voor liet inrichten dezer schoone feest, die tot zoo veel glans van onze kermis gediend beeften voor den vlyt die de Maetschappy aeugewend beeft om haer loflelyk doel te bereiken. De onstuimige regenvlagen, welke den gan- sclien zondag onze Stad in eenen waterplas herschapen hebben, zyn oorzaek geweest dat liet luisterryk vuerwerk, 't welk om 10 uer op het Statieplein moest afgeschoten worden, tot heden zondag, op de zelfde plaels en uer ver schoven is. Maendag, heeft onze Koninglyke Ilarmonie- maetscbappy bare gewoone Veldfeesl gegeven. Door een schoon weder begunstigd bad deze feest eene onzeggelyke menigte volks naer den nieuwen Casino gelokt. Al de uitgevoerde muziekstukken strekken lol eer van de wer kende leden der Maetschappy en van bunnen verdienstryken orketmeester, Mr M'Schellhout. Des avonds heeft een luisterryk vuerwerk, zoo als men er hier nog weinige gezien heeft, die sclioone leest bekroond. Het spreekwoord Men ziet eenen splinter in een andermans oog en men gevoelt den balk niet die de zyne uitsteekt wordt byna vveke- lyks door de liberale schryvelaers bevestigt. Nu is 't de eene, dan is 't bet de andere heden is 't hier, morgen is 't daar.... En inderdaed, de schryvelaer uit 't Verbond, de moniteur van het doodversletene liber- haterskliekske onzer stad, beknibbelt de ge meente-overheid van Meenen en de Bestendige Deputatie van West-Viaendcren, omdat zy, om zekere oorzaken die wy niet verder onder zoeken willen, de leden der kommissie van de burgerlyke godshuizen in die stad van hun ambt hebben afgezet. De Verbondsschryxehev errinnert terzelfdertyd de niet vernieuwing des mandaets van den lieer E. Van den Herreweglie, als lid der kommissie van de burgerlyke góds- liuizen onzer stad en neemt deze gelegenheid te baetomhem weèreens duchtig't wierookvat legen den neus te slooten. Dat scheelt ons weinig; er zyn lieden die dit moeten hebben en er meê gediend zyn. Maer de IVr/wm/sschryvelaer, die zich zoo wel errinnert dat het mandaet van M. Van den Herreweghe, door liet huidig catholyk besluer, niet is vernieuwd geworden, heeft vergeten dat zyne eigene parly, in 't begin der jaren 50, zich op dezelfde wyze gedroeg tegenover def tige catholyken, ware voorbeelden van recht schapenheid en dienstwilligheid voor hunne noodlydende medeburgers. Wylen de heeren Van den Ilende, Verbrugglien- Moens en De Coninck zagen ook hun mandaet door de libe rale vrienden van den IVrftow/sschryvelaer niet vernieuwen, en deze heeren hadden ten minste zooveel verdiensten als M. Van den Herreweglie... 't Verbond van dien tyd, in plaets van deze handelwyze zyner politieke vrienden te beknibbelen, juichte toe, en schreef ron kende artikels om die handehvyze le wettigen. Dat is voor T verledene De Verbondsschryxehev vergeet ook nog dat liet liberael geuzenbestuer van Antwerpen aen de catholyke armbezoekers aldaer eenen brief komt toe te sturen waerby zy verwittigd wor den dat het collegie van Burgemeester en Sche- penen goed gevonden heeft Itun mandaet niet meer te vernieuwen. Verders worden deze hee ren bedankingen toegestuerd voor de lange en getrouwe diensten welke zy aen 't weldadig heidsbureel bewezen hebben. Wy zyn verzekerd dat de Verbondsschvyxe- laer van deze afdanking der antwerpsclie arm bezoekers niet spreken zal dm bet inwendig den maetregel goedkeurt en er aen toejuicht. Doch waren te Antwerpen de catholyken aen •t roer, gelyk te Meenen, oh dan ware liet wat andersze zouden op de beide zaken te gelyk peper gegeven hebben. Dat is voor onzen hedendaegsche tyd... Hebben wy geen gelyk te beweren dat de liberhaters in de oogen der catholyken splinters zien en de balken niet gewaer worden die de hunne uitsteken KERKELYK NIEUWS. Krooningsfeesl te Walcourt. Zelden beeft ceue plechtigheid zooveel volk uitgelokt als de krooning van liet vermaerd beeld van O.-L.-Vrouw van Walcourt, welke verleden zondag plaels bad. Er waren in alle richtingen speciale treinen ingerichtzelfs kwamen er verscheidene uit Frankryk. De ongestadigheid van het weder had de beévaertgangers niet eens doen aerzelen en ten 10 ure, op het oogenhlik dat de processie haren optocht deed, boodt het stadje Walcourt een loouëel aen dal onmogelyk weer le geven is. Van aen de spoorwegstalie lol aen de kerk was de baen letterlyk met volk opgekropt, en op den doortocht dér processie Was elke deur, elk vensici, insgclyks dicht bezet. De plechtigheid werd geleid door Mgr Gra- vez, bisschop van Namen, bygestaen door Mgr Uumoni, bisschop van Doornyk. Eene tairyke geestelykheid uit verscheidene bisdommen, zoo van ons land als uil Frankryk toegekomen, omringde de twee prelaten. De stad Namen was vertegenwoordigd door eene deputatie van 6U0 persoonen. De plechtigheid der krooning had plaets in de opi-ne lucht op de Groote Markt. En incident bracht een oogenblik opschud ding in de omringende menigte le midden des volks viel eene vrouw in onmacht, en de beweging welke ontstondtdoor liet wegdragen dezer vrouw, gaf in de meer verwyderde volks groepen aenleiding tot verschillende uitleggin gen docli weldra was de rust alom hersteld. De plechtigheid der krooning had vervolgens te midden der grootste ingetogenheid plaels. Ondanks den toevloed van meer dan 50,000 persoonen, is alles in de beste orde afgeloo- pen. RECHTERLYK KRONYK. Assisenhof van Brabant. Internationale Dievenbende. GROOT INCIDENT. Na zeven langen zittingen, is maendag avond, voor liet assisenhof van Brabant de zaek uitgewezen der internationale bende dieven en hunne bondgenoten Er was kwestie van zeven gekwalificeerde diefstallen, te Brussel en in de omstreken ge pleegd, gedurende het jaer 1871. Er waren den jury 28 vragen voorgelegd betreffende dry tegenwoordig zynde beschul digden, een vierde bevindt zich lieden te Lei den in hechtenis. Dry beschuldigden zyn plichtig bevonden aen al de leiten lien ten laste gelegd. Ralin is veroordeeld tot 15 jaren gevangenis, welke straf versmolten wordt met de 10 jaren gevangenis en 10 jaren bewaking, in juli 1872 tegen hem uilgesproken. Wat Falkenslein aengaet, het hof zegt daler geene nieuwe straffen ten zynen laste zyn uit te_spreken. aengezien hy op 16 september 1874 veroordeeld is tot 15 jaren gevangenis en 10 jaren bewaking. Haegerbaum is veroordeeld tot 5 jaren ge vangenis en de bygaende straffen voor mede plichtigheid aen diefstal en verlieeling. Gedurende de beraedslaging van het bof bad Rahn stil gesproken met Mr Terlinden, zyn verdediger, Falkenstein, die zich tusschèn Rahn en Haegerbaum bevond, zag er wanho pig uit, neerslachtigheid en woede teekenden zich tegelyk op zyn gelaet en de innige gram schap die hy tegen Rahn voedde, gaf hy na de zitting lucht door eene gewelddaed die aen zynen tegenstrever het leven had kunnen kosten. Inderdaed de dry veroordeelden hadden ter nauwernood hunne bank verlaten, ten einde in de wacblzael geleid te worden, toen Hae gerbaum woedend op Rahn toesprong om dezen laetste een mes in liet lyf te ploffen, dat hy in zyne rechterhand verborgen hield. Ce- lukkig dat Ralin, in tyds terzyde sprong en de gendarmen den woedenden Haegerbaum in bedwang konden houden. Deze laetste, ten prooi aen de wanhopigste woede, viel in alle soort der afgryselykste scheldwoorden en der verschrikkelykstê be dreigingen uit. Ilof van Assisen van Oost-Vlaenderen. Gisteren Vrydag, is onze zaek voor bet Hof van Assissen opgeroepen geworden. Na de onderhooringdergefuigen welke,in den eersten zitlyd, waren verschenen, en na insgelyks de getuigen, die onze tegenparty bad dóen dagvaerden, aenhoord te hebben, zyn de plei dooien begonnen. Het openbaer ministerie in eene deftige en welberedeneerde voordracht der zaek heeft dadelyk onze builenzaekstelling met kracht afgcëischt, en de jury, na de hylreding en klare ontwikkeling der zaek, door onzen verdediger. M. Rud. Eernan, gedaen. heeft slechts vyf minuten beraedslaegd om al de conclusien dér twee achtbare sprekers aen te nemen en ons by algemeene stemmen, buiten zaek te stellen, zonder kosten. Daerna ging liet Hof over lot het onderzoek der kwestie van le welen of Louis Van Lierde, gehandeld heeft met inzicht van Burgemeester Van Meldert te lasteren. Het openbaer ministerie hieldt deze bescbu'- diging met krachtdadigheid siaende. De acht bare spreker zegde onder andere dat de niet veroordeeling van Van Lierde de positie van den heer Van Meldert als Burgemeester van llaeltert en magislraet was onmogelijk maken Doch, in weerwil van al de poogingen van bet achlbaer openbaer ministerie, beeft de Jury Van Lierde onplichtig verklaerd, en liet Hof, ingevolge deze verklaring, beeft Van Lierde ontslagen van bet vervolg tegen hem, op klacht van Burgemeester Van Meldert inge spannen. Wy moeten hier onzen innigen dank belui gen aen onzen achtbaren verdediger, M. Rud. Eeman, welke, door zyn wys beleid, goede raedgevingen en de mèesterlyke behandeling des gedings, ons uit deze gevaerlyke zaek ge trokken beeft. Zaek dek Ciironique. Veroordeeling. De rechtbank van eersten-aenleg van Brus sel, voorgezeten door M. Giron, ondervoorzit ter, beeft gisteren uitspraek gedaen in de zaek van den eerw. lieer Renard tegen de Ciironi que. Dit bladje is veroordeeld tot eene inlas- scliing van het vonnis, met dezen woorden aen liet hoofd Gerechtelyke eerherstelling.. STAD AELST. Het Collegie van Burgemeester en Schepe nen beeft de eer ler kennis te brengen van bet publiek, dat liet LUISTERRYK VUERWERK in liet programma der feesten aengekondigd geweest op Zondag 11 Juli, verschoven is tol ZONDAG 18 JULI ten 10 uer 's avonds. Statieplein. Aelst, den 12 Juli 1875. üe Burgemeester en Schepenen, De Sekretaris, V. Van Wambeke. Jh. Verleysen. Men schryft uit Gent Gedurende de dry afgeloopen kermisda gen is bel lokael der tentoonstelling van liet St Jozefsgenoolschap le Gent, gedurig door eene aenzienlyke menigte nieuwsgierigen be zocht. Üe schitterende byval der dubbeie ten toonstelling, door de maetschappy, geopend, heeft zich 111 weinige uren tyds door de ge- heele stad verspreid, en persoonen van ver schillende gezindheden, die de tentoonstelling bezoeken, zyn liet eens om te bekennen, dat de onderneming hoogst loflelyk is. en den besten uilslag belooft. De tentoonstelling wordt nog eiken dag met nieuwe stukken verrykt. Het kabinet van oudheden heeft gisteren nog zeer schoone en prachtige voorwerpen ontvangen. De tombola vindt vele liefhebbers, en dat ver wondert niet, als men de voorwerpen be schouwt, die in loting zullen gesteld worden. De goeverneur van Oost- Vlaenderen be richt de obligaiiehouders der provinc ale Ice- niug van fr. 1,950,000, aen 4 12 0/0, dat de 18 obligation, dragende de nummers 579 a 596, medebegrepen, by de trekking die plaels ge had heeft in openbare zitting van den provin cialen raed, van 7 juli 1875, zyn aengewezen om by den afloop van het tegenwoordig jaer uitgekeerd te worden, üe dragers dezer obli- gaiiën worden uitgenoodigd zich, te rekenen van 2 januari 1876, ler Bank van Vlaenderen, te Gent, aen te bieden, om de uilkeeving er van te ontvangen tegen overlegging der titels. Nieuw Posttarief. Ondanks de open- baerlieid door liet besluer en door de dagblad pers aen liet post-taiief gegeven, dat, sedert juli, in zwang is, houden veel persoonen geene rekening van de veranderingen welke dit tarief bevat, zoowel voor wat de tairyke internationale briefwisseling, waervan liet port verlaegd is, betreft, als voor degene waer van bet port by uitzondering is verhoogd. Zoo worden er andermael een groot aental brieven naer Üuitschland en Oostenryk-Hoii- garië verzonden, welke sleehls voorzien zyn van postzegels voor eene weerde van 20 cen tiemen, terwyl de frankeerprys der brieven voor deze landen bestemd, even als voor bet grootste gedeelte der postvereeniging Hol land en Luxemburg uitgezonderd op 2c centiemen per 15 grammen is bepaeld. De dagbladen en andere drukwerken voor Holland bestemd, welke sedert 1 juli moeien gefrankeerd worden ii raio van 5 centiemen per 15 grammen, geven insgelyks dikwyls aen leiding tot dwalingen van wege de verzenders. De briefwisseling met Frankryk wordt ins gelyks gefrankeerd door zekere persoonen, welke dit land ten onrechte beschouwen als reeds deelmakende vau de postvereeniging. Hel besluer zet het publiek aen, kennis te willen nemen van de afgekondigde berichten en in geval van twyfel, inlichtingen te willen nemen by de agenten der posibureelen. Hel gerucht, meêgedeeld door verschil lende dagbladen, als zou er een tweegevecht hebben plaets gehad tusschèn generael baron Van der Smissen en generael Eenens of een zyner bloedverwanten, blykt lieden van allen grond onlbloot te zyn. Wy hadden zoo veel le meer reden aeu dit tweegevecht niet te geloo- ven, daer wy in bezit waren van eenige rege len van generael Van der Smissen, waerin hy verklaerde de zaek als geëindigd te beschou wen. (Handelsblad). Maendag is eene vrouw die aen de Noord statie op eenen trein wilde slappen, welke reeds in beweging was, onder de wielen ge vallen en werden haer de twee beenen afge reden. Le bloedende lidmaten werden tot op eenen afstand van ongeveer 200 meters mede- gesleept. De ongelukkige vrouw is naer hel Sl.-Jansgasthuis gebracht. Er is cene klacht neergelegd by het ge recht, doorM. Willems, wooiiende in de Vin- quetstraet, te Brussel, betreffende eenen dief stal van meer dan 10,000 fr. Deze som bestaet voornarnelyk in loten der stad Brussel, waer van de nummers aen de policie zyn bekend ge maekt. Men schryft uit Brussel, 15 Juli Dezen morgend is de koning met een by- zonderen trein naer het kamp \an Beverloo, vei trokken, alwaer hy ten I uer \erwacht werdt. Hy zal aldaer verblyven lot zaterdag aenstaende rond den middag. Op 21 dezer, verjaerdag der eedaflegging van Leopold I, als koning der Belgen, zal in de kerk van St-Gudula te Brussel eert plechtig Te Deum gezongen worden. In het Justus-Lipsiuskollegie van de universiteit te Leuven, hebben den graed van gelicencieerde in de pliilologieke- en letter kundige wetenschappen bekomen de eerw. heer B. Duyckaerts, priester van het bisdom van Luik; de eerw. heer L. Mons, id.; de eerw. heer L. Hierson. priesicu van liet bis dom van Namen de eerw. heer Jegers, priester van hel bisdom van Gent en de eerw. heer Van der Weghe, priester van het bisdom van Brugge. De graed van lachelier werd be komen door den eerw. heer Wadeleux, priester van het. bisdom van Luik. Men meldt ons uit Mechelen In den nacht van 14 dezer zyn er dieven gedrongen in de wooning van M. üe Menler, hotelhou der, Statieplaels, en hebben aldaer eene som- me van 210 Irank, in velschillende munt, ge stolen. De daders zyn niet gekend. Het Journal d'Anvers vertelt een geval, dal ons inderdaed niet heel slichtelyk voor komt een wftigtal schoolmeisjes zou in de Sl-Jacobskerk gekomen zyn en daer, door den kerkwachter, lot orde en eerbied zyn terug geroepen. Middelerwyl kwam M. Haegens binnen, zegt het blad, drager van een bran dende sigaer. De kerkwachter verzocht hem herhaelde keeren, die sigaer tc gacn builen- werpen, waeraen M. Haegens eindelyk vol deed i. Dat was zyn plichtmaer die oneerbie digheid kunnen wy schier niet gelooven, van wege iemand die kort geleden, le St-\Yille- brords, nog met een grooten kerkboek voor aen den autaer kwam zitten. De policie van Antwerpen heeft le Temsclie een kerel aengehouden beticht van medeplichtigheid aen den dieltal dezer dagen in eene kapel, le Schooien gepleegd. Het getal der aengelioudenen voor deze misdaed beloopt beden op 4, waeronder ahveêr twee duitsclie landloopers. Een kerel, 19 jaer oud, woonachtig by zyne moeder, Si-Jorisveststrael, te Antwerpen, beeft dvnsdag namiddag, in staet van dronken schap verkeerende, al de meubelen tellooren en potten in zyn huis aen stukken geslagen; hy heeft min of meer erge wonden bekomen door met hei lioold tegen den muer te slooten. Een jammerlyk ongeluk is naby de Stce- uenbrug, te Burgerhout, voorgevallen. Ter gelegenheid van de zoogenoemde Boerkens- kermis had er aldaer een peerdenloop plaets met poneys, langsheen den steenweg van de Sieenenbrug naer Borgevhout, eene plaets daertoe zeer slecht uitgekozen. Dynsdag om trent 6 uer namiddag, is een der ruiters van zynen poney gevallen het peerd beeft twee persoonen omgeworpen met dit ongelukkig ge\olg dat een brave jongeling, genaemd Livi- nus Stynen, oud 19 jaren, die op de baen stond byna op de slag is gedood. Dc beruchte boogschutter waervan wy dezer dagen spraken, is geevenaerd M Ed. Alexander van Iloesbrugge, beeft eene wed ding met eenige zyner vrienden aengegaen, luideris welke by binnen de 10 uren al de vo gels van eene wip moest schieten. De inzet was 220 fr. en de schutter begon ten 4 uer s morgends. Ten 6 1/2 uer bleven er nog slechts 4 bovenvogels op de wip de schutter rustte eene uer en herbegon derwyze. dal te» 8 12 uer alies beneden lag behalve een vogel, die op verscheidene plaetsen geraekt was; doch moeilyh was le treffen. Na eenige oogen- blikkeu lag echter deze vogel ook ten gronde. Het totael getal af te schieten vogels was 65, en de schutter heeft gedurende dé vyf uren en tien minuien dat hy bezig was, 1764 pylea ver schoten. Men schryft ons uit Beverloo, dat de koning en de koningin, te Beverloo zyn aen- gekomen, vergezeld van MM. Jules Devaux, baron Piisse, baron d'Anethan en Mev. dé gravin de Namur. De bezoekers zaten in post- rytuigen, d la Daumont bespannen. De post meester bevond zich aen de portel van liet koninglyk rytuig, met den blooten degen in de band. De generaels Tliiebauld en Goetlials, omringd door eenen schitterenden staf, rede» de hooge bezoekers te gemoet. Tusschèn de officiers zag men.... kouonel David, die meer en meer zich in militair herbakken wil. De revue beeft plaets gehad op Groote-Heide. Üe koning bereedt.te dezer gelegenheid,een prach tig voskleurig peerd de koningin een bruin peerd. Na de revue werden aen eenige regi menten standaerden overhandigd. Ten 6 uer 30 m. bad ereen diner van 100 couverten in hel. paleis plaels. Ziestien vereenigde muziekkorp sen geven een concert, onder het besluer vau M. Zulcli. Verscheidene vreemde officieren woonden de wapenoefeningen by. In den nacht van verleden zondag tol maendag is te Chapelle-lez-Herlaimont eene nieuwe misdaed gepleegd, waervan bet slacht offer reeds gisteren overleden en de vermoc- delyke dader aengehouden is. Het parket zal zich ter plaets begeven ten einde een nauw keurig onderzoek in te stellen. Volgens wy vernemen zou de misdaed gebeurd zyn, ten gevolge van eenen twist onlstaeii door een duivenpryskamp en de dader zou vooreerst een zeer jonge knaep deerlyk mishandeld heb ben. De broeder van deze laetste, die hem daerua zyn lafliertig gedrag verweet, werd door den dader ten gronde geworpen, zooda nig dat hy met liet hoofd op eenen kassei viel, buiten kennis bleef en 's andereodags in de yselykste pynen overleed, üe ongelukkige was vader van vier minderjarige kinderen. FRANKRYK. M. René Mare, zoon van den bestuerder der Illustration de Paris is het slachtoffer van een verschnkkelyk ongeluk geweest. Hy was een groot liefhebber van wapens en bevondt zieli niet een vriend op zyne kamer, toen zjne moe der eensklaps het schot van een vuerwapeo hoorde afgaen. Zy snelde naer hoven en ont moette den vriend die verschrikt wegvluchtte uitroepende Myn God, waerom ben ik hier gekomen Op de kamer van haren zoon geko men vondt zy dezen, in zyn bloed badende uit gestrekt liggen. Hy was door een schol in hel hoofd getroffen en de geheele kamer was mei hersenen en bloed besmeurd. Men veronderslell dat de vriend welke M. Mare vergezelde de on- vrywillige oorzaek van dit ongeluk is. Men meldt uil Condé dal aldaer een zon derling geval van vergiftiging heeft plaets gehad lv-n sinokkeiaer had zich h--l Ivf met eene dikki laeg lal.ak in bladen omwonden. Het zweel da: hem onder hel gaen uilbersllp, heeft eene op slorping van vergiftigde vochten veroorzaekl waerdoor hy zoo ernstig ongesteld is geworden, dat men wanhoopt den onvoorzichtige te red den. Spiritism. flel Journal du Loiret Leva hel volgende verhaelZaterdag avond en zon dag was de ruc i\euve, te Orleans, in opschud ding ten gevolge der looneelen van waenziunig beid, welke plaels hadden voor de vensteis ei op de hoogste verdieping vau hel huis n. 36 Eene gansdie familie, bestaende uil de moeder twee dochters en eenen zoon gaven zich aeu dt uiuinnigsle gebaren over en slaekten schrik verwekkende kreten. De overheid is er moeten tusschèn komen ei heeft de ongelukkigen naer het zinneloozenge slicht doen brengen. De moeder, welke lie minsi door de kwael aengedaen was, werd alleei in haer huis gelaten. Ziehier de oorzaek van die droeve gebeurle nis De zoon P. was onlangs uit Parys gekomei geheel doordrongen van de denkbeelden vai hel spirilism tol hetwelk hy weldra zyne moede en zusier bekeerde. Eene dezer laetste verlie plotseling de stad zonder gekende reden act dagen geleden werdt zy in het zinneloozenhui van Moulins opgesloten. De andere leden df familie gingen voort met het oproepen vai geesten, en nog zaterdag laeislledeu, op slag va middernacht slachtoflerden zy eene kat waeri zy dachten de ziel van hunnen grootvader, welk sedert eenige jaren overleden is, terug te vil den.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2