\oon. Hecfi Coppens geene plaets beloofd oen Louis Van Licrtle Get. Leandcr Coppens heeft in myno tegenwoor digheid aen Louis oenc placls beloofd van 4 franks daegs by eetien boekbinder. Coppens terug geroepen cn hieromtrent onder vraagd, antwoordt dal hv nnkelyk beloofd heeft hem ecne placts trachten te bezorgen. Do verdediger van Van Lierde ziet af van 't verhoor der getuigen, Ivo Soelinck dienstknecht to llaellert en Torrekciis Oclaef, sekrolaris te Aygcm. Op verzoek van Mr Eoman wordt aen Soelinck gevraegd of hy zondag 11. niet uil ecne herberg met geweld wicrdl buiiengevvorpen, omdat hy weigerde te verklaren dat Van Lierde dronken was toen hy in dc voiluer slapte, den dag op welken hy zync ver klaring in do hoofdwacht van Aelsl heeft gedaen Soelinck antwoordt van niets te welen. Van Wagenberg Karei, landbouwer le Haellert. \oorziller op vraeg van den keer advokael Duivels. Ilceft Coppens Van Lierde niet op 3*,,n Mei gelrak- Ireerd Get Ik heb hem ontmoet in eene herberg op den Eedc en hy heeft my gezegd dat hy in compagnie van Coppens was en zooveel mocht drinken als hy wilde. Ik heb hem gezegd Coppens spant stroppen en schupt er in gy zyi gevangen. Des nachts heb ik hem weder ontmoet in de herberg der W* Cochcz cn hy heeft my alsdan gezegd dal hy bv Coppens hesp mogen eten had om te bersten lei. einde hem acn te zetten dc vcrklariugtedoen van ccncn valschen eed gedaen te hebben in de zuek der Van Landuyicn Coppens nog eens terug geroepen zegt dat bet onwaer is. Var; Lierde is by my werk Komen vragen, juist als ik aen 'l eten ging, en, zoo het gemecnlyk op den builen gael, lic-b ik Van Lierde verzocht by te schuiven, 't gene hy dcedl. Hy at zoo geweldig veel dat ik jandorie 1 vreesde dal hy 't been ook zou binnen geslikt hebben. [Gelach.) Modest Cochcz, smid te llaellert Deze getuige ver- klaerl dat Van Lierde hem, op 18 Juni 1874, vcrhaeld heeft dal hy geen geld hadl om naer Biussel te gaen. Ik lasltó hem af, zegt getuige, en inderdaed hy liadl geen geld. Eenige uren later zegde Van Lierde hem dat hy nu geld hadt. (Maer van wien had hy het gokregcu dal zegt geinige nietJ Al do getuigen acnhoord zynde geeft de heer Voorzitter het woord aen het openbacr ministerie. Hel achlbaer orgaen van 'l openbacr ministerie ontwikkelde de zaek op eene klare en duidelykc wyze. Ily bewees door de getuigenis der achlbaerste persoonen dal Van Lierde de schryver is van den aengcklaegden brief. Van Lierde heeft opvolgenhk dry syslcmns van verdediging aengevangen l" loo chenen dat by den brief geschreven heeft 2® bewe ren dat hy in stacl van dronkenschap was 3° dal Coppens hem den brief voorgeschreven heeft. Deze- dry syslcmas worden door zyne verklaringen cn deze der getuigen gausch vergruisd De achtbare spreker besloot niet onzo builcnzaekslelling zonder kosten te cischcn. Dc heer Dnnr/z.vcrdediger van Van Lierde tracht te bewyzen dat Coppens den brief aen zynen client heeft ingegeven dat Coppens ais de schryver van den brief moei gehouden worden Verders zegt hy dat Van Lierde weinig geleerd is on gcencn brief kan schryven Alsdan bekwam onze verdediger het woord. Onze taek is hier niet, zegde hv. Van Lierde te bolaslcn noch te ontlasten. Nogthans moet ik ecne bomerking maken. De achtbare verdediger van Van Lierde beweert dat zynen cliënt weinig geleerd is, en gcenen brief kan sehryven. Doch, op 't bladzydo 118 van 't dossier, 't welk ons is afgeleverd, vindt men dal loon Van Lierde, door den heer Voorzitter der rechtbank van Audcnaerde ondervraegd wordt of hv zich wel den dag errinnerdo op den welken do Van Landuyicn geworpen hadden, hy ten antwoord gafi> Ja, want dien dag heb ik eenen brief voor een tnyner vrienden moeten schryven, en heb ik den alma nak nagezien Dit bewysl dat Van Lierde of we! te Audenaerde gelogen heeft, of wel dal het niet gegrond is le zeggen dat Van Lierde onbekwaem is eenen brief le scbryvco. noivci ouuiicci «r; uiiiwninciing HtT zaui». uyi niemand anders dan Van Lierde, in den waren zin der wet op do drukpers, de schryver des briefs is Ware liet zelfs bewezen, zogt de spreker, dal de brief van 26 Juni 1874 door ccn ander persoor. geschreven geweest ware, dan nog zou Van Lierde als opsteller, in den wcltülyken zin van het woord, moeten aenzier. wordor,. Het is Van Lierde die persoonlyk cn her- haeldo malen ai-ngedrongen heeft om hém le doen afkondigen dus volgens heeft Van Linde zich don inhoud van den brioi toegeëigend, en moet hy cr alleen de veranlwoordelykheid van dragen. Zoo zegt hel gezond oordeel, en zoo heeft het reeds meer- inaels in dcrgolyke gevallen gevonnist geweest door do rechtbanken. Onzo verdediger sloot zich dus by 'l openbaer ministerie aen om onze onmiddelyke builcnzaek slelling le vragen Hy twyfell geenzins of de Jurv zal zvno vraeg inwilligen en verklaren dat Van Lierde de onbetwistbare schryver des briefs is. Verklaren, zoo als dc verdediger van Van Lierde hel vracgt, dal dezo laelste dc schryver niet is, zou voor gevolg hebben dal de heer Van de Putte, in oogen der wet, als opsteller en schryver zou moeten aenzien wor den van een schrift aen hotwelk hy leenemael vreemd is geweest. Het ware den Jury beleedigen één enkelen oogenblik te onderstellen dat hy zulke» onzin ooit zou kunnen bekrachtigen. Hot openbaer ministerie nam nogmaels hel woord. Het is O'ibelwislbacr, roept do lieer Goddyn uit, dat Van Lierde de schryver is. De aenmerkingen van den heer Duivels kunnen slechts in acht genomen wor den als men zal onderzoeken of den schryver zich pliohtig gemaekt heeft aen laster, maer voor don oogenblik is er geen kwestie dan le weten wie de schryver is. Na lang loochenen bekent Van Lierde nu cindclyk dat hy de schryver is het is dus oninogelyk dat de Jury vcrklare dat een ander den brief geschreven hebbe De heer Voorzitter 6lelde de eenige vraeg aen den Jury voor h Van Lierde de schryver van den aenye- klaegden brief 1 De Jurv begeeft zieh naer zyne deliberatie zael cn komt na weinige oogcnbükken wéér dc zael binnen. Dc heer Voorzitter van den Jury geeft dc verkla ring van den Jury te kennen, welke JA is met een parigheid van 6iemmen. By gevolg verleent het hof een arrest, wacrby wy, uilgever van dei: Dcnderbode, builen zaek geslelil wor den, zonder kosten. Do beer Voorzitter zegt ons dat wy ons mogen vcrwvderen. Vervolgens ging het Hof over tol de kwestio van le welen of Van Lierde gehandeld heeft met inzicht van den Burgemeester van llaellert le lasteren Het openbaer ministerie hield! do beschuldiging niet krachtdadigheid staende. Spreker bewees de zwaerwichlighcid van den laster door Van Lierde verspreid. De lieer Burgemeester Van Heldert heeft deze zwaerwichlipheid wel begrepen en heeft hier om ecno eerherstelling gcvracgn. Van Lierde bezit verstand genoeg om te welen wal hy dcedl. Ten andere by is genoegzaem verwittigd geweest van de zwaerwichlighcid van zyn lasterend schrift: l° door Coppens, 2° door Van de Putte en 3® op 'l Sckrc- lariael te Aelsl. Dat de brief lasterend is kan dooi niemand eriistiglyk betwist worden cn, in die om standigheid den schryver onplichtig verklaren, ware da onomkoopbaerheid, de rechtschapenheid, van den heer Van Heldert groolelyks doen verdenken en zyne positie als Burgemeester cn Magislrael oninoge lyk maken hy kan in dit geval niet langer hel burgemeestersambt blyven bekleedonIlcl achl baer orgaen van 't openbaer ministerie eindigt zyne kernachtige redevoering met lot de plichlighcid des belichten te besluiten. Hy twyfell geenzins of de Jury zal in zync mecning deeleu en een verdict van plichiigheid uitbrengen. De verdediger van Van Lierde poogt nogmaels te bewyzen dat Leander Coppens den ingever van den laslerbrief js. Hy hoopt vasltlyk dal do Jury ecu verdict van onschuld zal uitbrengen want, roept hy uil, de ware pliehtige bevindt zich niet op de bank der beschuldigden maer wel op deze der getuigen. Dc Voorzitter vcrklaerl dc debatten gesloten na den betichte gevraegd te hebben ol hy nog iets tot zync verdediging by le voegen hadt. Van Lierde nogmaels door den heer Voorzitter ondervraegd nopens het achryven van den brief, lierhaelt dal Coppens hem den brief heeft voorge schreven. Alsdan werdl de ceuige vraeg den Jury voorge steld Heep Van Lif.rde. door het schryven cn doen afkondi gen van den laslerbrief in den I'endfrdode met inzicht, aen den heer Van Heldert eene bepaalde daed aenyelygd van aerd om zyne eer en farm k krenken cn waervan hel wèllig bewijs niet is opgeleverd Dc Jury begeeft zich opnieuw naer zyne delibe ratie zael cn komt ccingc minuten later wéér de zael binnen. De heer Voorzitter van den Jury geeft lezing van de verklaring des Jurys, welke ontkennend is Oinnuldclyk spreekt dc heer Voorzitter van hel Hof een arrest uil waerby Van Lierde Louis ontsla pen wordt van liet vervolg legen lam, op klacht van Burgemeester Van Heldert, ingespannen. Het gerucht is te llaellert en omstreken ver spreid dat Burgemeester Van Melderl de woor den van liet openbaer ministerie, namelyk dal het onplichtig verklaren van Van Lierde zijne positie als Burgemeester en magislrael ware onmogelijk makenen, in dil geval, niet langer het burgemeestersambt mag blyven bekleed en, gaet bevestigen. De lieer Van Melderl zou op liet punt wezen zyn ontslag Z. Al. den Koning aen te bieden. Trek er maer van door, groote politieker Zekere persoonen strooien le Haeltert en omliggende rond, dat de lieer Leander Coppens, agent van assurantiën, getuige in de zaek Van Lierde, door den heer Voorzitter van bet Assisenhof zou groolelyks zyn berispt gewor den nopens zyn gedrag in deze zaek. De waet> heid is dat de lieer Voorzitter niet eene beris pende bemerking aen Coppens gemaekt heeft. Integendeel, het openbaer ministerie bewees hulde aen de voorzichtigheid en goede racd- gevingen van getuige Coppens. In haer verslag der zitting van het Assisenhof in de welke de zaek van Van Lieide en i'anont uilgever van den Denderbode gevonnist werdt, heet de Flandre libérale het haetvolste libcrael blad, 't welk beden in ons land ge drukt wordt, den heer Van .Melden den libe ralen Burgemeester van Aellre (leest Haelten). Zal men na zulke klare en duidelyke getui genis aen zekere liclitgeloovige lieden hier en te Haeltert nog blyven wys maken dat M. Van Melderl een ware calholyke is Cuslaef-Theodoor Van Melderl was vrydag 1011. duivelsch kwaed toen wy buiten zaek gesteld en Van Lierde vrygesproken waren. Wy waren nog buiten de zaci niet of hy randde ons lievig aen. Maer of by ook duchtig op zyne plaets gezet wierdt en stinkend weg liep, vraegt het aen de persoonen van llaellert die het gehoord hebben, ze zullen 't u zeggen hoe hy peper kreeg RECHTE LI LYK KRONYK. Correct. Rechtbank van Brussel. Schandalen Ij Sint Lambrechts- Woluwe. Zitting van 19 juli. voorzitter, Cëlarier en De^Reikmann, rechïers; openbaer ministerie, M. Rongé. Voor de rechtbank bevinden zich als bewys- stukken, een wit geschilderd -aerderi O.-L.- Vrouweiibeeld, waervan liet bovenste gedeelte verbryzeld is. Het lioold en bet boveulyf liggen naest de overige brokken. Het is een 'tamelyk groot beeld. Er ligt nog een stuk van een ander beeld, dat veelkleurig geschilderd is, en uil de kapel van Maria de Ellendige gestolen werd, bene vens bet yzeren traliewerk van eene andere kapel, dal insgelyks door de beeldenbrekers werd afgeruktnog bemerken wy twee kande- laers van wit geschilderd hout, benevens ver scheidene voorwerpen. De geelwitte vlag, te Etterbeek meégeuomen is in een stuk 'stof gerold. De beschuldigden, Geelen, slotmaker, 23 jaren oud, reeds veroordeeld Van Rees. han delsreiziger, Van Camp, trompetter der artil lerie, in verlofAlinne, beambte, beschuldigd van aensiag op de zeden, en Deneye wacht meester, zyn tegenwoordig. Alle zyn beschul digd van beleediging, tegen godsdienstige voorwerpen gepleegd, diefstal met braek. enz. Een andere beschuldige, Van Giersel ge noemd, is beticht deel genomen te hebben aen de baldadigheden, waervan de Kapellepro- cessie bet voorwerp was. De rechtbank gaet lot liet verhoor der ge tuigen ten laste over welke al dc feilen ten hunnen laste bevestigen. Af. DE RONGÉ substituet van den procureur des'konings, houdt krachtdadig de beschuldi ging staende legen al de belichten. Hy vraegt dal er eene strenge straf zou worden toegepast tegen persoonen, die zich aen zulke schaudige feilen plichtig maekten. Na de pleidooien van de advokaten der be schuldigden, treedt de rechtbank gedurende eene half uer in beraedslaging waerna zy het volgende vonnis uitbrengt Van Giesel wordt vrygesproken van bele digingen tegO.n den eeredienst gepleegd, op don doortocht, der Kapelle-processie en Van Camp wordt vrygcstelri van dc beschuldiging, deel genomen te hebben aeu de wanorders te Woluwe, aengezien de feiten ten hunnen laste niet genoegzaem bewezen zyn. Alinne, woonachtig te Elsene Souverein- straet, wordt veroordeeld 1° tot 1 maend ge vangenis en 50 fr. boete voor deel genomen te hebben aen aenrandingen tegen een anders goed, en als medeplichtig zynde aen vernieling van kunstwerken, geplaetst op een gods dienstig gebouw. 2n tot 6 .naenden gevangenis en 6 mael 26 fr. boete, om zich twee horhaeldc malen te hebben plichtig gemaekt aeu zede- looze feilen, in de tegenwoordigheid van vrou wen en kinderen, (lievig gemompel onder de vrienden van Minne, burgersjongens en studen ten.) Van Rees, handelsreiziger, Keizerstraet, lol 43 dagen gevangenis en 50 fr. boete, voor de vernieling van een standbeeld op een gods dienstig gebouw geplaelst, en voor aensiag op het goed van een ander. Geelen, slotmaker, Hoogstraet, tot 13 dagen gevangenis, voor diefstal van eene vlag in een byzonderen eigendom, en lot 1 maend en 50 fr. voor de vernieling van beelden. Denye. wachtmeester, tot 1 maend gevange nis en 50 fr. boete, voor medeplichtigheid aen aensiag op een anders eigendom en voor beel den brekery. Het vonnis stelt de beschuldiging ter zyde wegens beleediging legen godsdienstige voor werpen. AI. De Rongc, substituet, vraegt de onmid- dellyke aeuhouding van Minne. Na eene korte beraedslaging verklaert de voorzitter dal er geene reden besiaet om lot de onmiddellyke aeuhouding van Alinne over te gaen. KUNST- EN LETTERNIEUWS. DvvinsroNns. Naer wy vernemen wordt aen liet Davidsfomls wakker voortgewerkt. Vooreerst zal binnen kort een uitvoerig ver slag der algemeene vergadering met de lier- drukte standregelen liet licht zien, en onmid- delyk gevolgd worden door het werk van AI. Dr. R. Sn iedersÜe Geuzen in de Kempen. Ook is alreeds sedert lang een stelsel ter uit gave van verdere boekwerken uitgedacht en aengenomen wat de schoonste toekomst be looft door den methodisclien aenleg daervan werken van niet zeer uitgebreiden vorm, over- kunst, letteren, wetenschappen zullen de kern der uitgave uitmaken. Daerneven zal men van den eenen kant zoowel by uilzondering eene historische novelle uit het belgische volksle ven, als van de andere zyde af cu toe eenen oudenen verdienslelyken'dichter laten druk ken of herdrukken Ten vierde zullen er op onhepaelde lyden kleine vlugschriften van pole- mischen aerd verscheineti, om de telkens wederkeerende dwalingen en leugens van ge- schiedscliryvers en anderen, die den callioly- ken Godsdienst vyandig zyn, le bestryden. Én ten vyfde zal men voorigaen een katalogus te vormen, waerin alle nenbevelensweerdige boeken tegen verminderden prys aengebode», oude weder in de herinnering geroepen, nieu we in 't licht gesteld worden. Wy vernemen verder dal de eerste algemeene vergadering van hel hoofdbestuer, samengesteld uit hel hooldbestuer te Leuven en afgeveerdigden van alle afdeclingen, plaets zal hebben op zondag, 1 Auguslf aenstaende. WEITELYKE BESLU[TEN Een koninklyk besluit van 13 juli stoet de volgende subsidien toe, aen de nagenoemde kerkfabrieken Velsique-Ruddershoven, 1500 fr.; Liefferingen, 1000 IV.; Smeerhcbbe-Vloer- segem, 500 fr.; llaellert, 600 fr. By koninklyk besluit van 12 juli is de beer 1». Wampacli ontvanger der recht- streeksche belastingen en accynzen te Sl-Nico- laes, in de zelfde hoedanigheid benoemd lol Aelst. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer De Ryck, onderpastoor van Gecraerdsbcrgen, is pastoor benoemd van Aloerbcke (Waes).De eerw. heer Verbrugge, licenciaet, is onderp. benoemd teEitvelde. Ter gelegenheid van den vieren veertigsten verjaerdag der inhuMing van de regeering van Leopold I, als Koning der Belgen, is alhier woensdag 21 dezer maend om 12 uer, een plechtig Te Delm in onze St-AInrlenskerk -gezongen geweest. Al de burggrlylfe jijjl'- als naer gewoonte had de vergadering in liet Stadhuis plaets, van waer de uiigenoogdigden smetsgewyze, onder het spelen van schoonè muziekstukken door onze Koninglyke llar- mouiemaetschappy, kerkwaerts trokken. Statig was de stoet welke door liet eere- vaendel voorgegaeri was. Na de godsdiensti oefening zyn de aenwezigen op de zeilde wyze naer het Stadhuis weergekeerd, ahvaer onze lieer Burgemeester, met die beleefdheid welke hem kenschetst, hen vriendelyk bedankt heeft. 's Avonds om tien uer. werdt, ter dezer gelegenheid, hel luisterryk vuerwerk op hel Slatieplem algesclioten. 't weik reeds twee malen, uil hoofde van 't slecht weder, was uitgesteld geweest. Deze feest had eene óver groote volksmenigte lierwneils gelokt, waer door dit gedeelte der stad op dit oogenblik in eene volle en levendige beweging was. Het vuerwerk was glansryk en strekt tot eer, zoo van de stichters, als van den aenneiner van hetzelve; ook zyn al die welke liet gaen be wonderen hebben bet eens, om te verklaren dat Aelst nooit schooner vuerwerk heeft zien afsteken. De regering outvange onze hartelvke dankzegging voor dil schoone feest. Maendag II., heeft Z. D. II. de Bisschop de nieuwe kerk van Welle ingewyd. Het is eene der schoonste kerken van het bisdom Gentzy strekt wacrlyk tot eer van de god vruchtige inwooners, die het hunne hebben bygedragen om ze le voltrekken cn te versie ren. De ceremoniën, om 8 uer begonnen, eindigden met de plechtige Mis en de aen- spraek van Z. D. IJ. Het was middag, toen alles gedaen was. Des namiddags, om 3 uer, heeft Mgr. het II. Vormsel toegediend aen de lalryke kinderen dezer stad,die le Paesehen hunne eerste Gom munie hebben gedaen. blik God en den Hemel errinnerden en al de Heiligen begonnen te aenroepen en le smee- ken van bun uil 't gevaer le verlossen. Tableau Zullen de opperhoofden der calholyke denk - wyze van Aelsl nu eindelyk eens bcgrypen dat men hun om den tuin leidt als men hun doet geloot en dat het wit kliekske van Moorsel de calholyke denkwyze grootelyks genegen is Wy hopen het De Moniteur van gisteren kondigt een errata al', waerin gezegd wordt dat in het nieuw afgekondigd posttariel eene misgreep in het stadsblad was geslopen daer wy het tarief uit den Moniteur hadden overgenomen, moeten wy insgelyks onze lezers berichten, dal de dagbladen cn andere drukwerken voor Holland bestemd, niet 5 centiemen per 15 grammen betalen, zooals verkeerd gemeld was, maer wel 5 centiemen per 50 grammen. In den Cuthohjkcn Kring te Brussel zal op zondag 23 juli en concert gegeven worden ten voordeelt? der slachtoffers van de ovcr- strooiningen in Frankryk. Een bloedig drama is te Etterbeeek, naby de Gemeeiiteplaets voorgevallen er had eene moordpooging plaets. gevolgd van zelf moord, door eenen zinnelooze gepleegd. De genaemde V..., 25 jaren oud, hovenier, be- vondl zich rond 10 uer 's avonds inden bof der weduwe D..., toen hy door een venster der beneden verdieping, vyf revolverschoten op deze vrouw loste. By middel van hel zesde schol 'doodde hy zichzelve Vrouw D..., be kwam gelukkig geene wonden doch de zinne looze vondt men in den hof, te midden van eenen plas bloed liggen hy hield nog den revolver in de hand en ademde nog even. Alle zorg was overigens vruchteloos hy stierf toen men hem naer het gasthuis bracht* Men schryft uit Brussel De processie van het IISakrament van Mirakel heeft zondag haren gewoonen omgang gedaen. Nooit was die stoet zoo schitterend, noch zoo bewonderd, en te midden eener alge meene ingetogenheid heeft hy zyn langen tocht volbracht. Het militair geleide was min lalryk dan op II. Sakramentdag ook was de policie niet zoo zeer zicht baer. Men had dit mael ge rekend op den goeden geest der bevolking, cn cr is dan ook met den minsten schyn eener bedreiging of vyandelvklieid te zien geweest. De plechtigheid werd geleid door den eerw. beer pastoor-deken Nuyts, bygeslaen door eene lalryke geestelvklieid, en het was een uer nanoen, toen de prachtige optocht langs de Storm- en Collegialestralcn terug de hooldkerk binnen trok. Alen schryft uil Brussel, 22 juli. Donderdag morgend tot 11 en niet ten 10 ure, zooals inen verkeerd gemeld had, heeft de groote militaire revue plaets gehad. Aleer dan 25,000 man hebben er aen deel genomen. Het legerkorps bestondt uil 40 batnillons infan terie, de militaire school, 25 eskadrons rui- tery, 14 veld battery en of 84 kanons, 2 kom- pagnies der genie, de ambulancen en de muni tie kolommen, dus ruim het vierde van ons leger op oorlogsvoet. Een nieuw sladi van aftruggelary wordt door twee kerels te Gent, gepleegd. De een is ongeveer 22 jaeroud, klein van aengezicht en heeft een lidteeken aen de kin. Ily draegl eene wit en zwart geruiile sloffe kleeding en een met eenen koupon lynwaed, en onder voor- )9 zy aen de papieren gerockt welke de dood van haren man bestatigen Hoe is deze uit Oceankunnen ontsnappen Deze vragen be antwoordt men lot nog loc niet. Alen zegt dat de partyen gisteren voor den prokureur des konings verschenen zyn. Vselykf. AIoord. In eenen gang van de voorstad St-Gillis, te Luik, woonde eene arme vrouw, Celina Buehet, geboren Jaspart. Deze ongelukkige bad steeds de barbaerstc mishan delingen van haren man te verduren, die een molenstenscberper, doch erger, een dron- kaerd van de ergste soort was, zy had hem dan ook voor ongeveer een jaer verlaten. Nu woonde die vrouw alleen met hare vyf kinderen, welke zy by middel van bard wer ken onderhield. Somtyds kwam haer man eens by haer in huis, doch dil was slechts om haer te beleedigen, geld te vragen, dc kinderen te slaen, hunne kleeren van een te scheuren, de weinige meubelen te verbryzelen of er van mede te neinen wat eenige weerde had, om het te gaen veikoopen. Verleden zaterdag kwam Bruchet by zyne vrouw, toen deze van haer werk terugkeerde hy vroeg haer of zy met hem in de herberg een glas jenever wilde gaen drinken en daer de vrouw weigerde, zegde hyWelnu, indien gy weigert zal ik aensionds uwe zaek klacr maken De vrouw ging op hare kameren toen Buchet haer volgde, keerde zy terug op het voorplein, ahvaer verschillende werklieden arbeidden en waer Buchet haer weldra opnieuw kwam vin den Er ontstond eene schynbner \reedzame woordenwisseling tusschen hen beiden, doch weldra viel Buchet in belecdigingen uit, waerna hy een schei phamer le voorsclijn liaelde en hiermee zyne vrouw op het hoold sloeg. Deze viel op eenen wagen, terwyl de woestaerd haer voorls het hoofd, met zyn verschrikkeljk tuig aen stukken sloeg. De werklieden snelden toe, hielen den moor- denaer aen de ongelukkige vrouw, onmiddel- lyk door hare vyf weeneude kinderen omringd, werd naer het gasthuis gebracht. Gisteren avond leefde zy nog doch men voedt geene hoop haer in het leven te kunnen behouden. De moordenaer is in de gevangenig van St- Leonard opgesloten. Het onweêr van Zondag. Alen schryft uit Antwerpen Zondag namiddag, omstreeks 4 1/2 uer na middag, na verscheidene dagen hevige hitte, en op het oogenblik dat hel grootste gedeelte dec bevolking ter wandeling was, is cr een verschrikkeljk onweer vergezeld van sterke regenvlagen, hoven de stad en omstreken los gebarsten. Hevige bliksemstralen en knette rende donderslagen volgden byr.a onophou- delyk elkander op liet onweêr beeft twee uren geduerd, en veel schade veroorzaekt. Byna al de straten stonden onder water. Op den buiten is er veel schade aen den landbouw toegebrachtgroote en sterke boo- nien zyn door wind en. bliksem verbryzeld en ontworteld veel gemaeid graen is vernield, zooals boven de Steenenbrug te Denrne. Op eenen akker schoot het gemaeid koren in brand, doch werd gelukkig in tyds gebluscht. In de stad zyn er geene brandrampen te be treuren maer niettemin heeft het onweêr oensdag namiddag heeft men alhier het deerlyk verminkt lyk uil den Dender getrok ken van den genaemden llonoré Goossens, oud 32 jaren, daglooner alhier. Uit T verslag der wetsdokters blykt het dat de wonden die men op 't lyk bestaligd heeft na de dood veroorzaekt werden. Men veronderstelt dat het slachtoffer door de duisternis is verdwaeld geweest en in den Dender is gesukkeld. De wonden scbynen toegebracht te zyn door 't een of T ander voorbyvarend schip. Donderdag namiddag zyn twee werk lieden in de fabriek van den lieer Jelie aen de vaert alhier, handgemeen geworden. Een der vechters heeft twee messteken be komen de eene in de borst en de andeie in den rug. Üe wonden leveren geen het minste gevaer op. Zondag II. 18 dezer maend, hebben de liberale genzenmuziekeii van Muorscl en lirem- bodegem te zamen een uitstapje met stoomboot nat-r Antwerpen gedaen om met de groote liberale geuzen aldaer te verbroederen. By de terugreis was liet weder zeer r.msiuimig. liet liemelsvuer slingerde door de lucht en zware donderslagen lieten zich hooren. Ter hoogte van Buesrode sliet de boot legen een vlot boomen, 't geen een onbesclirylelyke angst en verwarring deedl ontstaen. Men verhardt dal al de geuzen en geuskens zicli op dit oogen- 1.,,* i i niet voorzien van regenschermen toen wendsel, dat by met die koopwaer in Frankryk eensklaps bet onweêr losbrak lieeren dames niet mag gaen zonder groote recluen te beta- I en kinderen, vluchten in alle richtingen - in I ten, wil hy hel lynwaed verkoopen. Kort na- 00,1 n dien kornl de oude binnen, en vraegt den prys van liet lynwaed, dien hy te hoog vindl, maer prysl niettemin de koopwaer, die liy eindigt met le koopen, aen den baes der herberg vra gende hem liet geld te willen leenen by zegt dat hy het lynwaed daer zal laten en het na dien zal komen halen. De koepon lynwaed blyft in handen van den baes, maer de'kooper zooals men kan denken, ziet niet meer om en de dienstwillige herbergier is voor eenige franks gefopt. Op 31 december 1874 werden in België 345 vlaeinsche en fransclie dagbladen uitgege ven, met uitzondering van twee engelscbe en een spaenscli blad. Daer de vlaemscli spreken de bevolking lalryker is dan degene welke franscli spreekt, zou men geneigd zyn te ge- looven, dal de vlaemsche dagbladen het tal - rvkste zyn dit is echter niet zoo. Van die 345 dagbladen zyn er 130 vlaemsche en 215 fransche. Ilenegauw, Namen cn Luxemburg hebben slechts IVansche dagbladen Brabant hgeft er 86 fransche en Oosl-Vlaendercn 45 vlaemsche. Ontydige Terugkomst. Er is te Brugge van niets anders spraek dan van eene ernstige zaek, welke door de rechtbank zal opgelost worden. Twee of dry jaren geleden kwam te Brugge eene vrouw aen van vlaemsche afkomst doch die sedert geruimeu lyd te Parys bad ge woond. Deze vrouw bad Frankryks hoofdstad verlaten in gezelschap van eenen' Bruggeling, welke zoo liet scheen haer huwelyksvoorslel- len had gedaen doch te Brugge gekomen en ;ehoor gevende aen de dringende raedgeving zynrr familie, brak hy gansch af met die vrouw, welke nogthans te Brugge bleef woonen. Ongeveer een jaer geleden kreeg de parys- sche vrouw kennis met zekeren Al. L. kleer maker te Brugge een huwelyk\olgde en de reomdelinge werdt in hel register van den hurgerlyken stand geschreven onder den naem van A. C..., zoo men ons verhaell, en als zyn de de weduwe van eenen Franschman, die in 1871 gestorven was zy verioonde papieren tot bewys van haren weduwelyken slaet. AIynheer eu madame L.... leefden in de beste verstandhouding, loen eergisteren een tamelyk onverwacht voorval de huiselyke rust kwam sloren. AI. L.... bevondt zicli aen hel werk, zyne vrouw zat naest hem, toen eensklaps eene buervrouw binnen trad, roepende lerwjl zy naer de straet wees Madame daer is uwen man, die terug ge komen is Spoedig grypt madame L.... haren manlel, loopt naer haren eersten man, die, inderdaed, veergekomen is, eu laet haren tweeden, ;anscli verbluft staen. Wal was er gebeurd Men zegt ons, doch bevestigen niets, dat de man een tamelyk werkzaem deel aen de akelige tooneelen der Commune had genomen. Na de inneming van 'arys zou hy door de Versaillers zyn gevangen en naer Nieuw-Caledonië gezonden. De vrouw had zich te Brugge komen vestigen doch hoe een oogenblik waren al de herbergen en par- likuliere huizen in den omtrek opgepropt met vluchtelingen en nog bevonden zich bonderde menschen op de straet, aen regen en donder slagen blootgesteld en die nergens eene schuil- plaets konden vinden ouder vigilanten. onder stootwagens, onder de boomen, onder zeildoeken, enz. overal verschuilde zich het volk er is voor duizende franks schade aen de kleeren van heeren en dames toegebracht. Wy hebben jufvrouwen ontmoet, die niet meer kcnuelyk waren de kleuren van de bloemen en linten van hare hoeden en mutsen door den regen bedorven, druipten over haer aengezichter waren er welker aengezicht groen, geel, andere rood en zwart geschilderd waren de poolsche troep is verplicht geweest de \crtooning, die nog maer nauwelyks be gonnen was, lestaken. De Sint-Carolus kerk waer de processie van de Scapulier moest uitgaen, was opge propt van \olk, toen eensklaps eenige steenen van den toren op een glazen dak vielen en veel gekleter veroorzaekte. De menigte, reeds erg verschrikt, werd dit nog meer, toen eeni ge seconden later een lievige donderslag de kerk op bare grondvesten deed daveren. Alen hoorde een kreet, door het een of ander kind geuit, en onmiddellyk ontstond er eene ver- schrikkelvke verwaring. De menigte poogde in allerylde kerk uit te vluchten men schreeuwde: «de kerk valt in! de kerk brandt enz. Hel volk kwam in massa de gaendery afgestormd, terwyl men beneden stoelen en offerblokken omver wierp om maer spoedig in de open straet le zyn iedereen was diep aengedaen van schrik en angst eenige vrouwen vielen in onmacht frakken en andere kleedir.gstukken scheurden in het gedrang. Gelukkiglyk zyn er geen erge onge lukken te betreurenallen zyn er met den schrik van afgekomen. De processie is niet kunnen uilgaen. Vier kolommen aen den toren zvn bescha digd. Men meldt ons eene zonderlinge overeen stemming: In 1718, den 18 juli, dus dag op dag, brandde de Carolus-Borromeus-kerk, door de werking van den bliksem, af. Heel bet binnenste der kerk lag in assclie, behalve het lioogaltaer en de kapellen. Üp de Peerden markt is een voorbyganger door den bliksem getroffen zyn kiel werd in brand gesteken liet vuer werd byna onrnidde- lyk door den stortregen gebluscht, zonder let sel aen den persoon veroorzaekt te hebben. M. 11..., natiebaes, bevondt zich op hel Je- suietenplein, loen de bliksem zyne broek ver zengde van aen den voet lot aen de knie AI. II... werd enkel eene davering in de beenen ge waer. De knecht van AI. Tyck, koeboer, was op het Kiel en had zich onder ee.ie hooimyt ver borgen, toen bet bliksemvuer eene andere hooimyt, op korten afstand, in brand stak en totael vernielde. De knecht koos liet hazen pad, zeggende dat by liever nat wilde zyn, dan verbrande».

De Denderbode | 1875 | | pagina 2