den II. Ambrosias ai, en sprak er de volgende woorden ait over Z. il. Pius IX Vooral zal ik u zeggen dat de gezondheidstoestand van den heiligen Vader zeer goed is. De l'aus gaetvoort met te 5 ure op te stacn, dan bid hy lot 7 uer. waerna hy de heilige mis leest. Te negen ure houdt hy zich met de zaken van Kerk en Staet bezig en ontvangst talryke depulatiën, die uit alle werelddeelen aenkomen, om hem de har ten en de lieldegiften zyner calholykekinderen aen te bieden, ook vermindert geenszins de op brengst van den Si-Pieterspenning, gelyk het de liberale dagbladen zouden willen doen gc- looven. Pius IX houdt niet op tot het gebed te vermanen. Men moet nederig bidden als de lollenaer van het Evangelie, zegt de heilige Vader, dan zullen betere dagen aenbreken. Het is treffend te zien in onzen t.\d van onge- lool en verzwakking hoe liet calliolicismus, vol leven en moed, het hoofd verheit te midden van de stormen der vervolging, liet is omdat de calholyke Kerk iets meer bezit dan de mogendheden der aerdehet heelt een God, een opperhoofd, een hoold en een hart Vergelykt 'en ^Oordeelt De broeder van den heer De Lantshcere, Minister van juslicie, wordt consul der repu bliek van den Equator, te Brussel, benoemd. De doctrinairs tieren. De lieer Frèrc zoon wordt door den lieer Frère vader, lid benoemd \au bet escompt- kantoor. De doctrinairs juichten toe. En weel ge nu nog een verschil, lezers De plaets van consul van den Equator brengt geenen centiem op Het postje in het escomptkantoor brengt geld op met geheele zakken. Maer meester Frère keek achter geen geld ho De liberalen doen dat nooit. De Gazette de Liège bevat de volgende inlich tingen nopens de reklamen \an liet duitsch goevemement, betrekkelyk de leden der weg- gejacgde geeslelyke gestichten in Pruisen Volgens inlichtingen aen goede bron geput, kan ik zeggen, dat het pruisiscli kabinet zich vergenoegd heeft het ministerie van Leopold II onrechlstreeksch te verwittigen, dat er eersldaegs reklamen zouden gedaen worden, indien de geestelyken van alle klas en der twee geslachten, die ons de eer gedaen hadden de gaslvryheid te verzoeken, zich neerzetten in de nabyheid der pruisische grenzen en er met hunne l'amilliën en vrienden in Duitschland, betrekkingen onderhielden die onaengenaem waren voor de hoofden van liet keizerryk. Alvorens het zoo ver kwam, deedt het bel- gisch goevernement door invloedryke persoo nen aen de bannelingen weten, dat deze laet- ste zich moesten onthouden van welkdanige demonstratie waerover buiten lands zou kun nen geklaegd worden, en dal T veiligste voor lien ware, liever hun verblyf op Ie slaen aen de boorden der Schelde dan aen die der Maes. Aen dien raed schynt gehoor gegeven te zyn, want er wordt verzekerd dat er zich ter nau- wernood een twintigtal bannelingen in de pro vinciën Luik en Limburg bevinden, dat er een honderdtal verhuisd zyn in de beide Vlaende ren, naer de arrondissementen Antwerpen en Mechelen en dat 200 andere besloten hebben zich in te schepen voor Engeland maer vooral voor Amerika Onder de priesters, die in dezen laetsten tyd door de liberale gazetten schandelyk en her- haeldelyk aengevallen zyn geworden, behoort de ecerw. lieer Renard, van Brussel. Aen ver scheidene heeft hy echter geleerd, lietzv door zyne pen, lietzy langs rechterlykeu weg, dat hy zich zeer goed te verdedigen weet, en noch voor liberalen schimp noch voor liberalen laster achteruit wykt. Dit ondervindt nu ook de F land re libérale, die gedwodgen is geweest eenen brief af te kondigen van genoemden geestelyke, waerop het Fransche blad niets, maer volstrekt niets, weet te antwoorden. In gevallen van gelyken aerd ware 't zeer wenschelyk, dal de geestelykheid op de infa- mien van het liberalismus zou antwoorden. Veel te dikwyls toch laten zy de pennen dei- beschaving vollen zwier, laten zy hunne vyan- den allerlei insiuualiën, zells beschuldigingen vooruilzelten, die met een paer peniieirekken ganscli en geheel omver te slooten zynMoge- lyk zal het voorbeeld, door den wakkeren lieer Renard gegeven, ook anderen aensporen om de pen op te nemen, en alzoo stilte te maken in T kamp van den laster en den eerroof. 0. L. V. TER MUREN. By het acnschouwen der menigvuldige hei ligdommen, welke op onze dagen langs alle kanten, ter eerc van de Onbevlekte Maegd op- ryzen, zou men wellicht gelooven dat die aloude kerken en kapellen, door de godsvrucht onzer voorouders, sedert eeuwen, opgericht, van hunne weerde moeten verliezen en door het volk verlaten worden. Wie deze dagen l'Erembodegem geweest is zal anders spreken. De plechtige begankenis tot de kapel van O. L. V. ter Muren die daer komt gevierd te worden, alhoewel door hel weder niet al te zeer begunstigd, verre van voor de voorgaende te moeten wyken heeft ze voorzeker alien overtroffen. Den Zondag on der de Octaef was de toeloop zoo groot dat men \óór den morgend tot diep in den nacht byna geen oogenblik mocht stil houden de ln devaerders te zegenen. Zonder overdreven- lienl mag hel getal vreemdelingen wel op TWINTIG DUIZEND geschat worden, waer- onder twee honderd van Sinl-Jans Molenbeek met ryke offeranden. Onder de verscheidene bedevaerdstoeten, moeten wy van dien uit Herdersem eene be- zondere melding maken. De ijvervolle herder die gecne gelegenheid om goed te doen laet voorbygaen is dynsdag aen 't hoofd van on geveer zes honderd parochianen het Misoffer fn de kapel komen opdragen. Wat de geloovigen, dit jaer hczonderlyk lot O. L. V. ter Muren licell gelrokken, zy n voor eerst twee wonderbare, om niet te zeggen mirakulcuze, genezingen die weinig te voren in T kapelleken hebben plaets gegrepen. Een meisje van Erembodegetn en eene an dere van Denderleeuw, sedert lang kreupel hebben er het gebruik hunner zieke ledematen weergekregen en nu pryken hunne krukken nevens die ontelbare anderen die als zoo vele gedenkstukkeu zyn der macht en goedheid van Maria, als zoo vele monden die hare wel daden verkondigen. Wat liet christene volk lot de kapel nog heeft getrokken zyn de allerschoonste scr- moonen die de Eerw. Heer Leo De Tavernier, Onderpastoor van Stekene, acht dagen lang, 's morgens en 's avonds met eene machtige stem, in de opene lucht is komen prediken. Allen die hem gehoord hebben zyn het eens om te bekennen, dat zy nooit met zoo veel talent Gods woord hebben hooren verkon digen den geest beter verlichten en 't hert dieper ontroeren. RECllTERLYK KRONYK. In hare zitting van zaterdag 7 dezer maend heelt de correctionneele rechtbank van Bergen uilspraek gedaen inde zaek van omkoop van ge inige, bestadigil tydens liet proces van Tlieo- dobr Lesool, veroordeeld voor broedermoord door hel Assisenhof der Provincie Henegauw in 1871. liet geldt hier eene valsche getuigenis verkregen door gillen en helolleu ten einde den plichtigc aen 't gerecht ie doen ontsnap pen. Eene groole menigte verdrong zich in dc gehoorzael. De rechtbank, overwegende dal het uit de inslruktie en de bekentenissen van Leonia Liètard biykt, dat de/e laetste geld heelt ont vangen om eene valsche getuigenis voor 't ge recht te geven overwegende dat de mede werking der andere beschuldigden bewezen is, veroordeeld de genaemde Leonia Liétard, oud 38 jaren, huishoudster te lluutrages, voor valsche getuigenis ten voordeele van Theodoor Lescot, tol 18 maenden gevang en 100 fr. boete Jozefa en Auguslinus Lescot voor het onderleekenen van schuldbrieljes ten einde de valsche getuigenis te verkrygen, tot de zelfde stralAljried Defuisseuux, advokaet, tol 2 jaren gevangzitting en 200 fr. boete voor rechtslreeksche medewerking in het oiistellen der gemelde schuldbriefjes. De lezing van dit vonnis beeft de aenwezi- gen diep ontroerd. Dc beschuldigden waren niet tegenwoordig men gelooft dat in beroep zullen gaen. Het Hof van Beroep te Gent, heeft deze week uilspraek gedaen in de zaek der geweldenaryen gepleegd tegen rustige bedevaerders op 17 Mei 11. Ziethier de vonnissen Frans Verliust wordt tot 3 maenden gevan genis verwezen Baeten tot 8 dagen. Smolders tot 8 dagen! Larse tol 8 dagen. Leemans wordt vrygesproken. Leclercq wordt vrygesproken. D'haenens wordt tot 8 dagen gevangenis ver oordeeld. Coppejans cn Pellut worden vrygesproken. Delin word tot 8 dagen verwezen. Gottignie tot 21 dagen. Desmet lot 8 dagen. Van de Voorde wordt vrygesproken. De Bleeckerc is veroordeeld tot 8 dagen ge vangenis. De Mulder, tot 8 dagen derzelfde slraf. Wieme, tot l i dagen. De Bru>eker, tot 8 dagen. Van Crumbrugge wordt vrygesproken. Pleziertocht naer Middelburg. Zondag jl. heelt onze koninklyk harmonie Algroeiend Bloeiend haren jaerlykschen ple ziertocht ondernomen. Ziethier hoe de Nieuwe Middelburgsche Courantde aenkomst en 't verblyf onzer stadsgenoten in de hoofdstad der provincie Zeeland beschryft Op Zondag den 8 Augusti arriveerde hier, volgens plan, des namiddags ten half twee uer de vcreeniging koninklyk harmonie-gezel schap uit Aalst «tot het geven van een concert in dc Edele Handboog. Ontvangen door de muziek der schuttery met de Brabunecnne en opgewacht door deri deken en sekretaris der confrérie Sint Scbastiaen, met den majoor- kommandat der scliultery, mr. Berdenis van Berlekom, wees de deken, mr. de Stoppelaer, in zyn welkom, op dit feest als een teeken van vriendschap en verbroedering; welke woorden door den burgemeester van Aelst tevens voor zitter der harmonie, in den zelfden geest be antwoord werden. Nadat de werkende en honoraire leden, ten getale van 100, waerotider 50 werkende, zich achter hun vaendcl, dat prachtig kan genoemd worden, geschaerd hadden, ging men onder bel spelen der muziek, begeleid door een otial- zienbare schare ingezetenen naer onzen ge- achten burgemeester, jhr. mr. Schorer, die in hartelvke bewoordingen hun hel welkom toe riep eii reeds by voorbael dankte voor het schoone doel om armoede te lenigen, dat zy zich op hun uilstapje voor oogen hadden ge steld. De burgemeester van Aelst beantwoord de deze woorden even hartelyk. Deze toespra ken werden afgewisseld door het spelen der volksliederen en hoeraes. Van daer vertrok men naer 't schuttershof, waer men tot 1 uren genoegelyk byeeu bleefonder de uitvoering van een paer nommers door de muziek der schuttery, welke beleefdheid cn uilvoering door de Belgische kunstbroeders levendig werd toegejuicht. Den luitenant-directeur dier mu ziek. 'deu heer A. de Jong en zyn corps, komt daerlof voor toe. Na hel eindigen van deze geïmproviseerde matinee muzikale begaf ieder zich huiswaerts, om zich te verfrisschen en door het spyzigen van liet hongerige deel des ligchaems, krachten te verzamelen voor het concert. liet diner van een 100-tal couverts had plaets in het hotelde Abdy.Er heerschte een zeer geanimeerde siemming en het discours liep voornamelyk o\er de tot dien tyd van het Miihlelburgsch publiek reeds ontvangen blyken van symphaiic. De eerste toast werd gedronken door den heer Van Wambeke, burgemeester cn tevens voorzitter van de koninklyke harmonie. Hy wees zynen medeleden op liet tweeledig doel van het bezoek aen Middelburg. Ten eerste, om hem een uilslapje te doen maken, om den band van vriendschap die tus- sclien Holland en België bcstaet, kan het zyn, nog nauwer toe te halen. Hy wees op de reeds ontvangen blyken van gaslvryheid en vond liet onnoodig er op te wyzen om van die gaslvry heid een gepast gebruik te maken. Ten tweede, om door hel des avonds te geven concert te trachten het leed der minder bedeelden te verzachten. Vervolgens werden toasten gedronken op den voorzitter, den ondervoorzitter, op Hol land en België, op de beide Koningen 'en op de Harmonie van Aelst. Al deze toasten werden luide toegejuicht. Ten 7 ure nam het concert, onder directie van den bekwamen directeur Schelfhout, een aenvang. Wat zullen wy daervan melden wat niet verwacht werd De roep barer geoefend heid was reeds tot ons doorgedrongen en gaerne erkennen wy datzy dien niet alleen ge- handhaefd, m ier veler verwachting overtroffen heelt. Het ensemble was werkeljk schoon; verschillende solisten gaven doorslaende be- wyzen van hunne geoefendheid. Het herhaeld en daverend applaudisseinent moet wel een be- wys geweest zyn van hulde voor hun uitmuntend spel. Voeg by dat alles een heerlyke avond, een overgroot publiek, ruim 1100 persoonen, een net versierde tuin, een tropliée van Bel gische en Nederlandsche vlaggen tegenover den muziektempel, dan kan men zich eenig denkbeeld vormen van het daer gesmaekte genot. De toehoorders waren vol geestdrift in één woord het feest gelukte uitnemend waervoor wy nogmacls onzen dank betuigen, terwyl wy de v erzekering geven dat de opvoe ring van het Wilhelmus en de Brubanconne, by clkaer belioorende, zeer verrassend was en juist heeft uitgedrukt waer hel stuk voor ver- vaerdigd werd een symbool voor de bewoo- ner van België en Nederland. Wy gelooven de tolk te zyn van bet publiek wanneer wy onze hulde brengen aen de ko ninklyke Harmonie van Aelst, voor bet ge- smaekie muziekael genot en wanneer wy haer onzen dank betuigen namens onze armen, die door het edele doel dal het gezelschap op zyn uitstapje dreel, op eene buitengewoone wyze in hunne helaesaltyd terugkeerende beboetten kunnen worden te gemoet gekomen. Heden morgen ten 10 ure vertrok het grootst getal leden per stoombarge naer Vlissingen, (er waren er des morgens vroeg per rytuig naer Domburg vertrokken,) om ten 5 ure per stoomboot naer Neuzen er. verder per spoor naer de plaets hunner bestemming terug te keeren. De koninklyke Harmonie van Aalst laet hier aengename herrinneringen achteren wy roepen haer toe lot wederziens. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. Een koninklyk besluit van 30 Juli II erkent de onderpasloryen vau Aspelare en Dender belle. De eerw. heeren Druwé en Van Cromp- hout, coadjutors aldaer, werden er onder pastoor. By misgreep hebben wy in ons nummer van Zondag 11. afgekondigd dat de lieer Leon Lim- pens met onderscheiding liet eerste docloraet in de rechten had ondergaen. 't Is het exaem van kandidaetm de rechten 't welk de heer Lim- peus met de ALLERGROOTSTE ONDERSCHEI- D1NG, door de leden \an den jury eenpariglyk, toegekend, heeft ondergaen. Maendag 9 dezer is te Haeltert, wyk ter Joden, naby de herberg in Moscou, liet kind van Fr. Moens, landbouwer aldaer met 'i hoofd in eenen drankemmer vol water gesukkeld en er in verdronken. Het wichtje had nauwelyks 15 maenden bereikt. Wanneer zullen vele ouders begrypen dat ze met geene genoegzame voorzichtigheid kunnen omgaen ten opzichte der kinders Verleden Zondag, 8 dezer, was de ge naemde Verdoodt van Erembodegem zich aen 't baden in den Dender aldaer. Toen hy ten halve was riep hy zynen gezel toe, welke op deu tragel slondtik ga eens zien hoe diep het hier is. Verdoodt liet zich zakken doel» 't was voor eeuwig, weinige uren later werdt zyn lyk opgevischt. Naer'tscliynl verkeerde het slachtoffer dezes ongeluks in staet van lichte dronkenschap. Men schryft uit Gent 12 augusti Heden morgend, rond 7 ure, is een onweer over onze stad uitgebroken, de bliksem heeft op de Coupure een boom van boven tot onder doorkliefd, waervan de stukken tot op den anderen oever werden geworpen. Men verze kert ook, dat T vuur op de fabriek van M. Van de Kerckhove is gevallen. Men weet niet dat er ergens belangryke schade is aengericlit door den bliksem, die waerschynlyk eene klucht willende spelen, eenen mekauiekmaker heelt opgenomen en liern vyf meters van de plaets beeft gezet waer hy zich bevondt, zonder hem te kwetsen. De donder beeft byna op hetzelfde oogenblik eenen hoop klodden en vlas, in de fabriek van M. De Breyne, Sint-Pietersnieuw- stract, in brand gestoken. Dank aen onmidde- lyke toegebrachte hulp, is liet verlies onbe duidend. Men spreekt te Gent veel van faillieten, die zouden verklacrd zyn en van likwidaliën, staking der handelszaken, enz. Groote fabrie ken hangen op verscheidene punten te huer. Bankroeten. In elk der dry steden van hel distrikt Brugge, hebben dc liberalen, die zoo geerne van eerlykheid spreken, propere dingen gedaen. De steden en den builen, die bun betrouwen in die mannen gesteld hadden, zyn diep geschokt en in de wanhoop. En eerst hoe is Blaukenberghe met zyne liberalen gevaren Sieur Leo Dujardin, burgemeesLer, steenbak ker, scheepsreeder, is gesprongen met 400,000 frank goed en een miljoen schuld dat is eeu verlies van 600,000 frank voor de ongelukkige schuldeischers. Sieur Mamet, brouwer, item gesprongen, op de liberaelste wyze, ook met een trelïelyk som- meke, meer schuld als goed. Dat is eene stad. Nu naer Thourout. Sieur Oieiiekx-Borra, stoker item, gespron gen met 700,000 frank goed en anderhalf mil lioen schuld dat is 800,000 frank verlies voor de schuldeischers. Te Brugge hebben wy echter iets dat nog al die schoone dingen overtreft. Het is de baes der westvlaemsche bankroetiers. Jules Dujardin, Bankier, voorzitter der Ka mer van Koophandel, Ridder van het Leopolds orde, tresorier \an de Ny verheidschool, voor zitter van deu liberalen cercle, eigen reclit- zweer van M. Boyaval- Dujardin, burgemeester van Brugge, schoonzoon van M. Deridder- Dujardin, gemeenleraedslieer van Brugge, item gesprongen met liet geld van by de vyf duizend iner.sclieu. Goed: II millioen schuld 27 millioen, dal is een verlies van 16 millioen Wy rekenen de mindere bankroeten van Brugge metzy tellen op met dozynen, Wie droeg er al zyn gelij by Dujardin Catbolyken, al calholyken, byna zonder uit neming. En aen wie wierd liet geleend Ziet de boe ken na, 't is de moeite weerd. Doet uwe klakke af, lezers, voor al de bank roetiers en drinkt water, fl JaerK), Brugge.) Men schryft uit Brussel, 12 augusli: De rogge en tarweoogst is in dit arrondis sement ganscli en gelukkig ten einde geloopen, en men denkt dat de jaclitoperiing in Brabant binnen weinige dagen zal kunnen gedekreteerd worden, ten einde de jacht voor 1 september te kunnen beginnen. Wy vernemen nog de betreffende ramp, eergisteren te Elsene voorgevallen, dat de leerlingen van liet meisjespensionnaet, voor eeriige gerioodigden, de stukken repeteerden, welke zy des anderendaegs. op de prysuitdee- ling moesten opvoeren. De avond was vroolyk afgeloopen en de leerlingen hadden de toela ting gevraegd, dit leest met eene dansparty te mogen sluiten. Een vyftienjarig meisje ge boortig van Aerseliot, bakte terwyl zy met een barer vriendinnen danste met bare kleeren aen eene brandende keers, welke ten gronde vielhet lichte kleedsel van het meisje vatte onmiddelyk vuur cn de vlammen deelden zich mede aen de kleêren der andere kinderen. Verscheidene der jonge juffers werden min of meer erg gebrand doch het voornaemsie slachtoffer van het ongeval werd zuo erg ge brand, dat zy denzelfden avond, ten gesolge barer yselyke wonden overleed. Men schryft uit Wielsbeke, aen de Gazelle van Thielt Vrydag, laetstleden, 6 dezer, is er hier te Wielsbeke een droevig ongeluk gebeurd, dat liet leven aen twee jonge lieden heeft gekost. Eenige werklieden van de vlasrootery van den landbouwer Ivo De Smet, waren gewoon zich gedurende hunnen rustlyd, met varen op de Leve te vermaken. Nu vrydag laetst bevonden er zich vyf van hen op den boot. Om liet scbeeptrekken met peerden na te bootsen, dat onlangs langs de Leye in zwang is gekomen, en tot meerder vermaek, hadden zy üilmael eenen os aen hun flauw boolje ge spannen. i Alles ging goed, het dier trok dat het een plezier was, en de schuit dobberde op liet water, tot groote vreugd der vaerders, die reeds een goed einde stroomafwaerts gevaren waren. Doch in liet lerugkeeren, aen de plaets gezeid Schoendale, nam het spel een andere wending. a Door de bewegingen dergenen die op den boot waren, sloeg liet schuiljen over en weêr; maer 't ergste was dat de os, die slechts door den koewachter geleid wierd, ofwel verschrik te, ofwel ongeduldig werd. Het dier begon te loopen en uit de baen te springen, ten gevolge waervan de boot omsloeg en onze vyf vaerders in hel water tuimelden. Niemand kon zwemmen, en de arme koe wachter, van schrik buiten zyn zeiven, liep angstig voort. Eindelyk gerocht een der drinkelingen, de genoemde Charles Gassaert, op den oeveren dank aen zynen moed en aen zyne tegenwoor digheid van geest, gelukte hy er in nog twee anderen te redden. Een uer naerdien liaelde men de twee overigen twee lyken van den grond der rivier. De slachtoffers zyn Severin Koekliuit oud 26 jaer, en Louise La Pierre, oud 21 jaer. De verslagenheid op de gemeente was algemeen. De droefheid der ouders was eerder razerny. Ook zyn zy wel diepe te beklagen, de arme ouders Hertverscheurend was het om de begraving by te woonen. FRANKRYK. Ontrouwe Kassier. Sedert eenige dagen spreekt men in het Quarlier du Sentier, te Parys, van niets auders dar. van de aenhouding van een jongen kassier, Henri P. genaemd en van zynen medeplichtige, een koopman van Parys. De kassier was op hetzelfde kantoor sedert den ouderdom van 14 jaren, eu had zoodanig het vertrouwen van zynen patroon gewonnen, dat hy nu hoofd kassier was, niet eene jaer wed de van twaelf duizend frank. Henri P. had een jonge vrouw die met hem gplukkig leefde. Sedert eenigen tyd had hy te Heiblay twee schoone huizen gekocht, en be- taeld met het geld dat hy zegde deels in beurs- spekulaties gewonnen en deels gespaerd te heb ben. De arme vrouw was om te sterven van droefheid, toen zy vernam dat haer echtgenoot naer de gevangenis was gebracht, wegens ont vreemding van koopwaren en scluiflverval- scliing. De ontvreemdingen welke men heeft ontdekt, beloopen voor de zes laetste maenden, tot 50,000 fr. Men heeft in de magazyoen van M. F., den medeplichtigen koopman, de gestolen koopwa ren gevonden. De vrouw van dezen laetste wist insgelyks niets van hel schuldig gedrag van haren man. OPBOER IN HERZEGOW1NA. Dewyl de laetste overwinningen der turk- sche troepen in llerzegowina niet voldoende waren om den oproer Ie dempen, zegt een tele gram uit Conslantinopel, onder dato 10 augusti, zoo heeft liet goevernement besloten, krachtda dige maetregels, te nemen, ten einde den oproer een oogenblik vroeger te dempen. Er is aen den valg van Bosnië hevel gegeven, onmiddellyk al de Leschikbare troepen tegen de oproerlingen af te zenden, terwyl hel goevernement twee balaillons zal zenden uit Konslanlinopel en de goeverueur van Creta dry andere balaillons moet naer de oproerige landstreek sturen. Dit schynt te bewyzen dat dc overwinningen der Turken wel zoovele neerlagen waren, hoe wel de Chris'encn niet veel ondersteuning ge kregen hebben van hnnne stanigeuooten uit den omtrek. Manifesten zooals dat van Derwich Pacha, zyn bovendien niet geschikt om de op roerlingen de wapens te doen neérleggen, want de macht die aen eiken Muzelman geschonken wordt, over de christene bevolking, is slechts 'eschikt om de onderdrukten lol het uiterste Toe dc worsteling te doen volhouden legen hunne onderdrukkers. Er werdt een oogenblik gevreesd, dat Servic, Croalië en Montenegro zich by den oproer zouden aengesloten hebben en dan ware de uitslag moeilyk te voorzien ge weest maer van het oogenblik dat de oproer lingen aen zichzelven zyn overgelaten, is hunne onderdrukking zeker, ofschoon de oproer ook al eenige dagen verlengd of verkort kan worden. Hooger Onderwys. Men meldt uit Kamervk De leden der algeineene kommissie, gelast met de zorgen der inrichting eens calho lyke hoogescliool, in het noorden van Frankryk, hebben zich te Ryssel vereenigd, onder voorzit terschap van Mgr Monnier, bisschop van Lydda, en coadjutor van Cardinael Regnier. Naest hem zalen de vertegenwoordigers van den Aertsbis- schop van Reiins en de Bisschoppen vanAtrecht en Soissons. Dc kommissie had te beraedslagen over de te nemen maetregels, ten einde voordeel te trek ken in de kerkelyke provinciën Reims en Kame- ryk. uit de nieuwe wet op het hooger onderwys. Zy heeft de volgende besluiten aengenomen welke zullen onderworpen worden aen de Aerts- bissclioppen van Reims en Kameryk en aen hunne suffraganten 1° Opening te Ryssel,in de maend november aenstaende van eene fakulteit der rechten, bevattende de volledige leergaugen der driejaren 2° Opening te Rysel, op hetzelfde tydsiip, van eenen leergang van het eerste jaer, voor de geneeskunde. Het Tweegevecht. Ten gevolge van de zucht naer tweegevecht, die tegenwoordig te Parys lieerschl, deelt dc Événement het volgen de voorval meè. Iu 1848 sloot eenen jongeling van zeer goede familie een koulrakt met eenen looneeldirek- leur, om als uklcur by hem op te treden. Hy bezat niets meer en meets toch ievcn. De eerste maenden ging alles tamelyk goed. Ily begon zich te gewennen aen zyn nieuw be roep eu dc hemel weet hoeveel moeite hem dat gekost moet hebben. Op zekeren avond was liet tooneelgezelschap in een klein stadje en gaf de voorstelling van een stuk, waerin onze jonge tooneelspeler de rol van iemand vervulde, die in den tweeden akt dansen moest. Den volgenden dag, toen de jonge akleur zich in het sladskofliehiiis bevondt, zag hy twee stu denten en een officier op hem afkomen. Zy groetten hem deftig en hy deedt evenzoo. Mynheer, zegde de officier, wy vervelen ons alle dr y doodelyk. Wezenlyk Gy kunt ons helpen, want uw beroep is ons te vermaken. Amuseer ons. De jonge man werd bleek van toorn. Komaen, dans, hernam de officier, terwyl hy zyn rolling ophief. Het overig is licht te raden. Den volgenden dag verscheen de kunstenacr mei twee zyner vrienden op hel terrein met zyne tegeuparly, die hem opwachtte tusschen zyne twee getuigen, de studenten van den vorigen avond, en een geneesheer, liet tweegevecht moest met pistolen plaets hebben. Het kommando lol het vuren wordt gegeven en de officier valt oogeubhkkelyk dood. De looneelkunstenaer is licht gewoud aen hel voor- ïioold. Ily richt zich tol een der studenten Gy hebt ook deel genomen aen de belee- diging, mynheer, wees zoo goed een beetje te dansen. Mynheer Gy weigert? Welnu, wy zullen vechten. Een tweede gevecht. De student valt doodelyk getroffen ter aerde. 11 y had met zyn schot den rechterarm van den komediant gekwetst. Deze neemt het derde pistool in der linker hand en zegt op gelyke wys' tot den tweeden student Thans is het uwe beurt, mynheer, dans 1 En op weigering van den laetsten der studen ten volgde een derde tweegevecht, gevolgd door eene derde overwinning waerna de acteur zich let den chirurgyn richtte, met de vraeg En gy dokter wilt gy dansen En de dokter danste. DUITSCHLAND. Het dragen der fransche nationale kleuren in den Elzas is verboden. De landbouwers echter hebben, in verschillende gemeenten van den Opper-Ryn, langsheen den yzeren weg, dry soorten van bloemen nevens elkander gezaeid, waervan elke soort met eene der fransche kleu ren schittert. Zoodat het overwonnen land zelf aen eeu langen drykleurigen wimpel gelykt. De Oud-cvtiiolyken. De sekte der oud- catholyken welke in den beginne zoo veel van zich deedt spreken dreigt langzaeni uit te sterven. De korrespondent van den Times vindt hiervan het grootste bewys in het verslag door de oud-catholyken voorgelezen op hunne groote vergadering van Bonn. Dit verslag stelt vast dal op de 150 gemeenten van oud-catholyken welke in Duitschland be- stuen, slechts 100 hunne statistieken hebben in gezonden. Deze 100 gemeenten bevallen 47,737 zielen en tellen 54 priesters. In dit algemeene totael telt Pruisen dal zoo veel gedaen heeft om de beweging der oud- catholyken aen te moedigen, slechts voor 48,765 zielen en 22 priesters. Iu den loop van verleden jaer, toen de godsdienstige strvd ten hoogste was, en de drukpers al hare krachten inspande om het publiek aen de beweging te doen deel nemer,, voegden zich hv de sekte slechts 1727 persoonen. De nieuwe kellery, is in vcrgelykrng, het sterkst in het groot-hertogdom Baden, waer de vyanden van het pausdom, op 940,000 calholy ken. 14,000 aenhangers lellen. Daer is hel getal d»*r oud-catliolykeu aengegroeid ten gevolge der wet, waerbv aen de scheurmakery een deel van de inkomsten der Kerk wordt toegesluen. ln Beieren, waer de calholyke bevolking het getal van 5,5000,000 zielen bereikt, telt de sekte slechts 13,000 aenhangers, waeronder 12 pries ters. De oud-catholyke geestelykheid is verleden jaer met zes nieuwe aengewerfde leden ver meerderd een Pruis, twee Beierscheu en dry Zwitsers. Deze zes persoonen zyn door den zoo gezegden bisschop Reinkens lot priester gewyd. De studenten in de godsgeleerdheid der oud* calholyken zvn ten gctalle van 11. SPANJE. Don Corlos heeft met de generaels Pcrnla, Tristany en Reuavides zyn hoofdkwartier te Vil- lareal opgeslagen, liet leger onder zyne bevelen is zeer tal ryk. Garlistisciie Telegrams. Telegrams uit Hendaye, dato 10 augusti zeggen dal generae! Enne/, zyne verwoestingen iu Navarra \oorlzet. 11 y heeft al den ingezamelden oogst rond Sesnia verbrand. Don Carlos is te Eslella aengekomen waer hy met luidruchtige vreugdekreten ontvangen werdt door de talryke gebannen carlistiscbe familie». Logenstraft de laslerlyke tael van den Havas wanneer hy zegt dat de Carlislen den oogst ver brand hebben, in den omtrek van Oyarzun. Onder dato 11 augusli, ontvangen wy dc vol gende telegrams Er is een aide-de-camp \an generael Dorre- gardy te Eslella aengekomen. ily heeft eenen belangryker. brief aen don Carlos overhandig. De generael van hel centrumleger verhaelt daerin de voorvallen zyner expeditie, en zegt

De Denderbode | 1875 | | pagina 2