gcre en echte faain, die het sedert lang geniet door den schoonen en aanmerkelijken uilslag, dien het dit jaar bekomen heeft. Zeven leerlingen der 2° klas (Poczij.) hebben zich aangeboden, den 5 en 6 dezer maand om hun exaam van Landmeter te onderstaan, voor de jurij van Oost-Vlaanderen, en allen hebben hun diploma bekomen. Het zijn de heeren R. Bruynooghe, van Ghistelles A. Coffé. van Vorst; A. D'Orjo de Marchovelclte, van Namen; B. Gocminne, van BevereF. Raspé, van Oethingen F. Smelryns, van Buggenhout en L. Van de Keere, van Aeltrc. Twee leerlingen der zelfde klas, de heeren J. Hoste, van Aeltrecn F. Bosschaerts, \an Lier, hebben den 16 en 1" Augusli, niet onderschei ding hun aannemingsexaam afgelegd in de Veeartsenijschool \an den Slaat te Cureghem. De lieer A.Thys, van llollogiie-aux-Pierres, heeft, over eenige dagen, zijn exaam van over gang lol den dei den jaargang onderslaan, in de Mijnsclioon der Universiteit van Luik. De heeren L. De Couinck, van Aalst Ed. Draguet, van Brussel en J. Van de Keere, van Aelirewier aaunemingsexnam wij in de maand October in dc Universiteit van Leuven, laatstleden, aangekondigd hebben, komen deze week, de eerste met de grootste onderschei ding, de andere met goeden uitslag, bun exaam van doortocht, van liet l11" tot het 2Jl' studie jaar, af te leggen, in de zelfde Universiteit van Leuven. Zulken uilslag doet eer aan de leerlingen en ter zelldertijd aan de Meesters, en doet klaar blijken dat het onderwijs dat daargegevcn wordt, en dat geeue duit aan stad noch aan staat kost,niet moet zwichten voor het Staats onderwijs. Indien wij van tijd lol tijd nog eeni ge» uitslag mochten aanstippen van onze offi- ciëele dusdanige scholen, zouden wij ons licht te vreden stellen, inaar wij zoeken vruch teloos. Wij schudden soms aan dien boom, wiens kweekerij ons lastig valt, maer er zijn geen vruchten van te bekomen. Van Jen eenen kant smakelijke en overvloedige vruchten, en van de andere kant schraalheid en onvrucht baarheid de keus der ouders zal niet nioeie- lijk zijn Men schrijft uit Geerardsbergen Donderdag 12 dezer was het de plechtige prijsdeeling in ons bisschoppelijk Collegie. Benevens de ouders der studenten bevonden zich daar de overheden der stad, een groot ge tal priesters, en liet puik onzer burgerijeen klaarblykend bewys willende geven dat zij het oprecht christelijk onderwijs waar deugd en wetenschap steeds gespaerd zijn, welen, te waardeereu en aan te moedigen. De plichtigheid ving aan onder het voorzit terschap van den Zeer Eerw. Dubois, vikaris- generael, zijne Hoogweerdigheid den Bisschop vertegenwoordigende. Na eenen dankbaren welkomsgroot tot den zeer Eerw. Heer vikaris- generael gericht, waarop deze met eenige ge paste woorden van aanmoediging en wyzen raad wist te antwoorden, begonnen de oefe ningen welke gewoonlijk de prijsdeeling voor afgaan. Verschillige cliooren werden met zwier en juistheid door de talrijke zaugmaatscliappij van het Collegie, en onder het behendig be- stucr van M. V. Weymeerscb uitgevoerd. Maar hetgeen bijzonderlijk dc aandacht ver wekte en de driftigste goedkeuring verwierf, was een aendocnlijk drama voortitel dragende; IYet'0 0[ <ie muKctuara e/cr CiMucumbeil. Ook, welk grootsch en verrukkend tafereel, welke verhevene gedachten, welke edelmoedige ge voelens Het was ons gegeven voor eenige oogenblikken getuige te zijn van de hovenna- tuerlijke standvastigheid der geloovigen van de eerste eeuwen der II. Kerk, ten tijde dat zij zich moesten onder de aarde verschuilen om de godsdienstige plechtigheden te verrichten in afwachting dat zij hun geloof met de martel dood mochten bevestigen. De voordracht was deftig en ontroerend met dezelfde christenc gevoelens bezield, in dezelfde grondstelsels van geloof opgebracht, wisten de leerlingen op de treffendste wijze die gedachten en die gevoelens uit te drukken en ze de aanhoorders te doen deelen. Niets zoo edel als het geheugen des herten dit verstaen de leerlingen van ons kolegie, en getuige daarvan het schoon treurdicht Dij het afsterven van den eerw. heer S. De Veirman, diepgevoelde hulde door de dankbaarheid toegebracht aan den betreurden leernar, aan den te vroeg door de dood ontrukten vader en vriend. Verders overheerlyke verzen meester- lyk oorgedragen. Eere en dank aen de ievcrvolle besluerders van ons bloeijend collegie voor bet deftig ver maak ons op de prijsdeeling verschaft, voor de grondige opvoeding aan de jongheid met zoo milde hand gegeven. De prijzen van uitmuntendheid werden be haald in de Rlietorica door M. Lafort, van St- Maria-Lierde, in de Poësis door M. Campen van Geerardsbergen, in de Sijnlaxis door M. J. Caibicur.van Santbergen, in de Grammatica door M. L. Cliijsbrecbt van Geerardsbergen, in degroole Figuur door M. A. Waterinckx van Geerardsbergen, in de Kleine Figuur door M. O. Byl van Geerardsbergen, in de klas van Koophandel door M. L. Vlaminckx van Cee- rardsbergen, in de hoogere Franschc klas door M. D. schouppe van Aijgem en in de lagere Frnnsche klas door M. A. De Smet van St.- Lievens-Esschc. llamrae, 18 Augusli 1875. Heer Opsteller van den Deniierdode, Gisteren den 16, heb ik hier twee schoone giften gekregen, welke mij van Aalst gezon den zijn, te weten Le journal de Gand en enen het Verbond, uit de Kattestraat Twee liberale vuilbladen die de pest ver spreiden in de dutogeznaide huizen waar zij verschijnen. Waarom, uit wat inzicht zijn die walgelijke bladen mij gezonden? Ik weet het niet; maar ziehier wat ik daar van zeg 1" Indien de heer ofte heerken, welke mij die prulbiaden heeft doen geworden, voor inzicht gehad heeft mij de vrijspraak ie doen kennen van Leclercq Hippolylus dit was iets dat ik alreeds met verwondering had ge lezen. 2° Was het inzicht misschien om op die wijzede eer te herstellen van Hippolylus Och armeis men dan toch reeds tol zoo verre gekomen dat men de herstelling zijner eer wil zoeken bij middel van zulke bladen Wel is uwe hersenpan dan toch met de groote hitte zoo ver uitgedroogd dat gij niet meer weet of kunt verstaan dal dusdanige schriften nooit in eeiiig krislelijk huis mogen binnenkomen, of dat een treffelijk man ooit zijne handen zal bezoedelen met die aan te raken Allons, wij zullen Hippolylus laten wie hij isIedereen te Aalst weet genoeg welken individu dit is, Hippolytus Leclercq, major der gar-gardc civick van Aalst en agent der kool mijnen Wil men in liet toekomende nog dergelijke gazetten naar Hamme zenden, dat men de beleefdheid hebbe van dezelve te zenden aan zekere gekende vrienden welke Hippolytus bezit hier le Hamme!!!??? Mijnheer de Opsteller aanvaard rnijue groe- tenis. Eenen geabonneerde. PROFICIAT. Karei, brigadier, ge zyt eruit; veel geluk zulde 't Verbond, dat altyd zoo wel geïnfor meerd is, a!s moniteur der afgekookte liberale administratie, heelt een goed postje voor u uitgevonden. Raed eens, Karei, wat het voor U, zou willen zien inrichten Mogeh k weet ge 't al? liet wil, voor een tweede policiecommissariaet op Mylbeke zien inrich ten. Ge zult liet einde van uw gemak liaesl niet meer kennen; want aen dat coinmissariael zalzekerlyk ook eenen ondercommissaris, en eenen bureelbediende gehecht worden. Wal gaet ge gelukkig zyn Maer wat zulde met uwen ledigen tyd doen? Mogelyk des morgends op de Groensehnarkt wandelen en bier en daer wat tateren en wauwelen. En verders op uw bureel pypjes rookeu cu den courant lezen, zeggen ze te Middelburg. Olidat zou een leven zyn. niet wacr,Karei? Maer zoo moogde uwe nieuwe lonclie niet uitoefenen anders hebben we n niet noodig. Houd liever een wakend oog op de naclitrust- stoorende jongskens, die allerhande kneepjes uitvinden om stralfeloos den vollen toom aen hunnen naehtlaweitmakenden drilt te geven, tot zoo ver dat ze eene nieuwe mactschappy komen in te richten, onder den naein van de brandende liefde, en T voorzitterschap van Jugeken Gidekens Milleken, 'i gene dc geboren der groote markt en kerkstraet niet heelwel aenstaet, daer 'l getier en 't gerucht dal die mannen, in hun lokael, Goxcoiidia, gewoonlyk maken, hunne nachtrust stoort. OPENING DER JACHT. De minister van binnenlandsche zaken be- paell de opening der jacht, als volgt Voor de provinciën Antwerpen, Brabant, West-Vlaenderen, Oost-Vlacnderen, en Lim burg, en voor de gedeelten der provinciën Henegauw,Luik en Namen, op den linkeroever van de Samber en derMaes gelegen,ganscb bel grondgebied der sleden Luik, Iloei en Namen mede begrepen, op 25 augusli aeuslaende. Voor de provincie Luxemburg en de gedeel ten der provinciën Henegauw, Luik en Namen, gelegen tussclie de Samber en de Maes, en op deri rechter Maes-oever, op 2 september aen- staende. Nogthans is de jacht met hazewinden en brakken slechts toegelaten le rekenen van 15 september, en de fezantenjaclit te beginnen met 1 october. In de plaetsen wacr men het wild, dooi den sneeuw op het spoor kan volgen, is de jacht in de vlakten opgeschorstzy blyft open in de bosschen even als op liet waterwild, langsheen het zeestrand, in de moerassen en langsheen de stroomeii en rivieren, Elk soort van jacht houdt op toegelaten te zyn. na 51 december aenstaende. By afwyking aen de voorgnende schikking, blyft de klopjacht op hel groot wild en de konynenjacht in de bosschen by middel van klopjachten of slaeude bonden, toegelaten tot op 51 januari 1876 de konynenjacht, by mid del van zakken en fretten is 't ganscb'e jaer toegelaten, de jacht op het waterwild, langs heen het zeestrand, in de moerassen en langs heen de stroomen en rivieren blyft open in al de provinciën, lot op 30 april aenstaende, in begrepen, en de jacht met windhonden zon der vuerwapens, tol op 31 januari in de pro vincie Antwerpen, lol op 51 meert, in de pro vinciën West-Vlaenderen, Öost-Vlaenderen en Henegauw, tot op 15 april in de provincie Namen cn tot op 30 april in de provincie Luxemburg. RECHTERLYK KRONYK. Omkooping van Getuigen. Men leest in de Court ier Men herinnerl zich nog wel bet vonnis, door de rechtbank van Bergen, dezer dagen uitgesproken legen den advokael Defuisscaux, broeder van den Volksvertegenwoordiger van dien naem. Het scliynt dat die advokael, pleitende in eene crimineele zaek, namelyk, betreffende eenen broedermoord, aen den beschuldigde 5000 lr. bad gevraegd, ten einde met liet geld eenen getuite ter ontlasting, eene vrouw, te kunnen omkoopen de advokaet had echter de getuige slechts een gedeelte van het geld gegeven en hel overige voor zich gehouden. Te Bergen worJt zeer veel gesproken over deze scliandige ziek, en men verliaell, dat ge durende liet onderzoek wanhopende poogin gen zyn aengewend om advokaet Defuisseaux aen de handen van het gerecht te oniirekken er zou zelfs een zeer lievig tooneel hebben plaets gehad, tusselien een hooggeplaelsen magislraet en den Volksvertegenwoordiger van Bergen. Men meldt ons, dat hel openbaer ministerie in beroep gaet minima der veroordeeling tot 2 jaren gevangenis, aen advokaet Defuisseaux toegewezen. De correciionneele rechtbank van Luik heelt eene vrouw van Jemeppe veioordeeld lol 15 dagen gevangenis en 50 fr. boete, omdat zy haren bond bad losgelaten eu tegen eene buer- vrouw opgehitst. De buervpouw was oogen- blikkelyk in bezwyming gevallen en stierf kort daei-na. By de lykscliouwing werd er bevon den dat zy gestorven was ten gevolge ^an den schrik. De man van het slachtoffer heeft eene schadeloosstelling bekomen van 3000 Ir. Zooals wy reeds vroeger gemeld hebben, spant Mgr. de bisschop van Luik een proces in tegen liet dagblad l'Organe de Hug, voor het valsch mandement, door dit blad afgekondigd. De zaek is verleden vrydag, 13 augusli voor den vrederechter van Hoei opgeroepen. Mr Bokiau, avonë, vertegenwoordiger van den bisschop, heeft 10,000 lr. schadeloosstel ling geeischt, benevens de inlasscliing van het vonnis, in vier opvolgende nummers van het Orgine, en in 20 dagbladen zyner keus. De advokael van het Organc, heeft aenge- drongeu op de uiet-ontvangbaerheid en de ongegrondheid der zaek. Daer de partyen niet tot akkoord kwamen, is de zaek naer de rechtbank verzonden. Zie hier den tekst der assignatie, voor hetgene den grond der zaek aer.gaet, ingespannen tegen het vervalschend dagblad. Aengczien in liet Organe de Hug, waervan de gedaegde de drukker is, deze laelste de stoutheid gehad heelt, in het nummer van den eersten augusti duizend acht honderd vyf-en- zeventig, af te kondigen, onder het handtee- ken vail Mgr de Montpellier, Bisscho p van Luik, een zoogezegd bisschoppelyk mande ment, hetwelk liet werk was van gemelden gedaegde Aengeziea de gedaegde in het valsch mandement, inynen rekwirant eene schande- lyke tael doet spreken Aengezien deze feilen nadeeling zyn voor den rekwirant eu men hem hiervoor schade loosstelling verschuldigd is; Hygevolg, enz. W E TT ELY K li BES Lli HEN De Monitmr van lieden kondigt een konink- Iyk besluit af, waerby dc holbouwscliool van Vilvoorden heringericht wordt, henevens liet reglement (lier school. PBIESTERLYKE BENOEMINGEN. Dc Eerw. Heer Van Lierde, sedert vyftig jaren pastoor van St. Goorix-Audenhove, heeft zyn ontslag gegeven en is pastoor emeritus hy wordt vervangen door zynen coadjutor den Eerw. Heer Cosyus. De Eerw. Heer Lavaut, onderpastoor en directeur; le Zele, fis pastoor benoemd te Michelbeke. De Eerw. Heer Meunier, sur veillant in het college van Eecloo, is onder pastoor le Bevereu (Waes). De Eerw. lieer Der Weduwen, professor in het college van Geeraerdsbergen, wordt onderpastoor in O. L. V. kerk te Sint iNikolaes. De Eerw. Heer Fobe, bacalaureus in de godgeleerdheid, vervangt hem als professor, der poësis. De Eerw. Heer Segliers, licentiaet in de letterkunde hy het gesticht Justus Lipsius, wordt professor der poësis in liet college van Eecloo. De Eerw. Heer Pycke, directeur der Engelsche Prcdik- heeressen te Melle, is directeur benoemd van het hloostcr-pensionaet en van hel hospitael le Zele. BEBIGHT' Men beveelt aen de welwil lendheid der liefdadige persoonen eene ten toonstelling (Tombola), die heden geopend is, in het lokael der Vlaemsehe Congregatie, klapslraet alhier, en waervan de opbrengst bestemd is, tot het onderhouden van het goed werk der christelyke vrouwen. Deze tentoonstelling is zichtbaer den Dyns- dag en Donderdag van 2 tot 6 uer namiddag, en des Zondags van 10 uer tot 's middags. De loling der voorwerpen zal plaels hebben, voor liet einde der maend September aen staende. Maendag, 16 dezer maend, is te Schcn- delbekc omstreeks 7 uer 's avonds, brand ontstaen in de wooning van Pieter-Joannes Gossez, landbouwer. Op weinige stonden wer den liet huis en de scliuer van dezen werkman de prooi der vlammen.Ongelukkiglyk bepaelde de ramp zich hierby nietde scliuer en stal len toebelioorendc aeu de gebroeders Frans en J. B. De Vits, werden weldra door het verslindend element aengetast en totael in assche gelegd. Een vaers, een varken en twee geiten, be nevens de oogst zyn inden brand omgekomen. De schade wordt berekend voor Gossez op fr. 1500, eu voor de gebroeders De Vits op ongeveer fr. 2000. Deze laetsten alleen waren voor eene som van fr. 1500 legen brandgevaer verzekerd. De oorzaek dezer ramp is onbekend. Over weinige dagen heeft men te Erwe- tegem, in eenen beerput, het Iykje ontdekt vaneen pas geboren kindje. De wetsdokters niet de lykbeschouwing gelast, hebben, in tegenwoordigheid van 't parket van Auden- aerde, beslaligd dal het wichtje verworgd was geweest en ook verscheidene wonden op liet hoofd droeg. Men heeft tot hiertoe geene ver moedens wegens den dader van decs wan- bcdryf. Verleden zondag namiddag wilde dege- naemdc Hendrik De Pauw, woonende Dender- mondschen-stecnweg, to Gent., met een pen- nemes, eenen kogel uit eene buskruidkardoes snyden, toen eensklaps het poeier, door de drukking van het stael, vuer vatte en ontpofïc. De onvoorzichtige jongeling werd deerlyk ver minkt. Zyn hair en aengezicht zyn ganscli verbrand, en men zegt dat hy het rechter oog verloren heeft. De jongeling lydt onbesclirylc- lyke pynen. De paerdenloopstryden van Waercghem zul len dees jaer plaets grypen op dgnsdag 51 Augusti. Don zelfden dag zal er, 'om 9 uer des morgends eenen kampslryd voor veulen- merien en paerden, door de landbouw-afdec- ling, aengeboden worden. Deze leesten zullen gesloten worden door een concert en een luisterryk vuerwerk. Bezondere treinen in alle richtingen zullen ten dienste der reizigers in gericht worden. Mooiid tc Ukkel. Dc gemeente Ukkel is eergisteren in opschudding gebracht door een drama, hetwelk rond 5 12 uer 's mor gends aldaer plaels had. Een meisje dier ge meente is door haren minnaer, by middel van een geweerschot, gedood. De dider van deze moord, een jongeling van Ukkel, mei name Frans De Geyter, oud twintig jaren, had gepoogd liefdesbetrekkin gen aen le knoopen met zekere Virginia Van Cauler, dienstmeid op eene pachthoeve. Deze had zich gedurende ecnigen tyd minder gene gen geloond voor De Geyter en brak dezer dagen ganscli met bem af. liet is onder den invloed der jaioersohheid dal De Geyter, zich maendag morgen, met hel krieken van den dag zich in hinderlaeg legde, op T oogenblik dat hel meisje zich naer de markt van Brussel begaf. Toen zy voorbykwam loste hy twee geweerschoten en liet 'meisje viel onder liet slaken van eenen schreeuw. De moordenaer is op de vluchtzync ouders zeggen hem niet meer gezien té hebben, sedert zondag avond. De gendarmen eri de plaetselyke policie doorzoeken den ganschen omtrek doch men denkt dat De Geyter zich na hel plegen der misdaed zal gezelfmoord hebben. Hel parket van Brussel heeft zich ter plaetse begeven. Menschryft uil Brugge. 18 augusli Maendag morgend, ten 11 ure, kwam de weduwe Dervenux, uit Bavikhovc, na eenige minuten afwezigheid,te huis. Zy vondt in hare Kamer eenen kerel, die bezig was met hare handschoenen en haren rok in eenen zakdoek te knoopen. De dief, zich betrapt ziende, ver schrikte sprong door het openstaende venster en vluchtte met zynen buit over de velden. De weduwe Derveaux en eene gebuervrouw snel den hem achterna de dief liet zyn pak vallen, trok een groot mes uit zynen zak en kwam op de vrouwen los. Deze verschrikten namen de vlucht en de dief verdween met zynen buit. Weduwe Derveaux vermiste ook nog eene zil veren liorlogie en 50 frank in geld. Te rekenen van 25 augusti aenstaende, zal aen de scbuldeischers der failliet Dujar- din, van Brugge, liet eerste dividend uitbe- taeld worden, van 10 0/0, op dc aengenomen schulden. De betaling, welke maendag aen vangt, zal geschieden aen hel bureel der bank Dujardin, van 9 ure lot 's middags en van 5 lot 6 ure men zegt. dat dagelyks 250 persoonen lot de kas zullen toegelaten worden. De scbuldeischers welke zich niet op den dag voorde betaling hepaeld, aen het bureel zou den aeribieden, zullen hun geld eerst na 1 october kunnen bekomen. Het was donderdag de verjaerdag van de beeldstormery en kerkplundering door de geuzen te Antwerpen, in 1566. Den 18 augusti ging de processie uit en beleedigden de geu zen het O.-L.-V.-beeld den 19 en volgende dagen werden de O.-L.-V.-kerk, de andere kerken, kappellen, kloosters en bedelhuizen dezer stad, geplunderd en bestolen door de geuzen. Wy zullen morgen dien verjaerdag eens door eenen tydgenoot en le\ens geus, laten beschryven eu vieren. Een onfeilbaer middel om beten van muggen, vlooien, steken van vliegen, wespen en andere liefelyke beestjes dadelyk le gene zen is, de heet of steek te overvryven inet een pareiblad. Seffens is de pyn verdwenen en er is geen gevaer voor de gevolgen. Men schryft uit Antwerpen Dezen middag is de geheele Paradysstraet in rep en roer gesteld door een voorval dat zeer erge gevolgen had kunnen hebben. Een knaep van 14 tot 16 jaren, was tydens de af wezigheid zyner moeder gelast 'met het toe zicht over het huis, toen een persoon de woo ning binnenkwam. De jongen gebood den in dringer het huis te verlaten en daer deze niet spoedig gehoorzaemde, nam hy een keuken mes waermede hy den indringer twee onbe duidende steken toebrakht. De gewonde per soon ging den knaep aen 't lyf en deze zag zich verplicht de vlucht te nemen, na eene goede ranscling te hebben bekomen. Men schryft uit Antwerpen, 18 Oogst Een matroos, die gisteren een bad in de zwemdok nam, had de onvoorzichtigheid be- gaen zyne brandende sigacr in den broekzak te steken ook was by nauwelyks iri het water of zyne kleêren, die aen den boord der dok lagen, stonden in lichte laeie vlam. Ue man is met een verzengd paksken kunnen naer huis gaen. HOLLAND. Moord in de Haeg. Er is veel gesproken over de ontdekking van den moordenaer van Mevr. Van der Kouwen, ziehier wat de Groni- ger Courant daer omtrent opnieuw meedeelt Dfokjokarta, 18 juni. Gisteren op koningin- verjaeidag overleed zacht en kalm als een man die nooit had kwaed gedaen, een fuselier in het hospitael aen uitputting, na langdurige buikziekte, hel vorige jaer in Atchin opgedaen, en die voor zyne dood vrywillig onder eed be kende, dal hy de moordenaer van mevr. Van der Kouwen was, en dal hy geen goud of zilver, maer alleen geld daervau had meegenomen. Van zyne medeplichtigen sprak hy als \an hy en die andere. Wie nu die, hy en die andere» waren, zou hy juist gezegd hebben, toen de kracht hem daerloe begaf en hy zacht en l-alm insliep. Ik verlang geen kalmer sterf bed dan het zyne De man heette Joannes Henrieiis Lagerman en was in 187-^ grenadier te 's Huge, ïn de laetslc maenden met groot verlof en g;ng in meert 1873 als zooveel andere bv liet koloniacl werfdepot te Uarderwyk, om onze eer en rech ten te handhaven ir. Atchin. 21 juni... Op de tyding van Lagersmans bekentenis, heeft zich een kameraad van hem (van hetzelfde transport uit Holland, zegt men), te Ambarawa (Willem I) op wacht door liet lioold gescholen. Misschien een der niedeplich- l'gen. Ook beweert men hier, dal Lagerman te 's ilagc oppasser is geweest van een luitenant, die nu neef was van mevrouw van der Kou wen De kouranlen zyn nu bezig de bekente nis van L. le iliustreeren en le bewyzeu, dal hy al lang aen vlagen van krang/.innrglieid leed.... Van die vlagen is geen enkele waer. De man is altyd zeer goed by zyn versland geweest en beeft nooit gedelireerd. lly moet vroeger tuin man geweest zyn, onder andere by de koningin. Hy is niet militairen eer begraven maer zyne kameraden hebben hem niets meegegeven in zyn kist, zooals zy andeis doen. Geen hoofd kussen zelfs geen bloemen, en op de bcgraef- plaels hunne hoofden niet ontbloot en geen aerdeopde kist geworpen. DU1TSCIILAND. Bülletyn der Vervolging. Na de Franc- furter-Zeitung en den IS'eue Social Democrat van Berlyn, is de beurt aen de Grciger-Zeilung voor de toepassing der verplichtende getuigenis. Dit dagblad meldt dat zyne opstellers, druk ker, werklieden en uitdragers voor den rechter geroepen zyn. om te zeggen op hoeveel exem plaren het blad wordt gedrukt. Zy hebben daaromtrent geene inlichtingen kunnen geven. De meestergast niet willende antwoorden, is tot tien dagen gevangenis veroordeeld en verwittigd dat, indien hy voortdurend weigerde te spreken, hy nog zes weken derzelfde straf zou ondergaen. M. de Schorlermer, magislraet van Arncberg, M. de Pletlenbei'g, baljuw van Oestinghousen en talryke kleine ambtenaers, zyn met eene boete van 90 mark geslagen, omdat zy deel maektcn van de catholyke associatie van Menlz de burgemeester van Mulheim, by Keulen, werd voor dezelfde reden van zyn ambt afgezet. Nogthans heeft, van een anderen kant, de rechtbank van Duisberg, in Weslfalen, een von nis verleend, waerdoor deze maelschappy als wettig wordt erkend. De vereeniging is dusvrv van den eenen, ontbonden en gestraft van den anderen kant. Wat moet men denken van de tegenslrydigheden der rechtbanken? Mgr. Ledocliowski bevindt zich sedert 15 maenden in de gevangenisMgr Janizewski en de wybisschop van Posen, Mgr Cybichowski, zyn bel land uitgedreven. In liet bisdom Posen zal dus niemand meer zyn die nog het II. Vorm sel kan toedienen. M. Hr.upts, redakteur der Coblentzcr Zeitung, is veroordeeld tot 20 dagen gevangenis, voor beleedigingen jegens M. von Bisroark. De priester Schwarge, van Wultonscheid, in West- falen, heelt bevel ontvangen de provincie te ver laten. De priester Ploemaclier, van DusseldorlT, moet eene maend vestingstraf ondergaen, omdat eenige woorden, welke hy op den preekstoel had uitgesproken, beleedigend schenen aen de overheid. Hel dagblad Kuryer Posnanski, dat reeds zoo dikwvls vervolgd werd. is opnieuw getroffen met vier nnenden gevangenis, welke zyn op steller, M. Grugeyuski, moet ondergaen. SPANJE. De Carhsten zetten liet bombardement van Hernani voort, zonder echter veel schade aeu te richten. Cari.istisciif. Telegrams. Hét 'carlfstisch komiieil te Londen, heeft uil ToJoso, onder dato 15 augusti, de volgen te telegrams ontvangen Luidens inlichtingen gedagleekend Bonneo, wordt het bombardement van de visschcrsdoi pen langsheen do kust van Cantabnë, nog im mer voortgezet door liet escuadrilla. Bonneo beeft dagen en nachten aen elkander aen het vuer der vyaiidelyke vloot blootgeslaen. Er zyn vele vrouwen eu kinderen gedood of ge kwetst. Op de verschillende aenvragen van liet volk lot wecrwraek by don Carlos, heeft deze altyd met ccne weigering geantwoord. Carlistisciie Telegrams. Wy ontvan gen uit Perpignan de volgende inlichtingen, gedagtcekend 19 augusti: Gisteren heeft generaol Caslells de belege- raers van Seo de Urgell aengetast. Ily ontnam hen twee Kruppkanons, terwyl 13 andere kanons vernageld werden. Het getal krygsgevangenen dal in zyne handen viel was groot. Het garnizoen van het castjllo heeft terug bezit genomen van Salsona en Monte Cuervo. Luidens het verhael van sommige reizigers moet er eergisteren eene vreeslijke ontplofïing hebben plaels g«-had te Barcelona. Twee vaer- tuigeu niet oorlogsmunitiën geladen voor Celte en Puycerda, zouden in de haven in de lucht gesprongen zyn. liet getal dei dooden bedraegt 70 en dat der gekwetsten is nog veel aenzienlykcr. ZWITSERLAND. Af.niiocding. Een jong priester, die nau welyks veertien dagen de wyding heeft ontvan gen, de eerw. lieer Sehaffner van Joux-Chope, verbleef in rust by zyne familie, toen hy, ver leden zondag, naer Bonfol werdl ontboden, by eene oude zieke vrouw, welke vroeg om bediend le woiden. De priester beantwoordde de uit- noodiging, zooals hy er hel recht toe had doch de gendarmen van Bern, hebben zich Belast met de belooning zyner liefdadigheid. Bond vyf uer 's avonds, toen hy hel bed van den zieke verliet, werd hy terstond door twee gendarmen aengehouden. Ondanks zyne besta- tigde identiteit, waei omtrent oveiigens geen l wy fel kon bestacn ondanks de bevestiging van den jongen priester dal hy een Zwitser van den Jura en nooit afgezet noch verbannen was, werd hy door de twee gendarmen naer Porren- truy geleid. Toen hy daer, uitgpput van ver moeidheid, was aengekomen, brachten hem zyne twee geleiders onmiddellyk naer de gevangenis. Op het oogenblik dal de gendarmen niet hun nen gevangene door de voorstad Sl-Gennaiii kwamen bevondl zich de Volksvertegenwoor diger M. Spahr, op den dorpel zyner wooning en den eerw. heer Schallier, herkennende, wilde hy hem de hand drukken. De gendarmen stielten hem terug, waerop M. Spahr, vrront- weerdigd uitriep Welnu, eerweerde heer, gy bevindt nop den aloudei; grond der vryheid. Leve dus de vryheid De gendarmen zetten met hunnen gevangene den weg voort kort daerop werden zv begroet door geroepen, welke alles behalve* vleiend waren. Deze geroppen hadden echter plaets op een tamelyk verren afstand van M. Spahr, die zich wel wachtteer cenig deel aen le nemen of ze goed te keuien. Niettemin boden zich des anderendaags vyf of zes gendarmen, vergezeld van den adjnnkt Pape, inde wooning van M. Spahr aen, voor zien van een aenhoudingsinaiidaet. M. Spain* bevondl zich niet te huis eu daer eene huiszoe king zonder uitslag bleef, zag men de gendar men geheel den dag voor hel huis dc wacht honden. Indien M. Spahr zich aen eene aenhouding heeft onttrokken, is zulks ongel'wyfeJd omdat hy niet wènscln zonder geldige i eden naer dc gevangenis gebracht te worden en er een lan gen tyd te verblyven zonder te worden onder vraagd, zooals zürlks meer gebeur'. Men heeft gezien dat catholyken 21 dagen in de gevangenis verbleven, zonder ondervraagd te worden over een misdryf dal lien ten laste gelegd werd, en waervan zy geer.e kennis hadden Na verloop der 21 dagen liet men ze, zonder verdere pleeg vormen, in vryheid. M. Spahr heeft gemeend zich daeraen niet le moeien bloot stellen, doch 8y is vast besloten zich voor hel gerecht aen le bieden, en uitleg ging te vragen over de ongclooflyke vervolging, waervan hy hel voorwerp is en die zyne familie in verslagenheid cn schrik heeft gedompeld. Wat den jongen priester betreft, deze bevindt zich sedert zondag avond in de gevangenis en de prefekt Frotté, tot wien men zich gewend heeft, ten einde eenig voedsel aen den gevangene te mogen brengen, heeft geantwoord dat hy niet zou toelaten dat men hem iets bezorgde. Ziedaer de volle en zekere waerheid aldus verstaet men le Bern de persoonlyke vryheid en dc vryheid van godsdienst. ITALIË» Garibaldi, gelyk men zicli herinnert, was ever eenige maenden naer Rome getrokken, ten einde Victor-Emmanuel den voet te lichten. Zyne kroeg-welsprekendheid moest de repu bliek doen opkomen hel koningdom zat reeds te beven van schrik.... Nu schynt het, dal Garibaldi de beste vriend van den koning is geworden, dank.... aen de 100,000 francs jaer- lyksche rente, die de groote, maer uitstekend groote volksheld bekomen heeft. De Garibaldianen honden zich met die zak- vullery niet te vreden, maer roepen en tieren opnieuw, dat de zwarten moeten verdelgd worden. Het goevernement van den galanten man schynt inderdaed den wil van het canaille te zullen involgen, want liet begint met de bis schoppen van Italië eene belasting op le leggen van 10, 20 ten 100 op de almoesen, die de Paus hun, ter leniging van hunnen nood, overzendt. Dit is meent men, 't begin van eene meerdere persoonlyke vervolging tegen de gcestelykheid.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2