WAT VERSCHIL, II EE REN LIBERHATERS Volgens dc solidaire gazetten, groeijen de rechterlyke veroordeeliugen van de Broeders der christclyke leering dagelyks in getal acn. Dc cyfers zullen daerop antwoorden. Wy lezen in den Echo de N'amttr De liberale drukpers kan niet onbewust zyndatdc statistiek die zich niet alles bemoeit, den gereclitelyken bilan der Broeders en dezen der wereldlyke ouderwyzers beeft opgemaekt. Welnu, zietbier wal zc ons leert Sedert 1858, dat is sedert byna 40 jaer, op een totael Broeders dat wel tot tien duizend be loopt, zyn er zes veroordeeld geweest. o Zyn dc wereldlyke ouderwyzers zoo talryk in Belgie? Welnu, gedurende betzellde lyd- \erloop zyn er in Belgie \ier en dertig veroor deeliugen legen wereldlyke ouderwyzers uit gesproken. Deze cyfers door ecnen achtbaren ad\okaat dezer stad," M. Üoucet, in een welsprekend pleidooi aengebaeld en door de drukpers over genomen, zyn niet betwist geweest. Hoe komt bet dan dat de laster iu al de liberale papieren voortgezet wordt Het tarief Wasseigc, dat, volgens bet zeggen onzer tegenstrevers, den yzcrenweg van den Staet moest ten gronde helpen, en de openbare schatkist met schulden beladen, blyfl in voor spoed. Elke maend meldt ons de Moniteur, ten gevolge der vergelykingstabcleu, die by afkon digt, dat de ontvangsten op onzen nationale» railway vermeerderd zyn. Gedurende de maend mei 1875, is er 317.0UU Ir. meer ontvangen, in vergelyking met dezelfde maend van 1874. Er volgt bovendien uit bet geheel der ofllcië- le tabel dat de ontvangsten der staclsyzercn- wegen gedurende de vyf eerste maenden des iaers 1873, fr. 34,605,730 heelt opgebracht. Nu in vergelyking met hetzelfde tydslip van 1874, is bel fr. 1,709,733 meer gedurende de vyf eer ste mnenderi van bet loopend jaer. Zictdacr den uitslag van een tarief, dat, vol gens onze tegenstrevers, den weg van den on dergang moest openen, en medewerken om in ongehoorde evenredigheden bet getal reizigers te. verminderen, üe liberale prophete» zyn al te driftig om op hun woord geloofd te kunnen worden. Hel tarief dat ongetwyfeld de ontvangsten zou verminderd hebben, ware dit van den lieer Van der Stichelen geweest, in I860 eerst toe gepast, en dat de beer Wasseige den moed en bet verstand gehad heelt, door een gansch democratiekstelsel te vervangen, hetwelk zon der ophouden bet getal reizigers verhoogd, en voor cindelyken en logieken uitslag eene ge durende vermeerdering van ontvangsten gehad heeft. Eere acn den beer Wasseige (J. de Brux.) BEDEVAERTEN. Men leest in bet dagblad le llainaut, liet vol gende klein bericht, dat de doklrinaire gazet ten cn hunne berlynsche correspondenten zal gerust stellen over de bedevaert naer Lourdes, welke ingericht wordt, om eerstdaegs uil dc static van Bergen te vertrekken Men houdt zich in de politieke wereld erg bezig met eene voorgewende duitsche bedo- \aert, welke eerstdaegs van Bergen naer Lour des zal vertrekken. Dc groote dagbladen van België, Frankryk en Duüscliland, hebben hierover zooveel ge rucht gemaekt, dat wy juiste inlichtingen heb ben willen nemen door ons tot eene zekere bron te wenden. Ziehier wat er van waer is E?n speciale trein met 500 beêvaertgangers moet inderdaed, op 7 september, uit de statie van Bergen vertrekken. Die trein zal bezet zyn met 440 Belgen, 10 Franschen, 20 Hollanders cn 30 Üuitschers. Men zal, volgens men ons verzekert, veel roienhoedje6 lezen doch er zal niets beraemd of gesmeed worden tegen de veiligheid der groote ol kleine Stalen. üe diplomaten kunnen dus gerust op hunne twee ooren slapen dus alwéér een zwart punt dal van den gezichteinder verdwynt. Jonge Garde Stommuziek. (Vry naer 't Verbond.) Eerste Ezel. Waer mag de Jonge Garde nu wéér henen gaen Tweede Ezel. Abucs myn beste T is bet Stommuziek dat gy boort Eerste Ezel. Ik \erzeker u dat bet de Jcmqe Garde is. Tweede Ezel. '1 Is het Stommuziek, zwy- gen ol wedden. Zoo waren zondag 22 oogst des middags zekere liberale Ezels in alle koffybuizen op de markt bezig met diskuteren over de kwestie of het muziek dal men hoorde spelen in de Leo- poldslraet, onze Koninklyke Harmonie was of 't Stommuziek. Eindelyk moesten de liberale Ezels hunne eigene oogen gelooverizy had den hel Stommuziek geboord Arme liberale Ezels Ge moet de aclstenaers aen ccn zonderling gebalk gewend gemaekt hebben, opdat men hier tot elkander zegge zoohacsl gy uwen mond of liever muil open actHoort 'de liberale Ezels zyn wéér bezig Naer bet schynt is '1 Gustje de Chique die aen den Verbondsschryvelaer beeft wysgemaekt dat de Jonge Garde, bv gebrek aen muziek boekjes, te Sottegem niet kunneu spelen beeft. Dit gezegde is'ons geene wederlegging wnerd. Alieenlyk willen wy doen opmerken dat de liherliaters zoodanig jaloerscfi zyn van de Joncw Garde dat zy al de beesliglieden voor echt opnemen die zekere persooncn al waren bet nog grootere icisjavasje's dan de Chique bun opdraeieu. Armo sukkelacrs van liberhnters wat is de jnluerschheid toch eene kwïtde-beest, ze doel den mensch van de eene ezelnry in de andere vallen Aelst, 4 September 1873. Mynheer Gustaef-Theodonr Van MkCiilut, Burgemeester te llaeltcrt. Tot biertoe is my het bewys nog niet toege komen dat ÜEd. dc vyfttg Iranken welke gy aen 't Weldadigheidsbureel van llaeltcrt of van Aalst verschuldigd zyt, beliandigd hebt. Onnoo- dig, geloof ik, u te moeten minneren dat, by ge'v'ul. gy deiiig man blyven wilt, gy bedoelde 50 franken ten spoedigste in banden van den heer Ontvanger van een dezer bureelen moet storten. Ten andere. Mynheer, \erlies het int 't oog niet, 't is eene schuld van eer, en eene weigering van betaling zou u tol schande strek ken'; des le meer omdat men weet dat gy jong man zyt, en den naem hebt van een zeker fortuin te bezitten. Wy hopen dus dat wy u uwe plicht van eer niet zullen moeten blyven errinneren en u blyven zeggen dat dc Ontvanger des Weldadigheidsbureels onzer stad woont in de Bissclmpstiaet aen 't einde der Molenslraet, naby de Wei Ikapel en de Vaert. Macr h propos, beer Van Meldert, naer een ooggetuige ons verliaeld beeft, zyt gy zondag, op den trein naer Gent zittende, na lezing onzer antwoord op T knoeiwerk, door uwen Secretaris geschicveu en door u geteekend, in zulke geweldige gramschap omstoken dat uwe reisgezellen dachten dat gy dol geworden wnert. Ge stainptct met de voeten, ge wrongt uwe vuisten, ge maektct allerhande gebaren met uwe banden en \oelcn, ge voerdet eene tael die weinig slichtend was en eindelik tot bekrooning naeml ge den Denderbode met beide huiden vast ge wrongt liern l'hoop en ge wierpt hem dan ouder uwe m ten. [Tableau). Toen gy later lot beüaerdbcid gekomen waert, rieden uwe reisgezellen u aen op nieuw eene antwoord aen den Dendei bode te geven, en ge snauwdet bun op nieuw vol gramschap toe antwoord niet meerdal ze sckrycen wat ze willen Dat gelooven wy ook, M Van Meldert Als men eene bor'sieling krygl gelik wy er u zondag jl. eene toegediend hebben, dan is men liet sclnyven seffens beu, gelyk kouden pap. Nogtliaus, lieer Van Melden, uw besluit doet ons spylwy hebben een tanije dat loutert oin u eene tweede, eene derde (moet liet zyn) borsteliug toe te dienen. Aen zoo een kic ken valt er immers veel te borstelen eer men de verncstelde pluimen op hunne plaels krygt, ge weet ge dat jandorie wel, lieer Gus- laef-Theodoor. Nu, ten slotte een raed, indien wy u eenen geven mogen. Wacht u voorlaen van de gram schap zy is niet alleen schadelyk aen de gezondheid, maer zc maekt bovendien den mensch nog belagclielyk. Doe gelyk wy.ge /.'et ge wel dal wy ons in uw scliryven-niet bons maken, integendeel, wy vermaken ons hoogst metal dc laelkuiiüigeen andere domheden om niet le zeggen beesliglieden, die uwe sekre- taris in uwen brief opeengestapeld heelt. Ge verstaet dus, beer Van Meldert, dat wy uwe antwoorden niet vreezen. in T kort zul len wy u eens d'bistorie scliryven van eenen Janus, iels wat de oogen aen velen zal openen. Daerrneé sluit ik nu mvnen brief en heb ik de eer u te groeten. Denderbode. KERKELYK NIEUWS. Deze week is alhier, in de kerk der Zwarte Zusters, gevierd geweest de vieihonderdjarige jubilé van stichting dier geesleljke gemeente te Aelst. De kerk, met eeu buitengeivoonen luister en goeden smack versierd, ivierd ge durende acht dagen door talrykc geloovigen bezocht. Voor dc goddelyke diensten was de kerk veel te klein om bet getal geloovigen le bevatten, bezonderlyk voor de sermoonen welke er dagelyks gepredikt wierden door redeuaers van eersten rang, te beginnen met Z. II. den Bisschop van Gent. Allen hebben in vurige trekken en met de meest zalvende wel sprekendheid de onmetelyke diensten de schitterende deugden van zelfverloochening, opoffering en christenc .naestcusliefde der Zwarte Zusters afgemaeld. En inderdaed, zy waren liet weerdig, die achtbare en nedrige religicusenbaren lof, door zoo welsprekende als booggeplactste redeuaers, te liooren verkondigen. Hel leest verdiende dien groolschcn en indrokwekken- den luister, want 't was om aen de schoonste aller deugden, de ware liefde tot God cn tot den lydenden evcnmeuscb, in alle omstandig heden, tot zelfs in pest, typhus, pokken, clio- lora, enz., enz., met de meeste zelfsupoffering door de zusters geocffcnd, den verschuldigde» lol van dankbaerheid en aenmoediging te be talen. Wy wensclien dan de eerbiedweerdige jubilares- sen uit ganscbcr herte geluk,en,vennoebtenbet onze verzuchtingen, zy zouden wezen dat deze zoo nuttige als heilige gemeente, na vier hon derd jaren lang ongescheiden bcstaen en alle gevaren, geweid cn moeielykheden van alle slach getrotseerd en overwonnen te hebben, steeds in luister van deugden en bloei moge vooruitstreven. Ily alleen is groot die g'heel zynen mensch aen den dienst van God en aen 't ljdend menschdom ten beste geeft. Gelyk wy bet zondag 11. nengekondigd heb ben, zal dees jaer de solemnele processie Üer II. Kindsheid te Sinay uitgaen op Zondag 12 September aenstaende. Alles doel voorspellen dat zy prachtiger en merkweerdiger dan ooit wezen zal. Verscheidene nieuwe groepen in kostelyke en sierlyke kleeding zullen de lal- ryke anderen komen vermeerderen welke reeds in den 11. Stoet beslaeu. Het gezang zal ook niet te wensclien laten, want reeds van over dry maenden zyn de kinders vol op bezig met hunne keurige lofzangen le leeren. liet ser- moon ten voordeele der arme kinders van China zal lusschen vespers en lof gepredikt worden door den E. IIonderpastoor van O. L. V. kerk te St-Nikolaes. Wy twyfelen geenzins of de plechtigheid zal, gelyk voorgaende jaren, eene groote me nigte vreemdelingen naer dit zoo volkrjk dorp van het land van Waes lokken. Woensdag 8 September, feestdag van Onze Lieve Vrouw Geboorte, zal te Si-Maria-Lierde de plechtige inwyding plaels hebben van eene allerschoonste Grotkapel, ter cere van O. L. V. van Lourdes, waermede die parochie, dank aen byzondere milddadigheid en godsdienstig heid/begiftigd wordt. Ten 2 1,2 ure namiddag zal bet kostelyk beeld van O. L. V., door den Eerw. Heer Pastoor gewyd, in plechtige pro cessie van de kerk naer de kapel worden over gedragen, alwaer die achtbare priester een omstandigheidssermoon zal uitspreken. Bisdommelyke Bedevaerlen Wy errinneren onze geëerde lezeren dal kortelings nog iwco llisdonimelyke Bedevaerlen moeten plaels hebben. 1° Tot O. L. V. nin 't Gaierlaud te Zlelsele, op woensdag 8 september, feestdag van Maria Geboor te vergadering Ier niarklplaets van Beveren om 2 uer namiddag •2° Tol O. L V' der Zeven W'cêcn te I.edc, op Zon dag 19 September vergadering om 2 uer namiddag ter mcrklplaets van Lede. Macndag 30 Oogst had de luisterryke prys- deeling plaets.aen de leerlingen der gemeente school van Denderliauiem-Terwnrenlbe- stuerd door d'lieer Morraye. Dit feest bad wederom eene ontelbare vriendenschaer uit gelokt, en werdi voorgezeten door de geeste- lyke en burgerlyke overlieden der gemeente. De jeugdige scholieren, hebben zich byzonder wel van hunne taek gekweten. Dikwerf brach ten zy de lagchspieren der aenscliouwers in beweging. Eene zuivere uitspraek, eene goede houding, ziedaer wat de leerlingen kenschet ste. Het spyt my, de dankrede door de jonge juffer Morraye uitgesproken, niet letterlek te kunnen overmaken zy was doeltreffend in de zinsnede lot den Voorzittergerichlvsprakzy: Ja, ik weel het Duerbarc burgervader, geene moeite valt u te zwoer, om het onderwys te Deiiderlumtem te ontginnen, te verspreiden. En inderdaed, bet is ter myner wete dat bet Slaetsbcstuer aireede de plans beeft goed gekeurd om Denderliautem-Terwaient ook met een schoon schoolU kael te begiftigen. Ziedaer, wal een wys bestuer kan te wege brengen, wanneer bet den iever en kunde van een vcrdienstelyken onderwyzer weet te waer- deren. Ga zoo voort, M. Morraye, leidt de opko mende jeugd tot bet goede,onderwyst cn voedt ze met geestesspys cn de verdere nakome lingschap, zal uwen naem in liet levensboek doen aenscbryven. Een ooggetuige. J. L). G. STERFGEVAL. Vrydag 5 September is te Iddergem begra ven Dame M. Th. Van Malder, overleden tc Denderhautem, den 1 September, in den ge- zegenden ouderdom van 83 jaren, buisvrouw van wylen d'beer J. Eeman, in leven Burge meester van Iddergem en Provinciael-Raeds lid van Oost-Vlaenderen. Als voorbeeldige huismoeder laet zy een vlekloos geheugen na. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Bellingen, professor in bet Klein Seminarie te St. Nikolaes, is direc tor van bet gesticht der Engelschc Predikheer- essen te Melle benoemd. l)e nijdigheid of jaloerscliheid is eene gal die gansch den honing van ons leven bederft, zegde eene fransche schry- ver. Deze noorden dienen overwogen te worden door al de gene die niet dez<; hoogst verachteljke kwael besmet zyn. Indien \elc lieden zich nat meer geweld aendeden om deze hunne passie te bevechten, dan zou men het bedroevend schouwspel niet ontmoeten van mindere bedienden valschelyk te zien beschuldigen en acn hunne overheid aen tc klagen dan ook zou het leven dezer ongelukkige nydigaerds min bit ter smaken. Later komen wy hierop des nnods terug. Men weet dat de landbouw-afdeeling, geves tigd ter cstaminet de vier Winden, aen ons Stedelyk Bestuer bet gebruik voor cenige dagen der overdekte merkt beeft gevracgd ten einde er eene tentoonstelling van landbouw- voortbrengsels, enz., te openen. Nu, indien jwy wel ingelicht zyn, zou ge zegde tentoonstelling, by gebrek aen genoeg zame lenloonslelleis totael mislukt zyn of geene plaets kunnen grvpen. De inrichters van gezegde feest zouden, zoo men ons zegt, de verantwoordelykheid van bunnen rug willen schudden cn ze aen onze Gemeente-üverheid gansch ten laste leggen. Deze lieeren zou den doen uitstrooien dal de tentoonstelling door de tegenkantingen van het Gemeente- Bestuer is mislukt,daer het bestuer denoodige oude planken, die liet in magazyu beeft niet wilt laten gebruiken, om de overdekte merkt ordcntelyk af le sluiten. Wy verklaren op voor band dal, by geval, de lieeren inrichters der tentoonstelling zulks moesten beweeren zy de waerheid zullen sparen, want dal de Gemeenteraed, in.zitting van maendag jl. beeft besloten, al de opde planken, die bet Stads- besiuer iu mngazyn heelt, ter hunner beschik king le stellen. Wy zien benieuwd le zien of men ons zal wel ingelicht hebben. Men scbryfl ons uit Erembodegcm, 31 Augt. Dc schryver des briefs, gedaglcekeud Sotte gem 25 Oogst, bedriegt zich toen by zegt (lat de afspanning De Zwaen voor elkeen ge sloten was. De deur welke op de merkt uit geeft was, wel is waer, gesloten, doch dc liberliaters die met de zuek bekend waren slopen, gelyk dieven, langs de achterpoort binnen. Een aerdige grap is hierdoor gebeurd. Een soort van muziek onzer gemeente woonde cok den festival by, onder den naem van 't muziek der independenlen of onafhunkelyken van Ereinbodegein. Nu dit gezegd muziek der inde pendenten is een samenraepsels van muzie kanten der liberale maetschappy van den boogenweg en eenige andere trompetblazers. Ni dat gezegde maetschappy bare speulbeuit bad gehad, verzocht de commissaris welke bare leden vergezelde met hem, by voorkeur, calholykc herbergen te bezoeken. Slechts een lid van 't Ercmbodegemscbe muziek verzette er zich tegen. Het was Felix Spaentje, kozyn van Wallekens. Het ventje verklaerde (lat by liberael geboren was en dus liberael bier drinken moest en sloop hierop de achter poort van de Zwaen binneu. Dit gedrag van Spae»tje veronlweerdigde grootelyks den Voorzitter en de andere leden van het muziek zy wilden zich immers voor een calliolyk muziek doen doorgaen. Zy trokken woedend naer een ander estaminet alwaer men eene soort van tribunael inrichtte; 'twelk Felix Spaentje op staenden voet voor zyne ongeliooiY.aeinheid condamncerde, om voor- tacn nooit bet laetst oordeel niet meer tc mogen meêblazen. Is dat geene aerdige grap, beer gazellier Den lieer August De Buysscber van Ninove, leerling aen de catboljke hoogschool van Leuven en oud-leerling aen 'l collegie onzer stad, komt liet laetsle exaem van dokter in de rechten met welgelukkcn te ondergaen. Zondag laest is alhier ten gehuchte Myl- beek, Kleistraet, een ysselyke aenslag tegen de zeden gepleegd op een meisje van nauwe- lyks 4 jaren en 8 maemien oud. Hel slachtoffer van (lees wanbedr.\f is een dochtertje der Weduwe De Block, herbergierster, woonachtig le Moorsel, wyk Ryger. liet ongelukkig schep seltje was zoodanig mishandeld en gepynigd geweest dat de lieer dokter aen wiens zorgen bet was toevertrouwd, grootelyks voor zyn leven vreesde doch lieden is alle gevaer ver dwenen. Naer bet schynt zou het gerecht, dank aen de naerstige opsporingen onzer po litie, den liederlyken dader van hel wanbedryf kennen en eerlang zyne aenhoudiug eene afge dane zaek zyn. Vrydag 27 Augusli jl. is te Bambrugge, wyk Drindael, eene tweewoonst, bewoond door J. B. Janssens, loodgieter en Leonardus De Jonglie landbouw-werkman de prooi der \lammen geworden. Men vermoedt dat bet vuer langs de schouw heelt aenvang ge nomen. Alles was tegen brandgevaer ver zekerd de schade aen beide woonsten wordt berekend op fr. 2100. -- Mgr. Nardi, de doorluchtige romeinsche prelaet, die onlangs te Dublyn en Poirtiers gesproken beeft, is maendag te Gent aengeko- mon. Nog hebben wy de- tegenwoordigheid te Gent te melden, van M. A. Reichenspcrger, de dappere calholykc algeveerdigde by den duitscben Ryksdag. M. Reicbensperger in een der uilmuntendste oudiieidskundigen van Duitsclilaud, en is naer Gent gekomen, om de zittingen der St-Lucas-gilde by te woonen, welke dit jaer alhier gehouden worden. De St-Lueas-gilde is donderdag onze hoofdkerk komen bezoeken. De eerste sektie van den yzeren weg van Dcder.nonde naer St-Nikolaes, zal op zondag 3 september aenstaende, voor den dienst der reizigers en koopwaren geopend worden. De te bedienen statiën zyn Greenber gen, Mocrzeke en llamme. Dc treinen zyn ingericht als volgtVan llamme, 's morgends len 6 12 en ton 10 1/2 uer 's namiddags ten 5 uei'. Van Dendermonde, 's morgends ten 8 uer 's namiddags ten 1 en ten 7 1/2 lier 's avonds. M. Hymans beeft bel recht van antwoord in werking*gebracht en stelde zicli voor, orn daerrneé, do konservalieve pers kiksdood te slheu. Ongelukkig beiaelt men hem met dezelfde munt, en wy allen zyn, aen onzen kant, wel besloten den man, de noodige stofte leveren, ter opvulling van zyn blad. M. Leger, advokact te Gent, reeds dikwyls aengeraud door M. Hymans, heeft gebruik ge maekt van zyn recht tot antwoord en de Echo du Parlement inoct vandaeg by de vier kolom men tekst opnemen. M. Janibonus- Hymans bad zooveel over M. Leger gezegd, dat M. Leger recht bad op een antwoord, lang 1 meter 58 centimeters het antwoord is 36 centimeters langer maer H. H>mans is een goede jongen en by neemt de 56 centimeters er by op. De Echo du Parlement was iu langen tyd zoo lezensweerdig niet als bet nummer van van daeg. Indien M. Leger nog twee of dry brieven scliryven kon... Op 28 nugusti is pen buis en stalling, lochoorende aen M. Ileyze, landbouwer te Clierscamp, met gansch zynen inboedel, dc prooi der vlammen geworden. Het onheil is door den bliksem veroorzaektbet verlies wordt op 2500 Ir. geschat. Alles was verze kerd. Groote Brand. Zondag jl, lusschen 3 en 4 ure nanoen, terwyl de bewooners van eene der volkryksle wyken der hoofdstad ker mis vierde, berste er een groote brand uit, in een groot gebouw der AndeOeclitschestract, op de derde verdieping van het huis n. 57. Het vuer nam weldra eene groote uitge breidheid bet gebouw was bewoond door zekere .1. F. Christiaens, meubelfabriekant, liet heelt eene boogie van 4 verdiepingen en is er niet minder dan 23 meters breed. Een magazyu van tooiieelscliermen van bet Theatre des galeries St-Hubcrt was in betzellde ge bouw, benevens andere etablissementen, welke in de Zes-penningstrael uitgeven et- was zells een magazyn van drogeryen, petrol, enz. Het gevaer was dus zeer groot en de bevol king verkeerde in den grootsten angst welke in bet geheel niet overdreven was de vlam men bereikten eene verschrikkelyke hoogte en dc glensiers vielen als een vurigen regen op de gansche stad. Gelukkig dat de noord-ooster wind, die eenige oogenblikken te voren lame- lyk lievig blies, by bet uitbersten der ramp gansch ging liggen. Onmiddellyk daegde van alle punten der stad redding- en bluschmaterieel op de pom piers werden dapper bygestaen door eene menigte werklieden welke reeds voor de aen- komst der pompiers, ten getallevan 150, moe dig aen bet werk waren gegaen. lil min dan een uer was men liet vuer mees ter en alle verder gevaer was verdwenen. Uit eeu eerste onderzoek over de oorzaek der ramp is gebleken dat de werklieden verle den zaterdag de werkhuizen hadden verlaten, dat gisteren, zondag, niemand hunner in bet gebouw was geweest, dat men er nooit rookte noch fosfoorstekskens binnenbracht. Men heelt dus tot nog toe de oorzaek van den brand niet kunnen raden. De schade is natuerlyk zeer aenzienlyk en wordt op verscheidene honderduizenden frank geschat. Alles was verzekerd voor eene weerde var. een half millioeu, door de verzekerings maetschappy der Vereenigde Eigenaers. (Nieuwe byzonderheden De meubelfabriek, welke verleden zondag de prooi der vlammenwerdt, is in liet gebouw der Andcrlechischestraci verplaelst, toen dry jaren geleden, in de Lieve Vrouwstraet, het vuer een soortgelyk gebouw vernielde, het welk aen den eigenaer der fabriek toehoorde. De talryke werklieden welke door de ramp van bun werk zyn berooid, dwaelden zondag avond, in de wyk rond verscheidene hunner hadden al hun gereedschap in den brand ver loren. Wat droeve toestand voor die werklieden, en dat te midden der kermis van de wyk De stal, waer zich de olifant bevond, welke tot de vertooningen van den Tliédtre des Galle ries Si-Hubert gebruikt wordt, was albaukelyl: van bet verbrande gebouw, doch bad uitgang langs dc Zes-Penniugstraet. Men beeft groote moeite gehad om dit dier buiten le brengen. Alhoewel de stal gansch vol rook was deed het beest allen mogelyken tegenstand om den- zelfden niet te verlaten doch eindelyk gelukte men erin den olifant buiten te brengen. Zes-en-dertig werkbanken van meubelma kers, met al bet gereedschap zyn verbrand er is slechts pen gereedschapkoffer gered, be nevens de peerden van M. Christiaens, de eigenaer der fabriek. Men scbryfl uit Brussel, 1 september. Het Nieuws van den Dagvan Amsterdam, meldt, dat bet letterkundig kongres van Maes- lricht, in zyne zitting van vrydag besloten beeft een rekwest aen bel belgiseh goeverne- meut le zenden, ten einde de betaling te be komen van eene som van 2 duizend frank, door gezegd goevernemenl beloolt voor bet oprichten van een standbeeld aen den dichter Prudens Van Duyse. M. Delcroix, afgeveer- digde van bel ministerie van binneulandsche zaken fan België, is gelast met die vraeg over temaken. Een belangryke diefstal beeft eergisteren plaets gehad ten nadeele van M. T..., Sterre- stract te Brussel. Een behendige dief heeft er uit eene kas 26 aktiën van het groothertogdom Luxemburg gestolen 24 dier aktiën zyn van 500 IV. elke, en 2 van 500 fr.; bygevolg voor eene totale som 8200 fr. De nummers der aktiën zyn aen de bankiers en wisselaers van het land en den vreemde bekend gemaekt. Men selrrylt uit Audenaerde De weddingen der handboogschutters wor den zeer gemeen, cn zullen volgens den aen- leg zoo talryk worden, dat er geene liefuebbe- ry meer zal in bestacn. Sedeit de liefhebbers Van MceiSn, Cuerne, enz., hunne proef heb ben gednen, zyn andere reeds op de bres ge sprongen om hun proefstuk tc wagen. Don derdag was bet de beurt van M. D. Bourgois, van Leupegem, die op de audennerdschc .vip. volgens eene wedding voor 100 frank, op 10 uer tyd de 85 vogels, die de sprang kou bevat ten, moest afschieten. Bourgois begon ton 6 12 uer 's morgends en toen bet 2» minuten voor 9 uer was, waren reeds 58 vogels van dc wip. Deze liefhebber bad ten 11 1/2 uer zyne wedding gewonnen, en dc twee mede dingers, M.M. Fr. Dc Bock en M. Verroken, betaeblen elk aen M. Bourgois 50 frank. Men scbrylt uil Antwerpen, 1 September. De binneuscbuil De Vriend, schipper Vermeeren, komende van Dendermonde, met eene lading bestaendc uit 200 zakken ajuin, bestemd voorde stoomboot van Giimsby, is d^zen morgeud, ten 3 ure, op de ankerketting gestootcn van de seliroefboot n. 11, van bet loodswezen, en omgeslagen. De sehuit is on middellyk gezonken. Een gedeelte der koop- waer is over boord gevallen en met den stroom weggedreven. Schipper Verroeeren cn zyn knecht hebben zich inet zwemmen ge red. Eenige zakken ajuin zyn opgevisclit. M. B... en zyne Meid.M. B... bad de genaenide G... in de hoedanigheid van keuken meid in dienst genomen, en by stelde weldra een onbepneld vertrouwen in dat meisje. M. B... bezat in eene geldkas eene nog al ronde som, beschikt om iu de verschillende dagclyksche beoeften van liet huishouden te voorzien hy bad een sleutel van die kas, en die sleutel verliet hem nooit. De keukenmeid, die zooals men dat noemt, liefhebster was van een appeltje voor den dorst, had ook een sleutel die haer insgelykS nooit verliet, en die opperbest paste op do geldkas van M. B. Dikwyls exploiteerde dc meid, die kas, niet voor de huiselyke behoeften maer voor haer eigen voordeel, en de kleerkas van de keuken meid groeide aen dat hel een pleizier was en die nieuwe kleéren waren van de leelykste niet. Le buisklok ging niet al tc juist on daerover onlstondl soms twist tusscben M. B... en de meid, over het uer van bel middagmael, doch hierin ook wist de meid te voorzieu en zy kocht zich een schoon zakuerwerk, dat zy komplant belaelde M. B... kreeg achterdocht over al dat koo- pen hy maekte een inventaris op van den inhoud der kas, en bcvondt weldra een deficit van ongeveer 450 frank. De meid ondervraegd zyude, loochende den diefstal haer ten laste gelegd, dreigde zelfs met een proces voor laster doch M. B... joeg haer weg en vcrzoeht haer tevens, binnen een bepaelden tyd, liet totael der geroofde centen terug tc brengen. De eerste voorwaerde werd aengenomen"; de tweede niet. M. B... droeg de verdere zorg over de zaek aen de policie op, en deze zond, na een eerste verhoor, de keukenmeid, in dienst by M. L..., in de gevangenis der Kleine Karmelieten. Sedert dien tyd gclykt bel policiebureeJ niet slecht aen eenen winkel van gentaeklc kieeren, linnen en modegoeü, by het meisje G..., in beslag genomen. M. B... wil de voorwerpen als zyn eigendom doen aenslagen, daer zy met zyn geld gekocht zyn doch er is ergens een artikel in de wet dat zegtpossession t aut litre. Ingezien deze wetsbepaling, zal 51. B... zich tot de burgerlyke rechtbank te wenden hebben, en deze moeten laten beslissen aen wie de voorwerpen loebehcoren. Dit alles belooft een niet onaerdig proces te zullen opleveren. Maendag namiddag is te Tliielt, een smertelyk ongeluk gebeurd. De genaeinde Petrus Boutlens, werkende aen de schaliën van de sacristie, is met zyn hoofd voorwaerts ten gronde gevallen en bekwam zware won den aen bet voorhoofd liet bloed liep hem langs mond en ooren uit, en eeu priester in alle luest toegeloopen gaT hem de lieiligo absolutie en de heilige Olie. De ongelukkige wierd naer liet hospitael gedragen alwaer sedert dien zyn toestand zeer bedenkelyk is. Zondag, terwyl er eene menigte volk op- dc markt was, te Rousselaere, kwam een vier- wilrytuig in snellen draf door liet volk gere den, wacrby ongelukkiglyk eene vrouw, dia niet rap genoeg kou acn den kant vluchten, door de trainen ten gronde werd geworpen, en waei'van twee wielen over bare bccnen liepen. Deze vrouw was in den scliyn niet erg ge kwetst, doch men vreest voor slechte gevol gen. Het schynt dat Oostende dit jaer bet lui lekkerland der piek pockets geworden iser gaet schier geen dag voorby of wy lezen in de dagbladen, klachten der badgasten, wiens zakken, in de stad van M. Van Iseghem, wer den leeggeplunderd. Men hoort op het strand van Oostende byna van niets meer gewagen dan van gestolen liorlogiën en porle-monnaies, ten ware men er soms al eens zyne veront- weerdiging uitdrukt over de grove onwelvocg- lykheden die op !iet strand gepleegd worden door sommige baders, al tc ieverige aenkle\ers der morale indépendante. Verleden zaterdag werdt tc Charleroi een jonge priester, student aen bet Groot-Semi narie van Doomyk, op dn grolste wyze belee- digd, door eene bende straetkapoenen, die den priester met allerlei schandelyk geschreeuw en geroep achtervolgd hebben van aen de kerk van Lodelinsart tot aen de static. Dc huilers waren ten getale van 5 of 6, waervan de oudste niet meer dan 46 jaren kon tellen. Dat belooft \oor de toekomst Eergisteren werd te Boussu, de barreel- wachler. Poport, door eenen trein verrast ei» het hoofd afgereden. Te Wanfercée-Baulet is een gerucht in omloop, volgens hetwelk een dertienjarig meisje, Cclina Lemaire genaemd, zou gestor ven zyn ten gevolge van vergiftiging. Het parket van Charleroi heelt zich ter plactse begeven, en er beeft eene lykschou- wing plaets geluid. Sedert eenigen tyd waren er akelige geruch ten in de gemeente in omloop ziehier wat men verleide Een man was weduwenaer geworden met dry kinderen en hy hertrouwde met een we duwe, welke insgelyks van haer eerstë huwo- lyk dry kinderen bad.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2