de wondteekens welke sedert verscheidene jaren besiaen, nog nooit hebben opgehouden zich te vertoonen. De opgetogenheden duren voort, ondanks de kwade longen die ze zouden willen zien (sic) ophouden. Ofschoon er geenc vertooning bestaet, om een uwer geliefkoosde woorden te gebruiken, worden er nog persoo- nen toegelaten, om getuigen te zyn van de wondere feilen welke 's vrydags voorvallen. Dit zy gezegd, tol leering uwer lezers, die zich over het Veil van Bois-d'Haine, ik weet niet om wat reden, buitengewoon schynen te verontrusten. Ikwcnschte nogthans dat men, by de bespreking van een feil zoo als dat van Bois-d'Ilaine, in 't belang van allen, de waer- Imid met wat minder gramschap, en wat meer gezond oordeel onderzocht. Ik hid u myncn brief in een uwer eerst komende nummers eene plaets te verlecnen en m\ liet recht van wettige verdediging niet te weigeren, dat de wel toestael aen lien die beschuldigd worden. 1». NIELS, Pastoor van Bois d'IIaine, 4 september 1875. LIBERALE EERLIJKHEID. Men leest in liet Fondsenblad De ecrlykhcid is by de liberale gazetten niet meer te vinden. De party der beschaving leeft nog enkel van leugen, laster, schimp en beleediging. Dat blykt heden nogmaels in de Flandre libérale. De vcrledcne week had zy gezegd 1° Dat er te Boekhoute een geschil besiaen had lusschen zekeren Landaersen den pastoor, wegens de betaling van 12 frank, voor 't ver voer van een altaer uil Gent naer Boekhoute. 2' Dat de pastoor denzelfden Landaers te Paescheri de absolutie bad geweigerd, omdat er in den biechtstoel twist ontstaen was over gemelde 12 fr. 3" Dat Landaers, onlangs plotseling overle den, op bevel van den pastoor niet op de ge- wyde aerde mocht worden begraven, alhoewel hy zync christene plichten vervulde 4° Dat M. De Block, burgemeester van Boekhoute, meer verdraegzaem dan de pastoor, der. overledene toch op 't gewyde deel des kerkhols deedt ter aerde bestellen. De Bieti public heelt le Boekhoute inlichtin gen genomen, en zooals wel te denken wns I liet verhael van den fanalieken priestereter is bevonden valsch, geheel en al valsch te zyn. Er is niets van al wat de Flandre libérale heeft geschreven, dat waer is.... 1" Het is valsch, dat er ooit de minste onee- nigheid is geweest lusschen den pastoor van Boukhoute en Landaers, opziclilens de ver voerkosten van een altaer. Het vervoer van de dry nieuwe altaren, die de kerk van Boekhoute versieren, werdt gedaen op kosten van den verveerdiger, M. Utterwulglien, Stoppelstraet, n. 6. 2° Het is valsch, dat er in den biechtstoel twist is geweest tusschen Landaers en den pastoor, in den Paeschtyd. Landaers is zelfs niet tc bieehte geweest. 5° Het is valsch, dat er ter gelegenheid der begraving van Landaers, liet minste verschil van gevoelen zou hebben besiaen, tusschen den burgemeester en den pastoor. iiefliiscJom geweiid, eb 'gèvraêgcTwat TieüT te doen slondt. De vergunning tot begraving op gewyden grond is gegeven op liet vertoog der redenen, door den pastoor zeiven aen de geeste- lyke overheid kenbaer gemaekt. Overigens, voor al wie M. den burgemeester De Block kent, is bet onmogelyk, dat hy ooit in zyn leven den lof van de Flandre libérale zou kun nen verdienen. Voor zulke smet zal liy zich wel wachten Wat zeggen nu. onze lezers van de manier, op welke de liberale gazetten in ons land wor den opgesteld En er zyn nog menschen, die zich verwonderen, dat de geestelyklieid die voertuigen van leugen, laegheul en versma ding met hare veroordecling treft KERKELYK NIEUWS. Woensdag 8 september, feest van Maria's geboorte, heeft te Deflinge de inliulciing plaets gehad der fraeiè gothisclie kapel, op hel ge hucht Gemeldorp,ler eere van O. L.V.van Lour- des, gebouwd volgens de plans des heeren L. Bert-De l'arbre van Geerardsbergen. Dit echt bouwkundig juweel doet waerlyk eer aen den iever van den Eerw. Heer Van Driessche, de onvermoeibare herder van Def linge en aen de kunst en smack des bouw meesters, die beide geenc zelfsopofferingen gespaerd hebben om een heiligdom, Maria's grootheid waerdig, op te richten. Met klokslag 3 uer stelde de stoet zich in beweging. Def linge opende hern met een prachtig in bout gesneden beeld van 0. L. V. van Lourdes. Üocrna volgden de beide Congregatiën der stad Geerardsbergen, de parochiën van Over- boulaere, Goefferdingcn, Grimmingen, Sclien- delbekc, Appelterre, St-Marlens-Lierde, Op- hasselt, Paricke en Sarlardinge. Het was onder het zingen der litanie» van 0. L. V.,van godvruchtige lofzangen en 't lezen van den II. Roozenkrans, dat men de kapel van Gemel dorp bereikte. Daer toonde de Eerw. Heer Pastoor van Deflinge in eene krachtige en verhevene tael aen zyne 12 duizend toehoor ders boe licil/aem en machtig Maria's voor- spraek is in den hemel. Daerna hief de Eerw. Heer Pastoor van Appelterre met eene mach tige slem liet Magnificat aen 't welk door de zangafJeelingen der aenwezige parochiën be- antwoord wierdt. Een plecblig lof gezongen in «Ie kerk van Deflinge door de Congregatie der Jongelingen van Ceeraerdsbcrgcn heelt dezen schoonen dag bekroond. Deze feest zal eeuwig in liet geheugen bly- veu, van deze die het geluk gehad hebben ze by te woonen en zal veel by brengen om Maria, onzo Moeder, meer en meer tc doen kennen en beminnen. Geerardsbergen, li September 1875. Heer en vriend Denderbode, Men moet waerlyk harde ezelsootfen hebben, men moet alle muziekale kennissen ontbreken cti gewoon zyn niets anders te lioórerr dao barakkenlauyt, oude ronkersgeblaes en oor- verdoovend gedruis om.gelyk de opsteller .van.- het vuilblad, 't Verbond,' uwe alombefaemdc Koninklyke harmonie aeri een stommuziek ite vergelyken. De stad Geerardsbergen heeft het als een groote eer en geluk aenzien zulk" stom- muziek eens le liooren. Alle ware kenders warea het eens om openlyk te bekennen en i te verklaren dat uwe Jonge Garde een der eerste, der kundigstc en der meestgeoefend muziekkorpsen des lands is. De juistheid, de samenhang en het kunslgevoel met dewelke uwe medeburgers hunne stukken uitvoerden, brachten my in hel geheugen den Vos der fabel, die, ziende dat hy de druiven niet kon raken, uitriep o Trop veris, eest bon pour des gougats. Ik denk waerlyk dat de opsteller van 't Ver bond van den duif geleid was,of wel niet verre van Gheel meer is. Uwe locgenegene vriend, X—X. Heer Opsteller van den Denderbode. Telkens ik over opvoeding en onderwijs mag schrijven, beu ik bereid. Zoo heb ik liet genoegen er een artikeltje te mogen aan toewijden,ter gelegenheid der plech tige prijsuitreiking in de meisjes gemeente school te Dcnderhautem, onder 'i bestuur der verdienstelijke hoofdonderwijzeres Mejufi'er Eudoxie De Keyser. De clioorzangen, de gele genheidstukjes, en andere oefeningen, werden door de leerlingen meesterlijk uitgevoerd. Eene ongedwongene uitspraak, eene defiige houding, een minzaam voorkomen ziedaar wat de opvoedster hare leerlingen weel in te printen. Ja, aarzelen wij niet te zeggen, dat: sinds twee a drie jaren Juffer De Keyser, de gemeenteschool geopend heeft, Denderhau- tem's leerlingen een geheel ander aanschijn opleveren zedigheid en beleefdheid weet zij aan kunde te pareu, eri lieerseben, of om te zeggen maken de dampkring liaars lokaals uit. De leerlingen die zich het meest onder scheidden waren C. De Keyser, M. Buyl, R. Van de Velde, E De Winter, M. Lercangé. De plechtigheid die ten twee uur begon, heelt onze aandacht tot vijf uur kunnen boeien. Eene oud-leerlinge, MARIE. My, zondag 11. 29 Oogst,ter kermis van Den derleeuw begevende, heb ik met zelfvoldoening bemerkt hoe zeer die gemeente zich meer en meer ontwikkelt. Denderleeuw heeft tegen vele ongelukken te kampen gehad sedert eenige jaren hebben er groote hraudrampen byna geheelc wyken geteisterd, niettemin ver heft liet zich uil de puinen, vvykt voor niets, en toont moedig het hoofd aen zyne naburen. Deiulerleeuw's bestucr bemint zynen intrest, hel weet de vreemdelingen tot zich te lokken het vergemakkelykt zyne toegangswegen, se dert eenige weken zie ik al de toebereidselen tot het leggen van eenen nieuwen steenweg als verbinding der statie van den yzerenvveg naer den steenweg van Aelst-Ninove, om zoo eenige andere gemeenten eene gemakkelyke gemeenschap te verleenen liet zy naer de statie, liet zy naer deDenderkaei. Jammer evenwel dat allede hierin belanghebbendegemecnten dit niet beseffen, dit werk hoewel sinds twee a dry jaren ontworpen, sluimert, en zuu groote voor deden aenbrengen. Vooreerst Denderliautem, eene bedryvige gemeente, zou een uitgangs punt te meer hebben, 2" Iddergem zou zyne gemeente verlevendigen, liet vervoer, liet heen en weer brengen der koopwaren zou dit dorpje zeer bevoordeeligen macr liclaes men beseft dit niet. Myn dunkens zouden de gemeente besturen elkander de hand moeten leeneu. iïc belanghebbenden zich verbonden, en moreel gesproken, is een burgemeester, een schepen, vader en voogd der gemeente. Werkt dan, liet oogenblik is gunstig, en gy zult op de baeu des vooruilgangs treden. m?—- Glstaef-Tiieodoor VAN MEL- DERT, fabrikant en Burge- meester te Haeltert, heeft ons nog 't bewys niet toegezonden dat hy de vyftig franken welke hy den arme van Haeltert of van Aelst verschuldigd is, heeft belaeld. Begrypt gy niet, heer Gustacf- Theodoor, dat het eene schuld van eer is Allons laet u zoo niet trek ken betael en toon ons dat gy deftig man zyt en blyven wil. Uwe sekretaris, alias de domme in plaets van de slimme vos, heeft u, wel is waer, in nesten gebrachtmaer wat is vyftig franken voor u, ge zyl immers nog jongman £7* Wy verzoeken den schryver van den brief, gedagteekend Erembodegem 8 septem ber 1875, welke vrydagjl. by onze afwezig heid, ten onze bureele, is nedergelegd ge weest, denzelven te komen teekenen. Geene naemlooze brieven worden in den Denderbode opgenomen. WETTELYKE BESLUITEN. Een kouinklyk besluit, van 6 september, brengt ler kennis der belanghebbenden, dat de loting lot het vaststellen,voor de milicianen van de lichting van 1875, der vóórrangsorde van de plaetsvervangingcn doorliet departe ment van oorlog, openbaerlyk plaets zal heb ben, in liet Stadhuis van Brussel, den 16 sep tember, om 9 uer.'s morgend*. Deze bewerking zal geschieden in legen - woordigheid van eene bezonderecommissie,als volgt, samengesteldMM. Dubois-Thorn, goe verneur der provincie Braband, voorzitter Schollaert, generael-majoor, commandant der provincie BrabantDe Bassompierre, lioofd- intendent; Mommacrls, schepen der stad Brus sel Henne, onderdirecteur van het recrute- ment, ledenSlraucli, onderintendeut van 1"' klas, sekretaris. Die loting zal plaels hebben in de oud- huwelykenzael van liet Stadhuis. Twee onzer jeugdige stadsgenoten de heeren Femx Bethune en Victor Df. Giieest, leerlingen aen ons voortrefi'elyk collegie, bestueid door de EE. Pl». Jezuïeten, hebben op eene zeer vol doende wyzc het exaem van gradué en lettres onderstaen. De lieer Felix Bethune bekwam 92 punten en de heer V. De Giieest welke zich slechts voor het voorbereidend cxaem van kandidael-notaris heeft aengeboden 63punten. De studenten van het collegie van Geerards bergen, diè zich dit jaer hebben aengeboden voor liet jury van gradué en lettres hebben bun exaem op eene zeer voldoende wyze af gelegd. M. Remi Roels.van Oordegem bekwam 92 punten, M. Aug. Van Wassenhove, van Meerefiüic\ 89, M. E. De IIo\re, van Gysegem, 88, M. J. Van Assche, van Buggenhout, 86 en M. A. 'Ee Wannemaeker.van Letterliautem.83. M. B. Lievens, van Meire, bekwam 66 punten voor het voorbereidend exaem van kandidaet- notaris. MaendagG dezer is de liederlykeschelm, aengeliouden die alhier het ysselyk wanbe- dryf van verkrachting gepleegd heeft op een meisje van 4 jaren en 8 maenden waervan wy in ons laetste nummer gesproken hebben. De naem van den booswicht is Van den Berghe Franshy is geboortig van Meire, oud 26 jaren en was in dienst by zekere Philemon De Wille. landbouwer te Meldert. Gezegde Van den Berg is van zeer slecht gedrag! en wierdt ver leden jaer veroordeeld voor slagen en verwon dingen. Ziethier hoc men er ingelukt is hem aen te houden Onze twee veldwachters van Mylbeek, Hom. De Neef en Frans Van de Meerssclie, waren door eenen hunner vrienden van Hekelgem verwittigd dat de vermoedelyke dader van 't schelmstuk op Mylbeek gepleegd, een knecht was van den landbouwer Philemon De Witte te Meldert en op den oogenblik by genoemde De NVitte te buis was. Onmiddelyk begaven zy zich rond 8 uer des avonds, ten huize van De Witte en vonden er Fan den Bergh op den boord van zyn bed zitten. De booswicht liet zich zonder tegenstand aenliou- den, slechts zegde hy lot den agent Van de Meerssclie toen hy hern by de kraeg vatte Ik weet waer om gy my aen houdt, 't is voor dit geval met dit meisje op Mylbeek. De twee voornoemde agenten leidden den aengelioudeno aenslonls naer onze hoofd wacht, an waer hy nog den zeilden avond rond 11 1/2 ure naer 't gevang der gendar merie werdt overgevoerd. Des anderendaegs werdt hy naer 't gevang van Dendermonde geleid en ter beschikking van den heer Pro cureur des konings gesteld. 't Verbond, dat altyd zoowel met de policie- zaken schynt bekend te zyn, scliryfl deze aen- liouding aen dewaekzaemlieid en bedryviglieid van onzen lieer Policiekommissaris toe. Hierin is onze confrater mis Als wy elkeen 't recht moeten geven wat hem toekomt dan zeggen wy ronduit en vlakaf dat de eer dezer aen- houding den heer Commissaris van policie niet alleen toekomtde twee voornoemde icverige agenten van Mylbeek hebben er het grootste deel in. Woensdag 8 dezer is te St. Antelinckx, een manslag gepleegd op den persoon van Bernardin Lievens, landbouwer aldaer. Lie vens is ten gevolge zyner bekomene wonden overleden. Men verzekert ons dat de dader is aengeliouden. Zaterdag avond, rond 9 uer 's avonds, is er brand ontstaen in het huis van zekeren Timmermans te Denderliautem, Terlinden. In min dan een hall uer was het vuer alles mees ter, en aen blusschen viel niet te denken. Het huis bestaende in eene tweewoonst met stalling, meubels en verderen inhoud, alles is vernield. Twee geilen, 12 hoenders 1 verken heeft men kunnen redden. Het eerste was verzekerd. De oorzaek is onbekend. Recht van Antwoord. Men leest in den Court ier de Bruxelles Hel recht van antwoord eisclit voortdurend plaets in de kolommen van den Echo du Parlement, en dit is niet meer dan rechtveerdig. M. Houba, pastoor-deken van Dinant, op eene ongerymde manier aen- gerand, door een correspondent van liet doc trinair dagblad, beeft aen hetzelve een krach- lig, doch al te kort, antwoord gezonden. Dit antwoord betreft enkel een eerste cor respondentie van den Echo, doch een ander nummer van dit blad, namelyk dat van den 27 augusti, bevat eene beoordeeling der scr- W?tr,HS8r\&?ien persoon clVe 7»eèr°Mitns Ts by balletten en theaterkluchten, dan by de ver kondiging van Gods woord. De briefwisseling welke deze tweede aen- randing bevat, beslaat 216 regels, hetgeen aen M. Houba het wettige recht geeft tol 432 re gels antwoord. Zulk eene plaels is voldoende om aen de abonnenten van den Echo, die arm van geest zyn in een anderen zin dan dien van het Evangelie, eenige goede en gezonde waer- heden te laten hooren, zoo als de moedige geeslelyke die aen iedereen en byzonder aén lien die wat hardhoorig zyn, weet voor te stellen. Moord op President Moreno. De kor- respondent van den Pall Mall Gazette deelt de volgende byzonderheden meë over de moord op president Moreno, zooals zy door de stoom boot Combria zyn meegebracht. De president van den Equator was in zyn paleis toen hy werd! aengesproken door kapi tein Rayo, welke vroeger uit zynen post ont slagen was, macr die vergunning had gekre gen den president te spreken. Terwyl senor Moreno met hem sprak hief de moordenaer zynen degen op en trof zyn slachtoffer aen het lioold. Gelyktydig met dien verraderlykeu aenval schoten twee handlan gers hunne revolvers al op den president. De schildwachten naderden op het gerucht, vielen kapitein Rayo aen en doodde hem op do plaets. Wat de twee handlangers betreft, deze gelukte er in te ontsnappen. De president welke voorover ter aerde ge stort was, overleefde slechts eenige oogen- blikken aen zyne wonden. Cueyaquil werd geheel in opschudding ge bracht, toen de tyding van dien moord gekend was maer er hadden geene ernstige beroer - ten plaels. Zelden gael er een dag voorby of wy treffen in de dagbladen van de beschaefdc hooldstad, moorden aen, door ongehuwde moeders op hunne pasgeboren kinderen ge pleegd. Zoo vondt men gisteren morgeud in eene dreef aen liet üefeningsplein, het lykje van een pasgeboren jongentje, dat gehuld was in een stuk wil mousseline en een wit linnen zakdoek, die op een zyner hoeken de r.aemlei- ters M. M. en het cyfer 21 droeg. Dit alles was geknoopt in een stuk zwart perkal, het gan- sclie ruggesluk van een dominokosluem De bovenlip van den kleine droeg liet spoor van eene hevige drukking, hetgeen aen eenen moord door versmachting denken doet. Het zullen de geuzen van Antwerpen niet alleen zyn, welke tydens de september feesten in de straten van Brussel zullen defileeren. De Eloile meldt, dat M. Anspacli poogingen aeuwendt by de maelschappyen en de over heden van Mechelen en Doornyk, ten einde de dry kavalkades te 'vereenigen, welke ge durende dit jaer in België zyn uilgegaen. De sneltrein van Brussel naer Oostende is zondag morgend, ten 7 uer 20 minuten, ten gevolge van het breken eener as, tusschen Ternath en Denderleeuw ontriggeld. Men heeft geene dooden te betreuren de reizigers zyn er van af gekomen met den schrik en eenige kneuzingen, die gelukkig niet ernstig zyn. De trein is te Oostende met een uer vertraging aengekomen. Ten gevolge van dit ongeval, kwam de sneltrein uit Gent naer Brussel van 7 ure 39 minuten, ook met een uer veitraging, te Brussel aen. Men schryft uit Brussel, 8 september. De koning en de koningin zyn gisteren mor gend ten 8 ure met den koninklyken trein naer Kortryk vertrokken. Ten 10 ure waren zy te Kortryk verwacht, ten einde tegenwoordig te zyn by de inhuldiging der nieuwe gothische zael van liet stadhuis en het leggen van den eersten steen van liet justiciepaleis. De ko ning en de koningin zullen zich hun bezoek te Kortryk ten nutte maken, om de oude kapel der graven van Vlaenderen en de St-Martens- kerk te bezichtigen. Ten 5 ure moet er een koninklyk banket op het stadhuis plaets heb ben. De luitenaiit-generael Liem, adjudant- generael, overste van hel militaire huis des konings, bevindt zich in stervensgevaar. Sedert dry jaren werden er, schier elke, week, ruiten uitgeslagen van de vensters der Sl-Janskerk, buitexi de voormalige Brug- schepoort, te Gent. Zondag nacht kwamen andermael liberale straetheldeu, en begon nen een aental ruilen der gezegde kerk in stuk ken le slaen. De eerw. lieer pastoor Teirlink liet gerucht hoerende, slondt op en trok hel venster zyner slaepkamer open, waerdoor de ruilenbrekers op de vlucht gingen. Een hun ner is, verzekert men ons, in handen der policie. Gisteren morgend ontmoette de sneltrein van Gent, by zynen doortocht tc Lultre, een goederenwaggon die, zich op het uileinde der ontwykingsbaen bevindende zonder onder legd te zyn, in gang geraekt en op der. reizi gerstrein geloopen was. Een treinwachter, die op dit oogenblik langsheen de loopbanken ging, zag bet gevaer en had maer juist den tyd om met liet hoofd voorover, door het venster in een komparliment van 1* klas te springen, waer liy als een steen op den schoot der verbaesde toeschouwers viel. Dank aen zyne tegenwoordigheid van geest en behen digheid kwam hy is met den schrik af. Toen de trein tc Charleroi uenkwam, waren byna al de rytuigen beschadigd de koperen staven langsheen en de klinken der deuren, de ban ken, alles was platgedrukt of afgeslagen. Het meestendeel der ruiten waren aen stukken. De gentsche politie beef! de hand gelegd op een oudveroordeelde, die door zyne over dreven uitgaven hare aendaclil had getrokken. Inlichtingen genomen hebbende, vernam de politic dat liet geld voortkwam van den ver koop eener koei, die de kerel gestolen had ongeveer twee jaren geleden, ten nadecle van den burgemeester van Zillebeke. De dief werdt voor dit leit veroordeeld, maer hy had den tyd gehad hel geld, dat tot de som van fr. 500 beliep, in eenen beemd weg te steken, en liet is by 't verlaten van de gevangenis dal hy dit spaerpotje is gaen halen, en er mede gaen leven is met de vrouw van eenen gevangene, die tegenwoordig voor dielstal opgesloten zit. Men heef! by hem nog eene som van fr. 90 eene gouden en eene zilveren horlogie gevon den, en by zyne byzit eene penduel van eene zekere weerde. Deze oudveroordeelde, be- voudl zicli zonder vaste woonplaets, en is voor landloopery aengeliouden. Hel geld en de aengeslagen voorwerpen zyn op de grellïe neergelegd. Mev. de Palicao en mev. Bazaine, be vinden zich le Spa. De gewezen maerschalk heeft zich alhier insgelyks, doch slechts een korten tyd, vertoond, toen hy zyne vrouw naer hier vergezelde hy nam het onlbvt nen bron bansarl, doch beineld hel strengste incognito. Men schryft uit Bergen, 18 september. De 50 duilsclie beêvaertgangers, welke sedert eenige dagen, de slapeloosheid in het doktrinaire kamp brachten, hebben gisteren met den trein der belgische beövaerders, zeer vreedzaem deze stad verlaten. Het vertrek bad plaest ten 111/2 ure. De Etoile en bel Jour nal de Gand achten het de liberale eene groote verdienste, die vreedzame beêvaertgangers niet afgerostte hebben doch zy vinden liet zeer slecht, dat de beêvaertgangers, by hunne aenkomst te Bergen, te eten vroegen Men schryft uit Luik, 8 september. Dezer dagen begaf zich eene groep van meer dan dry honderd kloeke mannen naer de statie van Vivegnies, ten einde naer de hollandsche bezittingen van Indië te vertrekken en aldaer dienst te nemen. Eene menigte bloedverwan ten en vrienden bevonden zich aen de statie en er hadden verscheidene hartroerende too- neelen plaets. Vyltien der mannen welke zich door de premie \an 600 fr. hadden laten ver leiden, vyftien getrouwde mannen werden be wogen door de klachten en het gesmeek hun ner vrouwen en verlieten de wervers om met hunne vrouwen naer de stad terug te keeren. Het zou onmogelyk zyn de vreugde tc beschry- ven van die vrouwen, welke er in gelukt wa ren, hunne eclitgenoolen te doen afzien van hun noodlottig ontwerp. DE GROOTE REIS. Boekwerk iu 12* van 250 bladz. Prys fr. I. Gent, J. en H. vander Schelden, Uitgevers. De onvermoeibare Pater llillegeer komt weder een nieuw werk uit te gever., getiteld de Groote Reis. Ily behandelt er de belangrykc do eenige zaek van den menscb, by welke al aerdsche zaken verge leken slechts nietigheden zyn de zaek der Eeuwigheid de Groote Reis die wy doen moeten uil dit balling schap naer bet Uemctsch Vaderland. Ue Eerwaerde Pator Ifillegeer heeft wonderwel gelukt in dit schoon en tevens verheven ontwerp te ontwikkelen volgens de juiste begrippen der godge leerdheid, der ondervinding en der gezoude redo. Voegen wy erby, dal die hooge en diepe lecringen ons in een levendigen, bezielden en volkslicvenden sebryflranl zyn aengeboden, die voor de minst geoe fende verstanden vatbaer is. Hel oerste deel van dal vcrdicnslig werk bevat eene reeks hoofdstukken, wacrin de geachte schry ver ons op eene geestryke en zelfs luimigs wyzo de vcrscbillige goede of slechte herbergen bcschryfl, welke wy op den weg ontmoeten. Hy wapent ons tegen de gevaren der reis by toont dc dieven aen d e den weg onveilig maken de slechte gezellen, de verderfclyke boeken, bet mensclielyk opzicht enz. enz Hy leert ons op welke wyze en mei welke uapenen wy ons moeten verdedigen tegen de roovers die op ons leven of onze beurs uil zyn. Eindelyk, nnermate wy voortstappen, geeft hy ons de zekere middelen om veilig het einde der reis te bereiken hy spreekt ons van de laetste toebereidselen de luelsle sakrameuteu, den lactstcn stap cfie van onze eeuwig- beid beslissen moet. Hel Is zoo dat de Eerwaerde Pater llillegeer den lezer op eeno boeiende wyze brengt tol aen bet llemelsch Vaderland, hel is te zeggen, tot aen het tweede deel van zyn belangryk werk. Dit deel-, en •zulks was noodig," is nog vollediger eu met dieper konnis geschreven dan liet eerste. Indien or een onderwerp moeilyk is om te behandelen, dan is het voorzeker het Mysterie van hel toekomende leven, den hemel, het Ryk der Hemelen, Regnum Cwlorum, zooals hel Evangelie zegt. Ja, bel is moeilyk in gc- woone en klare taol zoo groote en zoo afgetrokken waerheden uitte drukkeD dit alles biedt den predi kant, den godsdier.9iigcn ondervvyzei zeer dikwyls moeilykbeden en hiudcrpaleo die byna onoverwiulyk tyo. Welnu, de Eerwaerde Pater llillegeer schynt die byr.a allen overwonnen te bebben hy geelt ons vooreerst een schoon cn juist denkbeeld van liet schouwspel dat de ziel treft, wanneer zy deze we reld verlaet, van het plechtig oogenblik waerop alio nevels verdwyncn en ons in aenschyn van God en de eeuwigheid brengt. Hel is het oogenblik op welk de reiziger eindelyk dc zoolanggewcnschle aerde be reikt het is de aenkomst Dan bcschryfl do Eerwaerde Pater llillegeer dat Lief Vaderland, zooals hy hot noemtdaerna volgen de schoonc, dc verrukkende hoofdstukken Het Verstand verheerlyktde Wil vol- mael.lliet Ikhaem boe schoon Gansch verheer lykt Onlydelyk en onsterfelykZoet leven Lief Ge zelschap Seengren billerLoon naer verdiensten; Onze zinnen gelukkig de Kroon en eindelyk Eeuwig'. Eeuwig Die enkele opnoeming zal beter zeggen dan de schoonste uitdrukkingen bel zouden doen, wal dit tweede deel va» bet werk van Pater llillegeer is Eindigen wydit kort ovcrzichtjvan een uitmuntend werk met den Eerwaerden Pater Hillogeer onzen rcchtzinnigcn dank le bicJon voor hel nieuwe werk welk hy ons zoo geschikt geeft in hei middon der verzwakkingen, der duisternissen en ontmoedigingen van hel tegenwoordig tydstip. Zonder twyfel zal het. indien zulks mogelyk is, met zooveel cn nog groolcr gunst onlhneld «orden dan zyne talryko andere wer ken zonder twyfel zal liet zooveel, eu misschiet] seinen meer goed in de zielen to weeg brengen, dio altyd, cn lieden meer dan ooit noodig hebben hunne gedachten, hunne verlangens en bun ganschc leven ten hemel te sturen Sursum Corda Bedoeld boekwerk is verkrygbaer ten bureele van den Denoerrode Molenstraet n0 6, te Aelst, naby het Stadhuis. HOLLAND. Dezer dagen kreeg tc Rnemsdonk, oen os die uit den polder was gehaeld, op eens een hevi- gen aenval van woede en wierp 2ich op een zesjarig jongentje, dat zich naer huis begat. Het woedend dier bereikte T Knaepje by eene schuer nam het op de horens en bracht het verschei dene gevaerlyke wonden toe. Toen geneeskun dige hulp was ingeroepen bevondt men dat hem verscheidene ribben gebroken waren. Do beko mene wonden zjn zoo gevacrlyk dat men \oor het leven van hel kind vreest. FRAiVKKYK. De herinneringsdag der proclamatie van het goevernement der nationale verdediging en de installatie van M M. Jules Favre en Gambetta op het stadhuis le Parys, is nergens in Frankryk door het kleinste banket getierd. In Zwitserland waerheen M. Gambetta opzetlelyk vertrokken was, werdt die feestdag herdacht op een banket te Flenry, in Neufchalel. Hieruit zou blylten dal hel goevernement der nationale verdediging vandaeg niet meer aenhangers telt dan hel kei- zerryk vyf jaer vroeger, want de keizerin vondt by hare vlucht uit dc Tmleiiën, slechts twee vreemde diplomaten en eenen tandmeester, welke liaer de behulpzame hand boden. Twee Broeders. Verleden dynsdag is le Parys eene italiaensche groote dame, prinses Domenica Ciarelli, overleden, van welke men de volgende geschiedenis verhaell De prinses was, dry jaer geleden, weduwe gebleven met twee kleine kinderen, beide jon gens. De oudste, welken zy het meest beminde, werd ziek en eenige dagen nadien was hy dood. Re-moedor worJ byna tiimclooj vun droefheid. Toen zy dc doodkist van den armen kleinen prins zag binnen brengen, viel zy in onmacht, terwyl zy uitriep Zend ze weg Ik wil niet dat ze my myn Domenico ontnemen Ondertusschen werdt het lykje in de kist ge legd. De persoon die er by waekte verwyderde zicli gedurende een kwartier tiers ten hoogste. Dit kwartier was voldoende voor den kleinen broeder van Domenico. den achtjarigen Pielro, om een akelig voornemen uit te voeren. Aengezien moeder niet wil dat men haer Domenico ontneemt, zegde hy tot zichzelveu, zal ik my in zyne plaels in de kist leggen. Hy gelukte er in het lyk van "zynen broeder uit de kist te nemen en in de naburige kamer le brengen. Daerna legde hy zicli in de kist en dook zich onder den lykdoek. De kist werd toegeslo ten zonder dal liet kind zich verroerde slechts toen men in de kerk gekomen was, kon hy half verstikt» zich niet wcêrhotiden eene beweging le doen, welke gehoord werdt. Men snelde toe en opende de kist deukende dat Domenico nog leefde, doch men vondt iu zyne plaets Pictro die op zyne beurt de dood naby was. Een uer nadien gaf hy den geest in de armen zyner ontroostbare moeder. Nu rusten de twee kleine broeders naest el kander in hetzelfde graf. Wal hunne moeder betreft, niets heeft haer kunnen afirekken van hare wanhopige droefheid, wacraen zy evudelyk bezweken is. De inschryvingen voor de overstroomden van Frankryk, waervan de opbreugs! in de stadskassen gestort is, beloopen tot de som van fr. 22,606,696-55. Mev. Mac-llahon heeft aen de persoonen wier huizen door dc overcou nting vernield zyn 30 0,0 voor de geleden scha de doen overhandigen. Het totale bedrag der iutcekeningen voor dc overstroomden heelt in Amerika de som van 200,000 fr. bereikl. ENGELAND. Nieuwe Zwemtoer. Miss Beckwith die den roem der kapiteins Boyion en Webb had ver duisterd. door van de brug van Londen naer Greenwich le zwemmen, is zaterdag op hare beurt overtroffen door miss Emily Parker, die van hetzelfde vertrekpunt lot aen Blackwall heeft gezwommen, en aldus eenen afstand van zeven mylen afleggende in een uer, 35 minuten, eene wedding heeft gewonnen van 1250 frank. Miss Parker is de zuster van den vermaerden zwem mer Henry Parker eu slechts 14 jaren oud. Zaterdag was hel weer overschoon de zwem ster ging in het water tien minuten voor 6 ure. Onder de oovei doovende toejuichingen van dui zenden toeschouwers, welke zich op de brug en in de booten bevonden, alsook op de 'stoomboot welke haer moest vergezellen. Zy ving hare reis aen met eene kloekmoedigheid, welke baer geen oogenblik verlaten heeft. Omtreml een honderdtal booten belemmer den haer den weg en ondanks de pogingen der policie van Theera bleven zy zoo dicht by d« zwemster, dat deze er zeer door gehiuderd werd. Zy bereikte Greenwich ten 8 ure 58 min. Buizende persoonen denkende dat de reis daer eindigde, waren daer vergaderd. Ten 7 ure 10 min. ging Henry Parker by zyne zuster in het water cn zwom met haer tot aen de pier van Blackwall, welke zy ten 7 ure 25 min. be reikten.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2