YZEREN WEG.— VERTREKUREN ITT AELST XT EE üRTREKHREtt U5T VOLGENDE STATIËN: uit Gent naer Congres der onderwijzers. Landgenoten, oj) uwe hoede! BET VERVALLEN HUIS, ABONNEMENTPRYS6 FRANKS 'S J «VERS. De inschryving eindigt met 51 December. ANNONCENPRYS, per drukregel: Gewone 20 cent. Reklamen fr. 1,00. Vonnissen op 5,|e blad/.. 50 cent. Dendermonde. 4-58 6-50 8-48 12-25 3-06 6-40 9.55 Lokeren. 4-58 6-50 8-48 12-25 3-06 6-22 Mechclen. 4-58/ 6-50/ 7-l9</ 8-12d Exp. 1* 2' 3* kl. 11-53d l-04d Exp. le 2e 3® kl. 2-5fd 3-06/ 6 0id 6-40/ 10-04d Exp. 1° 2® 3' kl. Anlw. 4-581 6-5017-19d 8-4 2d Exp. 1® 2® 3® kl. l-04dExp. 1® 2® 3® kl. 2-50d 3-06/ 6-04d 6-40/ 10-04d Exp. 1®2®3® kl. Brussel,tariffs Denderleeuw.5 52E. 7-19 7-50 8-12E. 1® 2® 3® kl. 9-24 11-53 1-04 E. 1® 2® 3® kl. 2-50 5-18Exp. 1®2® 3® kl. 6-04 8-49 9-09 10-04 Exp. 1' 2® 3° kl. Leuven, Thienen, Luik,Vcrviers 4-58/ 5-52d 6-50/ en 8-12d Exp. 1 2® 3® kl. 7-50d 9-24d (ll-53d tot Leuven)l-04d Exp. 1® 2® 3® kl. 2-51 d 5-18J Exp. 1® 2® 3® kl. 6-04d 8-49d 10-04 Exp. 3 kl. (1) Nota. De letter beleckent langs Temondc en de Gent, (5-00's vrvd.) 7-59El®2®3®k 8-41 8-59 12 22 12-40 3-26 3-51 en 5-33 E. 1*2® 3® kl. 6-12 6-40 8 39 Exp. 1® 2® 3® Id. 9-36. Brugge, Oostende. 7-59 Exp.l®2®3® kl 8-41 8-59 12-22 12-40 3 51 en 5-33 E 1® 2® 3® kl. 6-40 Doornvk, Mouscron, Korlrvk, Rvssel (langs Ccnd) 8-41 1222 12-40 3-26 3-51 'Exp.'6-12 6-40 Doom. Mouse. Korlryk, Rvss. (langs Allt) 6-00 7-50 11 53 5-52 6-04 Ninove. Geeraerdsbergen, Lessen, Alb G 00 7 50 8-12 11-53 2-50 5-52 6 04 9-09 Bergen, Quiévrain 6-00 8-12 7-50 11-53 2-50 5-52 6-04 Engliien Braiue, Manage,Charleroy, Namen langs Geeraerds bergen 6 00 (-00 U-53 2-50 5-52 6-04 letter d langs Denderleeuw. Unique Stitim. NAER AEI.ST UIT Alh 6.49 10 30 1.40 Anlw. 5.30 9.50 10..nit E. I'2® 3® kl 3® kl. 1-33 4.45 5.50 6.50 E. I® 2° 3® Brussel 7.20 E.1®2° 3®kl. 7.25 8.14 1 1 en 4.55 E 1® 2" 3® kl.5 00 5.55 8.0t Dendermonde 7.IS 9.43 11.34 2.25 Geeraerdsbergen 7.27 It.08 2.18 Gent 5.12E 6 32 7.39 E I® 2® 3® kl. 1® 2® 3® kl. 1.55 4 42 E 1.2.3. k 9.31 Exp. 1® 2" 3° kl. Lessen 7.09 10.50 2 00 Lokeren 6.40 9.00 10.57 Ninove 7.55 11.36 2.46 Oostende 4.10E 6.20E 1 2 3 Id. 6.25 3 22 EL® 2' 3® kl. 6.04 b.10 Exp. 7.-58 9 3-15 E. I 11 53 Ie "2® 8.23 I 8.33 .59 12 8.09 9. .3 8. 8 18 9 4 50 7. 9.01 10 11.55 2 MoorUecle. Soltcgem, Geeraerdb., Engliien, Braine-lo- Comle 5.52 6.12E 8 58 11.18 2.20 5.37 6.59 UIT GEERAERDSBERGEN NARR Maria-Lierde, Soltegem, Moortzcele en Gent, 5.15 7.24 9 54 11.59 2.59 5.00 5.50E 8.51 Uit Denderleeuw naer llacltcrt. Burst, llerzele, Sollt-g. Audenaorde, Ansegero, Korlryk, 6.17 0.00 9.01 12.55 6.09 7.20 UIT SOTTEOEU NAER Aclst, (5.45 's Zaierd.) 7.49 12.06 1.28 5.00 7.48 uit Antwerpen naer Sr. Nikoi.aes, Lokeren en Gent 4.50 7.15 8.50 10 50 2.15 3.45 7.10 0 00 uit Gent naer Lokeren, Sr. Nikoiaes en Antwerpen 4.25 7.00 9.25 to.50 2.45 5.30 6.55 O.l'O wierden dat zy bier en daer aenhangers tel den, besloten zy te Brussel een Congres te houden, dal met feesten en vermakelykheden zou omringd wezen, ten einde er liet gansche onderwyzerskorps naer toe te lokken. Con certs, eene gala-vertooning in het koninklyk schouwburg en meer andere feesten werden den onderwyzers aengebo.ien. Vrye toegangen voor de museums en andere openbare en be- zondere gestichten werden hen verschaft, met een woord, men deedt alles wat mogelyk was om een verblyf in de hoofdstad buitengewoon aengenaem te maken. Doch slechts een duizenlal op ongeveer de 50(M) onderwyzers welke ons land telt, als ook een honderdtal onderwyzeressen lieten zich bekoren en beantwoordden den oproep des Bonds. Men opende dus het Congres niet met het H. Misoffer, gelyk men het by de inrichting des Bonds had aangekondigd maermet eene the ater-vertooning gevolgd van dén dier balletten of dansrepresentatien waerin de walgelykste zedeloosheid wordt ten toon gespreid, en die een wel bedachte christen zich schaemi by te woonenNauwelyks hadden eenige rede- naers het woord gevoerd of men ontwaerde waer de inrichters des Congres henen wilden. Men zag er de werking der francmaconslogie der vrijdenkerij en van den onderrichlingsbond dwars door. Men zag klaer en duidelyk wat hei doelwit was, namelyk, het onderwyzers korps. ondfil! den invlood on dc- leiding vuil 'l maconniek-liberaTismus te doen werken ten einde de inaclschapjielyke revolutie te ver- haesten. 1° M. Vanderdungen, een der inrichters van de federatie en voorzitter van 't Congres, ver klaerde de eer te hébben een geavanceerde liber- ael te zyn, 'tgeen, iu 't vak des Godsdiensles, een vrydenkers, en in 't vak der politiek, een vijand van al de bestaende wellen en instellingen des Lands zeggen wil. Dat is onbelwislbaer. 2° M. Scailquinvoorzitter van den Onder- richlingsbond, na de wet van 1842 op 't lager onderwys, welke onder zeker opzicht veel goed heeft teweeggebracht, beknibbeld, ge hekeld en verscheurd le hebben, omdat zy een godsdienstig onderwys voorschryft, stelde voor het VERPLICHTEND YYERELDLYK ON DERWYS te stemmen. En men weet dat het verplichtend wereldlijk onderwijs, een onderwys is waer God, zyn gebod en de priester als een booswicht uit verbannen zyn. Aen zulk een onderwys zouden de calholyke ouders, op straf van boete en gevangzilliug, verplicht wezen hunne kinderen loe le vertrouwen, om ze tot vrydenkers te vormen en zoo de heerschappy der gevloekte commune tot stand te brengen. 3° M. Anspach, Burgemeester van Brussel, een der opperbazen van de francmaconslogie, spoorde de Congresleden aen tot de uitroeiing van de dwaling,der veroordeelen en van de byge- loovigheid te werken. In den mond van eenen logiebaes, zooals M. Anspach, beteekend dit immersBreekt af met de calholyke Kerk, hare zedeleer en hare gebruiken welke nog slechts als mommeryen, waerdig der eeuwen van duisternis, mogen aenzien worden. Zietdaer wel 't bewys, Landgenoten dat de maconnieke kliek gansch bet leger onder wyzers en onderwyzeressen onder haren in vloed en leiding poogt te brengen om aldus de jeugdige geslachten op den liberalen leest te schoeien en eene samenleving tol stand te brengen over de welke de godverloochening, de goddeloosheid en 't zedebederf zouden hcerschen. LANDGENOOTEN OP UWE HOEDE DAN, want 't gevaer isdreigend Ja, en dit wef zoodanig dreigend, dat, indien gy er uw vader land will tegen behoeden, gy er u op den oogenblik uit al uwe krachten moet tegen ver zetten. De middels van verdediging ontbreken u niet. Welhaest zal er u weêr één in banden gesteld worden, te weten, de slembus. De slem bus alleen kan ons nog redden, indien wy zorgen en werken opdat nooit de naem van eenen liberhater er zegepralend uitkome. Want, wat zou er gebeuren indien wy aen liberhalers het bestuer onzer onderlinge sleden en gemeenten toevertrouwen Geene onder wyzers, die onderden invloed en leiding van den Onderrichtingsbond niet zouden slaen, en dus aen't maconniek liberalismns niet ver-- slaefd zyn, zouden nooit, in die steden en dorpen, met het onderwjs gelast worden. Men zou, integendeel, onderwyzers verkiezen die, in 't geheim, de handlangers der maconnieke kliek zyn mannen die den raed van den logiebaes Anspach zouden volgen, 't is le zeg gen, in 't geheim werken tot de uitroeiing der dwaling, van de vooroordeelen en der bygeloo- viglieid, 't geen men in liberhaterstael noemt God en zyn gebod leeren versmaden en verachten. Ten andere de onderwyzer zal dit veel ge- makkelyker kunnen doen dan vele ouders het -\vc: TieiiReii. ivieis prmr ueterne Kwacie dril len in de herten der jeugd dan wel het slecht voorbeeld. De onderwyzer zal slechts van tyd tot tyd met de Religie ën de heilige zaken eens le spotten hebben, om in het hert zyner leer lingen een zaed van ongodsdienstigheid neder te leggen, dat later, als zy mannen geworden zyn, zal ontkiemen en hen in goddeloosheid, wulpschheid en meer andere ongeregeldheden doen vallen, en aldus steden en gemeenten lot brandpunten van zedebederf maken. Ja, landgenoten kiezers, van u en van u alleen hangt het af, die kwael tegen te werken of wel ze hare samenleving-vernielende wer king le laten voltrekken. Overweegt het wel, gy, calholyke landgenoten, welke zoo dwaes zyt een liberael bestuer of soms eene liberale maconnieke Burgemeester aen't hoofd uwer stad of gemeente te houden, want uwe verant- woordelykheid voor God en de samenleving zal verschrikkelyk wezen. Breekt met 't macon niek liberalismus af, terwyl het nog tyd is, on trekt uw vaderland aen de gierenklauwen zyner liberale vyanden. Indien gy den vrede en den voorspoed uws Lands, liet geluk uwer vrou wen en kinderen of uwer naestbestaenden en uw eigen geluk wilt verzekeren, verstoot de maconnieke candidalen, die ons verderven willen, weigert hen uwe slem en geeft ze aen mannen, welke de calholyke principen zyn aengekleefd zonder de welkeer hier op aerde geen waer geluk en geen oprechte voorspoed mogelyk is. Weg mei de maconnieke liberhalers die ons ver- goddeiuozen en verderven willen RECET BLYFT RECHT. De heer Hepmann var. Cent, een protestant, vermaekte onlangs een deel zyner fortuin aen de arme protestanten van Geul. Onmiddelyk verklaert hel inslokziek libera- lismus, dat liet proleslantseh consistorie geen recht heeft liet legaet te aenveerden. Wat moet er dan met dit legaet gedaen worden? Wel, antwoordt de liberale Gemeenteraad van Gent liet aen 't weldadigheidsbureel geven. Eli wel, dit is eene onreclitveerdigheid, dit is eene vcrkrenking van den laetslen wil eens stervende. De laelste wil van den heer Hep mann is immers van een legaet acn de arme protestanten van Gent te doen en niet aen '1 weldadigheidsbureel dier stad. Dit is 'tgene de bestendige deputatie onzer provincie ook besloten lieellzy veroordeelt liet gedacht van den genlschen Gemeenieraed. Als men 't legaet aen de arme protestanten niet kan laten opstryken, in andere woorden, indien de wet een legaet aen proteslansehe, calholyke of andere gemeenschappen niet toe- laet, dan beslaet het legaet volgens liet burger- lyk wetboek niet, en moet liet aen de erfgena men, d ewetiige eigenaars, gaen. Wy, catholyken, eerbiedigen den wil van eenen stervende 't is gelyk aen welken eere- dienst liy toebehoort. De liberhalers integendeel palmen alles in wat hen eenigzins onder 't bereik komt staen. Wat zyn ze toch SipjaaAiqaaj de liberhalers In zyn nummer van 50 September jl. heeft de Pvecurseur van Antwerpen, hetorgaen der geuzen, tot groote vreugd der beleedigers van Iy.»,e/. /lij/..., -•>- »o-> duitsch blad ontleend, zyne lezeren medege deeld Hoe men de wondduagende persoonen markt. Onder dezen titel kondigt een duitsche geneesheer, M. E. Würtli van Vieux-Brissac, in de Karlsruher Zeitung en zeer belangwek- kend relaes af van een geval in dien aerd 't welk hy de gelegenheid gehad heeft te kun- nen gadeslaen. Eene jonge dame van zeer deftige en wel- hebbende familie dier stad leedt, sedert vele «jaren, aen eene zenuwckwael. Hare zuster ontdekte eindelyk dat zy eene dikke koord droeg,slevig om de lenden gebonden toen de koord haer ontnomen was, verdwenen al de teekens. Het jonge meisje had zich die koord om de lenden gebonden op raed van liaien biechtvader en een ander priester van Bris- sac, de heer Hiss, onderpastoor, thans op- steller der Badische Beobachter, ten einde haer lichaem te kastyden. In liet liospitael waer men haer overgebracht had, hadden deze weerdige priesters en de goede nonnen, gepoogd liet mirakel le voltrekken en ook wonden op liet bovenste der voeten en van de banden by middel van brandglazen, le doen ontstaen, maer men moest zich daerby houden. De wederlegging noch de bestraffing zullen zich niet laten wachten, ziclhier wat men dies- aeugaende uit Duilschland aen den Courtier de Bruxelles schryft De Gazelle van Carlsruhe heeft onlangs eene belachelyke historie van Vieux-Brisach medegedeeld in de welke,op eenen hatelyken en beleedigenden loon voor de Kerk ën de Catholykegeestelyklieid,het zoogezegd lyden verhacld wordt \an eene jonge dochter aen welke haer biechtvader bevolen had, gedu- rende vyf jaren, eenen band van peerdshair om de lenden to dragen, ten einde van haer AELST, 9 OCTOBER 1875. Wie onder u, geëerde lezers, heeft niet hoo- ren spreken van den Onderrichtingsbond, die, eenige jaren geleden, tc Brussel gesticht werdt. By zyne inrichting bazuinde men overal uit dat deze bond geen ander doel hadt dan de vooruitgang van 't onderwys en 't bestryden van zekere grieven waeronder de onderwy zers, sedert eltelyke jaren, gebukt gingen. De politiek zou uit zyn midden verbannen zyn, geene politieke vraegstukken, geene politieke belangen mochten in de vergadering des Bonds behandeld worden. Zelfs zou hy het oude en loffelyk gebruik laten heslaen zyne periodieke vergadering met het H. Misoffer te openen, Men bekenne dat dit een valsch uithangbord was om de onderwyzers met godsdienstige principen begaefd, naerzynen kant le lokken. Natuerlyk behandelde men in de eerste verga deringen niets anders dan zaken belrekkelyk het onderwys. Doch men werdt weldra gewaer dat de overgroote meerderheid der onderwy zers den strik hadden ontdekt en er zeer wei nige bytredingen opkwamen. De inrichters namen eene andere houding en begonnen by de volgende vergadering het ambt van onder wyzer te verheffen en te bezingen. Hy was de man op wien de toekomst des Vaderlands be rustte Hy hadt liet geluk of 't ongeluk des Vaderlands in handen hy, de groote arbeider der beschaving hy, de leidsman, de verlich ter des volks!!!Hel scheelde weinig en zeer weinig of er werdt bygevoegd dat zonder hem de wereld wederom in de duisternis, in den niet zou terugkeeren..-. Niemand acht zoo zeer het onderwyzers korps en waerdeert beter dan wy de groote diensten welke het aen de samenleving bewy- zen kan, doch, het zy in 't voorbygaen gezegd, zoo verre zouden wy het niet dryven, uit vrees van hierdoor zyne leden aen de spotterny ten prooi le werpen. Die loftuigingen waren niet voldoende, en men voegde er de wel gekende jerimiade by over den toestand van den onder wyzer in 't algemeen. De loon en de toestand des onderwyzers zyn niet in evenredigheid der diensten welke hy aen de samenleving bewvst, in andere wooiden wil dit zeggen de onder wyzer moet beter gehuisvest, beter gekleed zyn en zich beter kunnen voeden. Men schil derde den toestand des onderwyzers af alsof de man byna onder den blauwen iiemel slaept, byna naekt en met zulken honger in de kaken loopt dat het God te klagen valt. Men deedt eenen uitval tegen de Staets- en Provinciebe sturen en vooral tegen de Gemeentebesturen welke harteloos genoeg waren hunne plichten ten opzichte der onderwyzers te miskennen, enz., enz. Wy moeten bekennen dat deze laetste mid del den Bond een zeker aental bytredingen ver wierf. De inrichters hadden immers het mid del gebruikt, door de internationale zoo dik werf ten haren dienste geroepen om 't arm werkvolk te verleiden, te weten de hoegmoed en de ontevredenheid verwekken. Nu, de liberale inrichters des Bouds gewaer EEN VERHAAL UIT IIET LEVEN. Door IIEYÏïY. 45dc vervolg; zie ons vorig nummer. Foei, vervolgde zy, waerom moet ik ook bang zyn voor zulk een man. Ik zal myn tegenzin trachten te overwinnen, en moedig binnengat-n. Ach, beste Margareta, de moedigslen zyn zwak en bevreesd, wanneer zy by hardvochtige lieden een goed woord zulleu doen voor hen, die zy liefhebben. Eindelyk bad zy de deur bereikt, en angst en ge- jaegdheid teekenden zich in den blos op hare wan gen. Nog bleef zy een oogenblik slaen hare lippen bewogen zich zacht voor een Ave, ja maer voor een Ave, om te smeeken dat zy moed zou hebben, om hare voorgenomen taek te volbrengen. Want gy weet, hoe Margareta Engerhof dien Vermeulen ver achtte, en daer zy, tot onze spyt moeten wy het bekennen, zelve ook byzonder hoogmoedig was, beschouwde zy dezen slap als eene ontzettende ver nedering. Zy tikte zacht op de deur. en had nog eene stille hoop, dal haer gelikt niet gehoord zou worden. Wie heelt niet op den een of anderen tyd even dwaes ge handeld, toen hy, hoewel zich van geen kwacd be wust, vreesde de man le ontmoeten, dien hy zocht, maer wien hy misschien eene gunst te verzoeken had, of die wellicht de macht in handen had, zyne vrienden ongelukkig le maken Het zachte kloppen van Margareta bleef echter niet onbeantwoord, en wat nog meer is, haer bezoek was niet onverwacht. Vermeulen bad namelyk wel ingezien, dal zy een goedhartig, liartslochlelyk en onbesuisd meisje was en hy wist zeer goed, hoe zoodanige mensclicn gevvoonlyk te werk gaen. Zulke karakters kan men gemakkelyk doorgronden het verkeerde komt in de eerste placls te voorscbyn men behoeft niet bevreesd te wezen, dal er ceiiige sluwheid achter verborgen ligt, en dat wist de nota ris ook wel. Hoeveel genoegen verschafte hem dit bezoek Ily had er reeds een groot deel van den nacht o\er lig gen peinzen hy was daerdoor byna geheel schade loosgesteld voor zyn sehandelykcn val van den vori- gen avond. Wel, myne wacrde Margareta, hoe gact het riep hy, nadat hy met veel moeite opgestaen was want zyn heen deed hem nog zeer veel pyn. Margareta was lol heden altyd juffrouw Engerhof geweest, en zy beschouwde dan ook de vryheid, die hy zich veroorloofde, om haer-by hour doopnaem le noemen, als iels ongehoords maer zy ging vrienda- lyk uacr hem loe, en verzette zich niet, toen hy hare hand greep. Zy nam naesl hem placls op een stoel, dién hy, na vele vruchtclooze poogingen, wal nader- by getrokken had. Beste meid. hel doet my zoeveel genoegen, u te zien zeg my eens, waeracn ik de oer van uw bezoek le danken heb. Waert gy zoo belangstellend, om te komen vei nemen, hoe ik den nacht, na dien verduivelden val, heb doorgebracht Als dit hel ge val is, hen ik u zeer verplicht. Hel zal my groot genoegen doen, zoo ik hoor, dal gy weer beter zvl, mynheer, antwoordde Margareta, zonder een rechtstreekse!) antwoord op zyne vraeg te geven doch daer zy tc eerlyk en oprecht was om le veinzen, ging zy voortIk zou u gaerne een oogenblik alleen spreken, en En daerom hebt gy zeker gewacht lol myne vrouw en hare vriendin naer hinten waren Dat is inderdaed goed overlegd nu kunnen wy met elkan der pralen, zonder vrees, dat wy gestoord zullen worden. Bloos nu maer niet zoo, myn beste, en ver- lel my rondweg, wat u zoo vroeg tol my voertzoo veel mogelyk wil Ik u van dienst zyn. Ik ben gekomen, mynbeer Vermeulen, om ccnc groote gunst van u tc vragen als gy my die wilt toestaen, zal ik u eeuwig dankbacr dservoor wezen. Alles, wat billyk is, kunt ge van my «erkry- gen, Margareta, zeide hy, op zulk een onbeschaemd gcmccnzanien loon, dal zy tol achter de ooren rood werdtmaer laten wy eerst onze conditiën maken, voor wy verder gaen Ik zal uw verzoek toestaen, mits ge my belooft, ook niet te weigeren, hetgeen ik van u vragen zal. Alles Ik zal u alles toestaen, mynheer, mits gy maer niet acndringt op betoling van den interest van liet geld, dal baron Van Stralen van u geleend heeft. Hy heeft onlangs nog een zwaer verlies gele den, en uil hetgeen ik vernomen heb, zal het hem waerschynlyk niet mogelyk zyn, op den bepaclden dag degelden tc betalen. Myn duerbarc vader zou die som wel dadelyk willen voldoen, doch dc baron en diens zoon zyn beiden veel le fier. Zy zouden hel zeer kwalyk nemen, zoo ik hun het voorstel daertoe deedlmaer ik heb toch een plannetje in myn hoofd, waerdoor alles spoedig in orde zal komen. En ziet ge, mynheer, gy verliest er niets hy, en zult boven dien een goed werk verrichten. Al worden zy ook nog zoo arm, ik zal zorgen, dal gy er gecnc schade door lydt. By de laetste woorden had zy, geheel onder den indruk barer woorden, de hand op den arm van den notaris gelegd. Fier1 hè, hè, hè dat mankeert er nog acn, dal zulke hcdelaers fier zyn maer dat is altyd hel geval, antwoordde Vermeulen, mol een gemeenen lach. Ledige beurzen on verspeelde kapitalen gaen gevvoonlyk hand acn hand met den hoogmoed Maer er komt ccnmael een eind nen, juflVouvv Engerhof, dat valt niet tc hetwyfelyk, en zy staen nu op den rand van den afgrond. Maer gy zult toch niet de man zyn, die hun ongeluk verhaesl, niet waer, mynheer Vermeulen Gy zult toch zeker myn verzoek inwilligen Gy vergeet, dat gy my eerst nog een-ver zoek loe le slaen licht, zeide de lieer Vermeulen en terwyl hy zyn hoofd dichter bv haer oor hield, fluisterde hy een paer woorden in 'de ooren der ont stelde Margareta. HOOFDSTUK IX. Juffrouw' Bels was eene weduwe, en had, nadat zy de zaek van wylen haer echtgenoot overgedaen en alle schulden belaeld had, nog ccu lamelyk som metje overgehouden. Daer zy in den ommegang altyd koel en onverdracglyk. en scherp cn nenma- ligend in liare uitdrukkingen was, behoefde het niemand le verwonderen, dat zy weinig vrienden of kennissen had Wel is waer had zy dikwyls in fatsocnlyk gezelschap verkeerd, maer niemand hield veel van haer. De oorzaek daervan lag geheel in haer zelve. Iloe ongepast het soms mocht wezen, nooit liet zy eene gelegenheid voorbygaen, om acn hare zucht naer geestigheden den vryon teugel le geven, onverschillig, of zy tol vriend of vvand sprak en omdat juffrouw Bels volstrekt geene geestige vrouw eene nieuwe wonddrjgende, (sic) eenenieu- we Louisa Lateau, te maten, Dc eerbied weerdige priester van Brisacli, wiens naam in deze historie gemengd was door eenen dokter Würih,correspondent van 't liberael blad van Carlsruhe, heeft oogen- blikkelyk eene logenstraffing in gezegd blad doen inlasscben. Hy beeft nooit iets bevolen noch iets dergelyks aangeraden en al wat men aengaende zyne tusschenkomst in deze zaek verteld heeft, is eene loutere uitvinding. Delastercndegeneeslieer, die deze historie uitgedacht en zaken in zich zelve zeer een- voudig en sinds zeer wel uitgelegd, ontaerd en onder een valsch daglicht heeft voorge- sleld, zal voor de rechtbanken vervolgd worden, die zonder twyfel de infamie van dezen leerling van Virschow strengelyk zul- leu bestraffen. Wanneer zullen de liherhatersbladen eens een einde aen hunr.e lastenvocde stellen Nooit want ze leven van niets anders dan van logen en lastering, gelyk de vergiftigende liegen die op niets anders dan op vuile en verrotte zaken hazen. Dc schaemleloosheid van 't Verbond gaet alle palen le huilen. De knoeier van dit bladje, ziende dat hy zynen neus voorbygeklapt heeft met snoodelyk de hospiciën-besluerders en de Eerw. Broeders van Maria te lasteren, komt nu zyne laslergalle tegen ons uitbraken. Met namelyk le scliryvcn dal de Denderbode de artikels van 't Verbond uitjiluist om iets le a vinden dat in harmonie niets is met het recht der drukpers en aen dit bladje moeilykheden c op den lials te halen Onbeschaemderikgy beoordeelt ons naer de boosheid van uw eigen hart, want 't is van gTieel de stad geweten dat gy én uwe kliek, sedert 29 jaren, de artikels van den Denderbode uitpluist, met voorbedachten rade van hem moeilykheden op dén hals te halenHet is gekend dat gy en uwe liberale aenhang bon- derde keeren hebt gedelibereerd, gezocht en herzocht om den Denderbode in zyne woorden te konnen vangenHet is bovendien publiek bewezen dat er nog onlangs expresselyk eene liberale Commissie is ingericht om wekelyks den Denderbode scherp te doorsnuisteren met inzicht van hem, door processen, te verplette renEn dan durft gy ons uwe eigene vuiligheid en de spioenery van uwen versleten haspel komen aenvryven, juist al waert gy in dit stuk zoo zuiver als een hliekske FoeiMaer wat wilt men er aen doen, 'lis een waerheidsvolle spreekwoord 't geen van ouds gezegd heeftde vuilste vei kens willen allyd hel schoonste strooi hebben. En toch. Verbond, orrinner u uw verledene, bezie uw tegenwoordige, en als er nog en briezelkc rechtzinnigheid in uw hart oveflilyft, gy zult moeten bekennen dat uwe tegenwoor dige klachten Pliarizcen klachten) zyn. Die kerels vonden in anderen alles te beknib belen, alles le vitten, alles te veroordeclen, terwyl zy zich zelve gedurig als duifjes van zuiverheid, als slipte nalevers der wei uilga venMaer wal gebeurde er op zekeren keer dal zy eene vrouw voorden Zaligmaker brach ten en deze van alles beschuldigden was, maekle zy zich vele vyanrlen, daer hare woor den niets dan liatelykliedcn lu-vaitcn. Er is zeker geene gevaerlyker gewoonte, dan die van snedige gezegden le bezigen, wanneer ons dit niet als 't ware is aengeboren. Slechts weinig nicn- schen zyn geestig m den waren zin des woords cn zy, die dezo hoedanigheid mcenc-n te bezitten, en daerom jacht maken op geestige uitdrukkingen, zyn in den regel zeer laf, of, zoo er al eciugc bc- Icokcnis in ligt, hebben zy die ten koste van anderen gesmokkeld, terwyl hunne toespelingen, helacs, maer al tc zeer doordringen tol liet hart van den gekrenkte. Ze worden daer zorgvuldig bewaerd en overwogen, nog lang nadat de mond, die ze uitsprak ze reeds vergeten heelt. Drkwyls geven zulke woor den oenleiding lol zonde altyd zvn ze oorzaek van verdriet en daerdoor verwerft by. die in den wacn verkeert, geestig te zyn, zich eene menigte vyanden, waer hy, in het tegenovergestelde geval, enkel vrien den zou hebben gewonnen. Mevrouw Vermeulen en hare boezemvriendin, juffrouw Bels, hielden, ondanks de gein eken der laetste, zeer veel van elkandei. De vrouw des huizes had groote hulp van bare gezellin cn mochten al de lunzen voor juffrouw Bels gesloten zyn, dDl van den notaris stondt ollyd voor liacr opon. Geen wonder, dat dc kleine Anna Vermeulen, onder de leiding van Marta Bels, lot zulk een ondeu gend kind opgroeide hinderen volgen gaerne hel voorbeeld, dal hun gegeven wordtcn deze neiging vertoonde zich hoogè male hy Anna, wanneer er sprake van was, iemand eenige onbeleefde woorden loe le voegen. Baron Van Stralen was ziek, cu liicld zyne kamer doch Margnrctn's moeder stelde zich doorvoor ruim schoots schadeloos. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1875 | | pagina 1