Gcmeenlekiezing van I87S De Zaligmaker dit troep.ken valschaerds en vuilerikkeu aenschouwende, schreef mei zynen goddelyken vinger eenige geheime woorden in hel zand en deedt ze de Pharisëen lezen Deze lazen daarin hunne eigene vuiligheden waeraen zy zich, in 't geheim, plicluig maeklen en waervan zy openbaerlyk deze vrouw durf den komen beschuldigen Trek uit deze regelen uw profyt, Verbond, en onihoud u vooriaen den Denderbode oiirechl- veerdiglyk te beschuldigen, want hy mag hel zeggen van spioenery is hy immer de grootste vyand geweest en zal er immer de grootste vyand van ülyven. Als de Denderbode, over eenige jaren, zoo vree»! genepen werd om waerheid gesproken te hebben die hy kon bewyzen, gelyk twee en twee vier maken, doch welke men hein belet- lede te bewyzen, wat deedt gy dan, Verhoud? Gy hebt met banden en voeten toegejuicht, gy hebt gejubeld e-n gespot over en mei hel ongeluk van den DenderbodeGy hebt de drukpersvrijheid onder de voelen gestampt en 't constilUtionneel recht in vellen en reepen van een gescheurd om uwen haet tegen den Denderbode te voldoenDe Dendei bode heeft, uit zyne eigene kas, betaeld en veel betaeld, en gy, g'hcbt hem vierkant uitgelachen. De Den derbode heeft zich hierover noch gebelgd noch beklaagd omdat zyne artikels aen het publiek domein toebehoorden, gelyk de uwe thans ook aen 't publiek domein toebehooren. Dus hebben wy T recht deze te beoordeelen en al wie van zyn recht gebruik maékl benadeeligl niemand, qui vltur suo jure nemini acit injuriam. Algcmeene vergadering der kopstukken van 't liberalismus, enz. Vervolg, zie N° 1517. M. Karei Kivinte. Ik vinde 'k ik ook dat we moeten lutleren. Welke redenen zouden er zyn om laffelyk 't kamp te verlaten Wat zegt er gy van, M. Lovvie Zyt gy ook van myn gevoelen niet M. Lowie au sens electoral. Zeker lutleren Zeker, en ons boven spartelen ook, daer heb ik de volle overtuiging van Wy, jongheden van hel comité d'action, welen best boe de geesten geschikt zyn. 't Is nu zes jaren dat de bokken totael boven liggen 't wordt tyd dat ze afkrabben. M. Ex-Scabinus. De tyd is niet gekomen, geloof my op dit oogenblik zyn wy machte loos wal we doen of niet, 'l is onmogelyk bet goed te doen verdwynen dat de eatholyke party op haer zesjarig bestuer voor de stad gedaen heeft. Kornel Spiritus. Dat zeg ik ook en lut leren wy, vast en zeker krygen we eene buis. M. Jef Champagne. Allyd liet zelfde lie deken lutleren wy, we krygen eene buis dat is gemakkelyk om zeggen, als men den moed niet heeft den vyand sterrelings, in 't ge zicht te zien. JU. Jugeke Giedeke.Bravo,vriend Jef dal is gesproken zoo versta ik liet ook, het grootste punt is van met goede kandidaten voor den dag te komen als onze mannen van den smaek der kiezers zyn, dan zal, gelyk het liedeken zegt, onze kieswagen rollen als gesmeerd. Wat zegt er gy van, collega Victor? Jugeke Victor. Ja, en hebben wy niets bol PI-V »o >.ron„on ri... hpltfpnp VVV ,1» lip halati kunnen leggen, dan vliegen wy, als ge m ord, renin den azyutobbeo in. hi. Jef viiampugne. Mei uwe permissie, vrienden ge zyt flauwe liberalen ge zoudt gaerne boven liggen om aen 't schol eiken weer te kooncn trekken, lekken en zuigen, en ge hebt de coeragie niet van den stryd, te wagen, potvermille pronkappels Jugeke Victor. Allemael wel maer wat zullen we inbrengen om 't goed ie vergruizen dal het bokkenbesluer dagelyks doet, en nu al zes jaren gedaen beeft? T Is, gelyk de vriend Scabinus zegtdc Calliolyken hebben, op hunne zes jaren, meer goed gedaen, dan onze vrienden, op de achttien jaren dat ze van de stadszaken meester geweest zyn. M. Ex-Scabinus. Dat heb ik, zoo stellig, niet gezegd, of niet willen zeggen wy, ook, hebben nog al iets gedaen maer onze werken kunnen tegen die der Calliolyken niet op wegen dat moet elkeen bekennen en wat meer is, en dat is nog 'l grootste punt, onze politiekeinzichten worden door 't grootste gedeelte der kiezers, om niet te zeggen, alge meen afgekeurd. Onze bevolking is te veel ge- lanatiseerd ze is voor 't liberaei'iiclit niet; ze peist heel anders dan wy, over de kerkhofs kwestie over de groote zaek die ons tart, na- melyk de ontvoogding dervrouw,door 't onder- wys op eenen vrydenkenden voet ingericht; zy wjj den priester in de scholen zien, enz., te lang om te melden, gelyk de notarissen schry- ven zy zit heele dagen in de kerk, en wy ver geten dikwyls dat er eene kerk is, maer genoeg voor nu. M. Jef Champagne. Met uwe permissie, vriend Voorzitter Scabinus nom de mille, mille pronkappels daer valt iets op fc zeggen. Gaen wy naer de kerk niet,zoo wel als de beste calliolyken M. Wymemans. Ja, maer daer is een groot verschil tussclien ons, en die mannen Deze gaen naer de kerk met goede intenlien, cn wy Wy trekken er naer toe om daer te paraderenwy maken van de kerk onzen Long- champs, om onze toiletten, enz., ten loon ie stellen. M. Jugeke Victor. Oat is eene waerheid maer wy kunnen dit toch gemakkelyk verdui ken. Laet ons vooriaen in dc kerk muilen trekken, gelyk onze vriend, de burgemeester van 11die vent zit in de kerk mei nen grooten kerkboek in de liand, en speelt daer zoowel den rol van calliolyken,dat ik den besten kwezelae.r deftöer iets op zyne doenswyze ie zeggen. Indien al onze mannen dit voorbeeld navolgden, de catlialykcn zouden dapper den mond gestopt zyn. M. Jef Champagne. Foei, vriend, foei M. Victor, met uwe permissie geene muiieulrek- hery, rechtuit liberael, potervermille pronkap pels! Ik tocli geen muilentrekke.n zulde, dat verbied ik u, jugeke I.. Jef zou er by zyn....... M. I.owie au sens electoral. Met al dien pract zeggen wy veel en we doen weinig: onze byeenkoaist heeft voor doel te zien of we lutteren of niet lutleren 't is (yd dal wc ons daer eens goed, over 't nceoord stellen. Ik blyf by myn gevoelen dat we den stryd moeten wagen we hebben de middelen om te geluk ken. als we malkaêr wel verstaen, en, met eenige mannen van goeden wil, die op geen bankbriefje twee of dry zien, ben ik bereid den stryd aen te gaen. Ce verstaet wat ik zeggen wilin 't donker kunnen wy er dan eenige afnypen M. Jef Champagne. Dat is gesproken ik doe meê, en zoo eenige mannen gelyk wy, is 't spel aen den gang. M: Ex-Scabinus. Lutteren is goed, en ieder van ons zou de kans willen wagen. Maer als ge niets in te brengen hebt, tegen 't be stuer der catliolieken, dan is 't best onzen bek in de [duimen te houden. M. Wymemans. Dat is ook myn gevoelen maer welke kans hebben wy op Mylbeke Op Se.haerbeke waer ik meende de wet te kun nen geven, slaen onze zaken nog veel slechter dan in 1872; de mensclien lachen my daer vierkant uit.... fk zal nog moeten naer Brussel gaen woonen om de spotierny te ontloopen.... M. Lielermaus. Hal is waer. Sedert dat de catholickeu aen 't roer zyn, wordt er ge zorgd dat onze landbouwers door den modder niet meer zuilen, moeten loopen 't grootste gedeelte onzer buertwegeri zyn hu allen gekal- seid en binnen 5 jaren ten hoogste zullen ze gansch gekalseid zyn. .1/. Spiritus. Hel zelfde geval is er ook op Mylbeke, en met al die kaisciwerken zoudl ge niet kunnen gelooven, hoe laeg dc aktien van 't liberalismus op ons gehucht gedaeld zyn. M. Jef Champagne. Maer, M. Scabinus, boe komt het dal de bokken de speciën vin den, om onze builengeliucliten met kalseiwer- ken te voorzien, en dat onze liberale vrienden, ons zoo lang in eenen modderpoel gelaten hebben M. Ex-Scabinus. - Ik moet liet bekennen, daer zyn de calliolyken of de" bokken, zoo als gy zc noemt,ons ie slim geweest. Ouder ons bestuer lieten wy dc Mylbekenaers en de Scliaei'bekenaers gerust, omdat zy niet licel den dag op onzen nek zaten onze tegenstre vers zyn rapper geweestzy hebben voor die twee gehuchten meer gedaen, dan wy hadden gepeisd. M. Jef Champagne. Goed,vriend Scabinus, maer waer halen de bokken 't geld .1/. Spiritus. Ja, waer halen zy dat geld zy die de twee per cent op de grondbelastingen afgeschaft hebben, cn niet legenslaende die afschaffing zoovele nuttige werken in de kuip der slad en op de buiten wyken hebben verricht. jM. Ex-Scabinus. Ik moet hier myne mea culpa zeggen, en bekennen dal we tydens oifs be stuer zonder bezorgdheid vooronzemandanten gewerkt hebben. De Provincie geeft jaerlyks groote subsidié» voor de kalseiwerken daer hebben wy noeil aenspraek op gemaekt; de ca lliolyken, integendeel hebben daer bun profyt voorde inwoners onzer gehuchten van gemaekt ze hebben subsidien gevraegd en ze hebben ze bekomen, cn met dal geld, en eenige wyze spaerzaemhedenzyn ze zoo vergekomendatdie gehuchten op dien voorspoedige» voet gezet zyn. Hadden wy ook zoo slim geweest ons aendeel in subsidien der provincie voor kalsei- dings- en andere werken te eischen, wy zou den de sladsschuld r,iet gedurig doen zwellen en den burger den laetsten druppel zweet afgeperst hebben. Maer 'f is te laet.... Mea culpa! Meamaxima culpa in secula seculorumü M. Jef Champagne.Als 't zoo is dan hebben de bokken gelyk van te zeggen dal ge de stads zaken slecht behandeld hebt. En de school, op ons Mylbeke, dal is zeker ook iets waer gy niet aen gedacht hebtalhoewel onze gazellen schryven, en wy overal zeggen, dal wy de op- zyn. Nom de nom dc mille, potvermille pronk appels wat ligt ons liberael kraem toch diep verzonken (Wordt voortgezet.) De berichten welke wy uit Haeltert ontvan gen doen den zegeprael onzer catliolyke vrien den voorspellen. Dc dagen van bet liberael Haeltertscli kliekske zyn geleld en al wat de lange frakken, die des avonds de gemeente afdwylen, zullen beramen of uil een zetten zal tot niets baten. De aen bangers van 't macon- niek liberalismus, dat eens 't ongeluk dier parochie zou uitmaken, vliegen vast en zeker in den azynlobben, om er ten eeuwige dage in opgelegd te blyven. Wie te Haeltert het hert op de ware plaets draegt, zyne gemeente een weinig bemint en daerby de catliolyke religie belydt, mag geen oogenblik aerzelen een handje toe te steken, om zyne geboorieplaets van den liberalen kanker te verlossen die haer, vroeg of laet, tocli eens verscheuren zou. Opgepast dus gy, Haeltertsclie gemeentenaren, die culholyk zyt cn wilt blyven eriunert u dat het onmogelyk is twee lieeren te dienen, 't is te zeggen, in de kerk God te bidden en als 't kiezing is te stemmen voor't stelsel der franc- macons.die gezworen hebben Gods ryk hier op aerde te vernietigenGael in uw binnen ste, Haeltertsclie broeders, overweegt onze woorden rypelyk en dan... stemt RECHTERLYK KRONYK. Mgr. de bisschop van Luik heeft de Gazette de Üuy, voor de burgerij ke rechtbank doen dagen, voor liet afkondigen van een valsch mandement, geteekend met den naem van Mgr. de Montpellier. iïe prelaet vraegt dat liet blad zou veroordeeld worden tot 10,000 fr. schadevergoeding. Zondag jl. vermaeklen zicli eenige jonge knapen, op den zwarten hoek alhier, met hel voorisüuwcn van eenige ledige wagons die aldaer geplaetst waren, toen eensklaps liet jongentje Jozef Van de Walle, zoon van Alber- tus Schoorsteen vager, onder de wielen ge mekte en liet linker been verbryzeld wierd.' Onmiddellyk werd liet slachtoffer zyner on- voorzicliliglieid naer liet hospitael gevoerd alwaer men hein den Dynsdag liet been boven den knie beeft afgezet. Dit is de tweede maol dat wy een dergelyk ongeluk op den zwarten bock te bestatigen hebben wanneer zullen de bediende onzer static 'l oud spreekwoord eens naleven Als 't kalf verdronken is, wordt dc put gevuld L'ocn die lieeren mis schien naer een derde en een vierde ongeluk iop den zwarten hoek Men schryfLuil Gent, 3 October Dry onzer stailgenooten M.M. Cruyt, Volks vertegenwoordiger, 'Ui. Léger, advohaet, en A. Solvyns, zoon van den seriatuer van Roe- selare, zyn gisteren naer Home vertrokken. In Brussel slaen licdendaegscli 18,400 buizen en er zyn 880 stralen, openbare plei nen, gangen enz. Het getal herbergen beloopt in de hoofdstad lot 2040 dal is 5 herbergen per straet of 1 voor elke 0 buizen. De Hoog- slraet is echter ruimer van drankhuizen voor zien, want men treft er aldaer niet minder dan een honderdtal aen. Men scliryft uit Brussel, 7 october De koning on M. Beeruaert, minister van openbare werken, vergezeld door verscheide ne bedienden van dit departement hebben lieden morgend de proefnemingen bygewoond, welke gedaen werden met het stoomtuig voor de tramwagens. De koning scheen zeer vol- dacn over de proefneming en al de persoonen welke tegenwoordig waren, beschouwen de kwestie van hel slepen der tramwagens by middel van stoom, als opgelost. Men schryli uit Brussel Sedert de dagbladen liet verdorren hebben gemeld van den vrijheidsboom, wordt die olm veei meer bezocht en bezichtigd dan men dit tydens zyn leven deed. Weldra zullen van den boom evenals win de kongreskolom, die ech ter veel jonger is, nog slechts eenige ruinen overhlyven. Sommige dagbladen hebben in dit verdorren gemeend eene misdaed te moeten gissen d'ocli liet is niet zeer te verwonderen, dat een vrijheidsboom die alleen stael te kwy- rien, te midden van een gekasseide plein, mei de wortels in een steenliarden, met gaz door aderden grond vastgeklemd, die weinig vrye leven moê wordt en sterft. Leopold I deedt ge durende den zomer, den boom van tjd tot tyd begieten, docli dit hebben wy sedert eenige jaren niet meer zien gebeuren integendeel, men blusclile onlangs, op een korten afstand van den boom, de noodige kalk, voor de ver- groolingsvverken van liet paleis, en bet is dan ook wel niet onmogelyk dat liet zengende kalle- water, een slechten invloed op den boom heeft uitgeoefend. Hel gemeeiitebesluer heeft een onderzoek bevolen over de oorzaek van liet sterven van den vrijheidsboom. Twee bevoegde mannen, zyn hiertoe aengeduid geworden en hebben elk een verslag neergelegdde beide komen lot een verschillend besluit, zoowel aengaende de oorzaek van liet verdorren van den boom als over de dood zelve. De eene beweert dat de boom dood, goed dood is de andere houdt slaende dal de boom nog kan uitbotten. Dien ten gevolge heeft de Gemeenleraed het licht ingeroepen van een derde geleerde in de teelt van vryiieidsbooinen. Zondag avond is in den Theatre des Ga leries, de olifant welke in bel sink Le tour du Monde optreedt, niet twee persoonen die liern bereden, door den vloer, in de keldering van liet tooneel gevallen. Gansch het personeel der machinisten van dien schouwburg, benevens allemogeljke moeite zyn noodig geweest om de dry arlislen terug boven te balen. Onze lezers zullen zich nog wel de onge regeldheden errinrieren, onlangs te Laeken voorgevallen, ter gelegenheid van een aen- staende liuwelyk. Ten einde nieuwe beloogin gen le vermyden, beslolen de verloofden el ders bunnen echtband te laten vastsnoeren. Het burgerlyk liuwelyk had eergisteren plaets op liet stadhuis te Brussel en de pastoor der St-Kathelynekerk heeft liet kerkelyk huwelyk ingezegend. Alles in goede orde afgeloopen. Sedert 25 september hebben zich ver scheidene nieuwe gevallen der muilplaeg ver toond, nnmelvk te Oostkamp in twee hofste den, te Langemark in zestien, te Dikkebusch in vier, te Sl.-Jan in ééne, teZillebeke in zes, te IJperen in ééne, te Zonnebeke in drie, te Ansegem in ééne, te Waregem in ééne, te Brie- len in vyf, te Plasschendale in ééne. Op de markt van Kortryk hebben de veeartsen, ge- i«oi mol l><ii loojiflil Hor vff inni'L-1 bestaligd by twee aldaer te koop gestelde die ren. Deze zyn naer het slachluis gevoerd en de eigenaers aengeklaegd by den prokureur des konings. De Uniform, Het schynt dat men weêr van zin is nieuwe veranderingen aan bel sol datenpak ledoen. De kepi of shako gaet ver anderd worden en zal in het toekomende twee kleppen hebben, eene langs voor en eene langs achter. De fluweelen pompon wordt afgeschaft en dooreen koperen vervangen. De epaulet, liet aloude onderscheidingsleeken, verdwynt in de plaats zal men eene klaverbladvormige vlecht dragen. Dc sabel der officiers van min deren graed wordt vervangen door eenen degen omdat de officiers in Pruisen enkel een degen dragen. In den tyd van oorlog zal de officier ook met eenen revolver gewapend zyn. Men zegt, dat de sabel afgeschaft wordt, omdat hy te zwaar weegt. De uniform der artillerie zal eene byna radikale verandering ondergaen en onze kanonniers zullen in eene tuniek gesteken worden, byna gelyk aen die der linietroepen. Wat de leêren riemen betreft, dnerover is men nog niet tot akkoord. Zullen die riemen wit of zwart zy ri That-is the question. De zwarte zyn beter voor liet gebruik, maer de witte zyn schooner en vallen meer in 't oog. De krygs- mannen welke dit gewichtig punt moeten be slissen. zouden wel doen een half dozyn kin dermeiden te raadplegen. Die zouden onge- twyfeld aen de witte riemen de voorkeur geven Fuselier Verhulst en kaporael Peelers zyn (och zoo knap, generael, met hunne witte ïiemen Beslis dus in 't voordeel van de witte riemen, als 't u belieft Eiudelyk, de broek cn de kapoot der officiers van dc linietroepen zullen insgelyks veranderd worden: de kapoot wordt wyder en de broek zal met eene witte streep in plaets van eene ronde versierd zy n. Mea zegt dat deze veranderingen gebeuren uit spaerzaemheid. Zoo zal de epaulet, welke nu honderd frank kost, vervangen zyn door eene \lechl welke sleclils achttien frank kosten zal. Dit is eene wezenlyke besparing, ongeluk kig is dit waerschynlyk de eenige. Integendeel drukt die overdreven neiging tol veranderingen zwaer op hel officierskorps. Waertoe dient liet, hy elke nieuwe gril van een of anderen bureau- kraet, de kleermaker aen 't werk te zetten? Dat men eens vooral een eenvoudig, gemakkelyk en goedkoop uniform aenneme, en voorgoed ophoude den vreemde na te apen. Voor Sedan, was alles in ons leger op zyn franscli, en nu is alles op zyn pruisisch. Intussclien wordt die naiiping duur voor de officiers Men scliryft uit Antwerpen De wallebakkeryen ingericht door de geuzen, ten einde hunne onmacht le bedekken en zeke re kiezers te winnen, nemen geen einde meer. Vandaeg wordt dit kwartier en morgen dal kwartier overhoop gezet, in de hoop eenige stemmen te winnen en zoodoende het versle ten stadhuiskraem slaende te houden. Dit zal duren zoolang de geuzen meester zyn. Gisteren avond is een gedeelte der eerste wyk overhoop gezet door eenige dronken geu zen, die kinderen van 9 tot 10 jaren jenever, en frier te drinken gaven, en hun het ongediert der papen leerden zingen. Aen het hoofd der geuzen bemerkte men zekeren IIDc kerels waren vergezeld van zekeren roeier, die hun tot leidsman diende. Verschillende berbergen werden overhoop gezelstoelen en tafels werden omvergewor pen onder het schreeuwen van vivat de geu zen eu hel zingen van 't ongediert namelyk in de Kuipersslraet, Krabberstraet, Kaesslraet, enz. Wy hebben knapen gezien, nauwelyks 10 jaer oud, die zoo dronken waren dat de bee- nen onder hun liehaem waggelden. De ordeiilelyke mensehen waren diep ver- ontweerdigd over dergelyke verbeestirig. Ook zoodia liet in de wyk gekend was, dat de geu zen lessen in de zangkunst gaven, kwamen de ouders toegesneld en onttrokken hunne kinde ren aen de wallebakkery. De kopstukke» moesten de plaet poetsen, om aen de woede der moeders te ontsnappen. In eenige herber gen hebben de geuzen hun verteer niet be taeld een hunner heeft zyne horlogie moeten in pand laten voor de glazen bier en borrels, die nog moesten betaeld worden. Een omnibus mel.dronken vrouwen en man nen opgevuld, die 'l ongediert der papen brul den, is, op den bock der Palingbrug en den Yiscliberg, legen een buis gestoolen eu omge vallen. liet zingen van 't ongediert hield on middellyk op, en de verschrikte vrouwen rie pen om hulp eenige dezer^liebben kneuzin gen bekomen. M. Kantje Van der Taelen is by de walle bakkeryen van gisteren niet vergeten gewor den, en dit laet zicli begrypen. Een troep dronken wyven cn kerels, voorafgegaen door eenen orgeldraeier, hebben hem met eene serenade vereerd. Men riep Leve Wantjeleve de liberale die mannen geven te zuipen enz. Droe.ig, droevig zeggen wy. Wy moeten echter opmerken dat de deftige werkman, met verachting die schandalen voorby gaet. Wat hoopt men met die wallebakkeryen liet kra- puleus Geyterslied door velen te doen zingen en de waliebakkers, opgegeven oogenblik, m dc strat le roepen Welnu, dat zal de kiezers niet bang maken voor het handhaven der rust, zal wel gezorgd worden. De 3 October, zoo scliryft ons een oog getuige, beeft er een scliandeljk geval op de Deerdenmark le Antwerpen, plaets gehad. Twee polilie-agenten waren op liet gaenpad handgemeen, en wilden misschien een nieuw slaöltjen geven, wat plesauie mannen tegen woordig deel maken van dit korps. Na elkan der by den uniformfrak geklist le hebben, ver zoenden zy zicli weêr, en trokken er weêr arm in arrn van door. De burgers die bet too neel zagen, waren er in 't geheel niet door ge sticht. Men leest in de Gazette van Diesl Zaterdag morgend heeft men M. de F onder-luitenant by 't 9C linie, in garnizoen te Diest, in 't Grasbosch by Diesl doodgescholen vinden liggen. Hy hieldt in zyne hand een revolver. Het onderzoek heeft bestaligd dat de ongelukkige dry schoten ontvangen had eenen in de rigling van het hart en twee door liet hoofd. Zyn lyk, overgevoerd naer het mi litair hospitael te Diesl, is maendag ter aerde besteld geworden onder eenen grooten toe loop van volk. Wy zullen de oorzaek van dit drama niet trachten op te helderen, noch de geruchten deswegens in omloop, vermelden. Bepalen wy ons enkel met te verkondigen dat een gerucht wil dat men in het kwartier van den affyvige eenen brief heeft gevonden,waer- in ongetwyfeld de echte oorzaek van dit onge- Men scliryft uit Brugge 7 october Een achttal leêrtouwersgaslen, die gisteren liet feest van Sl-Bavo, hunnen patroon, vierden, kwamen overeen een uitstapje naer Oostende te doen. Na zich in de badslad goed vermaekt te hebben, meenden onze acht Bruggelingen met den laetsten trein naer Brugge te vertrek ken doch in de statie komende, was de trein reeds vertrokken. De vrienden beslolen dus te voet naer Brugge, te komen, langs de oos- lendsche vaert. Een hunner de genaemde L. De Vadder, oud 19 jaren wonende iu de Kleiue- Nieuwstraet, is onderweg door de duisternis misleid, van den dvk in de vaert gevallenen verdronken, niettegenstaende de pogingen zy ner kameraden om liern le redden. Wy hebben nog niet vernomen of zyn lyk is opgehaeld. Eene van de sloepen der haven van Oos tende, liet vaerluig genummerd 48, patroon A. Van Welsenaere, konsignaiaris M. '1'. Hamman, is gedurende den naelit van verleden zaterdag overzeild door eene engelsclie stoomboot, dra gende den naem van Osborne of Oscar. De bot sing veroorzaekte een groot lek, zoodanig dat hel onmogelyk werd dc sloep vlot te houden eu de bemanning werd genoodzaakt redding te zoeken in de liulpboot. De engelschestoomboot die de oorzaek der ramp was. weigerde hulp te verleenen. Weldra zonk de sloep en de be manning werd door^eenc andere sloep opge nomen, welke lieden morgend de ekwipagie aen wal zette. Valsciif. Kiezers. - Wy ontvangen een schrift uit namen, melden tilei, hoe men te JYamen valsche liberale kiezers maekt. Een overgroot getal hebben valsche patenten genomen, of wel om de som te volledigcn, of wel om ze totael ie betalen. Het schynt, dat dit stelsel algemeen door de geuzen of liberalen is aerigenomen. Te Antwerpen ten minste beeft men legen honderde namen moeten reklameeren. In dry jaren tyd, zegt hel schrift, heeft de raed van Namen niets hoegenaemd niets ge daen Men wil nu den triomf behalen met de kies- lyslen fautievelyk op te maken, al zou hier door dan ook het slelsel van direktc kiezingen gansch bedorven worden. Verléden nacht zyn in de sialic van Ilaut- Pré, le Luik, twee koopwarenlreinen, len ge volge van eene vergissing van den cxentiiek- wachter, op elkander geloopen. Een der machinisten werd op den weg geworpen en bleef op den slag dood. Het slachtoffer is een genaemde V..., gehuwd en vader van twee kinderen. 31cn scliryft uit Charleroi, 3 october. Een koopwareiitrein van deze slalie naer Vireux rvdende, is aen de statie van Silcnrieux ontriggefd. Die trein werdt door twee lokomo- lieven in beweging gebracht, waervan de een voor de andere achter aen den trein was ge plaetst. De voorste lokomotief onlriggelde cn de waggons werden door de achterste voor gedreven. Er had een verschrikkelvke schok plaets de waggons werden op elkander ge worpen en verbryzeld. De waggon waerin zich de treinoverste, M. De Decker bevondt, werd omgeworpen en de ongelukkige onder 'de stukken hout en yzer verpletterd. Hy laet eene weduwe met o kinderen achter. Het stof- felyk verlies is zeer aenzienlyk. Ten gevolge der loonvermindering duert de werkstaking voort in de koolmynen van Bois-de-Boussu. 395 werklieden hebben ge weigerd ueèr te dalen in den put Sentuielle 100 inde Alliance en 150 in den put Saint- Antoine. De uitdelving wordt echter zoo goed mogelyk voortgezet. De grootste rust heerscht te Bois-de-Boussu. DE BELGISCHE ILLUSTRATIE heeft reeds zeven jaren de vlaemscbe wereld doorloopen als eene eenvoudige dochter, maer beden wordt zy eene groote en deftige dame die het formaet en bet ryk toilet van bare zuster ITllustratiox EuropEexne aenneemi. Geschre ven door de vermaerde pen van AUGUST SNIEDERS, zal zy vooitaen in gravuer geven: actualiteiten, porireilen van onze groote man nen en de merkweerdigste schilderyen van de tentoonstelling van Rrussel. Wy zyn er trotsch op zulk een uitgave-op vlaemsch gebied te bezitten, en wy moedigen alle onze lezers aen, den bulletin, dien zy aen dit nummer gehecht vinden, ons, door hen onderleekend, aen liet bureel van o.is blad zoodra mogelyk terug tc sturen. FRANKKYK. Eene jonge Moordenares. In liet departe ment Sarthe, ligt eene gemeente met naem Liiehé. Die plaets beeft dezer dagen een looneel aanschouwd van de uiterste wreedheid by een meisje van 13 jaren. Lérat, pachter in dat dorp, was vader van t wee kinderen, liet eene oud 20 maenden, tiet andere 5 1/2 jaren Maria Ouvrard, een meisje van 13 jaer, was aengesteld met de zorg over die kinderer. Den 25 angusti stierf hel jongste der kinde ren door versmachting. Iedereen dacht dal het kind in eenen aen val van griep bezweken was. Den 16 september overleed het oudste kind in den stal en wel zonder oogenschynlyke oor zaek. Er ontstonden vermoedens. Dc overheid gaf bevel lot eene lykschouwing. Hel gevolg hiervan was dal Lcral en de jonge dienstbode voor den onderzoeksrechter te Flèche gedaegd weiden. Maria Ouvrard ontkende alles, maer toen zy naer de gevangenis gebracht werd bekende zy aen den gendarm dat zy de kinderen versmacht had, door met haren zakdoek, neus en mond der kinderen te stoppen. Wanneer het meisje daerop terug voor den onderzoeksrechter verscheen, lierhaelde zy hare bekentenis, bevestigde dc waerheid van lielgene zy aen der. gedarm gezegd had en werd toen in de gevangenis opgesloten. Het onderzoek zal waerschynlyk de corzaek dier vroegtydige wreedheid doen kennen. Wat de moeder der twee versmachte kinderen be treft, deze is ontroostbaer zelfs bestaet er vrees dal zy hare droefheid niet zal overleven. De fransehe ministerraed Ineld gisteren eene korte vergadering onder voorzitterschap van maerschalk Mac-Mahon. Het schynt dat de verstandhouding tussclien maerschalk Mac- Mahon en MM. Bulfet cn Dufaure volledig is, dus een legilimistische-honapartisch-radikael vei bond, waertegen M. Léon Say met zyne republikeinen moeilyk zal kunnen kampen. Vrydag aenstaende vergadert de ministerraed nogmaels, daegs daerop overhandigd maer schalk Mac-Mahon den cardinaelshoed van Mgr. den aerlsbisschop van Rennes. DUITSCHLAND. Een telegram uil Munster zegt, dat volgens telegrafische berichten uit Paderborn, deze slad den vorigen nacht voor de derde mael met ei nen brand bezocht werdt, waerby ditmael negen linizen in ascli gelegd zyn. Het vermoeden van brandstichting is moeilyk te onderdrukken. Een rechlslreeksche telegram uit Paderborn van 4 october, zegt dat verscheidene achtergebouwen, welke mol voorraed opgevuld waren, verbrand zyn. De ramp had plaets tussclien de Western- strasse, de hoofstruel der slad en de Schweine- gasse. Er woedde tydens den brand een lievi- gen storm. Eene Ontploffing. Berichten uit Bazel zeggen dat daer eene misdaed gepleegd is, welke geheel verschilt van de misdaden die vroeger plaets hadden. In den nacht tussclien 28 en 29 september, rond 1 uer, had er eene vreeselyke ontploffing plaets te Bazel Angst, er. wel in eene veel be zochte herberg. Deuren en vensters vlogen in stukken, de persoonen die het huis hewoonen werden uit tuin nachtleger geworpen, de muren van het gebouw stortten in, de trap werdt omver ge worpen en de wynvalcn die in den kelder lagen, werden tot spaenderen verbryzeld. De hevigheid van den slag was zoo groot, dat balken van 30 centimeters dik tot op 50 stap pen afstands van hel huis werden weggewor pen. Twee kinderen, die ten gevolge der ont ploffing lot in den kelder vielen, liepen gevaer iiun graf tc vinden in den wyn, die ten gevolge van liet verbryzelden der vaten, eenige voelen hoog boven de vloer stond. Dit voorval moet naer alle waersehynlykheid worden toegeschreven aen eene wraek. De schul dige heeft eene kardoes dynamite in dc kelder geworpen, want die gevaerlyke en licht ontplof bare slof is tegenwoordig gemakkelyk le kry gen, vooral nu er zooveel gebruikt wordt by het aenleggen van vzcren wegen. De schuldige is nog niet ontdekt. Bijllei\n der Vervolging. Dr Sigl, redak- teur van liet Vaterland van Munchen, is van de gevangenis van Nuremberg naerdievan Munchen overgebracht. Hy zal gevonnisd worden door de rechtbank dier hoofdstad, als beschuldigd van beleedigiog jegens M. von Bismark. Hel open- baer ministerie wilde hem zelfs vervolgen voor een oud artikel, waerin hel eene beleediging aan de overheid ontdekte, doch de rechters hebben deze beschuldiging niet in aenmerking genomen. M. Francke, redakleurvan hel dagblad Gcbirgs- boten, is veroordeeld lot veertien dagen gevan genis, wegens drukpcrsovcrlrediiigen. Te Stolberg, naby Aken, zyn 55 personen, die lianen aerlsbisschop by zyn herderlyk bezoek hadden vergezeld, ieder lol 9 mark boet veroor deeld om eenen stoet ingericht te hebben, /.onder machtiging der politie. In de provincie Posen is de priester Gitsier van Boguslawen verbannen, liet schynt datzestig priesters van die provincie met verbanning be dreigd zyn. Zy hebben deel genomen aen twee groelc boctplechtigheden te Gorka Duchovvna en le Oborzysko, en de juslicie beschouwt zulks als eene overtreding. Indien het gouvernement die zestig priesters in beschuldiging stelt, moet het, om rechtveerdig tc zyn ook /.es protestant- sche predikanten vervolgen, die zich le Sclu inini voor eene missie hebben vcreenigd.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2