AliiCüii'iiie üdffisclic Vergadering. Nu zwellen alle catholyke borsten van vreug- beid in de kiezing gelyk in den Gemeenteraed. de op, nu kloppen alle harten in volle vryheid, alles is hersteld, en eene heldere klaerte, tot nu toe aen Audeuaerde onbekend, schittert in de verteVyf liberhaters zyn troosteloos en heel verbaesd, van hel Stadhuis getuimeld, en zes catholyke lieeren, wiens eenig doel is Het welzyn hunner medeburgers, zyn het hart vol vromen moed de trappen opgeklommen. Eer! eer!! aen u, catholyke burgers van Audeuaerde Eer drymael eer!! aen u,catholyke Raeds- leden, dier zoo duerbare stad Maria-Hoorebeke, 20 October 187». lieer Opsteller. Te Maria-Hoorebeke heelt de geuzen boel ouder de verlichte leiding van Alhinus (alias het boek der waerheid), zich onthouden Het geuzen boelke is voor altyd om zeep. Te Blasius-Bouclé zyn de barcelen gesloten gebleven sedert de instorting der kromme brugge. De catholykeu zyn dus zonder tegen kanting herkozen. Te Dcnys-Boucle zyn niellegenslaende de bevelen die gencrael Leroux aen zyne kies- dravers gegeven heelt, de catholyken gekozen. Munkzwalm, welke gemeente, sedert de laetste kiczing van den vrydenkenden generael Leroux verlost is, leeft in volle rust. De liber ale visch is iu de Zwalmbeke bedorven. De catholyken zyn er zonder tegenkanting her kozen. Te St-Cornelius-Hoorcbekc is den oven der iruweelkensmaatschappy mislukt. De catho lyken zyn met 7 stemmen meerderheid her kozen. Te Segelsem is de catholyke party herkozen en te Schoorisse ook. Een catholyke kiezer, X. Men bestatigt eene groote ontlasting der ge moederen reeds lang verbitterd door de geu- zeryen, nachtelyke schandalen en andere wanorders die aen dit volk op alle plaetsten eigen zyn. Het mirakel van Antwerpen is onze geuzen niet voordeelig geweest, integendeel. Leve de catholyken X. 130 155 135 132 131 151 131 130 129 plaets hebben zich, in't openbaer, scliandelyke belecdigingen jegens den II. Pastoor heeft veroorloofd, en dit wel in bewoordingen die men slechts aentreft by krapuleus vrouwvolk. Doch liet brandend slym van dit serpent kan onze E. H. Pastoor niet bezwadderen zy alleen die er vermaek in scheppen zullen er vroeg oflaet zoo niet ouieerd ten minste door bevlekt worden. X. Men schryft ons uil Geerardsbergen, 2" October 1875. Vriend Denderbode, Eere drymael eere aen 't Geerardsberg- sclie kiezerskorps. Gister hebben de ware Geerardsbcrgenacrs geloond dat zy burger: zyn ecner echte vlaemsclie en catholyke stad en liet blyven willen. In weerwil van al het bedrog, 't geweld, do drukking, de bedreigingen en de beloften van allen aerd ja, iu weerwil eener acnzien- lyke som gelds voor de omstandigheid ge spaerd, en ten nadeele der noodlydenden met mildadigbeid verkwist om de pootjes van zekere in nood zynde vriendekens te smeeren, heeft de catholyke lyst met TO stemmen meer derheid gezegepraeld. Dit is de genadeklop onzer liberhatery Zy hebben die val- schaerds, de valschheid immers is der liber haters eigen, met ontrold vacndel den stryd niet durven wagen. Hun vaendel van ongods dienstigheid, van hact tegen God. legen zyne Kerk en hare geestelykheid hadden zy opge rold gelaten en in den zak gefoefeld om een armzalig en tot op den draed versleten vaentje, de merktrechtenals stryd bannier aen te nemen.... Ja, bad onze gcuzo liberale boel den stryd op het godsdienstig terrein gebracht, 't is te zeggen, tussclien de helsche en volksver- drukkende liberale principen en de heilzame en vryheidsminnende catholyke principen, onze catholyke candidaten zouden niet 40 maer wel 150 ii 200 stemmen meerderheid bekomen hebben. Alle ware Geerardsbergsche zonen zouden als een man tegen de verheerly- king der liberale principen in hunne vaderstad geprotesteerd hebben. Wy verwachten onze tegenstrevers binnen dry jaren, wel te vcr- staen, als ze den moed hebben, volgens uwe uitdrukking, vriend Denderbode, zich op nieuw tot over de ooren in den azyntobben te laten steken. Ziehier den uitslag der kiczing ingeschrevene kiezers 054. Geldige stemmen 612. 1' Bur. 2* Bur. Totalen. HAELTERT. Uilslag der kiezing van Dgnsdag. Volstrekte meerderheid 133. Citlwlgke candidaten. MM. De Sadeleer Constant, 135 stemmen. Van Louileisele Philemon Uedntu Cli. L'. Itoelauts Benedict, Van Landuyt Charles. Liberale candidaten Van den Ucrghe E. Arents Jan, Van Cromphoul A De ltouek J. De Sadeleer-De Gendt. Eene ballotering moest du tussclien de heeren Charles Van Landugdt en Egidius Van den llerglie, schepen. De liberale kliek verliet het strydperk cn de heer Van Landuyt werdt zonder tegenkanting gekozen met 132 stemmen. EereEere, dry mael eere zy onze Hael tersche vrienden. Zy hcl)l>en de zoo schoone cn bloeiende gemeente llaeltert vao de alleen heerschappy van ustaef-Theodoor Van Middert verlost en ter zerlfdertyd een der laetste ver schansingen van T LIBEHl'ILISMUS in ons arrondissement slormderliand ingenomen. Onze vrienden zyn nu de liberale sterkte bin nen getreden, z'hcbben er positie genomen, nog dry jaren moedig en vlytig gewerkt en de zoo schoone gemeente Haelterl zal totael aen de klauwen van 'l LÏBERUIL1SMUS ontrukt zyn. Moed dus. vrienden van Ilaelteit nog eenen schok en uwe liberale Burgemeester ligt voor altyd in 't zand. De vreugde beschryven welke er te llaeltert heerschle toen de uitslag der kiezing gekend was, is onmogelyk. Men huppelde, danste en zong van blydschap. De vreugde geroepen van Vivan de Catholyken! deden gansch de gemeente weêrgalmen. Geen wonder de deftige hurgery gevoelde zich ontlast dc kiczing kwam liacr immers een loodzwaer pak van 't hart te nemen, te welen de alleenheerscliappy van een man die geene moeite spaerde om ze te ver sterken en uit te breiden. VIVAN DE CATHOLYKEN VAN HAELTERT Een zeer wel ingelichte persoon beeft ons verhaelt dat bet pootjessmeren door de liberale kliek van llaeltert op eene breede scliael werdt beoefend. In den nacht vóór den dag der kiezing werden op die wyzc aen de catholyke party 4 stemmen ontnomen van persoorien die lol den bietsten oogenblik als de hardnekkig ste tegenstrevers der liberalen aenzien wier den. NVat de prys van bun verraed is, dal is onbekend, maer lielgene wy weten is dat 't gene van verradery voortskomt geene benedic tie medebrengt. Dó dertig zilveren penningen die Judas ontving van den verkoop zyns godde- lyken meesters heeft hem ook weinig gebaet, want korts daerna hing de schelm zich op. Cath. candidaten F. Van Coppenholle, Cb. De l'Arbre, A. Van Trimpont, P. De Clippele, D. Pieraert, apotheker, Lib. candidaten Rens Emiel, Van Santen Renatus, Antheunis Victor, Liollier Frans, Do Coster Adolf, 157 157 151 155 155 130 141 139 138 138 107 167 109 165 165 143 14! 142 142 139 324 324 320 319 320 28-2 282 281 280 270 Mynheer Benatus, de pastoor-deken onzer liberalen, die, in zynen zoo domuien als wal- gelyken Onpartijdige/1, de catholyke regentje met zooveel vermetelheid voor het kiezers korps heeft uitgedaegd, kan nu gaen kooien planten in plaets van de zelen des stadhuizes to doen daveren door zyne vermaeide wel sprekendheid Vriendschappelyke groetc- lus. X. NINOVE. Uitslag der kiezing Er was geene wor steling dc liberale slekken waren daer, ge lyk liicr te Aeist, in hun huizeken blyven ste ken. Bravo, jongens, bly tl maer steken en slaept gerustde burgery beeft overal haren buik vol van uwe eerlooze schelmeryen volkstergcnde kwellingen en verdrukkingen. Zyn gekozen MM. Van Vreckem, De Mont-Van Nerom, Odilon Francman, Cb. Van den Dorre, Luc. Vanderscliueren, De heer Arthur Eliaert, onaftiankelyke can didal, ondersteund door 't liberael kliekske, bekwam 164 stemmen. By de kiezing des namiddags in vervanging van wylen den heer Van de Putte, werdt de catholyke candidaet M. De Buyst, zonder tegenkanting gekozen. Ayghem 26 October 1875. Triomf! Eer aen de kiezers van Ayghem! Hei liberael verkeuskot ligt omver, de inwoo ners zyn gevlucht en niet meer te vinden, noch in de bosschen, noch op het vlakke veld NieLtegenstaende al hun geweld, hun geknor en hun gewroet zyn de liberale zuigdieren geslacht tot dc groote voldoenig van de ge meente. De geestdrift is oubeseliryfelyk. De catholyken hebben eene merkelyke meerder 296 stemmen. 273 282 294 279 258. 245. 4. 121. 135 stemmen. 139 135 138 103 102 100 EREMBODEGEM. Getal stemmers. Nietige briefjes. Volstrekte meederheid. Catholyke candidaten. Hendrik Dc Smet. J. B. Van den Steene. Andreas Boterbergh. Jan-Lodcwyk Mollaert. Frederik Van Varenbergh. Liberale candidaten. 289 179 stemmen. 178 178 176 180 waren blygemoed en te vrede omdat reebt- eerdigheid, waerheid cn vryheid hadden ge zegepraeld over de samengespannen machten van HERODES en PILATUS, en bunnen aen- hangenden Phariseën winkel. Ziethierden uitslag dei' stemming Stemmers 204 Volstrekte meerderheid 133. Catholyke Candidaten De Beek, vrederechter, 161 stemmen. Van Heteren Aloïse, 100 Schollaerl brouwer, 100 Meulenyzer, 150 Liberale Candidaten. Waermoes, 106 stemmen. Fredericq. 104 Van de Mergel, 103 Francois, 100 MM MM. MM. Namen en woonsten der persoonen aen wie men de tjiften kan toezenden F. Degroote, doktor, Bériotslraet 23 Brussel. William, SolvynsBerchembaen 218 Antwerpen, de graef Alvarez d'Alcantara, Veldstraet». Gent. de graef Alph. Van de Walle, Brugge. Jules De Becker, zoon, Volksplaeis 18 Leuven. Th. DeTrieu de Terdonck, Leopoldstraet Meclielen. de baron Albert de Villenfagne kasteele van Sorrir.es (Dinant). Ilaegeman-Wauters, Ninove. Collée, Tongeren. Philip Lois, Flobecq. MOORSEL. ■Ingeschrevene kiezers Stemmers Nietige briefjes Volstrekte meederheid. Catholyke candidaten. Jozef Muylaert. Paulus Beeekman. P. J. Van den Bossche. Frans Van Biesen. Liberale candidalen Eug. Van der Noot. 104 Rom. De Rop. J. R. Callebaut. Philemon Caudron. De kiesstryd heeft te Moorsel allerhevigst geweest. Geene dwangmiddelen, geen geweld zyn door de liberalen gespaerd om den zege- prael te behalen. Vreemde liberalen hebben de catholyke kiezers die eenig land van hen in pacht hadden, met den opzeg in de hand, gepraemd xoor de liberale lyst te stemmen. Zekere liberale lieer was zelfs ter plaets ge komen om de kiezers des te beier te kunnen schrik aenjagen... Doch alles was te ver geefs, de kalholyke kiezers bleven stand vastig en de liberale boel kreeg eene duchtige kloppingDat men nu nog beweredat de witte kliek van Moorse! catlio - lyk is. Ware zy calliolyk zouden de liber ale eigenaers dan zooveel geweld gebruiken om haer te doen zegepralen Voor ons, wy herhalen het, is de witte party de liber ale party te Moorsel. Ten andere haer ge drag, hare houding in dc provinciale- en kanierkiezingen wyzeu het geuoegzaein uit. Men zou van alle verstand moeten beroofd zyn om dit niet te zien en te bcgrypen. Hunne nedcrlaeg bad de liberalen razend van woede gemaekt. In den namiddag liepen zy vloekend, tierend door de straten. Van tyd lót tyd boorde men hun schreeuwen 1 ivau de fraiiciiuifonsLater toen de dampen van bier en genever hun mcuschelyk verstand begon te benevelen, randden zy al de deftige lieden aen welke zy ontmoetten. Zoo werden verschei dene catholyke kiezers welke rustig hunne overwinning vierden, schandelyk mishandeld. Andere deftige lieden werden uitgejouwd, uit geschuifeld endewalgelykste beleedingen naer 't hoofd geworpen. De heer Burgemeester vondt zich verplicht dc gendarmerie te rekwi zeren om een einde aen al die baldadigheden te stellen. Doch de gendarmerie, even als de plaetseljke politie, was machteloos de lust- stoorders, door een der liberale kopstukken by woord en daed aengchilst, spotten met de be velen der gendarmerie en gingen in hunne schelmeryen voort Laet inden avond bekroon den de liberale weerwolven hunne schelmeiyen melde ruilen der catholyken uit te smylen en lanteeriien der gemeente te verbryzelcn. Dc politie ziende dat zy machteloos bleef om een einde aen deze baldadigheden te stellen, liet het canaillevolk begaen zich bepalende tegen de voornaemste liberale ruststoorders procès-verbael op te stellen. Wat nog meest te betreuren valt, is dat zekere jeudigc jufTer welke uit hoofde an baren maetseliappelyken stand, hare opvoeding en hare familiebanden de priesters zou moeten eerbiedigen en eeren, Frans-Adolf De Cock. 100 Karel-Leopold De Vuyst. 107 Jan-Lod. Van de Velde. 108 Constant Van den Stock. 100 Bernard Jacob. 110 Even als te Moorsel hebben zekere liberale heeren onzer stad al hunnen invloed gebruikt om hel gevallen liberael kraem te Erembode- gem weer op te rechten. Te Erembodegem ook hadden de catholyke stemmers te kiezen tus sclien 't verlaten van de landen of meersclien die zy van liberale eigenaers in gebruik hadden uf 't verlobchenen hunner denkwyze. Deze welke hun geloof niet wilden afgaen werden op den oogenblik eenen opzeg beteckend.... iKich al die drukking, al dit ge weld baeie de liberale kliek weinig, allen waren liever bun land ontnomen dan hun ge loof of hunne denkwyze te verloochenen. Eeni- gen hadden zelfs den moed tot zekere eigenaer op T eerste woord te zeggen Neemt uw land en plant er wymen op, de Dexderdode zegt im mers dat g'een liefhebber in 't vak zyt. Om te be- wyzen dal ze zich weinig met de opzeg gen bekommerdenhadden de catholyke kiezers ze op vlaggen en wimpels gehecht, en weinige stonden daerna wapperden zy hoven huizen, hopstaken en booinen. Dit alles ontmoedigde de liberale dwinglanden en vervolgers niet, ze dreven de stoutmoedigheid zoo verre tot voor de slembus zelve op de kiezers te komen wegen en ze te bedriegen. Doch het spel pakte niet, 't publiek jouwde hen uit en de liberale helden liepen al stinkende stadswaerts om aen vrienden en kennissen de onvermyddelyke buis die hunne vrienden van Erembodegem te verwachten slondt, aen te kondigen. Zoohaest de uitslag der kiezing gekend was, steeg de geestdrift overal ten toppeelkeen gevoelde zich ontlast, 't Vrouwvolk vooral was hare blydschap niet meester. Gansch den dag weidt er van blydschap gezongen en gespron gen, en overal buizen, blikken eemers, gebro ken y zeren potten de straten op en af gesleurd. Te midden van liet dorp werdt een hoppesluek geplant waeraen 5 klikken eemers hingen te zwieren. Voegen wy er by dat menige pint lieven uitzet door '1 keelgat is geloopen en dat builen bet werpen van eenen kasseisteen door eenen liberliater, voor welk feit er tegen den dader proces-vcrbael is opgesteld, de orde niet ernstiglyk is gestoord geweest. Z. N. B. Heer Denderbode, gelief in uw aen- slaeude nummer liet volgende aen te kondigen. Te bekomen BUIZEN .an alle soorten en lengten, zich te bevragen by Jan-Lod. Veldekes, te Erembodegein, eenige depositaris van het huis Wallekens en Com pagnie. Leve de catholyken van Erembodegein '.Weg met de liberale geuzenboelWeg met Wallekens en CM. v X. MEUNVEBKERKEN. Onze catholyke vrienden van Nieuwerkerken zyn zoo machteloos niet dan men het wel den ken zou. Ondanks al de drukking en 't geweld in naem van zekere liberale eigenaers, hebben de liberalen aldaer slechts 90 kiezers op 102 ingeschreven kunnen ter stembus brengen. Vier dezer 90 stemmers legden een wit briefje néér en twee stemden tegen de liberale lyst. Dc toestand der catholyken, te Nieuwerker ken, is dus zoo hopeloos niet als zekere per soonen liet willen doen gelooven. Eene goede inrichting, werkzaemheid, moed en vooral ondersteuning van wege hunne politieke vrien den van andere sleden en dorpen welke eigen dommen te Nieuwerkerken bezitten en de liberale kliek vliegt met klank 't Gemeentehuis uit gelyk te llaeltert. Dus gewerkt zonder vaer noch vrees en de zegeprael zal zich niet lang laten verwachten. ten SOTTECEM. De uitslag der kiezingen te Soltegcm, heeft onze verwachting ten volle beantwoord. En noglhans Pilatus en Herodes hebben geene moeite gespaerd. Hunne kiesbrakken liepen gedurig slraet in straet uit,bier beloften doen de, daer bedreigende, ginter omkoopende, en locli heeft liet den liberalen boel niet ge baet. Een dezer kiesbrakken, de opperkwnde liberael deedt vooral zyne devoiren. Gan- sclie dagen en nachten zag men hem woedend van wraekzucht de straten doorkruissen. Hy huilde en jammerde gelyk ne bezetene, omdat hy gevoelde dat de deftige lieden het met den Gemeenteraed eens waren om te verklaren dat het eene oprechte schande zou geweest zyn, de belangen der gansclie stad Soltegem aen den vuigsteu des kozyntjcswiukels te slachtofferen. Daer liggen ze nu die verraders, wat zeg ik, neen, verraders zyn liet niet, persoonen die gansch hun leven, de rechterhand den catholyke cn de linkerhand den liberale toe staken, dat noemt men phariseën In ons land.' Dc kan gaet zoolang te water, zegt 't spreekwoord, tol dat ze eindelyk breekt, zoo ook maken «le phariseën zoo vele tuimel- perten lol dat ze eindelyk eens tegen de slee- iien stooten en ontmaskerd worden. Dit is nu ook 't lot van Pilatus. -Dc laetste kiesstryd heeft hem ontmaskerd en vooraltyd ontmas kerd. Wy aenzien dit als een geluk voor de stad Soltegem en 't arrondissement Aelst, nu ten minste zal men op zyne medewerkingen niet meer rekenen en zal hy de catholyken ook niet ineer foppen kunnen. Dal dc zegeprael van Dynsdag, door al wie deftig is, overheerlyk gevierd werdt dat hoeft byna niet gezegd te worden. De vreugde was algemeen, klein en groot, arm en ryk allen Onderstandswerk voor de Spaensche gekwetsten en de gevluchte Carlisten. Mijnheer, Zyne Majesteit Karei VII komt eenen om zendbrief te sturen aen zyne vrienden uit Frank- ryk.wy willen onzen naem by lien inschryven Deze omzendbrief doet terzelfder tyd zien, zyn vast besluit van de omwenteling te bevechten daerby de getrouwigheid zyner aenhongers en den dringenden nood, alsook alle slach van gebrek waeraen zy blootgesteld zyn, en roept eindelyk uwe acudacht in op de lalryke ge kwetsten der beide legers ten gevolge der laetste bewegingen. Dit koninklyk getuigschrift, overwogen door een rechtschapen hart, zal byval by u vinden gy die met den naem van katholieken niet on verschillig kunt blyven voor de beproevingen van een volk dat bewonderingswaerdig is in zyne standvastigheid, iu zyn geloof, in zyne krachtdadigheid en in de opofferingen die liet zich oplegt voor den zegeprael der orde en godsdienstige grondstelsels. Het verleden jaer reeds hebben wy eenen oproep gedaeu tol uwe mildadigbeid, waerin gy onze verwachting ver te boven hejit ge schoten. Zyne Majesteit Karei VII heeft ge- waerdigd in eenen brief, toegezonden van Estella 1 Maert 1875 acu onze vergadering, liet katholiek België te bedanken over zyne giften gedaeu aen de Carlistische verzorgingsplaetsen, waer met eenen gelyken iever verzorgd wor den, deze die de zaek van Don Carlos voor- slaen en deze die ze bevechten. De zieke cn noodlydende carlistische vluch telingen, die wy altyd ontvangenverzorgd, gekleed en gevoed hebben, by middel van uwe milde almoezen, hebben grootelyks geholpen geweest, door uwe mildadigbeid de teedere zorgen, de liefderyke toezendingen door uwe liefdadigheid ingegeven, hebben hun den naem hunner weldoeners doen loven, en zy hebben met hen gedragen de dankbare nagedachtenis der grootste herbergzaemheid, welke de ramp zalige held altyd zeker is in het edele België te vinden. Wy waren ver van te voorzien dal de nieuwe en droevige omstandigheden ons in de pynlyke noodwendigheden zouden gesteld hebben, eene andere mael uwe welwillende tussclienkomst af te vragen de omstandigheden zyn zoo netelig, dat, uwe toegenegenheid altyd in evenredigheid naer de uitgettrektheid der on gelukken van dit zoo hard beproefde volk, onze pogingen zal willen ondersteunen omdat zy zonder de uwe te zwak en te onmachtig zyn Inderdaed, M. ons liefdewerk moet niet alleen, zoo als voor heen de Spaensche ge- kwesten ondersteunen, maer liet denkt ook om zyn deel by te dragen in al hetgeen ontbreekt in duizende vreedzame huisgezinnen, onver- anderlyk getrouw gebleven aen Don Carlos, en verbannen zonder de minste liulp op den Carlislischen grond, zonder acht te geven op den rang, den ouderdom en het geslacht dezer onschuldige persoonen. Bewogen van medelyden op liet zien van zoovele ongelukken, heeft Hare Majesteit de koningin Margareta, de troosteres van haer volk, zicli in Navarra begeven by baren door- luchtigen Echtgenoot om beter hare smeekin gen te doen uitschynen, alsook de weldaden gepleegd door het werk La Caridad werk van vertroosting en onderstand, dat zonder onderscheid de gekwetsten van beider kanten bevoordeeligt. Niets doet liet aenstaende einde van den bur geroorlog in Spanje te gemoet zien, en lerwyl bet gevecht gedurig voortgaet en dagelyks nieuwe slachtoffers mackt, verminderen de giften, en de verwyderingen voor het buiten leven sehynen te hebben doen vergeten de gekwetsen te verzorgen, alsmede den drin genden nood te voorzien in de noodwendig heden van een groot getal verbaunene huis gezinnen, die met onderwerping, zachtheid en kloekmoedigheid wachten tot dat men deel neme iu hunnesmartenen hen ter hulp kome. Het is voldoende M. dat den dringenden nood aen dusdanige hulpmiddelen u gekend zy, opdat de catholyke liefde hun ze ver schafte, voor haer zyn er geene Pyreneën, en overal- waer eene wonde te heelen is, offert België altyd zyn ruime deel. Wy durven dus hopen M., dat gy de gekwetsten ter hulp zult komen, en u herinneren het gebrek der vluchtelingen en de nog grooten ontberingen der ongelukkige bannelingen, byzonderlyk by hel naderen des winters altyd zoo streng in deze bergachtige streken waer de oorlog woedt cn zeer wel gekend zyn voor de ruw heid van liet klimaet. Wy dringen dus by u aen M., ons uwe giften te willen doen toekomen in kleeding stukken, voorwerpen tot verzorging der zie ken en in geld, door behulp der hieronder aengeduide persoonen. Aenvaerd.M., deverzekering onzer volkomen boogachtig. Brussel I October 18" Aenwezige leden MM. de graef F. O. d'Alcantara van Brussel, voorzitter. de graef de Romrée algemeen briefwis selend lid van 11. M. de koningin Margareta. G. Micbiels, pastoor van Sl Rochus. V. Van Iluffel. de doktor Vermeulen. de graaf Alpli. de Villermont. de doktor F. Degroote, Sekretaris-Schat- bcwaerder. DAVIDSFONDS. Wy vernemen van goeder hand dat het werk De Geuzen iu de Kempen van d' H« Snieders eerstdaegs het licht zal zien, en voor het einde der rnaend in ieders hand zal kun nen wezen, liet verhael omval twee deelen, elk van meer dan twee honderd bladzyden. liet biedt eene reeks van treffelyke en karak teristieke tafereelen, waer de geest van den tyd levendig uit spreekt. Men vindt er aen- halingen in uil een aenlal oude krachtige echt vlaemsclie liederen. Deze hoedanigheid alleen beveelt het werk reeds aen. Eenmael moge het Davidsfonds de hand leggen aen het ver zamelen dier echt nationale liederen. De nog heden beslaendc vlaemsclie geestelyke lic- deien alleen van de 16r en !7eeeuw, omvat ten wel vyf of zes goede boekdeelen in de oude drukken. De hooldpersoonen des werks zyn keurig geschilderd, onder anderen is de figuer van Quinte, de Vorster van Turn hout, die altoos in plechtige gerechtstael klapt maer ondei tussclien een zeer anstige polilie-inan is en steeds wegdruipt by bet naderen des gevaers, een kostelyk karakter, tintelend van waerheid, cn daerom zeer lach wekkend. Wy wenschen het Davidsfonds alle geluk met liet begin. Ook vernemen wy dat de al- deelingen niet Stil zitten om bet deel der bydragen waerover zy kunnen beschikken, van nu al aen reeds recht nuttig aen te wen den. Hier wordt een bundel gedichten byeen gebracht, ginds worden kleine en nuttige blaedjes uitgegeven, in Andenaerde is zelfs reeds een letter- en slaelkundig weekblad door 't Davidsfonds in 't leven, geroepen. Doch ondanks de kracht en macht die het Davindsfond verwerft, wil liet niets anders dan recht voor allen. Walen en Vlamingen moeten broeders zyn, om de goede beginse len in Godsdienst, staelknnde, kunst en lette nen te beschermen. De Vlamingen van 't Davidstonds willen niets anders dan loonen dat diegenen welke niet willen erkennen dat België een door en door kaïholyk land is eti onze vlaemsclie tael en letteren, onze vlaem sclie overleveringen willen misbruiken om anli-calholyke propagande te maken, dat zulke mannen het met ons vaderland niet wel meenen. De mannen van het Davidsfonds wil len de vlaemsclie tael en letteren beschermen tegen hel misbruik, zy willen die behoeden, niet tegen de aenvallen van hunne waelsche laudgenooten, wanneer die 't goed meenen met Godsdienst en Staet, neen, maer wel er voor waken dat de vlaemsclie tael en letteren, dat de geheele vlaemsclie beweging wordt teruggebracht op die baen waervan zy is af- gedwaeld, de vlaensche beweging redden ten behoeve van onzen Godsdienst cn ons Vader land. Dynsdag by 't vallen van den avond waren eenige liberale beerkens bezig met transparan ten aen de vensters van '1 liberael uilenkot te plactsen, waerop zy de namen van verscheide ne steden hadden doen schilderen. In 'l groot ste getal dezer steden hadden de liberhaters zonder stryd gezegepraeld ol enkel hunne posi tie behouden. Maer wal is 't De sukkelaers moesten immers doen zien dat er buiten Aelst nog liberale besturen bestaen, dat ze allemael nog niet verslagen zyn.... Schoone troost oorwaer als men in zyne eigene stad zooda nig geklopt is geweest dat men het hoofd niet meer oprechten kan. Zwygen wy er van en laten wy de liberale sukkelaers zich maer wat ennaken, ze zonden wel totael verdroogen. Toen Dynsdag avond een groot deel der ca tholyke kiezers met muziek aen 't hoofd de groote merkt opkwam, waren er eenige libe rale sukkelaers aen de niet van transparanten voorziene vensters van 't libeiael uilenkot. Onder deze bevoudt zich Ferdinantje Luit de Nieuwst raet. 't Ventje zwolt op van colore by liet zien van den ontzaglyken stoet, en niet wetende boe zich te wreken, floot liet twee a drymaelZoo bard niet, onnoozel sulle- ke, de eene of de andere pastoor zou het soms kunnen hooren RECUTERLYK KRONYK. In de zitting van eergisteren morgend heeft hel beroepshof uitspraek gedaen in de zaek der erfgenamen Zeghcrs tegen de legatarissen van wylen kardinael Sterckx en tegen die van mej. Zeghcrs. In een breedvoerig gemotiveerd vonnis beeft bet hof verklaerd, dat de redenen waer op de erfgenamen Zeghcrs hunne aktie grond den, niet alleen niet bewezen, maer zelfs door al de dokumenten der zaek gelogenstraft worden. By gevolg worden d'erfgcnamen van Mej. Zeghers van hunne aktie oniheven eu veroor deeld tot de kosten van beide gedingen. Dit arrest stelt een einde aen het bclang- ryk proces dat in 1871 begonnen is waervan de debatten tiiet minder dan twintig zittingen in eersten aenleg en in appel besloegen. Sedert bet overlyden van Mej. Zeghers heelt de doktrinaire drukpers onophoudelyk den scbandelyksten laster tegen wylen Mgr. Sterckx uitgebraektniets werdt verwaer- loosd om de nagedachtenis te bezoedelen van den roemryken prelaet, een der grootste bur gers waerop bet liedendaegscbe Belgie met zooveel recht fier mag zyn. Zelfs in den loop der debatten heeft de doktrinaire drukpers, zonder eenig bewys af te wachten, artikels afgekondigd, waerin aen den kardinael de laegste intrigen worden ten laste gelegd men schreef dat hy, te gelyk niet zekere geestelyke gestichten, de loosste strikken had gespannen, ten einde den uitersten wil van

De Denderbode | 1875 | | pagina 2