1526. YZEREK WEG.— VERTREKUREN' Err A EEST NAER 2AIDE STATJEiV uit Gent naer Vruchten van liberael Onderwijs. HET VERVALLEN HUIS, Liberale ansilisslaliu te Geel. Liberale Logiek, ABONNEMENIPRAS 6 HlAKKS 'S J.VERS. D»* insehrwing eindigt met 31 December. A N N 0 N C EIS P K YS, per drukregel: Gewone 20 cent. Ri-klauien fr. 1,0U. Vmiiiissen up Dcndermonde. 4-58 6-50 8-48 12 25 3-06 G-40 0.55 Lokeren. 4-58 C-50 8-48 4 2-25 3-06 6-22 Mecbelen. 4-58/ 6 50/ 7-19rf 8-12d Exp. 4® 2® 3» LI. it-53d 4-04d Exp. 4» 2" 3* kl. 2-53-06/ i>4d 6-4l7 !0-04(/ Exp. I« 2® 3' kl. Antw. 4-581 6-50t 7-l9d 8-1 id Exp. 4® 2® 3® kl 1-04</Exp. 4® 2® 3" kl. 2-5Ud 3-06/ 6-04rf6-4l'M0 l)4d Exp. 1® 2® 3® kl. Brussel,langs Dendei ieetttv.5 52E. 7-19 7-50 8-I2E. 1® 2® 3° kl. 9-24 11-53 1-04 E. I® 2" 3® kl.2-50 5-18Exp. 1® 2® 3® kl. 6-04 8-49 9 (9 10-04 Exp. 1® 2® 3° kl. Leuven, Thienen, Luik.Verviers 4-58/ 5-5'</ ('«-30/ on 8-l2d Exp. 1° 2® 3" Id. 7-a('d 9-2W (ll-53d lol Leuven) I-did Exp. 1® 2® 3® kl. 2-5i d 5-18d Exp. 1® 2' 3® Id. 6-04 ci 8-49d 40-04 Exp. 3 kl. (t) Nota. Do letter bcleekenl langs Termonde en de letter d langs Denderleeuw. Cent, (5-00's vryd 7-59Et'2'3«k 8-41 X-?9 12 22 12-40 3-26 3-51 en 5-33 E. I"2® 3® kl. 6-12 6-40 8 39 Exp. t® 2® 3® kl. 9-36. Brugge, Oostende. 7-59 Exp I® 2® 3® Id 8-41 8-59 12-22 42-40 3 51 en 5-33 E 2® 3® kl. 6-40 Doornyk, Mouscron, Kortryk, Ityssel lani/s Ceuif) 8 41 12 22 12-40 3 26 3-51 Exp. 0 12 6-40 Doorn. Mouse. Kortryk, Byss. (tangs Alh) 6-00 7-50 II 53 5-52 6-04 Ninove. Gecraerdsbrrgen, Lessen, Alb 6-00 7 50 8-12 I 1-53 2-5') 5-52 6 <)4 9-09 Bergen, Quiévruin 6-0(1 8-12 7-50 1 1-53 2 5li 5-52 6-04 Engbien Bruine, Manage,Cbarleroy. Namen taiïgs Geeruerds- bergeu 0O -on 11 33 2-50 5-52 6-04 4 ni(j«e Suuiii. a KAF.lt AEI.ST FIT Alh 6 49 10 30 4 40 4 2» Anlw. 5 30 9-aft 10.Kl» E I® 2® 3® kl. 12-30 3" kl. 3-33 4.45 5.50 6.50 E. I® 2® 3® Kl. BruSsel 7.2n E.1'2' 3®kl. 7.25 8.44 II .Oh it 5: en 4.55 E 1' 2" 3® kl.5.00 5 8.nu E. I" 2" Ilenderiiiontle 7.18 9 45 II 34 2.25 5 27 Geoherdshcrgen 7.27 11.08 2.18 4.58 Cent 5.I2E6 32 7.39 E I» 2®3«kl. 8.23 10.59 12.31 E I® 2' 3» kl 1 55 4-42 E 1.2.3. kl. 5.09 8.09 8.14 9.31 Exr. 1® 2" 3® kl. Lessen 7.0.) 10.50 2 00 4.40 8 18 9 32 Lokeren 6.40 9.00 in.57 1.49 4 50 7.5» Nihovc 7.55 4 1.30 2 46 5.26 9.01 10.18 Ooslemlo 4.10E 0 2nE I 2 3 kl.0.25 9.00 11.55 2.13 3 22 El® 2' 3® kl. 6.04 8.10 Exp Moorl/ot'le. Sollcgcm, Goeraerdli., Knghien, Rraine-le- Cumte 5.52 8.12E 8 58 11.18 2.20 5 37 6.59 HIT liEKItAEIIUSBEKGKN NAER Maria-Lierde. So liege m. Moori/.eele en Gent, 5 15 7.24 9 54 11.59 2.59 5.00 5.50E 8.51 Hit Dendkui.eeuw naer IlaHlerl, Burst, llerzele, Solli-g. Aulennerde, Ansegcm, Kortryk, 0.17 0.00 9.01 12.55 0.09 7.20 lit Sottegeji naer: Aelsl, (3.45 's Zalerd.) 7.4!) j 2.«.0 1.28 5.»0 7.48 err Antwerpen naer 8r. Nikowbs, Lokeren en Gent 4.50 7.13 8.50 10 50 2.15 3.45 7.10 0 00 lot Cent naer Lokeren, Sr. Nikoiaes en Antwerpen 4.25 7.00 9.23 P».50 2.45 5.30 6.55 0.1'd AELST, 1 DECEMBER 18"S. Onze hedendaegschc boscli- en watergeu len hebben, even als de Iransclte commune- of peteroliemannen, aen 'l hoofd van bun politiek programma bet kosteloos verplich tend wereldlyk onderwys geslcld, 't is le zeggen, een onderwys uil 't welk al godsdien stige denkbeelden verbannen zyn,een onder wys buiten alle godsdienstige gevoelens en dat niet steunt dan op de natuérlyke rede. Onze geuzen beoogen, dóór hel verplichtend wereldlyk onderwys, niels anders dan de zedelyke moord der jeugd, door den Siaet, ten koste der ouders, gepleegd. Men moet waorlyk ècn duivelsehen liaet tegen de Godheid in het hert voeden, men moet door den Godsdienslhaet als van zin neloosheid geslagen of van alle gezond oordeel, door het goddeloos fanaiismtrs, berooid zy», men moet den ondergang der huidige maetscliappy gezworen hebben om zulke dwaze en onheilvolle oiizinncu voor te stde'u ol te verdedigen. Voor al wie het kind kent, voor al wie een weinig met de jeugd in betrekking geweest is, voor al wie ooit een opmerkende oogslag op de nattier- des menscheu geworpen heeft, is het zoo klaer als de middagzon, dat, zon der Godsdienst, zonder christelyke princi pe», het onderwys slechts dient om al de kwade neigingen des herten te doen ontkie men, den mensch te verhoovaerdigen cu hem het jok van alle wettig gezag te doen afwer pen. En men weet dat zulk een burger allèr- gevaerlykst is voor de samenleving. Depary- sische cuiumuneuiumieu hébben het immers in 1 iS7ü bewezen. Ten andere men ga in 't binnenste zyns gewetens en onderzoekc zich zelve en wel dra zal men van deze onbetwistbare waer- heid overtuigd zyn. En inderdaed, de mensch <fraegt in zyn vleesch de neiging tot het kwade. Hy moet zyue natuer, zyu vleesch bevechten, geweld aendocn, om het goede te kunnen oefenen, terwyl men als van zelve naer 't kwade gelokt wordt en het met alle gemak bedrylt. Het gedacht, de stellige overtuiging van het bestacu eens Opperwezens, looner der deugd en bestraffer der ondeugd, zyn alleen bekwaem de kwade neigingen der naluer, van het vleesch, te beteugelen en 's menschens hert lot de deugd op te wekken. Ue catho- lyke Godsdienst moet het kind van de wieg af om zoo te zeggen by de hand nemen en het leeren zyne drillen, zyne. kwade neigin gen beteugelen, het onrecht haten om de rechtveerdigheid en de deugd minnen om de deugd. Deze bovenstaende bemerkingen zyn in ons verwekt geweest door het lezen' eens artikels van een italiaensch dagblad, een EEN VERHAAL UIT IIET LEVEN. Bïoor IBE.YfiCY 23d® vervolg; zie ons voiug nummer. Ik hoop toch, dal gy goed gezond zyt, myn heer Kamps Zooals gy ziet, licb ik uwe iiitnoodi ging niet vergelen, om u te bezoeken wanneer ik op Stralenstein zou komen Daer ik nu eigenaer van het buitengoed ben geworden, en voornemens ben er oenigeu tyd te vertoeven, hoop ik het genoegen le hebben u daer to zuilen ontvangen. Heb ik u niet gezegd, dat het nog eens, vroeg of lacl, in myno handen zou komen Ja, mynheer; door voordeel le trekken uit een ongelukmy onderweg overkomen, toen ik naer Amsterdam ging, om u vóór den vervaldag den intrest van het aen den baron geleende kapitael ter liaod le stellen. Wal hoor ik, mynheer, waert gy het dan, over wien die model-notaris, de heer Wilson, ge sproken heeft? Hei spyi rny zeer, dat ik niet by machte was aen uw wensch, om van myn recht op hel builen af te zien, te voldoen. Moer misschien hadlgy Stralenstein gaernti voor u zeiven willen be houden, om cr een klooster van le maken, en zoo doende de omstreken meer to beschaven. Doch om recht op de zaek af te gaen, mynheer... Ik moei u ror.duil verklaren, mynheer Ver meulen, dal ik u verzoek, onmiddellyk myne woo- nuig le verlaten, lenzy gy u binnen de perken der wellevendheid houdt. Hel scliynl my toe, dal gy alleen hier gekomen zyt, om uwe vreugde aen den dag te leggen over het ongeluk van een aim man. orgaen van 't libei alivmus, 't welk den toestand der jeugd in dn land beschrvlt. Men bemeke vooral dat, sede/t de zoogezegde herboring van Italië, de godsdienstige principen verre zyn van vereerd te worden in de Slaels- scholen aldaer. Tot stichting onzer geëerde lezeren willen wy hier een uittreksel van gezegd artikel laten volgen Die jongens op hunne zes jaren rooken de pyp als zeewolven 'op hunne acht jaren drinken zy de pint op hunne tien jaren maken zy associatie» \an kleine kwaed- doeners en gebruiken het mes met won- der gemak op hun twalfde jaer hebben zy de slechte zeden eu hanteren zy de hui- 0 zen van ontucht. De school en hei werk- 1 huis zyn voor hen een verdichtsel. Gaet men des zondags eene wandeling buiten de muren doen, men ontmoet er eeue bende straetbengels die voor den geldbeu- gel eene allerslechte neiging hebben en wier klap een sapeur zou doen scliaem- rood worden. En wat worden die kleine ongelukkigen namate zy opgroeien a Rondzwervende uitventers van fosforie- ke stekskens, landelyke dieven of verfoei- l\ke bedriegers dan, na eenige maenden bezoek aen liet correctionneelljnisein- digen zy met een kostelooze post in de bestralfendp instellingen van den Staet. ft rasphuis.) a Deze verschrikkelyke zeden verspreiden zich op eene onrustwekkende wyze. Wei- nige dagen geleden, heeft de rechterlyke overheid le Flo'renliën eeue associatie van kwaeddocners ontdekt, waervan 't opper- a hoofd nauwelyks'de l i en de andere leden de 9 tot 12 jaren hadden bereikt Die zoo- gezegde verwachtingen van 't Vaderland hadden een reglement en statuten en wicr- den bevonden de daders te zyn van meer dan IÜ0 DIÊFTEN. l)e gazetten van Roo- men, van Milanen, van-Turin en van Genua handelen van niets anders dan van dieften, moorden, gevechten, enz. dit alles bedre- a ven door die verwachtingen van 'l Vailer- a land. Zieldaer, geëerde, lezers, de vruchten van 't onderwys waer de christelyke zedeleer en den Godsdienst uitverbannen zyn. Wy willen niet verder uitbreiden eu laten u zelve oor- deelen. Wy hopen onze geëerde lezeren niet \erveeld te lmhben met hunne aendacht nog eens op de zoo gewiclnige zaek des volks- onderwys le trekken eu hun voor oogen te leggen naer welke afgronden dit onderwys, volgens de getuigenis van een liberael blad zelve, ons onvennydclyk leiden zou. Dus ouders opgepast* De liberalen, geuzen en progressisten van gansch 't land hebben zicli Zondag jl. te Gent vergaderd om er den zoogezegden zegeprael le vieren, welken zv met de kiezing van 25 November lest. behaeld hebben. Gansch liet geuzerifeest besehiyven is ons onmogelyk zeggen wy allcenlyk dat van hunne aenkomst lot de uer van bun vertrek Je geuzen de eene baldadigheid na de andere bedreven en de straten en stegen met hun eerloos refrein Een ongeluk, waernner ik, 'l is waer, gcrui- men lyd met verlangen heb uitgcz.ien, hernam Vermeulenmet verregaende onbeschaamdheid. Maer hel lag alleen in myne bedoeling een beleefd heidsbezoek le brengen, daer ik my binnen kort hier zal vestigen. Ook heb ik gegronde boop, dat een bekoorlyk jong meisje van uw geloof, de dochter van een ryken fabricanl in Twente, weldra door een huwelyk met myn oudsten zoon de meesteres van het landgoed zal worden. Zooals gy wel kunt nagaen, zal zy iu deze streken eene persoon van invloed wezen. Vroeger had zy eeue dwaze genegenheid opgevat voor den jongen Van Stralen, maer naer ik hoor, is dat nu geheel voorby zy behoort tol het wulle geslacht. Myn waerde heer, zeide de geeslelyke, ik stel daerin niet het minsle belang Ik weet niets van den jongeheer Van Stralen en diens plan nen, en heb den naem van het meisje nog nooit ge hoord. Zooals gy wel bemerkt zult hebben, ging hel lot van den vader my zeer ter harte. Wy hebben elkander indertyd een paer malen gesproken, en ik verklaer u openhartig, dat ik mei diep leedwezen het oude builen in uwe handen zie overgaen want gy zyt met den koop ingenomen, omdat de placls u weinig of niets kost, maer vooral omdat, gelyk gy zelf verklaerd hebt, duerdoor aen uw wraakge voel voldaen wordt. Gy hebt wel gelyk, antwoordde Vermeu len maer loch is my alles nog nioi recht duide- lyk. Nog nooit heb ik iemand ontmoet, die, hoe goedhartig ook, zooveel medelydcn loonde met hel ongeluk van anderen, als gy acn der. dag hebt ge legd voor den heer Van Stralen, liet scbynt toch, j dal gy bereidt waert eene aenziciityke som op le offeren, om den goeden nae'm te redden van iemand, met wien gy, voor zoover ik kan nagaen, volstrekt niet in betrekking staet. Laten' wy nog eens lot van 't ohgediert der papen en liet 'l geroep van leve de geuzen deden daveren. De brus- selschc keljesmannen zongen dat men den lieer minister Malou, moest ophangen, enz. enz. Met een woord T was niet zingen maer huilen, schreeuwen, lieren, vervlóeken dal men gedurende den gansch en namiddag hoorde. De ware genische bevolking zag ai die baldadigheden met eene koude onverschil ligheid acn ze vereènïgde zich liever in hare onderlinge kerken waer den jubilé van 't heilig jaer geopend wierd. Doch de geuzen bepael- den hunne heldendaden hierby nietze moes ten nog de ruslige burgers, de priesters welke zy ontmoeten, beschimpen en met laster over laden. Aen den Casino waer iu zy 't GENT SCUE GULDEN KALF gingen aenbidden, zagen zy een priester aen den overkant der vaert voorbygaen, maer nauwelyks hadden zy hem in 'i oog of hy wierdl uitgejouwd en (lui zende vervloekingen naer 't hoold geworpen 't was eene oprechte uitbersting van razerny, gelyk meester d'Elhougne, zegt. Verscheidene andere priesters ondergingen het zelfde lot. In den Casino, werden verscheidene rede voeringen eu complimenten aen den gulden held van den dag toegesiuerd. De gen'.sclie liberale bladen hebben ons die redevoeringen en complimenten mede gebracht die allen eene verregaende goddeloosheid, ecnen inge wortelde» godsdienslhaet verraden. Doch wy hebben goed te zoeken, wv vinden de rede voering niet van Korel Kwinleden president der Aelstersche liberale federatie. Waerschyiilyk zal livrei geen redevoeringske uitgegalmd heb ben, De groep aelstersche liberalen werd dus weinig of niets bemerkt, en nogihans de jon gens waren daer tnet hun barakkenmuziek, speelden en builden rneê van 'tongedierl dei- papen o en riepen vivan de geuzen om hunne longen te doen bersten. Na bet leest iu den Casino verspreidden de geuzen zich in de stad ooi de algemeene ver lichting te zien welke Verre was van algemeen lezyn.claerslechtseen 2(Jtal huizen der gansche stad verlicht waren,en hetzelfde gehuil, getier en vervloekingen van allen aerd deden opnieuw de straten daveren. Maer wat is 't Hel waren toch zulke treffelyke lieden, by de liberalen en geuzen zyn er immers geene andere, en acn de aelstenaers te oordeele» die er naer toe zyn gelrokken, mag men zeker zyn daler vele tre/felgke lieden le Gent waren vergaderd Nu de genische geuzeiifcest of manifestatie onder een ander oogpunt beschouwd. Wat is er Zondag lest té Gent gebeurd? De libe ralen cu geuzen van 't gansche land vë.reeiiigden er zich om, ter gelegenheid van hunnen zooge zegden zegeprael, eene manifestatie te doen. Volgens de verklaringen hunner dagbladen, was die manifestatie niet alleen politiek maer ook uitdagend. En inderdaed, de libéralen en geuzen vormden er oenen stoet in den welken zy zinnebeelden eu walgelyke karikaturen tegen de geeslelykbeid ten toon spreidden. Ze builden zulke walgelyke als schandalige liedjes legen al wat wy, eaiholyken, eeren, achten en beminnen. In de Casino werden er redevoe ringen uitgegalmd welke aeu deze der rede- naers die de pairyssische Commune verwek ten niets te benyden hebben. De zelfde blinde onze jonge jaren tcrugkëeren. ik herinner my i.og zeer goed, dal gy eens op Stralenstein geweest zyt. Baron Van Stralen was toen een welgesteld jonk man gy waert nog slechts een knnep, en wy. ver keerden beiden in niet zeer aengenaine omstandig heden. Kort daerna zyt gy onverwachts mei uwe ouders verdwenen, en ik heb u niet weder ont moet, totdat wy, nu eenige lyd geleden, toevallig mei dcnzellden trein naer Zwolle reisden. Ik vond u minder achierhohdend dan geeslelyke heeren ge- woonlyk zyn. Het eerst werd myne aendacht getrok ken door uw naem ik vernam spoedig, dat gy uit Amerika gekomen waert, dal de ouders van een myner vroegere vrienden in de Nieuwe Wereld voorspoedig eu gelukkig geweest waren, en dat hun zoon priester en pastoor geworden was ui dezelfde phots, vvaêrop ik reeds lang myne oogen had gevestigd, en... i< Mynheer Vermeulen, gy zult my zeer ver plichten, een einde aen ons gesprek le maken. Ge moei reeds opgemerkt hebben, dal uw bezoek my alles behalve aengenacm is. lk kom hier om uw vriend le worden, vervolgde de lastige Vermeulen doch beantwoord my slechts ééne vraeg, en ik zal u van myn gezel schap bevryden, dat, naer ik zie, en zooals gy zelf duidelyk genoeg le verslaen hebt gegeven, u vol strekt niet bevyItBeantwoord my slechts ééne vraeg, want ik beu ten prooi acn eene nieuwsgie righeid, nog grooler dan die van de vrouw van Blauwbacrd, cu ik zal voor de Cutholyken van uwe gemeente een veel edelmoediger vriend zyn, dan de baron ooit geweest is. Zyt gy aen die familie véV- wanl, of is dat niet bel geval Walde priester zou geantwoord hebben, kunnen wy niet zeggen, want op hetzelfde oogenblik hoorde men een ryloig op den weg voor hel huis stilhou den, en juffrouw Wildberg -kwam binnen met een linet tegen God, zyne Kerk en hare geeslelyk beid was het onderwerp dezer redevoeringen. Er werd in so.mnige redevoeringen, neen, redevoeringen is hel gepaste woord niet, zeg gen wy uitbrakingen uitgeroepen: datmen liet land van de heerschappij der priesters moet veilossen, in andere woorden dal men de gees lelykbeid moet aen kant brengen. Nog meer, logen- en laslertael werd niet gespaerd om 't volk legen de priesters des te beter op te ruien. En wat zegl de liberale drukpers van deze manifestatie Zy vindt dat ze niet allcenlyk luisterryk, deftig en talryk maer nog bovendien in niets tegenstrydig waesaeu 's landswet ten Goed. Nemen wy dit een oogenblik aen. Maer wat gebeurde er onlangs le Luik Mgr. de Bisschop vergezeld van de leden zyns ka- pitels en eenige andere geeslelyke», wilt zich in procescie naer de vier te bezoeken paro chiekerken begeven om, volgens de voor schriften, den jubilé le kunnen verdienen. Dit recht wordt hem door oi:ze grondwet uildrukkelyk gewaerborgd. liet eenigste zinnebeeld dal er werd ten toon gespreid, was bel lieilig teeken onzer verlossing, 't welk geeiie wet lot hiertoe ver biedt van in 't openbaer te laten verschynen. De zangers hadden nauwelyks de litanie van- alle Heiligen aengeheven, waergeene de minste uitdaging in verval is, en de kruisdrager den dorpel der cathedrae! overscheden of deze vreedzame processie werd door'de policié, op bevel van den burgemeester, tegen gehouden en terug in de cathedrae! gedreven, en dit wel, omdal, volgens hem, die procession politieke manifestatiën en terzelfder lyd uildagingen zyn voor andersdenkenden. Onnoodig verder te bewyzen dal dit bevel van de» luikschen bur gemeester, in openbare schending der grond wet, werdt gegeven. En wat zeggen de liberalen en hunne druk pers van die handelwyze des burgemeesters van Luik Ze \inden dat zyne handelwyze recht- veerdig, diftig en grondwettig is. Ze wen- schen hem geluk omdat hy aen de uitda gingen der papen een einde heeft gesteld. Wat denkt u, landgeiiooten, van deze tegen- slrvdigheid Te Gent en overal elders mogen de liberalen en geuzer. uitdagende politieke manifestation doen ze mogen eerlooze liedjes builen, rede voeringen uitbraken waerdoor zy 't canaille volk tegen de geeslelykbeid opruien en zoo de commune voorbereiden. De grondwet laet hun dat toe, beweeren zy, en niet een der catlio- lyken tegen wie de manifestatie is gericht, denkt er zells aen ze door of in iels te stooren. Te Luik willen de catholyken van een recht gebruik maken 't welk ben door de grondwet stelliglyk gewaerborgd is, namelyk van in 't openbaer te bidden of processie te gaen om den jubilé te verdienen, en de liberalen v inden dat liet politieke manifestatie» zyn, randen de processiën aen en dryven ze met geweld uit een. En wal doet de burgemeester van Luik? In placls van de grondwet le doen eerbiedigen en bare vei'krénkiiig te voorkomen, miskent, hy zelve de grondwet met een besluit te nemen dat de processiën verbiedt. Zieldaer, landgenoten, hoe de liberhaters de gelykheid van allen verstacn welke in onze kacrlje, vvaetop de naem van Richard Engerhof slond. Hol scherpe oog van Vermeulen had spoedig den naem gelezen', en daer hy in den nenvang van zyn gesprek een paer grove onvvaerhedun verleid had, trachtte hy nu zoo spoedig mogclyk een goed heen komen te viudcn. llv knoopte dus haoslig zyne overjas toe, en zeide -- Eerwaerde heer, hel zal my incicidaed een groot genoegen zvn, in myne nieuwe vvooning een bezoek van u te mogen onvangen. Binnen weinige dagen hoop ik dan uit uw eigen mond te vernemen, of gy een Van Stralen zyt of niet. HOOFDSTUK XVI. Op een guren namiddag in de maend Januari ging een jonkman, wien de scherpe noordenwind de sneeuw in het aengezicht joeg, van hel Damplein te Amsterdam den Nieüweiidyk op, waer hy eene der stegen, insloeg, die naer liet Damrak voeren. Met een sleutel opende hy de deur van een in die steeg gelegen huis, en trad, nadat hy de donkere trap met moeite beklommen bad, eene kamer op do eerste verdieping binnen. By den eersten oogopslag was het duidelyk, dal het vertrek bewoond werd door menScbcn, die onder de vreeselyksle armoede die van iemand uil den defligen stand gebukt gingen. Dit was gemakkelyk op te maken uil de vei sleten vlocrklee- deu en gordyncii, uil hel karige mael, dal op talel stond, ml de kale kleederei; der bewooners, maer vooral stond die toestand op hun bleek, uitgemer geld gelael le lezen. Met eene soort van ongeduld en wanhoop wierp Eduard Van Stralen want by was de jonkman, die wy zooeven volgden de portefeuille, welke hy onder den arm had, op tafel, en riep uil grondwet geschreven slnel!Met onze vuyheden is betook zoo deze beslaen, vol gens hen, voor de liberalen alleen ter uilslui ting der andersdenkenden. Jammer is 't. dat ons catholyk ministerie in die gevaervolle werkloosheid btyft volhei den en 't besluit van Pacln Pierrot niet ver breekt. Die met vurr speelt verbrandt cr zich veelal aeu, zegl T spreekwoord, en dit zou ook 't lot van onze Ministers kunnen worden. Vele catholyken zyn ontmoedigd, doch ami wie de schuld Acn de' werkeloosheid van 't .Minis terie en aen anders niets dan dat Zal er dan niet een cathölyke gevonden worden in de Kamer die het ministerie zal krachuladiglyk aenzeilen zyne pljcht le kvvy- len om onze godsdienstige vrylieden le doen eerbiedigen en dcrzelvcr openbare schenders op hunne placls te stellen Wy hopen hel en dit verwachten wy Het Journal de Gaud, zegt de Bien publicdat zich dagelyks in communardstael tegen de priesters uitlaet, kan niet verdragen dat men zynen grand orateur, M. d'Elhougne, in de oogen ziet. M. d'Elhougne heeft nogihans veel redenden om zyne aenvallen tegen de geestelykheid te matigen. \A aer denkt gy dal die man, die de geeste lykheid onophoudelyk beleedigingen toewerpt, by die zondag nog met een woeste drilt lus- bulderde legen de priesterparty waer deukt gy dat hy zyne kinderen ter school zendt Naer het atheneum van Geut Naer de hoo- gescholen van Brussel, Geut of Luik Neen De groote verplelleraer van de pricslerpar- ly, hoeft zyne zonen geplaelst iu hel O.-L.- Arouw kollegie le Doornik, bestierd door de Jezuïeten iu het kollegie Vaugirard, te Parys, insgelyks door de Jezpïelen bestierd in de katholieke Iloogeschool van Leuven, geslicht en bestierd door de bisschoppen, welke hy vandaeg de grofste beleedigingen naer liet hoofd werpt. En zyne dochters, hebben die hel onderwys ontvangen iu de brusselsche Gatti-school, ot in de genische gemeentescholen Rylange niet. Zy zyn godvruchtig opgevoed in t hartje van ons verlwetehl I laenderen, zoo- als luier vader zich uitdrukt, door de nonne- kens van de 11. Familie te Thielt. En ge zoudt willen dat wy do geweldige tael van uwen grand orateur serieus opnamen Zeg eens, Journal de Lanil, onder ons, en zonder er aen uw dom publiek van te spreken, ge gelooft er zelf niet aen.... Zooals het le Gent gaet. gaet liet ook elders. De jezuïeten-eters en beledigers van kloos terzusters maken onderduims gebruik van bot onderwys. dat zy aen liet volk met de zwartste kleuren afschilderen. Hunne Gatti-scholen enz. zyn wel goed voor het \olk, maer hunne kindereu neen, die zullen daer niet komen. Tussclien twee redevoeringen in, over 't ongecliert der papen en de domme verkwezeling Vvf lange uren Leb ik nu iu wind en sneeuw olie straten doorloopen, zonder een enkel slid, aen den man le kunnen brengen. Op die wyze wordt hel leven een lastde eene dag is al slecht or dan de andere Ach, beste beer Eduard, spreek toch zoo niet. zeide onze oude kennis, jullroiiw Kammen, «hel zal immers wel weer beter worden. Als dn heer Engerhof maer kwam opdagen, dal zou wezenlyk eene groote troost wezen. Toen ik hem eenige dagen geleden op het Damrak ontmoette, dacht ik inderdaad, dat liy iels omtrent onze ver- blyfplacls had uilgevischt, en alleen vrees by deze woorden wees zy met een veelbotcekoneiui hoofdknikken naer den baron, die by de laeisle spranken van hol uitgedoofde vuor in een leuning stoel scheen te sluimeren -« weerhield my, hem le vragen u een bezoek ie brengen. Op myn woord, al hy en die goede juffrouw Engerhol "maer half wisten.. Wat wisten, juffrouw Kammen riep de baron, leiwyl hy plotseling uit zyne sluimering ontwaokic. in mei zyne doffe oogen een boozen blik op de huishoudster wierp lu hoorde u den naem van Engerhof noemen gy weet wel, dal ik bel nooit zou kunnen verdragen, dat gy die men scheu hier in dn ellendige hok bracht Eduard moei den tegenspoed als een man leeren verdragen de zaken zuilen vroeg or lael wel een keer nemen. N\elk nut heeft liet toch, do dingen altvd van de zwartste zyde te beschouwen Hy vtrdraegt alles als ceil man, mynheer, maer hy heeft nu dun gelieelcn dag de stad van liet eene eind naer Del andere doorloopen, en ik kan het den armen jongeheer wel acuzien, dal allo moeite vergcefsch geweest is, auders zou hy mei zoo treurig zyn. u (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1875 | | pagina 1