Orde der Goedcljtc Diensten. der nonuekens gaen zy liet klooster of Jezu'ie- leukollegie bezoeken, waer zich een hunner kinderen bevindt. Daer zyn zy vol scliynlicilige komplimenlen voor den pater ol voor hel nonneke, en roemen hunne zorgen voor hunne kinderen. Dat belet hun niet van zoo gauw zy l'huis komen opnieuw legen papen en nonnen te donderen, dat hooren en zien vergaet. Eindelyk wanneer zy beginnen te voelen, dat de tyd nadert, waerop zy de groote reis zullen ondernemen, komen zy zachtjes aen lol de overtuiging dat de Godsdienst, welke zy heel hun leven uitgescholden hebben, alleen instaet is bun knagend geweien gerust te stellen. Ziedaer de liberale logic k. 'I Verbond kondigt een verslag af over de vergadering die bel doodversleleu aelstersch liberaelkliekske den avond der kiezing van Gent gehouden heeft. M. Karei Cumont, zegt de confrater, lieert een telegram aen 'l gentsche gulden kali ge zonden om hem te feliciteren over deu zege- prael dien 't liberalendom in zynen persoon kwam te behalen. Verders dat de liberale loorlrompeljes en fluiljesmuz'ek de schoonste stukken uit zyn ryk (sic) repertorium voor de deur van bel 'l liberael uilenkol beeft gespeeld, dal er ook veel en zeer veel geestdrift, zoowel buiten als binnen, heerschle, want de kleine bengels ter strael huppelden en dansten dat liet een plesier was om zien, enz., enz., En dit is 't bewys, gael 't Verbond voort, dat Aelst nog zoo niet verkwezebl is als men bel wel zou willen doen gelooven. Het merkweerdigsle* dezer vergadering zyn de redevoeringen die MM. Karei Cumont, voor zitter van 'l liberael klickske en B" l)e Byck hebben uitgesproken. M. Karei Cumont, ziel in den zoogezegden zcgeprael der liberalen te Gent den voorbode der kamerkiezingen van Juni aenstaende. Antwerpen, Leuven, Nyvel, Namen,en Luxem burg zyn liet klei ikalismus moede en alle ly- dingen luiden tot hiertoe gunstig, enfin, volgens M. Cumont, is 't met de catbolykcn in Juni gepast en voor goed gepast Wat ons betreft wy gelooven in zulke pro feten niet die brood eten, gelyk M. Cumont. De voorzitter van 't liberael kliekske beeft alleen dc hongerige kliekjannen willen troosten met bun liet geldscbotdken in de verte aen te toonen en bun tc zeggen nacr Juni aen staende hopen wy u te kunnen laten lekken en zuigen dat bet uwen baerd zal afloopen. Ma er liola kadeée zoo verre zyn wy nog niet er zullen wal meer banden van de kuip springen eer uwe jannen zullen kunnen lek ken en zuigen. r, Tot hiertoe, zegde M. Cumont, heeft het klcrikael ministerie nog eene stoffelyke meerderheid macr de zedelyke macht, zonder dewelke een goevernement welk zich aen zyne woerdigheid gelegen laet, niet kan besturen, heelt bet niet meer. Is ex een persoon die dit potje zou moeten gedekt laten, dan is bel wel M. Karei Cumont. Ilecft by wellicht vergeten dal de zedelyke macht van 't liberael ministerie in 1885, zoodanig verzwakt was dat ze nog slechts op Onze naburige gemeente Moorsel beeft Zondag lest getuige geweest van eene dier scboone feesten welke altyd veel bydiagen om de broederlykheid onder 'de deelnemers meer en meer te versterken en uit te breiden. Wy willen spreken van den luisterrvken wafelslag welke, door de gekozene van 20 October, den leden van hel catbolyk muziekgenootscbap werd aengeboden. Het spyt ons grootelyks in de onmogclykheid geweest te zyn, de uitnoo- diging on/.ei Moorselselie vrienden met ie hebben kunnen beantwoorden, want nacr verscheidene onzer vrienden van Aelst ons verhack! hebben was hel er hoogst vermake lyk. Zy moeten bekennen dat zy nog nooit eene feest hebben Ingewoond waer zulke broederlykheid lieersclite en waer 't ware ge- nol zoo uildrukkelyk op aller wezens ie lezen stondt. Yollierdt dan, Moorselselie vrienden, in die goede stemming, verstandhouding en broeder lykheid, bewaer de eendracht onder u welke gy hoogst uoodig hebt om over uwe liberale tegenstrevers te zegepmlcn. Erinnert u altyd datEENÜBAGT MACHT MAEIvT. INKASSERING DOOR DEN POST. Het wetsontwerp, de inkasscring van han- dels-elïekten by innJdel van den post ten doel hebbende, is onder meer dan een opzicht de de aendaeht weerdig. Het gouvernement behoudt zich voor'over de feiten en bei nut zyner tusschenkomst te oordeelen, en zal den dienst zelfs kunnen in richten in gemeenten, waer slechts eene on der-perceptie zou bestaen. of hein niet inrich ten in eene perceptie, indien by er niet noodig zou zyn, ol den dienst elders afschaffen in hetzelfde geval. De post zal gecne effeklen inkasserea in de plaelsen, waer de dienst volledig is ingericht 't zy door de Nationale Bank, door bare suk- kursael, agentschappen ol andere financieelc inrichtingen. De wet wil niets van den be slaenden dienst vernietigen noch in eenige konkurrenlie treden haer doe' is alleen te voorzien in de ontoereikendheid der bestaende middelen. De Nationale Bank beeft eene sukkersael te Antwerpen en 59 agentschappen in de provin ciën. Aan 58 agentschappen zyn eskomptkan- toren gehechtslechts drie, die van Veurne, Oostende en Roeselare hebben nog geen kantoor. Dc plaelsen welke geheel of gedecllelyk be diend worden door de Nationale Bank, bare sukkursael of hare agentschappen, hebben eene bevolking van 1,228,604 bewoners, na aftelling van een derde der bevolking van de gemeenten naest Brussel gelegen. Alhoewel deze inrichting zeer uitgebreid is, vereiselit zy event wel vollediging in de voor- naeinste nyVerheidsdislrikien en de lusschen- komts van bet postbestuur, door liet aanbieden van dagelykscbe zekere en spaerzame midde len van inkasseering, zal aen handel en ny- verheid een groot voordeel bewyzen. Behalve de 88 postbureeleu der gemeenten waer de inkasseering door de Nationale Bank of bare agentschappen gedaen wordt, bestaen er 415 pcrcepliebureelen deze 415 gemeenten hebben eene totale bevolking van 1,524,855 inwoners zoodal de dienst, na bel aetmemen van' bet wetsontwerp, zal gebeuren in 402 gemeenten, 't zy door de zorgen der Bank of door die van bel postbestuur. gelyk het spreekwoord zegt, mogelyk den pul moeten vullen als 't kalf zou verdron ken zyn dat wil zeggen, dat men daer'tschjT- schieien zou verbieden als een slachtoffer der onvoorzichtigheid een levend bewys onzer gegronde vrees zou geworden zyn. Is 't men seben leven dan niet de voorzorg waerd van alles in 't werk te stellen wat bet kunne be hoeden Daerom, heer uitgever, verzoeken wy uuwe opmerkingen by de onze te voegen, om een einde aen zulke gevaren te doen stel len. Aenveerd, enz. Uwen vriend, Fuass-Jaek. Wy zyn het eens met den geaclilen schryver van den voorgaenden brief, over de gevaren welke de scbyfschieling, in den Jager, kunnen voor gevolg hebben, en zullen liet ons tot eene plicht nemen van daerop op onze beurt wem- te komen. Wat onze correspondent zegt, is waerheid, en 't is noodig dat er in voorzien worde, om aen die gevaren een einde te stel len. (Nota van de redactie). KERK ELY K NIEUWS' STAD AALST. Algemecne en buitengewone zending gepre dikt door EE. l'l'. Jezuïeten, ter gelegenheid van den Jubilé 1875. KERK VAN DEN II. MARTINI'S. Zondag 12 December, Opening der zending. Ten 9 ure Hoogmis c:i vlaamscli sermoon ten 11 i 2 ure mis en sermoon in 't fransch ten 4 ure lof en vlaamscli sermoon. Maandag 13 en dc volgende werkdagen. Ten ure mis on vlaamscli sermoon; ten 4 lof sermoon in 't fransclijtcn 8 ure Rozenkrans,gebed cu vlaemsch sermoon. KERK VAN DEN H.JOSEPH. Zondag 12 December, Opening der zending. Ten 10 ure Hoogmis cu sermoon ten 3 ure lof en sermoon. Maandag 13 en dc volgende werkdagen. Ten 9 ure mis en sermoon; ten 5 i/a ure lof en sermoon. Maandag 13, en de twee volgende dagen, zal men bijzondere onderricblingcn geven aan de kinderen die sedert een, twee en drij jaren hunne eerste communie gedaan hebben. Deze onderrichtingen zullen geschieden in de kerk van den 11. Martinus, 's morgens ten 11 1,2 ure en 's namiddags ten 3 Donderdag 16, ten 7 ure mis en algemecne com munie voor de kinderen. FRANKRYK. Ef.n Poetsenmaker. Omtrent de Grevel- lebrug te Parvs kwam zich een poetsenmaker plaelsen, en hy riep hel volk bveen. Weldra stond er eene groote menigte rond hem en wachtte nieuwsgierig op hetgeen hy uitrichten zou. Mynliceren en dames, zegde hy, inyn in zicht is 11 iels te lalen zien, dal nooit iemand beeft gezien en nooit iemand voor my heeft gedaen, want niemand bezit het geheim. Ik zal liet 11 allen bekend maken, en gy kunt er voordeel mee doen. Maer daertoe, myn liceren en dames, heb ik twee frank noodig. twee arme l'rankskcns, twee ongelukkige franks- kens Als men dat elicndig sommeke wil ver eenigen onder liet achtbaer gezelschap dat my omringt, dal zal ik uwe nieuwsgierigheid vol doen. Weldra regenden de soms in den hoed van den poetsenmaker. Hy telde de ontvangst en was te vreden. Nu trok hy uit zyneu zak een stukje vleeseh. Ziehier mynheeren en dames, een stukje vleeseh. Welnu, ik zal er mêe eenen bouillon maken zoo groot dat gy nog nooit groolcr zult gezien hebben. Voilu en hy wierp hel vleeseh in de Seine. Hebt gy ooit kleiner stukje vleeseh een grooteren bouil lon weten maken Neen, niet waer. En ieder een kan er van proeven. Eenige der toeschou wers lachten anderen waren kwaed en de kluchtspeler werdt by dc kraeg gevat en nacr hel bureel van den policic-komiuisaris gebracht. Deze gaf hem eene goede berisping en drukte hem goed op liet hart niel meer te herbegin nen. Hy moest hem in viyheid stellen, omdal er geene acuklachl in regel was. ëënë slem meerderheid in de volkskamer be- erMS pvrcepliebui-eele.K d«e 4iS gemeenten rustte, en dat, niellegenslaende die eene stem meerderheid van de tegenwoordigheid zyns doodziekclyken vaders afhing, de libe rale ministers zich zoodanig aen hunne porlefolien vastgeklampt hielden als Satan aen eene verdoemde ziel. Eene slem en dan nog deze van eenen doodziekelyken man gaf genoeg zedelyke macht aen Y liberael mini sterie in 1885 om 't bewind te behouden, en in 1875, is eene meerderheid van 16 stemmen daertoe ontoereikend en zou 't catbolyk ministerie zyne mallen moeten op rollen! En deze die zulke dwaesheden uit kramen noemt men verslanden, en dan nog groote verslanden die de kiezers nacr de Volkskamer zouden dienen te zenden Eindelyk zegt M. Cumont dat het voor de liberalen van Aelst een heilige plicht is, liet liberael vaendel te ontvouwen en het Aelst op welk, eenige jaren geleden, de liberalen van liet land wezen, als bel voor- beeld der vlaemsclie vryzinnige steden, lot «1 de liberale denkwyze te veroveren. Maken wy ons slryd.vaerdig, riep hy uit, en dat a in dry jaren Aelst aen 't belgischc libera- lismus bewyze dal het altyd bet liberale Aelst is gebleyen. Het is uwe plicht, zegt gy M. Cumont, O! sukkelaer der sukkelaren, amen. Zelf: RECHTERLYK RRONYK. De correctionneele rechtbank van Lyon lieelt uitspraek gedaen in de zaek van het dagblad Ie Frondeur, dat gerechtelyk ver volgd werd om bevestigd te hebben dat Z. II. Pi us IX deel maektc van de vrymetselary. MM. Brun, eigenaer Videri, bestierder en Petillau, redacteur van gemeld dagblad zyn veroordeeld, elk lot 100 frank boete, de druk ker, M. Bjunelièrc, tot eene boete van 50 fr. en allen zyn gezamenlijk verantwoordelyk voor al de boeten en de proceskosten. Gi uwe heilige (zie dal vloekt in den mond van nen liberhater) plicht liet aelstersclie liberael vaendel te ontvouwen. Ja, maer jammer is 't dat uw liberael vaendel bier zoodanig ver sleten is, dat liet onmogelyk geworden is het nog te ontvouwen. De dampen onzer in kommer en zweet gewonnen centen die cr onder gesmolten zyn, gelyk den sneeuw voor de zon, zondereenig nul of prolyl voor den burger, hebben bet zoodanig verstikt dat het by de eerste aenraking in stol' zou vervallen. Onze medeburgers weten ook dat onder uw liberael vaendel bet zedelyk verval, de ver borgen ontucht, enz., enz hier zoodanig groei den en bloeiden, dal onze stad in den vreemde als een vuile nest werdt aengewezen. Maek u dus maer slrydvaerdig, boeren liberalen, binnen dry jaren zullen wy u ver wachten, en dan zult gy nog eens ondervin den boe diep uwe godshaleude, volksverder - vendc en geld verknoeiende kliek onder de verachting van 't volk gevallen ligt. (Wordt voortgezet.) De verkoop van ealholvke dagbladen, sedert by na dry jaren in de statie alhier ingericht, wordt voortdurend beknibbeld en weinig of niets ondersteund zelfs gebeurt liet meer dan eens dat, wanneer een dagblad, door een ol' ander toeval, niet op gewoonlyken tydofuer verscliynt, cr onder deze die dagelyks eene ontvangen, gevonden worden die maer zoo aenstonds de faul ervan op den ongelukkige» verkooper werpen, met bedreiging bun geenc meer te mogen brengen. En noglbans die man verdient alle meèdoogenheid en medelyden, en mag niet volle recht op de ondersleuning van allen waren catliolyken aenspraek maken, want by dagelyks aen dc verachting der god- deloo/en en liberalen blootgesteld is. Hel is dus hoogst noodig dat de catliolyken, in plants van dal groot goedwerk legen te werken, door hel op eeniger wyze te onder drukken iu den persoon van den verkooper, middelen beramen 0111 dien verkoop te bevoor- deeligen en de laek van dien armen man zoo veel mogelvk te vergemakkclyken. Ziedaer 'de plicht van allen waren catlio lyken. (Medegedeeld.) VGLKSKAMER. De Volkskamer beeft in den loop dezer week het wetsontwerp van 't goeveruement nopens de onderstandswoonst met eenige wyzigingen aengenomen. Zoodra dit 7.00 belangryk en hoogst noodzakclyk wetsont werp door 'l Senaet aengenomen en iu den moniteur zal afgekondigd zyn, zullen wyliet in ons blad onze geëerde lezeren medc- deelen. Verders ving de vergadering de be- raedslaging aen over de budjetlen en keurde deze des ministeries van buitenlandsclie zaken cn van financien goed. By bel aen van gen van den redetwist over bet eerst genoemd budjet, interpelleerde vrydenker Bergé bet goevernement over eene redevoering onlangs door Z. 11. Pius IX uitgesproken tergelegen heid van een adres, Hem door eatliolyke Bel gische bezoekers te Hoornen aengeboden. De lieer Ministers heeft.geene moeite gehad om de zaek uit le leggen met te verklaren dat de woorden,door Z.11. den Paus uitgesproken, slecht begrepen waren geweest en er ook geen gevolg gegeven werdt aen de petitie van eenige persooncn belrekkclyk het gecstelyk en burgerij k huwclyk. Hofsiade, 2 December 1875. Mjnheer de uilgever van den Dexderrode, Gelief aen de volgende regelen de eer cener inlasscliing tc doen. Telkens dal wy, myne vrienden en ik, langs den Tragel naer huis gaen, 'l gene bytia alle zondagen gebeurt, staen wy te sidderen en te beven, als wy 't geweerschot hooren van die welke in de herberg, den J \gf.r, naer de schyf schie ten. Daer de schyf, zoo een deskundige bet my beeft verzekerd, in eenen zeer slechten ol gebrekkclyken toestand verkeert zou dat gevaerlyk kinderspel vele ongelukken, en wel licht zeer beweenelyke, kunnen veroorzaken De Tragel is eene openbare wandeling die veel bezocht wordt. Omdat cr frisschc lucht heerscln, verkiezen vele aelsienaers en zelfs ingezetene onzer gemeente dien weg, voor hunne wandeling. Men heeft daer immers een gemakkelvk voetpad. Arme wandelaers, ge weet mogelyk niel dat ge, daer, in perykel zyt van uwe dagen verkort te worden. Een kogel die, by sluit, uit de schyf vliegt kan 11 ter neêr vellen" op de dagen dat er in den Jager naer de seliyf geschoten wordt. Hoc is* liet mogelykheer uilgever dat de Burgemeester en Schepenen en de Leden van den Gemeenteraad uwer stad de noodige mnclrcgelen niel nemen, om aen de gevaren welke dat geschiet kunnen voor ge volg hebben, een einde tc stellen Is dat spel dan zoo noodzakelyk Ons dun- kens, neen. Hadden wy er iels in te zien, 't ware lang gedaen. Weel uwe regeering niet welke veranlwoordelyklieid zy op zich neemt eiken keer dat zy toelaet van daer nacr de schyf ie schieten Als cr eens mensclicndood zal zyn, dan zal men ondervinden dat onze schrik maer al tc gegrond is. God geve dat bet nooit bewaerlieid worde Gy moest daer, in uw geëerd blad, op aendringen dat ermaet- regelen moeten genomen worden, om dat kinderspel te verbieden en dat wel, nu bet nog niet te laet is, want later zou men De persoonen welke een abonnement ne men aen den D KADERBODE voor liel jaer 1885, zullen ons blad van heden lol 1 januari gratis ontvangen. Men leest in liet Fondsenblad van Gent Eene groote betooging heeft zateidag te Genua plaets gehad ter eere van den hertog van Gal- liera, die 20 millioen heelt gegeven voor de havenwerken dier stad. Het gerucht loopt dat graef de Kerchove iels dergelyks zal doen voor Gent. Een droevig ongeluk is zaterdag te St.- Kruis by Brugge gebeurd. Een jongeling van 22 jaren, timmerman, eenige zoon van M. Gadeyne, is van het dak van hel kasteel des burgemeesters gevallen en dood ter plaelse gebleven. De policie van Antwerpen heeft gisteren eenen liollandsclien landlooper, rondzwervend muzikant, aengeliouden. Die kerel liep al do herbergen der stad af en toonde groote som men geld in bankbiljetten en hollandsche munt, tot zelfs een biljet van 1000 frank. Na onderzoek is bewezen dat de Hollander dit geld bad gestolen. Eenige dagen geleden bad M. X.... de muzikant in kwestie naer een zeker buis meegenomen, en terwyl de lieer zich een oogenblik verwyderde, nam de hollander die gelegenheid te baet, om de zakken van M. X... te rooven en met den inhoud, die verschei dene duizende frank bedroeg, de plaet te poetsen. De muziekant vertrok naer Brussel en verwisselde een gedeelte der bankbiljetten tegen hollandsche munt. Ter gelegenheid eener byeenroeping van milieianen, welke te Elsene beeft plaets gehad, drukt de Eloilc zich als volgt uit Deze jaerlyksche revue der milieianen is noglbans slechts een geringe last en lietschynt ons toe dat men er zoo den spot niet zou moeten meê houden, want zy is zeer noodig, ndien men wil dat de militaire overheid wete wat er van de mannen gewordt waerop zy des noods moet kunnen rekenen. Deze byeenroepingen zyn door bet tegen woordig ministerie ingericht doch zy waren voorgeschreven door de milicie-wet van 1870, en wy willen daerin geene partyzaek zien. Wy hadden dus wel stellig gelyk toen wy zegden dat men bet ministerie de wetten zyner voorgangers, welke liet gehouden is uil te voeren, niet moet ten laste leggen. Gedurende den nacht van den 28 lot den 27 november is er brand uitgeberslen in de suikerjfabriek van M. L. De Donder, te Ronssè, 14,000 kilos suikery, bet materieel en liet gebouw zyn de prooi der vlammen gewor den," en liet is dank aen de spoedige hulpmid delen, dat men bet huis en de naburige ge bouwen heelt kunnen bevryden. Be oorzaek dezer ramp is toe te schryven aen een gebrek- in de schouw van de droogplaets der fabriek. De verliezen worden op 20,500 Ir. geschat Alles was verzekerd door de maetschappy Llotjil beige. Een geweldige brand is zaterdag, rond 10 ure 's avonds, uitgeberslen in de belangryke lakeinvevery van M. Tancré, Prinsslraet, te Verviers. Het gesticht,dat vyftien meters voor gevel had, is gansch vernield, men is er nau- welyks ingelukt eenige stukken laken te red den. De kinderen van M.Tancré.wiens wooning te midden van liet gesticht was, zyn gered. De aenpalende werkhuizen van M. Bossou, zyn behoudenHet verlies is door verschillende verzekerings-maetscliappyen gedekt. Te mid dernacht was men liet vuur meester. DUITSCHLAND. Koolmynramp. Men leest in de Gazette de Lorraine Volgens een telegram aen de overheid gezonden, heelt verleden vrydag een vcrschrikkelyk ongeluk plaets gehad in eene koolmyn, naby Calling (Lizas Lotharingen) loelioorende aen de maetschappy Sarre-et- Moselle. Tien mynwerkers zyn, met den bak, by mid del van welke men in den putafdaelt, plotse ling in de diepte gestort. Ziehier hoe het onge luk gebeurd is door het breken eener vvs zyn de twee bobynen waerop de koord loopt los- geraekt. Ten gevolge daervan bleef een dei- bakken in den put hangen, op eene diepte van ongeveer 565 nieters, terwyl de andere, met de persoonen welke daerin bevonden, in den afgrond geslingerd werdt. Daer liet machien geheel en al aen stukken was, heeft men de lyken der ongelukkige mynwerkers nog niet kunnen bovenhalen. Bui.letyn der Vervolging. Het gou vernement beeft een besluit uitgeveerdigd, vol gens hetwelk van de komileiten voor de toepas sing der wet op de kerkgoederen, in het bisdom Culm, slechts persoonen kunnen deel maken die de duitsdie tael verstaen. Waerom maekt men moeilykheden aengaende de tael Omdat het in die gemeenten onmogelyk zal zyn een duitschsprekend komiteit samen te stellen. Deze willekeurige maetregel is dus tegen de poolsche katholyken gericht. M. Bronikowski, redakteur van het dagblad Dzcnnik Ponianski, is veroordeeld tol twee maenden gevangenis, wegens drukpers over treding. liet goevernement beeft beslag gelegd op de gelden voor de hoofdkerk van Breslan. onder ander op eene som van 90,000 thaler, bestemd voor de semiuariën. De Slesische Volkszeitung beweert dat deze maetregel strydig is met de Meiweiten. Ziehier volgens de dagbladen, de veroordee lingen welke sedert eenige dagen uitgesproken zyn De pastoor van Schctz, iu West-Pruisen, de eerw. lieer Block, is voor de rechtbank ge- daegd, als schuldig aen hel uitoefenen van geeslelyke bedieningen zonder machtiging van het goevernement. Voor hetzelfde feil zyn veroordeeld de eerw. heeren Muchowski en Spath. Deze laetste is getroffen met eene boet van 510 thaler, gelyk- slaende met 45 dagen gevangenis. De eerw. heer Regel, van Posen, is veroor deeld lol 5 mark boete, voor liet uitspreken eene redevoering by eene begrafenis. De heer Chruslowirs. van Schroda, voor een dergelyk feit vervolgd, werdt door de rechtbank van Kratochin vrygesproken. Er bestaen dus verschillende rechtsplegingen op hetzelfde punt. liet ware wenschclyk dal er geene onzekerheid bestond, welke feiten al of niet als misdryven acnzien worden. In hel zoo beproefde bisdom van Paderborn telt men 52 parochiën, welke zich op dit oogenblik zonder pastoor bevinden en onder deze zyn er 17 welke ook geene onderpastoors, dus in't geheel geene priesters bezitten. Het gelal der catliolyken in die 32 parochiën be loopt tot 60,000. De prelaet Adamski is veroordeeld tot dry maenden gevangenis cn 500 mark boete, om gepreekt te hebben de aerlspriester P0I11- mann is tot 15 dagen gevangenis veroordeeld. Dc eerw. lieer Schumacher is door de recht bank van Kleef met eene gevangenisstraf van 14 dagen getroffen, insgelyks voor gepreekt te hebben. Dezelfde rechtbank heeft den redacteur van het dagblad Botenfurr Stad veroordeeld tot eedc boete van 50 mark de redakteurs, MM. Mondrion, Lehnen en Boir, tot 150 mark en den opsteller van den Spreciier am Niederrhfin, lot eene maend gevangenis. Te Lonznick, in West-Pruisen, zyn verschil lende inwooners veroordeeld tot boelen van 3 tot 15 mark, wegens deelneming aen eene pro cessie. Te Hanover is dc boekhandelaer Wisser tot twee maenden gevangenis veroordeeld, voor bclcedigingen jegens M. von Bismark. De eerw. heer Brochsmidt. te Osnabruck heeft bevel ontvangen zyne pastory le verla ten. De bisschop van Limburg, reeds veroordeeld lot eene boete vi n G00 mark cn nog onlangs tot eene van 1100 is met eene nieuwe veroordee- ling tot 400 mark boete getroffen. De eerw. heeren Dc Wilt en Jacops, van Rees, professors der thans ontbonden school dezer stad, worden vervolgd omdat zy parli- kulier onderwys geven. Dit is in stryd met ai t. 22 der konslitulie, volgens hetwelk ieder een het recht heeft onderwys le geven, die het bewys zvner bekwaemheid heeft geleverd. Eene processie, welke sedert langen tyd plaets had te Duren, in dc Rynprovincie. door de overheden verboden, die dezelve stry dig hebben vcrklacrd met dc gebruiken. SPANJE. I)e Cronista, dal is het orgaen van het minis terie van oorlog in Spanje, meldt in zyn num mer van 50 november, dat er op de konferentie tusschen don Alfonso en de generaels lovellar, Quesada, Martinez Campos, enz. bepleit is, het oorlogsplan legen de Carlisten nog wal te lateu rusten, om reden van het door en door koud en regenachtig weer. De ministerieele wyzigin gen waerovcr wy reeds gesproken hebben moeten vandacg plaets hebben, het ontslag van senor Galiano, is reeds aenveerdt. IIy treedt op, als minister van buitenlandsclie zaken, om wacrschynlyk een of ander vel belneld postje te krvgen. Verder is beslist, mogelyk wel ir. den zelfden raed van generaels, dal de Cortes den 1 februari 1876 zal geopend worden. De geruchten over mogelyken oorlog tus schen Spanje en de Vereenigdc Stalen, schynen erg overdreven, althans, inuien wy een telegram uit Madrid mogen gelooven, welke zegt dat hel antwoord van het kabinet van Washington op de nota van Spanje zeer voldoende is voor beide natiën, ja, dat hieidoor zelfs aen alle vrees voor verdere verwikkelingen wordt den bodem inge slagen. M. Caleb Cushing zal dit antwoord van zyn gouvernement aen den opvolger van senor Galiano meèdeelen, zoodra deze bezit beeft genomen van zyne portefeuille. ENGELAND. Zonderlinge Spoorwegramp Verleden zaterdag avond had er eene spoorwegramp plaets, die om hare zonderlingheid, met geene der vorige kan vergeleken worden. Ziehier in welke omstandigheden Op ongeveer twee mylen van Aberdeen, daer waer de Caledonian "railway tusschen eene dippë kloof doorloopt, welke fangs beidé zyden met loodrecht opgaende rotsen bezoomd is, liepen gelyktydig twee goederen-treinen de engte binnen," de eerste kwam uit het zuiden, de andere naderde uit het noorden, verwyderde zich iu tegenovergesteld richting. Ongeveer in hel midden der kloof, juist toen de twee treinen tegenover elkander waren, geraekte een waggon van den trein, die uit het noorden kwam, los, sprong van de rails en viel op de buitenzyde van het spoor terwyl de vol gende waggon "tegen den trein, die uit het zui den kwam, aenbotste. Beide treinen om zoo te zeggen onmiddellyk gestremd en 19 waggons lagen in eenige oogen- bhkken, in eene onbeschryfelykc verwarring op cn door elkander gestapeld. De helft der waggons was tol puin verbry- zeld, de weg langs beide zyden versperd. Dc waggons meer vooruit, zetten met de niachie- nen hunnen loop voort elk met 8 of 18 waggons achter zich." terwyl de middendeelen in de uiterste verwarring achterbleven en de einden der beide treinen onverlet achteraensioaden, elk aen eene der beide ingangen van de kloof. De twee treinwachters wei den hevig geschokt, maer bekwamen enkel en alleen onbeduidende kneuzingen. De oorzaek der ramp kan niet worden uil- gelegd, ten gevolge der verwarring die in de ontriggelde waggons lieersclite, dan tenzy door hel breken eener veer of het afspringen eener ketting. Ten gevolge van de ramp is de weg eenige uren belemmerd geweest en moesten de reizigers van en naer Aberdeen met omni bussen vervoerd worden. De mailt rein kon muendag morgend reeds in Aberdeen aenkomen over eene linie, liet ovcri- ;e der baen moest dynsdag worden vry ge- aekt. ITALIË. „„r Vital, bisschop var. Oliuda heeft gisteren eene samenkomst gehad met cardinael Anlonelli. Dewvl hel Vatikacn al dc vragen van den prelaet niet "inwilligt zal deze wacrschynlyk niel naer do hoofdplaels'van zyn bisdom terugkeeren. Men verzekert dat op 25 november hy dc ipdelvingen welke tc Poropeïa plaets hebben, in tegenwoordigheid van M. Laroehefoucauldeen wezenlykc schat van gouden en zilveren voorwer pen gevonden is, die voldoende zou zyn 0111 een museum samen te stellen. Het zyn zilveren drink schalen, schotels, spiegels cn vazen van hetzolfde melacl, gouden oorslingers cn eene beurs van rouddraed geweven, waerin zich geldstukken be vonden. AMERIKA* Henry Wilson. Ilenry Wilson, dio onlangs overleden is, onderpresident der Vereemgden- Slaten, die den 23 dezer gekozen is, werdt in 1812 in Massachusetts geboren, cn begon zyn loopbaen als schoenmakersleerling. Van schoenmaker, werdt hy politiek man, van politiek man volksvertegen woordiger, eerst in bet Kongres, later in den Senaet. Na 1848 werdt hy dagbladschryver. In 1857 weêr politiek man. Ii: 1868 werdt hy als kandidaet voor liet onder-presidentschap aengewezen, in i8"2 werdt hy als zoodanig gekozen Wilson heeft veol letterkundige studiën geschreven cn was steeds groot voorstander van dc afschaffing der slavcrnv. Zyn laetste werk is een werk in dry declen, over de geschiedenis der slaverny in Amerika. Als ondor- presidenl der Unie en president van den Senaet. wordt hy opgevolgd door den onder-president van den Senaet, Thomas W. Ferry, uil Michigan. Wilson was een schoenmaker, die verstandig handelde door niet hy zyn leest te blyven. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder, mcdccvncn, zonder purgaiie cn zonder kosten door de sm'akelyke gezondheidsbloea van Du Barry van Londen, gezegd REVALENTA ARABICA. Zes-en twintig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy bestrydt met goeden uilslag deu moeilcykcn eetlust, slechte spysverteringen, macgontstekingen, de gal, de winden, de zucrheid, hel slym, de brack, lust. dc macg opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, dc belemmering aen ademhaling, de uitte ring, ol de wanorders veroorzaekt, door borstontste king', keel, ademsicm, luchlpypen, blaes, lever, len den ingewanden, slym voortkomende uit do herso- nen en het bloed. Zy heeft reeds 7-\00o genezingen- bewerkstelligd, waeronder die van don graef Pius- kow cn dc markiezin Bréhan, MM. de professors Dédé, Wurzer, Dokters Campbell. Shorland, Ure, Angelstein, enz. enz., waervan uittreksel. N° 66,881. De heer pastoor A. Bmnnellière. van eene slechte spysvertering van 5 jaren, nadat de genceshecren hem hadden voorspeld, macr eenige maenden meer te zullen leven. N° 69,719. Waterzucht opstopping. Dry zyn cr volkomen van genezen. Zy doet onmiddelyk den hoest by eene verkoud heid opgedaen, ophouder.voor dc wateropstopping en de macgzicklen, brengt dit den besten uitslag voort cn verdryft do zwaermoedigheid. Lancevan, pasloor. 6. Voedzamer dan hel vleeseh, spaert zy 50 macl den prys der mcdecyuen. In doozen van 1/4 kil. fr. 2,25 1/2 kil. 4 f(. 1 kil. 7 fr 6 kil. 32 fr. 12 kil. 60'fr. Dc beschuiten van Revalenla in doozen van 4, 7 cn 16 fr. - Den Chocolade-Hevalcnta ih doozen van fr 2 25 van 575 tassen 6" fr. Verzending legen poslmandact. - Depot by dc apothekers en kruide niers. Du Barry cn C°, Boulevard du Nord. te Brussel. 19,

De Denderbode | 1875 | | pagina 2