Liberale platbroekery Concert der .Muziekschool. Nationale Mililie. geloofsgenoten zegt üe I erbondshuichelaer) \vaer moeten zy begraven worden Het boek der roomsclie kerkgebruiken zegt bet ons Derhalve, zegt bet, geen cbristene gestorven in het gemeenschap der geloovi- gen, zal begraven worden buiten de kerk of een behoorlyk gewyd kerkhofdoch in- dien, by ongeval, het noodig ware het anders te doen, moet men zorgen, zooveel het mogelyk is, dat het lyk naer eene ge- wyddc plaels overgebracht worde Hit. Hom. tit.de exequiis. NVaerdoor wordt hel kerkhof onteerd Door de begraven is van eeneu heidene, jood, ketter, geloofverzaker, enz., enz.... Lees eens het kerkeljk recht, geusche schryvelaer, en dan zult gy begrepen hoe de gebeden, op het graf van eenen catholyken gelezen, min aengenaem zyn acn God omdat een jood of protestant, niet in den gewyddc maer in den ontwydden grond, nevens hem begraven ligt. Volgens de Verbondsschryvelaer zouden alle moeielykheden uit den weg geruimd zyn, met eiken pul afzonderlyk te wyden, gelyk men liet doet in Doornyk, iu Parys cu elders. Ja, dit gebeurt te Parys, te Doornyk en in nog andere steden. Maer waerom Üe Kerk gedoogt dit omdat men haer de vryheid ont neemt, omdat zy in de onmogelykheid is anders te doen, daer zy gedurig hare kerk hoven zou onteerd zien door de kwaedwillige tegenkanting, uit haet legen God, eeniger liberale godverloochenaers en vryheidsver- krerikers.... Maer moet men hier uit besluiten dat de kerkhoven, niet moeten gewyd zjri, dat de Kerk, om hare vyanden te behagen, hare regeltucht moet vei anderen, hare vry heid moet slachtofferen aen de onrechtveer- dige en goddelooze eischen van 't liberalismus? Men moet een door godshaet verstomd brein hebben om zulks te durven beweren. Hoe men zou onteerd zyn, roept de Ver- Jwu/skribbelaer zegevierend uit, met in den schoot der aerde nevens eenen persoon te lig gen, welken men vriendschap en achting toe bracht in zyn leven Onbei wistbaer is het dat de maclschappelyke noodzakelykheden de betrekkingen tusschen de leden van verschillige geloofsbelydenissen, op onze tyden onvermydelyk maken doch daer uit volgt ook niet dat, na de dood, een ieder zonder onderscheid op de zelfde plaels ter aerde moet besteld wordenDe behoor- lykheid, de bclamelykheid en de broeder- lyke liefde eischen dat eenieder, in zake van Godsdienst en van geweien, vrygelaten worde. De geusehe schryvelaer zegt verder dat wy allen kinderen van den zelfden God zyn docii hy vergeet er by te voegen dal de eene ge hoorzame kinderen zyn, welke naer zyn god- delyk woord luisteren, gehk de kerk het voorhoudt, en de andere, gelyk de Verboiul- sr.hryvelaer en zyne vrienden, wederspannige kinderen die huns Vaders wet onder de voeten trappen, den spot dryven met zyne leerling, zyne Kerk vervolgen en hare geestelykheid lasteren. Indien de catholyken, nu dat zy 't bewind in handen hebben, de kerkhofkweslie niet oplossen, is 't omdat de geestelykheid de groote meerderheid legen haer.heeft,. Hierop zullen wy met een geleerd man antwoorden Als de catholyken vragen dat hunne kerkhoven volgens hunne kerkelvke gebruiken en geloofspunten bestuerd worden, vragen zy geen voorrecht, geene bozondere gunst. Zy eischen slechts een recht welk de wet aen alle eerediensten erkent. Zy betwisten evenmin aen welkdanig burger liet recht van na zyne dood in een openbaer kerkhof te mogen rus ten. Zy willen slechts dat er zoovele kerkho ven zyn als Godsdiensten en dat men in ieder kerkhof de onderscheidingen bchoude welke do voorschriften des Godsdienstes bevelen. En als daerna de liberalen zich op de vryheid der godsdienstige denkwyze steunen om de verwarring of vermenging der graven iu te voeren, is het Maerblykend dat zy de vryheid vcrslaen gelyk de revolutie van 1780 ze ver stond?. In die tyden van wetteloosheid was de vryheid de verwarring of liever de verloo chening van alle Godsdiensten en bezonder- lyk van den catholyken Godsdienst. Dit is de vryheid van liet coneordaet niet, noch deze van 1830. Nu, aengaeude den gepasten tyd 0111 de kerkhofkwestie voor goed op te lossen zal onze antwoord zeer kort zyn. Waren de catholyken ministers niet alle ©ogenblikken tegengekant door eene geheime macht welke op den Koning drukt en hem het spook der revolutie voor de oogeu brengt en die men liet 7" liberael ministerie beet, reeds lang ware deze kwestie opgelost en de catho lyken de rechten erkend die de joden en pro testanten in ons vry land genieten. Wy herhalen het, 't catliolyk ministerie verdaegt slechts de kerkhofkwestie, edoch eerlang zal en moet de oplossing dezer kwestie verwezentlykt worden wat tegenstand ook de geuzen er aen bieden mogen. Benoó bad tot hiertoe zyne ware gevoelens jegens den catholyken Godsdienst behendig weten te verduiken. Hy ook zegde impiers dat hy den Godsdienst onzer vaderen hoog ach te en lief had. Doch '1 Verbond ontrukte liern zyn masker en toonde ons hem gelyk hy we zcnlyk is Onmiddelyk bemerkte men dat de redevoe ring van Benoö zeer slechten indruk maekte, bezonderlyk by de liberale kwezels en liberale paternosterbyters, by die soort van lieden die cal holy k zyn van Godsdienst maer in 't poli tiek zyne hardnekkigste vyanden ondersteunen. Men begreep dan ook welk groot kwacd de woorden van Benoö aen '1 liberalismus zouden kunnen berokkenen, in geval de vele gefopte lieden eindelyk moesten de oogen openen. Maer wat gedaeu Ja, wat gedaen Wel zeggen dat Betioö die woorden niet beeft uitgesproken De liberale kliekjauuen zyn immers lol alle laegbeden, tot alle kunst- loercn en luimelpcrte», lot alle platbroekeryen bckwaem, als de redding hunner kliekske op 'l spel slaet Dit is 't gene 'l Verbond nu ook komt le doen. Wy scliryven bier 't Verbond over lot stichting van gansch ons land. Ziehier hoe hel geuzenbladje zich uitdiukl. Alvorens bel oog te slaen op de walgelyke proza der klerikale organen, willen wy eene terechtstelling doen. In ons nummer van 28 november, leggen wy, onder andere (want onze tekst is niet officieel) in den mond van M. Dc Ryck de volgende woorden En wat doen zy, de zoogezegde discipelen van den catholyken Godsdienst!poliehinel- leryen naapen u aermede liet heidensclie Home zyne afgoden vereerde. M. De Ryck beeft van de oude, gewoone procession niet gesprokenmaer wel van die politieke betoogingen, onder den dekman tel van bedevaerten, die met de oprechte gods dienstige gevoelens geen gemeens hebben en slechts waerdig zyn van liet Rome der middel eeuwen. Ook de woorden: en dit alles doet de zwarte bende iti de hoop van de Vlamingen te verbeesten welke wy in den mond leg gen van M. De Ryck zyn door dezen niet uit gesproken maer wel deze De onnauwkeurigheid van lietbovenstacndc komt hieruit voort dat bet verslag, ons door een onzer vrienden gezonden, maer eenige vliegende nolas waren iu bet fransch opge steld zooals de redevoering door M. Cumont uitgesproken, en wy hebben er de vertaling zeer vryzinnig van gedaeu en er onze eigene gevoelens b\gevoegd. Wy vragen bel kan men eene kolossalere PLATBROF.KERY begaen Wellioe men spreekt eene politieke rede voering uit, waeiin alles wat door zyne tegen strevers geacht en geëerbiedigd wordt snoode- lyk versmaed, gelasterd en bespot wordt. Deze redevoering wordt bekend gemackt door een weekblad dal altyd beweerd heelt, bet mono- polium der eerlykheid, der treffelyklieid, der rechtschapenheid, der nauwkeurigheid in bel opgeven zyner nieuwstydingen en verslagen te bezitten, en men durft de verantwoordelyk- heid zvner redevoering niet dragen, zoo groo- y.i-1 -•1"—v. v.. ounimp is die er in is uilgekraemd. Voorwaer zulke kolossale PLATBROEKERY heelt men nergens ontmoet Uwe platbroekery, Benoö, zal niemand mis leiden. Toen gv 'zegdet dat de zoogezegde discipelen van den catholyken Godsdienst niets anders doen dan polichinelleryen naapen waermede het heidensclie Home zyne afgoden vereerde Hebt gy bierdoor al de plechtigheden, ai de kerkelyke gebruiken van den catholyken Gods dienst willen bedoelen niets, niets uitgezon derd niets uitgezonderd, zeggen wy, noch de processie van liet H. Sacrament, noch de be- rechlingprocessien, noch eene hoegenaemde andere godsdienstige plechtigheid't Ver bond mag dit uitroepen zooveel liet wil wy gelooven er niets van en wy hebben bet recht er mets van ie gelooven. Wat waerlyk kurieus is, is dal't Verbond zelve niet weet wat woorden by in den mond van Benoó zou leggen iu plaels van deze welke hy wezenlyk beeft uitgesproken. Ook de woorden, zegt 't Verbondcn dit alles doet de zwarte bende in de hoop van de Vlamingen te verbeesten welke wy in den mond leggen van M De Hyck, zyn door dezen niet uitgesproken maer wel deze Martinuskerk, ter gelegenheid van liet feest van Cecilia. Dat een der muziekstukken dc liberale liefhebbers vooral verrast heeft, ver wondert ons geenzins. Toen men ons verhael- de dat de oude garde liet straetliedje van Lael ons gaen naer Verrapas daer moeten wy niet werken eten en drinken op ons gemak en LEVEN GELYK DE VERKENS «inde kerk gespeeld bad, dachten wy dal dit straetliedje in den potpourri voorkwam en dus geene beteekenis bad. Doch, sedert dat wy liet volgende vernomen hebben, zeggen wy vlakaf dat dit veel en zeer veel beteekenis beeft en liet een aria is die de liberalen zeer wel stael en door hen mag gespeeld wor den, want zy hebben op hun banket als WARE VERKENS gehandeld. 't Vei bond spreekt van 't banket en zegt dal er de volkomenste vriendschap gestadig ge- lieerscbt beeft. Maer wat 'l Verbond vergeet te melden, is dat er van 't ongediert der papen verlost ons Vaderland en ook 't scliandig fransch geuzenlied waer de volgende walge lyke compleet in komt, luidruchtig gezongen werdt. Bripands que la nature 1 Brigands welke de natuer pour le crime a vomit... voor dc misdacd heeft uitgespu- De la vermine impure Van dat onrein ongedierte [wen!.. Dclivruns le pavs I Verlossen wy ons land (Tot stichting van den lezer zullen wy er byvoegen dal door Brigands de liberalen de geestelykheid aenwyzen). Wat zegt gy daervan, geëerde lezers, des voormiddags spelen zy in de kerk van leven gelyk de verkens en des avonds gedragen zy zich als verkens Scliandig, hoogst scliandig, niet waer? Maer dit is alles nog niet, neen. Niet te vrede hunne schandelyke liedjes te bulderen moes ten, zy nog de godsdienstige plechtigheden naapen. Een onzer achtbaerste geestelyken wierd nageaept, in de celebrering van 't heilig Mis offer. Jiipchidi Van Clierscamp was de officiant en M. Sens éleetoral en den jongen van den Ballou waren zyne accolyten en gansch bet liberael rommelzoo ging ten o/fer. Dat de eene spolterny de andere opvolgde hoeft byna niet gezegd te worden. Zietdaer, geëerde lezers, waermeê de libera len zich vermaken. Tusschen bun gedrag en dit der geuzen van de 16® eeuw is byna geen ver schil meer; nog eenen stap en al de ysselyk- heden, door hunne vooi vaderen gepleegd, zullen vernieuwd worden Een meisje heeft deze week in eeneu winkel verhaeld dat toen zy en zekere barer medeleer lingen aen de liberale meisjesschool in dc Pontslraet hare meesteressen vriegen of ze de onderrichtingen ter voorbereiding aen den Jubilé mochten bywoonen er liaer geantwoord werd Neen, g'en hebt dal niet noodig Daer de ouders er groot belang in hebben te weteri wat er van deze zaek is, vragen wy aen '1 Verbond ons diesaengaende eenige inlich tingen te willen geven, 't Biadje uil de Katlen- straet heelt ons imners allyd ten stelligste verzekerd dat de calholyke Religie geëerd en nageleefd wordt in die school.... Toen de gunstige uilslag der kiezing te Gent, in den namiddag van 23 November II., gekend was, besloot de aelstersche liberale kliek,dien avond zelven, eene algemeenc vergadering te houden. Onder den invloed van den zegepracl wierden twee voorname redevoeringen uit sproken de eerste door M. Karei Cumont de tweede door Benoó, den afgekookte schepen. Onze geëerde lezeren weten reeds wat de lv.ee slimmerikken daer hebben uitgekraemd eu vooral welke walgelyke smeerlapperyen(men \ergeve ons die uitdrukking) Benoó naer hoofd van de calholyke Kerk en barer geestc lyklieid beeft geworpen. Wie Benoó kent, weet wat groole dosis vmvaeudheid hy bezit. Hel Journal de Gaud en de Flandre libérale hadden hem de redevoe ring medegebracht van meester Delhougne in de welke hy legen het qoevernement der priesters bulderde. Oogenblikkelyk dacht Be noó in zieli zelven: ik ben de opperbaes der liberliatery te Aelst, ik ben de Delhougne van de Aelstersche liberalen en ik ook moet tegen bet goevemement der priesters bulderen. God, de Kerk en de geestelykheid versmaden, las teren -en bespotten. Zoo gedacht zoo gedaen en Benoó braekte zyne stinkende gal uit en wierdt door alle priestersvreters toegejuicht. 't Verbond't orgaen der geuzery, kondigde de redevoering van llenoö hrutnel weg af. En welk zyn deze woorden 't Verbond gedt geen enkel te kennen, dus beeft Benoó degelyk deze uitgesproken die door 't Verbond in zyne redevoering gedrukt zyn. En wat nog kurieuser is, 'is de bekentenis die't I erbond doet van de woorden van Benoó vervalscht te hebben en zoo al de verantwoor- delykheid op zich neemt om den opperbaes van t aelstersche liberael kliekske in de oogen van de liberale kwezels en patemoslcrbyters wit te wasschen. Nog eens zulke laffe platbroekery beeft men nog nooit gezien E11 men moet daervoor Benoö lieeten, opperbaes van 't aelslersch liberael kliekske zyn en de pretentie hebben eene stad een kanton, een arrondissement le besturen Ga gy naer Meire, jongen, g'en zult daer nop geen champetter geraken. Dc IVrfco/idischryvelacr beweert dal oris geheugen gansch verward was toen wy, in onze bemerkingen aengaende de redevoèrin« van M.Karei Cuinont.zegden dat dc liberalen in 1864 en niet in 1863, gelyk wy het by druk feil zegden, vonden dat eene stem meerder heid ben genoegzame zedelyke macht gal' om 't bewind te behouden, terwyl lieden eene meerderheid van 16 stemmen daertoe onvol doende is. Wy houden ons gezegde slaende en zullen in ons naeste nummer bewyzen, dat hel '1 ge heugen van den famcuzeii slimmerik, uit 't Verbond is dal oiibelwistbuer tolael verward o( op hol geiaekt is. Wy boeven hiertoe slechts een artikel van den Denderbode van 18(54 te herdrukken. Plaelsgebiek heeft liet ons deze week niet toegelaten. Uitgesteld is niet kwyt gescholden, zegt 't spreekwoord. t 1 erbond zegt dat de oude:garde, alias 't iberael muziekske, de liberale liefhebbers op de aengenaemste wyze verrast heeft door liet spelen van twee muziekstukken in de St De niet gemaskerde Flandre libérale schryft het volcend#-- pautc. Ijk stelsel, t is legen het ultramontanism, t is tegen het Catholicism, thans met bet ul- tramonlanism versmolten, dat voortaen onze slagen moeien worden gericht. De dram* der zaken, de ontegenstaenbare stroom der historie, de redematige ontvouwing der grondregels van vryheid, hebben ons e- bracht tot liet punt waertoe onze voorouders gekomen waren in de zestiende eeuw. De noodzakelyklieid eener godsdiensthervor- ming doet zich niet min lievig gevoelen dan toen, het werk der geuzen moet worden her- nomen en voltrokken. Dat is ten minste rechtzinnig Liberale paternosterlezers waerom let cv ook uw masker niet af. 0 DAVIDSFONDS. Het bestuer van het Davidsfonds zal zeer kortelings aen de lieeren leden bet werkman Dr. Snieders De Geuzen in de Kempen t'huis bezorgen. De lieeren leden welke hunne inschryving nog niet völdaen hebben, zullen ook koitelings een kwittancie door den post bode aengeboden worden. De catholyken onzes arrondissemenls en der aenpalende gemeenten van de provincie Brabant, welke verlangen deel le maken van bet Davidsfonds kunnen zich ten dien einde wenden tol een der lieeren bestuerlcden of ten bureele van den Denderbode, Molen- straet 11° 6, le Aelst. VOLKSKAMER. De Kamer beeft het onderzoek des budjets van het ministerie van justicie voortgezet en het met eenparigheid uengenomen. Heerke Bara heeft ter dezer gelegenheid eenen gewel digen uitval gedaen legen de godvruchtige fondalien en de callioljke geestelykheid. De gewoonte is by lieerkc Bara een tweede na tuer geworden, want als de kweekeling der kanunnikkeii van Doornyk ten minste geen drymael ter week van nen paep eet, zit hy ie treuren gelyk nen uil in eene slagpiere. Ver ders heeft de vergadering verscheidene voor- loopigc kredieten voorliet ministerie van 't inwendige en haer eigen budjet gestemd, vvaenia zy zich verdacgd heelt tot 18 Januari aenslaende. SEXAET. De liooge vergadering beeft zich woensdag vereenigd. Na het wetsontwerp nopens den aenkoop door den staet van de pachthove van Groenendael aengenomen te hebben, is 't Senaet overgegaen tot liet onderzoek en stem ming van liet budjet van wegen en middelen, en verscheidene andere wetsvoorstellen betrek hebbende met liet bestuer van staetsfinancieii. KUNST EN LETTERNIEUWS. Het Instiluet der Nyverheidskunsten dal voor doel heeft de pogingen aen te moedigen en te beloonen welke aengevvend worden voor den vooruitgang van schoone kunsten, wetenschap en nyverheid, zal met einde januari een eere- diploom en medalies uitreiken aen de kunste- naers, geleerden of nyveraers, welke zich byzonder onderscheiden hebben. Het Instiluet der ISyverlieidskunsten zal ook medalies toekennen aen de werklieden ol meestergasten welke door hunne meesters zullen aengeboden worden, als van goed ge drag en die tevens zich onderscheiden hebben door hunne behendigheid. De aenvrageu en bewysstukken moeten vóór I januari aen gemeld Instituut in de bureelen der Hevue nouvelle de I'Architecture et des Tra- vaui publics\6bis, Cité Tréoisete Parys, ge zonden worden. Wy hebben ZondaR II. bet Concert bvee- woond welk de leerlingen onzer siedelvke muziekschool bet aelsterscb publiek aenge boden hebben. Het talryk publiek, welk zich 111 <le groole bovenzael van 't stadhuis ver drong, was, gelyk wy, verwonderd, van de buiiengewoone uitslagen welke de leerlingen bekomen hadden. Men bemerkte dat al de lieeren professor hun best hadden gedaen om aen hunne mede burgers te bewyzen tot waer men het brengen kan als men zich met moed en iever aen zyne pliclu toewvdt. Het voorspel Thierry Marlens door den beer B. De Loose, professor aen de school gecomponeerd, is zeer lief en werd met veel behendigheid, samenhang en smaek onder zyn geleide uitgevoerd. De fantasie naer Maitfia van blollow liet niets le weoschen In een woord, de lieer B. De Loose beeft ons op nieuw bewezen dat hy een zeer ervaren artist en tevens leermeester is. De jeudige lieeren Lhomeeen Bauwens hebben beide bewezen, dat zy, hoe jong ook, in stact zyn zelfs groote moei- Iv klieden op de piano met zekerheid en kunstge voel uit te voeren, üe beer Pape heeft zyn solo voor viool wel gespeeld eene ernstige studie en de lieer Pape zal eet: zeer goede artist wor den. De lieeren Quintyn en Verhofstadt bobben bunnen solo voor saxophone en allo zeer wel uitgevoerd, vooral M. Quintyn speelde buiten gewoon wel, en werd ook levendig begroet. De beer Pol. De Paepe heeft ons een nieuw bevvys gegeven van bet talent dat liern ken schetst. De solo welke hy gekozen had,liet hem met toe er eenige party uit te trekken, 't was un moreeau ingrai n zegt men in't fransch. liet zelfde moeien wy zeggen van den heer F. an da mpoorten. De solo's voor fluit mogen byna nooit toon verzettingen zyn var. stukken vooreen ander instrument gecomponeerd, en wel byzonderlyk als bet instrument er zich niet toe schikt. De gezangen en bezonderlyk de clioor werden met vastheid, samenhang en kunstgevoel uitgevoerd. Eere zy aen de besturende kommissie Eere zy aen de heeren professorsHopen vvv dat 'dc jeudige liefhebbers onzer stad de lessen der muziekschool zullen waernemen die liet slads- bestuer aen allen welke zich in deze schoone kunst willen oefenen, kosteloos aenbiedt. Medegedeeld De persoonen welke een abonnement ne men aen den DEISDEHBODE voor het jaer 1876, zullen ons blad van heden tol 1 januari CRvm ontvangen. STERFGEVAL. Gisteren Yrydag, is alhier in den Heer ont slapen, in den ouderdom van 70 jaren, de E. H. Antomus Verleysen, oud-pastoor van S' Antelinckx. De E. II. Verleysen bad, 0111 zyne hooge jaren, zyn ontslag bekomen, en celebreerde der kvV.Irtcf Zmsters "aflimr.'"f^ondlioi's1rg van karakter, rechtzinnig in zynen handel en gansch verslaeld aen zyne priesterlyke plich ten, telde de E. II. Verleysen talryke vrienden, welke zyn afsterven diep zullen betreuren. Van hem mag men zeggen dat by bel goede gedaen beeft om bet goede en in al zyne daden niets anders beoogde dan de glorie van zynen God. Ook zal zyn aendenken als dit van den rechlveerdige in eeuwige gebeugenis blyven. De Eervv. lieer Naudts, onderpastoor van S. Jan- Baptista, is pastoor benoemd van S. Marten (.Akker- gein) Dc Eervv. Heer Do Tollcnaere, onderpas toor le Zomergem, is pastoor benoemd te Lccnwer- gem. He Eervv. Heer lloelands, student by de calholyke Universiteit le Leuven.vvordt onderpastoor le Sleidinge. De lotingen der naiionale militie voor de lich ting van 187C', zullen, voor wal ons arrondissement betreft, op de volgende plactsen, dagen en uren ge schieden Üf>e Canton, Ion geniccnlelmize van Meerbeke. op Maondag 7 Februari, om t) 1,2 ure voor middag. 2Se ui. ten gemeenlehuizi; van Erondcgcm op Dynsdag 6 Februari, om 2 ucr namiddag. 35® id. ten stadhuize van Ninove, op Woensdag 9 Februari, 0111 u 12 ure voormiddag 23® id. ten stadhuize van Aelst, op bonderdo; Februari, om 9 ure vooimiddeg. •2c»e id. ten gemecnteliuize van Moorsel, op Vry dag 11 Februari, om 2 uer namiddag. 33" id. ten stadhuize van Geerardshergen, op Zaterdag t-2 Februari, ten It uer voor middag. 51® id. ten gemecnlebuize van Sleenhiiize Wyn huize, op Maendag 1-i Februari, om 5 0 uer voormiddag. 21° id. ten gemcenlebinze van Lede, op Dynsdag 15 Februari, om 2 uer namiddag 52® id. ten gemeentehuizo var. Soltegem, op Woensdag 5(5 Februari, om 'J 12 ure voormiddag. 14' id. ten gcmeenlehuize van Idcgem, op Don derdag 17 Februari, 0111 l uer namiddag !9 id. ten gemeculchu.ze van Haellcrl, op Vry dag, 5 8 Februari, 0111 2 uer namiddag. :<J® id. ten gemnentehuizc van Hcrzole, op Zater dag i9 Februari, om 9 1/2 ure voornud dag. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. H.-W, te Ninove, fr. 6,00 over 1875. Van den E. H. Voud-pastoor, Ronsse fr. 6, over 1876. Vriend A. de C le Haelen ontv. fr. 6, over 1875 ik heb aen 11 w verzoek voldaen. Van den E. H. II...te Assenede fr. 6, over 1875. Dynsdag is alhier het huwelyk ingezegend van mejuffer Louisa Leirens, dochter van den achtbaren Senateur van ons arrondissement, met den heer Emiel de Cocqueau de Molles van Brussel. Wy vernemen dat de E. II. De Blieck, Pas toor-Deken onzer stad, den hof en twee er aenpalende huisje van wylen den heer L.Vaer- man heeft aengekocht 0111 er eene patronagie ol bewaerschool op te richten. Woensdag rond 6 uer des avonds heeft de genaemde J. B. Van Cauter, voerman, door de duisternis misleid, met den wagen welke hy geleidde, tegen de leuningen van de Zee- bergbrug gereden, met liet ongelukkig gevolg dat hy in den Dender werd geslagen en er de dood iu vond. Gansch den dag van Donderdag heeft men naer zyn lyk gevisebt slechts des nnde- rendaegs is men er in gelukt liet nit T water te trekken. Het slachtoffer dezes ongeluks is geborlig van Erembodegem en in don ouder dom van 56 jaren. Donderdag is de genaemde Perdaens door onze stedelyke politie aengehouden als verdacht van diel'te eencr broek en gilet ten na'deele van M. B. Vanderpnlt, winkelier in de Sl-Jorisstraet. Vrydag jl. is zekere Ch. L. De Neef, oud 20 jaren, geborlig van Nieuwerkeiken, door ons vredegerecht veroordeeld tot 14 dagen gevang, en verders voor zes maenden ter be schikking van 't goevemement gesteld, als overtuigd van landloopery. Een persoon van Meldert, Jozef Crabbe, oud 40 jaer, was zaterdag naer onze stad gekomen inet zyne toekomende om bel buwe- lykspak en de trouwringen te koopen, en des anderdaegs, 's morgends von men den jongen opgehangen in zytic schucr. Er wordt van dien ongelukkige niets dan goed gezcid, en niemand twylelt of by was iu zyne hersens gekrenkt. Volgens bet Journal de Bruxelles zou er een gerucht in omloop zyn luidens het welk M. Hagemans afgeveerdigde van Thuin zyn ontslag als volksvertegenwoordiger zou geven. Men schryft uit Gent 14 dcc.Eergisteren avond bad er een twist plaets in eene herbetg der Apostelstraet, en een der twisters werd door den baes aen de deur gezet. Op het oogenblik dat deze naer bed wilde gaen, werd by gewaer dat zyn gouden uurwerk met ketting ontvreemd was. Veronderstellende dat deze voorwerpen hem ontstolen waren door den persoon dien hy uit zyn buis bad gezet, ver- willigde hy de policie, die iuderdaed dezen in bezit vond van het uerwerk, en de ketting, die by met zulke behendigheid bad welen binnen te palmen, dat de eigenaer het niet gewaer was geworden. Men leest in het Handelsblad van Don derdag Aimé Francois Charbonnier, beticht van talryke diefstallen, is lieden 'voor het assisen hof verschenen. Verscheidene overtuigings- stukken zooals zilveren en gouden voorwer pen, opengebroken meubelen, enz. zyn voor de rechtbank geplaetst. Een groot getal ge tuigen van de stad en uit den vreemde zullen in deze zaek geboord worden. Cliarbonniër is een kerel van middelbare gestalte, bleek van aengezieb en draegt vollen baert. Hy loo chent de diefstallen ten zjnen laste, maer bekent vroeger reeds te Luik veroordeeld te zyn geweest voor talryke diefstallen gepleegd met brack en beklimming. Charbonnier spreekt zeer zachtde gezwooruen kunnen hem met moeite verstaen. Op bet oogenblik zyner aen- houding, in bet Park alhier, droeg de kerel eene gouden horlogie en dito ketting, voorts- komende van den stoutmoedige» diefstal ge pleegd ten nadeele van M. Radoux, horlogie- maker, Gemeentcstraet, in den nacht van 16 lot 17 februari 1874. Ondervraegd over den oorsprong van dit uerwerk, antwoordde Charbonnier, dat hy hetzelfde in 1873 te- Brussel gekocht beeft. De ondervraging duert voort. Maendag namiddag, omstreeks 4 uer. is P6U droevitr, ongeluk aen de nthrpkingswor- KöH VhYi bet ZuKlerkasteel te Antwerpen ge beurd. Een aerdewerker, is onder eene zavc- lingslorlnig van dry meters boog, begraven Toen men hem eenige oogenblikken later ont- graefdc, gaf by slechts nog flauwe teclens van leven. De ongelukkige, had eene Wonde aen het hoofd bekomen, hy is oogenblikkelvk naer bet gasthuis gebracht, waer hy korts iia zyne aenkomst overleed. Het slachtoffer is slechts 27 jaer oud hy is woonachtig te Cnp- pellen zyn vader is eenige maenden geledén overleden, en bygevolg was de jongeling de byzonderste steun zyner oude moeder. Zvn naem is Bruyninck. Donderdag morgend, ten 10 uer. is er te Aerseele een magazyn met kruideniers waren, bout en harnassuren verbrand Het alles hoorde toe aen M. Dlercq-Mnstdaeh koopman te Aerseele. Hulp was vruchteloos alles is vernield. De schade beloopt 5000 fr." Men schryft uit Brugge, 3 december Failliet Dujardin. Men vraegt wanneer er nog eens geld gaet gegeven worden aen de scliuldcischers. Al wat wy vernomen hebben is dat er nu rond de 50o,000 fr. in kas is on dat men bezig is mei de studie om bet huis Dujardin in 5 loten te koop te stellen. De fa briek en de werktuigen zvn uit er band te koop. De- Patrie van Brugge meldt dat de nage laten schriften van M. De Bavay, niet zullen in 1 helft gegeven worden, omdat er te veel liberalen zouden zyn die zicli door die uiigavo met op hun gemak zouden bevinden. Er is eene afdecling van het Davidsfonds ingehuldigd te Vilvoorde. Nauwelyks gesticht, teil deze afdceling reeds een zestigtal leden' vvaeronder de meest geachte ingezetenen der gemeente. Men schryft uil Antwerpen De genaemde Z..., woonachtig te Utrecht rondzwervend muziekant, is heden door dé korrektionneele rechtbank tot 8 dagen gevan genisstraf veroordeeld voor diefstal, gepleegd ten nadeele van M. M..., rentenier, woonach tig 111 de Lange Leemstraet. Op 30 november laetsleden, ten 11 1/2 ure 's avonds, nam M M...., gezegden muziekant meê naer zyne woning, waer deze tot 3 ure 's morgends ver bleef. M. M.... gaf den kerel 20 frank, doch na zjn vertrek ontdekte hy dat de muziekant hem eene somme van 1800 frank ontstolen had Eenige dagen nadien werd Z... aengehouden hy droeg nog duizend frank op zich. In zvne' verklaring voor den onderzoeksrechter "be weerde by de 1800 fr. van M... gekregen te hebben. Heden voor de korrektionneele recht bank legde hy dezelfde verklarig af. fraxkryk. M. Mellinet, fransche gezant te Téhéran, is te Parys aengekomen en brengt G00 deko raties meê welke door den shah van Perzië verleend zyn ter gelegenheid zyner reis in Frankrjk. Gelukkige Paryzenaers Schipbreukelingen. De paketboot-poet is van New-York te Havre aengekomen en had aen boord 14 matroozen der frar.sche goelet Moruc, die op 25 October, ten 3 1/2 uro namiddag, in volle zee gezonken is. Dit vaertuig was uitgerust te Sainl-Pierre Miquelon, voor de vischvangst aen de kunsten van New-Foundland en was reeds op de terugreis naer Erankryk. Aen zyn boord be-

De Denderbode | 1875 | | pagina 2