Terugkomst van met Bankf.t-Piercij*. De Xouvelliste van Verviers bevat merkueer- dige inlichtingen over den afloop van bet banket-Piercol, en vooral over don aftocht der heeren banketteerders. kreet durven uitbraken van Wech met de kloosters! lin een andere uwer kwanten beefl onlangs in de tribunen dit voorbeeld durven volgen en naraelyk uitbrommen A bas les Cahitins Wech met de Calholyken Nu zeggen wy op onze beurtVVeeh met de maconnieke ministers, 's volks meerderheid beeft bet verklaerd, en dit wel in eene solem nele stemming waeraen gy, kiescbbeidsbalve en uit eerbied voor u zelve en voor de plaels die gy bekleedt,geen deel zoudt hebben mogen nemen, inaer 't geen gy niet verstaen hebt, omdat gy verblind door eene ouiemmclykc heerschzuchi en verdoold door eeneu over- zadelyken gouddorst, erger aen uwe portc- folien hield als den duivel aen een ziele Zulke ministers hebben ons vertrouwen niet, vvy stemmen u geencn centiem, en deze stem ming zullen wy herbalen tol dat gy opkraemt of, tot loppunl van onbcschaemdheid, de Kamers ombind. Zoo zouden vvy spreken cn anders niet om consequent te zyn en te blyven met de stem ming van wantrouwen waermeé de Calholy ken het ministerie zoo deftig en welverdiend gegeeseld hebben. Misschien wachten deze nog naer eene andere gelegenheid die zich welhaest moet opdoen. In dit geval geven wy hun gelyk, maer toch raden vvy hun aen niet te langmoedig te zyn, want hoe eerder de hoornen van ceuen boozen stier gekort zyn hoe beter. Eltwel, geëerde lezers, hadden wy het recht niel te schryven wat vvy geschreven hebben, te weten dal eene slem, ja eene enkele slem, meerderheid in 18(34 aen de liberalen genoeg- zacm zedclyke macht gaf om 't bewind te be houden, lerwyl in 1877 eene meerderheid van 16 stemmen in de Volkskamer, volgens die zelfde liberalen, daer'oe ontoereikend is Voorzeker, hoorei) vvy u antwoorden, er by voegende de kamerjaerboekeu zyn daer die het onbelvvistbaer bewyzen. En dan durft de Verbond*sukkelaer stout weg schryven dat ons geheugen in verwarring is gebracht geweest, aldus denkende ons on- tegensprekelyk wederlegd te hebben O gi sukkelaer der sukkelaren, amen. Om des te beter to bewyzen boe grootelyks bet geheugen van den IVr/wirfssukkelaer moet op bol gcraekl zyn willen vvy nog eene terecht- uyzing zyns schryven doen. Als bet liberael ministerie, in 1864,schryft dc Verbondssu\, zyne meerderheid lot eene stem verminderd zag, verhaestte bet zich zyn ontslag te geven. De Koning gelastte dc klerikalen met de samenstelling van een ministerie maer de klerikalen gevoelende dat dc meerderheid van 'l land liberael was, durfden 't bewind niet aenveerden. Ja, IVifcondssukkelaer, als de zegeprnel der calholyken van Brugge, in Januari 1864, de liberale meerderheid op eene stem gebracht had, gaven de liberale Ministers bun ontslag. Doch gy weet zoowel als vvy, dat dit ontslag maer voor den frim gegeven werdDe liberale ministers die zich aen hunne porte- folien vastgeklampt hielden, gelyk nen dren keling acn 't een of 'l ander voorwerp dat onder zyn bereik valt, wisten zulkdanige snoode listen in 't werk tc leggen, zulke schau- dige kuiperyen te gebruiken dat de vorming van een nieuw ministerie, zelfs van een minis terie van zaken, onmogelyk was. Toen de achtbare heer Dechamps bet volks- lievend programma der caiholykc denkwyze. Z. M. den Koning bad aengeboden en bel als eeno verwoestende bom in 't liberale kamp viel gevoelden de liberale opperhoolden oogenblikkelyk dat zyne uitvoering bun den doodslag zou toebrengen,daer liet aen 't dood- versleten ruziemakersspel van liberael en kleri- kael een einde, zou geraaekt hebben. In dit catholyk programma was immers van niets anders kwestie dan van de wezenlyke, drin gende en door gansch 't land gewenschte be langen des volks te behertigeu. Bit begrepen de liberale kopstukken, 2Cggen vvy, en hierom ook bewogen zy hemel en aerde om dit pro gramma te bespotten, slecht of verkcerdelyk uit te leggen en nog bovendien de catholyke denkwyze te lasteren om hare aenkomst aen T bewind onmogelyk te maken. De zoogezegde aftredende liberale ministers drukten op den Koning, lerwyl dc liberale gazelten van allen kaliber 't land met oproer bedreigden indien een nieuw ministerie 't be wind durfde in handen nemen. Die schandige comedie, omveerdig van een vry land, duerde van Januari tot half" Mei, wanneer de liberale ministers dan eindelyk bekend maeklen dat ze hun ontslag voor den frim gegeven hadden en voorgoed aen 'l bewind bleven; en de comedie was gespeeld, zegde M. Bouvier. De liberale ministers vonden dus dat eene stem meerderheid bun genoeg zedelyke macht gaf om 't bewind te blyven behouden. De Kamers wierden op nieuw bvecrigeroe- pen om de budjetten te stemmen, 't Is in dien zittvd dal M. Oris, in belang dei liberale party, gelyk hy bet zelve verklaerde, bel grondwet- schendend voorstel deed het getal volksver tegenwoordigers te vermeerderen. De catho lvken der Kamers begrepen dal bet voorstel Oris niel wierd gedaen dan om de liberale meerderheid weer op goeden voet te stel len en vcrklaerden solemneellyk, door den mond van den achtbaren beer Dumortier, dat zy tegen den onwetiigen en groudwetschen- denden partyakt derliberliaters protesteerden, cn dal, om in geener voege aen dit ongehoord scbandael mede le werken, zy allen de Kamer zouden verlaten hebben zonder het budjet des ministeries van openbare werken te stemmen, l'ti was de opperste plicht der catholyke kamerleden en zy volbrachten ze. De dood van M. Cumont ontnam acn 't libe rael ministerie zyne enkele stem meerderheid in de Volkskamer. Ons arrondissement zou immers geen liberliater in zyne vervanging gekozen hebben dtjer ,M. Cuiriout slechts aen eene verdeeldheid onder de eatholykcn zyne kiezing bad le danken gehad. Z. M. de Koning ontbond dus de Volkskamer met de liberale ministers aen 't bewind. De kiezingen ge schiedden onder de scliandelykste drukking en w 'ging" van 't goevernement op al wie van verre of van naby van hem afhing. De logen-cn lastertael wierden met geheele wagen vrachten bet land door verspreid om de catholyke can didate» in minachting by 't volk te doen vallen en hunne kiezing te doen mislukken. Bv duizende stemmen wieden door beloften van plaetsen en gunsten alsook door, klin kend duimkruid omgekocht. Dank aen deze schandige en hoogst afkeurlyke middelen bekwamen de liberale ministers eene meer derheid van 10 stemmen. Later wierd bet voorstel Oris gestemd en dit versterkte nog bet liberael ministerie, 't welk aen 't bewind bleef tot 187U wanneer de kiezingen van Juni de algemeene onllasling verwekten gelyk de Indé- pendance gezegd Beige liet alsdan schreef. Zietdaer een kortbondig verbael van bet belangryk tydslip onzer vaderlaiidsehe histo rie, dat volgens de Verbondssukko\acv in ons geheugen is verward geiackt. Wy vragen bet acu allen onparlydigen lezer, zou de Verbonds- sul niet beter gedaen Lebben zyn geheugen een weinig le ververScheu \ooralIeer by zyne onnoozele proza ncerkribbelde Indien de I e»/;ow/ssul wat meer uilleg be geert by hoeft liet maer le zeggen, en onmid- delly k zullen wy hem de schandige listen, de bedrieglyke kuiperyen, de schandige pariy- ukten door zyne liberale viienden in 1864 ge pleegd of daergesteld, nog wal breedvoeriger uitleggen. Wy blyven dus (en uwen dienste Verbomls- sukkelaer en wachten u af. Wat liet uilbersten van den oorlog, bin nen korten tyd. zal doen verbaesten. is dc overtuiging welke men in Pruisen heeft, dat bel gevaerlyke socialismus, anders gezegd liberalery en vrydenkery, op een verschrik- kelyken voet moet vooruitgaet. Ja, gare aen uw geldkolïer, heeren vooruil- ga ngers Volgens de Matfdéburger Zeitung beeft M. von Bismark, op liet laetste parlementaire avond feestgezegd, dat bel socialismus in Pruisen sterker vooruitgaet dan men denkt, en dat men dit zal zien by de aenstaende kiezingen. Binnen weinigen tyd zal de doctrinaire^ bourgeoisie (wy zeggen burgery wakker worden en zich overtuigen dat men beneden, zich niet meer te reden stelt met tegen bel ongedierl der priesters te huilen, maer legen het ongedieit der burgery. M. von Bismark beeft bet socialismus willen afwenden, met bet de Kerk als eene prooi loc le werpen doch die afwending blykt nu door zyne eigene woorden, mislukt te zyn. Pruisen is cr in gelükt zich dc calholyken legen ie maken bet heeft de socialisten door zyne willekeurige handeling niet gewonnen. Indien het in Pruisen tot eene socialen oor log komen moet. zal deze verscbrikkelyk zyn, le meer daer iedereen, door den algemeenen dienst plicht, bel geweer hanteeren kan en 't socialismus, gewapenderhand te werk gaen de een even sterk leger vormt als de tegen- party. M. von Bismark ziet. volgens de Magdcbur- ger Zei'.ung, den maetschappelyken afgrond, die zyn werk weldra, misschien eer hy liet denkft verslinden zal. Zal nu een nieuwen oorlog nogmaels eene min ol meer lange al- leiding aenbrengen Wy lezen in de Chronique Men schryft uit Berlyn dal het pruisisch gouvernement een wetsvoorstel bereidt, voor doel hebbende verbod van alle soorten van proressien en bedevaerlen builen de kerk. liet oogenblik is nooit beter gekomen om daer- in het pruisisch gouvernement na te volgen, a Men zou zoo aen de heeren processiegan- x gers. Bisschoppen, Kannuniken, bet ongc- noegeu sparen van door policieagenten by den kraeg te worden gevat. Ilecbt zoo. Doen gelyk in Pruisen, dat is liberael zyn, niet waer LIBERALE LASTERING. Niet wetende op welke wyzc baren baet tegen de gceslelykheid bot le vieren, neemt de liberale kliek weer opnieuw haren toevlucht tol de walgelykste lasteringen. Te Antwerpen,te Brussel, te Gent en in meer andere steden zien de schryvelaers der Reu zenbladen niets anders dan dronken priesters en paters die arm aen arm met slecht vrouw volk de straten afdwynselen. Deze lasterende verbalen worden in byna al de liberale dag- en weekbladeren opgenomen onder den titel van kerkelyk kronyk. Hel zou ons niet verwonde ren, moest hel Verbond, bet walgely k las'.erblad uit de Kallestraet, op zyne beurt, in zyn nr van heden, dergelyk lasterend verhaelselken af kondigen. De Journal de Gand bracht er liera in den loop dezer week immers twee mee, en de Union liberale van Vervieis verhaelde een op bare beurt van twee zatte priesters welke in verschil waren met ceuen koetsier over bet betalen eener gebroken ruit der voituer. Wat bel schandigsle dezer zack is, is dat de liberale schryvelaers de namen dier zoogezegde zatte priesters verzwygen cn ze weer pastoor X en paler Z hecten om aldus acn de billyke be straffing hunner lasteringen te ontsnappen. Het doelwit der liberale lasteraersis bierdoor be reikt. Zy lasteren deze of gene priester niet in 't bezonder maer ze richten ze tegen de alge meenheid der geestelykheid welke zy onder de verachting des volks willen doen vallen. Onze bevolkingen, wy hebben er de overtui ging van,zullen zich docr deze schandige libe rale lasieringen 'niet laten verleiden, Het kent te wel onze priesters en kloosterlingen om te gelooven dat 6cn onder ben tot dusverre zyne wcerdigheid en zyn kleed zou miskennen van zich tot zulke buitensporigheden over le leve ren. Ja, indien er eenige verachting uit deze verhaelselkens voortvloeit dan zal ze zeker te beurt vallen aen de walgelyke cn liederlyke penneschurkeii die ze hebben ui!gc\ouden, ze verspreid of ze helpen verspreiden hebben. Uit bel dry jaerlyksch verslag over den toestand van't midiielbaer onderwys,gedurende de jaren 1S70. 1871 en 1872, blykt bet dal er slechts 475 studenten aen de Staets-collegiën het certificaet bekomen hebben om tot bet exaem van «gradué-en letheste kunnen aengCRomen worden, lerwyl gedurende hel zeilde tydverloop 1920sludenienaendevryeonderwys gestich ten bet bekwamen. Dit is een nieuw bewys der voortrelfelykheid van liet vrve catholyk on derwys. MATEN EN GEWICHTEN. Een ministerieel besluit van 18 december, luidt als volgt Art. 1. De bestendige deputatie van den Provincialen-Kaed van elke provincie, zal,voor elk der verifikalieressorls, de plaetsen Hemlui den, waer de peiiodieke verifikatie in 1876 moet gebeuren. In die plaetsen zullen de werktuigen aen de kontrol der verifikaleurs onderworpen, ge merkt worden met de letter B (bèta). In de plaetsen waer de verifikatie in 187.7 is gebeurd, zullen de maten en gewichten, tol in 1877, de verifikatiemerk van 1877 behouden noglhans zal men in de plaetsen ook werktuigen mogen gebruiken welke bel nieuwe merk dragen. Art. 2. De nieuwe of vernieuwde maten en gewichten, in 1876 lol de verifikatie aengebo den, zullen geteckend worden met de konink- lyke kroon, het orde nummer van den vcrifi-J kateur en de letter B. Art. 5. De maten en gewichten dragende de letter A (alpha) en die, in den loop van bet jaer 1876 naer eene plaets zullen gebracht worden, waer de letter B verplichtend is, om aldaerin den koophandel te dienen, zullen a Is vorens gebruikt te mogen worden, aen eene nieuwe venfikatie moeien worden onderworpen, en met deze laetste letter gemerkt moeten zyn. Art. 4. Een later ministerieel besluit zal de verifikatie in 1876, van de balansen cn andere voorwerpen bepalen. SEXAET. De liooge vergadering heeft, zonder merk baren redetwist, bel budjet der openbare schuld en dit der Staelsbegiltigeu, alsook bet \oorstel betrekkelyk de voorloopigc kredieten voor de vcrscbillige ministeries gestemd. Ver ders beeft do vergadering zich onledig gehou den met bet onderzoek van den titel 1 des wetsboeks van burgerlykerechtspleging.Naer't scbynt zullen de werkzaemlieden van 'l Senael hiermee voor 1877 eindigen zal 't onderzoek van het wetsontwerp nopens de onderstands- woonst dus slechts in de maend Februari kuuiieu aengevaugeu worden. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 20 dezer, is de heer lireckpot P.-M.-E., candidaet-notaris te Aelst, notariswan dit canton benoemd, in ver vanging \an den lieer De Scliacpdryver, over leden. Zyne verblyfplaets is te Aelst. Deze benoeming, onder liet politiek opzicht beschouwd, is eene schreeuwende onreeht- veerdigheid waervan de lieer minister van Juslicie gansch alleen de verantwoordelykheid jegens zyne party zal dragen, welkers belan gen by aen eenen verfoeilyken kozynljeswinkel heelt geslachtofferd. Wy hoeven dit niel verder uit te breiden, iedereen weet en kent welk projekt cr zonder deze benoeming niet zou kon nen lol sland komen Nog meer, deze benoeming scbynt de beloo ning te zyn icner plalbroekery zonder weérga. Heeft men niet gezien dat toekomende erge liberale bloedverwanten van den heer lireckpot, te Assche, in de laetste kiezing, met banden en voelen voor den catboly keu candidaet ge werkt hebben En dit noemt men liberale principen dievoor een plaelske, gelyk bet was, voor het vuer kou nen ver- maischt worden Een onzer vrienden vroeg ons wat verschil er is lusschen eenen calholyken kiezer die onge dwongen vooreenen liberliater stemt dien hy kent één der ergste vervolgers en verdrukkers der catholyke principen te zyn, cn een catho lyke minister die, tegen wil en dank van al de vertegenwoordigers des arrondisscments, zoo eenen liberliater lot eene invloedhebbende plaets benoemd En ongelukkiglyk, wy moesten bekennen dat er lusschen deze twee geen hoegenaemd ver schil isDees gedrag van den heer De Lanlsheerc, wordt door alle ware catholyke grootelyks afgekeurd en betreurd. De benoeming van M. Breckpot is door de liberhaters onzer stad als een groote zege- prael gevierd geweest. Het nalionael vacndel wapperde Woensdag en Donderdag aen den liberalen kring of lokael der liberale associ atie, alsook aen de buizen der opperhoolden van 't kliekske. Des avonds wierd de nieuwe notaris met eene serenade vereerd, waerna eene feest ter zyner cere in den liberalen kring aenving, en lol laet in den nacht boorde men de blyde accoorden des muzieks. 'I Was in onze stad alleen niet dat deze be noeming door 't liberalisimis als een groote zegeprael gevierd wierd. Te Moorsel onder andere moest men zich dankbaer toonen over den onderstand met de laetsie gemeentekie- zing. Ziethier wat men ons bier omtrent schryft uit deze gemeente Deze weck was het feest by dewiite libe rale party te Moorsel. De vlaggen staken uit aen hunne buizen, het kanon liet zich gewel dig hooren, cn wel zoo vroeg aen den dag, dal er om half zes uren des morgens geen enkele musch meer slapen kon in den omtrek van liet kasteel. Dat duerde twee dagen. Zy vierden immers de benoeming van den beer Breckpot van Aelst, die door den catholyken minister De Lanlsheerc tol notaris acngcsteld is. Die lieer Breckpot is de troost der libera len van Moorsel, bun steun, en zy verwachten dat by eens hun verlosser zal worden. En daerom lachten en vierden zy zoo. liet ging verleden maendag bun zoo niet mee, loeu hunne oproerlingen van op den kiesöag, le Dendermondc zware geldboeten en al dc pro ceskosten op den nek kregen het was dan zoo plezierig niet, want zy kwamen in den avond Moorsel binnen, al builende en tieren de, met grove en btlcedigcnde woorden op de lippen, en met de razernv in bet hert misschien om te loonen dat zy die deuntjes nog kennen die zy op 26 October gespeeld hebben. XX. Moorsel, den 22 December 1877. Mynheer de opsteller, Gelieft aen de volgende regelen eene plaels le verleeueu in uw geëerd blad van Zondag aenstaende. Op den dag na de kiezing, in den avond, kwam een beer uil een beerenbol gekropen en mishandelde nevens zyn beerenbol eenen treffelyken jongeling, waerover de beer maen dag laelsi voor de rechtbank moest verscliy- nen, en, niettegonstaendê de krachidadige verdediging van den baes uil bet beerenbol, en van den advokaet van Bermhertjglieid, wierd de beer gesiralt met eene boet en de kosten. Deze beer, bier over zyne gramschap niet kunnende verkroppen, besloot des avonds op de dorpplaels een Concert van beestighedeu te geven, en, inderdaed dit besluit werd uit gevoerd, met behulp van zynen holbacs. De opening van dit Concert begon met het uitkramen van alle soorten van walgelyke en ontuchtige becstigheden, vermengd met de schrikkelyke godslasterigen, en, al de schimp woorden welke de beer uitbraekte, wierden door den baes uil bet beerenbol bevestigd. En alhoewel dit Concert gratis gegeven werd, was er niet eenen inwooner die bet wilde bywoonen, want iedereen aeiung dit Concert veeleer voor een duivelsconcert dan voor een beerenconcert, want de wildste beoren uil de bosscbeu ziet men door dieren temmers goed behandelen en geleiden, en onze heeren zongen ten slotte van bun Con cert, hun gewoonelyk lied Zy zullen ons niet temmen, enz. Als men zulke beeren aenlreft die zoo stand vastig hunne beestiglieden durven uitvoeren, wie zou nu nog durven beweren dat de wille de calholyken niet zyn. Uwen- geabon neerden, X. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den lieer V. D. V. te Erwelegem fr. 6, voor 1877 id. van M. E.-V. D. le Si. Lievens-Essche, fr. 6, voor 1877. id. \an M. C. I). N. te Cent, fr. 3,10 voor 1877. Vriend S. le Impden.ik heb een rehlaem gedaen; gelief te schryven als gy hel nu niet in tyds ontvangt. Nacr het scbynt heeft de vreugde der benoe ming van M. Breckpot. als notaris in onze stad, zekere aenbangers der moórsclscbc liberale witte kliek tot wildemans hers.cbapen. Don derdag avond kwam de beer 11. Van de Voorde, bediende by den heer De Wolf-Yan der J\'oot alhier, met den tilbury van dezen laetsten den berg op belling van Moorsel afgereden, tóen hy op eens tegen eenen hoop nieuwen kassei reedt die vdorbedachtèlyk le midden der baen was gelegd. Dc beer Van de Voorde werd door den schok uit de voituer in eenen acnpalenden meersch geworpen, doch kwam er gelukkiglyk zonder ernstige ongelukken van af. Onbctwist- baer.is bet dat die kasseien niet voor den beer Van de Voorde moer voor één inwooner der gemeente waren gelegd welke byna dagclyks. uit oorzaek zyner betrekkingen, verplicht is naer onze stad te reizen. Eene Ixdooning van vyf en twintig franken, wordt uitgeloofd aen den persoon die den dader of de daders van deze snoode wildemansdaed den heer Van de Voorde zal of zullen aen wy zen. Donderdag 11. zyn de geuaemde J. Wauters en Dom. Barrez, lilius Wantje, bygenaemd den zot, door de rechtbank \an Dendermonde tot dry maenden gevangcnstral' en de proceskos ten veroordeeld wegens diefle van eene zekere hoeveelheid hopzakken, in een magazyn aen de Denderstraet alhier en waervan wy in een vorig nummer gesproken hebben. Men schryft uit Gent, 21 December Gisteren had alhier den pryskamp plaets voor de provinciale premiën an 700 en 400 fr. le winnen door de bezitters van de twee beste werkhengsten, minstens 5 jaren oud, en die in een vorige» pryskamp de le premie van 500 fr. hadden beliaeld. Niet minder dan veertien hengsten werden by de kommissie aengeboden de aenwezigen waren bet eens om le bekennen, dat er nooit zoo een merk- weerdige pryskamp in dit vak, alhier ter slede, gezien werd. De keurders hebben toe gewezen de le premie aen M. C. Maltbys van Hemelveerdeghem, voor zyn vyfjarigen hengst Brillont, in 1874 met de eerste premie be kroond de 2° premie aen M. F. Van der Mensbrugge, van Munckzwnlm, voor zyn zes jarigen hengst liarel, die de premie vau 300 fr. beliaeld beeft tc Audenaerdc in 1873. Brand te Brussel. Gisteren nacht is te St-Cillis naby de Zuiderstatie een brand uilgebersten, die, aengezet door een bevigen zuid-westen wind, spoedig eene groote uit gebreidheid bekwam. Weldra deed de brand- kreet zich in de slad, even als in de voorsle den St-Gillis en Curcgliem, hooren, en er dacgde van alle kanten hulp op. In eene achtergebouw, n. 12 der Frankryk- strnet, tot sclirynwerkeis werkbuis ingericht, was bet vuer ontslaen. Het voorgebouw dien de tot herberg, en de Zenne loopt achter liet brandende gebouw. Het regende by lusscbcnpoozen en de vlam men wierpen bun akelig licht over de gansche stad; zelfs de Munlplaetswas erdoor ver licht; soms viel cr als een regen van vuer- glensters, die glinslerdenden tegen de don kere wolken als de uitwerpsels van een over groot vuerwerk. De brandende stukken vielen met een ongewoon geweld lot op de veeart- senyscbool te Cureghem. Naest bel brandend gebouw stond een groot in opbouw zynde huis, hetwelk deze week onder dak moest gesteld worden dit gebouw werd gespaerd, dank aen de moedige werking der pompiers van Cureghem. Slechts na twee uren werkens met dry sloomspuiten, gelukte men erin den brand te beperken dc. stoffely- ke schade is zeer aenzienlyk doch men heeft er geene menschenlevens te betreuren. De liberalen van Verviers laten de ooren hangen, zegt het blad, als waren ze beschaemd over de maniei waerop men verbroederd beeft. Verder telt de iïouvelliste de volgende vra gen Zou bet waer zyn dal, reeds op bet ban ket er grove en onbetamelyke betoogingen hebben plaets gehad Zou liet waer zyn dat een groot getal liberalen gedurende den toast aen den koning, zyn blijven zitten (En Nanl Van der Taelén, zal die, of stond die recht?) Zou bet waer zyn dat men by het terug keeren elkander voor misérables beeft uitge scholden a Zou bet'waer zyn dat men vechtens ge reed heeft gestaen Dat alles zou ons in 'l geheel niet verwon deren. Geuzen en doctrinairs zyn liet immers in 'l geheel niet op alle punten eens. Een punt, waeriri zy niet met elkander verschillen is dal brutael geweld liet recht moet onder drukken. Met zulk princiep tol leiddraed is elkander onaengename dingen te zeggen, iels heel natuerlyk en van daer tot een worsteling is maer een slap noodig. Uil Ecanssines meldt men dal Mev. Naurov, in eenen trein, een grooten geldzak gevonden heeft, bevattende voor 140 duizend franken weerden. De geldzak was in den trein van Ecaussines nacr Manage gebleven hy werd acn den statieoverste van 's Craven- brakel overhandigd, en behoorde aen eenen lieer van Charleroi. RAMP TE FRAMERIES. Het Organe de Moiis deelt de volgende by- zonderheden mee over de verschrikkelyke ramp te Frameries, voorgevallen Een verscbrikkelyk ongeluk beeft nogmaels de bevolking van het koojdisirikt getroffen. Gisteren morgend, rond acht uer, beeft eene uilbei sting van grauwvuer plaels gehad in den koolpot l.a Cour van de myn l'Agrappe, der Cliarbonnages Beiges te Frameries. liet ongeluk bad, plaels in de laeg Cinq Pannes, op eene diepte van 720 meters. Ongeveer 123 1 mynwerkers waren op die plaets aen deri arbeid, waervan 3 er in gelukt zyn ongedeert te ontsnappen. Van de overigen zyn er 11 zwaer gewond boven gehneld en al de andc- i ren, ten gcialle van 111, zyn gedood. Aen de lyken welke opgebaeld werden, kon men zien dat deze ongelukkige mynwer kers plotseling verslikt waren hunne gelaet- I strekken waren niet saemgelrokken, velen zeffs hadden een glimlachend voorkomen j de dood had deze laeisten waersclfyhfyk ver- rast lerwyl zy bezig.ware» met elkander door vroolyk gepraet te vermaken. Doch andere lyken werden naer omboog getrokken, die vreeselyk verminkt, verbrand, verpletterd waren, want de ontploffing die zoo lievig vvas dat zy boven den pul en eenigë minuten in 't ronde geboord werd, bad aen- zienlyke instortingen veroorzaekt. Nadere rvzoxderheden Hel getal der slacht- j offers is 122, waervan 111 mynwerkers op den slag gedood werden. Er waren dezen morgend nog vier lyken welke nog niet opgebaeld waren. Van de 11 gek.vvesien z.yn er verleden nacht 2 overleden, en de toestand dpr öioveri- gen is zeer gevaerlyk. Van de slachtoffers behooren HO tot de gemeeie Frameries, lot La Bouverie en U tot Eugies. Onder bel algemeen getal bevin den zich II vrouwen en jonge meisjes.. Alles is vërbry/.cld óp de plaels der'ramp, waer i insgelyks verscheidene peerden gedood wer den- In' 1848 bad in denzelfden put, doel) na- tuerlyk op eene mindere diepte, eene uiiber- sling van grauwvuer plaeis, waerdoor 96 personen liet loven verloren. Van 1848 tot 1874 bad er geene enkele vamp plaets. Ver leden jaer maekte eene nieuwe uitbersting negen slachtoffers. Men verbaelt dal een der dry werklieden, welke er in gelukt zyn le ontsnappen, in eenén adem tot op de markt van Patnrages geloopen is, waer men hem legen hield en ondervroeg doch zonder antwoord te beko men. De ongelukkige werkmanwas als met zinneloosheid geslagen en geheel den linker kant van zyn aengezicht was verbrand. Op liet oogenblik dal de ramp plaels bad, bevonden zich in den put. ongeveer 350 werk lieden, doch meer dan 200 werkten onder en boven de gaendery waer liet grauwvuer uit berstte. Men beeft ons een huisgezin genoemd, waervan alleen nog eene arme oude vrouw I overblyft. Vader, moeder en vier kinderen vonden de dood in de koolmyn. Eene andere vrouw beeft voor de derde mael baren man verloren de twee andere zyn op dezelfde manier aen hun einde gekeme». Op eene schuinte beeft men een veertig tal koolmyriwerkers versmacht gevonden, welke, om zoo te zeggen, de eene op den an dere lagenvvaerschynlyk hebben deze de vlucht willen nemen en beeft hun op epns de lucht onibroken. Wat echter zonderling is, f men heeft de lampen, welke door de verschrik te mynwerkers waren achtergelaten, onuitge- doold terug gevonden. Indien deze werklieden: op hunne plaels waren gebleven, zou er bun vvaerschynlyk niets zyn overkomen. Doc'i wie zou zyne tegenwoordigheid van geest behou den op zulk oogenblik. De begrafenis der slachtoffers had verleden zaterdag, ten 8 ure, plaets. Toen men bezig was met bel ophalen der lyken, vernam een brave koolmynvverker, dat zyne eenige dochter, een kloek 19 jarig meisje, zich lusschen de slachtoffers bevond. Ten prooi aen de diepste wanhoop, daelde d"e man in de myn af, ten einde zyn kind le zoeken. Beneden gekomen keerde by 15 tol. 20 lyken om, tot by cr een vindt, (fat hy doet bóven halen doch by liet daglicht bemerkt de arme vader, dat hy zich bedrogen beeft, bel lyk dat voor hem ligt is dat van zyn kind niet. Hy dael de onmiddelyk terug af en zocht op nieuw, tot by eindelyk bet lyk aentrof van zyne ongeluk kige dochter. De pen is machteloos de toonee- len te schetsen, welke er plaets grypen by elke opbaling der lyken. Het onderzoek wordt voorlgezet, doch het zal zeer moeilyk zyn de oorzaek der ramp te weten te komen. De naestbystaende getuigen zyn allen dood. en de gewonden berrinneren zich volstrekt niets. Er zyn nog drie of vier mannen begraven, onder de overgroote instorting der werken. Zaterdag morgend heeft men de doode poer den opgebaeld. Er is van alle kanten volk nacr Frameries gestroomd om de lykplechligbeid der slacht offers by te wonen. De geestelykheid begaf zich naer liet huis van eiken doode cn de doodkisten werden ter kerk gedragen. Men haelde alzoo af de lyken eener slraet by elkan der, men hief dc lykzangen aen, en de begra fenis bad plaels, waerna men de lyken eener andere slraet aenbracht. Gansche de bevolking woont die lykplecbligbedeu by en bel geween en geklaeg zyn waerlyk hartverscheurend. Op het kei kbof van Frameries beeft men een grafgcmaekl van 20 meters lang. M. de Rotschild, bestuerder der bëlgische koolmyuen, beeft 10,000 fr. gezonden voor de huisgezinnen der slachtoffers. Een vrouw van Frimerics, beeft verleden jaer baren man verloren in de koolmyn eenigen tyd geleden werd luier oudste zoon hel slachtoffer 'eener myn ramp en verleden woensdagvonden dry baren kinderen de dood in de Aqrappe. Nu blyft.zy alleen over met vyf minderjarigeikuideren Eene andere vLouw vernam de dood van baren man en van bare twee zonen op den zelfden nacht toen zy uit bet kraembed was' gekomen. Twee jongelingen, p,(wonde» zich in eene zelfde ader van de myn aen den een werden de twee beenen letierlyk afgesneden, de andere bleef ongedeerd. De veeks rampen welke de ongelukkige bevolking van Frameries getroffen heeft, )S waerlyk ontelbaer.

De Denderbode | 1875 | | pagina 2