ïïerkliofkvveslie. liy zonder priester sterven wilde, 't Kwam echter nu dezer dagen op sterven aen, en de man vroeg den priester, denkende gewis dat de libre pensée hem vergelen had, devvyl hy sedert lang dit gezelschap niet meer bezocht. Dit echter had een aenhanger in den zoon ge vonden en het was deze, die zynen vader be lette tot den priester te spreken. Toen al stervende de vader de handen vouwde, om te bidden, wierp die zoon is dat de rechte nacm wel het deksel over lichaem en gezicht van den stervende, om een einde te stellen aen die mommeryen.Eu dat zyn kerels die zeggen de vryheid van anderen te eerbiedigen Een bewys dat die vader niet meer van de vrydeukery wilde weten, is, dat hy in de laetste dagen by testament, zyne goederen liet aen eenen christenen zoon, maer niet aen den vrydenkenden zoon. Dat testament zal natucr- lyk vernietigd worden maer hel duidde in alle geval aen, dat die vader niet als vryden- ker wilde sterven en begraven worden. Onlangs is in den Canada Noord-Amerika een geschil ontslaen, ter oorzake der begra ving in gewyden grond van den genaemden Guibord, aen wien de geestelyke overheid ver plicht was de eer cener godsdienstige begra- venis te weigeren. De aenslag ter dezer gelegenheid tegen de onalhanklykheid der Kerk gepleegd, had de calhoiyken ten hoogste ontroerd, en hunne algeveerdigden aen den wetgevenden provin- cieraed van Quebec eischten er de herstelling van. Deze heistelling heelt zich niet lang laten verwachten en is volledig geweest. Ziehier het eenige artikel der wet welk door die wetgeving komt gestemd te worden betrekkelyk de roomsch catliolyke kerkhoven De Roomsch catholyke geestelyke over- heid heeft alleen het recht, de plaels aen te wyzen waer eiken afgestorvene van deze re- ligie zal begraven worden en indien de af- gestorvene,naer 't oordcel van den Bisschop en volgens de regels en de canonieke wetten, in den grond door de gebeden van deze reli- gie geheiligd, niet mag begraven worden, zal by burgerlyker wyze ter aerde besteld worden in eenen grond lot dit einde ge- t schikt en aen 'l kerkhof palende. Wy ook zullen deze rechtveerdige herstel ling niet aenstippen zonder te betreuren dat, in een zoo catliolyk land als het onze, noch de wetgeving, noch 't goevernement den moed hebbe een einde ie stellen aen de kerk hofschendingen die hier veel menigvuldiger gepleegd worden dan in den Canada. Dat men eenvoudig 't voorbeeld van de wetgeving dier provincie volge en alles zal gezegd zyn. De belgisclie catholyken hebber, het recht dit te cischen. Hier niet meer dan in den Canada bemoeien de catholyken zich metdecermoniën en gebruiken der begravenis van de vryden- kers, francmarons, joden, enz. De catholyken vragen enkelyk de vryheid der catholyke kerk hoven, en dit vragen zy in naem der rechten van de Kerk, in naem hunner burgerrechten en der Grondwet welke hen deze rechten lier- kent. Is het dan zoo moeilyk aen onze zoo billyke cischen recht te laten wedervaren en eenen toestand te doen verdwyncn die met de bcstaende wetten in stryd is Neen, duizendmael, neen De catlmtvb— -— J— ■■cuoen.oanK aen hunne krachtdadigheid, eene spoedige herstelling bekomen hopen wy dal aen onze aenhoudende eischen eindelyk toch eens zal voldoening gegeven worden. KIPKA?. 't Willemsfonds, 't godshatend'I goddeloos geworden Willemsfonds, wordt door de Veriwndsschryvclaer opge hemeld, terwyl hy het godsdienst- en vaderlandsminnend Davidsfonds afkeurt en bespot. Dit is geenzins te verwon deren. Al wie of wat maer God, zyne Kerk en Jhare pries ters vermaledydt, bespot, lastert en vervolgt wordt door de liberalen gecerd, geacht en geprezen. De verdere rimram van den Yerbondssul over deze instelling is gecne volledige antwoord waerd. De antvverpsclie geuzen hebben het laetste briczclkc politieke eerlykheid verlorendagclyks ontdekt men het schandaligste kiesbedrog door hen gepleegd. Volgens 't lutgeraergeld en hyna verteerd Verbond, met zyn 152 ahonnenten, is Mr De Beucker, de uitmuntende leeraer in land- en hofbouwkunde te Antwerpen, welke hier onlangs cene voordracht voor 't Davidsfonds gaf, een pater, een predikant!!Waren er by 't liberalismus zulke paters vele te vinden, dan zou men, met een lantaern by klaren dage, naer talent en kennissen by zyne acnhangers niet nmeten z.oekcu of zouden er zoovele liberalen den stempel der domheid op 'l voorhoofd niet dragen. Onze stedolyke politie gact tegenwoordig al slapende over de straet; bvna dapelyks ziet men hier manskerels in vrouwenklcedy des avonds door de straten ioopen dit is niet te verwonderen, de jongens hebben het zoo lastig met hunne bygevoegde politieburcclen. 't Verbond zegt dat de laetste voordracht van 't Davidsfonds fiasco heelt gemacktabucs, jongen, fiasco was het niet. Wy hadden ons, wel is waer, aen meer toehoorders verwacht. De Üavidsfondscrs hadden aen de fabrikanten hunner vrienden niet verzocht hunne werklieden dwingen er heen te gaen, gelyk de liberale fabrikanten hunne werklieden dwingen de voordrachten van 't goddeloozc Willemsfonds hy te woollen. Indien de catliolyke fabrikanten hunne werklieden gedwongen hadden naer de voordracht van Mr De Beueker te gaen, dan zou men hen toch hy het ver laten der zael tot eikanderen niet hooren zeggen hebben WAT BEESTENPRAET HEEFT DIE KEREL DAER AL VERTELD, gelyk het zondag met de voordracht van heer schap Van Benlerghem van Gent 't geval is geweest. Benoö heelt deze week zyne Marie een bezoek gebracht. Onze slad is, volgens 't gcuzenbhulje uit de Kattenstract, een beggynhof geworden en dat gaet de liberalen niet. Wy gclooven liet zeer geerne hadden de liberalen aen 't roer gebleven, Aelsl zou weldra aen een groot bordeel geleken hebben. De klerikale politiek, zegt de snul uit de Katten stract, heelt alhier niets dan verkwisting, schuld en verval vooitsgebrachtde liberalen zyn immers gewoon hunne eigen vuiligheid aen een andermans rug te wryven. De ver bazende schuld van 580 DUIZEND FRANKEN én de verplet terende opcenten die de Aelstenaers nog heden te betalen hebben om de schuld, door de libcraleu geinaekt, te kunnen aHeggen, hcwyzen genoegzaem welk bcstuer verkwisting, schuld en verval heelt voortsgcbracht. On/e confrater, 't Verbond, noodipde ons over acht dagen uit tot de voor dracht van 't goddeloos Willemsfonds die zondag jl. door zekere Van Benlerghem, leeraer aen de middelbare school te Gent, gegeven werd wy bedanken hem over zyne attentie, en voegen er by,: dat wy van den heer Van Benlerghem, die zeker cene groote liberael is, zoo min iets te leeren hebben als van Jefke au Benlerghem, schry nwerker aen de Zout- stiaetpoort. Zekere persoonen schryven de gevallen van ziekte in zekere wyk van de stad toe aen 't bestacn aldaer van oude overwelfde rmolcn in de welke zich alle slach van vuilnissen hebben opeengestapeld en, by gebrek aen genoeg zame afwatering, verpestende uitwasemingen verspreiden. Wie heelt de overwriting dier rioolcn des tyds toegelaten 1 't Gevallen liberael bestucr om een vriendje plesier te doen... Slaegt ii drymacl op de borst, heeren liberalen, en roept inert culpa! Wat ons betreft, wy vragen ook dat men die verpestende rioolcn ten spoedigste zou doen verdwyr.cn Zaegstocl Jol hand heelt de Kamer aengekondigd dal hy over Aelsl en Audenaerde gaet spreken w v zullen onze ooren «penen en wel luisteren 0111 hem oen gepast antwoordje Ie kunnen geven. 'I Is eene sleelile dacd zeggen de libera len, de catholyken aen te sporen hunnen penning by catho lyken alleen te besteden. De catholyke drukpers noemt zekere liberale persoonen met nueiu en stuk, opdat de buiten lieden zich niet zouden vergissen en by hen hun geld niet /ouden verteeren. Zoo gaet lietde liberalen zouden deealhn- iyken en vooral de buitenlieden mogen bespotten, beschim pen, hen in 't aenzicht rochelen en doodclyke zonneslagen toebrengen, gelyk liet op 17 Mei 187a gebeurde, en dan zou den zy, uit erkentenis voor die oïiipupj-iü behandelingen hun nog dén penning moeten jonnen. De catliulyken en dc buiten lieden zyn 111 hel algemeen zoo dwaesuiet. Volgens ons gaen er nog te veel catlmlykcn en buitenlieden hv de liberalen ter winkel; ze moeien er allen uitblyven. Hebt gy dat vast. Verbond Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX. 6Jc LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 5298 50 Twee inwooners van Appeltene-Eycheui. 23 Nacmloos, Aelst. 5 50 t 10 PAROCHIE MOORSEL. Dc E. II. Van Ilouck, pastoor. Dc E. H. De Scliryver, onderpastoor. 10 M. J. Cooreiuan, koster. 10 Jufv. Ifon' cn Cloth. Goorcman, uit haren spaerpot, 1 M. P. J. Pcrmcntier, 10 a Jos. Yerniocscn. 10 Madame Nackers, 10 M. Petrus cn Jufv. Maria De Vis, 8 <1 Theod. Rorms, 15 De Meesteressen der Zondagschool, 17 M. de dokter Moroy, 5 De broeders en Zusters Vermoescn. 5 Julia Scheire, dienstmeid. jj De NV* Van Onderbergen, 5 Grcgorius Reerkman, 5 M. Casemirus Timmerman, 4 Aug. Vcrbecck, 5 M. B' Vanden Bossche, 3 De \V« Jozef Vermoescn, 2 M. Constantinus Moens, O 50 Een kind van Maria, 5 M. Ücrnardus Caudron, 3 0 Joseph Üe Gols, 5 Jan Vermoesen. 3 Constant Saeys, 5 Lenige parochianen. 28 GO Madame W' Reyutens, 2 M. Ch. L. Van Nuflei, 2 Benedict ttcyvaert. 1 1 Frans Matthys, 1 Van Igliem, 1 i Jan De Pleeker, 5 Jufv. Octavic Van Lysebeth, 3 M. Judocns De Meersmaker, 1 Bosalie l)e Ridder, dienstmeid, 2 M. Frans Van Biesen, 2 1 Jan Van Frachen, 1 -»■ Brussel man. 1 Jan Hamvelaert, 50 Jufv. Joanna Saeys, 1 De kinderen Ch. Vermoesen, 3 M. Victor Moens, 2 a Cascmir Van MaUleren, 1 Pieter-Joseph Cassiman, 2 Jufv. Maria Moens, 1 10 M. Mauritius Rubbrecht, 1 t Jud. De Rop. 2 Pclr. De Gols, 5 Totael Moorsel, 242,70. PAROCHIE LEDE. Dc E. 11. J. R. Bral, pastoor. 20 a Ch. Amcels, onderpastoor, 5 a a J. Robyns. a 5 De Congregatie der Jonge Dochters, 62 De Eercwacht >an O. L. V. 20 Dc Congregatie van den 3d,n regel. II. Franciscus, 20 De EE. Zusters van 't Hospitael, 2 Jufv. Leopnidina Van fnnis, 50 M. J. De Hacker, provinciaelraedslid. 20 a Jud. Van Langenhove, 5 a Casemir Van Langenhove, 5 a Amandus Oste, 12 a Joseph Smetryns, 5 a David Impcns, 5 a Domien Smekens, 4 a Joseph Van Gyseghcm, 5 a Domien Triest, 10 a l'hilcmon Licvens, 5 a Cclcstin üe Meester, 2 a Frans Dc Prez, 10 a Adolf Goedertier, 3 a Frans De Itybel, 5 a Vincent Props, 5 a Frans D'Haesc, 7 a Emm. Dc Sacdelecr, 10 a Felix Van den Abccle, 5 a Joseph Props, O a Angelus Coppens, 3 a Frans Van den Stcenc, 2 Jufv. Coleta Van Cauter, 5 a Agatha De Muynck, Mm« W* M 10 - jJiv.^dV. nViuis au ueu Aueeie, 10 Onbekende, 50 De \Ve Lammens, 5 Onbekende, 5 De kinderen D'ilaese, 20 De Windt, 2 a Pernientier, 5 a Cordicr, 7 De Winnc, 2:; a De Smet, 8 a Van Hauwcrmciren, 3 a Van der Mculen, 3 Dry gezusters. 3 Onbekenden, 73 Onbekende, 7 30 2 2 3 4 Dc kinderen Bern. Coppens, 5 a Joos, 5 1 Meersehaert, 20 Jufv. W' Cornelis, 3 a Wc Verhoeven, 10 a Dorothea Triest, 1 Onbekende, 20 Totael Lede, fr. 051,50. M. R. F,.... Aelst. 10 Leon Bethune, 10 MM. Charles, Louis cn Jufv. Maria-Thcresia Bethune, 1b VOLKSKAMER. 't Is de kwestie van de garde civiek die bvna ganscli deze week de volkskamer onledig ge houden heeft. De linkerzyde of de liberalen wilden volstrekt de garde civiek tot eene reserveleger van 50 duizend mannen doen dienen, en de recliterzyde of de catholyken, bygelreden door het ministerie, wilden deze verzwaring der militaire lasten noch voor 't land noch voor dc burgers. De catholyken wilden bier een slach van pruissisclie lund- wehr niet zien tot stand brengen neen ze wilden van het stelsel niet van alle man sol- daet, van dit stelsel 't welk de garde civiek jaerlyks eene volle maend naer een legerkamp ol eene versterkte stad zou zenden, om er 111 de wapenofenmgen en krygstucht onderwe zen te worden, en zoo in lyd van oorlog, in staet te zyn de sterke steden en forten te be waren en 't leger in 't vlakke veld kunnen te bezigen. Dit zou leutig zyn niet waer, mede burgers, zoo eene volle maend vrouw en kin deren, handel en nyverheid te moeten verlaten en u bierdoor te ruineren t Zoo lang het tegenwoordige catliolyke mi nisterie aen 't bewind blyft hebben wy de inrichting van dit reserveleger, in de burger wacht genomen, niet te vreezen, want liet ministerie heelt, door den mond van den acht baren heer Malou, minister van financiën, luidop verklaert dal de militaire lasten met GEEN ENKEL MAN, met GEENE ENKELE DUIT zouden verzwaerd worden. Het land volgt deze debatten met een waer belang op. Elkeen leert nu, van dag tot dag, beter de liberale party kennen, die ons onzy- diy Belgie, tegen onzen wil, tot een uitge strekt verschanst legerkamp poogt te vor men, en al de Belgen tot krvgshelden tc her schapen wier eenige droom slagvelden en veroveringen zou zyn. By het sluiten dezer zitting heeft Heerschap Jollrand de begeerte laten kennen, vóór de stemming des Budjets van inwendige, over de scholen van Aelsl, Lokeren en Audenaerde te spreken. Op aenmerking van M' Verbrug- rjhen dat de zaek van Aelst beter zou gediend hebben als M. Van Wambtke tegenwoordig zal zyn, heeft M. Jollrand er in toegestemd, voor wat de school van Aelst betreft, den redetwist tot de toekomende week te verda gen. Alles voorspelt dus voor de toekomende week eene zagery van M. Jollrand over de scholen van Aelst, Lokeren en Audenaerde. Opgepast dus, tot de naeste week, vrienden, wy zullen er liet onze byvoegen wy hebben ook nog een woordje te praten. RECUTERLYK KRONYK. Het Assisenhof van Brabant heeft in zyne zitting van 5 Februari, de duitselier Stuit, beschuldigd van moord, brandstichting en diefle, ter dood veroordeeld. Men schryft uit Antwerpen. Maendag werd door de correctionneele rechtbank dezpr stad, samengesteld uit MM. Van Cutsem-Molyn, voorzitter, Boonen en Lejeune, rechters, de zaek opgeroepen tegen den eerw. heer Cleynkens, professor in St- Rombautscollegie, beschuldigd van op 5 sep tember 1N75, te Antwerpen, een huwelyk te hebben ingezegend vóór de voltrekking van het üurgerlyk huwelyk. Als medeplichtigen waren beschuldigd de eerw. heer Slaken- borghs, pastoor van St-Willebrords en zynen koster. M. J. Van derSanden. Het openbaer ministerie werd bekleed door M. den sudstituet Lenaerts, en de verdediging voorgedragen door Mr J. Jacobs. De eerw. heeren Cleynkens en Stakenborghs zyn ver oordeeld ieder tot 100 frank en Van der San- den lot 50 frank boete, daarenboven elk der beschuldigden tot een derde der kosten. Deze week hebben wy eenen aenbevolen brief ontvangen, gedagteekend uit Haeltert en geteekend G. Van Melder!Wy zyn bereid dezen brief op te nemen zooliaest het ons wet- telyk zal bewezen zyn de scliryver dezes briefs wezenlyk Menheer Gustaef-Theodoor Van Mel- dert van Haeltert is. Ï3" Wy verwittigen onze geëerde abonnen- ten welke bunnen abonnementsprys voor 1875 nog niet betaeld hebben, alsook alle andere persoonen die ons nog iels verschuldigd zyn dat wy hen kortelings eene kwittancie zullen doen aenbieden. Wy verzoeken hen vriendelyk by de eerste aenbieding gelieven te betalen, ten einde ons dubbel werk en verdere onkos ten te sparen. KUNST EN LETTERNIEUWS. Verschenen bij J. en II. Van der Schelden, Onderstraat, 26, Geul. De Kluizenaren van Isola-Doma, gevolgd door Dom Leo of het vermogen der Vriendschap. Schoon boekdeel groot in-8, 240 bladz. met ver sierden omslag. Prijs 1,50. Toen Lorenzo en Silva onder de pers werden ge legd, waren wij verzekerd dal ook de beide thans verschijnende gewrochten zouden volgen. De lezing der twee voorgaande verhalen is eene aanbeveling, ja, een onweerstaanbare prikkel om ook deze laatste in handen te nemen. De Kluizenaren van Isola-Doma is het vervolg van Lorenzo en Silvahet belangwek- kendo der geschiedenis is met den loop van het ver haal aangegroeid, en niet erve --- ^:..u v. uj ui v« .-..^ciia zijn om ook met de Klui zenaren kennis te maken. Dat zijn van die boekeu, wier inhoud met zalige indrukken in geest en hert geprint blijftvan die boeken, waarvan men bij zijne vrienden en kennissen zegt dat men ze gelezen heelt, waar men het een en hel ander weet uil le vertellen en welke men ten slotte uiet kun nalaten aan tc beve len bij degenen die er niet mede bekend zijn. Wij zijn verzekerd dat genoemde werken van denzelfden schrijver in de huisbibliotheken niet zullen ontbreken en ook niet gescheiden worden. Maria's Vlaanderen, ol beschrijving der Wonderbeelden en der merkweer- dige Bedevaartplaatsen yan Oost- en Weslvlaanderen, door den Eerw. Pater Fr. Steph. Schoulens Minderbroeder Rccollet. Schoon boekdeel groot in-8, 220 bladz. Prijs 1,25. Onder dien titel wordt het Vlanmschlezend publiek eeno alphabetiscbe lijst aangeboden van dc 0. L. Vrouw-Beelden en kapellen, die in de beide Vlaande ren door de godsdienstige bevolking vereerd wojden. Elke naam is vergezeld van eene beknopte beschrij ving, dioden oorsprong en de geschiedenis vermeldt van den er mede verbonden ceredienst der Moeder Gods, alsook eenige merkweerdige gunsten, welke door de voorspraak van Maria op die plaatsen beko men zijn geworden. Na elke beschrijving geeft de schrijver dc bronnen op, waar hij zijne medegedeelde bijzonderheden gepit heeft, zoodat de lezer over dc geloofwecrdigheid der aangehaalde feiten kan oor dcelen en tevens weet waar hij, indien hij zulks ver langt, breedvoerige inlichtingen vinden kan. liet boek van den ijverigai Maria'sdienaar kan niet missen in onze eeuw van bccevaarlen uiterst welkom le zijn. Iets voor de Dienstboden, door J. Ilillcgeer, friester van dc Sociëteit Jcsu. ln-18, 64bladz. Prijs; 0,20. De Eerwcerde volksschrijver, die zoo menig gods dienstig werkte voor alle standen heeft in het licht gegeven, heeft nu voo' dc talrijke en belangwekkende klas der dienstboden ccn bijzonder handboekje be werkt. Veel hangt ci af voor eenen dienstbode van de meesters, welke lij kiestdaarom begint de er varen zielbeslierdcr net een woord over de voor zorgen welke men dent le nemen vooraleer eenen dienst in te gaan. Le verschillende deugden van hunnen staat worden vervolgens dc dienstboden voor oogen gehouden. Eeiigo welgekozen voorbeelden sluiten liet bock, dal aingczicn de klas, voor dewelke het geschreven werd van geen grooten omvang mocht zijn, maar dcsiiellemin rijk van inhoud mag beetcu. CORREiPONDENTIE. Ontv. van den lieer Vvan St Pauwels, fr. G, over 1876. Brand tf. Geni Dvnsdag avond, rond 7 1/2 uer is in de vhsspinnery van M. F. G. Scribe, zoon, St-Aitoniuskaei, n. 45, een lievigen brand uitgibersten. De brand ont stond in een der twee magazynen van de fabriek en nam zulke groote uitbreiding, dat op korten tyd het gaisclie gebouw in vlammen stond, die lot eene intzaglyke hoogte stegen en de lucht rood keurden, denvyze dat de brand op verren afstmd kon gezien worden. Wanneer de pompers met hunne stoom spuiten op de plaets der ramp aenkwamen, kon men niets ander; meer doen dan pogen den brand tc beperket by liet in vlam slaende gebouw, en de aenpdende gebouwen te be- vryden. Hierin is menook gelukt. De eigenlyke fabriik heeft geene schade geleden enkel de paets, waer de ketels stacn, is ingestort, imer de twee magazynen zyn gansch vernield net al wat zy inhielden. Ook het bureel is afgbrand, doch gelukkig zyn de boeken en papieren gered, dank aen den moed van M. Jan Lanckrock, baes der herberg de ltabolstalieop den Rabotweg. Een werkman der fabriek, met name Van de Casleelc, beeft eene daed van zellsoppoffe- ring begaeu, welke eerst en vooral eene mel ding verdient. Het ketelgebouw stond langs alle kanten in brand, en dc dry ketels waren onder eene drukking van 4 1/2 atmosferen. Van de Casleele sprong in de machienen- kamer en verbryzelde met eenen hamer de kleppen en afvoerbuizen, alles wat den sloom kon doen vervliegen. Als by -zyn heldhaftig werk verricht en daerdoor groote onheilen verhinderd had, kon hy niet meer buile. Hy moest naer de bovenverdieping klimmen en sprong naer beneden. Hoe hy ongedeerd uit den brand geraekt is, begrypt niemand. Rond 11 ure was men den brand meester, doch dc pompiers zyn gansch den nacht aen het werk gebleven en gisteren morgend spuitie men nog op de rookende puinen. Men mag het een geluk noemen, dat er weinig wind was en dat die eene goede rich ting had, anders zou men wefllicht groote rampen te betreuren hebben gehad, üe fabriek van M. Scribe is gelegen te midden eener menigte kleine oude. werkmanswooningen en paelt aen het geslicht der oude vrouwen, ge kend onder den naem van liet hof van St- Antoon. De oude wyvekens hebben eenige uren in verschrikkelyken angst doorgebracht. De schade is aenzienlyk, men spreekt van 250,000 tot 300,000 fr., doch hel grootste ge deelte dier som zou dooi verzekeringsmact- schappyen gedekt zyn. Heden morgend zag men langs de Sint-Anto- niuskaci nog het beddengoed, kaskens, tafels, enz. liggen, waermeë de arme inwoners der kleine huisjes in a!4e haest uit hunne woo- ningen waren gevlucht. De troepen der bezetting en de gendarmen hebben de pompiers en talryke burgers ieve- rig geholpen om den brand te blusschen en de orde te handhaven. De brandspuiten der Genlsche Vlasmaeischappy en der gebroeders Casier waren nog voor die der-pompiers ter plaetse en zyn het eerst begonnen blusschen. P. S. Men veronderstelt dat de brand ont- staen is door liet van zeil in brand schieten van dechet, dat van vet doordrongen was, en dit ten gevolge der warmte van de ketels. Alhoewel de spinnery onbeschadigd is, zal het werk eenigen tyd moeten stil gelegd wor den, tot wanneer de droogkamers en de machienen zullen hersteld zyn. Rond middernacht is buiten de voorma lige Dampoort, te Gent, Antwerpschensteen- weg, een geweldigen brand uitgeberslen. Het huis van M. Ring, schilder en glazemaker, met al wat het bevatte, de meubelen, liet glas, liet verfgerief, enz., is de prooi der vlammen geworden. De pompiers, spoedig ter plaets gekomen, zyn er na groote pogingen in gelukt de aenpalende gebouwen voor het vuer te be- vryden. Van liet buis van M. Ring blyven enkel de vier muren over. De oorzaek van dit onheil schynt onbekend, echter zegt men, dat het vuer zou ontslaen zyn aen een terpentyn- vatanderen zeggen aen een petroolvat. Ailes was verzekerd. Dynsdag avond hebben eenige soldmpn :.1 ccn nuia Jc veiUöiraei ie dl-Nikolaes, slag geleverd. Zoo het schynt is dit geweest omdat de bazin van gemeld buis een klein kind mishandeld had, dat daer woont. Niet genoeg van het arme scbaep, dat nauvvelyks een jaer oud is, met het hoofd tegen den vloer gewre ven te hebben, zou zy na die mishandeling het kind hebben buitengeworpen. Dry soldaten waren getuigen van de wreedaerdiglieid. Op hunne aenmerkingen dat liet niet geoorloofd was, dit kind zoo te mishandelen en builen te werpen, kregen zy tot antwoord, dat ze zich daermeê niet te bemoeien hadden. Ha wy hebben ons daer niet mede te bemoeien, zegden de mannen dit zullen wy gaen zien. Hierop vertrokken zy. Later kwamen zy met een zestiental hunner makkers terug en be gonnen alles kort en klein te maken wat zich in huis bevond. Banken, stoelen, tafels, gla zen, alles werd verbryzeld. Daerna sloegen zy de vensterruiten in stukken en kapten met hunne sabels de slagvensters tot splinters. Toen er niets meer geheel was gingen zy benen. Buiten gekomen was er een die zich bedacht. Wy hebben nog iels vergeten, merkte hy aen, en ging terug naer binnen. De liorlogie hing nog aen den muer. Eenige sekonden nadien lag ze aen stukken op den grond. Er is een onderzoek geopend. Moord te Esemael. De kleine gemeen te Esemael, in Brabant, is in opschudding ge bracht door de ontdekking van eene verschrlk- kelyke misdaed. Langs eenen leeg geleden weg, leidende van het dorp Hackendover naer dat van Esemael, op eenige honderde meters afstand van dit laetste, hebben twee inwoo ners van Esemael, die zich zaterdag morgend naer Thienen begaven, het lvk ontdekt van eene vrouw, wier kleeron geheel aen stukken gescheurd waren. De gendarmerie van Thienen, verwittigd door den burgemeester van Esernael, begaf zicli terstond naer de plaets der misdaed. Hel parket van Leuven, vergezeld van eenen wets- doktor is insgelyks ter plaets aengekomen. Het onderzoek door de overheid ingesteld, heeft reeds de aenliouding ten gevolge gehad van den echtgenoot der vermoorde vrouw, die sterk verdacht wordt de dader der ge pleegde misdaed te zyn. Hy is een reizende ketellapper, afkomstig van St-Nikolaes en zonder gevestigde woonplaets. Men verzekert dat een tweede ketellapper, als vermoedelykc medeplichtige, is aengehouden. MOORD TE LOENHOUT. (Nadere By zonderheden. De ongelukkige notaris en burgemeester Van Nuelen is begraven. Een talryke menigte volks beeft de begrafenis van den achtbaren man bygewoond. Een ander nieuws loopt op dit oogenblik al de omliggende gemeenten rond de moorde- naer is gevonden. Tusscbcn Loenhout en Wuestwezel ontdekte men liet lyk van Spellinckx, liggende in bet water van de Beek. Met schynt dat men den ellendige den 3d, daer in dien omtrek gezien had. Hy had zich dus aen alle nasporingen weten le ontrekken. Toen men het onderzoek langs den kant richtte, waer men hem gezien had, viel het oog op eenen stok, die op den kant van het rivierke gesteken was, en aen welke einde een oude pistool was gebonden. By de minste opzoeking haelde men het lyk van Spellinckx boven het onderste deel van de kack was weg geschoten en het gezicht erg verminkt. Men ziet dal de zelfmoordenaer dubbele maetrcgels genomen had om zich van van kant. le helpen. De pistool was zonder haen die laetste heeft men in een der zakken van den moordenaer gevonden hy heeft dus lie't wapen met een fosfoorstek#ke moeten afste ken, en om dit te doen de pistool aen gemel- dën stok op den kant gebonden. Daerna zal liy zich over de tromp gebogen of misschien de tromp der pistool in den mond gesteken cn deze afgestcken hebben. Om zeker te zyn de dood niet te ontgaen, is Spellinckx tot aen de knieën in 'l water gaen staen 11a bet schot is hy achterover gevallen, en mocht er nog leven in hem geweest zyn, dan heeft de verstikking hem afgemaekt. Op den boord van de rivier lag een papieren pakske, waerin men lieel liet bezit, lieel den huisraed van den vagebond heeft gevonden, namefyk sokken, een mes, zeep, poeier, kap- sulen, fosloorkens, en andere kleinigheden. Den 31 is de veldwachter van Loenhout het lyk komen herkennen. Met liet vinden van het lyk is die droevige zaek ten einde, tenzy dat zy een langen en droevigen nasleep zal achterlaten in de achtbare familie van M. Van Nueten. Verleden maendag zyn te Bailleul gfe- trouwd de genaemde C. Declierf oud 83 jaren en Joannes Cardinael, 79 jaren oud. Dit paer- ke tolde dus te samen den tamelyken gevor derden ouderdom van 1G2jaren. Men meldt uit Jumet, dat bv liet ledigen van den waterput aldaer, welke men dacht vergif tigd te zyn, groote brokken raltenkruid zyn gevonden. FRANKRYK. De totale uitslag der kiezingen voor den Senaet is gekend, maer wordt door de dag bladen verschillend uitgelegd. Zoo zegt liet Journal des Dcbals dat er gekozen zyn 100 konservatieve republiekeinen, 10 radikalen, 70 monarchisten, Dc Bépubligue Fran<?nise be weert dat er 167 konstitionncele republiekei nen gekozen zyn. De verdeeling door den Siède gedaen is 101 republiekeinen, 38 ligiti- inisten en 45 bonaparlisten, terwyl de llappel opgeelt 86 republikeinen, 80 monarchisten en 36 bonaparlisten, Het Journal de Paris telt 87 republiekeinen, 48 bonaparlisten, 66 legi timisten ol'orleanisten en 25 goevernements- candidaten. De Univcrs verdeelt de kiazing in 56 leden der uiterste rechter of gematigde rechterzy, gekende orleariislen 50, konsliiBtionneele re publiekeinen die op beide lysten voorkwamen 58, nrin of meer hevige bonaparlisten 33 maer hierby zyn er zeer gematigde, republie keinen van de linker en uiterste linkerzy 64. De Figaro geeft voor uilslag gematigde re publiekeinen 65 radikalen 28 konservaie- ve-bonapartislen 30 en konservatieve-monar- chisten van alle kleur 104. üe Patrie verdeelt bet geheel der gekozen slechts in twee dee- lenrepubliekeinen en radikalen van alle gehalte 90 zetels, konservatieven van alle kleur 150. De uitslag is dus voor het bestuër van maerschalk Mac-Mahon gunstig, hoewel do Havas beweert dat de republiekeinen de over winning beliaelden. Nogthans moet hy beken nen dat de persoonen die ben de overwinning geven tot de uiterst gematigde republikeinen beliooren, en dus veeleer als konservatieven moeten aenzien worden. De konservatieve drukpers schryft echter eene klinkende over winning aen hare kandidaten toe, en zegt dat de wil des volks is, dat de grondwet onver anderd blyft tot in 1880, wanneer de vojmacht van maerschalk Mac-Mahon eindigt. Twee ministers zyn niet herkozen, namelvk M. Buffet in de Vogezen en M. Dufaure in het departement der Chareme-Inférieure. De mi nister van binnenlandsche zaken zal echter eene kandidatuer aenveerdkn voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers le Mirecourt, de minister van buitenlandsche zaken te Moren- nes. M. Buffel heeft in den ministerraed van gisteren gezegd, dat hy, nieltegenstaende de mislukking zyner kandidatuer, als Senateur aen het hoofd der zaken wil blyven. Eene partikuliere korrespondentie uit Parys heudt, nieltegenstaende alle oflicieuse logenstraffingen slaende, dal sedert dry weken in al de fabrieken voor het leger dag en nacht gewerkt wordt. De brielschryver kan echter niet zeggen waeruit die bedryvigheid voort spruit, ook vraegt hy met belangstelling naer 't waerom en daerom dezer voortvarendheid. Het zou volgens hem zoo min liet voornemen zyn van Frankryk om gewapenderhand zyn gezag te doen gelden in de oostersche kwestie als om zich voor le bereiden tot eene revanche. Oflicieuse en olficieele inlichtingen daeron- tegen beweren, dat de honger den wolf uit liet bosch jaegt en dewyl nu de linancieele cn nyverheidsloeslaiid van Duitscliland alles be halve gunstig is tegenover dien van liet ver nederde Frankryk, zoo zou het eerste land door eenen oorlog willen pogen uit dien be narden toestand verlost te geraken ten nadeele van het laetste. DUITSCHLANO. De Zusterkens der Armen. Te Straetsburg, Colmar en Barny bestaen nog vertakkingen van de congregatie der Petites Soeurs (zuster kens der armen), waervan liet moederhuis té Rennes bestaet. Zy leggen zich vooral toe op het verplegen van ouderlingen en van personen wier geestvermogens min of meer zyn ge krenkt. Tot hiertoe heeft het gouvernement die klooster-gemeenten nog laten bestaen. Dezer dagen echter is aen de oversten aengezegd dat zy niet langer in Duitscliland mogen ve'rblyven, tenzy de verklaring worde afgelegd, dat alle gemeenschap met het moederhuis in den vreemde, zal ophouden. Men verwacht dat die verklaring niet zal gegeven worden en dus zullen ook de Zusterkens der Armen uit hunne schuilplaetsen verjaegd worden. Bulletyn der Vervolging. In het groot hertogdom Posen, de provincie welke het meest van allen door de vervolging beproefd wordt, zyn er gedurende liet jaer 1875, zeven en-veertig priesters, hetzy tydelyk, lietzy voor een onbepaeld tydstip, zoo uit de provincie als uit verschillende distrikten verbannen. Van dit getal zyn er 24 na eene min ol meer lange ballingschap, in de provincie mogen terug keeven.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2