komen. Drelile zeide hem dathy dan maer een moord behoefde te plegen men zou hem naer Plolzenzee voeren, en daer zou hy zoo een- zaem zyn als hy verkoos. Deze raed volgde Blumel, zoo heel de lithograef', zeer lelterlyk op, want Dynsdag der vcriedene week kwam hy in de werkplaets, begaf zich ongemerkt tot Drelile en sloeg hem met een steen de hersens in. Blumel vluchtte niet maer gaf zich zonder eenigverzet aende politie over. Aen den rechter van instructie verklaerde hy dat hy met Von Hartmann aennam dal het leven zonder waer- deis, en zyn vriend hem dankbaer moest zyn, dat hy hem uit dit tranendal verlost had. Opzetielyk had hy dan ook een steen geno men, want met een ander wapen was hy misschien niet verder gekomen dan lot eene verwonding, en dooreen moord deed liyzyn vriend een dienst en verschafte zich zelve de verlangde eenzaemheid. Op de vraeg of hy ook zyrie moeder zou willen dooden volgens deze leer, antwoordde hy dathy daertoe vooralsnog niet in staet zou zyn, omdat hy in dit opzicht eene aendoening gevoelde, wuerover hy nog niet volkomen meesler'was. I>e ongelukkige heelt duidelyk bewezen niet krankzinnig te zyn reeds het feit dat hy onderscheid maekt lusschen een moord op zyn moeder en op Drelile, de eersle niet wilde plegen, de laeslen beging, toont aen dat hy meester is over zyn wil. STOVERY. De liberalen en geuzen bewceren dat ze rechtstreeks van den aep afstammen, zegde de verdienstrjke en geleerde lieer De Beucker hier onlangs te Aelst. lihwelmen beert zeer ge leerde apen gekend, apen die vyf en twintig, dertig verschil- ligc zaken konden verrichten of uitoefenen, doch nooit is men er in geslaegd een aep leeren vuer te aensteken. Wat moeten de voorouders onzer liberalen of geuzen koude geleden hebben als het sneeuwde en vroos gchk in den loop dezer week Wy hebben verledenc w eek gezegd dat wy één brief uit Ilael- tert hebben ontvangen geteekend li. Van Melder!Wy ver bonden ons dien brief te zullen opnemen zonhaest wy de ver zekering hadden dat hy door M. Guslaef- Theodoor Van Mel der7 onderteckend was. Nu, wy hebben niets ontvangen dat ons die verzekering geert, 't geen ons doet veronderstellen dat gezegde blief een valschc brief is.... Zie de wel dat de voor zichtigheid de moeder van den porseleinenwinkel is Slnpp. de nioordenaer van graef Dubois de Bianco is voorden friiu ter dood veroordeeld. Die grooté schelm en dief zal wel licht nu langer leven dan dezen aen wier teerhartigheid liv te danken hoert dat zyn hol van 't schavot niet rolt. Volgens 't Verbond hebben onze hcdcndaegsehc stedebestuerders nog geen spellepunljc gcdaeii voor 't volksonderwys. Dat gelooven wy zeer wel de liberalen zien immers nooit de werken door hunne tegenstrevers gesticht. Op nieuw uitleggen wat onze catholyke Gemeente raed voor 't onderwys al gedaen heeft, ware overbodig; onze medeburgers weten'immers dat hy meer in dit vak gedaen en gesticht heeft in zyn Oj.n ig bestuer'dan de afgekookte liberalen in hun ISjarig.' Zekere persoonen strooien rond dat liet de callwlrjken zyn die de wet hebben in leven geroepen welke de substitutie afschaft en nog allecnlvk het remplacement toelact. Dil is eene domme leugen. Do wet die de substitutie heeft afgeschaft en nu nog allecnlvk het remplacement toelact, werd door het libcrael ministerie i'riVe- Rogier op 17 November I8G1 de Volkskamcr aangeboden,door de Volkskamer op 10 December 1809 en door 't Senaet op 19 Februari f870 aangenomen, op 5 Juni 1870 door Z. M. den honing ouderleekend en door de liberale Ministers Rcnard en Dura tegengeteekend, eindelyk in het Staatsblad op 20-21 Juni 1870 afgekondigd, liet liberacl ministerie is gevallen in Juni 1870 en 'I ratholyk ministerie kwam slechts in Juli 1870 aen 't bewind, dus was de wet reeds gestemd, door Z. M. den Koning onderteekend en in 't Staetsblad afgekondigd vóór dat het calholyk ministerie geboren werd.,.. Ja, dat is wel, zal men ons zeggen, vvaerorn veranderen de catholykcn die wet niet, ze zyn nu meester? Vriendlief, moeten wy antwoorden vr.ieg dit aen Z. M. den Koning en verzoekt hem tevens liet zevensle liberaal ministerie uit zyn paleis te verjagen dat zync koninklyke militaire nei gingen te vee! streelt. De liberale meisjesschool uit de Korte-Zoutstract, zegt de l'er&ondsseliryvelaer, bezit het ■vollc verü'ouwen der burgers. Ja, die school bezit het volle vertrouwen der vrydenkers, der godve.looehenaers, der liberale kwezelaars en kwezels en van de verblindde lieden die zou ten minste met vyflig manschappen moe ten optreden. Wy kunnen onze vrienden niet dringend genoeg aenmanen om mede te be antwoorden aeu den oproep onzer vrienden van Mechelen onze stad zou dienen weerdig- lyk vertegenwoordigd te zyn by deze statige catholyke feest. Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX. 7d0 LYST Bedrag der vorige lyslen, fr. 5206 22 20 Naamloos, J. D. B. Naeinloüs, Welle. Aelst-Schaerbeke. Aclst. Ninovc. Congregatie O.-L.-V. M"" Bosteels, De kinderen Borvkcns, M. Broodeoorens', - c Jufv. Gezusters De Sacdeieer, Jufv. Mei. en Mnlli. Baert. Mr en Mmc Jozef Verleysen, Gemccntc- sckretaris, Aelst. Hunne kinderen Maria en Reneldc Verleysen, M. Gregoiius Moens en zync familie, Moorscl. PAROCHIE EREMBODEGEM. De E. II. Pastoor, De Barker, Onderpastoor, Van vlaendercn, Onderpastoor, M. J. B. Verleysen, Burgemeester, H. De Smet', schepen, I,. Nelis, M. J. B. Van den Steenc, Gemeenteracdslid, A. Boterbergli, a J. B. De Clipped, F. Callebaut, I. Van Vaerenbergh, J. L. Mollaert, De W* Jud. Van Vaerenbergh, J. B. Van Vaerenbergh, Marin. Langelet, M. Paulinus Langelet, a Leopold Van Vaerenbergh, F. A. De Cock, De W Ba man, M. Andreas Van Vaerenbergh, Victor Wellekens, Livien Nelis, De kinderen Van der Eist, De W De Cooman, De kinderen Gh/ssens, De Congregatie van O. L. Vrouw, M. Bernard Van Vaerenbergh, Het huisgezin De Cols, Naeiuloos, M. Louis Callebaut, M. Corn. Lcdcgen. Jufv. Melania De Glippel, Goieta De Droog. Monica Stockman, Onbekende, M. Gabriel Cocne, Totael, Ercmbodegem, 257,52. Naemloos, Aelst. PAROCHIE HERRERSEM. De E. H. Pastoor, Jufv. W« Fr. Moens, M. Joannes Moens, M. C. Van Iloorebeeek, Jufv. \Ye I'. De Cock, L. Muvlaert, D. Muvlaert, M. Fr. Van Nuffel, M. P, J. Van Driessclie, V. Goossens, A. Wykbergen. Eenigc Parochianen, De Genootsehanpen, Jufv. Wc Jozef Buyle, Kinderen Van Geit, M. G. Muvlaert, PAROCHIE BAERDECEM. De E. H. Pastoor, M. H. Joostens, Jufv. W' D'Hondt, Nacraloozcn, 2 120 1(1 15 10 10 50 20 3 3 20 20 20 10 15 11 M Toekomende week sluilen wy onze inschry- vingslyst van nieuwjaersgiften aen Z. H. Piüs niet weten dat de liberale meisjesschool uit de horte-Zout- j IX Opgedragen. Wy verzoeken 'lus de Catlioly- ISSSt M" ».elke l.unnen pennio. werken ondersteund wordt. De leerlingen genieten er eene kristelyke opvoeding, zegt de volksbedrieger uit de Katten- sraet. Zeg ons eens, confrater, is het eene kristelyke opvoeding in den zin cencrcatholyke opvoeding, of wel in den zin der on- by te dragen om onze II. Vader l'ius le helpen voorzien in de altyd klimmende noodwendig heden voor liet beslier der vervolgde Kerk, ons denzelven vóór zaterdag aenslaende le laten geworden. De persoonen welke reeds hebben inge schreven en ons liet bedrag nog niet hebben toegezonden, worden verzocht het ons vóór 1 Maert ter hand te stellen. afaankelyke zedoleer begrepen? Als gy de ouders die hunne kin deren aen die liberale school toevertrouwen niet foppen wil, moet gy luidop verklaren wat gy en uwe meesters dour die kris telyke opvoeding verstaet. Maer dit zult gy niet, volksbe driegers, omdat de kristelyke opvoeding der liberhatcry op de onafhankelyke redeleer gestaefd is. en die verklaring uwe liberale scholen hier en elders te veel kwacd zou berokkenen. Heerschap Van Rcnterghem van Gent heeft zondag 11. de geschiedenis van den Sinl-Uarlholomeusnachl in den hopzak den nek omgewrongen. De vent was razend van wicde hy was immers van de Jeztüelophobie aengedaen. en dien kerel in ccnen hopzak geduwen daer zat op zync placts de Vicgcns worden bvna altyd in ccnen zak gedragen. Onder 'l liberacl bestuer, schryft 't dood- versleten gcuzcnorgacn,met/.vu 152 abouucnteu, heerschic hier broederlijkheid de toezing voorbij, gingen de bur- gers van vcrschillige gezindheid arm aen 'arm na elke. t kiezing,was allen twist vergetenIs 't daermcé,contra- ter, dat na uwe klopping van I860 hier zoo vele persoonen in i hunnen handel en zaken le kort gedaen en vervolgd werden dat de sehandelykste denonciatien gepleegd werden dat de I valsche eed tot eene burgerdeugd verheven werd om dejon- schuldigen in 't gevang te werpen; dat de catholykcn in I ï"S« *£j5 I min in"de eescllifdSnis van SM-ÖartMÖmc,'as' jToen wy iu ons voorgaende nummer schreven «lal wy van heerschap Van Renin- Had men dien kerel in eenen hopzak geduwen daer zat hy Qhem an Gent, die zeker een groote liberael is, J "~Jzoo min iets te leeren hadden dan van den heer Van Rentertjhem, sohryn werker aen de zout- straelpoort, hebben wy hierdoor niet willen besluiten dal de laest genoemde heer ook libe- rael is, want wy hebben de vaste verzekering van liet tegenovergestelde. Door ons schryven hebben wy den heer Van Renterghem van Aelst in niets willen beknibbelen noch te kort doen alleenlvk hebben wy willen bedoelen dat wy zoo min in de geschiedenis van Sint-Rartliolomeus- nacht, volgens de liberalen,moesten onderwezen worden door liet gentsche heerschap, dan nu nog, op onze jaren, den schrynwerkersstiel by eenen meesterschrynwerker te gaen leeren. Wy schryven deze uitlegging onzer gedachten néér, omdat men ons, sedert zondag II. ver wittigd heeft, dal zekere kwaadwillige per soonen ONS GEDACHTEN TOEE1GENEN DIE DE ONZE niet zyn. In de zaek van 't Hotel de la Poste was hel wéér 't zelve doch wy kennen den slim- meiik die ons altyd zaken wil doen zeggen waer wy nooit, .zelfs geen oogenblik, aen gedacht hebben. Dat hy oppasse wy zullen hem eens leeren versland krygen van hunne eer en faem beroofd werden door een liberacl bladje opgesteld door non vuilerik nog smeoriger dan een wilde moordat onscbuldigen het land moesten verlaten om eene straf te ontgaen tot de welke zv door bedrogene rechters \er- oordeeld waren, "t geen de vroegtydigc dood van een dezer onschuldigen veroorzaakt heeft dat, al genoeg de aendoening belet my er verder in tc treden En dit noemt gy broederlykheid na elke kiezing, onbeschaem- dc volksbedrieger?Dat gy zulks beweerdet binnen 50 a 60 jaren, toen het grootste gedeelte der Aelstenaers welke deze laetste tien jaren beleefd hebben, van den aerdbol zullen verdwenen zyn, dan zou men u kunnen gelooven, maer heden roept de ware Aclstenaer u toe logenaer, volksbe drieger!!Heer Burgemeester, wy vragen u bclecfdelyk, mag een onderwyzer, al ware liv director eencr Staatsschool, zync leerlingen ten bloede afranselen Wy hooien u, ant- vv ooi den, neenEhwel, wy hopen dus dat gy uwe plicht zult kw vten, gelyk naer gewoonte, en beletten dat het alhier vjorvalleAen de venster der Coneordia wordt aen- gekondigd dal zekere heer Rens, leeraer aen de middelbare school van Ronssc, morgen zondag, alhier in den hopzak, onder de bescherming van 't goddeloos geworden Willems fonds, eene conferentie zal houden, en lot onderwerp heeft gekozen Blik in hel vcriedene. Is dit de Zelfde professor niet die alhier, in placts van M. Rmoest genoemd wor den Zoo, ja, mogen de Aelstenaers content zyn dat zulk een meubel hier met het onderwys en de opvoeding hunner zonen niet gelast is. Indien Ripchidie morgen zondag', methccr- sehap Rens optreedt, gelyk niet heerschap Van Rcnterghem dat zal een fel koppel van twee wezen die de liberale dames en hceren door hunne valsche liberale leeringen en muilen- trek kerven grootclyks zullen behagen, gelyk de Rosters van Dendermondo. 't Prulhladjc uit de Kattenstraat kondigt zync diuigezneide lazeren ook aen dat de liberale zaegstoel Jot- trand, in de Volkskamer,weibeest op den wier der middelbare scholen van Aelst, Lokeren en Audenaerde zal zitten. Er zal veel volk gaan naer kyken tot I'ie Vis toe niet zyncn haen. Punctum. Catholyke manifestatie van Mechelen. Morgen zondag, 15 dezer maend, zullen al de catiiolyken des lands zich le Mechelen ver eenigen om de catiiolyken aldaer geluk te wenschen c\er hunnen schitterenden zege- prael van 26 October II. T Is slechts Donder dag 27 Januaii dat de gekozene catholyke Raedsleden geïnstalleerd zyn geweestde liberale Burgemeester dier stad heeft na lang pronken en monken toch eindelyk den zak moeten opgeven. De manifestatie van Mechelen zal statig zyn, want van alle kanten nes Lands zyn er Intre dingen hy de macht toegekomen. Onze stad zal er ook vertegenwoordigd zyn, doch in geen genocgzaem getal. Aelst, het catholyke Aelst, HALLE. Paerdenmarkt van 10 Februari, jl. Ondanks de onbegaenbaerheid der wegen en banen, waren er 52 paerden van alle slach en waeronder eenige goede labeurpaerden en van vollen bloede,Ier markt gebracht. Dal de paer den van beste hoedanigheid de talrykste niet waren dat spreekt van zelvede pachters waren met hunne le verkoopen paerden, uit vrees van ongevallen, t'liuis gebleven. Men zou waerlyk zeggen dat het weder tegen ons in samenzweering is, want indien het weder gun stiger had geweest,zouden wy liier eene hoogst belangrykc paerdenmarkt gezien hebben. Hopen wy dat op 9 Maert aenstaende, het weder ons zyne maerlscbe buien zal sparen wy verwachten ons aen eene jaermarkt wel voorzien in goede paerden. Premiën Eene van 50 fr. en acht van 25 fr. zullen onder de eigenaers der te koopgestelde paerden verlot worden. REC11TERLYK KP.ONYK. De correctionneele rechtbank van Brussel heelt gisteren den geriaemden D'Haese ver oordeeld tot 5 maenden gevangenis en de kosten. Men zal zich noch wel herinneren, dat deze jongeling onlangs te Brussel, in de Mini jnenstraet, zyn stiefvader by middel van een mes doodslak, terwyl deze de moeder van D'Haese mishandelde. De eenige getuige in deze zaek was de on derzoeksrechter M. Willemaers, die al de f verzachtende omstandigheden is komen ver- halen welke de misdaed kenmerkten van den jongen D'Haese, die, inderdaed, meer ongeluk kig dan misdadig was. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 9 Fehruar zyn benoemd Baerdegem sche. Crootenberghe schepen, M. A. De Poortere, in vervanging van M. C. De Clercq. 1876, schepen, M. G. Van den Bos- PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II. Verhurgt, pastoor van het gevang tc Gent, is pastoor van Nazareth benoemd hy wordt vervangen door den E. H. Alf. De Dry ver, priester te Gent. De E. II. De Backer, onderpastoor te Eremhodegem, is pastoor be noemd te Etichove. De Volkskamer heeft zich deze week onledig gehouden met de beraedslaging over de inter nationale suikerconventie. Deze redetwist leverde geen politiek belang op. Maendag toekomende, 14 Februari, om 9 uer des avonds, zullen de pryzen op den grooten Billard afgespeeld worden, ter estaminet liet Brouwershuis, by Emile Veriiimmen, aen de groote kerk, alhier. De eiudelyke beslissing zal plants hebben tusscben de heeren Leo nard Van Mol, Gust. De Stobbeleir, Arthur Meganck ell Guill. Van Cauwenbergh. Brand te Gent.—Donderdag nacht is een brand uitgeborsten in de kaloenlabriek van M. Jan Rosseel, op den Briel, te Gent. Een tiental minuten voor middernacht zag men boven liet gebouw een dikke rook opstygen en weldra stond het gebouw in vollen brand. De vlammen stegen zeer hoog en verspreidden eene klaerte. welke men op verren afstand zien kon. De pompiers werden verwittigd en kwamen met hun blusclimaterieel ter plaetse. Zy kon den anders niet doen, dan de naburige huizen, namelyk datgene van M. Pauli en dat van den besluerder der fabriek bevryden, waerin zy dan ook gelukt zyn, geholpen door detache menten troepen waeryan een deel den gewich tige» dienst deed van de handhaving der orde. Er bevonden zich ook geddarmen ter plaetse van den brand. De fabriek van M. Jan Rosseel bestaet uit twee gebouwen. Men veronderstelt dat het vuer in het achtergebouw onlstaen is. Het voorste gebouwwaervan slechts de vier muren zyn blyven reclilslaen, beeft vier verdiepen. De voorgevel telt 6.3 vensters, die nu niets anders meer zyn dan gapende openingen. De planken vloeren der fabriek zyn de eene achter de anderen met een verschrik- kelyk gekraek ingestort, terwyl naluerlyk ook de werktuigen naer beneden kwamen, vvacr- door kolommen van vuer en rook in de lucht stegen. In de nabyheid der fabriek bevint zich de lioutzagery van M. Suy indien er wind ge weest was, zou het vuer lic-.htelyk tot het ge sticht hebben kunnen oversiaen. Heden morgend waren nog twee spuiten in werking; alle gevaerwas echter voorby voor de aenpalende linizen. Men zegde dat de boe ken van liet bureel der fabriek gered zyn en dat de wevery niet 'afgebrand is. De schade wordt op omtrent een half milli- oen geschat. Men kent de oorzaek der ramp niet. De werklieden hebben gisteren avond tot 7 1/2 uer gewerkt. Dezen morgend heersclit er veel droefheid onder de werklieden, die zich zoo eensklaps van hunne broodwinning be roofd zagen. Meer dan 500 werklieden werkten in de laóriek, en ouder dezen zyn er velen, die sedert lange jaren aldaer hun bruod wonnen. Heden morgend heeft er zich zeer veel volk naer den Briel begeven. De politie hield de menigte op afstand. De afgebrande fabriek is een der oudste en meest gekende nyverlieidsgestisten der stad Cent. Men zal oqgetwyfeld een onderzoek doen naer de oorzaek van den brand. Wy zyn gelukkig te mogen zeggen, dat er by den brand der verleden nacht slechts stof- felyke schade te betreuren is. Alles is door verschillende maetschappyen verzekerd. Ilct gerucht liep heden morgend te Gent, dat er ook brand woedde in de fabriek van M. Warocquié, opvolger van M. Hebbelynck, Span- jaerdskasteel. Naer liet schynt was er een be gin van brand ontstaen, dat dadelyk gebluscht werd. Het gerucht is in de hoofdstad verspreid dat M. d'Aspremont-Lyriden, minister van buitenhmdsehe zaken, zyn ontslag zou geven, om de plaets van goeverneur der provincie Namen te aenvee«den, opengevallen door liet overlyden van M. de Baillet. Men schryft uit Brussel, 9 februari Gisteren voormiddag, rond II uer, ont stond er brand in liet lokael der bibliotheek van het ministerie van financiën T vuer werd langs eenen mond der calorifère, aen liet be schot van den muer meegedeeld. M. Malou, wiens kabinet aeu de bibliotheek grenst, ver nam den brand liet eersthy riep om hulp en ganscli liet personeel snelde toe. Men redde in alleryl de boeken behalve eenige die ver brand werden. Dank aen de pompiers was rond 1 uer alle gevaer geweken. M. Malou zelve, werkte als een eenvoudige sterveling aen liet verhuizen der bibliotheek. Men schryft uit Oostende, 7 Februari De visscherssloepen zyn dezer dagen tame- lyk lang in zee geweest, de eene 8 dagen, de andere 9 dagen en zelfs eenige lot 10 dagen. In liet begin dezer week zyn er slechts een klein gelal binnen gekomen,'gelukkig met eene overvloedige vangst, zoodanig dal er sloepen zyn die voor 800 en eenige voor 900 (rank visch verkocht hebben. Donderdag waren meer dan 50 vangstenter myn, die, dooreen gerekend, ieder meer dan 60 manden visch aenbrachieneenige hebben hunnen visch niet ter markt kunnen brengen by gebrek aen manden. De vischvangst van januari 1876, is inerkelyk beter geweest dan die van januari 1875. De oorzaek is, dat al de sloepen onzer haven gebruik maken van ys en alzoo bunnen visch, byzonderlyk de tongen, tarbot en grie ten kunnen bewaren, terwyl men vroeger na vier of vyf dagen verplicht was den visch wederom in zee le werpen, aengezien hy reeds bedorven was. FRANKItYK. Een afgeveerdigde by de Nationale Ver gadering, die vreest niet te zullen herkozen worden, ontmoette dezer dagen een groep werklieden en begon deze zyne kandidaleur aen te pryzen. Opdat zyne woorden des te beter ingang zouden vinden, trakteerde hy de werklié met eten en drinken en zy lieten bet zich goed smaken lerwjl de afgeveerdigde bun over zyne kandidatuer sprak. Eindelyk vroeg de kandidaet aen de werklieden wat "zy over zyne princiepen dachten. Overheer- lyk was het antwoord. Dus zult gy allen voor my stemmen Dat zouden wy zeker indien het niet onmogelyk was. En vvaerorn is dit onmogelyk Wel ondat wy allen Belgen zyn en hier niet te stemmen hebben De arme afgeveerdigde was er aen voor de kosten. De koetsier van M. de Sandret, genaemd J. Desprès, die le Villa- E\rand reeds meer dan vyf maenden, in een diepen slaep gedom peld ligt, begon verledenè week eenige bewe ging tc maken, hetwelk deed veronderstellen dat hy zou wakker worden. Dit is echter het geval niet geweest de slapende is weer rustig geworden en wordt voortdurend gevoed by middel van bouillon, gemengd met zeer fyn gebakt vieesch. Ily schynt niet te droomen zyn aengezicht is een weinig verbleekt, doch zyn liclïaem is niet vermagerd. Men leest in de Patrie van Parys Eene verachrikkelyke ramp beeft de stad St- Etienne in verslagenheid gedompeld. Gisteren, rond 4 ure namiddag beeft eene uitbersting van grauwvuur plaets gehad in de koolmyu Jabin, toehoorende aen de Compagnie des Mines van St-Etienne. Deze put wordt door de mynwerkers, den Menselieneter genaemd, ter oorzake der talryke rampen, welke er reeds hebben plaets gehad. Vier jaer geleden vonden er 75 werklieden de dood, ten gevolge eener verscln ikkelyke ont ploffing. De tegenwoordige ramp zal ongetwyfeld nog vreeselyker gevolgen hebben. Op liet oogen blik der uitbersting bevonden zich 216 werk lieden in den pul, die juist den dagdienst be gonnen hadden. Niets bad die vreeselyke ramp kunnen doen voorzien, toen eensklaps eene dubbele ontploffing weerklonk, gelyk aen het schot van een kanon met mitraille geladen. Eene dikke rookkolom steeg op uit de myn en verstikte al de werklieden en peerden, welke zy ontmoette. Zoo gauw men de reddingswerken kon in richten en naer beneden dalen vond men in de bovenste gaendery een twintigtal personen liggen waeronder twee dooden. Zonder doods- gevaer kon men niet doordringen. Eene ontel bare volksmenigte verdrong zich in angstige verwachting rond de myn. Al de burgerlyke, militaire en geestelyke overlieden bevonden zich ter plaetse. Ten zes ure 's avonds werden vier nieuwe lyken bovengeliaeld. Geheel den nacht heeft men doorgewerkt en de vrouwen der mynwer kers wilden in hunne wanhoop, ondanks de koude, de plaets niet verlaten. Heden, zondag, middag waren 49 slachtoffers bovengeliaeld, waeronder 24 gekwetsten wier toestand hope loos is en 25 dooden. Wat de 176 personen betreft die nog niet bovengeliaeld zyn, deze zal men niet meer dan als lyken terugzien. De dooden zyn de eenen verstikt, de anderen verbrand. Hel grauwvuur heeft eenige liethaer van het hoofd gebrand. Andere zyn afgryselyk verminkt. Wanneer al de slachtoffers zullen bovengeliaeld zyn uilen de gasthuizen, waer de lyken heen gedragen worden, twee honderd dooden bevatten. Het getal der weduwen en weezen zal de 600 overtreffen dit alleen zal reeds eene ontzaggelyke lykstoet zyn by de begrafenis, welke maendag of dynsdag zal plaets hebben. Men schryft aen de Patrie van Parys, onder dagteekening van zondag 6 februari De toestand is niet veranderd sedert gisle- avend. Men hoopte nog, in eenige verwyderde gaenderyen, een twaelftal werklieden, door de instorting ingesloten, doch genoegzaem verlucht, levend wéér le vinden. Alle hoop is nu verloren men zal niets meer dan lyken bovenhalen. De bestierder der werken was in de myn toen de ramp plaets had. Hy wierp zich plat ter aerde en de verstikkende damp vloog over het hoofd. Door het bersten van eenen balk werden zyne armen verbryzeld. Zyn zoon een zestienjarige knaep, is onder de gekwetsten. De gewoone ingenieur, M. Rossigneur, die dugelyks van twee tol vyf uer, de myn bezocht, was op den dag der ramp door eene dringende zaek weerhouden. Aen die omstandigheid heeft hy zyn leven le danken. Achtenveertig peerdenlyken lagen dezen morgend, verschrikkelyk verbrand, aen den ingar.d der myn. De lyken der mynwerkers worden voortdurend, naermate zy opgehaeld worden naer het llópilal du Solcil vervoerd en terstond in doodkisten gelegd men telt er reeds meer dan tachtig. De vier-én-twintig gekwetsten, welke door de geneesheeren van liet gasthuis worden verzogd, hebben geen het minste besef van liet gebeurde. Allen klagen over wreede pynen in de borst. Men denkt dat hunne longen ver brand zyn. Men veronderstelt dat de ramp veroorzaekt is door de onvoorzichtigheid van eenige werk lieden die gewoon waren, zoo haest zy op bun werk kwamen liet licht hunner veiligheids- lamp te ontblooten. Vroeger werden de lam pen allen gesloten by middel van éèn sleutel welke de lampbewaerder in zyn bezit hield doch weldra maekten zy valsche sleutels om hunne lampen te openen. Alle middels om hun die onvoorzichtigheid le beletten waren voortaen vruchteloos. Het geweld der ontploffing heeft in de myn alles verbryzeld en overhoop geworpen. Het zal nog maenden duren eer men het werk zal kunnen hervatten, liet stoffelyk verlies zal minstens een millioen bedragen en de maet- schappy zal daerenboven ruim 800,000 frank te betalen hebben aen de huisgezinnen der dooden en gekwetsten. De begrafenis zal maendag in de kerk van het dorp Le Soleil plaets hebben, doelt slechts gedeeltelyk, want aengezien de kerk slechts 70 tot 80 doodkisten kan bevatten, zal de plechtigheid in tweemael moeten geschieden. De tooneelen by de herkenning der lyken zyn hartverscheurend velen der ongelukkige slachtoffers zyn echter zoo wreed verminkt dat zelfs hunne vrouwen moeite hebben om ze te herkennen. Onder de dooden zyn meer dan negentig huisvaders, die rond de dry honderd weezen nalaten. Men hoopt een twaelftal der gekwesten te redden. Zondag middag. Generael d'Abzac, aide- de-camp van maerschalk Mac-Mahon, is op de plaets der ramp aengekomen, en bracht eene gift van 5,500 fr. meé, van den president en zyne gemalin. M. de Meaux heelt van zynen kant 1000 fr. gezonden. M. d'Abzac in iu de myn gedaeld, om de verwoestingen door de ramp aengericht. te zien. Dezen namiddag zal hy de hutsgezinnen der slachtoffers bezoe ken. M. Buffet heeft 5000 fr. op de middelen van zyn ministerie, ter beschikking van den prelekt gesteld. De openbare inschryvingen beloopen reeds tot 15,000 frank. Vyf uer namiddag. Honderd acht lyken liggen in de zalen \an bel gasthuis gerang schikt naermate zy aengebracht worden gaet men lot bet onderzoek hunner identiteit over. Hei bestuer der myn weet liet juiste getal niet der werklieden welke den dag der ramp aen 't werk waren. Gewoonlyk wafren er 240, doch eenigen waren dien dag achtergebleven en zyn daeraen hun leven verschuldigd. Een der opzichters meent 226 werklieden gesteld te hebben, welke in de myn gedaeld zyn. (Nadere Byzonderheden.) De brand die in de koolmyn Jabin ontstaen was, is niet kunnen gebluscht worden men beeft zife^i dus moeten bepalen by het afslui ten der vlammen, by middel van aerden muren van 7 tol 8 meters dikte. Het gedeelte der myn dal aen de vlamnen is overgelaten, meet onge veer 250 meters en bevat nog zeventig lyken. Een der 12 gekwetsten, welke zich in liet gasthuis van Le Soleil bevinden, is overleden vier anderen zyn in hopelcozen toestand die welke te buis verzorgd worden, zyn meestal aen de beterzy. De inscliryving ten voordeele der slachtof fers, beloopt reeds tot 50,000 frank. Morgen worden opnieuw 40 slachtoffers ter aerde be steld. Men zal nog twee maenden moeten wer ken aen bet wegruimen der puinen welke de lyken bedekken, die in de myn gebleven zyn deze zullen alsdan waerschynlyk door de vlam men geheel verteerd zyn. De bedorvene uit wasemingen, welke in de myn opryzen, nood zaken de maelseliappy, buitengewoone mael- regels voor de luchtzuivering te nemen. Eene gansche familie der wyk Sai«t-Fran- cois, bestaende uit vader, schoonzoon en dry- zonen, is in de ramp omgekomen. Van eene andere familie zyn vier gebroeders veronge lukt, die alle vier getrouwd waren, en waer van de jongste pas achtien jaren lelde. SPANJE. De Epoca zegt dat na de opening der cortès de ministers van oorlog en marine, met don Alfonso, naer het hoofdkwartier van het noor- derleger zullen vertrekken. Gevolgentlyk zal don Alfonso den vastenavond in het leger doorbrengen. Carlistische Tydincf.n. Wy hebben de volgende byzondere telegrams ontvangen uit Hendaye, dato 8 februari Generael Moriones is met al zyne troepen te Guelaria. Graef de Caresta en generael Perulastaen met verscheidene bataiffons te San Esteban. De Alfonsislen maken te Irun een nieuw konvooi munitiën gereed voor generael Marti nez Campos, dat over franscb grondgebied naer Urdax zal verzonden worden. Generael Morales Rios, is voor eenen krygs- raed gedaegd, om zich te verantwoorden over de neerlaeg, welke de Alfonsisten geleden heb ben te Auratzain. Er wordt geloofd dat generael Martinez Campos eerstdaegs aenvallenderwys zal op treden in Navarra. Luidens berichten uit Catalonië, hebben zich wéér eenige benden Carlisten in die provincie vertoond. ENGELAND. Te Eagley, naby Bolton, liggen 113 persoo nen ziek, waervan de eerste ongesteldheid wordt toegeschreven aen vergiftiging door lret gebruik van melk. De eerste ongesteld heid is overgeloapen to' eene soort van thy- fuskoorts, waerdoor de meeste persoonen in groot levensgevaer verkeeren. Er wordt alge meen geloofd, dat de melk vervalscht was met eene soort van water, dat niet veel beter was dan zeepsop. ITALIË. Stoute Dieven. Onlangs bevond zich, op eenen avond, M. Steinhauser, professor van beeldhouwkunde, te Carlsruhe, in liet groot hertogdom Baden, met zyne dienstmeid Anna Peller in een rytuig van tweede klas, op den spoorweg van Verona naer Ala. Twee baen- stroopers openden de portel, op weinig alstand der stalie van Domegliare. Zy traden het rytuig binnen en de punt van een langen dolk op de-i verschrikten reiziger gericht houden de, bevolen zy hem te zwygen. De reiziger stelde hun zyne hrieventesch ter hand zy waren echter met den inhoud niet le vreden zy doorzochten al zyne zakken en ontroofden hem 1850 gulden, de helft iu banknoten van 100 gulden, 60 gulden in zilver, 5 banknoten van 10 gulden, 4 van een gulden, een billet- circulair van Weenen- Inspruck, dry stukken van vyf frank, een pruisissche thaler, en ein delyk een gouden uerwerk met metalen ket ting. Na aldus den armen reiziger volkomen uil- gestroopt te hebben, gingen de booswichten naer een ander rytuig over, waerin zich de ingenieur Pietro Lubei, van Trente, bevond, een jongman van 51 jaren. Deze ving met hen eene worsteling aen en dreef de bandieten op de vlucht. Zy sprongen van den trein terwyl hy nog aen 't ryden was, naby de magazynen der statie van Domegliare, en vluchten in de riclitig van de rivier de Adigo. Twee carabi- neros welke zich in denzelfden trein bevonden, doch misschien langs de andere zyde, ver- klaerden niemand te hebben zien afstappen. De stoutmoedige booswichten werden 's an- derendaegs 's morgends, door de carabineros van Pescanlina, aengehouden. DL1TSCHLAND. Het Godscereciit. Wy hebben onlangs gemeld dat 50 officiers uit het fransch leger eene uitdaging tot tweegevecht hadden gezon den aen een gelyk getal officieren in pruisi- schen dienst. Ziehier in welke bewoording de uitdaging inkwestie, door de duitsche drukpers wordt meégedeeid De opsteller van den brief is zekere M.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2