zelfs tot binnen de statie achtervolgd werden. Voor de feiten in het beluik der statie van Meubelen gepleegd, is een afzonderlyk onder zoek ingesteld. De gansche ruimte, zoo binnen als buiten de statie, was door de aenvaflers bezet, die zich vooral in groot getal aen de guichets en dicht by dc rails bevonden. Zy wachtten de reizigers af, stelden zich voor hen, om ze tegen te houden en te beleedigen, terwyl andere persoonen die achteraen stonden, van de duisternis gebruik maekten om de catholyken, by middel van slokken en messen, in rug en beenen te treffen. Geen enkele liberael heeft eene klacht, wegens slagen en verwondingen, neergelegd. Onnoodig te zeggen dat de politie van Mechelen, die nog lot geuzenparty behoort, schitterde door hare afwezigheid. Geen enkele maelregel was genomen, om de catholyken tegen de brutaliteiten der liberalen te bescher men, en noglhans was het gemakkelyk te voorzien dat de mechelsehe geuzery, machte- loos om in vollen dag de indrukwekkende be tooging te storen, welke 's morgends de straten hunner stad had doorkruist, den nacht zou afgewacht hebben om lafhartig, de afge zonderde groepen der catholyken aen te val len. Üergelyke wandaden doen ons al langer hoe meer de verachtelyke geuzery kennen, die wenscht geheel België onder liaer juk te brengen. De liberale drukpers verwyt dc catholyken als eene misdaed, zegt het Journal de Bruxel- les dal op hun banket de eerste heildronk is geweest voor Pius IX, de vader aller catholy ken, en slechts de tweede voor koning Leo pold. De liberalen noglhans hielden dezer dagen zeiven te Nyvel een politiek banket, ter eere van zekeren M. Dubois. Volksvertegen woordigers, Provinciale en Gemeenteraeds- leden waren er tegenwoordig. Welnu, de eerste heildronk werd voorgesteld aen M. Dubois, en slechts nadat deze geantwoord had, dacht men aen den koning. Ons gevoelen is dal er nog al een verschil is tusschen den eersten rang na Pius IX ofwel na zekeren M. Dubois. Wy zyn zeker, dat Leopold II er even- zoo over denkt. Overigens, op een kiesbanket, hier te Ant werpen vóór October laetstledeu gehouden, en waerop al de Gemeenleraedsleden tegen woordig waren, werd er in 't geheel niet aen den koning gedronken. Ziedaer den ^eerbied der geuzery voor den vorst GEKWETSTEN TE MECHELEN. Ziehier eenige inlichtingen, welke wy aen den Comrier de Brutelles onlleenen, over den toestand der byzondersle slachtoffers van de baldadigheid der geuzery. M. A. de Grand-Ry, schoonbroeder van M. SimonisVolksvertegenwoordiger van Ver- viers, heeft verscheidene slagen met een casse-téte ontvangen en vier steken, voortko mende van eenen dolk of stokdegen. Een dezer steken heeft hem in den buik getroffen en eene ernstige wonde veroorzaekt. In den be ginne heeft men voor zyn leven gevreesd een weinig hooger en hy werd in de lever geraekt. De gewonde is nog niet in slaet zyn bed te verlaten. Graef de Buisseret, Provinciacl-raedslid van Antwerpen heeft eene verzorging ontvangen, welke loelaet zyne genezing te'hopen. M. de Buisseret heelt twee slagen van een casse-lele op hel hoofd en dry dolksteken in de ribben bekomen. Hy werd aengevallen aen het gui- ehet waerde kaertjes afgeleverd worden. Zyne aenranders omringden hem en terwyl de eenen hem op het hoold sloegen, troffen de anderen hein met hunne dolken langs achter op de manier der bravi in Italië. Een dolk is dwars door den pelsenfrak en dc ondcrkleêren van den graef, lot verschei dene centimeters diep in het vlecsoh gedron gen. De gekwetste verloor zooveel bloed dat zyne leerzeu vol gevloeid waren. In den nacht teruggebracht naer zyn hotel te Brussel, ont ving M. de Buisseret het bezoek van zynen geneesheer, diedc wonden zeer ernstig be vond. Men vreesde het verschynen van de koortsdeze vrees heeft zich gelukkig niet verwezenlijkt en vandaeg is de toestand van den gekwetste betrekkelyk voldoeude. Wy hebben deaenranding gemeld van M. Van de Pul, oud 85 jaren en gedekoreerd met het yzeren kruis als stryder van september 1830. Het geuzengespuis heeft hem lot twee- mael toe ten gronde geworpen en vertrapt. Dc kloeke gezondheid van M. Van de Put heeft echter weérslaen aen die brutaliteiten en zyn toestand is niet meer van aerd om zyne vrien den onrust in te boezemen. M. Timmermans van Brussel heeft dry won den aen het hoofd bekomen, waervan eene van aerd was de dood te veroorzaken. Hy is thans gelukkig buiten gevaer, evenals zyn stadsgenoot M. Spelcmans. M. De Keersmaecker, vvien in de statie van Mechelen, verscheidene slagen op het hoofd cn eenen dolksteek in de zy werden toege bracht, zal nog in langen tyd zyn bed niet kunnen verlaten. De wonde door den dolk veroorzaekt is zeer diep. Zoo het ■schynt heeft de gendarmerie van Mechelen de hand gelegd op den vcrmoedely- ken dader van dezen laelsten aenslag. M. Masson, van Brussel, kan zyne kamer niet verlaten. De geneesheer stael echter voor zyn leven in. Men weet dat M. Masson by het uitgaen van het koffiehuis la Cour Impériale verscheidene sleenen op hel hoofd en eeneu messteek, insgelyks aen het hoofd bekwam. Zyne genezing zal zich lang laten wachten. De gewelddaden op M. Eug. de Kerchove, Volksvertegenwoordiger van Mechelen ge pleegd, hebben voor hem geene erge gevolgen gehad. M. de Kerchove bevond zich in gezel schap van vier zyner vrienden, toen een veer tigtal geuzen hen aenvielen. Deze heeren ver dedigden zich op de krachtdadigste wyze. Buiten dit laetste geval, waren het allen vreemdelingen die aengerand werden. Dit was eene voorzorg door de vrienden van hel licht genomen, om alle gerechtelyke vervolgingen te vcrydelen. HET LIBERALISM US GESCHETST. Wy nemen de volgende brok over uit de redevoering door M. Verspeyen, redakteur van den Bien Public te Mechelen uitgesproken, en waerin de begaefde spreker een treffend portret van hel hedendaegs libcralismus heeft opgehangen Wat zal men antwoorden op dc onbe twistbare getuigenis der feiten? Op dit uer is er eene party die de onfeil- baerheid der wet, de volstrekte oppermacht van den Staet uitroept, het is de liberale par ty, kampveclitsler der vrijheid Op dit uer wordt een enkele godsdienst in Europa, de caiholvko, vervolgd. Door wien Door de liberalen, de verdedigers der verdraeg- saemheid Op dit uer boeten heldhaftige gevangenen, doorluchtige bannelingen, de misdaed aen hun geweten te gehoorzamen het zyn catholyke bisschoppen, priesters, kloosterlingen. Wie werpt ze in de gevangenis, wie verbant ze, zelfs zonder wet, zelfs zonder vonnis De liberalen die waken over de rechtveerdigheid en vol eerbied zyn voor alle rechtzinnige overtuigin gen Eindelyk op dit uer zyn horiderde scholen gesloten eu luide verheft men de slem tegen liet inrichten van nieuwe hoogescholen. Van waer gaen die onrechtveerdige maetregels en die geweldige protestatien tegen liet eaiholyk onderwys uil? Van de liberalen, de verspreiders van het licht. Is hel waer, ja of neen, dat elke vervol ging, elk onrecht, daerdoor alleen dat het tegen catholyken wordt gepleegd, vandaeg eene daed van liberalismus wordt en als zoo danig wordt voorgesteld aen de bewondering der liberalen Zien wy niet onze belgische geuzen jaloersch der lauweren van den beschavenden stryd in Duilschland, met een begeering oog over de grenzen voorbeelden goed om na te volgen bewonderen Zien wy hen niet uit ganscher harte trachten naer den veeg van den bessem, die ons van hun onge- diert der ullramontanen moet verlossen Het is ongelwyfeld om die reden dat de libe rale organen ons gewoonlyk de party van den vreemdeling noemen. M. Verspeyen had er nog kunnen byvoegen Vandaeg zien wy de catholyken en de catho lyken alleen, aengerand worden in de uitoefe ning van hunnen godsdienst, in de uitoefening van hun burgerrecht, door sehoelies, gewa pend met stokken, messen, casse-tétes en andere doodslaende argumenten. Tot welke party behooren die afrossers Tot de liberalen de vrienden van rust en orde, de vijanden van den burgeroorlog HUTSPOT. Dc conferenciers van 't goddeloos geworden Willemsfonds hemelen, ten huidigen, dage Marnix van SI. Aldegonde op. Dien kerk\ervolger,dicn landverrader stellen zy als den patroon der liberalen aen en bezwoeren deze laetsteiï het voorbeeld der geuzen van de IGC eeuw, wier opperhoofd de landver rader Marnix was, na te levenZoo dus moeten onze hedcndaegsche geuzen of liberalen op nieuw dc beeldstor meryen, de plundering van kerken cn kloosters, de moonlory van priesters, paters, nonnen en burgers, cn andere walgelv ke schurken cn aenvangen. Maer wie, wat warende voorouders ón zer hcdendacgschc geuzen? Luistert Pieler C. Hooft, een pro testant, een geusehe historieschryver van dien tyd, zal het ons zeggen Het waren, zegt Pieler C. Hooft, eensdeels luikerwalen, rapsch volk, maer moedwillig, eensdeels ge- I luchtte Nederlanders. Anderen zeggen dal het een s anten- vlocisel vvas van de allerslechtste driften, baenstroopers, zeeschuimers die men uit de engclsche haven had verjaegd... En hoe was hun gedrag? Laten wy Pieler C. Hooft nog- maels het woord en dcclen wy zyne bcschryving der ver overing van Goreoni mcö De verovering van Gorcum, zegt hy. heeft men met allerlei lasten van tuchtelooze ongeregeldheid en uitgelaten moedwil bezoedeld. Twee van de burgers werden op dc merkt met de koorde vcrdacn, de andere op rantsoen ge- steld, de Drost, zvne huisvrouw, zyne dochter en oen twintigtal gevvyde persoonen, ('t is te zeggen paters of priesters), naer den Uriel gevoerd. De smaed, de mishan- delingen cn overvuile vinnigheid gepleegd aen deze geeste- lyken, bewyzen dal hit aerdryk geen ongcdieit zoo fel voedt als dc mensch is, bereden van dc boosheid zyner woeste lusten, tevens God en zyne eer vergeet, want als zy (uitgezonderd een of twee die het Pausclyk Geloof ver- zacktcn) al te samen Kvvalyk gewoigd, na verscheidene kwellagien in een kloostersehuer den gnnschcn nacht over, zieltogend, in den strop gehangen hadden, leurierden i nog de soldaten (de watergeuzen) zoo wreed eene dartcl- beid dat de eene den neus, de andere dc ooren, dc andere dc schameldeelen van dezen of genen monnik afVordcr- den cn als trelïelyk den geus spelende en fraei bevende inet die leden op den hoed in de stad keerden, t Zoo handelden de watergeuzen, de voorvaders onzer hbc- beralen met de burgers, monnikken en priesters van Gorcum na de inneming van den Uriel in 1572. Dit lot moet onze hedcndaegsche geestelykheid en ons ook te beurt stacn, volgens de liberale opperhoofden, want men bezweert dc liberalen de geuzen der 16ceeuw i in ai.les na te leven. Wat denkt u daervan, medeburgers, 't zou hier goed gaen moesten de geuzen nog eens meester worden, niet waer De beenhouwers en M. W'ymenier stacn gelyk aen den stack de eenen beweeren dat er met hunnen stiel niets te winnen is, de andere zegt dat vvymen steken niet profytig is, zelfs op dc gronden waer men slechts het jachtrecht op heeft. En noglhans dc beenhouwers blyven slachten en M. Wymenier w.vmen steken. Leg my dat 'uitMet Vastenavond maendag geeft de raaetschappy van schermkunst en gym nastiek, gevestigd in den hopzak, een bal masqué, travesti et pan', ten profyte, raed eens van wie Van de liberate meisjesschool in de ltortezoutstraet. Men zal hy de genuskeerden, getravestiscerden en geparreerden en by al wat uitgact in eerden, eene inzameling doen voor die school. Wat zullen de liberalen nog al uitvinden om geld voor hunne meisjesschool te smeden Allons, heeren liberalen, gael in uwen zak en laet niet toe dat ir opcnbaerlyk voor uwe school gebedeld wordtGezoudt dit wel doen, niet waer? Maer uwe zakken gaen met slotjes vast als 't op geven acn- komt. Tons pingres, zegde u een liberael trottoirbladje. 't Verbond heeft zondag een geheel regenstuk krokodillen tranen gestort over de loting en de militaire lasten die zyne vrienden, de liberale ministers, iu'1870, verzwaerd hebben. O gi volksbedrieger PéreJef, heeft wéér gansch dc week aen zynen staet van dienst gewerktom de liefde Gods geeft den mensch toch een kruiskc van v óór of de garde komiek is naer den Oost. En als Père Jef centje krygt, dan krygt korncl Grosse bolle ook eentje; dat zal netjes zyn.Deze week heeft M. llockstal, volksvertegenwoordiger van Dergen voor onze koophandclsreelitbank geplelen 't schynt dat deze heer zoo verbacsd opkeek als hy 't schitterend licht zag verschynen dat Jugcke Gideke daer wckelyks verspreid. 't Byna uit gemergeld Verbondje, 't orgaentje onzer aclstersche liberalen, geuzen, vrydenkers, enz., is Donderdag door de rechtbank van Dendermonde, veroordeeld tot twccmael 500 fr. schade loosstelling en tot twccmael 500 fr. voor de onkosten te dekken van de afkondiging der vonnissen, jegens laster tegen de heeren bestuerlcdcn onzer burgerlyke Godshuizen en dc EE. Broeders van MariaDat maekt te samen eenen item van fr. 2,000,00, zonder de gekwetsten. En dc schryvc- lacr van zulk een vuil bladjc durft ons het woord Lasteraer naer 't hoofd werpenZalmen nu gaen gclooven dat de liberalen altyd hunne eigene vuiligheid aen een andermans rug willen wry ven. Volgens den Bien Public van Gent, zyn er te Mechelen slechts twee processen-verbad opgesteld en dan nog tegen twee catholyken. Daee twyfelcn wy geen zins aen de liberale Maden hebben immers van in den beginne der weck geschreven dat dc gewonddc catholyken zich zelve geslagen en messen of ponjaerds in 't Ivf gesteken liadden om er de liberalen kunnen meê te betichten. Dat is sterk, hé, geëerde lezers Maer wat is 't nc geus ziet op geen valschc aenklachthy zou anders geen geus zyn. De Burgemeester van Hacltcrt leunt op nen gebroken stok, wclhaest zal hy breken en den vent in 't zand doen rollen. Hy zou zyne demissie van burgemeester gegeven hebben, zegt hy, maer omdat de Denderbode aengekondigd heeft dat hy ze ging geven, geeft hy ze nu niet. 't Is spytig, vriend dat gy dat verstand niet hebt, want nu geijkt gy aen 'l vyfdc wiel aen een wagen. De lafaerds die zich achter den Denderbode verschuilen, schryft 't Verbond, durven beweren dat in eene voordracht te Gent in 't Willemsfonds gehouden, het publiek voor de zeven achtste samengesteld was uit werklieden allen aen de Internationale tocbehoorendc. En dacrmcé weet de slimmerik nu wie hier onlangs het gerucht verspreid heeft, dat een opperhoofd der Internationale het woord kwam voeren in het WillemsfondsWy huilden stacn wat wy hieromtrent geschreven hebben, want het Willemsfonds en heerschap Van Jde Ven hebben zich wel gewacht eene tcreehtwyzing van den Bien Public te eischcn. Ten andere, 't Verbond zelve betwist de gegrondheid onzer acnhalingen niet betrekkelyk de zoo walgelykc als snoode godslasteringen en spotternyen met heilige zaken in 't gent- sche Willemsfonds uilgcbrackt, want het rept er geen woordje van. De goddeloosheid en de godshaet der 11 illemsfond- sers worden hier algemeen gekend buiten eenige gedw ongene persoonen waren nog slechts een Mal werklieden dezer stad naer het gczccvcr van heerschap Reus gaen luisteren. Deze welke eene voordracht bygewoond hebben, zeggen ronduit, hunne goesting te hebben van den bccstenpract die er tegen Kerk, Paus ca geestelykheid, en vooral tegen de Jezuïeten, verteld wordt. Halte lii! myn hutspot zou te groot worden de liberalen zullen hem van i«u af al moeilyk genoeg verteeren. Nieuwjaersgiften aen Z. H. Pius IX. 8"° LYST Bedrag der vorige lysten, fr. 4001 15 MM. Meert-Eckhout en Meert-Schuer- mans, Aelst. 13 J. V. G. 2 30 Een inwooner van Herdersem, 5 Naemloos, Aelst 2 M. Livinus De Ryck, Burst. 5 Algemeen totael. fr. 4030,05 Wy sluiten heden onze lyst van Nieuwjaers giften aen Z. H. Pius IX opgedragen, noglhans indien er nog voorstaenders van Kerk en Paus zyn welke van zin zyn hunne jongsten aen den 11. Vader te toonen, wy zullen ze met dankbaerheid ten onzen bureele ontvangen en ter bestemming doen geworden. Wy bedanken vuriglyk al de geachte inschry- vers en iuschryfsters welke aen onzen oproep zoo mildadig hebben beantwoord en verze keren hun dat de overvloedige zegeningen van den vervolgden Pius, hun welzyn zal mede brengen zoo naer 't gecstelyke als naer 't wereldlvke. 't Gene met liefde aen Z. II. den Paus vol geloof en hoop gegeven wordt, is slechts aen den Almacluigen geleendgen men weet dat deze welke in God geloofd en ge hoopt zullen hebben nooit zullen beschaemd worden. O* Wy verzoeken nogmaels de geëerde in- scliryvers welke ons liet bedrag hunner gifte nog niet hebben toegezonden hel ons vóór 13 Maert te willen doen geworden. Geerardsbergen, 14 Februari 1870. Vriend Demierbode, De muzikale avondfeest, verleden zondag alhier in St-Jozefskring door de jeudige maat schappij het Land van Riem uwer stad gegeven, heelt zeer luisterrijk geweest en on der alle opzichten de verwachting van het talrijk en uitgelezen publiek overtroffen. De beide kooien wierden met vele juistheid eu samenhang uitgevoerd dit doet waarlijk eer aan M. J. B. Colson, wiens kunde en be scheidenheid in het geleiden eenieder heeft bewonderd. Met denzelfden lof mogen wij spreken van de twee romancen twouwe Liefde en n 't ver geet mij niet Wij hebben ook liet genoegen gehad beurtelings den klephoorn, de fluit, de bazuin cn het saxophone te heoreu. Alle ken- ders ware het eens om te bestaligen dat hel niet enkele liefhebbers waren, maar reeds jonge kunstenaren, die met tijd en vlijt het toppunt der kunst zullen bereiken. De lieer A. Vromant van St-Amandsberg, heeft met een waar talent, de lachspieren der aanwezigen, menigmaal ontspannen met zijne kluchtliedjes de mode en ze zwijgen dat zij zweet en. Unnoodig is het u te zeggen dat het uitvoe ren der verscheidene stukken menigmaal door de warmste toejuichingen onderbroken wier den. Wij sturen aan al de leden van het Land van Biem en aan den heer Vromant onze hertelijke bedankingen toe en wij verhopen, dat zij, \ol- gens belolte, met den aanstaanden zomer ons opnieuw zulleu vereeren met eene nog luister rijkere feest. Aanvaard, enz. X. Moorsel, 17 Februari 1876. Wij hebben de eer UEd. ter kennis te bren gen dal wy gisteren in deze gemeente een geval van hondsdolheid hebben bestatigd ten hove van Benediclus De Smedt. Dit beest na eerst zynen meester gebeten te hebben, heeft in zyne gebuerte eenen anderen hond in zyn kol gebeten en is van daer geloo- pen tol op het grondgebied van Aelst-Mylbeke, ahvaer hy nog andere honden heeft gebeten. Gelukkiglyk heeft men liet razende dier en al de gebetcne honden onmiddelyk kunnen afmaken. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. J)eE. II. Partori, proost te Drongen, is pas toor varr Vosselare benoemd. Dynsdag avond is er brand uitgeborsten in den graenwindmolen, gestaen aen de grens scheiding onzer stad met de gemeente Erem- bodegem en toehoorende aen sieur Menscliaerl- Sadones, mulder alhier. De brandspuiten onzer stad hebben zich naer 't tooneel der ramp be geven, alhoewel de in brand staende molen op 'l grondgebied van Erembodegem gelegen was, om de aenpalende buizen van Aelst des noods te beschutten. Doch er viel aen geen blusschen te denken. De wind blies in eene goede rich tingen er was geen gevaer voor de in den omtrek staende gebouwen. Het vallen der molenwie ken leverde alleen eenig gevaer op, doch ze vielen eindelyk zonder verdere schade te ver richten dan 5 peerlaers te schenden in den hof der heeren Dc Gheest. Eene groote hoeveel heid bloem en granen is door het vuer ver nield by gebrek aen spoedige hulp heeft men niets konnen redden. Het beloop der schade is onbekend. De molen cn koopwaren waren verzekerd. YOLKSKAMER. Het onderzoek en stemming van 't wetsont werp betrekkelyk de internationale suiker conventie heeft het grootste gedeelte der week de volkskamer onledig gehouden. Veders heeft de vergadering eene interpellatie gehoord door den heer Lambert over de militaire gronden van Charleroi, eenige verslagen over petitiën aengeiiomeii en't wetsontwerp gestemd nopens degrensbepaling tusschen degemeenten van Enghen en Klein-Enghen. De beraedsla- ging over het wetsontwerp beircflende de Universiteitsexamen is, op voorstel van M. Frère, tot Dynsdag aenstaende verdaegd. Men schryft ons uit Denderwindeke, 18 Feb. Dezen morgend, omstreeks 7 uren, heeft men alhier, nevens den windekeveldweg, uit eenen gracht het lyk opgevischt van den ge- naemden Pieler Persoons, oud 48 jaren, dag- loorier. Hel lyk is door den heer doktor Duer- brouck onderzocht geweest, en geene sporen van geweldadigheden of mishandelingen wer den bestatigd. De oorzaek dezes onheils moet aen dc dronkenschap toegeschreven worden daegs te voren schynt het slachtoffer in dien staet te zyn gezien geweest. De gemeenteraed van Gent, heeft in zit ting van verleden maendag, de toelage aen den franschen schouwburg dezer stad, van 50,000 op 35,000 fr. gebracht. Die verhooging werd toegestaen op verzoek van zekeren M. de Meulemeesler, cn onder voorwendsel dat de tooneelbestuerder, ten minste twee dan seressen en een danser d moet hebben. M. de Meulemeesler zal dus, op de kosten der burgery, twee danseressen en een (tenser, door zyn lorgnet te zien krygen Plundering te St-Nikolaes. Maendag avond is te St-Nikolaes een schelmstuk ge pleegd. Dry zwart gemaekte kerels zyn rond 8 1/5 ure in ie wooning gedrongen van Jan De Middelaei', yzerdraeier in de werkhuizen des spoorwegs Mechelen-Terneuzen, gelegen rechtover het kerkhof, ten einde der Truweel- stract, gezegd bij Vyfstralen. De Middelaer was juist, na geavondmael te hebben een glas gaen drinken, toen korts daerna zyne vrouW zich naer den stal begaf om de geit te voeden. Op den hof gekomen, sprong van achter een regenbak plotseling een man voor haer, die haer zegde: Ge moet er aen Hy sprong naer de deur welke op het veld uitkomt, opende die en liet twee mannen bin nen, e\cn als hy, gansch het aengezicht lot in den hals zwart gemaekt. Siilzwygend ging de eerste hel huis binnen, een der twee by- gekomenen volgde. De derde bleef builen in liet maenlicht staen by de verslagene vrouw. Na eenige oogenblikken echter ging de vrouw binnen om te zien wat die mannen zou den aenvangen, daer hare dry kinderen zich binnen bevonden. Toen zy binnen ging volgde haer de derde. Toen zy in huis was schreeuwde haer de eerste man toe Wy moeten hier geld hebben Ik heb geen geld, zegde de vrouw. Uw man wint eene goede daghuer, en als gy uw geld niet geeft vermoorden wy uw kind Een hunner greep 't kind van 7 maer.den oud uit de wieg en wierp het op de tafel, nam vervolgens een kapmes en dreigde het Kind het hoofd af te slacn, indien de vrouw haer geld niet gaf. De vrouw hield vol dat zy geen geld in huis had, dat haer man maendcïyks ontving, dat zy per maend alles liaelde en alles dadclyk weg was, na behoorlyke betaling. Een der schurken greep dan belandere kind, een jon gentje van omtrent 4 jaer, dat hy. schudde en tweemael terug in zj n bedje wierp, en de klee deren van het lyf scheurde. Middelerwyl was een der schurken naer boven geloopen en riep Wy hebben het koffermaer als er niets in is, laet ons dan alles vermoorden Een der twee beneden gebleven schurken liep insgelyks naer boven de derde kreeg last om te schuifelen als er iemand den hof op kwam en 't was gelyk wie er opkwam, met den kop in te slacn. Het oudste kind, een meisje dat boven sliep, op dit gerucht wakker geworden zyride, riep op zyne moeder en vroeg wat er gaende was. Kind, zegde de moeder, spoed u gauw, er zyn dieven in huis. liet meisje greep de zak- horlogie haers vaders waermeê zy benevens hare moeder en de beide kinderen, in het pomphuis vluchtte, ahvaer zy bleven tot dat De Middelaer t'huis kwam. Terwyl zy daer gezeten waren, hoorde de vrouw dat de dieven het koffer openbraken, waeruit zy eene som van 250 franken medege nomen hebben, benevens twee paer lakens. De lakenen mantel der vrouw, hebben zyin den hof laten vallen. Dc vrouw weet niet langs waer de schelmen vertrokken zyn zy waren langs hel veld over den muer geklommen. Vader, wy zullen de geit ook meenemen, hoorde zy eenen zeg gen, waerop een antwoorddeNeen, dat niet, wy zouden morgen verraden zyn. De dieven zyn iu het pomphuis niet geweest en zullen gemeend hebben, dat vrouw en kinde ren het veld in gevlucht waren. De policie deed dadelyk een eerste onder zoek en weldra werd een drytal mannen aen- gehouden, doch deze zyn op onvoldoende be wyzen weer losgelaten. Het parket van Dendermonde is reeds ver scheidene malen ter plaets geweest om de ware plichligen te kunnen ontdekken.-De ver moedens rusten nu op dry andere verdachte persoonen. Men schryft uit Brussel, 16 Februari Heden morgend hebben alhier, in de handen van M. Gerard, voorzitter der eerste kamer van het beroepshof, den eed afgelegd M. Stappaerts, vroeger subslituet van den pro- kureur des konings te Mechelen, benoemd tot rechter by de rechtbank te Brussel, in vervan ging van M. Scheyven, die tot prokureur des konings te Mechelen is aengesleld, en M. Ter linden, advokaet by het beroepshof te- Brussel, die tot subslituet te Mechelen is benoemd, in vervanging van M. Stappaerts. M. Scheyven had reeds vroeger den eed afgelegd, en had daerna onmiddeilyk bezit genomen van zyn prokureurszetel te Mechelen. Wy vernemen dat het besluer van den Catholyken Kiing van Antwerpen, aen M. de graef G. de Buisseret, zyne hartelyke gevoe lens van sympathie heeft uitgedrukt, aen- gaende de laffe aenrandig, waervan hy ver leden zondag te Mechelen het slachtoffer is geweest. De Catholyke Kring heeft by deze gelegenheid de uitdrukking op zich genomen van de verontweerdiging van al de antwerp- se.he catholyken, welke M. de Buisseret, in zyne hoedanigheid van provinciael-raedslid, naer Mechelen heeft willen vergezellen. Er wordt te Antwerpen vertelt, dat dezer dagen een ongehoord leit is voorgeval len. hetwelk opmerking verdient in de anna len van het leger. Een sergeant der infanterie zou eene klacht tegen zynen overste hebben ingediend uil hoofde van dronkenschap. Dat verslag moet volgens het gerucht luiden, dat de luitenant-kolonel die 's nachts dc wacht posten bezocht, in staet van dronkenschap was en allerlei opmerkingen maekte die niet noodig waren. Men voegt er by, dat dit geval groote opschudding onder de opper-oflicieren van het leger gemaekt heeft. Een sergeant die een kolonel van dronkenschap belicht, dit is nog nooit gebeurd Volgens men verzekert is er een ernstig onderzoek begonnen. Er zyn dezen morgend verschillende ongelukken te Antwerpen voorgevallen Om streeks 9 uer sprong een werkman uit een rytuig van den tramway en viel ten gronde de diligencie van Hoogstraten kwam juist aen- gereden, de koetsier kon de peerden niet in tyds inhouden, zoodat deze op het lichaem van den ongelukkigen trapten, waerna nog het eerste wiel der diligencie hem over het hoofd reed. Door de zorgen der politie, is de gewon de naer het gasthuis gebracht. Ten 11 uer had er een tweede ongeval plaets in de Koe- poortstraet, juist over den Goddaerd. Er heerscht daer onophoudelyk en vooral des vry- dags eene groote beweging van rytuigen, zoo als wagens, boerenkarren, enz. Voortdurend hebben cr botsingen plaets, en het zou noodig zyn dat de politie wat meer te zien was. Op gezegd uer reed een groote wagen tegen eene boerenkar aen. Door den sch«k stortte het peerd neêr, en de voerman, een bejaerd bui- teiinTensch, viel van de kar met het hoofd op de kasseien het peerd sprong recht en de wielen der kar reden over de beenen van den ouderling. Er was geen policie te zien de burgers hebben den gewonde opgenomen en verzorgd bet bloed stroomde uit neus en mond. Later, wanneer alles gedaen was, is de politie gekomen. Op zyn verzoek beeft men den gewonde op strooi in zyne kar geplaetst, en naer huis gevoerd. -- Men schryft uit Namen, 16 Februari Volgens men meldt, zal M. Lelière, Volks vertegenwoordiger dezer stad, by de kiezing van Juni, geen nieuw mandaet als Kamerlid meer aenveerden. HOLLAND. Geheimzinnige Moord. In hel Leidsche Dag- bind leest men het volgende a Zondag avond omstreeks tien ure moet op den weg langs de Haarlemmervaert, schuins over den laelsten houtzaegmolen en naby den doorgang onder den spoorweg, een even vree- selykeals geheimzinnige moord zyn gepleegd althans een heer (student), die te .Warmond een bezoek had afgelegd, ontdekte op zyn terugtocht naer de stad by het licht van de lanteern waervan hy zich wegens de duister nis voorzien en die hy aen zyn middel beves tigend had om aldus zyn pad te verlichten, ter genoemde plaetse een vreemd voorwerp, dat zyn aendacht trok en weldra het lyk van een fatsoenlek meisje bleek te zyn. In den hals stak eeu dolk waermede de moord dus waerschyiilyk was gepleegd. Toen ge noemde heer zyn onderzoekingen verder had voortgezet en eindelyk tot bezinning kwam van den ook voor hem gevaerlyken toestand, trachtte hy zoo spoedig mogelyk de stad te bereiken en begaf zich toen naer het bureel van politie, waer hy van zyne ontdekking ken nis gaf. Onmiddeilyk begaven een inspecteur en eenige agenten zich met hem naer de aen- geduidde plaets, doch daer gekomen was van het lyk geen spoor te vinden. Het was ver dwenen. Het verder onderzoek in den omtrek, alsmede het visschen met sleepnetten in de vaert en de sloten, waermede men gisteren en lieden was, bleef vruchteloos. Zoowel over de moord zeiven als over de raedselachtige verdwyning van het lyk, hangt e<?n geheim zinnige sluier, waervoor natuerlyk door de politie al het mogelyke wordtin het werk ge steld om dien op te lichten. FRANKRYK. Aerdbevixg. Zondag avond, omtrent kwaert na 6 uer, werd te Coulances, in het departement der Miuiche, eene aerdbevirig- schok gevoeld. Een onderaerdsch gerucht, ge lyk aen het gedommel van een zwaer geladen rytuig dat lamelyk snel voorlrydt, deed zich gedurende eenige sekonden hooren. In ver scheidene huizen werden het keukengerief dat aen den muer hing en de lellooren die op tiet schouwboord stonden, in beweging gebracht. Dit natuerverschynsel, dat geene merkbare schade heeft veroorzaekt, heeft zich opgedaen in Inet veld, op eene tamelyke wyde uitge strektheid en werd het meest gevoeld in do nabyheid der zeekust. In den nacht van woeRsdag 9 dezer, rond 3 uer 's morgens heeft men te Chambery twee aei'dbevingsschokken gevoeld, waerdoor ver schillende persoonen plotseling uil hunnen slaep werden opgewekt. De trillingen hadden, zoo het schynt, plaets in de richting van het noordwesten naer het zuidoosten en duerden slechts een halve sekonde. Verscheidene uer- werken zyn door die schokken stilgevallen. De gekwetste Mynweukers. Men leest in den Memorial de la LoireDe gekwetsten in de ramp van St-Elienne, welke zich in het gasthuis van Le Solcil bevinden zyn allen door den onderzoeksrechter bezocht en on- dervraogd. De meeslen onder hen die de spraek verloren hadden, hebben die reeds terug bekomen. Byna allen waren op het oogenblik der ramp buiten kennis gevallen en herinneren zich byna niets van hetgeen zy gevoeld hebben. Te rekenen van de ontplól- fing, tot op het oogenblik dal zy in een bed van het gasthuis ontsvaekl zyn, bestaet er eene volslagene leemte in hun geheugen. Een hunner verhaelt dat hy eensklaps een zyner kameraden,opometers afstand van hem, door de vlammen omringd zag, en herinnert zich niets anders. Een andere, een staljongen, heeft zich spoedig in het strooi plat neêrge- legd en is alzoo blyven liggen totdat de kwade damp voorby was. Een derde werd opgeno men door eene soort van draeikolk en, ter wyl hy niet eene ongelootlykt: snelheid rond- draeide, tegen het gewelf der gaendcry ge worpen. DUITSCIILAND. Zaek Stroussberg. Eene eerste vereenï - ging der schuldeischers van M. Stroussberg heeft te Berlyn plaets gehad. De kommi«s*»ris der failliet heeft meegedeeld dat net getal der schuldeischers beloopt tot 697, waeron- der 42 bevoorrechte. De gewone goedvinders bedragen verscheidene millioenen. De ande ren, met de kosten der failliet erby gerekend, klimmen op tot ojigeveer 700,000 mark. Wat het aktief betreft, dit is nog niet be- paeld vastgesteld en kan voor het oogenblik nog moeilyk geschat worden. Men rekent nog lhans dat de bevoorrechtte schuldeischers zul len kunnen betaeld worden wal de anderen betreft M. Beunecke vreest dat zy weinig zul len bekomen. De kommissaris betreurde de afwezigheid van den gefailleerde en gaf te kennen dat deze laetste in langen tyd niet voor zyne schuldei schers zou kunnen verschynen. Op zyn voor stel hebben de schuldeischers besloten dat men zou voortgaen aen mevr. Stroussberg 20 mark per dag te betalen, ten einde haer toe te laten te voorzien in het onderhoud van haer en hare vyf minderjarige kinderen, daer zy van elk ander middel van bestaen ontbloot is. ENGELAND. Londen, 16 Febrnari. Professor Tennant, mineralogist deF konin gin, heeft den inventaris opgemaekt der edel-

De Denderbode | 1876 | | pagina 2