Dit is het waeraclitig verhael van hetgeen dagel>ks te Bois-d'Haine te zien is, sedert den 1 Januari. Dezen morgend nog, 4 Februari, den 407° Vrydag der wonddraging, hebben \vy hetzelfde schouwspel bjgewoond. Er was aen het voorhoofd geer» het minste leeken van bloed te zien, doch de handen integendeel onder het Communiekleed verborgen, bloeden zeer hex ig. Hel Fondsenblad van Zondag jl. bevat een artikel 't welk \vy gansch bytreden omdat hel klachten uit welker gegrondheid door nie mand kan betwist worden. Ziehier dit artikel Verscheidene gemeenlesekrelarissen en be dienden van den burgerlyken stand dienen ons hunne klachten in over de uyze, op welke de registers ter inschryving der akten van geboorten, huwclyken en overlydens, ditjaer in onze provincie gemaekt zyn. Wy hebben ons van de gegrondheid dier klacht willen overtuigen, en moeten bekennen, dat er waerlyk iets overdrevens in ligt. De zaek is, namelyk, dat men (God weet wiegoedge vonden heeft (waerschynlyk oin de gemeenie- bedienden er heel veel plezier mee te doen al de bladzyden dier registers te laten afrege len, niet in potlood (men luidde dit slechts uil te wryven), maer in wel gecondiiioiiccrdeii drukinkt, en wel iedere lyu, zoo wyd van elkaer, alsof er door eenen schooljongen thema's moesten opgeschreven worden. \V'y voegen er by dal de al'regeling boven dien zeer gebrekkig is gedrukt geweest, 't geen niet zelden voorvalt, en eene mekunieke regeling veel netter en regelmatiger zou ge weest zyn. Deze nieuwigheid, gebroeid in het brein van den ecnen of anderen bureaucraet (bi is 't misschien de schuld van den drukker, die van de zaek geen io'.a kent heeft voor gevoL', dat de akten nu nog eens zooveel placts als vroeger bekleeden, en dat in vele steden en gemeenten de registers, waervan het bestelde getal bladzyden voor een geheel jaer was be rekend, reeds te midden van den zomer zullen volgeschreven zyn En dewyl voor ieder blad een zegelrecht van Ir. 1-60 moet betaeld wor den (gecuc kleinigheid, voorwaer, wanneer men berekent, hoeveel zulker zegelbladen er in eene volryke gemeente benoodigd zyn), zullen de registers in 1876 ongeveer het dub bel kosten van wat men betaeld beeft voor degene van 1875... De liieruit te spruiten uitgave, welke uit- sluitelyk ten laste der gemeenten valt, ware in sommige plaelsen genoeg om er eenen toe- gevoegden bediende op by te houden. Maer er is meerin verscheidene sleden en dorpen was men gewoon zekere deelen der akten, welke aen geene verandering onderhevig zyn, voorop te laten drukken, derwyze, dat de invulling op eenen bctrekkelyk koiten lyd kan verricht worden. De laellydige toezending der registers heeft zulks dit jaer niet loegelalen, en het tweede gevolg der bedoelde nieuwigheid is, dat de arme bedienden van den burgerlyken stand, vooral iu de volkryke plaetsen, zich thans als liet ware moeten afsloven om hun werk af te maken, cn derhalve een pacr uren daegs, ten minste, langer dan gewoonlyk, op hun bureel moeien blyven.l Alsof er nog geen werk ge noeg in de gemeente secretariaten ware, en de beambten hunne magere bezoldiging nog wat zuerder moesten verdienen Wy me.enen dan ook te welen, dat verschei dene gemeentebesturen vast besloten hebben dergelyke grillen geene tweede macl te laten gebeuren, en dat zy voor de hun benoodigde registers in 1877 zèlven zullen zorgen, zoo er van hunne protestatie, die de provinciale overheid ouvérmydelyk ontvangen zal, geene rekening gehouden wordt. WETGEVENDE KAMERS Het Senact beeft zich maendag lest verga derd. Onniiddelyk zyn de achtbare heeren Senators overgegaeu tot bel onderzoek eu stemming des litils II, van liet inleidend boek des wetsbocks van burgerlyke rechtspleging. Verders heeft de hooge vergadering zich onle dig gehouden met het aennemen \an 't wets ontwerp nopens de vermeerdering van zekere gerechtshoven cn rechtbanken, alsook 't deze op de onderstandswoonsl. Naer het schynt zou de kommissie van juslicie des Scnaels hel wetsvoorstel des hee ren Baron d'Ancthan op 't notariael met 6 stemmen tegen 4 verworpen hebben. De Volkskamer beeft gansch de week gere detwist over het wetsontwerp belrckkelyk liet liooger onderuys. Deze redetwist leverde weinig belang op voor liet meerdere deel onzer geëerde lezeren. De volgende heeren van arrondissement zyn aengewezen om deel te maken van den jury voor den eersten ziliyd van den lslcn tri- mesier van 1876 Burry-Antheunis Louis, brouwer, Aelst. Cumönt-De Craecker, nyveraer, Aelst. De Cocn-Van der Noot, Gustaef, bankier Aelst. De Uyck B. advokaet, Aelst. De Wolf-Van der Noot, koopman, Aelst. LangelelPaulinus, ncgt., te Erembodcgem. Den Zondag 27 Februari II., heeft het wit kliekskc van Moorsel een muzikael uilstapje gedaen naer Nieuwerkerken, en aldaer de liberale herbergen bezocht onder 't geleide van den liberalen burgemeester Baetcn en con- soorten. Het spreekwoord zegtSoort zoekt soorten nu beeft de moorselsche witte benoe met in troebel water ie visschen reeds vrien den gevonden 1° lot Appels, 2° tot Lebbeke, .7° lol Eiembodegem, 4° tot Nieuwerkerken en 5" tot Antwerpen in de zoologie of tuin voor (tieren - Spoorwegen. Wy herinneren onze Jczers dat. te rekenen van 15 meert aenslaen- de, de reizigers welke zullen plaets nemen in tie staelsspoorlreinen, zonder van een regelmatig biljet voorzien Ie zyn, bunnen ver- voerprys zuilen te betalen hebben, henevens eene vc-rhooging van 50 p. h. van den prys \rn gezegd vervoer, met een minimum van 60, 50 cn 40 centiemen, voor de afstanden van eerie r.iyl in eerste, tweede en derde klassen. Hetzelve zal toepassëlyk zyn aen de rei zigers. welke zullen worden gevonden in een kctr.j'-ui i'monl van eene hooge re klas, dan die op hun eert koepon aengeduid of voor hen die voot'icn van een gewoonen koepon in eenen sneltrein eizen, zonder in de verliekstalie zien te hebben voorzien van den supplerhentairen koepon, uoor het reglement vereischt. Nogthans geven de koepons van eerste en tweedeklas, voor gewoone treinen genomen, insgelyks toegang tol de waggons van tweede en derde klas op de sneltreinen. PILLEKENS. In don loop van decs jaer gaot men te Gent den dry lioiidcidstcn verjaerdag vieren van de pacificatie van Gent, iets vvaernicé de geuzen van dien lyd dc trouwhebbende eatholyken zoo dcerlyk fopten. Naer men verzekert zal de historische stoet of cavalkade die te dezer gelegenheid de stra ten van Gent zal doorkruisen, eene vvalgclyke bclcediging zyn legen de eatholyken. Over weinige jaren mocht men te Brussel den SOOjarigen Jnbile van het li. Sacrament van mirakel niet vieren,omdat, zegde M. Anspach, burgemeester der hoofdstad, in den stoet, welke men voornemens was 111 te richten, proepen zouden voorgekomen hebben die de joden al te leer in hunne godsdienstige overtuiging zouden gekwetst hebben... Dc joden, dc vrydenkers, de. protestanten, enz, mag men in hunne godsdienstige overtuiging MET kwetsen, maer dc eatholyken, de overgroote meerderheid der bevolkingoh dat is wat anders, tegen hen is alles toegelaten men mag ze beleedigen, beschimpen, versmaden, in 't acnzicht spuwen, slagen, schoppen, stampen, stooten, ja zelfs tot zc doode- lyke zonneslagen cn meehclsche ponjaerdstckcn toe te brengenTvd en plaets onlbreeken ons om die grootc foppery der pacificatie van Gent te bespreken. Maer wie was de ziel, het voornaemstc werktuig dezer fop pery Willem de Zwyger, de landverrader, die terwjl hy in zvn vaderland 't volk tot den oproer aenstookte met het hof van Frankryk in onderhandeling was 0111 de zniderlvke provinciën, deze die heden ons Vaderland uilmaken, aen den vreemden te verknopenEn zulke landverraders, zulke laffe wezens, verhellen en hemelen de liberalen als liuume heiligen op. 't Verbond of 't een of 't ander sullcnhladjc bewerc niet dal wv hier de waerheid den nek omwringen, want al de liistoricsehryvers dier tyden, tot zelfs proteslant- sihe, geven deze schandige- landvcrradery van Willem dea Zv.ygcr te kennen. Er zyn vele mcnschcn die liever den duivel in persoon in hun huis zouden zien komen dan wel één deurvvaerder. En nogthans dat staet elkeen dagelyks voor de deur, want zoo een deurwaerder verplicht is aen iemand een exploit te doen wiens wooning hy opgesloten vindt of in de gchiierle niet gekend is, moet hyzynslukaen een der geburen bcleekencn. Dit gebeurt hier byna dagelyks op de kcizerlykc plaets wacr de dcurwaerders exploiten moeten betcckencn aen eenen persoon die, men zegt, in een ledig staeude huis aldaer te zullen komen w nonen cn in de ge- buerte nog onbekend is. Op die wyze krygl de steenkapper Meganck hvna dagelyks den eenen of den anderen deurwaer der met een exploit veorzynen nog onbekenden gebuerman. M. Meganck heeft zich schoon boos cn gram te maken, de wet is daer en de dcurwaerders inaken er gebruik van. Daer zjne poort altyd open staet zyn ze by hem binnen zonder bellen cn men weet de dcurwaerders zyn voor de avans. 't On- noozel Verbond stort eene peheele beek krokodillentranen over de vei hooging der schoolgelden in onze Staets middel bare school. Van de 300 leerlingen, zegt 't orgaentje, zyn er reeds GO weg gebleven. Abues, confrater, ge wilt zeker spreken van de kakschool die. aen onze Staets middelbar* school is geannexeerd, want de eigenlyke middelbare school telt slechts een tiOtal leerlingen, dus konnen er geen zestig leerlingen uit vvcgbiyven. W'at ons betreft, wy wenschcn de bestuerlykc kommissie der school geluk den moed gehad ta hebben het dwacs stelsel der 21 catcgoriën van schoolgelden in eens af te schaffen. Dat de ouders welke het hedendaegsch schoolgeld niet kunnen betalen, hunne kinderen naer de kosteloozc Stadsjongensschool zenden, het zal hen vooreerst geene roode duit kosten, en ten tweede zc zullen er zulk volledig onderwvs ontvangen als in de Starts middelbare kakschool. W'at meer is, met het afgeschaft stelsel van school gelden, te beginnen mei 0 tot 21, betaelden wy, Aelstenaers, tweeuiael het kosteloos onderuys, te weten ten eersten in de kosteloozc stadsjongensschool, ten tweede in de Staets middelbare school waer een groot deel der leerlingen byna voor niet en gansch voor niet het onderwvs ontvingen. W'at het overige van 't sehryven des Verbondssuls betreft ant woorden wy dat dc lasteringen die erin uitgebraekt worden tegen de EE. Broeders der christclyke scholen in plaets van deze cbristcnc onderwyzers der jeugd te bevlekken ze integen deel verheerlyken en in onze oogen nog verdirnstryker maken, want waren zy geene. oprechte goede geleiders en onder wyzers der jeugd, de lastcraer uit 't Verbond zou ze met zyn brandend walgelyk slvm niet pogen te bezwalken. Zou onze stcdelyke politie niet dienen een einde te stellen aen de overvuile onzedelyke liedjes die in onze stad dagelyks in 't openbaer gezongen worden W'y denken, ja, en roepen er de aendacht op in onzer ste<)clyke overheid welke de ver antwoorde! vkhcid draegt van 't behoud der goede zeden in onze slad. De liberale nioortelbazen van Gent hebben dynsdag 11. met groeten pracl een hunner zeer geringe afge storvene klickjanncn naer 't geuzenhof gevoerd. Die onge lukkige was voor hen een held, een soort van heilige, omdat hy apostaet der catholyke religie geworden was en tot op zyn sterfbed in zync dwaze boosheid obstinaet was gebleven. En dc liberalen zyn dan tegen den eatholyken Godsdienst niet. roepen de liberal"? bladen uitO pi volksbedriegers 't Yolksbcderf gaet te Brugge ernstig gekortwiekt worden. Het gemecntebcstiier heeft besloten de censuer op de theater stukken te herstellen. Dat is een groote knip in de vleugels der liberale volksbedervers. Hulde dus aen 't eatholvk ge- mcentebcsluer van Brugge. Dc onnoozclc lisl tan Aelst uit Verbond zcevert vveér iets over ons stedclyk pompiers korps dal, volgens hem, ingericht is om brand in andere gemeenten Ie gaen blusschenals hel er niet toe aemocht wordtDat Kollen zaliger moest wcérkomen en uw artikel lezen hy zou u toeroepen thop innocest pour paiuf. mort kwibus dat ge zvtDe liberale dagbladen ver heugen zich in den zegeprnel der fransche roode republikeinen cn in de ontbinding des legers van den heldhaftigen Don Carlos. Dal verstacl zich zeer gcmakkelyk 't is de revolutie, de commune die zegepraelt. De moorderyen van priesters, paters en nonnen dat gaet hen zc juichten immers toe als de afschuwclykc communards de gyzclacrs te Parys ombrach ten. Het parket van Dendermondc is hier deze week een onderzoek komen doen. Naer het schynt zou het kindje ecner meid uit 't statiekwartier te Borgt-Lonibeke waer het to voedsteren was, sehielyk overleden zyn en zou men by de lykschouwing, door 't' parket van Brussel bevolen, fosfoor iii de ingewanden van 't wichtje gevonden hebben. W'y willen hier niet verder op uitwyden, het gerecht zal dit geheim, hopen wy, wel welen le ontsluieren. liet Journal de ('.and maektc deze week het feit bekend van eenen onderpastoor uit AVest-Vlacnderen die met een jeugdige juffer zou gevlucht zyn. liet feit schynt waer te wezen. W'y durven wedden dat 't Verbond zatgrdag aenstaende met trommel cn fiuit, zal aenkondigen dat de liberale kliek wéér een vuilbaerd le meer telt. Het is immers eene onbetwistbare zaek dat al wie vuil baerd is libcrael is of het toch cindelyk wordt. De meehcl sche geuzen en ook deze uit andere steden zyn sc'nrikkelyk hoos omdat de gereehtelyke instruktie over de baldadigheden in die stad gepleegd naer hunne goesting niet dracit. M De Druyn, de instruklic-rcchler, wordt in hunne trottoirbladjes op de schandaligste wyze aengerand en zyne on party digheid snoodelyk verdacht. De brave geuzen zyn vooral zeer kwaed omdat men de schnelies.door 't gerechtals verdacht gehouden, voor de persoonen welke geslagen en gestoken zyn geworden, heeft doen versehynen en zoo velen onder hen door de slacht offers der liberale baldadigheid zyn erkend geworden. Ziehier hoe in de Kouvelles du Jour deze confrontatie der be tichten met hunne slachtoffers beschreven wordtDe in- struktie-reehtei, MDe Druyn, noodigt ons niet uit om te gaen zitten, maer verplicht ons, ons op rang te stellen, en na aen de gendarmen het bevel te hebben gegeven, van al de uitgangen te bewaker., stuert hy ons de volgende verwit- tiping toe1 De persoonen die zich beklagen slagen le hebben ontvangen, zullen 11 komen bezichtigen, indien iemand onder 11 zich eene bclcediging of onbeleefdheid vcr- t oorlooft ten hunnen opzichte, zal ik op 't oogenblik een vonnis tegen hen uitspreken. Wry ook weten niet of dit alles waer is; doch is't waer, dan is deze handel wyze van den heer De Bruvn hoogst prysbaer.Die heer denkt gewis, gclyk alle trcflclykc lieden, dat het hoogst tyd wordt dat er aeii die liberale schurkeryen cn bandictcryen een einde gesteld worde. Daermeé nu Punctum. Men schryft ons uit Hal, Donderdag 9 Maert: De maendelyksche paerdenmerkt der maend Maert heelt lieden placts gehad. De mei kt was wel voorzien 95 paerden werden te koop ge steld. Dc handel was zeer levendig. De aenstaende paerdenmerkt blyft vastge steld op Donderdag 11 April. Men weet dat helden tweeden Dynsdag van iedere maend paerdenmerkt is te Hal. Brand te Brussel. Gisteren morgend, tusschen 5 1/2 en 4 uer, by het eindigen der vastenavond-hals en toen de dwaesheid van den karnaval nog den vollen teugel vierde in de straten der hoofdstad, stond op de St.- Gerysplaets een magazyn \ar kosiumen, vas- tenavoiidkleeren en soortgelyke goederen in volle vlam, en weldra klonk de noodkreet brand door gansch het lagere gedeelte van Brussel. Die brand moest, eilaes een allertreurigst drama worden, want voorzeker zyn de stofie- lyke verliezen veel minder beweenlyk dan het verschrikkelyk ongeluk dal le midden dier ramp plaets greep. Een jong werkmeisje werd gedood, toen zy met een meisje hare zuster de vlammen wilde ontvluchten, welke reeds dreigden het zolderkamcrke te overweldigen, vvaerin die twee persoonen sliepen. Het was eenige minuten voor 4 uer een troep gemaskerde lieden, welke van het bal kwamen, bemerkte het eerst den brand, die in de beneden verdieping van bet huis n. 4 der St-Gerysplaets was ontstaen. De vermen den stampten de deur van het brandend buis in, even als die van eene herberg daer naest eenige vingen onmiddellvk met het reddings werk aen, lerwyl andere de policie en de pom piers gingen verwittigen. Middelerwyl zette de brand zyn vernielings werk met bliksemsnelheid voort. In eenen achterwinkel was het vuer ont staen aldaer lagen kleêren en die plaets diende terzelvertyd tol kleerkamer aen de persoonen, welke kosiumen kwamen huren. Men weet dal de persoonen der werkende klas, wanneer zy vaslenavondkleêreti huren, gewoon zyn hunne eigene kleeren in pand te laten tot zy de kostumen weêrbrengen. De vlammen bereikten dus weldra de kleêren en andere voorwerpen welke zich in de ver trekken der benedenverdieping bevonden, en in eenige oogenblikken stond al wal houtwerk was insgelyks in laeien gloed. De persoonen van hel huis, welke op de eerste verdieping sliepen, konden zich onmid- dellyk redden door langs eene achtervenster op een dakplat le springen doch hooger op eene zolderkamer sliepen de twee zusters Rosalia en Maria Tondeur, de eerste 19 jaren oud, dienstmeid van beroep en de tweede eene naeister, oud 25 jaren, beiden geboortig var. Goyck. Maria was eenige dagen le Brussel komen doorbrengen, voor het maken van dominos en andere vasten-avondkostumen, en gisteren morgend verwachtte men haer terug by hare arme ouders welke haer niet meer zullen weórzien Rosalia, de jongste, sprong de eerste uit haer venster op liet dakplat en kwam er ge lukkig op te recht, zonder meer dan eenige onbeduidende kneuzingen en niet gevaerlyke wonden doch de oudste welke het voorbeeld barer zuster volgde, deed een zoo ongelukki- gen val, dat het arme meisje van het dakplat opbonzende, met bet hoofd vooruit op de kas seien der opene plaets viel. De dood, ten ge volge van een dubbelen breuk aen den hoofd schedel, was'oogenblikkelyk. Het lyk der ongelukkige Maria Tondeur werd naer het St-Pietersgaslhuis gebracht, terzeifderjlyd als hare zuster Rosalia, dio ge wond was, en er de zorgen moest ontvangen, welke haren droevigen en pynlyken toestand vereischtcn. Een meisje van 7 of 8 jaren oud, dat met hare ouders in het verbrande huis woonde, bekwam lichte brandwonde aen de beenen en aen bet hoofd. De pompiers hadden weldra den brand ge- bluscht. Na eene half uer werkens was alle gevaer geweken doch de stofTelyke schade is niettemin zeer aenzienlyk en wordt geschat op ongeveer 25,000 frank. De schade is ge dekt door eens verzckeringsmaetschappy. Wat de oorzaek der ramp aengaet, men aer- zelt geen oogenblik haer toe te sehryven aen de twee laetste persoonen, die rond. 3 uer 's morgends de kleeren kwamen halen, door hen in pand gelalen. Een dezer persoonen had waerschynlyk eene sigaer ontsteken, een eindje brandende sigaer of een niet uitgedoofd fosfoorstekske weggeworpen, alvorens heen te gaen. Tusschen de verbrande voorwerpen bevin den zich de kleêren van een groot aental huer- ders van kosiumen, even als de kleêren in magazyn, toebchoorende aen vrouw Valke neer, eclitgenoote Maudlan en eene doos mei weerden in papier en geld. Het xxas een zonderling schouwspel, te zien boe na den brand de gemaskerde persoo nen verlegen rondliepen in den omtrek van het verbrande huis. waerin hunne kleêren door het vuer waren vernield. Een hond werd in het huis levend gebraden. De dood van de ongelukkige Maria Tondeur, die onder de oogen barer jongste zuster Rosalia verongelukte, heeft eene diepe ver slagenheid in de gansche wyk verspreid. Men kan zich de droefheid verbeelden xan de fami lie dier arme meisjes, wanneer deze in haer dorp de noodlottige tyding van die ramp zal ontvangen. De Chroniquehet smeerig brusselsch trottoirblad, zegt, dat de Vastenavond zich le Brussel onderscheiden heeft door smeerlap- peryen, eerloosheden en beesligheid, zooals men er nog geen gezien had. Die woorden zyn inderdaed bcteekenisvol in den mond van de inrichters zeiven, van den brusselschen karnaval Op 26 februari, 's morgends vroeg, werd te Brussel op de Groote Markt, kar en peerd van den grocnsel-verkoopcr J. B. Oeter- mans, van Etterbeeck, gestolen, lerwyl deze bezig was zyne grooten aen den man te bren gen. De policie werd onmiddellvk verwittigd, doch slecht eenige dagen na den diefstal ont dekte men naby de fransche grenzen, in West- Vlaenderen, het gestolen peerd en de kar. De dief had te Meenen het gespan verkocht voor 600 fr., dat minstens 2000 weerd was. De policie is er in gelukt dien booswicht aen te houden het is een oud-veroordeelde, die uit de gevangenis is ontsnapt, alwaer hy eene straf van 12 jaren onderging. Eenigen tyd geleden hebben al de brus- selsche dagbladen gemeld, dat de Vryheids- boom van liet Paleizenplein te Brussel, dood, stokdood was, men riep er bevoegde deskun digen by, ten einde de oorzaek te kennen van dat betreurd overlyden. Die oorzaek werd echter niet gevonden doch allen waren het eens dal de olm wel degelyk dood was. Ahvie heden ter plaelse wil gaen zien, kan zich ech ter van het tegendeel overtuigen, en men moet geen exaem in de boomteelt hebben afgelegd, om te bespeuren dat de boom, even als legen elke lente, begint uit te botten, om weldra weer met eene prachtige bladerkroon te pry- ken. De droogte van den grond is dus de eeni ge oorzaek geweest, dat de Vryheidsboom er een beetje triestig heelt uitgezien. Men schryft uit Brussel, 9 Maert lieden morgend, rond 5 uer, is in de Arem- befgstraet, een gedeelte van een huis ingeval len. Dc meid was juist opgestaen toen de zolder en een gedeelte der bovenste verdie ping instortte, waer het meisje geslapen had. Door vroeg op te staen had zy dus haer lex'en gered. Gelukkig is er niemand gewond. De oorzaek van dit ongeval ligt in het afbreken der nevenstaende huizen. Men schryft uit Hasselt, 7 Maert De geboorte van een zevenden zoon is over al eene merkxveerdige gebeurtenis, waer vrienden en geburen belang in stellen ook stond de verledene week gansch Cortessem in rep en roer, want een brave werkman, N. Revvegbs, was de gelukkige vader geworden van een tweeden zevenden zoon. Immers vroeger was er een gestorven, maer thans, leeft er een andere. Ook besloot men nu den koning deel te doen nemen aen dc algemeene vreugde en Item lot dooppeter te vragen. Ver leden zaterdag kwam hel minzaem antwoord van den koning ter kennis der inwooners van Cortessem, en aenslonds waren vreugde en feestviering algemeen. Terxvyl de burge meester de plaets van den koning aen de doopvont bekleedde, dreunde bet kanon en het lang leve, langs stralen en velden, dat men het in de omliggende dorpen hoorde. Men schryft uit Namen, 8 maert Gisteren, toen de trein van Keulen naer Parys de statie van Andenne verliet, deed zich op eens eene verschrikkelyke ontploffing hooren. De trein bleef staen doch de rook door de ontploffing veroorzaekt, was zoo dik, dat men gedurende verscheidene minuten niets kon onderscheiden, en men dacht dan ook dat de machien van den trein was ge sprongen. Weldra zag men echter op de baen een klein ryluig verbryzeld, en verder een man liggen wiens kleêren brandden, benevens een peerd dat met de stukken van zyn getuig aen het lyf, wegliep, zoosnel het kon. Toen eerst bemerkte men wat er gebeurd was. Als de trein voorby de statie van Andenne reed, raekte de lokomotief nog even aen een ryluig, dat dwars over den spoorweg kxxam gereden, en met vaetjes buskruit was geladen. Üocr den schok sprongen txvee der vaetjes. De slag was verschrikkelykdoch de schade niet grootslechts de ruiten van eenige waggons waren verbryzeld even als liet wagentje waerop de vaetjes gelegen hadden. De voer man werd, met gansch zyne kleêren in brand, weggeworpen, tot op eenen afstand van twin tig meters zyn toestand is zeer gevaerlyk. Men schryft uit Luik, 8 maert De persoon die aengehouden was, beschul digd van plichtig te zyn aen den moordaen- slag, gepleegd op den pastoor van Souverain- Wundre, heeft zyne twee medeplichtigen be: kend gemaekt. Hei zyn mynxverkers, die ïri de koolmyn te Préalle arbeidden, de policie beeft hen 'aengehouden en er is beslaligd dat zy op den dag der misdaed niet op hun werk zyn verschenen. De daders van dien aenslag zyn allen Duilschers van een zeer slechts gedrag. Men schryft uit Luik, 9 Maert 't Was de vrees van in Sint Annekcns- schapraei te geraken, welke een jong meisje alhier, gisteren aen dreef om een diefstal te begaen. Amelia B..., oud 25 jaer, wenschte in 't huxvelyk te treden, doch zag den zoo lang gewenschtèn dag verschuiven, omdat ze geene meubels kon koopen. Om die moeilyk- heid le overwinnen, slool ze 105 fr. ten nadeele van eenen inwoonerder St-Walbur- gisvoorstad waer zy werkte, en haestte zich daer meubels voor le koopen. Dit feit bracht haer op hel stadhuis, niet in de trouw- zael, in gezelschap van haer bruidegom, maer in het policiebureel. HOLLAND. Petroollamten. Een van onze Rolterdam- sche korrespondenten schryft het volgende Byna dagelyks worden in de dagbladen berich ten van omgevallen petroollanipen als oorzaken van brand vernield. Aendacht verdient dus het feil, dat de verveerdigers van de bekroonde pelt ooilamp voor werk plaelsen, de firma Baten burg cn C*., hun zelfde stelsel sinds eenige dagen ook -op gewoone huis en nachtlampen hebben weten toe le passen. Deze veiligheidslamp dooft by eene geringe helling, dus uatuerlyk by een val, onmiddelyk uit door een domperke, dat de» luchttoevoer naer de pit afsluit, liet brandbare vocht kan ook by een val niet uit de lamp loopen, omdat de vulling geschiedt door een zywaerts aenge- bracht buisje niet een schroeidop gesloten. De brander is by deze lamp van rnetael. Byna onmogelyk is hel zich veiliger lamp te denken. Het bezwaer, dal zulk een lamp door overmael van veilligheid lastig zou worden, dat wil zeggen dat de brandende kamerlamp zou uitgaen, zoodra die in een niet loodrechten stand werd opgenomen, hebben de uitvinders overwonnen door de gelegenheid le geven om een knopje te verzetten, dat de inwendige be werktuiging buiten invloed stelt. De prys van deze lampen is le hoog en de vorm smakeloos, maer hare nuttigheid groot. FRANKRYK. Na den uitslag der balloleeringen van verle den zondag heeft men eene berekening gemaekt, aengaende de getalsterkte der tegenover elkan der slacndc pariyen en fraklies. Volgens die berekening zal de nieuwe Kamer van Afgcveer- digden samengesteld zyn uit 250 lot 258 radi- kale republiekeinen der linkerzy en der uiterste linkerzy 90 lol 95 gematigde republiekeinen, beboerende lolde linkercenirum 100 lol 109 bonapartislen 50 legitimisten en 29 orleanisien of konstilutionueele konservalieven. Tolacl 528 afgeveerdigden, waerby nog zullen moeien ge voegd worden de vier vertegenwoordigers van de eilanden Guadeloupe, Martinique en Reu nion en van fransch Indië. Hel voorloopig bureel der Kamer zal samen gesteld zyn uil den rooden republiekein Ras- pail, als voorzitter, en vier hevige bonaparlis ten als sekretarissen, namelyk MM. Sarlande, Eschasseriaux, zoon, Janvier de la Motte, zoon. Roy de Loulay, zoon. Voor wat aengaet de samenstelling van hel diflnilief bureel, het schynt dat de linkerzy eenparig is om hel voor zitterschap op ledragen aen M. Jules Grévy, gewezen voorzitter van het Wetgevend Lichaem, onder hel keizerryk. M. Grévy zou. naer men zegt, genegen zyn den voorzittcrszetel aen te nemen. Woensdag 8 maert,werden de wetgevende Kamers in Frankryk geopend. Aide sprekers zyn hel daerby eens geweest om te verklaren, dat hel goevernement van maerscltalk Mac- Mahon, door al de openbare machten moet ondersteund worden. Lr zyn twee voorstellen van kwylschelding aen de' veroordeelden der Commune neerge legd, één in den Senaet en één in de Kamer. Het eerste is onderteekend door MM. Victor Hugo, Peyrat, Schoelcher, Espuiros en Lau rent Pichat het tweede door MM. Perm, Louis Rlanc, Madier de Montjau, JNoquel, Talandier, Lockroy, Ordinaire, en Raspan, vader en zoon. Lykenverbranding. De nieuwe politie- prefekt van Parys, M. Felix Voisin, heeft giste ren voor de eerste maef dc zitting van den municipalen raed bygewoond. Hy was er ge roepen om te antwoorden aen M. Cadet, die xvenschtc le xveten hoeverre hel stond met de studiën aengaende delykenverbranding. Dc prefekl vatf policie heeft lezing gegeven van een wydloopig verslag, dat hem juist dezer dagen is toegezonden door de kommissie van openbare gezondheid, over de kwestie van het verbranden derlykcn. De besluilselen zyn gunstig aen de verbran ding doch zy duiden de hinderpacl aen, welken die wyze van vernietiging der lichamen zou opwerpen tegen liet opzoeken, in sommige ge vallen der sporen van vergiftiging. Dit is vol gens hel verslag, eene nioeilykhcid waervan, in hel belang der krimineele juslicie, streng reke ning dient gehouden le worden, en zal onge- Iwyfeld de ernstigete reden van afkeuring zyn, welke door den weigever tegen de lykenver branding 2al opgexVorpen worden. Zoo het schynt moet er van de aloude zeden cn christe- lyke gebruiken der bevolking geene rekening gehouden worden. Parys is voor hel verbranden der lyken en ook van meer andere zaken, zooals tydens de Commune gebleken is. ENGELAND. Bekei-ringen. Men meldt dal de eerw. lieer Arthur Wollanslon, anglikaenscho pastoor van Spridliiigion, in hel graefscbap Lincolnshire, zich tot den eatholyken Godsdienst heeft be keerd. De nieuwbekeerde heeft zyne studiën gedaen in de prolrslansctie hoogeschool van Oxford, waer hy al de graden bekwam. Eeni gen tyd geleden schreel hy nog een boek voor de verdediging der anglikaenscho kerk. Nu heeft hy zich onder de leiding gesteld van P. Newman, stichter der cngeischc kougregalie van hel Oratorie. Onlangs heeft men in dc groote fabriekstad Manchester, die 540,000 inwconers lelt, mis siën geprcêkt in 26 kerken. Te dier gelegen heid hebben 51,000 persoonen hunne biecht gesproken en 200 anglikanen hebben het pro testantism afgezworen. Op den dag van de sluiting dezer missiën werd de menigte die de kerken bezocht op 161,000 persoonen geschal. SPANJE. Manifest van don Carlos. Aen al dege nen die in Frankryk zyne zaek hebben voorge- slaen, heeft don Carlos hel volgende manifest gezonden Boulogne, 4 maert 1876. Aen myne vrienden in Frankryk, Een koning, xvien het lot der wapens ongun stig is geweest, xvil, vooraleer Frankryk te ver laten, u danken voor alles wat gy xoor zyne zaekhebl gedaen. Ik heb tot liet helste uer raync plichten ge- kwelen als soldaet, nis Spanjaerd cn als christen. Ik heb gestreden tol op den dag dal hel ge tal dc overhand behaclde op de dapperheid myner heldhaftige vrywilligers, en ik moest erkennen dal liet gestorte bloed den zegcpracl niet meer kon verzekeren. Slechts dan heb ik het zweerd in de schecde gesleken en liet vacndel opgerold, waerop de woorden. God, Vaderland, Koning geschre ven staen. Doch ik blyf altyd ter beschikking van het trouxve volk dat my zooveel bewyzen heeft gegeven van zyne onkreukbare verkleefd heid ik ben bereid om opnieuw te slryden voor Spanje, hel recht en den godsdienst. Uwe opofferingen zullen echter niet vruch teloos geweest zyn, want er zal een dag komen, waerop men wel zal moeten erkennen, dat myne zaek die der ware vryheid was, en ik wensch dat uw land weldra met leedwezen moge zien, dat langs genen kant der Pyreneën een ander vaendel wappert dat hetgeen ik had opgeheven. Men zal dus zeggen dat gy, terwyl gy myne rechten verdedigde, nog Frankryk licht ge diend. Ik hoop dat gy in myne rechtzinnige wenschen voor het geluk van uw land, de beste uitdrukking myner diepe en levendige dank- baerheid zult vinden. Nogmaels dank, cn geloof my uw verkleefde CARLOS. HET EINDE VAN DEN OORLOG. Aengezien er vele persoonen zyn, zegt de kor- respondent van den (Mt'ws,welke zich nog geen denkbeeld kunnen vormen van de laetste ge beurtenissen in Spanje, welke overigens eene groote verwondering hebben doen ontstaen, wil ik er voor een oogenblik op lerugkeeren. Het leger der Carlisten, omringd door 10,000 man, die hnn zelfs den weg tot eene grens had den afgesneden en daerenboven gebrekhebben de aen levensmiddelen, bleef sedert den 20, waerop generael Quesada binnen Tolosa rukte, ingesloten in Opper Navarra, in eene bcweeg- loosheid, welke zynen ondergang ten gevolge had. Dit was daer eene onhoudbare positie de levensmiddelen, ontbraken en de vertragingen maekleu voor de soldaten hunnen benarden toestand duidrlyk zichlbaer. Alsdan werd het voornemen gemaekt hel stelsel van liet begin van den oorlog le hernemen,-de froepen in lal- ryke kleine henden te verdeden en zich vóór cn achter den vyand le plaelsen. Men wachtte op krygs voor raed om een expeditie in Calalonië le ondernemen met de helll van '1 leger hel geen hel leger der Carlislen had kunnen redden cn het plan der Alfonsisten verydelen doch de kostbare lyd verliep, de toestand der vrywilli gers verengde, hel ongeduld groeide aen en elk was misnoegd, omdat men den vyand gestadig ontweek in plaets van hem te gemoet te gaeD. De deputaties konden geen onderstand leve ren, aengezien het grondgebied dooreen vyand bezet was. Alsdan begonnen de vrywilligers van helderde balaillonsvan Guipuczoa, bekend als hel dapperste bataillon van die streek, uit een le gaen. Daerin werd het weidra door liet vierde bataillon gevolgd. De jongelingen welke langen tyd met ongeduld naer den slryd hadden verlangd, begaven zich nu naer Tolosa cn onder wierpen zich. Men zegt dat dc alfonsislische opperhoofden hun bevolen le roepen Leve Alfonso maer zy zwegen. Men zegde hun, roept Leve de koniug zy verroerden zich niet en eenigen begonnen le weenen. Andere balaillons van Guipuzcoa volgden hunne kameraden. Dit was het begin van hel einde. Men heeft dikwyls opgemerkt dat L*et volk en dc vrywilligers uiterst licht aen verraed ge- looven. Daer de soldaten dapper zyn en wonde ren gedaen hebben, begrypen zy geene neêrlaeg zonder verraed. Dit geloof heelt veel by gedra gen lot de ontbinding van hei leger der Car lislen. liet is ook de schuld de dood van dien

De Denderbode | 1876 | | pagina 2