i i ERNSTIGE WAERSCMJWING. Dit jaer zal de tienjarige volksoplelling door gansch ons land pluels hebben. Van nu af maken wy de Vlaemsehsprekende burgers aenJachlig, op de invulling der biljetten. Al te lichlvaerdig wordt er soms door hen te werk gegaen met het beantwoorden der vragen welke op de biljetten gedrukt staet. Dat men voöral omzichtig zy met de afge- zondene beambten die altoos geneigd zyn om de antwoorden der gedrukseis zelve te onder- sehryven. Die beambten hebben er doorgaens voordeel by om de door ons gesprokene tacl, verkeerdelyk als de fransche aen te leekenen. Men betrouwe ook de geuzen niet in dit geval. Zeer goed is liet bekend dal de Vlaein- sche tael by hun slechts gebruikt wordt als een masker om hunnen poüliekcn winkel ie doen draeien. De geliefkoosde tael der geuzen en doctri nairs is de fransche. Dus, Vlaemsche burgers, een oog in 't zeil gehouden wanneer men de biljetten by 11 af geeft wel toegezien op de persoonen die zich by u zouden aenbieden om ze, in uwe plaels, te mogen invullen. Wy komen later op deze belangrj ke kwestie terug. OPGELET. Ja, katholyke stadsgenoten, brave buiten lieden en Godsminnende reizigers, OPGELET, wanneer gy in onze statie komt, want daar worden, sedert ecnigen tij 1. nevens de katho- lijke dagbladen ook de vuilste, de walgelijk ste, de goddeloosste schrilien verkocht. Dus opgelet dat men u daar voor uwe 5 of 10 cen- timen geene gazet in handen duwe waarvan eene eerste lezing genoegzaam is om uw lijde lijk en eeuwig verderf te weeg te brengen. Dus opgelet, zeggen wij, want Zaterdag lest is hel aireede gebeurd dat een landsman eene gazet kocht die hij meende eene goede te wezen. Maar nauwelijks had hij eenige regelen gelezen of hij ondervondl eene van die gazet ten in handen te hebben die de slechtste leer stelsels verspreiden. Hij verhaaste zich den verkooper zijn papierken weder aan te bieden en zijne tien centimen terug te eischen, want zegde hij, ik heb u een Land van Aalst ge vraagd en gij hebt mij een Verbond gegeven, enz., enz. De verkooper weigerde, zoo als men wel denken kan, de 10 centimen terug te ge ven, waarop de veronlweerdigde landsman zijn Verbond, ter statie zelve, de stoof inschoot, en hem bij den catholijken gazcllcnverkooper een ander weekblad kocht. Gij ziet, geachte lezers, dat het hoogst noo- dig is oplettend te wezen bij het aanknopen van gazelten in onze statie, want de lezing eener goede gazel zet aan tol hel goede te verrichten, dewijl eene slechte gazet, niets anders vervattende dan leugens, haat en laster tegen onzen heiligen Godsdienst en zijne be dienaars, tegen de zeden en al wat goed is, den mensch tot het kwaad aandrijft en hem vervolgens onvermijdelijk in den algrond des verderfs stort. (Medegedeeld.) ZaEH 't KiXT. De liberale drukpers die macr al te wel be- grypt wat oneindig kwaed de schandige zaken 't Kint-Lolo aen zyne party moet en zal ver oorzaken, omdat deze zaek 't volk met de afgronden der walgehkstc verdorvenheid be kend maekt waer de liberale onalhankelvke zedeieer naertoe leiat, poogt nu aen au zeitue volk te doen gelooven, dat vóóral 7 Kint een catholyke is, en dan nog bovendien een catlio- lyke die veel ter kerke ging. Om dit aen 't volk wys te maken, gebruiken de liberale schryve- laers opnieuw hun geliefkoosde wapen, name lykde laster- en de logentael. 7 Kint, die groote schelm, die dief, die bedrieger, die ver brasser, die verwyfde kerel is een catholyke, roepen zy uit. En waerom is hy catholyk Luistert, geëerde lezers7 Kint is catholyk: Omdat hy zyne opvoeding in een collegie der Jezuïeten beeft ontvangen. 2° Omdat liy na den val van 7 liberael minis terie, in 1870, ter dezer gelegenheid een banket aen zyne vrienden zou gegeven hebben. 5" Omdat by.voor zyne groote godvruchtigheid, door Z. li. Pius IX, zou gedeloreerd zyn. Dit zyn de reden om de welke 7 Kint een catholyke zou zyn. Waerlyk, zulke domheden moei al wie een weinig gezond begrip heeft, doen schokschouderen in Welhoe 7 Kint is catholyk omdat hy zyne opvoeding en't onderwys by de EE. PP. Je zuïeten heeft ontvangen Vooreerst eene vraeg is 7 Kint wel getrouw gebleven aen de catholyke leerstelsels, welke de grondslag zyn van de opvoeding en 't onderwys door de EE. PP. Jezuïeten aen hunne leerlingen ge ven?Wy kennen er by duizende die, in 't collegie zynde, zeer christelyk waren, zelfs (lie prefekt eener congregatie geweest zyn en later de liberale onafhankélyke zedeleer heb ben aengenomen en nu openlyk in onkuisch- heid leven. In de hoofdstad en in andere groote sleden telt men zulke kerels by hon derden,en ongelukkiglyk zouden wy niet verre moeien gaen om hier die vuilerikken aen ie wyzen. Doch wat bewyst dit zonneklaer Dit bewyst de waerheid van 't gene wy reeds honderdmael hebben gezegd, te weten dat het onderwys zonder christeiyke principenden mensch naer 7 verderf voert. En inderdaed 7 Kint en zyne gelyken hebben de christeiyke principen hunner jeugd verlaten, ze hebben het geloof \erloren en er biyft hun niets over dan het onderwys dat hun door de dagelyksche oefening is bygebleven. 7 Kinten zyne gelyken hebben de helsche principen van 't liberalis- mus ingczwolgen, zy hebben gehoor gegeven aen de goddelooze artikels der religiehatende groote en kleine liberale bladen, die dagelyks uitroepen dat er noch God, noch ziel, noch hemel, noch hel, noch eeuwigheid bestaen. Dus als dit alles niet bestaet, blyft aen deze die dit gelooven niets over dan van alle wel lusten te genieten en hunne onkuischc harts tochten te voldoen, zelfs door diefte en be- driegery als hunnen stand iu de samenleving, hunne fortuin, het hun niet toelact. Zietdaer de ware oorzaken daler t'Kini's bestaen en zul len blyvfu bestaen. En menkome dan niet be weren" Jat 7 Kint en zyne gelyken catholykcn zyn, omdat zy hunne opvoeding in 't een of ander geestelyk gesticht hebben ontvangen. Men kan en magalleenlyk een catholyke ge- heden worden, wanneer men aen zyne chris teiyke opvoeding getrousv blyft, 't is te zeggen, de tien geboden Gods en vooral 't zevenste en 7 iiegenste niet over boord smyt, gelyk 7 Kint et» zyne gelyken. 2" 'i Mn' zou een catholyke wezen omdat hy ter gelegenheid van den val des minis teries, die algemeene ontlasting, door een banket aen zyne vrienden gegeven, zou ge vierd hebbenMen make dit de sullen wys, die 't Verbond en andere vuile bladen gelooven, maer ons niet. Nooit zal men ons doen gelooven dat 7 Kint, die het oneindig vertrouwen van den heer Fortamps, goeverneur der bank en liberale Senator van Brussel, bezat, die door zyne openbare schandalige levenswyze gedurig bewees, dat hy zich met de cathoSyke leer of de tien geboden zooveel bekommerde als met 't jaer veertig, die gansehe uacliten in tuisch- pavtyen doorbracht, dat zulk een man zich zou \erhcugen in den \a! van een liberael ministerie, van mannen die meestendeels in Godsdienstzaken denken gelvk h\ Waer- l\k de lezers van zulke liberale bladen moeten bekiompen van geest zyn oin zulke ezelarjen te gelooven. 'r Kim en zyne Loi.o kunnen, wel is waer, naden \al van't liberael ministerie in 1870, een banket gegeven hebben, maer er zyn lieden die van alles eene gelegenheid ma ken om hun buikske deugd te doen, bezonder- lyk als zy liet geld hebben voor 't pakken. 3° 't Kint is om zyne groote godvruchtigheid door Z. H. Pius IX gedecoreerd geworden. Wy zeggen vlakaf dat hel lasterende logentael isHet is immers onmogelyk te begrypen dat een kerel van delevenswyze van 't Kint zou godvruchtig zyn. Ging hy ter kerke, gelyk de liberale bladen het willen doen gelooven dan was hy een vuige schynheilige die Ons Heer 'nen vlassenbaerd aendeedtDoch wy gelooven dit niet. 't Hint was, zoo men zegt, by de vrymetselaerslogie te Brussel aenge nomen en die kerels vluchten immers de ker ken gelyk den duivel het teeken des H. Kruizes. Wy gelooven dal 't Kint zelve onwederleggelyk bewezen heeft dat hy geen catholyke was,maer wel een persoon die in den tyd, in zyne eerste jeugd kan catholyk geweest zyn, maer die ver leid door de liberale dagbladen, sedert vele jaren, met pak en zak naer 't liberale kamp, naer 't kamp der vrylcvers is overgeloopen. Wy dagen ons onnoozel Verbond uit het buven- staende op een ernstige wyze te wederleggen en zonder liegen nog te kunnen zeggen dat de 't'Hint's en hunne gelyken calholyken zyn. En nu de schandige zaek 't Kint onder een ander oogpunt beschouwd. Onze geëerde lezeren errin neren zich nog wel de Langrandszaken. Eli wel, zekere om standigheden hadden eenige der maetschap- pyen, wacrvan Langrand de inrichter of de beslierder was in eenen oogenblikkelykken neteligen toestand gebracht. Doch alles kon allengskens op zyn effen gebracht worden, indien er met bescheidenheid en voorzichtig heid gehandeld werd. Aiemand zou eene duit verloren hebben. Velen die heden door de openbare liefdadigheidsgestichten moeten ge holpen worden, zouden, gelyk voorheen, met de intresten hunner spaergelden kunnen leven hebben. De omstandigheden zyn deze waer heid komen bevestigen, want de maetschap- pyen die zekere Langrandszaken overgenomen of voor nen spotsprys aengekochl hadden, hebben er by millioenen aen gewonnen. De turksche yzerenwegën alleen gaven eene winst van ZESTIG MILLIOENEN Maer wat is er gebeurd De liberale dag en weekbladeren begonnen tegen Lan grand en zyne maetschappyen te roepen en te tieren. Er werden artikels afgekondigd vol verontweerdiging over de christiv.nisering der c.apiialen en proppend van medelvden voor -oiao-utufibrs. men zegoe wei met rechtuit dat er bedrog in 't groot by die maet schappyen bestond, men gaf het te verstaen en wees lerzelfderlyd op de verantwoordelyk- heid der bestierders en commissarissen. Wat was het doel der liberale bladen Zy poogden door den val dezer maetschappyen de bestier ders en commissarissen, welke byna allen kopstukken dor catholyke denkvvyze waren, by 'i volk Irately k te makenen zoo de terug komst aen 't bewind der catholyke party on mogelyk te wezen. Het liberael ministerie, droeviger memorie, dat thans aen 7 bewind was, bleef niet vreemd aen die handelvvyze der liberale drukpers. Heerke Bara, minister van justicie, schaemde zich niet er ais minister lusscben te komen en aen 't gerecht bevelen te geven en rekvvisiloriums op te dringen. En daer die handelvvyze alle vertrouwen aen de Langrandsmaetschappyen en hare bestierders deed verliezen, werd er aldus eene onbereken bare schade aen vele lieden toegebracht en anderen totael geruïneerd. En dit alles vvierd gedaen uit hael tegen de calholyken. Nu heden is de Banque de Bclgique, door dc dieveryen en misbruiken van vertrouwen van den schurk 't Kint, ook in eenen neteligen toestand gebracht. De bestierders en commis sarissen dezer bank zyn voor de negentiende liberael en een cathblyk ministerie is aen 7 bewind. De liberale besluerders zouden zich niet te beklagen hebben, indien zy nu met dezelfde maet gemeten wierden waermeé 't liberael ministerie de catholyke bestierders der Langrandsmaetschappyen gemeten hebben. En wat is nu de handelvvyze van 't catholyk ministerie, hoe gedraegt zich de catholyke drukpers In .plaels van de wel der wedervergelding aen hunne tegenstrevers toe te passen en hun te meten met de maet waer ze anderen meê gemeten hebben, handelen de catholyke Minis ters en de catholyke drukpers gelyk hunne tegenstrevers zouden moeten gehandeld heb ben tegenover dc Langrandszaken. Ja, moesten het huidige ministerie en de catholyke drukpers tegen de Banque de Belgi- que en hare bestierders slechts hel houderstc gedeelte doen van 7 geen er legen de Lan grandsmaetschappyen en hare bestierders is gedaen geweest, zouden de aktien der Bank tot op zero dalen en duizenden en duizenden lieden ten gronde geruïneerd zyn In deze omstandigheid zouden de liberalen zich dus niet te beklagen hebben, indien 't catholyk ministerie zich in de zaek onzydig hield en de liberale bestierders aen hun iot overliet. Doch hel catholyk Ministerie doet meer, het blyft in de zaek niet onzydig. Het stelt liet algemeen welzyu boven de belangen zyner party en snelt de Banque de Bclgique ter hulp. Onmiddelyk stelt hel een wetsontwerp de kamers voor, waerby het goevernement gemachtigd zou worden aen de Maelschappy der yzeremvegen, op voorhand eene som van 12 mii.lioc.nen te mogen betalen, die sleciits met annuïteiten moest betaeld worden, om aldus dez.e mael schappy in staet te stellen aen de in nood vcr- keereude Banque de Belgique de gelden te kun nen weérgeven, die zy van liaer in leening heeft ontvangen. Gansch de catholyke drukpers keurt dit wetsontwerp goed en treedt het gedrag van 't Ministerie by en zy onthoudt liaer van alle zinspelingen, van het verspreiden van geruch ten van aerd om het krediet van de Banque de Belgique totael in den grond te booren. Zy ook stelt het algemeen welzyn boven hare party belangen; zy verstoot de wet der wedervergel ding die i.y in rechte was hare liberale tegen strevers toe te passen. Wy vragen, het aen onze tegenstrevers by vyien alle eergevoel door den liact nog niet uitgedoofd is Zou een liberael ministerie en de liberale drukpers zoo handelen moest de Banque de Belgique eene catholyke instelling eu hare bestierders calholyken zyn Voorze ker, neen, duizendmael, neen De liberale drukpers zou scliandael op schandael maken, het gerecht zou bevelen en rekwisilorums opgedrongen worden, en zonder twyfel zou men opnieuw beproeven dooropiocr eu geweld Z. M. den Koning te dwingen zyne ministers weg te zenden en aldus de ministerieele porte- lolien in handen der liberale bazen ie brengen. 7 Volk zal nu kunnen oordeelen lusscben 't gedrag der catholyke en liberale party in de zelfde omstandigheden de eene ruineert den arme burger om zynen parlyhact te voldoen, de andere legt alle party belang aen kant en tracht niet anders dan het algemeen welzyn te be werken en niemand te ruineren. Ziehier, zegt dc Patrie, van Brugge, de be merkingen welke ik gisteren in een der def tigste kringen van de hoofdstad heb booren maken, over het schandael van T'Kindt. Indien men van da eg, zegde men, tegen de Banque de Belgique eu hare administrateurs het honder- ste gedeelte deed van hetgeen gedaen is tegen de maetschappyen Langrand eu de adminis- trateurs-dezer laeisle, zouden de akties tot op zero dalen en de sohuldeischers alles verlie zen. Men probeere eens om de zegels op dc bu- reelen der Banque de Belgique te leggen, de boeken in beslag te nemen, huiszoekingen te doen by de administrateurs, en men zal zien hoe de eene ruïen op de andere zal volgen. Indien het liberalismus aen het bewind was en de Banque de Belgique onder catholyke besluerders stond, welk een gerucht zou er onder de geuzery opgaen Wanneer een geus-ministeren M. Fortamps een catholyk was, hoe gauw zou deze bietste niet in verdenking gesteld zyn De voorwend sels zouden niet ontbreken, want wordt er niet openlyk gezegd en geschreven dat M. For tamps verwittigd is geweest, dat hy vriend- schappelyke betrekkingen had met T'Kindt, enz. Welnu, in gezegde veronderstelling zou de geusche minister aen de Kamer zeggen Ik heb M. Fortamps doen vervolgen, omdat er schyn van medeplichtigheid besloet verwittigd zynde kon het niet anders of hy moets bekend zyn met het doen en laten van zynen bediende. Men ziet vanhier welkeen effekt dat zou maken en hoe de deugd en de openbare zede- lykheid zouden gewroken zyn Daerentegen ware het krediet naer de mnen, de bank eo hare aktionnarissen waren geruirieerd en ver schillende faillieten en rampen zouden daer- van liet gevolg zyn. Zeker houd ik MM. Fortamps, Sabalier en Gendebien, de drvdirekieurs der Banque de uttyn/m vuui eerlyite menscneu, waersuuyu- lyk de slachtoffers van een overdreven ver trouwen in eenen schurk zy zyn echter niet eerlyker dan MM. De Decker, Dechamps, Nothomb, de Liedekerke, graef Duval, graef Van der Straten, enz. En noglhans heeft men deze laelsten ver volgd, geploegd, gelasterd en door het slyk getrokken men heeft hunne gezondheid, for tuin en positie ontnomen seder zeven jaren worden zy gepvnigd in afwachting van het uer der gerechtigheid, wacrop zy waerschynlyk nog een paer jaren zullen wachten en dat voor velen van hen te laet zal aenbrekeu. Negen jaren van hun leven hebben zy ge sleten in folteringen, in 't midden van laster en eerroovery M. Ad. Dechamps is vroeg- tydigf in het graf gedaeld, bezweken aen het verdriet dal die toestand hem veroorzaekte. En men heeft maetschappyen ten val ge bracht welke die heeren bostuerden en waer- van de zaken goed stonden Vraeg het liever aen lien die er zich mee verrykt hebben Laet ons bekennen dat deze opmerkingen een grooten indruk maken, door hare in 't oog springende juistheid. PELLEKE1VS. De liberalesehoelién van Meclielen diedesavondsdermanifesta- lie i:i die slad.de catholyke vreemdelingen in de duisternis vcr- radcrlyk, gelyk sluipmoordcnaers, met den ponjaerd aenvielcn, hebben eene felle kaeksmeet gekregen van den Gcmecnteraed hunner geboorteslad. Op voorstel van den heer Eugeen I)e Kerekhove is door den Racd een dagorde met eenparigheid min eene onthouding gestemd geaorden, door hetwelk de mcchclschc Gemeeenteraed verklaartdat hy dc baldadig heden betreurt die aldaer »p 13 Februari jl. hebben plaels gegrepen eu aen de welke DE DEFTIGE LIEDEN vreemd zyn gebleten. Uwe kaekslag valt des te harder op de walgelvke wezens der liberale mechelsche sehoelién als men opmerkt dat ge/.egd dagorde met eenparigheid gestemd werd en dc liberalcu nog in meerderheid zyn hy den mecheisehen Racd... Doktor Vleminck, volksvertegenwoordiger van Brussel en Fizenne van Leuven, lid der bestendige, deputatie van Braband, zyn naer de eeuwigheid getrokken, zonder zich met de II. Kerk verzoend te hebben. Wéér twee heiligen te meer voor den liberalen almanak. Die kerels zyn dan ook, gelvk dc ongelukkige sukkclacrs van hunnen kaïilier, als redeloo/e dieren in eene soort vanprosput gedolven. En de liberalen zvn dan de vrienden der catholyke religie O gi huichclaers!.".. De liberale drukpers spreekt gedurig van calholyken die dan eens hier, dan eens daer met 't gerecht een eitje zouden te pellen hebben over zaken die niet bestaen en zelfs niet kunnen bestaen. Die broodsclirjvers beelden zich in dat liet in onze party gaei gelyk in de hunne. Dagelyks worden er schandalen ontdekt door liberalen bcgacn en de liberale sukkelaers sehryven dat zv hy de catholyke party ontdekt worden. Hoe deftig, hoe eerlyk toch, die brave geuzen zyn 't Verbond poogt ons artikel tc wederleggen getiteld i Wat zyn de tyden veranderd 't welk wy in een vori" nummer hebben medegedeeld. Doch de sukkclacr uil de Kattenstr.net in plaets van ons te wederleggen, bewvst zelve r.e waerheid onzes schryvens, namelyk dat de liberalen maer den Roomsche» Calholyken Godsdienst liel hebben met de lippen.want zy Rem in 't hert een woedenden hae! toedragen. Wy beginnen te gelooven dat onze confrater Verbond die van in zyne kindsheid voor den peperkoek is geweest ch aliyd aen een peperkoek kratm te vinden was, tot den peper koek is wedergekeerd om opnieuw met zulken oud-versieten rimram vcur de pin te komen Morgen is 't ha If-vasten. Ter dier gelegenheid roepen v-v de aendaebt van wien het acngaet op de gcmaskccrdcn die 't zy voor, onder of na hun bal, de herbergen aJloopcn en ons zoo eene tweede editie van den vastenavond geven. 't Verbond brengt ons een verslag meé over de con- ferencic in het goddeloos geworden Willemsfonds, door den heer Rens, professor tc Ronsse, gegeven. Dit verslag is zeer onvolledig en wy kunnen niet gelooven dat M. Reus, zoo mei vlugge, schreden over de geschiedenis been liep, gelyk 't Verbond zegt. SI. Rens, moet iets bepaclds gezegd hebben overde vcrsehrikkclyke gruwelen door Rome gepleegd, over dc vervolging der Albigenzen op 't bevel des Pauzes, enz. enz. De onnoozeïste kneukel onder allo koewachters kan immers uitkramen dat, op bevel des Pauzes, 100, 200, 300 duizend protestanten vermoord werden, enz.Als men iets voorstelt moet men bv machte zvn het te kunnen be wyzen. Dus hopen wv dat heerschap Rens ons zyne conferentie volledig in 't Verbond zal weérgeven, zoo niet zullen wy met recht en reden mogen denken dat liy zoo maer een schoolmeesterke is die veel beter zou doen zvn broeksken op de schoolbanken nog wat gaen te venslyten, oin te loe ren kennen op w eiken grond de Pauzen hun gezag over de vvereldlyke vorsten steunen, iets wat de negentienden der schoolknapen beter zouden kunnen beantwoorden dan hy, professor aen eene middelbare school van den Staet. Hier staken wy, on zullen dus SI. Iiens afwachten. WETGEVENDE KAMERS 'T SENAET heeft Donderdag eene korte zitting gehouden ten einde dringendlieidshalve liet wetsontwerp te onderzoeken, 't welk daegs te voren door de Kamer werd aenge nomen en ten doel heeft de Banque de Bel gique in haren neteligen toestand ter hulp te komen. Men weet dal liet goevernement dc machtiging vraegde om op voorhand aen de maelschappy der yzeremvegen eene som van twalf millioenen te mogen betalen, welke som slechts door 't goevernement by annuiteiten moest betaeld worden, om aldus deze mael schappy in staet te stellen gelyke som te kun nen wederkeeren die zy van de Banque de Belgique in leening heeft ontvangen. Verders heeft dc liooge vergadering zich met verscheidene wetsontwerpen van weinig belang onledig gehouden en 'zich tot nadere dagvaerding verdaegd. DE KAMER heeft zich deze week onledig gehouden met het onderzoek van verscheidene wetsontwerpen, waerouder wy aantreffen 1° liet wetsontwerp betrekkelyk de invordering van Commerciewissels met "de post; 2° liet wetsontwerp ten doel hebbende de Banque de Belgique ter hulp te komen 5° het wetsont werp nopens de pensioenkas der lagere onder- wvzers. Het verder onderzoek des wetsonl- werps op 't hooger onderwys is verdaegd tot Woensdag. LYST VAN VERDEELING der milicianen welke voor de ligting van I87G, door de verschillige milicie-canlons onzes aiTondissements, moeten geleverd worden 25c Milieie-canton Aelst 47 manschap. 2(»c Moorsel 25 27° Lede 23 28° Erondegem 21- 29c Haellert 25 50s Herzele 52 31° Steenhc-We 22 32" Soltegem 28 53e Geerardsbcr?tn36 34° Idegem 27 c 55° Ninove 57 56° Mecrbeke 28 In den nacht van Woensdag tot Donderdag, rond 5 1/2 ure, is hier een begin van brand uitgeborsten in de Sterrestraet, in het huis. bewoond door M. Baeyens-Vanderlalen, win kelier. Gelukkiglyk werd het vuer in zynen oorsprong ontdekt en waren eenige eemers water voldoende om hel te blusschen. Dees begin van brand schynt zyne oorzaek in den schoorsteen gevonden te hebben. In den namiddag van Donderdag is de spil der draeiende yz.erenbrug van den yzeren- weg aen de vaert alhier gebroken op 't oogen- blik dat men bezig was ze toe te draeien. Ge- lukkiglyk heeft men ze nog kunnen toe krygen en onmiddelyk werd zy met spyen vastge- statie naer Brussel, om 2,30 heeft eene ver traging geleden. Deze voorval zal dus niefs anders veroorzaken dan eene belemmering voorde scheepvaert gedurende eenige dagen. Men schrylt ons uit Nieuwerkerken Morgen zondag gaet liet beetje liberael bazenmuziek van Nieuwerkerken een weder- bezoek geven aen hunne witte liberale vrien den van Moorsel. De eene zeggen dat dees wederbezoek gegeven wordt om de moorsel- sclie witte kliekjannen ie complimeniecren, omdat ze te Nieuwerkerken zoo fel gedronken hebben, en daer den Baelenschen uitzet de moorseische zuipers zoo wel gesmaakt heeft een bierspeculalieken te doen andere bewe ren dat het is om hen te bedanken over de liberale beeslig, hola, schoonheden die de witte moorselaren te Nieuwerkerken uilge- steken hebben en daerby om ben le bewyzen dat de liberalen van Nieuwerkerken onder 't geleide van den liberalen heer Bierbuik, in 't vak van liberale beeslig, sapperlot toch, schoonheden, wil ik zeggen, aen de wittte liberale kliek van Moorsel niets te benyden heeft. Enfin, 't is wal wil, meester Bierbuik trekt met .zyn beetje bazenmuziek naer Moor sel. Wy wenschen hun den wind van achter en vooral van met de politie van Moorsel geen eitje te pellen te hebben, want de burgemees ter van Moorsel heeft hair op zyn standen. A. IJ. li. De Gazelle van Brussel deelt eene rei veroordeelingen in dc laelste dagen raeê doch zy vergeet er eenigen, zoo als den liberalen notaris Cluydts, le Meclielen, tot zes mnenden opschorsing die van den liberalen advokaet Alfred Defuisseaux, tot twee jaren gevangenis die van Joseph Desclée, gewezen liberalen burgemeester van Ronse, lot zes maenden gevangenis die van dry of vier geuzen tc Brugge, om als slokslagers opgetreden te zyn die van den oud-kommissaris te Nyvel, voor beleedigingen jegens den burgemeester die van Vloesberghen, die, hy ook, liberale opinies had en zich in deze zells vooruitzette die.... wacht er zullen er nog meer komen voor dat de maend ten einde is. 't Is hel Journal de B>'uxelles dat zoo de memorie ververscht aen de Gazette. Men zou toch zyne vrienden niet moge vergeten Den 18 april zal het kiezerskorps te Brus sel byeenkomen, om over te gaen tot het kie zen van een lid voor de Kamer, in vervanging van Dr. Vleminckx. Zullen de twee associa ties elkander verstaen? Dwazen aen onzen kant, die denken van neen i Heeft men dan nog niet duidelyk genoeg gezien, dat al die tweedracht in het liberael kamp, niets is dan komedie De brusselsclie dagbladen melden, dat aldaer een nieuwe vliegende man met bet stads- besluer in onderhandeling is om in de hoofd stad proefnemingen te mogen doen Dc per soon in kwestie is M. Simmons, een engelsolie luchtreiziger. Hy schynt bet middel le hebben gevonden zich in de iucht te verheffen, zonder behulp van gaz of warme lucht. Hy bedient zich voor zyne proefneming, van een toestel dat even als een vlieger aen eene koord is gehecht en in den wind wordt gebracht. Op eene hoogte van een honderdtal meters geko- men, laet men de touwen los en de luchtrei ziger vliegt met eene groote snelheid in hori zontale richting voort. Men leest in het Fondsenblad De Eendracht, veerliendaegsch liberael let terblad, noemt het, in de overmaet harer verontweerdiging, schandalig, dat de nieuwe burgemeester van Brugge geen \laemsch kent»wel te verstaen, als dit feit, welke men liaer medegedeeld heeft, echt is. Zekerlyk, M. Visart spreekt het vlaemsch niet met zooveel gemak als iemand, die eiken dag iu de noodzakelykheid of de gewoonte is, de volkstael te spreken, maer wy, die de eer hebben M. Visart te kennen, zullen zeggen, dat hy voor 7 allerminst even goed vlaemsch kent als de burgemeesters van Gent en (Jius- se). Daer wy ons niet herinneren ooit in de Eendracht gelezen te hebben, dat het schanda lig is, dat MM. De Kerciiove-de Limon en Anspach geen vlaemsch kennen, zien wy niet, waerom liet le Brugge een grooter schandael zou zyn, dan te Gent of te Brussel, als de eerste magistract er zich beter in 't franécl» dan in 7 vlaemsch uitdrukt. Men schryft uit Gent, 21 Maert De peerdenmarkt van halfvasten, heden door een schoon weder begunstigd, had veel volk uitgelokt. Men telde er 81-4 peerden 54 veulens en II ezels. Er waren dus een vierde peerden min le koop gesteld dan veiïeden jaer. De goede peerden zyn dus aen zeer hooge pryzen door duitsclie kooplieden gekocht. Eenige verhandelingen zyn ook met fransche en engelsche koopers gedaen. De verkoop van prachtpeerden gaet moeiiyk. Men schryft uil Luik, 22 maert De storm van 12 maert heeft verbazende uitwerksels gehad. Terwyl een windhoos het water der Macs oplichtte en als slof deed uiteen spatten, welk natuerverschynsel te Iioei en te Luik werd waergenornen, pompte zy om zoo te zeggen gansch eenen vyver uit in het park van het kasteel van Tilff, het water en de visschen op het gras werpende. Men heeft op verscheidene meters afslands zeer groote levende karpëls op het gras zien spar telen. Het water der Maes daelt voortdurend de Ourtlie en de Vesdre zyn terug binnen hunne oevers gekeerd en men hoopt dat dit weldra ook het geval met de Maes zal zyn. De landeryen blyven echter nog op vele plaet- sen overstroomd en het graen dat gezaeid is, zal grootendeels verloren zyn de akkers zul len opnieuw moeten bezaeid worden. Hel oueerlyk deel der bevolking van Meclielen, door den gemeenleraed zoo naer verdiensten geblameerd, kan iu die stad hare woede niet verkroppen men gaet voort, op hoek en kant, 's avonds weêrlooze calholyken aen te vallen. Zoo schryft men ons weêr. dat M. D..., lid van den kring la Loyauté, van een koncert komende, op den boek der Groote Markt, door vyf kerels werd aengevallen een dezer, ge wapend meteenen dolk, dreigde M. D.... te doorsteken. Deze laelste greep het wapen vast en werd aen zyne vier vingeren gekwetst. Terzelfder- tyd werd hem een zwaren slag met eenen casse-tête op het hoofd toegebracht, onder'den uitroep van Daer hebt gy 't, calollin Het schynt dat de laffe aem anders gekend zyn. En dat zyn de mannen die zich liberael noemen Welnu, de justicie zou die schui mers. welke van België een Zoerselbosch wil len maken, eens duchtig moeten veroordeelen, en 't zou wel rustig worden te Mechelen. Men schryft uit Antwerpen 11 n'y en a plus, zei M. Frère, toen men hem zegde dat hel er krielde in het vlaemsch land van waelsche anibtenaers die geen vlaemsch kenden. Welnu, het. krielt er nog van een naliebaes beklaegt zicli dat hy over eenigen tyd met een waelschen verifikaleur, een wacl- schen brigadier en een waelschen douanier le doen had, die geen van allen een woord vlaemsch verstonden Controleurs, die geen vlaemsch verstaen, vindt men bier heel dik- wyls. Het is onbegrygelyk, hoe dit de betrek kingen, moeiiyk maekt, aengezien hel werk volk aen de natiën de vreemde tael niet ver staen. Zou hel dan niet rechtveerdig zyn, dat wy hier in ons eigen tael bestierd werden Moord door Tweegevecht. Op 19 maert bad aen de fransche grens en op hel luxem- burgsclie grondgebied een tweegevecht plaels. Rond 2 1/2 uer kwamen vier ryluigen van Longwy te Rodange aen acht" persoonen stapten af aen de herberg La Bonne Bière, en eenige hunner begaven zich in den omtrek, om de streek in oogenschouw tc nemen. De bevolking, cenigszins bekend met soort- gelyke uilstapjes, merkte weldra dat er kwes tie was van een tweegevecht. Nieuwsgierig liep men op de hoogten te samen, ten einde hel drama te zien dat zou plaets grypen zelfs het zwakke geslacht kende zich sterk genoeg om er de beschouwing van te kunnen door- stacn. Dc nieuwsgierigen werden echter ditmael le leur gesteld door dc tusschenkomst van M. Alzin, schepcne van Rodange, die zeer be leefd aen die heeren'verzocht heen te gaen en hun ten stelligste het vechten verbood. Al grommelden doch beleefd, werd dit verbod nagekomen. Te leur gesteld trad men terug in de rylui gen, welke den weg naer Longwy insloegen. Niet ver van de grenzen gekomen, bleven de rytuigen op nieuw staen en men maekie zich gereed, tot het gevecht, te midden der groote baeu, op het groolheitogelyk grondge bied, op eenen afstand van vyf of zes minuten van de fransche grenzen. De vechters schenen 35 tol 40 jaren oud men had voor wapen den degen gekozen eri na eenen woedenden slryd die twee.minuten duerdc-, bekwam, een hunner een doodelyken steek onder de rechterborst. Waggelend stond by recht en met al de kracht die hem nog overbleef, bracht liy zynen tegenstrever eene wonde toe, waerna hy terug op de baen rolde en stierf. De andere vie! waggelend in de armen der getuigen. De steek door den Jaetsten ontvangen .ras op eene rib toegebracht, welke omstandig heid hem misschien het leven zal redden, noglhans was zyn toestand in het geheel niet geruststellend. Het lyk wrerd terug in het rytuig geplaet 7 men verbond de wonden van den gekwetste, die ondanks zyn erge wonde, met zyne go- zeilen in de richting van Longwy vertrok. Alfred Defuisseaux, liberale advokaet le Bergen, veroordeeld tot twee jaer gevangenis, voor omkoopery van getuigen, is geschrabt van de lyst der advokaten.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2