Louisa La lea s!. eawpaff I zy verzelde hem naer de altaertrede, waer hy, met het priesterkleed omhangen, eerst het offer voor zich zelve bracht, voor en aleer hy zyne groote liefdewerken voortzette zy nam loc naer mate Vincentius zyn ongeloofelyken arbeid uitbreidde, zelfs buiten de grenzen van Frankryk, tot in het grondgebied van Polen en Ierlandzy verliet hem nooit, noch waer hy als raedsman van vorsten optrad, noch waer hy als weldoener en verzorger van verlaten kin deren en vondelingen zyne vaderhand uitstrek te, noch by de reuzensiichiiog der beide con gregatiën!, die der Lazaristen onder Liefdezus ters, waervnn hy hok tydens zyn leven de ryk- ste en edelste vruchten mocht aenschouwen. Die heide laeiste stichtingen omvatten byna het gansche gebied der christelykc liefdadig heid.... cn zy zyn het werk van eenen man die, als herdersknaep geboren, later lot bewys inocht strekken dal God den zwakke uitkiest om den sterke te beschamen. YVy spraken nog slechts van hetgeen dc 1'. Vincentius tydens zyn leven verrichtte maer hy, de martelaer der christelykc liefde, bleef voortleven in een talryk geslacht van navolgers en vereerders. Wie toch kan de weldaden op sommen, die ook nu nog door de Zusters van Bermhertigheid op scholen en in hospitalen, door de leden der Vincentius-Vereeuiging in arme huisgezinnen verspreid worden In hen zet de H. Vincentius nu byna drie eeuwen zyne christelykc* liefde voort. Geen wonder, dat vooral zy zich op den dryhonderdsten geboor tedag van hunnen Patroon ten vierdag gerech tigd houden. Men schryft uit Bois-d'Haine, Paeschdag, 16 April, aen den Counier de Uruxelles 1 De •buitengewoone smarten die Louisa Laleausedert den 1 Januari ly.lt, deden vree zen dat zy op den Goeden Vrydng van dees jaer zoude overlyden. l'e Paesclifeest gaetzicb voltrekken en Louisa is nog in leven. Wy ver- haeslen ons u deze goede lyding toe le sturen welke al wie de bedevaerl naer Bois'dliaine gedaen heeft, hel hart zal verblyden. Reeds van Willen Donderdag wierden hare smarten gedurig heviger. Louisa overladen met droefheid, gevoelde zich Ter-laten. In den morgend van den Goeden Vrydag ontrolde zich het drama van het lyden met al de omstandig heden die de groote smart omringden welke het menschdom verlost heeft. Hond den middag, hadden de smarten akelige verwoestingen op hetgelaet der kruis- wonddragende veroorzaekthare gelaetstrek- ken waren zoo ingekrompen dat zy byna on- herkenlyk was, hare ledematen waren ten prooi aen eene hevige en gestadige beweging, de rechterhand heelde krampachtig de borst zwol op by iedere klopping van 't hert en liet een byna verschrikkelyk gesuis hooren. Rond twee uren beslaligde men eenen ge- weldigeren aenval van smarten. Hare handen hielden het kruisbeeld vast, alsol het oogen- blik van het laeiste offer gekomen was op haer gelaet las men eenigc ontroering, dc mond opende zich, het hoofd verduikte zich diep in het oorkussen. Alsdan liet Louisa eene diepe zucht ontsnappen. Oli zegde zy, wat brandt my het hert, men zou zeggen dat het vol vuer is. Een oogenblik later viel zy in eene verukking welke wonder schoon washet scheen, dal, op die dag van algemeenen rouw, Louisa meer dan ooit deelnam aen dc smarten, aen den doodstryd en aen de dood van Jcsus het bloed vloeide als beken uit hare door on zichtbare nagels verscheurde handeneen breede band van bloed bekroonde gauscli haer hoofd eu toen, op 't oogenblik dat alles vol bracht was, haer maegdelyk hoofd stervend nederviel, was het gelyk een visioen van het Golgotha. Op Goeden Vrydag van hare dagelyks.cho communie, van haer dagelyksch brood beroofd, afgemat en zwak, bestadigdo men by Louisa al de voorlenkens van eene nakende dood en hare zusters moesten by haer gansch den nacht waken. Den zaterdag morgend toen zy het Brood der Engelen ontvangen had, smaekte de heilige dochter de kalmte der waerachle Tegenwoordigheid; hare smarten wachtten ech ter niet lang opnieuw te vcrschyncn in hare hittere hevigheiden 't is slechts lieden, feest dag der glorieryke verryzenis van den Zalig maker, dat de nederige kruiswonddragende, zich met dc Kerk verblydende, zich oogenblik- kelyk heelt verlicht gevoeld van het verplette rend gewicht barer smarten. Zal het voorgevoel van eene aenstnende dood welke hare ziel beheerscht, zich venve- zenlyken Loopt de zending die Louisa hier op aerdè volbrengt op haer einde? God alleen weet het.—Indien het zoo den Wil des Heeren is, moeten wy ons onderwerpen, maer de wereld, die Louisa zoo weinig kent, zal wel licht alsdan begrypen welken grooten schal zy huilen haren wele bezat. De chrisltnezielen zullen er dc heilige errinneringen blyvcn van bewaren. De gelaelslrekken der heilige dochter zul len ons by blyven, dank aen 'l penseel van meester Thomas van Brussel, welke op den oogenblik voor Z. 11. Mgr. van Doornyk het portret der kruiswonddragende schildert. Dc schildering, is op goeden weg en alles bevvyst dat het engelachtig gelaet van Louisa op het doek van M. Thomas in zyn reinheid en hartroerende majesteit zal herleven. GARDE Wy vernemen uit goede bron dal de Opper- Ine?cu chef van 'tgroot kinderspel in onze stad, eenen brief aen 't collegie van Burgemeester en .'Schepenen komt toe te sturen waerby er nei;ea en vyftig persoenen dezer stad gedenon- eeenl worden als in stael te zyn zich de klecdy der garde civiek le kunnen verschaffen, en by gevolg voor de" werkenden dienst dienen aengewezen te worden. Die lyst van 59 gedenonceerden is, zoo men ons verzekert, opgesteld door eapiteiu Smoel mans van op de kaslanievesliug en bevat voor de negentienden persoonen die, of wel in stael niet zyn zich de uitrusting der garde civiek te kunnen verschaffenofwel voor gegronde reden van den dienst moeten ontslagen wor dt!) of vi' reeds van ontslagen zyn. Zoo treft men or.vl. r 'ere bv de gedenonceerden een joitge- L: j eer die. 't ongeluk heeft gehad injzyne kinds heid eene con te verliezen. De ingever dezer denonciatie is voorzeker canitoin Sowelinans die kerel droomt immers van major te worden, en moest de garde civiek onder het vereischle getal garden vallen om hier twee bataillons te behouden dan zou ?v op '?n batailion konnen ingericht worden en ware T majorschap van hem Spioelmans naer de maen. Ge zoudt toch zeggen waer de zotte verwaendheid gaet nestelen Deze denonciatie wordt voor het overige als eene politieke wrack aenzien, want de overgroole meerderheid der gedenonceer den behooreji openlyk tot de catholyke denk- vvyze slechts een vyfiienlal öëhooreu tot de liberale party. En nogthans wy zouden cr zoovele kunnen aenvvyzen by de liberalen die van de garde civiek zouden moeten doel ma ken, maer het walgt ons lol zulke veraclUc- lykehaetdragendheidonzen toevluchttc nemen. Wal meer is. wy zeggen dal deze denon ciatie ongehoord is in tegenwoordigheid des vyeisoiitvverps van herinrichting der garde civiek eu der veranderingen die aen de kleedy ga «ui toegebracht worden. Men wil de weinige gedenonceerde persoenen die in staet zyn zich le kleeden nu heden eene volledige uitrusting doen aenkoopen die ay toekomende jaer wel licht zullen moeten doen veranderen. Men wil ze dus dubbele kosten op de:i nek loggen. Denken Spiritus en Smoel mans dan dal een ieder zoo gemakkelyk aen zyn dagelyksch brood gemekt als zy üct spyt ons dal wy hier de lyst der gedenonceerden niet kunnen laten volgen om 't publiek le laten oord celen. Wy hopen dal hel collegio van Burgemees ter eu Schepenen zal handelen gelyk het dc plicht is van een vadcrlyk bestu ren denken, gelyk wy, dat er hier alreeds een genoegzaem getal zyuer medeburgers zyn. mol dc welke men den aep houdt. Wy raden al de gedenonceerden aen hunne gegronde klachten by 't collegie van Burge meester en Schepenen, 't zy schi iflelyk, T zy mondelings ten spoedigste te doen geworden, ten einde dezen hatelyken trek tc verydelen. DAVIDSFONDS. liet hoofdbestuur van bet Davidsfonds te Leuven schrijft eenen prijskamp uil voor 6 liederen, die geschikt zijn om in muziek gezel le worden. De keus van 'l onderwerp is den dichter overgelaten. De uit te loven prijzen zijn tstc prijs100 franken. 2d' 80 5do f 00 4de 40 5do 20 De stukken- moeten vrachtvrij ingezonden worden aan den algemeenen secretaris van het Davidsfonds, den heer J. Brouwers, Z, Maria- Theresiastraat, 121, le Leuven, voor deifl1" Juni 1876. Zij moeten vergezeld zijn van een vergezeld- briefje, waarin dc naam van den scliryver aengeduid slaat. WETTELYK E BESLU1TEN By koninklyk besluit van 18 April jl. zyn er j subsidien loegeslaen voor kasseidingswêrken aen de buerlwegeu der volgende gemeenten van ons arrondissement Okegern, ft70 Ir. Meerbeke, 3,040 fr. Haeltert, 3,580 fr.Eiwetegem. 510 fr. Soltegem, i,000 en 2,250 fr. St-Maria-Au- denhove, 250 fr. Heldcrgem, 1,000 Ir. Erembodegem, 500 fr. Nieuwerkerken, 200 en 2,235 fr.Meire, 550 en 1,000 fr.Aygcin en Burst, 5,770 fr. Ou lire, 270 fr. Mel- dert, 2,000 Ir.Lede, 1,450 fr.Bacrdegem, 5,000 fr. Impe, 480 fr. Vlcckem, 540 fr. Oordegem, 3.590 en 1,000 fr.Sarlardingc, 450 fr. Goefferdinge, 200 fr. Ottcrgem, 550 fr. Zonnegem, 500 fr. Hillegem, 2.000 fr. Bambrugge, 500 fr. Vlesique-Rudder- hove, 2.500 fr. Sl-Lievens-Essche, 2,700 fr. Ophasselt, 1,910 Ir. Ilerzele, 2,700 fr. Aelst, 5.000 en 1,500 fr. Moorse!, 1.000 fr. Appelterre-Eychcm, 500 fr. St-Lievens- Ilaulem, 2,000 fr. St-Antelinckx, 1,000 fr. St-Licvens-Essche, Steenhuyze-Wyiihuyzc en Erwetegem, 200 fr. Erpe, 200 fr. Woubrechtegem, 200 Ir. Pollaere, 200 fr. Een koninklyk beslui! roeptde provinciale kiezers van de negen provinciën byeen legen den Maendag 22 Mei, om 9 ure 's morgends, om elk waer "dat het te doen is, over te gaen tot de vernieuwing van den helft der provinciale raden. Oost-Vlaender n zyn cr 40 le kiezen, ver deeld als volgt: Gent 14, Assenede 1, Caprycke 2, Cruyshaulhem 2, l'eynze 2, Eecioo 3, Ever- ghem 2, Loo-Christy 2, Nazareth 1. Nevele 2, Oosterzeele 2, Sonierghem 2, Waerscboot 1, Beveren 2 en St-Gillcs-Waes 2. PR1 ESTERL Y K E BENOEM1NGEN. De E. II. Verschelden, proost van Kastel, is pastoor benoemd der nieuwe parochie. Zon dag zal de kerkraed ingesteld worden om ten spoedigste de kerk te kunnen opbouwen. -- Bureel-Opperhoofd der Sank.De Counier de Bruvelles zegt dal de fameuse album van Lolo. zorgvuldig opgesloten is in de kas, waer- in de onderzoeksrechter «le voorwerpen ver bergt, die als zedeloos beschouwd worden. Hel album is dan toch inderdaed weggenomen uit hel getal der overige bewysslukken, aengc- zien het in die kas is gesloten. Hel blad voegt er by, «iatde fameuse zilveren pot door de Etoile —dat blad steekt zynen neus overal in zoo omstandig beschreven, nooit hy de overluiginysslulden is le vinden geweest. De brusselsche korrespondent van de Gazette de Liège schryft aen dat blad, dat Lolo, door tusschénkomsL van een barer advokaten, twee brusselsche dagbladen met een proces lot schadeloosstelling heeft doen bedreigen, indien zy voorlgacn, haer te houden voor do mede plichtige \an't Kindt. Zy houdt aen hare eer, zegt zy, en daegi dit woord staet in hare bedreiging eenieder uit, rechters, fmancie- mannen, even als hel gewone pubhek, haer iets le kunnen vervvyten, dat hare deugd zou kunnen doen verdenken. Lolo keilt hare brus selsche rechtbanken Na zulkdanig gebruik van gezegeld papier, na zulke uitstalling van onbeschnemdheid, blyft er niets meer over dan le zvvygen cn het progres te bewonderen van ai de zedemanneu der XIXC eeuw. De Gazelle deelt het volgende nieuwske meê, betreffende de Banque de Belgique: De samenkomsten der komiteiten met den besluurraed, hebben deze laetslc er toe ge bracht, de geheele veraulwoordelykhcid in grondbegin op zich le nemen, en dit zonder proces. De gerechterlykc aklie, indien zy ingespan nen is, za! dus slechts gericht zyn legen hot kollegie der kómmissai issen, hetwelk lot nu toe, langs dien kant, wat hardhoorig sohynt te zyn. Verscheidene rechtgeleerden van gekende faem, hebben de denkwyze te kennen gegeven, dat de gansch byzonderc omstandigheden der zaek toelieten de verantwoordelykheid in te roepen van dekommissarisseo, welke den bilan van 1874 hebben geteekend. Er wordt door de komiteiten vlytig onder handeld, ten einde eene inmenging van den Staet te hekomen, betreffende zekere weerden, wier overname de Banque de Belgique in staet zou stellen allengs haerkapitael opnieuw samen te stollen. Wal meer is, men weet dat de Ban que in staet is, om in de vereischlen van hel oogenblik le voorzien. Een groot getal aktionnarissen beliooren lol hel leger cn vele zyn gepensionncerdo officiers, welke he.dcu de vrucht van hun spaergeld moeten missen. Volgens hel schynt zou men van hoogerhand hel oor leunen aen den toestand, door de ge beurtenissen aen eene gansche kategorie van staeisbeambten ten deel is gevallen. De Counier de Bruxelles zegt, dat het schynt dat heL gerecht op dit oogenblik erg in verle genheid is, ter oorzake van den misslag dien bet bedreven heeft, toen hut gerecht niet de inbeschuldigingstelling eu by gevolg de uille vering heeft gevraagd \an Lolo, die al te be ruchte minnares van T'Kindt. De verklaringen van die vrouw worden he- sciioud als zvnde gansch onmisbaer voor het onderzoek van de zack der Banque de Belgique, na de verklaringen van den beschuldigde le hebben gehoord. Daer er geen middel meer hestaet om hare tegenwoordigheid le Brussel le eischen, en hare getuigenis volstrekt noodznkelyk is, zoekt men een middel om liare verklaringen, by mid del van delegatie in den vreemde te doen hoo ren. Dit incident houdt de gcreehterlyke kringen vee! bezig, en men weel niet al te goed hoe bet aen boord le leggen, ten einde eene oplos sing aen die moeilykheiJ te geven. Het is met bet inzicht, onrechtstreeks eene oplossing tc bekomen dat men de lerugeisching der goede ren van Lolo voorde rechtbank van eersten aen leg heeft gebracht. Men rekent op de he re king van het doel door dc oppositie en het appel tegen het vonnis men koestert eene ii luwe hoop Lolo in België te krygen voor hel verdedigen barer belangen. Hel is zeer te be- lw\ fel en of men hierin zal gelukken, doch men spnert geeno enkele poging om lol dien uitslag te komen. De dagbladen van Parys volgen met de grootste acndacht de zaek 'Tkindl. Ziehier wat dc Figaro, gisteren desaengaende mee deelde 'Men verneemt tc Parys, dat T'Kindt, na eene gelukkige overvaert, terug is gekomen in zyne geboortestad, waer hy met hel groot ste ongeduld werd verwacht. Die dieven van booger vlucht zyn waer- lyk bewondcrensweerdig van naïcviteit. Deze schynt in T geheel zich geen denkbeeld te maken van den toestand welke hy heden in de wereld bckleedlhy schryft aen den proku- reur-gcnerael van Brussel, om hem te zeggen, dal het zien van gendarmen voor hem niet plezierig is, en hy daerom het parket verzoekt hem te doen ontvangen door agenten in bur- gerskleëren. Nog een beetje, en die ongeluk kige zou er by hebben gevoegd, dat liet hem zou aengenaem zyn, aen de statie ontvangen te wordendoor maegdekens in 'twitgekleed en eene deputatie van den Gemeeuteraed van Brussel. De lieden van de hcogerc samenleving, die tol in de algronden van liet assisenhof tuimelen, nchoudcn altyd iets van den talon rouge. Het is hierin dat zy zich onderscheiden van het geineeue gevangenisvolu. De dief van dertien inillioen der Banque de Belgique, schynt nog niet te mcencn dal hy een dief is. Wy hebben le Parys eene gansche kol- lektie van oude cocodès die elk, de eene zyn jaer, de andero zyne dertien maenden hebben gedaen, voor delaegste aftruggclaryen. Wan neer zy uil de gevangenis komen, wandelen zy weêr gerust op de boulevards en hernemen aen do restauratietafel de plaels die zy bcklee- den, voor bet accidentmen kan ze zien voor de koffiehuizen van den boulevard, met de signer in den mond, den hoed op een oor zy denkeq- niet eens aen den afgrond waerin hunne eer gedompeld ligt. Zoo zal T'Kindt zyn, by zyne terugkomst van dc galeien; hy zal zyne kacrl brengen hy den voorzitter van het assi senhof, en zeer verwonderd zyn indien die magislrael aerzelt hem te verzoeken te komen dinèeren Men berekent op 12 duizend kilogr. de hoe veelheid boter en op 65 duizend dc eiers die dezen morgend op onze markt zyn verkocht geweest. De belangryklicid onzer markt,vooral voorwat dc boter betreft, groeit wekelyks aen. Men schryft uit Dendcrmonde, 18 april Om de gedachtenis van onzen beroemden stadsgenoot, den eerw. pater De Smet, te vereeuwigen, is er in den beginne spraek ge weest, een monument in O.-L.-V.-kerk te plactsen later heeft men van dit ontwerp afgezien, en de inriehlingskommissie besloot een standbeeld ter eere van onzen vormaeru'en stadsgenoot op O.-L -V.-Pléin op te richten, waervoor een pryskamp werd uitgeschreven. De oproep, door de kommissie aen de beeld- bouwers des lands gedaen, is door zes teeke- niugcn beantwoord. Deze teekeningen zyn naer het ministerie van binncnlandsche zaken gezonden, doer het goevernement als voor- waerde zyner geldelyke lusschcnkomst, zich het recht had voorbehouden zelve den beoor- deelings-jury te benoemen, en don beluoon- den kuusienacr met de uitvoering van het standbeeld le gelasten. De minister van openbare werken brengt ter kennis der belanghebbenden, dal het be- sluer der spoorwegen, postentelegrafen en zeewezen over een genoegzaem getal kandidaten beschikt, voorde ambten vanklerk, surnumerair, wachter, fakieur der statie en policie-officier. Tol er eene latere schikking door den Moniteur zal worden afgekondigd, zal er dus geen gevolg meer worden gegeven aen de vragen, ten doel hebbende eene der voor noemde plaetsen le bekomen. In de kiezing voor een lid der wetgeven de Kamer, welke dynsdag tc Brussel plaets had, is \i Ern. Allard gekozen, in vervanging van M. Vleminckx, niet 2110 stemmen. Er waren van dc 20,000 kiezers, slechts 2157 opgekomen dus slechts hel tiende gedeelte der kiezers van Brussel. Donderdag, morgend heeft le Laken, de overbrenging plaets gehad van de stolfelyke overblyfsels van Leopold I, der koningin Louisa Maria en van den gracf van Henegauw, uit dc.i grafkelder der oude kerk, naer dien der nieuwe. Zooals men weet, waren de.lykeu van den koning en der koningin in twee loo- den kisten gelegd, overdekt met dry houten kisten. Het schynt dat de grafkelder zoodanig vochtig is dat dc kisten letierlyk aen brokken vallen. De lykcn zyn dus in nieuwe kisten ge legd geworden van zwarten gepolysten eik, welke niet minder dan 2 meters 20 centimeters lang en I meier breed zyn. Dc boorden zyn met zilver ingelegd en twee leeuwenkoppen van betzelfde inetael, welke groote ringen in hunne muilen houden, versieren de twee zyden. Honderd grenadiers, van dc sterkste mannen van dit regiment, droegen de doods kisten opberriën. Die plechtigheid heeft een gansch intiem karakter gehad. Zelfmoord van eenen wisselagent in Ter- kamerenlosch. Een wisselagent van Brussel, die door de linancieele rampen dezer laeiste dagen erg beprocld was, heeft zich eergiste ren, in Teikamerenbosch, te Brussel, om het leven gebracht Hy had zyne vrouw Vrydag verlaten haer omhelzende en tevens bekennende dat hy loiael geruineerd was. Dan ging hy een revol ver koopen en dwaelde straat in siraet uil tol Zaterdag 9 uer. Dan na yselyke pyncn geleden te hebben men verheelde zicli dien toestand ging hy zich in Terkamereiibosch legen eenen boom plaetsen en seliooi zich een kogel door hel hart. Twintig'minuten later stierf hy. Ilel lyk is naer Sint Pielers gasthuis ge bracht. Het slachtoffer is een genoemde C. T. woo- nende sedert eeuigen tyd op den boulevard Central en die op de beurt nog al geacht werd. Men heeft in zyne zakken een brief gevonden voor zyne vrouw. Deze gebeurtenis beeft cenon pynlyken. indruk te weeg" gebracht. De wanhoop der vrouw is oiiBesclirylïelyk. Moord ti; Brussel. Zaterdag, rond middernacht, had in de Nevromontsiraet, in de Keuicusche voorstad eene misdaed plaels. De bewoner van een huis dezer straet, werd gewekt door het geroep .an: hulp.' hulp welke kreten door eene vrouw werden geuit, die een vertrek op de eerste verdieping van dit huis bewoonde. De bewoner, van wieri wy spraken, drong hel vertrek binnen en een verschrikkelyk too- neel vertoonde zich voor zyn oog. De vrouw die geroepen had, lag op den grond, badend in eenen plas bloed liet hoofd was haer byna letierlyk afgesneden, Een man die ten prooi was aen eene hevige opgewondenheid, en een bebloed mes in de hand hield, stond naest het lyk der vermoorde vrouw. Op het gezicht der binnentredende, wierp die man met hel mes zich op dezen iaetsle en bracht hem insgelyks twee steken toe met zyn mes. De binnengekomene zou waerschynlyk het zelfde lot hebben ondergaen als de vrouw doch de moordenaer had zyn eerste slachtoffer zoo geweldig getroffen, dal de punt van het mes gebroken was. Andere bewoners van het huis en geburen waren toegesneld en sloten den moordenaer in de kamer en wierpen «laerna den sleutel dei- deur aen eenen policieagent die voorin kwam. De policiemau kwam binnen en hield den moordenaer acn, die intusschenlyd eenigzins kalmer scheen te zyn geworden. De vrouw was dood zooals wy reeds hebben gezegd de man die de wonden had bekomen, werd naer het gasthuis gebrachtzyne won den zyn niet doodelyk. Op hel polieiebureel verklaerde de moorde naer, die vrouw op den boulevard tc hebben ontmoet, dat zy hem gevraegd had met haer naer hare woning te gaen, hetwelk hy had ge daen daergekomen was er twist onlslaen om dat zy hem zynen portemonnaie wilde ont- roQveti. Men heeft inderdaed, op den vloer der kamer eenen geldbeugel gevonden, inhoudende 150 fr. Verleden zaterdag heeft men uil de NYiile- broeksche vaert, twee lyken opgevischthet eerste was dat van zekeren J. Van Heele. sclia- licdekkersgast. wonende te Sl-Jans-Molen- bcek, Onnfhankelykheidstraet, 30. Het 2" lyk is lol heden niet herkendhel is een ouderling met witten baerd cn haireii.cn gekleed met een blauwen kiel en zwarte broek. In zyne zakken heeft men eene som van 60 fr. in vylfrankstuk- ken gevonden. Op den appel van den stok dien hy nog in de hand hield bemerkte men de naemletters J. L. L. Hy droeg een gouden trouwring aen den vinger en kleine gouden ringen in de ooren. De schuldeischers van het failliet-Dujar- din (zooals men weet, de voorzitter van den Cercle liberal an Brugge), hebben het kookor- daet, hun voorgesteld, geweigerd. Zooals een brugsch blad meldt, hebben zy, by het onderzoek, dingen gevonden welke niet in den smaek van iedereen vallen, en men vraegt nu eene rechterlyke instrnktie. Men weel dat dit failliet 28 inillioen passief cn maer 6 inillioen aktief bedraegt. Niet minder dan 450 schuldeischers hebben de vraeg van onderzoek acn den prokureur des konings gericht, onderleekend en hel getal zal nog aenzienlyk vergroot worden. Het is wonder dat de liberale bladen ook dezen ongelukkigen bankier niet voor eenen calliolyken willen doen doorgaon, zy die onze party verantwooi'delyk zouden willen maken voor iedere financieele ramp. Men schryft uil Brugge. ALTYD PRO- VOCATIEN De liberalen hebben gister een armmoedig banket aen den lieer Boyaval aen- gebodeu. De drank, dien mer. er geschonken "had, had het hoold van onze geuzen ontstoken en allen waren vaerdig om het vaderland te verlossen van het ongediert der papen. Rond 5 uer 's namiddags wandelde de heer sehepene Ronse .cn de heer doctor Van den Abeele, gemeenteraedslid, op de Groote Markt, wanneer onze ireflyke geuzen, verkloekt dooi de patatekeesten en de galantine, die hun voorgediend waren geweest, van Stadshalle afkwamen en naer den liberalen Cercle gingen. De tegenwoordigheid der twee achtbare raedsleden werd aenstonds aenzien als eene provocatie. De geuzen begonnen hun liedje van 't ongedieit der papen, en vergezelden het met huilen, schuifelen en roepen van goert zoodanig, dat er welhaest rond de heeren Ronse en Van den Abeele eene menigte volks stond, die op het oogenblik door poliei sagen- trfii uiteen gedreven werd. Die bermliertige schreeuwers beweren, dal zy geprovcqueerd waren door dc tegenwoordigheid der twee raedsleden Zoo dat, in 't midden van den dag, op de Groote Markt wandelen, zonder iemand hei woord le sturen of zonder 't minste teeken te doen, eene provocatie is Ziedaerde vryheid, die de liberalen ons be reiden.... Meer en meer wordt men gewaar, dat de «liberale» secte de paity van de oproerma kers en van 't gespuis is. M. Igonölil, direktcur van d«j Banque Centrale Anversoise, heeft zich verleden zater dag gczelfmoord, door zich met een scheermes de keel al te snyden toen men des morgends zyne slaepkamer binnenkwam hield hy het bebloed mes nog in de hand. Verschillende geruchten worden aengaande de eorzaek van «Jeze zelfmoord verspreid. Dit feil heeft eene groote opschudding in de stad cn omtrek te weeg gebracht. Onze lezers zullen zich nog wel dc tra- gischen dood herrinnejen van M. Cornelissen, zee-officier cn professor der meteorologie te Utrecht. Do zelfmoord van dien geleerde werd toegeschreven aen hel verdriet, hem berok kend door eenen diefstal van 230,000 gul 'efl, ten zynen nadeele gepleegd. Tol heden toe is uit het onderzoek nog niets gebleken, hetwelk kan dienen lol bevestiging van dit gezegde. Het departement van zecvaert van Frankryk, waer- meé Cornelissen zegde een koctrakt te hebben, voor liet leveren van onderzeesche telegraaf kabels, vcrklaeri hein niet te kennen. De zaek blyft dus met een geheim omhuld het onder zoek duurt vooil, onder de leiding van den onderzoeksrechter Willcmaeis. Eene der belangrykste instellingen za! te Audenaerde vernietigd worden wy willen spreken van de garde-civiek. De plaets \au majoor-kommandant is open, en niemauo wil ze aenveeriien. En nogthans hoe bloeiend is dio gardeciviek Zy beslaet uit ongeveer 30 niuz.ikanlen. 35 officiers cn onder-officiers, en 17 garden. Onder dezen zyn er van affc gestalte cn vorm zeer lange en kleine, diki\e en dunne, rechte en kromme en even als er afwisseling is in de manschappen, zoo is er ook variatie in de shakos eu tunieken groote en kleine shakos, tunieken met gaten eu rok zonder. Hoe deftig zyn de revues Ziet het hart springt op van blydschap ais men «le garde- civiek op het exercilieplein ziet slnea in twee rangen.... Dit doet denken hoe ete- mud, dat zulke liberale instelling bezit, niets le vrei zen heeft. Dc Fransclien en Pruisen zenden op de grenzen bevend slilslaen, als zy de sha kos zouden zien pry ken eu in hunne rangen zou men hooren Halte-lü! la garde- civique es', la Brand le Moll. Eergister is een yselyks brand op hel gehucht Achlerbosch, te Mo!!, uitgeborsten. Het was omtrent twee uer \s uchteriioens, toen men de zwarte rookwolken te Moll zag opslygen, en men dacht, dat do bosscheu in den omtrek in brand stonden. H< t was echter het gehucht Achterbosch, uit een veertigtal huizen hestaende, dal brandde. Niet minder dan 21 huizen en 28 stallingen werden door hel vuer vernield, en dit in minder dan een half uer tyds. Uit de gemeente Moll was er hulp komen opdagen doch «lie hulp baetlo niets. De noord oosten wind dreef liet vuer op eene hevige manier aen, en met weet dat de hoerenhui zen op den buiten veelal uit strooi, leem en hout zyn saemgesteld dit echter was liet ge val niet met de pastory, die in steen en. met pannedak was gebouwd en echter ook is afge brand. De ramp beschryven zou onmogelyk zyn de menschen hebben zich in der haesl moeien redden. Velen hebben zelfs hunne kleeren niet kunnen meênemen. Hel vee is gered en dwaelde dooreen, in den omtrek, maer alle oogst, alle voorraed alles is vernield cn do menschen van Achterbosch zyn letterlyk ge ruïneerd, te meer daer weinigen hunne gebou wen en den inhoud verzekerd hadden. Volgens wy vernemen is er voor 120 tot 150,000 Ir. schade en de algemeene weldadig heid zal hierin móeten voorzien. Men heell comileilen ingericht om de openbare welda digheid in te roepen, en wy hopen dal dia stemmen zullen aenhoord worden. Maendag morgend, rond 5 1/2 uer berstte» een lievige brand uit in den peerdenslal van M. Dietzer, rvtuigverhuerder der Collardslract, te Seraing. Met veel moeite gelukte men erin de peerden, door heen de vlammen uil den stal te doen gaen een dezer dieren kwam in den brand om. Verscheidene ryluigen werden de prooi der vlammen, waerna het vuer zich meedeelde aen de oude theoterzael, die lieden lot bergplaets, peerdenslal en magazyn is ingericht. De schade is zeer belangryk en de oorzaek der ramp is niet gekend. Maendag nacht is le Verdenne-lez-Marche een brand uitgebersien, waerdoor 12 huizen in aseli zyn gefegd De schade is zeer groot en weinige der verbrande goederen of huizen zyn verzekerd. De gansche bevolking van het dorp is in neerslachtigheid gedompeld. Charleroi, 19 april. Verleden dynsdag had een groot ongeluk plaets in den put \an Perron, die door de maetschappy Val-Beooit gegraven wordt, in de nabyheid van Sclessin. Vyf werklieden daelden neer in een ophaelvat, toen door een tot heden onbekend geval het val op eei.s stil bleef eu dacrna met geweld in de diepte viel. Vier der werklieden werden dood opgenóemen dc vyfde had geen dc min ste wonden bekomen en is onmiddelyk kunnen naer boven komen. Het arrondissement Charleroi blyft voort durend het toóneel van allerlei misdaden--»" er gaet schier geen dag voorby, zonder dat de dagbladen er de eene of a"'dere gruweldaad hébben aen te slippen. Ziehier wat wy lezen in den ProgrèsEen genaemde A. C. horlqgiö- maker ie Charleroi, is sedert verscheidene dagen verdwenen dit verdwynen verontrust vele personen die aen A. G. horlogiën ter her stelling hadden gegeven. Heden morgend is men in zyne kamer gedrongen, welke gansch ledig was. Al de horlogiën zyn met den horlo- giemaker verdwenen. Te Acoz is een grysaerd in zyn huis verwurgd, waerna men hem besto len heeft. Verleden dynsdag was er een gerucht in de stad verspreid volgens hetwelk te Goug- nies een mensch zou vermoord zyn. Het ge recht houdt zich vlytig met al die wanbedryven bezig. FHAXKRYK. Dubbel Gehuwd. Een zonderling geval van dubbel huwelyk heelt zich opgeciami te Ferté-Macé, in het departement Orue. In 1 70 w erd de genaemde Ysedert korten tyj ge- liuwd, onder de wapens geroepen en vlei, doo delyk gekwetst, onder de muren van Met/.. Zyn lyk werd herkend en begraven en een extrakt van zyne overlydenakte afgeleverd. Eeuige maenden later hertrou wde de wed* en weldra werd een kind uit dit huwelyk ge-

De Denderbode | 1876 | | pagina 2