Oogeriblikkelyk vielen byna al de liberale dagbladen als razende honden tegen de be stierders uitde deftigste lieden des Lands, werden als schelmen en deugenieten 't publiek nengewezen. Heerke Cara, die dan minister was gat' bevelen aen het gerecht, de zegels wierden op de lokalen der Langt andsmnet- schappyen geplaetst en al de boeken en papie ren in beslag genomen. Dank aen deze schan dige vervolgingen vielen de Langrandsmaet- schappyen waerdoor van den eenen kant bon- derde persoorten ten gronde geruïneerd wer den, en van den anderen kant vele liberalen hunne fortuin maekten of vermeerderden. De lianque de Belyique springt lieden door de onbekwaemheid ol zorgloosheid barer be stierders en commissarissen, die niet zagen noch gewaer wierden dat een der bedienden, 't Kint, aen de Bank millioenen ontstal om zekere rare diertjes te onderhouden die men paleizen moet laten bewoonen, met diamanten opsmukt, lekere spyzen tot voedsel moet ge. en en champagne laten drinken om haren dorst te lesschen, en wat gebeurt er In plaets van eene rechtveerdige weder- wraek te nemen, 't is te zeggen, de liberale bestierders der Banqite de Belyique, met de maet ie melen waermeé de catholyke bestier ders der Langrandszaken gemeten zyn, hou den het ministerie en de catholyke drukpers zich onzydig. Hel ministerie, geeft geene he velen aen 't gerecht en de catholyke drukpers onthoudt zich van alle bedenkingen, uit vrees van de zaken der Bank nog meer te verwar ren en zoo vele lieden totael te ruïneeren. Nog beter het ministerie helpt de Bank in haren neteligen toestand en de catholyke druk pers juicht er aen toe. Wy vragen het: zouden de liberalen zoo handelen waren zy aen 'l bewind en de be stierders der Bank calholyken Neen, voorwaer, hun verlcdene bowysl hel genoegzaem. Ze zouden mel de Banque de Bel yique handelen gelyk met de Lagrandszaken. Ze zouden immers roepen tieren dal de open bare zedeiykheid beleedigd. is en moet gewro ken worden. Men zou straellawyt verwekken om de ministers te pramen de zaek rechter- lyk te doen vervolgen. Maer nu, oh nu, zvvygen de zonderlinge wreekers der openbare zedeiykheid van reclt- terlyke vervolgingen, maer ze weten waerom. 't Zou tegen hunne vrienden zyn, tegen mapon- nieko broeders en men verstaelAl wat zy nu pogen te doen is ons den francma<?on 't Rint op den rug te schuiven, maer 't spelleken pakt met't Kint is immers liberael en blyft het. 't Laslerbladje uit de Kattcnstract verhaelt het geval van de vrouw eens welgekende ca tholyke kiezers welke aen haren biechtvader bekend hebbende, gedurende den laelsten vas ten, des woensdags en des zaterdags, vleesch te hebben geëelen omdat hacr man van geen visch wilt, door dezen laelsten zou beleedigd zyn geworden en haer zegde dat zy gegronde reden had om van haren man te scheiden. Onnoodig te zeggen dat het weer eene schandige leugen is. Verre van een catholyke kiezer te zyn, is de persoon, die deze leugen uitkraemt als aen zyne vrouw te zyn voorge vallen zyn, een woedend doch allczins mach teloos liberael bureelkraberke 't geen danst gelyk zyn liberale meester schuifelt. Hel zal niemand verwonderen dat die kerel zulke schandige en snoode lastering uit zynen duim zuigt, ledereen weel dat hel een van die kerels is die tal alles bekwaem zyn en voorniets ach teruit wyken als zy maer God, zyne Kerk en hare dienaren kunnen lasteren en vervloeken. En nogtchans, hy zou de geestelykheid wel dienen te eerbiedigen Zou hy zyn verhaelselken durven algevcn in tegenwoordigheid van zekere pater of zekere non Neen, wy gelooven het niethy zou in dezer tegenwoordigheid, gelyk gewoonte, de sebedeus spelen in hoop_gelyk voorgaendelyk, dal er nog wat zou kunnen afbryzelen. Maer hy mag het welen Pater en Non zullen het ook wel vernemen. Arme Denderbode,wat gaet gy het te lydeti heb ben!.. HernVon Smoelmaus heelt het gezworen. Uwe artikels gaen gewikt, gewogen, door snuffeld en doorzocht worden om te zien of men u loch eindelyk by de kraeg niet zal kunnen vatten. En waerheid is het, want hem l'o» Smoelmaus heeft het deze week, op den trein, publiek verteld. Ware hy in de plaets van den Kornel, zegde hy, de Denderbode zou al lang geknipt zyn Ouf, 't zal wreed zyn wat zullen ze boter melk vuil maken die groole jannen De Denderbode vreest u niet, al kondet gy een gros of lil dozynen smoelen spinnen. On- mogelyk is het u den Dendei bode te doen ver achten, want alwie, door halelyke denoncia- tien, de algemeene verachting op zich heeft getrokken, kan niemand tot verachting bren gen. 't Deftig publiek vlucht immers zulke kerels. Heeft men dat verslaen Deze week zag eene hoogmoedige liberale pen- neslaef van verre een berechting naderen. Is dit eene berechting vraegde hy aen zynen gezel. Op het bevestigende antwoord keerde helgroot verstand op zyne voetstappen terug en ging langs eenen anderen weg naer zyn bureel. Dit groot verstand handelde aldus om dat hy de vcreischte eer aen 't Allerheiligste niet zocht le bevvyzen, noch de knie te buigen voor zynen Schepper, en zoo zyne godde loosheid aen 't publiek te verduiken. Er was nogthans een tyd dat deze slimmerik geheel anders over deze zaken dacht, namelyk als hy prefekl of assistant der Congregatie was in ons co!Ie;,ieEh wel, wy durven wedden, dat moest dit groot verstand iels mispikkelen de liberale bladen zouden roepen en schreeuwen dat hy een catholyke is, gelyk 't Kint, enz. enz. Die vetUis boos tegen God,tegen Kerk en tegen al wal de religie raekt, omdat de jezuïeten ge- wygerd hebben hem te aen veerden, raedt eens waerom Wel omdat de jezuïeten geoor deeld hebben dat zvne herssens te waterachtig waren om hem onder hun korps te aenveerden nietstaende hy zes jaren zyn broekske op de schoolbanken van 'i collegie vesleten had. gi armzalig studentje VOLSiSKAMFJï. De Kamer heeft Dyusdag jl. hare werkzacm- hodo' hernomen. M. De l.net ontwikkelde in begin der zitting het wetsontwerp hetrekke- lvk hm. ir.-•!•."tuk der vlaemsehe tael in bestuer- j raken M. Lehardy interpelleerde hel goe- vernement over de ónderaerdsche waterlei dingen »n Sonienbosch, ten einde de hoofdstad van drinkwater te voorzien. Spreker beweerde dat deze waterleiding hoogst schadelyk zal zyn voor de valleien van de Zenr.e der Dyle en Demer. MM. Malou, Minister van finan ciën en Anspach, Burgemeester van Brus sel, antwoordden dat de opmerkingen van den heer Lehardy ongegrond waren. De vergadering heeft verders de uitleggin gen gehoord van den heer Minister van oorlog over de interpellatie van vrydettker Bergé, be- Irekkelyk de berisping aen twee officieren des legers door generael Channel gegeven, die te Gent hadden deelgenomen aen eene vryden- kersbelooging, ingericht ter gelegenheid der begraven is van eenen genlschen herbergier. Heerke Bara nam dc gelegenheid wéér te baet om zyne stinkende gal tegen de geestelyk- heid in 't algemeen en lezonderlyk tegen deze van Laeken uil te spuwen. Bara beweerde dal er moeilykhedeii waren ontslaen tusschen Z. M. en de geestelykheid van Laeken ter ge legenheid van het vervoeren der sloffelyke overbljfsels van Z. M Leopold I. De heer Minister gal eene klinkende logenstraffing aen de beweeringen van heerke Bara en voegde er hy dat alles geschied was zoo hel Z. M. gewild heeft. Eindelyk heeft de vergadering hef onderzoek van 't budjet des ministeries van openbaie wei Ken acngevangen. Verscheidene redenaers voerden het woord. Van de Pers gekomen hg J. en II. VAN DEB SCHELDEN, Boekdrukkers, Onderslrael, 20, le Cent. PEPER EN ZOUT Ditjes en Datjes voor iedereen lyzondcr voor werklieden door J. lilLLEGEEBpriester van de sociëteit Jesu. Schoon boekdeel in-12" van 200 bladzijden. Prgs 85 centiemen franco per posl 90 c. Ziedaer dei; vinnigen titel van een uitmuntend werkje, dat wy verschuldigd zyn aen de nooit ver moeide pen van dun L. P. IIilleceer. Du inhoud dus books beanlwoort ten volle aer. Oer: titel. Men moet dan bekennen, dal dit nieuw werkje lor goeder uer Komt. Want indien liet zoui, in de naluerlyke orde, liet vleesch voor verrolling bewaerl, moet liet zout der lezing de geesten en harten niet behouden voor 't verderf? Eilacs 1 dc kanker bedreigt het grootste deel der maetsehappv. In ooze groole steden hyzoncler, hoe veel ongelukkige werklieden wier geest en hart bviia verrot zyn liet vergift van dc vrydcnkcry en hel onafhankclyk luven bedcrfl hun lichaem en hunne ziel. Is dan met volle handen hul zout niet noodig om den voortgang van het kwned te beletten? Nolhsiis, is hel niet genoeg den loop der ziekte legen le honden de zieke moet ook versterkt wor den door een overvloedig en gezond voedsel Nu, wie kent dc smakelooze spyzen niet die inun het volk opdient in verderlelyku nieuwsbladen en hoe ken, in tooneelspelcn, herbergen, danszalen en andere gevrerlykc byeenkomsten, waer zyne zede- lyke en lichamelyke krachten ondurmynd wprdun Zou dc smack, na die lalryko slemporyen, dacr niet bedorven zyn De peper evenals hel zout is dan ook noodzakelyk geworden. Dc schryver van hel werk welk wy aankondigen, heeft die twee specervcn zoowel weten te m< ugen, dat hel voedsel welk hy dun lezer aeobiedi, niet alleen versterkend, maer ook aengenaem en heil- zaem zal wezen. Hul zout, 'l is eene zuivere en wyzc leering, in bel bereid van alle verstanden gesteld. De peper, 't is de verscheidenheid der onderwerpen, de klaerheid van den schryfiranl, dc welgepasiiieid en soms de geestigheid der uitdrukkingen Aange name verhalc-n, voorvallen uil de geschiedenis, nun- halingun in verzen cn proza, spreekwoorden, volks spreuken, alles is in 'l werk gelegd om dc nieuws gierigheid op le wekken cn de aendacht te boeien. Wy. zullen niet aandringen op dc bclangrykheid van zulk een hoek. Meester, vverkbaes. eigunaer, herder der zielen, al wie belang neemt in hel lot der zoo talryke klas van wcikliedcn, dienstboden, landbouwers, zal eerst zyn genoegen vinden hel te onderzoeken, cn na hel onderzocht le hebben, over tuigd zyn, daldc plicht vraegl het overal cn byzon- der onder de werklieden le verspreiden. Ceestelyke Lotfry. eenvoudig en nuttig boekje uil het oud slof geit acid door J. Uitleg eer, S. J. "2 CO bladz. Prys 50 centiemen. Dal men aen dit boekje den naem van Geestelijke Loterij heeft gegeven, is geschied, om de manier op welke hel voordeelmg kan gebruikt worden deze manier beslael hierin Men maekt zoovele briefjes gereed als cr waerhedcu zyn alle dagen trukljiieu ei eene lotsgewyzu uil, én men zoekt de waerheid, welke door het gelrokken briefje wordt aengewezen, om ze dien gehcolen dag lot zyn incdilalicpuul le houden. Men kan zich ook van dit hoekje bedienen met dagelyksch een punlje le steken. Hel behelst honderd vcrscbillige waerlieden. Zuo iemand deze waerhuden achtereen zal willen lezen, die zal daer dc voornaemsle plichten des Christendoms in vinden, le welen Hel einde van dee mcnseli, de beroeping, liet vluchten der zonde, de liefde tol God en den cvenmenseb, het besteden des tyds, de oefening der deugden, de godvruclilige werken, de verduldigheid, de dood, het eeuwig leven, enz. Wy bevelen dit schoon gedrukt boekje allen god- vruchtigen persoonen acn hel zal vooral wel ic pas komen in chrislclyke liuisgczincen cn kloosters Deze heide werken zyn verkrygbacr ten bureelo van den Denderbode Molenslract n" 6, naby de groole Mui luie Aclsl. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer Van Nccke, pastoor van Over- meire, is Pastoor en Deken van Sinl-Nicol.ies benoemd. De eerw. lieer Marlens, onder pastoor te Stekene, is pastoor benoemd van Rupelmonde. Rurcei-Oppcrhoofd der B£n>>L. Volgens sommige dagbladen melden zou M. Laciiaud, de vader, zynen dienst aen 't Ivindt hebben geboden. Die ndvokaet zou hem recht streeks hebben geschreven verscheidene per sonen beweren den brief tc hebben gezien. De volgende byzonderheden over den gees testoestand van 't Kindt worden meégedeeld door eene brusselsche briefwisseling De gewezen torenbewaerdcr der Banque dc Belgique, scbynt in hel geheel zich geen ge dacht to maken, van de ernstigheid zyns toeslands aen de personen, welke men sedert zyne aen komst te Brussel by hem heeft toege laten, heelt hy onophoudelyk geklnegd over het gebrek aen voorkomendheid, waermeé men hem behandelde. Hy kan maer niet begrypen I.;;heoi behandelt even als— een gewone schurk. Zyn verdedigingsstelsel is vin eene onge hoorde stoutmoedigheidhy beweert r.ooil iets te hebben gestolen of ontvreemd Hy werkte ten voordeele der Banque cn liet geld dezer laetste was slechts het materieel waer- van hy zich bediende, voor de operation ten voordeele van dit getsicht. Indien hy in zyne ondernemingen gelukt was, zou men hem een standbeeld hebben opgericht. Ziedaer hetgeen hv beweert cn dit met eene zulkdanige aenspraek op ernst, dat velen die hem hebben gehoord, by zich zeiven vragen, of hy niet een weinig in de verstandvermogens is gekrenkt. Hy vliegt recht, telkens men hem zegt dat hy beschuldigd wordt van sehriftver- valsching, en hy schynt de overtuiging le heb ben, of hy veinst overtuigd te zyn, dat hy het natuerlyksle van de wereld heeft gehandeld, toen hy de depots roofde, die aen zyne zorg waren toevertrouwd. Hy gaet zelfs zoo ver dal hy zicli durft inbeelden, zelfs ongestraft uil dit proces te kunnen komen en men hem ten aller hoogste van lichtzinnigheid zal kunnen be schuldigen. Men ziet dal dit proces dus nog meer dan ééne verrassing bevat. Buiten de oogenblikken waerin 't Kiudt opbonsl tegen de beschuldigin gen welke op hem drukken, ii hy in eene diepe neerslachtigheid gedompeld, en zyne bezoekers vinden in hem niets meer van zyn vernuft van voor drie maenden. Indien men hel onderzoek dezer zaek een weinig lang loet duren en men eerst na zes maenden met de zaek voor de rechtbank komt, zou het wel kunnen mogelyk zyn dat men nog slechts ecu krankzinnige zou kunnen vinden die tot zyn verontschuldiging niets meer zou in te brengen hebben, dan het gemis zyner geestvermogens. Het Kenaet is byeengerocpen, legen Maeudag 1 Mei, ten 2 uer namiddag. M. Amnnd Neut, de verdienstelyke redak- leur der Patrie te Brugge, is door Z. H. be noemd tot kommaadeur der St-Gregoriusorde. Ziedaer eene onderscheiding welke wy van harte toejuichen. Het brevet en de insignias werden M. Neut, onder de algemeene toejui chingen, te Namen overhandigd door liet bu reel der federatie. Mnendag morgend ten 5 1/2 ure is een lie\ige brand onistacn in de katoenbleekery van MM. Bei traint en De Smedt, te Welteren- Kwalrecht. Daer dit gebouw gatisch afgezon derd staet, verlfep er meer dan eene uer, eer men iels lol het stuiten des brands kou doen. Dank aen spoedige hulp gelukte men er in den brand te beperken binnen hel gebouw, waerin hy uilgobei sten was. De verwery en het woon huis ontsnapten gelukkig aen de ramp. De sloffelyke verliezen zyn aenzienfyk. Men schat ze op 75,000 franks. Alles was verzekerd. Den 19 dezer, rond 2 uer is een brand in de gemeente Exaerde, gehucht Doorselaer, uitgebersten 2 wooningen, 2 stallen, eene schuer en eene groole party vlas, granen, aerdappelen, enz., zyn in asch gelegd. De schade beloopt omtrent 7000 fr. Nieis was verzekerd. De zelfmoorden nernen in de 'hoofdstad eene waerlyk schrikwekkende houding aen meer dan de helft dier misdaden welke in Bel gië worden gepleegd, hebben in Brussel plaets. Ook is 't getal zelfmoorden voor de dry eerste maenden van het tegenwoordige jaer, reeds grooter dan die der gansche jaren 1850 lot I860. Dat is toch wel een onbetwist- bacr progrès Drama te Etterbeek. Gedurende den nacht van zondag tol maendag heeft te Etter beek, by het uitgaen van liet bal der Dry Koningen, een afgryselyk drama plaets gehad. Zes Duilschers hadden zich aldaer vermaekt met dansen doch het schynt dal zy. uit min achting voor de Belgen, alleen onder hen wil den dansen. De baes maekte hierop opmerkin gen cn de Dnitsctiurs gingen al grommelend iieen doch beloofden zich hierover te wreken, en dit gebeurde ook. Ten 2 uer's nachts sloot men het etablisse ment eene groep wendde zich naer den kant van Elsene, toen deze aengevallen werd door de zes Duilschers, die 5 of 6 revolverschoten op de vreedzame lieden losten, waerna zy hen mei den dolk acnvielen. Men heeft verscheidene gewonden opgeno men, waervan een, woonende in de Yiaduc- straet, le Elsene, welke eenen kogel in de bil heeft bekomen. Een andere, woonende in de Renlicrsstraet, kreeg een ergen dolksteek aen den pols. Het gevecht was yselyk. Men liep naer de policie doch de pliclitigen hadden de vlucht genomen, in de richting van Elsene. Men lichtte tvnmiddelyk een soort van klopjacht in op de moordenaers, en vyf der booswichten vielen in de handen der policie. Allen woonden in de Godecharlesstraet, naby de Luxembur- gerslatie, en werden sinds langen tyd door de policie bewaekt. Dc vyf aengelioudenen beweeron dat de zesde, dien men niet gevonden heeft, de eeni- ge plichtige is en zy beschuldigden hem zelfs een weggeloopen duitscli soldacl le zyn. Men weet dat hy nogthans soms op den duitschen grond komt, voorzien van eene hoeveelheid horlogiën en juweelen. Het parket is heden morgend ter plaelse ge weest. Die gebeurtenis heeft eene overgroole op schudding in de voorstad verwekt. Wy vernemen later dal tusschen de gewon den zich twee treinwachters van den Luxem- burgschen spoorweg bevinden. De vyfde beschuldigde is nengehouden door den poiicie-inspekteur M. Eloy, tc Elsene. Na nauwkeurige opzoekingen in zekere her bergen der stad, lieotl de policie den genoem den Söhle, in dc Olyflioislract, aenhouden. Men beeft by hem een revolver gevonden, die nog met twee scholen was geladen. Söhle is onmiddellyk. ter beschikking van liet parket gesteld. De eerst aengelioudenen zyn in vrylieid ge steld. Nadere Byzonderheden. Het is de. politie van Elseneen die van Etterbeek welke erin gelukt is, gedurende den nacht dat dc wandaden te Etterbeek werden ge pleegd en die wy hier liooger verhalen, de plichligen aen le houdendie ten ge- talle van dry, zich in een in opbouw zynde huis der Reriliersslraet hadden verborgen. Men heeft hen herkend als deel gemaekt heb bende van dc bende Duilscherszy hadden slechts andere klecren aengetrokken. Op verzoek van den policie-kommissaris van Etterbeek, is e; ne huiszoeking gedaen in een huis der Godeeharlestraet, te Elsene, aiwaer men messen, stokken, wapens en kieeren Jioeft in beslag genomen, welke de beschuldigden bekend hebben als aen hen toebehoorende. Eene vierde aenhouding werd gedaen door den officier van policie niet die huiszoeking gelast. De aengehouden persoonen zegden van kleuren le zyn veranderd, teneinde le gaen werken. De knuppels, die zy by zich droegen, moesicn dienen, zoo zegden zy, lot hunne verdediging, in geval zy werden aengerand. Al de aengelioudenen verklaren eenparig dat Richard Söhle, een Bruis die lieden insge- lyks is aengehoudeii, de persoon is welke van den revolver heelt gebruik gemaekt. Het getal gewonde persoonen is vier, dry hunner bewoonen Etterbeek, de vierde woont te Elsene. De eerste heeft een kogel in den bil, de tweede een kogel inliet rechterbeen, de derde een kogel in den rug enden vierde werd de hand doorboord met eenen dolksteek. Gedurende die wanordelyke tooneelcn wer den aen eene juffer, woonende in de Gray- straet, bare oorbellen ter weerde van GO fr. uit de ooien geroofd de treinwachter J. Demeyer, werd beroofd van zyne gouden hor- logie en ketting, ter weerde van 200 frank. 's Morgends is eeo meisje acn de vrouw van dien treinwachter een pak komen brengen, bevattende de gesloleuen horlogie en de ket ting, waerna de draegster snel wegvluchtte. Inlichtingen by de pruisisclie policie geno men. doen veronderstellen, dat de genaemde Richard Söhle een ander naem heeJï en dat die persoon een gevaerlyke booswicht is, die in Druisen sedert lang door de policie wordt op gezocht. Er zullen, volgens de brusselsche dag bladen melden, dit jaer geene wapenoelenin- gen plaets hebbeii in het kamp van Beverloo. De minister zou, zoo zegt men, van zin zyn, in alle afdeelingen eene reeks oefeningen le bevelen, welke zullen aenvang nemen in de eerste dagen der maend mei, om te eindigen op het einde van juli. Op bepaelöen dag en uur zal deze of gene divisie-generael bevel ontvan gen, dit of'dat dorp, ol deze ol gene stad in te nemen; tervvyl langs een anderen kant bevel zal worden gegeven dc aengeduide plaetsen te verdedigen. De stelligste bevelen zyn door den minister van oorlog aen de troepen gegeven, ten einde elke beschadiging aen den oogst oi' aen de velden, te vermyden. 110,000 fr. gesloten. Verleden vrydag kwam eene oude dame, die in de provincie Ilenegauw woont, te Brussel aen, om er eeni- ge sommen te ontvangen. Zy stapte af in een hotel van het midden der stad doch bracht het grootste gedeelte van den dag door by eene familie, afkomstig van de stad welke zy bewoont. Verleden zondag begaf zy zich nogmaels naer 't huisgezin X.... en vreezende' in haer hotel bestolen te worden, nam zy met zich in eenen geldbeugel, dc sommen door haer ont vangen, ongeveer 140,000 fr. beloopende. Des avonds deed de dame, in gezelschap der familie X..., eene wandeling in de stad en M. X gelastte zich met hel dragen van den lameiyk zwaren geldbeugel der oude dame. Toen de wandeling was afgeloopen. gingen allen avondmalen in de Taverne Alsacienne, St- Jansstraet. Men at vroolyk, de restaurant was \ol volk en bet was er zeer warm. M. X stond op, zeggende dat by de warmte niet kon verdragen en gedurende eenigc oogen blikken lucht ging scheppen. Ily ging inderdaed uit, doch de familie en dc dame wachtten te vergeefs op zyne terug komst. Verscheidene uren verliepen cn M. X.... was niet tc zien. Wat was er van hem geworden Men hoopte 's anderendnegs tyding van hem te vernemen doch men ontving niets eu dan besloot de oude dame, de policie be kend te maken met de manier, waerop M. X.... haer van haer geld had ontlast. (Nadere Bijzonderheden). Het slacht offer van den dielstal, dien wy liooger melden, en die verleden zondag le Brussel plaets had, is Mev. Squilbrin Marcelin, woonende te Char leroi, en de dader van den diefstal is zekere OlTennan, woonende te St-Gillis. Oflerman, zyne vrouw en hunne vriendin Mev. Squiibrin, waren, na in de Taverne du Rliin en niet in de Taverne St-Jean, zooals men ons verkeerd bad gemeld, geavondmael le heb ben in de groote zael van den restaurant ge- gaen, aiwaer een koncert werd gegeven door lyroler muziekanten. Rond 9 1/2 uer verliet liet dry lal de Taverne aen de deur gekomen, bemerkten zy dat de twee bonden, die zy met zich hadden geno men, hen niet volgden. De twee dames keer den terug de herberg binnen om le zien waer de honden waren, en Offerman nam die gele genheid te baet om met den geldzak de plaet te poetsen, welke zak, zooals wy reeds zeg den, 140,000. fr. bevatte. De geldbeugel was met een sleutel gesloten docli men veronderstelt dal Olferman hem weldra zal hebben open gekregen, om hem van zynen inhoud te berooven. Inderdaed, er blykt uit een onderzoek, dal gedurende den avond van verleden zondag, een persoon, wiens signalement gnriscli met dat van Offer- man overeenkomt, rond 10 uer in den wiiïkel van M. Batteur, Nieuwslraet is geweest en aldaer eenen zak heeft gekocht,waerin hy eene menigte bankbiljetten stak. Die persoon scheen zeer haestighty vroeg wanneer de eerste trein vertrok, zeggende dat hy voor eene dringende zaek moest op reis gaen. Moord te Itugsbroeck. De genaemden Vandermienen en J. Weliemans, beiden woon achtig in de Raepstraet te Brussel, waren ver leden zondag naer Ruysbroeck gegaen om er eene boodschap te verrichten. Toen zy 's avonds terugkeerden en zich ton dien einde naer de statie begaven, liepen de twee mannen, 't zy om den trein niet le mis sen, T zy dat zy verdwaeld waren, over een veld in plaets van over de baen, en werden des aengaende door eene boerin, zeer hevig toegesproken. De twee mannen boden de boerin aen, de gedane schade te betalen dc vrouw drong niet langer aen en verzocht dc mannen met haer een glas hier in eene nabygelegene her berg te gaen.dlinken. Zy stemden toe. In de herberg bevonden zich vier of vyf persoonen, waerby de man der boerin alles scheen ver geten toen de Brusselners meenden huiswaerts te keeren doch nauwelyks waren zy buiten de herberg gekomen toen de boeren, Weile- mans op liet lyf vielen, ten gronde wierpen en met stokslagen overlaeddeii. J. Vandermienen kon er niet tusscheiikomcn en \luciitte doch weldra werd liy door de woestaerds ingebaeld, die hem neersloegen. Ondanks de bekomert.e wonden, gelukte Wel- Iimii iiis er in tc ontkomen en ontmoette twee gendarmen, die hem tot aen de statie hielpen. Hel was te laet om terug te keeren naer Brussel, de laetste trein was vertrokken en de gewonde bracht den nacht over in het huiske van den barreclwachter. Vandermienen is letlerlyk doodgeslagen en vervolgens in het water geworpen gisteren morgend heeft men het lyk terug gevonden. Een tienjarige knaep schynt getuige geweest te zyn van de inoord en zou, volgens men zegt, een der moordenaers by het gerecht hebben aengeduid. (Nadere Byzonderheden). Het parket van Biussel beeft zich woensdag na r Ruis broek begeven, ten einde over te gaen tot liet onderzoek van den moord, welken wy booger melden. MM. Heyvaert, prokureur des kouings, en Hollevoet, onderzoeksrechter, \ergezeld van zynen griffier, zyn den ganschén dag ter plaetse gebleven. Ziellier nog eenige inlichtingen, welke wy betreffende die woeste daed hebben ing in nen Verleden dynsdag middag, kwam <!e ge naemde P. Weliemans, Werkman, woo;:'- ide te Brussel, in de Rapeustraet, den burgeir.e s- ter van Ruisbroek, M. R. Pauwels, vui-wini- gen, dat hy verleden zondag in uie gemcugte was gekomen, vergezeld van zyii-u mauker, J. B. Vandeimienen. Weliemans verhaelde hoe zy tegen n avond, by het verlaten eener her!:t t, v u u aengevallen door werklieden van lïuysbrnouk, welke ben met slagen hadden overladen. Weliemans was in de statie gevlucht, aer by den nacht had doorgebracht lot 5 uer 's morgends. Hy had zynen makker, Vaudeunia- nen niet weer gevonden. Verleden woensdag kwam een fabriek werk man, die te Tourneppe woonde en te Ruys broeck werkte, in liet gemeentehuis cb-zer laetbte plaets verklaren, dal hy tie klak van Vandermienen had opgevisciu.uii d vacrt van Charleroi, tusschen de 51c en 52° sluis. Van dit oogenblik werd het parket verwit tigd en men ging, in de tegenwoordigheid der magistraten, op zoek naer liet lyk, deze opzoe.- kingen dueiuen tot in den avond, eu iiet was 10 uer eer de magistraten terug naer Brussel vertrokken. Men weet niet wat er met Vandermienen ge beurd is een veertienjarige knaep van Ruys broeck zegt, dat na liet gevecht, hy Weliemans en Vandermienen heeft vergezeld tot aen da statie. Beide schenen in dronken toestand t9 verkeeren. Wat Weliemans aengaet, deze weet in hel geheel niet wat er van zynen makker is ge worden, nadat zy van elkander zyn geschei den. In den nacht tusschen zaterdag en zon - dag laetstleden, heeft een man te Beverloo, een meisje van 13 jaren oud willen stelen door het ontwaken der ouders heeft hy liet kind slechts honderd stappen buiten liet huis kunnen dragen, liet gerecht doet opzoekingen om den misdadiger le ontdekken. Verleden vrydag morgend. heeft men in de Wittcbeek, onder Ohoven, bet ly k gevonden van een veertigjarigen jongman, genaemd Steyvers, van Jelleiihof. Men veronderstelt dat hy donderdag avond, by het naer huis keeren van eenen koopdag, by ongeluk in het wafer gevallen is. Te Rolhem heeft verleden maend ig, des nachts, een droevig voorval plaets gehad. Naer men verhaelt was er twist ontslaen, tus schen eenige dronken inwooners en eener» douanier, met name W., die gereed was om in dienst te gaen, hetgeen ten gevolge had d3t dezen laetste zich door revolverschoten zcu verdedigd hebben, waerdoor een paer dorpe lingen gevaerlyk zouden getroffen zyn. Daer het gerecht de zaek onderzoekt, onthouden wy ons voor het oogenbiik er meer van te zeggen. Men schryft uil RamselDe landbouwer Philippe Van den Broeck, woonachtig alhier, beploegde eergisteren zyn land, toen eensklaps eeu guanozak door de ploeg uit den grond werd opgeworpen. De zak bevatte hel Sykje van een pasgeboren kind. Van den Broeck niet wetende water meê le doen, bedekte den zak opnieuw met aerde, denkende later dc over heid tc verwittigen, 's Anderendaegs gaf hy kennis van hel leit aen den veldwachter, en toen deze met Van den Broeck ter plaetse kwam, was hel kindje verdwenen. Alle opzoe kingen blyven vruchteloos. De zaek wordt onderzocht. Een meisje uit de gemeente wordt sterk verdacht. Woensdag namiddag, omtrent 2 ure, is le Lichlervelde door den donder een gewel digen brand ontstaen, by de kinderen Van de Caveyc, woonende langs den Coolcampschen steenweg. In eenige oogenblikken, stond een nieuw gebouw, bevattende eene schuer en eenen koeistal, geheel in vlammen. Men heeft echter al het vee kunnen redden. De schade wordt op 3000 franks gerekend. Men schryft uil Namen. Het slads- bestuer noodigt al de zangmaelschappyen van hel land en van den vreemde uit op eenen pryskamp van koorzang, welke zal plaets heb ben op zondag 50 juli acusiaende, ter gelegen heid der namcnsche kermis. De pryzen bcstaen uit medaliën en prcmiën van 150 tot 500 fr. De prys van uitmuntendheid is eene gouden medalie en eene premie van 1500 frank. Men schryft uit Luik, 26 April. Giste ren ging M. Dieu, woonende in de Varinstraet, alhier, met zyne vrouw uit en liet zyne kin- dei en, twee meisjes een van 6 en een van 4 jaren te huis. Toen zy ua eene halve uer weer keerden, vonden zy de kleinen verstikt door eenen dikken rook die in de kamer heerschte. Er was noch vuer, noch fosfoorstekskens in de kamer le vinden. - Een verdiesstlyke dief. In d*» toöp der maend October van verleden jaer, was de heer Loyens, van Luik, het slachtoffer van een sloutmoedigen diefstal. Behendige gauwdie ven hadden hem, lerwyi zy zich in den spoor trein bevonden, 11 obligatiën van de Bank van Luik ontstolen, elke obligatie ter weerde van 1000 franks. De beer Loyens legde eene klacht néér by de Duitsche politie, en deed afkondigen, dat hy eene belooning van 400 fr. gaf aen die hem op het spoor der geslolene weerden kon bren gen. Gedurende ongeveer twee maenden boorde Loyens van niets spreken by üad do oor- zorg genomen eveneens de Belgische politie van 'tgebeurde te verwittigen; den; laolrtj had bericht van den diefstal gezonden ven al de bankiers, wisselaers en fondserhaudeleers en tevens de nummers der geslolcoe v.an. cn opgegeven. Dank aen deze voorzorg is o Brusselsche politie erin gelukt, de iu no te leggen, niet op den voornaetnslen beici.'O'iig- de, doch ten minste op een der iqed<p:i -ha gen of op den verheler, die volgens 'i onder zoek hei hoofd of 't by/onderste lidmaat s i: ui te zyn van eene gansche bende diev die over"de bcele wereld schynt te zyn verspreid.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2