berechting, de verplichtende gebeden voor de over leden, enz., zullen zien lot stand brengen, en verders de Kerk en pricslcrvolging gelyk in Duitscliland en Zwitserland. Dit is nog alles niet. De liberale drukpers toont ons ook dal bare party vast besloten is de voorbeelden na te leven die Duitscliland, Zwit serland en Italië ons geven. *1 Is de liedcrlykc kwant die de Flandre libé rale opstelt welke het ons waerscliuwt De Slaet. scliryfi by, kan al de kerkfabrie- ken afschaffen, die oorsprong van inkomsten voor de catbolyke geeslelykbeid en ook van zoovele schandelyke misbruiken. De Slaet, waeronder de gemeente begrepen is, is de eenigsle eigenaer der openbare gebouwen aen de eeredieu.sten toegelegdhg l;an naer goeddunken over al deze tempels en kerken be- 'schikken, teiuy dat deze tempels en deze Kerken de eigendom van één derden persoon waren. Voor weinig men tusschen de regels lezen kan, ziel men duidelvk wal er ons te verwach ten slaet, moest de liberale kliek, tegen onze verwachting en by ongeluk, den 13 juni de overhand behalen. Dus, calbolykcn landgenoten der arrondis sementen waer er kiezing is, allen naer de slembus, niemand t'huis gebleven, want de Godsdienst en 't Vaderland zyn in 't gevaer. DE KWESTIE VAN TE KNEUZEN. De midden sektie der Kamer, welke gelast was met hel onderzoek der toegebrachte wyzi- ging aen de oorspronkelykc konvenlie, bctrok- kelyk het kanael van Terneuzen, heeft beslist deze goed ie keuren. Die wyziging. welke aen de oorspronkelykc konvenlie geluncht is, zegt ae verslaggever, heeft aen do meerderheid van aerd geschenen om de de nroeilykheden weg te nemen welke zich opwierpen legen hare goedkeuring. De beperkts tyd en de twyfelachlige aerd van het voordeel', hetwelk wordt toegestaen aen de haven van Ter neuzen, nemen alle oorzaken weg om te vreezen, dat die haven zich zou plact- seu als de mededingster van Antwerpen. Al de bedenkingen die artikel 11 had doen geboren worden, zyn dus uil den weg geruimd. Dewyl de nadere bepalingen der konvenlie, ter uitzondering van artikel 12, gecne aanlei ding hebben gegeven tot eenigc opmerking, zoo is de oorspronkely ke overeenkomst, als ook de bygevoegde bepaling acngeriomen met 5 stemmen legen 1. Het lid der middensckticdaldezelaetsteslem- ming uitbracht, heeft doen opmerken dal het art. 15, onder voorbehoud van eene latere kon venlie tol de overeenkomst lusschen de twee goevernemenlen, voor liet waerschynlyk aen- leggen eener nieuwe sluis Ie Terneuzen en de ophooging van don waterstand in hel vryleen tusschen Terneuzen en Sas van Gent, Belgie blootstelde aen nieuwe eischen van wege Holland; dal liet dus beter zou geweest zyn dit punt van nu af te regelen. Die opmerking heelt niet voldoende geschenen aen de andere leden van de middeii-seklie om hen le doen besluiten tot hel verwerpen van liet verdrag. Zy hebben gedacht dal indien later de nood- zakelykbeid herkend was om de sluis van Ter neuzen hcrop te bouwen, de rechtschapen heid bet als eenen plicht zou opleggen aen het gouvernement van Nederland, om zich daer' niet tegen te verzetten. Bleef nog de kwestie der goedkeuring van de twee overeenkomsten gesloten, langs de eene zyde met de maelschnppy van den spoor weg Luik-Limburg, langs de andere zyde met de maetscluippy lot exploitatie der spoorwe gen van den Nederlandschen Slaet. De midden-seklie heeft het voorstel van het goevernement aengenomen met 5 stemmen tegen 1, door zich aen te sluiten by de reden, welke zyn meegedeeld belrekkelyk het wets ontwerp. Gevolgenlyk stelt de midden-sektie voorliet wetsontwerp, neergelegd door het goeverne ment, zuiver en eenvoudig goed le keuren. De Manileur van Donderdag kondigt de wet al betreffende de inkasseering van liandelsef- (ekteu door de post, benevens de wei waerby bet minimum wordt bepaeld van de jaerwed- den der onderwyzers en de wel op de pensi oenen der professors, onderwyzers en derzel- ver weduwen eri weezen. Men leest in bel Fondsenblad Men weel dat M. Jottrand, fils, door de tbcalerllamingaiiten benoemd is tol onder voorzitter van hel dwacl- en lieterkundig kongres. Woensdag kw»m die geleerde bol in de Kamer liet crapuleus lied van de geuzen ver- schoonen. mei le zeggen, dalongedierte der papen, in 'l (ranselt beteekent monniken. Ik ken beter 't vlaemscb, dan gy riep M. De Laet hem toe. Papen wil zeggen priesters. Zoo is T Maer als hol kongres aen de lei ding van zulke laelmeeslers zal toevertrouwd zyn dal zal een speklakeltjc worden Eene der grootste kwalen van onzen lijd is liet groot getal en de ongehoorde vermenig vuldiging der herbergen en drinkhuizen, ter slcde"cn ten lande, en mag, op zekere wijze, als de graadwijzer van de zedelijke gesteldheid der inwoouers aanzien worden. Zonderlinge en opmerkenswaardige zaak Terwijl men door iedereen dezen locstand hoort beslatigcn en betreuren terwijl men met afschrik den statistieken jaarlijkschcri aangroei der herbergen nagaat en deizelver getal, builen alle mate met de middelen en noodweiidigii 'den des volks verklaartterwijl burgers en bestuurders maatregels bedenken en beramen om deze ongelukkige strekking legen te gaan, ziet men nogthans aanhoudend akten daarstellen welke rechtstreeks de ver menigvuldiging der herbergen voor gevolg hebben en al/oo bet kwaad vermeerderen welk men zoekt uil te roeien. Deze overwegingen werden mij ingegeven door de lezing van hel dagorde onzes Ge meenteraad?, waarop ik, onder andere voor- we' n, een voorstel aantref om de z itlappeiij Ie beteugelen en een voorstel om de zuthpperij in le richten en le ondersteunen. Men zal liet nauwelijks gclooven en nogthans T is zoo. Zie hier hoe Gelijk alle weldenkende persooncn zien onze Gemeenteraadsleden met smart en achterden ken den verwoestenden invloed welke do brusselsche zeden op onze werkende bevol- 1 king uitoefenenzij zijn dagelijks getuigen van de schandtooneelen, door onze reizende werkliêti aangeboden, die, dank aan de liooge dagloonen welke zij thans genieten, zich be- stcndiglijk aan de dronkenschap overleveren, en niet alleen hun stoffelijk beslaan verdrin ken en alle zedelijke en lichamelijke waarde verliezen, maar daarenboven menigmaal wan orders en onlusten verwekken welke niet zel den rechterlijk eindigen. Om in dezen rampzaligen toestand tc voor zien. neemt onze Gemeenteraad zijnen toe vlucht tot wettige dwangmiddels, siraft met boete eu gevangenis diegenen welke zich iu overtreding met hel reglement op de dronken schap, waarvan de uitgebreide schikkingen ons onbekend zijn, zullen bevonden worden. Verre van mij dezen maatregel tc beknibbelen of af te keuren, integendeel wil ik bekennen, dat zulkdanig reglement, behoorlijk uitgevoerd, zoo lot voorbehouding als tol beteugeling, een goed uitwerksel kau opleveren. Maar zie nu hoe de Gemeenteraad zijn vaan del keert, en op het einde der zitting onder steunt 't geen hij in den beginne bevecht. Ik bewijs In onze eeuw van feesten voldoet liet niet meer, dat elke gemeente bare tvvee of drie kermissen heelt in Tjaar, men vcreischt nu dat elk gehucht, iedere straat, en wellicht iedere herberg hare bezondere kermis liebbe. Alzoo willen het de talrijke herbergiers, die toch leven moeten en op vele plaatsen de wet geven Onnoodig deze gebuchlkermissen af te schet sen, welke voor de ouders, meesters, gezag voerders en policie altijd een onaangenaam einde hebben, veel verdriet en werk opleveren en oprechte scholen van zntlnpperij en losban digheid mogen genoemd worden. Gelijk men ziel zou onze Hand, om aan den grondregel in zijn reglement vervat, getrouw te blijven, zulkdanige feesten, zoo niet moeten bevechten ten minsten niet mogen ondersteu nen, en nogthans, in die zelfde zitting beslist hijp.ict alleen verscheidene gehuchtkermissen voor te zilten en te regelen, maar aan dezelve eene stoffelijke ondersteuning uil de gemeente kas, le verleenen. Kan men wel mei meer tegenstrijdigheid te werk gaan eu hen ik niet gegrond te zeggen, dat onze Raad, op de eene wijzede dronkenschap en vermenigvuldiging der herbergen zoekt te bevechten en op de andere hetzelve door zijne medewerking aan moedigt en met premiën ondersteunt?.. Voor hel vervolg wensche ik onzen Gemeen teraad, van wien ik geen kwaad wil spreken, meer redeneerkunde, meer standvastigheid in zijne grondregels en meer krachtdadigheid om te wederstaan aan eene strekking welke recht streeks lol het stoffelijk en zedelijk verderf des volks leidt. Een boerenfilosoof. K1ESKR0NYK. De catbolyke kandidaet van 'l kanton Gee- rardsbergen, voor den provhicialenraed, in vervanging van den beer V. Van NVambeke, benoemd tot rechter te Dendermonde, is de heer K. de l'Arbre de Turck, bankier te Gee- raerdsbergen. De liberalen, die jeukte gevoelen, stellen den heer Anlheunis brouwer voor. Onnoo dig te zeggen, dat de catbolyke kandidaet met eene verpletterende meerderheid zal gekozen zyn. Eergisler hebben zich de leden der liberale associatie van Oostende iu algemeene verga dering vereeuigd om over le gaen lot de keus des voorloopigen kandidaets voor 13 juni. De vergadering beeft de voorloopige kandi datuur van den lieer J. Van Iseghem uitgeroepen. Maeudag 22 dezer, zal er lol de keus van den definitieven kandidaet overgegneri worden. Het scliynt, dal de heer d'Hane-Steenhuyze de kandidaluer van de catbolyke party zal aen- vaerden. De liberalen van Vcurne gaen ook eens den 13 juni probeerenHun kandidaet is de lieer Bieswal. reeds vroeger afgekookt, dusbuis-wel. In 1870 lag liy onder met 40 stemmenhy zal er nu nog 40 min hebben WETGEVENDE KAMERS. SENAET. 't Senaet heeft maeudag met 52 stemmen legen 13 het wetsontwerp op T hoo- ger onderwys aengenomen. Vervolgens beeft de vergadering bet onderzoek aengevangen van bet budjet des ministeries van openbare wer ken. Onze achtbare Senator, M. Leo Leirens- Eliaert, heelt de heer minister bedankt over de gunstige antwoord welke hy aen onze vertegen woordigers gegeven heeft, neugaendc de vraeg der ingezetenen van Ninovc van het leggen eens brugsken over den Dender. M. Leirens beeft op zyne beurt de aendacht des boeren ministers getrokken op de verzandingen die op verscheidene placlsen in den gekanaliseerden Dender bestaligd«worden. Hy verzoekt den lieer Minister de maelschnppy van den gekana liseerden Dender te verplichten de noodige uitbaggering tc doen verrichten om een einde te stellen aen de gegronde klachten der aan palende eigenaers eu landbouwers aen wier meerschen en landeryen door de le hoog ge houden waters groote schade toegebracht wordt. Verders deed de achtbare spreker de rioodzakeivkheid uitscliynen der inrichting van een tweede telegraef-bureel ten poslkan- toorc in on/c stad en van het daersiellen- eens poslkaiiloors ter siatie van Curst, en eindigde met den wenscli, door de landbouwers onzes arrondissements reeds zoo dikwerf uitgedrukt, te weten, van den vei voerprys per yzerenweg der mesisloffen, zooals de kalk, merkclyk te zien verminderen. De achtbare lieer Minister beeft geantwoord dat hy de noodige bevelen gegeven heelt om de maelschnppy van den gekanaliseerden Dender le verplichten de verzandingen le doen uit baggeren en er een wakend oog zal doen op houden. Wat het brugske te Ninove betreft dit werk is reeds ter studie gelegd. De kwestien van het inrichten eens tweede lelegraef-bureels te Aelst eu van het daersiellen eens poslkan- toors te Burst zullen onmiddelyk ter studie ge legd worden. In zitting van woensdag werdl liet budjet aengenomen. VOLKSKAMER. De politieke redetwist die het voorwerp van ons hoofd artikel is, werdl slechts in zitting van Donderdag gesloten. Het liberalismus die er meende zegevierend uil le komen, is deerlyk geklopt geweest, dus met schande. Na de. gcesselingen den liberalen dooi de beeren Jacobs en Woeste zoo duchtig toe gediend, was het de achtbare lieer Minister van financien welke, in eene vloeiende tael, de libcrlialers zoodanig afzweepte dal ze huilden en tierden gelyk ware bezetenen. Hy verdedig de de wet van 1842 en bewees verders dat de liberalen geen dc minste grief tegen liet huidi ge ministerie hebben kunnen inbrengen. Wy bestaligen dat heerke Ba ra in dezen poliliekeu redetwist slechts van verre is durven tusschen- komen. Vreesde de beruchte papenvreter mis schien ook eene duchtige afzweeping Had de groote Jupeter Frère hem misschien een slot op den mond gezet, omdat het gevaerlyk is hem aen zynen woedenden haet tegen hel priesterkleed te laten lucht geven als er kie zingen op handen zyn Zyne handelwyze doel het gelooven Wat er dan ook van zy deze redetwist zal veel goed voor onze denkwyze tc weeg bren gen, want hy zal de oogen aen velen openen. In zitting van Vrydag is het wetsontwerp aengaendc den aenkoop van geweren (chasse- pot) voor de garde civiek met eenstemmig heid verworpen. De garde civiek zal dus de tiadilioniieele klislexiebuis blyven behouden. Proficiat. Verleden dynsdag was 't volle feest aen de houlmerki. Ziethier ter welker gelegenheid Door de zorgen van ons catliolyk Slads- bestuer, is bel schier in puiuen gevallen mo nument van den II. Joannes Aepomucenus ganscli hersteld en op eene meesterlijke wyze vernieuwd. Een schoune sterkeyzeren gril ie is rond liet monument geplaelslvier prachtige hooge kandelabers omringen hetzelve, en liet beeld van den II. Joannes zelf, een der schoon ste die wy nog gezien hebben, pry kt thans in vollen luister op liet voetstuk. 't Was ter gelegenheid der inhuldiging van dit hoogst voorireffelyk werk dat de geboren der Houtmerkl, Ponlslraet, Zonneslraet. Bra- baiiistraet, enz., eene der luisicrrykste vierin- gen hadden voorbereid. Geheel de Houtmerkl was als in eenen lusthof herschapen; ontel bare lampioenen, vcnciiaensche lanleernkens, vetpannen, pektonnen, blikkerden tusschen de hooniryeri talryke vaandels, wimpels eu ori- flummen. wapperden in de ruimte, de verlich ting en bevlagging der Houlmerkt en aenpa- lende stralen waren algemeen en gaven een betoovcrendcu oogslag aen dit gedeelte dei- stad. Een fraei vuerwerk, na het oplaten van eenen schoonen balon, afgesteken en hel mu ziek der Jonge Garde verluislerde dit alles door een concert dat aller herten verheugde. Immers de voortreffelyke hulde door de ge boren aen den 11. Joannes, hunnen geliefden Heiligen bewezen, strekt luin lot de grootste eer, alsmede aen 't Siadsbeslier, 't welk niet alleen een waer kunstmonument aen de totale vernieling heeft ontrukt, maer tevens de gods dienstige gevoelens onzer gansche bevolking heelt begunstigd. De toeloop van volk was onlzaglyk, de blydschap algemeen en de goed keuring zonder uitzondering. REC11TERLYK KRONYK. Correclionneele rechtbank van Mechelen. Zaf.k Bolle en co.nsooiue.n. Maendag hebben zicli de beschuldigden in de eerste zaek der aenrandingen, op 15 Febru ari le Mechelen gepleegd, degenaemden Holle, Apers, Verhoft en Houlmortels, opnieuw op het correctionneele bankske neergezet. De zitting werd gansch ingenomen door het verhoor der getuigen, waeronder de beeren de Kerckhove, volksvertegenwoordiger, Ryck- mans, gemeeiileraedslid, en Zech, koopman le Soignies. Die persoonen kwamen in den avond van 13 Februari, van het Feest, in den Mechel- sclien schouwburg gegeven door den Vlaem- schen Bond, toen zy iu het midden der Bruel- straet gekomen, aengerand werden door eene bende vvoestaerds, liet grootste gedeelte met kielen verkleed. Men wierp met sneeuw, slyk en vuilnis in het gezicht der achtbare persoonen, icrwyl men de grofste belcedigingen uilbraekte en huilde van '1 Ongediert der papen. Men rukte den heer de Kerckhove den wan delslok uit de hand, lerwyl men hem tevens eenen stokslag op het hoofd toebracht, waer- door hy gewond werd. Zyne makkers, de beeren Zech en Ryckmans, waren niet geluk kiger; de laelsle ontving eenen slag met eenen knuppel, waervau hy tot lieden toe niet is hersteld. De verdediging heeft gevraegd of de heer de Kerckhove soms niet by toeval door eenen sneeuwbal gewond werd Zou hy niet ge dreigd geluid hebben lie achtbare volksvertegenwoordiger van Mechelen heeft duidelyk doen zien, hoe dom die vragen waren, er by voegende, dat elke verdediging van zynen kant onmogelyk was, acugezien men hem van den beginne af van zynen stok had beroofd. De getuigenis van den lieer Zech beeft in alle punten de woorden van den heer de Kerckhove bevestigd. De hoed van den geiuige was in stukken geslagen. Een der verdedigers vroeg, in zyn overdre ven iever, dit bewyssluk le mogen zien doch hierop antwoordde de lieer Scheyvcn, procu reur des konings, al spoedig, dat, indien men al de hoeden had moeten byeen verzamelen, welke gedurende dien avond beschadigd w er den, de greffie der rechtbank van Mechelen veel te klein zou geweest zyn. De verdediging beweerde insgelyks, dal de lieer Ryckmans hen had uilgedaegd, toen dc welverdiende verwylingen toestuerde aen de aenvallors, welke hém met eenen knuppel op den rug sloegen. Een getuige, dc heer Lemaitre, heeft den lieer de Kerckhove beschermd tegen de slagen welke eene menigte mannen met kielen hem wilden toebrengen. Getuige heeft zelfs eenen slag op liet hoofd gekregen, terwyl liy den lieer de Kerckhove verdedigde. Dc heer Le maitre denkt echter, dat geen enkele der be schuldigden tegenwoordig was by die aenran- d i ug. Andere getuigen zyn niet zoo gansch over tuigd van de onschuld der beschuldigden, en ecnige hunner herkennen zeer goed de be schuldigden, als zynde dc persoonen, welke den heer dc Kerckhove, Zech en Ryckmans hebben geslagen. Een hunner getuigt zelfs dat Apers er zich zou op beroerd hebben den lieerde Kerckhove eene rammeling te hebben gegeven. De zitting wordt ten 1 uer geheven. Dydsdag is het onderzoek, betreffende de aenrandingen op 13 februari te Mechelen ge pleegd, voorde rechtbank van Mechelen voort gezel. De ondervraging der getuigen, even als de pleidooien zyn afgeloopen, doch de uil- spraek van liet vonnis is verdaegd lot op maendag aenslaende. STERFGEVAL. Wy vernemen bet overlyden van M. Karei Van Oulryve, lid van de Kamer der Volksver tegenwoordigers, voor liet arrondissement Brugge. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Hermans, onderp. le Tem- sche, is onderpastoor benoemd te Se Anna, le Geut. Indien onze inlichtingen juist zyn,zal desektie van den yzerenweg van Aelst naer Burst den 1 Juni aenslaende voor reizigers en koopwaren geopend worden. De lieer Minister van openbare werken zal ter dezer gelegenheid onze stad niet een bezoek vereereu. Een banket zal door onze beeren Senaleurs, Volksvertegenwoor digers. Provincialeraedsleden en Gemeente- raedsleden onzer stad den lieer Minister en zyn gevolg ten Stadliuize aengeboden worden. Dc postzegels van 8 en van 30 centiemen, nutteloos geworden sedert den invoer der wyzigingen in den posttaks, heeft het hestuer opgehouden er nog te maken. De beslaande timbers, van bovengemeld soort, mogen ver bruikt worden lol zy zyn uitgeput. Dc wind bly ft guerde mcnscbén loopen nog met den winterjas. Dc Mei vorst heeft eene onberekenbare schade veroorzaakt aen de nog bloeiende vruchlboomen en jonge planten. Mei, koel en wak, Vult met graen den zak. Zeggen dc boeren vollediger is Mei, koel en nat, Vult schuer en vat. Dat hel nog een beetje koud is, is zeer na- tuerlyk voor ons klimael: Eindje van Mei, sfeertje van den winteris mede een oud spreek woord. Het jaer 1861 bad eene goede Meimacnd koel en natden 19 was er 's nachts vorst, wuerna schoone, warme dagen en nachten volgden. 18(52. Meimaend nog al schoon. 1865. Veel koude dagen. 1864. Zeer koude Meidagen dc wind Mies gestadig N. N. 0. eu N. W. Enkele schoone dagen, maer koude nachten. 1865. Mei niet koel; doch de tien laelsle da gen groote hitte. 1866. De helft, koude dagen. 10 dagen schoon weer, maer zeer koude nachten. Vele palatten vervrozen. 1867. Koude dagen en vele hagelbuien, 5 a 4 dagen warmte. Prachtig weêr op St- Macariusprocessie, doch 's avonds, on- geweerle. 1868. Was de Meimaend buitengewoon fraei, warm en vruclubaer. In 't begin gaf ze ons eenige koele nachten. Buiten eenige dondervlagen, ongelukkiglyk in eenige streken door hagel vergezeld, waren al de andere dagen uitnemend schoon, zacht en aengenaem zelfs waren er dagen van onverdraeglyke hitte. L)it schoon en voordeelig weer, als ook het goed wéér van April, waren oorzaek van eenen schoonen, overvloe- digen oogst, niettegenstaende de slechte Maert en den slechten zaeilyd. 1869. Het weêr was uitmuntend veranderlyk veel regen. De koude liet zich meest gevoelen in Juni. 1870. Begon dc Meimaend slecht; de 13 eerste dagen koud en buiachtig, 's nachts vorst Den 13, met de volle maen, begon 't weêr te beteren de volgende dagen was 't warm, zelfs heetden 22 donder- weêr; de overige dagen nogal goed,maer op 't einde werd liet slecht weder, dat duerde tot de volle maen van Juni. (15) 1871. De 5 eerste dagen goed weêr, dan koud, tot den 19 (nieuwe maen) den 20 re gen, 23 vorst, 24 en 23 schoon en warm 26 en 27 de gewenschte regen dan koude nachten lot in Juni. Er werd den 5 en 6 dezer maend nog vuer gemaekl en men schreef dat uit Antwerpen a Verscheidene herbergiers, die reeds hunne kachels hadden uitgetrokken, hebben die nu teruggezetin vele esta- minels onzer stad, werd den 4 juni vuer gemaekl. Er hing vóór eene herberg eeri plakbrief, vvaerop te lezen stond o Hier brandt de sloofden 3 Juni en menig voorbyganger, die van koude huiverde, trok de herberg binnen. Men mag dan by liet spreekwoord, hierboven aeiigehaeld. voegen als liet sleerlje van den winter op liet einde van mei niet komt, dan krygen wy liet in juni Dc winter is een onweerdige gast zegt't oude volksdeuntje: Hy borgt wei eens, maer scheldt zelden kwyt. 1872. Het begin goed weinige koude dagen, maer veel regen- en donderslagen, ge mengd met schoon en malsch weêr. 1873. Was de mei goed, behalve het begin van den 14 lot 17 zeer koud 's nachts vorst; den 18 donder, dan goed weêr lot 51, wanneer het geweldig regende. 1874. Slecht beginhagel en regenbuien, vorst, enz., lol den 13 (nieuwe maen) toen 't weêr verbeterde, doch het bly ft 's nachts koud; en vriest de wind steeds N. N-W. en N-O. den 21 word liet warm. De vruchten staen allerschoonst en volzetdc rogge begint te bloeien. In weerwil van de vorst, belooft er veel fruit le zyn. Cent, 16 mei.Er is in dc Kortryksclie- straet een groot lokacl aeugekocht ter inrich ting van een lialholyken Werkmanskring. Een dergelvk genootsehap zal eerstdaegs ook op de volkryke parochie van II. Kerst tot stand ko men. Dc processie van St-Jaoob-op-Lauden- burg is verleden zondag uilgegaen, onder den toeloop eener groote volksmenigte, die overal de grootste blyken van ingetogenheid gaf. Er waren slechts 3 of 6 policie-agenter. le zien en deze waren nog overbodig, want nergens werd de orde iu bet minst gestoord. Een schrikkelyk ongeluk heeft gedurende den nacht van zaterdag tot zondag om een uer 's morgends in bet Terkamerenboscli plaets ocliad. Iedereen weet, dal men op den bo dem van dit bosch draineeringsputten maekt waer men dag en nacht werkt. Opliet rustuer waren de tien werklieden uit de putter» gekomen voor den waterdienst van Brussel gemaekt.en aten lumne boterhammen, toen een hunner, Coosemans genaemd, oud 36 jaren en een weinig kreupel, achterover in den put is gevallen. Oordeelt over den schrik zyn er kameraden. De put is 45 meters diep. Men gaf on middel lyk liet teeken, en men daelde in den puf om niet dan een lyk op te balen. De dood werd vastgesteld door de beeren Blanpain kommissaris der 6C afdeeling en den geneesheer Van Lock, van Boisfort. liet lyk is naer liet St-Pietersgaslbuis overgebracht. Brugge, 16 mei. Gedurende een dezer laelsle nachten is alhier een vyf-eh-twiiitig jarig meisje vermoord. Men beeft haer in liet water geworpen, ondanks bare noodkreten welke ongelukkig niet baetlen. Het is de ge- naemde Leonie Moust, dienstbode en dochter eener groen leverkoopster. Dc juslicic beeft een onderzoek begonnen. Men schryft uit Oostende, 15 Mei. Van zeemaiisgeheugen is de zee nooit op' dit tydslip van bet jaer zoo onstuimig geweest als dit jaer. Om een gedacht tc geven der hevigheid var. den wind is liet genoeg do overvoert, aen te balen, gedacn iu 5 uren, door eene loodsboot van Calais, uit Sunderland, overliet Kanael. De loods verzekert dat hy gedurende de 44 jaren, dat hy op zee vaert, nooit een zoo snellen overtocht beeft gedaen en by noemde dit weder verschrikkelyk. Ecnige Vlamingen van Antwerpen, die donderdag dc Meeting le Borgerhoüt hadden bygewoond, keerden ten 10 1/2 uer huis- waerts, onder het zuigen van den Ylaemsehen Leeuw. Op de Gcmcentcplacts gekomen, spron gen eensklaps, van achter boek en kant, een vyfiigtal kerels, met stokken gewapend, te voorschyn. Men herkende aenslonds de man nen van den Merlensvereeniging. De Vlamingen werden door ben gefloten en uitgejouwd ze schreeuwden a basta eolotte mpour les flamands, enz. De vlaemsche jongens ant woorden niet. Ze deden enkel een langgetrok- ken bléóéé hooren, en zetleden bunnen weg voort. Dc groep werd door de buiiers opge volgd. lol aen bet lukael hel KoninkskenWol- strael. Gedurende een hall uer hebben do Merlensmaniien voor ail loonei gehuild en ge schreeuw, tot dat ze eindelyk door de policie werden uiteen gedreven. Wat gemeen werk die jongens verplicht zyn te doen Men scliryft uil Antwerpen, 18Mei: De veroordeelde Flamant is gisteren namid dag, ten 7 1/2 uer, liier aengebracht, aen boord van de stoomboot Switzerland. Er waren dui- zende nieuwsgierigen toegesneld. Flamant be- vónd zich in de kajuit met zyne mouw en zyn kind.' Ten 8 uer kwamen de gendarmen aen boord en namen Flamant in hechtenis. Hy werd met eene vigilant naer de celgevangenis gebracht. Het afscheid van zyne vrouw en kind was hartroerend. Flamant is nauwelyks 30 jaren oud; zyne vrouw is 24 eu zyn docliterkc slechts 4 jaren oud. Flamant heelt den moord, waervau hy beschuldigd is, in een gevecht gepleegd. Hy is zeer gerust in de zaek, en beeft de qdvoka- ten Paul Janso/i en Lyon lot verdedigers ge vraegd. De betichte won in Amerika goed zyn brood en leidde daer een voorbeeldig leven. De bel- gisclie konsul beeft hem cencu aanbevelings brief voor den prokureur des konings ler hand gesteld. Dezen namiddag ten 4 uer, wordt de betichte naer Bergen overgebracht. In den nacht van.vrydagtotzalêrdaglaelst, is er le Roeselarc eene diefte mei braek ge pleegd geworden ten huize der weduwe Lan- noye, 't einden de lloogledcsirael. De dieven zyn langs eene vensier al achter, die nog nooit opengedaen was geweest, ingebroken, hebben uit een schoP den sleutel harer kleêrkas geno men, waeruit zy verscheidene kleedingslukken hebben medegenomen. Dan zyn zy in den win kel gegaen alwaer zy zich hebben meesier ge- maekt van bet scliof uit den loog, waerin om trent 13 fr. was. Binst den dag bevatte dit een 60tal fr. geschikt om eenen mulder tc betalen, en deze er niet omgegaen zynde, bad zy dit geld met liaer naer boven medegenomen zon der deze voorzichtigheid, waren zy ook weg. Dan zyn de dieven langs de voordeur uilgegaen, een kandelacr met kcers en een broodmes op den stoel latende de ydele geldlade beeft men in eenen hof in de nabyheid teruggevonden. De daders zyn onbekend. Men vezekert, dat er verleden zondag morgend eenigc kreten van afkeuring werden geslaekt in de stralen te Diest, gedurende den doortocht der Lierenaers, die eene vertooning kwamen geven voor '1 Willemsfonds, en met muziek aen de static werden afgeliaeld. Wy zouden kalmte verkozen hebben, maer dc leekens van afkeuring vinden hunne uitleg ging in de ontroering welke liet verfoeilyke geuzensermoon van zondag acht dagen bad teweeg gebracht. Op bet terrein der wctlelyk- heid, overigens, scliynt afkeuring zoo min ver boden als goedkeuring. Eenigen speelden mu ziek, andere llotcn. Des "namiddags beeft zekere beer Delpire, schoolmeester iu een gehucht onder Lier, in de Hallezael gesproken over de keus van een ambacht. De dertien versukkelde jufvrouwen, de eenige dozyuen verloren brooden, de man nen van twaelf ambachten en dertien ongeluk ken, die hem aanhoorden, hebben, zoo't scliy nt, gelegenheid gehad, om een uiltje tc vangen. Na dien uitval werden Lierenaers terug naer de siatie geleid met... gendarmen, den uitgever van den omgedraeiden Bode, een professor van 'l sladscollegie en dry professors der middel bare school. Ter gelegenheid van liet bezoek des Konings te Bergen, zal er eene groote tentoon stelling met pryskainp worden ingeiielit, door de bof- en landbouwmaeischnppy van Ho«e- gauvven. De tentoonstelling zal open zyn 2, o en 4 Juli iu de lokalen der nieuwe Staels- normaelschool. Daarenboven zullen tot dc tentoonstelling en den pryskamp toegelaten worden, dieren voor de veeteelt en land - en liolbouwvverkluigen. Er zullen premiën voor een totael van 81)00 fr. benevens gouden, ver gulde en brozen medalien, als pryzen worden toegekend, aen de landbouweis, veefokkers, hoveniers, liefhebbers cn fabrikanten, die aen de verschillende pryskampen zullen hebben deel genomen. Bergen, 16 mei. Gedurende een dezer laelsle nachten zyn twee personen uit de ge vangenis van Bergen ontsnapteen hunner is aangehouden, doch de andere bevindt zicli nog in vrylieid. Deze laelsle is de genaemde J. Varache zyn signalement is onmiddelyk in alle richtingen gezonden. Die man was ver oordeeld door liet beroepshof van Brussel, tot 6 jaren opsluiting, voor bedrieg!yk bankroet en schriftvervalsching. Brand te Ellignies. Men schryft uit EUignies-Saint-Anne, acnlietiounid/de Lenze: Eene bevveenlyke ramp beeft onze gemeente in verslagenheid gedompeld. Maendag rondom 2 i/*2 ure 's morgends, ontstond een lievige brand in de woning van een werkmansbuis gezin.

De Denderbode | 1876 | | pagina 2